مطالب مرتبط:
اعمال شب و روز اول ماه شعبان
سخن امام صادق(ع) در آستانه ماه شعبان
حدیث روز/ سخن امام صادق(ع) در آستانه ماه شعبان
اختلاف نظر اروپاییها درباره اعمال تحریم جدید بر ایران
کشور های اروپایی درباره اعمال تحریم های جدید بر ایران اختلاف نظر دارند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 فروردین 1397 ساعت 09:322018-04-17سياسي

اعمال شب و روز اول ماه شعبان


شب اول ماه شعبان بر اساس آنچه که از مطالب نقل شده از حضرت محمد (ص) و ائمه اطهار (ع) به دست ما رسیده، اعمال متعددی دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتهران نیوز"، شب اول ماه شعبان بر اساس آنچه که از مطالب نقل شده از حضرت محمد (ص) و ائمه اطهار (ع) به دست ما رسیده، اعمال متعددی دارد.

شعبان ماه بسیار شریفی است و به حضرت سید انبیاء صَلَّی اللهِ عَلِیهِ وَ آله منسوب است و آن حضرت این ماه را روزه می گرفت و به ماه رمضان وصل می کرد و می فرمود شعبان، ماه من است هر که یک روز از ماه مرا روزه بگیرد بهشت برای او واجب می شود و از حضرت صادق علیه السلام روایت شده است که چون ماه شعبان فرا می رسید امام زین العابدین علیه السلام اصحاب خود را جمع می نمود و می فرمود ای اصحاب من می دانید این چه ماهی است؟این ماه شعبان است و حضرت رسول صلی الله علیه و آله می فرمود شعبان ماه من است پس در این ماه برای جلب محبت پیغمبر خود و برای تقرّب به سوی پروردگار خود روزه بدارید.

به حقّ آن خدایی که جان علیّ بن الحسین به دست قدرت اوست سوگند یاد می کنم که از پدرم حسین بن علی علیهماالسلام شنیدم که فرمود شنیدم از امیرالمؤمنین علیه السلام که هر که روزه بگیرد در ماه شعبان برای جلب محبّت پیغمبر خدا و تقرّب به سوی خدا؛ خداوند او را دوست می دارد و در روز قیامت کرامت خود را نصیب او می گرداند و بهشت را برای او واجب می کند.

با فرا رسیدن ماه شعبان که پیامبر اسلام (ص) آن را اینگونه تعریف کرده است شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است، حاملان عرش آن را بزرگ می شمارند و حق آن را می شناسند، آن ماهی است که در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می شود اعمالی برای مسلمانان تعریف می شود که از آن جمله می توان به روزه سه روز اول این ماه اشاره کرد.

در خصوص روزه روز اول ماه شعبان از امام صادق (ع) چنین روایت شده است که هر که روز اول شعبان را روزه بگیرد، بی تردید بهشت بر او واجب می شود.

همچنین سید بن طاووس از حضرت رسول صلی اللّه علیه و آله ثواب بسیاری را برای کسی که سه روز اوّل ماه شعبان را روزه بگیرد و در شب های آن، دو رکعت نماز بجای آورد، با این ترتیب که در هر رکعت سوره حمد یک بار، و سوره قل هو اللّه احد یازده بار خوانده شود روایت کرده است.

شایان ذکر است در تفسیر امام حسن عسگری (ع) نیز روایتی در فضیلت ماه شعبان و روز اول آن ذکر شده که فواید بسیاری در آن شمرده شده و ثقه الاسلام نوری آن روایت را ترجمه کرده و در پایان کتاب کلمه طیّبه آورده است.

در این خبر چنین آمده است که حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام در روز اول شعبان به جماعتی برخورد که در مسجد نشسته بودند و درباره قدر و امثال آن گفت وگو می کردند تا آنکه لجاجت و جدالشان و فریاد و صدایشان سخت بلند شد.

حضرت ایستاد و بر آن ها سلام کرد، پاسخ سلام را دادند و به احترام حضرت از جای برخاستند و درخواست کردند کنار آنان بنشیند.

ایشان توجّهی به دعوت آنان نکردند و در همان حالت ایستاده فرمودند: ای گروهی که سخن می گویید در مسئله ای که سودی نمی رساند، آیا ندانستید که خدای تعالی را بندگانی است که آنان را از هراس ساکت نموده بی آنکه لال باشند، یا از سخن گفتن عاجز باشند.

اینان هرگاه عظمت خدا را به خاطر می آورند، زبانهایشان شکسته و دلهایشان از جا کنده می شود و عقلشان از سر میرود و دچار بهت و حیرت می گردند، این همه به خاطر بلندای عزت و شوکت و بزرگداشت خداست! هرگاه از این حالت به خود آیند با کردارهای پاکیزه به سوی خدا رو می کنند و وجود خود را در شمار ستمکاران و خطاکاران به حساب می آورند.

درحالیکه از تقصیر و کوتاهی پاکند، اینان برای خدا به کردار اندک راضی نمی شوند و عمل زیاد را برای او بسیار نمی شمارند، پیوسته به کار شایسته و عمل نیک مشغولند.

اینان چنانند که هرگاه به ایشان بنگری، ترسان و هراسان و در بیم و اضطراب به عبادت ایستاده اند.

ای گروه تازه کاران شما کجا و ایشان کجا، آیا ندانستید که داناترین مردم به قدر ساکت ترین ایشانند در سخن از آن، و نادان ترین مردم به قدر سخنگوترین آنانند نسبت به آن.

ای تازه کار ها امروز غرّه شعبان کریم است، پروردگار آن را شعبان نامیده به خاطر انشعاب یافتن و پراکنده شدن خیرات در آن، همانا پروردگار شما در شعبان درهای حسنات را باز کرده، و قصر ها و خیراتش را به شما جلوه داد.

به قیمتی ارزان و کارهایی آسان.

پس در مقام خرید برآیید، ابلیس دور از رحمت خدا شاخه های شرور و بلاهای خود را برای شما آراسته و شما پیوسته در گمراهی و سرکشی می کوشید و به شاخه های ابلیس تمسّک می جویید و از شاخه های خیرات که درهایش برای شما باز شده روی می گردانید و این غرّه ماه شعبان است و شاخه های خیراتش عبارت است از: نماز، روزه، زکات، امر به معروف، نهی از منکر، نیکی به پدر و مادر و خویشان و همسایگان، ایجاد صلح و صفا بین مردم و صدقه دادن به فقرا و مساکین.

در چیزی که مسئولیّتش از شما برداشته شده به خود زحمت و مشقّت می دهید و آن مسأله قضا و قدر است.

خود را در سختی می اندازید در چیزی که از ژرف اندیشی و تحقیق در آن نهی شده اید و آن کشف اسرار الهی است که هرکه از آن ها تفتیش کند، از تباه شدگان است.

بدانید که اگر شما بر آنچه پروردگار برای مطیعان از بندگانش در امروز آماده نموده آگاه شوید، هرآینه خود را از آنچه بدان پرداختید بازخواهید داشت، و در آنچه به آن فرمان دادند وارد خواهید شد.

گفتند: یا امیر المؤمنین آنچه را خدا در این روز برای مطیعان خود مهیّا نموده چیست؟ حضرت داستان آن لشگری را که رسول خدا صلی اللّه علیه و آله برای جهاد با کافران فرستاده بود و سپاه دشمن به هنگام شب بر آن ها شبیخون زدند را نقل کرد و فرمود: شبی تاریک و فرورفته در سیاهی بود.

مسلمانان در خواب و کسی از آنان جز زید بن حارث و عبد اللّه بن رواحه و قتاده بن نعمان و قیس بن عاصم منقری بیدار نبود، هریک از آنان در جانبی از لشگر مشغول نماز و خواندن دعا بود، دشمنان با شبیخون خویش در آن شب تاریخ، مسلمانان را آماج تیرهای خود ساختند و مسلمانان به خاطر سیاهی شب از دیدن دشمنان عاجز بودند و راهی برای حفظ خویش نداشتند.

به این خاطر نزدیک بود هلاک شوند، ناگهان از دهان این چند نفر انواری درخشید که اردوگاه را روشن ساخت و باعث قوّت دل و دلیری مسلمانان شد.

پس شمشیر کشیده و همه دشمنان را کشته و زخمی و اسیر نمودند.

پس از بازگشت از جهاد داستان خود را برای رسول خدا صلی اللّه علیه و آله نقل کردند.

حضرت فرمود: این انوار به خاطر اعمال برادران شما در آغاز ماه شعبان است، پس حضرت یک یک آن اعمال را نقل کردند تا آنکه فرمودند:چون روز اوّل شعبان می رسد، ابلیس سپاه خویش را در اطراف زمین و کرانه های آن پراکنده می کند و به ایشان می گوید: امروز در کشاندن بعضی از بندگان خدا به سوی خود بکوشید، و خدا (عزّ و جلّ) فرشتگان را در اطراف و آفاق زمین پراکنده می کند و به آنان می فرماید: بندگانم را به راستی و درستی نگاه دارید و آنان را ارشاد کنید، همه بندگانم سعادتمند می شوند جز آن که از قبول حق امتناع ورزد و به راه سرکشی رود که او در شمار حزب ابلیس و سپاهیان او محسوب می شود.

چون روز اوّل ماه شعبان شود، خدا (عزّ و جلّ) به باز شدن درهای بهشت امر می کند، پس باز می شوند، و به درخت طوبی [درختی است در بهشت] فرمان می دهد تا شاخه های خود را به دنیا نزدیک کند.

آنگاه منادی پروردگار (عزّ و جلّ) ندا سر می دهد: ای بندگان خدا این شاخه های درخت طوبی است، پس به آن درآویزید که شما را به سوی بهشت برافروزد.

و این شاخه های درخت زقّوم است [درختی است از درختان دوزخ که در سوره مبارکه واقعه از آن یاد شده است] از آن دوری کنید تا شما را به جانب دوزخ نبرد.

رسول خدا صلی اللّه علیه و آله فرمودند:سوگند به آن که مرا به راستی مبعوث به رسالت نمود، هر که در این روز دری از خیر و نیکی را فراگیرد به تحقیق به شاخه ای از شاخه های درخت طوبی در آویخته که او را به سوی بهشت می کشاند و هرکه در امروز دری از شرّ و بدی را فراگیرد به یقین به شاخه ای از شاخه های زقّوم درآویخته که او را کشاننده به سوی آتش است.

سپس رسول خدا صلی اللّه علیه و آله اعمالی که هریک باعث درآویخته شدن به شاخه ای از شاخه های طوبی است، به این صورت بیان فرمودند:امروز هرکس برای خدا نماز مستحبی بجا آورد و هرکه در این روز روزه بدارد و هرکه میان زنی با همسرش یا پدری با فرزندش یا خویشاوندان یا زن و شوهر بیگانه ای صلح دهد و کسی که تخفیف دهد پریشانی را از طلبی که از او دارد یا از طلبش از عهده مدیون بکاهد و کسی که در حساب خود نظر کند و قرض کهنه ای را بر عهده خود ببیند که طلبکارش از به دست آوردنش مأیوس شده پس آن را به صاحبش برگرداند و کسی که یتیمی را سرپرستی نماید و کسی که سفیهی را از ضربه زدن به آبرو و عرض مؤمنی بازدارد و کسی که قرآن یا بخشی از آن را بخواند و کسی که خدا را یاد کند و نعمت هایش را بر شمارد و اقدام به شکر نماید و کسی که از بیماری عیادت کند و کسی که به پدر و مادر یا یکی از آن ها نیکی ورزد و آن که پیش از رسیدن روز اوّل شعبان پدر و مادر خویش را به خشم آورده بود و در این روز خشنودشان ساخت و هرکه جنازه ای را تشییع کند و هرکه در این روز مصیبت زده ای را تسلّی بخشد و هرکس در این روز چیزی از ابواب خیر را بجا آورد، از آویختگان به درخت طوبی است.


کلید واژه ها: ماه رمضان - امام - اصحاب - اسلام - رمضان - محمد - ماهی - مسلمانان - سوره - صادق - امام حسن - شب و روز - جماعتی - ترجمه - گزارش - تهران - عسگری - مسجد - بزرگ - نماز - کتاب - نوری

آخرین اخبار سرویس:
موافقت با افزایش 20 درصدی کرایه حمل تانکر های سوخت

تحت تاثیر رهبری ایران در مقابله با تحریم ها قرار گرفتیم/ضرر 10 میلیارد دلاری اتحادیه اروپا به دلیل قطع صادرات به ایران

واکنش العبادی به اعتراضات ملت عراق

برگزاری نشست «خروج آمریکا از برجام و گزینه های روی میز ایران» با حضور خرم و متقی

کشته شدن 12 غیرنظامی در حمله مسلحانه در مالی

گسترش روابط با لبنان و حل سیاسی بحران های منطقه ای اولویت نخست ایران است

رایزنی جابری انصاری با نبیه بری

استان تهران نابرخوردار از بسیاری از شاخص های توسعه پایدار است

دستگیری یک گروه داعشی در ایران

لزوم رسیدگی به خواسته های مشروع مردم عراق

برگزاری هفتمین جلسه ستاد مرکزی اربعین/ تصویب برنامه 2 کمیته فرهنگی آموزشی و اطلاع رسانی و مستندسازی

نگاهی به مدل و استراتژی کسب وکار غول تجارت الکترونیک دنیا

واکنش نماینده مجلس به ماجرای آبشار مارگون

ممنوعیت سیگار کشیدن در دانشگاه تهران از سال جدید تحصیلی

بنیه نظامی کشور برای از بین بردن خیال خام دشمن تقویت شود

مطالبه حقوق خانواده های شهدای منا به کجا رسید؟

حاشیه دیدار دوستانه استقلال +عکس

آمریکا در مرز عراق و سوریه به دنبال چیست؟

سوریه، بحرین، فلسطین، یمن و افغانستان داشته باشند و هرگز رنگ استقلال و خودکفایی را نبینند

دستیار ارشد ظریف با وزیر خارجه لبنان دیدار کرد

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس از اختلاس میلیاردی در شهرداری پرند خبر داد

نشست هم اندیشی نمایندگان وفعالان تجاری خارجی مقیم ایران

جهانگیری: شرایط خطیری پیش روی کشور قرار دارد /نمی خواهیم چشم هایمان را بر واقعیت ببندیم

نشست هم اندیشی نمایندگان خارجی مقیم ایران

چهار سیلو و انبار دولتی واگذار می شود

کاهش 6 درجه ای دما در سواحل خزر

خطیب مسجد هرات: جهاد علیه رسانه های افغانستان فرض است

جهانگیری: ایران، حبس شدنی نیست

آیا سرور تلگرام در مرکز مخابراتی امام خمینی تهران است؟

تصاویر/ محفل انس با قرآن کریم در مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام قروه

ظریف: ایران مطمئن ترین بازار برای حضور شرکای خارجی است

پیش نویس لایحه شفافیت منتشر شد

بخشش 4 اعدامی پای چوبه دار

وزن دلار ایرانی ها

مقاومت هوشمندانه در برابر تحریم ها را آغاز خواهیم کرد

یادداشت/ محمد کاظم انبارلویی نقشه راه

سفر خطرناک مهاجر خارجی برای ورود به ایران

دیدار جابری انصاری با رییس مجلس لبنان

الگوی اسلامی – اسلامی پیشرفت تبدیل به سند بالادستی خواهد شد

هدیه پوتین به کیتارویچ در کرملین+عکس

12 هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستاییان تخصیص یافته است

دانلود آهنگ جدید بابک مافی بنام دیوانه جان

بیوگرافی ایدا لاولیس، اولین برنامه نویس تاریخ

جهانگیری: به زودی شاهد مانورهای مختلف تفاهم در داخل خواهیم بود

تصمیمات جدید ستاد اقتصاد مقاومتی/ بسته های ضدتحریم بازبینی شد

آذری جهرمی: رویکرد مهندس فتاح برای حل مشکلات محرومین مثال زدنی است

ظریف از شکایت ایران از آمریکا به دیوان بین المللی دادگستری خبر داد

اختلاس میلیاردی در شهرداری پرند

وزیر اطلاعات در جمع مردم زنجان

نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران و سفرای خارجی

دونالد ترامپ برنده جایزه منفورترین چهره جهان برای دومین بار/ تجلیل از فعالان جبهه مقاومت

رایزنی جابری انصاری با نبیه بری

زندگی ما در ظاهر و محتوا ایرانی – اسلامی باشد

تعلیم و تربیت دانش آموزان، نیازمند تحول اساسی است

بازرسی از دستگاه های اجرایی، ادامه خواهد داشت

واکنش امام جمعه تبریز به بخشنامه وزیر آموزش و پرورش

کشف حجاب علنی در کوچه ها و خیابان ها/ دهن کجی به ارزش ها در ملاءعام

توقف کشت نیشکر برای زنده ماندن نخلستان ها

اندیشمندان روابط عمومی و ارتباطات: دکتر نطقی پدر روابط عمومی

اختتامیه ششمین جایزه بین المللی باروت خیس

اهدای جایزه باروت خیس به دونالد ترامپ

ایران همواره در برقراری صلح جهانی پیشقدم است

دستگیری یک گروه داعشی در ایران

وحید مرادی زنگ هشدار مهم برای مسئولان

اختتامیه جایزه بین المللی باروت خیس

تصمیمات جدید ستاد اقتصاد مقاومتی

گفت و گو با پدر داماد رییس جمهور: ای کاش آقای روحانی رییس جمهور نمی شد!

پیشتازی بافق در استفاده از ظرفیت های قانون بودجه

متناسب با نوع تهدیدات نیرو های مسلح را پشتیبانی خواهیم کرد

تاثیر دعا و توسل در سرنوشت انسان

ایران همواره در برقراری صلح جهانی پیشقدم است

محافظت از وطن و خدمت به آن از اصول اسلام است/ تروریسم با اسلام و انسانیت ارتباطی ندارد

طب ایرانی؛ پلی میان ایران و کشورهای فعال در عرصه طب غیرغربی

ششمین جایزه بین المللی باروت خیس به ترامپ رسید

تاکید اتحادیه اروپا و چین بر اجرای کامل برجام

آب به نخیلات آبادان رسید/ توقف کشت نیشکر برای زنده ماندن نخلستان ها

دانلود آهنگ جدید افشین آذری بنام دلبری

بیمارستان امام خمینی رتبه هشتم تحقیقات کشور را کسب کرد

وزیر اطلاعات خبر داد دستگیری یک گروه داعشی در ایران

جهانگیری: اداره کشور در شرایط تحریم دستور کار نخست دستگاه های اجرایی است/ بخش خصوصی همانند دوران دفاع مقدس پشتیبان دولت در شرایط تحریم باشد

ناامیدت می کنیم / این رقص کجا و آن رقص کجا ؟ + عکس ها

منفورترین چهره جهان معرفی شد

آب به نخیلات آبادان رسید/ توقف کشت نیشکر برای زنده ماندن نخلستان ها

سفیر انگلستان: بخش خصوصی انتظار اقدام عملی در گسترش روابط اقتصادی دارد

اختتامیه ششمین جشنواره بین المللی «باروت خیس»

کدام نقشه راه

هدف از فشارها اعمال سلطه بر ایران و لبنان است

گشت های نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس تغییر خاصی نکرده/ آمریکایی ها حساب کار دستشان آمده است

شاید نشود دزدی ابر ها را ثابت یا رد کرد، اما نبودن سرور در طبقه نهم ساختمان امام را می شود ثابت کرد؛ خبرنگاران ساعت 14 امروز برای بازدید از طبقه نهم ساختمان زیرساخت دعوت هستند / در بحث نسخه های غیررسمی تلگرام، مرکز ملی فضای مجازی تصمیم گرفته، این نسخه ها در دوران گذار بمانند تا توانمن

دیدار روحانی و هیأت دولت با رهبر انقلاب

سیاست های اقتضایی به معنای بی اعتمادی به بخش خصوصی نیست/ بررسی مشکلات و ظرفیت های بنادر در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

تغییر تیم اقتصادی دولت نباید به طول بیانجامد/ دشمنان به اختلافات داخلی ما دل خوش کرده اند

دولت پیش نویس لایحه شفافیت مالی را منتشر کرد

عذرخواهی سعودی ها از خانواده های شهدای منا به کجا رسید؟

با برگزاری اجلاس نظام مهندسی در گران ترین هتل ایران موافق نبودم

مشکلات همه نقاط کشور تنها با مدیریت جهادی حل می شود

روحانی در 5 سال اخیر فقط تئوری های مسعود نیلی را اجرا کرده است/ مجلس اراده ای برای تغییر در تیم اقتصادی دولت ندارد/ نیلی اقتصاد مقاومتی را قبول ندارد/ آقای روحانی! در 4 سال اول دولتتان هر چه مشکل بود به گردن دولت قبلی می انداختید، الان چه کسی مقصر است؟

مصوبات شورا پایداری لازم را ندارد

هدف از فشارها اعمال سلطه بر ایران و لبنان است

عکس یادگاری رونالدو پس از کنفرانس خبری معارفه + ویدئو

اعمال شب و روز اول ماه شعبان

اعمال شب و روز اول ماه شعبان