مطالب مرتبط:
اعمال شب و روز اول ماه شعبان
سخن امام صادق(ع) در آستانه ماه شعبان
حدیث روز/ سخن امام صادق(ع) در آستانه ماه شعبان
اختلاف نظر اروپاییها درباره اعمال تحریم جدید بر ایران
کشور های اروپایی درباره اعمال تحریم های جدید بر ایران اختلاف نظر دارند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 09:322018-04-17سياسي

اعمال شب و روز اول ماه شعبان


شب اول ماه شعبان بر اساس آنچه که از مطالب نقل شده از حضرت محمد (ص) و ائمه اطهار (ع) به دست ما رسیده، اعمال متعددی دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتهران نیوز"، شب اول ماه شعبان بر اساس آنچه که از مطالب نقل شده از حضرت محمد (ص) و ائمه اطهار (ع) به دست ما رسیده، اعمال متعددی دارد.

شعبان ماه بسیار شریفی است و به حضرت سید انبیاء صَلَّی اللهِ عَلِیهِ وَ آله منسوب است و آن حضرت این ماه را روزه می گرفت و به ماه رمضان وصل می کرد و می فرمود شعبان، ماه من است هر که یک روز از ماه مرا روزه بگیرد بهشت برای او واجب می شود و از حضرت صادق علیه السلام روایت شده است که چون ماه شعبان فرا می رسید امام زین العابدین علیه السلام اصحاب خود را جمع می نمود و می فرمود ای اصحاب من می دانید این چه ماهی است؟این ماه شعبان است و حضرت رسول صلی الله علیه و آله می فرمود شعبان ماه من است پس در این ماه برای جلب محبت پیغمبر خود و برای تقرّب به سوی پروردگار خود روزه بدارید.

به حقّ آن خدایی که جان علیّ بن الحسین به دست قدرت اوست سوگند یاد می کنم که از پدرم حسین بن علی علیهماالسلام شنیدم که فرمود شنیدم از امیرالمؤمنین علیه السلام که هر که روزه بگیرد در ماه شعبان برای جلب محبّت پیغمبر خدا و تقرّب به سوی خدا؛ خداوند او را دوست می دارد و در روز قیامت کرامت خود را نصیب او می گرداند و بهشت را برای او واجب می کند.

با فرا رسیدن ماه شعبان که پیامبر اسلام (ص) آن را اینگونه تعریف کرده است شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است، حاملان عرش آن را بزرگ می شمارند و حق آن را می شناسند، آن ماهی است که در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می شود اعمالی برای مسلمانان تعریف می شود که از آن جمله می توان به روزه سه روز اول این ماه اشاره کرد.

در خصوص روزه روز اول ماه شعبان از امام صادق (ع) چنین روایت شده است که هر که روز اول شعبان را روزه بگیرد، بی تردید بهشت بر او واجب می شود.

همچنین سید بن طاووس از حضرت رسول صلی اللّه علیه و آله ثواب بسیاری را برای کسی که سه روز اوّل ماه شعبان را روزه بگیرد و در شب های آن، دو رکعت نماز بجای آورد، با این ترتیب که در هر رکعت سوره حمد یک بار، و سوره قل هو اللّه احد یازده بار خوانده شود روایت کرده است.

شایان ذکر است در تفسیر امام حسن عسگری (ع) نیز روایتی در فضیلت ماه شعبان و روز اول آن ذکر شده که فواید بسیاری در آن شمرده شده و ثقه الاسلام نوری آن روایت را ترجمه کرده و در پایان کتاب کلمه طیّبه آورده است.

در این خبر چنین آمده است که حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام در روز اول شعبان به جماعتی برخورد که در مسجد نشسته بودند و درباره قدر و امثال آن گفت وگو می کردند تا آنکه لجاجت و جدالشان و فریاد و صدایشان سخت بلند شد.

حضرت ایستاد و بر آن ها سلام کرد، پاسخ سلام را دادند و به احترام حضرت از جای برخاستند و درخواست کردند کنار آنان بنشیند.

ایشان توجّهی به دعوت آنان نکردند و در همان حالت ایستاده فرمودند: ای گروهی که سخن می گویید در مسئله ای که سودی نمی رساند، آیا ندانستید که خدای تعالی را بندگانی است که آنان را از هراس ساکت نموده بی آنکه لال باشند، یا از سخن گفتن عاجز باشند.

اینان هرگاه عظمت خدا را به خاطر می آورند، زبانهایشان شکسته و دلهایشان از جا کنده می شود و عقلشان از سر میرود و دچار بهت و حیرت می گردند، این همه به خاطر بلندای عزت و شوکت و بزرگداشت خداست! هرگاه از این حالت به خود آیند با کردارهای پاکیزه به سوی خدا رو می کنند و وجود خود را در شمار ستمکاران و خطاکاران به حساب می آورند.

درحالیکه از تقصیر و کوتاهی پاکند، اینان برای خدا به کردار اندک راضی نمی شوند و عمل زیاد را برای او بسیار نمی شمارند، پیوسته به کار شایسته و عمل نیک مشغولند.

اینان چنانند که هرگاه به ایشان بنگری، ترسان و هراسان و در بیم و اضطراب به عبادت ایستاده اند.

ای گروه تازه کاران شما کجا و ایشان کجا، آیا ندانستید که داناترین مردم به قدر ساکت ترین ایشانند در سخن از آن، و نادان ترین مردم به قدر سخنگوترین آنانند نسبت به آن.

ای تازه کار ها امروز غرّه شعبان کریم است، پروردگار آن را شعبان نامیده به خاطر انشعاب یافتن و پراکنده شدن خیرات در آن، همانا پروردگار شما در شعبان درهای حسنات را باز کرده، و قصر ها و خیراتش را به شما جلوه داد.

به قیمتی ارزان و کارهایی آسان.

پس در مقام خرید برآیید، ابلیس دور از رحمت خدا شاخه های شرور و بلاهای خود را برای شما آراسته و شما پیوسته در گمراهی و سرکشی می کوشید و به شاخه های ابلیس تمسّک می جویید و از شاخه های خیرات که درهایش برای شما باز شده روی می گردانید و این غرّه ماه شعبان است و شاخه های خیراتش عبارت است از: نماز، روزه، زکات، امر به معروف، نهی از منکر، نیکی به پدر و مادر و خویشان و همسایگان، ایجاد صلح و صفا بین مردم و صدقه دادن به فقرا و مساکین.

در چیزی که مسئولیّتش از شما برداشته شده به خود زحمت و مشقّت می دهید و آن مسأله قضا و قدر است.

خود را در سختی می اندازید در چیزی که از ژرف اندیشی و تحقیق در آن نهی شده اید و آن کشف اسرار الهی است که هرکه از آن ها تفتیش کند، از تباه شدگان است.

بدانید که اگر شما بر آنچه پروردگار برای مطیعان از بندگانش در امروز آماده نموده آگاه شوید، هرآینه خود را از آنچه بدان پرداختید بازخواهید داشت، و در آنچه به آن فرمان دادند وارد خواهید شد.

گفتند: یا امیر المؤمنین آنچه را خدا در این روز برای مطیعان خود مهیّا نموده چیست؟ حضرت داستان آن لشگری را که رسول خدا صلی اللّه علیه و آله برای جهاد با کافران فرستاده بود و سپاه دشمن به هنگام شب بر آن ها شبیخون زدند را نقل کرد و فرمود: شبی تاریک و فرورفته در سیاهی بود.

مسلمانان در خواب و کسی از آنان جز زید بن حارث و عبد اللّه بن رواحه و قتاده بن نعمان و قیس بن عاصم منقری بیدار نبود، هریک از آنان در جانبی از لشگر مشغول نماز و خواندن دعا بود، دشمنان با شبیخون خویش در آن شب تاریخ، مسلمانان را آماج تیرهای خود ساختند و مسلمانان به خاطر سیاهی شب از دیدن دشمنان عاجز بودند و راهی برای حفظ خویش نداشتند.

به این خاطر نزدیک بود هلاک شوند، ناگهان از دهان این چند نفر انواری درخشید که اردوگاه را روشن ساخت و باعث قوّت دل و دلیری مسلمانان شد.

پس شمشیر کشیده و همه دشمنان را کشته و زخمی و اسیر نمودند.

پس از بازگشت از جهاد داستان خود را برای رسول خدا صلی اللّه علیه و آله نقل کردند.

حضرت فرمود: این انوار به خاطر اعمال برادران شما در آغاز ماه شعبان است، پس حضرت یک یک آن اعمال را نقل کردند تا آنکه فرمودند:چون روز اوّل شعبان می رسد، ابلیس سپاه خویش را در اطراف زمین و کرانه های آن پراکنده می کند و به ایشان می گوید: امروز در کشاندن بعضی از بندگان خدا به سوی خود بکوشید، و خدا (عزّ و جلّ) فرشتگان را در اطراف و آفاق زمین پراکنده می کند و به آنان می فرماید: بندگانم را به راستی و درستی نگاه دارید و آنان را ارشاد کنید، همه بندگانم سعادتمند می شوند جز آن که از قبول حق امتناع ورزد و به راه سرکشی رود که او در شمار حزب ابلیس و سپاهیان او محسوب می شود.

چون روز اوّل ماه شعبان شود، خدا (عزّ و جلّ) به باز شدن درهای بهشت امر می کند، پس باز می شوند، و به درخت طوبی [درختی است در بهشت] فرمان می دهد تا شاخه های خود را به دنیا نزدیک کند.

آنگاه منادی پروردگار (عزّ و جلّ) ندا سر می دهد: ای بندگان خدا این شاخه های درخت طوبی است، پس به آن درآویزید که شما را به سوی بهشت برافروزد.

و این شاخه های درخت زقّوم است [درختی است از درختان دوزخ که در سوره مبارکه واقعه از آن یاد شده است] از آن دوری کنید تا شما را به جانب دوزخ نبرد.

رسول خدا صلی اللّه علیه و آله فرمودند:سوگند به آن که مرا به راستی مبعوث به رسالت نمود، هر که در این روز دری از خیر و نیکی را فراگیرد به تحقیق به شاخه ای از شاخه های درخت طوبی در آویخته که او را به سوی بهشت می کشاند و هرکه در امروز دری از شرّ و بدی را فراگیرد به یقین به شاخه ای از شاخه های زقّوم درآویخته که او را کشاننده به سوی آتش است.

سپس رسول خدا صلی اللّه علیه و آله اعمالی که هریک باعث درآویخته شدن به شاخه ای از شاخه های طوبی است، به این صورت بیان فرمودند:امروز هرکس برای خدا نماز مستحبی بجا آورد و هرکه در این روز روزه بدارد و هرکه میان زنی با همسرش یا پدری با فرزندش یا خویشاوندان یا زن و شوهر بیگانه ای صلح دهد و کسی که تخفیف دهد پریشانی را از طلبی که از او دارد یا از طلبش از عهده مدیون بکاهد و کسی که در حساب خود نظر کند و قرض کهنه ای را بر عهده خود ببیند که طلبکارش از به دست آوردنش مأیوس شده پس آن را به صاحبش برگرداند و کسی که یتیمی را سرپرستی نماید و کسی که سفیهی را از ضربه زدن به آبرو و عرض مؤمنی بازدارد و کسی که قرآن یا بخشی از آن را بخواند و کسی که خدا را یاد کند و نعمت هایش را بر شمارد و اقدام به شکر نماید و کسی که از بیماری عیادت کند و کسی که به پدر و مادر یا یکی از آن ها نیکی ورزد و آن که پیش از رسیدن روز اوّل شعبان پدر و مادر خویش را به خشم آورده بود و در این روز خشنودشان ساخت و هرکه جنازه ای را تشییع کند و هرکه در این روز مصیبت زده ای را تسلّی بخشد و هرکس در این روز چیزی از ابواب خیر را بجا آورد، از آویختگان به درخت طوبی است.


کلید واژه ها: ماه رمضان - امام - اصحاب - اسلام - رمضان - محمد - ماهی - مسلمانان - سوره - صادق - امام حسن - شب و روز - جماعتی - ترجمه - گزارش - تهران - عسگری - مسجد - بزرگ - نماز - کتاب - نوری

آخرین اخبار سرویس:
هیات های نظامی 35 کشور جهان در تهران گرد هم می آیند

حاشیه رودخانه جاجرود از وجود زباله پاکسازی شد

اوج ضعف آمریکا حمله به سوریه بود

لزوم هشیاری مسؤولان نسبت به جنگ نرم اطلاعاتی و نفوذ

ارتش و سپاه حافظان امین انقلاب و مردم هستند

دشمن هیچ سیبلی جز ایران برای نشانه گرفتن ندارد

واهمه ای از جو سازی ها در فضای مجازی نداریم

خرید کالای ایرانی باید اولویت مردم و مسئولان باشد

سپاه همواره نظام را از فتنه ها مصون نگه داشته است

در برابر ستم باید سکوت نکرد و چشم و لب بر حقیقت فرو نبست

افزایش قلیان سراها در آستارا نگران کننده است

تاریخ تحویل گزارش نهایی حادثه سانچی مشخص شد /جانباختگان سانچی «شهید خدمت» محسوب شوند

سپاه مایه آبروی نظام و انقلاب است

بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران برگزار می شود

وزیر اطلاعات روز پاسدار را تبریک گفت

پاسداران سد محکمی مقابل توطئه های دشمنان نظام هستند

سپاه همه عرصه ها یار و مددکار کشور است

امام جمعه شهرکرد:
 چهارمحال و بختیاری بیش از تخصیص های قانونی آب برداشت نکرده است

مسوولان هشدارهای رهبری را جدی بگیرند

اتاق های بازرگانی ایران و سریلانکا می توانند باعث ارتقای روابط شوند

نظام اسلامی توجه ویژه ایی به رفع محرومیت روستاها دارد

سپاه مایه آبروی نظام و انقلاب است

مسوولان هشدارهای رهبری را جدی بگیرند

سپاه همواره نظام را از فتنه ها مصون نگه داشته است

ویدئو : مستقیم محرمانه / ویژه ولادت امام حسین (ع)

خرید کالای ایرانی باید اولویت مردم و مسئولان باشد

عراقچی: در هر حالت متعهد به برجام نیستیم

نتیجه تجاوزهای آمریکا در خاورمیانه ذلت است

نماز جمعه تهران

ایران می تواند در حوزه اقتصاد به اوج برسد

کربلا زمینه ای برای بروز شجاعت امام حسین(ع) بود/ فضای سیاسی کشور نیازمند حلم و بردباری است

منافع حیاتی دشمنان در تیررس نیروهای مسلح ایران است/ معجزه ذهنی امام(ره) در شکل گیری سپاه تجلی یافت/ هرگز دست از دفاع مظلومان بر نمی داریم

کشیدن سیم خاردار در اطراف منزل آیت الله «عیسی قاسم»+عکس

ضارب محیط بان خرم ابادی پشت میله های زندان

نمایندگان پارلمان اروپا خواستار تحریم جام جهانی روسیه!

استان کرمانشاه زیر پوشش شبکه ارتباطی مدیریت بحران

رییس جمهوری کره جنوبی: کره شمالی به دنبال خلع سلاح هسته ای خود است

واژگونی خونین مینی بوس در محور گلوگاه - دامغان + تصویر

ماکت حمیده عباسعلی در تلویزیون ژاپن/ آیومی چطور تمرین می کند و ستاره ما چطور؟! + فیلم

فهم ماموریت های بسیج دانشجویی مهمترین اصل تحقق سند نوسازی بسیج است

نیروهای امنیتی بحرین بار دیگر از اقامه نماز جمعه در «الدراز» ممانعت کردند

برخی دوستان پژواک صدای دشمن شده اند/ وقوع هر جنگی به نابودی رژیم صهیونیستی می انجامد

امام جمعه کرمانشاه تاکید کرد لزوم هشیاری مسؤولان نسبت به جنگ نرم اطلاعاتی و نفوذ

ماه شعبان بهترین ماه برای تزکیه روح است

لزوم تشکیل جبهه ایمانی با پیشگامی انقلاب اسلامی در مقابل جبهه استکبار

حضرت ابوالفضل(ع) الگوی ادب ، غیرت و وفاداری

نیروهای مسلح در راه امام (ره) و انقلاب تلاش می کنند

پرداخت خمس رابطه های فردی و اجتماعی را اصلاح می کند

نتیجه تجاوزهای آمریکا در خاورمیانه ذلت است

نظام اسلامی توجه ویژه ایی به رفع محرومیت روستاها دارد

پاسداران سد محکمی مقابل توطئه های دشمنان نظام هستند

تولد شش ماهگی پسر بنیامین بهادری در حرم رضوی + عکس

پیام تبریک وزیر اطلاعات به سرلشکر جعفری

واژگونی مینی بوس حامل دانشجویان دانشگاه دامغان

دشمنان بدانند دوره ای که شما بی رقیب وارد میدان می شدید گذشته است

صدیقی: در برابر جهان سلطه باید زورمان را نشان دهیم /مواظب باشید با زبان تان آتش به پا نکنید

هرگز مثل حسین (ع) با مثل یزید بیعت نمی کند

مبارزه امروز، جنگ فرهنگ ها است

سردار سلامی: هر جنگی شروع شود محو اسراییل را در پی دارد /دستها روی ماشه و موشک ها آماده شلیک است.

حمایت از کالای ایرانی لازمه تقویت اقتصاد کشور

پاسداران حافظان حریم ولایت

جانبازان، یادگاران عرصه ایثار و فداکاری

همسران جانبازان قهرمانان اصلی در عرصه ایثار هستند

امام جمعه خرمدره: سپاه پاسداران حافظ ارزشهای انقلاب است

تلاش سربازان گمنام در مقابله با نفوذ ستودنی است

درخواست امام جمعه کازرون از مردم: تجمع برگزار نشود

حمله موشکی به سوریه برای آمریکا یک رسوایی بزرگ بود

حمله موشکی به سوریه برای آمریکا یک رسوایی بزرگ بود

حضرت آیت الله حکیم: واقعیت شیعه به اعتدال و احترام به دیگران دعوت می کند

سپاه مظهر عینی مقابله با زورگویان عالم است

جایگاه رسانه در روابط عمومی های خاتم

مخالفت دستگاه قضایی با تعرض به منطقه «بهرام گور»

اعلام برنامه های نوزده گانه اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری

سقوط مرگبار یک برج تلویزیونی

پسماند، آلودگی هوا و پساب 3 چالش زیست محیطی تهران

دستگیری 2 سارق حرفه ای

قانونی که نیمی از احکامش اجرا نشد

لاریجانی کلمبو را ترک کرد

سرانجام پس از سالها نفهمیدیم مسئول این حصر چه کسی است/ کسی نمی تواند بگوید حصر چه زمانی تمام خواهد شد/ من خودم کیفر خواست محصورین را نوشتم/ ادامه حصر به جز خسارت وحدت شکنی نتیجه دیگری ندارد

اقتصاد مقاومتی ،شکوفا کننده توانمندی های ایران

ماه به شب نشینی زمین می آید

انقلاب اسلامی، سبب حیات دوباره جامعه اسلامی شده است

تلاش سربازان گمنام در مقابله با نفوذ ستودنی است

مراسم بزرگداشت روز ارتش در دهلی نو‎ و ایتالیا

در حال به روزرسانی/ گزارش فارس از خطبه های نماز جمعه سراسر کشور از مهار فتنه دشمنان توسط سپاه در سال های پس از انقلاب تا سخنانی که اولویت ها را زیرورو می کند

امام جمعه کرمان: سپاه پاسداران عملکرد درخشانی در کارنامه انقلاب دارد

از مهار فتنه دشمنان توسط سپاه در سال های پس از انقلاب تا سخنانی که اولویت ها را زیرورو می کند

سپاه پاسداران عملکرد درخشانی در کارنامه انقلاب دارد

دشمنان همواره به دنبال دخالت در امور کشور هستند

بحران آب و خاموشی های سراسری خیلی نزدیک است

انتقاد تُند مشاور رییس دولت اصلاحات از حسن روحانی

امروز سپاه به دژ نفوذ ناپذیر ملت ایران تبدیل شده است

بده بستان های اقتصادی برای سیاسی بازی

برخی «نه گفتن» به بیگانه را باعث نابودی می دانند/ در میانه میدان یک جنگ بزرگ و پیچیده قرار داریم

امام جمعه خرمدره: سپاه پاسداران حافظ ارزشهای انقلاب است

جمله نامتعارف پخش شده از تریبون مجلس، صداگذاری نبود

بیرق ایثار حضرت عباس(ع)، برافراشته بر تاریخ کربلا

انجام مشاوره های روانشناسی برای نوجوانان بزهکار زیر 15 سال در سال 96

امام جمعه موقت زاهدان حمله آمریکا و متحدانش به سوریه رامحکوم کرد

انقلاب اسلامی مدیون مجاهدت های رزمندگان است نه سیاست بازی سیاسیون

اعمال شب و روز اول ماه شعبان

اعمال شب و روز اول ماه شعبان