مطالب مرتبط:
توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟/ طمع مالکان یا بازارگرمی مشاوران املاک
توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟/ طمع مالکان یا بازارگرمی مشاوران املاک
توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟
نگرانی از بازار اجاره بهای مسکن
منهای ورزش/توصیه های مهم کارشناس مسکن به خریداران املاک + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 فروردین 1397 ساعت 13:052018-04-16اقتصادي

توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟/ طمع مالکان یا بازارگرمی مشاوران املاک


افزایش اجاره بهای مسکن در سال جاری، از هفته های نخستین فروردین ماه کلید خورده، موضوعی که برخی آن را ناشی از زیاده خواهی مالکان و برخی دیگر ناشی از افزایش نرخ ارز در روزها و هفته های گذشته مطرح می کنند.

- "، اجاره بها و رهن منازل، از موضوعاتی است که هر ساله ذهن مالکان و فراتر از آن مستاجران را به خود مشغول می سازد.

اگرچه قاعدتا در رکود 5 ساله حاکم بر بازار مسکن، افزایش افسار گسیخته نرخ اجاره بها معقولانه و منطقی به نظر نمی رسد و قاعده و هنجار بازار حکم می کند به نسبت افزایش نرخ مسکن و مبنا قرار دادن یک چهارم قیمت آن، نرخ اجاره بها یا رهن برآوُرد شود، اما برخوردهای سلیقه ای برخی مالکان،در سال های اخیر، از معضلاتی است که بعضا مستاجران را در تنگناهای شدیدی قرار داده است.

امسال نیز با شروع شدن سال جدید و ظهور و بروز نوسانات نرخ ارز، اِعمال نرخ های آنچنانی در بخش اجاره بها حاکی از نرخ گذاری های سلیقه ای برخی مالکان است و با وجود رکودی که همچنان بر بازار مسکن و ساخت و سازها حاکم است (به استثنای شهر تهران که در سال 96 با رشد معاملات مسکن همراه بوده و همین امر به رشد 25 درصدی قیمت مسکن در برخی مناطق دامن زده) این موضوع با شدت بیشتری در حال ظهور و بروز است.

آنچنان که پیش از این نیز مرسوم بوده، رشد قیمت مسکن در تهران به تدریج، شهرهای دیگر را نیز تحت الشعاع قرار می دهد، اما متاسفانه در ماه های اخیر و بخصوص در طول دو هفته گذشته، مالکان با نرخ های نجومی در صدد تمدید یا انعقاد قرارداد با مستاجران هستند.

حمید مروتی، یکی از مشاوران املاک فعال در استان تهران با اشاره به افزایش اجاره بها و رهن نسبت به سال گذشته، اظهار کرد: رشد نرخ ها در این بخش (اجاره بهای مسکن) موضوعی جدید نیست و هر ساله به نسبت سال گذشته شاهد ضریبی از رشد و افزایش اجاره بها هستیم.

وی افزود: این افزایش نسبت به موقعیت منطقه ای، شرایط منازل و امکاناتی که از آن برخوردار می باشد، متفاوت است و نمی توان یک الگو و قاعده ای خاص را برای تمامی نقاط استان یا شهر تهران مد نظر قرار داد.

مروتی گفت: به عنوان مثال، مناطق شمالی تهران که به نواحی مرفه نشین یا بالا نشین شهره است، از این قاعده مستثنی هستند و میزان افزایش اجاره بها یا رهن بر مبنای توافق موجر و مستاجر تعیین می شود، اما در سال های گذشته، قاعده و مبنا بر افزایش 10 درصدی اجاره بها نسبت به سال قبل استوار بود که در این میان برخی از مالکان به صورت سلیقه ای به تعیین نرخ مبادرت می ورزند.

وی افزود: به زعم برخی از مالکان در رکود حاکم بر اقتصاد کشور، بایداجاره بها افزایش پیدا کند تا به نوعی از این محل بتوان کاهش سطح درآمدها را جبران کرد که این قاعده چندان منطقی به نظر نمی‎رسد، زیرا در شرایط رونق مسکن نیز افزایش نرخ اجاره بها و رهن قطعی است و به تبع چنین رفتار و رویکردی معقولانه نیست.

وقتی برخی مشاوران املاک به عاملی برای افزایش نرخ رهن و اجاره بها تبدیل می شوند یکی از مشاوران املاکِ فعال غرب تهران که علاقه ای به رسانه ای شدن نام خویش نداشت در ارتباط با اِعمال نرخ های سلیقه ای در حوزه رهن و اجاره بها، گفت: موضوع مذکور پیش از این نیز وجود داشته، اما در برخی مناطق، شدت آن کمتر و در برخی نواحی چنین رویکردی با شدت هر چه بیشتری ظهور و بروز می کند.

وی افزود: شهرک گلها واقع در شهرستان ملارد از نمونه مناطقی است که نرخ گذاری اجاره بها و رهن در آن به صورت کاملا سلیقه ای اِعمال می شود و بعضا شاهد اختلاف 100 درصدی میان نرخ رهن یا اجاره بها در بین منزل با مشخصات و مختصات یکسان و مشابه هستیم.

این فعال در عرصه مشاوره املاک، گفت: متأسفانه برخی از همکاران ما نیز در افزایش و فراز و فرودهای قیمتی نقش بسزایی دارند و بعضا برای دریافت پورسانت هر چه بیشتر با شانتاژ و تحریک صاحب خانه ها به بالا رفتن قیمت ها دامن می زنند.

وی افزود: البته در این بین هستند مشاوران املاک شریف و مُقَیَدی که اخلاق و سلامت کاری را لحاظ می کنند، اما عده ای نیز به صورت باندی عمل می کنند و برای بالا بردن نرخ اجاره بها و رهن از هیچ اقدامی دریغ نمی کنند.

این فعال در عرصه مشاوره املاک، بیان کرد: این موضوع، پدیده نوظهوری نیست، اما در برخی مناطق، شدت آن بسیار زیاد است و انتظار می رود با اِعمال نظم و چارچوب مشخص تری به این نابسامانی پایان داده شود.

وی افزود: انتظار می رود مالکان برای نرخ گذاری، شرایط و موقعیت ملکی و منطقه ای منزل خود اعم از امکانات، قدمت بنا و غیره را به صورت منطقی و معقولانه ای مد نظر قرار دهند، اما در سالیان اخیر با افزایش مشکلات اقتصادی این بی قاعدگی ها بیش از پیش تشدید شده است.

محمد نوری،یک دیگر از مشاوران املاک در غرب استان تهران با اشاره به نرخ گذاری توهم گونه برخی مالکان در اجاره بها و رهن منازل، گفت: به نظر می رسد با گذشت زمان و قرار گرفتن در فصل نقل و انتقالات و بخصوص در هفته ها و ماه های پایانی این، منطق هر چه بیشتری در بازار مذکور حاکم شود و تَجارُبِ گذشته نشان می دهد بسیاری از مالکان به دلیل هراس از فصل انتقالات و خالی ماندن ملک خود قیمت و نرخی که برای اجاره بها و رهن منزل خویش تعیین کرده اند را شکسته و تعدیل کنند.

وی افزود: عمده نرخ گذاری های نجومی در ارتباط با رهن به منازلی معطوف می شود که به تازگی خرید و فروش شده اند و مالکان تلاش می کنند با افزایش مبلغ رهن، کسری پول خود برای خرید ملک را تأمین کنند.

دولت جهت کنترل اجاره بها از طرح مسکن استیجاری استفاده کند حسام عقبایی نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران اظهار کرد: میزان قیمت اجاره در تابستان 97 بیش از نرخ تورم خواهد بود، بنابراین اجاره نشینان، امسال با رشد قیمتی روبه رو هستند.

وی در ادامه افزود: دولت باید برای تابستان امسال طرح مسکن استیجاری و تسهیلاتی را برای مستأجران جهت کنترل قیمت اجاره ارائه کند.

عقبایی، گفت: مالکان با توجه به کاهش نرخ سود بانکی تمایل به دریافت اجاره دارند و این موضوع در کلان شهری مانند تهران بیش از سایر شهرها و مناطق خواهد بود.

وی، تصریح کرد: در بهار 97 بازار خرید و فروش با ثبات نسبی همراه خواهد بود و ما شاهد افزایش حجم معاملات مسکن تا خرداد ماه هستیم.

اجاره نشینی در ایران روبه افزایش است عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال 96 بازار مسکن رونق گرفت، گفت: طبق آخرین آماری که بانک مرکزی ارائه داد بازار مسکن سهم عمده ای از رشد اقتصادی کشور را شامل می شد به طوری که رشد این بازار معادل 6.

9 درصد بود.

وی در ادامه افزود: امسال به طور یقین رشد بازار مسکن بیشتر خواهد شد و هیچ دلیلی برای جهش قیمتی در این بازار وجود نخواهد داشت.

وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت بازار اجاره در شهرها، گفت: هم اکنون در بسیاری از شهرها این طور به نظر می رسد که افراد تمایل دارند از سرمایه هایشان در بازار بیشتر استفاده کنند به طوری که آمارها نشان می دهد که در بخش تجاری میزان فروش سرقفلی مغازه ها کاهش پیدا کرده و مالکان ترجیح می دهند با سرمایه خودشان مغازه را اداره کنند.

آخوندی در ادامه افزود: در گذشته برخی از خریداران سرقفلی را خریداری می کردند و از طریق اجاره آن مبلغی را دریافت می کردند، اما هم اکنون این شیوه تغییر پیدا کرده است.

وی، افزود: آمارها نشان می دهد که میزان اجاره نشینی در ایران همانند سایر کشورها رو به افزایش است.

وزیر راه و شهرسازی، تأکید کرد: برخی از منتقدان این شیوه را درست نمی دانند، البته به نظر من شیوه اجاره نشینی شیوه بدی نیست و می توان از طریق تزریق سرمایه اقتصاد کشور را رونق بخشید.

ساماندهی بازار رهن و اجاره بهای منازل چه زمانی در دستور کار مراجع ذی ربط قرار می گیرد؟ با نیم نگاهی به بازار مسکن و میزان حقوق دریافتی کارکنان دولت،جامعه کارگری و غیره این واقعیت به اثبات می رسد که عمده پرداختی خانوارها به تأمین هزینه مسکن معطوف می شود.

با چنین شرایطی، ( نابسامانی در بازار مذکور)، ورود دستگاه های ذی ربط برای ساماندهی و لحاظ کردن چارچوب و نظم و قاعده ای مشخص، ضرورتی است که متأسفانه همچنان مورد بی توجهی و غفلت قرار می گیرد.

به واقع در شرایطی که حتی برای یک قرص نان 500 تومانی، دستگاه های مربوطه مداخله می کنند، عدم ورود به بازاری همچون مسکن با حجم انبوهی از موجر و مستأجر هیچگونه توجیهی ندارد و انتظار می رود یکبار برای همیشه با تدوین دستورالعملی مشخص و بازنگری سالیانه در آن به نسبت نرخ تورم، به نرخ گذاری های سلیقه ای برخی از مالکان و افسار گسیختگیِ موجود در این حوزه پایان داده شود.


کلید واژه ها: افزایش اجاره بها - اجاره - افزایش - مسکن - تهران - مشاوران املاک - بازار - بازار مسکن - شهر تهران - قیمت مسکن - قیمت - نرخ ارز - افزایش نرخ ارز - رکود - معاملات مسکن - استان تهران - مناطق شمالی - استان - مناطق - جدید - معاملات - قرارداد - نخستین - متفاوت - میزان - منطقه - توافق - شرایط - همراه - شروع

آخرین اخبار سرویس:
استخدام دریچه سازی کیمیا صنعت

استخدام کارمند خانم و آقا در یک شرکت رزرو هتل

استخدام دو نفر راسته دوز خانم در پاساژ ایرانِ همدان

استخدام فروشنده آقا در مجتمع تجاری تیراژه

استخدام پیک موتوری تمام وقت یا نیمه وقت در تهران

بازار پوشاک در قبضه برندهای قاچاق

افزایش دوباره قیمت نفت در بازار جهانی

تکذیب انتساب هرگونه صفحه در شبکه های اجتماعی منتسب به دکتر صالح آبادی

ایجاد حساب اقماری با تغییر ترکیب گردشگران پس از برجام

استخدام برقکار ماهر و نیمه ماهر در اصفهان

مردد شدن شرکت ها برای ورود به بورس بخاطر ابهامات اقتصادی

واردات سالانه 2.5 میلیارد دلار پوشاک قاچاق به کشور / سیاست غلط بانک مرکزی برای اقتصاد هزینه دارد

چوب حراج به ممبر های تلگرامی

رشد بازار مسکن گران قیمت+ آمار

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را برای مقابله با تورم افزایش داد

تحویل نخستین بویینگ 777 برجامی یک سال به تأخیر افتاد

امضای تفاهم نامه خرید 40 فروند سوخو سوپرجت بین ایرلاین های ایرانی و کمپانی سازنده

اختصاص 2.3 میلیارد دلار به واردات در 10 روز گذشته

قاچاق گازوییل و نفت با کمک یک شرکت پتروشیمی/مجادلات گمرک و وزارت صنعت مانع کاهش قاچاق

رکود در بازار سرمایه شرکت ها را برای ورود به بورس مردد می کند

مرغ ارزان شد/قیمت به 7 هزار و 950 تومان رسید

استخدام بازاریاب و کارگر انبار در شرکت کایزر در اصفهان

استخدام بازاریاب ،کارشناس فروش ،کارگر انبار در شرکت کایزر

پاسخ دهی به استعلامات سرمایه گذاران باید براساس قانون باشد

آمادگی برای صدور خدمات فنی و مهندسی

کالای استاندارد ایرانی میخرم

افتتاح واحدهای اول ودوم نیروگاه «داریان» با حضور وزیر نیرو

الگو های فرزندآوری در ایران چه تغییری کرده است؟

افزایش 122 درصدی سرانه ورزش منطقه آزاد انزلی

59 روستای بدون دهیاری جاسک کمک مالی دریافت کردند

3 میلیارد یورو در شهرک پتروشیمی چابهار سرمایه گذاری می شود

3 میلیارد یورو در شهرک پتروشیمی چابهار سرمایه گذاری می شود

59 روستای بدون دهیاری جاسک کمک مالی دریافت کردند

تاکید بر نگرش های جدید وزارت راه و شهرسازی به حمل ونقل عمومی/ لزوم فرهنگ سازی در زمینه کاهش ترافیک و آلودگی هوا

اختصاص 2.3 میلیارد دلار به واردات در 10 روز گذشته

تراز تجاری فروردین مثبت شد

مستمری مددجویان 14.5 درصد افزایش می یابد/ پرداخت معوقات تا پایان اردیبهشت

تعیین مهلت 3 ماهه برای ترخیص برنج وارداتی در گمرکات + سند

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در استان البرز

استخدام کارشناس مارکتینگ دیجیتال در تهران

ایران امسال در تولید آلومینیوم به خودکفایی می رسد

اموال مازاد بانک ها بدون مشتری

استقبال کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری در سمنان مطلوب است

تکلیف جدید دولت به صادرکنندگان؛ دلارهای‎تان را به «نیما» بسپارید

مدیریت مطلوب بحران نیازمند مهندسی ریسک است/ ضرورت ارتباط موثر بین یافته های علمی با کارخانه های تولید مصالح ساختمانی

بزرگترین نیروگاه خورشیدی پشت بامی کشور هفته آینده افتتاح می شود (+عکس)

برای حمایت از کالای ایرانی به یک جنبش اجتماعی نیازمندیم

خبر خوش وزارت صنعت برای نساجی‎ها/ پوشاک از کجا قاچاق می‎شود؟

رشد تعداد بیکاران در سال 96 تقریباً صفر! +جدول

65درصد از جمعیت استان مرکزی را کارگران تشکیل می دهند

تعرفه واردات کشور عراق تغییر نکرده است

خرید گندم از کشاورزان خراسان شمالی با عاملیت بانک کشاورزی

استخدام چرخکار، وسط کار و مزدی دوز زنانه در البرز

تراز تجاری فروردین مثبت شد

معاون آخوندی: هزینه حمل کالا از ایران 3 برابر مسیر کانال سوئز است

استخدام نجار ماهر یا نیمه ماهر جهت تولید میز و صندلی در مشهد

تلفات جانی سوانح رانندگی ایران 30 درصد بالاتر از میانگین جهانی است

تعیین مهلت 3 ماهه برای ترخیص برنج وارداتی در گمرکات + سند

استخدام گروه شرکتهای هیرا

ایران امسال در تولید آلومینیوم به خودکفایی می رسد

استخدام فروشنده خانم و آقا در فروشگاه سرویس خواب

احتمال اصلاح سیاست جدید ارزی دولت تا پایان اردیبهشت

استخدام خانم جهت بسته بندی و مادگی دکمه پیراهن در خراسان رضوی

لزوم توجه به کرامت کارگران/ایجاد شغل در روستاها

فروش کالاهای قاچاق مکشوفه در رینگ صادراتی بورس کالا با قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز

استخدام فانتزی کار ماهر جهت تولیدی نان در محدوده گرمدره

ارایه تسهیلات کم بهره به پیام رسان های داخلی

استخدام کارشناس یا کارشناس ارشد حسابداری در شرکت معتبر

استخدام شرکت خبره پردازان دوران

جزییات پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان دولت در سال 97

استخدام کارشناس آزمایشگاه،کارشناس فروش ، کارشناس بازرگانی

استخدام مهندس مکانیک در شرکت معتبر مهندسی در تهران

گرانی لوازم خانگی ممنوع

هدایت مدیرعامل شرکت عمران هشتگرد شد/ مدیرعامل عمران پرند هم تغییر کرد

بانک ها 57 هزار میلیارد کم آوردند

دلار 4200 تومانی تامین شده است/ انحصارگری در خوراک دام و طیور!

افزایش 14.5 درصدی "مستمری مددجویان" در سال 97 / دختران پس از ازدواج و پسران نیز پس از رسیدن به سن 18 سال از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج می شوند

حذف آنتی بیوتیک از چرخه تولید مرغ در کشور

کالاهای ترک با دلار 4200 تومانی وارد می شوند

تکلیف جدید دولت به صادرکنندگان؛ دلارهای‎تان را به «نیما» بسپارید

آماری از پوشاک قاچاق و برندهای غیر مجاز در کشور

تکلیف جدید دولت به صادرکنندگان کشور

ابلاغ مصوبه کاهش نرخ سود وام مسکن به بانک ها تا پایان اردیبهشت

قیمت 25 ارز بانکی کاهش یافت

تعلیق پروانه اشتغال به کار رییس سازمان نظام مهندسی تهران توسط وزیر راه و شهرسازی

استخدام کارشناس پشتیبانی و پیاده سازی ERP در شرکت برگ سیستم

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را برای مقابله با تورم افزایش داد

65 درصد از جمعیت استان مرکزی را کارگران تشکیل می دهند

صعود دوباره قیمت نفت در بازار جهانی

کاندور عبور می کند ؛ اینکا سان

بندرخشک اصفهان در انتظار نظر نهایی وزارت راه

جرایم واحدهای مشمول جریمه در سال 95 بخشیده شد

تحویل هواپیماهای بویینگ به ایران عقب افتاد

برای حمایت از کالای ایرانی به یک جنبش اجتماعی نیازمندیم

استقبال کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری در سمنان مطلوب است

کلنگ احداث اورژانس 115 بیله سوار به زمین زده شد

نرخ تورم سال 96 اعلام شد

اصفهان ، جزو 5 استان برتر باسواد کشور

120 سال قبل در خیابان چراغ برق نخستین بانک های ایرانی تاسیس شدند

اجرای 24 پروژه عمرانی-خدماتی در شهرداری منطقه 10 اصفهان

توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟/ طمع مالکان یا بازارگرمی مشاوران املاک

توهم قیمتی اجاره مسکن، تا کی؟/ طمع مالکان یا بازارگرمی مشاوران املاک