مطالب مرتبط:
اثر مصرف میوه و سبزیجات تازه بر سلامت قلب
یک کشته بر اثر تصادف در سه راهی سیمان
ارسال 400 اثر به جشنواره سراسری شعر بهشت بیان
معماری اسلامی به معنای رجوع به سنت ها نیست/هویت در معماری مانند اثر انگشت است
کشته شدن 13 نفر بر اثر تصادفات ایام بارندگی در مازندران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 15:322018-04-17پزشكي

اثر مصرف میوه و سبزیجات تازه بر سلامت قلب


مصرف پایین میوه یکی از عوامل خطر اصلی بیماری های قلبی و عروقی است که عامل 104 میلیون سال-زندگی ناتوانی در سال 2010 معرفی شده است که 30 میلیون آن در چین بوده است.

- : بیماری قلبی و عروقی علت اصلی مرگ و میر و ناتوانی زود هنگام در جهان است و سالانه بیش از 17 میلیون مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی رخ می دهد که تقریباً 80% از بار بیماری در کشورهای کم و متوسط درآمد مثل چین را تشکیل می دهد.

مصرف پایین میوه یکی از عوامل خطر اصلی بیماری های قلبی و عروقی است که عامل 104 میلیون سال-زندگی ناتوانی در سال 2010 معرفی شده است که 30 میلیون آن در چین بوده است.

ارتباط رژیم غذایی و بیماری قلبی البته این تخمین ها عمدتاً بر اساس یافته های مطالعات غربی است که شواهد قابل اعتماد اندکی از چین و دیگر کشورهای در حال توسعه دارند، کشورهایی که رژیم غذایی، سبک زندگی و الگوی بیماری ها تفاوت چشمگیری با جوامع غربی دارند.

علاوه بر این، عمده مطالعات پیشین ترکیبی از میوه تازه و فرآینده شده (فریز شده، میوه خشک، کمپوت یا آبمیوه) را در نظر گرفته بودند و اطلاعاتی محدودی در زمینه میوه تازه در اختیار داشتند که معمولاً به عنوان میان وعده مصرف می شود.

همچنین، ارتباط دریافت میوه با سکته به ویژه سکته های هموراژیک کمتر از ارتباط آن با بیماری ایسکمیک قلبی مورد بررسی قرار گرفته است که بر اهمیت انجام این مطالعات تأکید می کند، در صورتی که میزان سکته (به ویژه سکته هموراژیک) بسیار بالاست.

در این مطالعه ارتباط مصرف میوه های تازه با خطر حوادث عمده قلبی و عروقی در چین مورد بررسی قرار گرفته است، جایی که مصرف میوه تازه پایین بوده اگرچه مصرف سبزیجات تازه بالاست.

مطالعه انجام گرفته در ارتباط با بیماری قلبی و مصرف میوه تازه در مطالعه حاضر بیش از 450000 مرد و زن در چین بدون سابقه بیماری قلبی و عروقی یا درمان ضد فشار خون شرکت داشتند.

مصرف میوه تازه بیشتر با سطح پایین تر فشار خون و قند خون مرتبط بود.

مصرف میوه بالاتر به طور مستقل از فشار خون، سطح قند خون و دیگر فاکتورهای رژیمی و غیر رژیمی با کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی شامل مرگ ناشی از حملات قلبی، حوادث کرونری، سکته هموراژیک و سکته ایسمیک ارتباط داشت.

این ارتباط در 10 منطقه و زیرگروه های مختلف افراد شرکت کننده که بر حسب ویژگی های اولیه دسته بندی شده بودند، نتیجه یکسانی داشت.

اگر بخش عمده این ارتباط علیتی باشد، افزایش مصرف میوه تازه فواید سلامتی قابل توجهی خواهد داشت.

مطالعات آینده نگر متعددی در جوامع غربی ارتباط میوه با بیماری های قلبی را مورد بررسی قرار داده اند.

بیشتر این مطالعات ارتباط معکوسی را نشان داده اند اما میزان مزایای حاصل به میزان قابل توجهی متفاوت و از آنچه در این مطالعه به دست آمد بسیار ضعیف تر بود.

برای مثال، در یک متاآنالیز اخیر از 6 مطالعه که مجموعاً قریب به 680000 شرکت کننده و 10000 مرگ قلبی و عروقی را پوشش داده بودد، نشان داده شد هر سروینگ میوه (80 گرم) بیشتر در روز با 5% خطر کمتر مرگ ناشی از حوادث قلبی و عروقی همراه است که شواهد خوبی از یک اثر محافظتی واقعی نیست.

تنها یک مطالعه آینده نگر در چین ارتباط بین میوه تازه و خطر بیماری های قلبی و عروقی را نشان داد.

در این مطالعه که حدود 130000 بزرگسال و 1600 مرگ ناشی از حوادث قلبی را پیگیری کرده بود، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در افرادی که بیشترین میزان مصرف میوه را داشتند، 30% کمتر از کسانی بود که مصرف میوه آنها در پایین ترین چارک (یک چهارم پایینی) قرار داشت.

اما هیچ ارتباط کلی با بروز حوادث کرونری مشاهده نشد که شاید بخاطر تعداد اندک این حوادث (365 مورد) باشد.

اطلاعات مربوط به ارتباط بین مصرف میوه و سکته، به ویژه سکته هموراژیک محدود است، که نسبتاً در جوامع غربی غیر معمول می باشد.

در مطالعه حاضر، که بیش از 3500 مورد سکته هموراژیک را شامل شده، مشخص گردید که مصرف بالاتر میوه تازه به طور معنی داری با کاهش خطر سکته هموراژیک همراه است که این ارتباط کاملاً مستقل از فشار خون بود.

نتایج حاصله از بررسی ارتباط مشاهده شده بین میزان مصرف میوه و خطر بیماری های قلبی و عروقی در مطالعه حاضر (40% خطر کمتر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و 34% خطر کمتر حوادث کرونری در شرکت کنندگانی روزانه میوه تازه مصرف می کردند، نسبت به کسانی که به ندرت میوه تازه می خوردند) بسیار قوی تر از گزارشات قبلی است.

چندین فاکتور می تواند علت این تفاوت باشد.

اول اینکه مطالعه حاضر برخلاف مطالعات پیشین، بر مصرف میوه تازه تأکید داشته که در چین مصرف می شود و مزایای بالقوه آن بیشتر است.

علاوه بر این، میانگین مصرف میوه در جمعیت چین بسیار پایین است و شواهدی وجود دارد که ارتباط مصرف میوه را با افزایش خطر بیماری ها به ویژه در موارد مصرف خیلی پایین (کمتر از دو واحد در روز) نشان می دهد.

به علاوه، در این بررسی نه تنها کسانی که سابقه بیماری قلبی و عروقی داشتند بلکه افرادی که داروهای ضد فشار خون نیز دریافت می کردند هم وارد مطالعه نشدند و لذا عامل مخدوش کننده مصرف دارو کاهش یافت.

همچنین در تجزیه و تحلیل آماری خطای رگرسیون را در نظر گرفتیم در حالیکه کمتر مطالعه ای قبلاً به این نکته مهم توجه کرده بود.

محدودیتهای موجود در مطالعه فوق مطالعه حاضر محدودیت هایی نیز داشته است.

اول اینکه اطلاعات مربوط به میوه های فرآیند شده جمع آوری نشد چون مصرف آن در چین بسیار محدود است.

دوماً، ما نتوانستیم ارتباط بین سبزیجات تازه با خطر بیماری های قلبی را به درستی تعیین کنیم چراکه مصرف آن به طور روزانه تقریباً فراگیر است.

سوماً، مصرف میوه در ابتدای مطالعه با استفاده از یک پرسشنامه بسامد خوراک ساده ارزیابی شد و اطلاعات مربوط به میانگین مصرف به طور غیر مستقیم بر اساس داده های بازبینی (با این فرض که تغییر عمده ای بین تحقیق پایه و بازبینی دوم وجود ندارد) تخمین زده شد.

چهارم، ما اطلاعاتی در خصوص مصرف سایر انواع میوه جمع آوری نکردیم که احتمالاً به شدت بر اساس فصل و منطقه زندگی متفاوت است (هر چند بیشتر میوه های مصرف شده در چین سیب، مرکبات و گلابی است).

پنجم اینکه این مطالعه دقیقاً نماینده ای از کل کشور نیست و پرسشنامه استفاده شده برای سایر مقادیر رژیمی اعتبار سنجی نشده بود.

در نهایت و شاید مهمتر از همه، مصرف میوه در این مطالعه ارتباط نزدیکی با وضعیت اقتصادی و اجتماعی داشت که به نوبه خود با وضعیت سلامتی و خطر بیماری های قلبی و عروقی ارتباط نزدیکی دارد.

اگرچه ما به دقت بسیاری از متغیرهای مرتبط با وضعیت اقتصادی و اجتماعی (مثل منطقه زندگی، سطح تحصیلات و درآمد) را تعدیل کردیم و آنالیز خوشه ای مطابق با این متغیرها انجام شد که نتایج مشابهی را در پی داشت، اما هنوز مخدوشگرهای دیگری ممکن است وجود داشته باشند.

نتیجه گیری در این مطالعه نمی توان نتیجه گیری منطقی از ارتباط علیتی داشت اما ارتباط معکوس بین مصرف میوه و بیماری های قلبی مشاهده شده می تواند علیتی باشد چرا که میوه منبع غنی از پتاسیم، فیبر رژیمی، فولات، آنتی اکسیدان و فیتوکمیکال های زیست فعال گوناگون است که هر کدام دارای اثرات محافظتی از قلب بوده و حاوی حداقل مقدار سدیم، چربی و کالری اند.

این ارتباط ممکن است از طریق عوامل خطر مختلف بیماری قلبی و عروقی از جمله پرفشاری خون، دیابت و اضافه وزن میانجی شود.

با این حال، در جمعیت نسبتاً لاغر مورد مطالعه (میانگین BMI برابر با 23/5) مصرف میوه با افزایش چاقی (بجای کاهش) مرتبط بود که می تواند بخاطر وضعیت تغذیه ای بهتر در این افراد باشد.

چرا که ارتباط مثبت و قوی در افراد با BMI پایین تر مشاهده شد و تعدیل داده ها برای فشار خون و سطح قند خون این ارتباط را تنها به میزان اندکی کاهش داد که نشان می دهد مکانیسم های دیگری دخیل هستند.

به طور کلی ارزیابی ما از ارتباط مصرف میوه تازه و بیماری های قلبی و عروقی در چین نشان داد که سطح مصرف میوه و سبزی ارتباط معکوسی با فشار خون و سطح گلوکز خون دارد.

مستقل از فشار خون، قند خون و سایر فاکتورهای رژیمی و غیر رژیمی می توان گفت مصرف بالاتر میوه به طور معنی داری حوادث قلبی و عروقی را کاهش می دهد.


کلید واژه ها: بیماری - بیماری های قلبی - میوه - مصرف - بیماری قلبی - سکته - فشار خون - رژیم غذایی - مطالعه - رژیم - زندگی - سبزیجات - قند خون - جوامع - حوادث - سلامت - آینده - سبک زندگی - مرگ و میر - اطلاعاتی - افزایش - منطقه - توسعه - اهمیت - تفاوت - درآمد - صورتی - درمان - میزان - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
عضو هیأت علمی مرکز مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد ایران دومین کشور دنیا در اجرای بزرگترین درمان اعتیاد

تاثیر فضای سبز شهری در کاهش افسردگی

بهترین ورزش ها برای بیمارانی که سکته کرده اند

تاثیر فضای سبز شهری در کاهش افسردگی

بهره برداری از خانه بهداشت روستای جوبریز دربخش مارگون

تلخی دهان نشانه چیست؟

هر ایرانی چقدر حق بیمه درمان می پردازد؟ + وظایف بیمه های تکمیلی

در سه دهه گذشته رخ داد؛ رتبه یک دانشجوبان آمریکایی در استفاده از ماری جوآنا

نوشیدنی هایی از جنس ویتامین C

راه های ساده برای پرپشت کردن ابروها

مشکلی در تأمین داروی «والزارتان» وجود ندارد/ هیچ داروی چینی به کشور وارد نمی شود

درمان خانگی تنبلی روده ها

رابطه مزاج و انواع سرگیجه

به اسم استاد و به دست دستیار/ دانستن حق بیمار است

توزیع نامناسب خدمات دندانپزشکی در کشور

شناسایی منفعت نوشابه گازدار برای سرطان روده

علل و درمان انزال رتروگراد

لجن درمانی در دریاچه ارومیه

تلخی دهان نشانه چیست؟

تاثیر فوق العاده سیب زمینی برای زیبایی و جوانی پوست

هماهنگی در سطح دانشگاه ها و هم افزایی در اجرای تجارب موفق و هم اندیشی در حل مشکلات مهمترین هدف برگزاری هجدهمین نشست منطقه 4 معاونت های غذا و دارو در اهواز

بهترین اسموتی های تابستانه با گیلاس

علائم و روش های درمان «اختلالِ بازی»

6 قضاوتی که دیگران در نگاه اول درباره ما می کنند

ادعای جدید دانشمندان درباره خطر استفاده از خمیردندان

روایتی از پدیده ای شایع در بیمارستان ها؛به اسم استاد و به دست دستیار/ "دانستن" حق بیمار است

مشکلی در تامین داروی والزارتان وجود ندارد/ هیچ داروی چینی به کشور وارد نمی شود

فواید پختن غذا در پلوپز

هشدار مهم در مورد آمار بالای غرق شدگی

ابروهای خود را در یک هفته پرپشت کنید

فواید نوشابه گازدار برای بیماران مبتلا به سرطان روده!

آنچه درمورد روغنها باید بدانیم |کدام روغن برای سرخ کردن مناسب تر است؟

دومین کمیسیون پزشکی تعیین درصد 412 جانباز آذربایجان شرقی برگزار شد

مدیرکل نظارت بر دارو و موادمخدرسازمان غذا و دارو: مشکلی در تأمین داروی والزارتان وجود ندارد/ هیچ داروی چینی به کشور وارد نمی شود

ابتلای 2 نفر از هر 100 نفر ایرانی به نارسایی قلبی

مسمومیت با خورشید چیست؟

آذربایجان شرقی می‎تواند جزو استان‎های پیشرو در تولید گیاهان دارویی باشد

4 فایده مهم دوچرخه سواری برای سلامتی

به اسم استاد و به دست دستیار/ "دانستن" حق بیمار است

آیا لیزر موهای زائد، سرطان زاست؟

2نفر از هر 100 ایرانی دچار نارسایی قلبی هستند

4 فایده مهم دوچرخه سواری برای سلامتی

نوشیدنی هایی از جنس ویتامین C

2نفر از هر 100 ایرانی دچار نارسایی قلبی هستند

2نفر از هر 100 ایرانی دچار نارسایی قلبی هستند

نقشه راه همکاری ایران و فرانسه در حوزه علوم پزشکی تدوین می شود

تلخی دهان نشانه چیست؟

درمان درد معده با طب سنتی

لکنت زبان در کودکان +راه های درمان

11 خاصیت فوق العاده ی شلیل

8 خاصیت جادویی گیاه «پنجه شیطان» برای تسکین درد بدن

مواد غذایی گیاهی سرشار از آهن را بشناسید

ارتباط شکستگی استخوان با مرگ زودرس

هشدار نسبت به وضعیت وخیم بیماران کلیوی زلزله زده/دستگاه الکتروشوک مرکز بهداشت سرپلذهاب 7 ماه خراب بود

امکانات زیرساختی حلقه مفقوده آبگرم یله گنبد قزوین

تا مهرماه نگران بروز اپیدمی در مناطق زلزله زده هستیم

کاهش وزن با مصرف خیار

این غذاها را به هیچ وجه دوباره گرم نکنید

توصیه های طلایی برای درمان خشکی پوست

مسمومیت با خورشید چیست؟

سرقت اطلاعات پزشکی 1.5 میلیون نفر در سنگاپور

معضل فقر بهداشت در بین دانش آموزان دبستانیِ انگلیس

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 97/04/30

ناگفته هایی از «امواج پارازیت» که آهسته آهسته مردم را بیمار می کنند و می کُشند

نوشابه مانع از عود مجدد سرطان روده می شود!

با ریزش مو خداحافظی کنید

4 فایده مهم دوچرخه سواری برای سلامتی

نوشابه گازدار مانع از عود مجدد سرطان روده می شود

درمان عفونت مثانه با 10 روش خانگی

ماساژ شیطانی در اتاق معاینه پزشک معروف + عکس

مرگ سیاه در کمین حیات وحش کرمان

نارسایی قلبی از هر 100 ایرانی دو نفر را مبتلا می کند

بازرسی 2309 داروخانه تهران/ ارزش ریالی داروهای مکشوفه

آیا لیزر موهای زائد، سرطان زاست؟

چرا بعد از خوردن آب یخ یا بستنی مغزمان یخ می زند؟

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت اعلام کرد سامانه 190 شنوای شکایات مردمی در حوزه دندانپزشکی

زیاده روی در مصرف خوراکی های رژیمی ممنوع!

معاون فنی مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها: بیماران خاص، خدمات درمانی را بدون جابه جایی از محل زندگی خود دریافت کنند

مسمومیت با خورشید چیست؟

نوشابه گازدار مانع از عود مجدد سرطان روده می شود

مصرف روزانه آسپرین از ابتلا به سرطان تخمدان پیشگیری می کند

4 فایده مهم دوچرخه سواری برای سلامتی

شکستگی استخوان در اواخر عمر با افزایش خطر مرگ همراه است

دارو های شیمی درمانی تولید داخل با نمونه های خارجی کیفیت یکسانی دارد

درمان ریزش مو با از کار انداختن یک ژن

آشنایی با نشانه های فرد مبتلا به اختلال بازی

اهدای دستگاه اکسیژن ساز به جمعیت هلال احمر نایین

نوشابه مانع از عود مجدد سرطان روده می شود!

پول های زنانه باعث طلاق می شود؟

آشنایی با شش نشانه فرد مبتلا به اختلال بازی

به تنها چیزی که توجه نمی شود، سلامتی مردم است

آیا لیزر موهای زائد، سرطان زاست؟

آیا لیزر موهای زائد، سرطان زاست؟

شیوع گسترده ویروس سالمونلا در آمریکا به علت مصرف بوقلمون خام

این علائم یعنی تیرویید شما درست کار نمی کند!

پیشگیری از شکستگی استخوان ها با مصرف ویتامین C

مسمومیت با خورشید چیست؟

نوشابه گازدار مانع از عود مجدد سرطان روده می شود

بیماران تالاسمی این بار در تنگنای تهیه دارو

2نفر از هر 100 ایرانی دچار نارسایی قلبی هستند

اثر مصرف میوه و سبزیجات تازه بر سلامت قلب

اثر مصرف میوه و سبزیجات تازه بر سلامت قلب