مطالب مرتبط:
توصیه هایی برای مقابله با سرقت اطلاعات کارت بانکی
مراقب سرقت اطلاعات بانکی باشید
رشد بیش از 23 درصدی دارایی های خارجی سیستم بانکی+ جدول
حمایت از کالای ایرانی نه تنها وظیفه ی شرعی بلکه وظیفه ی ملی است / قاچاق مایه ی تباهی تولید داخل شده است / معوقات بانکی از معضلات جدی کشور است
قاچاق مایه ی تباهی تولید داخل شده است/ معوقات بانکی از معضلات جدی کشور است/ دولت و مجلس باید برای اموری مانند تولید و اشتغال فکر اساسی کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 11:152018-04-17اقتصادي

چرا این همه شعبه بانکی داریم؟


در روز های پایانی سال گذشته رییس جمهور در اظهارنظری عنوان کرد که باید شعب بانکی در ایران ساماندهی شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبانک و بیمه ( bima.

ir )، واقعیت این است که وجود 23 هزار و 230 شعبه بانکی در قالب 42 بانک و موسسه در سراسر کشور، نسبت میان جمعیت و شعب بانکی در ایران را نامتعادل کرده است.

به عبارت روشن تر در ایران بسیار بیشتر از آنچه که لازم است شعبه بانکی داریم و این تعداد زیاد شعبه باعث می شود هزینه ای گزاف بر بانک ها تحمیل شود، حال آنکه این هزینه را می توان در جاهای دیگر خرج کرد و از سود بیشتری برخوردار شد .

امروزه بانکداری الکترونیک آنچنان در حال پیشرفت است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه، خدمات تجاری بزرگ در شعب بانک ها انجام می گیرد و پرداخت قبض یا شمردن پول در باجه بانک هیچ گونه توجیه اقتصادی برای بانک ها ندارد.

الکترونیکی شدن بانکداری علاوه بر اینکه بهره وری بانک ها را در این کشورها بالا برده، در هزینه های بانک ها نیز به شدت صرفه جویی کرده است.

حال آنکه در ایران به دلیل نوع نگاه سنتی که به بانکداری وجود دارد، همچنان داشتن شعب بانکی در بهترین موقعیت تجاری با بهترین ترکیب ساختمان، یک رکن برای جذب مشتری و البته رقابت بین بانک ها قلمداد می شود.

نظام تامین منابع مالی منابع مالی در نظام اقتصادی دنیا از دو کانال اصلی بازار پول و بازار سرمایه تخصیص داده می شود و اساسا مهم نیست که سهم بازار سرمایه یا بانک ها در تامین مالی چقدر است و این موضوع به عنوان یکی از معیارهای پیشرفت اقتصاد مطرح نمی شـود، بلکه مهم این است کـه کیفیت خدمات مالی ارائه شده در هر بازاری بالا باشد و هر بازار کار خود را به درستی انجام دهد.

به طور کلی بانک محور یا بازارمحور بودن به دلیل شرایط اقتصادی یک کشور است.

یک واقعیت مشهود در اقتصاد ایران، وابستگی بنگاه ها به تامین مالی از محل نظام بانکی است و به دلیل پررنگ نبودن نقش بازار سرمایه در تامین منابع مالی و نبود جایگزین های مناسب تامین مالی بانکی، نظام تامین مالی بنگاه ها و بخش های اقتصادی، بانک محور بوده و بانک ها مسئولیت زیادی در تامین مالی بنگاه های کوچک و بزرگ و همچنین تامین مالی کوتاه مدت و بلندمدت برعهده دارند.

بیش از آنکه حجم بازار سرمایه یا پول در تامین مالی اقتصاد کشور مهم باشد، بهره گیری از ابزارها و ظرفیت های جدید با شیوه درست در اقتصاد اولویت دارد.

از جمله این ابزارها در هر یک از دو نظام بانک یا سرمایه محور، کانال های ارائه خدمات مالی به مشتریان است.

لازمه ارائه خدمات مناسب در اقتصاد بانک محور، تسلط بر مولفه های موثر بر تجهیز منابع مالی است.

یکی از این مولفه های تاثیرگذار بر تجهیز منابع پولی در دنیای جدید مشتری مداری، توجه به مطلوبیت ایجادشده به واسطه تعداد و محل استقرار مکانی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری است.

محیط فیزیکی بانک ها، یعنی همان شعب، محرکی دیداری در مورد کیفیت خدمات بانکی هستند و حتی اگر ارتباطی با عرضه واقعی خدمات نداشته باشند، باز هم به عنوان اصلی ترین و قابل اعتمادترین کانال ارتباطی بین مشتریان و بانک ها محسوب می شوند.

بنابراین شعب بانک ها با ایفای مدیریت امور بانکی و با توجه به افزایش و شدت رقابت در ارائه خدمات در محل های مورد نظر مشتریان، عاملی تعیین کننده در جذب و نگهداری مشتریان هستند.

به همین دلیل، امروزه بانک ها مانند دیگر سازمان های خدماتی به ایجاد شعب در مناطق مختلف پرداخته اند تا ضمن ارائه خدماتی بهتر، حوزه وسیع تری را تحت پوشش قرار دهند.

تعداد شعب بانکی در کشورهای توسعه یافته یکی از شاخص هایی که میزان پیشرفت اقتصادی کشورها را برمبنای آن می سنجند، بررسی تراکم شعب بانکی در هر کشور است.

براساس تعریف بانک جهانی، استاندارد تعداد شعب بانکی به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت در کشور است.

ایران در این شاخص، رتبه 25 در جهان را دارد که به نسبت خدماتی که بانک ها ارائه می دهند، تعداد شعب بالا سبب شده تا بخشی از منابع بانک ها در ساختمان ها راکد بماند.

براساس آمار بانک مرکزی، در حال حاضر 23 هزار و 230 شعبه بانکی در قالب 42 بانک و موسسه در سراسر کشور فعال اند که بررسی این رقم نشان می دهد، سهم هر 3400 ایرانی معادل یک شعبه بانکی است.

مقایسه همین آمار با کشوری مثل فرانسه نشان می دهد که در این کشور به ازای هر 100 هزار نفر حدود 5/37 شعبه بانکی وجود دارد.

مقایسه تعداد شعب بانکی در ایران با برخی کشورهای منطقه حتی از این تعداد هم کمتر است.

مثلا در عربستان برای هر 100 هزار نفر 8/8، در سنگاپور 10 و در ترکیه 8/19 شعبه وجود دارد.

بانک جهانی با بررسی آمار شعب بانک در 178 کشور جهان اعلام کرده که سرانه شعب بانکی در ایران بیشتر از کشورهای توسعه یافته ای مثل انگلیس، نروژ، اتریش و آلمان است، طوری که در ایران به ازای هر 100هزار نفر 29/1 شعبه بانک تجاری تاسیس شده که این رقم تقریبا دوبرابر آلمان و اتریش است.

مقایسه تعداد شعب با توجه به مساحت یکی دیگر از شاخص های جهانی در بررسی تراکم شعب بانکی در هر کشور، نسبت تعداد شعب بانکی به ازای هر 1000کیلومترمربع مساحت است.

به طورکلی تراکم شعب بانک نسبت به مساحت در کشورهای اروپایی بالاتر و در کشورهای آفریقایی پایین تر از سایر نقاط دنیاست.

در این رتبه بندی، ایران با ارزش شاخص10، در رتبه 87 جهان قرار گرفته است.

میانگین جهانی این شاخص 77 است.

این ارقام نشان می دهند که تراکم شعب بانکی نسبت به مساحت در ایران، کمتر از میانگین های جهانی است.

همان گونه که ملاحظه می شود، عمده کشورهای پیشرفته، از این منظر، رتبه بالاتری از نظر تعداد شعب نسبت به ایران، دارند.

تغییر هزینه تاسیس شعب بانکی بسیاری از کارشناسان اقتصادی در حالی منتقد تعدد بالای شعب بانکی در کشور هستند که معتقدند بانک ها می توانند به جای استقرار تعدد بالای شعب بانکی از این هزینه ها در تامین منابع مالی مورد نیاز خود بیشتر بهره ببرند.

دبیر کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران در این مورد به آرمان می گوید: اقتصاد کشور به این همه شعب بانکی نیازی ندارد، چراکه برای بخش مولد کشور و همچنین اقتصاد کشور صرفا افزایش هزینه را در بر دارد.

فتانه امجدیان معتقد است اگر قائل به استفاده از بانکداری الکترونیکی هستیم به این همه تعدد شعبه در یک مساحت مشخص نیازی نداریم.

او در این مورد اشاره ای به تعدد شعب بانکی در مسیر خیابان ولی عصر تا میدان ولی عصر دارد و می گوید: در یک مسیر کوتاه شاید از یک بانک بالغ بر 10 شعبه بانکی وجود داشته باشد، حال آنکه تعدد این شعب اصلا صرفه اقتصادی ندارد و شامل هزینه هایی اضافی می شود که هر بانک می تواند از هزینه ساخت این شعب در ارائه تسهیلات بانکی یا استفاده در سایر بخش های مورد نیاز خود بهره ببرد.

امجدیان در ادامه به هزینه هایی نظیر هزینه محل ایجاد شعبه تا هزینه های مالی پرسنلی بانک اشاره دارد و می افزاید: تمام هزینه های ایجاد شعبه جزو هزینه های منجمد بانکی محسوب می شوند که بانک ها از آن نمی توانند تامین منابع مالی کنند.

این پژوهشگر اقتصادی در ادامه در مورد هزینه منابع مالی به جای تاسیس شعبه به سرمایه های مولد اقتصادی در کشور اشاره دارد و می افزاید: این پول ها را می توان در بخش های مختلف اقتصادی که از طریق بانک تامین می شود، هزینه کرد یا به صورت تسهیلات برای سرمایه گذاری های بیشتر صرف کرد.

امجدیان در ادامه از طرح ادغام شعب بانکی با عنوان نوعی پس انداز بانکی یاد می کند و می افزاید: با ادغام شعب بانکی می توان با توجه به ورشکستگی بانک ها از این هزینه ها در راستای کاهش هزینه های خود بانک استفاده کرد.

او در مورد ادغام شعب بانکی به تعطیلی و بیکاری بسیاری از کارکنان بانک ها نیز اشاره دارد و می گوید: باید توجه داشت که با هر تعداد شعبه ای که ادغام می شود کارکنان این شعب نیز بیکار می شوند.

این پژوهشگر اقتصادی در خاتمه تاکید می کند که در شرایط فعلی تعدد شعب بانکی هیچ صرفه اقتصادی برای کشور ندارد و کاهش یا ادغام آن می تواند برای اقتصاد کشور مقرون به صرفه تر باشد .


کلید واژه ها: بانک - اقتصاد - مالی - بازار سرمایه - تامین - بانکی - بازار - سرمایه - اقتصادی - ایران - کشور - نظام - الکترونیک - بانکداری الکترونیک - هزینه - توجیه اقتصادی - واقعیت - پیشرفت - بهترین - توسعه - مشتری - رییس جمهور - نظام بانکی - صرفه جویی - بازار کار - درست - بزرگ - بهره وری - وابستگی - ترکیب

آخرین اخبار سرویس:
نیسان قشقایی، سریع ترین suv جهان

کشاورزی گیلان 2 هزار میلیارد ریال خسارت دید

روحانی:ارتفاع دریاچه ارومیه یک متر افزایش می دهیم

خروج آمریکا از برجام منجر به افزایش بهای نفت می شود

263 واحد صنایع تبدیلی در همدان فعال است

263 واحد صنایع تبدیلی در همدان فعال است

اختلاف گازی ایران با ترکمنستان تا یک ماه آینده بررسی می شود

نگرانی از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، بهای نفت را افزایش داد

حقوق مستمری بگیران تا 19،5درصد افزایش می یابد

استخدام بازاریاب جهت فروش نرم افزار در شرکت معتبر

استخدام آبدارچی آقا در شرکت صنایع غذایی معتبر

استخدام روانشناس ارشد بالینی برای شیفت صبح در منطقه فلاح تهران

افزایش 19.5 درصدی حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان

تبعات واقعی نشدن تعرفه ها/ایجاد بازار سیاه دارو و تجهیزات پزشکی

تاکید شهردار زنجان بر اهمیت استفاده از ظرفیت های بانک شهر در بهبود زندگی شهری

رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران: برگزاری نمایشگاه خودرو در نمایشگاه بین المللی برخلاف مصوبه شورا است

استخدام کارشناس فنی خانم در شرکت تدبیر پژوه شمس در تهران

گرانی لوازم خانگی ربطی به قیمت دلار ندارد

تلاش پوتین برای ارتقای سطح زندگی مردم روسیه

افزایش قیمت لوازم خانگی به علت عدم تامین ارز دولتی است

سفیر اسپانیا وارد منطقه آزاد اروند شد

پرداخت 76 میلیاردتومان از فاز سوم مشوق صادراتی لبنیات

علت توقف تولید کاغذ در کارخانه های داخلی

اقتصاد تبریز زیر ذره بین آمارها

وجود مشکل در ثبت سفارش کالاها

کشاورزی گیلان 2 هزار میلیارد ریال خسارت دید

استخدام کاردان بازرسی در فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش-تهران

استخدام کاردان بازرسی در فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش- یزد

استخدام کاردان بازرسی در فروشگاههای زنجیره ای افق کوروش-اصفهان

اجرای طرح تعاون روستا، باعث کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال در روستاها می شود

چهار روستای قم به سرشاخه های دز متصل شد

بازار خودرو، سیاست جدید چین علیه آمریکا

رشد اقتصادی جمهوری آذربایجان در سال 2018 به 1.8 درصد می رسد

شیر مرجوعی کارخانجات در واحدهای لبنی سنتی عرضه می شود

شیر مرجوعی کارخانجات در واحدهای لبنی سنتی عرضه می شود

چطور در بازار مسکن آرامش برقرار می شود؟

ساخت کشتارگاه مدرن صنعتی نیاز سبزوار است

250 شرکت تعاونی در اندیمشک فعالیت دارند

آب سد سفیدرود، هشتم اردیبهشت ماه رها می شود

904 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در کردستان پرداخت شد

120 واحد تجاری متخلف در زنجان شناسایی شد

کمک1میلیون تومانی دولت برای تعویض کولرهای گازی قدیمی

شبکه فیبر نوری در ایلام 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

پرداخت 400 میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه/ وجود 71 هزار پروژه نیمه تمام در کشور

ادارات برای هدایا و جوایز"صنایع دستی" بخرند

مستاجران اسیر جوسازی ها نشوند

راه اندازی مراکز مداخله در طلاق + فیلم

ارز تک نرخی رانت و انحصار سود جویان را بست

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/01/29

ممنوعیت بیت کوین در ایران چه پیامدهایی خواهد داشت؟

نحوه دریافت «بن کارت» نمایشگاه کتاب اعلام شد

آب سد سفیدرود، هشتم اردیبهشت ماه رها می شود

شرکت گاز درپی جایگزینی درآمد هزار میلیاردی آبونمان!

افزایش 20 درصدی خشونت های خانگی در ایران

استخدام نصاب و تعمیرکار حرفه ای کولر گازی در تهران

قاچاق 424 دستگاه خودرو از گمرک تکذیب شد

استخدم پلی استر کار، رویه کوب، کلاف ساز و خیاط در یک کارگاه تولیدی

قیمت نفت رکورد شکست

استخدام حسابدار در شرکت پخش مانی ماس

استخدام مدیر فروش بازاریاب در شرکت تجهیزات پزشکی

پرواز اهواز - کرمانشاه برقرار شد

استخدام ده رده شغلی در هلدینگ مدیس

استخدام معاونت مالی در یک شرکت معتبر در تهران

با عجیب ترین بنای جهان آشنا شوید +عکس

فروش آبمیوه های قاچاق در سوپرمارکت ها/ برندهایی که زیرسبیلی رد می شوند

استخدام کارشناس صادرات ،مدیرمنطقه نمایندگی فروش در قم

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در بوشهر

ارتباط بخش فتح المبین شوش قطع شد

بارندگی ها برداشت گندم خوزستان را به تاخیر انداخت

ورود هواپیماهای جدید به ناوگان بلاروس

نوبخت: 4 هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه ارومیه پرداخت می شود

رشد 28 درصدی ارزش معاملات مسکن

طرزتهیه کیک پسته ای

خریداری 130 هزار تن گندم در خوزستان

بازار خودرو، سیاست جدید چین علیه آمریکا

بهکده رضوی در انتظار حمایت مسئولان

اولویت اداره کل تعاون کرمان برای تحقق شعار سال/شأن و منزلت کارگران را دریابیم

بهبود آب شرب روستاهای رامشیر

کاهش جدایی ها با فعالیت مراکز مداخله طلاق در کشور+ فیلم

اعطای تسهیلات برای بیمه اماکن روستایی در مهاباد

معرفی 463 طرح اشتغال پایدار روستایی به بانکها

بازگشت موقت صرافی ها به بازار ارز

یک کارشناس اقتصادی در گفت وگو با فارس مطرح کرد افزایش مناطق آزاد یعنی رسمیت بخشیدن به قاچاق کالا/ ارسال کالا از مناطق آزاد به سرزمین اصلی را هم صادرات حساب می کنند

استخدام کارپرداز،مسئول کنترل کیفیت،حسابدار تولیدی در مازندران

استخدام منشی خانم در شرکت لومینو در تهران

آب سد سفیدرود، هشتم اردیبهشت ماه رها می شود

سعید لیلاز: زمان ریاضت اقتصادی فرا رسیده!

ساخت کشتارگاه مدرن صنعتی نیاز سبزوار است

بهای انواع ارز در بازار سه شنبه 4 اردیبهشت

پرداخت غرامت و مطالبات کشاورزان کشور به زودی

افتتاح شهرک خلیفه بن زاید در افغانستان

سوء استفاده سایت های اینترنتی از گرانی لوازم خانگی/ توقف در ثبت سفارش+تصویر

خط و نشان مجدد پیروزبخت برای خودروسازان

شبکه فیبر نوری در ایلام 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

استخدام کارشناس فروش مجرب در اصفهان

حتی 50 درصد بارش سال زراعی محقق نشده است

تاکید شهردار زنجان بر اهمیت استفاده از ظرفیت های بانک شهر در بهبود زندگی شهری

بهره برداری از فاز دوم شرکت پارلا منسوجات در شهرک صنعتی سرمایه گذاری خارجی تبریز

تاکید شهردار زنجان بر اهمیت استفاده از ظرفیت های بانک شهر در بهبود زندگی شهری

استخدام مجتمع آموزشی علم و صنعت

چرا این همه شعبه بانکی داریم؟

چرا این همه شعبه بانکی داریم؟