مطالب مرتبط:
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد کمبود آهن در مردان نشانه ای از ابتلا به سرطان
عضو شورای شهر تهران: قانون حجاب و عفاف را اصلاح کنید
درخواست عضو شورای شهر تهران در مورد قانون حجاب و عفاف
رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران از فروپاشی امنیت روان زنان ابراز نگرانی کرد
عضو شورای شهر تهران: نگران فروپاشی امنیت روان زنان و خانواده ها هستم/ قانون حجاب و عفاف را اصلاح کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 فروردین 1397 ساعت 22:552018-04-20سياسي

نقشه «شهر دانش دانشگاه تهران» تصویب شد


تصویر مجدد طرح توسعه دانشگاه تهران این بار با نام «شهر دانش» نگرانی های فراوانی را میان اهالی محل، دانشجویان و اساتید ایجاد کرده است .

- تصویر مجدد طرح توسعه دانشگاه تهران این بار با نام شهر دانش نگرانی های فراوانی را میان اهالی محل، دانشجویان و اساتید ایجاد کرده است .

شعار سال: "جای بسی شگفتی است طرح های مشابهی که تاکنون مبتنی بر تملک کامل اراضی، اخراج اجباری ساکنان و تخریب کامل اجرایی شده در حیطه آموزشی و در کلاس های درس دانشگاه، با عناوینی چون طرح های بولدوزری، از بالا به پایین، تحمیلی، تکنوکراتیک و .

معرفی می شوند اما در حیطه عمل، دانشگاه همان رویکرد تقبیح شده را پیش می گیرد.

توسعه و پیشرفت می توانند دو مفهوم کلیدی در هر جامعه ای باشند؛ مفاهیمی که همراه با تحولات عمیق و اساسی شکل می گیرند.

توسعه در تعریف کلاسیک خود فرآیند گذار از وضع موجود به وضع مطلوب در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است و اغلب نظریه پردازان اهداف آن را در فقرزدایی، ایجاد عدالت اجتماعی، ایجاد رفاه عمومی و استقلال اقتصادی خلاصه می کنند.

کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و در برهه های مختلف این مفاهیم با توجه به مبانی فکری و نظری دولت حاکم، با تعریف طرح هایی بازتولید شده اند.

توسعه دانشگاه تهران یکی از طرح هایی است که با گذشت 20 سال از آغاز آن جدای از مسائل علمی و اقتصادی که مدنظر بوده، آثار اجتماعی و فرهنگی ای داشته که این روزها با طرح مجدد این موضوع سرباز کرده است، مساله ای که طی ماه های اخیر محلی برای گفت وگوهای چالشی با حضور موافقان و مخالفان آن بوده است.

شروع مجدد دهم تیر 96 بود که روابط عمومی دانشگاه تهران در اطلاعیه ای از تصویب نهایی نقشه طرح توسعه دانشگاه تهران تحت عنوان شهر دانش، دانشگاه کارآفرین، سبز و هوشمند توسط هیات امنای این دانشگاه خبر داد.

براساس این مصوبه دانشگاه باید طرح لازم را درخصوص چگونگی احداث ابنیه بدون نیاز به کمک مالی دولت و با تاکید به حفظ مالکیت دانشگاه بر اراضی طرح تهیه کند.

تحقق دانشگاه کارآفرین، افزایش شاخص های آموزشی و پژوهشی، تعامل با شهر با توسعه پارک علم و فناوری، توجه به شاخص های زیست محیطی، فعالیت شرکت های دانش بنیان و تغییر مشاغل اطراف دانشگاه متناسب با فعالیت های دانشگاهی ازجمله اهداف این طرح به شمار می آید.

به گفته رییس سازمان توسعه و سرمایه گذاری دانشگاه تهران براساس این طرح بین سه تا پنج هزار شرکت دانش بنیان در دانشگاه تهران مستقر می شوند تا دانشگاه کارآفرین محقق شود.

شهر دانش طرحی جدید در توسعه دانشگاه تهران به شمار نمی آید بلکه ایده این طرح در دهه70 مطرح شده است.

براساس اسناد منتشرشده، طرح توسعه دانشگاه تهران در دولت اصلاحات و با بودجه 200 میلیون دلاری که از محل وام خارجی در اختیار دانشگاه تهران قرار گرفت، آغاز شد.

این پروژه اواسط دهه 80 و به دلایلی که گفته می شود پول کافی برای تملک تمامی املاک نبوده است، متوقف شده و تنها 60 درصد این بافت به مالکیت دانشگاه درمی آید که طی این سال ها اکثرا به عنوان انبار و پارکینگ مورد استفاده قرار گرفته است.

طبق این طرح محدوده ای حد فاصل وصال از شرق، کارگر از غرب، بلوار کشاورز از شمال و خیابان انقلاب از جنوب قرار است جزیی از دانشگاه تهران شود و وسعت دانشگاه تهران که اکنون حدود 22هکتار است، به 50 هکتار افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر طی این سال ها ساکنان محله حق دخل و تصرف در ملک خود اعم از بازسازی یا نوسازی نداشته اند و محدودیت های مختلف دیگری ازجمله وجود یک میدان میوه و تره بار را تجربه کرده اند که همه این مسائل باعث اعتراضات و نارضایتی هایی شده است.

به هرحال تصویب و طرح مجدد این موضوع که با نامگذاری تازه ای نیز از سوی مسئولان این دانشگاه روبه رو شده، منتقدان فراوانی را از مردم محله گرفته تا اساتید و دانشجویان به صف کرده است.

اولین نقد جدی با حضور موافقان! با تصویب مجدد این طرح تا امروز سه همایش و میزگرد جدی با حضور اساتید، دانشجویان و مردم محله برگزار شده که همه آنها به یک نتیجه واحد و معقول نرسیده است.

اواخر آذرماه نشستی به میزبانی دانشگاه تهران با حضور جمعی از دانشجویان رشته شهرسازی و معماری در پردیس هنرهای زیبا برگزار شد.

در این همایش پیروز حناچی، استاد دانشگاه تهران و معاون شهرسازی و معماری شهرداری به ارائه آخرین وضعیت این طرح پرداخت و گفت: براساس اعلام نظر کمیسیون ماده 5، درحال حاضر تراکم نسبی دانشگاه تهران در محدوده اصلی اش 100درصد و تراکم نواحی بیرون دانشگاه حدود 300 درصد است، اما محوطه U یعنی محدوده ای که برای طرح توسعه پیش بینی شده، تراکمی حدود 400 درصد دارد.

این شرایط منطقی نیست و به نظر می رسد اصلی ترین چالشی است که این طرح پیش رو دارد.

این چالش را باید جواب بدهیم.

او در این همایش از مشکلات و نارضایتی مردم محله گفت و افزود: درحال حاضر تاخیر در پیشبرد پروژه، مشکلاتی در محدوده ایجاد کرده، ازجمله نارضایتی های ساکنان به ویژه بخش مسکونی که خواهان فروش و واگذاری املاک واقع در طرح هستند اما دانشگاه تهران اعتباری برای خرید آنها ندارد.

از سوی دیگر خالی از سکنه شدن بخشی از بافت خریداری شده در سال های گذشته، مشکلات دیگری را هم به وجود آورده است.

پروژه توسعه دانشگاه تهران جدا از اعتبارات با چالش دیگری هم مواجه است که حل وفصل آن از مسیر کمیسیون ماده 5 تهران می گذرد.

در آن جلسه رییس پردیس هنرهای زیبا نیز ضمن ناکافی بودن اعتبارات از این طرح حمایت کرد.

علی محقر، معاون دانشگاه تهران و رییس سازمان سرمایه گذاری این دانشگاه نیز آمار دقیق املاکی که در این طرح به تملیک دانشگاه تهران درآمده را 64 درصد اعلام کرد اما تاکید می کند 36 درصد باقی مانده از نظر ارزش مالی تقریبا معادل همان 64 درصد و حتی بیش از آن نیازمند جذب منابع مالی و اعتبارات هستند، چراکه این 36 درصد املاک اعیانی، تجاری و بخشی از کاربری های دارای سرقفلی را شامل می شوند.

او در این همایش هدف این طرح را محلی برای استقرار شرکت های دانش بنیان و زمینه ای برای ارتباط بیشتر میان صنعت و دانشگاه عنوان کرد.

کامران صفامنش، معمار و مهندس مشاور این طرح نیز در ادامه به حمایت از این طرح پرداخت و عنوان کرد: این پروژه می تواند آغازی برای تعامل باشد و فضای شهری را از حالت تقابل خارج کند.

نکته جالب در همایش عدم انتشار اظهارات منتقدان توسط رسانه ها بود؛ موضوعی که بعد از این جلسه مشخص شد تعدادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه تهران بیانیه ای را برای نقد این طرح در آن جلسه منتشر کرده بودند.

دوم جلسه جدی تر! اما اواخر دی سال گذشته بود که تعدادی از انجمن های دانشجویی نشستی با عنوان نقد و بررسی طرح توسعه دانشگاه تهران با حضور اساتید، دانشجویان، علاقه مندان و ساکنان محله وصال البته نه در دانشگاه تهران بلکه در تالار شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار کردند.

نکته قابل تامل در این نشست آنجایی بود که به گفته برگزار کنندگان با وجود دعوت از مسئولان دانشگاه تهران و مشاوران طرح، کسی از آنها در جلسه حضور پیدا نکرد.

در این نشست پویا علاالدینی، عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، هادی مقدم، عضو هیات علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران، شهاب الدین کرمانشاهی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و سیدصادق کاشانی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری به نقد و بررسی این طرح پرداختند.

شهاب الدین کرمانشاهی به ضرورت مطالعات عارضه سنجی ترافیک به ارزیابی یک طرح در حوزه حمل ونقل و ترافیک پرداخت و گفت: در طرح مذکور دسترسی به مطالعات انجام شده در این خصوص میسر نیست، از این رو امکان ارزیابی طرح و قضاوت آن در این باره وجود ندارد.

معضل بزرگ طرح توسعه دانشگاه تهران از نظر اصول اولیه ارتباط کاربری زمین و حمل ونقل، نادیده گرفتن تنوع کاربری هاست که این امر زمینه ساز چالش هایی مانند شب مردگی و یکنواختی بافت خواهد شد.

پویا علاالدینی نیز ضمن صحه گذاشتن بر فقدان دسترسی به اطلاعات طرح توسعه دانشگاه تهران و عدم اطلاع رسانی دقیق در این مورد، گفت: در طرح مذکور با وجود تملک های گسترده، برنامه ریزی برای جابه جایی و اسکان مجدد ساکنان در نظر گرفته نشده است، در صورتی که معمولا در طرح های توسعه باید وضعیت ساکنان طرح بهتر شود.

سیدصادق کاشانی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری، موضوع مالکیت و دخل و تصرف در آن را بر مبنای مفهوم ضرورت عمومی تشریح کرد و به این موضوع اشاره داشت که ساکنان می توانند با استناد به قوانین مذکور و طرح موضوع در دیوان عدالت اداری، منافع خود را تامین کنند.

در پایان این جلسه تشکل های دانشجویی با انتشار بیانیه ای ابهامات این طرح را مطرح کردند؛ ابهاماتی که گفته می شود جزء کلیدی ترین سوالات دانشجویان و اهالی محل بوده است.

جلسه سوم/ وقتی همه حرف ها زده می شود در اوایل اسفند 96 همایشی به میزبانی اعضای شورای شهر و در جریان سلسله نشست های تهران امید دارد در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد؛ جلسه ای چهارساعته که کمتر کسی پیش بینی می کرد حاشیه های زیادی در پی داشته باشد.

در آن جلسه مردم ساکن همجوار دانشگاه به بیان مشکلات خود پرداختند و نگرانی اهالی محله وصال شیرازی به قدری زیاد بود که جلسه چندین بار به تنش کشیده شد و یکی از حاضران هم پشت میکروفن خطاب به اهالی محل گفت: ملک تان را نفروشید، چون هر سال که بگذرد، قیمت آن بیشتر خواهد شد اما اگر امروز با این قیمت های پیشنهادی بفروشید، ضرر می کنید.

دست های پشت پرده خرید و فروش زمین و ملک اهالی محل یکی دیگر از مسائلی بود که در این جلسه مطرح شد.

سخنرانی نماینده تشکل های دانشجویی نیز با واکنش های متفاوتی از سوی موافقان طرح روبه رو شد.

صدیقی، دانشجوی شهرسازی دانشگاه تهران از بایکوت خبری رسانه ها در این باره گلایه کرد و پیش بینی چهار تا پنج هزار شرکت دانش بنیان را دارای ابهام دانست و افزود: معلوم نیست چارچوب فکری در این باره چیست، درحالی که پارک علم و فناوری که در دانشگاه تربیت بدنی است، تعدادی واحد خالی دارد، درحالی که بخشی از آن هم به شرکت های خارج از دانشگاه اجاره داده شده است، بنابراین همچنان هم این مساله وجود دارد که احتمالا شرکت های خارج از دانشگاه این شرکت های دانش بنیان را در دست خواهند گرفت .

صدیقی در ادامه از بخش های دیگری از توجیهات طرح و ارتباط صنعت و دانشگاه گفت که قرار نیست حتما فیزیکی باشد: در این طرح، نفس منفعت عمومی زیرسوال است و مشخص نیست سهم علوم انسانی در آن چیست، ضمن اینکه ارتباط صنعت و دانشگاه حتما فیزیکی برقرار نخواهد شد.

نماینده تشکل های دانشجویی دانشگاه تهران درباره آثار ملی که در منطقه وجود دارد هم توضیح داد و گفت: ملاحظات آثار میراث فرهنگی در این طرح دیده نشده است، به طوری که اگر اجرا شود، نه تنها ثبت جهانی دانشگاه بلکه ثبت ملی آن هم با مشکل مواجه خواهد شد، درحالی که هم دانشگاه و هم بلوار کشاورز ثبت ملی است، بنابراین به راحتی نمی توانیم آنها را نادیده بگیریم.

در ادامه علی محقر، سرپرست طرح ساماندهی دانشگاه تهران نیز به دفاع از طرح پرداخت و با بیان اینکه نسبت به اجرای طرح توسعه دانشگاه تهران تعصبی نداریم، گفت: خطایی که صورت گرفته این است که ما درباره جزییات طرح اطلاع رسانی نکرده ایم.

محمدجواد حق شناس، رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر و الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران نیز به نقد این طرح پرداختند؛ جلسه ای که درددل بسیاری از اهالی محل را باز کرد.

حرف دل مردم چیست؟ چیزی جز برج سازی نیست برای روشن تر شدن مشکلات مردم محله وصال به سراغ تعدادی از آنها رفتیم؛ یکی از روحانیون محله وصال یکی از افرادی است که حرف های زیادی برای گفتن دارد، او می گوید: من با توسعه مخالف نیستم اما اتفاق خوبی طی چندسال اخیر نیفتاده است، جمعیت ما در محله وصال بیش از 13هزار بوده که الان نزدیک به 11هزار شده است، یعنی مردم محله را ترک کرده اند.

او می گوید: دانشجویان را از کوی دانشگاه جمع کردند و به این محله آورده اند، در صورتی که دانشجویان نیاز به امکانات خرید و.

دارند که الان این شکل نیست.

من مخالف شهر دانش نیستم اما چیزی که در مصوبه دیده ام چیزی جز برج 20 طبقه به بالا نیست.

همین الان شلوغی و ترافیک اطراف دانشگاه تهران بسیار زیاد است، آن موقع چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با این طرح آینده و بافت محله در خطر می افتد.

مگر منطقه هرندی نبود میلیاردها خرج کردند تا به شکل سابق در بیاید اما نشد.

همین الان در منطقه وصال و اطراف دانشگاه تهران شب مردگی حاکم است.

10 سال دیگر محله فلسطین، وصال، پارک لاله و.

عین محله هرندی خواهد شد.

عروس و داماد نمی توانیم بیاوریم به سراغ یکی دیگر از اهالی محل می رویم، او خود را فارغ التحصیل دانشگاه تهران معرفی می کند و این طرح را یک موضوع چندبعدی می داند.

او به ما گفت: این یک بدعت است که دانشگاه ها زیاده خواهی و به حریم مردم تعارض کنند.

مساله ما یک موضوع چندبعدی است، عروس و داماد نمی توانیم بیاوریم.

دلسردی ایجاد شده است.

این اهل محل ادامه می دهد: اینکه در کنار مردم دانشکده ایجاد می کنید خوب است اما همان بافت فعلی را حفظ کنید.

کسی که این طرح را ارائه داده است باید مواخذه شود چون طرح کاربردی نیست.

پیشرفت خوب است اما توسعه به معنی گشاد کردن که همیشه خوب نیست.

این طرح، ستمگرانه و غیرسودمندانه ای است.

او ادامه می دهد: می گویند می خواهیم شرکت های دانش بنیان بیاوریم، چه کاری است که بخواهیم این همه شرکت های دانش بنیان را بیاوریم و در یک نقطه انباشت کنیم، این شرکت ها چه آورده ای برای بافت محله می توانند داشته باشند؟ زندگی با صبر و اضطراب خانم شعبانی یکی دیگر از اهالی این محل است، هم کلام شدن با او جزییات بیشتری را از مشکلات این محله در اختیارمان قرار می دهد.

او می گوید: 20 سال است داریم در خیابان های زخمی با صبر، با ابهام و اضطراب زندگی می کنیم.

ما در این خیابان های زخمی دیگر نمی توانیم زندگی کنیم.

90 درصد اهالی مایل هستند بفروشند و بروند اما ما طی سال های اخیر با یک مافیای خرید روبه رو بوده ایم.

الان بزرگ ترین مشکل ما این است که نمی توانیم به کارشناسان دانشگاه تهران اعتماد کنیم، چون قیمت های مختلف می دهند.

او ادامه می دهد: قیمت ها آنقدر متفاوت است که خانه خودمان را باید با متری هفت میلیون تومان بفروشیم و درست در طرف مقابل مان یک خانه با قیمت متری 15میلیون خریداری کنیم.

ما راهی جز فروش نداریم چون کارشناسان اصلا کارشناس نیستند.

شعبانی در ادامه درباره دیگر ابعاد زندگی در این محل می گوید: روبه روی خانه یک خوابگاه 10 طبقه، کنار خانه یک دانشکده و ضلع دیگر اداره دانشگاه است.

واقعا با این شرایط چگونه بمانیم.

ما خوشحال هستیم ملک را در اختیار فرهنگ دانشگاهی قرار می دهیم اما خرید ناعادلانه کارشناسان دانشگاه تهران کار را برای ما سخت کرده است.

ما نمی توانیم تشکیل پرونده دهیم.

کسبه ای بوده که به خاطر همین مسائل سرقفلی مغازه خود را نصف قیمت فروخته است، در صورتی که او می خواست برای دخترش جهیزیه تهیه کند و.

.

ابهاماتی بی پاسخ به دانشجویان در بیانیه ای که اخیرا جمعی از تشکل های دانشجویی درباره طرح توسعه دانشگاه تهران منتشر کرده اند، موارد مهمی به چشم می خورد.

رونق فضای کسب وکار دانش بنیان 1- از نقاط ابهام این طرح پیش بینی استقرار 4000 تا 5000 شرکت دانش بنیان (که به عنوان شرکت های خصوصی ثبت می شوند) در این محدوده است.

با استقرار این تعداد از شرکت های خصوصی، این طرح دیگر به عنوان طرح توسعه دانشگاه تهران شناخته نمی شود بلکه می توان از آن به عنوان طرح استفاده مجدد از اراضی اطراف دانشگاه تهران نام برد.

همچنین مشخص نیست برآورد این تعداد از شرکت های دانش بنیان براساس چه مطالعاتی صورت گرفته است و آیا چنین تقاضایی وجود دارد؟ ضمنا آیا ارزیابی و پایشی از روند فعالیت پارک های علم و فناوری در نقاط مختلف کشور صورت گرفته است و آیا این پارک ها توانسته اند انتظارات اولیه برای رونق فضای کسب وکار دانش بنیان در کشور را فراهم آورند؟ مشکلات میراث فرهنگی 2- پردیس مرکزی دانشگاه تهران در فهرست پیشنهادی کشور ایران به منظور ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و تاکنون اقدامات اولیه ای توسط سازمان میراث فرهنگی در این زمینه صورت گرفته است.

این موضوع و ملاحظات مربوط به آن، یکی از نقاط ابهام طرح پیشنهادی است، زیرا با توجه به تراکم ساختمانی در نظر گرفته شده، احتمال اخلال در فرآیند ثبت جهانی پردیس مرکزی دانشگاه تهران وجود خواهد داشت.

در این باره در دفعاتی موضوع با متولیان امر مطرح شد لیکن پاسخ صریح و مشخصی به آن داده نشده است.

درآمدزایی 3- متولیان طرح جدید توسعه دانشگاه تهران، بخشی از توجیه پذیری آن را ضرورت درآمدزایی مستقل دانشگاه ها عنوان کرده اند.

بحث اقتصاد و درآمد به اندازه ای در این طرح موردتاکید و اهمیت قرار گرفته که سرمایه های موجود اجتماعی، فرهنگی و تاریخی در این محدوده و لزوم حفظ این سرمایه ها را تحت الشعاع خود قرار داده ‏است.

متاسفانه در این طرح کسب درآمد از طریق بازار زمین و ساختمان مدنظر است! آیا ضرورت خودکفایی مالی دانشگاه تهران، مجوز اعمال هرگونه سازوکار و روشی برای درآمدزایی را صادر می کند؟ دانشگاه تهران باید این مهم را مشخص کند که می خواهد به عنوان یک نهاد آموزشی فرهنگی به فعالیت خود ادامه دهد یا به بنگاهی اقتصادی آن هم در سطح بازار عام املاک و مستغلات تبدیل شود.

شهروندان ناراضی 4- در کمال تاسف مرجع این تحمیل نه دولت یا شهرداری بلکه دانشگاه تهران است.

طرحی که تمام شهروندان ساکن در محدوده را وادار کرده خواسته های از پیش تعیین‏شده آن را بپذیرند.

جای بسی شگفتی است طرح های مشابهی که تاکنون مبتنی بر تملک کامل اراضی، اخراج اجباری ساکنان و تخریب کامل اجرایی شده در حیطه آموزشی و در کلاس های درس دانشگاه، با عناوینی چون طرح های بولدوزری، از بالا به پایین، تحمیلی، تکنوکراتیک و .

معرفی می شوند اما در حیطه عمل، دانشگاه همان رویکرد تقبیح شده را پیش می گیرد.

به نظر می رسد باید پیش از ادامه طرح با دقت به این پرسش مهم بیندیشیم که آیا این پروژه در صورت اجرای کامل به مثالی برای عالمان بی عمل تبدیل نخواهد شد؟ شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت فرهیختگان آنلاین، تاریخ 28 فروردین 97، کد مطلب: 17519:
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه تهران - توسعه - تهران - کارآفرین - اجتماعی - اقتصادی - دانشجویان - فرهنگی - هایی - سرمایه گذاری - روابط عمومی - تصویر - نقشه - شاخص - دولت - استقلال - مخالفان - هوشمند - پیشرفت - سرمایه - کلاسیک - افزایش - همراه - اخراج - روابط - تخریب - سرباز - جامعه - سیاسی

آخرین اخبار سرویس:
جاده کرج - چالوس بازگشایی شد

آرامشنقش جهان را بر هم نزنیم

کرج زیر باران، چشم انتظار خدمات رسانی

جمع بندی روز: چهارشنبه، 02 خرداد 1397

دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان به سه زبان+صوت

رسول سنایی راد سوم خرداد؛ حماسه مقاومت و ایستادگی

2 مدیرکل وزارت کشور منصوب شدند

پیام سردار غیب پرور به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | پنجشنبه 3 خرداد 97

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | پنجشنبه 3 خرداد 97

علت فوت مادر باردار مازندرانی و جوان آملی تشریح شد

عینک خاص خانم بازیگر/عکس

نماز جمعه این هفته تهران به امامت کیست؟

محمد حسن الهی منش ,افشین آزادی ,آریان نادربیگدیلو برسی رابطه میان کیفیت زندگی کاری و سرمایه اجتماعی

رستاخیز شگفت انگیز راه امام (ره) در کلام جانشین امام

درس خرمشهر به روایت رهبر معظم انقلاب

با خواندن این سوره 70هزار فرشته در شب و روز بر شما درود می فرستند

مدیرکل جدید دفتر امور انتظامی و توسعه نظم عمومی وزارت کشور مشخص شد

سلطانی: قاسم افشار در خبر صاحب سبک بود

حمید وطن خواه ,مهدی مبارزه با فساد ازمنظر قوانین ایران و کنوانسیون بین المللی مریدا

برپایی محفل انس با قران با حضور امام جمعه شیراز

شهر آزاد شد اما تو نبودی که ببینی شعری که تقدیم به سردار شهید محمد جهان آرا شد

منصوره نیکوگفتار ,معصومه باشی عوامل موثر بر جامعه پذیری اخلاق شهروندی

صلاحیت امنیتی داماد ترامپ دوباره تایید شد

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی با ارتقای فرهنگ کار و کارگر

خلاصه ای از شب هفتم برنامه ماه عسل +فیلم

شروط جمهوری اسلامی ایران برای ادامه برجام با اروپا/ اروپایی ها نشان داده اند در حساس ترین موارد با آمریکا همراهند

رهبر معظم انقلاب درگذشت حجت الاسلام «غلامرضا حسنی» راتسلیت گفتند

عکس پدر و دختری مظفری ها + عکس

زوج هنرمند در رستوران خانم بازیگر + عکس

آیات قرآنی بر لزوم سواد رسانه ای تأکید دارند

72 ساعت سرنوشت ساز در خرمشهر

زمینه سازی ظهور امام عصر (عج) محدود به جغرافیای و دین خاصی نیست

قاسم افشار در خبر صاحب سبک بود

محسن دیانت، مجید نجاتپور توسعه از دیدگاه جریان اسلامگرای شریعتمدار پس از انقلاب اسلامی

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

مجری پیشکسوت تلویزیون درگذشت

محمد باقر مقدسی تحلیل حقوقی و جرم شناختی قاچاق انسان: از تدابیر پیشگیرانه تا سیاست های کیفری

علیرضا حمیدی فر ,قدرت اله عباسی بررسی رابطه ترس از جرم و افکار پارانویایی با احساس امنیت عمومی

خرمشهر پس از 36 سال

ولایتی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی به بهانه آزادی خرمشهر

مغفول ماندن آریزونای لرستان با اما و اگرها

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | پنجشنبه 3 خرداد 97

کبوتر بازی "لیلا بلوکات" /عکس

جزییات مراسم تشییع پیکر «سیدمصطفی موسوی»

ولایتی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

درخواست نمایندگان برای کاندیداتوری عارف در انتخابات هیات رییسه

شمخانی: واشنگتن جرات حمله به ایران را ندارد

بازدید هیات نمایندگان دفتر کمیسرعالی سازمان ملل از کانون اصلاح و تربیت

جزییات بیانات مقام معظم رهبری در جمع مسئولان نظام

دوران اصلاحات هنوز به نتیجه نرسیده بودیم به رای اکثریت احترام بگذاریم

ابطحی :نظر مردم از اصلی ترین اصول اصلاحات است

نماینده ولی فقیه در سپاه درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

آمادگی همه جانبه سپاه برای مقابله قاطعانه با هرگونه تهدید

فرمانده کل سپاه رحلت حجت الاسلام والمسلمین حسنی را تسلیت گفت

نشست شورای امنیت درباره فلسطین

آخرین وضعیت پرونده نازنین زاغری

ابطحی: بعد از سالها به افطاری رهبری معظم دعوت شدم

بهانه جویی برخی دستگاه ها در اجرای مصوبات آلودگی هوا/بازنگری در روند تست خودروها

برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای جاویدالاثر در حرم مطهر کریمه اهل بیت(س)

11 برنامه محوری برای دهه کرامت 97 پیش بینی شده است

3000 زائر اولی سال گذشته به مشهد مقدس اعزام شدند

«خودکشی» نافرجام 2 خواهر دانشجو

سخن امام صادق(ع) درباره قدرت واقعی مومنان

واکنش عراقچی به سخنان کریمی قدوسی

دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان + فیلم

تصاویر/ از حیاتی تا نوباوه در ختم قاسم افشار

اگر می دانستید در رمضان چه برکاتی هست!

افشاگری ذوالنور از خیانت نماینده های مجلس به مردم!!

لزوم مشارکت دستگاه های اجرایی برای برگزاری ویژه برنامه های دهه کرامت

قدرت نباید سبب سرکشی و غرور شود/ ایمان از روی ناچاری، نجات بخش نیست

توکل کردن به معنای تلاش نکردن نیست/ عوامل انحراف در عصر ما بیش از گذشته است

دوئل جالب آنچلوتی با مدیر عامل ناپولی+عکس

از این قارچ ها نخورید!/ عکس

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

بازنگری در محدوده زوج و فرد

ایران جزو 10 کشور پیر دنیا از نظر بافت جمعیتی

جزییات پرداخت دو مرحله ای حقوق کارکنان دولت

بحران فکری در دنیای اسلامی

رمضان سفره کرامت خدا برای بندگان/ دعای ابوحمزه ثمالی درمان بسیاری از مشکلات زندگی است

خط و نشان سپاه برای مقامات آمریکایی

واکنش دادستان البرز به تخریب ویلای وزیر کشور

تسلیت چهل میلیونی بادیگارد ایرانی جنیفر لوپز ! + عکس

عکس/ حاج قاسم در دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب

چرا یک معلول باید به دادگاه برود؟

کشور نباید اسیر برجام شود

"مجاهدت های همه جانبه " برگ های ماندگار در دفتر زندگی حجت الاسلام حسنی است

موحدی ساوجی: قرآن را وسیله ای برای استفاده در مجالس ختم تبدیل کردیم

نواصولگرایی تغییر نگرشی به ضعف ها است

نمایندگان از پاسخ های وزیر آموزش و پرورش قانع شدند

منتظریم وزارت ارشاد لیست رسانه ها برای اینترنت بدون فیلتر را آماده کند

سراغ رقبایت برو تا دلخوری‎ها رفع شود

آخر هفته به چه گالری هایی برویم؟

زمین بازی را دو دستی تقدیم دیگران نکنیم

شروط رهبر انقلاب برای تداوم حضور ایران در برجام

بررسی قمرهای درونی زحل با شبیه سازی رایانه ای

رحمان سنگانه ,حسن پور بافرانی محدودیت و موانع ضابطان دادگستری در فرایند رسیدگی های دیوان کیفری بین المللی

شروط ادامه برجام با اروپا /اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود/اگر اروپایی ها تعلل کنند حق ایران برای آغاز فعالیت های هسته ای محفوظ است

محمد گنجی ,محسن نیازی ,مهدی پورغلامحسین ,امین گودرزی , رحمان سنگانه نقش عوامل اجتماعی فرهنگی در گرایش شهروندان به خشونت خیابانی

نقشه «شهر دانش دانشگاه تهران» تصویب شد

نقشه «شهر دانش دانشگاه تهران» تصویب شد