مطالب مرتبط:
آغاز پخش سریال انگلیسی دولت پنهان با موضوع ترور دانشمندان هسته ای ایران
آغاز پخش سریال انگلیسی دولت پنهان با موضوع ترور دانشمندان هسته ای ایران
آغاز پخش سریال انگلیسی دولت پنهان با موضوع ترور دانشمندان هسته ای ایران
قاضی زاده در پاسخ به سوال محجوب: دولت نه تنها بدهی تأمین اجتماعی بلکه وزارت بهداشت و مجلس را هم پرداخت نکرده است/ ما به دنبال مصادره اموال نیستیم
برجام را پاره و اسد را ترور کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 16:112018-04-17سياسي

موسی حقانی در گفت وگوی مشروح با فارس: روشنفکران غربگرا برای ایجاد دولت مدرن دست به ترور زدند/ تقی زاده واقع بین نبود


رییس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران گفت: شواهدی وجود ندارد که سید حسن تقی زاده در ترور آیت الله بهبهانب دست داشته باشد اما روشنفکران غربگرا برای ایجاد دولت مدرن از ترور و کشتار خودداری نکردند و متوسل به زمامداری دیکتاتور شدند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس"، سید حسن تقی زاده وزیر مختار ایران در لندن به تهران احضار و به سمت وزیر طرق و شوارع منصوب شد.

به همین دلیل و نقشی که در تاریخ سید حسن تقی زاده داشت برای بررسی بیشتر اشخاصی که در تاریخ ایران موثر بودند فارغ از حب و بغض افراطی با موسی حقانی مورخ و پژوهشگر به گفت وگو پرداختیم که در ذیل می آید.

*سید حسن تقی زاده چه نقشی در مشروطه داشت؟ ـ سید حسن تقی زاده در دوران مشروطه خیلی جوان بود به همین دلیل تقی زاده چهره اصلی مشروطه خواهی نیست.

اما در تحولات بعد از مشروطه نقش بارزتر می گیرد.

سید حسن تقی زاده شخصیت پر آوازه و مبهمی دارد و خود تقی زاده نیز در ایجاد فضای ابهام آلود در مورد شخصیتش تلاش کرده بود و سعی کرد ردپای خودش را پاک کند.

روش تقی زاده این است که در کنار مسایل مهم عبور می کند و توضیح زیادی نمی دهد.

خیلی در مورد نقشش در برخی اتفاقات مشروطه و عضویتش در سازمان فراماسونری صحبت نمی کند.

* برخی مورخان زندگی سید حسن تقی زاده را به سه دور متفاوت تقسیم می کنند مدعی هستند تقی زاده سوم با تقی زاده اول فرق دارد؟ دیگر از تقی زاده دوره اول که انقلابی بوده است صحبتی نیست؟ ـ بله چنین است.

تقی زاده در بدو ورود به سیاست و نمایندگی مجلس آدم افراطی است.

به همین دلیل سهم بسیاری در تندروی ها در تاریخ مشروطه ایران و انحراف مشروطه دارد و همچنین با افراط گرایی خود نقش مهمی در بن بست رسیدن تاریخ مشروطه دارد.

دوره دوم، زندگی تقی زاده معاصر با عصر رضاشاه است با اینکه در این دوره آن شر و شور دوره جوانی را ندارد و اما جز افرادی است که دور رضا شاه جمع شده است و تجدد خواهی عصر رضاشاه را مدیریت می کند.

**دیدگاه تقی زاده در آخر عمر تغییر کرد دوره سوم، زندگی تقی زاده که دوره پایانی زندگی او نیز است.

تقی زاده در خصوص گذشته و رفتارهایش اعترافاتی دارد و اعتراف می کند تندروی های در دوران گذشته داشته است به نوعی دیدگاه های تقی زاده تعدیل می شود یکی از مواردی که تقی زاده نسبت به آن عدول می کند سخنی است که درباره چگونگی پیشرفت و توسعه ایران مطرح کرده است مبنی بر اینکه ایرانی باید از قرق سر تا نوک پا فرنگی شود.

**مخالفت با تغییر خط از دیگر اقدامات مثبت تقی زاده بود از جمله اقدامات مثبت دیگر تقی زاده مخالفت با تغییر خط و الفبا بود چون تغییر خط الفبا را موجب گسست فرهنگی در ایران می دانست.

و در حوزه سیاست اعتراف تقی زاده مبنی بر اینکه نقشش در تنظیم قرارداد دارسی که فقط در حد آلت فعل بود موجب شد دکتر محمد مصدق با استناد قرار دادن این سخن تقی زاده در مجلس، مستنداتش را به دادگاه لاهه بقبولاند با این ادله که کسی که امضای اش پای قرارداد است اعتراف می کند که من آلت فعل بودم.

به این ترتیب حرف تقی زاده به کرسی می نشیند چنین رویکردهای از تقی زاده این نتیجه را حاصل کرد که تقی زاده از رویکرد افراطی خود در اوائل جوانی عدول کرده است و به اعتدال رسیده است.

* علت اینکه یک روشنفکر ایرانی چنین تحلیل کند که برای پیشرفت باید از قرق سر تا نوک پا فرنگی شد چیست؟ آیا علت، قطع رابطه امثال تقی زاده با ذخایر معنوی اسلام است؟ ـ یکی قطع شدن رابطه روشنفکران با ذخایر معنوی اسلام است و دوم مرعوب شدن آنان در برابر تجدد و مدرنیته است.

وقتی فردی در سنت ریشه نداشته باشد خود به خود به دیگری پناه می برد به همین دلیل روشنفکران غربی به غرب پناه بردند که بسیار شتابان و با کروفر به سمت شرق در حال حرکت بود.

**تقی زاده ابتدا یک طلبه شیخی مسلک بود تقی زاده ابتدا یک طلبه شیخی مسلک بود و همین شیخی بودن بین او و روحانیت اصولی و مرجعیت شیعه فاصله ایجاد کرد.

تقی زاده از کودکی تحت تأثیر استادش میرزاملکم خان غربگرا قرار می گیرد و به همین دلیل از کسوت روحانی شیخی نیز خارج می شود و به سمت عقاید میرزا ملکم خان تمایل پیدا می کند.

**میرزا ملکم خان پدر معنوی سید حسن تقی زاده بود خود تقی زاده میرزا ملکم خان را پدر معنوی خودش عنوان می کند.

دلیل دیگرش که این روشنفکران به سمت غربگرایی سوق پیدا می کنند این است که دست روشنفکران خالی است.

و به مرور زمان تجربیات این روشنفکران زیادتر می شود و مقاومت ایرانیان را در مقابل افراطی گری و غربزدگی می بینند و هم تأثیرات منفی افراطی گری را می بینند به سمت اعتدال و میانه روی سوق پیدا می کنند.

**روشنفکران افراطی نسبت به مبانی اولیه خود تجدید نظر کردند البته این اعتدال به هیچ وجه مثبت نیست منظورم این است که این روشنفکران نسبت به عقاید خود دچار تجدید نظر شدند و البته مبانی همان مبانی است اما دیگر نسبت به تخریب همه داشته های فرهنگی آنهم با شدت و حدت را دیگر موافق نیستند و تردید دارند.

**منذر: تقی زاده عاقبت به خیر شد *حجت الاسلام منذر یکی از مورخان انقلابی که دوست شما نیز بود معتقد بود تقی زاده عاقبت به خیر شد آیا شما قبول دارید؟ ـ مرحوم منذر با توجه به دوران پایانی عمر تقی زاده اعتقاد داشتند که تقی زاده عاقبت به خیر شدند دلایل آن بود که در قسمت فوق گفتم.

عکسی از تقی زاده موجود است که در آخر عمر به مکه مشرف شده است وصیت کرد بعد از مردن در کربلا دفن شود.

اما با این توصیف نمی شود تاثیر افراد را در فروریختن هویتی و سیاسی یک کشور نادیده گرفت.

اما از نظر شخصی تقی زاده تا پایان عمر به رژیم مشروطه سلطنتی باور داشت.

اما انتقاد جدی من به تقی زاده این است چه چیزی از رژیم مشروطه سلطنتی در دوران محمدرضا و رضاخان باقی مانده است که نسبت به رژیم مشروطه سلطنتی وفاداری داشته باشد.

**شیخ فضل الله نوری به تقی زاده بدبین بود * آیا تقی زاده در قتل آیت الله بهبهانی دست داشت؟ رابطه جریان دینی با سید حسن تقی زاده چگونه است؟ ـ در خصوص رابطه جریان دینی با سید حسن تقی زاده دو دیدگاه وجود دارد.

یک دیدگاه به نظر شیخ فضل الله نوری نزدیک است.

شیخ به رفتارهای تقی زاده بدبین بود و با این جریان مرز بندی دقیق داشت.

اما جریان دینی دیگر مانند آیت الله بهبهانی به تقی زاده بدبین نبودند بلکه خوشبین هم بودند حتی مراجع نجف نیز به واسطه گزارشاتی که توسط اشخاصی مانند آیت الله بهبهانی به آنان می رسید نسبت به افرادی مانند تقی زاده خوشبین بودند.

البته جریان تحول خواه غربگرا در بیت آخوند خراسانی به وسیله شخص مرموزی مانند اسد الله خراقانی نفوذ داشتند.

البته این خوش بینی، نشان دهنده خوشبینی جریان دینی به جریانی است که تحول خواهی را ملاک خود قرار داده است.

تقی زاده وابسته به جریانی است که از یک طرف بر این اعتقاد است کشورهای اسلامی باید غربی شوند و معتقد بود برای غربی شدن باید درگیری دامنه داری با فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی داشته باشند.

سید عبدالله بهبهانی با تقی زاده مراودات داشت و اینگونه نبود که در دو جبهه متفاوت باشند البته نسبت به برخی رفتارهای تقی زاده انتقاد داشت اما در نهایت سعی داشت تقی زاده را حفظ کند.

حتی حکم تفسیر سیاسی مراجع نجف مانند آخوند خراسانی و ملا عبدالله مازندرانی که به تکفیر تقی زاده تبدیل شد را مدتی نزد خود نگه داشت و افشاء نمی کرد و هنوز باور داشت که شکاف عمیق نشده است.

**آیت آلله بهبهانی سعی داشت تقی زاده را مدیریت کند و می تواند تقی زاده را مدیریت کند تقی زاده مدیون سید عبدالله بهبهانی است و خودش در اظهاراتی بعدها بر این امر اذعان دارد.

سید حسن تقی زاده شخصا در ترور آیت الله بهبهانی دست نداشته است.

* اطلاع هم نداشته است؟ ـ بعید می دانم اطلاع نداشته باشد برای اینکه تقی زاده آدم سیاسی بود و حزب تقی زاده در به شهادت رساندن آیت الله بهبهانی نقش داشته است این مسئله کوچکی نیست.

معمولا درباره سید عبدالله بهبهانی برخی منابع می گویند بهبهانی قدرت طلب بوده است و مشروطه خواهان رفتار او را نمی پسندیدند و او را به شهادت رساندند.

اما بحث فراتر از این دلیل هاست مرجعیت شیعه در نجف نسبت به جریان مشروطه خواهی دچار تردید شدند و این تردید به اوج خود رسید.

**علمای نجف تقی زاده را بیماری لاعلاج می دانستند در تفسیر نامه سیاسی که مراجع نجف علیه تقی زاده نوشته بودند یک شعر عربی به این مضمون نوشته شده بود که ما چه امیدها به تقی زاده داشتیم اما چی شد؟! در آن نامه از تقی زاده به عنوان یک بیماری لاعلاج یاد می کنند که جز با قطع عضو درست نمی شود.

تکفیر سید حسن تقی زاده یکسال بعد از شهادت شیخ فضل الله نوری و تندروی های افرادی مانند تقی زاده صورت گرفت و علمای نجف نسبت به این افراد کاملا رویگردان شدند.

**روشنفکران آن دوره اسلام را، شریعت کهنه محمدی یاد کردند تندروها پروا و ملاحظاتی که تا قبل از این فتح تهران داشتند کنار گذاشتند و خواسته های قلبی خود را علنی تر کرده بودند و از اسلام به عنوان شریعت کهنه محمدی یاد می کردند و علما را تحریک می کردند.

از طرف دیگر آیت الله بهبهانی ماموریت مهمی داشت مبنی بر اینکه اصل دوم قانون اساسی را که همان نظارت علما بر قوانین مجلس است را اجرایی کند.

به همین دلیل خیلی حساب شده به سراغ آیت الله بهبهانی رفتند شواهدی وجود ندارد که سید حسن تقی زاده در ترور دست داشته باشد اما با حذف جریان دینی کاملا موافق بود و در رأس جریانی بود که نمی خواست مردم سالاری دینی به تعبیر امروزی در کشور اجرا شود و تعریفش از مشروطه کاملا غربی است و نمی خواست جریان مقابلش رشد کند.

* وابستگی تقی زاده به جریان فراموسونری چگونه بوده است؟ ـ سید حسن تقی زاده شیفته آرای میرزا ملکم خان بود وقتی لژ بیداری ایرانیان تاسیس می شود که از انشعاب مجمع آدمیت به وجود می آید.

جناح افراطی مجمع آدمیت به دنبال حذف محمد علی شاه بودند اما جناح میانه رو مجمع آدمیت به این سمت رفت تا اتابک و محمد علی شاه را به عضویت بگیرد و بر این اعتقاد بودند می شود به این طریق خواسته های خودشان را اجرا کنند اما جناح تندرو نمی پذیرفت.

که می شود از این طریق جامعه را اصلاح کرد.

و با کمک معلمان و مدیر مدارس آلیانس فرانسه در ایران لژ بیداری را تاسیس کردند.

**تقی زاده از چهره های مطرح لژ بیداری در ایران است تقی زاده از چهره های مطرح لژ بیداری در ایران است اما در دوره رضاشاه به علت اینکه روش رضاخان دیکتاتوری بود و به حزب و تحزب روی خوش نشان نمی داد و هم بعد از ماجرای کشف حجاب و کشتار در مسجد گوهرشاد محمد علی فروغی و افرادی مانند تقی زاده از سیاست کنار رفتند.

از طرف دیگر فرزند کیخسرو شاهرخ دبیر لژ بیداری در رادیو برلین علیه رضا شاه و منافع انگلستان در ایران تبلیغ می کرد و رضاشاه برای انتقام پدرش کیخسرو شاهرخ دبیر لژ بیداری را به قتل می رساند در دوران رضاشاه فعالیت این افراد کمرنگ شد اما انسجام آنان بیشتر شد.

بلافاصله بعد از کنار گذاشته شدن رضاخان از قدرت اعضای فراموسن با حضور فروغی جلسه ای برگزار کردند محمد خلیل جواهری که جاسوس انگلستان است به ایران می آید تا لژ پهلوی را تأسیس کند.

نخستین کسانی را که دعوت می کند افراد لژ بیداری هستند.

**تقی زاده با ترفند روشنفکران را جذب لژ های فراماسونی می کرد فراماسونری چتری بود که افراد غربگرا را ذیل خودش جمع می کرد تقی زاده و لژش به سمت لژ آلمانی گرایش پیدا می کنند و سعی می کنند لژ بزرگ مستقل ملی ایران راه اندازی کنند و تاسیس لژ بزرگ مستقل ملی ایران ترفندی است توسط سید حسن تقی زاده که افرادی که نسبت به وابستگی به انگلستان حساسیت دارد را جذب کنند افرادی مانند عباس زریاب خویی و ابوالحسن زرین کوب را اینگونه جذب کرد.

سید حسن تقی زاده به این افراد گفت که ما لژ مستقل ایرانیان تشکیل دادیم که هیچ ارتباطی با انگلستان ندارد؛ البته این لژ توسط تشکل های ماسونی انگلیسی و فرانسوی بایکوت می شود و افرادی مانند حسین علاء و ابراهیم حکیمی به لژ اصلی انگلیس و فرانسوی نامه می نویسند و از تشکیلات ماسونی درخواست می کنند که لژ آنان را بپذیرید.

بعد از سقوط رضا شاه لژها خود را در قالب لژ آلمانی احیا کردند.

لژ های فرانسوی و آلمانی متحد لژ بزرگ انگلستان بودند که تقی زاده هم وفادار بود.

**تقی زاده یک استعداد شناس بود تقی زاده یک استعداد شناس بود و افرادی مستعدی را شناسایی کرد.

روش جذبش هم اینگونه بود که بعد از شناسایی افراد بااستعداد، آنان را به سفر خارجی علمی می برد به طور مثال بعد از شناسایی عباس زریاب خویی و عبدالحسین زرین کوب این دو را را برای سفر علمی به کشور شوروی سابق برد.

بعد از فراهم کردن امکان بازدید و دیدار با مستشرقین در هنگام بازگشت در هواپیما مدام صندلی خود را عوض می کرد برای مدتی نزد عباس زریاب خویی می نشست و مدتی را نزد عبد الحسین زرین کوب می نشست و از آنان می پرسید که مسافرت علمی آنان چگونه بود.

زمانی که اظهار رضایت آنان را شنید به آنها گفت: اگر دوست دارید چنین سفرهای ادامه داشته باشد باید ماسون شوید و اینچنین زمینه را برای رشد عباس زریاب خویی فراهم آورد تا از متصدی میز امانت کتابخانه به تحصیلات عالیه برسد.

*جریان روشنفکری تحلیل می کنند امثال فروغی و سید حسن تقی زاده در پی نهاد سازی و دولت مدرن بودند؟.

کارنامه تقی زاده در ماجرای تغییر خط الفبا و فرقه دموکرات هم مثبت است.

من سؤالم این است آیا می توان برای ایجاد دولت مدرن در جامعه مذهبی جریان دینی را در آن کشور حذف کرد.

** روشنفکران برای رسیدن به دولت مدرن دست به اسلحه بردند روشنفکران غربگرا برای ایجاد دولت مدرن از ترور و کشتار خودداری نکردند و متوسل به زمامداری دیکتاتور منور و مشت آهنین شدند.

برای ایجاد دولت مدرن که یکی از مؤلفه های آن سکولاریسم است از تمام ابزار سرکوب استفاده کردند و در برابر اعتقادات یک ملت ایستادند و اینگونه دولت سازی مدرن برای من رنگ می بازد.

اما اگر منظور از دولت مدرن ساختار جدیدی است که بتوان نیازهای جامعه را پاسخ دهد.

امنیت ایجاد کند.

اشتغال به وجود بیاورد فضای کسب و کار ایجاد کند.

مرحوم مدرس و آخوند خراسانی موافق چنین ساختار مدرن بودند به نظر من بزرگانی مانند آخوند خراسانی دارای ملاحظاتی بودند که این ملاحظات بهتر می توانست به نیازهای جامعه ایرانی پاسخ دهد.

طرفداران افراطی غرب بروکراسی عریض و طویل مبتنی بر رانت خوری ایجاد کردند.

آخوند خراسانی در یکی از اعلامیه اش می نویسد و در اعتراض به مشروطه خواهان می نویسد چرا اینقدر دولت را گسترش می دهید و اعضای حزب خود را به استخدام دولت درمی آورید و حقوق گزاف برای او تعیین می کنید.

جریان دینی به دنبال ایجاد ساختار جدید در کشور بودند و لزوما تنها راه آن، وابستگی به غرب نبود.

مدرس درصدد بود از طریق مجلس چنین تغییرات در کشور به وجود بیاورد اما رضاخان مجلس را طویله می دانست و در انتخابات مجلس دست می برد و نمایندگانی که از دوستان رضاخان است را به مجلس می فرستد.

به نظرم سعی افرادی مانند فروغی و تقی زاده برای ایجاد دولت سازی مدرن واقع بینانه نیست، ما در بیابان و برهوت زندگی نمی کردیم که هیچ نهاد مدرنی نداشته باشیم.

از زمان امیرکبیر در پی ایجاد نهادهای مدرن بودیم، هر چند به دلیل ساختار استبدادی نهادسازی مدرن با کندی صورت گرفت.

اما نهادسازی در حال انجام بود.

**نهاد سازی در ایران موفق می شود که مناسب با فرهنگ ایران باشد اگر نهادسازی در چارچوب مبانی اعتقادی جامعه ایرانی شکل می گرفت قطعا جواب می داد.

اگر نهادسازی در ایران شکل می گرفت که با جامعه ایرانی هماهنگ بود می توانست فضا و بیگانگی در مورد ادارات و سیستم دولتی را در جامعه ایرانی وجود داشت را از بین ببرد.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/bliw32
کلید واژه ها: زاده - مشروطه - ایران - تاریخ - زندگی - افراط - افراطی - ترور - وزیر - نمایندگی - خبرگزاری - دولت - جوان - آیت الله - خبرنگار - ایرانی - مدیریت - متفاوت - پیشرفت - موسسه - گزارش - منصوب - فرنگی - توسعه - تهران - جوانی - مجلس - چهره - لندن

آخرین اخبار سرویس:
ابلاغ برنامه محرومیت زدایی از سیستان به 18 دستگاه اجرایی

سید حمیدرضا رئوف, زهره قادری مؤلفه های تحقق احساس شادمانی در اسلام

محمدمهدی قائمی امیری معنای زندگی، ضرورت و کارکرد نبوت

احتمال خانه تکانی در پاستور/برخورد ناموثر با بدحجابی/تیغ دو لبه مذاکره با آمریکا/تحریم فرصت نیست؛ اما...

پوتین و احیای محتاطانه سنت ها منطق تصمیم گیری روسیه در سیاست خارجی

دوران بلوغ روابط عمومی هاست

اوقات شرعی بیست و هشتم تیر شیراز

ماجرای قرائت مفاتیح بدون نیاز به عینک در حرم امام رضا(ع)

انتقادات تند و تیز عضو خبرگان رهبری از وضعیت بازار موبایل

تک تابعیتی، نه دو تابعیتی!

سیدمجید ظهیری نگاهی آسیب شناسانه به مدیریت چالش های اعتقادی در جهان اسلام

بابک شمشیری, نعمت الله بدخشان نسبت فرد و جامعه در نگاه اسلامی

امکانات استان کرمان در اختیار برگزاری راهپیمایی اربعین است

سیدعلی طالقانی‎ ‎ انگاره عقلانیت، معنویت، دینداری- دفاع از هم نشینی

"مریم معصومی" در یک ساحل رویایی + عکس

7 تیرانداز اهداف پروازی فردا راهی ایتالیا می شوند

«شاباش مرگ» مجلس عروسی را به خون کشید!

علی حیدری، مریم یاراحمدی، محمدرضا حسنی جلیلیان، علی نوری تجلی آیین «قصه برداشتن» در ادبیات فارسی

واکنش بروجردی به خبرسازی دروغین کانال های خبری درباره بازداشت وی

ورود صدها تانک جدید به سازمان رزم ارتش و سپاه

مدیرعامل پیشین مترو تهران، رییس بنیاد تعاون ناجا شد

دولت «شو» تبلیغاتی برای نماینده سنندج را متوقف کند

دادنامه چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

«اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند

از "بی شناسنامه" خواندن منتقدان تا "چوپان" قلمداد کردن مردم

مقایسه جت های شخصی پوتین و ترامپ/ عکس

یک زن رییس قضات مالزی شد

ابراهیم همین طور که شنا می رفت، با صدای بلند شروع به گریه کرد

نعمت فیروزی, عباس معین فر آسیب شناسی مدیریت فرهنگی از منظر قرآن کریم

مسئولان رسیدگی به مشکلات مردم را از مکتب رضوی بیاموزند

درخواست از «جهانگیری» برای برخورد سخت با معاون زنگنه

حسن رستگارپور،‏ فائزه موحدی، زینب برخورداری مسئولیت های اخلاقی در حوزه فناوری و طراحی یادگیری ‏

وجود 9 درصد از جمعیت تهران در بافت فرسوده

پروین فرشچی تابعیت و مجوز اقامت از هیچ کشور خارجی را ندارد

مسکو یکی از پنج روشن ترین شهرهای جهان شد

روزنامه های پنج شنبه 28 تیر ماه 97

عارف از حضور بازرسان آژانس در دانشگاه ها اطلاع داشت؟

حسن کربلایی حاجی اوغلی، علی اکبر فرهنگی، محمد سلطانی فر، علی دلاور، علی گرانمایه پور رابطه برندسازی روزنامه های اقتصادی و رضایت مشتریان در کلان شهرهای کشور‎ ‎

ماجرای قتل فجیع 2 کودک دوقلو در زاهدان چه بود ؟ + جزییات

آیین چهلم شهید مدافع حرم خلیل تختی نژاد برگزار شد

نصرت الله دین محمدی کرسفی شعر تجسمی (کانکریت) در نیم نگاهی تحلیلی، انتقادی و تطبیقی

رییس جدید بیمه مرکزی مشخص شد

دادگاه انقلاب کوتاه نخواهد آمد /تازه نفس های دولت در جنگ اقتصادی /تغییر کابینه در مرحله تعیین افراد

سه رسالت مهم امروز طلاب

رود سرباز؛ سیستان و بلوچستان و سیلی سهمگین!

بازگشت همه سفرای ایران به تهران

رسانه ها را به گسترش ناامیدی متهم می کنند!

رضا برنجکار، مهدی سالکی کاربست عقل در استنباط آموزه های کلامی از دیدگاه فاضل مقداد

در پی شدت گرفتن فشارها ترامپ: پوتین را مسئول دخالت در انتخابات آمریکا می دانم

وحدت شیعه و اهل سنت دشمنان را ناامید کرده است

ذوق زدگی ترامپ از دیدار با پوتین

الهام اسمعیل پونکی ، محمدرضا اسمعیلی گیوی، فاطمه فهیم نیا سواد رسانه ای و سواد اطلاعاتی و تأثیر آن ها بر قابلیت های کارآفرینی

حالا نوبت هیئت وزیران است/ اولین دولتی که احضار شد

مردم را با زبان هنر با معارف دین مانوس کنیم

از بررسی 5 هزار مقاله پژوهشی تا برگزاری 50 کرسی آزاد اندیشی

راهکار ساده رسول خدا برای رسیدن به خیر دنیا و آخرت

آیین چهلم شهید مدافع حرم، خلیل تختی نژاد برگزار شد

نقدی بر دنیای فکری حجاریان ها

سفر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به بروجرد

نیشابور میزبان شب شعر «ملکوت هشتم»

سعید ملکی تحلیل فضایی و اولویت‎بندی شکاف درون‎منطقه‎ای مسکن

بوریس جانسون عملکرد ترزا می در پارلمان انگلیس را مورد انتقاد قرار داد

تحلیل سیاسی هفته

مرتد کیست؟ حکم مرتد و ارتداد چیست؟

یک زن رییس قضات مالزی شد

مریم بخشی، منوچهر تشکری، قدرت قاسمی پور مصادیق «پیرنگ» فرمالیستی در داستان های کوتاه فارسی

مستندات پرونده دمیرتاش در محضر دادگاه ارائه شد

احمد سوری ,اسماعیل احسان پور‎ ‎ شناسایی و اُلویت بندی عوامل استرس زای شغلی و رابطه آن با کیفیت زندگی کاری کارکنان

اطلاعات باید شفاف و روشن در اختیار مردم قرار گیرد

واکنش پرویز پرستویی به خبر ساعت 20:30

کارت زد شوارای نظارت به رسانه مالی برای پخش مستند مائده هژبری

رییس جمهوری برنامه محرومیت زدایی از سیستان را ابلاغ کرد

کلید موفقیت کشور تاکنون دلبستگی مردم به نظام بوده است

علی راد، فاطمه شریفی مولفه های بنیادین امامت در نامه های معصومان

چگونه می توان مادر خوبی بود؟

رییس جمهوری برنامه محرومیت زدایی از سیستان را ابلاغ کرد

عکس صمیمانه "الناز شاکردوست" با یک هوادار

جان دادن به نقاشی ها

موعد ترمیم کابینه

جاروبرقی روباتیک با سنسورهای هوشمند

تک تابعیتی، نه دو تابعیتی!

فرامرز سهیلی، علی شعبانی، علی اکبر خاصه ساختار فکری دانش در حوزه رفتار اطلاعاتی: مطالعه هم واژگانی

نشست شورای اداری بهبهان با حضور وزیر ارتباطات

تحولات چشمگیری در حوزه بهداشت ایجاد شده است

توسعه شبکه مخابراتی در روستاها باید سرعت بگیرد

مدرسه مجازی برنامه نویسی به زبان مادری راه اندازی می شود

شفافیت عامل پیشگیری فساد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 28 تیر 97

ترامپ: هیچ رهبر امریکا، سخت گیرتر از من برای روسیه نبوده است

مهارت های زندگی را بر اساس اصول دینی به نسل جوان بیاموزیم

یادداشت/حسین شریعتمداری تک تابعیتی، نه دو تابعیتی!

توسعه شبکه مخابراتی در روستاها باید سرعت بگیرد

آیت الله خاتمی امام جمعه این هفته تهران است

تکذیب ادعای دو تابعیتی بودن فرشچی

خانواده معظم شهدا مایه فخر ملت و عزت کشور هستند

ایران و امریکا؛ چه کسی تماس می گیرد

شهادت یک سرباز وظیفه در درگیری با اشرار مسلح

فارس از اعزام زائران خانه خدا گزارش می دهد از برآورده شدن آرزوی یک شهید تا تصمیم برای عدم بازارگردی در حج

خروجی جذب سرمایه گذاری باید به اشتغال منجر شود

نماینده مجلس مصر از آشتی جنبش فتح و حماس خبر داد

موسی حقانی در گفت وگوی مشروح با فارس: روشنفکران غربگرا برای ایجاد دولت مدرن دست به ترور زدند/ تقی زاده واقع بین نبود

موسی حقانی در گفت وگوی مشروح با فارس: روشنفکران غربگرا برای ایجاد دولت مدرن دست به ترور زدند/ تقی زاده واقع بین نبود