مطالب مرتبط:
استخدام برنامه نویس وکارشناس VoIP در توسعه کارا ارتباطات دوران
آقای مرادی! دوپینگ های دوران شما هم یادمان هست
پاسخ حسین رضازاده به انتقادهای رییس فدراسیون وزنه برداری / آقای مرادی! دوپینگ های دوران شما هم یادمان هست
کشمکش تاریخی واشنگتن - هاوانا در دوران پسا فیدل
دوران حرفه ای اسطوره باشگاه یوونتوس آلساندرو دل پیرو به روایت تصویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 13:512018-04-17فرهنگي

پناهی در دوران ممنوع الکاری چهارمین فیلمش را ساخت و به کنفرستاد مستقل وابسته


ناهی اما از کدام سینمای مستقل سخن می گوید؟ سینمای خودش و فرهادی که همراه او در کن حضور دارد؟ یا کلیت سینمای روشنفکری ایران؟ آیا واقعاً سینمای روشنفکری ایران از ابتدا تا امروز همان گونه که پناهی ادعا می کند مستقل و قائم به خود بوده است؟ - پناهی در دوران ممنوع الکاری چهارمین فیلمش را ساخت و به کنفرستادمستقل وابسته ناهی اما از کدام سینمای مستقل سخن می گوید؟ سینمای خودش و فرهادی که همراه او در کن حضور دارد؟ یا کلیت سینمای روشنفکری ایران؟ آیا واقعاً سینمای روشنفکری ایران از ابتدا تا امروز همان گونه که پناهی ادعا می کند مستقل و قائم به خود بوده است؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های مجله فارس پلاس، جعفر پناهی در یادداشتی که دیروز منتشر کرد نوشته است: امسال برای نخستین بار در تاریخ سینمای ایران دو فیلم از دو فیلمساز ایرانی در بخش مسابقه اصلی کن حضور خواهد داشت.

این حضور، خود به خود بیانگر آن است که سینمای ایران زنده و پویا است.

مسلماً این امر به مذاق کسانی که می خواستند مرگ سینمای مستقلِ ایران را با هر حیله و تهدید جشن بگیرند و یا با سوق دادن سینما به سمتِ سینمای حکومتی، سینمای مستقل را ریشه کن کنند، خوش نخواهد آمد.

پناهی اما از کدام سینمای مستقل سخن می گوید؟ سینمای خودش و فرهادی که همراه او در کن حضور دارد؟ یا کلیت سینمای روشنفکری ایران؟ آیا واقعاً سینمای روشنفکری ایران از ابتدا تا امروز همان گونه که پناهی ادعا می کند مستقل و قائم به خود بوده است؟ آیا هیچ گاه وابستگی مالی به نهادی دولتی نداشته است و با پشتوانه مردمی به پیش رفته است؟ پناهی البته پاسخ این سؤال را خود به خوبی می داند، اما او هم مانند اسلاف خود روی کم هوشی و عدم حافظه تاریخی مخاطبش حساب ویژه ای باز کرده است و در کمال وابستگی لاف استقلال می زند.

این را شاید بتوان یادگاری نامید که از همان آغاز جریان سینمای روشنفکری در ایران با ابراهیم گلستان در دهه 40 از او در سینمای ایران بر جای ماند و تا امروز ادامه یافت.

ابراهیم گلستان، پدر معنوی جریان روشنفکری -که با گرفتن نخستین جایزه بین المللی برای فیلم سفارشی یک آتش از جشنواره ونیز جریان سینمای جشنواره ای را هم در ایران آغاز کرد- نیز از مستندهای سفارشی شرکت نفت ارتزاق می کرد و درواقع نخستین فیلمساز تماماً نفتی تاریخ ایران بود.

او حتی نخستین اکران خصوصی فیلم های داستانی اش را هم در دربار برگزار می کرد اما با این همه پز استقلال می داد و اسرار گنج دره جنی را به عنوان روزمه خود علیه حکومت و سند استقلالش به حساب آورد.

نسل بعد از گلستان نیز همین مسیر را رفتند.

کسانی مانند عباس کیارستمی که پناهی نیز سینما را با دستیاری او آغاز کرد اساساً بدون حمایت های نهاد کاملاً حکومتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان امکان ورود به سینما را پیدا نمی کردند و در سال های ابتدایی پس از انقلاب نیز بدون کمک نهادهای دولتی مانند بنیاد فارابی امکان ادامه حیات نداشتند.

به معنای دیگر استادان و عقبه جریان امروز مدعی سینمای مستقل در نکته ای قابل تأمل هم به حکومت پیش از انقلاب کاملاً وابسته بودند و هم به حکومت پس از آن و این در تاریخ هنر جهان شاید اتفاقی بی سابقه باشد! نکته جالب دیگر اینکه مدیران دهه شصت که سه دهه قبل با حمایت های کاملاً دولتی از جریان روشنفکری باعث قدرت گرفتن جریانی شدند که امروز مدعی سینمای مستقل است، خود نیز با ادعای مبارزه سیاسی- فرهنگی علیه حکومت و ساخت فیلم مستقل و منتقدانه جُنگ اطهر در مؤسسه کاملاً مستقل آیت فیلم در سال های پیش از انقلاب، پست های مدیریتی پس از انقلاب را تصاحب کردند اما هیچ گاه نگفتند که مدیرشان خلیل گنجور خود یک ساواکی بوده است.

به هر ترتیب اما جریان مستقل روشنفکری به همین شکل به مسیر ادامه داد و شاگردان نسل کیارستمی هم کاملاً مستقل پا به سینما گذاشتند و کار خود را آغاز کردند.

جعفر پناهی به عنوان مدعی ترین چهره این جریان ابتدا در دانشکده صداوسیما درس خواند و پس از فارغ التحصیلی به صورت کاملاً مستقل کارمند صداوسیما شد و به مرکز بندرعباس رفت و آنجا دو فیلم کوتاه ساخت که در جشنواره مستقل و معتبر تولیدات مراکز استان های صداوسیما برنده جایزه شدند.

پناهی پس از این نخستین فیلم مستقل اش بادکنک سفید را با فیلمنامه استادش کیارستمی و با حمایت شبکه دو صداوسیما ساخت و در جشنواره مستقل، غیرسفارشی و غیرحکومتی فیلم فجر در سال 1373 برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول شد.

پناهی پنج سال بعد فیلم مستقل و مهم دیگرش دایره را با همکاری کامبوزیا پرتوی این بار بدون وابستگی به پول های دولتی ایران و با وابستگی به پول های دولتی اروپا با بودجه ای از ایتالیا ساخت و توانست جایزه اصلی جشنواره ونیز ایتالیا را نیز کسب کند، اما به دلیل تصویرش از ایران حتی معاونت سینمایی دولت اصلاحات نیز حاضر به نمایش آن در ایران نشد.

کامبوزیا پرتوی، همکار پناهی در نگارش دایره نیز نه تنها بعدها به رفیق گرمابه و گلستان او تبدیل شد و در دوران محکومیت به صورت مشترک فیلم های زیرزمینی ساختند، بلکه خود او هم به یکی از مستقل ترین فیلمسازان ایرانی در جریان سینمای مستقل ادعایی جعفر پناهی تبدیل گشت.

او دو سال بعد ایستگاه متروک را برای علیرضا رییسیان نوشت که یک کپی دست چندم از آثار کیارستمی بود و با بودجه ای از فرانسه ساخته شد و در برخی جشنواره های اروپایی دیده شد.

پرتوی چند سال بعد کافه ترانزیت را نوشت و این بار با پولی که بازهم از فرانسه رسیده بود خودش هم فیلم را کارگردانی کرد.

اما مستقل ترین، غیرحکومتی ترین و غیرسفارشی ترین فیلمنامه پرتوی 10سال بعد از کافه ترانزیت رقم خورد، زمانی که او فیلمنامه فیلم محمد (ص) مجید مجیدی را نوشت و درسال های پس از آن هم با هر فیلمنامه ضعیف سیمرغ جشنواره غیرحکومتی و مستقل فجر را هم به خانه برد.

در همین دورانی که پرتوی مشغول نگارش فیلمنامه فیلم مستقل محمد (ص) بود اما دوست قدیمی ش جعفر پناهی با فعالیت سیاسی و دریافت حکم قضایی تبدیل شد به نماد مخالفت و مبارزه با جمهوری اسلامی در میان هنرمندان.

او ظاهراً به دلیل اقدام علیه امنیت ملی ایران به زندان رفته، ممنوع الکار و ممنوع الخروج شده بود.

اصلاً به همین دلیل در اکثر محافل هنری روشنفکری دنیا تکریمش می کردند، برایش یادبود می گرفتند، کرسی و صندلی ویژه می گذاشتند و .

اما درست در همین زمان پناهی به عنوان مستقل ترین سینماگر ایران همچنان مشغول دریافت حقوق ثابت ماهانه از رسانه ملی بود، بی آنکه اعتراضی داشته باشد.

اما در همین دوران چندین ساله که پناهی و باقی روشنفکران در حال اعتلای سینمای مستقل با پول نهادهای دولتی مانند بنیاد سینمایی فارابی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و حتی حوزه هنری و .

یا فاند (کمک هزینه) وزارت خارجه کشورهای اروپایی و سرمایه سفارتخانه های آنها بودند چهره های جهانی دیگری نیز در این جریان رشد کردند.

فیلمسازانی مانند آقای اصغر فرهادی که پناهی در یادداشت روز گذشته اش از او نیز به عنوان یکی از چهره های اصلی سینمای مستقل ایران در کنار خود یاد کرده است.

فرهادی هم اما مسیر سینمای مستقل و غیرحکومتی اش را با کار برای تلویزیون و با نویسندگی مجموعه های تلویزیونی ماه مهربان ، پزشکان ، روزگار جوانی و یادداشت های کودکی و همچنین نویسندگی و کارگردانی مجموعه های ساختمان فرج و فرخ ، چشم به راه ، داستان یک شهر و بعدها با نویسندگی بدون ذکر نام چند مجموعه طنز از جمله خانه به دوش برای صدا و سیما آغاز کرد.

او بعدها نخستین اسکارش را برای جدایی نادر از سیمین گرفت که علاوه بر بودجه بانک پاسارگاد از کمک مالی انجمن فیلم آمریکا هم استفاده کرده بود و نخستین فیلم ایرانی بود که به صورت گسترده در محافل آمریکایی دیده می شد.

فرهادی دومین اسکارش را هم با فروشنده ای گرفت که به صورت کاملاً مستقل و با کمک مالی خواهر امیر قطر ساخته شد و همچنین نخستین فیلم خارجی فرهادی یعنی گذشته نیز به صورت کاملاً مستقل با کمک مالی نهاد کاملاً غیردولتی اتحادیه اروپا! برای تلاش برای ترویج فرهنگ اروپایی ساخته شد.

به این ترتیب شاید بتوان مدعی شد که جریان روشنفکر ایران که تلاش دارد با به ابتذال کشاندن معانی، به خود عنوان سینمای مستقل دهد، تنها جریان فرهنگی در دنیاست که همزمان وابسته و در حال تغذیه از چند منبع مالی متناقض و علیه هم است.

یعنی در حالی که در وابستگی کامل به حکومت پیش از انقلاب ایران قرار داشت، پس از تغییر حکومت و آمدن حکومتی در خلاف جهت پیشین باز هم همان میزان وابستگی مالی و معنوی به سیستم را حفظ کرد و حالا نیز در عین حالی که در حال تغذیه از تمامی نهادهای دولتی و حکومتی ایران است از نهادهای کاملاً دولتی غرب مانند وزارت خارجه و سفارت های کشورهای اروپایی و اخیراً عربی نیز سرویس های مالی و غیرمالی دریافت می کند و در تمام این سال ها حتی یک روز نتوانسته بدون وابستگی و با پشتوانه مردمی واقعی به حیات ادامه دهد.

برای دریافتن عمق وابستگی این جریان به بودجه های خارجی و تأثیر محتوایی آنها بر این آثار دقت کنید که حتی آقای ناصر تقوایی هم سال ها قبل پس از ساخت آخرین فیلمش؛ کاغذ بی خط در ابتدای دهه هشتاد در مصاحبه ای با لحنی منتقدانه گفته بود: سرمایه اغلب فیلم های فرهنگی ما، توسط خارجی ها تأمین می شود.

این ضایعه بزرگی است برای سینمای ایران چون باورها و چیزهای دیگری به فیلم سازان ما تزریق می شود.

(به روایت ناصر تقوایی، گفت وگوی آقای احمد طالبی نژاد و ناصر تقوایی) و برای دریافتن عمق وابستگی به بودجه نهادهای دولتی داخلی دقت کنید که تنها چند فیلم حاشیه دار و توقیفی و مسأله ساز توسط روشنفکران و با بودجه نهادهایی مانند صداوسیما، حوزه هنری، شهرداری، فارابی، مرکز گسترش و .

در سال های گذشته ساخته شده است.

جالب است جریانی که مهمترین فیلم سیاسی توقیف شده چند سال اخیرش؛ اشغال های دوست داشتنی هم با بودجه کاملاً دولتی بنیاد سینمای فارابی ساخته شده به خود می گوید جریان سینمای مستقل ! * صبح نو مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/blivuu
کلید واژه ها: سینما - ایران - روشنفکری - سینمای ایران - فیلم - نخستین - ممنوع الکاری - استقلال - امروز - فرهادی - تاریخ - همراه - جایزه بین المللی - وابستگی - جشنواره - فیلمساز ایرانی - گلستان - سفارشی - جشنواره ونیز - حافظه تاریخی - اکران خصوصی - ممنوع - حکومت - بین المللی - شرکت نفت - یادگاری - تاریخی - برگزار - ایرانی - مسابقه

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری نشست مدیران مسئول آموزشگاه ها، شرکت ها و موسسات سینمایی استان خوزستان

فیلم/ تلاوت افتخاری قاسم مقدمی؛ مرحله نهایی رشته قرائت

فیلم/ آخرین ارزیابی استاد پویا از قرائت ها؛ تفاوت قرائت مجلسی و مسابقه ای/ مرحله نهایی رشته قرائت

«آستیگمات»؛ حکایت مصنوعی اندوه بی پایان

رونمایی از پوستر فارسی فیلم «خوک»

«خروس جنگی» سیدمسعود اطیابی به آی فیلم می آید

رضا بنفشه خواه به آی فیلم می آید

آماده سازی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

«اعتیاد و دادسرای انقلاب مبارزه با مواد مخدر» در شبکه مستند

رونمایی از تصحیح دیوان شوکت یزدی در هند

«بیداری» در راه آی فیلم2

فیلم/ تلاوت انور حاسین از کشور مالزی؛ مرحله نهایی رشته قرائت

بررسی فیلم اسکندر در سینمای جهان

فیلم/ تلاوت حامدین ابیه (Abie) از فلیپین؛ مرحله نهایی رشته قرائت

سنگ نگاره های تیمره خمین قابلیت ثبت جهانی دارد

آمریکا هرگز سوریه را رها نمی کند

"مهراوه شریفی نیا" نامزد بهترین بازیگر زن جشنواره لندن

آغاز فعالیت مرکز پژوهش های اسلامی الزهرا (س) گرگان + فیلم

رونمایی از پوستر فیلم "خوک" مانی حقیقی

رونمایی مرسدس بنز از شاهکار جدیدش / بنز با چه خودروهایی به نمایشگاه پکن رفت (+عکس و فیلم)

آیین تکریم و تجلیل از کارگران هنرمند برگزار می شود

فیلم/ تلاوت عباس مصطفی شری از لبنان؛ مرحله نهایی رشته قرائت

آکادمی اسکار مقررات جدید وضع کرد

نشست مطبوعاتی الیور استون در جشنواره جهانی فیلم فجر

گزارش دیدنی درباره مومیایی کشف شده در نزدیکی حرم حضرت عبدالعظیم/فیلم

فیلم کوتاه خمره در تنکابن کلید خورد

رونمایی از مستند «دیوار گتو» در روز نکبت

داوران جشنواره سیمرغ مشخص شدند

عکس یادگاری سلبریتی ها در چین

مهناز افشار و دخترش لیانا در طبیعت! عکس

آغاز عملیات اجرایی ساخت 4 پلاتو در کردستان/ حمایت از اجرای عمومی و تولید نمایش

توصیف هنرمندان جوان از حضور در فستیوال موسیقی معاصر

خانم بازیگر با تیپ عجیب در جشنواره جهانی فجر + عکس

به خانه عروسک ها خوش آمدید

«دژخیم عاشق» انتشار یافت

گردشگران فرانسوی از آثار تاریخی سبزوار دیدن کردند

برگزاری جشنواره شاهنامه خوانی در اوز

دیوید دانل: موسیقی معاصر بازتاب تحولات زمانه است

بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون به کما رفت

بازار داغ تولد بازی در جشنواره جهانی فیلم فجر/عکس

نشست «اسکندر» در دانشگاه تهران

آهنگ " عروج" از حافظ ناظری+دانلود

حجاب با اجبار گشت ارشاد به مردم تحمیل نشود

بازدید خبرنگاران از مراحل آماده سازی نمایشگاه کتاب

برگزاری کارگاه و نمایشگاه مشترک دانشجویان دانشگاه های "هنر"و "دورتموند"

عکس های دو نفره رامبد جوان و نگار جواهریان در جشنواره جهانی فجر 97

برنامه نیمه شعبان ری

نشست خبری «الیور استون»

موسسان آموزشگاه های هنری کمک بلاعوض دریافت می کنند

نشست خبری "الیور استون" کارگردان معروف آمریکایی

تنوع خوب اکران فروردین باعث شد تا برای اولین بار ائمه جماعت از سینما صحبت کنند

واکنش مجید مجیدی به یک دروغ پردازی در فضای مجازی/اعتقادات مردم را هدف گرفته اند

آغاز به کار انجمن شعر روستایی در روستای ساروکلا

آیین رونمایی از دومین کتاب نویسنده نوجوان قائم شهری در مجتمع فرهنگی هنری حر

"نادر طالب زاده" به دنبال ساخت فیلم سینمایی جدید

ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - 5 اردیبهشت

فیلم/ سیدعباس صالحی٬ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سه رویکرد قرآنی نظام در دهه پنجم انقلاب/ مرحله نهایی رشته قرائت

فیلم سینمایی پرسه در حوالی من سه جایزه از جشنواره لندن دریافت کرد

آی رحمان: سینمای ایران نبایدهای بسیاری دارد اما ...

سریال رادیویی عصیان از رادیو نمایش پخش می شود

تازه ترین پوسترو تیزر فیلم جشن دلتنگی رونمایی شد+فیلم

سومین دوره جشنواره ابن سینا با حضور 4 هزار دانش آموز برگزار می شود

یک سریال جدید روی آنتن رادیو نمایش

موسسان آموزشگاه های هنری کمک بلاعوض دریافت می کنند

زوج هنری گلزار و حیایی با "ساخت ایران 2" به شبکه نمایش خانگی آمدند

پیاده روی کارمندی به مناسبت هفته سلامت + فیلم

«لیلا اوتادی» سر سفره عقد

فیلم | دو کار لازم برای انتخاب شهردار تهران: گواهی سلامت و فشار سنجی!

ویدئو / نشست خبری الیور استون در جشنواره جهانی فیلم فجر

معرفی راه یافتگان بخش آوایی به مرحله منطقه ای جشنواره قرآن و عترت دانشجویان از فارس

جنجال تازه "دی کاپریو" با مدل آرژانتینی! /تصاویر

پوشش عجیب ماهور الوند و مینا ساداتی در جشنواره خارجی (اینستاپست)

بازیگر مشهور سینما و تلویزیون به کما رفت+عکس

فیلم | استندآپ کمدی روحانی در تبریز!

فیلم سینمایی دن کیشوت در فرهنگسرای رسانه نقد و بررسی می شود

کنسرت لودویکو اینائودی در تالار وزارت کشور (عکس)

پویانمایی «فهرست مقدس» با کتاب ماندگار شد

باید با زبان کودک با کودکان صحبت کرد

الیور استون":عربستان سعودی از برهم زنندگان اصلی در خاورمیانه است

جایزه بهترین کارگردانی جشنواره آمریکا برای فیلم ایرانی

«دستپخت های خودمانی» 2 بازیگر زن مشهور

مهدی بلوریان نشست خبری «الیور استون»

فراخوان بیست و پنجمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی اعلام شد

آثار منتخب بیست و یکمین جشنواره ملی تاتر فتح خرمشهر اعلام شد

مانوئلا پیه مونتی در گفت وگو با فارس: در فسیتوال موسیقی معاصر فرهنگ های مختلف به یکدیگر کمک می کنند/ ایجاد زبان موسیقایی مشترک ایران و ایتالیا

گلزار ، امین حیایی ، مهران احمدی و سحر دولتشاهی در چین+ عکس

برگزاری جشنواره غذای سنتی در چوئبده

خالق نی نوا روی صحنه می رود/ دیدار حسین علیزاده با مخاطبانش در اهواز+عکس

فراخوان خانه کتاب برای سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال

چاپ های دوم و سوم «زندان موصل» راهی نمایشگاه کتاب می شود

عکس/ عیادت شاعران بوشهری از قیصر امین پور

همیشه مبهوت ایران و به ایران علاقمند بودم

"مهراوه شریفی نیا" نامزد بهترین بازیگر زن جشنواره لندن

وقتی بازیگر فرانسوی اشک سیمین را درآورد! +عکس

رییس سازمان فرهنگی شهرداری مهمان امشب تهران20

هیات داوران بخش تئاتر نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ معرفی شدند

عکس یادگاری سحر دولتشاهی، رضا گلزار و مهران احمدی در چین

واکنش کارگردان مشهور آمریکایی به فیلمسازی درباره داعش و سردار سلیمانی

به زنان در طول تاریخ ایران اجحاف شده است

نشست خبری الیور استون

پناهی در دوران ممنوع الکاری چهارمین فیلمش را ساخت و به کنفرستاد مستقل وابسته

پناهی در دوران ممنوع الکاری چهارمین فیلمش را ساخت و به کنفرستاد مستقل وابسته