مطالب مرتبط:
قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوال قاضی پور در مجلس: نباید به اسم حمایت از تولید داخل جنس بی کیفیت ارائه شود
مسابقه «حرف هایی از جنس نور» در البرز برگزار می شود
کاوه مدنی نگاه کن: دسته تبر از جنس ماست
مناجاتی: خداداد کمک بخواهد قبول می کنم/ در بنگلادش هم قدر تیم های ریشه دار را می دانند
مناجاتی: خداداد کمک بخواهد قبول می کنم / در بنگلادش هم قدر تیم های ریشه دار را می دانند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 16:102018-04-17سياسي

مسئولانی که رسانه را از جنس خود نمی دانند - عبدالله رحمانی*


ایرنا - دنیای کنونی رسانه را به عنوان پلی ارتباطی بین مردم و مسئولان می شناسد ولی با وجود اهمیت این رکن چهارم دموکراسی در برقراری ارتباط بین جامعه و مدیران اجرایی، - برخی مسئولان استان کردستان رسانه را از جنس خود نمی دانند و تعامل خوبی با آنها برقرار نمی کنند.

گسترش فضای مجازی تا حدود زیادی باعث شد رسانه ها نسبت به گذشته از سرعت عمل بیشتری برخوردار شوند و در کمترین زمان داده ها را تحلیل و بدست مخاطبان برسانند.

رسانه ها برای دریافت داده های درست و منطبق بر واقعیت ها نیاز دارند با مسئولان و مدیران اجرایی تعامل زیادی داشته باشند و اگر این تعامل دو سویه باشد، می تواند برای جامعه نیز سازنده تر باشد.

البته در استان کردستان مسئولانی هستند که به رسانه ها باور دارند و حتی در باره برخی مسایل از اصحاب رسانه مشاوره می گیرند که این مدیران در انجام وظایف و مسئولیت خود موفق تر بوده و در بین اهالی رسانه نیز خوشنام ترند.

واقعیت امر این است که مخاطبان اطلاعات مورد نیاز خود را به هر شیوه ممکن پیدا می کنند پس رسانه ها ناچارند برای سیراب کردن این تشنگی مخاطبان، راهکارهای مختلفی برای دستیابی به آمار و اطلاعات پیدا کنند که بخشی از آن حضور در نشست ها و مصاحبه با مسئولان است.

برخی از مسئولان استان کردستان زیاد دوست ندارند در جلسات و نشست های خود، خبرنگاران حضور داشته باشند و روابط عمومی های خود را مجبور می کنند گزیده ای از مطالب مورد نظرشان را برای اطلاع رسانی به مخاطبان به رسانه ها بدهند.

ناگفته نماند برخی از روابط عمومی دستگاه های اجرایی نیز رسانه را رقیب خود می دانند و دوست ندارند آنها در حوزه کاری شان ورود کنند چون بر این باورند که کامل ترین اطلاعات را تنها خودشان باید عرضه کنند و رسانه ها را مجبور به برداشت این اخبار می کنند.

هر چند کسی منکر محرمانه بودن برخی مباحث در نشست های خاص نیست و رسانه ها نیز این خط قرمزها را می دانند اما در این دنیای شیشه ای تا چه حد می توان مسایل را از افکار عمومی جامعه پنهان کرد.

در برخی موارد دستگاه های اجرایی فوری بودن یک جلسه را بهانه ای برای عدم دعوت از اصحاب رسانه می کنند در حالی که بسیاری از رسانه ها با بودجه های عمومی فعالیت می کنند و بسیاری از نشریات نیز برای اطلاع رسانی و انتشار از دولت یارانه می گیرند.

می گویند و می دانیم دولت های یازدهم و دوازدهم در بخش اطلاع رسانی و رسانه نسبت به دولت های پیشین مظلوم است و آنطور که باید رسانه ای برای انعکاس عملکرد خود در اختیار ندارد تا مردم از فعالیت ها و عملکرد دولتمردان در بخش های مختلف آگاهی پیدا کنند ولی بسیاری مدیران این دولت از ظرفیت موجود نیز استفاده نمی کنند.

اینکه رسانه های همسو با دولت تعدادشان کمتر از رسانه های منتقد است درست، ولی باید با تلاش مضاعف و بی وقفه سعی کنند با پوشش مطلوب برنامه ها و عملکرد دولت این خلا(مظلومیت در بخش اطلاع رسانی) را پر کنند ولی گاهی اوقات برخی مدیران دستگاه های اجرایی نیز در این مسیر با رسانه های موافق دولت همراه نیستند.

دولتمردان بارها بر تعامل میان مدیران و رسانه ها به منظور گزارش و اطلاع رسانی از فعالیت های انجام شده، کاستی ها و موانع پیش رو به مردم تاکید کرده و خواستار ارتباط منسجم و بیشتر آنان با اهالی رسانه ها بویژه رسانه های همسو با دولت شده اند.

ایرنا بعنوان خبرگزاری رسمی کشور و دولت همزمان با شروع بکار دولت تدبیر و امید، براساس سیاست گذاری های جدید همه تلاش خود را معطوف به ارتباط بیشتر با دستگاه های اجرایی به منظور انتقال برنامه ها و عملکردهای آنها به مردم کرد و در این مدت نیز به وظیفه خطیر خود که اطلاع رسانی درست، شفاف و بی طرفانه بوده، عمل کرده است.

هر چند کاستی هایی در بخش اطلاع رسانی همچنان وجود دارد که اهالی این رسانه تلاش می کنند آنها را از میان بر دارند ولی در این بین برخی دستگاه های دولتی در حوزه اطلاع رسانی ضعیف بوده و حتی گاهی اوقات حاضر به پاسخگویی به رکن چهارم دموکراسی آن هم از جنس خودشان (دولتی) نیستند.

استاندار کردستان بعنوان نماینده ارشد دولت در این استان، تلاش مضاعفی داشته تا ضعف اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی را با برقراری ارتباط دو سویه میان مدیران اجرایی و اهالی رسانه از میان بردارد و بارها در نشست های مختلف از مدیران خواسته نسبت به انعکاس عملکرد کاری شان از طریق رسانه ها بخصوص رسانه های همسو با دولت اقدام کنند.

این یک اتفاق خوب و امیدوار کننده برای رسانه هاست که مدیریت ارشد استان مدیران را به داشتن ارتباط منظم و مستمر با آنها تشویق و ترغیب می کند اما باز هم خبرنگاران برای گرفتن ارتباط با یک مدیر اجرایی باید هفت خوان را طی کرده شاید او را مجاب به پاسخگویی در حوزه کاری کنند.

اجازه مصاحبه نداریم، باید با وزارتخانه هماهنگ کنیم، وقت نداریم و .

این روزها به دفعات و در هر ارتباط خبرنگاران از سوی مدیران اجرایی استان کردستان شنیده می شود تا باز هم قبول کنیم که یکی از مهمترین دلایل برای مظلوم بودن دولت در بخش اطلاع رسانی، مدیران ناپاسخگو و فراری از رسانه ها هستند.

اگر معتقدیم که رسانه رکن چهارم دموکراسی است و پاسخگویی به آن، در واقع پاسخگو بودن به مردم است باید تغییری در رفتارهای خود بدهیم و با تعامل دو سویه میان دستگاه های اجرایی و رسانه ها، شرایطی را فراهم کنیم که مردم از خدمات ارائه شده دولت در بخش های مختلف بخوبی آگاهی یابند.

امیدواریم آن دسته از مدیران اجرایی دولت تدبیر و امید که یکی از اهدافش تعامل و ارتباط مناسب با مردم و در میان گذاشتن فعالیت ها، اقدامات و مشکلات کشور با صاحبان اصلی آن یعنی مردم است، به خود آمده و برای تحقق این امر مهم تلاش کرده و با تعامل بیشتر با اهالی رسانه، زمینه آگاهی مردم از خدمات دولت را فراهم کنند.

کثرت رسانه ای در استان کردستان باعث شده بهانه عدم در دسترس بودن رسانه ها در این مواقع، از سوی مسئولان اجرایی و روابط عمومی ها غیرقابل قبول باشد.

از مجموع رسانه ها و نشریات فعال در استان، 70 رسانه مجوز خود را از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان دریافت کرده اند، 60 روزنامه سراسری و 15 پایگاه خبری کشوری نیز در این استان دارای نمایندگی هستند.

49 رسانه نوشتاری شامل 10 هفته نامه و 6 دو هفته نامه، 17 ماهنامه، 14 فصلنامه و 2 دوفصلنامه در کردستان مجوز فعالیت دارند.

بسیاری از رسانه های کردستان برای فعالیت های روزانه خود و تهیه گزارش در مورد مسایل و مشکلات دارای حوزه بندی هستند و برخی از خبرنگاران آنها سالهاست در یک حوزه خاص قلم فرسایی کرده و تا حدود زیادی در این حوزه صاحب نظر بوده و می توانند با ارائه راهکارهایی به حل مشکلات این حوزه مدیران اجرایی را یاری کنند.

از همه اینها گذشته، اصحاب رسانه کردستان مانند تمام شهروندان حق دارند در مورد مسایل مختلف جامعه از مسئولانی که برای خدمات رسانی به آنها انتخاب شده اند، سوال کنند چون افرادی که قبول مسئولیت کرده اند مطابق قانون باید پاسخگوی کارها و اقدامات خود باشند.

ماده 26 حقوق شهروندی نیز به خوبی بر این امر اشاره دارد و بیان کرده شهروندان حق دارند نظرات و اطلاعات راجع به موضوعات مختلف را با استفاده از وسایل ارتباطی، آزادانه جستجو، دریافت و منتشر کنند.

دولت باید آزادی بیان را به طور خاص در عرصه های ارتباطات گروهی و اجتماعی و فضای مجازی از جمله روزنامه، مجله، کتاب، سینما، رادیو، تلویزیون و شبکه های اجتماعی و مانند این ها طبق قوانین تضمین کند.

رسانه ها خود را در مقابل افکار عمومی جامعه که بهترین سرمایه های یک رسانه هستند، متعهد می دانند کاش برخی مسئولان رسانه گریز به این مهم می رسیدند و اهالی خبر و رسانه را از جنس خود و مشاوران امین خود می پنداشتند.

واقعیت امر این است که در این عدم ارتباط مسئولان و رسانه ها و عدم ایجاد این پل ارتباطی، هم رسانه و هم مسئولان متضرر شده و ماحصل آن سلب اعتماد مردم به دستگاه های اجرایی، مسئولان و اهالی رسانه است.


کلید واژه ها: رسانه - مسئولان - استان کردستان - اطلاع رسانی - اطلاع - مدیران اجرایی - اطلاعات - کردستان - روابط عمومی - مدیران - دولت - جامعه - رسانی - استان - واقعیت - روابط - اصحاب - فضای مجازی - خبرنگاران - مردم - دموکراسی - عبدالله - شیشه ای - برداشت - مصاحبه - یارانه - اخبار - مجازی - اهمیت - تشنگی

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح خانه بهداشت روستایی دررفسنجان

تاجیکستان و فلسطین مذاکره کردند

طرح یک فوریتی قانون رفع موانع تولید به کمیسیون تولید ملی ارجاع شد

دیدار 26 نفر از فعالان قرآنی همدان با رهبر معظم انقلاب

وزارت خارجه ایران شهادت صالح الصماد را تسلیت گفت

«ناظم»ی که ناظم نبود + عکس

کیکی که همسر شهید حججی برایش پخت + عکس

حرکت جالب بازیگر معروف در زمین مبارزه +عکس

عکس/ پست سلطان برای موفقیت پرسپولیس در آسیا

استخدام منشی خانم با مدرک دیپلم در یک مطب

استخدام همکار آقا آشنا به رایانه در قم

تصاویری از سردار سلیمانی به مناسبت روز جانباز

استخدام کارگر ساده جهت یک خشکبار فروشی در قم

واکنش کاربران فضای مجازی به خستگی رییس جمهور +عکس

استخدام سالن دار برای کافی شاپ در اهواز

پست اینستاگرامی روحانی درخصوص فیلتر تلگرام +عکس

استخدام تعدادی نیرو جهت سوهانی برادران خیرخواه در قم

کپی اینستاگرام بی بی سی از روحانی +عکس

عکس/ پست اینستاگرامی لالیگا در تمجید از اینیستا

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت ساختمانی

دستمزد نجومی بازیگران سریال پایتخت تکذیب شد +عکس

استخدام مدرس زبان انگلیسی در زبان پژوهان

تجلیل از همکاران جانباز دوران دفاع مقدس در سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران

صداوسیما پول بیشتر می خواهد!

نجومی بگیری که نامزد شهرداری تهران شد +عکس

یادواره شهدای مدافع حرم در بابل برگزار می شود

استخدام مدرس حرفه ای زبان انگلیسی در تهران

عکسی کمتر دیده شده از شهید محسن حججی

شرط آیت الله مکارم برای فیلتر نشدن تلگرام

انتقاد جهرمی به تصویب یک قانون در مجلس

ماراتن 7 نفره تا صندلی بهشت

کلیه استخدامی های البرز و کرج - 5 اردیبهشت 97

باز هم ترجمه غلط از وزارت خارجه +عکس

آغاز فعالیت شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان/ هفته آینده؛ اولین جلسه

نشست سران آمریکا و کره جنوبی در اواسط مه

نمایش عمومی یک مجموعه شخصی

قرآن در تمامی ابعاد زندگی ترویج شود

استخدام بازاریاب تلفنی با حقوق ثابت،بیمه،پورسانت محدوده گیشا

مدیران روحانی به دولت وفادار نیستند/ اصلاح طلبان نمی توانند دولت را نگه دارند و اصولگرایان نمی توانند ملت را نگه دارند/ شبکه های اجتماعی از پدیده هایی هستند که حاکمیت با آن درگیر می شود

جزییات کاهش اقساط وام 160 میلیونی مسکن

سکانسی از سریال پایتخت که در یمن تکرار شد

دستورات زیادی دراجلاس دو روزه وزرای خارجه گروه هفت

راهپیمایی های اعتراض آمیز در ارمنستان

نخستین خانه ایرانی در تبریز افتتاح شد

طلبه اخراجی، «منافق» و «تروریست» شد + عکس

عرضه نسخه صوتی قصه های مجید

اعتصاب کارکنان راه آهن

یک جسد و چند نشانه...

افتتاح 33 طرح توسعه ای در استان آذربایجان شرقی

نام های محبوب تهرانی ها

هشدار رییس جمهور نسبت به نقض برجام از سوی آمریکا

هنوز ظرفیت فرهنگی اسلام درباره خانواده را احصاء نکرده ایم/تضعیف روحانیت یک انحراف فرهنگی است

شورای عالی استان ها طی چهار دوره گذشته هیچ مصوبه و خروجی نداشت

همایش روسای کل دادگستری ها و دادستان های کشور در ساری آغاز شد

میزان ریسک پذیری مدیران در کشور ما کاهش پیدا کرده است

راهی طولانی تا آبادانی

تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس در دستور کار امروز مجلس قرار گرفت

وظیفه مراکز فرهنگی اسلام مصون سازی مسلمین در برابر تهاجم غرب است

نماینده سازمان ملل: صالح صماد فرد صلح طلبی بود

انتقال 700 محکوم ایرانی از ترکیه

«مسجدالزهراء» سیناء، افتتاح می شود + عکس

نهایت حمایت را از ایثارگران جهادی به عمل خواهیم آورد

اختتامیه اجلاس فرماندهان نیروی دریایی

طرح 6 سوال کمیسیون فرهنگی مجلس از وزیر ارشاد

آغاز رسمی رویداد تبریز 2018 با حضور رییس جمهوری

رییس جمهور نیکاراگوئه با آزادی دانشجویان بازداشت شده موافقت کرد

کارگرانِ کارفرما و کارفرمایانِ کارگر

کمال الدین محی الدین قمشه ای درگذشت

مخالفان جمهوری اسلامی و برانگیختن اختلافات قومی با اشاعه تفکرات پان ایرانیستی

حوزه هنری کردستان از آثار با موضوع ادبیات پایداری حمایت می کند

شهید ثالث در فقه تشیع جایگاه ارزشمندی دارد

انگ جاسوسی، اقدامی برای زدن دولت و نا امید کردن نخبگان از بازگشت است

پورمختار در گفت وگو با فارس: مأمورین نیروی انتظامی در برخورد با ناهنجاری ها باید حمایت شوند

تشکل ها برای عبور از پارادایم سیاسی تورهای اجتماعی برگزار کنند/جریان دانشجویی از تبدیل شدن به یک طبقه اجتماعی لطمه می خورد

34 مدال رنگارنگ سهم دانش آموزان نخبه تاجیک از المپیاد 2018 مالزی

در جست و جوی تبار تفکر

به دلیل عدم تمایل طرف عراقی عدم لغو ویزای عراق در اربعین امسال محتمل است

اصلاح قانون خصوصی سازی، منافع چه گروه هایی را تأمین می کند؟

نام های محبوب تهرانی ها/ امیرعلی و فاطمه در صدر

قائم مقام؛ مستندی که بی طرف نیست

شنود اصلاحات/محمدرضا خاتمی: از شنود استقبال می کنیم/عضو حزب موتلفه: من نگفته ام دفتر خاتمی شنود می شود/یک افسر ارشد اطلاعاتی: شنود غیرقانونی استراق سمع است

امام خمینی(س): اگر بنا است با اعلام و نشر حکم خدا به مقام و موقعیتمان نزد مقدس نماهای احمق و آخوندهای بیسواد صدمه ای بخورد، بگذار هر چه بیشتر بخورد

تعرفه پیام رسان های داخلی یک سوم خارجی است

قدردانی فرمانداران بروجرد و دوره چگنی از نقش اشتغالزایی پست بانک ایران در روستاها و مناطق کم برخوردار

هشتمین دوره مجلس دانش آموزی

وزیر بهداشت به خوزستان سفر می کند

ایران، تمدنی بزرگ در منطقه است

معیار انتخاب شهردار تجربه و دانش فنی باشد

نمایشی برای پایان دیپلماسی - محمدرضا عرفانیان

انتخاب شهردار در انتظار تصمیم روحانی

استخدام طراح مسلط به فتوشاپ در تهران

استخدام نیروی خانم مسلط به رایانه جهت کار در قم

اخبار حقوق و دستمزد فرهنگیان در سال 97

حمایت مجلس از افزایش حقوق معلمان و فرهنگیان

چگونه به بالاترین پتانسیل خود دست یابید؟

استخدام طراح کابینت آشپزخانه خانم و آقا در تهران

عکس/ بی فرهنگی یک پورشه سوار!

تزریق آمار غلط به گردشگری

استخدام گـروه شـرکت های ساپرا

استخدام دو نفر بازاریاب در شرکت شرکت پخش گرم

مسئولانی که رسانه را از جنس خود نمی دانند - عبدالله رحمانی*

مسئولانی که رسانه را از جنس خود نمی دانند - عبدالله رحمانی*