مطالب مرتبط:
بررسی دانشجویان ستاره دار، حق تجمعات اعتراضی و پرونده سپنتا نیکنام در معاونت حقوقی رییس جمهور
معاون اول رییس جمهور: ارزش سرمایه و دارایی های مردم حفظ خواهد شد
بافت تاریخی فرومد مرمت می شود
هماهنگ نبودن سیمای شهری؛ از مشکلات مهم شیراز/ لزوم بازنمایی عناصر هویت شهری منطبق بر منابع تاریخی
مولاوردی: عزم رییس جمهور برای تحقق حقوق شهروندی جدی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 09:422018-04-17سياسي

پرونده بافت های تاریخی همدان و شیراز زیر دست معاون رییس جمهور


در جلسه کمیته حفاظت از میراث فرهنگی که با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط برگزار شد، پس از ارائه و تشریح وضعیت بافت تاریخی شیراز و همچنین بررسی محوطه باستانی «هگمتانه» قرار شد، - " در جلسه کمیته حفاظت از میراث فرهنگی که با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط برگزار شد، پس از ارائه و تشریح وضعیت بافت تاریخی شیراز و همچنین بررسی محوطه باستانی هگمتانه قرار شد، نمایندگانی از کمیته بزودی برای بازدید و تهیه گزارش دقیق وضعیت از بافت تاریخی شیراز بازدید کنند.

ایسنا: کمیته حفاظت از میراث فرهنگی با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نمایندگانی از وزارت کشور، قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، وزارت راه و شهرسازی، سازمان اوقاف و امورخیریه، مرکز حقوقی ریاست جمهوری، اداره کل اموال حقوقی وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور درحالی یکشنبه 26 فروردین ماه در دفتر معاونت میراث فرهنگی برگزار شد که مداخلات دو بافت تاریخی شیراز و محوطه باستانی هگمتانه به تفکیک مورد بررسی نمایندگان دستگاههای مرتبط قرار گرفت.

محمدحسن طالبیان ـ معاون میراث فرهنگی کشور ـ در ابتدای جلسه با تشریح وضعیت فعلی بافت تاریخی شیراز و مداخلاتی که در سال های گذشته در آن صورت گرفته، تاکید کرد: در سال های گذشته دو پروژه بین الحرمین و طرح 57 هکتاری بافت تاریخی شیراز باعث از بین رفتن مهمترین بخش ارزشمند بافت تاریخی شیراز شده است.

او با ارائه مستندات تاریخی و انتقاد از تخریب تعدادی از بناهای تاریخی و ثبت شده در این بافت ارزشمند، افزود: با اینکه طرح بین الحرمین از حرم حضرت احمد بن موسی (شاهچراغ) تا سیدعلاءالدین حسین در شیراز تا سال 90 به اتمام رسید که تعدادی زیادی از بناهای تاریخی ارزشمند در این طرح تخریب شد.

این درحالی است که در طرح 57 هکتاری بافت تاریخی شیراز نیز بناهای متعددی از بین رفته است و هم اکنون نیز نگرانی برای تخریب تعدادی از خانههای ارزشمند بافت تاریخی شیراز وجود دارد.

وی به تخریب خانههای علی اکبر اصغرزاده ، حسن حلی ساز ، اسدالله شجاعت ، اسدالهی ، معصومی ، حاجی عاطفی ، پورنواب ، یدالله منتصری و شمس سلیمی اشاره کرد و افزود: با توجه به تخریب سریالی مهم ترین بناهای تاریخی و ارزشمند بافت تاریخی شیراز که بیشتر آن ها در فهرست آثار ملی کشور هم به ثبت رسیده بودند، نگرانی از تخریب سه بنای تاریخی صدرجهرمی ، خانه شهرام بهرامی و رسولی نیز وجود دارد.

تشکیل کارگروه بازدید و پیگیری آنچه که در شیراز رخ می دهد پس از ارائه گزارش های کامل معاون میراث فرهنگی کشور و تأیید نمایندگان کمیته حفاظت از میراث فرهنگی درخصوص آنچه که در بافت تاریخی شیراز رخ می دهد، با دستور علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ کارگروه ویژه ای از نمایندگان کمیته حفاظت از میراث فرهنگی تشکیل شد تا پس از بررسی تمام طرح ها و مصوبات از بافت تاریخی شیراز بازدید کنند.

این کارگروه شامل نمایندگانی از وزارت کشور، وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، وزارت راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی است.

لازم باشد با دفتر مقام معظم رهبری مکاتبه میکنیم رییس سازمان میراث فرهنگی کشور همچنین به مصوبه پیشگیری از تخریب مواریث تاریخی و فرهنگی کشور در این جلسه اشاره و تأکید کرد: با توجه به اتفاقات ناخوشایندی که در بافت تاریخی شیراز رخ داده و همین طور مداخلاتی که در محوطه باستانی هگمتانه صورت گرفته پیشگیری از تخریب آثار تاریخی کشور و پیگیری قانونی تاحصول نتیجه امری لازم الاجراست.

مونسان گفت: درخصوص اهمیت آثار فرهنگی و تاریخی کشور صحبت های زیادی شده است.

تخریب هایی که انجام می شود تخریب هویت کشور و از بین رفتن ریشه های فرهنگی و تاریخی کشور است و اگر دنبال توسعه حرم شاهچراغ هستیم دیگر زمان آن نیست که بافت تاریخی را از بین ببریم، اگر مسیر توسعه پایدار کشور را در نظر داشته باشیم باید به دنبال حفظ خانه های تاریخی باشیم و از آن ها به شکل مناسب استفاده و بهره برداری کنیم.

او ادامه داد: کمیسیون ماده 5 و مصوبات آن نمی تواند تغییرات اساسی در طرح های جامع و بالادستی ایجاد کند و نقض آن خلاف قانون است.

بنابراین اگر کمیسیون ماده 5 در استان چنین مصوبهای خلاف قوانین و اسناد بالادستی صادر کند وزارت راه و شهرسازی مکلف است آن را ملغی و موضوع را تاحصول نتیجه پیگیری کند.

مونسان اما در ادامه این نشست، به مکاتبه با دفتر مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: درخواست من از معاونت میراث فرهنگی این است که این موضوع را از طریق مراجع قانونی پیگیری کند و درصورت عدم نتیجه با دفتر مقام معظم رهبری مکاتبه و گزارش کارگروه ارسال شود.

او بیان کرد: معتقدم رهبری مخالف این موضوع هستند و خواستار حفاظت و صیانت از آثار فرهنگی و تاریخی کشور هستند.

سال گذشته متوجه تخریب ها در شیراز شدم وی ادامه داد: در سفری که سال گذشته به شیراز داشتم متوجه اقدامات فراقانونی و تخریب های حوزه میراث فرهنگی شدم و درخواست من از اعضای کمیته از میراث فرهنگی این است که در این خصوص آگاهی لازم داشته باشند و اقدامات قانونی انجام شود.

معاون رییس جمهور همچنین به کمیته حفاظت از میراث فرهنگی پیشنهاد کرد؛ نمایندگانی از دستگاه های عضو این کمیته هر چه سریعتر برای بررسی به محل اجرای پروژه های بافت تاریخی شیراز اعزام شوند تا از نزدیک شاهد آنچه که در این بافت ارزشمند تاریخی می گذرد باشند و این موضوع را به صورت جدی پیگیری کنند.

بررسی ایجاد مسیر جدید در مجاورت هگمتانه به گزارش سایت قطره و به نقل ازروابط عمومی میراث فرهنگی، در ادامه موضوع هگمتانه و احداث پیاده راه در شهر همدان و ایجاد مسیر جدید در مجاورت تپه هگمتانه مورد بررسی قرار گرفت که معاون میراث فرهنگی کشور با ارائه توضیحاتی درخصوص ایجاد مسیر جدید در مجاورت محوطه تاریخی هگمتانه گفت: این طرح برخلاف طرح تفصیلی اجرا شده و با وجود مخالفت دستگاه های مختلف، ایجاد این مسیر براساس مصوبه شورای تامین انجام شده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور درباره این طرح گفت: با استاندار همدان مذاکراتی صورت گرفته است و او نیز توضیحاتی راجع به این موضوع ارائه کرده، اما واقعیت این است که ایجاد این مسیر به مصوبه شورای تأمین نیاز نداشت و این موضوع را از طریق گفت وگو با وزیر کشور در دولت پیگیری خواهم کرد.


کلید واژه ها: بافت تاریخی - تاریخی - میراث فرهنگی - شیراز - بافت - فرهنگی - میراث - معاون رییس جمهور - تخریب - باستانی - بین الحرمین - معاون - وزارت - رییس جمهور - صنایع دستی - برگزار - کشور - گردشگری - خانه - وزارت اقتصاد - سازمان اوقاف - بنای تاریخی - وزارت راه - اصغرزاده - علی اکبر - آثار ملی - پورنواب - یکشنبه - اقتصاد - دارایی

آخرین اخبار سرویس:
جملات ناب، زیبا و مفهومی در مورد دوست

در صورت خروج آمریکا از برجام دست روی دست نمی گذاریم

حمله مجدد ترامپ به دموکرات ها در توییتر

علیرضا خوراکیان، نگار کدخدا، بهاره ملازاده یزدانی بررسی نقش سرمایه فکری بر روی رفتار نوآورانه با تأکید بر نقش میانجیگری اشتراک دانش

مجید حیدری ,علی دلاور ,سید عبداله سجادی جاغرق ,علی اکبر فرهنگی ,کامران محمدخانی رابطه رسانه های اجتماعی و استراتژی های ارتباطی- امنیتی بازاریابی

قمر بنی هاشم(ع) را بهتر بشناسیم

دوره جامع «گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی» در تبریز برگزار می شود

نجفی قدسی: قم از ایران تفکیک ناپذیر است

دارایی مدیران شفاف شود

خبر مهم برای دانشجویان دانشگاه های سراسری

نفوذی ها را می توان شناخت

هما درودی، مسعود شرف پور تأثیر همکاری متقابل کارکردی بر عملکرد تجاری سازی فناوری با توجه به نقش خلق دانش و حمایت مدیریت ارشد

آیت الله مدرسی: وارد دوران پساوهابیت شده ایم

مخالفت های دامنه دار ملت پاکستان در برابر آمریکا برگ زرینی در صفحات تاریخ ثبت کرده است

اصغر ضرابی ,محمد منصور دهقان‎نیا سنجش عوامل مؤثر بر ارتقاء امنیت گردشگری

یک روز با جانبازان نخاعی مرکز توان بخشی سلمان فارسی شیراز

سه کاری که انسان صبور انجام نمی دهد

ذوالنور: عزم جدی نظام است که تلگرام به زودی فیلتر شود

چرایی توطئه ها علیه سپاه پاسداران

حجت الاسلام ادیب یزدی در گفتگو با فارس: حضرت سیدالشهدا (ع) چلچراغی از تمام زیبایی ­ها و بایستنی هاست

امام جمعه تهران: نفوذی ها را بشناسید

رفع حصر در آینده نزدیک بعید است

طرح های کشاورزی 3 استان کشور به عنوان الگوی جهانی معرفی می شود

هدیه روحانی به سپاه در روز ارتش! /رفتارشناسی اروپا در حفظ برجام/مرز مدارا در 40 سالگی انقلاب/مردم در مواجهه با نقض حقوق شهروندی باید به کجا مراجعه کنند؟

آخرین وضعیت آموزش و اعزام نیروهای پلیس صلح بان/ اولین گروه مشغول آموزش دیدن است

پیشگامان خروج از تلگرام!

عکس/ سقوط نماینده مجلس از روی اسب!

ابلاغ بسته اجرایی کاهش خطرفروریزش در شهر تهران

حمایت ارلمان چک از انتقال تجهیزات به نیروگاه بوشهر

درخواست فوری نماینده اصفهان از رییس جمهور

وعده استاندار کردستان در خصوص پیگیری مسائل مربوط به مرزهای استان

5 اردیبهشت ماه؛ زمان آغاز ثبت نام طرح ملی «رحله 4» و مراکز تخصصی حفظ قرآن

عارف شهردار تهران می شود؟

یادواره شهدای روحانی قزوین برگزار می شود

همایش روز روابط عمومی

به جای مادرم

محمد علی سیاه سرانی کجوری، عظیم زارعی، عادل آذر، مرتضی ملکی مین باش رزگاه، داود فیض مفهوم پردازی و اولویت بندی مولفه های هوشمندی رقابتی در شرکت های دانش بنیان

دلیل استعفای وزیر خارجه سوییس مشخص شد

6 معیار مهم برای انتخاب شغل

متن ادبی در مورد حضرت ابوالفضل (علیه السلام)

گزارش ایکنا از آیین بزرگداشت یادروز سعدی در جوار آرامگاه شیخ اجل

تصاویر/ بزرگداشت شهدای پایگاه T4 سوریه

بحران های چهارگانه و خیزش راست افراطی در اروپا

مدیرعامل و اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات و خبرگزاری های لرستان با آیت الله میرعمادی دیدار کردند

اس ام اس تبریک ولادت امام حسین علیه السلام (11)

اس ام اس ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام (9)

غیب پرور: هیچ چیز نمی تواند جایگاه سپاه را تضعیف کند

رصد بارش شهابی شلیاقی در هفته جهانی نجوم/ترویج علم ستاره شناسی در یک روز جهانی

تشرف آیت الله یعقوبی از علمای عراق به حرم امام رضا(ع) +تصاویر

عبدالحسین کلانتری ,رویا جهانبخش ,داود شهپری بررسی ادراک دانشجویان از احساس امنیت اجتماعی

فردا مدارس تعطیل نیست

از زیبایی صورت قمر بنی هاشم تا زیبایی سیرت علمدار کربلا

جملات ناب زندگی با مفاهیم زیبا

هدیه روحانی به سپاه در روز ارتش

فیلم/ تلاوت قاری افتخاری، حجت الاسلام موسوی درچه ای در نخستین روز مسابقات بین المللی قرآن

نه عمق دارید و نه عقبه، به اندازه یک عملیات بیت المقدس ما هستید/ راهی برای فرار ندارید و در دهان اژدها زندگی می کنید/ کوچک ترین هدف، موجودیت شماست/ راه فراری جز ریختن به دریا ندارید/ از شمال و از غرب در تقاطع آتش هستید

عناوین روزنامه های سیاسی 1 اردیبهشت 97/ پروژه فشار به رییس جمهور +تصاویر

«وقت دل تنگی» و یادداشت های دیگر

معاون استاندار یزد: مصوبه های شورای امنیت درباره آب اجرا شود

رساندن پیام حافظ و سعدی نقش تعیین کننده ای در اصلاح اندیشه های مردم دنیا ایفا می کند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 1 اردیبهشت 97

شکرگزاری چه ارکانی دارد؟

چگونه با ارائه محبت، خانواده قرآنی داشته باشیم؟

دانلود آهنگ جدید سیامک عباسی بنام ببین چقدر دوست دارم

وزیر علوم درگذشت دو دانشجوی دانشگاه دامغان را تسلیت گفت

مصاحبه با پرافتخار ترین بوکسور ایران

درون مایه اندیشه سعدی برگرفته از سیره بزرگان دین است/ حقیقت زمان را برای دستیابی به رستگاری دریابیم

تازه ازدواج کرده ها بخوانند!

نامزدی و دعوا

مسائل مالی چه به روز رابطه تان می آورد؟

نظام پارلمانی در اروپا، از تعامل سیستم های مونو و بی کامرالیسم تا تعادل میان مجالس عالی و ملی

انتقاد توکلی از تعلل در راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا

نماینده مجلس: بررسی عوامل برخورد نامناسب گشت ارشاد از سوی وزارت کشور و نیروی انتظامی

نماینده مجلس: تلگرام ظرف چند هفته آینده "فیلتر" می شود

سعید مرتضوی بازداشت شد؟

پارلمان چک از انتقال تجهیزات به نیروگاه بوشهر حمایت کرد

ذوالنور: تلگرام ظرف چند هفته آینده فیلتر می شود

خبرنگار رادیو تلویزیون چچن در سوریه کشته شد

قاضی پور: اگر دریاچه ارومیه آب ندارد اما برای برخی نان دارد

نمایندگان رییس جمهور هفته آینده در بهارستان

بازگشت علی لاریجانی به تهران

سعدی همواره حاکمان را به مردم محوری فراخوانده است

دانلود آلبوم جدید سهیل محمدی بنام دلشوره

حمله پلنگ به چوپان

آیا "زحل" در شکل گیری قمرهای مشتری نقش داشته است؟

اهداف و برنامه های سال 97 بانک صادرات ایران

استکبار جهانی در سوریه به دنبال تکرار تاریخ عراق است

پارلمان چک از انتقال تجهیزات به نیروگاه بوشهر حمایت کرد

معاون فرهنگی وزیر علوم مامور بررسی حادثه اتوبوس دانشجویان دامغان شد

پست عجیب محسن تنابنده برای پیدا کردن سعید مرتضوی + عکس

سردار سلامی: آغاز هر جنگی منجر به نابودی اسراییل می شود

ادامه برنامه ها و دیدارهای معاون سیاسی وزیر امور خارجه در نروژ

اعطای تسهیلات مشاغل روستایی در دستور کار قرار دارد

خبرنگار نمی بایست برداشت خود را از صحبت های افراد منعکس کند/استاندار مدیری صاحب فکر و سالم است

بزرگداشت روز سعدی در شیراز

دانلود آهنگ جدید علی کریم زاده بنام گریه هاتو پس بگیر

اصلاح ضوابط پرداخت حقوق سرباز فرهنگیان

نگرانی کمیسیون انتخابات از امنیت مراکز رأی دهی

واتیکان نماد شکست دین وکلیسا است نمادپایان حاکمیت دین

خودداری از اعلام حقوق مدیران زمینه ساز تکرار پدیده حقوق های نجومی

پرونده بافت های تاریخی همدان و شیراز زیر دست معاون رییس جمهور

پرونده بافت های تاریخی همدان و شیراز زیر دست معاون رییس جمهور