مطالب مرتبط:
از هر 3تهرانی یک نفر این را بخواند
ماکرون کتاب های بیشتری درباره اسلام بخواند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 11:232018-04-17پزشكي

از هر 3تهرانی یک نفر این را بخواند


در این نوشته، نقدی به عدم توجه لازم به نیمی از انسان بودنمان، یعنی روح و روان، را به رشته ی تحریر در آورده ایم که مطالعه آن به هر کسی که نگران سلامتی خود می باشد پیشنهاد می شود.

- ": تا به حال فکر کرده اید عموما به چه کسی بیمار می گوییم؟ معمولا تا از بینی کسی خون نیاید یا ظاهر وی تغییر نکرده باشد و یا احساس درد نکند در نظر عوام به وی واژه ی بیمار اطلاق نمی شود.

یعنی صرفا توجه انسان ها به جسم و تن خود و آسیب های مادی ایست که ممکن است به آن برسد جلب میشود و کمتر کسی است که به بیماری های غیر جسمانی توجه ویژه ای داشته باشد.

وقتی از انسانی صحبت میکنیم که دارای دو بعد جسم و روح است و و آمیخته ای از ماده و معنا محسوب می شود، لازم است که سطح نگاهمان این موجود را کمی هم از تن، به روانش معطوف کنیم.

چه بسا بسیاری از نمودهای جسمانی در یک انسان، زاییده ی فرایندهای روانی وی باشد.

در این نوشته، نقدی به عدم توجه لازم به نیمی از انسان بودنمان، یعنی روح و روان، را به رشته ی تحریر در آورده ایم که مطالعه آن به هر کسی که نگران سلامتی خود می باشد پیشنهاد می شود.

  *** دیروز ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت، در نشست خبری در ارتباط با موضوع سلامت روان، در کنار توضیحات مفیدی که در ادامه خواهد آمد به آمار و ارقامی از میزان سلامت روانی آحاد جامعه اشاره کرد نگرانی های نگارنده را در این زمینه افزایش داد.

بد نیست بخش هایی از این نشست خبری را با هم مرور کنیم.

    یک چهارم ایرانی ها اختلال روانی دارند ایرج حریرچی در نشست خبری در ارتباط با موضوع سلامت روان، اظهار داشت: اختلالات روانی دلایل گوناگونی همچون مسائل ارثی، فیزیولوژی، محیطی، فردی، خانوادگی و شیوه زندگی دارد.

وی افزود: سلامت روان بیش از اینکه فردی باشد یک موضوع اجتماعی به شمار رفته و جامعه ناسالم از لحاظ سلامت روان دچار بی اعتمادی، دشمنی و بدگمانی می شود در حالی که جامعه سالم بسیار کارآمد است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: بیماری های روانی ملاک های مختلفی داشته که به تنهایی یا مجموعه ای از آنها سبب اختلالات روانی می شود که این ملاک ها رفتارهای غیرانطباقی، انحرافات شدید، ناهنجاری های اجتماعی، پریشانی و .

است.

حریرچی افزود: بیماری های روانی با عواطف، تفکر و رفتار انسان ارتباط دارد و در صورت سلامت روان زمینه رشد، مهارت فکری و توانایی در انسان فراهم می شود.

حریرچی با بیان اینکه 23.

4 درصد از بالغین در ایران دچار یک اختلال روانپزشکی طی یک سال گذشته بوده آند، گفت: 27.

6 درصد این افراد را زنان و 19.

4درصد را مردان تشکیل می دهند و به عبارتی از هر 4 نفر بالای 15 سال یک نفر دچار اختلال روانپزشکی است.

وی افزود: احتمال وجود یک اختلال در طول عمر از 18 تا 36 درصد متغیر است و شیوع اختلالات روانپزشکی در یک سال در استان های مختلف ایران از 12.

8 درصد تا 36.

3 درصد متغیر بوده است.

حریرچی با اشاره به اینکه سال های از دست رفته عمر و سال های زندگی توام با ناتوانی بر بار بیماری ها تاثیرگذار است، گفت: مجموع بیماری های روانی و اعتیاد بعد از مشکلات قلبی و عروقی رتبه بالایی در بار بیماری ها داشته و حتی بالاتر از سرطان و دیابت است.

وی افزود: بیماری های روانی و اعتیاد رتبه بار بیماری را طی 25 سال گذشته از 8 به 2 داشته است که البته یکی از دلایل آن می تواند کنترل بیشتر بیماری هایی همچون مشکلات عفونی باشد.

همچنین تاحدودی این کاهش رتبه مطابق الگوی جهانی است.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی تا سال 2030 در کل دنیا افسردگی به تنهایی رتبه دوم بار بیماری ها را از آن خود می کند و افسردگی و اختلالات اضطرابی دو عامل اصلی از 5 عاملی بوده که سبب از دست رفتن عمر به دلیل ناتوانی می شود.

حریرچی در ادامه با اشاره به اینکه مقابله با فساد اداری در بخش دولتی و خصوصی در حفظ سلامت روان مردم تاثیر دارد، گفت: مشکلاتی همچون آلودگی هوا، ریزگردها، ترافیک و .

از دیگر مسائلی بوده که در بروز و شیوع اختلالات روانپزشکی موثر است.

وی با بیان اینکه اراده و ایمان قوی می تواند مانعی مقابل اختلالات روانپزشکی باشد، گفت: البته به دلیل اینکه مسائل ژنتیکی سبب اختلالات روانپزشکی می شود افراد مومن و موفق نیز ممکن است گرفتار این اختلالات شوند چه بسا اینکه فردی با رتبه بالایی در کنکور دچار مشکل روانپزشکی شد.

    همه چیز راجع به سلامت روانی روانشناسان می گویند؛ شادابی، نشاط، لذت بردن از زندگی و هدفمندی مستلزم داشتن شخصیت سالم است.

محققان دانشکده پزشکی جان هایکینز در آمریکا در این باره خاطر نشان می کنند که از طریق آشنایی با معیارهای سلامت روان و تطابق آن با ویژگی های شخصی، تعامل با دیگران و محیط اطراف می توانیم تا حدودی عوامل آسیب زا به شخصیت سالم را شناسایی کرده و با اصلاح آن ها برای بهره مندی از یک شخصیت سالم تلاش کنیم.

به اعتقاد روانشناسان؛ سلامت روانی و جسمی، نیاز و خواسته ی همه انسان ها است و همه ی ما تلاش می کنیم که برای برقراری ارتباطات سالم، شخصیت های سالمی در زندگی انسانی پیدا کنیم.

اما آیا تا کنون به این نکته فکر کرده اید که از این حیث چه فردی از شخصیت سالم بهره مند است؟ بر اساس مقاله منتشر شده در مجله علمی نیچر، " گوردن آلپورت " یکی از نخستین روانشناسانی بود که توجه خود را به شخصیت سالم معطوف داشت.

از نظر آلپورت افراد سالم در سطح معقول و آگاه عمل می کنند، از قید و بندهای گذشته آزاد هستند و از نیروهایی که آن ها را هدایت می کنند، کاملا آگاه هستند و می توانند بر آن ها چیره شوند.

راهنمای اشخاص بالغ، زمان حال، هدف ها و انتظارهایی است که از آینده دارند.

جنبه ی اساسی و ریشه ای شخصیت انسان را مقاصد سنجیده و آگاهانه، امیدها و آرزوهای وی تشکیل می دهند.

این اهداف در واقع انگیزه ی شخصیت سالم قرار می گیرند و بهترین راهنما برای فهم رفتار کنونی انسان هستند.

وجود انسان در حقیقت بر داشتن هدف های دراز مدت استوار است و این فاکتور مهم، انسان را از حیوان، کودک را از سالمند و نیز در اکثر موارد، شخصیت سالم را از بیمار متمایز می کند.

این مقاله می افزاید: از دیدگاه آلپورت، انسان های سالم نیاز مداومی به تنوع، احساس و درگیری تازه دارند.

کارهای روزمره و عادی را کنار می گذارند و در جست و جوی تجربه های تازه هستند.

آن ها ماجراجو هستند و خطر می کنند و چیزهای تازه کشف می کنند.

همه ی این فعالیت ها ایجاد تنش می کند و در هر صورت تنها از راه تجربه ها و خطرهای تنش زا است که بشر می تواند احساس بالندگی کند.

شخصیت، خواه سالم و ناسالم به فرهنگ بستگی دارد.

فرهنگ مانع یا حامی رشد و تکامل مثبت انسان است.

فروم شخصیت انسان را بیشتر محصول فرهنگ می داند.

از نظر وی سلامت روان بستگی به این دارد که جامعه تا چه اندازه نیازهای اساسی افراد جامعه را برآورده می کند، نه این که فرد تا چه حد خود را با جامعه سازگار می سازد.

در نتیجه سلامت روان بیش از آن که امری فردی باشد، یک مساله اجتماعی است.

جامعه ی ناسالم در بین اعضای خود دشمنی، بدگمانی و بی اعتمادی می آفریند و مانع از رشد کامل آن ها می شود.

در مقابل جامعه ی سالم به اعضای خود امکان می دهد که به یکدیگر عشق بورزند، بارور، کارآمد و خلاق باشند و قوه تعقل و عینیت خود را بارور و نیرومند سازند.

علاوه بر این، روانشناسان شناخت گرا بر این باور هستند که شخص سالم، رویدادهای محیط را با استفاده از روش هایی تعبیر و تفسیر می کند که به احساس خوب یا امیدواری می انجامند و او را قادر می سازند که برای حل مسائل زندگی خود، مهارت های خاصی را به کار برد.

اما از سوی دیگر، آن چه نقطه نظر کارشناسان سازمان جهانی بهداشت است بدین مفهوم است که سلامتی نه فقط به فقدان بیماری و نقص عضو، بلکه به حالت رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی اطلاق می شود.

به این ترتیب تعریف سلامت روانی به عنوان یکی از معیارهای تعیین کننده ی سلامت عمومی شناخته می شود.

فردی که از سلامت روانی برخوردار است، ضمن احساس راحتی و آسایش قادر است در اجتماع به راحتی و بدون اشکال به فعالیت بپردازد و ویژگی های شخصی وی در آن اجتماع، موجب خشنودی و رضایت است.

بر همین اساس سلامت روانی و بدنی لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

متخصصان علوم تغذیه و پژوهشگران تناسب جسمی، بین سلامت روان و بدن با کیفیت تغذیه و میزان تحریک جسمی، ارتباط معناداری را دریافته اند.

مطالعات زیستی ـ شیمیایی مغز انسان نشان می دهد که سلامت روان و ذهن، احتمالا به منظم و متعادل بودن فعالیت های الکتروشیمیایی سلول های مغزی و دستگاه های عصبی بستگی دارد.

البته باید گفت به سختی می توان کسی را یافت که همیشه متعادل، منطقی و آگاه به اعمال خود باشد.

هر فرد در دوره هایی از زندگی خود دارای ویژگی هایی از قبیل شیدایی، افسردگی، اجتماعی بودن، بیگانگی، جست و خیز و انفعالی بودن است، بنابراین به شکلی رفتارهای غیرمنطقی را تجربه می کند.

تفاوت رفتارهای عادی و غیرعادی یک امر درجه بندی شده است.

بنابراین برای دسترسی به سلامت روانی باید بپذیریم که در رفتار خود، آزادی انتخاب داریم و این آزادی را به کار ببریم و بدانیم که مسوولیت انتخاب نیز با خودمان است.

پس سلامت و عدم سلامت روانی به مقدار زیادی ناشی از تجارب موفق و ناموفق در دوران تحصیلی و واکنش های معلمان و والدین نسبت به این تجارب است.

    چرا مردم به روانپزشک مراجعه نمیکنند؟ مردم ایران عمدتا به دلایل مختلف از مراجعه به روان پزشک و شناس ابا دارند.

احتمال مصرف دارو های اعصاب و روان و ترس از اثرات سویی که مراجعه به روانپزشک برای شخص ایجاد می کند، بهترین دلایل برای نپذیرفتن پایش سلامت روان از سوی مردم است.

شاید هرکسی در دورانی از زندگی خود افسردگی را تجربه کرده باشد اما برخلاف سرماخوردگی که مردم این روزها برای درمانش به پایین تر از متخصص داخلی مراجعه نمی کنند، کمتر کسی برای رهایی از دوره های افسردگی تمایل دارد به روانپزشک مراجعه کند.

هزینه های درمان و مراجعه به روانپزشک و روانشناس و نداشتن پوشش بیمه ای هم دلیل قابل تامل برای پیگیر نشدن حل مشکلات روان است.

سال 1390 تعرفه روانپزشک در بخش دولتی 6 هزار و 500 تومان و در بخش خصوصی 18 هزار تومان بود.

سال 1396، تعرفه روانپزشک در بخش دولتی 20 هزار تومان و در بخش خصوصی، 51 هزار و 500 تومان تعیین شد.

در سال 92، 17/9 درصد بیماران دارای اختلال روانی برای تامین هزینه های بستری ناچار به قرض یا فروش وسایل زندگی خود هستند و حداکثر پوشش بیمه ای بستری بیماران دچار اختلال روان، 56 روز در سال بود.

جالب اینکه تعرفه مشاوره روانشناسان در شهری مثل تهران از 50 هزار تومان تا 115 هزار تومان تعریف شده است؛ اعدادی که بیمه عمدتا پوشش درمانی برای آن در نظر نمی گیرد.

علاقه روانپزشکان به داروهای غیرایرانی هم دلیلی است تا در نسخه ها بیشتر داروهایی تجویز شوند که به صورت آزاد به فروش می رسند.

      روانپزشک، روانشناس یا مشاور؟ اگر کسی با مشکلات روحی و روانی مواجه شود، در صورت پذیرش برای مراجعه به درمانگر باید به چه کسی مراجعه کند؟ روانپزشک، روانشناس، متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) یا گزینه ای دیگر؟ این سوال و نداشتن پاسخ به آن هم برای افراد مبتلا به اختلالات روان چهارراهی بدون چراغ قرمز است.

بعضی وقت ها مراجعه ناصحیح به هر کدام از درمانگرهایی که نام برده شد و به کار بردن روش یا دارویی نادرست می تواند آینده سلامت روان بیمار را به خطر بیندازد.

امیر شعبانی، متخصص روانپزشکی در این خصوص می گوید: نوع تخصص فردی که درحال ارزیابی مراجع است (روانشناسی یا روانپزشکی یا پزشکی عمومی) تعیین کننده مناسب ترین شیوه درمان نیست بلکه مهم تشخیص است.

کسی باید تشخیص را تعیین کند که اطلاعات پزشکی داشته باشد و بر نشانه ها و نشانگان بیماری های روان مسلط باشد.

افزایش اختلالات روان در جامعه و هزینه های آن باعث شده تا طی چند سال گذشته مراکز بهداشتی و درمانی و خانه های بهداشت پایش سلامت روان را جدی تر بگیرند.

از خوبی های این پایش هزینه های کمتر و پیشگیری ها و ارجاع های به موقع است.

این برنامه تحت نظر کارشناس بهداشت روان و پزشک سطح 3 (پزشک دوره دیده) انجام می شود.

هدف اختصاصی این برنامه بیماریابی و پیگیری، درمان اختلالات روانی شامل اختلال های روانی شدید، خفیف، صرع، عقب ماندگی ذهنی و اختلالات رفتاری کودکان است.

ارجاع مرحله به مرحله از بهورز تا پزشک سطح 3 دوره دیده در این مراکز، هزینه های درمانی مبتلایان را کاهش می دهد.

از سوی دیگر گروه های جهادی که در زمینه درمانی فعالیت می کنند طی چند سال اخیر به صورت رایگان مشاوره های روانشناسی و ارجاع به روانپزشک را انجام می دهند.


کلید واژه ها: روان - سلامت روان - سلامت - انسان - بیماری های روانی - اختلالات روانی - نشست خبری - بیمار - حریرچی - اختلال - وزارت بهداشت - بیماری - اختلالات - جامعه - پیشنهاد - اجتماعی - مطالعه - درصد - بهداشت - اختلال روانی - سلامت روانی - وزارت - ایران - رفتار - ایرانی ها - رشته - نقدی - سالم - هایی - انسان ها

آخرین اخبار سرویس:
معضل تامین تجهیزات پزشکی با برقراری تحریمها /جراحی های ارتوپدی در معرض توقف

اسمارت فون ها عامل بروز اختلال بیش فعالی در نوجوانان

ریسک افسردگی پس از زایمان در زنان جوان امروزی بیشتر است

مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

ساعت شام بر جلوگیری از سرطان تاثیر دارد

بیمارستان برکت شهید ستاری قرچک افتتاح شد

سوتی هایی خنده داری که از «مردان آنجلس» رو شد و از چشم مخاطبان دور نماند!

وزیر بهداشت: 15 درصد هزینه های حوزه سلامت مربوط به دیابت است/یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

حدود 15 درصد هزینه های حوزه سلامت مربوط به بیماری دیابت است

سیاه دانه زنان باردار را تهدید می کند

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

خوراکی هایی که صبح بمب انرژی شما هستند

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

با موی بدون حالت چه کنیم؟

لکه بینی بارداری و دوران قاعدگی؛ علت، علائم و درمان

ته دیگ بهترین جایگزین برای لاغری

آیا جگر مرغ خوردنی است

نجات زندگی 3 بیمار نیازمند به عضو در مشهد

مقایسه جت های شخصی پوتین و ترامپ

9خاصیت هندوانه قرمز برای بدن

ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

علائم و راه های درمان آب سیاه

تاکنون طرح منسجمی برای توریسم درمانی نداشته ایم

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

اسانس دارچین به مقابله با سوپرباگ ها کمک می کند

بیماران بدون تخت، بیمارستان های پر

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

توزیع یک وعده غذای گرم در مهدهای روستایی و مناطق محروم

وزیر بهداشت: یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

پیوند مفاصل آسیب دیده با سلول های بنیادی

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

سامد سامانه پاسخگو به مردم

بیمه رایگان حذف نمی شود

بیمارستان قرچک با45 پزشک متخصص شروع به کار می کند

طرز تهیه حلوای رولتی در نان میکادو

عطاری مکان تشخیص و درمان بیماری نیست

پساب بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد پیش تصفیه می شود

تولید شامپو ضدشوره خاویار پرونایس در داروسازی دکتر جهانگیر

خطر رشد مجدد برخی بیماری ها ایران را تهدید می کند

وزیر بهداشت: یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

کمبود برخی از داروها در زنجان برطرف می شود

فرماندار جدید کهگیلویه منصوب شد فرماندار سابق: مدیرکل استانداری نمی شوم

طرز تهیه پای با پوره کدو تنبل

سنجش تراکم استخوان در داروخانه ها؛ ممنوع

عطاری مکان تشخیص و درمان بیماری نیست

پساب بیمارستان های کهگیلویه و بویراحمد پیش تصفیه می شود

کنترل مستمر کیفی آب در آبادان همچنان ادامه دارد

پروتیین گیاهی جایگزین مناسب گوشت در سبد غذایی

بیماران بدون تخت

روشی برای تشخیص وضعیت سلامتی بدن

با موی بدون حالت چه کنیم؟

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

وزیر بهداشت: 15 درصد هزینه های حوزه سلامت مربوط به دیابت است/یک چهارم مردم فشارخون شان بالاست

مصرف این شیر عقل کودکان را زیاد می کند

افتتاح بیمارستان 64تختخوابی قرچک با حضور وزیربهداشت

تلنگر

توسعه فضاهای بیمارستانی حاشیه تهران در دستور کار است

مراکز ترک اعتیاد استان مرکزی سالانه 10 هزار پذیرش دارد

علائم و درمان “کبد چرب”

7 اشتباه بهداشتی که همواره مرتکب میشویم

درخواست از وزارت بهداشت برای درمان اعتیاد بیماران خاص و کودکان

درمان و نابودی سریع زگیل به روش خانگی

متخصص چشم عنوان کرد علائم و راه های درمان آب سیاه

فواید مدیتیشن برای مغز و خلق و خو

خطر رشد مجدد برخی بیماری ها ایران را تهدید می کند

همایش بین المللی ایمپلنت های دندانی در اصفهان برگزار می شود

شیوع بیماری ویروسی در روستای بندپی نوشهر مراجعه 60 روستایی به بیمارستان

انقلابی بزرگ در تشخیص پزشکی!

شال هوشمندی که آلودگی هوا را فیلتر می کند

عزم جدی دولت در تقویت زیرساخت های درمانی مناطق محروم

انتقال به محل خنک و مصرف مایعات، درمان اولیه گرمازدگی است

مصرف غذا های تند برای سلامت مفید است؟

دومین مرکز "تشخیص و درمان سکته حاد مغزی کشور" در کرمانشاه راه اندازی می شود

فرماندار جدید از دانشگاه علوم پزشکی می آید

گشایش نخستین پایگاه سلامت اجتماعی در مه ولات

حذف دفترچه های کاغذی بیمه شدگان

سیگار، عمر را کوتاه می کند/ چاق ها مراقب قلب شان باشند

مصرف این شیر عقل کودکان را زیاد می کند

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

زایمان در آب؛ چگونگی، عوارض و مزایا

وزیر بهداشت: حدود 15 درصد هزینه های حوزه سلامت مربوط به بیماری دیابت است

گشایش اولین مجتمع خدمات پیشگیری غرب کشور درکرمانشاه

مرکز توانبخشی بیماران مزمن روان در شمال فارس افتتاح شد

تولید ریزگرد های آلوده به مواد سمی با خشک شدن زاینده رود

تدوین جدول ترکیبات موادغذایی 410 محصول ایرانی

پایان انتظار 7 ساله مردم / بیمارستان قرچک افتتاح شد

5 مورد از مضرات قند و شکر

تصمیم تازه برای نجات حیوانات تحت محاصره آتش هور العظیم

طرز تهیه فرنی با شیر خشک برای نوزاد

بوی قهوه موجب افزایش سطح هوشیاری و انرژی زایی بیشتر می شود

انتقال احساس با شکلک!

پای پرانتزی در کودکان و آنچه باید بدانید

انتشار اصلاحیه کلید نهایی آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی

درخواست از وزارت بهداشت برای درمان اعتیاد بیماران خاص و کودکان

مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

ارائه رایگان فاکتورهای انعقادی به 700بیمار هموفیلی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

تولید ریزگردهای آلوده به مواد سمی با خشک شدن زاینده رود

پایین بودن شاخص تخت بیمارستانی جنوب کرمان از نرم کشوری

ساخت اندام های بدن با چاپگر سه بعدی

از هر 3تهرانی یک نفر این را بخواند

از هر 3تهرانی یک نفر این را بخواند