مطالب مرتبط:
قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوال قاضی پور در مجلس: نباید به اسم حمایت از تولید داخل جنس بی کیفیت ارائه شود
مسابقه «حرف هایی از جنس نور» در البرز برگزار می شود
کاوه مدنی نگاه کن: دسته تبر از جنس ماست
مناجاتی: خداداد کمک بخواهد قبول می کنم/ در بنگلادش هم قدر تیم های ریشه دار را می دانند
مناجاتی: خداداد کمک بخواهد قبول می کنم / در بنگلادش هم قدر تیم های ریشه دار را می دانند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 16:102018-04-17سياسي

مسئولانی که رسانه را از جنس خود نمی دانند - عبدالله رحمانی*


ایرنا - دنیای کنونی رسانه را به عنوان پلی ارتباطی بین مردم و مسئولان می شناسد ولی با وجود اهمیت این رکن چهارم دموکراسی در برقراری ارتباط بین جامعه و مدیران اجرایی، - برخی مسئولان استان کردستان رسانه را از جنس خود نمی دانند و تعامل خوبی با آنها برقرار نمی کنند.

گسترش فضای مجازی تا حدود زیادی باعث شد رسانه ها نسبت به گذشته از سرعت عمل بیشتری برخوردار شوند و در کمترین زمان داده ها را تحلیل و بدست مخاطبان برسانند.

رسانه ها برای دریافت داده های درست و منطبق بر واقعیت ها نیاز دارند با مسئولان و مدیران اجرایی تعامل زیادی داشته باشند و اگر این تعامل دو سویه باشد، می تواند برای جامعه نیز سازنده تر باشد.

البته در استان کردستان مسئولانی هستند که به رسانه ها باور دارند و حتی در باره برخی مسایل از اصحاب رسانه مشاوره می گیرند که این مدیران در انجام وظایف و مسئولیت خود موفق تر بوده و در بین اهالی رسانه نیز خوشنام ترند.

واقعیت امر این است که مخاطبان اطلاعات مورد نیاز خود را به هر شیوه ممکن پیدا می کنند پس رسانه ها ناچارند برای سیراب کردن این تشنگی مخاطبان، راهکارهای مختلفی برای دستیابی به آمار و اطلاعات پیدا کنند که بخشی از آن حضور در نشست ها و مصاحبه با مسئولان است.

برخی از مسئولان استان کردستان زیاد دوست ندارند در جلسات و نشست های خود، خبرنگاران حضور داشته باشند و روابط عمومی های خود را مجبور می کنند گزیده ای از مطالب مورد نظرشان را برای اطلاع رسانی به مخاطبان به رسانه ها بدهند.

ناگفته نماند برخی از روابط عمومی دستگاه های اجرایی نیز رسانه را رقیب خود می دانند و دوست ندارند آنها در حوزه کاری شان ورود کنند چون بر این باورند که کامل ترین اطلاعات را تنها خودشان باید عرضه کنند و رسانه ها را مجبور به برداشت این اخبار می کنند.

هر چند کسی منکر محرمانه بودن برخی مباحث در نشست های خاص نیست و رسانه ها نیز این خط قرمزها را می دانند اما در این دنیای شیشه ای تا چه حد می توان مسایل را از افکار عمومی جامعه پنهان کرد.

در برخی موارد دستگاه های اجرایی فوری بودن یک جلسه را بهانه ای برای عدم دعوت از اصحاب رسانه می کنند در حالی که بسیاری از رسانه ها با بودجه های عمومی فعالیت می کنند و بسیاری از نشریات نیز برای اطلاع رسانی و انتشار از دولت یارانه می گیرند.

می گویند و می دانیم دولت های یازدهم و دوازدهم در بخش اطلاع رسانی و رسانه نسبت به دولت های پیشین مظلوم است و آنطور که باید رسانه ای برای انعکاس عملکرد خود در اختیار ندارد تا مردم از فعالیت ها و عملکرد دولتمردان در بخش های مختلف آگاهی پیدا کنند ولی بسیاری مدیران این دولت از ظرفیت موجود نیز استفاده نمی کنند.

اینکه رسانه های همسو با دولت تعدادشان کمتر از رسانه های منتقد است درست، ولی باید با تلاش مضاعف و بی وقفه سعی کنند با پوشش مطلوب برنامه ها و عملکرد دولت این خلا(مظلومیت در بخش اطلاع رسانی) را پر کنند ولی گاهی اوقات برخی مدیران دستگاه های اجرایی نیز در این مسیر با رسانه های موافق دولت همراه نیستند.

دولتمردان بارها بر تعامل میان مدیران و رسانه ها به منظور گزارش و اطلاع رسانی از فعالیت های انجام شده، کاستی ها و موانع پیش رو به مردم تاکید کرده و خواستار ارتباط منسجم و بیشتر آنان با اهالی رسانه ها بویژه رسانه های همسو با دولت شده اند.

ایرنا بعنوان خبرگزاری رسمی کشور و دولت همزمان با شروع بکار دولت تدبیر و امید، براساس سیاست گذاری های جدید همه تلاش خود را معطوف به ارتباط بیشتر با دستگاه های اجرایی به منظور انتقال برنامه ها و عملکردهای آنها به مردم کرد و در این مدت نیز به وظیفه خطیر خود که اطلاع رسانی درست، شفاف و بی طرفانه بوده، عمل کرده است.

هر چند کاستی هایی در بخش اطلاع رسانی همچنان وجود دارد که اهالی این رسانه تلاش می کنند آنها را از میان بر دارند ولی در این بین برخی دستگاه های دولتی در حوزه اطلاع رسانی ضعیف بوده و حتی گاهی اوقات حاضر به پاسخگویی به رکن چهارم دموکراسی آن هم از جنس خودشان (دولتی) نیستند.

استاندار کردستان بعنوان نماینده ارشد دولت در این استان، تلاش مضاعفی داشته تا ضعف اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی را با برقراری ارتباط دو سویه میان مدیران اجرایی و اهالی رسانه از میان بردارد و بارها در نشست های مختلف از مدیران خواسته نسبت به انعکاس عملکرد کاری شان از طریق رسانه ها بخصوص رسانه های همسو با دولت اقدام کنند.

این یک اتفاق خوب و امیدوار کننده برای رسانه هاست که مدیریت ارشد استان مدیران را به داشتن ارتباط منظم و مستمر با آنها تشویق و ترغیب می کند اما باز هم خبرنگاران برای گرفتن ارتباط با یک مدیر اجرایی باید هفت خوان را طی کرده شاید او را مجاب به پاسخگویی در حوزه کاری کنند.

اجازه مصاحبه نداریم، باید با وزارتخانه هماهنگ کنیم، وقت نداریم و .

این روزها به دفعات و در هر ارتباط خبرنگاران از سوی مدیران اجرایی استان کردستان شنیده می شود تا باز هم قبول کنیم که یکی از مهمترین دلایل برای مظلوم بودن دولت در بخش اطلاع رسانی، مدیران ناپاسخگو و فراری از رسانه ها هستند.

اگر معتقدیم که رسانه رکن چهارم دموکراسی است و پاسخگویی به آن، در واقع پاسخگو بودن به مردم است باید تغییری در رفتارهای خود بدهیم و با تعامل دو سویه میان دستگاه های اجرایی و رسانه ها، شرایطی را فراهم کنیم که مردم از خدمات ارائه شده دولت در بخش های مختلف بخوبی آگاهی یابند.

امیدواریم آن دسته از مدیران اجرایی دولت تدبیر و امید که یکی از اهدافش تعامل و ارتباط مناسب با مردم و در میان گذاشتن فعالیت ها، اقدامات و مشکلات کشور با صاحبان اصلی آن یعنی مردم است، به خود آمده و برای تحقق این امر مهم تلاش کرده و با تعامل بیشتر با اهالی رسانه، زمینه آگاهی مردم از خدمات دولت را فراهم کنند.

کثرت رسانه ای در استان کردستان باعث شده بهانه عدم در دسترس بودن رسانه ها در این مواقع، از سوی مسئولان اجرایی و روابط عمومی ها غیرقابل قبول باشد.

از مجموع رسانه ها و نشریات فعال در استان، 70 رسانه مجوز خود را از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان دریافت کرده اند، 60 روزنامه سراسری و 15 پایگاه خبری کشوری نیز در این استان دارای نمایندگی هستند.

49 رسانه نوشتاری شامل 10 هفته نامه و 6 دو هفته نامه، 17 ماهنامه، 14 فصلنامه و 2 دوفصلنامه در کردستان مجوز فعالیت دارند.

بسیاری از رسانه های کردستان برای فعالیت های روزانه خود و تهیه گزارش در مورد مسایل و مشکلات دارای حوزه بندی هستند و برخی از خبرنگاران آنها سالهاست در یک حوزه خاص قلم فرسایی کرده و تا حدود زیادی در این حوزه صاحب نظر بوده و می توانند با ارائه راهکارهایی به حل مشکلات این حوزه مدیران اجرایی را یاری کنند.

از همه اینها گذشته، اصحاب رسانه کردستان مانند تمام شهروندان حق دارند در مورد مسایل مختلف جامعه از مسئولانی که برای خدمات رسانی به آنها انتخاب شده اند، سوال کنند چون افرادی که قبول مسئولیت کرده اند مطابق قانون باید پاسخگوی کارها و اقدامات خود باشند.

ماده 26 حقوق شهروندی نیز به خوبی بر این امر اشاره دارد و بیان کرده شهروندان حق دارند نظرات و اطلاعات راجع به موضوعات مختلف را با استفاده از وسایل ارتباطی، آزادانه جستجو، دریافت و منتشر کنند.

دولت باید آزادی بیان را به طور خاص در عرصه های ارتباطات گروهی و اجتماعی و فضای مجازی از جمله روزنامه، مجله، کتاب، سینما، رادیو، تلویزیون و شبکه های اجتماعی و مانند این ها طبق قوانین تضمین کند.

رسانه ها خود را در مقابل افکار عمومی جامعه که بهترین سرمایه های یک رسانه هستند، متعهد می دانند کاش برخی مسئولان رسانه گریز به این مهم می رسیدند و اهالی خبر و رسانه را از جنس خود و مشاوران امین خود می پنداشتند.

واقعیت امر این است که در این عدم ارتباط مسئولان و رسانه ها و عدم ایجاد این پل ارتباطی، هم رسانه و هم مسئولان متضرر شده و ماحصل آن سلب اعتماد مردم به دستگاه های اجرایی، مسئولان و اهالی رسانه است.


کلید واژه ها: رسانه - مسئولان - استان کردستان - اطلاع رسانی - اطلاع - مدیران اجرایی - اطلاعات - کردستان - روابط عمومی - مدیران - دولت - جامعه - رسانی - استان - واقعیت - روابط - اصحاب - فضای مجازی - خبرنگاران - مردم - دموکراسی - عبدالله - شیشه ای - برداشت - مصاحبه - یارانه - اخبار - مجازی - اهمیت - تشنگی

آخرین اخبار سرویس:
قربانی اسیدپاشی: پرونده ام مختومه نشده و در حال پیگیری است

از خانواده آقای رییس جمهور چه می دانیم؟

خدمت صادقانه به مردم یک وظیفه و توفیق الهی است

دستور رهبر انقلاب به رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای دیدار با خانواده شهدا

رقابت 280 دانش آموز در تهران

عملیات سایبری دشمن در شبکه های اجتماعی با پمپاژ شایعه/ موج ایثار در کشور لازم است

جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور مطرح کرد عملیات سایبری دشمن در شبکه های اجتماعی با پمپاژ شایعه/ موج ایثار در کشور لازم است

اهتزاز پرچم بارگاه امام هشتم در امامزاده محمد بن باقر (ع)

امام جمعه کرج خطاب به شورای شهر: با سرنوشت شهر بازی نکنید

عشق مردم یک سرزمین به شکار با عقاب

راه های کاهش مصرف اینترنت همراه

تعامل بنیاد برکت با وزارت بهداشت برای خدمات رسانی به مردم

الویت اصلی دولت در مناطق محروم چیست؟

آیت الله عیسی قاسم تحت عمل جراحی قرار می گیرد

تامین آب شرب مردم جزو وظایف دولت است/ تلاش کارگران در این هوای گرم جای تقدیر دارد

کاروان زیر سایه خورشید وارد شهرکرد شد

رسانه‎های مستقل بدون درنظرگرفتن منافع سیاسی فعالیت می‎کنند/ مشکلات مالی آنها باید برطرف شود

بگیر و ببند شکست خورده؛ حاکمیت در حوزه های فرهنگی و اجتماعی تساهل نشان دهد/ نیروی انتظامی متولی فرهنگ نیست

کمک به رسانه های مستقل مکمل مبارزه با فساد است/ تاریکخانه ها را نور بتابانیم، تخلف از بین برود

مردم وحدتیه دشتستان در اعتراض به مشکل آب راه اصلی بوشهر - شیراز را بستند

عدالت اجتماعی اساس نظام اسلامی است/ نزدیکی پیروزی نهایی در آزادسازی دیگر سرزمین های اشغالی

حجاب و عفاف؛ سلاح امروز زنان ایرانی

میانداری دولت در عرصه اقتصاد نیازمند احساس مسئولیت مضاعف است

اسلامی ماندن نظام در گروه انقلابی ماندن حوزه علمیه است/ مسئولان به دور از اشرافی گری مشکلات مردم و کشور را حل کنند

دشمن درصدد استحاله نظام از درون است/ مدل مردم سالاری دینی به کابوس نظام سلطه تبدیل شده است

پدر شوهر دختر رییس!

قرآن دستور زندگی و راه رهایی امت و اصلاح بشریت است

شین آبادی هابرای تاریخ می نویسند

آیت الله عیسی قاسم تحت عمل جراحی قرار می گیرد

آیت الله شیخ عیسی قاسم تحت عمل جراحی قرار می گیرد

گفتگوی تلفنی مرکل و پوتین درباره اوضاع بین المللی و منطقه ای

زمان برگزاری مراسم ختم پدر مجیدی اعلام شد

هیچ کسی در کشور برای جوانان فرش قرمز پهن نمی کند/ بازنشستگان به جای تور پهن کردن برای پست های مدیریتی به جوانان مشورت دهند

روزی که مهران مدیری موسسات مالی را سوژه دورهمی قرارداد

جذب اعضای هیات علمی فقط براساس آیین نامه/ عدم اعمال سلیقه در جذب

دولت «مبارزه با فساد» را در صدر برنامه هایش قرار دهد

عکس روی جلد مجله تایم با موضوع ترامپی که در حقیقت پوتین است!

مراسم بزرگداشت امام زاده حسین (ع) + فیلم

امیری تست های پزشکی ترابوزان را پشت سر گذاشت/فردا مراسم معارفه

دوچرخه سواری بی خطر در تاریکی با کفش های شبنما

مردم ایران شایسته خدمات بیشتری هستند

درخواست سپنتا نیکنام از رییس جمهور

تعریف از خواص تریاک در برنامه تلویزیونی

نگاه وزیر حج عربستان درباره حجاج ایرانی

از همه ابزارها علیه مجلس با هدف اختلال استفاده می شود

تجمع مردمی عفاف و حجاب/ بی حجابی برای دشمنان یکی از امیدهای نابودی اسلام و شیعیان است

برگزاری جشن های دهه کرامت در تویسرکان

ضرورت شناسایی چاه های غیرمجاز در روستاها / روستاییان مشکلات خودشان را حل کنند

آیا صدای زنگ تماس بین ایران و امریکا به صدا در می آید؟

پارازیت ها توسط چه کسی ارسال می شود؟

برگزاری گفتمان دینی عفاف و حجاب در رباط کریم

حفظ کیان خانواده در سایه سار عفت

استقبال روسیه از همکاری با ایران در تأمین هواپیما / شوالیه های روسی باز می گردند

درخواست سپنتا نیکنام از رییس جمهور

کارگاه بین المللی «رسانه های دیجیتال، اسلام گرایی و سیاست در خاورمیانه»

حفاظت از منابع آبی با هوش مصنوعی

دلیل سقوط هواپیمای ATR یاسوج اعلام شد

دانلود آهنگ جدید هوروش بند بنام عوض کردی

ظریف و دیپلمات هابه مقام بنیانگذار انقلاب ادای احترام می کنند

حجاج گلستانی 20 مرداد به مکه می روند

تاکید بر ساخت سد پارسیان در رستم

برپایی جشن دهه کرامت در شعب مؤسسه کریمه آل رسول(س)

قاطعیت در نگهداری و دفاع از دین و ولایت؛ مهم ترین ویژگی رفتاری امام رضا(ع)

مقابله جدید واتس اپ با خبرهای جعلی در هند

برخورد جدی با فعالیت غیرقانونی مهدهای قرآنی / شباهت چهره 287 نفر در بهارستان

نیم نگاهی به پروژه های عمرانی بخش بوستان

تلاش شورای شهر صالحیه برای تحول زیرساختی کلان

پوتین به ناتو هشدار داد

تاکید ائمه جمعه خنج بر لزوم وحدت در جامعه

مراسم یادبود عباس امیرانتظام

پیام تسلیت اخوان انصاری به وحید حقانیان

سهمیه تاکسی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

عطر آگین شدن شهر قدس با بوی خوش رضوی

کشف یک تابوت مرموز دوهزار ساله در مصر

احزاب نباید تنها به دنبال شعاردادن باشند/ بحران خروج مغزها از فروش نفت و گاز خطرناک تر است

عده ای به دنبال جدا کردن معنویت از سیاست هستند

حجاج گلستانی 20 مرداد به مکه می روند

یک قابلیت جدید و جذاب برای گوگل

قائم مقامی الیاس حضرتی در حزب اعتماد ملی "غیرقانونی" اعلام شد

رسیدگی به پرونده سپنتا نیکنام در جلسه مجمع تشخیص

اروپایی ها با طناب موساد به چاه منافقین رفتند +تصاویر

استقبال روسیه از همکاری با ایران در تأمین هواپیما

وقت مسئولان؛ وقف مردم

روزیاتو: دو مقصر اصلی که مانع پیشرفت و موفقیت شما در کار می شوند را بشناسید

اعلام اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی خلاف امنیت ملی است/بسیاری از این شرکت ها تخلفی نداشته و در راستای دور زدن تحریم ها فعالیت می کنند

مشهد قطب موسیقی زیرزمینی کشور شده است

تعادلی بین کار و زندگی پرستاران وجود ندارد/ آسیب های حرفه پرستاری

حقوق کودکان در ایستگاه مجلس

دانلود آهنگ جدید پویا بیاتی بنام عشق اسمش روشه

اینم شاهکار جدید تلویزیون!

آیین سنتی نورگون در روستای نوا مازندران

شهردار میدان شهر یک زن تعیین شد

از زن بیوه داغدیده چگونه باید خواستگاری کرد؟

مراسم بزرگداشت عباس امیر انتظام + عکس

خانه های تاریخی بروجرد در حال تخریب هستند/ مرمت قلعه «پرویز خان»

سرپرست 3 فرمانداری در مازندران منصوب شدند

چی شد که اینطوری شد استاد؟!

تقاضای سپنتا نیکنام از رییس جمهور

دومین نشست تخصصی «استحکام بنیان خانواده» در سمنان برگزار می شود

افتتاح فاز اول زائر سرای بزرگ امام رضا (ع) طی هفته آینده

مسئولانی که رسانه را از جنس خود نمی دانند - عبدالله رحمانی*

مسئولانی که رسانه را از جنس خود نمی دانند - عبدالله رحمانی*