مطالب مرتبط:
سامی خدیرا هافبک شکست ناپذیر یوونتوس در فصل جاری
شفر: از اینکه قهرمان عربستان را شکست دادیم خوشحالم
علت شکست کمدی دختر عمو و پسر عمو
خداحافظی هافبک الهلال بعد از شکست مقابل استقلال
پس از شکست مقابل استقلال میلیسی رسما اولین خروجی الهلال شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 15:222018-04-17ورزشي

چگونه بر شکست عشقی غلبه کنیم؟


مهدی امینی روانشناس بالینیدر خصوص افسردگی هایی که بعد از اتمام رابطه عاطفی در فرد به وجود می آید، اظهار کرد: زمانی که فرد رابطه عاطفی خود را تمام می کند، - 0 باشگاه خبرنگاران جوان منبع: ، رابطه عاطفی که با جرقه ای آغاز شده می شود و با صاعقه ای پایان می یابد؛ این حال و روز بسیاری از روابط عاطفی بین دختر و پسرهای امروزی است، جرقه ای که با چند لایک یا ایما و اشاره شروع و تبدیل به آتش خانمان سوز برای بسیاری از جوان های این مملکت می شود.

آتشی که حتی پس از خاموش شدن هم، دودش چشم عشق بازان دیروز را می سوزاند؛ رها کردن یکباره بعد از سیر شدن از طرف مقابل یا پایان دادن منطقی به رابطه پس از فروکش کردن آتش عشق، معمولا منجر به قتل احساسات در طرف مقابل می شود.

برخی از مواقع برگشتن به زندگی عادی یا آغاز رابطه جدید برای طرفی که شکست عشقی را تجربه کرده است، تبدیل به هدفی غیر ممکن در زندگی می شود.

مجتبی حبیبی عضو هیئت عملی دانشگاه علوم پزشکی ایران معتقد است افراد برای آغاز زندگی جدید باید مدت زمان پنج تا 6 ماه از شکست عشقی را پشت سر بگذراند و بلافاصله وارد رابطه دیگری نشود، چراکه باعث آسیب های جدی در آینده خود خواهد شد.

حبیبی روانشناس سلامت اظهار کرد: فرایند جدایی در افراد به خصوص خانم ها همراه با نوعی تغییرات است، می توان گفت این تغییرات نوعی سوگواری درونی است که در اثر از دست دادن طرف مقابل در فرد رخ می دهد؛ ممکن است این سوگواری همراه با علائم درونی و بیرونی باشد.

این روانشناس سلامت با اشاره به اینکه علائم درونی در هر فرد متفاوت است، خاطر نشان کرد: این علائم مثل احساس شکست، اندوه، مورد سو استفاده قرار گرفتن، دوری، مورد بی توجهی قرار گرفتن، از دست دادن است که در هر فرد با توجه به رابطه ای که داشته متفاوت است.

حبیبی با بیان اینکه معمولا جدایی هایی که به لحاظ عاطفی اتفاق می افتاد در پنج مرحله است، گفت: مرحله اول، مرحله انکار است که فرد در برابر اتفاقی که رخ داده، احساس ناتوانی می کند؛ احساس منگی، بی حسی و حتی بی حسی بدنی، احساس گیجی که به فرد دست می دهد از نشانه های شوک فرد است و می توان گفت فرد دوست ندارد واقعیت را بپذیرد که این رابطه تمام شده است.

وی افزود: فرد در این مرحله این علائم را انکار می کند، به خود و اطرافیان می گوید این اتفاق دروغ است و منتظر خبر جدید از طرف مقابل می ماند؛ گاهی ممکن است دنبال مسائل خاص اجتماعی برود مانند انواع فال ها، رمال هایی که به ظاهر آینده را پیش بینی می کنند، این کارها را برای تکذیب واقعیت انجام می دهد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار کرد: فرد فکر می کند راجع به موضوع اشتباه برداشت می کند؛ حتی به این فکر می کند که نباید با کسی در این خصوص حرفی بزند و با حرف نزدن می تواند بهتر این برهه از زندگی را بگذراند و او را فراموش کند، با این دید که اگر در خصوص آن رابطه با کسی صحبت نکند به مرور خاطرات آن فرد از بین می رود، حتی ممکن است شروع به اصرارِ ادامه رابطه کند و یا در شبکه های اجتماعی شروع به یک رابطه یک طرفه با فرد دیگری کند.

حبیبی با بیان اینکه مرحله بعدی که فرد به آن وارد می شود، مرحله خشم است، عنوان کرد: مرحله دوم زمانی اتفاق می افتاد که فرد متوجه جدایی خود می شود؛ در این مرحله است که فرد به علت جدایی فکر و احساس رها شدگی می کند و باور می کند طرف مقابل رفته و تنها شده است، در این مرحله به مسئولیت ها، به تنهایی ها و مشکلات بعد از جدایی فکر می کند.

وی افزود: فرد به این موضوع فکر می کند که در حال حاضر باید چه کاری انجام دهد، در واقع در این مرحله است که فرد به تنهایی خود فکر می کند؛ به تغییرات نامطلوبی که بعد از جدایی برایش رخ می دهد، به حیثیت و آبروی از دست رفته خود و اینکه دوستان و اطرافیان درباره او چه می گویند، با سوالاتی در این مرحله مواجه می شود که چرا اینطور شد؟، چه اتفاقی افتاد؟، مگر من چه ایرادی داشتم که رفت؟، چرا آرزوهایم نابود شد؟، سهم من چه بود؟، او چرا سهم من در زندگی نبود؟، و طرح این سوال ها باعث می شود خشم در فرد بیشتر شود.

این روانشناس سلامت با اشاره به اینکه مرور خاطرات باعث آزار فکری فرد می شود، گفت: گاهی اوقات خاطرات را در ذهن خود مروز می کند، عکس ها و هدایا را نابود می کند و با خود تکرار می کند من بی تقصیر بودم، همه بدی ها از طرف او بوده که در این مرحله طرف مقابل بیشتر مقصر جلوه می کند.

حبیبی با اشاره به اینکه مرحله بعدی که فرد وارد می شود، مرحله چانه زنی است، مطرح کرد: در این مرحله فرد تلاش می کند برای برطرف کردن حل مشکل با کائنات، خداوند و حتی طرف مقابل صحبت کند؛ شاید در این مرحله سراغ درمانگر و روانپزشک برود، ممکن است هر دو طرف شکست خورده در رابطه به این مراحل برسند و یا نه، مراحل برای طرفین یکی نباشد.

وی افزود: تفاوت های فردی، اشتغال به کار و دغدغه های روزمره ممکن است در هر فرد متفاوت باشد؛ ممکن است یکی بیشتر درگیر این مسائل باشد یکی کمتر، یکی مشغول به تحصیل باشد و یکی بیکار، یکی بیشتر درگیر کار باشد و کمتر درگیر مسائل عاطفی شود، دغدغه های اطرافیان و مشکلاتی که در اطراف فرد است باعث می شود مراحل روند کاهش افسردگی تندتر و یا کندتر پیش رود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه فرد در مرحله بعدی وارد مرحله مُسّکِن می شود، گفت: فردی که بلافاصله از طرف مقابل جدا شده و وارد رابطه دیگری می شود و اجازه ندهد این مراحل طی شود، باعث آسیب های جدی در آینده خود خواهد شد، به طور مثال مانند این که یک نفر را از اتاق عمل بیرون می آورند بدون اینکه مراحل ریکاوری را بگذراند به او بگویند راه برو و یا کله پاچه به او بدهند و حال او را بدتر کنند.

حبیبی اظهار کرد: بعضی از روابطی که بعد از شکست رابطه عاطفی اتفاق می افتد ممکن است نقش مُسّکِن داشته باشد؛ افرادی که بعد از اتمام رابطه عاطفی خود وارد مرحله ازدواج می شوند باید یک دوره 3 الی چهار ماهه را بگذرانند تا بهتر وارد این مرحله شوند، اما امروزه در جامعه ما این اتفاق رخ نمی دهد و فرد برای جبران خلاء عاطفی خود به رابطه های جدید روی می آورد.

این مشاور سلامت با اشاره به اینکه فرد در مرحله چانه زنی قصد رفتن به مشاور را دارد، اظهار کرد: فرد در این مرحله فکر می کند با مراجعه به مشاور می تواند مسئله جدایی را حل کند؛ اما ممکن است دو طرف با یکدیگر به این مرحله نرسند و باعث ایجاد اختلاف شود و آسیب های بدتری به فرد وارد شود.

وی با تاکید به اینکه گاهی افراد در مرحله چانه زنی سعی می کند کار خود را توجیح کنند، افزود: به این مرحله، مرحله تغییر می گویند؛ یعنی فرد از طرف مقابل اجازه جبران گذشته را می خواهد و می گوید من دیگر اذیتت نمی کنم، قول می دهم عوض شوم، یک فرصت دوباره به من بده، قول می دهم دیگر تحقیرت نکنم، اما اساسا این قول ها بی اساس و پایه است و این قول ها فقط از روی ترس و تنهایی داده می شود و تغییری در فرد ایجاد نمی کند، این تغییر فقط زمانی اتفاق می افتاد که خود فرد قلبا آن را بپذیرد.

حبیبی با تاکید بر اینکه ممکن است فرد در مرحله چاره زنی موفق شود، گفت: ممکن است در مواقعی فرد مراحل چاره زنی را با موفقیت پشت سر نگذراند و اعتماد طرف مقابل به او شکسته شود؛ فرد ممکن است در این مرحله از قول هایی که داده پشیمان شود و موفقیت افراد زمانی رخ می دهد که در این مرحله تغییر کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه مرحله بعد، مرحله افسردگی است، گفت: معمولا این مرحله همراه با علائمی مانند احساس غم، احساس خواب، گوشه گیری، کناره گیری، جدایی از تفریحات، حتی افت تحصیلی و افت معدل خواهد بود؛ این مراحل در افراد شکست خورده می تواند به شکل غیبت در کلاس، افزایش مشکلات کاری، اندوه، احساس رهایی و رهاشدگی، مراقبت نکردن از سلامتی و دوری گزینی های اجتماعی خود را نشان دهد.

وی افزود: مرحله پنجم، مرحله پذیرش است و در این مرحله است که افراد تصمیم می گیرند که با فرد دیگری رابطه عاطفی جدید برقرار کنند و به این نتیجه می رسند این رابطه تمام شده، گاهی وارد شبکه های اجتماعی شده، رابطه جدید با دوستان دیگر برقرار می کنند.

حبیبی با اشاره به اینکه برخی افرد این مراحل را پشت سر نمی گذارند و فقط راه مُسّکِن را در پیش می گیرند، خاطر نشان کرد: برخی افراد این مراحل را ناتمام رها می کنند که به این مرحله، سوگ ناتمام می گویند؛ سوگ ناتمام می تواند رابطه های بعدی را نیز خراب کند، کسانی که می توانند در تنظیم روانی روابط شکست خورده به لحاظ عاطفی مراحل قبلی را به درستی پشت سر بگذرانند، به خود کمک می کنند در غیر این صورت اگر این مراحل را به درستی نگذرانند در رابطه های عاطفی خود دچار مشکل می شوند.

گذشت زمان بهترین دارو برای فراموشی خاطرات است مهدی امینی روانشناس بالینیدر خصوص افسردگی هایی که بعد از اتمام رابطه عاطفی در فرد به وجود می آید، اظهار کرد: زمانی که فرد رابطه عاطفی خود را تمام می کند، به حالت غم شدید دچار می شود ؛ این غم در فرد، در کمترین حالت بین پنج تا 6 ماه طول خواهد کشید.

این روانشناس بالینی با اشاره به اینکه فرد بعد از اتمام رابطه عاطفی به گذشته خود افسوس می خورد، عنوان کرد: فرد به این فکر می کند چقدر وقت و زمان خود را در این رابطه صرف کرده است و می توانست این وقت خود را جای دیگر سرمایه گذاری کند؛ از اتمام آن رابطه افسوس می خورد و به دنبال راه چاره ای می گردد.

امینی با بیان اینکه فرد نباید یک تا 2 سال از اتمام رابطه قبلی، رابطه دیگری را شروع کند، خاطر نشان کرد: زمانی که فرد بعد از اتمام رابطه عاطفی خود سریع به سراغ رابطه دیگری می رود، وضعیت روحی او بدتر می شود؛ فرد باید روی اعتماد به نفس خود کار کند و فقط به جنبه منفی آن نگاه نکند.

وی با تاکید براینکه فرد باید واقعیت را ببیند و مشکلات طرف مقابل را هم بسنجد، مطرح کرد: زمانی که فرد گذشته خود را با دقت مرور کند، بیشتر خاطرات خوب در ذهنش یادآوری می شود تا خاطرات بد و این حال روحی فرد را بدتر خواهد کرد که یکی از کارهای اشتباه به حساب می آید؛ فرد خاطرات در ذهنش را فقط باید مانند یک آلبوم عکس مرور کند طوری که احساس او هیجانی نشود.

این روانشناس بالینی با اشاره به اینکه فرد برای فراموشی رابطه عاطفی خود باید از حالت فعال احساسی خارج شود، گفت: فرد نباید به گذشته خود فکر کند، بهترین کار این است که به توان مندی های خود فکر کند و بتواند اهداف خود را پرورش دهد.

امینی با تاکید به اینکه فرد باید به خود زمان بدهد تا گذشته به مرور کم رنگ شود، یادآورد شد: زمانی که فردی وارد رابطه عاطفی می شود احساس به خرج می دهد، در نتیجه پس از اتمام این رابطه برای فراموش کردن این خاطرات باید به خود فرصت دهد تا بتواند به آرامش برسد و فرد جدید را بپذیرد.


کلید واژه ها: رابطه - رابطه عاطفی - احساس - روانشناس - دانشگاه علوم پزشکی ایران - از دست دادن - دانشگاه علوم پزشکی - شکست - زندگی - دانشگاه - هایی - واقعیت - متفاوت - جدید - ایما و اشاره - همراه - انکار - آینده - جدایی - سلامت - خبرنگاران - هیئت علمی - نشان - جوان - پیش بینی - افسردگی - اجتماعی - امروزی - روابط - پزشکی

آخرین اخبار سرویس:
قرارداد های حبابی استقلال و عذر های بدتر از گناه

گواردیولا: جورجینیو راه خودش را انتخاب کرد!

بازیکن خارجی جدید تراکتورسازی از آفریقا می آید

چهارمین دیدار تدارکاتی استقلال با تیمی از ترکمنستان

خرید جدید لیورپول می خواهد با امباپه همبازی شود / فابینیو: می خواهم امباپه را به لیورپول بیاورم

مجله انگلیسی: پرسپولیس به دنبال پایان دادن به تشنگی ایران در آسیا

اولانچ استودیوز: RAGE 2 دیوانه وار ترین چیزی است که تا به حال بازی کردید

ابن 2 استقلالی متهم ردیف اول نتیجه 3-0 سوپرجام (تصویر)

ترابوزن از جذب حسینی منصرف شد

قرارداد های حبابی استقلال و عذر های بدتر از گناه

نیمار: در پاری سن ژرمن می مانم چون قرارداد دارم/ بازی کنار بوفون برایم مایه افتخار است

استقبال از بانوی قهرمان ووشو در عباس آباد

تحقیر الاهلی در اولین حضور ابراهیمی

افراد با پخش زنده بازی ها از تلویزیون تحریک نمی شوند/ تنها به 100 نفر پیامک زدیم/حضور زنان در ورزشگاه ها را «من و تو» و «بی بی سی» مطرح کردند + تصویر

عملیات اجرایی زمین چمن مصنوعی آستارا آغاز شد

هجدهمین جشنواره فرهنگی ورزشی تموز

تمدید قرارداد باثبات ترین مرد فوتبال ایران

رییس فدراسیون الجزایر: با کی روش تماسی نداشتم/ نمی دانم چه کسی با او مذاکره کرده است

در واکنش به خبر مذاکره با مرد پرتغالی برای هدایت روباه های صحرا رییس فدراسیون فوتبال الجزایر: با کی روش تماسی نداشتم

مدیر باشگاه ترابوزان:پاسپورت مجید حسینی را ندادند و انتقالش به تیم ما منتفی شد!

شوک عجیب 600 هزار دلاری برانکو واقعیت دارد؟

اولین پیشنهاد رسمی به علیرضا فغانی

آرزوی موفقیت علی پروین برای پرسپولیسی ها

آقایان استقلالی! صیادمنش باید به سایپا برگردد

تیم ملی والیبال جوانان ایران در مسابقات AVC CUP حضور می یابند

آنتونیو استوکس خرید جدید تراکتورسازان تبریزی

18 میلیارد قیمت 4 بازیکن استقلال!؟

رییس فدراسیون الجزایر: با کیروش تماسی نداشتم / نمی دانم چه کسی با او مذاکره کرده است

تساوی منچستریونایتد در اولین دیدار پیش فصل

روزنامه العرب: پیشنهاد الریان به وحید امیری اغوا کننده است

سنگربان فرانسه از اهمیت پیروزی شان بر مسی می گوید / لوریس: غلبه بر آرژانتینِ مسی، نقطه ی عطف ما بود

فیفا اعلام رنکینگ جهانی را حدود یک ماه به تعویق انداخت

استقلال امروز به مصاف نبیتچی بالاکان از ترکمنستان می رود

حضور فتحی در اردوی آبی پوشان پایتخت

احدی به فینال رسید/ صالح روی مدار طلایی

بازیکن خارجی جدید تراکتورسازی از آفریقا می آید

رقابت های کاراته قهرمانی دانشجویان جهان - ژاپن احدی به فینال رسید/ صالح روی مدار طلایی

احدی به فینال رسید/ صالح روی مدار طلایی

شمارش معکوس درباره سورپرایز بزرگ شماره 18!

تیام و جباروف فقط امروز منتظر استقلال می مانند!

خطر در کمین پرسپولیس؛ این بار محرومیت از نقل و انتقالات زمستانی؟

برنامه تیم ملی المپیک اعلام شد

حریف پرسپولیس تیم میلاد محمدی را شکست داد

فغانی به ازبکستان می رود؟

قطری ها ستون تیم کی روش را ربودند!

ادعای روزنامه قطری: مذاکره وحید امیری با الریان قطر

پیشنهاد باشگاه الریان به وحید امیری چقدر است؟

مذاکره اسقلال خوزستان با مبعلی و آل نعمه

انتقال حسینی به ترابزون اسپور منتفی شد

جزییات برنامه 5 میلیون دلاری کیروش برای آماده سازی تا جام ملت ها

جلسه تاج و کیروش برای تعیین تکلیف بازیکنان تیم ملی سرباز

صعود 3 سابریست ایران به جدول 64 نفره

دیدار دوستانه استقلال با حریف ترکمنستانی در ترکیه

حرف های افتخاری او را تبرئه می کند یا متهم؟ / قراردادهای حبابی و عذرهای بدتر از گناه

ابن استقلالی متهم ردیف اول نتیجه 3-0 سوپرجام

فیفا اعلام رنکینگ جهانی را حدود یک ماه به تعویق انداخت

خبری که روزنامه قطری درباره وحید امیری لو داد

آخرین بازی دوستانه استقلال مقابل حریف ترکمنستانی

فتحی: تشویش را از ذهن هواداران دور می کنیم/ سوپرجام اولویت ماست

اولین تمرین طارمی پس از ملحق شدن به اردوی الغرافه+تصاویر

نشریه انگلیسی: پرسپولیس عزم خود را برای قهرمانی آسیا جزم کرده است

چهارمین دیدار تدارکاتی استقلال با تیمی از ترکمنستان

خبری که روزنامه قطری درباره وحید امیری لو داد

نوزدهمین قرارداد صادقی با سایپا؛کاپیتان وفادار فوتبال ایران

استقلال به جای کارلسروهه به مصاف تیمی از ترکمنستان می رود

عکس؛ آقای گل لیگ اسکاتلند و باشگاه سلتیک خرید جدید قرمز ها

کشتی گیران کرمانشاه 5 مدال رنگارنگ کسب کردند

عکس؛استقبال از اسطوره پرسپولیس در تمرینات این تیم

عکس؛گلر تیم انگلیس دعوت شبکه SKY Sports برای انجام بازی گلف را پذیرفت

افشای مکالمه مسی و سامپائولی در جریان جام جهانی

عکس؛ بازگشت ستاره پی اس جی به تمرینات

بازیکن خارجی جدید تراکتورسازی از آفریقا می آید

ستاره اسبق پرسپولیس با لباس آبی پا به توپ شد(عکس)

رییس فدراسیون الجزایر: با کی روش تماسی نداشتم/ نمی دانم چه کسی با او مذاکره کرده است

ابراهیم صادقی با سایپا دوباره تمدید کرد

اولین تمرین طارمی پس از ملحق شدن به اردوی الغرافه+ عکس ها

نوزدهمین قرارداد صادقی با سایپا؛کاپیتان وفاداری فوتبال ایران

آیا می توان به بهترین فرصت ها نه گفت؟!

فغانی و تیم داوری اش به لیگ ازبکستان دعوت شدند

جهانبخش از رونالدو دور شد!

بازگشت ادینسون کاوانی به ناپولی

از پیشنهاد استقلال ممنونم، اما بهترین تصمیم را گرفتم / تمام وجودم را برای موفقیت سپاهان می‎گذارم

الوطن قطر: مذاکره وحید امیری با باشگاه الریان / یک ملی پوش دیگر در قطر؟

گزارش مجله انگلیسی از پرسپولیسِ آسیا و پایان دادن به تشنگی ایران

در جلسه برگزاری بازی «دربی سوپرجام» چه گذشت؟

قنبری: استقلال و پرسپولیس همیشه بدهکارند اما هزینه می کنند/ سپاهان قطعا موفق می شود

جزییات برنامه 5 میلیون دلاری کی روش برای آماده سازی تا جام ملت ها

اظهارات مدیرعامل سابق استقلال او را تبرئه می کند یا متهم؟

حسن روشن: افتخاری به زور می خواست بماند!

بکر گران ترین دروازه بان تاریخ شد

حضور فتحی در اردوی استقلال

2 خواسته مهم کی روش برای تمدید قرارداد

برنامه تیم فوتبال المپیک از بازگشت کرانچار تا سفر به عراق

استقلال امروز به مصاف نبیتچی بالاکان از ترکمنستان می رود

اولین تمرین طارمی پس از ملحق شدن به اردوی الغرافه+تصاویر

نوزدهمین قرارداد صادقی با سایپا؛کاپیتان وفاداری فوتبال ایران

واکش زطشی به گزینه بودن مرد پرتغالی برای هدایت روباه های صحرا؛ رییس فدراسیون الجزایر: با کی روش تماسی نداشتم/ نمی دانم چه کسی با او مذاکره کرده است

استقلال امروز به مصاف نبیتچی بالاکان از ترکمنستان می رود

تصمیم نیمار برای پیوستن به رئال ؟

کشتی گیران کرمانشاه 5 مدال رنگارنگ کسب کردند

چگونه بر شکست عشقی غلبه کنیم؟

چگونه بر شکست عشقی غلبه کنیم؟