مطالب مرتبط:
مکمل های آهن این سرطان هولناک را تشدید می کند
واکسنی طبیعی برای سرطان سینه
مصرف کنندگان دخانیات در معرض ابتلا به سرطان
7 کاری که پزشکان برای پیشگیری از ابتلا به سرطان انجام می دهند
ایمپلنتی که ابتلا به سرطان را هشدار می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 فروردین 1397 ساعت 23:232018-04-19پزشكي

جدال با سرطان از مسیر واکسن


سرطان شایع ترین بیماری عصر حاضر و از عوامل مهم مرگ ومیر سال های اخیر است.

با این حال بزرگ ترین مطالعه جهان در زمینه روند بقای مبتلایان به سرطان نشان می دهد نرخ بقا حتی در کشنده ترین سرطان ها مانند کبد و ریه رو به افزایش است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از جام جم، از طرفی روش های درمان انواع سرطان بسرعت در حال توسعه است و اکنون برای بسیاری از سرطان ها درمان قطعی وجود دارد.

اما یکی از مشکلات روش های درمانی سرطان، عوارض جانبی است که گاهی حتی بعد از بهبود کامل بیماری، این عوارض تا پایان عمر همراه فرد می ماند.

واکسن سرطان جدیدترین روش معرفی شده برای درمان سرطان است که اگر روی انسان اثرگذار باشد، روشی با حداقل عوارض جانبی و بیشترین میزان موفقیت در از بین بردن سلول های سرطانی خواهد بود.

البته استفاده از نام واکسن مترادف با تعریفی که از دیگر واکسن ها داریم نیست و در واقع به جای عامل پیشگیری، عاملی برای درمان بیماری است.

واکسن سرطان روی انسان آزمایش می شودسلول های سرطانی در زمانی بسیار کوتاه، رشد می کنند و با حمله به سلول های سالم، آنها را از بین می برند.

روش های درمانی مقابله با انواع سرطان تاکنون به طور کامل کشف نشده است.

از طرف دیگر روش های درمانی کنونی نیز عوارض جانبی شدید و گاهی غیرقابل جبران برای فرد درگیر با سرطان دارند.

در فرآیند ایجاد سرطان در واقع این خود بدن است که سلول های سرطانی را تولید می کند و سیستم ایمنی بدن به این سلول ها به چشم مهاجم خارجی مثل ویروس ها نگاه نمی کند.

به همین دلیل برخی از روش های درمان بر پایه ایمونوتراپی به دنبال کار روی سیستم ایمنی بدن برای شناسایی سلول های سرطانی هستند.

مهندسی ژنتیک یکی از روش هایی است که برای از بین بردن سلول های سرطانی پیشنهاد می شود، اما این روش بسیار سخت، زمانبر و پرهزینه است.

برخلاف آن تزریق واکسن سرطان می تواند روش نسبتا ساده و کم هزینه تری برای مقابله با سلول های سرطانی باشد.

اکنون محققان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه استنفورد روش جدیدی برای درمان سرطان یافته اند که واکسن سرطان نام گرفته است.

این گروه پس از آزمایش موفقیت آمیز واکسن سرطان روی موش ها، بتازگی مرحله بعدی آزمایش روی انسان را آغاز کردند.

به این ترتیب آنها از دو عامل کمک گرفتند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و در حال حاضر آزمایش های بالینی این روش در حال انجام است.

در آزمایش انجام شده روی موش ها با تزریق اول 87 مورد از 90 مورد و با تزریق دوم همه موش های مبتلا به سرطان لفنوم بهبود یافتند.

اکنون آزمایش این واکسن روی انسان آغاز شده است و برای اولین بار واکسن به 15 بیمار مبتلا به سرطان لنفوم با درجه پایین تزریق می شود.

نفوذ به سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن سرطاناین واکسن ابتدا روی 90 موش با سرطان لنفوم آزمایش شد.

در اولین مرحله 87 موش کاملا بهبود پیدا کردند و سه موش باقی مانده در درمان ثانویه بهبود یافتند.

در ادامه این درمان روی موش هایی که به شکل ژنتیک با سرطان سینه رشد پیدا کرده بودند، نیز آزمایش شد.

درمان این تومور اغلب (و نه همیشه) نتیجه بخش بود و طول عمر حیوانات را افزایش داد.

همچنین این تیم روش درمانی جدید را روی موش های با هر دو سرطان لنفوم و سرطان روده بزرگ آزمایش کردند که نشان داد این روش بدون محدودیت است و سلول های تی (T) برای هر نوع تومور به طور خاص اثرگذار خواهند بود.

همه این موارد به این معناست که ایمنی درمانی بدون مهندسی ژنتیک خارج از بدن انسان نیز امکان پذیر خواهد بود.

نفوذ به سیستم ایمنی بدن به این روش، نشان می دهد احتمالا در آینده محدودیتی برای از بین بردن هیچ نوع سلول سرطانی وجود نخواهد داشت.

واکسن سرطان، پاسخ ایمنی قوی به سلول های سرطانیاز گذشته های دور واکسن ها عمدتا برای پیشگیری از بیماری های عفونی استفاده می شدند و نقش بسیار پررنگی در کاهش بار این بیماری ها در جامعه ایفا کرده اند.

دکتر نیما رضایی، متخصص ایمونولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره این روش جدید برای درمان سرطان به جام جم می گوید: در این روش که نوعی ایمونوتراپی (استفاده از سیستم ایمنی برای درمان بیماری ها) محسوب می شود، سیستم ایمنی فرد با عامل بیماریزا تحریک شده و در مواجهه بعدی پاسخ قوی تری بروز می دهد که می تواند به حذف عامل بیماریزا منجر شود.

با گذشت زمان و تکامل دیدگاه نسبت به سایر بیماری هایی که سیستم ایمنی نقش بارزی در آنها دارد، واکسن ها نه تنها برای پیشگیری از بیماری های غیرعفونی مانند سرطان بلکه فراتر از آن، به عنوان انتخاب مناسبی برای درمان سرطان مطرح شدند.

دکتر رضایی ادامه می دهد: با پیشرفت روزافزون علم ایمونولوژی سرطان، توجه دانشمندان به فرآیند پویای تقابل میان اجزای سیستم ایمنی و سلول های سرطانی یا همان نظریه immunoediting معطوف شد.

طبق این نظریه فعل و انفعالات میان سلول های سرطانی و اجزای سیستم ایمنی در یکی از سه حالت ممکن، یعنی حذف سلول سرطانی، تعادل میان سلول سرطانی و سیستم ایمنی یا گریز از سیستم ایمنی وجود دارد.

حالت اول سبب سرکوب سرطان و حالت سوم سبب ایجاد تظاهرات این بیماری بدخیم می شود.

ایمونوتراپی با هدف تقویت یا ایجاد مرحله حذف و تضعیف یا از بین بردن سازوکار های منجر به گریز سلول های سرطانی انجام می شود.

انواع مختلف ایمونوتراپی به صورت فعال یا غیرفعال و اختصاصی یا غیراختصاصی می توانند بخش های مختلف این فرآیند را مورد هدف قرار دهند.

وی تصریح می کند: واکسن های ضدسرطان به عنوان یک روش اختصاصی و فعال ایمونوتراپی امروزه مورد توجه بسیاری از دانشمندان قرار گرفته اند.

تمرکز واکسن ها بر هدف قراردادن آنتی ژن هایی است که مختص سلول سرطانی هستند و روی سلول های سالم بیان نمی شوند.

واکسن ها به طور اختصاصی سیستم ایمنی را به سمت ایجاد پاسخی علیه سلول سرطانی هدایت می کنند و به این ترتیب از ایجاد عوارض جدی ـ که ممکن است برخی دیگر از روش های ایمونوتراپی ایجاد کند ـ جلوگیری می کنند.

واکسن های شخصی سازی شده برای یافتن آنتی ژن هابه گفته دکتر رضایی، در تولید واکسن های ضدسرطان، توانایی ایجاد پاسخ ایمنی قوی یا همان ایمونوژنوسیتی بالا ویژگی دیگری است که در کنار بی خطر بودن، باید مورد توجه قرار گیرد.

یافتن و انتخاب آنتی ژن هایی که سبب تمایز میان سلول های سرطانی و سلول های سالم شوند و بتوانند قوی ترین پاسخ ایمنی ممکن را ایجاد کنند از اهمیت خاصی برخوردار است.

دکتر رضایی در ادامه نقش فناوری را در یافتن آنتی ژن ها مطرح می کند و می افزاید: با پیشرفت فناوری های ژنومیک امکان یافتن آنتی ژن هایی که به دنبال جهش های ژنتیک به وجود آمده و مختص خود بیمار است فراهم شده است.

بتازگی این آنتی ژن ها موسوم به نئوآنتی ژن نقش مهمی را در تولید و استفاده از واکسن های شخصی سازی شده داشته اند.

از روزهای آغازین ارزیابی واکسن برای درمان سرطان نتایجی امیدوارکننده به دست آمد.

این درمان زیستی در کنار ویژگی چشمگیر بی خطر بودن توانست در اکثر مطالعات بالینی کوچک منجر به ایجاد پاسخ های مطلوبی شود که در نهایت سبب آزمایش آن در مطالعات بزرگ تر انسانی شد.

این ایمونولوژیست با اشاره به این که تعداد زیاد و انواع گوناگونی از واکسن ها در مرحله های انسانی سرطان های مختلف از جمله سرطان پروستات، ریه، پوست، روده و پستان مورد مطالعه قرار گرفته اند، می گوید: با این که نتایج بعضی از مطالعات بزرگ مطابق پیش بینی اجراکنندگان پیش نرفت اما سبب یافتن اطلاعات جدیدی در مورد تاثیر چشمگیر واکسن در گروه های خاصی از بیماران شد.

این اطلاعات و نتایج منجر به اتخاذ تصمیمات جدید برای افزایش کارایی واکسن ها شد.

مواردی از قبیل انتخاب آنتی ژن مناسب، انتخاب کمک واکسن ها و روش و دوز مناسب، انتخاب بیمارانی که بیشترین سود را از این درمان می برند، تعیین اهداف مطالعه متناسب با نوع درمان و مقایسه صحیح بین گروه های مداخله و شاهد در ارزیابی های بعدی مورد توجه و تغییر قرار گرفتند.

آینده روشن روش جدید مقابله با سرطانفوق تخصص ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در پایان آینده این روش جدید را روشن می داند و می گوید: تا به امروز تعدادی از واکسن ها که سبب افزایش عمر بیماران مبتلا به سرطان شده اند، مورد تایید سازمان های غذا و دارو در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، کانادا و روسیه قرار گرفته اند تا برای درمان بیماران مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر رضایی تأکید می کند: نکته قابل توجه این است که تمام این واکسن هایتایید شده از جمله واکسن های شخصی سازی شده بوده اند؛ یعنی منشأ این فرآورده های زیستی از خود فرد بیمار، و نه از موجودات یا انسان دیگری تامین شده است.

استفاده از نئوآنتی ژن ها روش جدیدی است که بتازگی به جمع واکسن های شخصی سازی شده پیوسته است و انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور به جایگاه حقیقی خود در درمان سرطان ها بویژه انواع عودکننده آنها برسد.

اکنون در بسیاری از مطالعات انسانی، واکسن ها به صورت ترکیبی با سایر درمان ها از جمله سایر انواع ایمنی درمانی، شیمی درمانی و اشعه درمانی در حال آزمایش است.

با توجه به ظرفیت های این درمان در هدف گیری سلول سرطانی آینده روشنی برای آن قابل تصور است.

واکسن سرطان چگونه عمل می کند؟در بسیاری از موارد، پس از درمان نوعی از سرطان، سلول های سرطانی بار دیگر خود را در بدن نشان می دهند و گاهی تا سال ها فرد را درگیر می کنند.

نتیجه استفاده از این ترکیب نشان داده است نه تنها سلول های سرطانی از بین می رود، بلکه با فعال کردن سیستم ایمنی علیه تومورها، مانع رشد تومورهای بعدی می شود.

استفاده از نام واکسن برای این روش درمان سرطان دقیقا به معنی نقشی نیست که واکسن در پیشگیری از بیماری های دیگر ایفا می کند.

سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن تومورهای سرطانی نیاز به قدرت بیشتری دارد و این واکسن می تواند سلول های ایمنی را فعال و به آنها در از بین بردن تومور کمک کند.

بنابراین به کمک این روش پیش بینی می شود در آینده بتوان عامل بروز و تشدید سرطان ها را تا حدود زیادی محدود کرده و تحت کنترل در آورد.

اما اگر از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنیم، استفاده از عنوان واکسن در مورد این روش درمان سرطان دقیقا همان تعریفی نیست که ما از واکسن در ذهن داریم؛ گرچه تزریق واکسن برای آماده کردن سیستم ایمنی بدن به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری است.

اما این مفهوم در اینجا زمانی استفاده می شود که بدن دارای تومور سرطانی است و واکسن مستقیم به محل آسیب دیدهتزریق می شود.

تقویت کننده سلول های مدافع بدناین روش درمانی، نیاز به شناسایی هر نوع تومور به طور مشخص را از بین می برد و همه بخش های سیستم ایمنی بدن را نیز درگیر نمی کند، بلکه سلول های سرطانی را هدف حمله خود قرار می دهد.

محققان دانشگاه استنفورد در این روش از دو عامل تحریک کننده سیستم ایمنی استفاده کردند که به صورت ترکیبی در بدن عمل خواهند کرد.

همزمان با رشد تومور، سلول های تی (T-Cell) سیستم ایمنی پروتیین های غیرطبیعی را تشخیص می دهند و واکسن سرطان از همین خاصیت برای مقابله با سلول سرطانی استفاده می کند.

اما سلول های سرطانی می توانند برای جلوگیری از مواجه شدن با واکنش سیستم ایمنی جهش پیدا کرده و سلول های مدافع سیستم ایمنی را سرکوب کنند.

در اینجا نقش واکسن سرطان اهمیت پیدا می کند تا سلول های تی را برای دفاع از تومورها قوی تر کند.

این واکسن ترکیبی از یک دی ان ای و یک آنتی بادی علیه پروتیین سلول ایمنی است که فعالیت سلول های تی در سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

بخش دیگری از این واکسن نوعی آنتی بادی است که سلول های تی را برای جنگ با سلول های سرطانی فعال می کند.

واکسن سرطان ترکیبی از این دو فاکتور است که تزریق فقط چند میکروگرم از آن به سلول سرطانی، سلول های تی را داخل تومورهایی که خطرناک تشخیص داده شده اند، فعال می کند.

تعدادی از همین سلول های تی بعد از این مرحله، منطقه تزریق را ترک می کنند و به سمت قسمت های دیگر بدن می روند که می توانند سلول های سرطانی احتمالی دیگر را پیش از خطرناک شدن از بین ببرند.

در واقع این واکسن می تواند سیستم ایمنی بدن را کنترل کند و سلول های ایمنی را به میدان مبارزه با سلول های سرطانی هدایت کند.

اگر این روش درمانی آزمایش های بالینی روی انسان را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد، می تواند روشی به مراتب تاثیرگذارتر و با عوارض جانبی کمتر نسبت به دیگر روش های درمان سرطان باشد.


کلید واژه ها: سرطان - روش های درمان - واکسن - درمان - آزمایش - سلول - سیستم ایمنی - عوارض جانبی - درمان سرطان - انسان - عوارض - بیماری - دانشگاه استنفورد - ایمنی - تزریق - کشنده ترین سرطان - موفقیت - مهندسی ژنتیک - انواع - هزینه - سلامت نیوز - کشنده ترین - بزرگ ترین - کم هزینه - پیشنهاد - دانشگاه - مطالعه - مشکلات - افزایش - محققان

آخرین اخبار سرویس:
یک اهدا کننده عضو می تواند جان یک تا هشت نفر را نجات دهد

برای ایجاد اشتها در وعده سحری، افطار را ساده میل کنید

مجازات هولناک با «قاشق»نتیجه عشق به دختر

تشریح اقدامات ایران در زمینه «ایدز»

ورزشکاران روزه دار چه مواردی را باید رعایت کنند؟

افزایش لذت رابطه جنسی با 10 راهکار ساده

لزوم اهدای خون در هفته های اول و آخر ماه رمضان به دلیل کاهش ذخائر خونی

نشست تدابیر طب ایرانی برای روزه داری برگزار می شود

یک اهدا کننده عضو می تواند جان یک تا هشت نفر را نجات دهد

هنگامی که احساس خستگی کردید این مواد را بخورید

هنگام درد در قفسه سینه، سه قرص ASA بخورید

بروز اولین مورد مسمومیت با قارچ وحشی در خوزستان

چگونه دختری شاد و قوی داشته باشیم؟

چرا قبل از بیان برخی کلمات «اوم» می گوییم؟

شیوع عفونت ویروسی در هند قربانی گرفت

آلودگی به هلیکو باکتر پیلوری با تراکم مواد معدنی استخوان در ارتباط است

هنگام درد در قفسه سینه، سه قرص ASA بخورید

اقدامات ایران در زمینه "ایدز"/ تست گیری از جوانان در معرض خطر و زنان آسیب پذیر

دارو هست، اما به بیماران هموفیلی نمی دهند/خونریزی هموفیلی ها با وعده ها متوقف نمی شود

معاون اجتماعی وزارت بهداشت عنوان کرد ارائه خدمات 80 کلینیک سیار دندانپزشکی در مناطق محروم کشور

چای کمرنگ و خرما بهترین گزینه افطار در ماه رمضان است

بامیه قهوه ای رنگ نخرید

چای کمرنگ و خرما بهترین گزینه افطار در ماه رمضان است

لزوم اهدای خون در هفته های اول و آخر ماه رمضان به دلیل کاهش ذخائر خونی

نادیده گرفتن، راه حل نیست

افراد بی هویت پشت در مراکز درمانی جا مانده اند

"بامیه" قهوه ای رنگ نخرید

کاربران اینستاگرام 63% از بیشتر از دیگران احساس بدبختی می کنند!

بروز اولین مورد مسمومیت با قارچ وحشی در خوزستان

تولید گیاه تراریخته در چین با کمک یک ایرانی برای مبارزه با مالاریا

باند تزریقی برای خون ریزی های مرگبار ساخته شد

پروژه اقتصاد مقاومتی در طب ایرانی به زودی ابلاغ می شود

دادستان کل سابق ازبکستان از زندان روانه بیمارستان شد

چرا قبل از بیان برخی کلمات «اوم» می گوییم؟

نادیده گرفتن، راه حل نیست

درمان یبوست بدون دارو

مرکز بازیافت مناسبی برای مواد پلاستیکی در مازندران وجود ندارد

توسعه آموزش مجازی جهت تحقق اجتماعی شدن سلامت در گیلان

دام سبک آلوده مهمترین عامل انتقال بیماری تب مالت به انسان

ورزشکاران، وعده غذایی سحری را حذف نکنند

مردم از عوارض«سنگ مرداب»خبر ندارند/ بروز عارضه پوستی و تنفسی

دارو هست، اما به بیماران هموفیلی نمی دهند

فراخوان نیکوکاران برای انتقال خون

رییس جمهور یونان زیر تیغ جراحی

توصیه کارشناسان به مصرف روزانه تخم مرغ

کاهش تعداد شرکت های تولیدی و واردکنندگان دارو صحت ندارد

با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی کنگره "بررسی مراحل تکامل کودک" برگزار شد

خواص عجیب «باقالا»/ لک های پوستی را با این گیاه از بین ببرید

ارائه خدمات 80 کلینیک سیار دندانپزشکی در مناطق محروم کشور

بر خلاف باور عمومی، تشخیص قارچ های خوراکی از انواع سمی آن توسط مردم عادی امکان پذیر نیست

خواب چه نقشی در تشدید این بیماری زنانه دارد؟

این سرطان در کودکان قابل درمان است

سس گوجه فرنگی سلامت روده را افزایش می دهد

غذاهایی که به صورت طبیعی خالی از گلوتن هستند را بشناسید

ماسک های خانگی برای سفید کردن پوست

مسابقه سرعت با موتور کراس

ارتقای شاخص های سلامت با اجرای طرح پزشک خانواده در روستاها

انتقال بیش از 20 هزار مصدوم و بیمار توسط اورژانس هوایی در کشور

سازمان ها بدون حضور مردم قادر به ارائه خدمات خوب نیستند

دبیرخانه تاثیر صنعت بر سلامت در بوشهر راه اندازی شد

زنانگی با آرامش اضافه

توصیه کارشناسان به مصرف روزانه تخم مرغ

تئوری های جدید نشان می دهد اختاپوس ها از سیارات دیگر به زمین آمده اند!

اهمیت خواب شبانه در ماه رمضان

اپلیکیشنی که گریه کودکان را ترجمه می کند!

دماغ عروسکی با گارانتی مادام العمر

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: تشخیص قارچ های خوراکی از انواع سمی آن توسط مردم عادی امکان پذیر نیست

آغاز واکسیناسیون علیه ابولا در کنگو

جلوگیری از «حملات آسمی» شبانه

دبیرخانه تاثیر صنعت بر سلامت در بوشهر راه اندازی شد

متداول ترین نوع سرطان در کودکان

نظر مراجع درباره «روزه آب» در ماه رمضان چیست؟

نشانه های مشکل قلبی که نباید از آنها غافل شوید

خواص عجیب باقالا / لک های پوستی را با این گیاه از بین ببرید

خاموش ترین بیماری خودایمنی، 7 علامت مشخص در بدن دارد

خواص اعجاب انگیز باقالا در درمان میگرن

اورژانس هوایی تاکنون 20 هزار مصدوم را منتقل کرده است

ماه مبارک رمضان فرصتی مغتنم برای ترک سیگار

توصیه کارشناسان به مصرف روزانه تخم مرغ

خواص عجیب «باقالا»

6 خوردنی زمستانی برای کاهش وزن

آنچه در مورد کاشت ایمپلنت باید بدانید

6 ماده غذایی مفید برای مبتلایان به معده درد!

اشتباه عوامل بیمارستانی در مرگ بیمار ساروی تایید شد

ارتقای شاخص های سلامت با اجرای طرح پزشک خانواده در روستاها

الگوی خواب و کیفیت زندگی چه تاثیری در سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد؟

اقدامات ایران در زمینه "ایدز"/ تست گیری از جوانان در معرض خطر و زنان آسیب پذیر

اگر یک هفته کرفس بخورید چه اتفاقی در بدنتان می افتد

قارچ سمی پادزهر ندارد

معرفی انواع قرص کم خونی

ارتباط گرمای جهانی با افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی

دستور رژیم غذایی روزانه برای زنان

توسط محققان دانشگاه تگزاس باند تزریقی برای خون ریزی های مرگبار ساخته شد

توصیه های تغذیه ای و بهداشتی ماه رمضان توجه شود

اشتباه عوامل بیمارستانی در مرگ بیمار ساروی تایید شد

گریه کودکان را با این اپلیکیشن ترجمه کنید!

اهمیت صرف سحری در روزه داران

ماه رمضان بهترین فرصت برای ترک سیگار

عروسک هایی که مادربزرگ برای فرار از مشکلات می سازد

عاداتی که موجب گردن درد می شوند

جدال با سرطان از مسیر واکسن

جدال با سرطان از مسیر واکسن