مطالب مرتبط:
سوال از وزیران دادگستری و کشور در مورد «مرتضوی»
اجرای 50 پروژه برای طرح اعتلای علوم انسانی/ توسعه کشور بدون علوم انسانی ممکن نیست
خاموشی های پراکنده در 6 استان کشور
جلسه بررسی مسائل اقتصادی کشور با حضور معاون اول رییس جمهوری
مونسان: صالحی از افتخارات کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 فروردین 1397 ساعت 22:052018-04-16پزشكي

وجود 31هزار دیالیزی در کشور


کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت با اشاره به وجود بیش از 31 هزار بیمار دیالیزی در کشور، در عین حال برون سپاری مراکز دیالیز از بیمارستان ها و خصوصی سازی این مراکز را دو اقدام کلان وزارت بهداشت در رابطه با این بیماری طی چهار سال آینده عنوان کرد.

- شعارسال": به نقل از ایسنا، دکتر فرازمند، با بیان اینکه بیماران دچار نارسایی کلیوی در مراحل پیشرفته، برای ادامه حیات شان نیازمند یک روش جایگزین درمان هستند، گفت: در این زمینه سه روش مشخص وجود دارد که شامل پیوند کلیه، دیالیز خونی به صورت دوره ای و منظم و دیالیز صفاقی(در دیالیز صفاقی محلولی در داخل حفره شکمی تزریق می شود و سموم بدن در این محلول جذب و بعد از مدتی این محلول از حفره شکمی خارج می شود) است و خوشبختانه در کشورمان هر سه روش در دسترس بیماران قرار دارد.

دیالیز در ایران 40 ساله شد وجود 30 هزار بیمار دیالیزی خونی در کشور وی با بیان اینکه دیالیز خونی در کشور ما قدمتی بالای 40 سال و دیالیز صفاقی قدمتی 20 ساله دارد، افزود: طبق آمار سال 96 حدود 30 هزار بیمار دیالیز خونی در کشور وجود دارد که این بیماران در 553 بخش دیالیز خدمات دیالیز خونی را دریافت می کنند.

باید توجه کرد که 72 درصد مراکز دیالیز خونی در کشور در فضای دانشگاهی و بیمارستان های دانشگاهی قرار دارند، 20 درصدشان در بخش خصوصی و هشت درصد آنها هم خیریه هستند.

این خدمت، خدمتی مستمر است و تعطیل بردار نیست.

از طرفی بیمار باید علاوه بر دریافت خدمت با استفاده از یکسری داروها و مکمل ها سعی کند که شرایط طبیعی بدن را تا حد امکان حفظ کند.

یکبار دیالیز در بخش دولتی و خصوصی چقدر آب می خورد؟ فرازمند با بیان اینکه در عین حال در حوزه دیالیز صفاقی نیز 1600 بیمار داریم که در 70 بخش خدمات شان را دریافت می کنند، ادامه داد: خوشبختانه ارائه خدمات دیالیز مزمن در کشور در همه بخش ها به صورت 100 درصد رایگان انجام می شود.

بر اساس تعرفه های تعیین شده انجام دیالیز خونی در بخش دولتی 15k و در بخش خصوصی 23K است و 65 هزار تومان هم بابت ملزومات مورد نیاز به این خدمت تعلق می گیرد.

بنابراین دیالیز خونی حدود 200 هزار تومان در بخش دولتی و 270 هزار تومان در بخش خصوصی هزینه دارد، اما بیمار بابت این خدمت پولی پرداخت نمی کند و کل پول هزینه دیالیز مزمن با پوشش بیمه ای 100 درصدی و به صورت رایگان است.

کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت درباره سهم کم دیالیز صفاقی در برابر دیالیز خونی، گفت: بسیاری از پزشکان ما عمدتا با دیالیز خونی کار کردند و توسعه این نوع از دیالیز در دانشگاه های علوم پزشکی بیشتر بوده است.

در عین حال با اینکه دیالیز صفاقی در منزل انجام می شود، اما از آنجایی که بیمار خودش باید مسوولیت درمانش را برعهده بگیرد، خیلی آسان نیست و گاهی می بینیم که بیمار وقت می گذارد و هفته ای سه نوبت به بخش دیالیز مراجعه می کند، اما خودش دیالیز صفاقی را در منزل انجام نمی دهد.

البته معتقدیم این نسبت نباید اینقدر کم باشد و باید سهم دیالیز صفاقی از کل بیماران دیالیزی مان بیشتر شود که این موضوع مستلزم آموزش، فراهم کردن برخی روش های نوین دیالیز صفاقی و.

است.

به عنوان مثال در حال حاضر روش جدیدی در دیالیز صفاقی وجود دارد که ماشین دیالیز در منزل از شب تا صبح کنار بیمار گذاشته می شود و کار محلول را انجام می دهد.

بنابراین بیمار صبح که بیدار می شود، دیگر نیازی به انجام دیالیز مجدد در طول روز ندارد.

باید توجه کرد که برخی کشورها 80 درصد دیالیزشان را به صورت صفاقی انجام می دهند.

در دیالیز نگاه بیمارستانی نداشته باشیم فرازمند با بیان اینکه شاید سهولت دیالیز خونی باعث شده که دیالیز صفاقی رشدی که باید را در کشورمان نداشته باشد، افزود: در دنیا عمدتا بیماران دیالیز را به صورت صفاقی انجام می دهند و اصلا دیالیز را اقدامی بیمارستانی نمی دانند.

ما هم باید در این زمینه فرهنگسازی کنیم و در حوزه دیالیز نگاه بیمارستانی نداشته باشیم.

اصلا دلیل ندارد که دیالیز در فضای بیمارستان انجام شود.

ما از این بابت که بیمار دیالیزی مشکل کلیه دارد، وارد یک محیط عفونی مانند بیمارستان شود، نگرانیم.

متاسفانه این موضوع از گذشته در کشور ما شکل گرفته و هنوز هم به این صورت باقی مانده است.

برنامه کلان وزارت بهداشت برای ساماندهی دیالیز وی تاکید کرد: در حال حاضر مهم ترین برنامه ما این است که به تدریج مراکز دیالیز را از بیمارستان ها خارج کنیم و به افراد دیالیز صفاقی را آموزش دهیم.

در این صورت دیالیز به صورت ایمن تر انجام می شود.

باید بدانیم که این کار اجرایی است، اما به آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی در دو گروه بیماران و پزشکان نیازمندیم.

پزشکان متخصص و متخصصین نفرولوژیست هم باید در این موضوع همراهی داشته باشند.

کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت برنامه کلانی برای خروج بخش های دیالیز از بیمارستان ها دارد، ادامه داد: بر این اساس در نظر داریم که بخش های دیالیز را در خارج از محیط بیمارستانی توسعه دهیم.

در طی اجرای طرح تحول سلامت نیز کمتر فضای بیمارستانی را به دیالیز اختصاص داده و اعلام کردیم هرقسمتی که این امکان را دارد، بخش های دیالیز را به بیرون از بیمارستان منتقل کند.

بخش خصوصی پای کار آید فرازمند با اشاره به لزوم افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه دیالیز، اظهار کرد: بنابراین برنامه کلان ما در این حوزه در سطح کشور این است که با مشارکت بیمارستان ها خدمت و دسترسی را برای مردم بهبود بخشیم.

بر این اساس دستورالعملی را تنظیم و امکاناتی را فراهم کردیم تا دانشگاه های علوم پزشکی در منطقه خودشان بخش خصوصی را پای کار آوردند تا بیماران در محیطی مناسب و با دستگاه های نو و جدید این خدمت را در خارج از بیمارستان و در نزدیکی محل زندگی شان دریافت کنند.

دسترسی بیماران به خدمت دیالیز برای ما بسیار مهم است و طبق برنامه ریزی های انجام شده مشخص کرده ایم که در هر منطقه چند تخت دیالیز نیاز داریم.

هدف مان هم این است که میزان دسترسی مردم به این خدمت بیشتر شود.

نگاهی به وضعیت دیالیز در مناطق محروم وی درباره نحوه استقرار خدمت دیالیز در مناطق محروم و صعب العبور نیز گفت: هدف مان این است که خدمت را به مناطق مختلف ببریم.

حال وقتی بخواهیم خدمت دیالیز را در منطقه ای محروم ارائه کنیم، باید ماشین دیالیز تهیه و آن را به منطقه مورد نظر منتقل کنیم.

این درحالیست که اعتبارات دولتی محدود است.

البته اولویت وزارت بهداشت این است که در صورت امکان تعداد محدودی دستگاه خریداری و برای مناطق محروم ارسال کند.

در حال حاضر 553 بخش دیالیز در مناطق مختلف کشور از جمله مناطق محروم و دور افتاده وجود دارد.

زیرا بیمار نمی تواند هفته ای سه بار فاصله زیادی را برای دریافت خدمت طی کند.

به عنوان مثال در حال حاضر در نیک شهر سیستان و بلوچستان یا بندر گناوه باید مرکز دیالیز داشته باشیم و نمی توانیم بگوییم که بیمار تا مرکز استان برود.

بنابراین دیالیز مهم ترین خدمت فوق تخصصی است که باید در بیمارستان های درمانی و دورافتاده هم با یک فاصله منطقی از بیمار ارائه شود که این اقدام را انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه توسعه این خدمت توسط بخش خصوصی می تواند قطعا دسترسی را بهبود بخشد، گفت: تجارب خوبی هم در زمینه اقدام بخش خصوصی در ارائه خدمات دیالیز در کشور وجود دارد.

به عنوان مثال ما در مشهد 27 مرکز دیالیز داریم که 20 مرکز در بخش خصوصی، پنج مرکز دانشگاهی و دو مرکز هم برای ارگان هایی چون ارتش و .

هستند.

بر این اساس هیچوقت زائرانی که نیاز به دیالیز دارند، مشکلی در این زمینه پیدا نمی کنند.

بنابراین برنامه مهم ما در حوزه دیالیز استفاده از توان بخش خصوصی و خیریه است.

آنچه دیالیزی ها باید بدانند وی با اشاره به لزوم ارائه آموزش به ارائه کنندگان خدمت دیالیز و بیماران دیالیزی، افزود: در بحث آموزش هم روی گروه ارائه دهنده خدمت اقداماتی انجام شده است و چندین دوره برای پرستاران دیالیز و نفرولوژیست های کشور برگزار شده تا با دیالیز صفاقی آشنا شوند و آن را به عنوان یک انتخاب به بیماران معرفی کنند.

در بحث آموزش به بیماران نیز اقداماتی انجام شده، اما گسترده و فراگیر نبوده و ادامه این آموزش ها بسیار ضروری است.

فرازمند ادامه داد: باید توجه کرد که فرد دارای بیماری مزمن با بیماری اش زندگی می کند.

در نتیجه باید روش زندگی کردن با بیماری اش را بداند.

یعنی از شیوه آموزش تغذیه گرفته تا مصرف داروهای مرتبط با بیماری، نحوه مصرف سایر داروها و.

باید جزو برنامه های آموزشی این بیماران باشد.

از طرفی از آنجایی که بار اصلی مراقبت از بیماران برعهده پرستاران است، آنها گروه هدف مهم ما هستند.

پرستار عادی نمی تواند در دیالیز کار کند و نیازمند دوره آموزشی است، ما این دوره را تعریف و مصوب کردیم و اکنون دوره پرستاری دیالیز جزو دوره های مصوب وزارت بهداشت است و پرستار حداقل سه ماه باید این دوره را ببیند.

همچنین دوره هایی را هم برای پزشکان متخصص داخلی تعریف کردیم تا اگر در مرکزی نفرولوژیست نبود، پزشک داخلی بتواند خدمت دیالیز را ارائه دهد.

دستگاه های دیالیز فرسوده و منابعی که محدودند وی در ادامه درباره مشکل فرسوده بودن دستگاه های دیالیز که در برخی مراکز دیالیز دیده می شود، گفت: دستگاه دیالیز مانند هر تجهیزات دیگر بیمارستانی عمر مفیدی دارد و بعد از مدتی دچار فرسودگی می شوند.

خوب است که این دستگاه ها به درستی نگهداری و سرویس شوند.

عمر دستگاه دیالیز را در کشورهای مختلف، متفاوت و بین 20 تا 40 هزار ساعت اعلام می کنند.

به عنوان مثال در کشور ما دستگاهی 30 هزار ساعته جزو دستگاه های مستعمل محسوب می شود.

البته این قاعده، قاعده ریاضی نیست، اما باید توجه کرد که تکنولوژی ها جدید شده و دستگاه های جدیدتر کیفیت درمان بهتری را برای بیماران ایجاد می کنند.

طبیعی است که اکنون در دیالیز نوسازی دستگاه ها جزو اولویت های وزارت بهداشت است.

حال از آنجایی که برنامه ما واگذاری یا برون رفت بخش های دیالیز از محیط بیمارستانی است، طبیعی است که دستگاه های جدید دیالیز در بخش خصوصی راه اندازی می شود و به تدریج دستگاه های فرسوده ما از رده خارج می شوند.

چشم انداز 4 ساله دیالیز وی همچنین اظهار کرد: در یک چشم انداز چهار ساله تا سال 1400، نیت مان این است که ظرفیت استفاده از خدمات دیالیز در محیط دانشگاهی و دولتی به 25 درصد برسانیم و حدود 40 تا 50 درصد ظرفیت دانشگاهی به بخش خصوصی منتقل شود.

این کار مزایای زیادی دارد.

به عنوان مثال بیمار دیالیزی در بیرون از بیمارستان احساس بیمار بودن نمی کند، بحث عفونت ها به حداقل می رسد و بخش خصوصی روی این خدمت متمرکز است.

بر همین اساس آیین نامه تاسیس مراکز دیالیز در خارج از بیمارستان را در قالب اعتباربخشی تدوین و ابلاغ کردیم و هدف این است که 20 هزار بیمار دیالیزی در مراکز خارج از بیمارستان ها خدمت دریافت کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری اقتصاد آنلاین، تاریخ انتشار: 27فروردین 1397، کدخبر: 264590 ،www.

eghtesadonline.

com
کلید واژه ها: بیمار - وزارت بهداشت - کشور - بیماران - دانشگاه - درصد - بیماری - بهداشت - بیمارستان - وزارت - کارشناس - فضای دانشگاهی - صورت - رایگان - اداره - هزینه - خصوصی سازی - حفره - پزشکان - پزشکی - توسعه - تزریق - ایران - طبیعی - درمان - تعرفه - رابطه - تعطیل - آینده - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
قرص موکولین برم هگزین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

راز جوانی هم کشف شد

یوگا برای رفع یبوست

چگونه غبغب را آب کنیم؟

کاهش ریسک بیماری قلبی با مصرف ماهی های چرب

دکتر رحیم بدری گرگری، دکتر شهرام واحدی، دکتر یوسف ادیب، سینا شفیعی سورک مقایسه تأثیر روش یادگیری مبتنی بر مسئله و روش سخنرانی بر هیجانات تحصیلی

برنامه ویژه برای کاهش آمار مرگ زودرس در ایرانیان

طرح تحول در بیمه سلامت!

خطر ابتلا به «ام اس» با قرار گرفتن در نزدیکی گوسفندان

اثرات خواب همراه "رویا" در تقویت حافظه/لزوم استانداردسازی ابزارهای شناختی برای درمان آلزایمر

تنها عامل پیشگیری از شکستگی استخوان در سالمندان چیست؟

آیا لوازم آرایشی مانع غسل و وضو می شوند؟

چرا مبتلا به آلرژی شدم؟

چاقی ریسک تپش نامنظم قلب را افزایش می دهد

خطر ابتلا به ام اس با قرار گرفتن در نزدیکی گوسفندان

آیا جسد مومیایی را می توان شناسایی کرد؟

زهرا حکمت پور، خاطره خندان بارانی بررسی خواص آنتی اکسیدانی و فیتوشیمیایی میوه های قرآنی

از حیوانی که مغز ندارد تا فعالیت مغز در خواب

5 نسخه خانگی شگفت انگیز برای کنترل سطح کلسترول خون

از حیوانی که مغز ندارد تا فعالیت مغز در خواب

دانستنی های علمی/ از حیوانی که مغز ندارد تا فعالیت مغز در خواب

10 تفاله غذایی که بهتر است آنها را دور نریزید

بیماری سندرم گیلن باره

می خواهید عضله پایتان نگیرد؟

درمان یبوست به روش گیاهی

درمان افسردگی به کمک طب سنتی

هشدار؛ این افراد هرگز قارچ نخورند!

آشنایی با علامت عفونت کلیه

خواص روغن دنبه + میزان مصرف روغن دنبه

طرز تهیه کوفته اسفناج

زندگی زیباست (117)

شاخص مرگ و میر مادران در مشهد 18.7 شد

راهکار طبیعی برای کنترل استرس و اضطراب

فال روزانه چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397

تفاوت های هپاتیت B و C

بهترین راه حل درمان خط خنده چیست؟

مفیدترین و لذت بخش ترین خواب در چه زمانی است؟

طرز تهیه تست فرانسوی پرتقالی با گردو

معتادان متجاهر کُددار می شوند

رییس سازمان بهزیستی کشور:
 
 اوضاع اقتصادی در افزایش بیماری های روانی موثر است

کاهش آسیب های مغزی ناشی از استرس به کمک مکمل های روغن ماهی!

بیشتر پرتوداروهای مورد نیاز کشور، تولید داخل است

علائم خونریزی داخلی چیست؟

راهکار هایی برای کاهش تشکیل "آکریل آمید"

کاهش آسیب های مغزی ناشی از استرس به کمک مکمل های روغن ماهی!

اولتیماتوم وزارت بهداشت به بیمارستان های خصوصی/ممنوعیت دریافت هرگونه وجه مازاد تعرفه

خروج تومور 2 کیلویی از پای یک بیمار + عکس

معجزه نوشیدن یک لیوان آب ولرم ناشتا

تاسیس 11 بیمارستان در آذربایجان شرقی در دولت روحانی

ادعای تازه درباره تاثیر ورزش سنگین بر بدن

پرونده الکترونیک سلامت مددجویان کمیته امداد تشکیل می شود

نکته بهداشتی:گرفتگی عضلات پا در بارداری

مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی 1274 تخت خوابی تدبیر کلنگ زنی شد

تدوین سند برنامه سلامت تهران

مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی 1274 تخت خوابی تدبیر کلنگ زنی شد

پرونده الکترونیک سلامت مددجویان کمیته امداد تشکیل می شود

علت و راه های درمان اگزما

7 نوع صبحانه نشاط آور برای شروع یک روز خوب

چه زمانی خون به خوبی در پاها گردش نمی کند؟

مادر تیران و کرونی در اصفهان 5قلو متولدکرد

روزیاتو: هر آن چه که باید در مورد بیماری هموفیلی، عوامل و روش های درمانی آن بدانید

رایج بودن انواع بیماری های روانی مهمترین چالش جامعه

6 درصد جامعه به بیماری فشار خون مبتلا هستند

بهترین سبزی تمیز کننده خون

رایج بودن انواع بیماری های روانی مهمترین چالش جامعه

همه چیز درباره چسب استخوان 300 ثانیه ای

خواص گلرنگ چیست؟ (آشنایی با خواص و مضرات گیاه گلرنگ)

آنچه در نتیجه مصرف روزانه آب هویج رخ می دهد

سرتیتر اخبارعلمی ایران از جدیدترین آمار کمبود ویتامین دی در کودکان تا خطرات مصرف لبو در بارداری

6 درصد جامعه به بیماری فشار خون مبتلا هستند

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر دارویی

مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی 1274 تخت خوابی تدبیر کلنگ زنی شد

اگر این میوه را سرخ کنید مانند گوشت خواهد شد

همه چیز درباره چسب استخوان 300 ثانیه ای

خطرات بی تحرکی را جدی بگیرید

گشت وگذار مجازی در خانه ی ایوانکا ترامپ

نرم کننده طبیعی پوست به روش کره ای ها

سفر به دور دنیا همراه با سالادگردی!/تصاویر

دلتان می آید این دسِرها را بخورید؟!/تصاویر

بی تحرکی چه خطراتی در پی دارد؟

نمایشگاه توانمندی های حوزه سلامت در اردکان افتتاح شد

فرماندار تهران: مجتمع فوریت های اجتماعی آماده ارائه خدمات به آسیب دیدگان است

لذت رانندگی با رولز رویس برای کودکان بیمار

بی اشتهایی کودکان؛ دلایل، درمان و پیشگیری

کشف ساختار جدیدی در DNA

مشکلات مالی بیمه ها گریبان گیر بیماران هموفیلی و تالاسمی

محققان مغز انسان را با موفقیت به موش پیوند زدند

چربی های مفید برای مغز را بشناسید

فرصت و تهدید ترا ریخته ها

سفیدآب، معجزه ای برای لایه برداری پوست

طلب 800 میلیارد تومانی بیمارستان ها از بیمه های تجاری

مضرات روزه از نظر علمی و پزشکی

روزه گرفتن زنان باردار چه حکمی دارد؟

از ویتامین ضدافسردگی غافل نشوید

افتتاح 2000 پروژه بهداشتی در نیمه نخست امسال

شیوع تب مالت در کشور تکذیب شد | موردی از تب مالت گزارش نشده است

70 طرح بهداشتی و درمانی در آذربایجان شرقی افتتاح شد

ویتامین K2 چیست و چه کاربردی دارد؟

19 درصد مدارس کردستان مروج سلامت هستند

70 طرح بهداشتی و درمانی در آذربایجان شرقی افتتاح شد

وجود 31هزار دیالیزی در کشور

وجود 31هزار دیالیزی در کشور