مطالب مرتبط:
توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟/ طمع مالکان یا بازارگرمی مشاوران املاک
توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟/ طمع مالکان یا بازارگرمی مشاوران املاک
توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟
نگرانی از بازار اجاره بهای مسکن
منهای ورزش/توصیه های مهم کارشناس مسکن به خریداران املاک + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 فروردین 1397 ساعت 13:052018-04-16اقتصادي

توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟/ طمع مالکان یا بازارگرمی مشاوران املاک


افزایش اجاره بهای مسکن در سال جاری، از هفته های نخستین فروردین ماه کلید خورده، موضوعی که برخی آن را ناشی از زیاده خواهی مالکان و برخی دیگر ناشی از افزایش نرخ ارز در روزها و هفته های گذشته مطرح می کنند.

- "، اجاره بها و رهن منازل، از موضوعاتی است که هر ساله ذهن مالکان و فراتر از آن مستاجران را به خود مشغول می سازد.

اگرچه قاعدتا در رکود 5 ساله حاکم بر بازار مسکن، افزایش افسار گسیخته نرخ اجاره بها معقولانه و منطقی به نظر نمی رسد و قاعده و هنجار بازار حکم می کند به نسبت افزایش نرخ مسکن و مبنا قرار دادن یک چهارم قیمت آن، نرخ اجاره بها یا رهن برآوُرد شود، اما برخوردهای سلیقه ای برخی مالکان،در سال های اخیر، از معضلاتی است که بعضا مستاجران را در تنگناهای شدیدی قرار داده است.

امسال نیز با شروع شدن سال جدید و ظهور و بروز نوسانات نرخ ارز، اِعمال نرخ های آنچنانی در بخش اجاره بها حاکی از نرخ گذاری های سلیقه ای برخی مالکان است و با وجود رکودی که همچنان بر بازار مسکن و ساخت و سازها حاکم است (به استثنای شهر تهران که در سال 96 با رشد معاملات مسکن همراه بوده و همین امر به رشد 25 درصدی قیمت مسکن در برخی مناطق دامن زده) این موضوع با شدت بیشتری در حال ظهور و بروز است.

آنچنان که پیش از این نیز مرسوم بوده، رشد قیمت مسکن در تهران به تدریج، شهرهای دیگر را نیز تحت الشعاع قرار می دهد، اما متاسفانه در ماه های اخیر و بخصوص در طول دو هفته گذشته، مالکان با نرخ های نجومی در صدد تمدید یا انعقاد قرارداد با مستاجران هستند.

حمید مروتی، یکی از مشاوران املاک فعال در استان تهران با اشاره به افزایش اجاره بها و رهن نسبت به سال گذشته، اظهار کرد: رشد نرخ ها در این بخش (اجاره بهای مسکن) موضوعی جدید نیست و هر ساله به نسبت سال گذشته شاهد ضریبی از رشد و افزایش اجاره بها هستیم.

وی افزود: این افزایش نسبت به موقعیت منطقه ای، شرایط منازل و امکاناتی که از آن برخوردار می باشد، متفاوت است و نمی توان یک الگو و قاعده ای خاص را برای تمامی نقاط استان یا شهر تهران مد نظر قرار داد.

مروتی گفت: به عنوان مثال، مناطق شمالی تهران که به نواحی مرفه نشین یا بالا نشین شهره است، از این قاعده مستثنی هستند و میزان افزایش اجاره بها یا رهن بر مبنای توافق موجر و مستاجر تعیین می شود، اما در سال های گذشته، قاعده و مبنا بر افزایش 10 درصدی اجاره بها نسبت به سال قبل استوار بود که در این میان برخی از مالکان به صورت سلیقه ای به تعیین نرخ مبادرت می ورزند.

وی افزود: به زعم برخی از مالکان در رکود حاکم بر اقتصاد کشور، بایداجاره بها افزایش پیدا کند تا به نوعی از این محل بتوان کاهش سطح درآمدها را جبران کرد که این قاعده چندان منطقی به نظر نمی‎رسد، زیرا در شرایط رونق مسکن نیز افزایش نرخ اجاره بها و رهن قطعی است و به تبع چنین رفتار و رویکردی معقولانه نیست.

وقتی برخی مشاوران املاک به عاملی برای افزایش نرخ رهن و اجاره بها تبدیل می شوند یکی از مشاوران املاکِ فعال غرب تهران که علاقه ای به رسانه ای شدن نام خویش نداشت در ارتباط با اِعمال نرخ های سلیقه ای در حوزه رهن و اجاره بها، گفت: موضوع مذکور پیش از این نیز وجود داشته، اما در برخی مناطق، شدت آن کمتر و در برخی نواحی چنین رویکردی با شدت هر چه بیشتری ظهور و بروز می کند.

وی افزود: شهرک گلها واقع در شهرستان ملارد از نمونه مناطقی است که نرخ گذاری اجاره بها و رهن در آن به صورت کاملا سلیقه ای اِعمال می شود و بعضا شاهد اختلاف 100 درصدی میان نرخ رهن یا اجاره بها در بین منزل با مشخصات و مختصات یکسان و مشابه هستیم.

این فعال در عرصه مشاوره املاک، گفت: متأسفانه برخی از همکاران ما نیز در افزایش و فراز و فرودهای قیمتی نقش بسزایی دارند و بعضا برای دریافت پورسانت هر چه بیشتر با شانتاژ و تحریک صاحب خانه ها به بالا رفتن قیمت ها دامن می زنند.

وی افزود: البته در این بین هستند مشاوران املاک شریف و مُقَیَدی که اخلاق و سلامت کاری را لحاظ می کنند، اما عده ای نیز به صورت باندی عمل می کنند و برای بالا بردن نرخ اجاره بها و رهن از هیچ اقدامی دریغ نمی کنند.

این فعال در عرصه مشاوره املاک، بیان کرد: این موضوع، پدیده نوظهوری نیست، اما در برخی مناطق، شدت آن بسیار زیاد است و انتظار می رود با اِعمال نظم و چارچوب مشخص تری به این نابسامانی پایان داده شود.

وی افزود: انتظار می رود مالکان برای نرخ گذاری، شرایط و موقعیت ملکی و منطقه ای منزل خود اعم از امکانات، قدمت بنا و غیره را به صورت منطقی و معقولانه ای مد نظر قرار دهند، اما در سالیان اخیر با افزایش مشکلات اقتصادی این بی قاعدگی ها بیش از پیش تشدید شده است.

محمد نوری،یک دیگر از مشاوران املاک در غرب استان تهران با اشاره به نرخ گذاری توهم گونه برخی مالکان در اجاره بها و رهن منازل، گفت: به نظر می رسد با گذشت زمان و قرار گرفتن در فصل نقل و انتقالات و بخصوص در هفته ها و ماه های پایانی این، منطق هر چه بیشتری در بازار مذکور حاکم شود و تَجارُبِ گذشته نشان می دهد بسیاری از مالکان به دلیل هراس از فصل انتقالات و خالی ماندن ملک خود قیمت و نرخی که برای اجاره بها و رهن منزل خویش تعیین کرده اند را شکسته و تعدیل کنند.

وی افزود: عمده نرخ گذاری های نجومی در ارتباط با رهن به منازلی معطوف می شود که به تازگی خرید و فروش شده اند و مالکان تلاش می کنند با افزایش مبلغ رهن، کسری پول خود برای خرید ملک را تأمین کنند.

دولت جهت کنترل اجاره بها از طرح مسکن استیجاری استفاده کند حسام عقبایی نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران اظهار کرد: میزان قیمت اجاره در تابستان 97 بیش از نرخ تورم خواهد بود، بنابراین اجاره نشینان، امسال با رشد قیمتی روبه رو هستند.

وی در ادامه افزود: دولت باید برای تابستان امسال طرح مسکن استیجاری و تسهیلاتی را برای مستأجران جهت کنترل قیمت اجاره ارائه کند.

عقبایی، گفت: مالکان با توجه به کاهش نرخ سود بانکی تمایل به دریافت اجاره دارند و این موضوع در کلان شهری مانند تهران بیش از سایر شهرها و مناطق خواهد بود.

وی، تصریح کرد: در بهار 97 بازار خرید و فروش با ثبات نسبی همراه خواهد بود و ما شاهد افزایش حجم معاملات مسکن تا خرداد ماه هستیم.

اجاره نشینی در ایران روبه افزایش است عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال 96 بازار مسکن رونق گرفت، گفت: طبق آخرین آماری که بانک مرکزی ارائه داد بازار مسکن سهم عمده ای از رشد اقتصادی کشور را شامل می شد به طوری که رشد این بازار معادل 6.

9 درصد بود.

وی در ادامه افزود: امسال به طور یقین رشد بازار مسکن بیشتر خواهد شد و هیچ دلیلی برای جهش قیمتی در این بازار وجود نخواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت بازار اجاره در شهرها، گفت: هم اکنون در بسیاری از شهرها این طور به نظر می رسد که افراد تمایل دارند از سرمایه هایشان در بازار بیشتر استفاده کنند به طوری که آمارها نشان می دهد که در بخش تجاری میزان فروش سرقفلی مغازه ها کاهش پیدا کرده و مالکان ترجیح می دهند با سرمایه خودشان مغازه را اداره کنند.

آخوندی در ادامه افزود: در گذشته برخی از خریداران سرقفلی را خریداری می کردند و از طریق اجاره آن مبلغی را دریافت می کردند، اما هم اکنون این شیوه تغییر پیدا کرده است.

وی، افزود: آمارها نشان می دهد که میزان اجاره نشینی در ایران همانند سایر کشورها رو به افزایش است.

وزیر راه و شهرسازی، تأکید کرد: برخی از منتقدان این شیوه را درست نمی دانند، البته به نظر من شیوه اجاره نشینی شیوه بدی نیست و می توان از طریق تزریق سرمایه اقتصاد کشور را رونق بخشید.

ساماندهی بازار رهن و اجاره بهای منازل چه زمانی در دستور کار مراجع ذی ربط قرار می گیرد؟ با نیم نگاهی به بازار مسکن و میزان حقوق دریافتی کارکنان دولت،جامعه کارگری و غیره این واقعیت به اثبات می رسد که عمده پرداختی خانوارها به تأمین هزینه مسکن معطوف می شود.

با چنین شرایطی، ( نابسامانی در بازار مذکور)، ورود دستگاه های ذی ربط برای ساماندهی و لحاظ کردن چارچوب و نظم و قاعده ای مشخص، ضرورتی است که متأسفانه همچنان مورد بی توجهی و غفلت قرار می گیرد.

به واقع در شرایطی که حتی برای یک قرص نان 500 تومانی، دستگاه های مربوطه مداخله می کنند، عدم ورود به بازاری همچون مسکن با حجم انبوهی از موجر و مستأجر هیچگونه توجیهی ندارد و انتظار می رود یکبار برای همیشه با تدوین دستورالعملی مشخص و بازنگری سالیانه در آن به نسبت نرخ تورم، به نرخ گذاری های سلیقه ای برخی از مالکان و افسار گسیختگیِ موجود در این حوزه پایان داده شود.


کلید واژه ها: افزایش اجاره بها - اجاره - افزایش - مسکن - تهران - مشاوران املاک - بازار - بازار مسکن - شهر تهران - قیمت مسکن - قیمت - نرخ ارز - افزایش نرخ ارز - رکود - معاملات مسکن - استان تهران - مناطق شمالی - استان - مناطق - جدید - معاملات - قرارداد - نخستین - متفاوت - میزان - منطقه - توافق - شرایط - همراه - شروع

آخرین اخبار سرویس:
دستگیری فردی در قطار حین جابجایی 190 هزار دلار

استخدام چرخکار ساده دوز جهت پرده فروشی در تهران

استخدام مهندس معمار جهت راه اندازی و دکوراسیون فروشگاهی

استخدام تعدادی رویه کوب، نجار، رنگ کار در تولیدی مبلمان راحتی

استخدام 5 نفر کارگر ساده جهت رستورانی در محدوده قاسم آباد

سبقت صندوق های سرمایه گذاری از شاخص بورس

استخدام بسته بند و بازاریاب موادغذایی در محدوده شهر ری

اظهارات زنگنه درباره دونرخی شدن بنزین

تغییر زمان ساعات کاری شعب تهران و ستاد بانک شهر از ابتدای مرداد تا اطلاع ثانوی

آغاز سومین فصل مرمت کلیسای هفتوان سلماس

30 هزار خانوار مددجو صاحبخانه می شوند

درآمدهای چند ده میلیونی سلبریتی ها از اینستاگرام و تلگرام

مهلت ترخیص خودرو 6 ماه شد

صدور پروانه اکتشاف معدنی در 2 ماهه امسال 7.8 درصد افزایش یافت

مردم در بانک ها چقدر سپرده دارند؟

مصر قیمت گاز طبیعی را 75 درصد افزایش داد

قیمت سکه آتی به مرز 4 میلیون تومان رسید

آخوندی: بازار سرمایه می تواند تورم و نقدینگی را کنترل کند

0/6 درصد جمعیت استان تهران زیرپوشش کمیته امداد هستند

استخدام تعدادی ویزیتور جهت همکاری در رشت

افزون بر 65میلیارد ریال وام اشتغال در ابرکوه پرداخت شد

استخدام راننده موتورسیکلت جهت رستوران وحید در رشت

استخدام مدیر فنی بند الف در آژانس هواپیمایی لیانا پرواز پارس

استخدام بازاریاب خانم در صنعت داران افتخاری(سُک سُک) در قم

گردشگری منبع سبز و پایدار درآمد خارجی یونان

قیمت سکه 1 مرداد به 3 میلیون و 357 هزار تومان شد

سونامی کارگری در راه است/با تفکیک وزارت کار و رفاه، حلوای تامین اجتماعی را باید خورد

حباب بهای سکه بزرگتر شد

شفاف سازی درخصوص روند روبه رشد بانک صادرات و برگزاری مجمع سالیانه

تاثیرات مثبت تغییر تیم اقتصادی کابینه

کاهش 4 درصدی ورود به زندان ها در کشور

تداوم خاموشی برق در کُردستان

15 مرداد فرصت ثبت شماره شبا مشمولان سهام عدالت

سازمان صنعت قم با تشکیل میز خدمت پاسخگوی صنعتگران است

مهلت ترخیص خودرو از 3 به 6 ماه افزایش یافت

بورس در کانال 108 هزار واحدی آرام گرفت

اینترنت پرسرعت در راه آسیای مرکزی

رکود 90 درصدی بازار طلا و جواهر/ ورود سفته بازها به بازار طلا

مهلت ترخیص خودرو 6 ماه شد

آغاز پرداخت کرایه کامیونها بر اساس تُن-کیلومتر از چند روز آینده

مشاور رییس و مدیر کل دفتر مرکزی حراست سازمان بهزیستی کشور خبر داد سوء استفاده مدیران ارشد قلابی برای دریافت کمک های مادی

سازمان صنعت قم با تشکیل میز خدمت پاسخگوی صنعتگران است

بورس در کانال 108 هزار واحدی آرام گرفت

استخدام بازاریاب خانم در شرکت سُک سُک در بوشهر

استخدام مرچندایزر آقا در یک شرکت معتبر در تبریز

استخدام بازاریاب حرفه ای پخش گرم در شرکت سُک سُک در تهران

تابستان امسال خبری از تخفیف کتاب نیست؟ (شفافیت در امور طرح تابستانه)

تعارف پزشکان با تعرفه خصوصی در بیمارستان های دولتی یزد

2 نرخی شدن بنزین در دولت تصویب نشده است

مصوبات جدید شورای اقتصاد/انتشار 6 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت

سازمان زمین شناسی محدوده های دارای گواهی کشف خود را به مزایده می گذارد

سازمان تعزیرات ​: آغاز به کار شعب تجدید نظر تعزیرات حکومتی استانها از امروز

حباب بهای سکه بزرگتر شد

زمینه ساخت راه آهن تاجیکستان-افغانستان فراهم شد

وضعیت تغییر کاربری اراضی زراعی در البرز نگران کننده است

زیرشاخص های کارایی بازار کالا

تکمیل 40 پروژه ریلی در دست اجراست

اختلاف قیمت سویای برزیل با آمریکا به بالاترین سطح در چهار سال گذشته رسید

استخدام شرکت تولیدی راشین

استخدام بازاریاب و راننده در یک شرکت تولیدی و پخش

مهلت ترخیص خودرو 6 ماه شد

استخدام کارگر ساده مصالح فروشی در خراسان رضوی

استخدام مدیر فروش مویرگی جهت یک شرکت در کرج

استخدام کارگر ساده جهت کارخانه ای در شهرک صنعتی کلات مشهد

خوان پایانی ارز مسافری کجاست؟

شهروندان لوازم برقی بدون استفاده را از حالت آماده به کار خارج کنند

سخنگوی فراکسیون امید: روحانی گفت همچنان مخالف حصر است اما شرایط خاصی وجود دارد که باید طی شود؛ برخی موانع برداشته شده و حل این مشکل رو به جلوست / رییس جمهور به رفع حصر امیدوار است

اعلام ساعت کاری ستاد و شعب بانک ایران زمین در مرداد

مزایای فعال تر شدن بخش خصوصی زعفران در معاملات بورس کالا

استخدام کارگر در کارخانه تولید مواد غذایی

تغییر زمان ساعات کاری شعب تهران و ستاد بانک شهر

مرغ همچنان گران می شود

ساعت کار جدید شعب بانک سامان اعلام شد

2800 جواز تاسیس واحد صنعتی صادر شد

ادغام تمام بانک های نظامی در یک بانک دولتی

اتحاد نفتی تزارها با ریاض

آقای وزیر! انتشار همان فهرست «ناقص» ارزبگیران 4200 تومانی هم با فشار ‏افکار عمومی و اولتیماتوم رییس جمهور انجام شد، نه عزم شما برای مبارزه با فساد! / اگر صداقت دارید، بجای نامه نگاری و درخواست از بانک مرکزی، خودتان لیست ارزبگیران را منتشر کنید / وقتی حاضر نیستید هزینه انتشار لیست

نرخ مرغ در بازار چند؟

28 مخزن منتخب شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به شرکت های داخلی واگذار می شوند

برگزاری کنفرانس ملی ساخت ایران با حمایت بانک گردشگری

ایران به مرز خودکفایی در تولید بنزین رسیده است

معرفی جایگزین سیف تا آخر همین هفته

قیمت سکه به 3 میلیون و 360 هزار تومان رسید

تویوتا ترامپ را تهدید کرد: در صورت افزایش تعرفه واردات برخی از مدل ها به آمریکا را متوقف می کنیم

تصمیمات سنای آمریکا در حوزه هواپیمایی مورد توجه ایران نیست

رییس اتحادیه طلا و جواهر همدان مطرح کرد رکود 90 درصدی بازار طلا و جواهر/ ورود سفته بازها به بازار طلا

استخدام بازاریاب خانم با حقوق ثابت،بیمه،پورسانت در البرز

استخدام بازاریاب خانم با حقوق ثابت،بیمه،پورسانت آذربایجان غربی

استخدام بازاریاب خانم با حقوق ثابت،بیمه،پورسانت در اردبیل

استخدام راننده در شرکت تپ سی در اصفهان

لایحه افزایش مناطق آزاد چرا به اولویت اقتصاد ایران تبدیل شده است؟

سخنگوی سازمان تعزیرات :​ افزایش قیمت آب معدنی مصداق گرانفروشی است

پنجمین جلسه کمیته ساماندهی کاغذ مطبوعات با حضور نماینده وزارت صنعت برگزار شد

فرهنگ مهارت آموزی در خانواده ها توسعه یابد

تکمیل 40 پروژه ریلی در دست اجرا است

استخدام مسئول امور اداری در یک شرکت معتبر در مازندران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی،منشی، کارشناس فروش در تهران

فرهنگ مهارت آموزی در خانواده ها توسعه یابد

مسوولان بورس کالا از فشار و تهمت رانت خوارها خسته نشوند

پیشگیری از اعتیاد باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود

توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟/ طمع مالکان یا بازارگرمی مشاوران املاک

توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟/ طمع مالکان یا بازارگرمی مشاوران املاک