مطالب مرتبط:
امسال فراتر از «استاندارد اجباری» عمل می کنیم
کدام خودروها امسال باید معاینه فنی بگیرند؟
هفته سلامت امسال با رویکرد "پوشش همگانی "
بودجه امسال کمیته ملی المپیک 50 درصد افزایش می یابد
بحران آب، چالش امسال صنایع معدنی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 فروردین 1397 ساعت 16:062018-04-19اقتصادي

6 نکته درباره عوامل تحقق نامگذاری امسال


چندی پیش در صفحه یک فعال اقتصادی به مطلبی برخوردم که برایم جالب بود.

محتوای مطلب او درباره حمایت از کالای ایرانی بود.

چکیده و عصاره مطلب این بود که اگر ما می خواهیم از کالای ایرانی حمایت کنیم اول از همه باید حامی ایرانی باشیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های مجله فارس پلاس، چندی پیش در صفحه یک فعال اقتصادی به مطلبی برخوردم که برایم جالب بود.

محتوای مطلب او درباره حمایت از کالای ایرانی بود.

چکیده و عصاره مطلب این بود که اگر ما می خواهیم از کالای ایرانی حمایت کنیم اول از همه باید حامی ایرانی باشیم.

در واقع اگر از هر کدام از ما بپرسید کالا باارزش تر است یا انسان؟ فکر نمی کنم کسی تردیدی به خود راه دهد و نگوید البته که انسان مهم تر است.

شگفت است که گران ترین و مدرن ترین کالاها باز قابل قیاس با یک انسان نیست و نکته مهم تر اینکه مصدر هر کالایی انسان است.

این انسان است که کالا را طراحی می کند و می سازد و به بازار مصرف می فرستد، از آن سو هم باز این انسان است که همان کالا را می بیند و ارزیابی می کند و می خرد یا نمی خرد، بنابراین اگر می خواهیم از کالای ایرانی حمایت صورت گیرد باید ببینیم که آن ایرانی و آن شهروندی که ما از او می خواهیم از کالایی حمایت کند چه نگاهی به خود، به کشور و به هموطنان خود دارد و اگر در این باره گره هایی وجود دارد آن گره ها را از میان برداریم.

آنچه در ادامه می آید مرور شش نکته در این زمینه است.

افکار عمومی درباره منافع جمعی اقناع نشده است اگر ما این انتظار را داریم که ایرانی ها از کالای ایرانی حمایت کنند در واقع در یک نگاه وسیع تر این انتظار را داریم که ایرانی ها از تولیدکننده کالای ایرانی حمایت کنند و به عبارت دیگر این انتظار در ما وجود دارد که ایرانی از ایرانی حمایت کند.

پس صورت مسئله این می شود که ما تا چه اندازه به منافع جمعی و ایرانی مان می اندیشیم؟در واقع اگر می خواهیم ایرانی ها از کالای ایرانی حمایت کنند باید به این موضوع بیندیشیم که چطور می شود منافع جمعی را تقویت کرد و آن وقت می توان روی جزییات بیشتری دقیق شد.

از جمله اینکه ما ایرانی ها تا چه اندازه حس حمایت از همدیگر را داریم؟ آیا فقط در سوانح و فاجعه هایی چون زلزله یا جنگ زمانی که احساسات و عواطف ما به جوش می آید حس حمایت و همدلی در ما بیدار می شود یا در زمان های عادی هم اینگونه هستیم؟ ما در این بحث می توانیم به عواملی که موجب تقویت حس همدلی ملی می شود بپردازیم و آن عوامل را به حساب بیاوریم.

اگر می خواهیم فرهنگ مصرف کالای ایرانی- حتی زمان هایی که کالای ایرانی کیفیت پایین تری نسبت به کالای خارجی دارد- اشاعه پیدا کند یک راه این است که از بالا این کار را انجام دهیم.

مثلاً با وضع تعرفه های سنگین چنان کنیم که قیمت کالای خارجی برای مصرف کننده داخلی چندین برابر شود و در واقع با کاستن از قدرت خرید او، مصرف کننده را به مصرف کالای داخلی سوق بدهیم.

این راهی است که در جوامع مختلف از جمله ایران به کار گرفته شده اما محدودیت های خاص خود را هم دارد.

اول اینکه ذی نفوذها و صاحبان ثروت و رانت حتی با وضع تعرفه های سنگین می روند آن کالا را می خرند- مثلاً خودرویی که قیمت آن 600 میلیون تومان یا یک میلیارد تومان است- و با استفاده از اهرم هایی که در اختیار دارند می توانند مابه التفاوت آن تعرفه سنگین را از جیب تهیدستان و طبقه متوسط بیرون بکشند.

از آن سو این تفکر در جامعه به وجود می آید که چرا از بالا و از سوی نهادهای قانونی دست ما برای انتخاب کالای مورد نیازمان بسته شده است و در واقع مجبوریم کالای داخلی خریداری کنیم.

این همه به خاطر آن است که هنوز افکار عمومی در جامعه در این باره اقناع نشده اند.

خیلی از ایرانی های پولدار وارد بازی دلار نشدند از این زاویه می توان گفت ما هنوز روی منافع جمعی خود کار اساسی و اقناعی انجام نداده ایم و اگرچه در مقام نظر ممکن است قائل به این باشیم که همه ما سرنشینان یک کشتی هستیم اما در مقام عمل به این موضوع باور چندانی نداریم و تصور ما این است که هر کسی در قایق خود نشسته و پیش می رود.

برای اصلاح این رویه که در نهایت می تواند عواطف و احساسات ما ایرانی ها را به سمت استفاده از کالای ایرانی سوق دهد کاری که می توان انجام داد این است که به روشنی نشان دهیم که سرنوشت ما ایرانی ها با همه اختلاف طبقاتی و معیشتی به همدیگر گره خورده است، لذا این تفکر در جامعه باید اشاعه پیدا کند که اگر ما به عنوان ایرانی ها جلو برویم با هم جلو خواهیم رفت و اگر عقب بمانیم با هم عقب خواهیم ماند.

با این همه امروز تفکر مسمومی در جامعه وجود دارد که هر کسی فراتر از منافع جمعی فقط و صرفاً به منافع شخصی یا باندی خود نگاه و آن منافع را برآورده کند آدم زرنگ و زیرکی است و متأسفانه حتی برخی از نخبگان ما به انحای مختلف این تفکر را در جامعه اشاعه می دهند.

در روزهای پایانی فروردین ماه امسال وقتی حباب بزرگ دلار به اوج خود رسید و قیمت دلار طی یک روز صعود عجیبی را تجربه کرد برخی از ایرانی ها به ویژه در شبکه های اجتماعی نگران آینده و سرنوشت خود بودند چون آنها می دانستند که اگر قیمت دلار همین طور بالا برود چیزی از ارزش پولی ملی باقی نخواهد ماند و این یعنی که سرمایه های آنها به باد رفته است چون وقتی حساب و کتاب می کردند آشکارا می دیدند که با این وضعیت بخش اعظمی از دارایی ها و سرمایه های آنها عملاً از دست رفته است و از سوی دیگر باید منتظر روزهای گرانی و تورم باشند.

در چنین شرایط التهابی به این فکر کنید که اکثر ایرانی ها می خواستند که به صرافی ها سر بزنند و همان دارایی کم یا زیاد خود را تبدیل به دلار کنند.

در آن صورت آیا سنگ روی سنگ بند می شد؟ می دانید طبق قاعده عرضه و تقاضا قیمت ارز تا کجا بالا می رفت؟ ولی بسیاری از ایرانی ها حتی آنها که سرمایه های قابل توجهی داشتند این کار را نکردند چون آنها می دانند که اگر به این بازی خطرناک وارد شوند عملاً ارزش پول ملی خود را پایین آورده اند.

چقدر از تولیدکننده ها و کارآفرین هایمان حمایت می کنیم؟ ما اگر در این وانفسا و تنگناهایی که وجود دارد می خواهیم همچنان چرخ تولید کالای ایرانی در این کشور بچرخد به ایرانی های سرمایه دار وطن دوست نیاز داریم.

به تولیدکننده هایی که می توانند سرمایه های خود را به ارز تبدیل و در نهایت سرمایه خود را از کشور خارج کنند اما آنها با وجود همه محدودیت ها و وضعیت رکود ، فشار عوارض ، مالیات ، دستمزد و پول بیمه کارگران در کشور می مانند و بر کوره کم ارزش کردن قدرت پول ملی نمی دمند.

در چنین جوی آیا وظیفه ما این نیست که از این تولیدکنندگان و کارآفرین ها حمایت کنیم؟ در واقع دوباره بازمی گردیم به همان صورت موضوعی که در ابتدا طرح و گفته شد، حمایت از کالای ایرانی چیزی جز حمایت از تولیدکنندگان کالای ایرانی نیست اما ما تا زمانی که تصورهای درستی از تولیدکنندگان نداشته باشیم این حمایت را صورت نخواهیم داد.

تا زمانی که منشأ ثروت در ایران مخدوش باشد و رانتخوارها در این بازار جولان بدهند تر و خشک با هم خواهند سوخت، به خاطر اینکه تولیدکنندگان اصیل و سرمایه داران مشروع و کارآفرین ها هم کمابیش با همان تصویر ذهنی مواجه خواهند شد که افراد از رانتخوارها و سوداگران دارند، در حالی که تولیدکننده ای که از پنج، شش نفر تا 6،5 هزار نفر را به کار گرفته و در وضعیت دشوار تولید، چرخی از چرخ های اقتصادی را در حوزه های مختلف می چرخاند در واقع سرباز اقتصادی کشور و قهرمانی از قهرمانان کشور است.

نکته مهم اینجاست که ما دست از نگاه های تنگ نظرانه برداریم و اگر در جایی قابلیت و ظرفیتی مثبت را می بینیم آن را معرفی کنیم حتی اگر احساس می کنیم که باوری از باورهای آن تولیدکننده با عقاید ما نمی خواند اما به خاطر منافع جمعی نگاه وسیع تری به موضوع داشته باشیم.

در واقع بسیار دور از ذهن خواهد بود که ما بدون آن که تصویرهای خوبی از هم داشته باشیم به حمایت از کالای ایرانی بپردازیم.

در واقع رگ و ریشه های حمایت از کالا در حمایت از خودمان است و همچنان که ما از اعضای خانواده خود در برابر چالش های اقتصادی و عاطفی و.

حمایت می کنیم اگر نگاه ما وسیع باشد این اتفاق را در گستره یک ملیت به نام خانواده بزرگ ایران رقم خواهیم زد.

افق های خرید داخلی و خارجی هنوز برای ما گشوده نیست اما سوی دیگر ماجرا این است که ببینیم تولیدکنندگان کالای ایرانی به مشتری های خود به چه چشمی نگاه می کنند؟ ممکن است در حرف سخن از حق با مشتری است باشد، اما در عمل مشتری این احساس را با خود داشته باشد که آن جنس را به او انداخته اند یا به اصطلاح سرش کلاه گذاشته شده است، بنابراین مهم است که ما عوامل این حس ها را به خوبی آنالیز و تحلیل کنیم و ببینیم که چرا یک مشتری جنس داخلی فکر می کند که سرش کلاه رفته است؟! مثلاً ممکن است مشتری آن جنس با خود بگوید با یک سوم آن قیمت می توانسته مشابه همان کالا را با مارک ساخته شده در چین بخرد.

در این صورت باید به او توضیح داده شود که: آن جنس چینی درست است که یک دوم یا یک سوم جنس ایرانی قیمت دارد اما کیفیت قابل ملاحظه ای ندارد و اگر واقعاً اینگونه باشد مشتری خواهد پذیرفت.

یا به او گفته شود که این کالای قاچاق است و کالای قاچاق اگرچه در کوتاه مدت افق خوشایندی دارد اما در بلندمدت به قیمت از کار بیکار شدن کارگر ایرانی است و کارگر ایرانی هموطن اوست- ممکن است برادر یا خواهر یا فرزند او در روزها و سال های بعد باشد- و اگر هموطنان او به واسطه تعطیلی کارگاه ها و کارخانه ها بیکار شوند زمینه اشتغال امروز و فردا برای او هم تنگ تر خواهد شد و حتی اگر آن ایرانی شغلی داشته باشد که با بیکاری کارگران منافع خود ، خانواده و بستگانش ظاهراً به خطر نیفتد اما با گسترش بیکاری و رواج بزهکاری ها دود این گسترش بیکاری و افزایش لشکر بیکاران به چشم او هم خواهد رفت.

تولیدکننده بله، بساز و بنداز نه! ممکن است مشتری با خرید کالای ایرانی حس خوشایندی نداشته باشد چون بسیار زودتر از آنچه تصور می کند کالا مستهلک می شود و وقتی به خدمات پس از فروش آن کالا مراجعه می کند جواب سربالا می شنود و وعده هایی که در خرید کالا برای دریافت خدمات پس از فروش به او داده اند محقق نمی شود.

همه ما در این سال ها با تجربیات تلخی مواجه شده ایم که مصداق همان بساز و بنداز بوده است.

نمی توان یکسره از مشتری ها انتظار داشت اما از بساز و بندازها انتظار نداشت.

اگر بزرگان و دولتمردان جامعه به حق از ایرانی ها انتظار دارند که در فرهنگ مصرف کالا تجدیدنظر کنند و به برندهای ایرانی نگاهی دوباره بیندازند و به آن برندها روی خوش نشان دهند دست اندرکاران و مسئولان کشور سوی دیگر این ماجرا را هم ببینند.

اینکه اگر ما انتظار داریم کسی کالای ایرانی بخرد از آن سو نگاه کنیم به اینکه سوداگرانی چه در مقام فرد و چه در مقام سازمان می خواهند از این فضا نهایت استفاده را ببرند اما تغییری در رویه های خود انجام ندهند و محصولاتی به روز و استاندارد و قابل رقابت در دنیا نسازند.

در واقع ما عمیقاً باید به دنبال این باشیم که چرا نمی توانیم در بسیاری از کالاها محصولاتی کیفی، به روز و قابل رقابت در دنیا بسازیم.

این جعبه سیاه ماجراست.

آن وقت باید یکی یکی بررسی شود که چرا کالای ایرانی در آن حوزه از کیفیت قابل ارائه ای برخوردار نیست؟ چرا مثلاً قیمت تمام شده آن کالا در قیاس با کالای خارجی بالاتر است؟ آیا این موضوع به ضعف فناوری و استفاده ما از نسل های قدیمی تر فناوری برمی گردد یا ریشه های مدیریتی دارد؟ اگر مؤلفه هایی از این دست مورد بررسی قرار گیرد احتمالاً ما به ریشه های ناکارآمدی کالای ایرانی خواهیم رسید و در آن صورت این پیام را به مشتری های داخلی خواهیم رساند که دیدگاه ها، شکایت ها و نقدهای آنها برای مدیران بالادستی مهم بوده است.

مهم است که مصرف کننده داخلی این پیام را بگیرد که تأمین نظر و جلب رضایت او در خرید کالای ایرانی برای مسئولان و مدیران نه یک شعار که موضوعی کاملاً مهم و حیاتی بوده است.

از ایرانی حمایت کنیم تا از کالای ایرانی حمایت کند سخن پایانی اینکه اگر ما می خواهیم هموطن های ما کالای ایرانی را محکم بغل کرده و از آن حمایت کنند ما هم باید هموطنانمان را محکم بغل کرده و از آنها حمایت کنیم.

نمی شود هموطن ایرانی را در یک فضای بی عدالتی رها کرد، نمی شود هموطن ایرانی را در فضایی رها کرد که او مجبور است برای 2 میلیون و 3 میلیون تومان در ماه بجنگد، تازه همان 2میلیون و3 میلیون را سر وقت به او ندهند و با هزار اما و اگر حقوق و دستمزد خود را دریافت کند، آن وقت هم او می بیند که عده ای به راحتی به منابع ثروت دسترسی نامشروع دارند.

نمی شود انتظار داشت که ایرانی از کالای ایرانی حمایت کند در حالی که ما نتوانسته ایم در توزیع عادلانه ثروت در جامعه به توفیق چشمگیری برسیم، بنابراین اگر به دنبال حمایت از کالای ایرانی هستیم بیش از هر چیزی باید زمینه های تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی را در جامعه فراهم کنیم.

منبع: روزنامه جوان مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/bljb4f
کلید واژه ها: ایرانی - حمایت - ایرانی ها - انسان - انتظار - اقتصادی - هایی - گران ترین - مصرف - جالب - صفحه - صورت - زلزله - طراحی - بازار - رسانه - فاجعه - گزارش - فرهنگ - فارس - کشور

آخرین اخبار سرویس:
​کاهش تقاضای 7 میلیون بشکه ای نفت

لاریجانی درتله 3 قطبی؟ /ترویج فرهنگ حق دفاع و کاهش خشونت علیه وکلا/آتش سوزی پلاسکو و 14 مقصر؟

افزایش 22 درصدی صادرات غیرنفتی ایران

سبزی ارزان می شود/قیمت سبزی های بسته بندی مورد تایید ما نیست

یادداشت/ غلامرضا مصباحی مقدم مشکلی به نام مقاومت بانکی!

علی صادقی پور، سعید فراهانی فرد، رضا غلامی جمکرانی مدل مفهومی سرمایه گذاری پاک با تأکید بر راهبری شرکتی با رویکرد اسلامی

تشنج مسکن با داروی مشاوران املاک!

استرداد شهریه اضافی مدارس تنها راه مجازات نیست

85 درصد کارتن خواب ها معتاد متجاهرند / ایجاد خرده فرهنگ «کارتن خوابی»

آمریکایی ها چه قدر پس انداز می کنند؟

خبرنگارانی که هنوز امیدوارند بیمه شوند

کاهش سن شروع مصرف سیگار در ایران

محمد توحیدی صندوق ضمانت؛ راهکاری نوین در توسعه بازار اوراق بهادار اسلامی

پیش بینی وزیر روس از تولید نفت ایران

آقای رییس جمهور چرا کسی فریاد مردم بوشهر را نمی شنود؟/ چرخ معیشت مردم بوشهر نمی چرخد

اعتراض رانندگان آنلاین به نرخ کرایه ها

ارزها در تابستان چقدر نوسان دارند؟

آخرین وضعیت ارزش لیر در کشور همسایه/ بالا بردن بهره بانکی در جهت تقویت لیر

میل به "خوب زندگی کردن" در مردم بیشتر شده است

کشف سیستمی قاچاق ازحرف تا عمل/سامانه هایی که جزیره ای عمل می کنند

آماری قابل تامل از هزینه خرید کتاب و سیگار

دختران در تب و تاب سیندرلا شدن/ سندرومی خطرناک در کمین جوانان

پاسخ وزیر به شائبه درآمد برگزاری کنکور سراسری

روند صعودی پرداخت وام های دانشجویی

8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی

رونق تولید 20 هزار میلیاردی شد + جدول

سیدامیرحسین اعتصام، محمد سلیمانی بررسی فقهی انتشار اوراق بهادار اسلامی قابل تمدید

علی خوزین رتبه بندی عوامل مؤثر در گسترش سرمایه گذاری بر روی صکوک

تخصیص بودجه 62میلیارد ریالی برای آموزش دهیاری ها

آجیل وایتکسی هم داریم!؟

آموزش تصویری ساخت کیف پول نمدی شیک

مسکن در تهران 34.8 درصد گران شد

پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید دوباره رکورد زد

مشاوران املاک چه اندازه در گرانی ملک نقش دارند؟

تولید داروهای بیماران تالاسمی در گرو افزایش قیمت است

سایه سنگین نفت و نوسانات ارزی بر سر توسعه انرژی های تجدیدپذیر/80 شرکت فناور در انتظار بازارسازی

افزایش 60 درصدی هزینه های واردات خودرو در سال جاری

محمدنقی نظرپور، روح اله عبادی، فاطمه بنی جمالی آثار اجرای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بر بازار سرمایه به روش AHP

نشست خبری رییس شورای سیاستگذاری تماشاخانه ایرانشهر/ شهردار جدید به تماشاخانه ایرانشهر کمک نکرد/ قبلا «بچه پولدار» تئاتری ها بودیم!

استخدام طراح گرافیک و مدیر وب سایت در تهران

نرخ های تورم اعلام شده با واقعیت سازگار است؟

احتمال بازگشت افعی آمریکایی به میدان باز؛ دوج وایپر بر می خیزد!

آمار و ارقام عجیب از تولید و واردات پوشاک

از تویوتا کرولا مدل 2019 بیش تر بدانیم

مسکن مشکلی که بیشتر می شود

انرژی های تجدیدپذیر جای سوخت های فسیلی را می گیرند

تَرویج آدمکُشی در بازار ایران!

یک آمار عجیب از مصرف دخانیات در ایران (+فیلم)

به دوبی می روید یا سیستان و بلوچستان؟

کاهش حق بیمه قراردادهای حمل و نقل مواد نفتی به 4 درصد

مشکل مسکن، رنجی که بیشتر می شود

عجیب ترین و ترسناک ترین میوه های جهان

«گورهای لاکچری» در آرامستان کرمانشاه

مبل های لامبورگینی هم آمد

محمدمهدی عسگری، مجید کریمی ریزی، علی مصطفوی ثانی تأمین مالی پروژه های زیرساختی بر مبنای الگوی تسهیم ریسک

رییس جمهور: برخی از رفتن شرکت‎های خارجی خوشحال‎اند

خروج بیش از 3 میلیون دلار ارز برای واردات کیف دستی به کشور+ جدول

عبور از تراز تجاری منفی در آمار رسمی منعکس شد/ نیمه پر تغییرات ارزی

سردرگمی در بازار سکه

صادرات غیرنفتی ایران 22 درصد افزایش یافت

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

35 راهکار ساده جلوگیری از قطع شدن برق

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

ارز 4200 تومانی بگیر و نگیر دارد

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

آجیل وایتکسی هم داریم!؟

8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی

صدور جواز آزادی یکصد زندانی جرایم غیرعمد مازندران در یک شب

اوج گیری مافیای پرواز در تعطیلات

سوءاستفاده واردکنندگان خودرو از شرایط روانی بازار

روسیه: تحریم ها تنها 10 درصد از صادرات نفت ایران خواهند کاست

فراخوان بزرگ فیات کرایسلر

خودرویی که تنها یک عدد از آن تولید می شود! +عکس

گران ترین ماشین عروس ایران! +عکس

مهمانی زنانه دربار قاجار +عکس

نرخ 39 ارز بانکی ثابت ماند +جدول

آخرین تحولات بازار مرغ و تخم مرغ

سیتروئن شاسی بلند جدیدش را به اروپا می آورد

ویدئو / مشهورترین نمایشگاه های هنری دنیا - قسمت دوم

گریم «ناصر ملک مطیعی» توسط «عبدالله اسکندری» +عکس

گرانی نرخ بلیت هواپیما تکذیب شد

هدیه لاکچری ورزشکار میلیاردر برای دخترش +عکس

تهران گردی شبانه «کامبیز دیرباز» با موتور عجیبش +عکس

استخدام برنامه نویس در شرکت ساینا در تهران

استخدام مسئول دفتر در شرکت داروسازی آرین سلامت سینا

استخدام کارمند آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تصویر ساز و گرافیست در یک موسسه انتشاراتی

استخدام ادمین وبسایت در شرکت صدراسازان در تهران

استخدام فروشنده در شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی و منشی در شرکت شهر نرم افزار

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت عطرینه سازیبا در تهران

واکنش اردوغان به افزایش نرخ دلار

نمایشگاه عفاف و حجاب در نمایشگاه قرآن

توافق هند و روسیه در رشد اقتصاد افغانستان

تنها مازراتی شاسی بلند ایران +عکس

یک هزار قلم دارو و لوازم بهداشتی تقلبی کشف شد

چگونه دندان ها را بدون درد سفید کنیم؟

استخدام فروشنده در شرکت شهر نرم افزار در فارس

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس کنترل پروژه در هوش گستر ماهان(وب سایت بیار)

6 نکته درباره عوامل تحقق نامگذاری امسال

6 نکته درباره عوامل تحقق نامگذاری امسال