مطالب مرتبط:
حکایت «عزت با رنج، بهتر از ذلت بی رنج»
حکایت «رطب خورده ای» که منع «رطب» می کند
ملکشاهی در گفت وگو با فارس: جنایت اخیر آمریکا در سوریه موجب انسجام ملت سوریه شد/ ناموفق بودن آمریکا حکایت از دیپلماسی قوی ایران دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 فروردین 1397 ساعت 17:352018-04-19اجتماعي

حکایت زائراولی ها در پابوس ثامن الائمه (ع)


ایرنا- مشتاقانی که سالها به سبب فقر یا ناتوانی جسمی توفیق زیارت حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) را نداشتند، مدتی است به همت خیرین به آرزوی خود دست یافته و به عنوان زائر اولی به پابوسی ثامن الحجج (ع) مشرف شده اند.

- آهو خانم 70 ساله، هر صبح که چشم باز می کند، در کنج دیوار رنگ و رو رفته اتاقش، قاب عکس قدیمی از سفر خود و شوهر خدابیامرزش به مشهد را می بیند و خاطرات شیرین زیارت در ذهنش نقش می بندد و حسرت را بر قلبش می نشاند.

دیدن گنبد و سقاخانه حضرت در آن عکس سیاه و سفید، شوق تماشای دوباره آنها را پس از سالها در وجودش زنده می کند و خیالش چون کبوتران بر گرد گنبد طلای حرم به پرواز در می آید، سر آخر قطره اشکی از گوشه چشمش جاری می شود که بی اختیار با گوشه روسری خود آن را پاک می کند.

او هر روز بر مُهری که نام امام رضا (ع) بر آن حک شده، سجده می کند و در پایان نماز، تسبیح سوغات مشهد را می چرخاند، هر زمان که غصه ای دارد، یا ضامن آهو می گوید و زیارت نامه حضرت امام رضا (ع) را می خواند و به عیادت هر مریض روستا که می رود، از حضرت امام رضا (ع) شفای وی را طلب می کند.

سالهاست که فقر بر زندگیش سایه انداخته و خرج سنگین سفر نگذاشته تا آهو خانم به مراد دلش برسد و یکبار دیگر زائر مشهد شود، او می گوید امام رضا (ع) هنوز مرا طلب نکرده اما همیشه در کنارم هست با خود زمزمه می کند که: با رضا همسایه ام در رو به رو هر زمان مشغول اندر گفت و گو یافتم جای رضا را در دلم غیر دل جایی نکردم جستجو هر در بسته به رویم واکند او مرا ره می نماید مو به مو آهو خانم ساکن روستای محمد آباد از توابع آمل، تنها زائر دلباخته و مشتاق برای زیارت حضرت امام رضا (ع) نیست، بسیارند شیفتگانی که در نقاط دور و نزدیک، دل به پنجره فولاد و نوای نقاره های حرم مطهر ثامن الحجج (ع) بسته اند و حسرت دیدن گنبد طلا و لذت خوردن غذای شفابخش حضرت بر دلشان مانده است، آنان سالهاست که دلهای خود را در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) جا گذاشته اند.

در ادبیات زیارتی، به آنان که هنوز توفیق زیارت حضرت امام رضا (ع) را پیدا نکرده اند یا سالها از تشرف آنان به حرم مطهر ثامن الائمه (ع) می گذرد، زیارت اولی گفته می شود اما هرچند آنان در صف تشرف یافتگان به حرم مطهر رضوی در ردیف آخرند اما آنچنان عاشق حضرت هستند که دلهایشان در زیارت حرم قدسی اول شده است.

زمانی که این دلسپردگان به پابوس ثامن الحجج (ع) می رسند، شوقی که در وجودشان موج می زند و اشکی که بر گونه هایشان روان می شود، صحنه ای تماشایی را رقم می زند، ابتدا سلام می دهند و در برابر حضرت تعظیم می کنند، مویه کنان خود را به پنجره فولاد می رسانند و دستها را به آن گره می زنند، سپس به روضه منوره می روند و ناله کنان خود را به ضریح می رسانند و آن را غرق بوسه می کنند.

بی تردید اگر عنایت رهبر معظم انقلاب و دغدغه معظم له برای کمک به مردم نیازمند و تسهیل زیارت حرم حضرت امام رضا (ع) برای آنان نبود و تولیت آستان قدس رضوی و مسئولان نهادهای حمایتی و تصمیم گیر را مکلف به بسترسازی برای انجام زیارت آسان نمی کرد، شاید امروز شاهد حضور زائر اولی هایی مانند آهو خانم در مشهد نبودیم.

برای تسهیل زیارت نیازمندان، 2 سال قبل معاونت امداد مستضعفان در آستان قدس رضوی شکل گرفت و این معاونت با کمک نهادهایی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) در جهت تسهیل زیارت و فراهم کردن زمینه زیارت برای کسانی که تاکنون موفق به تشرف نشده یا سالها قبل به این مکان مطهر پا گذاشته اند، گام برداشت.

*طی 23 ماه، تشرف 630 هزار زائر اولی معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این معاونت به دستور تولیت آستان قدس رضوی در نیمه دوم اردیبهشت ماه سال 1395 شکل گرفت و اولین رسالت خود را فراهم کردن زمینه تشرف محبان محروم و نیازمند و زیارت اولی ها به حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) قرار داد.

مصطفی خاکسار قهرودی افزود: این معاونت با همکاری نهادهای امداد رسان مانند کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج مستضعفان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هیات رزمندگان اسلام و خیریه های فعال طی 23 ماه گذشته زمینه تشرف 630 هزار زائر محروم و زیارت اولی از اقصی نقاط کشور را به حرم مطهر رضوی در قالب طرحی با عنوان مهر درخشان رضوی فراهم کرده است.

وی مدت اقامت زائراولی ها در مشهد مقدس را سه روز اعلام کرد و گفت: برای اعزام زائر اولی ها به مشهد، شرایطی قابل انعطاف تعریف شده تا انطباق با این شرایط در مبدا (محل اقامت زائر) و توسط دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در سراسر کشور انجام گیرد.

وی اظهار کرد: زائر اولی ها از دیدگاه ما محرومینی هستند که بیش از 40 سال سن داشته و تاکنون به مشهد مقدس سفر نکرده اند یا از آخرین سفر آنان مدت طولانی گذشته است.

خاکسار قهرودی افزود: شرط سنی برای بیماران خاص و صعب العلاج، ایتام و نخبگان محروم حذف شده و تنها محرومیت و زیارت اولی بودن آنان مدنظر است.

وی گفت: بهره مندی از وعده های کامل غذا، اسکان در زائر شهر رضوی، حضور در میهمانسرای حضرت برای متنعم شدن از یک وعده غذای متبرک، شرکت در ویژه برنامه های فرهنگی حرم مطهر از جمله خدمات آستان قدس رضوی به زائر اولی هاست.

معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی افزود: زائراولی ها از طریق دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان های مختلف شناسایی شده، در قالب گروه های 46 نفره به مشهد مقدس اعزام و در زائر شهر به مدت سه روز اسکان داده می شوند.

وی اظهار کرد: علاوه بر زائر شهر 70 حسینیه و محل اسکان نیز برای اقامت زائران مزبور در مشهد در نظر گرفته شده است.

وی گفت: روند ارائه خدمات ، کمیت و کیفیت پذیرایی از زائران توسط بازرسان و ناظران معاونت امداد مستضعفان آستان قدس رضوی به صورت مستمر در مکان های اسکان بررسی و نواقص، انتقادات و پیشنهادات به این معاونت منعکس می شود.

خاکسار قهرودی افزود: به طور متوسط آستان قدس رضوی در هر روز از پنج هزار زائر زیارت اولی در مشهد پذیرایی می کند که این تعداد در دهه کرامت و مناسبت های ویژه تا 12 هزار زائر نیز افزایش می یابد.

وی اظهار کرد: این نهاد هم اکنون با موسسات متعدد خیریه در استان های مختلف برای شناسایی، اعزام و اسکان زائران زیارت اولی همکاری دارد.

* هر 2 هفته یکبار، تشرف 400 مددجوی زیارت اولی مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی نیز گفت: این نهاد یکی از اعضای کارگروه طرح مهر درخشان رضوی است که به کمک آستان قدس رضوی هر 2 هفته یکبار زمینه تشرف 400 مددجوی زیارت اولی را به حرم مطهر رضوی فراهم می کند.

حبیب الله آسوده افزود: در این طرح مددجویانی که تاکنون موفق به زیارت حرم مطهر رضوی نشده اند یا به خاطر فقر اقتصادی کمتر به مشهد آمده اند، شناسایی شده و با هماهنگی این نهاد و سایر نهادهای دست اندرکار، با وسیله نقلیه رایگان به مشهد سفر می کنند.

وی اظهار کرد: مددجویان زیارت اولی یک روز را در مشهد مقدس به سر می برند و با زیارت حرم مطهر رضوی از برنامه های فرهنگی آستان قدس رضوی بهره برده و از سفره پربرکت حضرت امام رضا (ع) متنعم می شوند.

وی گفت: پارسال هشت هزار مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی در قالب طرح مهر درخشان رضوی به مشهد مقدس مشرف شدند و هزینه سفر آنان از محل کمکهای خیرین تامین شد.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی افزود: برنامه مهر درخشان رضوی برای مددجویان زیارت اولی امسال نیز از 21 فروردین ماه آغاز شده و قرار است هر 2 هفته، 400 زائر اولی از نقاط مختلف خراسان رضوی به مشهد اعزام شوند.

آسوده اظهار کرد: به منظور تسهیل زیارت نیازمندان و ایجاد همبستگی اجتماعی و معنوی در جامعه از خیرین و مردم استمداد می طلبیم.

وی گفت: علاقه مندان در این زمینه می توانند کمکهای خود را از طریق ارتباط با سامانه *8877*051# با عنوان طرح شوق زیارت، برای کمیته امداد ارسال کنند.

*چشم انداز 40 میلیونی برای زائران مشهد در سال 1404 مدیر کل دفتر هماهنگی امور فرهنگی زائرین استانداری خراسان رضوی نیز در این باره گفت: برای خدمات رسانی مطلوب به زائران حضرت امام رضا (ع) سند توسعه کمی و کیفی زیارت به عنوان یک سند بالا دستی حوزه زیارت استان تدوین و از سال 1395 به اجرا درآمده است.

سید حمید موسوی افزود: این سند در قالب 821 پروژه، 13 بسته عملیاتی، 10 راهبرد و 39 سیاست کلان با مشارکت 62 دستگاه اجرایی در خراسان رضوی عملیاتی شده که طرح مهر درخشان رضوی و تسهیل زیارت زائر اولی ها یکی از فصول بسته های عملیاتی آن است.

وی اظهار کرد: براساس این سند در افق چشم انداز سال 1404، تعداد زائران حضرت امام رضا (ع) در مشهد باید از 30 میلیون نفر کنونی به 40 میلیون نفر در سال برسد که می توان با تسهیل زیارت اقشار نیازمند و کسانی که به دلیل فقر اقتصادی موفق به تشرف نشده اند، رسیدن به این چشم انداز را آسان کرد.

وی گفت: در سند توسعه کمی و کیفی زیارت آنچه مورد نظر قرار گرفته، کاهش هزینه های زیارت و فعال کردن تشکلهای مردم نهاد و خیرین برای کمک به زیارت مردم نیازمند است.

موسوی افزود: از اواسط سال 1395 تاکنون از طریق ارتباط گیری استانداری با استان های دیگر و کمکهای خیرین و تشکلهای مردم نهاد، 15 هزار زائر اولی به مشهد مقدس سفر کرده و مورد پذیرایی قرار گرفته اند.

وی اظهار کرد: با تدابیر اندیشیده شده خدمات رایگان یا ارزان قیمت به زائر اولی ها از مبدا تا مبدا (محل اقامت تا مشهد و بالعکس) داده می شود که در تلاش هستیم بتوانیم زمینه تشرف اقشار بیشتری را به مشهد مقدس فراهم کنیم.


کلید واژه ها: امام رضا - امام - ثامن - زائر - مشهد - گنبد - روستا - بسته - ادبیات - روستای - خوردن - عیادت - روسری - دیوار - همیشه - پرواز - قدیمی - پنجره - فولاد - عاشق - غذای - سلام - زنده - سیاه - شوهر - روان - قطره - نامه - محمد

آخرین اخبار سرویس:
جای خالی نمادی از شهدای قرآنی منا در نمایشگاه قرآن اهواز

امیر هژبری، حمید شفیع زاده رابطه سبک مدیریت کلاس مبتنی بر خلاقیت با کیفیت زندگی در مدرسه و اضطراب دانش آموزان

محمد شریفی، مریم صحرایی مفهوم شناسی دو واژه زوج و إمراه

پایش هوشمند حریم تهران با "هلی شات" و تصاویر ماهواره ای

آیین نامه ای که معلمان فاقد صلاحیت را به کشور بازمی گرداند

تزیین شمع با دستمال کاغذی؛ آموزش مدل های فانتزی و زیبا

سجاد الوندی فر، پروین کدیور، مهدی عربزاده بررسی نقش واسطه ای خود تفسیری در رابطه بین عزت نفس و خلاقیت در دانش آموزان

علی راهبر، صادق حامدی نسب، سمیه بخشی پریخانی تأثیر آموزش روش تدریس بارش مغزی بر خلاقیت و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان پسر

سالانه 950 زن ویژه در مراکز بهزیستی پذیرش می شوند/متاهل بودن 5 درصد زنان مراجعه کننده

نکات مهم در مورد تربیت کودک

آیین نامه ای که معلمان فاقد صلاحیت را به کشور بازمی گرداند

نگار استوار، سید داوود حسینی نسب، شعله لیوراجانی تمایزگذاری دانش آموزان با رفتارهای استرس زای بالا و پایین بر اساس مولفه های طرح واره های ناسازگار اولیه و عملکرد خانواده

فردا آخرین مهلت ثبت نام دوره های کاردانی به کارشناسی

راحله قاضی اردکانی، حسن ملکی، علیرضا صادقی، فریبرز درتاج طراحی الگوی برنامه درسی پژوهش محوری در مطالعات اجتماعی دوره ابتدایی

فردا آخرین مهلت ثبت نام دوره های کاردانی به کارشناسی

پلیس فضای سبز در شیراز راه اندازی می شود

پلیس فضای سبز در شیراز راه اندازی می شود

مردم به کودکان خیابانی کمک نکنند

کمبود 116 هزار فرهنگی برای سال تحصیلی جدید

40 درصد فوتی های سوانح رانندگی مربوط به موتورسواران است

تدوین برنامه حفاظت از 10 گونه در معرض انقراض حیات وحش

طرح ترافیک کلاهبرداری است

فرار به جلو پورسیدآقایی در ماجرای طرح ترافیک خبرنگاران

فعال بودن سامانه نقل و انتقال فرهنگیان تا 14 تیرماه

وزیر آموزش و پرورش: هیچ کجا مدارس تا این حد اجراکننده محض نیستند/ مدارس سرشان را از زیر خاکستر تمرکز گرایی بیرون بیاورند

آموزش درست کردن کارت دعوت در 4 مدل باحال و راحت

جهانگیر: فقر علت ارتکاب 73درصد جرایم است

سعید محمودی بردزردی، اسکندر فتحی آذر، فیروز محمودی، رحیم بدری گرگری طراحی الگوی آموزشی مبتنی بر پرسش و پاسخ برای درس مطالعات اجتماعی

نقاشی هایی که انگشت به دهانتان می کند + تصاویر

کمبود فضای آموزشی؛ مهم ترین مشکل آموزش و پرورش اصفهان

کمبود فضای آموزشی؛ مهم ترین مشکل آموزش و پرورش ناحیه 6 اصفهان

مرتع داری راه مقابله با بهره برداری بی رویه از مراتع است

موزه خاص شهید مدافع حرم+عکس

بیشتر معابر کرج بازگشایی شد

استاندار قزوین با خانواده های تحت پوشش بهزیستی دیدار کرد

بیشتر معابر کرج بازگشایی شد

20 گل برتر منچستریونایتد از پُشت محوطه جریمه

بارش شدید سبب آبگرفتگی معابر کرج شد

مدارس بهترین مکان برای پیشگیری از آسیب های فرهنگی هستند

اجرایی شدن عملیات پاکسازی جداره رودخانه ها در 5 منطقه شهر رشت

استاندار قزوین با خانواده های تحت پوشش بهزیستی دیدار کرد

واکنش پلیس به پخش فوتبال در کافی شاپ ها و قهوه خانه ها

آب گرفتی در زیرگذر میدان سپاه کرج/ گزارش تصویری

اجرایی شدن عملیات پاکسازی جداره رودخانه ها در 5 منطقه شهر رشت

سلامت کلیه و دندان نوآموزان زنجانی سنجش می شود

فوران آتشفشان در هاوایی و بوجود آمدن «بمب های گدازه ای»

سلامت کلیه و دندان نوآموزان زنجانی سنجش می شود

بهترین بندهای موجود برای ساعت های Gear S3 و Gear Sport سامسونگ

ثبت بیش از یازده میلیون تردد در جاده های هرمزگان

بارش باران شدید در کرج/برخی زیرگذرها مسدود شد

آغاز ثبت نام پیاده روی نجف تا کربلا در ایام عرفه

افزایش ابر و رگبار پراکنده باران در گلستان + فیلم

تعطیلات زمستانی مدارس به کجا رسید؟

اجرای طرح پایش بهاره بروسلوز در خراسان شمالی

سه معدن آلاینده شن و ماسه در آمل تعطیل شد

سه معدن آلاینده شن و ماسه در آمل تعطیل شد

وزیر آموزش و پرورش: هیچ کجا مدارس تا این حد اجراکننده محض نیستند

سیل بار دیگر به جان روستاهای زنجان افتاد

نجات معلم توسط 2دانش آموز از سد منجیل

سیل بار دیگر به جان روستاهای زنجان افتاد

بارش 14میلیمترباران موجب آبگرفتگی معابر خلخال شد

سیل بار دیگر به جان روستاهای زنجان افتاد

موج گرما در پاکستان جان بیش از 60 تن را گرفت

وقتی قهرمان آسیا راننده آژانس می شود

احتمال تگرگ و سیلابی شدن در 11 استان

بارش 14میلیمترباران موجب آبگرفتگی معابر خلخال شد

آمارهایی از کارگران جنسی در ایران

میزبانی بخش عفاف و حجاب از نشست «نقش اندازی بر روی ملزومات حجاب»

تخلیه مسافران در ایستگاه ملت

بارش باران و آبگرفتگی معابر در تهران

بارش باران موجب آبگرفتگی معابر در اردبیل شد

بارش باران موجب آبگرفتگی معابر در اردبیل شد

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از خانواده زندانیان خبر داد ارایه آموزشهای لازم به 26 هزار همسر زندانیان برای کاهش آسیب های اجتماعی

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از خانواده زندانیان خبر داد ارایه آموزشهای لازم به 36 هزار همسر زندانیان برای کاهش آسیب های اجتماعی

ماشین ها در خیابان های کرج زیر آب رفتند + عکس

دست اندرکاران حج سه استان در قزوین آموزش دیدند

طراحی و ساخت دستگاه سی پی تی در فرودگاه شیراز

ایران تنها دارنده دستگاه آموزش خلبانان فلایت چک در غرب آسیا

41 هزار دانش آموز آذربایجان غربی در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند

طرح جمع خوانی قرآن در مساجد سلماس برگزار می شود

تناقض در آمار بیسوادان سلماس برطرف شود

متخلفان محیط زیست در تیران و کرون به پرداخت جریمه محکوم شدند

ترافیک جاده خروجی شیراز گویم روان می شود

سند گردشگری روستاهای استان بوشهر تدوین می شود

موتورسیکلت های بیش از 250سی سی پلاک می شوند

دست اندرکاران حج سه استان در قزوین آموزش دیدند

گروکشی کارنامه تاکسیرانان برای آموزش

رقابت بیش از 400 هزار نفر برای 17 هزار کد استخدامی آموزش و پرورش

41 هزار دانش آموز آذربایجان غربی در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند

تعطیلات زمستانی مدارس به 2 هفته کاهش یافت

بارش باران شدید در کرج/برخی زیرگذرها مسدود شد

موتورسیکلت های بیش از 250سی سی پلاک می شوند

استقبال بی نظیر کهگیلویه و بویراحمد از طرح های عتبات عالیات

چرا با آنهایی که تقاضای خدمات جنسی دارند برخورد نمی شود؟

تخلیه مسافران در ایستگاه ملت برای ایمنی مسافران

نابودی تنوع زیستی امنیت غذایی را تهدید می کند

توزیع 38 هزار بسته ارزاق ویژه ماه مبارک رمضان در کشور

چشمه زنه کجاست؟

تعطیلات زمستانی مدارس به 2 هفته کاهش یافت

بارندگی و وزش شدید باد در قم

حکایت زائراولی ها در پابوس ثامن الائمه (ع)

حکایت زائراولی ها در پابوس ثامن الائمه (ع)