مطالب مرتبط:
مدیر روابط عمومی محیط زیست استان تهران خبر داد پاکسازی در پارک ملی سرخه حصار با شعار نه به کیسه های پلاستیکی
برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای خبرنگاران
سند میزان نیازهای آموزشی در کشور تدوین می شود
سند میزان نیازهای آموزشی در کشور تدوین می شود
حرکت آموزشی دانش آموزان باید به سمت کارآفرینی باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 فروردین 1397 ساعت 19:352018-04-20پزشكي

ضرورت پاکسازی محیط های پیرامونی مراکز آموزشی/ هشیاری خانواده ها


مسئولان ارشد نیروی انتظامی معتقدند با توجه به کاهش سن اعتیاد، این خانواده ها هستند که باید با حساس شدن نسبت به مواد مخدر جدید و شناخت دقیق آن ها مانع از آلودگی فرزندانشان شوند.

- : امروزه یکی از نگرانی های مسئولان ارشد نیروی انتظامی و به تبع آن خانواده ها، گسترش مواد مخدر، به ویژه مواد مخدر جدید از یکسو و افزایش گرایش نوجوان ها و جوان ها به قلیان و مصرف آن است؛ به طوری که جامعه آماری حکایت از کاهش سن مصرف مواد مخدر جدید نظیر گل و قلیان و همچنین رواج آن در میان دختران دارد.

بر اساس آمار 4 هزار ماده خطرناک در دود سیگار و 7 هزار و 200 ماده خطرناک در دود قلیان وجود دارد که هر قلیان به اندازه یک تا دو پاکت سیگار می تواند به سلامت فرد آسیب برساند.

از سوی دیگر مواد مخدر جدید با آسیب های فراوان و تبلیغات فریبنده نیز گسترش یافته است.

سید حسن هاشمی وزیر بهداشت و درمان چندی پیش در دهمین جلسه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات با اشاره به استفاده 8 میلیون نفر از مواد دخانی در کشور گفت: اعتیاد به مواد دخانی با مصرف سیگار شروع می شود و علاوه بر این که زندگی فرد را فلج می کند باعث می شود که خانواده فرد معتاد نیز درگیر شود.

وی اضافه کرد: اگر استعمال دخانیات به همین روال در کشور ادامه یابد تا 40 سال آینده ایران همانند کشور مصر و پاکستان بالاترین آمار مصرف مواد دخانی را خواهد داشت.

هاشمی یکی از مشکلات بزرگ در بحث استعمال دخانیات را استفاده از قلیان و ریخته شدن قبح و زشتی آن در میان افراد بیان کرد و افزود: تنها 20 درصد مواد قلیان، تنباکو است و 80 درصد آن از مواد روانگردان، بنزن و حلال های آروماتیک و قارچ های بیماری زا است که بنزن موجود در قلیان باعث می شود فرد قلیانی 15 سال زودتر به سرطان مبتلا شود.

وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر این که افزایش مالیات بر سیگار تاثیر زیادی در کاهش مصرف آن خواهد داشت، گفت: عده ای بر این باورند که مالیات بر سیگار در مصرف آن تاثیری ندارد اما حتی مقاله های مختلف و بررسی های صورت گرفته در دنیا نشان می دهد که افزایش مالیات بر سیگار باعث کاهش مصرف سیگار شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه مصرف قلیان تفریح نیست بلکه مصیبت است، تاکید کرد: ضروری است تا مردم عدم مصرف مواد دخانی بویژه قلیان را جدی بگیرند اما سیاستمداران نیز باید به این مسئله مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ در گفتگو با خبرنگار مهر با آسیب شناسی مواد جدید و گرایش آن در میان جوانان می گوید: مواد مخدر جدید چون میزان تخریب و حالت نشئگی اش بیشتر است، از سوی دیگر تبلیغات پیرامون آن هم با جذابیت بیشتر و دروغ های فراوان همراه است، جوان تر ها را به سمت خود می کشد.

وی تاکید می کند: در این زمینه نقش خانواده ها بسیار حائز اهمیت است.

خانواده ها باید با هشیاری نسبت به این مسائل ورود کنند درباره آسیب های مواد مخدر جدید البته اظهارنظرهای متعددی مطرح شده است و همه کارشناسان در این حوزه، بر این موضوع تاکید دارند.

سرهنگ محمد بخشنده رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر می گوید: نگرانی ما افزایش گرایش به ماده مخدر گل است که شاهد افزایش آن به ویژه در میان جوان ها و حتی نوجوان ها هستیم.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران ادامه می دهد: تغییری در الگوی مصرف مواد مخدر درحال شکل گیری است.

این مواد جدید، چون در داخل کشور تولید می شوند، سختی های مواد سنتی را برای رسیدن به تهران ندارند، چرا که خیلی از آن ها حتی در اطراف تهران یا پایتخت تولید می شوند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر می گوید: به همین دلیل شاهد گرایش روز افزون به این مواد هستیم که باید جلوی آن با فرهنگسازی و آشنا کردن خانواده ها با آثار مصرف آن صورت گیرد.

وی با اشاره به تبلیغات پیرامون مواد مخدر جدید و اثرات بسیار مخرب آن ها می افزاید: با توجه به اینکه این ماده مانند سیگار مصرف می شود، ممکن است برخی گمان کنند که عوارضش همچون سیگار است، درحالی که عوارض این مخدر حداقل پنج برابر مصرف مخدر شیشه است و تاثیرات جبران ناپذیر زیادی روی بدن و به خصوص مغز و سیستم عصبی می گذارد.

تاکید بر پاکسازی محیط های پیرامونی مراکز آموزشی سخنگوی نیروی انتظامی نیز یکی از اقدامات قابل توجه ناجا در سال گذشته را اجرای طرح های ویژه، پاکسازی پیرامون محیط های آموزشی به ویژه مدارس از عناصر توزیع کننده مواد مخدر و راه اندازی یگان های ضربت مبارزه با مواد مخدر در مناطق 22 گانه پایتخت دانسته و می افزاید: در راستای مبارزه بی امان و خستگی ناپذیر ماموران ما در این حوزه مبارزه با گسترش مواد مخدر در اولویت برنامه ها قرار گرفته است.

منتظر المهدی تاکید می کند این موضوع بویژه در اطراف مدارس و مراکز آموزشی بسیار حائز اهمیت است و ما نسبت به این موضوع کوتاهی نخواهیم کرد.

سردار رحیمی نیز با اشاره به لزوم همکاری مردم با پلیس پایتخت می گوید: انتظار ما این است که مردم به پلیس اطلاع رسانی کنند و اگر محل هایی که به عنوان مخفی گاه می شناسند آن ها را به پلیس معرفی کنند.

پلیس آمادگی دارد با اطلاعاتی که مردم می دهند با مجرمان و متخلفان برخورد جدی انجام دهد.

ارائه این اطلاعات بویژه در اطراف مراکز آموزشی از اهمیت مضاعف برخوردار است.

وی با بیان اینکه پلیس در راستای امنیت و آرامش هرچه بیشتر دانش آموزان و دانشجویان نگاه ویژه دارد،درباره افرادی که با حضور در مقابل مدارس به ویژه مدارس دخترانه اقدام به ایجاد مزاحمت برای دانش آموزان می کنند یا مواد فروشانی که در اطراف مراکز آموزشی پرسه می زنند می گوید: با اقداماتی که امسال انجام دادیم، تمامی مدارس به ویژه دبیرستان های دخترانه در سطح شهر تهران بدون استثنا شناسایی و برای تمام آنها مامور پیش بینی شده است.

محمدرضا مسجدی دبیر کل مبارزه با دخانیات ایران نیز با بیان این مطلب که بر اساس تحقیقی که وزارت بهداشت با انجام 600 آزمایش روی 25 محصول متداول تنباکوی قلیان در ایران انجام داده، به این نتیجه رسیده که در تنباکوی قلیان 80 درصد مواد افزودنی و تنها 20 درصد تنباکو است و واقعا خطرناک است می گوید: طبق قانون عرضه مواد دخانی ، عرضه این مواد تا فاصله 50 تا 100 متری مدارس ممنوع است.

اما متاسفانه شاهد اجرای این قانون نیستیم و باید ورود جدی تری به آن داشته باشیم.

دلایل کاهش سن اعتیاد به مواد مخدر جدید اما اینکه چرا شاهد کاهش سن اعتیاد در کشور هستیم، موضوعی است که مسئولان ارشد ناجا به آن اشاره می کنند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در گفتگو با مهر عنوان می کند: متاسفانه به دلیل نشئگی بالا، میزان گرایش جوان ها به مواد مخدر جدید بالاست.

سردار حسین رحیمی با اشاره به مواد صنعتی جدید می افزاید: متاسفانه می توان گفت هر روز مواد مختلف جدیدی ایجاد و ارائه می شود، دستمال کاغذی، کیک و گل، که البته چند سالی است آمده و خیلی مشتری پیدا کرده است.

وی می افزاید: تبلیغات پیرامونی در حول این مواد که آسیب چندانی ندارند از یکسو عدم نه گفتن به درخواست ها که ریشه آن را باید در خانواده جست باعث شده شاهد گسترش این مواد و قلیان در میان جوان ها باشیم.

سیر روند تحولی در مواد صنعتی همواره وجود داشته و سرعت بالایی دارد، اما به عقیده پلیس، خود جوان ها و خانواده ها باید به عنوان مهمترین عامل پیشگیری مراقبت کنند.

آموزش در حوزه خانواده مهمترین راهکار جلوگیری از گرایش جوان ها به مواد مخدر جدید است.

سردار محمدمسعود زاهدیان رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا نیز در گفتگو با خبرنگار مهر نیز با تاکید بر نقش خانواده ها می گوید: ما نیاز به آموزش های درست، برنامه ریزی های آموزشی و ورود جدی تری خانواده ها و آموزش و پرورش به موضوع اعتیاد داریم.

وی می گوید: امروز دانش آموزان ما قدرت نه گفتن ندارند؛ حتی جوانان ما به دلایل مختلف مصرف مواد دخانی در بین دوستانشان را نشانه بزرگ شدن قلمداد می کنند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اضافه می کند: شبکه های اجتماعی و تبلیغات مثبت پیرامون مواد دخانی جدید عاملی شده که نوجوان ها و حتی دختران به این مواد گرایش پیدا کنند، جای آن است که خانواده ها نسبت به این هشدار حساس شوند و با آشنایی بیشتر نسبت به مواد مخدر جدید و سوء مصرف آن فرزندان خود را بیشتر مورد توجه و مراقبت قرار دهند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری مهر ، تاریخ انتشار: 31 فروردین 1397 ، کدخبر: 4275843 ، www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: مواد مخدر جدید - مواد مخدر - قلیان - مصرف - سیگار - وزیر بهداشت - استعمال دخانیات - خانواده - نیروی انتظامی - مخدر - جدید - دخانیات - بهداشت - مالیات - افزایش - کاهش مصرف - کاهش - کشور - سردار حسین رحیمی - فرمانده انتظامی - مسئولان - مصرف مواد مخدر - جوان - خطرناک - آمار - وزیر - اعتیاد - سیاستمداران - هاشمی - مصرف قلیان

آخرین اخبار سرویس:
نکته بهداشتی: پیشگیری از خشکی پوست

سیگاری ها در معرض ابتلا به افسردگی هستند

بهره برداری از سه پروژه بهداشتی درمانی بردخون در هفته دولت

با این روش به راحتی جای جوش را از بین ببرید

80 درصد عامل بیماری های مزمن سرطان ریشه درونی دارد

اقدامات ایران در پیشگیری و پاسخگویی به بیماری ایدز

راهکارهای طب ایرانی برای روزه داران

روزیاتو: با نشانه های سکته قلبی، ایست قلبی و سکته مغزی آشنا شوید

نوشیدنی های پروتیین دار و تاثیر آن بر بدن

400 بیمار سرطانی در شاهرود وجود دارد/ لزوم تغییر سبک زندگی

تخم مرغ، راز طول عمر شما

راهکارهای طب سنتی برای روزه داران

چگونه شب ها کمتر دچار حملات آسمی شویم؟

خمیر بازی کودکان و خطرات آن

ورزشکاران به چه مقدار آب برای ورزش نیاز دارند؟

افطاری با طعم خدمت به مردم + فیلم

غذاهای مخصوص ماه رمضان کدام است

گل دادن پوتین به مرکل حاشیه ساز شد

گزارشی درباره نوزاد متولد شده از رحم اجاره ای

چگونه شب ها کمتر دچار حملات آسمی شویم؟

انسجام سازمان بهداشت جهانی دربرابر اسیدهای چرب ترانس

دانستنی های جالب علمی

علت درد در ناحیه دنده ها چیست؟

برای رفع کم خونی در ماه رمضان چه بخوریم؟

روزی 7 تا 10 بیمار نیازمند به عضو پیوندی فوت می کنند

وزیر بهداشت در نشست ژنو تشریح کرد: اقدامات ایران در پیشگیری و پاسخگویی به بیماری ایدز

قارچ های سمی که مردم را به کشتن دادند+ تصاویر

قارچ های سمی که مردم را به کشتن دادند + تصاویر

چگونه شب ها کمتر دچار حملات آسمی شویم؟

علل درد در زیر دنده ها

دلایل اصلی پوسیدگی دندان کودکان

رونمایی از دستگاه پیشرفته تشخیص سرطان

جلوگیری از رشد سرطان ریه به کمک چایی جادویی!

روش های عالی برای تمیز کردن برس مو

قربانیان مصرف قارچ سمی در کردستان به سه نفر رسید

اقدامات ایران در پیشگیری و پاسخگویی به بیماری ایدز

راهکارهای طب ایرانی برای روزه داران

رفع بوی بد دهان به آسانی آب خوردن با این 5روش!

اقدامات ایران در پیشگیری و پاسخگویی به بیماری ایدز

قربانیان مصرف قارچ سمی در کردستان به سه نفر رسید

تامین خوراک و پوشاک تنها هدف ساماندهی متکدیان نیست

 رژیم غذایی راهکاری مقرون به صرفه در درمان افسردگی

چرا برخی از نوجوانان به خود آسیب می رسانند؟

دستور پخت امپانادای گوشت

روزه داران این غذاها را در وعده سحری نخورند

وزیر بهداشت در نشست جانبی ایدز در ژنو عنوان کرد پایان ایدز در گرو پیشگیری اولیه/ ایران اقدامات قابل توجهی در زمینه پیشگیری از ایدز انجام داده است

فروچاله ها خراسان را می بلعند

آیا همه انواع چربی برای انسان مضر هستند؟

مسمومیت هزار و 17 نفر بر اثر مصرف قارچ های سمی

اتمام 90 پروژه بهداشتی و پایان استفاده از واحدهای درمانی استیجاری

عامل مسمومیت های قارچی اخیر پیدا شد

راهکارهای طب ایرانی برای روزه داران

عکس های تصادفی از شهر نیویورک

توصیه های تغذیه ای برای سه وعده سحری و افطار و شام

چای سبز سلاح جدیدی در برابر سرطان

روغن مصرفی آشپزی عامل مهمی در بروز بیماری سرطان دارد

روغن مصرفی آشپزی عامل مهمی در بروز بیماری سرطان دارد

کفش تان را درآورید تا لاغر بمانید!

اجلاس سازمان بهداشت جهانی

جلوگیری از رشد سرطان ریه به کمک چایی جادویی!

کشنده ترین ویروس جهان ثبت شد

رژیم غذایی راهکاری در درمان افسردگی

برای حفاظت از بشر آب خوری ها را برگردانید!

کفش تان را درآورید تا لاغر بمانید!

فال روزانه چهارشنبه 2 خرداد ماه 97

مرگبارترین خوراکی های دنیا

کفش تان را درآورید تا لاغر بمانید!

"نیکوتین" آرامش می آورد؟

فعالیت 9 مرکز درمان سرپایی اعتیاد

بیماری اوتیسم با یک آزمایش ساده قابل شناسایی است

20 خاصیت باور نکردنی کاهو برای سلامت بدن

راهکارهای طب ایرانی برای روزه داران

چگونگی انتقال ویروس+عکس

سرطان در یک قدمی بچه پولدارها

مرگ 3 نفر در کردستان بر اثر مصرف قارچ سمی

شناسایی10 مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در کشور | توصیه های وزات بهداشت

حمایت از زوجین نابارور کافی نیست | انتقاد از بیمه ها

انجام نخستین جراحی هیستروسکوپی درسبزوار

پزشکیان : خاک ما را از بین می برند اما نمی توانیم کاری بکنیم

روزیاتو: آیا می دانستید بدون غذا، آب، خواب یا هوا چه مدت می توانید زنده بمانید؟

این گیاه در درمان میگرن معجزه می کند!

انزوای طولانی مدت مغز را تغییر می دهد

به این دلایل مهم روی کاناپه نخوابید

فعالیت های انسان موجب سرطان در جانوران می شود

تشخیص سوء تغذیه از روی عکس

توزیع وعده غذایی افطاری و سحری میان دانشجویان علوم پزشکی مشهد

دانستنی هایی از حفظ سلامت به هنگام خواب

کاهش 30درصدی مرگ ناشی از بیماری های غیرواگیر در ایران تا سال 2030

کفش تان را درآورید تا لاغر بمانید!

چای سبز سلاح جدیدی در برابر سرطان

سر و کله تب کریمه کنگو دوباره در ایران پیدا شد/ شناسایی 10 مورد ابتلا/ هشدارهای دکتر گویا

روزه داران این غذاها را در وعده سحری نخورند

قرص های شب امتحانی با جوانان چه می کند؟

نیکوتین آرامش می آورد؟

شناسایی10 مورد ابتلا به تب کریمه کنگو

6 درس بهداشتی ژاپن برای تمام دنیا

چای سبز سلاح جدیدی در برابر سرطان

چای سبز سلاح جدیدی در برابر سرطان

انحرافات آموزش های جنسی به بهانه مبارزه با ایدز/ مرجع ما سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل نیست

راهکاری برای رفع کم خونی در ماه رمضان

ضرورت پاکسازی محیط های پیرامونی مراکز آموزشی/ هشیاری خانواده ها

ضرورت پاکسازی محیط های پیرامونی مراکز آموزشی/ هشیاری خانواده ها