مطالب مرتبط:
با 50 میلیون تومان چه خودرو هایی می توان خرید؟ +جدول
خرید علی الحساب محصولات کشاورزی با نرخ خرید تضمینی سال قبل
برای خرید آپارتمان در پونک چقدر باید پرداخت کرد؟
میزان تسهیلات خرید مسکن در تهران پاسخگو نیست
با 50 میلیون تومان کدام خودرو ها را می توان خرید؟ +جدول
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 فروردین 1397 ساعت 22:352018-04-20اقتصادي

دولت 3500تن گوجه فرنگی مازاد خرید


افت شدید قیمت و دپوی برخی انواع سبزی و صیفی در مناطق گرمسیری جنوب کشور در حالی است که نرخ این محصولات در بازار مصرف همچنان بالا مانده است.

152هزار هکتار از اراضی کشور با تولید سالانه 6میلیون و13 هزار تن به کشت محصول گوجه فرنگی اختصاص دارد که سهم استان هرمزگان .

- افت شدید قیمت و دپوی برخی انواع سبزی و صیفی در مناطق گرمسیری جنوب کشور در حالی است که نرخ این محصولات در بازار مصرف همچنان بالا مانده است.

152هزار هکتار از اراضی کشور با تولید سالانه 6میلیون و13 هزار تن به کشت محصول گوجه فرنگی اختصاص دارد که سهم استان هرمزگان از این میزان سطح زیرکشت 14هزار هکتار است.

افت شدید قیمت و دپوی برخی انواع سبزی و صیفی در مناطق گرمسیری جنوب کشور در حالی است که نرخ این محصولات در بازار مصرف همچنان بالا مانده است.

152هزار هکتار از اراضی کشور با تولید سالانه 6میلیون و13 هزار تن به کشت محصول گوجه فرنگی اختصاص دارد که سهم استان هرمزگان از این میزان سطح زیرکشت 14هزار هکتار است.

این استان با تولید سالانه 440هزار تن گوجه فرنگی رتبه سوم تولید این محصول در کشور را به خود اختصاص داده که بخش زیادی از گوجه فرنگی تولیدی این استان مربوط به میناب و مناطق اطراف آن است.

محصولات سبزی و صیفی خارج از فصل استان هرمزگان نقش به سزایی در تنظیم بازار این محصولات در فصل پاییز و زمستان هر سال دارد.

با این روند مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از اتخاذ تدابیری برای خرید محصولات تولیدی مازاد از قبیل گوجه فرنگی، هندوانه، سیب زمینی و پیاز و.

با افزایش تولید و کاهش شدید قیمت ها خبر داده و تأکید می کنند: خرید توافقی گوجه فرنگی تولیدی مازاد کشاورزان تا پایان فروردین ماه امسال ادامه می یابد.

با وجود این طی هفته جاری خبرهایی مبنی بر اعتراض کشاورزان در برخی مناطق جنوبی کشور مانند جیرفت نسبت به کاهش قیمت گوجه فرنگی به هر کیلوگرم 300تومان و مقرون به صرفه نبودن برداشت و حمل ونقل این محصول منتشر شد.

این در حالی است که گوجه فرنگی به نرخ 2500 الی 3500 تومان در میوه فروشی های سطح شهر تهران به مشتریان عرضه می شود.

رعایت نشدن الگوی کشت و رشد تولید وزارت جهاد کشاورزی در حالی از تدوین و ارائه الگوی کشت محصولات کشاورزی به کشاورزان به خصوص در مناطق جنوبی کشور خبر می دهد که هر ساله شاهد افزایش تولید، دپو و کاهش قیمت برخی محصولات و یا کمبود و گرانی شدید برخی محصولات دیگر در بازار مصرف هستیم.

سناریویی که در روزهای پایانی سال گذشته با افزایش قیمت پیاز و سیب زمینی و افت شدید قیمت گوجه فرنگی باز هم تکرار شد و به دلیل افزایش تولید و عرضه گوجه فرنگی، کشاورزان میناب بندرعباس بخشی از تولید خود را در حاشیه جاده های مواصلاتی این استان رها کردند.

با وجود این احتمال تکرار آن در مورد برخی محصولات جالیزی مانند هندوانه در ماه های آینده به دلیل افزایش سطح زیرکشت، رشد تولید و بازارهای صادراتی محدود این محصول وجود دارد.

در واقع کاهش عرضه و افزایش شدید قیمت برخی محصولات جالیزی، سبزی و صیفی در یک سال موجب می شود تا کشاورزان برای کسب سود بیشتر در سال بعد سطح زیرکشت اینگونه محصولات را به ازای کاهش میزان کشت اقلامی که با افت قیمت مواجه بوده، افزایش دهند.

امسال نیز به دلیل شرایط مساعد تولید گوجه فرنگی (نبود سرمای شدید و شایع نشدن آفات و.

) میزان برداشت این محصول از مناطق جنوبی کشور افزایش یافته و خبرهایی مبنی بر کاهش شدید قیمت این اقلام و خرید محصول تولیدی مازاد به نرخ توافقی کشاورزان و مسئولان سازمان تعاون روستایی اعلام شده است.

تنوع بخشی به بازارهای صادراتی مدیرکل محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه برای بررسی وضعیت تولید و بازار محصول گوجه فرنگی کشاورزان در جیرفت امروز (پنجشنبه) راهی این شهرستان می شود گفت: رعایت نشدن الگوی کشت توسط کشاورزان، شرایط اقلیمی و نبود سرمازدگی موجب افزایش میزان تولید گوجه فرنگی در مناطق جنوبی کشور مانند جیرفت و میناب شده و با رشد تولید، قیمت این محصول در این مناطق به شدت کاهش یافته است.

حسین اصغری، با بیان اینکه برای رفع این مشکل باید بازارهای صادراتی اینگونه محصولات کشاورزی را در کشورهایی مانند عراق به سایر کشورهای منطقه گسترش دهیم، افزود: علاوه بر آن باید توجه کرد که منطقه جیرفت در زمینه حمل ونقل جاده ای دارای مشکلاتی به مراتب بیشتر از سایر نقاط کشور است.

همچنین باید بررسی شود که تولید گوجه فرنگی مازاد چه میزان و کاهش قیمت ها تا چه حد ناشی از کیفیت محصول تولید بوده است.

با وجود این وی از برنامه ریزی این وزارتخانه برای خرید گوجه فرنگی مازاد تولیدی کشاورزان با نرخ توافقی در ماه های پایانی سال گذشته خبر داد و افزود: مقرر شده سازمان تعاون روستایی براساس قیمت هایی که در توافق با کشاورزان تعیین می شود، نسبت به خرید محصول مازاد اقدام کند و این سازمان نیز قبل از عید برای خرید محصول گوجه فرنگی مازاد در مناطق جنوبی کشور اعلام آمادگی کرده است.

خرید توافقی گوجه فرنگی تا پایان فروردین دیروز مدیر جهاد کشاورزی میناب از خرید توافقی حدود 3500تن گوجه فرنگی مازاد تولیدی کشاورزان میناب برای حمایت از بهره برداران از ابتدای فروردین ماه جاری تاکنون و درقالب طرح حمایتی از گوجه کاران این شهرستان خبر داده و به ایرنا گفت: طرح خرید حمایتی گوجه فرنگی در این شهرستان از قرار هر کیلوگرم 370تومان و با همکاری سازمان تعاون روستایی تا پایان فروردین ماه جاری درحال انجام است.

محمد سالاری با بیان اینکه بیشترین مقدارگوجه فرنگی از کشاورزان بخش توکهور - هشتبندی خریداری شده است، گفت: از این میزان 2700تن آن به بخش هشتبندی و نزدیک به 800تن نیز به دهستان کریان از توابع این شهرستان اختصاص دارد و گوجه فرنگی خریداری شده به مقصد یکی از کارخانه های تولید رب گوجه فرنگی در استان اصفهان حمل می شود.

احتمال گرانی بیشتر گوشت قرمز با افزایش خروج دام زنده نوسان قیمت فرآورده های پروتیینی با افزایش قیمت گوشت قرمز و سیر نزولی قیمت مرغ و تخم مرغ ادامه دارد.

قیمت گوشت مرغ که در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی از مرز 9هزار تومان عبور کرده بود، سیر نزولی به خود گرفته و به هرکیلو 7هزار و 500تا 8هزار تومان کاهش یافته است.

همچنین به رغم قطع واردات تخم مرغ از ترکیه، به دلیل بازگشت برخی مرغداری های تخم گذار به چرخه تولید و افزایش عرضه تخم مرغ تولید داخل قیمت این فرآورده در سراشیبی کاهش قرار گرفته و به شانه ای 12تا 14هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که در بازار گوشت قرمز سیر صعودی قیمت ها تداوم یافته و فعالان صنفی از احتمال افزایش بیشتر قیمت این فرآورده خبر می دهند.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی از افزایش قیمت گوشت قرمز گوسفندی شقه بدون دنبه به هر کیلوگرم 47تا 48هزار تومان در سطح خرده فروشی بازار خبر داد و در مورد تأثیر تک نرخی شدن ارز بر قیمت این فرآورده گفت: امیدوار هستیم چنین اتفاقی رخ دهد چرا که آنچه بیشتر در این زمینه تأثیر دارد افزایش خروج دام از کشور با تغییرات ارزی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری، علی اصغر ملکی از افزایش احتمالی بیشتر قیمت انواع گوشت قرمز خبرداد و افزود: روز سه شنبه با مسئولان وزارت جهادکشاورزی در این زمینه صحبت و این مسئله را به آنان اطلاع رسانی کردم؛ چرا که ما ماه مبارک رمضان را نیز پیش رو داریم و باید این مسئله را کنترل کنیم تا در آن ایام دچار مشکل نشویم.

وی درباره اینکه خروج دام از کشور به صورت قاچاق یا قانونی انجام می شود، افزود: قاچاق که جای خود را دارد اما ما شنیده ایم بخشی از خروج دام زنده از کشور با مجوزهای ارائه شده صورت می گیرد که اگر به این مسئله رسیدگی نشود طی هفته آینده باز هم با افزایش قیمت گوشت گوسفندی در بازار مواجه خواهیم بود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 23 فروردین 97، کدمطلب:11951، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: گوجه فرنگی - تولید - فرنگی - گوجه - کشور - قیمت - استان - مناطق - هرمزگان - قیمت گوجه فرنگی - بازار - کشاورزان - افزایش - کشاورزی - جنوب - سیب زمینی - مصرف - سبزی - انواع - روزهای پایانی - کاهش - خرید - افزایش قیمت - تنظیم بازار - میزان - وزارت - شهر تهران - فصل پاییز - جهاد - پیاز

آخرین اخبار سرویس:
همکاری استان های روسیه و تاجیکستان تقویت می شود

شهردار تهران: رفع آسیب های اجتماعی درسند مدیریت شهری لحاظ می شود

هشدار اجتماعی؛ رسیدن جرایم بزرگسالان به دامنه سنی نوجوانان!

نهایی شدن قرارداد ساخت راه آهن "گرگان ـ بجنورد ـ مشهد"

بازدید شبانه شهردار تهران از شوش و خراسان

هشدارنسبت به کلاهبرداری درخریدفروش وفروش طرح ترافیک

کلاهبرداری درقالب خرید فروش و فروش طرح ترافیک

هوندا سیویک تایپ R پیکاپ، از شوخی تا واقعیت!

متقاضیان سود سهام عدالت بخوانند

دود تاکسی های فرسوده در ریه شهر

متقاضیان سود سهام عدالت بخوانند

بهره برداری از مجموعه ورزشی سرپل ذهاب تا پایان شهریورماه

بلیت بازی ایران و ترکیه 8 برابر شد!

پیش بینی افزایش وزش باد در خراسان رضوی

قطار حومه ای سمنان؛ وعده وفا نشده دیگری از وزیر راه

بازخوانی یک طرح مهم بر زمین مانده قطار حومه ای سمنان؛ وعده وفا نشده دیگری از وزیر راه

برای توسعه گردشگری به 770 هتل سه، چهار و پنج ستاره جدید نیاز داریم

سامسونگ باید 533 میلیون دلار جریمه به اپل بپردازد

آغاز برداشت پیله ابریشم در مرکز لرستان

افزایش دمای هوای خوزستان

معاون سیاسی استانداری فارس:مردم به شایعات کمبود بنزین توجه نکنند

نشاط ملی با حضور فراگیر بانک صادرات ایران در صنایع بزرگ و کوچک کشور

عرضه محصولات جدید سیتروئن در بازار ایران

رودخانه ای به نام«پیاده راه همدان»

مشارکت هزار شرکت حمل و نقل با گمرک برای پیشگیری از قاچاق کالا

رودخانه ای به نام«پیاده راه همدان»/پروژه ای که افتتاح نشده غرق شد

پیش بینی فن آوری آینده در امریکا

هوای تهران با شاخص 45 در وضعیت پاک است

افزایش 2 برابری تولید تریاک در افغانستان

رسیدن ظرفیت تولید گاز فاز 13 پارس جنوبی به بیش از 50 میلیون متر مکعب در روز

مشارکت هزار شرکت حمل و نقل با گمرک برای پیشگیری از قاچاق کالا

اجرای 2 طرح حوزه آب در آستارا

نمایشگاه قرآن کریم روز جمعه از ساعت16 آغاز خواهد شد

54 نماد بورسی تحت احتیاط و مشمول فرایند تعلیق

«یورو» ارز مبنای صندوق توسعه ملی شود

اجرای قانون حمایت از صنایع دستی شعار سال را محقق می کند

افزایش قیمت 11 محصول ایران خودرو + جدول

شهرداری تهران: فریب کلاهبرداران را نخورید

دستورالعمل شناسه دارشدن انواع خودروهای سبک و سنگین ابلاغ شد

سامسونگ در آخرین دادگاه تجدیدنظر، به پرداخت 538.6 میلیون دلار به اپل محکوم شد

افزایش قیمت 11 محصول ایران خودرو + جدول

اشتغال پنج هزار نفر در صنعت نساجی زنجان

اجرای طرح همیان مولا در یزد

یزد، قطب حمل و نقل ریلی کشور

آغاز طرح پایش محلات بافت تاریخی یزد

شورای زکات در 3200 روستای مازندران

صنعت نساجی زنجان

سال تکرار خودکفایی گندم

نگاه سازمان تامین اجتماعی به رفع مسائل بیمه ای کارفرمایان مثبت است

اجرای قانون حمایت از صنایع دستی شعار سال را محقق می کند

تکمیل شبکه فاضلاب تهران، ضرورت محیط زیستی در پایتخت

کشت گلخانه ای در سبزوار افزایش یافت

آموزشگاه های هنری جنوب کرمان در دولت تدبیر افزایش یافت

طرح کاهش مالیات بر ارزش افزوده هتلداران

«آسیب شناسی اقتصادی دولت دوازدهم» در گفت وگوی تفصیلی فارس با محمدحسین ادیب: روحانی نباید کشور را وارد بازی سود سپرده حداکثری می کرد/ کاهش 56 درصدی دریافتی کارمندان نسبت به سال 84

افتتاح خط 7 مترو باز هم به تعویق افتاد

15 درصد از اراضی آبی آذربایجان غربی به آبیاری نوین مجهز است

فاتحان روزهای خرمشهر

کاهش تعرفه ها؛ درآمد بنادر کشور را افزایش می دهد/ رشد بار ورودی به بندر شهیدبهشتی چابهار طی 2 ماه گذشته

برای خرید چراغ تزیینی چقدر باید هزینه کرد+ جدول

آغاز پرداخت مطالبات سپرده گذاران تا سقف یک میلیارد تومان از هفته آینده

رسیدن جرایم بزرگسالان به دامنه سنی نوجوانان

وفادارترین مشتری نفتی ایران در آسیا

مشارکت هزار شرکت حمل و نقل با گمرک برای پیشگیری از قاچاق کالا

تحریم جدید آمریکا علیه ماهان، کاسپین، معراج و پویا ایر

تولید 10 هزارتن قارچ دکمه ای و صدفی در اصفهان

آغاز قرارداد 85 میلیون دلاری هندی ها در چابهار / بهره برداری از پایانه بندری چابهار از اواسط تیرماه

رسیدن ظرفیت تولید گاز فاز 13 پارس جنوبی به بیش از 50 میلیون متر مکعب در روز

طمع عربستان برای گران کردن نفت باعث نگرانی هند شد

کاهش 29 درصدی بارش در ایران/ استان هایی که کمترین میزان بارندگی را داشته اند

ثبت نخستین وقف شهرستان خواف؛ امسال

ابهام در فروش ارز برخی کالاهای خارج از«نیما»

همکاری اپل با شرکت فولکس واگن برای توسعه خودروهای خودران

کشت گلخانه ای در سبزوار افزایش یافت

اعمال افزایش کرایه رانندگان کامیون از شنبه

بازگشت طلا به بالای مرز 1300 دلار

پایان دادگاه 7 ساله اپل علیه سامسونگ!

در سواری سازان چه می گذرد؟

کاهش 29 درصدی بارندگی ها در کشور

بازگشت طلا به بالای مرز 1300 دلار

هشدار شهرداری نسبت به کلاهبرداری درقالب خرید فروش و فروش طرح ترافیک

آمارهای اقتصادی از زنان تنهای ایرانی

دستورالعمل شناسه دارشدن انواع خودروهای سبک و سنگین ابلاغ شد

ابهام در فروش ارز برخی کالاهای خارج از «نیما»

طمع عربستان برای گران کردن نفت باعث نگرانی هند شد

آموزشگاه های هنری جنوب کرمان در دولت تدبیر افزایش یافت

کشت گلخانه ای در سبزوار افزایش یافت

سود سهام عدالت متاخران کی توزیع می شود؟

راهنمایان گردشگری امنیت شغلی ندارند

موضع ملایم کره شمالی، اضطراب بازار را آرام کرد/سهام بهبود یافت

بررسی وضع جایگاه های سوخت در فارس

بازدید شبانه شهردار تهران از شوش و خراسان

افزایش 2 برابری تولید تریاک در افغانستان

هشدار شهرداری نسبت به کلاهبرداری درقالب خرید فروش و فروش طرح ترافیک

نوسازی 10هزار تاکسی، معطل یک ابلاغیه!

پایان دادگاه 7 ساله اپل علیه سامسونگ / صدور رأی محکومیت 539 میلیون دلاری به نفع اپل

منتظر محصولات جدید سیتروئن باشید

بازگشت طلا به بالای مرز 1300 دلار

اجرای طرح برندینگ سوخت با نازل های ناقص/کارت سوخت از رده خارج شد؟

شهرداری تهران: فریب کلاهبرداران را نخورید/ امسال کارت شناور طرح ترافیک نداریم/ مجوزهای سیار هم ارزش ریالی ندارد

دولت 3500تن گوجه فرنگی مازاد خرید

دولت 3500تن گوجه فرنگی مازاد خرید