مطالب مرتبط:
اثر مصرف میوه و سبزیجات تازه بر سلامت قلب
یک کشته بر اثر تصادف در سه راهی سیمان
ارسال 400 اثر به جشنواره سراسری شعر بهشت بیان
معماری اسلامی به معنای رجوع به سنت ها نیست/هویت در معماری مانند اثر انگشت است
کشته شدن 13 نفر بر اثر تصادفات ایام بارندگی در مازندران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 15:322018-04-17پزشكي

اثر مصرف میوه و سبزیجات تازه بر سلامت قلب


مصرف پایین میوه یکی از عوامل خطر اصلی بیماری های قلبی و عروقی است که عامل 104 میلیون سال-زندگی ناتوانی در سال 2010 معرفی شده است که 30 میلیون آن در چین بوده است.

- : بیماری قلبی و عروقی علت اصلی مرگ و میر و ناتوانی زود هنگام در جهان است و سالانه بیش از 17 میلیون مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی رخ می دهد که تقریباً 80% از بار بیماری در کشورهای کم و متوسط درآمد مثل چین را تشکیل می دهد.

مصرف پایین میوه یکی از عوامل خطر اصلی بیماری های قلبی و عروقی است که عامل 104 میلیون سال-زندگی ناتوانی در سال 2010 معرفی شده است که 30 میلیون آن در چین بوده است.

ارتباط رژیم غذایی و بیماری قلبی البته این تخمین ها عمدتاً بر اساس یافته های مطالعات غربی است که شواهد قابل اعتماد اندکی از چین و دیگر کشورهای در حال توسعه دارند، کشورهایی که رژیم غذایی، سبک زندگی و الگوی بیماری ها تفاوت چشمگیری با جوامع غربی دارند.

علاوه بر این، عمده مطالعات پیشین ترکیبی از میوه تازه و فرآینده شده (فریز شده، میوه خشک، کمپوت یا آبمیوه) را در نظر گرفته بودند و اطلاعاتی محدودی در زمینه میوه تازه در اختیار داشتند که معمولاً به عنوان میان وعده مصرف می شود.

همچنین، ارتباط دریافت میوه با سکته به ویژه سکته های هموراژیک کمتر از ارتباط آن با بیماری ایسکمیک قلبی مورد بررسی قرار گرفته است که بر اهمیت انجام این مطالعات تأکید می کند، در صورتی که میزان سکته (به ویژه سکته هموراژیک) بسیار بالاست.

در این مطالعه ارتباط مصرف میوه های تازه با خطر حوادث عمده قلبی و عروقی در چین مورد بررسی قرار گرفته است، جایی که مصرف میوه تازه پایین بوده اگرچه مصرف سبزیجات تازه بالاست.

مطالعه انجام گرفته در ارتباط با بیماری قلبی و مصرف میوه تازه در مطالعه حاضر بیش از 450000 مرد و زن در چین بدون سابقه بیماری قلبی و عروقی یا درمان ضد فشار خون شرکت داشتند.

مصرف میوه تازه بیشتر با سطح پایین تر فشار خون و قند خون مرتبط بود.

مصرف میوه بالاتر به طور مستقل از فشار خون، سطح قند خون و دیگر فاکتورهای رژیمی و غیر رژیمی با کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی شامل مرگ ناشی از حملات قلبی، حوادث کرونری، سکته هموراژیک و سکته ایسمیک ارتباط داشت.

این ارتباط در 10 منطقه و زیرگروه های مختلف افراد شرکت کننده که بر حسب ویژگی های اولیه دسته بندی شده بودند، نتیجه یکسانی داشت.

اگر بخش عمده این ارتباط علیتی باشد، افزایش مصرف میوه تازه فواید سلامتی قابل توجهی خواهد داشت.

مطالعات آینده نگر متعددی در جوامع غربی ارتباط میوه با بیماری های قلبی را مورد بررسی قرار داده اند.

بیشتر این مطالعات ارتباط معکوسی را نشان داده اند اما میزان مزایای حاصل به میزان قابل توجهی متفاوت و از آنچه در این مطالعه به دست آمد بسیار ضعیف تر بود.

برای مثال، در یک متاآنالیز اخیر از 6 مطالعه که مجموعاً قریب به 680000 شرکت کننده و 10000 مرگ قلبی و عروقی را پوشش داده بودد، نشان داده شد هر سروینگ میوه (80 گرم) بیشتر در روز با 5% خطر کمتر مرگ ناشی از حوادث قلبی و عروقی همراه است که شواهد خوبی از یک اثر محافظتی واقعی نیست.

تنها یک مطالعه آینده نگر در چین ارتباط بین میوه تازه و خطر بیماری های قلبی و عروقی را نشان داد.

در این مطالعه که حدود 130000 بزرگسال و 1600 مرگ ناشی از حوادث قلبی را پیگیری کرده بود، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در افرادی که بیشترین میزان مصرف میوه را داشتند، 30% کمتر از کسانی بود که مصرف میوه آنها در پایین ترین چارک (یک چهارم پایینی) قرار داشت.

اما هیچ ارتباط کلی با بروز حوادث کرونری مشاهده نشد که شاید بخاطر تعداد اندک این حوادث (365 مورد) باشد.

اطلاعات مربوط به ارتباط بین مصرف میوه و سکته، به ویژه سکته هموراژیک محدود است، که نسبتاً در جوامع غربی غیر معمول می باشد.

در مطالعه حاضر، که بیش از 3500 مورد سکته هموراژیک را شامل شده، مشخص گردید که مصرف بالاتر میوه تازه به طور معنی داری با کاهش خطر سکته هموراژیک همراه است که این ارتباط کاملاً مستقل از فشار خون بود.

نتایج حاصله از بررسی ارتباط مشاهده شده بین میزان مصرف میوه و خطر بیماری های قلبی و عروقی در مطالعه حاضر (40% خطر کمتر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و 34% خطر کمتر حوادث کرونری در شرکت کنندگانی روزانه میوه تازه مصرف می کردند، نسبت به کسانی که به ندرت میوه تازه می خوردند) بسیار قوی تر از گزارشات قبلی است.

چندین فاکتور می تواند علت این تفاوت باشد.

اول اینکه مطالعه حاضر برخلاف مطالعات پیشین، بر مصرف میوه تازه تأکید داشته که در چین مصرف می شود و مزایای بالقوه آن بیشتر است.

علاوه بر این، میانگین مصرف میوه در جمعیت چین بسیار پایین است و شواهدی وجود دارد که ارتباط مصرف میوه را با افزایش خطر بیماری ها به ویژه در موارد مصرف خیلی پایین (کمتر از دو واحد در روز) نشان می دهد.

به علاوه، در این بررسی نه تنها کسانی که سابقه بیماری قلبی و عروقی داشتند بلکه افرادی که داروهای ضد فشار خون نیز دریافت می کردند هم وارد مطالعه نشدند و لذا عامل مخدوش کننده مصرف دارو کاهش یافت.

همچنین در تجزیه و تحلیل آماری خطای رگرسیون را در نظر گرفتیم در حالیکه کمتر مطالعه ای قبلاً به این نکته مهم توجه کرده بود.

محدودیتهای موجود در مطالعه فوق مطالعه حاضر محدودیت هایی نیز داشته است.

اول اینکه اطلاعات مربوط به میوه های فرآیند شده جمع آوری نشد چون مصرف آن در چین بسیار محدود است.

دوماً، ما نتوانستیم ارتباط بین سبزیجات تازه با خطر بیماری های قلبی را به درستی تعیین کنیم چراکه مصرف آن به طور روزانه تقریباً فراگیر است.

سوماً، مصرف میوه در ابتدای مطالعه با استفاده از یک پرسشنامه بسامد خوراک ساده ارزیابی شد و اطلاعات مربوط به میانگین مصرف به طور غیر مستقیم بر اساس داده های بازبینی (با این فرض که تغییر عمده ای بین تحقیق پایه و بازبینی دوم وجود ندارد) تخمین زده شد.

چهارم، ما اطلاعاتی در خصوص مصرف سایر انواع میوه جمع آوری نکردیم که احتمالاً به شدت بر اساس فصل و منطقه زندگی متفاوت است (هر چند بیشتر میوه های مصرف شده در چین سیب، مرکبات و گلابی است).

پنجم اینکه این مطالعه دقیقاً نماینده ای از کل کشور نیست و پرسشنامه استفاده شده برای سایر مقادیر رژیمی اعتبار سنجی نشده بود.

در نهایت و شاید مهمتر از همه، مصرف میوه در این مطالعه ارتباط نزدیکی با وضعیت اقتصادی و اجتماعی داشت که به نوبه خود با وضعیت سلامتی و خطر بیماری های قلبی و عروقی ارتباط نزدیکی دارد.

اگرچه ما به دقت بسیاری از متغیرهای مرتبط با وضعیت اقتصادی و اجتماعی (مثل منطقه زندگی، سطح تحصیلات و درآمد) را تعدیل کردیم و آنالیز خوشه ای مطابق با این متغیرها انجام شد که نتایج مشابهی را در پی داشت، اما هنوز مخدوشگرهای دیگری ممکن است وجود داشته باشند.

نتیجه گیری در این مطالعه نمی توان نتیجه گیری منطقی از ارتباط علیتی داشت اما ارتباط معکوس بین مصرف میوه و بیماری های قلبی مشاهده شده می تواند علیتی باشد چرا که میوه منبع غنی از پتاسیم، فیبر رژیمی، فولات، آنتی اکسیدان و فیتوکمیکال های زیست فعال گوناگون است که هر کدام دارای اثرات محافظتی از قلب بوده و حاوی حداقل مقدار سدیم، چربی و کالری اند.

این ارتباط ممکن است از طریق عوامل خطر مختلف بیماری قلبی و عروقی از جمله پرفشاری خون، دیابت و اضافه وزن میانجی شود.

با این حال، در جمعیت نسبتاً لاغر مورد مطالعه (میانگین BMI برابر با 23/5) مصرف میوه با افزایش چاقی (بجای کاهش) مرتبط بود که می تواند بخاطر وضعیت تغذیه ای بهتر در این افراد باشد.

چرا که ارتباط مثبت و قوی در افراد با BMI پایین تر مشاهده شد و تعدیل داده ها برای فشار خون و سطح قند خون این ارتباط را تنها به میزان اندکی کاهش داد که نشان می دهد مکانیسم های دیگری دخیل هستند.

به طور کلی ارزیابی ما از ارتباط مصرف میوه تازه و بیماری های قلبی و عروقی در چین نشان داد که سطح مصرف میوه و سبزی ارتباط معکوسی با فشار خون و سطح گلوکز خون دارد.

مستقل از فشار خون، قند خون و سایر فاکتورهای رژیمی و غیر رژیمی می توان گفت مصرف بالاتر میوه به طور معنی داری حوادث قلبی و عروقی را کاهش می دهد.


کلید واژه ها: بیماری - بیماری های قلبی - میوه - مصرف - بیماری قلبی - سکته - فشار خون - رژیم غذایی - مطالعه - رژیم - زندگی - سبزیجات - قند خون - جوامع - حوادث - سلامت - آینده - سبک زندگی - مرگ و میر - اطلاعاتی - افزایش - منطقه - توسعه - اهمیت - تفاوت - درآمد - صورتی - درمان - میزان - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
چرا کودکان به یبوست مبتلا می شوند ؟

تومور 2 کیلویی از پای بیمار خارج شد

اهدای خون، اهدای زندگی

17هزار میانسال خمین زیرپوشش خطرسنجی بیماریها هستند

جانوران وحشتناکی که در این رستوران طبخ می شوند

درمان دندان درد در دوران بارداری

سه بخش جدید در بیمارستان شهدای تجریش افتتاح شد

تومور 2 کیلویی از پای بیمار خارج شد

تا سال 2048 جمعیت ربات ها از جمعیت انسان ها بیشتر می شود

درخواست از مردم برای اهدای خون

برنامه مداخلات اجتماع محور در محله های زنجان اجرا می شود

نوشابه های رژیمی را بااحتیاط مصرف کنید

ارتقای سلامت مردم، هدف اجتماعی سازی سلامت

اهدا عضو در گیلان جان چند بیمار را نجات داد

ادعای تازه درباره تاثیر ورزش سنگین بر بدن

ششمین همایش "فرماندهان، بهداشت و سلامت" سپاه برگزار شد

آنچه در مورد اهدای جنین باید بدانید

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در سلامت تجهیز کاسپین اصفهان

بهره برداری از مرکز خدمات سلامت درشهرصفاییه

استان سمنان مرکز درمان روستایی فاقد کادر درمانی ندارد

وزیر بهداشت: رسانه ها به پیشگیری از بروز بیماری در جامعه کمک کنند

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در یزد تحت کنترل است

بهره برداری از نخستین آمبولانس مجهز به تله الکتروکاردیوگراف در زاهدان

مجوز مطب جدید در پارکینگ شهرداری صادر نمی شود

قانون رحم اجاره ای و اهدای سلول جنسی نداریم

سوء تغذیه کودکان در مناطق محروم/کودکان سیستان وبلوچستان قربانی اصلی ناامنی غذایی

تنها یک ضربه به سر خطر پارکینسون را افزایش می دهد

فارس از مشکلات دارویی بیماران گزارش می دهد مشکلات مالی بیمه ها گریبان گیر بیماران هموفیلی و تالاسمی/ مجلس کمبود دارو را از وزیر بهداشت پیگیری خواهد کرد

ویزیت رایگان و اعزام تیم های تخصصی پزشکی در بجستان

چاقی ریسک تپش نامنظم قلب را افزایش می دهد

ارتقای سلامت مردم، هدف اجتماعی سازی سلامت

انهدام بیش از 28 تن موادغذایی فاسد و پلمپ 71 واحد صنفی در سال 96

خطرات بی تحرکی را جدی بگیرید

بررسی روش های نوین درمانی و تشخیصی در دانشگاه علوم پزشکی تهران

ادعای تازه درباره تاثیر ورزش سنگین بر بدن

مقابله با نفخ با یک رژیم غذایی دوستدار دستگاه گوارش

توصیه های تغذیه ای به مادران باردار در نقاط محروم

مگان جولا حجم حیرت انگیز مواد خوراکی ای که آمریکاییان هر روز دور می ریزند

انهدام بیش از 28 تن موادغذایی فاسد و پلمپ 71 واحد صنفی در سال 96

غربالگری بهداشتی برای 48 هزار نفر در فسا انجام شد

خطر ­شیرین کننده های مصنوعی برای عروق

ادعای تازه درباره تاثیر ورزش سنگین بر بدن

خواص شگفت انگیز گیلاس برای سلامتی

بلاتکلیفی تعرفه های درمانی، زنگ خطر سلامت

اعلام برنامه های هفته سلامت در خراسان رضوی

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد آمادگی 68 درصد مردم برای مشارکت در حوزه پیشگیری از اعتیاد/ ارائه خدمات درمانی به 800 هزار معتاد

دبیر کمیته اخلاق پزشکی پژوهشگاه رویان: آنچه در مورد اهدای جنین باید بدانید

نکته ای مهم درباره استرس/علت سکته مغزی در دوران بارداری

گروه های آسیب پذیر مکمل رایگان دریافت می کنند

چسبی خاص برای اتصال بخش های آسیب دیده استخوان های بدن

چگونه عارضه صافی کف پا را درمان کنیم؟

90 درصد مبتلایان به هپاتیت C در میان معتادان تزریقی

غربالگری بهداشتی برای 48 هزار نفر در فسا انجام شد

بیمه تکمیلی رایگان 80 هزار تاکسیران

کشف فسیل ماهی خزنده 120 میلیون ساله! +عکس

پرحافظه ها چه می خورند؟

مخارج سلامت افراد نباید بیش از توانایی مالی آنان باشد

گسترش خدمات توانبخشی، نیازمند حمایت سازمان های بیمه گر

ممنوعیت دریافت هرگونه وجه مازاد

عیادت رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و اعضاء هیئت رییسه از بیماران بستری شده در مراکز آموزشی درمانی

هشدار به بیمارستان های خصوصی در دریافت وجه مازاد

فعالیت بیش از 18 هزار سفیر سلامت در استان

کشف ارتباط مستقیم میان ورزش شدید و احتمال ابتلا به بیماری ای ال اس

متهمان پنهان چاقی شناسایی شدند!

وقتی عضلات تان می گیرد

خطرات وحشتناک شکستن قلنج انگشتان دست

با علل مختلف قرمزی چشم‎ها و راهکارهای رفع آن آشنا شوید

این رژیم غذایی به کنترل بیماری آلزایمر کمک می کند

آشنایی با مزایا و معایب استفاده از لیزر در درمان زخم

با این کار تنفس مصنوعی به باکتری های غذا وارد می کنید

کشف ارتباط مستقیم میان ورزش شدید و احتمال ابتلا به بیماری ای ال اس

بیماران تالاسمی 62 هزار واحد گلبول قرمز مصرف کردند

دانه های این میوه، بهتر از آسپرین است

آیا رژیم غذایی متعادل و سالمی دارید

چرا زنان ترک زیبا هستند؟

حجامت برای همه افراد مفید است؟

روش درمانی جالب برای کمک به کاهش فشارخون

تسهیل واردات برنج با رعایت الزامات ایمنی

نیازمند حمایت سازمان های بیمه گر از خدمات توانبخشی

بیماران تالاسمی 62 هزار واحد گلبول قرمز مصرف کردند

یک ترفند عالی برای دوام و درخشش بیشتر کرم پودر

اولتیماتوم وزارت بهداشت به بیمارستان های خصوصی/ممنوعیت دریافت هرگونه وجه مازاد

زنان در هر سنی چگونه زیبایی خود را حفظ کنند

تشکیل ستاد اجتماعی سازی سلامت در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

ایادت قربانیان اسید پاشی از معصومه جلیل پور+ عکس

رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تأکید کرد گسترش خدمات توانبخشی، نیازمند حمایت سازمان های بیمه گر

تشکیل ستاد اجتماعی سازی سلامت در دانشگاه علوم پزشکی گیلان

داروی میلیاردی بهای زنده ماندن امیرعلی

نکته ای مهم درباره استرس/علت سکته مغزی در دوران بارداری

7 بیماری که از طریق بزاق منتقل می شوند

آیا جسد مومیایی را می توان شناسایی کرد؟

6 علت لرزش و تکان خوردن جنین در بارداری

90 درصد موارد هپاتیت C در میان مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی

نشاط در جامعه موجب ارتقای سلامت می شود

پرحافظه ها چه می خورند؟

دریافت هرگونه وجه مازاد در بیمارستان های خصوصی ممنوع شد

چاقی ریسک تپش نامنظم قلب را افزایش می دهد

چگونه عارضه صافی کف پا را درمان کنیم؟

متهمان پنهان چاقی شناسایی شدند

نان در هر سنی چگونه زیبایی خود را حفظ کنند

اثر مصرف میوه و سبزیجات تازه بر سلامت قلب

اثر مصرف میوه و سبزیجات تازه بر سلامت قلب