مطالب مرتبط:
توسعه فرهنگ سرمایه گذاری در فاینکس 2018
حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در غرفه پایگاه خبری شمانیوز
لحظاتی از ساخت کاپ جام جهانی 2018 روسیه + فیلم
حضور یک ایرانی دیگر در جشنواره کن 2018
تصویری از پیراهن بارسلونا برای فصل 2019-2018
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 فروردین 1397 ساعت 15:252018-04-19اقتصادي

در نشست خبری مدیرعامل بورس انرژی در حاشیه فاینکس 2018 اعلام شد


رشد 82 درصدی ارزش معاملات بورس انرژی در سال 96 به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن به معنای آن است که این بازار نوپا یک سال دیگر هم توانست رکورد بیشترین رشد ارزش معاملات در بازارهای مالی چهارگانه کشور را به خود اختصاص دهد که همین ویژگی به معنی آن است که می توان .

- " رشد 82 درصدی ارزش معاملات بورس انرژی در سال 96 به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن به معنای آن است که این بازار نوپا یک سال دیگر هم توانست رکورد بیشترین رشد ارزش معاملات در بازارهای مالی چهارگانه کشور را به خود اختصاص دهد که همین ویژگی به معنی آن است که می توان بیش از گذشته به موفقیت های این بازار نوظهور خوش بین بود.

شعار سال:" البته در سال گذشته شاهد فراز و فرود عرضه ها در این بازار بودیم.

یعنی هنوز توانمندی های این بازار مالی به صورت کامل و جامع خودنمایی نکرده است.

این در حالی است که در سال گذشته سه بازار جدید نیز به مجموع بازارهای زیرمجموعه بورس انرژی افزوده شده و کالاهای جدید بسیاری مراحل پذیرش را سپری کرده و از قابلیت عرضه برخوردار شده است.

رشد کدهای معاملاتی جدید که به معنی حضور خریداران داخلی و خارجی جدیدی در این بازار است نیز از وجود تقاضا در این بازار حکایت دارد، مخصوصا در وضعیتی که کدهای معاملاتی خارجی تنها در سال 96 به نسبت سال های پیش از آن 60 درصد افزایش داشته است.

این موارد چهره واقعی بورس انرژی را در معاملات داخلی و بین المللی ترسیم می کند اگر چه با افزایش حجم عرضه ها موفقیت های بیشتری را می توان از هم اکنون برای سال جاری رهگیری کرد.

در این بین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه که از روز دوشنبه در محل نمایشگاه های بین المللی برگزار شد، روز گذشته با حضور مدیرعامل بورس انرژی همراه بود.

سیدعلی حسینی در جلسه پرسش و پاسخ به خبرنگاران که در حاشیه نمایشگاه فاینکس 2018 برگزار شد در خصوص آمارها و عملکرد سال 96 این بازار مالی عنوان کرد: در سال گذشته شاهد بهبود چشمگیر عملکرد بورس انرژی بودیم تا جایی که رکورد بیشترین حجم معاملات و ارزش داد و ستدها به ثبت رسید.

به گفته وی، ارزش معاملات کل در این بازار در سال 96 به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن 82 درصد رشد کرده؛ به طوری که در بازار فیزیکی که به داد و ستد فرآورده های نفتی، گازی و پتروشیمی مرتبط است شاهد رشد 92 درصدی بودیم و آمار معاملات سلف استاندارد موازی نیز 115 درصد افزایش داشته است.

همچنین در سال گذشته سه بازار جدید اوراق گواهی ظرفیت، صندوق پروژه و بازار فیزیکی برق نیز آغاز به کار کرد که بازار فیزیکی برق از اهمیت بیشتری برخوردار بود؛ زیرا خریداران بزرگ با مصرف بیش از پنج مگاوات ساعت برق می توانند نیاز خود را به صورت مستقیم از نیروگاه خریداری کنند و جذابیت آن از آن جهت برجسته تر است که نیروگاه می تواند وجه معامله را نقدا دریافت کند.

از طرف دیگر شاهد رشد قابل توجه کالاهای پذیرش شده بودیم که موجب شد 51 کالای جدید در بورس انرژی پذیرش شود.

همچنین در خصوص بازار صادراتی فرآورده ها نیز 60 درصد به آمار کدهای معاملاتی خارجی اضافه شد.

وی در ادامه در خصوص وضعیت صادرات به کشورهای منطقه گفت: امکان صادرات تمامی فرآورده های عرضه شده وجود دارد و در این خصوص محدودیتی قائل نیستیم و بر این اساس تاکنون فرآورده ها به 13 کشور مختلف صادر شده که اغلب کشورهای همسایه و آسیای جنوب شرقی است.

دکتر سیدعلی حسینی در پاسخ به سوالی در خصوص عرضه نفت خام و مباحثی در مورد انحصار دولتی و مناسبات بین المللی تاثیرگذار بر صادرات نفت خام عنوان کرد: بعضی از فرآورده های نفتی اصلی همچون نفت سفید و نفت کوره و حتی نفت خام بازارهای اصلی آنها بازارهای صادراتی است و البته ممانعتی برای عرضه آنها در بورس انرژی وجود ندارد.

همچنین در خصوص نقل و انتقالات ارزی نیز مانعی نداریم و با بانک های بزرگ داخلی در این خصوص تعامل گسترده ای صورت گرفته است.

از سوی دیگر در ماده 4 قانون برنامه ششم توسعه وزارت نفت به عرضه نفت خام در بورس انرژی و توسعه ابزارهای مالی ملزم شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون و در آغاز سال جدید فرصت مناسبی برای مطرح شدن مجدد این بحث وجود دارد و تلاش داریم در این خصوص سرعت کار را افزایش دهیم، ادامه داد: در خصوص عرضه نفت خام و فرآورده ها مخالفتی وجود ندارد؛ زیرا الزام قانونی درج شده است.

بحث عرضه نفت خام در بورس انرژی در هیات دولت مطرح شده؛ با این پیش فرض که ساز و کار قانونی برای تسویه معاملات نفت خام و ارز حاصل از فروش آن باید از طریق بانک مرکزی به حساب های خزانه واریز شود.

پیشنهاد این بود که از امکانات شرکت سپرده گذاری مرکزی در این مورد استفاده کنیم و این بحث در کمیسیون اصلی اقتصادی دولت مصوب شد؛ ولی هیات دولت موافقت نکرد.

حسینی ادامه داد: البته مخالفت در خصوص تسویه ارزی در چارچوب شرکت سپرده گذاری مرکزی بود؛ آن هم در شرایطی که عرضه نفت خام از الزام قانونی برخوردار است.

البته بند قانونی ذکر شده تنها محدود به عرضه نفت خام نبوده و توسعه ابزارهای مهندسی مالی نیز در آن دخیل است و اگر این اتفاق یعنی استفاده از ابزارهای مالی مرتبط در حوزه ارزی اجرایی می شد شاید در نوسانات پیشین قیمت ارز هم می توانست تاثیرگذار باشد.

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص داد و ستد و قیمت گذاری گاز طبیعی در بورس انرژی گفت: گاز طبیعی به صورت خوراک پتروشیمی و سوخت امکان معامله در بورس کالا را دارد و این در حالی است که با توجه به ویژگی های فنی آن همچون انتقال در شبکه و عدم قابلیت ذخیره سازی محدودیت های فنی خاصی دارد؛ اما محدودیت های گاز طبیعی بیشتر از برق نیست و هم اکنون در حال تلاش و رایزنی برای آغاز به کار معاملات گاز در بورس انرژی هستیم و هم اکنون نیاز آن است تا فاز مطالعاتی آن را با قدرت و جدیت بیشتری به پیش ببریم که به توجه بیشتر تصمیم سازان نیازمندیم.

وی در خصوص وضعیت فعالیت بازیگران خارجی در بورس انرژی گفت: وضعیت ما از لحاظ تعداد کدهای معاملاتی خوب است.

تعداد این کدها بالا است و از رشد مطلوبی نیز برخوردار بوده و هست.

این در حالی است که در بازار فرآورده ها در دوره های زمانی مختلف بین 40 تا 45 درصد معاملات به مقاصد صادراتی منتقل شده است.

توسعه ابزارهای مالی و اوراق بهادار وی در خصوص اوراق بهادار مبتنی بر کالا و ابزارهای مالی مشابه عنوان کرد: در خصوص اوراق نگاه ها مقطعی است اگر چه الزام قانونی در خصوص توسعه استفاده از آنها وجود دارد.

طراحی این اوراق مخصوصا اوراق ارزی دشوار بوده؛ اگر چه احتمال همکاری بیشتر و جدی تر وزارت نفت نیز متصور است.

وی در ادامه به ایده انتشار اوراق بهادار ارزی اشاره کرد و گفت: این شیوه ریسک معاملات به صورت نقدی و به وسیله اسکناس را کاهش می دهد و همچنین سرمایه گذاران خارجی می توانند در این معاملات مشارکت کنند.

سرمایه گذاران داخلی نیز با هدف سرمایه گذاری و پوشش ریسک هم می توانند از این اوراق بهره ببرند.

دکتر سیدعلی حسینی در پاسخ به پرسشی در خصوص تاثیرنوسان قیمت ارز بر وضعیت معاملات در بورس انرژی گفت: در فراز و فرود بهای دلار و نوسانات پیشین تاکنون به مشکلی بر نخورده ایم زیرا شرایط معاملات مخصوصا در حوزه صادراتی بورس انرژی بسیار ساده تعریف شده و قیمت گذاری بر مبنای دلار آزاد صورت می گیرد و همین شرایط موجب امنیت نسبی در معاملات شد.

وی در خصوص تاثیر نوسان قیمت ارز بر دورنمای معاملات عنوان کرد: شاید در کوتاه مدت تثبیت قیمت ارز رویکردی منطقی و مطلوب باشد ولی در بلند مدت به ابزارهای مالی و قراردادهای ارزی نیاز خواهیم داشت تا افراد مختلف بتوانند از این ابزارها برای سرمایه گذاری و پوشش ریسک استفاده کنند.

در بلند مدت باید به سمت بازار شفاف و متمرکز ارزی حرکت کنیم اگر چه تمامی راهکارها باید ویژگی شفافیت را در بر داشته باشد.

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص برگزاری نمایشگاه های مشابه عنوان کرد: این قبیل نمایشگاه ها کمک بسیاری به صنعت مالی کشور خواهد کرد و دیدار رودررو و تبادل نظر کارشناسان و فعالان این حوزه را باید قدر دانست.

توسعه صادراتی در بورس انرژی وی در ادامه در خصوص شرایط معاملاتی صادراتی در بورس انرژی گفت در حوزه صادرات محدودیتی را متصور نیستیم مخصوصا در شرایطی که جذب خریداران بین المللی به خوبی انجام می پذیرد و انتظار جذب خریداران بیشتر نیز وجود دارد.

اما شاید مشکل اصلی برای توسعه معاملات در بخش عرضه نهفته است.

هم اکنون شرکت های خصوصی حداکثر استفاده را از ظرفیت بورس انرژی به کار بسته و باید از تمام پالایشگاه های خصوصی کشور تشکر کرد زیرا از مکانیزم بورس انرژی در جهت ارتقای شفافیت و حفظ منافع سهامدار استفاده می کنند.

اما شاید مشکل در بخش انحصار در عرضه های بخش دولتی باشد اما هر چه می گذرد ذهنیت بخش دولتی نیز در حال تغییر و بهبود است؛ آن هم در شرایطی که در سایر کشورها به شدت از این ساز و کار استفاده می شود.

وی در ادامه به مثال هایی از سایر کشورها اشاره کرد و گفت: بازرگانی بین الملل بخش نفت در عراق هم اکنون عرضه نفت خام خود را در بورس کالایی دوبی موسوم به بی ام دی آغاز کرده و قیمت های کشف شده در این بازار حتی تا سه دلار بالاتر از نرخ های مذاکره ای افزایش یافته است.

بورس شانگهای نیز معاملات آتی نفت خام خود را آغاز کرده است.

چین پس از تبدیل شدن به بزرگ ترین مصرف کننده نفت خام در جهان سعی می کرد تا بازار این کالا را در دست داشته باشد.

ایران با توجه به دارا بودن مجموع بیشترین ذخایر نفت و گاز در جهان، جا دارد تا مدیران ذی ربط اگر به دنبال ارتقای شفافیت و اقتصاد سالم هستند هر چه بیشتر از ساز و کار بازارمحور استفاده کنند.

در دنیای امروز کسی نمی تواند شعار اقتصاد سالم و شفاف بدهد ولی از ابزارهای بازارمحور و شفاف استفاده نکند.

به گفته حسینی بورس انرژی نیز یک بازار کالایی و برجسته است و در بخش تقاضا مشکلات و محدودیت هایی ندارد؛ اگرچه در بخش عرضه شاهد هستیم که برای چند کالای مشخص انحصار فروش تنها در دست بخش دولتی است و انتظار ما این است که در این بسترها بورس انرژی بیشتر استفاده شود.

ساز و کار قراردادهای بلندمدت برای بازار فرآورده ها در پایان این نشست دکتر سیدعلی حسینی عنوان کرد: در سال 97 استراتژی اصلی بورس انرژی برای توسعه فعالیت ها استفاده از ساز و کارهای قراردادهای بلندمدت است چون بازار فرآورده ها به دلایل فنی به این شیوه معاملاتی و تسویه وجوه در بازه های زمانی مشخص نیاز دارد.

زیرا هم فروشنده مایل است از فروش خود مطمئن شده و هم خریدار مطمئن باشد تا کالای مورد نیاز خود را با اطمینان خاطر به دست آورد که تسویه چند مرحله ای در این خصوص اهمیت پیدا خواهد کرد.

بر این اساس در هفته گذشته پیشنهاد این شیوه معاملاتی به تصویب هیات مدیره بورس انرژی رسید و این پیشنهاد به سازمان بورس ارائه شد.

وی در ادامه در خصوص جایگاه بورس انرژی در مورد ممانعت از قاچاق فرآورده ها عنوان کرد: در اقتصاد سالم سه ویژگی اصلی مد نظر قرار می گیرد: تشویق افراد خلاق و نوآور، افزایش بهره وری و وجود بازارهای اوراق بهادار شفاف و نقد شونده که این سه ویژگی مهم است.

ساز و کارهای پیشنهادی ما برای کاهش قاچاق؛ رونق و توسعه بازارهای مالی، بازارهای اوراق و بازارهای کالایی است که در قوانین نیز به صراحت مورد حمایت قرار گرفته است.

دولت مکلف است که از پتانسیل های بورس انرژی در معاملات استفاده کرده و حتی در ماده 44 قانون برنامه ششم توسعه، قیمت برق نیز باید از طریق بورس انرژی تعیین شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص خودکفا شدن کشور در تولید بنزین در آینده ای نزدیک عنوان کرد: کالاهای تولیدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بورس انرژی پذیرش شده و در صورت تمایل این پالایشگاه در بازه زمانی بسیار کوتاهی قابلیت عرضه در بورس انرژی را خواهد داشت.

حسینی در پایان گفت: بستر سازی برای شفافیت معاملات نیازمند استقبال بخش خصوصی و حرکت نهایی در بخش دولتی برای افزایش عرضه ها و توسعه مکانیزم های موجود برای توسعه معاملات و افزایش شفافیت داد و ستد فرآورده ها است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 فروردین 97، شماره: 3377592
کلید واژه ها: بازار - معاملات - انرژی - بورس - بین المللی - درصد - نمایشگاه - جدید - افزایش - نمایشگاه بین المللی - مالی - مدیرعامل - رکورد - موفقیت - برگزار - حاشیه - استاندارد - خبرنگاران - نشست خبری - پتروشیمی - آمار - کشور - دوشنبه - صندوق - حسینی - اوراق - اهمیت - پروژه - همراه - چهره

آخرین اخبار سرویس:
عملیات حفاری بدون دریافت پوشش بیمه ای ممنوع می شود

نگهداری هرچه بهتر لوازم صوتی و تصویری [رپورتاژ آگهی]

پیش بینی سیف از آینده دلار 4200 تومانی

آنچه درباره بیمه مسافرتی باید بدانیم

یک سیلوی دولتی واگذار می شود

صادرات 120 میلیون دلاری صنعت برق به عراق و افغانستان

اوپک عجله ای برای افزایش تولید ندارد

210 واحد مسکونی به مددجویان زلزله زده تحت پوشش بهزیستی کرمانشاه واگذار شد

تجربه صفر جمعیتی تا 20 سال آینده

التهابات ارزی نباید بهانه ای برای افزایش قیمت ها شود

التهابات ارزی نباید بهانه ای برای افزایش قیمت ها شود

کشاورزی با علم توسعه می یابد

واحدهای نمونه اصفهان در ارائه آمار تجلیل شدند

پایین بودن نرخ رشد جمعیت در گلستان + فیلم

آغاز توزیع اقلام ضروری به مناسبت ماه رمضان در اردبیل

واحدهای نمونه اصفهان در ارائه آمار تجلیل شدند

روند پرداخت تسهیلات بانکی باید تسریع شود

همکاری 60 بانک کارگزار خارجی با بانک شهر

خودرو 500 هزار تا 1.2 میلیون تومان ارزان شد

40 درصد بیکاران، فارغ التحصیلان دانشگاهی اند

پلمب 4 حلقه چاه آب در مراتع فارس

تداوم رشد شاخص بورس در قزوین

واکنش بانک مرکزی به تحریم سیف

اقتصاد ما به هنر پشت کرده است

مرمت سرای وکیل بازار تاریخی اردبیل هفته دولت به پایان می رسد

234 طرح روستایی و عشایری استان تهران برای ایجاد 4120 اشتغال به بانک ها ارسال شد

روند پرداخت تسهیلات بانکی باید تسریع شود

بازرسی جدیدی از اصناف در هفته آینده با حضور نماینده دادستانی

ارتقاء قدمت تاریخی تربت حیدریه

قراردادهای انتقال دانش و فناوری تولید بذر به بخش خصوصی امضا شد

روند پرداخت تسهیلات بانکی باید تسریع شود

توصیه ایران خودرو به متقاضیان پژو 2008

آنالیز صنعت طیور ایران توسط سازمان بهداشت جهانی دام

همکاری ایران و یونان

همکاری بیش از 60 بانک کارگزار خارجی در 30 کشور دنیا با بانک شهر

عملیات حفاری بدون دریافت پوشش بیمه ای ممنوع می شود

مازندران به کارخانه جدید آرد نیاز ندارد

خودرو 500 هزار تا 1.2 میلیون تومان ارزان شد

تلاش کشورهای آفریقایی برای بازپس گیری دارایی های خود از غربی ها

مشکل خرید محصول کلزای کشاورزان قمی

6 کارخانه بسته بندی آب معدنی درنیر بهره برداری می شود

ظریف در دیدار کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست/اتحادیه اروپا گامهای عملی بیشتری بردارد

6 کارخانه بسته بندی آب معدنی درنیر بهره برداری می شود

هشدارنماینده اصلاح‎طلب به دولت: تکلیفتان را روشن کنید، نمی‎شود هم مجری فیلترینگ باشید و هم مخالف آن!

زلزله خاموش تهران را تهدید می کند + عکس ها

تغییر 5 تا 6 درصدی نرخ دلار 4200 تومانی تا پایان سال

عرضه عینک واقعیت افزوده اپل به زمان دیگری موکول شد

آخرین تحولات بازار میوه و صیفی در روزهای ابتدایی ماه رمضان

آنالیز صنعت طیور ایران توسط سازمان بهداشت جهانی دام

عملیات حفاری بدون دریافت پوشش بیمه ای ممنوع می شود

تفاوت افزایش حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی پرداخت می شود

حقوق اردیبهشت ماه بازنشستگان واریز شد

رفع تصرف 15 هزار متر مربع از اراضی ملی در نطنز

کاشت و آبیاری درختان با صرفه جویی در مصرف آب

30 درصد ظرفیت مخازن سدهای استان خراسان رضوی پر است

6 کارخانه بسته بندی آب معدنی درنیر بهره برداری می شود

فروش فوری پژو 207 آی دستی

سرمایه گذاران خارجی مورد حمایت دولت قرار دارند

بیانیه بانک مرکزی در واکنش به تحریم سیف

آغاز مایه کوبی رایگان بیماری تب برفکی در دام های سنگین خوزستان

لیست قیمت های امروز خودرو + جدول

ایران جزو 9 کشور تولیدکننده شمش نیکل در جهان قرار گرفت

ارتباط بانک های مرکزی اروپا با ایران قطع نمیشود

اپل نسخه 199 دلاری هوم پاد را با برند بیتس عرضه می کند

فوری / مسمومیت با قارچ سمی در تهران تکذیب شد + جزییات

پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان با حقوق ماه آینده

افطاری کامل و تازه در محطی اصیل و آرام

کمک 4 میلیاردی رهبر انقلاب برای آزادی زندانیان غیرعمد

سهم خریداران در «طرح برکت» مجموعه خسروانی

سرمایه گذاران خارجی مورد حمایت دولت قرار دارند

پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان با حقوق ماه آینده

152 کردستانی در طرح ملی توان افزایی زنان شرکت کردند

سرمایه گذاران خارجی مورد حمایت دولت قرار دارند

شهرداری های گیلان حق نیم درصد کتابخانه ها را پرداخت کنند

کشاورزی در البرز با رویکرد فناور محور توسعه می یابد

152 کردستانی در طرح ملی توان افزایی زنان شرکت کردند

شهرداری های گیلان حق نیم درصد کتابخانه ها را پرداخت کنند

چهره حیرت انگیز ملانیا ترامپ بعد از عمل زیبایی + عکس

رسمی و شوکه کننده؛ رشد 24درصدی تلفات تصادفات نوروز 97

پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان با حقوق ماه آینده

آنالیز صنعت طیور ایران توسط سازمان بهداشت جهانی دام

حلقه مفقوده پرداخت تسهیلات به طرح های تولیدی کجاست

ممنوعیت صید ماهی حلوا سفید در آب های خوزستان

سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه گیاهان دارویی کلیبر

کاهش 12.6 درصدی آب سدهای بزرگ مخزنی استان

تخصیص بودجه به بخش خصوصی در بازار سرمایه

کاهش 25 هزار تومانی هر گرم طلا در مشهد

نظارت بهداشتی به محصولات دامی در آذربایجان غربی تشدید می شود

سودجویان وارد بازار مسکن شدند

15 تن بر اثر مصرف قارچ سمی در سرپل ذهاب مسموم شدند

پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در ماه آینده

برگزاری جلسات در روز شنبه ممنوع است اشتغال جوانان مهمترین دغدغه ملاقات کنندگان

بیلی جین ؛ داگلاس بورساتی

رونق دامداری در خلیفان

طلا ارزان شد / قصد خرید خودرو جیلی دارید بخوانید / خواب در بازار ارز بین بانکی

رسمی و شوکه کننده؛ رشد 24درصدی تلفات تصادفات نوروز 97

نظارت بهداشتی به محصولات دامی در آذربایجان غربی تشدید می شود

فارغ التحصیلان دانشگاه ها چند درصد بیکاران هستند؟

کاهش 25 هزار تومانی هر گرم طلا در مشهد

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد: ارتقاء سودآوری بانک از محلِ گسترش خدمات نوین بانکداری

در نشست خبری مدیرعامل بورس انرژی در حاشیه فاینکس 2018 اعلام شد

در نشست خبری مدیرعامل بورس انرژی در حاشیه فاینکس 2018 اعلام شد