مطالب مرتبط:
توصیه هایی برای مقابله با سرقت اطلاعات کارت بانکی
مراقب سرقت اطلاعات بانکی باشید
رشد بیش از 23 درصدی دارایی های خارجی سیستم بانکی+ جدول
حمایت از کالای ایرانی نه تنها وظیفه ی شرعی بلکه وظیفه ی ملی است / قاچاق مایه ی تباهی تولید داخل شده است / معوقات بانکی از معضلات جدی کشور است
قاچاق مایه ی تباهی تولید داخل شده است/ معوقات بانکی از معضلات جدی کشور است/ دولت و مجلس باید برای اموری مانند تولید و اشتغال فکر اساسی کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 11:152018-04-17اقتصادي

چرا این همه شعبه بانکی داریم؟


در روز های پایانی سال گذشته رییس جمهور در اظهارنظری عنوان کرد که باید شعب بانکی در ایران ساماندهی شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبانک و بیمه ( bima.

ir )، واقعیت این است که وجود 23 هزار و 230 شعبه بانکی در قالب 42 بانک و موسسه در سراسر کشور، نسبت میان جمعیت و شعب بانکی در ایران را نامتعادل کرده است.

به عبارت روشن تر در ایران بسیار بیشتر از آنچه که لازم است شعبه بانکی داریم و این تعداد زیاد شعبه باعث می شود هزینه ای گزاف بر بانک ها تحمیل شود، حال آنکه این هزینه را می توان در جاهای دیگر خرج کرد و از سود بیشتری برخوردار شد .

امروزه بانکداری الکترونیک آنچنان در حال پیشرفت است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه، خدمات تجاری بزرگ در شعب بانک ها انجام می گیرد و پرداخت قبض یا شمردن پول در باجه بانک هیچ گونه توجیه اقتصادی برای بانک ها ندارد.

الکترونیکی شدن بانکداری علاوه بر اینکه بهره وری بانک ها را در این کشورها بالا برده، در هزینه های بانک ها نیز به شدت صرفه جویی کرده است.

حال آنکه در ایران به دلیل نوع نگاه سنتی که به بانکداری وجود دارد، همچنان داشتن شعب بانکی در بهترین موقعیت تجاری با بهترین ترکیب ساختمان، یک رکن برای جذب مشتری و البته رقابت بین بانک ها قلمداد می شود.

نظام تامین منابع مالی منابع مالی در نظام اقتصادی دنیا از دو کانال اصلی بازار پول و بازار سرمایه تخصیص داده می شود و اساسا مهم نیست که سهم بازار سرمایه یا بانک ها در تامین مالی چقدر است و این موضوع به عنوان یکی از معیارهای پیشرفت اقتصاد مطرح نمی شـود، بلکه مهم این است کـه کیفیت خدمات مالی ارائه شده در هر بازاری بالا باشد و هر بازار کار خود را به درستی انجام دهد.

به طور کلی بانک محور یا بازارمحور بودن به دلیل شرایط اقتصادی یک کشور است.

یک واقعیت مشهود در اقتصاد ایران، وابستگی بنگاه ها به تامین مالی از محل نظام بانکی است و به دلیل پررنگ نبودن نقش بازار سرمایه در تامین منابع مالی و نبود جایگزین های مناسب تامین مالی بانکی، نظام تامین مالی بنگاه ها و بخش های اقتصادی، بانک محور بوده و بانک ها مسئولیت زیادی در تامین مالی بنگاه های کوچک و بزرگ و همچنین تامین مالی کوتاه مدت و بلندمدت برعهده دارند.

بیش از آنکه حجم بازار سرمایه یا پول در تامین مالی اقتصاد کشور مهم باشد، بهره گیری از ابزارها و ظرفیت های جدید با شیوه درست در اقتصاد اولویت دارد.

از جمله این ابزارها در هر یک از دو نظام بانک یا سرمایه محور، کانال های ارائه خدمات مالی به مشتریان است.

لازمه ارائه خدمات مناسب در اقتصاد بانک محور، تسلط بر مولفه های موثر بر تجهیز منابع مالی است.

یکی از این مولفه های تاثیرگذار بر تجهیز منابع پولی در دنیای جدید مشتری مداری، توجه به مطلوبیت ایجادشده به واسطه تعداد و محل استقرار مکانی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری است.

محیط فیزیکی بانک ها، یعنی همان شعب، محرکی دیداری در مورد کیفیت خدمات بانکی هستند و حتی اگر ارتباطی با عرضه واقعی خدمات نداشته باشند، باز هم به عنوان اصلی ترین و قابل اعتمادترین کانال ارتباطی بین مشتریان و بانک ها محسوب می شوند.

بنابراین شعب بانک ها با ایفای مدیریت امور بانکی و با توجه به افزایش و شدت رقابت در ارائه خدمات در محل های مورد نظر مشتریان، عاملی تعیین کننده در جذب و نگهداری مشتریان هستند.

به همین دلیل، امروزه بانک ها مانند دیگر سازمان های خدماتی به ایجاد شعب در مناطق مختلف پرداخته اند تا ضمن ارائه خدماتی بهتر، حوزه وسیع تری را تحت پوشش قرار دهند.

تعداد شعب بانکی در کشورهای توسعه یافته یکی از شاخص هایی که میزان پیشرفت اقتصادی کشورها را برمبنای آن می سنجند، بررسی تراکم شعب بانکی در هر کشور است.

براساس تعریف بانک جهانی، استاندارد تعداد شعب بانکی به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت در کشور است.

ایران در این شاخص، رتبه 25 در جهان را دارد که به نسبت خدماتی که بانک ها ارائه می دهند، تعداد شعب بالا سبب شده تا بخشی از منابع بانک ها در ساختمان ها راکد بماند.

براساس آمار بانک مرکزی، در حال حاضر 23 هزار و 230 شعبه بانکی در قالب 42 بانک و موسسه در سراسر کشور فعال اند که بررسی این رقم نشان می دهد، سهم هر 3400 ایرانی معادل یک شعبه بانکی است.

مقایسه همین آمار با کشوری مثل فرانسه نشان می دهد که در این کشور به ازای هر 100 هزار نفر حدود 5/37 شعبه بانکی وجود دارد.

مقایسه تعداد شعب بانکی در ایران با برخی کشورهای منطقه حتی از این تعداد هم کمتر است.

مثلا در عربستان برای هر 100 هزار نفر 8/8، در سنگاپور 10 و در ترکیه 8/19 شعبه وجود دارد.

بانک جهانی با بررسی آمار شعب بانک در 178 کشور جهان اعلام کرده که سرانه شعب بانکی در ایران بیشتر از کشورهای توسعه یافته ای مثل انگلیس، نروژ، اتریش و آلمان است، طوری که در ایران به ازای هر 100هزار نفر 29/1 شعبه بانک تجاری تاسیس شده که این رقم تقریبا دوبرابر آلمان و اتریش است.

مقایسه تعداد شعب با توجه به مساحت یکی دیگر از شاخص های جهانی در بررسی تراکم شعب بانکی در هر کشور، نسبت تعداد شعب بانکی به ازای هر 1000کیلومترمربع مساحت است.

به طورکلی تراکم شعب بانک نسبت به مساحت در کشورهای اروپایی بالاتر و در کشورهای آفریقایی پایین تر از سایر نقاط دنیاست.

در این رتبه بندی، ایران با ارزش شاخص10، در رتبه 87 جهان قرار گرفته است.

میانگین جهانی این شاخص 77 است.

این ارقام نشان می دهند که تراکم شعب بانکی نسبت به مساحت در ایران، کمتر از میانگین های جهانی است.

همان گونه که ملاحظه می شود، عمده کشورهای پیشرفته، از این منظر، رتبه بالاتری از نظر تعداد شعب نسبت به ایران، دارند.

تغییر هزینه تاسیس شعب بانکی بسیاری از کارشناسان اقتصادی در حالی منتقد تعدد بالای شعب بانکی در کشور هستند که معتقدند بانک ها می توانند به جای استقرار تعدد بالای شعب بانکی از این هزینه ها در تامین منابع مالی مورد نیاز خود بیشتر بهره ببرند.

دبیر کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران در این مورد به آرمان می گوید: اقتصاد کشور به این همه شعب بانکی نیازی ندارد، چراکه برای بخش مولد کشور و همچنین اقتصاد کشور صرفا افزایش هزینه را در بر دارد.

فتانه امجدیان معتقد است اگر قائل به استفاده از بانکداری الکترونیکی هستیم به این همه تعدد شعبه در یک مساحت مشخص نیازی نداریم.

او در این مورد اشاره ای به تعدد شعب بانکی در مسیر خیابان ولی عصر تا میدان ولی عصر دارد و می گوید: در یک مسیر کوتاه شاید از یک بانک بالغ بر 10 شعبه بانکی وجود داشته باشد، حال آنکه تعدد این شعب اصلا صرفه اقتصادی ندارد و شامل هزینه هایی اضافی می شود که هر بانک می تواند از هزینه ساخت این شعب در ارائه تسهیلات بانکی یا استفاده در سایر بخش های مورد نیاز خود بهره ببرد.

امجدیان در ادامه به هزینه هایی نظیر هزینه محل ایجاد شعبه تا هزینه های مالی پرسنلی بانک اشاره دارد و می افزاید: تمام هزینه های ایجاد شعبه جزو هزینه های منجمد بانکی محسوب می شوند که بانک ها از آن نمی توانند تامین منابع مالی کنند.

این پژوهشگر اقتصادی در ادامه در مورد هزینه منابع مالی به جای تاسیس شعبه به سرمایه های مولد اقتصادی در کشور اشاره دارد و می افزاید: این پول ها را می توان در بخش های مختلف اقتصادی که از طریق بانک تامین می شود، هزینه کرد یا به صورت تسهیلات برای سرمایه گذاری های بیشتر صرف کرد.

امجدیان در ادامه از طرح ادغام شعب بانکی با عنوان نوعی پس انداز بانکی یاد می کند و می افزاید: با ادغام شعب بانکی می توان با توجه به ورشکستگی بانک ها از این هزینه ها در راستای کاهش هزینه های خود بانک استفاده کرد.

او در مورد ادغام شعب بانکی به تعطیلی و بیکاری بسیاری از کارکنان بانک ها نیز اشاره دارد و می گوید: باید توجه داشت که با هر تعداد شعبه ای که ادغام می شود کارکنان این شعب نیز بیکار می شوند.

این پژوهشگر اقتصادی در خاتمه تاکید می کند که در شرایط فعلی تعدد شعب بانکی هیچ صرفه اقتصادی برای کشور ندارد و کاهش یا ادغام آن می تواند برای اقتصاد کشور مقرون به صرفه تر باشد .


کلید واژه ها: بانک - اقتصاد - مالی - بازار سرمایه - تامین - بانکی - بازار - سرمایه - اقتصادی - ایران - کشور - نظام - الکترونیک - بانکداری الکترونیک - هزینه - توجیه اقتصادی - واقعیت - پیشرفت - بهترین - توسعه - مشتری - رییس جمهور - نظام بانکی - صرفه جویی - بازار کار - درست - بزرگ - بهره وری - وابستگی - ترکیب

آخرین اخبار سرویس:
9 طرح میراث فرهنگی در اردبیل اجرا می شود

از 30 تیر ماه انجام می شود ارائه خدمات ارزی در ساختمان فردوسی بانک مرکزی

همه چیز درباره کاپ جام جهانی/ این کاپ چند می ارزد؟

عراق نیاز امروز ما به تامین برق را درک می کند/ ایران به تمام ظرفیت برق خود نیاز دارد

استاندار تهران عنوان کرد آغاز ساعت کاری ادارات از اول مرداد؛ 6:30 دقیقه/ صرفه جویی به اندازه تولید 2 نیروگاه برق

راه اندازی نخستین پارک تحقیقات و فن آوری در اصفهان

صدور ماهانه نیم میلیون «سپهر کارت» جدید در بانک صادرات

بازار خودرو به ثبات رسیده است

ارتقا زیر ساخت های کردستان در اولویت برنامه های دولت است

امحاء بیش از 28 تن فرآورده خام دامی غیرقابل مصرف در کردستان

افزایش مراکز مراقبت پرستاری در منزل به 1800 مرکز

ایجاد شبکه ی هوشمند توزیع و مصرف آب و برق برای کاهش مصرف

ارائه خدمات ارزی در ساختمان فردوسی بانک مرکزی

تجمع صنفی انجمن قایقرانی رفتینگ سامان برگزار شد

روابط عمومی باید بین مشتریان و توانمندی های بانک همسویی ایجاد کند

بازدید هیات غنایی از شرکت بورس

آب بطری یا آب شیر آب کدامیک مواد معدنی بیشتری دارد؟

«ریزگردهایی نمکی»؛ خطری که احیای دریاچه ارومیه آن را خنثی کرد!

استخدام منشی و آشپز در شرکت نصام محدوده پاسداران

تجهیز ناوگان اتوبوسرانی شیراز

از سرگیری پروازهای ایرانی به فرودگاه نجف

صرف 66 میلیارد ریال اعتبار برای طرح ها ی زیر بنایی کشاورزی

94درصد منابع آبی البرز مصرف می شود

گزارش برنامه های بازآفرینی شهری البرزبه رییس جمهوری ارایه شد

لزوم مشارکت بخش غیردولتی درتاسیس صندوق پژوهش و فناوری استان مرکزی

ایجادهم افزایی با مناطق آزاد کیش وقشم شرایط مطلوبی رقم می زند

اجرای طرح های محرومیت زدایی در اولویت منطقه ویژه پارس جنوبی است

تعدادی از 11 هزار حلقه چاه غیر مجاز در البرز در باغ ویلاها حفر شده است

گزارش برنامه های بازآفرینی شهری البرزبه رییس جمهوری ارایه شد

شاه سابق اسپانیا متهم به پولشویی شد

30 موافقت نامه اصولی با 225 میلیارد تومان اعتبار در اردبیل صادر شد

تراموای شهری ارومیه 22 بهمن امسال کلنگ زنی می شود

برندسازی محصولات کشاورزی سلسله ضروری است

ارایه خدمات حضوری ارزی در ساختمان فردوسی بانک مرکزی

ارتقا زیر ساخت های کردستان در اولویت برنامه های دولت است

165 شرکت افغانستانی در چابهار سرمایه گذاری کردند

94درصد منابع آبی البرز مصرف می شود

فقر امکانات تفریحی در بندرعباس - محمد جهانگیریان*

تقدیر کارخانجات دارویی بایرافلاک از بانک صنعت و معدن

خدمات بانک قرض الحسنه مهر ایران به بانوان سرپرست خانوار

قدردانی بانک مرکزی از عملکرد بانک سامان در بازار بین بانکی

تعیین تکلیف سه هزار میلیارد ریالی اموال مازاد در بانک ملّی

گلایه های مردم از جداول قطعی برق

ثروت ثروتمندترین فرد جهان از 150 میلیارد دلار گذشت

استخدام سرپرست خط تولید آقا در یک شرکت معتبر در البرز

اپ استور همچنان دو برابر گوگل پلی درآمد دارد

برگزاری نشست کمیته راهبری طرح حفاظت از تالاب های ایران

پرداخت حق بیمه معلولان به کار گرفته شده در بخش خصوصی از سوی وزارت رفاه

پیشنهاد اروپایی ها برای خرید نفت از ایران

استاندار تهران: ساعت کاری ادارات از اول مرداد 6:30 آغاز می شود/ صرفه جویی به اندازه تولید دو نیروگاه برق

پروازهای ایران به فرودگاه نجف از سر گرفته شد

سعیدی در گفت وگو با فارس: 10 هزار لیتر شیر در اثر سوء مدیریت در تایم خاموشی از بین رفت/مدیریت مصرف برق ضعیف است

استخدام مهندس معمار جهت کار طراحی فاز 2 و نظارت کارگاهی

شرکت مهندسی پارسیا، واردکننده ترمووود درجه یک فنلاند انجام خدمات دکوراسیون داخلی و معماری بر پایه ترمووود

پاسخ نوبخت به امام جمعه تهران: همین تریبون نماز جمعه دولت را مجبور کرد 35 هزار میلیارد تومان به مالباختگان موسسات مالی بدهد

توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر "سیف" است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

پیشنهاد اروپایی ها برای خرید نفت ایران: ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت خود را به روسیه بفروشد و این کشور نفت ایران را صادر کند!

صادرات 453 تن آدامس طی سه ماهه نخست سال جاری

15 مرداد آخرین مهلت اعلام شماره شبا برای سهام عدالت

امحاء بیش از 28 تن فرآورده خام دامی غیرقابل مصرف در کردستان

فارس گزارش می دهد ثروت آفرینی با لیسانس حسابداری/ از آرزوی پشت میزنشینی تا اشتغالزایی با دست بسته

ثروت آفرینی با لیسانس حسابداری/ از آرزوی پشت میزنشینی تا اشتغالزایی با دست بسته

در جلسه ای به ریاست روحانی اتخاذ شد سه تصمیم برای تسریع در اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری

ستاد استانی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

پیشنهاد اروپایی ها برای خرید نفت ایران: ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت خود را به روسیه بفروشد و این کشور نفت ایران را صادر کند!

لزوم صرفه جویی 20 درصدی آب در آذربایجان شرقی

توسعه دستگاه ذخیره "انرژی هیبریدی"

مقیمی : سازمان تامین اجتماعی از بزرگ ترین نهادهای خدماتی کشور است

صادرات نفت ایران پس از تحریم ها تنها 700 هزار بشکه کاهش می یابد

گزارش برنامه های بازآفرینی شهری البرزبه رییس جمهوری ارایه شد

پیشنهاد مضحک اروپایی ها برای خرید نفت از ایران

خبر خوش دولت برای نانواها

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/04/26

نیسان لیف 2019، مجهز به پیشرانه 200 اسب بخار خواهد بود

نوبخت: برای تغییر کابینه منتظر عکس العمل مجلس نیستیم

صادرات برق ایران به عراق قانونی متوقف شد

توزیع لاستیک با نرخ دولتی برای کامیون داران آغاز شد+جزییات

پیر شدن 40 درصد جمعیت ایران

سودهای نجومی نوشت افزار در ایران؛ سهم تولیدکننده داخل از بازار 4 هزار میلیاردی چقدر است؟

توزیع لاستیک با نرخ دولتی برای کامیون داران آغاز شد+جزییات

دلال ناشناخته سفارتخانه های اروپایی در ایران کیست؟

داغ شدن فصل مجامع؛ رفت و آمدهای پر سرعت نمادها

آپدیت جدید Facer Watch Faces بازی های مچی را به ساعت های هوشمند می آورد

رفتنم از کابینه دروغ است/می خواهم کلید باشم نه قفل

استخدام کارشناس روابط عمومی در مجموعه دوراندیش در اصفهان

ایجاد اشتغال برای 2000 نفر در یک تاکسی اینترنتی

جهش 100 هزار تومانی قیمت سکه/هر یورو 9505 تومان

راه اندازی قطار ازدواج در ژاپن! +عکس

بررسی نوسان فولاد و سنگ آهن

بیمه کوثر در مسیر رشد و بالندگی

بخش خصوصی مخالف ارز دونرخی است/ خطر جدی نقدینگی نظام اقتصادی کشور را تهدید می کند

روابط عمومی باید بین نیازهای مشتریان و توانمندی های بانک همسویی ایجاد کند

امکان پرداخت عوارض خروج از کشور حجاج در اپلیکیشن «بله» فراهم شد

اجرای طرح باز آفرینی بافت های مسکونی شهری

توزیع لاستیک کامیون با نرخ دولتی آغاز شد

پیر شدن 40 درصد جمعیت ایران طی سه دهه آینده

وزیر نیرو از مردم به خاطر خاموشی های اخیر عذرخواهی می کنم

خودروسازان صدای صنعتگران را هم درآوردند!

مقررات بانکی بین المللی را نمی شناسیم

ارایه خدمات حضوری ارزی در ساختمان فردوسی بانک مرکزی

چرا این همه شعبه بانکی داریم؟

چرا این همه شعبه بانکی داریم؟