مطالب مرتبط:
رییس مرکز برنامه ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد رایزنی با سازمان سنجش برای تعیین تکلیف زمان بندی آزمون استخدامی آموزش و پرورش/ دفترچه آزمون استخدامی آماده است
جزییات برنامه ریزی دولت برای اشتغال زایی+سند
برنامه ریزی برای تبدیل واحد لاهیجان به قطب شیلات کشور/مرکز پژوهشی ریاضی راه اندازی می شود
فارس:برخورد گشت ارشاد با دختر بدحجاب،از پیش برنامه ریزی شده بود!/انگشت مامور گشت ارشاد شکسته / روی لباس یکی از دختران،دوربین مخفی بود
ویژه برنامه های بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) در فارس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 فروردین 1397 ساعت 22:452018-04-20سياسي

برنامه ریزی پرشتاب برای حل مشکلات


برنامه پنج ساله سوم شهر تهران در حال تدوین است و به گفته معاون شهردار در این راه از نظرات نخبگان و شهروندان بهره گرفته می شود - برنامه پنج ساله سوم شهر تهران در حال تدوین است که آنچه باید تا سال 1402در پایتخت از سوی مدیریت شهری صورت پذیرد، مشخص شود.

برنامه پنج ساله یک ریل گذاری اساسی در برنامه ریزی و تعیین اهداف به حساب می آید؛ تا آنجا که حتی لایحه بودجه سالانه و اغلب طرح هایی که در شورای شهر مطرح می شود را تحث تأثیر قرار می دهد.

در واقع همه برنامه ها در چارچوب برنامه پنج ساله هستند.

البته مرور تاریخ نشان می دهد که گاهی برنامه های پنج ساله ایده آل تنظیم شده اند اما بعد از مدتی مشخص شده قطار حرکت و اجرا، خیلی از جاها از ریل خارج شده و مسیر را اشتباهی رفته است.

حالا درنظر بگیرید در کلانشهری مثل تهران، یک حرکت اشتباه چقدر می تواند ضرر و زیان به همراه داشته باشد.

پس عیار واقعی کار زمانی سنجیده می شود که مدیران بتوانند درصد بالایی از هدف گذاری ها را به انجام برسانند؛ وگرنه که چه فایده.

احتمالا به همین خاطر است که مدیران شهری تهران فعلی تأکید می کنند، برنامه پنج ساله سوم توسعه را باید واقع بینانه تنظیم کرد.

در این میان باید دانست که شهروندان درنظرسنجی های مختلف بارها و بارها اعلام کرده اند، آلودگی هوا و ترافیک امانشان را بریده و انتظار دارند با یک زمانبندی مشخص، چنین معضلاتی کم رنگ و کم رنگ تر شود.

اینها معضلاتی هستند که گره اصلی شان به دست توسعه حمل ونقل عمومی باز می شود.

بنابراین باید دید که آیا قطار حرکت برنامه پنج ساله سوم شهر تهران روی ریل حرکت می کند تا شهروندان منتظر باشند روزبه روز مشکلات کمتر شود یا نه.

به هرترتیب تدوین این برنامه آغاز شده و آنگونه که معاون برنامه ریزی شهرداری می گوید فرایند آن بسیار پرشتاب است.

آنچنان که شاید حتی زودتر از دی ماه امسال کارش به پایان برسد؛ موعدی که پیش از این عنوان شده بود.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با بیان اینکه تیم تدوین برنامه سوم شهر تهران از 3ماه گذشته هماهنگ شده است، می گوید: تیم برنامه ریزی و تدوین برنامه سوم شهر پایدارترین بخش از مدیریت شهری تهران است و فرایند تدوین برنامه فراگیر و پرشتاب به کار خود ادامه می دهد.

حجت الله میرزایی می گوید: به همین دلیل هیچ یک از اعضای تیم تدوین برنامه سوم تا پایان کار تصویب برنامه از گروه جدا نخواهند شد؛ البته برنامه ریزان باید خودمختاری علمی داشته باشند و در بالاترین سطح پشتیبانی حرکت کنند.

به همین منظور هر هفته با برگزاری نشست های کارگاهی، پیشرفت های برنامه مرور می شوند.

او با اشاره به اهمیت تدوین مشارکتی، اجتماع محور و گفت وگومدار برنامه سوم شهر تهران می گوید: در برنامه ریزی فرایند مهم تر از فرآورده است.

باید تعلق آفرینی و ایجاد مشارکت حداکثری در برنامه ریزی تحقق پیدا کند.

او نیز عقیده دارد کار برنامه ریزی همچون حرکت قطاری در یک مسیر است؛ البته به این نکته هم اشاره می کند که در طول این مسیر و در هر ایستگاه کسی از قطار پیاده نمی شود بلکه افراد جدیدی به قطار سوار می شوند.

با این توصیفی که میرزایی داشت، انتظار می رود که برنامه پنج ساله آنقدر واقع بینانه باشد که با تغییر احتمالی مدیران، اقدامات خلاف آنچه درنظر گرفته شد انجام نشود.

در این ارتباط او می گوید: در هر منطقه باید افرادی سوار قطار شوند.

اینکه تنها یک فرد یا یک گروه بسته برنامه را بنویسند، نهایت بی هنری است؛ در هر منطقه باید از حوزه منابع انسانی تا فنی و عمرانی و حمل ونقل و ترافیک در کار تدوین برنامه مشارکت کنند تا همه شهروندان به کار انجام شده احساس تعلق و مشارکت داشته باشند.

برنامه ریزی از راه مشارکت می گذرد بهره بردن از نظرات شهروندان برای تنظیم معقولانه برنامه توسعه سوم شهرداری از دوره جدید مدیریت شهری مورد تأکید همگان بوده است.

این باعث خواهد شد تا نیازهای محله ای هم دیده شود و اساسا اهالی محله بتوانند از رابطه های خود در این مسئله سهیم باشند.

شورایاران بهترین حلقه واسط برای این منظور به حساب می آیند و اینگونه نخبگان هم فرصت عرض اندام و مشاوره پیدا می کنند.

در همین ارتباط معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران می گوید: باید دامنه مشارکت از شهرداری تهران فراتر رفته و همه شهروندان و نخبگان شهری را پوشش دهد؛ زیرا یکی از کارکردهای برنامه ایجاد امتداد، انسجام، ثبات و وفاق همگانی است.

مشارکت، خطاهای گذشته را نشان خواهد داد بنابراین باید دایره های مشارکت را به همه صاحبان اندیشه و تجربه با هر گرایش سیاسی و وابستگی فرهنگی و قومی باز کرد.

به گفته میرزایی در ماه های آینده یک سند توسعه کلانشهر و 22سند منطقه تهیه می شود که این اسناد دست به دست خواهد چرخید و اگر ذی نفع نداشته باشد، به دلیل حساسیت های بیش از حد اعتراض های جدی مطرح خواهد شد.

او می افزاید: برنامه، بودجه و همه سیاست های توسعه شهر تنها در کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران ارزیابی نمی شود بلکه در مقیاس چند میلیونی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

باید برای آنچه تولید می شود یک حلقه نقد قدرتمند از ذی نفعان خارج از شهرداری و شورای شهر ایجاد شود.

او با بیان اینکه اجازه دهید هر طرح جدیدی با حداکثر بی رحمی نقد شود می گوید: این مسئله راه ارزان دریافت کمک ها و نظرات شهروندان است.

توسعه شهر توسعه انتزاعی و در خلأ نیست بلکه در پیوند با توسعه منطقه ای و ملی اتفاق می افتد.

مفهوم انسانی هم نیاز است معاون شهرداری تهران بر همکاری برای توسعه شهر تأکید می کند و برای این منظور مثال هایی می زند؛ وجود 52هزار میلیارد تومان بدهی در شهرداری تهران فارغ از اینکه توسط چه کسانی و در چه زمانی ایجاد شده با شرایطی که 20هزار میلیارد تومان بدهی وجود داشته باشد و به رژیم مالی متفاوتی نیازمند است.

هیچ برنامه ای بدون تئوری توسعه محقق نمی شود.

توسعه یک کل به هم پیوسته است و باید شهر را به عنوان یک سیستم زنده، پویا و یکپارچه و با همه ابعاد و ملاحظات آن دید.

میرزایی می گوید: در برنامه ریزی یک قاعده مهم به نام امکان پذیری سیاسی و اجتماعی وجود دارد.

این امر به معنای آن است که با اجرای هر سیاستی عده ای منتفع و عده ای متضرر خواهند شد.

به همین دلیل هر برنامه علاوه بر داشتن زیان بران و نفع برندگان، مدافعان و مخالفانی هم دارد.

هر چه سیاستی دامنه پوشش بیشتری داشته باشد ملاحظه درباره آن سیاست بیشتر است.

باید ابعاد مختلف موضوعات در برنامه ریزی ها و اتخاذ سیاست ها دیده شود.

اینطور که او عنوان می کند توسعه یک فرایند مستمر و مفهوم سیستمی است که تنها با توسعه شبکه حمل ونقل، توسعه معابر و احداث بوستان های بزرگ ایجاد نمی شود بلکه یک مفهوم انسانی و ارتباطی و در برگیرنده اهداف هنجاری عینی بوده که با اهداف کاملا عینی قابلیت اندازه گیری دارد.

شهرداران گذشته؛ سرمایه های اصلی معاون شهردار تهران در ادامه به کارکردهای دیگر برنامه اشاره و اظهار می کند: برنامه الزام پیچیدگی و شتاب تغییرات است و به دلیل دانش محدود نسبت به گذشته و آینده راهی جز استفاده از برنامه نداریم.

مسائلی ازجمله چگونگی پرداخت 52هزار میلیارد تومان بدهی، اتمام پروژه های ناتمام و نحوه جذب سرمایه گذاری برای تکمیل پروژه هایی همانند شهرآفتاب کار اصلی ما را در آینده مشخص می کند.

میرزایی با اشاره به تهیه سند تحویل و تحول شهرداری تهران می گوید: این گزارش نقطه عزیمت است نه از منظر مچ گیری بلکه از این نظر که در کجا ایستاده ایم.

او در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه در برنامه ریزی دعوای سیاسی نداشته و پرچم ما سفید است، می گوید: یکی از کارکردهای برنامه ایجاد پیوستگی و امتداد بین گذشته و آینده است بنابراین شهرداران گذشته سرمایه های اصلی تدوین برنامه توسعه شهر هستند.

تاکنون ملاقاتی با آقای کرباسچی انجام شده و برای دیدار با آقای قالیباف نیز درخواست شده و مصمم به دریافت تجارب ایشان هستیم.

میرزایی با بیان اینکه کار ما اصلاح فرایندها، ساختارها و رویه هاست می گوید: بین اینکه کجا هستیم و کجا باید بایستیم شکاف توسعه چه عمق و دامنه ای دارد که باید با برنامه ریزی این شکاف را پر کنیم.

اگر برنامه خیلی فنی دیده شود کار سخت خواهد شد اما اگر برنامه را فرایند روشن پاسخگویی جمعی به مسائل جمعی ببینیم کار بسیار ساده خواهد بود.

3 چالش شهر میرزایی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران، با اشاره به اینکه شهر یک پدیده در هم تنیده از چند عامل است، گفت : روندهای جهانی، ملی، منطقه ای و شهری را باید در برنامه ریزی دید.

در طول تاریخ مطالعات اقتصادی ایران برای نخستین بار جدول داده ستانی شهر و چگونگی تعاملات اقتصادی شهر تهران با سایر شهرهای استان و استان البرز تهیه و مشخص شده است.

بر این اساس در ابتدای دوره فعالیت آقای نجفی در شهرداری تهران یک تیم پرسشگری حرفه ای مسائل مهم شهر را استخراج کرده و در نهایت سه موضوع آلودگی زیست محیطی، ناکارآمدی شبکه حمل ونقل و بی عدالتی در شهر به عنوان مسائل مهم شهر معرفی شدند.

علاوه بر آن 100مصاحبه عمقی با نخبگان انجام شد و این افراد نیز ناکارآمدی مالیه شهری و توسعه نیافتگی اقتصاد شهری را به عنوان مسائل اصلی شهر مطرح کردند.

در هر منطقه باید گزارشی از تحلیل ذی نفعان و اینکه مهم ترین مسئله منطقه چیست و کدامیک استعداد تبدیل به بحران را دارد، ارائه شود.

از طرفی دیگر اقدامات دیگری در طول مدیریت شهری جدید ازجمله ایجاد خزانه داری کل، حذف هولوگرام و راه اندازی سامانه شفافیت انجام شد.

می دانیم این اقدامات محدودیت ساز است اما باید آنها را انجام داد تا بتوانیم در این شهر زندگی کنیم.

نباید تنها امروز را دید بلکه باید آینده شهر را هم درنظر گرفت امروز همه یک حرف داریم و آن این است که چگونه باید با فساد مقابله کنیم، چطور امید را برای شهروندان زنده نگه داریم و چگونه شهری ماندگار داشته باشیم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 26 فروردین 97، کدمطلب:12067، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: برنامه - برنامه ریزی - تهران - شهر تهران - معاون برنامه ریزی - شهردار - شورای شهر - توسعه - معاون - شهرداری - شهرداری تهران - مدیران - اشتباه - مدیریت - مشکلات - لایحه بودجه - شورای - آلودگی هوا - قطار - بالاترین - نشان - حمل ونقل - پایتخت - نخبگان - پیشرفت - آلودگی - ترافیک - انتظار - همراه - بودجه

آخرین اخبار سرویس:
رییس سازمان حفاظت محیط زیست به چه مجوزی در پرونده های قضایی دخالت می کنند ؟

مجری تلویزیون درگذشت + عکس

تصویر جعلی که این روزها به امام منتسب می کنند+سند

جدال اردوغان با 5 نامزد آنچه که باید درباره انتخابات سراسری 2018 ترکیه بدانید

شروط ادامه برجام با اروپا /اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود/اگر اروپایی ها تعلل کنند حق ایران برای آغاز فعالیت های هسته ای محفوظ است

گوینده پیشکسوت خبر مهمان «خندوانه» +عکس

سوم خرداد و واقعیت های ناگفته نبرد ما

این بازیکن روی اعصاب همه راه می رود

قلب مجری سرشناس امروز از حرکت ایستاد

شروط ادامه برجام با اروپا اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود

عمل به معارف قرآن ، شرط اعتلا و عظمت جامعه اسلامی است/ جلسات تفسیر قرآن بر اساس سطوح مختلف در جامعه توسعه یابد

حکم متهمان پرونده کانال های تلگرامی صادر شد

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

اشتباهات اقتصادی دولت از نگاه حامیانش

دادن افطاری از بودجه دولتی ممنوع است

ابطحی: نظر مردم از اصلی ترین اصول اصلاحات است/صفایی فراهانی: دوران اصلاحات هنوز به نتیجه نرسیده بودیم به رای اکثریت احترام بگذاریم

برپایی نمایشگاه کتاب علوم قرآنی در گتوند گشایش یافت

یکشنبه؛ بررسی استیضاح «زنگنه» در کمیسیون انرژی مجلس

رهبری: اروپا تعلل کند، حق ایران برای آغاز فعالیت هسته ای محفوظ است

جدول | تجربه هایی برای رفتار مناسب در برابر آمریکا و برجام

ویژگی هایی که ثابت می کند شما مدیر به دنیا آمده اید

عکس خاطره انگیز «آشنا» از مردان روحانی

ضیافت افطار در حرم مطهر رضوی

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رمضانی مسئولان نظام مورخ دوم خردادماه 97 +فیلم

اختصاصی فارس/ شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

نخست وزیر جدید ایتالیا منصوب شد

معامله جنجالی کمیته امداد و دانشگاه آزاد/ فروش ساختمان سوهانک به قیمت هزار میلیارد تومان

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 3 خرداد 97

شمخانی: واشنگتن جرات حمله به ایران را ندارد

شروط ادامه برجام با اروپا/ اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود/ راه جلوگیری از دشمنی امریکا، انعطاف و کوتاه آمدن نیست

پربازدیدترین اخبار چهارشنبه 2 خردادماه خبرگزاری فارس

در تاریخ ایران هیچ جنگ و نبردی به اندازه دفاع مقدس، متأثر از واقعه عاشورا نبوده است

شروط ادامه برجام با اروپا/ اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود

دفاع ترامپ از اظهارات اش در مورد مهاجران

هواپیمای نظامی آمریکا سقوط کرد

مجری پیشکسوت تلویزیون درگذشت

گناهان دل انسان را از کار می اندازد

نخست وزیر جدید ایتالیا مامور تشکیل دولت شد

شما عموسامی یا عموتام!؟

مهلت چند هفته ای اروپا نباید به صدور بیانیه سیاسی منحصر شود

برنامه موشکی خط قرمز ماست نمی گذاریم دیگران تعیین تکلیف کنند

کیومرث پوراحمد: دوم خرداد 21 سال پیش بهترین دوران سیاسی ایران بود

اشتباه می کنید سردار!

اگر اروپا تضمین عینی ندهد تغییر روش می دهیم

مقتل خوانی مرحوم سیدمصطفی موسوی +فیلم

مردم آزمایش خود را به خوبی پس داده واز نظام حراست کرده اند

خودکشی با قرص دو خواهر دانشجو در کرمانشاه

خرمشهر پس از 36 سال

اولین حکم شهردار جدید تهران؛ قالیباف رفت

طی حکمی مهدی ایرانپوری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر شد

پیداشدن کودک ربوده شده در مشهد/ تصاویر

مردم آزمایش خود را به خوبی پس داده واز نظام حراست کرده اند

علیرضا جزینی , منصور تقوی ,غلامعلی مالداری نحوه بهبود عملکرد سازمان های مردم نهاد در مبارزه با مواد مخدر

روایت رجایی از مجلس ترحیم استاد طباطبایی: «اقبال مردم، بهترین ملاک خوب بودن است»

پرونده مصادره دانشمندان ایران توسط ترکیه دوباره به جریان افتاد

توصیف شرمن از مذاکره کنندگان ایرانی

شروط رهبر انقلاب برای ادامه برجام با اروپا

اعلام شروط ایران برای پایبندی به برجام

رهبر معظم انقلاب شروط ایران برای ادامه برجام با اروپا را تبیین کردند

خلف وعده شهرداری در اجرای برنامه ها شهروندان رابدبین می کند

افتتاح نمایشگاه های سلطنتی در کاخ گلستان/تصاویر

از خدا می خواهم که بعد از شهادتم بدون جسم باشم

هم نشینی با کریمان را روزیم کن/ شرح دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان+صوت

تکذیب ربودن هواپیمای اماراتی در آسمان ایران/ بازداشت یک مسافر در فرودگاه دبی

پخش تلاوت های مورد علاقه بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن در برنامه «تلاوت های درخواستی»

اعلام شروط جمهوری اسلامی ایران برای ادامه برجام با اروپا از سوی رهبر انقلاب

ولایتی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

اعلام شروط رهبر ایران برای ادامه برجام

شروط ادامه برجام با اروپا اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود

پرداخت مطالبات معلمان حق التدریس آزاد ماهانه شده است

سال گذشته چند نفر نام خانودگی خود را تغییر دادند؟

روایت یک پزشک از رشوه دادن با کله پاچه

33 سال پیش در چنین روزی اخراج خبرنگار رویترز در ایران

مقام معظم رهبری: آمریکا مثل گربه معروف تام و جری، باز هم شکست خواهد خورد/ چند شرط برای ادامه برجام با اروپا (+جزییات)

سیل در لواسان / تصاویر

خرمشهر پس از 36 سال

شروط ادامه برجام با اروپا اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود

حمایت از کالای ایرانی رونق بازار داخلی را بدنبال دارد

متهمان پرونده کانال های تلگرامی به یک تا 5 سال حبس محکوم شدند

ترتیل جزء 8 قرآن کریم با صدای کریم منصوری+دریافت

سوتی سریال تلویزیونی، همراه داشتن تلفن همراه در کلانتری!

شروط ادامه برجام با اروپا اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود

مقام معظم رهبری: آمریکا مثل گربه معروف تام و جری، باز هم شکست خواهد خورد/ چند شرط ایران برای ادامه برجام با اروپا

شرح دعای روز هشتم ماه رمضان

ممنوع الخروجی مجدد پرویز تناولی پس از محکومیت به استرداد شش مجسمه میلیون دلاری

دستگیری پزشک قلابی در ورامین

حفظ حرمت خانواده باید اساس جامعه اسلامی باشد

خصوصیات یک همسر خوب چیست؟

ولایتی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

حمایت از کالای ایرانی رونق بازار داخلی را بدنبال دارد

رهبری حتی شخصیت های کتابم را می شناختند

جایزه بوکر بین المللی به «اولگا توگارزوگ» لهستانی رسید

فعالیت پارلمان مشورتی جوانان مه ولات آغاز شد

شکست آمریکا در صورت ادای وظایف مسئولان، قطعی است

تقابل جالب و تماشایی ریوالدو و دکو

شکست آمریکا در صورت ادای وظایف مسئولان، قطعی است

رهبر انقلاب: رییس جمهوری کنونی آمریکا هم سرنوشتی بهتر از اسلافش مانند بوش و نئوکان ها و ریگان نخواهد داشت و در تاریخ گم خواهد شد

دیدار مسئولان نظام با رهبر معظم انقلاب

موعظه باید قلب انسان را متاثر کند/ برنامه هفتگی برای شنیدن مواعظ علما داشته باشید

با بودجه صدسال نمایشگاه قرآن هم نمی توان محل دائمی ساخت/دولت مصر مقصر اصلی غیبت قاریان مصری در ایران است

برنامه ریزی پرشتاب برای حل مشکلات

برنامه ریزی پرشتاب برای حل مشکلات