مطالب مرتبط:
آغاز پخش سریال انگلیسی دولت پنهان با موضوع ترور دانشمندان هسته ای ایران
آغاز پخش سریال انگلیسی دولت پنهان با موضوع ترور دانشمندان هسته ای ایران
آغاز پخش سریال انگلیسی دولت پنهان با موضوع ترور دانشمندان هسته ای ایران
قاضی زاده در پاسخ به سوال محجوب: دولت نه تنها بدهی تأمین اجتماعی بلکه وزارت بهداشت و مجلس را هم پرداخت نکرده است/ ما به دنبال مصادره اموال نیستیم
برجام را پاره و اسد را ترور کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 16:112018-04-17سياسي

موسی حقانی در گفت وگوی مشروح با فارس: روشنفکران غربگرا برای ایجاد دولت مدرن دست به ترور زدند/ تقی زاده واقع بین نبود


رییس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران گفت: شواهدی وجود ندارد که سید حسن تقی زاده در ترور آیت الله بهبهانب دست داشته باشد اما روشنفکران غربگرا برای ایجاد دولت مدرن از ترور و کشتار خودداری نکردند و متوسل به زمامداری دیکتاتور شدند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس"، سید حسن تقی زاده وزیر مختار ایران در لندن به تهران احضار و به سمت وزیر طرق و شوارع منصوب شد.

به همین دلیل و نقشی که در تاریخ سید حسن تقی زاده داشت برای بررسی بیشتر اشخاصی که در تاریخ ایران موثر بودند فارغ از حب و بغض افراطی با موسی حقانی مورخ و پژوهشگر به گفت وگو پرداختیم که در ذیل می آید.

*سید حسن تقی زاده چه نقشی در مشروطه داشت؟ ـ سید حسن تقی زاده در دوران مشروطه خیلی جوان بود به همین دلیل تقی زاده چهره اصلی مشروطه خواهی نیست.

اما در تحولات بعد از مشروطه نقش بارزتر می گیرد.

سید حسن تقی زاده شخصیت پر آوازه و مبهمی دارد و خود تقی زاده نیز در ایجاد فضای ابهام آلود در مورد شخصیتش تلاش کرده بود و سعی کرد ردپای خودش را پاک کند.

روش تقی زاده این است که در کنار مسایل مهم عبور می کند و توضیح زیادی نمی دهد.

خیلی در مورد نقشش در برخی اتفاقات مشروطه و عضویتش در سازمان فراماسونری صحبت نمی کند.

* برخی مورخان زندگی سید حسن تقی زاده را به سه دور متفاوت تقسیم می کنند مدعی هستند تقی زاده سوم با تقی زاده اول فرق دارد؟ دیگر از تقی زاده دوره اول که انقلابی بوده است صحبتی نیست؟ ـ بله چنین است.

تقی زاده در بدو ورود به سیاست و نمایندگی مجلس آدم افراطی است.

به همین دلیل سهم بسیاری در تندروی ها در تاریخ مشروطه ایران و انحراف مشروطه دارد و همچنین با افراط گرایی خود نقش مهمی در بن بست رسیدن تاریخ مشروطه دارد.

دوره دوم، زندگی تقی زاده معاصر با عصر رضاشاه است با اینکه در این دوره آن شر و شور دوره جوانی را ندارد و اما جز افرادی است که دور رضا شاه جمع شده است و تجدد خواهی عصر رضاشاه را مدیریت می کند.

**دیدگاه تقی زاده در آخر عمر تغییر کرد دوره سوم، زندگی تقی زاده که دوره پایانی زندگی او نیز است.

تقی زاده در خصوص گذشته و رفتارهایش اعترافاتی دارد و اعتراف می کند تندروی های در دوران گذشته داشته است به نوعی دیدگاه های تقی زاده تعدیل می شود یکی از مواردی که تقی زاده نسبت به آن عدول می کند سخنی است که درباره چگونگی پیشرفت و توسعه ایران مطرح کرده است مبنی بر اینکه ایرانی باید از قرق سر تا نوک پا فرنگی شود.

**مخالفت با تغییر خط از دیگر اقدامات مثبت تقی زاده بود از جمله اقدامات مثبت دیگر تقی زاده مخالفت با تغییر خط و الفبا بود چون تغییر خط الفبا را موجب گسست فرهنگی در ایران می دانست.

و در حوزه سیاست اعتراف تقی زاده مبنی بر اینکه نقشش در تنظیم قرارداد دارسی که فقط در حد آلت فعل بود موجب شد دکتر محمد مصدق با استناد قرار دادن این سخن تقی زاده در مجلس، مستنداتش را به دادگاه لاهه بقبولاند با این ادله که کسی که امضای اش پای قرارداد است اعتراف می کند که من آلت فعل بودم.

به این ترتیب حرف تقی زاده به کرسی می نشیند چنین رویکردهای از تقی زاده این نتیجه را حاصل کرد که تقی زاده از رویکرد افراطی خود در اوائل جوانی عدول کرده است و به اعتدال رسیده است.

* علت اینکه یک روشنفکر ایرانی چنین تحلیل کند که برای پیشرفت باید از قرق سر تا نوک پا فرنگی شد چیست؟ آیا علت، قطع رابطه امثال تقی زاده با ذخایر معنوی اسلام است؟ ـ یکی قطع شدن رابطه روشنفکران با ذخایر معنوی اسلام است و دوم مرعوب شدن آنان در برابر تجدد و مدرنیته است.

وقتی فردی در سنت ریشه نداشته باشد خود به خود به دیگری پناه می برد به همین دلیل روشنفکران غربی به غرب پناه بردند که بسیار شتابان و با کروفر به سمت شرق در حال حرکت بود.

**تقی زاده ابتدا یک طلبه شیخی مسلک بود تقی زاده ابتدا یک طلبه شیخی مسلک بود و همین شیخی بودن بین او و روحانیت اصولی و مرجعیت شیعه فاصله ایجاد کرد.

تقی زاده از کودکی تحت تأثیر استادش میرزاملکم خان غربگرا قرار می گیرد و به همین دلیل از کسوت روحانی شیخی نیز خارج می شود و به سمت عقاید میرزا ملکم خان تمایل پیدا می کند.

**میرزا ملکم خان پدر معنوی سید حسن تقی زاده بود خود تقی زاده میرزا ملکم خان را پدر معنوی خودش عنوان می کند.

دلیل دیگرش که این روشنفکران به سمت غربگرایی سوق پیدا می کنند این است که دست روشنفکران خالی است.

و به مرور زمان تجربیات این روشنفکران زیادتر می شود و مقاومت ایرانیان را در مقابل افراطی گری و غربزدگی می بینند و هم تأثیرات منفی افراطی گری را می بینند به سمت اعتدال و میانه روی سوق پیدا می کنند.

**روشنفکران افراطی نسبت به مبانی اولیه خود تجدید نظر کردند البته این اعتدال به هیچ وجه مثبت نیست منظورم این است که این روشنفکران نسبت به عقاید خود دچار تجدید نظر شدند و البته مبانی همان مبانی است اما دیگر نسبت به تخریب همه داشته های فرهنگی آنهم با شدت و حدت را دیگر موافق نیستند و تردید دارند.

**منذر: تقی زاده عاقبت به خیر شد *حجت الاسلام منذر یکی از مورخان انقلابی که دوست شما نیز بود معتقد بود تقی زاده عاقبت به خیر شد آیا شما قبول دارید؟ ـ مرحوم منذر با توجه به دوران پایانی عمر تقی زاده اعتقاد داشتند که تقی زاده عاقبت به خیر شدند دلایل آن بود که در قسمت فوق گفتم.

عکسی از تقی زاده موجود است که در آخر عمر به مکه مشرف شده است وصیت کرد بعد از مردن در کربلا دفن شود.

اما با این توصیف نمی شود تاثیر افراد را در فروریختن هویتی و سیاسی یک کشور نادیده گرفت.

اما از نظر شخصی تقی زاده تا پایان عمر به رژیم مشروطه سلطنتی باور داشت.

اما انتقاد جدی من به تقی زاده این است چه چیزی از رژیم مشروطه سلطنتی در دوران محمدرضا و رضاخان باقی مانده است که نسبت به رژیم مشروطه سلطنتی وفاداری داشته باشد.

**شیخ فضل الله نوری به تقی زاده بدبین بود * آیا تقی زاده در قتل آیت الله بهبهانی دست داشت؟ رابطه جریان دینی با سید حسن تقی زاده چگونه است؟ ـ در خصوص رابطه جریان دینی با سید حسن تقی زاده دو دیدگاه وجود دارد.

یک دیدگاه به نظر شیخ فضل الله نوری نزدیک است.

شیخ به رفتارهای تقی زاده بدبین بود و با این جریان مرز بندی دقیق داشت.

اما جریان دینی دیگر مانند آیت الله بهبهانی به تقی زاده بدبین نبودند بلکه خوشبین هم بودند حتی مراجع نجف نیز به واسطه گزارشاتی که توسط اشخاصی مانند آیت الله بهبهانی به آنان می رسید نسبت به افرادی مانند تقی زاده خوشبین بودند.

البته جریان تحول خواه غربگرا در بیت آخوند خراسانی به وسیله شخص مرموزی مانند اسد الله خراقانی نفوذ داشتند.

البته این خوش بینی، نشان دهنده خوشبینی جریان دینی به جریانی است که تحول خواهی را ملاک خود قرار داده است.

تقی زاده وابسته به جریانی است که از یک طرف بر این اعتقاد است کشورهای اسلامی باید غربی شوند و معتقد بود برای غربی شدن باید درگیری دامنه داری با فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی داشته باشند.

سید عبدالله بهبهانی با تقی زاده مراودات داشت و اینگونه نبود که در دو جبهه متفاوت باشند البته نسبت به برخی رفتارهای تقی زاده انتقاد داشت اما در نهایت سعی داشت تقی زاده را حفظ کند.

حتی حکم تفسیر سیاسی مراجع نجف مانند آخوند خراسانی و ملا عبدالله مازندرانی که به تکفیر تقی زاده تبدیل شد را مدتی نزد خود نگه داشت و افشاء نمی کرد و هنوز باور داشت که شکاف عمیق نشده است.

**آیت آلله بهبهانی سعی داشت تقی زاده را مدیریت کند و می تواند تقی زاده را مدیریت کند تقی زاده مدیون سید عبدالله بهبهانی است و خودش در اظهاراتی بعدها بر این امر اذعان دارد.

سید حسن تقی زاده شخصا در ترور آیت الله بهبهانی دست نداشته است.

* اطلاع هم نداشته است؟ ـ بعید می دانم اطلاع نداشته باشد برای اینکه تقی زاده آدم سیاسی بود و حزب تقی زاده در به شهادت رساندن آیت الله بهبهانی نقش داشته است این مسئله کوچکی نیست.

معمولا درباره سید عبدالله بهبهانی برخی منابع می گویند بهبهانی قدرت طلب بوده است و مشروطه خواهان رفتار او را نمی پسندیدند و او را به شهادت رساندند.

اما بحث فراتر از این دلیل هاست مرجعیت شیعه در نجف نسبت به جریان مشروطه خواهی دچار تردید شدند و این تردید به اوج خود رسید.

**علمای نجف تقی زاده را بیماری لاعلاج می دانستند در تفسیر نامه سیاسی که مراجع نجف علیه تقی زاده نوشته بودند یک شعر عربی به این مضمون نوشته شده بود که ما چه امیدها به تقی زاده داشتیم اما چی شد؟! در آن نامه از تقی زاده به عنوان یک بیماری لاعلاج یاد می کنند که جز با قطع عضو درست نمی شود.

تکفیر سید حسن تقی زاده یکسال بعد از شهادت شیخ فضل الله نوری و تندروی های افرادی مانند تقی زاده صورت گرفت و علمای نجف نسبت به این افراد کاملا رویگردان شدند.

**روشنفکران آن دوره اسلام را، شریعت کهنه محمدی یاد کردند تندروها پروا و ملاحظاتی که تا قبل از این فتح تهران داشتند کنار گذاشتند و خواسته های قلبی خود را علنی تر کرده بودند و از اسلام به عنوان شریعت کهنه محمدی یاد می کردند و علما را تحریک می کردند.

از طرف دیگر آیت الله بهبهانی ماموریت مهمی داشت مبنی بر اینکه اصل دوم قانون اساسی را که همان نظارت علما بر قوانین مجلس است را اجرایی کند.

به همین دلیل خیلی حساب شده به سراغ آیت الله بهبهانی رفتند شواهدی وجود ندارد که سید حسن تقی زاده در ترور دست داشته باشد اما با حذف جریان دینی کاملا موافق بود و در رأس جریانی بود که نمی خواست مردم سالاری دینی به تعبیر امروزی در کشور اجرا شود و تعریفش از مشروطه کاملا غربی است و نمی خواست جریان مقابلش رشد کند.

* وابستگی تقی زاده به جریان فراموسونری چگونه بوده است؟ ـ سید حسن تقی زاده شیفته آرای میرزا ملکم خان بود وقتی لژ بیداری ایرانیان تاسیس می شود که از انشعاب مجمع آدمیت به وجود می آید.

جناح افراطی مجمع آدمیت به دنبال حذف محمد علی شاه بودند اما جناح میانه رو مجمع آدمیت به این سمت رفت تا اتابک و محمد علی شاه را به عضویت بگیرد و بر این اعتقاد بودند می شود به این طریق خواسته های خودشان را اجرا کنند اما جناح تندرو نمی پذیرفت.

که می شود از این طریق جامعه را اصلاح کرد.

و با کمک معلمان و مدیر مدارس آلیانس فرانسه در ایران لژ بیداری را تاسیس کردند.

**تقی زاده از چهره های مطرح لژ بیداری در ایران است تقی زاده از چهره های مطرح لژ بیداری در ایران است اما در دوره رضاشاه به علت اینکه روش رضاخان دیکتاتوری بود و به حزب و تحزب روی خوش نشان نمی داد و هم بعد از ماجرای کشف حجاب و کشتار در مسجد گوهرشاد محمد علی فروغی و افرادی مانند تقی زاده از سیاست کنار رفتند.

از طرف دیگر فرزند کیخسرو شاهرخ دبیر لژ بیداری در رادیو برلین علیه رضا شاه و منافع انگلستان در ایران تبلیغ می کرد و رضاشاه برای انتقام پدرش کیخسرو شاهرخ دبیر لژ بیداری را به قتل می رساند در دوران رضاشاه فعالیت این افراد کمرنگ شد اما انسجام آنان بیشتر شد.

بلافاصله بعد از کنار گذاشته شدن رضاخان از قدرت اعضای فراموسن با حضور فروغی جلسه ای برگزار کردند محمد خلیل جواهری که جاسوس انگلستان است به ایران می آید تا لژ پهلوی را تأسیس کند.

نخستین کسانی را که دعوت می کند افراد لژ بیداری هستند.

**تقی زاده با ترفند روشنفکران را جذب لژ های فراماسونی می کرد فراماسونری چتری بود که افراد غربگرا را ذیل خودش جمع می کرد تقی زاده و لژش به سمت لژ آلمانی گرایش پیدا می کنند و سعی می کنند لژ بزرگ مستقل ملی ایران راه اندازی کنند و تاسیس لژ بزرگ مستقل ملی ایران ترفندی است توسط سید حسن تقی زاده که افرادی که نسبت به وابستگی به انگلستان حساسیت دارد را جذب کنند افرادی مانند عباس زریاب خویی و ابوالحسن زرین کوب را اینگونه جذب کرد.

سید حسن تقی زاده به این افراد گفت که ما لژ مستقل ایرانیان تشکیل دادیم که هیچ ارتباطی با انگلستان ندارد؛ البته این لژ توسط تشکل های ماسونی انگلیسی و فرانسوی بایکوت می شود و افرادی مانند حسین علاء و ابراهیم حکیمی به لژ اصلی انگلیس و فرانسوی نامه می نویسند و از تشکیلات ماسونی درخواست می کنند که لژ آنان را بپذیرید.

بعد از سقوط رضا شاه لژها خود را در قالب لژ آلمانی احیا کردند.

لژ های فرانسوی و آلمانی متحد لژ بزرگ انگلستان بودند که تقی زاده هم وفادار بود.

**تقی زاده یک استعداد شناس بود تقی زاده یک استعداد شناس بود و افرادی مستعدی را شناسایی کرد.

روش جذبش هم اینگونه بود که بعد از شناسایی افراد بااستعداد، آنان را به سفر خارجی علمی می برد به طور مثال بعد از شناسایی عباس زریاب خویی و عبدالحسین زرین کوب این دو را را برای سفر علمی به کشور شوروی سابق برد.

بعد از فراهم کردن امکان بازدید و دیدار با مستشرقین در هنگام بازگشت در هواپیما مدام صندلی خود را عوض می کرد برای مدتی نزد عباس زریاب خویی می نشست و مدتی را نزد عبد الحسین زرین کوب می نشست و از آنان می پرسید که مسافرت علمی آنان چگونه بود.

زمانی که اظهار رضایت آنان را شنید به آنها گفت: اگر دوست دارید چنین سفرهای ادامه داشته باشد باید ماسون شوید و اینچنین زمینه را برای رشد عباس زریاب خویی فراهم آورد تا از متصدی میز امانت کتابخانه به تحصیلات عالیه برسد.

*جریان روشنفکری تحلیل می کنند امثال فروغی و سید حسن تقی زاده در پی نهاد سازی و دولت مدرن بودند؟.

کارنامه تقی زاده در ماجرای تغییر خط الفبا و فرقه دموکرات هم مثبت است.

من سؤالم این است آیا می توان برای ایجاد دولت مدرن در جامعه مذهبی جریان دینی را در آن کشور حذف کرد.

** روشنفکران برای رسیدن به دولت مدرن دست به اسلحه بردند روشنفکران غربگرا برای ایجاد دولت مدرن از ترور و کشتار خودداری نکردند و متوسل به زمامداری دیکتاتور منور و مشت آهنین شدند.

برای ایجاد دولت مدرن که یکی از مؤلفه های آن سکولاریسم است از تمام ابزار سرکوب استفاده کردند و در برابر اعتقادات یک ملت ایستادند و اینگونه دولت سازی مدرن برای من رنگ می بازد.

اما اگر منظور از دولت مدرن ساختار جدیدی است که بتوان نیازهای جامعه را پاسخ دهد.

امنیت ایجاد کند.

اشتغال به وجود بیاورد فضای کسب و کار ایجاد کند.

مرحوم مدرس و آخوند خراسانی موافق چنین ساختار مدرن بودند به نظر من بزرگانی مانند آخوند خراسانی دارای ملاحظاتی بودند که این ملاحظات بهتر می توانست به نیازهای جامعه ایرانی پاسخ دهد.

طرفداران افراطی غرب بروکراسی عریض و طویل مبتنی بر رانت خوری ایجاد کردند.

آخوند خراسانی در یکی از اعلامیه اش می نویسد و در اعتراض به مشروطه خواهان می نویسد چرا اینقدر دولت را گسترش می دهید و اعضای حزب خود را به استخدام دولت درمی آورید و حقوق گزاف برای او تعیین می کنید.

جریان دینی به دنبال ایجاد ساختار جدید در کشور بودند و لزوما تنها راه آن، وابستگی به غرب نبود.

مدرس درصدد بود از طریق مجلس چنین تغییرات در کشور به وجود بیاورد اما رضاخان مجلس را طویله می دانست و در انتخابات مجلس دست می برد و نمایندگانی که از دوستان رضاخان است را به مجلس می فرستد.

به نظرم سعی افرادی مانند فروغی و تقی زاده برای ایجاد دولت سازی مدرن واقع بینانه نیست، ما در بیابان و برهوت زندگی نمی کردیم که هیچ نهاد مدرنی نداشته باشیم.

از زمان امیرکبیر در پی ایجاد نهادهای مدرن بودیم، هر چند به دلیل ساختار استبدادی نهادسازی مدرن با کندی صورت گرفت.

اما نهادسازی در حال انجام بود.

**نهاد سازی در ایران موفق می شود که مناسب با فرهنگ ایران باشد اگر نهادسازی در چارچوب مبانی اعتقادی جامعه ایرانی شکل می گرفت قطعا جواب می داد.

اگر نهادسازی در ایران شکل می گرفت که با جامعه ایرانی هماهنگ بود می توانست فضا و بیگانگی در مورد ادارات و سیستم دولتی را در جامعه ایرانی وجود داشت را از بین ببرد.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/bliw32
کلید واژه ها: زاده - مشروطه - ایران - تاریخ - زندگی - افراط - افراطی - ترور - وزیر - نمایندگی - خبرگزاری - دولت - جوان - آیت الله - خبرنگار - ایرانی - مدیریت - متفاوت - پیشرفت - موسسه - گزارش - منصوب - فرنگی - توسعه - تهران - جوانی - مجلس - چهره - لندن

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح خانه بهداشت روستایی دررفسنجان

تاجیکستان و فلسطین مذاکره کردند

طرح یک فوریتی قانون رفع موانع تولید به کمیسیون تولید ملی ارجاع شد

دیدار 26 نفر از فعالان قرآنی همدان با رهبر معظم انقلاب

وزارت خارجه ایران شهادت صالح الصماد را تسلیت گفت

«ناظم»ی که ناظم نبود + عکس

کیکی که همسر شهید حججی برایش پخت + عکس

حرکت جالب بازیگر معروف در زمین مبارزه +عکس

عکس/ پست سلطان برای موفقیت پرسپولیس در آسیا

استخدام منشی خانم با مدرک دیپلم در یک مطب

استخدام همکار آقا آشنا به رایانه در قم

تصاویری از سردار سلیمانی به مناسبت روز جانباز

استخدام کارگر ساده جهت یک خشکبار فروشی در قم

واکنش کاربران فضای مجازی به خستگی رییس جمهور +عکس

استخدام سالن دار برای کافی شاپ در اهواز

پست اینستاگرامی روحانی درخصوص فیلتر تلگرام +عکس

استخدام تعدادی نیرو جهت سوهانی برادران خیرخواه در قم

کپی اینستاگرام بی بی سی از روحانی +عکس

عکس/ پست اینستاگرامی لالیگا در تمجید از اینیستا

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت ساختمانی

دستمزد نجومی بازیگران سریال پایتخت تکذیب شد +عکس

استخدام مدرس زبان انگلیسی در زبان پژوهان

تجلیل از همکاران جانباز دوران دفاع مقدس در سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران

صداوسیما پول بیشتر می خواهد!

نجومی بگیری که نامزد شهرداری تهران شد +عکس

یادواره شهدای مدافع حرم در بابل برگزار می شود

استخدام مدرس حرفه ای زبان انگلیسی در تهران

عکسی کمتر دیده شده از شهید محسن حججی

شرط آیت الله مکارم برای فیلتر نشدن تلگرام

انتقاد جهرمی به تصویب یک قانون در مجلس

ماراتن 7 نفره تا صندلی بهشت

کلیه استخدامی های البرز و کرج - 5 اردیبهشت 97

باز هم ترجمه غلط از وزارت خارجه +عکس

آغاز فعالیت شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان/ هفته آینده؛ اولین جلسه

نشست سران آمریکا و کره جنوبی در اواسط مه

نمایش عمومی یک مجموعه شخصی

قرآن در تمامی ابعاد زندگی ترویج شود

استخدام بازاریاب تلفنی با حقوق ثابت،بیمه،پورسانت محدوده گیشا

مدیران روحانی به دولت وفادار نیستند/ اصلاح طلبان نمی توانند دولت را نگه دارند و اصولگرایان نمی توانند ملت را نگه دارند/ شبکه های اجتماعی از پدیده هایی هستند که حاکمیت با آن درگیر می شود

جزییات کاهش اقساط وام 160 میلیونی مسکن

سکانسی از سریال پایتخت که در یمن تکرار شد

دستورات زیادی دراجلاس دو روزه وزرای خارجه گروه هفت

راهپیمایی های اعتراض آمیز در ارمنستان

نخستین خانه ایرانی در تبریز افتتاح شد

طلبه اخراجی، «منافق» و «تروریست» شد + عکس

عرضه نسخه صوتی قصه های مجید

اعتصاب کارکنان راه آهن

یک جسد و چند نشانه...

افتتاح 33 طرح توسعه ای در استان آذربایجان شرقی

نام های محبوب تهرانی ها

هشدار رییس جمهور نسبت به نقض برجام از سوی آمریکا

هنوز ظرفیت فرهنگی اسلام درباره خانواده را احصاء نکرده ایم/تضعیف روحانیت یک انحراف فرهنگی است

شورای عالی استان ها طی چهار دوره گذشته هیچ مصوبه و خروجی نداشت

همایش روسای کل دادگستری ها و دادستان های کشور در ساری آغاز شد

میزان ریسک پذیری مدیران در کشور ما کاهش پیدا کرده است

راهی طولانی تا آبادانی

تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس در دستور کار امروز مجلس قرار گرفت

وظیفه مراکز فرهنگی اسلام مصون سازی مسلمین در برابر تهاجم غرب است

نماینده سازمان ملل: صالح صماد فرد صلح طلبی بود

انتقال 700 محکوم ایرانی از ترکیه

«مسجدالزهراء» سیناء، افتتاح می شود + عکس

نهایت حمایت را از ایثارگران جهادی به عمل خواهیم آورد

اختتامیه اجلاس فرماندهان نیروی دریایی

طرح 6 سوال کمیسیون فرهنگی مجلس از وزیر ارشاد

آغاز رسمی رویداد تبریز 2018 با حضور رییس جمهوری

رییس جمهور نیکاراگوئه با آزادی دانشجویان بازداشت شده موافقت کرد

کارگرانِ کارفرما و کارفرمایانِ کارگر

کمال الدین محی الدین قمشه ای درگذشت

مخالفان جمهوری اسلامی و برانگیختن اختلافات قومی با اشاعه تفکرات پان ایرانیستی

حوزه هنری کردستان از آثار با موضوع ادبیات پایداری حمایت می کند

شهید ثالث در فقه تشیع جایگاه ارزشمندی دارد

انگ جاسوسی، اقدامی برای زدن دولت و نا امید کردن نخبگان از بازگشت است

پورمختار در گفت وگو با فارس: مأمورین نیروی انتظامی در برخورد با ناهنجاری ها باید حمایت شوند

تشکل ها برای عبور از پارادایم سیاسی تورهای اجتماعی برگزار کنند/جریان دانشجویی از تبدیل شدن به یک طبقه اجتماعی لطمه می خورد

34 مدال رنگارنگ سهم دانش آموزان نخبه تاجیک از المپیاد 2018 مالزی

در جست و جوی تبار تفکر

به دلیل عدم تمایل طرف عراقی عدم لغو ویزای عراق در اربعین امسال محتمل است

اصلاح قانون خصوصی سازی، منافع چه گروه هایی را تأمین می کند؟

نام های محبوب تهرانی ها/ امیرعلی و فاطمه در صدر

قائم مقام؛ مستندی که بی طرف نیست

شنود اصلاحات/محمدرضا خاتمی: از شنود استقبال می کنیم/عضو حزب موتلفه: من نگفته ام دفتر خاتمی شنود می شود/یک افسر ارشد اطلاعاتی: شنود غیرقانونی استراق سمع است

امام خمینی(س): اگر بنا است با اعلام و نشر حکم خدا به مقام و موقعیتمان نزد مقدس نماهای احمق و آخوندهای بیسواد صدمه ای بخورد، بگذار هر چه بیشتر بخورد

تعرفه پیام رسان های داخلی یک سوم خارجی است

قدردانی فرمانداران بروجرد و دوره چگنی از نقش اشتغالزایی پست بانک ایران در روستاها و مناطق کم برخوردار

هشتمین دوره مجلس دانش آموزی

وزیر بهداشت به خوزستان سفر می کند

ایران، تمدنی بزرگ در منطقه است

معیار انتخاب شهردار تجربه و دانش فنی باشد

نمایشی برای پایان دیپلماسی - محمدرضا عرفانیان

انتخاب شهردار در انتظار تصمیم روحانی

استخدام طراح مسلط به فتوشاپ در تهران

استخدام نیروی خانم مسلط به رایانه جهت کار در قم

اخبار حقوق و دستمزد فرهنگیان در سال 97

حمایت مجلس از افزایش حقوق معلمان و فرهنگیان

چگونه به بالاترین پتانسیل خود دست یابید؟

استخدام طراح کابینت آشپزخانه خانم و آقا در تهران

عکس/ بی فرهنگی یک پورشه سوار!

تزریق آمار غلط به گردشگری

استخدام گـروه شـرکت های ساپرا

استخدام دو نفر بازاریاب در شرکت شرکت پخش گرم

موسی حقانی در گفت وگوی مشروح با فارس: روشنفکران غربگرا برای ایجاد دولت مدرن دست به ترور زدند/ تقی زاده واقع بین نبود

موسی حقانی در گفت وگوی مشروح با فارس: روشنفکران غربگرا برای ایجاد دولت مدرن دست به ترور زدند/ تقی زاده واقع بین نبود