مطالب مرتبط:
قارچ های بیماری زا با کمک نانو ذرات از اسکناس حذف می شود
حذف قارچ های بیماری زا از اسکناس با نانو ذرات
20 عامل بیماری روان در ایران
سخنگوی وزارت بهداشت: بار بیماری های روانی در کشور رو به افزایش است
سکته قلبی و سرطان، بیماری های مرگبار پایتخت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 فروردین 1397 ساعت 20:322018-04-16پزشكي

حذف قارچ های بیماری زا از اسکناس با نانو ذرات


اسکناس، سکه و قبوضی که بین افراد رد و بدل می شوند، حاوی 3 هزار نوع باکتری هستند؛ از این رو در سال های اخیر به منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری از طریق اسکناس، - "، محققان 3 دانشگاه با بررسی اثرات نانوذرات در حذف قارچ های موجود در اسکناس های رد و بدل شده در 4 محیط اثبات کردند نانوکریستال های سلولز و نانوالیاف کیتوزان پوشش داده شده قادر به جذب عوامل بیماری زا از اسکناس هستند.

اسکناس، سکه و قبوضی که بین افراد رد و بدل می شوند، حاوی 3 هزار نوع باکتری هستند؛ از این رو در سال های اخیر به منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری از طریق اسکناس، افزودنی های ضد میکروب و ضد قارچ به ساختار کاغذ اسکناس اضافه می شود.

در این راستا محققان دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه های شهید بهشتی و گرگان با بررسی اثرات نانوذرات بر روی قارچ های موجود در اسکناس ها پیشنهادی را در این زمینه ارائه کردند.

"مهدی جنوبی" عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به توانایی بالقوه اسکناس در نگهداری و انتقال عوامل بیماری زا از جمله باکتری ها و قارچ ها به انسان، گفت: میزان و نوع آلودگی اسکناس، دو مساله حائز اهمیت به شمار می رود که ممکن است برای هر مکان متفاوت باشد.

وی اضافه کرد: مثلا اسکناس های مورد استفاده در نانوایی، بیمارستان و یا پایانه مسافربری به باکتری های متفاوتی آلوده هستند.

جنوبی، خاطر نشان کرد: از این رو در این تحقیق ابتدا به بررسی قارچ های موجود در اسکناس های مورد استفاده در چهار مکان مختلف پرداخته شد و سپس تأثیر حضور تکی و همزمان دو نانو ماده بر رشد و تکثیر قارچ ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

این محقق با بیان اینکه نانو ذرات ضد میکروب مورد استفاده در این طرح منشأ طبیعی دارند و نسبت به سایر افزودنی قیمت پایین تری دارند، اظهار کرد: از سوی دیگر به دلیل اینکه این افزودنی ها در مقیاس نانومتری استفاده شده اند، اثر ضد میکروبی و ضد قارچی به مراتب بالاتری را از خود به نمایش گذاشته اند.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به مراحل اجرای طرح، یادآور شد: در فاز اول این طرح به بررسی اسکناس های موجود در چهار مکان پرتردد از لحاظ حضور میزان و نوع گونه های قارچی پرداخته شد که نتایج نشان داد در چهار مکان نانوایی، قصابی، پایانه مسافربری و بیمارستان به ترتیب سه گونه قارچی "آسپرژیلوس"، "آسپرژیلوس نایژر" و "پنی سیلیوم" گونه های عمده موجود در اسکناس ها ردوبدل شده بودند.

وی اضافه کرد: در فاز دوم کاغذهای اسکناس به وسیله نانوکریستال های سلولز و نانوالیاف کیتوزان پوشش داده شد و سپس از منظر رشد و تکثیر قارچ مورد بررسی قرار گرفتند.

جنوبی با اشاره به نتایج به دست آمده از فاز دوم این مطالعات، افزود: نتایج نشان داد نانوکریستال های سلولزی اثر ضد قارچی مشخصی بر قارچ موجود بر سطح اسکناس های رد و بدل شده در محیط های بیمارستانی نداشتند، اما با افزودن میزان 6 درصد نانوالیاف کیتوزان، فعالیت ضد قارچی قابل ملاحظه ای مشاهده شد.

به گفته وی همچنین می توان دریافت هرچند نانوکریستال های سلولز اثر ضدقارچی ندارند، اما حضور آنها موجب بهبود پایداری و چسبندگی نانوالیاف کیتوزان و متعاقب آن بهبود عملکرد آنها خواهد شد.

این طرح از سوی دکتر مهدی جنوبی عضو هیات علمی و نرگس شریف موسوی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران، دکتر حسن یوسفی عضو هیات علمی دانشگاه گرگان و دکتر لیلا محمدی دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه شهید بهشتی و با همکاری محققانی از کشورهای کانادا و سوئد اجرایی و نتایج آن در مجله Carbohydrate Polymers با ضریب تأثیر 4.

811 منتشر شد.


کلید واژه ها: اسکناس - نانو - دانشگاه تهران - دانشگاه - بیماری - پایانه مسافربری - باکتری - بیمارستان - میکروب - هیات علمی - مسافربری - تهران - عضو هیات - محققان - متفاوت - میزان - کاغذ - علمی - کاهش - نشان - آلودگی - انتقال - ساختار - نمایش - طبیعی - گرگان - اهمیت - آلوده - قیمت - محیط

آخرین اخبار سرویس:

حذف قارچ های بیماری زا از اسکناس با نانو ذرات

حذف قارچ های بیماری زا از اسکناس با نانو ذرات