مطالب مرتبط:
طرح تشکیل ارتش عربی و معادله جنگ در سوریه
پیشنهاد راه اندازی جنگ اقتصادی آمریکا با ایران
سایه جنگ آب بر سر کشورهای حوزه نیل نتیجه سدسازی بی رویه
آیا جنگ تجاری امریکا و چین می تواند سبب جابجایی کارخانه های بنز و بی ام و شود؟
فارس گزارش می دهد رسانه های رژیم صهیونیستی درحال آماده سازی و تحریک افکار عمومی درباره جنگ با ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 فروردین 1397 ساعت 10:402018-04-20اجتماعي

خودپالایی طبیعت پس از جنگ ها، چند دهه طول می کشد


ایرنا- استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به عواقب جنگ ها که موجب تخریب محیط زیست می شود، گفت: خودپالایی طبیعت در پی جنگ افروزی های بشر گاه چند دهه طول می کشد که این وضعیت به معنای نسل کشی است.

- دکتر مجید شفیع پور روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد عواقب جنگ ها بر محیط زیست کشورها گفت: بر اساس مشاهدات و اسناد گوناگون جنگ ها آثار تخریبی زیادی بر پیکره محیط زیست دارند که دستکم در 5 حوزه قابل بررسی و طرح شدن است.

وی با اشاره به آسیب به تاسیسات و زیرساخت های اصلی تامین کننده نیازهای شهروندان در جنگ ها گفت: شبکه های تامین آب شرب، دفع فاضلاب و نظایر آن معمولا به دلیل بمباران آسیب می بینند و خساراتی برای محیط زیست و شهروندان در پی دارد.

رییس موسسه تغییر اقلیم و محیط زیست دانشگاه تهران اولین حوزه محیط زیست را که در درگیری های مسلحانه آسیب می بیند، منابع آب برشمرد و افزود: منابع آب و تاسیسات مرتبط نقل و انتقال آب معمولا با توجه به مواد مورد استفاده در بمب ها و موشک ها و در پی بمباران، آلوده می شوند که مخاطرات زیادی را برای محیط زیست و شهروندان در پی دارد.

وی با اشاره به وضعیت درازمدت مخاصمه در مناطقی از جهان همچون نوار غزه خاطرنشان کرد: تامین آب شرب سالم در این منطقه بارها با تهدید روبرو شده و همین امر بیماری کودکان و سالمندان را در پی داشته است؛ چنانکه در گزارش ها و مقالات بعضی کارشناسان مستقل و منصف نیز شاهد آن بوده ایم.

دکتر شفیع پور دومین گروه از پیکره محیط زیست را که در جنگ ها آسیب می بیند، خاک دانست و افزود: عرصه های پیرامون شهرها مانند بوستان ها و عرصه های بیرونی مانند مزارع و باغات با فرود آمدن انواع تسلیحات، بمب ها و موشک ها به ویژه تسلیحاتی که مواد شیمیایی یا اتمی مانند اورانیوم رقیق شده در آنها به کار رفته، آلوده شده و آثار آلودگی تا چند ده سال بعد در آنها باقی می ماند.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ سلامت خاک در حفاظت از محیط زیست اضافه کرد: شدت آلودگی در بعضی مناطق به اندازه ای است که توان رویش هر نوع رُستنی را از بین می برد و عرصه خاک دیگر برای هیچ کاری اعم از زیستن، کشاورزی یا چرای دام مناسب نیست.

استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران حوزه سوم را هوا دانست و گفت: در زمان درگیری نیروهای مسلح در محیط های شهری و غیرشهری، آلودگی در اثر انفجار و بروز آتش سوزی های مکرر، کیفیت هوا را کاهش می دهد، ضمن اینکه استفاده از تسلیحات می تواند به زیرساخت هایی مانند پتروشیمی ها، تاسیسات گازرسانی و نظایر آن آسیب برساند و انتشار گازهای ناشی از مواد شیمیایی در انبار این تاسیسات هم به آلودگی بیشتر هوا منجر می شود.

وی گفت: گروه دیگری که در نزاع های مسلحانه آسیب می بینند پوشش های گیاهی و محیط های جنگلی به دلیل آتش سوزی یا در اثر اصابت موشک و بمب است.

انتشار این مواد شیمیایی و ورود آن به ریه انسان ها و نشست روی گیاهان آثار مخربی هم برای هوا و هم برای بخش دیگر محیط زیست یعنی گیاهان و سایر موجودات زنده در اکوسیستم های مختلف دارد .

دکتر شفیع پور با اشاره به از بین رفتن عرصه های جنگلی در درگیری های مسلحانه ادامه داد: از بین رفتن اکوسیستم ها در شرایطی که به دلیل آلوده شدن خاک امکان رویش مجدد آن نیست خسارت عمده ای برای محیط زیست به شمار می رود.

مشاور امور بین الملل دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به قرار گرفتن منطقه غرب آسیا در نواحی خشک و نیمه خشک زمین افزود: با از بین رفتن پوشش گیاهی و جنگل ها، کانون های ریزگرد در کشورها پدید می آید؛ ضمن این که امکان ترمیم خاک به دلیل آلوده شدن وجود ندارد و گاه خودپالایی طبیعت در پی استفاده از انواع تسلیحات شیمیایی یا اتمی چندصدسال به طول خواهد انجامید.

وی ادامه داد: افزون بر این، از بین رفتن پوشش گیاهی زندگی حیات وحش را نیز تهدید می کند و به شکل دیگری به محیط زیست آسیب می رساند.

دکتر شفیع پور آلودگی محیط زیست دریایی را از دیگر عواقب جنگ ها دانست و گفت: کشیده شدن درگیری ها به مرزهای دریایی یا سواحل کشورها می تواند تعادل در محیط زیست دریایی را به هم زده و موجب آلودگی این منابع شود.

وی با اشاره به آتش سوزی در چاه های نفتی در خلیج فارس طی حمله عراق به کویت (1369/ 1990) یا تخریب تاسیسات نفتی لبنان یا سوریه در درگیری های فعلی و نزاع با رژیم صهیونیستی ادامه داد: گاهی این تاسیسات با سوءاستفاده نیروهای اشغالگر یا متخاصم برای حمله بیشتر روبرو می شود و همین امر موجب تشدید آلودگی هاست.

***تعیین روز جهانی منع بهره کشی از محیط زیست در نزاع های مسلحانه دکتر شفیع پور ادامه داد: با درک اهمیت حفظ سلامت این 5 حوزه محیط زیست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست 5 نوامبر 2005، علاوه بر انواع کنوانسیون های موجود روز ششم نوامبر را روز جهانی منع بهره کشی از محیط زیست در نزاع های مسلحانه International Day for Preventing the Exploitation of the Environment in War and Armed Conflict نامگذاری کرد؛ تا از طرفین درگیری ها در همه جای جهان بخواهد به این حوزه ها آسیب وارد نکنند؛ ولی گاه همین حوزه ها با بیشترین آسیب و سوءاستفاده گروه های مهاجم روبرو می شوند.

وی آسب به محیط زیست را از این جهت مهم برشمرد که موجب نسل کشی می شود و توضیح داد: آلودگی محیط زیست امکان حیات را در منطقه مورد مخاصمه طی چند دهه بعد از بین می برد و حتی اگر خودپالایی طبیعت ممکن باشد، آثار مخرب آن محسوس است.

دکتر شفیع پور همچنین با اشاره به حمله هفته گذشته آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه ادامه داد: این حملات پیکره محیط زیستی سوریه را از بین برده است، همانطور که در یک دهه گذشته شاهد حملات مشابهی در عراق، نوار غزه و افغانستان و تخریب محیط زیست این کشورها بودیم که بخشی از آن به شکل تولد نوزادان بیمار همچنان در این کشورها منعکس است.

***جلوگیری رژیم صهیونیستی از بررس عواقب جنگ در غزه توسط کارشناسان سازمان ملل وی در پاسخ به این سوال که آیا میزان خسارات زیست محیطی در درگیری های سوریه مشخص است یا خیر، توضیح داد: واحد ارزیابی عواقب پس از جنگ post- conflict assessment unit در سازمان ملل متحد تکلیف قانونی و ساختاری دارد که بعد از درگیری ها به محل درگیری رفته و ضمن برآورد راهکارهایی را به کشورها برای بازسازی محیط زیست ارائه دهد.

دکتر شفیع پور ادامه داد: این واحد متشکل از نیروهای متخصص و کارشناسان ملیت های مختلف بوده و مثلا در مورد عراق و افغانستان ارزیابی مد نظر را انجام داده است.

اما در مورد نوار غزه رژیم صهیونیستی در 5 نوبت با جلوگیری از صدور روادید مانع از ورود ارزیابان به این منطقه شده است.

استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران گفت: در مورد سوریه هم هنوز هیچ داده ای موجود نیست؛ اما بعد از پایان درگیری ها باید کارشناسان و دانشمندان حوزه های مختلف به این کشور مراجعه کرده و اطلاعات را جمع آورده و در گزارش هایی منتشر کنند.

زیرا در بحبوحه درگیری هم به مصلحت نیست و هم کشور میزبان امکان تامین امنیت کارشناسان را ندارد.

آمریکا بامداد شنبه (25 فروردین) به همراه فرانسه و انگلیس، به بهانه استفاده حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی، مناطقی را در شهرهای دمشق و حمص این کشور هدف پرتاب موشک قرار داد.

ادعای استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی درحالی مطرح می شود که دولت دمشق، در پی توافق سال 2014 پذیرفت تمام تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل دهد و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات سوریه ارائه نشده است.

از سوی دیگر، آثار جنگ ها بر محیط زیست به ویژه در منطقه غرب آسیا که با بحران های فراوانی در زمینه محیط زیست از جمله بحران کمبود آب و مناقشه بر سر منابع آبی روبروست، بسیاری از کارشناسان را نسبت به آینده محیط زیست در سوریه به ویژه بعد از 7 سال درگیری داخلی و سرایت پیامدهای زیست محیطی به دیگر کشورها مانند تشکیل کانون های ریزگرد و نظایر آن حساس کرده است.

علمی**9157*2017برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
کلید واژه ها: محیط زیست - محیط - زیست - دانشگاه تهران - تاسیسات - دانشگاه - تسلیحات - آلودگی - تامین - تهران - بمباران - موشک ها - بیماری کودکان - درگیری - نیروهای مسلح - آب شرب - نقل و انتقال - مناطق - طبیعت - آلوده - ایرنا - تخریب - سالم - موشک - سالمندان - دکتر - پتروشیمی - آتش سوزی - شیمیایی - کشاورزی

آخرین اخبار سرویس:
اجتماع بزرگ یاوران حضرت خدیجه در حرم کریمه اهل بیت

اخبار کوتاه از نمایشگاه ضیافت تا سامانه سجا

کاهش دما تا 7 درجه در استان های شمالی

تعطیلی واحد پرورش طیورغیرمجاز در دامغان

تعطیلی واحد پرورش طیور در دامغان

اطلاعیه هواشناسی درباره رگبار باران و وزش باد شدید در تهران + جزییات

توصیه های مدیریت بحران در پی ادامه بارش باران

هشت گناه آموزش و پرورش ایران

پایان خرداد آخرین مهلت پیوستن همه پیش دبستانی ها به آموزش و پرورش

تصاویر/ طبیعت آبشار گریت - لرستان

هشدار سریع هواشناسی خوزستان در خصوص گرد و خاک و وزش تند بادها

کاهش غلظت آلاینده از امشب / پدید عالب پوشش ابر

دانشجومعلمان قرآن کریم این بار در نمایشگاه قرآن آموزش می بینند

هشدار سریع هواشناسی خوزستان، در خصوص گرد و خاک و وزش تند بادها

دانشجو معلمان قرآن کریم این بار در نمایشگاه قرآن آموزش می بینند

هشدار سریع هواشناسی خوزستان، در خصوص گرد و خاک و وزش تند بادها

فتح خرمشهر نقطه اوج دفاع مقدس

فرار دانش آموزان وحشت زده بعد از تیراندازی در مدرسه ای در ایندیانا + فیلم

رگبار باران و احتمال بارش تگرگ در 17 استان کشور

روند تعیین ضوابط ورود بدون کنکور دانش آموزان به دانشگاه ها در 2 وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم

تگرگ و آبگرفتگی معابر در زنجان

زندگی در ناکجاآبادی که مانند بهشت است!/تصاویر

بارش تگرگ همراه با رعد و برق در زنجان

احتمال بارش تگرگ در 16 استان کشور

طبیعتی زیبا در دنا کوه + آلبوم عکس

طبیعتی زیبا در دنا کوه

انتصاب رییس روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران

400 زن آسیب دیده کردستانی زیر پوشش طرح تاب آوری قرار می گیرند

هشدار هواشناسی درباره رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید

مدیریت بحران خوزستان نسبت به وقوع گرد و خاک محلی هشدار داد

مشارکت دانش آموزان ابتدایی در تحقیقات کیفیت هوای نیوزیلند

رییس سازمان حج و زیارت: سفر کاروان های مدینه از 27 تیرماه آغاز می شود

جاده سراب گیان روشن می شود+گزارش

مدیریت بحران خوزستان نسبت به وقوع گرد و خاک محلی هشدار داد

جاده سراب گیان روشن می شود

امدادرسانی به بیش از دو هزار تن از سیل و آبگرفتگی/ دو تن همچنان مفقود

روشنایی جاده سراب گیان

رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید لحظه ای در کشور

رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید لحظه ای در کشور

دیپلمه ها استخدام آموزش و پرورش می شوند

تلاش فعالان محیط زیستیِ انگلیس برای منع تردد خودرو در اطراف مدارس

مشارکت دانش آموزان ابتدایی در تحقیقات کیفیت هوای نیوزیلند

پیش بینی باران و تگرگ در 17 استان کشور

پیش بینی باران و تگرگ در 17 استان کشور

بیش از 1000 موقوفه استان یزد مربوط به ماه رمضان است

پوشش بهاری لیلا بلوکات

امدادرسانی به بیش از 2000 تن در سیل و آبگرفتگی

روزیاتو: علم در مورد امکان وجود اژدها و خارج شدن آتش از دهان آن چه می گوید؟

لزوم احداث پاسگاه حفاظت از محیط زیست در اندیمشک

مشارکت دانش آموزان ابتدایی در تحقیقات کیفیت هوای نیوزیلند

شرور نامی تهران پس از مصرف الکل دوستش را به قتل رساند

دوازدهمین گردهمایی فاتحان خرمشهر برگزارشد

باد و خاک در اولین جمعه خرداد خوزستان

عملیات ساخت 9392 واحد زلزله زده خراسان شمالی پایان یافت

بارش باران و احتمال سیلابی شدن مسیل ها در برخی نقاط

عملیات ساخت 9392 واحد زلزله زده خراسان شمالی پایان یافت

عملیات ساخت 9392 واحد زلزله زده خراسان شمالی پایان یافت

تلاش فعالان محیط زیستیِ انگلیس برای منع تردد خودرو در اطراف مدارس

امدادرسانی به بیش از 2 هزار نفر در سیل و آبگرفتگی/ 2 تن همچنان مفقودند

تعداد دانش آموزان مدارس ایرانی خارج از کشور کم است

امدادرسانی به بیش از 2000 تن از سیل و آبگرفتگی / دو تن همچنان مفقود

سیل اخیر 58 شهر و روستا را تحت تاثیر قرار داد

امدادرسانی به بیش از 2هزارتن در سیل وآبگرفتگی/2 تن همچنان مفقودند

احتمال بارش های سیل آسا در مناطق شمال غرب کشور

آغاز بارش ها از عصر فردا

سفره افطار در بین الحرمین +عکس

پیش بینی رگبار باران و بارش تگرگ در 17 استان کشور

ورود مجلس به شائبه لو رفتن سوالات امتحان نهایی مدارس

باد و گردوخاک در شمال شرق و شرق کشور

جذب 181 نیروی جدید در آموزش و پرورش استان

حال وهوای ماه رمضان در مسجد تاریخی برسیان

کاهش دما و باران در راه است

سیل به 20 روستای تکاب خسارت زد

محدودیت ترافیکی راه ها

باد و خاک در اولین جمعه خرداد خوزستان

ماخونیک؛ لی لی پوت ایران و یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان

کیفیت هوای تهران در 4 خرداد پاک است

تشییع پیکر سرباز شهید در تبریز

هشدار نسبت به وزش بادهای قابل ملاحظه همراه با تند بادهای لحظه در خوزستان

سیل به 20 روستای تکاب خسارت زد

رفع آسیب های اجتماعی درسند مدیریت شهری لحاظ می شود

اهدای زمین برای ساخت مدرسه درمحلات منطقه22

آیا سیل استان تهران با بارورسازی ابرها ارتباط دارد؟

آخرین مهلت پیوستن پیش دبستانی ها به آموزش و پرورش مشخص شد

تعداد پاسگاه های محیط بانی ایران "یک ششم استاندارد جهانی"

رگبار باران و احتمال بارش تگرگ در 17 استان کشور

تصاویر/ زندگی عشایری در ارتفاعات هیمالیا

ادغام شگفت انگیز طبیعت و زندگی شهری در توکیو

وقتی آگهی استخدام سازمان حفاظت محیط زیست باعث "شاخ درآوردن انسان" می شود

امدادرسانی به بیش از 2000 تن از سیل و آبگرفتگی / دو تن همچنان مفقود

سال 1315 وقتی الاغ سند داشت+عکس

ادامه کار معلمی که موی دانش آموز فسایی را قیچی کرد

وزش باد و گرد و خاک شدید در خوزستان/گروه های حساس مراقب باشند!

شمشک- دیزین و پونل-خلخال محورهای مسدود امروز

دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

کلاه ضد تقلب در جهان قدیم

آتشکده سِت کاووس جی بهرام جی باناجی در مومبای

رگبار باران و احتمال بارش تگرگ در 17 استان

تصاویر/ ضیافت افطاری در حرم حضرت معصومه(س)

بازدید شبانه شهردار تهران از شوش و خراسان

خودپالایی طبیعت پس از جنگ ها، چند دهه طول می کشد

خودپالایی طبیعت پس از جنگ ها، چند دهه طول می کشد