مطالب مرتبط:
انفجار و اتش سوزی در استرالیا قربانی گرفت
استرالیا شرایط مالی برای خانواده مهاجران جدید را دو برابر کرد
3 کشته در پی آتش سوزی در خانه ای در استرالیا+عکس
استرالیا شرایط برای هزینه های مالی خانواده مهاجران جدید به این کشور را 2 برابر کرد
انفجار و حریق مرگبارِ یک منزل مسکونی در استرالیا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 16:222018-04-17سياسي

دلیل بدرفتاری استرالیا با پناهجویان ایرانی چیست؟


شرایط زندگی پناهجویان در جزیره مانوس غیر انسانی است.

- پناهجویان جزیره مانوس پرسش: تبلیغ زیادی در باره پذیرش مهاجر می شود و گفته می شود که سازمان های ویژه ای در استرالیا هست که مخصوص مهاجران سازماندهی شده اند که با آغوش باز مهاجران را می پذیرند.

آیا این را می توان یک نوع تبلیغ دانست و یا اینکه می تواند واقعیت داشته باشد و یا مربوط به گذشته دور استرالیاست؟ پاسخ: سیاست های اصولا کشورهای مهاجرپذیر بایستی مبنی بر پذیرش مهاجرین بدون تبعیض باشد، ما بحث تبعیض را در اینجا نمی توانیم بپذیریم.

تبعیض در پذیرش مهاجرین با تبلیغاتی که صورت می گیرد و یا گذشته ای که استرالیا، کانادا و یا همچنین کشورهای مهاجر پذیر داشتند، متأسفانه هماهمگی ندارد.

تبعیض در پذیرش مهاجرین سبب می شود که در طولانی مدت علاوه بر تبعیض حقوق پناهندگان و یا مهاجرین، خود بافت جمعیتی این کشورها تحت تأثیر قرار بگیرد.

کشورهای مهاجرپذیر از ابتدا از منبع پلورالیسم و تکثرگرایی در واقع بنا شده اند.

اما این سیاست کم کم بافت این کشورها را به سمت یک دست شدن پیش می برد.

و این یکدست شدن به لحاظ اجتماعی به نفع این کشورها نخواهد بود.

به خاطر اینکه کم کم تنش های اجتماعی ممکن است به وجود بیاید و یک قومیت و یا ملیتی بخواهد در آنجا اکثریت پیدا بکند به غیر از خود قوم و ملیتی که از ابتدا در آنجا حضور داشتند.

اینها استرالیا را به سمت تنش های اجتماعی خواهد برد و در طولانی مدت ممکن است که در واقع از آن شرایطی که در واقع شرایط آرام و آرامش و رفاه در استرالیا بوده، به سمت خشونت و تنش پیش برود که ما داریم کم کم بارقه های موضوع زمینه را در آنجا هم می بینیم.

البته من فکر می کنم این تبلیغاتی که در آنجا وجود دارد با آنچه که در عمل وجود دارد هماهنگی ندارد و کم کم دیگر مهاجرین و پناهندگان هم رقبتشان به حضور در این کشور را از دست خواهند داد.

از طرف دیگر هم خود شرایط زندگی در استرالیا مقداری برای پناهندگان مشکل شده است.

شرایط برای کسانی که مهاجرت کرده اند و یا پناهندگی گرفته اند، مشکل شده است، هم درواقع هزینه ها برای آنها بالا رفته که تبعیض آمیز است — هزینه تحصیل بالا رفته و هزینه زندگی، هزینه مسکن و هزینه ای که در واقع برای بهداشت بوده است، بطور بیسابقه ای بالا رفته و دیگر یواش یواش باید بگوییم که استرالیا را به عنوان یک کشور مهاجرپذیر به سمت یک کشور یکدست دارد می رود.

خوب است که از تجربه کشورهایی مثلا آلمان و یا برخی کشورهای دیگری که صرفا فقط سعی کرده اند از یک ملیت خاص و یا چند ملیت خاص مهاجر بپذیرند استفاده بکنند که الان این کشورها با مشکل روبرو شده اند.

مثلا در آلمان الان با مهاجرین ترک به مشکل برخورده اند.

به همین دلیل آنها جامعه یکدستی دارند و ممکن است با ارزش های آلمانی خیلی هماهنگی نداشته باشد.

پرسش: سازمان های مدافع حقوق بشر در این زمینه چه کمک هایی می توانند به مهاجران و یا پناهجویان از کشورهای مختلف بکنند، زیرا بهر حال شعار آنها دفاع از حقوق بشر است.

پاسخ: ببینید ما باید از دوآلیسم در حقوق بشر دست برداریم و نسبت به مبانی حقوقی، دوگانه برخورد نکنیم.

تفاوتی نمی کند نقض حقوق بشر در کجا اتفاق می افتد، در مغرب و یا مشرق زمین، درهر کجا که باشد اشتباه است و دوتا راه حل کلی در این زمینه وجود دارد، در ابتدا بحث اطلاع رسانی، نظیر کاری که شما دارید انجام می دهید، اطلاع رسانی بیطرفانه و آگاه سازی جامعه بین المللی و حساس کردن رسانه ها روی این موضوع.

تکنیک دوم در واقع شرمنده سازی دولت هایی است که در این زمینه اقدامات زیان باری علیه بشریت انجام می دهند، بهرحال سازمان های مختلفی، مثل دیده بان حقوق بشر، عفو بین الملل که توی این شرایط خیلی سریع واکنش نشان می دهند توی وضعیت فعلی به نظر می رسد که سکوت کرده اند که این ها پذیرفته نیست.

مناسب است که اینها ، هم اکتیویست ها، و هم رسانه ها و سازمان ها و انجوهای بین المللی بیطرفی را در فعالیت های حقوق بشری خود بیشتر رعایت بکنند.

حالا این برای سازمان های بین المللی غیر دولتی است، ولی خود شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمیسیون اقتصادی- اجتماعی و در واقع کمیته حقوق بشر لازم است که با سازمان های دولتی که توی این زمینه بنده نام بردم هماهنگی بیشتری با اعضایشان داشته باشند وسعی بکنند در قطعنامه ها و یا اطلاعیه هایی در این زمینه به جمعبندی اینچنینی برسند و در واقع از نفوذ ناروا علیه حقوق بشر در سیستم ها و سیاست های خودشان جلوگیری بکنند و اجازه بدهند که قطعنامه هایی در این خصوص صادر بشود و سبب این بشود که دولت مبدا در خصوص پناهندگان و مهاجرین تصمیمات بهتری بگیرد.

حتی می تواند تصمیمات تشویقی هم باشد و انجو ها در آنجا حضور پیدا بکنند و از نزدیک بتوانند بازرسی بکنند ولی من بعید می دانم که آن دولت ها در واقع همکاری لازمه را در این زمینه انجام بدهند.

البته در خود استرالیا برخی نهادهای حقوق بشری بیطرف و برخی شهروندان آمده اند و در یک اقدام انسانی تا بحال چند تا تجمع داشته اند، پلاکاردهایی داشتند با شعارهای حقوق بشری و تجمع های مسالمت آمیز داشتند و به نظر می رسد که این اقداماتی که تا الان انجام گرفته مناسب بوده، اما کافی نبوده است که دولت استرالیا را در واقع مجبور بکند در این خصوص پاسخگو باشد.

پرسش: برنامه جدید استرالیا شامل حال چه نوع افرادی خواهد شد؟ آیا فقط افراد تحصیلکرده که از نظر اقتصادی- اجتماعی استرالیا به آنها نیاز خواهد داشت پذیرفته خواهند شد و یا مثل گذشته سیل پناهجویان غیر قانونی به استرالیا همچنان جریان خواهد داشت؟ پاسخ: بهرحال این سیاست ها در واقع تا حد زیادی تابع منافع ملی است، منتها همانطور که عرض کردم، تبعیض در پذیرش پناهجو اصولا پذیرفته نیست، چون پناهجویان افرادی هستند که از شرایط زندگی در کشور خودشان ممکن است راضی نباشند و یا بهردلیلی بهر حال دیگر حاضر به ادامه زندگی در آنجا نیستند و به این دلیل از بین آنها فقط گزینشی عمل کردن و فقط به عده خاصی پناهندگی دادن و پذیرفتن بحث مهاجرت آنها خیلی نمی تواند جالب باشد.

از طرف دیگر یک جامعه مهاجرپذیر، می بایستی سیاست هایی داشته باشد که در واقع یکجور جامعه برای پناهجویان در خودش شکل بدهد.

برخورد انتخابی و گزینشی در بین افرادی که خواستار اقامت و تابعیت و شهروندی یک کشور هستند، هیچوقت نمی تواند آن شرایط خوب را در آن جامعه مبدا برای آنها شکل بدهد، نه برای آنها و نه برای آن جامعه.

بدلیل آنکه آنها در واقع فرصت های برابر را برای رشد و پیشرفت نخواهند داشت.

و چه پذیرفتن پناهجو حال در قالب استفاده برای جایگاه های پایین اجتماعی و یا حرفه های کارگری و چه بصورت اینکه صرفا تحصیلکردگان رشته های خاصی را بپذیرند، نمی تواند خیلی جالب و پذیرفته باشد.

زیرا بر اساس این رویه عملا قبول داریم که توی کشورهای مهاجرپذیر، یکسری رشته های خاصی را معمولا هر ساله اعلام می کنند و صرفا در آن رشته ها معمولا پذیرش می کنند.

این سبب می شود که یکسری الیت های اجتماعی خاصی در این جوامع شکل بگیرد که در طولانی مدت آنها تبدیل به گسل اجتماعی خواهند شد.

این امر ممکن است یک مدل جامعه پذیری خوبی را حتی برای خانواده های مهاجرین به وجود نیاورد و فرزندان خانواده آنها حتی ممکن است به سمت دامن زدن به آسیب های اجتماعی پیش بروند و در واقع حتی اتفاقات ناراحت کننده ای مثل حوادث تروریستی، خشونت های قومی ومذهبی را در آنجا دامن بزنند.


کلید واژه ها: مهاجر - استرالیا - کشور - شرایط - هزینه - اجتماعی - تبلیغ - تبلیغاتی - پناهجویان ایرانی - زندگی - مهاجران - طولانی - هزینه تحصیل - جزیره - هزینه مسکن - پناهندگی - مشکل - بافت - ایرانی - مهاجرت - واقعیت - بهداشت - کانادا - آلمان - خشونت - تحصیل - آرامش - مسکن - صورت - حقوق

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/ دکتر احمدی نژاد: همه اینهایی که دارند ظلم می کنند، مثل غباری که روی آینه نشسته باشد با یک فوت ترتیبشان داده می شود

لایحه مالیات بر ارزش افزوده احتمالا خردادماه به صحن مجلس می آید

تدوین طرح جامع پسماند با مشاور خارجی/ کیفیت پایین کمپوست

شکایت احتمالی نمایندگان مجلس از رییس جمهور

بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران هفته آینده برگزار می شود

مرحوم صاحب جواهر نظرات مخالفان علمی را به نیکی بیان و نقد می کردند/فقه جواهری موجب رشد علمی و اخلاقی انسان می شود

تصاویر/ همایش تجلیل از فرزندان ممتاز طلاب

وزیر خارجه سودان با صدور حکمی برکنار شد

لباس عجیب «بابک جهانبخش» در کنسرتش

زمان برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن در فارس اعلام شد/ رقابت قرآنیان 16 شهرستان

شرط ترفیع جایگاه راهبردی عربستان در آمریکا چیست؟

ترخیص خودروهای اروندی بزودی از گمرک

راه حلی برای آشتی مردم با تلویزیون

اعلام برنامه های گرامیداشت روز جانباز توسط تشکل های شاهد و ایثارگر

اجرای گروه محمد رسول الله در مدح امام حسین(ع) + فیلم

خطوط ریلی خوزستان توسعه می یابند

تصاویر/ یادواره شهید ابراهیم هادی در مصلای قم

چه ویژگی امام حسین را امام حسین کرد؟/ ثارالله(ع) بالاترین نمود ایمان را در زندگی به جهانیان نشان دادند

خطوط ریلی خوزستان توسعه می یابند

تعداد سلب تابعیت شدگان بحرینی به 603 نفر رسید

لایحه ای که نصف شد

تشیع شهداء دفاع از مرز، ایستادگی تا پای جان

سد هراز با فاینانس 450 میلیون یورویی تکمیل می شود

سد هراز با فاینانس 450 میلیون یورویی تکمیل می شود

سالروز ولادت امام حسین(ع) گرامی باد

فقر کمال گرایی در آموزش عالی

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 30 فروردین 1397

حال و هوای کربلا در سالروز ولادت امام حسین (ع)

دانشمندان به القاب اضافی بی معنی نیاز ندارند

تصاویر/ سومین جلسه شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی

توجه به قرآن ما را از چالش های پیش رو نجات می دهد

راهکار آل خلیفه برای سرکوب انقلاب بحرین

حال و هوای حرم مطهر رضوی در شب میلاد امام حسین (ع)

پست اینستاگرامی سید حسن خمینی پس از عیادت از استاد طباطبایی / نکته مهم در شخصیت ایشان آن است که مردمداری را هرگز به عوامزدگی آلوده نمی کند

اولین شو فشن دختر و پسر در افغانستان

مهراوه شریفی نیا چرا در بیمارستان بستری بود؟ +عکس

هیچ پرستاری اجازه تجویز دارو ندارد

فیلم/ عظمت روز سوّم شعبان

زیباترین کوچ مجازی

تریلری سینمایی از بازی Battletech منتشر شد

فعالیت های علمی پژوهشی حوزه کاشان به روایت آمار

کتک خوردن دانش آموز بندرعباسی به دلیل خندیدن

جشن ولادت امام حسین (ع) درحرم حضرت رقیه(س) برگزار شد

حمایت از کالای ایرانی با موعظه میسر نمی شود/ لزوم بازنگری در قوانین تولیدی کشور

حجت الاسلام جنتی منش در گفت و گو با فارس: چه ویژگی امام حسین را امام حسین کرد؟/ ثارالله(ع) بالاترین نمود ایمان را در زندگی به جهانیان نشان دادند

ظریف سه شنبه به کمیسیون امنیت ملی می رود

رییسی کجای سیاست ایران قرار دارد؟

میزان عوارض خروج از کشور در سال 97 اعلام شد

بانکنوت های صفر یورویی + عکس

ازدواج و همسرداری به شیوه انیشتین +عکس

تصاویر/ دومین اجلاسیه اساتید حوزه علمیه استان کرمان

یک حادثه دیدنی در جاده برفی : بیل مکانیکی به نجات تریلی می شتابد

رییس شورای شهر بانه: کل شهر بانه تعطیل شده است

سرنشینان بالگرد سانحه دیده در لاشه آن پیدا نشدند

از زلزله دیده چادرنشین قلابی تا کاشف حواس هفتم و هشتم!

حفظ میراث فرهنگی ایران و افغانستان نیازمند توسعه روابط است

آخرین وضعیت پرونده تنبیه بدنی دانش آموز بندرعباسی

چرا کسی برای شهدای مرزبانی «پست» و «توییت» نمی گذارد؟

چرا فقط به برخی از معصومین (ع) باب الحوائج می گویند؟

صحنه شگفت انگیز تیک آف بویینگ 737

سید حسن تقی زاده به اشتباهش اعتراف کرد/ سیاست مدار دورویی بود

بیان کاستی های خوزستان دلیل بر کم کاری دولت نیست

صلابت و اقتدار نظام مرهون ایستادگی فرزندان رشید و برومند ارتش است

کدام مسوولان از تلگرام خارج شدند؟

برکناری وزیر خارجه سودان پس از انتقاد از عدم حمایت دولت

بیان کاستی های خوزستان دلیل بر کم کاری دولت نیست

سرلشکر صفوی: شکست آمریکا در سوریه ادامه دارد

ورود فراکسیون زنان به برخورد پلیس با با یک دختر

کاهش 5 درصدی ورود پرونده ها به محاکم قضایی هرمزگان

تذکرجدی به برخی رسانه های کردستان/اتمام حجت با ناقضان حقوق بیت المال

نمی توانیم مالیات بر ارزش افزوده را کاهش دهیم

فیلم/ علی عسگری، رییس رسانه ملی در آیین افتتاحیه سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن/ قرآن، اهل قرآن و رسانه

ظریف وارد نیویورک شد

بررسی خارج از نوبت پرونده های کلان قاچاق

34 میلیون و 500 هزار نفر در معرض تنش آبی

ارجاع 76 هزار پرونده به شوراهای حل اختلاف لرستان

فیلم/ علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری در آیین افتتاحیه سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن: هیچ کتابی به اندازه قرآن به علم آموزی تأکید نکرده است

چگونه می توانیم به سبک زندگی حسینی دست یابیم؟

طرح برگزاری انتخابات زودهنگام در مجلس ترکیه تصویب شد

کدام مسوولان از تلگرام خارج شدند؟

مرکز ترانزیت بین المللی افتتاح شد

نکته ای درباره غیرقابل فیلتر شدن تلگرام

دلایل اصلی کمردرد را بدانید

زلزله بوشهر خسارتی نداشته است

واکنش شدید پروانه مافی به فیلم ضرب و شتم دختر جوان توسط مأمور گشت ارشاد

فیلم/ حجت الاسلام المسلمین علی محمدی: مجموعا 370 نفر مهمان قرآنی جمهوری اسلامی ایران در سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن

گزارش تصویری دیدار اعضای شورای شهر کوهدشت با اساتید حوزه علمیه باقرالعلوم

کوهدشت؛ دومین میزبان جلسه شورای هماهنگی دفاع مقدس شهرستان های لرستان

نمونه هایی از جلوه های رفتاری امام حسین(ع)

نقش اساسی سد هراز در تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی استان های شمالی

مدیریت دوپاره، در حل مسائل اساسی کشور

ظریف وارد نیویورک شد

دانش نامه دفاع مقدس؛ یک موضوع فرهنگ ساز برای تربیت نسل جوان

تدوین نقش کوهدشت در دانش نامه دفاع مقدس لرستان

بلاتکلیفی هزاران پرونده کلاهبرداری و هتک حیثیت در تلگرام به دلیل عدم امکان پیگیری

اهدای 2300 سند املاک علوی به مردم قلعه گنج

مهارت «نه» گفتن در محیط کار!

7کشته وزخمی در تصادف خونین اندیمشک

ظریف وارد نیویورک شد

از زلزله دیده قلابی تا کاشف حواس هفتم و هشتم!

دلیل بدرفتاری استرالیا با پناهجویان ایرانی چیست؟

دلیل بدرفتاری استرالیا با پناهجویان ایرانی چیست؟