مطالب مرتبط:
سوال از وزیران دادگستری و کشور در مورد «مرتضوی»
اجرای 50 پروژه برای طرح اعتلای علوم انسانی/ توسعه کشور بدون علوم انسانی ممکن نیست
خاموشی های پراکنده در 6 استان کشور
جلسه بررسی مسائل اقتصادی کشور با حضور معاون اول رییس جمهوری
مونسان: صالحی از افتخارات کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 فروردین 1397 ساعت 22:052018-04-16پزشكي

وجود 31هزار دیالیزی در کشور


کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت با اشاره به وجود بیش از 31 هزار بیمار دیالیزی در کشور، در عین حال برون سپاری مراکز دیالیز از بیمارستان ها و خصوصی سازی این مراکز را دو اقدام کلان وزارت بهداشت در رابطه با این بیماری طی چهار سال آینده عنوان کرد.

- شعارسال": به نقل از ایسنا، دکتر فرازمند، با بیان اینکه بیماران دچار نارسایی کلیوی در مراحل پیشرفته، برای ادامه حیات شان نیازمند یک روش جایگزین درمان هستند، گفت: در این زمینه سه روش مشخص وجود دارد که شامل پیوند کلیه، دیالیز خونی به صورت دوره ای و منظم و دیالیز صفاقی(در دیالیز صفاقی محلولی در داخل حفره شکمی تزریق می شود و سموم بدن در این محلول جذب و بعد از مدتی این محلول از حفره شکمی خارج می شود) است و خوشبختانه در کشورمان هر سه روش در دسترس بیماران قرار دارد.

دیالیز در ایران 40 ساله شد وجود 30 هزار بیمار دیالیزی خونی در کشور وی با بیان اینکه دیالیز خونی در کشور ما قدمتی بالای 40 سال و دیالیز صفاقی قدمتی 20 ساله دارد، افزود: طبق آمار سال 96 حدود 30 هزار بیمار دیالیز خونی در کشور وجود دارد که این بیماران در 553 بخش دیالیز خدمات دیالیز خونی را دریافت می کنند.

باید توجه کرد که 72 درصد مراکز دیالیز خونی در کشور در فضای دانشگاهی و بیمارستان های دانشگاهی قرار دارند، 20 درصدشان در بخش خصوصی و هشت درصد آنها هم خیریه هستند.

این خدمت، خدمتی مستمر است و تعطیل بردار نیست.

از طرفی بیمار باید علاوه بر دریافت خدمت با استفاده از یکسری داروها و مکمل ها سعی کند که شرایط طبیعی بدن را تا حد امکان حفظ کند.

یکبار دیالیز در بخش دولتی و خصوصی چقدر آب می خورد؟ فرازمند با بیان اینکه در عین حال در حوزه دیالیز صفاقی نیز 1600 بیمار داریم که در 70 بخش خدمات شان را دریافت می کنند، ادامه داد: خوشبختانه ارائه خدمات دیالیز مزمن در کشور در همه بخش ها به صورت 100 درصد رایگان انجام می شود.

بر اساس تعرفه های تعیین شده انجام دیالیز خونی در بخش دولتی 15k و در بخش خصوصی 23K است و 65 هزار تومان هم بابت ملزومات مورد نیاز به این خدمت تعلق می گیرد.

بنابراین دیالیز خونی حدود 200 هزار تومان در بخش دولتی و 270 هزار تومان در بخش خصوصی هزینه دارد، اما بیمار بابت این خدمت پولی پرداخت نمی کند و کل پول هزینه دیالیز مزمن با پوشش بیمه ای 100 درصدی و به صورت رایگان است.

کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت درباره سهم کم دیالیز صفاقی در برابر دیالیز خونی، گفت: بسیاری از پزشکان ما عمدتا با دیالیز خونی کار کردند و توسعه این نوع از دیالیز در دانشگاه های علوم پزشکی بیشتر بوده است.

در عین حال با اینکه دیالیز صفاقی در منزل انجام می شود، اما از آنجایی که بیمار خودش باید مسوولیت درمانش را برعهده بگیرد، خیلی آسان نیست و گاهی می بینیم که بیمار وقت می گذارد و هفته ای سه نوبت به بخش دیالیز مراجعه می کند، اما خودش دیالیز صفاقی را در منزل انجام نمی دهد.

البته معتقدیم این نسبت نباید اینقدر کم باشد و باید سهم دیالیز صفاقی از کل بیماران دیالیزی مان بیشتر شود که این موضوع مستلزم آموزش، فراهم کردن برخی روش های نوین دیالیز صفاقی و.

است.

به عنوان مثال در حال حاضر روش جدیدی در دیالیز صفاقی وجود دارد که ماشین دیالیز در منزل از شب تا صبح کنار بیمار گذاشته می شود و کار محلول را انجام می دهد.

بنابراین بیمار صبح که بیدار می شود، دیگر نیازی به انجام دیالیز مجدد در طول روز ندارد.

باید توجه کرد که برخی کشورها 80 درصد دیالیزشان را به صورت صفاقی انجام می دهند.

در دیالیز نگاه بیمارستانی نداشته باشیم فرازمند با بیان اینکه شاید سهولت دیالیز خونی باعث شده که دیالیز صفاقی رشدی که باید را در کشورمان نداشته باشد، افزود: در دنیا عمدتا بیماران دیالیز را به صورت صفاقی انجام می دهند و اصلا دیالیز را اقدامی بیمارستانی نمی دانند.

ما هم باید در این زمینه فرهنگسازی کنیم و در حوزه دیالیز نگاه بیمارستانی نداشته باشیم.

اصلا دلیل ندارد که دیالیز در فضای بیمارستان انجام شود.

ما از این بابت که بیمار دیالیزی مشکل کلیه دارد، وارد یک محیط عفونی مانند بیمارستان شود، نگرانیم.

متاسفانه این موضوع از گذشته در کشور ما شکل گرفته و هنوز هم به این صورت باقی مانده است.

برنامه کلان وزارت بهداشت برای ساماندهی دیالیز وی تاکید کرد: در حال حاضر مهم ترین برنامه ما این است که به تدریج مراکز دیالیز را از بیمارستان ها خارج کنیم و به افراد دیالیز صفاقی را آموزش دهیم.

در این صورت دیالیز به صورت ایمن تر انجام می شود.

باید بدانیم که این کار اجرایی است، اما به آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی در دو گروه بیماران و پزشکان نیازمندیم.

پزشکان متخصص و متخصصین نفرولوژیست هم باید در این موضوع همراهی داشته باشند.

کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت برنامه کلانی برای خروج بخش های دیالیز از بیمارستان ها دارد، ادامه داد: بر این اساس در نظر داریم که بخش های دیالیز را در خارج از محیط بیمارستانی توسعه دهیم.

در طی اجرای طرح تحول سلامت نیز کمتر فضای بیمارستانی را به دیالیز اختصاص داده و اعلام کردیم هرقسمتی که این امکان را دارد، بخش های دیالیز را به بیرون از بیمارستان منتقل کند.

بخش خصوصی پای کار آید فرازمند با اشاره به لزوم افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه دیالیز، اظهار کرد: بنابراین برنامه کلان ما در این حوزه در سطح کشور این است که با مشارکت بیمارستان ها خدمت و دسترسی را برای مردم بهبود بخشیم.

بر این اساس دستورالعملی را تنظیم و امکاناتی را فراهم کردیم تا دانشگاه های علوم پزشکی در منطقه خودشان بخش خصوصی را پای کار آوردند تا بیماران در محیطی مناسب و با دستگاه های نو و جدید این خدمت را در خارج از بیمارستان و در نزدیکی محل زندگی شان دریافت کنند.

دسترسی بیماران به خدمت دیالیز برای ما بسیار مهم است و طبق برنامه ریزی های انجام شده مشخص کرده ایم که در هر منطقه چند تخت دیالیز نیاز داریم.

هدف مان هم این است که میزان دسترسی مردم به این خدمت بیشتر شود.

نگاهی به وضعیت دیالیز در مناطق محروم وی درباره نحوه استقرار خدمت دیالیز در مناطق محروم و صعب العبور نیز گفت: هدف مان این است که خدمت را به مناطق مختلف ببریم.

حال وقتی بخواهیم خدمت دیالیز را در منطقه ای محروم ارائه کنیم، باید ماشین دیالیز تهیه و آن را به منطقه مورد نظر منتقل کنیم.

این درحالیست که اعتبارات دولتی محدود است.

البته اولویت وزارت بهداشت این است که در صورت امکان تعداد محدودی دستگاه خریداری و برای مناطق محروم ارسال کند.

در حال حاضر 553 بخش دیالیز در مناطق مختلف کشور از جمله مناطق محروم و دور افتاده وجود دارد.

زیرا بیمار نمی تواند هفته ای سه بار فاصله زیادی را برای دریافت خدمت طی کند.

به عنوان مثال در حال حاضر در نیک شهر سیستان و بلوچستان یا بندر گناوه باید مرکز دیالیز داشته باشیم و نمی توانیم بگوییم که بیمار تا مرکز استان برود.

بنابراین دیالیز مهم ترین خدمت فوق تخصصی است که باید در بیمارستان های درمانی و دورافتاده هم با یک فاصله منطقی از بیمار ارائه شود که این اقدام را انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه توسعه این خدمت توسط بخش خصوصی می تواند قطعا دسترسی را بهبود بخشد، گفت: تجارب خوبی هم در زمینه اقدام بخش خصوصی در ارائه خدمات دیالیز در کشور وجود دارد.

به عنوان مثال ما در مشهد 27 مرکز دیالیز داریم که 20 مرکز در بخش خصوصی، پنج مرکز دانشگاهی و دو مرکز هم برای ارگان هایی چون ارتش و .

هستند.

بر این اساس هیچوقت زائرانی که نیاز به دیالیز دارند، مشکلی در این زمینه پیدا نمی کنند.

بنابراین برنامه مهم ما در حوزه دیالیز استفاده از توان بخش خصوصی و خیریه است.

آنچه دیالیزی ها باید بدانند وی با اشاره به لزوم ارائه آموزش به ارائه کنندگان خدمت دیالیز و بیماران دیالیزی، افزود: در بحث آموزش هم روی گروه ارائه دهنده خدمت اقداماتی انجام شده است و چندین دوره برای پرستاران دیالیز و نفرولوژیست های کشور برگزار شده تا با دیالیز صفاقی آشنا شوند و آن را به عنوان یک انتخاب به بیماران معرفی کنند.

در بحث آموزش به بیماران نیز اقداماتی انجام شده، اما گسترده و فراگیر نبوده و ادامه این آموزش ها بسیار ضروری است.

فرازمند ادامه داد: باید توجه کرد که فرد دارای بیماری مزمن با بیماری اش زندگی می کند.

در نتیجه باید روش زندگی کردن با بیماری اش را بداند.

یعنی از شیوه آموزش تغذیه گرفته تا مصرف داروهای مرتبط با بیماری، نحوه مصرف سایر داروها و.

باید جزو برنامه های آموزشی این بیماران باشد.

از طرفی از آنجایی که بار اصلی مراقبت از بیماران برعهده پرستاران است، آنها گروه هدف مهم ما هستند.

پرستار عادی نمی تواند در دیالیز کار کند و نیازمند دوره آموزشی است، ما این دوره را تعریف و مصوب کردیم و اکنون دوره پرستاری دیالیز جزو دوره های مصوب وزارت بهداشت است و پرستار حداقل سه ماه باید این دوره را ببیند.

همچنین دوره هایی را هم برای پزشکان متخصص داخلی تعریف کردیم تا اگر در مرکزی نفرولوژیست نبود، پزشک داخلی بتواند خدمت دیالیز را ارائه دهد.

دستگاه های دیالیز فرسوده و منابعی که محدودند وی در ادامه درباره مشکل فرسوده بودن دستگاه های دیالیز که در برخی مراکز دیالیز دیده می شود، گفت: دستگاه دیالیز مانند هر تجهیزات دیگر بیمارستانی عمر مفیدی دارد و بعد از مدتی دچار فرسودگی می شوند.

خوب است که این دستگاه ها به درستی نگهداری و سرویس شوند.

عمر دستگاه دیالیز را در کشورهای مختلف، متفاوت و بین 20 تا 40 هزار ساعت اعلام می کنند.

به عنوان مثال در کشور ما دستگاهی 30 هزار ساعته جزو دستگاه های مستعمل محسوب می شود.

البته این قاعده، قاعده ریاضی نیست، اما باید توجه کرد که تکنولوژی ها جدید شده و دستگاه های جدیدتر کیفیت درمان بهتری را برای بیماران ایجاد می کنند.

طبیعی است که اکنون در دیالیز نوسازی دستگاه ها جزو اولویت های وزارت بهداشت است.

حال از آنجایی که برنامه ما واگذاری یا برون رفت بخش های دیالیز از محیط بیمارستانی است، طبیعی است که دستگاه های جدید دیالیز در بخش خصوصی راه اندازی می شود و به تدریج دستگاه های فرسوده ما از رده خارج می شوند.

چشم انداز 4 ساله دیالیز وی همچنین اظهار کرد: در یک چشم انداز چهار ساله تا سال 1400، نیت مان این است که ظرفیت استفاده از خدمات دیالیز در محیط دانشگاهی و دولتی به 25 درصد برسانیم و حدود 40 تا 50 درصد ظرفیت دانشگاهی به بخش خصوصی منتقل شود.

این کار مزایای زیادی دارد.

به عنوان مثال بیمار دیالیزی در بیرون از بیمارستان احساس بیمار بودن نمی کند، بحث عفونت ها به حداقل می رسد و بخش خصوصی روی این خدمت متمرکز است.

بر همین اساس آیین نامه تاسیس مراکز دیالیز در خارج از بیمارستان را در قالب اعتباربخشی تدوین و ابلاغ کردیم و هدف این است که 20 هزار بیمار دیالیزی در مراکز خارج از بیمارستان ها خدمت دریافت کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری اقتصاد آنلاین، تاریخ انتشار: 27فروردین 1397، کدخبر: 264590 ،www.

eghtesadonline.

com
کلید واژه ها: بیمار - وزارت بهداشت - کشور - بیماران - دانشگاه - درصد - بیماری - بهداشت - بیمارستان - وزارت - کارشناس - فضای دانشگاهی - صورت - رایگان - اداره - هزینه - خصوصی سازی - حفره - پزشکان - پزشکی - توسعه - تزریق - ایران - طبیعی - درمان - تعرفه - رابطه - تعطیل - آینده - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
اجرای طرح جانشین پروری پرستار در 11 استان/ تحمیل فشار روانی بزرگ ترین چالش پرستاران

ویزیت رایگان بیماران کم بضاعت در شاندرمن

فارس گزارش می دهد اجرای طرح جانشین پروری پرستار در 11 استان/ تحمیل فشار روانی بزرگ ترین چالش پرستاران

خدمات نخستین کلینیک ویژه فوق تخصصی شهرستانهای غرب و جنوب غرب استان تهران در رباط کریم

مرکز بهداشت خوزستان: آلودگی میکروبی شبکه آب عامل اسهال 50 نفر در هویزه است

علت 19 درصد سرطان های گوارش چیست؟

نا متناسب بدون اعتبارات تحقیقاتی نسبت به سرعت علمی کشور

وضعیت ذخایر خونی در خراسان رضوی مطلوب نیست

عمل پیوند قرنیه دربیمارستان امیرالمومنین اهواز انجام شد

آخرین قیمت پراید و تیبا در بازار + جدول

راه های تحریک مردان قبل از رابطه جنسی

چه کسانی با سلامتی مردم و جان بیماران بازی می کنند؟

کاهش وزن واقعی

رنگ های مرگبار تاریخ

غوره ی شیرازی و فواید بی نظیر آن!

وضعیت ذخایر خونی در خراسان رضوی مطلوب نیست

7 نوع غذا که نباید برای ناهار مصرف کنید

تولد 460 امین نوزاد در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل

هشدارِ مسمومیت زا بودن نوعی خمیر بازی

وجود خون در مدفوع می تواند نشانه یک بیماری کشنده باشد

آخرین وضعیت سلامتی خانم بازیگر از زبان خودش

سو استفاده جنسی تنها یکی از هزاران معضل کودکان زباله گرد است

عمل پیوند قرنیه دربیمارستان امیرالمومنین اهواز انجام شد

زنده کردن خاطرات فراموش شده در موش آزمایشگاهی

ای کاش های 40 ساله ها

عمل جراحی جمشید مشایخی موفقیت آمیز بود

استخدام کمک پرستار و ماما در دانشگاه علوم پزشکی ساوه

بیماری بواسیر چیست؟ (علت، علائم و راه های درمان)

هرآنچه باید درباره کیست های کلیه بدانید

عدم مصرف میوه و سبزی علت 19 درصد سرطان های گوارش

روشی شگفت انگیز برای درمان سرطان ابداع شد

جزییات ابلاغ دستورالعمل مراکز بیماری های خاص اعلام شد

کارگردان «کلاه پهلوی» برای پیوند کبد راهی شیراز شد

زنان افسرده بدخواب به خودکشی نزدیک ترند

توزیع ماهانه سبد کالای پیشگیری از سوءتغذیه بین 1200 کودک نیازمند

عدم مصرف میوه و سبزی علت 19 درصد سرطان های گوارش

10 درمان خانگی برای درد معده به شیوه ابوعلی سینا

چمن، آب تهران را می بلعد

روشی شگفت انگیز برای درمان بیماری کشنده ابداع شد

ظروف مسی و آهنی خواص درمانی ندارند!

بیماران را از داروی ایرانی نترسانید

صدور و تحویل دفاتر درمانی تامین اجتماعی بصورت غیرحضوری

مجله پزشکی و بهداشت+گزارش

اهدای عضو مرد سبزواری نجاتبخش جان چهار بیمار شد

«پلیس آب» تشکیل شود

آشنایی با دیالیز کلیه و روش های انجام آن

قرص آتورواستاتین و کاهش کلسترول خون + نحوه مصرف، عوارض، تداخل

روشی شگفت انگیز برای درمان سرطان ابداع شد

وجود خون در مدفوع می تواند نشانه یک بیماری کشنده باشد

میوه های هوس انگیز اما کم خاصیت را بشناسید

چگونه عادات خود را تغییر دهیم و وزن کم کنیم

عدم مصرف میوه و سبزی علت 19 درصد سرطان های گوارش

مازندران ، طرح غربالگری سرطان دهان را اجرایی کرد

طرح حمایت مالی از زوج های نابارور در اردبیل اجرا می شود

تربیت کارشناسی مراقبت سلامت همپوشانی با فعالیت پرستار حرفه ای است

آلودگی آب هویزه 50 نفر را راهی مراکز درمانی کرد

وزیر بهداشت: رشته های پولساز مورد اقبال داوطلبان است

آیا اولین رابطه جنسی دردناک است؟

کاهش وزن چگونه می تواند به از بین رفتن آپنه خواب کمک کند؟

وزیر بهداشت: بیماران را از داروی ایرانی نترسانید

بیماران نباید برای تامین دارو و ملزومات شان نگران باشند

اهدای عضو مرد سبزواری نجاتبخش جان چهار بیمار شد

مازندران ، طرح غربالگری سرطان دهان را اجرایی کرد

هشدار به والدین؛ این خمیر بازی مسموم است

ایران رتبه هفدهم تولید مقاله های پزشکی در دنیا را دارد

ایران رتبه هفدهم تولید مقاله های پزشکی در دنیا را داراست

درمان قطعی و سریع غلظت خون با چند راهکار ساده

نجات زندگی 4 بیمار نیازمند به عضو در مشهد

دارچین با عفونت مقابله می کند

شانزدهمین بازارچه خیریه سمر در راه است

ولوو S90 پاک ترین خودرو در تست آلایندگی پنج گاز

بهره مندی از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان

گام دانشمند ایرانی برای کمک به درمان اعتیاد/شناسایی نقش بخش قدامی مغز در حافظه پاداش

ولوو S90 پاک ترین خودرو در تست آلایندگی پنج گاز

طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر

چرا مدیریت خانمها از آقایون بهتراست؟

ایرانی‎ها چه غذاهایی را بیشتر می‎خورند؟

کمبود نیروی متخصص ، مهم ترین مشکل بهزیستی

ساخت تکنولوژی مدرن برای درمان سرطان

افزایش متخصصان مراکز درمانی تأمین اجتماعی

آمریکا داروی والزارتان برند چین را از بازار جمع می کند

پلمب 6 واحد درمانی غیرمجاز در آبادان

هر آنچه باید درباره لایه برداری پوست بدانید

سیاست ورزی بهداشتی به روایت سعید حجاریان

برگزاری کارگاه آموزشی" آرشیو در روابط عمومی الکترونیک " ویژه مسئولان و کارشناسان روابط عمومی واحدهای تابعه دانشگاه

نوشیدنی های مفید برای پیشگیری از گرمازدگی در فصل تابستان

رییس مرکز بهداشت ماهشهر: خود مراقبتی مهمترین راه پیشگیری از بیماری در بین حجاج

بهره مندی از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان

افزایش تعداد بیماران اسهالی در رفیع

بیماران قلبی گردو بخورند!!

بومادران و معجزه بومادران

6 راهکار برای داشتن استخوان هایی فناناپذیر

دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران مطرح کرد بهره مندی از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان

قاضی زاده هاشمی: بیماران را از داروی ایرانی نترسانید

مجید حسینی راهی ترکیه شد

تصویری جالب از مارادونا در باشگاه جدیدش

افزایش تعداد بیماران اسهالی رفیع/ آلودگی میکروبی شبکه آب، علت بروز بیماری

مقابله با لک های صورت در فصل تابستان

کاهش وزن چگونه می تواند به از بین رفتن آپنه خواب کمک کند؟

آموزش تمرینات کیگل برای درمان انزال زودرس در مردان

وجود 31هزار دیالیزی در کشور

وجود 31هزار دیالیزی در کشور