مطالب مرتبط:
ظرفیت 5 میلیون شغل با حمایت از کالای ایرانی و ارزش افزوده نفت
توسعه صادرات نیازمند یک نگاه برون گراست
بازسازی و مقاوم سازی مدارس در کشور نیازمند 20 هزار میلیارد تومان اعتبار
بازسازی و مقاوم سازی مدارس در کشور نیازمند 20 هزار میلیارد تومان اعتبار
بازسازی و مقاوم سازی مدارس در کشور نیازمند 20 هزار میلیارد تومان اعتبار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 فروردین 1397 ساعت 22:452018-04-20اقتصادي

یک میلیون شغل ثابت نیازمند چند میلیارد صادرات است؟


توسعه صادرات نیازمند یک نگاه برون گراست و با نشستن در اتاق های در بسته در داخل کشور محقق نمی شود.

- شعارسال": علیرغم اعلام سازمان توسعه تجارت مبنی بر افزایش صادرات کالا و خدمات در سال 1396 نسبت به سال قبل، اما آمارها حاکی از کاهش ارزش صادرات در سال 1396 نسبت به سال قبل است.

ژاپن و هنگ کنک بیشترین افت در واردات کالا از ایران را نشان می دهند.

بیشترین کاهش صادرات کالا به بازارهای صادراتی، ترکمنستان در رده دوم بوده، میزان صادرات به این کشور به کمترین رقم یعنی 383 میلیون دلار رسیده است، این درحالیست که در سال 1393 و 1394 صادرات جمهوری اسلامی ایران به این کشور به یک میلیارد دلار نزدیک شده بود، بنابراین کاهش 60 درصدی صادرات به این کشور در کارنامه سازمان توسعه تجارت ایران ثبت شد.

جمهوری آذربایجان که یکی از 15 کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، 273 میلیون دلار کالا در سال 1396 از ایران وارد کرده و رتبه 19 در مقاصد صادراتی ایران را به خود اختصاص داده است و در مقایسه با سال 1395 نوزده درصد کاهش در صادرات به این کشور را تجربه کردیم.

کشور امارات که همواره یکی از مقاصد عمده صادراتی ایران بوده است، با وجود رقم صادراتی 5 میلیارد و 862 میلیون دلار، 14 درصد کاهش صادرات را نسبت به سال 1395 نشان می دهد.

ویتنام 12 درصد کاهش ارزش صادراتی را نسبت به سال 1395، هند یک درصد، عمان 10 درصد از دیگر افت های صادراتی در سال گذشته بوده است.

در بین بازارهای بزرگ صادراتی در جهان صادرات ایران به فدراسیون روسیه به رقم 222 میلیون دلار رسیده است.

واردات این کشور از دنیا بالغ بر 250 میلیارد دلار بوده و سهم ایران در این بازار بزرگ تنها 8 ده هزارم است.

این در حالیست که این کشور یکی از تنها کشورهایی در دنیا است که در روابط سیاسی و بانکی ارتباطات گسترده و قابل قبولی با ایران دارد، اما بخش تجاری و اقتصادی کشورمان نتوانسته است خود را همگام با روابط سیاسی توسعه دهد و فرصت های فراوانی را از دست داده است.

این در حالی است که صادرات کشور ترکیه به روسیه به 5 میلیارد دلار نزدیک می شود.

صادرات صابون از روسیه به ترکیه نزدیک به 40 میلیون دلار، صادرات گوجه فرنگی 340 میلیون دلار، صادرات پرتغال 340 میلیون دلار بعضی از اقلام صادرات ترکیه به روسیه است.

نکته حائز اهمیت در خصوص مقاصد صادراتی که حتما باید مورد توجه مدیران در حوزه توسعه صادرات قرار گیرد، این است که در تمامی مقاصد صادراتی ایران، شاهد افزایش وزنی صادرات در کنار کاهش ارزش صادرات بوده ایم، موضوعی که نیازمند بررسی جدی توسط کارشناسان و مشاوران در حوزه تجارت است.

در راستای بررسی عملکرد سازمان توسعه تجارت در راستای تحقق اهداف صادراتی کلان با 2 تَن از صاحبنظران به گفت وگو پرداخته ایم که به شرح زیر است؛ توسعه صادرات نیازمند یک نگاه برون گراست علیرضا شیرمحمدی کارشناس ارشد تجارت اظهار کرد: موضوع توسعه صادرات نیازمند یک نگاه برون گراست و با نشستن در اتاق های در بسته در داخل کشور این امر محقق نمی شود.

وی افزود: افزایش 70 میلیارد دلار صادرات تا 1404 موجب ایجاد حداقل یک میلیون اشتغال پایدار در کشور خواهد شد.

شیرمحمدی گفت: برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت در توسعه صادرات یک فرصت تاریخی محسوب می شود.

صادرات مقوله ای دانش بنیان و نیازمند الگوهایی بین المللی است که با استفاده از مدل های بومی قطعا محقق نخواهد شد.

کارشناس ارشد تجارت، اذعان کرد: این برنامه بلند، حاکی از افزایش سالانه 9.

2 میلیارد دلار صادرات به ارزش صادرات غیرنفتی کشور است که نوید بخش گشایش جدی در تفکر صادرات در کشور محسوب می شود، مسلما باید بدانیم این استراتژی از طریق مدل های بومی و شایع در چندین سال گذشته در کشور مقدور نخواهد بود و نیازمند بهره گیری از مدل های صحیح و بین المللی است.

وی تأکید کرد: توسعه صادرات، نیازمند نگاه جدی به بازارهای هدف و قرارگیری در ساختار آن بازارها همراه با الزاماتی است؛ با برگزاری سمینارهای داخلی و بحث و گفتگو در داخل کشور، بدون داشتن الگویی صحیح، این هدف بطور حتم محقق نخواهد شد.

صادرات با مدل های صحیح نیازمند تغییرات صحیح، سریع، جدی و بلند پروازانه در ساختار فعلی بخش بازرگانی است.

کارشناس ارشد تجارت، بیان کرد: اگر تولید موفق نیازمند مشاوران مهندسی و مشاوران تأمین مالی و افرادی از این دست است، صادرات در رتبه ای بالاتر به دانش مشاوره، آنهم از نوع همراهی و نتیجه گرا در دو سطح دولت و بخش خصوصی نیازمند است.

مشاوران بین المللی جسور و باسابقه در امر صادرات، که بتوانند برنامه لازم برای تحقق اهداف صادراتی کشور را در دو سطح دولت و بنگاه ها ارایه و اجرایی کنند.

شیرمحمدی گفت: زمانی که ارتباطات بین کشورها توسعه یابد، نتیجه این توسعه ارتباطات باید در توسعه اقتصادی تبلور کند.

تعامل گسترده مالزی با بیشتر کشورهای جهان و تلاش برای توسعه روابط اقتصادی با کشورهایی که رابطه سیاسی بین مالزی و آنها شکل گرفته است از اولویت های مهم کشور مالزی محسوب می شود، در حقیقت مالزی به این نوع کشورها با نگاه "بازار هدف" بیشترین تلاش را برای توسعه روابط اقتصادی به کار می بندد، بنابراین توصیه می شود توسعه روابط اقتصادی با کشورهایی که روابط خوب سیاسی با آنها برقرار است مورد توجه جدی دولتمردان در کشور ما قرار گیرد و تلاش بخش سیاسی و اقتصادی کشور در راستای کاهش تنش ها به منظور توسعه روابط اقتصادی سرلوحه امور خارجی باشد.

وی تأکید کرد: امروز توسعه صادرات و جذب سرمایه خارجی بدون بهره گیری از دیجیتالی شدن و نیز بدون استفاده از مدیران توسعه ای امکان پذیر نیست، باید مطمئن باشیم که تجدید نظر در استفاده از مدیران در بخش های توسعه ای کشور باید مورد توجه جدی در وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد.

کارشناس ارشد تجارت در پایان یادآور شد: سازمان توسعه ای صادرات و سازمان جذب سرمایه گذاری خارجی دو سازمان بسیار مهم در کشورها محسوب می شوند که می توانند با استفاده از موضوعات مشترک، اقدامات هدفمند و گسترده ای را در بازارهای هدف شکل دهند.

این امر نیازمند برنامه ریزی جدی با استفاده از بودجه و نیز مدیران توانمند است که باید در هر دو سازمان مورد توجه جدی و فوری قرار گیرد.

ایران بسیاری از بازارهای صادراتی خود را از دست داده است موید حسینی صدر کارشناس تجارت اظهار کرد: در واقع ایران بسیاری از بازارهای صادراتی خود را از دست داده است به طور مثال سهم ما از بازار عراق در سال گذشته کم شد و نتوانستیم از فرصت طلایی تجارت با قطر سود ببریم و حتی افغانستان نیز دیگر بازار خوبی برای ما به حساب نمی آید.

وی ادامه داد: در مورد بازارهای جدید علیرغم اینکه می توانستیم جایگاه خوبی را به دست آوریم، اما باز هم نتوانستیم توفیق چندانی کسب کنیم.

کارشناس تجارت تصریح کرد: در مورد تجارت با ترکیه اکنون وضعیت اسفباری را شاهد هستیم و بر خلاف هدف گذاری های صورت گرفته که قرار بود صادرات و واردات از ترکیه را به یک میزان برساند، امروز شاهدیم صادرات ما به ترکیه یک هشتم واردات ما از این کشور است.

حسینی صدر اشاره کرد: سازمان توسعه تجارت نتوانست در چند سال گذشته به اهداف مد نظر در حوزه گسترش صادرات دست یابد و اندک افزایش صادرات در سال 96 مربوط به افزایش صادرات محصولات پتروشیمی است که واحدهای تولیدی در 10 تا 12 سال گذشته کنلگ خورده و امسال به بهره برداری رسیده بود.

وی تأکید کرد: با توجه به شتاب رشدی در سایر بخش های کشور وجود دارد و همچنین زیرساخت هایی که از گذشته برای توسعه صادرات فراهم شده است انتظار داشتیم تجارت خارجی در سال 96 به 100 میلیارد دلار برسد، اما متأسفانه این هدف محقق نشد.

نماینده اسبق کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: بر اساس تفاهم نامه بین ایران و ترکیه قرار بود حجم تجارت بین دو کشور به 30 میلیارد دلار ارتقا یابد اما اکنون این عدد به زحمت به 15 میلیارد دلار می رسد که اکثر آن را محصولات نفتی تشکیل می دهد.

وی تأکید کرد: زمانی که مدیریتی تمام ظرفیت و استعدادش را در حوزه ای به کار بسته و به نتیجه ای نمی رسد باید مسئولان به فکر کشف ظرفیت ها و استعدادهای جدید باشند.

حسینی صدر تصریح کرد: در چند سال گذشته عواملی همچون ضعف عملکرد رایزن های بازرگانی و مدیران داخلی سازمان توسعه تجارت و همچنین بی ثباتی قوانینی همچون ثبت سفارش موجب تضعیف این سازمان شد و علت اصلی ان ضعف انسانی و مدیریتی در این حوزه بود.

کارشناس تجارت اضافه کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت باید در عملکرد سازمان توسعه تجارت بازنگری جدیدی انجام داده و تلاش شود تا حد امکان رابطه بازی در این سازمان کاهش یابد.

وی یادآور شد: با روند کنونی سازمان توسعه تجارت نمی تواند امیدوار بود در سال 97 هم اتفاق مثبتی در حوزه توسعه صادرات رخ دهد.

کارشناس تجارت تصریح کرد: در تمام دنیا تعرفه های خود را بر اساس رصد بازارهای جهانی تعیین کرده و آهنگ واردات و صادرات دائما به روز می شود و در صورتی که مقصد خوبی برای صادرات پیدا شود مسئولان آن کشور برنامه ها و راهبردهای خود را به سرعت برای کسب بازار جدید تنظیم می کند.

حسینی صدر ادامه داد: اما در کشور ما رصد آنلاین وجود ندارد و همیشه با تاخیر در حوزه تشخیص بازارهای بین المللی جدید اقدام می کنیم.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال باید بررسی شود با توجه به اینکه ایران در سال های گذشته از نظر سیاسی و امنیتی به عراق کمک های شایان توجهی کرد، چرا سهم ما از بازار این کشور کم شده و تعرفه بسیاری از محصولات صادراتی بالا رفته است.

کارشناس تجارت گفت: مدیران سازمان توسعه تجارت عموما به فکر تأمین منافع اقتصادی خود بوده و از آنجایی که می دانند در سمت مدیریتی خود ابقا نمی شوند بیشتر به فعالیت های اقتصادی شخصی هستند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار 31 فروردین 97، کدخبر: 6506330،www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: صادرات - ایران - کشور - دلار - میلیارد - کاهش - جمهوری اسلامی - توسعه - درصد - توسعه صادرات - سازمان توسعه تجارت ایران - صادرات کالا - روسیه - جمهوری - جمهوری آذربایجان - ترکیه - بازار - اسلامی - واردات - افزایش - صادرات ایران - تجارت ایران - واردات کالا - روابط - سیاسی - گوجه فرنگی - ترکمنستان - آذربایجان - بزرگ - فدراسیون

آخرین اخبار سرویس:
148 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به فراشبند اختصاص یافت

خودکفایی ایران در ساخت گرانول

آب نیست اما تولید هندوانه هنوز هست!

اطلاعیه روابط عمومی وزارت نفت درباره اعلام گزارش تخلف مالی ازسوی دیوان محاسبات

طراحی مدل جدید کار صرافی ها

امسال عملیات اجرایی 10 پروژه آبخیزداری در استان مرکزی آغاز می شود

ساخت نخستین جاده پس از 5 سال در اوکراین

واحدهای تولیدی راکد در استان اردبیل فعال میشوند

اپل برای ساخت خودرو الکتریکی با فولکس وارد مذاکره شد

خلف وعده دولت برای خرید 80 هزار تن سیب زمینی کشاورزان

یورو و دلاری را که در زیر بالش دارید، به لیر تبدیل کنید

مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در گفت وگو با فارس: کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک برای عموم مردم/ کاهش 8 درصدی ترافیک

148 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به فراشبند اختصاص یافت

گرانی نرخ بلیت هواپیما تکذیب شد

مسابقه بین تولیدکننده و مصرف کننده بنزین باید تمام شود

عجیب ترین آپشنی که از پراید حذف شد! + عکس

کارخانه گلاب گیری و بسته بندی آب معدنی در کرمان افتتاح شد

1.3 میلیارد دلار صرفاً برای تعلیق ممنوعیت های ZTE

آب نیست اما تولید هندوانه هنوز هست!

نرخ جدید خرید حمایتی شیر خام از دامداران

کنترل پاسپورت در فرودگاه دبی به 10 ثانیه رسید

نماینده مردم فریدن در مجلس عنوان کرد خلف وعده دولت برای خرید 80 هزار تن سیب زمینی کشاورزان

ایجاد بازار ملی فناوری های هوایی در کشور

رشد 60 درصدی صادرات گاز طبیعی در سال 96

افزایش قیمت انواع سکه در بازار

کاهش 80 هزار تنی تولید پسته در کشور

نیازمندان واقعی، خانه بخرند

تورم اردیبهشت تک رقمی ماند

بارش نزولات آسمانی در آذربایجان غربی از 400 میلی متر گذشت

238 دانش آموخته آذربایجان شرقی در قالب طرح کارورزی شاغل شدند

238 دانش آموخته آذربایجان شرقی در قالب طرح کارورزی شاغل شدند

بارش نزولات آسمانی در آذربایجان غربی از 400 میلی متر گذشت

38 میلیارد دلار قرارداد در همایش سن پترزبورگ امضا شد

اردوغان از مردم ترکیه خواست تا دلار و یورو را به لیر تبدیل کنند

میانگین قیمت مسکن در تهران به متری 6 میلیون تومان

گزارشی از فروش مدرک تحصیلی در خیابان انقلاب

قرار بازداشت «حمید صفت» خواننده رپ متهم به قتل لغو شد + عکس

میانگین قیمت مسکن در تهران به متری 6 میلیون تومان رسید

کاهش آستانه تحمل در میان ایرانی ها

تخفیف یک میلیارد دالری روسیه به ترکیه

اصلاح نظام تعرفه ای، ضرورت مصرف صحیح برق

نخستین زنجیره کامل ماشین های کاشت سبزی راه اندازی شد

38 میلیارد دلار قرارداد در همایش سن پترزبورگ امضا شد

با حضور رییس سازمان زندان ها کارخانه گلاب گیری و بسته بندی آب معدنی در کرمان افتتاح شد

افزایش نرخ خرید حمایتی شیر خام

نخستین زنجیره کامل ماشین های کاشت سبزی راه اندازی شد

دومین ردیف پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی بهره برداری شد

دومین ردیف پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی بهره برداری شد

نرخ مصرف گل در بین دانشجویان از انتهای سال 1395 تاکنون کاهش یافته

دستور اردوغان به ترک ها: هرچه دلار و یورو زیر بالشت نگه داشته اید را به لیر تبدیل کنید

نخستین صندوق جسورانه دانشگاه تهران راه اندازی شد | آغاز پذیره نویسی از 5 خرداد

پیشرفته ترین سیستم های کمک راننده مرسدس بنز

کامیونداران صایین قلعه ای خواستار حمایت

خط دوم انتقال آب سددرودزن به شیراز یک طرح حیاتی است

سقوط آزاد ایران در تجارت گیاهان دارویی/ میلیون ها دلار درآمد فقط با استفاده از گیاهان بومی

صنایع دستی در فروشگاه های زنجیره ای عرضه می شود

...و داستان نفت این گونه آغاز شد

بارش های کشور از 160 میلیمتر عبور کرد

3 هزار معتاد بهبود یافته تحت پوشش طرح «کنترل معتادان» قرار می گیرند

16گام سامانه نیما برای واردکنندگان بعد از ورود صرافی ها

دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت ها

آب نیست اما تولید هندوانه هنوز هست!

پویش حمایت از کالای ایرانی در تبریز راه اندازی شد

رشد 60 درصدی صادرات گاز طبیعی در سال 96

کاهش آستانه تحمل در میان ایرانی ها ناشی از چیست؟

آغاز به کار خط تولید سه گوشی جدید از Energizer

حقایقی تلخ در مورد بازاریابی شبکه های اجتماعی

68درصد خانوارها حداقل یک سفر داشته اند

21 شرکت و دارایی دولتی در سبد واگذاری های خرداد

افزایش 60 درصدی صادرات گاز طبیعی در سال 96

مردمان کدام استان ها فعال ترند؟

خسارت 6 هزار میلیاردی به بخش کشاورزی خراسان رضوی

پویش حمایت از کالای ایرانی در تبریز راه اندازی شد

نخستین سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی نصب شد

بلیت فروش اینترنتی دیدار ترکیه و ایران به پایان رسید

اردوغان خطاب به مردم کشورش: دلار و یورو را به لیر تبدیل کنید

خسارت 43 میلیارد ریالی تگرگ در هوراند

اعطای تسهیلات به مشاغل خانگی در سبزوار

تشدید نظارت بر بازار به منظور حفظ تعادل آن +گزارش

آب نیست اما تولید هندوانه هنوز هست!

نوسازی 10هزار هکتار باغ گردو برای امسال کلید خورد

حریق در عرصه های طبیعی کامیاران 80 درصد کاهش یافت

رشد 60 درصدی صادرات گاز طبیعی در سال 96

میانگین قیمت مسکن در تهران به متری 6میلیون تومان رسید

مسابقه بین تولیدکننده و مصرف کننده بنزین باید تمام شود

نرخ جدید خرید حمایتی شیر خام از دامداران/هر لیتر 1440 تومان

21 شرکت و دارایی دولتی در سبد واگذاری های خرداد

جذب هزار و 50 میلیارد ریال تسهیلات برای هتل سازی در بوشهر

حریق در عرصه های طبیعی کامیاران 80 درصد کاهش یافت

مردم منتظر کاهش قیمت گوشت گوسفندی باشند

نوسازی 10هزار هکتار باغ گردو برای امسال کلید خورد

چرا تفاهم ملی در ایران محقق نمی شود

این آلمانی ساختارشکن! بررسی ب ام و i8 رودستر

تخقیف یک میلیارد دلاری روسیه به ترکیه

نرخ تورم زراعت، باغداری و دامداری سنتی 33 درصد افزایش یافت

تسلا به اهدافش می رسد؟

232 پروژه عمرانی در خراسان شمالی به بهره برداری می رسد

٦٨درصد خانوارها حداقل یک سفر داشته اند

دستور رییس جمهور برای افزایش کیفیت زندگی در پایتخت

آبیاری نوین در سه هزار هکتار اراضی سبزوار اجرا شد

یک میلیون شغل ثابت نیازمند چند میلیارد صادرات است؟

یک میلیون شغل ثابت نیازمند چند میلیارد صادرات است؟