مطالب مرتبط:
تغییر اقلیم، عامل غرق جزایر ایران در خلیج فارس می شود؟ / ماجرای 8جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند
تنوع سنت های نوروزی در اقلیم پهناور ایران
کاهش شدید جمعیت خزندگان به دلیل تغییر اقلیم
فرماندهان نیروی دریایی کشور های حاشیه اقیانوس هند به ایران می آیند
ملکشاهی در گفت وگو با فارس: جنایت اخیر آمریکا در سوریه موجب انسجام ملت سوریه شد/ ناموفق بودن آمریکا حکایت از دیپلماسی قوی ایران دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 فروردین 1397 ساعت 12:332018-04-20اجتماعي

تغییر اقلیم، عامل غرق جزایر ایران در خلیج فارس می شود؟/ماجرای 8جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند


افزایش ارتفاع آب اقیانوس ها خطر جدی برای جزایر جنوبی ایران است.

همانطور که تاکنون چند جزیره در نقاطات مختلف کره خاکی، زیر آب رفته اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، همه چیزها با هم در ارتباط هستند.

این اولین قانون محیط زیست است، یعنی افزایش تنها چند درجه ای دما می تواند همه چیز را برای ادامه زندگی بشر روی زمین تغییر دهد؛ پس باید نگران ایران بود.

از ایجاد خشکسالی ها و سیل های غیرقابل انتظار در ایران و انقراض گونه های مختلف حیوانات تا ایجاد خطرهای وحشتناک برای جزایر مختلف مناطق مختلف، شاید هم جزایر خلیج فارس.

این اتفاق در حال رخ دادن است، در اواخر قرن نوزدهم میلادی برخی از دانشمندان متوجه شدند که از زمان انقلاب صنعتی با افزایش شدید انتشار گازهای گلخانه ای توسط ما انسان ها دمای کره زمین در حال افزایش است.

این موضوع آن زمان اهمیت چندانی نداشت، چرا که افزایش دما فقط چند درجه بود.

اما در سال 1981 جیمز هانسن دانشمندی که به پدر تغییراقلیم جهان معروف است در تحقیق خود به موضوعی عجیب پی برد؛ افزایش دمای کره زمین منجر به افزایش چند متری ارتفاع آب دریاها می شود و به همین دلیل شاید زندگی جمعیت 730 میلیون نفری که در جزایر آب های زمین زندگی می کنند، در خطر باشد.

به طور کلی 3 عامل مختلف منجر به افزایش ارتفاع سطح آب دریاها می شوند، مسائلی که منجر به انبساط آب دریاها می شوند، آب شدن یخ های قطبی و زلزله های شدید که شکل اقیانوس ها را تغییر می دهند.

افزایش دمای کره زمین تاثیر مستقیم روی دو عامل اول دارد.

همین دو عامل اول باعث شده اند که از سال 1900 یعنی اوایل انقلاب صنعتی تا سال 1990 ارتفاع آب اقیانوس ها با شیب 2 میلی متر در سال نزدیک به20 سانتی متر افزایش پیدا کنند، مدتی است که با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای این روند بدتر هم شده و شیب افزایش ارتفاع سطح آب دریاها از سال 1990 تا 2014 به 3 میلی متر در سال رسیده است.

علیرضا مساح دانشیار پردیس ابوریحان دانشگاه تهران و مسئول بخش آسیب پذیری و انطباق تغییراقلیم در گزارش سوم ایران به سازمان ملل در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: اگر در رابطه با افزایش ارتفاع آب اقیانوس ها بازه زمانی 1900 تا سال 2100 را در نظر بگیریم متوجه می شویم که نقش عوامل مرتبط با تغییراقلیم بسیار برجسته است،مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده که نشان می دهند که روندی که این دو عامل شروع کرده اند پیامدهای جدی دارد و ممکن است شهرهای ساحلی و یا جزایر زیادی در دنیا در خطر باشند.

او می گوید: اینکه شیب از سال های 1990 تا 2014 بیشتر هم شده و از 2 میلی متر در سال به 3 میلی متر رسیده است، نشان می دهد که گرم شدن کره زمین باعث شده بحث انبساط دریایی آب و آب شدن یخ ها افزایش پیدا کند، کشورهای زیادی از جمله انگلیس و کانادا در قبال این شرایط آسیب پذیر هستند.

اینجا، آینده را ببنید؛ 8 جزیره ای که زیر آب رفته انداین سرعت زیاد افزایش دمای زمین باعث شده حتی در بهترین حالت هم خطرات زیادی در انتظارمان باشد، براساس خوشبینانه ترین سناریو تغییر اقلیم، زمین تا پایان قرن گرم تر می شود و باید انتظار افزایش بیشتر ارتفاع سطح آب دریاها را داشته باشیم.

اما این خطر فقط برای آینده نیست و اکنون هم بسیاری درگیر پیامدهای تغییر چند درجه ای دمای زمین هستند.

این افزایش نزدیک به 25 سانتی متری آب اقیانوس ها از سال 1990 تاکنون هم پیامدهای وحشتناکی به همراه داشته چراکه سرعت افزایش ارتفاع سطح آب در برخی مناطق زیاد است.

1-جزایر سلیمان؛ 5جزیره به زیر آب رفتند برای مثال در مناطقی از کشور جزایر سلیمان در اقیانوس آرام سرعت افزایش ارتفاع سطح آب دریاها از سال 1947 تا 2013 سالانه 7 میلی متر در سال بوده، طبق تحقیق سیمون آلبرت و همکارانش تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که از 194 تاکنون 5 جزیره از جزایر سلیمان جزایر با وسعتی حدود 1 تا 5 هکتار به علت تغییراقلیم کاملا زیر آب رفته اند و 20 تا 60 درصد 6 جزیره دیگر از جزایر هم درگیر آب گرفتگی شده اند.

جزایر سلیمان شامل بیش 990 جزیره در اقیانوس آرام جنوبی است و بیش از نیم میلیون نفر جمعیت دارد.

2- غرق شدن 3 جزیره در اقیانوس آرام از سویی تحقیق دیگری که چند ماه پیش در دانشگاه سانشاین استرالیا انجام شد نشان می دهد که در صد سال اخیر تغییراقلیم 3 جزیره دیگر در مجمع الجزایر میکرونزی را زیر آب فرستاده است.

میکرونِزی یکی از سه مجمع الجزایر بزرگ اقیانوس آرام و از مناطق قارهٔ اقیانوسیه است.

این مجمع الجزایر از سوی غرب به فیلیپین، از جنوب غرب به اندونزی، پاپوآ گینه نو و ملانزی، و از سمت شرق و جنوب شرق به پلی نزی محدود می شود و شامل صدها جزیره است و در مجموع بیش از نیم میلیون نفر جمعیت دارد.

20هزار نفر مهاجرین تغییراقلیم همچنین وضعیت کشور جزایر مارشال هم در اقیانوس آرام اصلا خوب نیست، اگرچه بر خلاف 2 منطقه دیگر جزیره ای از این کشور به طور کامل به زیر آب نرفته است اما پیش بینی شده که در آینده این اتفاق بیافتد.

به همین دلیل 20 هزار نفر یعنی یک سوم جمعیت جزایر مارشال از کشور خود به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرده اند، این افراد جزو اولین مهاجران تغییراقلیم حساب می شوند.

مجمع الجزایر جزایر مارشال کشوری در اقیانوس آرام در نزدیکی استرالیا است که زمانی تحت تصرف ایالات متحده آمریکا بود و چند سالی است که مستقل شده است.

این سه مجمع الجزایر اولین مناطقی در جهان هستند که به دلیل سرعت بیشتر افزایش ارتفاع سطح آب دریاها، درگیر مسائل زیادی شده اند، به همین دلیل دانشمندان معتقدند تصویری از یک آینده خطرناک برای دیگر جزایر زمین هستند، جزایری که ممکن است برخی از آنها متعلق به ایران باشند.

ما هم در خطر هستیم؟ایران در شمال و جنوب خود سه دریای مختلف دارد که هرکدام شرایط کاملا متفاوتی نسبت به تغییراقلیم دارند.

خلیج فارس و دریای عمان با آب های آزاد متصل هستند و دو عامل انبساط آب به دلیل گرما و آب شدن یخ های قطبی هر دو می توانند روی افزایش سطح آب آن تاثیر گذار باشند، اما دریای خزر فقط از عامل اول تاثیر می بیند و به همین دلیل میزان خطر در هر کدام از این مناطق متفاوت است.

دریای خزر به آب های آزاد متصل نیست پس جای نگرانی هم وجود نداردمساح درباره ارتباط انبساط آب روی افزایش ارتفاع سطح آب دریای خزر به خبرآنلاین گفت: شاید بحث انبساط حجمی آب بتواند روی وضعیت این دریا تاثیر بگذارد اما مهمترین عاملی که می تواند روی ارتفاع خزر تاثیر داشته باشد رودخانه هایی هستند که آن را تغذیه می کنند.

به طور کلی هم 80 درصد منبع آب دریای خزر از رودخانه ولگا تامین می شود، به همین دلیل اگر تغییری در رودخانه ولگا اتفاق بیافتد روی ارتفاع دریای خزر تاثیر می گذارد.

ارتفاع دریای خزر در سال 1860 چیزی حدود 25 متر پایین تر دریاهای آزاد بود بعد در سال 1980 این میزان به 20 متر رسید و از آن موقع به 27 متر رسیده است.

مطالعات نشان می دهند که به دلیل افزایش نیازهای آبی در آینده میزان آب ورودی از رود ولگا به دریاچه کاهش پیدا می کند و از طرفی هم به دلیل افزایش دما، میزان تبخیر در این دریاچه افزایش پیدا کرده و این دو عامل منجر به کاهش ارتفاع آب دریای خزر به 35 متر پایین تر از سطح آزاد دریاها تا سال 2100 می شوند.

زنگ خطر برای جزایر جنوب کشوراما بر خلاف خزر خبرها برای خلیج فارس و دریای عمان اصلا خوب نیست، این دریاها به اقیانوس ها متصل هستند و هرگونه تغییری روی ارتفاع سطح آب اقیانوس ها وضعیت جزایر مسکونی مشهوری مثل کیش، قشم، ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک، خارک، هرمز، مینو، هنگام، هندرابی، فارسی، لاوان و .

و همچنین انبوهی از جزایر فعلا غیر مسکونی را در خلیج فارس و دریای عمان تغییر می دهد.

مساح، دانشیار پردیس ابوریحان دانشگاه تهران در این رابطه به خبرآنلاین گفت: خلیج فارس و دریای عمان به آب های آزاد متصل هستند و به همین دلیل افزایش سطح آنها با افزایش سطح آب دریاها هم خوانی دارد، یعنی اگر میزان افزایش آب دریاها در سال در جهان 2 تا 3 میلی متر باشد، می توانیم بگوییم خلیج فارس هم چنین وضعیتی دارد.

او گفت: البته من مطالعه ای را که به میزان سطح آب خلیج فارس را از سال 1900 به بعد نشان بدهد ندیده ام به هرحال این میزان خیلی فرقی با میانگین جهانی ندارد چون افزایش ارتفاع آب دریاهای مناطق مختلف دنیا بر اساس نوع شیبشان مقاطع تغییراتشان اندکی کمتر یا بیشتر از میانگین جهانی است.

مساح گفت: خوشبختانه دلایل متفاوتی مثل شیب سواحل و ارتفاع جزایر باعث شده تا جزایر ایرانی تاکنون آسیبی نبینند، اما افزایش دمای زمین ادامه دارد، تا پایان قرن سرعت افزایش ارتفاع سطح آب دریاها بیشتر هم می شود و به همین دلیل سرنوشت جزایر مارشال، جزایر سلیمان و .

در انتظار ایران باشد.

از سویی چون این دو دریا به آب های آزاد وصل هستند می توانیم با پیشبینی میزان افزایش ارتفاع سطح در اقیانوس های دنیا وضعیت را برای جنوب ایران هم بررسی کنیم.

آینده به میزان انتشار گازهای گلخانه ای گره خورده استاما برای اینکه متوجه شویم چه سرنوشتی در انتظار خلیج فارس و دریای عمان است، باید متوجه شویم گرم شدن زمین چه آینده ای دارد.

در این رابطه دانشمندان 4 سناریو مختلف ارائه کردند، این سناریوها بر اساس اینکه هر کشوری چه میزان از تعهدات خود را در زمینه کاهش انتشار سوخت های فسیلی اجرایی می کنند، حساب شده اند.

برای هر کدام از سناریوها افزایش دمای متفاوتی تا پایان قرن پیش بینی شده و به همین دلیل بر پایه هر کدام از آن ها افزایش ارتفاع آب اقیانوس ها متفاوت است.

مساح در این رابطه گفت: بر اساس سناریو خوش بینانه که در آن فرض شده همه کشورها به تعهداتشان در توافقنامه پاریس متعهد می مانند نرخ افزایش سطح دریاها 4.

5 میلی متر در سال خواهد بود ولی اگر هیچ کدام از کشورها به تعهداتشان متعهد نمانند نرخ افزایش ارتفاع آب دریاها به 11 میلی متر در سال می رسد، این یعنی تا سال 2100 ارتفاع آب دریاها نسبت به سال 2000 نزدیک به یک متر افزایش پیدا می کنند.

بر اساس این نمودار در آینده قطعا ارتفاع سطح آب اقیانوس ها بین 0.

5 تا یک متر افزایش پیدا می کنند و باید انتظار داشت که اتفاقی مشابه با این موضوع هم برای دریای عمان و خلیج فارس رخ بدهد.

چه بلایی بر سر جزایرمان می آید؟بدون وجود هیچ تحقیق علمی پاسخ دادن به این سوال تقریبا ممکن نیست، چراکه افزایش سطح آب دریاها در همه جای دنیا نتیجه یکسانی ندارد و مسئله ارتباط زیادی با شیب و یا جنس خاک سواحل هم دارد.

برای مثال سواحلی که شیب تندی دارند از افرایش ارتفاع آب دریاها آسیب زیادی نمی بینند اما در جزایری که چنین شرایطی ندارند امکان دارد بخش زیادی از مساحت آنها تا پایان قرن تحت تاثیر آب گرفتگی قرار بگیرد، از سویی هم امکان دارد سواحلی که بافت خاک سستی دارند تحت تاثیر فرسایش قرار بگیرند.

مساح در این رابطه به خبرآنلاین گفت: تحقیقات خوبی در زمینه بالا آمدن سطح آب دریا ناشی از موج و باد در ایران انجام شده ولی در این تحقیقات هیچ دقتی به تغییراقلیم نشده و به نظر من الان باید چنین تحقیقاتی برای کل نوار دریای عمان و خلیج فارس انجام شود و میزان تاثیرپذیری جزایرمان معلوم شود.

او همچنین درباره پیامدهای احتمالی افزایش ارتفاع سطح آب در خلیج فارس و دریای عمان گفت: می توانیم بگوییم یکی از مهمترین پیامدهای این اتفاق درباره آبخوان های ساحلی ما باشد و برای مثال آب شور وارد آب شیرین شود ، همچنین ما در سواحلمان زیرساخت های اقتصادی زیادی داریم خیلی از آنها ممکن است آسیب های شدیدی ببینند.

از سویی افزایش ارتفاع می تواند پیامدهای جزیی تری هم در برخی مناطق داشته باشد برای مثال در جزیره آبادان آبیاری به شکل جزر و مدی انجام می شود و ممکن است افزایش ارتفاع آب دریا به زمین های کشاورزی پیشروی کند به همین دلیل برای اینکه جلوی مد گرفته شود باید اقدامات مختلفی انجام شود.

دانشیار دانشگاه تهران که در این حوزه تحقیقی هم روی یکی از آبخوان های جنوبی کشور انجام داده درباره میزان اهمیت خطر گفت: تحقیقی که ما روی آبخوانی در خلیج فارس انجام دادیم نشان دهنده تاثیر افزایش ارتفاع آب دریا در خلیج فارس بود.

مشاهدات ما نشان می دهد که خطر جدی است چه برای آبخوان های ما و چه به شکل اقتصادی و چه شدت آسیب پذیری مناطق.

به هرحال هنوز پاسخ علمی به این سوال که چه بلایی قرار است بر سر جزایرمان می آید؟ داده نشده، اما افزایش ارتفاع دریاهایمان در جنوب کشور حتمی است و این می تواند پیامدهای بسیار جدی مثل آنچه در جزایر سلیمان یا مارشال رخ داد داشته باشد و یا می تواند پیامدهای دیگری مثل از بین بردن زمین های کشاورزی، منابع آب شیرین، محیط زیست و زیرساخت های اقتصادی داشته باشد.

از سویی به زیرآب رفتن جزایر می تواند تبدیل به یک مسئله امنیتی هم برای کشورهای مختلف باشند و مرزهای آبی کشورها را دچار تغییر کند، چرا که آب های اطراف جزیره یک کشور آب های آن کشور محسوب می شوند اما اگر آن جزیره وجود نداشته باشد شرایط تغییر می کند و این موضوع در خلیج فارس از اهمیت فراوانی برخوردار است.

کشورهای دیگر برای مقابله با این پدیده چه کار می کنند؟همانند جزایر جنوب ما، مناطق ساحلی زیاد دیگری در کره خاکی هم در خطر زیر آب رفتن هستند، یکی از معروف ترین این مناطق ایالت فلوریدا در آمریکا است این ایالت در وضعیت بسیار خطرناک تری از جزایر جنوبی ما است با این تفاوت که در این زمینه برای این شهر تحقیقات زیادی انجام شده است، محققان پیش بینی کرده اند که افزایش یک تا 6 متری سطح آب در سواحل فلوریدا دقیقا چه قسمت هایی از این شهر را به زیر آب می فرستد و به همین دلیل مسئولان این ایالت برنامه ای وسیع به نام میامی تا ابد برای مقابله با این بحران دارند.

در این برنامه مسئولان این شهر قصد دارند تا سیستم های مقاوم در قبال سیل در این شهر بسازند و حتی شهروندان میامی در یک رای گیری پذیرفتند تا برای مقاوم سازی سواحلشان مالیات بیشتری بپردازند.

علاوه بر اینها در سال های گذشته هشدارهای زیادی درباره خطرات افزایش سطح آب دریاها برای شهرهای جنوبی ثروتمند حاشیه خلیج فارس در شیخ نشین ها داده شده است؛ هشدارهایی برای دوبی، ابوظبی، دوحه، منامه و .

و حتی نقشه هایی تخمینی و عمدتا تخیلی از سطح آب بالاآمده و شهرهای زیر آب رفته هم منتشر شده است.

هرچند ظاهرا کسی این هشدارها را جدی نگرفته است.


کلید واژه ها: افزایش - اقیانوس - گازهای گلخانه ای - جزایر - ایران - زمین - خلیج فارس - زندگی - دانشگاه تهران - میلی - جزایر ایران - جزیره - گزارش - رابطه - سازمان ملل - آسیب پذیری - سلامت نیوز - محیط زیست - فارس - خلیج - انسان ها - حیوانات - خشکسالی - دانشگاه - وحشتناک - انتظار - انقراض - پردیس - معروف - انسان

آخرین اخبار سرویس:
تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم در قم

کمبود 360 مدرسه در یزد/نیاز به بودجه پنج هزار میلیارد ریالی

مهارت آموزی دانش آموزان در تابستان در اولویت باشد

وزش باد شدید در سیستان و بلوچستان/دریای عمان مواج است

مشکل آب در مناطق زلزله زده کرمانشاه

چالش کمبود معلم در نظام آموزشی کشور

اجرای طرح آموزشی مراقبت اجتماعی برای 4000 دانش آموز

پوشاک مردم ایران در دوره های مختلف تاریخی +تصاویر

مجمع شهرداران، شهردار تهران: مردم کمک کنند که شهر درست اداره شود

تونل های وحشت در امتداد خط آهن

حقوق همبستگی و حق بر محیط زیست

فیلم/ مقطع متوسطه اول مدرسه معین تعطیل شد

مأموریت؛ نجات باغ های پایتخت

فردا آخرین فرصت شرکت در جشنواره کارآفرین آذربایجان غربی است

فردا آخرین فرصت شرکت در جشنواره کارآفرین آذربایجان غربی است

پرونده فعالان محیط زیست در انتظار تصمیم دادگاه

کاهش تعداد رشته های با آزمون کنکور از سال آینده

دودی که از عدم همکاری آب و فاضلاب و شهرداری به چشم مردم گلستان می رود

راه های رفع گرفتگی گوش

محور ساسانی فارس و منطقه حفاظتی ارسباران در راه ثبت جهانی

تجهیز اتوبوس های شهری اردبیل به وای فای رایگان

تصویر: عفونامه استاد طباطبایی از مردم و اهالی محل

پرونده منطقه حفاظت شده ارسباران روی میز یونسکو/ بررسی ثبت جهانی 30 محوطه تاریخی و ترکیبی در منامه

معاون میراث فرهنگی کشور خبر داد پرونده منطقه حفاظت شده ارسباران روی میز یونسکو/ بررسی ثبت جهانی 30 محوطه تاریخی و ترکیبی در منامه

ساخت 25 درصد از مدارس خراسان شمالی با کمک خیران مدرسه ساز

شهر کریمه اهل بیت معطر به بوی لاله مدافع حرم

مدرسه «معین» برای همیشه تعطیل شد/ مدیر منطقه 2 آموزش و پرورش تهران هم تغییر کرد

پرورش آرتمیا جایگزینی برای اشتغال کشاورزان

تغییر اقلیم ،کشت زعفران را از رونق انداخت

مرعشی: نسخه الکترونیکی برای نخستین بار در حج امسال صادر می شود

طرز تهیه آب مرغ نمکین

همت شیلات برای حفظ فسیل زنده خزر

ساخت پارک ورزش خانواده در شهر یاسوج

حال و هوای کنکوری ها چند روز تا کنکور 97

دوره آموزشی مهارتهای مداخله ای در حوزه کار با کودکان خیابانی

شهروند - خبرنگار ما باشید + فیلم

کشاورزی مسن ترین مرد کرمان با 102 فرزند، نوه، نتیجه ونبیره

دادستان بجنورد: پساب فاضلاب در کشاورزی استفاده می شود

خشکسالی و تغییر اقلیم، ناشی از نادیده گرفتن توان طبیعت در اجرای برنامه های توسعه صنعتی است

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران

مدرسه «معین» در غرب تهران تعطیل شد

زنگ خطر طلاق در 11 استان کشور به صدا درآمد

خطر پساب آبکاری های صنعتی برای آب تهران | مسکن مهر کانون تهدید سلامت منطقه

برگزاری دوره آموزشی زنان خود سرپرست و بی سرپرست در لنده

ساخت نخستین پارک سافاری کشور در قزوین ادامه دارد

آموزش و پرورش دیر برای تامین معلم کافی برنامه ریزی کند

گزارش BBC از قنات؛ شاهکار مهندسی ایران باستان+تصاویر

اعتبار دولتی برای بازسازی اعتاب مقدسه جایی ندارد

فرماندار خواستار تک نوبتی شدن مدارس هریس شد

استقرار سامانه هوای پایدار تا پایان هفته در گیلان

امکانات و تجهیزات و آموزش های فنی و حرفه ای آستارا باید متناسب با شرایط و حرفه های مورد نیاز باشد

برخورد با پدیده «جرم» بایستی برخوردی علمی باشد

جداول هوشمند؛ گامی دیگر به سوی شهرهای آینده

نصب تابلوی راهنمای جایگاه جغرافیایی شهرک صنعتی در بابلسر

مجوز مدرسه متخلف غرب تهران لغو شد؟

ممنوعیت هر گونه ساخت و ساز ثابت در تالاب استیل آستارا

وزیر آموزش و پرورش:
 
 قسط اول پاداش فرهنگیان از 10 روز آینده واریز می شود

سناتور مورفی: کودکان مهاجر، ابزار باج خواهی ترامپ

فراخوان ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران

آغاز مجمع شهرداران کلانشهرها در پایتخت

میانگین بارش های ده سال گذشته به 210 میلی متر رسید

پیش بینی دمای هوا در شهر های استان

غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان

تحویل خودرو و صدور پروانه فعالیت تاکسیداران ایثارگر کرج تسهیل می شود

معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرد شهر تهران میزبان هفتمین جشنواره کُرال فرهنگیان

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران/ شش تیر آخرین مهلت ثبت نام

ساماندهی دریاچه گهر؛ نگین اشترانکوه

اطلاعیه سازمان حمل و نقل تهران برای ثبت نام کارت بلیت مترو

آغاز مجمع شهرداران کلانشهرها در پایتخت

فراخوان ثبت نام کارت بلیت حمل و نقل عمومی برای خبرنگاران

زندگی شبانه در پایتخت جان می گیرد/اجرای طرح حیات شبانه شهر از 15 تیرماه

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران/ شش تیر آخرین مهلت ثبت نام

معاون سازمان محیط زیست: کشور نیازمند سازمان دریایی است

زیبا کلام: مقایسه کارون و راین، ما چگونه ما شدیم؟

قسط اول پاداش فرهنگیان از 10 روز آینده واریز می شود

واریز قسط اول پاداش فرهنگیان تا 10 روز آینده

آموزش و پرورش: تولیدات فرهنگی دانش آموزان را می خریم

پلنگ ایرانی اولین بار در غرب کشور مشاهده شد

مدرسه "معین" تعطیل شد;مدیر آموزش و پرورش منطقه 2 تهران استعفاء داد

احداث 50 مرکز ویژه حفظ قرآن در اردن

مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه 2 تهران

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران/ 6 تیر آخرین مهلت ثبت نام

مدیر آموزش و پرورش منطقه 2 تهران استعغا کرد

عکس | دریاچه ارومیه از بالا

شهادت جانباز 70درصدی پلیس اصفهان

میرشفیعی سرپرست آموزش و پرورش منطقه 2 تهران شد

راه اندازی خط 7 مترو در هفته آینده

پاداش پایان خدمت فرهنگیان قسطی پرداخت می شود/ آغاز پرداخت از ده روز آینده

استاندار خوزستان: آب و برق خوزستان برای صدور مجوز پرورش ماهی لجبازی می کند

ایستگاه های فضایی لاکچری برای ثروتمندان + عکس

کلانتری: قوچ های پیر زیاد آب می خورند، شکار شوند

نمی دانیم مواد منفجره دست سازه بوده یا از آثار دوران جنگ است

ظرفیت فرهنگ سازی حمایت از ایران ساخت در بخش دانش آموزی وجود دارد

اعمال قانون الکترونیکی با رانندگان متخلف

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران/ 6 تیر آخرین مهلت ثبت نام

نگاهی به فعالیت های مؤسسه «قرآنی نسیم انتظار» کرمان

الحاق شرکت مجتمع های ایستگاهی به مترو

نخستین مدرسه سبز در شیراز احداث می شود

جزییات ثبت نام کارت بلیت خبرنگاران/ 6 تیر آخرین مهلت ثبت نام

پلنگ ایرانی اولین بار در غرب کشور مشاهده شد

تغییر اقلیم، عامل غرق جزایر ایران در خلیج فارس می شود؟/ماجرای 8جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند

تغییر اقلیم، عامل غرق جزایر ایران در خلیج فارس می شود؟/ماجرای 8جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند