مطالب مرتبط:
توسعه فرهنگ سرمایه گذاری در فاینکس 2018
حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در غرفه پایگاه خبری شمانیوز
لحظاتی از ساخت کاپ جام جهانی 2018 روسیه + فیلم
حضور یک ایرانی دیگر در جشنواره کن 2018
تصویری از پیراهن بارسلونا برای فصل 2019-2018
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 30 فروردین 1397 ساعت 15:252018-04-19اقتصادي

در نشست خبری مدیرعامل بورس انرژی در حاشیه فاینکس 2018 اعلام شد


رشد 82 درصدی ارزش معاملات بورس انرژی در سال 96 به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن به معنای آن است که این بازار نوپا یک سال دیگر هم توانست رکورد بیشترین رشد ارزش معاملات در بازارهای مالی چهارگانه کشور را به خود اختصاص دهد که همین ویژگی به معنی آن است که می توان .

- " رشد 82 درصدی ارزش معاملات بورس انرژی در سال 96 به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن به معنای آن است که این بازار نوپا یک سال دیگر هم توانست رکورد بیشترین رشد ارزش معاملات در بازارهای مالی چهارگانه کشور را به خود اختصاص دهد که همین ویژگی به معنی آن است که می توان بیش از گذشته به موفقیت های این بازار نوظهور خوش بین بود.

شعار سال:" البته در سال گذشته شاهد فراز و فرود عرضه ها در این بازار بودیم.

یعنی هنوز توانمندی های این بازار مالی به صورت کامل و جامع خودنمایی نکرده است.

این در حالی است که در سال گذشته سه بازار جدید نیز به مجموع بازارهای زیرمجموعه بورس انرژی افزوده شده و کالاهای جدید بسیاری مراحل پذیرش را سپری کرده و از قابلیت عرضه برخوردار شده است.

رشد کدهای معاملاتی جدید که به معنی حضور خریداران داخلی و خارجی جدیدی در این بازار است نیز از وجود تقاضا در این بازار حکایت دارد، مخصوصا در وضعیتی که کدهای معاملاتی خارجی تنها در سال 96 به نسبت سال های پیش از آن 60 درصد افزایش داشته است.

این موارد چهره واقعی بورس انرژی را در معاملات داخلی و بین المللی ترسیم می کند اگر چه با افزایش حجم عرضه ها موفقیت های بیشتری را می توان از هم اکنون برای سال جاری رهگیری کرد.

در این بین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه که از روز دوشنبه در محل نمایشگاه های بین المللی برگزار شد، روز گذشته با حضور مدیرعامل بورس انرژی همراه بود.

سیدعلی حسینی در جلسه پرسش و پاسخ به خبرنگاران که در حاشیه نمایشگاه فاینکس 2018 برگزار شد در خصوص آمارها و عملکرد سال 96 این بازار مالی عنوان کرد: در سال گذشته شاهد بهبود چشمگیر عملکرد بورس انرژی بودیم تا جایی که رکورد بیشترین حجم معاملات و ارزش داد و ستدها به ثبت رسید.

به گفته وی، ارزش معاملات کل در این بازار در سال 96 به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن 82 درصد رشد کرده؛ به طوری که در بازار فیزیکی که به داد و ستد فرآورده های نفتی، گازی و پتروشیمی مرتبط است شاهد رشد 92 درصدی بودیم و آمار معاملات سلف استاندارد موازی نیز 115 درصد افزایش داشته است.

همچنین در سال گذشته سه بازار جدید اوراق گواهی ظرفیت، صندوق پروژه و بازار فیزیکی برق نیز آغاز به کار کرد که بازار فیزیکی برق از اهمیت بیشتری برخوردار بود؛ زیرا خریداران بزرگ با مصرف بیش از پنج مگاوات ساعت برق می توانند نیاز خود را به صورت مستقیم از نیروگاه خریداری کنند و جذابیت آن از آن جهت برجسته تر است که نیروگاه می تواند وجه معامله را نقدا دریافت کند.

از طرف دیگر شاهد رشد قابل توجه کالاهای پذیرش شده بودیم که موجب شد 51 کالای جدید در بورس انرژی پذیرش شود.

همچنین در خصوص بازار صادراتی فرآورده ها نیز 60 درصد به آمار کدهای معاملاتی خارجی اضافه شد.

وی در ادامه در خصوص وضعیت صادرات به کشورهای منطقه گفت: امکان صادرات تمامی فرآورده های عرضه شده وجود دارد و در این خصوص محدودیتی قائل نیستیم و بر این اساس تاکنون فرآورده ها به 13 کشور مختلف صادر شده که اغلب کشورهای همسایه و آسیای جنوب شرقی است.

دکتر سیدعلی حسینی در پاسخ به سوالی در خصوص عرضه نفت خام و مباحثی در مورد انحصار دولتی و مناسبات بین المللی تاثیرگذار بر صادرات نفت خام عنوان کرد: بعضی از فرآورده های نفتی اصلی همچون نفت سفید و نفت کوره و حتی نفت خام بازارهای اصلی آنها بازارهای صادراتی است و البته ممانعتی برای عرضه آنها در بورس انرژی وجود ندارد.

همچنین در خصوص نقل و انتقالات ارزی نیز مانعی نداریم و با بانک های بزرگ داخلی در این خصوص تعامل گسترده ای صورت گرفته است.

از سوی دیگر در ماده 4 قانون برنامه ششم توسعه وزارت نفت به عرضه نفت خام در بورس انرژی و توسعه ابزارهای مالی ملزم شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون و در آغاز سال جدید فرصت مناسبی برای مطرح شدن مجدد این بحث وجود دارد و تلاش داریم در این خصوص سرعت کار را افزایش دهیم، ادامه داد: در خصوص عرضه نفت خام و فرآورده ها مخالفتی وجود ندارد؛ زیرا الزام قانونی درج شده است.

بحث عرضه نفت خام در بورس انرژی در هیات دولت مطرح شده؛ با این پیش فرض که ساز و کار قانونی برای تسویه معاملات نفت خام و ارز حاصل از فروش آن باید از طریق بانک مرکزی به حساب های خزانه واریز شود.

پیشنهاد این بود که از امکانات شرکت سپرده گذاری مرکزی در این مورد استفاده کنیم و این بحث در کمیسیون اصلی اقتصادی دولت مصوب شد؛ ولی هیات دولت موافقت نکرد.

حسینی ادامه داد: البته مخالفت در خصوص تسویه ارزی در چارچوب شرکت سپرده گذاری مرکزی بود؛ آن هم در شرایطی که عرضه نفت خام از الزام قانونی برخوردار است.

البته بند قانونی ذکر شده تنها محدود به عرضه نفت خام نبوده و توسعه ابزارهای مهندسی مالی نیز در آن دخیل است و اگر این اتفاق یعنی استفاده از ابزارهای مالی مرتبط در حوزه ارزی اجرایی می شد شاید در نوسانات پیشین قیمت ارز هم می توانست تاثیرگذار باشد.

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص داد و ستد و قیمت گذاری گاز طبیعی در بورس انرژی گفت: گاز طبیعی به صورت خوراک پتروشیمی و سوخت امکان معامله در بورس کالا را دارد و این در حالی است که با توجه به ویژگی های فنی آن همچون انتقال در شبکه و عدم قابلیت ذخیره سازی محدودیت های فنی خاصی دارد؛ اما محدودیت های گاز طبیعی بیشتر از برق نیست و هم اکنون در حال تلاش و رایزنی برای آغاز به کار معاملات گاز در بورس انرژی هستیم و هم اکنون نیاز آن است تا فاز مطالعاتی آن را با قدرت و جدیت بیشتری به پیش ببریم که به توجه بیشتر تصمیم سازان نیازمندیم.

وی در خصوص وضعیت فعالیت بازیگران خارجی در بورس انرژی گفت: وضعیت ما از لحاظ تعداد کدهای معاملاتی خوب است.

تعداد این کدها بالا است و از رشد مطلوبی نیز برخوردار بوده و هست.

این در حالی است که در بازار فرآورده ها در دوره های زمانی مختلف بین 40 تا 45 درصد معاملات به مقاصد صادراتی منتقل شده است.

توسعه ابزارهای مالی و اوراق بهادار وی در خصوص اوراق بهادار مبتنی بر کالا و ابزارهای مالی مشابه عنوان کرد: در خصوص اوراق نگاه ها مقطعی است اگر چه الزام قانونی در خصوص توسعه استفاده از آنها وجود دارد.

طراحی این اوراق مخصوصا اوراق ارزی دشوار بوده؛ اگر چه احتمال همکاری بیشتر و جدی تر وزارت نفت نیز متصور است.

وی در ادامه به ایده انتشار اوراق بهادار ارزی اشاره کرد و گفت: این شیوه ریسک معاملات به صورت نقدی و به وسیله اسکناس را کاهش می دهد و همچنین سرمایه گذاران خارجی می توانند در این معاملات مشارکت کنند.

سرمایه گذاران داخلی نیز با هدف سرمایه گذاری و پوشش ریسک هم می توانند از این اوراق بهره ببرند.

دکتر سیدعلی حسینی در پاسخ به پرسشی در خصوص تاثیرنوسان قیمت ارز بر وضعیت معاملات در بورس انرژی گفت: در فراز و فرود بهای دلار و نوسانات پیشین تاکنون به مشکلی بر نخورده ایم زیرا شرایط معاملات مخصوصا در حوزه صادراتی بورس انرژی بسیار ساده تعریف شده و قیمت گذاری بر مبنای دلار آزاد صورت می گیرد و همین شرایط موجب امنیت نسبی در معاملات شد.

وی در خصوص تاثیر نوسان قیمت ارز بر دورنمای معاملات عنوان کرد: شاید در کوتاه مدت تثبیت قیمت ارز رویکردی منطقی و مطلوب باشد ولی در بلند مدت به ابزارهای مالی و قراردادهای ارزی نیاز خواهیم داشت تا افراد مختلف بتوانند از این ابزارها برای سرمایه گذاری و پوشش ریسک استفاده کنند.

در بلند مدت باید به سمت بازار شفاف و متمرکز ارزی حرکت کنیم اگر چه تمامی راهکارها باید ویژگی شفافیت را در بر داشته باشد.

مدیرعامل بورس انرژی در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص برگزاری نمایشگاه های مشابه عنوان کرد: این قبیل نمایشگاه ها کمک بسیاری به صنعت مالی کشور خواهد کرد و دیدار رودررو و تبادل نظر کارشناسان و فعالان این حوزه را باید قدر دانست.

توسعه صادراتی در بورس انرژی وی در ادامه در خصوص شرایط معاملاتی صادراتی در بورس انرژی گفت در حوزه صادرات محدودیتی را متصور نیستیم مخصوصا در شرایطی که جذب خریداران بین المللی به خوبی انجام می پذیرد و انتظار جذب خریداران بیشتر نیز وجود دارد.

اما شاید مشکل اصلی برای توسعه معاملات در بخش عرضه نهفته است.

هم اکنون شرکت های خصوصی حداکثر استفاده را از ظرفیت بورس انرژی به کار بسته و باید از تمام پالایشگاه های خصوصی کشور تشکر کرد زیرا از مکانیزم بورس انرژی در جهت ارتقای شفافیت و حفظ منافع سهامدار استفاده می کنند.

اما شاید مشکل در بخش انحصار در عرضه های بخش دولتی باشد اما هر چه می گذرد ذهنیت بخش دولتی نیز در حال تغییر و بهبود است؛ آن هم در شرایطی که در سایر کشورها به شدت از این ساز و کار استفاده می شود.

وی در ادامه به مثال هایی از سایر کشورها اشاره کرد و گفت: بازرگانی بین الملل بخش نفت در عراق هم اکنون عرضه نفت خام خود را در بورس کالایی دوبی موسوم به بی ام دی آغاز کرده و قیمت های کشف شده در این بازار حتی تا سه دلار بالاتر از نرخ های مذاکره ای افزایش یافته است.

بورس شانگهای نیز معاملات آتی نفت خام خود را آغاز کرده است.

چین پس از تبدیل شدن به بزرگ ترین مصرف کننده نفت خام در جهان سعی می کرد تا بازار این کالا را در دست داشته باشد.

ایران با توجه به دارا بودن مجموع بیشترین ذخایر نفت و گاز در جهان، جا دارد تا مدیران ذی ربط اگر به دنبال ارتقای شفافیت و اقتصاد سالم هستند هر چه بیشتر از ساز و کار بازارمحور استفاده کنند.

در دنیای امروز کسی نمی تواند شعار اقتصاد سالم و شفاف بدهد ولی از ابزارهای بازارمحور و شفاف استفاده نکند.

به گفته حسینی بورس انرژی نیز یک بازار کالایی و برجسته است و در بخش تقاضا مشکلات و محدودیت هایی ندارد؛ اگرچه در بخش عرضه شاهد هستیم که برای چند کالای مشخص انحصار فروش تنها در دست بخش دولتی است و انتظار ما این است که در این بسترها بورس انرژی بیشتر استفاده شود.

ساز و کار قراردادهای بلندمدت برای بازار فرآورده ها در پایان این نشست دکتر سیدعلی حسینی عنوان کرد: در سال 97 استراتژی اصلی بورس انرژی برای توسعه فعالیت ها استفاده از ساز و کارهای قراردادهای بلندمدت است چون بازار فرآورده ها به دلایل فنی به این شیوه معاملاتی و تسویه وجوه در بازه های زمانی مشخص نیاز دارد.

زیرا هم فروشنده مایل است از فروش خود مطمئن شده و هم خریدار مطمئن باشد تا کالای مورد نیاز خود را با اطمینان خاطر به دست آورد که تسویه چند مرحله ای در این خصوص اهمیت پیدا خواهد کرد.

بر این اساس در هفته گذشته پیشنهاد این شیوه معاملاتی به تصویب هیات مدیره بورس انرژی رسید و این پیشنهاد به سازمان بورس ارائه شد.

وی در ادامه در خصوص جایگاه بورس انرژی در مورد ممانعت از قاچاق فرآورده ها عنوان کرد: در اقتصاد سالم سه ویژگی اصلی مد نظر قرار می گیرد: تشویق افراد خلاق و نوآور، افزایش بهره وری و وجود بازارهای اوراق بهادار شفاف و نقد شونده که این سه ویژگی مهم است.

ساز و کارهای پیشنهادی ما برای کاهش قاچاق؛ رونق و توسعه بازارهای مالی، بازارهای اوراق و بازارهای کالایی است که در قوانین نیز به صراحت مورد حمایت قرار گرفته است.

دولت مکلف است که از پتانسیل های بورس انرژی در معاملات استفاده کرده و حتی در ماده 44 قانون برنامه ششم توسعه، قیمت برق نیز باید از طریق بورس انرژی تعیین شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص خودکفا شدن کشور در تولید بنزین در آینده ای نزدیک عنوان کرد: کالاهای تولیدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بورس انرژی پذیرش شده و در صورت تمایل این پالایشگاه در بازه زمانی بسیار کوتاهی قابلیت عرضه در بورس انرژی را خواهد داشت.

حسینی در پایان گفت: بستر سازی برای شفافیت معاملات نیازمند استقبال بخش خصوصی و حرکت نهایی در بخش دولتی برای افزایش عرضه ها و توسعه مکانیزم های موجود برای توسعه معاملات و افزایش شفافیت داد و ستد فرآورده ها است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 فروردین 97، شماره: 3377592
کلید واژه ها: بازار - معاملات - انرژی - بورس - بین المللی - درصد - نمایشگاه - جدید - افزایش - نمایشگاه بین المللی - مالی - مدیرعامل - رکورد - موفقیت - برگزار - حاشیه - استاندارد - خبرنگاران - نشست خبری - پتروشیمی - آمار - کشور - دوشنبه - صندوق - حسینی - اوراق - اهمیت - پروژه - همراه - چهره

آخرین اخبار سرویس:
تسهیل ترخیص مواد اولیه تولید

چغندرقند نباید بیش از سهمیه ابلاغی در آذربایجان غربی کشت شود

6 ترفند ارزان که دندان هایتان را مثل مروارید سفید می کند

تولید گوگرد مایع در شیراز

30 میلیارد دلار قرارداد با اروپا و آسیا در معرض تهدید آمریکا

سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در صنعت نفت ایران

متولیان آب نیز حکم قانونی بگیرند- غلامرضا مالک زاده*

اجازه سودجویی به دلالان خریدار گندم داده نشود

زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

شوک به هواداران پرسپولیس ؛ عابربانک پرسپولیس بازداشت شد!

مبادلات تجاری ایران در سال 96: 151 میلیارد دلار

کاهش قیمت نفت با احتمال افزایش تولید روسیه و عربستان

کشف و معدوم سازی 200 کیلوگرم گوشت از رستوران های مهریز

تاثیر بزرگ ورزش برکاهش آسیب ها و درمان کارگران

اجازه سودجویی به دلالان خریدار گندم داده نشود

بهترین عملکرد کنترل آفت سن غلات در سال زراعی جاری/ سن زدگی گندم نزدیک به صفر بوده است

خبری در مورد رونالدو که تکذیب شد!

مجموع مبادلات تجاری ایران در سال1396 معادل 151 میلیارد دلار است

400 دستگاه اتوبوس شهری برای شیراز خریداری می شود

به منظور هم افزایی در معرفی ظرفیت های فرهنگی و هنری بررسی شد

مهاجرت اجاره نشین ها از تهران

ادعای فیات؛ اعتصاب برای رونالدو دروغ بود

جهانگیری: ایران حبس شدنی نیست

نامه زنگنه به رییس دوره ای اوپک

داشتن سند 5 برگی مسکن مهر برای نقل وانتقال الزامی است

زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

اروپا آمادگی همکاری بازرگانی و ترانزیت با ایران دارد

مشکلات ارزی و اشتغال را با تدبیر حل می کنیم

راه اندازی سامانه ارزی محصولات و خدمات فناوری

1.6 میلیون خانوار تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان هستند

700 میلیارد ریال وام اشتغال روستایی در آذربایجان غربی جذب شد

شوهی یوشیدا: پلی استیشن دلایل موفقیت خود را فراموش نخواهد کرد

مدیریت و دکتر نطقی

برخورد با دستگاه های خدماتی که خدمات واحد های صنعتی را قطع کنند

نسخه ی بعدی نیسان GT-R؛ قوی ترین نسخه آن خواهد بود! +تصاویر

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

700 میلیارد ریال وام اشتغال روستایی در آذربایجان غربی جذب شد

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

80 درصد از مطالبات رانندگان کامیون برآورد شد؟

دپوی آب های آلوده و شوری آب در قسمت ایرانی دریای خزر بیشتر از سایر بخش هاست

افزایش 5تا20 درصدی قیمت کالای خانه در دزفول

شمار قربانیان سیل در هند به 29 نفر رسید

جهانگیری: توقف فروش نفت ایران «خیال واهی» است

6 میلیون خانوار تحت پوشش بیمه اجتماعی روستاییان هستند

آوای تولید و اشتغال به همت بانوی کارآفرین سربیشه ای

یک تخلف جدید؛ پیش فروش خودروهایی که اجازه ثبت سفارش هم ندارند

قیمت های توافقی، نوعی انحصار است

11 مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

یک سوم اتباع بیگانه ساکن تهران هستند/کودکان کار را از بنگلادش و پاکستان به ایران می آورند/ استفاده نهادها از کارگران خارجی، سفره ایرانیان را کوچک می کند/ خدمات بیمه سلامت به اتباع خارجی ارائه می شود

بازار ثانویه ساختار نادرست را اصلاح نمی کند/ چاره ایران تشکیل بورس ارز است/ بودجه ارزی و ریالی جداگانه تدوین شود

وزارت توسعه صادرات تشکیل شود/ وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه ای برای صادرات پایدار ندارد/ تشکیل وزارت بازرگانی طرحی شکست خورده است

در انتقال گاز ایران به اروپا سرمایه گذاری کنید

خاموشی های اخیر ربطی به توافق پاریس ندارد

آخرین جزییات از حکم پرونده برادران ریخته گران

نیازی به واردات گندم نداریم/عبور از رکورد 123ساله تولید شکر

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

نوسازی؛ کلید گم شده صنایع

عکس العمل جسورانه زن فروشنده مقابل سارق مسلح خبرساز شد + فیلم

صنعتگران نمونه منطقه آزاد اروند تجلیل شدند

بازار جهانی فرش در تسخیر ایرانیان است

بازگرداندن 21 هزار میلیارد تومان از پرونده های مفاسد اقتصادی به بیت المال

مجوز دریافت بهای حمل و نقل بار در شهر و حومه

سفیر اتریش: اروپا به حمایت از صنعتی شدن ایران متعهد است

اوقاف کمک کار درآمدزایی و حل مشکلات خراسان شمالی باشد

آب به نخیلات آبادان رسید/ توقف کشت نیشکر برای زنده ماندن نخلستان ها

پیست موتورسواری و اتومبیلرانی در اردبیل احداث می شود

سیلاب در قلعه گنج 2 میلیارد ریال خسارت بر جا گذاشت

بهترین دفاع در مقابل جنگ اقتصادی دشمن تولید است

آمریکا برخی معافیت ها از تحریم های ایران را بررسی می کند

اوقاف کمک کار درآمدزایی و حل مشکلات خراسان شمالی باشد

24 دوربین ثبت تخلف در جاده های اردبیل نصب می شود

کاهش قیمت برخی خودروهای وارداتی با عرضه محصولات انبارشده

30میلیارد دلار قرارداد با اروپا و آسیا در معرض تهدید آمریکاست

سفیر اتریش: اروپا به حمایت از صنعتی شدن ایران متعهد است

تاکسی هوایی رولزرویس با سرعت 400 کیلومتر در ساعت

نماینده آبادان در مجلس: آب به نخیلات آبادان رسید/ توقف کشت نیشکر برای زنده ماندن نخلستان ها

عزم ایران و پاکستان برای ساخت محصولات دفاعی مشترک

بررسی مشکلات اصناف حمل و نقل جاده ای با حضور وزیر راه

وضعیت خطیر کنونی به معنای شرایط بحرانی نیست/ در آینده نزدیک شاهد تفاهم بین گروه های مختلف سیاسی داخل خواهیم بود

تاریخ پیش فروش گلکسی نوت 9 مشخص شد

بانک مرکزی باعث پیش فروش 70 تن سکه شد

قدردانی معاون وزیر از عملکرد بانک کشاورزی در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در استان کرمان

پرداخت بیش از 520 میلیارد ریال تسهیلات صندوق توسعه ملی دربانک کشاورزی استان هرمزگان

کاهش 10 درصدی فروش رنو در ایران با احتمال تحریم های آمریکا

4 هزار شهروند بویین زهرایی متقاضی تسهیلات روستایی هستند

ممنوعیت فروش نوشابه های الکلی در ترکمنستان

پول شهرداری ها در جیب دولت

چگونه فروش سازمان های گردشگری را به دنیای دیجیتال مارکتینگ ببریم؟

6 استراتژی جهانی برای فساد ستیزی

سفیر اتریش: زیان 10 میلیارد دلاری اروپا از قطع صادرات به ایران

کاهش رتبه اعتباری ترکیه توسط موسسه اعتبارسنجی فیچ/افزایش تورم، ارزش لیر را کاهش داد

پرداخت تسهیلات اشتغال روستاییان تسریع شود

بررسی راه حل مشکلات اصناف حمل و نقل جاده ای با حضور وزیر راه

30میلیارد دلار قرارداد با اروپا و آسیا در معرض تهدید آمریکاست

کفپوش ورزشگاه دارآباد با اعتبار یک میلیاردتومان تعویض شد

4 هزار شهروند بویین زهرایی متقاضی تسهیلات روستایی هستند

پسرخاله زورکی آقای فوتبالیست معروف را می شناسید؟

پیش فروش محصولاتی که تاریخ دقیق عرضه ندارند، در آلمان ممنوع شد

آغاز همکاری دیجیکالا و روکولند؛ تحویل کالای تندمصرف در 3 ساعت

در نشست خبری مدیرعامل بورس انرژی در حاشیه فاینکس 2018 اعلام شد

در نشست خبری مدیرعامل بورس انرژی در حاشیه فاینکس 2018 اعلام شد