مطالب مرتبط:
5 عامل علت افزایش نرخ ارز در بازار
تشریح دلایل افزایش نرخ ارز از زبان مدیرعامل اسبق بانک صادرات
افزایش نرخ ارز از دغدغه های دولت است
افزایش نرخ ارز از دغدغه های دولت است
بازدید وزیر ICT از مناطق زلزله و بررسی مشکلات ارتباطی استان کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 فروردین 1397 ساعت 00:352018-04-19اجتماعي

نرخ ماندگاری سواد را با ICT افزایش می دهیم


امروز بدون ICT زندگی امکان پذیر نیست و بخش قابل توجهی از زندگی عادی آدم ها با این مسئله گره خورده است و آموزش هم بخش جدی زندگی آدم هاست و به نظر می آید که بدون ICT زندگی با کیفیت و فراگیر امکان پذیر نباشد.

- در سال های اخیر یکی از بخش هایی که با حضور در این عرصه موفقیت های خوبی کسب کرده، سازمان نهضت سوادآموزی است.

شعار سال: "امروز بدون ICT زندگی امکان پذیر نیست و بخش قابل توجهی از زندگی عادی آدم ها با این مسئله گره خورده است و آموزش هم بخش جدی زندگی آدم هاست و به نظر می آید که بدون ICT زندگی با کیفیت و فراگیر امکان پذیر نباشد.

در سال های اخیر یکی از بخش هایی که با حضور در این عرصه موفقیت های خوبی کسب کرده، سازمان نهضت سوادآموزی است.

رابطه نهضت سوادآموزی با فناوری های جدید چطور است؟ شاید به نظر بیاید که فعالیت هایی مانند سوادآموزی که تمرکزش بر خواندن و نوشتن است، خیلی ارتباط معناداری با ICT نداشته باشد، ولی بستگی دارد ما سواد را چه تعریف کنیم.

به نسبتی که سواد را قرائت می کنیم بعدها می توانیم به ICT هم بپردازیم.

از نظر ما هر دانش و مهارت و توانایی که منجر شود انسان زندگی بهتری را تجربه کند، عنوان سواد اطلاق می شود.

اگر ما همین مفهوم را از سواد در نظر بگیریم، علاوه بر خواندن و نوشتن و حساب کردن که منجر به این می شود انسان رنج کمتری را تحمل کرده و زندگی بهتری داشته باشد، مهارت استفاده از ICT و سواد دیجیتالی هم قابل طرح است.

سواد بهداشتی، سواد سیاسی، سواد رسانه ای و.

قابل طرح است.

سواد اقتصادی که معنای درآمد و بورس و آینده نگری زندگی مردم را تشکیل داده، مهم است.

در سازمان نهضت سوادآموزی به فناوری به عنوان یک عامل پیشران نگاه می کنیم و یک مقوله ای که می تواند سرعت انجام کار را افزایش دهد، حالا چه در کار ستادی و چه آنچه مربوط به اصل آموزش است.

سرعت یادگیری را افزایش می دهد و چیزی که ما در گذشته به زحمت می توانستیم از طریق لوح و کشیدن روی تخته آموزش دهیم که چندان هم مناسب نبود، امروز با تصاویر با کیفیت بالا می توانیم انجام دهیم و محدودیتی هم برای تکرار این تصاویر و تنوع دادن به این مطالب وجود ندارد.

علی رغم کندی هر نوع تغییری در روش های آموزشی نظام آموزش وپرورش، سازمان نهضت سوادآموزی در سال های اخیر فعالیت های زیادی در حوزه ICT داشته است.

آیا این فعالیت ها تأثیرگذاری هم داشته است؟ ابزارهایی که تحت عنوان تکنولوژی آموزشی به فرایند یاددهی و یادگیری اضافه شده همه پایه و اساس شان در حوزه IT است.

فیلم ها، ویس ها، تخته های الکتریکی و همه از این جنس اند و به خاطر پیشرفتی که در آنجا اتفاق افتاده ما آزادی عمل پیدا کرده ایم.

فناوری ICT کمک می کند دقت کار را بالا ببریم.

در همه مراحلی که به آن سوادآموزی اطلاق می شود، از ثبت نام گرفته تا توزیع منابع درسی و پژوهش ها و نیازسنجی ها و ارزشیابی های پایانی و تحلیلی میزان پیشرفت در حوزه های مختلف و اندازه گیری نرخ ماندگاری مهارت ها و همه دقت را بالا برده و همین روی کیفیت تأثیر دارد.

ما در سوادآموزی با یک پدیده شایعی روبه رو هستیم که دنیا و همه آموزش های رسمی و غیررسمی هم با آن مواجه هستند و آن مسئله بازگشت به بی سوادی است.

بازگشت به بی سوادی یعنی آنچه را فرد آموخته ناپایدار است و چون تکراری در آن نیست، فرد دوباره به نقطه اولش رجعت می کند.

این در تمام سطوح تحصیلی اتفاق می افتد.

کسی که به یک سطح قابل قبولی از آموزش می رسد، به دلیل بزرگ سال بودن، خوداتکا شده و در تأمین نیازهایش خودراهبر می شود و ممکن است در یک حوزه تخصصی مطالبش را به فراموشی بسپارد، اما ده ها مورد جدید را دریافت می کند.

درواقع آن ساختار دانشش درحال توسعه است اما سوادآموز ما که فقط توانسته متون اولیه را بخواند و بنویسد اگر فراموش کند، چیز دیگری برای از دست دادن ندارد.

اینجاست که ICT به ما کمک می کند نرخ ماندگاری سواد را افزایش دهیم.

یعنی متون خواندنی را تنوع دهیم و همیشه و بدون هیچ محدودیتی در اختیارش بگذاریم.

با تمرین و تکرار مطالعه می توان نرخ را تثبیت کرد.

آنچه در بزرگ سالان مطرح است، این است که به دلیلی شکل زندگی، زمان کمتری برای یادگیری می توانند بگذارند زیرا این افراد معمولا سرپرست خانواده هستند و معیشت خانواده به فعالیت آنها گره خورده است و بخش عمده زمان این فرد برای تأمین معیشت یا امور دیگر زندگی سپری می شود پس این فرد زمان کمتری برای آموزش می تواند بگذارد.

ما با این فرد نمی توانیم مانند دانش آموزان برخورد کنیم که هر روز سر کلاس بیاید و 9 ماه هم، سال تحصیلی اش باشد.

باید کپسولی و از زمان های کوتاه فرد استفاده کنیم که اینجا ICT می تواند کمک کند تا زمان آموزش را توسعه دهد.

ما محیط یادگیری مان را نمی توانیم مانند قبل فقط محدود به کلاس کنیم آنچه در آموزش رسمی هم وجود دارد و یادگیری فقط در زمانی که فرد در کلاس است، هدف گذاری شده است.

درواقع برنامه ما این است که دانش آموز از خانه بیرون آمده و در مدرسه یاد بگیرد، ما در بزرگ سالان این اصل را باید کنار بگذاریم.

باید از زمان مرده این افراد برای یاددهی استفاده کرد مثل مترو، تاکسی، اتوبوس و همان جا آموزش را احیا کنیم و این مهم به غیر از ICT امکان پذیر نیست.

چه ابزارها و روش هایی استفاده کرده اید تا افرادی که بعضا تا 40سالگی سواد خواندن و نوشتن نداشته اند، بتوانند با فناوری های جدید ارتباط بگیرند و آموزش سواد ببینند؟ برای اجرای فناوری در روش های آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی سعی کرده ایم روی سرمایه روان شناسی افراد کار کنیم.

درواقع جامعه مخاطب سازمان عمدتا افرادی هستند که باید اول باور کنند که می توانند کاری انجام دهند.

در همین ارتباط سه کتاب طراحی شد.

یکی آشنایی با حروف زبان انگلیسی و کلیداژه های پرتکرار در ICDL است و دیگری آشنایی با سخت افزار است که به طور کلی بدانند کامپیوتر و لوازم جانبی آن چیست و در نهایت سومین کتاب اختصاص به واژه پرداز word دارد.

این کار ارزشیابی شده و نتیجه خوبی داشته است.

درواقع بیش از جنبه آموزشی، به ظرفیت خودشناسی فرد کمک کرده است و سوادآموزان ما اعتماد به نفس پیدا کرده اند.

درحال حاضر تلفیق مهارت های ICDL با مهارت های اولیه سواد هم در حال انجام است و به صورت پایلوت در چند استان انجام شد و اکنون به صورت سراسری در کل کشور در حال انجام است.

با کمک بنیاد ملی ICDL تفاهم نامه امضا کردیم و انتخاب جامعه مورد هدف برای آموزش و هزینه های آن برعهده سازمان است و تأمین فضا و امکانات و پشتیبانی فنی برعهده بنیاد است و کار موفقی انجام شد.

این طرح در اروپا یکی از گزینه های دریافت جایزه شد.

در شرایط فعلی سعی داریم از طریق تلفن همراه یا سخت افزارهای قابل حمل، آموزش لازم داده شود.

ما به صورت جدی به این مسئله پرداختیم و یکی از تغییرات اساسی ای که در برنامه دادیم و از 12چرخشی که داده ایم این بوده که از تک رسانه ای به چندرسانه ای برویم.

درواقع کلاس و تخته، تنها ابزار یادگیری نباشد و تنوع ایجاد کنیم و از تک تألیفی به سمت چندتألیفی برویم.

یکی از آسیب هایی که نظام آموزش عمومی ما با آن مواجه است، تک تألیفی بودن است.

بیش از یک میلیون نفری که در پایه اول هستند و هیچ حق انتخابی به افراد داده نمی شود تا متناسب با ذائقه هایشان محتواهای مختلف را داشته باشند.

حتی به معلم هم حق انتخاب نمی دهیم.

این سیاست تک محصولی که در اقتصاد به طور کامل منسوخ شده است، در آموزش هم باید منسوخ شده تلقی شود و به سمت چندتألیفی برویم.

تمام این چرخش ها به نوعی با مسئله ICT گره خورده است.

در نهضت سوادآموزی چند پروژه را در این سال ها در حد مطالعه انجام داده ایم و بخشی را هم از این مرحله گذرانده و کار جدی روی آن انجام می دهیم.

یکی دیگر از چرخش های ما این بود که از آمار به سمت اطلاعات برویم.

درواقع قبلا می گفتند برای مثال استان تهران 200 هزار بی سواد دارد و این می توانست مبنای برنامه ریزی باشد اما چون مشخص نبود این مخاطبان چه کسانی هستند، اتلاف منابع بسیار زیاد بود.

این تعداد چون مشخصات دقیقی نداشتند یا حتی نیازهای آنها شناخته شده نبود، ممکن بود 200 هزار نفر دیگری سرویس بگیرند و در نهایت جامعه هدف، باقی می ماند و ما هم اعلام می کردیم 200 هزار نفر تحت پوشش برده ایم به همین دلیل 15 سال قدرمطلق میزان بی سوادها در کشور ثابت بود درحالی که کلی کار آموزشی انجام می گرفت و سازمان نهضت سوادآموزی آمار می داد.

از فرصت ICT استفاده کردیم و اکنون هر شهروندی پروفایل اختصاصی خودش را دارد و در آنجا سوابق آموزشی ثبت می شود.

مبنای انتخاب سوادآموز برای آموزش همین سوابق تحصیلی است.

کسی که پنجم ابتدایی را تمام کرده یا کسی که مدرسه را تمام کرده یا اکنون داوطلب کنکور سراسری است، مخاطب ما نیست.

کسی که از آموزش وپرورش به هر شکل برایش مدرک تحصیلی صادر شده مخاطب ما نیست.

درواقع این را ICT به ما کمک کرده است.

این طرح ها به صورت سراسری در کشور اجرایی شده یا فقط در مناطق خاصی عملیاتی شده است؟ آموزش از طریق تبلت یا گوشی همراه در یک پروژه پژوهشی بوده و در سازمان انجام شده و کاملا یک روش تجربی است.

اکنون تعداد 12 نفر در استان خوزستان با همین روش در حال آموزش هستند.

درواقع کتاب را برداشتیم و حضور را تا حد قابل توجهی کم کردیم و ارتباط سوادآموزان با معلمانشان از طریق تبلت هایی است که در اختیارشان گذاشته شده و معیار برای قضاوت میزان یادگیری تکالیفی است که این افراد برای معلمشان ارسال می کنند.

جنبه های حقوقی این کار باید مطالعه می شد و همچنین جنبه های سخت افزاری کار بررسی شده تا ببینیم زیرساخت ها اجازه این کار را به ما می دهد و همچنین بررسی کردیم تا بدانیم نرم افزارهایی برای این کار وجود دارد یا خیر و اگر هست، ارزشیابی شود.

همچنین مسائل اجرایی کار و اینکه تا چه اندازه بدنه حاضر به پذیرش این مسئله به عنوان کار جدید هست نیز در حال نهایی شدن است.

کار دیگری که قابل توجه بود، این است که ما با حمایت یک شرکت لبنی در قالب مسئولیت های اجتماعی اش او را به سمت تولید کتابی ترغیب کردیم تحت عنوان خانواده سلامت که در اینجا تغذیه سالم و آب محور اصلی پیام های این کتاب است.

در شرایط کنونی تغدیه سالم برای ما یکی از عوامل اصلی ایجاد بیماری ها شده است.

متناسب با نیازسنجی و مصاحبه هایی که با خانواده ها انجام شد، این کتاب تولید و در 50 هزار نسخه توزیع شد و اکنون در حال تبدیل این کتاب به یک کتاب الکترونیک هستیم.

با یک ساختار کاملا تعاملی افراد برنامه غذایی شان را تغییر می دهند و چک می شود آیا برنامه غذایی شان درست است یا خیر.

مهم ترین مشکلی که سازمان نهضت سوادآموزی برای اجرایی کردن طرح هایش در حوزه IT با آن روبه روست، چیست؟ در شرایط فعلی تمام سعی مان این است که آموزش مجازی آموزش دهندگان به جای آموزش حضوری انجام شود.

یکی از مشکلاتی که در حال حاضر داریم این است که حجم طرح های ما آن قدر نیست که بتوانیم مخاطبمان را دسته بندی کنیم.

در واقع مخاطب شهری ما نسبت به مخاطب روستایی ما متفاوت است و باید حتما این جداسازی را انجام دهیم.

در همین تهران بیش از صد هزار بی سواد داریم و برای این افراد دست گرفتن کتاب نهضت سوادآموزی و ظاهرشدن در انظار عمومی ممکن نیست اما همین فرد اگر تبلت دست بگیرد و از این طریق آموزش ببیند، اتفاقا برایش جالب است.

در واقع ما باید اقتضائات زمانی و مکانی آموزش را مورد توجه قرار دهیم.

به همین دلیل آموزش از طریق تبلت بیشتر برای مخاطب شهری هدف گذاری شده است.

ما اکنون در زیرساخت کمتر با مشکل برخورد می کنیم چون به صورت تصاعدی رشد خوبی داشتیم اما در بخش آموزش مهم ترین مشکل بحث تولید محتواست.

امیدوارم در قالب طرح هایی که در دست اقدام یا اجرا داریم، بتوانیم رشد خوبی در تولید محتوای موردنیاز مخاطبانمان داشته باشیم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق ، تاریخ انتشار 26 فروردین 97، کدمطلب: 185344 ، www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: سواد - زندگی - آموزش - افزایش - هایی - امروز - تکنولوژی آموزشی - آموزش وپرورش، - فناوری - موفقیت - تصاویر - انسان - تکنولوژی - ماندگاری - الکتریکی - اقتصادی - رابطه - درآمد - آینده - رسانه - فیلم - جدید - بورس - نظام - مردم

آخرین اخبار سرویس:
آیین نامه ای که معلمان فاقد صلاحیت را به کشور بازمی گرداند

نگار استوار، سید داوود حسینی نسب، شعله لیوراجانی تمایزگذاری دانش آموزان با رفتارهای استرس زای بالا و پایین بر اساس مولفه های طرح واره های ناسازگار اولیه و عملکرد خانواده

فردا آخرین مهلت ثبت نام دوره های کاردانی به کارشناسی

راحله قاضی اردکانی، حسن ملکی، علیرضا صادقی، فریبرز درتاج طراحی الگوی برنامه درسی پژوهش محوری در مطالعات اجتماعی دوره ابتدایی

فردا آخرین مهلت ثبت نام دوره های کاردانی به کارشناسی

پلیس فضای سبز در شیراز راه اندازی می شود

پلیس فضای سبز در شیراز راه اندازی می شود

مردم به کودکان خیابانی کمک نکنند

کمبود 116 هزار فرهنگی برای سال تحصیلی جدید

40 درصد فوتی های سوانح رانندگی مربوط به موتورسواران است

تدوین برنامه حفاظت از 10 گونه در معرض انقراض حیات وحش

طرح ترافیک کلاهبرداری است

فرار به جلو پورسیدآقایی در ماجرای طرح ترافیک خبرنگاران

فعال بودن سامانه نقل و انتقال فرهنگیان تا 14 تیرماه

وزیر آموزش و پرورش: هیچ کجا مدارس تا این حد اجراکننده محض نیستند/ مدارس سرشان را از زیر خاکستر تمرکز گرایی بیرون بیاورند

آموزش درست کردن کارت دعوت در 4 مدل باحال و راحت

جهانگیر: فقر علت ارتکاب 73درصد جرایم است

سعید محمودی بردزردی، اسکندر فتحی آذر، فیروز محمودی، رحیم بدری گرگری طراحی الگوی آموزشی مبتنی بر پرسش و پاسخ برای درس مطالعات اجتماعی

نقاشی هایی که انگشت به دهانتان می کند + تصاویر

کمبود فضای آموزشی؛ مهم ترین مشکل آموزش و پرورش اصفهان

کمبود فضای آموزشی؛ مهم ترین مشکل آموزش و پرورش ناحیه 6 اصفهان

مرتع داری راه مقابله با بهره برداری بی رویه از مراتع است

موزه خاص شهید مدافع حرم+عکس

بیشتر معابر کرج بازگشایی شد

استاندار قزوین با خانواده های تحت پوشش بهزیستی دیدار کرد

بیشتر معابر کرج بازگشایی شد

20 گل برتر منچستریونایتد از پُشت محوطه جریمه

بارش شدید سبب آبگرفتگی معابر کرج شد

مدارس بهترین مکان برای پیشگیری از آسیب های فرهنگی هستند

اجرایی شدن عملیات پاکسازی جداره رودخانه ها در 5 منطقه شهر رشت

استاندار قزوین با خانواده های تحت پوشش بهزیستی دیدار کرد

واکنش پلیس به پخش فوتبال در کافی شاپ ها و قهوه خانه ها

آب گرفتی در زیرگذر میدان سپاه کرج/ گزارش تصویری

اجرایی شدن عملیات پاکسازی جداره رودخانه ها در 5 منطقه شهر رشت

سلامت کلیه و دندان نوآموزان زنجانی سنجش می شود

فوران آتشفشان در هاوایی و بوجود آمدن «بمب های گدازه ای»

سلامت کلیه و دندان نوآموزان زنجانی سنجش می شود

بهترین بندهای موجود برای ساعت های Gear S3 و Gear Sport سامسونگ

ثبت بیش از یازده میلیون تردد در جاده های هرمزگان

بارش باران شدید در کرج/برخی زیرگذرها مسدود شد

آغاز ثبت نام پیاده روی نجف تا کربلا در ایام عرفه

افزایش ابر و رگبار پراکنده باران در گلستان + فیلم

تعطیلات زمستانی مدارس به کجا رسید؟

اجرای طرح پایش بهاره بروسلوز در خراسان شمالی

سه معدن آلاینده شن و ماسه در آمل تعطیل شد

سه معدن آلاینده شن و ماسه در آمل تعطیل شد

وزیر آموزش و پرورش: هیچ کجا مدارس تا این حد اجراکننده محض نیستند

سیل بار دیگر به جان روستاهای زنجان افتاد

نجات معلم توسط 2دانش آموز از سد منجیل

سیل بار دیگر به جان روستاهای زنجان افتاد

بارش 14میلیمترباران موجب آبگرفتگی معابر خلخال شد

سیل بار دیگر به جان روستاهای زنجان افتاد

موج گرما در پاکستان جان بیش از 60 تن را گرفت

وقتی قهرمان آسیا راننده آژانس می شود

احتمال تگرگ و سیلابی شدن در 11 استان

بارش 14میلیمترباران موجب آبگرفتگی معابر خلخال شد

آمارهایی از کارگران جنسی در ایران

میزبانی بخش عفاف و حجاب از نشست «نقش اندازی بر روی ملزومات حجاب»

تخلیه مسافران در ایستگاه ملت

بارش باران و آبگرفتگی معابر در تهران

بارش باران موجب آبگرفتگی معابر در اردبیل شد

بارش باران موجب آبگرفتگی معابر در اردبیل شد

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از خانواده زندانیان خبر داد ارایه آموزشهای لازم به 26 هزار همسر زندانیان برای کاهش آسیب های اجتماعی

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از خانواده زندانیان خبر داد ارایه آموزشهای لازم به 36 هزار همسر زندانیان برای کاهش آسیب های اجتماعی

ماشین ها در خیابان های کرج زیر آب رفتند + عکس

دست اندرکاران حج سه استان در قزوین آموزش دیدند

طراحی و ساخت دستگاه سی پی تی در فرودگاه شیراز

ایران تنها دارنده دستگاه آموزش خلبانان فلایت چک در غرب آسیا

41 هزار دانش آموز آذربایجان غربی در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند

طرح جمع خوانی قرآن در مساجد سلماس برگزار می شود

تناقض در آمار بیسوادان سلماس برطرف شود

متخلفان محیط زیست در تیران و کرون به پرداخت جریمه محکوم شدند

ترافیک جاده خروجی شیراز گویم روان می شود

سند گردشگری روستاهای استان بوشهر تدوین می شود

موتورسیکلت های بیش از 250سی سی پلاک می شوند

دست اندرکاران حج سه استان در قزوین آموزش دیدند

گروکشی کارنامه تاکسیرانان برای آموزش

رقابت بیش از 400 هزار نفر برای 17 هزار کد استخدامی آموزش و پرورش

41 هزار دانش آموز آذربایجان غربی در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند

تعطیلات زمستانی مدارس به 2 هفته کاهش یافت

بارش باران شدید در کرج/برخی زیرگذرها مسدود شد

موتورسیکلت های بیش از 250سی سی پلاک می شوند

استقبال بی نظیر کهگیلویه و بویراحمد از طرح های عتبات عالیات

چرا با آنهایی که تقاضای خدمات جنسی دارند برخورد نمی شود؟

تخلیه مسافران در ایستگاه ملت برای ایمنی مسافران

نابودی تنوع زیستی امنیت غذایی را تهدید می کند

توزیع 38 هزار بسته ارزاق ویژه ماه مبارک رمضان در کشور

چشمه زنه کجاست؟

تعطیلات زمستانی مدارس به 2 هفته کاهش یافت

بارندگی و وزش شدید باد در قم

فعالیت امواج ناپایدار بر روی استان تا پایان هفته

سقوط درخت در خیابان ولیعصر تهران بر اثر وزش باد شدید

اولویت آموزش و پرورش ساماندهی اوقات فراغت دانش آموزان

معاون امور عمرانی استانداری قم: گونه های گیاهی سازگار با اقلیم قم جایگزین چمن می شود

مونیخ،نمایی از دنیای مدرن با تلفیقی از تاریخ/تصاویر

پیشنهاد اجرای طرح تعطیلی دو هفته ای مدارس در فصل زمستان

بیش از 400 هزار نفر برای 17 هزار کد استخدامی آموزش و پرورش رقابت می کنند

شکارچی پرندگان در دام

کارت شناور طرح ترافیک وجود ندارد

خط 5 مترو تهران جمعه ها مسافرگیری می کند

نرخ ماندگاری سواد را با ICT افزایش می دهیم

نرخ ماندگاری سواد را با ICT افزایش می دهیم