مطالب مرتبط:
استخدام برنامه نویس وکارشناس VoIP در توسعه کارا ارتباطات دوران
آقای مرادی! دوپینگ های دوران شما هم یادمان هست
پاسخ حسین رضازاده به انتقادهای رییس فدراسیون وزنه برداری / آقای مرادی! دوپینگ های دوران شما هم یادمان هست
کشمکش تاریخی واشنگتن - هاوانا در دوران پسا فیدل
دوران حرفه ای اسطوره باشگاه یوونتوس آلساندرو دل پیرو به روایت تصویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 13:512018-04-17فرهنگي

پناهی در دوران ممنوع الکاری چهارمین فیلمش را ساخت و به کنفرستاد مستقل وابسته


ناهی اما از کدام سینمای مستقل سخن می گوید؟ سینمای خودش و فرهادی که همراه او در کن حضور دارد؟ یا کلیت سینمای روشنفکری ایران؟ آیا واقعاً سینمای روشنفکری ایران از ابتدا تا امروز همان گونه که پناهی ادعا می کند مستقل و قائم به خود بوده است؟ - پناهی در دوران ممنوع الکاری چهارمین فیلمش را ساخت و به کنفرستادمستقل وابسته ناهی اما از کدام سینمای مستقل سخن می گوید؟ سینمای خودش و فرهادی که همراه او در کن حضور دارد؟ یا کلیت سینمای روشنفکری ایران؟ آیا واقعاً سینمای روشنفکری ایران از ابتدا تا امروز همان گونه که پناهی ادعا می کند مستقل و قائم به خود بوده است؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های مجله فارس پلاس، جعفر پناهی در یادداشتی که دیروز منتشر کرد نوشته است: امسال برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران دو فیلم از دو فیلمساز ایرانی در بخش مسابقه اصلی کن حضور خواهد داشت.

این حضور، خود به خود بیانگر آن است که سینمای ایران زنده و پویا است.

مسلماً این امر به مذاق کسانی که می خواستند مرگ سینمای مستقلِ ایران را با هر حیله و تهدید جشن بگیرند و یا با سوق دادن سینما به سمتِ سینمای حکومتی، سینمای مستقل را ریشه کن کنند، خوش نخواهد آمد.

پناهی اما از کدام سینمای مستقل سخن می گوید؟ سینمای خودش و فرهادی که همراه او در کن حضور دارد؟ یا کلیت سینمای روشنفکری ایران؟ آیا واقعاً سینمای روشنفکری ایران از ابتدا تا امروز همان گونه که پناهی ادعا می کند مستقل و قائم به خود بوده است؟ آیا هیچ گاه وابستگی مالی به نهادی دولتی نداشته است و با پشتوانه مردمی به پیش رفته است؟ پناهی البته پاسخ این سؤال را خود به خوبی می داند، اما او هم مانند اسلاف خود روی کم هوشی و عدم حافظه تاریخی مخاطبش حساب ویژه ای باز کرده است و در کمال وابستگی لاف استقلال می زند.

این را شاید بتوان یادگاری نامید که از همان آغاز جریان سینمای روشنفکری در ایران با ابراهیم گلستان در دهه 40 از او در سینمای ایران بر جای ماند و تا امروز ادامه یافت.

ابراهیم گلستان، پدر معنوی جریان روشنفکری -که با گرفتن نخستین جایزه بین المللی برای فیلم سفارشی یک آتش از جشنواره ونیز جریان سینمای جشنواره ای را هم در ایران آغاز کرد- نیز از مستندهای سفارشی شرکت نفت ارتزاق می کرد و درواقع نخستین فیلمساز تماماً نفتی تاریخ ایران بود.

او حتی نخستین اکران خصوصی فیلم های داستانی اش را هم در دربار برگزار می کرد اما با این همه پز استقلال می داد و اسرار گنج دره جنی را به عنوان روزمه خود علیه حکومت و سند استقلالش به حساب آورد.

نسل بعد از گلستان نیز همین مسیر را رفتند.

کسانی مانند عباس کیارستمی که پناهی نیز سینما را با دستیاری او آغاز کرد اساساً بدون حمایت های نهاد کاملاً حکومتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان امکان ورود به سینما را پیدا نمی کردند و در سال های ابتدایی پس از انقلاب نیز بدون کمک نهادهای دولتی مانند بنیاد فارابی امکان ادامه حیات نداشتند.

به معنای دیگر استادان و عقبه جریان امروز مدعی سینمای مستقل در نکته ای قابل تأمل هم به حکومت پیش از انقلاب کاملاً وابسته بودند و هم به حکومت پس از آن و این در تاریخ هنر جهان شاید اتفاقی بی سابقه باشد! نکته جالب دیگر اینکه مدیران دهه شصت که سه دهه قبل با حمایت های کاملاً دولتی از جریان روشنفکری باعث قدرت گرفتن جریانی شدند که امروز مدعی سینمای مستقل است، خود نیز با ادعای مبارزه سیاسی- فرهنگی علیه حکومت و ساخت فیلم مستقل و منتقدانه جُنگ اطهر در مؤسسه کاملاً مستقل آیت فیلم در سال های پیش از انقلاب، پست های مدیریتی پس از انقلاب را تصاحب کردند اما هیچ گاه نگفتند که مدیرشان خلیل گنجور خود یک ساواکی بوده است.

به هر ترتیب اما جریان مستقل روشنفکری به همین شکل به مسیر ادامه داد و شاگردان نسل کیارستمی هم کاملاً مستقل پا به سینما گذاشتند و کار خود را آغاز کردند.

جعفر پناهی به عنوان مدعی ترین چهره این جریان ابتدا در دانشکده صداوسیما درس خواند و پس از فارغ التحصیلی به صورت کاملاً مستقل کارمند صداوسیما شد و به مرکز بندرعباس رفت و آنجا دو فیلم کوتاه ساخت که در جشنواره مستقل و معتبر تولیدات مراکز استان های صداوسیما برنده جایزه شدند.

پناهی پس از این نخستین فیلم مستقل اش بادکنک سفید را با فیلمنامه استادش کیارستمی و با حمایت شبکه دو صداوسیما ساخت و در جشنواره مستقل، غیرسفارشی و غیرحکومتی فیلم فجر در سال 1373 برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول شد.

پناهی پنج سال بعد فیلم مستقل و مهم دیگرش دایره را با همکاری کامبوزیا پرتوی این بار بدون وابستگی به پول های دولتی ایران و با وابستگی به پول های دولتی اروپا با بودجه ای از ایتالیا ساخت و توانست جایزه اصلی جشنواره ونیز ایتالیا را نیز کسب کند، اما به دلیل تصویرش از ایران حتی معاونت سینمایی دولت اصلاحات نیز حاضر به نمایش آن در ایران نشد.

کامبوزیا پرتوی، همکار پناهی در نگارش دایره نیز نه تنها بعدها به رفیق گرمابه و گلستان او تبدیل شد و در دوران محکومیت به صورت مشترک فیلم های زیرزمینی ساختند، بلکه خود او هم به یکی از مستقل ترین فیلمسازان ایرانی در جریان سینمای مستقل ادعایی جعفر پناهی تبدیل گشت.

او دو سال بعد ایستگاه متروک را برای علیرضا رییسیان نوشت که یک کپی دست چندم از آثار کیارستمی بود و با بودجه ای از فرانسه ساخته شد و در برخی جشنواره های اروپایی دیده شد.

پرتوی چند سال بعد کافه ترانزیت را نوشت و این بار با پولی که بازهم از فرانسه رسیده بود خودش هم فیلم را کارگردانی کرد.

اما مستقل ترین، غیرحکومتی ترین و غیرسفارشی ترین فیلمنامه پرتوی 10سال بعد از کافه ترانزیت رقم خورد، زمانی که او فیلمنامه فیلم محمد (ص) مجید مجیدی را نوشت و درسال های پس از آن هم با هر فیلمنامه ضعیف سیمرغ جشنواره غیرحکومتی و مستقل فجر را هم به خانه برد.

در همین دورانی که پرتوی مشغول نگارش فیلمنامه فیلم مستقل محمد (ص) بود اما دوست قدیمی ش جعفر پناهی با فعالیت سیاسی و دریافت حکم قضایی تبدیل شد به نماد مخالفت و مبارزه با جمهوری اسلامی در میان هنرمندان.

او ظاهراً به دلیل اقدام علیه امنیت ملی ایران به زندان رفته، ممنوع الکار و ممنوع الخروج شده بود.

اصلاً به همین دلیل در اکثر محافل هنری روشنفکری دنیا تکریمش می کردند، برایش یادبود می گرفتند، کرسی و صندلی ویژه می گذاشتند و .

اما درست در همین زمان پناهی به عنوان مستقل ترین سینماگر ایران همچنان مشغول دریافت حقوق ثابت ماهانه از رسانه ملی بود، بی آنکه اعتراضی داشته باشد.

اما در همین دوران چندین ساله که پناهی و باقی روشنفکران در حال اعتلای سینمای مستقل با پول نهادهای دولتی مانند بنیاد سینمایی فارابی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و حتی حوزه هنری و .

یا فاند (کمک هزینه) وزارت خارجه کشورهای اروپایی و سرمایه سفارتخانه های آنها بودند چهره های جهانی دیگری نیز در این جریان رشد کردند.

فیلمسازانی مانند آقای اصغر فرهادی که پناهی در یادداشت روز گذشته اش از او نیز به عنوان یکی از چهره های اصلی سینمای مستقل ایران در کنار خود یاد کرده است.

فرهادی هم اما مسیر سینمای مستقل و غیرحکومتی اش را با کار برای تلویزیون و با نویسندگی مجموعه های تلویزیونی ماه مهربان ، پزشکان ، روزگار جوانی و یادداشت های کودکی و همچنین نویسندگی و کارگردانی مجموعه های ساختمان فرج و فرخ ، چشم به راه ، داستان یک شهر و بعدها با نویسندگی بدون ذکر نام چند مجموعه طنز از جمله خانه به دوش برای صدا و سیما آغاز کرد.

او بعدها نخستین اسکارش را برای جدایی نادر از سیمین گرفت که علاوه بر بودجه بانک پاسارگاد از کمک مالی انجمن فیلم آمریکا هم استفاده کرده بود و نخستین فیلم ایرانی بود که به صورت گسترده در محافل آمریکایی دیده می شد.

فرهادی دومین اسکارش را هم با فروشنده ای گرفت که به صورت کاملاً مستقل و با کمک مالی خواهر امیر قطر ساخته شد و همچنین نخستین فیلم خارجی فرهادی یعنی گذشته نیز به صورت کاملاً مستقل با کمک مالی نهاد کاملاً غیردولتی اتحادیه اروپا! برای تلاش برای ترویج فرهنگ اروپایی ساخته شد.

به این ترتیب شاید بتوان مدعی شد که جریان روشنفکر ایران که تلاش دارد با به ابتذال کشاندن معانی، به خود عنوان سینمای مستقل دهد، تنها جریان فرهنگی در دنیاست که همزمان وابسته و در حال تغذیه از چند منبع مالی متناقض و علیه هم است.

یعنی در حالی که در وابستگی کامل به حکومت پیش از انقلاب ایران قرار داشت، پس از تغییر حکومت و آمدن حکومتی در خلاف جهت پیشین باز هم همان میزان وابستگی مالی و معنوی به سیستم را حفظ کرد و حالا نیز در عین حالی که در حال تغذیه از تمامی نهادهای دولتی و حکومتی ایران است از نهادهای کاملاً دولتی غرب مانند وزارت خارجه و سفارت های کشورهای اروپایی و اخیراً عربی نیز سرویس های مالی و غیرمالی دریافت می کند و در تمام این سال ها حتی یک روز نتوانسته بدون وابستگی و با پشتوانه مردمی واقعی به حیات ادامه دهد.

برای دریافتن عمق وابستگی این جریان به بودجه های خارجی و تأثیر محتوایی آنها بر این آثار دقت کنید که حتی آقای ناصر تقوایی هم سال ها قبل پس از ساخت آخرین فیلمش؛ کاغذ بی خط در ابتدای دهه هشتاد در مصاحبه ای با لحنی منتقدانه گفته بود: سرمایه اغلب فیلم های فرهنگی ما، توسط خارجی ها تأمین می شود.

این ضایعه بزرگی است برای سینمای ایران چون باورها و چیزهای دیگری به فیلم سازان ما تزریق می شود.

(به روایت ناصر تقوایی، گفت وگوی آقای احمد طالبی نژاد و ناصر تقوایی) و برای دریافتن عمق وابستگی به بودجه نهادهای دولتی داخلی دقت کنید که تنها چند فیلم حاشیه دار و توقیفی و مسأله ساز توسط روشنفکران و با بودجه نهادهایی مانند صداوسیما، حوزه هنری، شهرداری، فارابی، مرکز گسترش و .

در سال های گذشته ساخته شده است.

جالب است جریانی که مهمترین فیلم سیاسی توقیف شده چند سال اخیرش؛ اشغال های دوست داشتنی هم با بودجه کاملاً دولتی بنیاد سینمای فارابی ساخته شده به خود می گوید جریان سینمای مستقل ! * صبح نو مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/blivuu
کلید واژه ها: سینما - ایران - روشنفکری - سینمای ایران - فیلم - نخستین - ممنوع الکاری - استقلال - امروز - فرهادی - تاریخ - همراه - جایزه بین المللی - وابستگی - جشنواره - فیلمساز ایرانی - گلستان - سفارشی - جشنواره ونیز - حافظه تاریخی - اکران خصوصی - ممنوع - حکومت - بین المللی - شرکت نفت - یادگاری - تاریخی - برگزار - ایرانی - مسابقه

آخرین اخبار سرویس:
تابلویی اسرار آمیز در خانه زن ساخورده+عکس

بازیگر زن پیشکسوت: حالم بد نیست

فیلمی شکست خورده در گیشه دوباره اکران می شود

5 داستان کوتاه تخیلی

پخش مستند «مهاجرین جنگ» از «گنجینه» شبکه مستند

نخستین تصاویر از آکوامن منتشر شد/کمپانی دی سی کامیکس به دنبال آبروی از دست رفته

وقتی جمع بازیگران "ممنوعه" جمع است/عکس

تیپ ملکه طور "شقایق فراهانی" /عکس

یک مستند ساز در گفت وگو با فارس: «عطا سور» روایتگر زندگی یک کولبر است

برای تیر ماهی های سینمای ایران

ویدئو / شاهکارهای میکل آنژ 11 ساله نیجریه ای

استایل جدید و تابستانی "لیلا بلوکات" /عکس

نشست خبری مجموعه رهایم نکن

لحظه هولناک آویزان ماندن پسربچه 5 ساله از طبقه بیستم یک ساختمان + فیلم

نمایش 2 اثر تاریخی از نهاوند در موزه هنرهای شرقی مسکو

گزارش فارس از مراسم معارفه رییس جدید خانه تئاتر: ایرج راد: خانه تئاتر شریک ندارد!/شهرام گیل آبادی: نیاز به کار شبانه روزی داریم

فیتیله ای ها به تلویزیون بازگشتند

جشنواره بین المللی باروت خیس

چهارمین جشنواره مولودی خوانی رضوی "هه تاو" در سنندج آغاز شد

نمایشگاه کتاب با موضوع رضوی در چهارمحال و بختیاری برگزار می شود

ملازهی: مهتاب نوروزی در آسمان هنر ایران، ماه درخشانی است

مدلینگ زهره فکور برای برند آرایشی

مهرو موم کردن مجتمع فرسوده

پایگاه خبری جامعه روابط عمومی در جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی تجلیل شد

خواننده معروف با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از پدر شدنش خبر داد + عکس

افتتاح 10 باب مسکن خانواده های دو معلولی در چرام + فیلم

حضرت معصومه(س) الگوی بارز عفاف و حجاب برای جامعه اسلامی است

فرهادی، کیارستمی و جعفر پناهی در هجدهمین جشنواره فیلم در لهستان + جزییات

فساد فرح پهلوی از زبان پسرخاله اش

داستان نهضت مقاومت و تضاد دو نسل

دردسرسازی آتشفشان های زیر آب+فیلم

ناگفته هایی از 18 سال حرکت چراغ خاموش در خانه تئاتر

با گرم تر شدن هوا، خیلی ها شنا کردن را به سایر تفریحات ترجیح می دهند + فیلم

«آنشرلی با موهای خیلی قرمز» به تالار مولوی آمد + تصویر

رونمایی ترجمه کتاب الغدیر

گلایه باغداران قطب باغداری گلستان از قانون خانه کارگری + فیلم

ناگفته هایی از 18 سال حرکت چراغ خاموش در خانه تئاتر

واکنش کارشناس شبکه من وتو به ساندیس خور بودن ایرانی ها+فیلم

آغاز مرمت 10 بادگیر در بافت تاریخی بندرکنگ

نوید پورفرج استعدادی تازه در سینمای ایران/مغزهای کوچک زنگ زده پاییز اکران می شود

فیتیله ای ها به تلویزیون بازگشتند

خانه تئاتر باید جایی امن برای همه تئاتری ها باشد

رمان «کارآگاهان خونسرد» در خانه فرهنگ گلها نقد می شود

همت: بدون کمک صالحی امیری خانه تئاتر ساخته نمی شد

تمیز کردن سطوح مختلف با یخ خشک + فیلم

فیلم/ نوبخت: مثل آدم کوچولوی سریال گالیور منفی باف نباشیم!

فیتیله ای ها به تلویزیون بازگشتند

آغاز به کار چهارمین جشنواره بین المللی مولودی خوانی هه تاو

دوچرخه جالبی که عملکردی شبیه به تردمیل دارد! + فیلم

بررسی و نقد فصل دوم سریال ساخت ایران 2

شوخی جناب خان با فوتبالیست های بزرگ دنیا+فیلم

مجموعه خبری 24 تیرماه 97

رمان «کارآگاهان خونسرد» در خانه فرهنگ گلها نقد می شود

تاریخ انتشار عنوان Call Of Cthulhu مشخص شد

انیمیشن کوتاه آبی

احسان محمدحسنی از مدیرعاملی بنیاد روایت فتح استعفا کرد

بوی حرم رضوی در فاضل آباد و علی آباد کتول + فیلم

آخرین وضعیت مهدی فخیم زاده از زبان خودش (فیلم)

فیلم/ چرا کدخدایی در مراسم رونمایی از مستند «خیلی محرمانه» حاضر نشد؟

مراسم معارفه مدیر جدید خانه تئاتر برگزار شد/گلایه های همت از بی مهری به تلاش هایش

رها سازی 30 میلیون براکون در مزارع فارس + فیلم و عکس

مراسم معارفه مدیر جدید خانه تئاتر برگزار شد/گلایه های اصغر همت از بی مهری به تلاش هایش

سفرهای خارجی مدیران فرهنگی فقط با مجوز وزیر ارشاد مجاز است

شنای زیبای دلفین ها در خلیج گواتر + فیلم

تصاویری زیبا از گدازه های آتشفشانی در هاوایی+فیلم

دفتر دوم «ردیف آوازی به روایت استاد کریمی» منتشر شد

تکثر تشکل های رسانه ای موجب تحقق مطالبات رسانه ها می شود

خبرنگاران گیلان به تماشای تئاتر دعوت شدند

پشت صحنه فیلم سینمایی لوسی

تکثر تشکل های رسانه ای موجب تحقق مطالبات رسانه ها می شود

نگاه از بالا به مخاطب در روابط عمومی حاصلی ندارد

خبرنگاران گیلان به تماشای تئاتر دعوت شدند

روایتی از «دارکوب» در «سینما آی فیلم»

سفیر ایران در روسیه: موزه هنرهای شرقی مسکو 2 اثر تاریخی از نهاوند را به نمایش گذاشت

موزه هنرهای شرقی مسکو 2 اثر تاریخی از نهاوند را به نمایش گذاشت

واکنش احمد ایراندوست به وضعیت آب در آبادان (فیلم)

قانون جدید فیفا: باران روی سر تیم بارنده ببارد!+فیلم

فیلم/ شرایط قانونی انتقال امتیاز مسکن مهر پردیس

کاروان راهیان نور

18سال چراغ خاموش کار کردیم

مسکونی شدن خانه های سیل زده در جهرم+فیلم

مقابله با آسیب های اجتماعی در پایگاه های فرهنگی + فیلم

آغاز به کار "هه تاو" در سنندج

ابلاغ «بخشنامه اجرای رهنمودهای رییس جمهور»

برپایی نمایشگاه هنری در کاشمر

دو اثر تاریخی نهاوند در مسکو به نمایش درآمد

فرماندار هشترود از وضعیت بد کتابخانه های شهرستان انتقاد کرد

برش هایی از فیلم دختری با کفش های کتانی

تاکید بر گسترش اقدامات پژوهشی و علمی نهاد کتابخانه ها

جدیدترین بخشنامه سیدعباس صالحی انجام سفرهای خارجی مدیران فرهنگی فقط با مجوز وزیر ارشاد مجاز است

نشست علمی «توقیت و آسیب های آن» برگزار می شود

تغییرات احتمالی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد+فیلم

فرماندار هشترود از وضعیت بد کتابخانه های شهرستان انتقاد کرد

جدیدترین انواع مدل لباس عروس پروانه ای

فیلم/ فساد فرح پهلوی از زبان پسرخاله اش

آخرین وضعیت سلامتی ضیاءالدین دری از زبان پسرش

فیلم/ فساد فرح پهلوی با از زبان پسرخاله اش

نخستین موزه صدا

انتشار جلد دوم فرهنگ اعجاز قرآن در وزن و موسیقی

پناهی در دوران ممنوع الکاری چهارمین فیلمش را ساخت و به کنفرستاد مستقل وابسته

پناهی در دوران ممنوع الکاری چهارمین فیلمش را ساخت و به کنفرستاد مستقل وابسته