مطالب مرتبط:
وجود 31 هزار دیالیزی در کشور/مراکز دیالیز از بیمارستان ها خارج می شوند
وجود 31 هزار دیالیزی در کشور/مراکز دیالیز از بیمارستان ها خارج می شوند
درخواست رییس فراکسیون جوانان از جهانگیری درباره مبلغ ارز تعیین شده برای دانشجویان خارج از کشور
بررسی وضعیت مدارس ایرانی خارج از کشور در کمیسیون آموزش مجلس
بررسی وضعیت مدارس ایرانی خارج از کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 فروردین 1397 ساعت 09:532018-04-16پزشكي

وجود 31 هزار دیالیزی در کشور/مراکز دیالیز از بیمارستان ها خارج می شوند


کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت با اشاره به وجود بیش از 31 هزار بیمار دیالیزی در کشور، در عین حال برون سپاری مراکز دیالیز از بیمارستان ها و خصوصی سازی این مراکز را دو اقدام کلان وزارت بهداشت در رابطه با این بیماری طی چهار سال آینده عنوان کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر فرازمند ، با بیان اینکه بیماران دچار نارسایی کلیوی در مراحل پیشرفته، برای ادامه حیات شان نیازمند یک روش جایگزین درمان هستند، گفت: در این زمینه سه روش مشخص وجود دارد که شامل پیوند کلیه، دیالیز خونی به صورت دوره ای و منظم و دیالیز صفاقی(در دیالیز صفاقی محلولی در داخل حفره شکمی تزریق می شود و سموم بدن در این محلول جذب و بعد از مدتی این محلول از حفره شکمی خارج می شود) است و خوشبختانه در کشورمان هر سه روش در دسترس بیماران قرار دارد.

دیالیز در ایران 40 ساله شدوجود 30 هزار بیمار دیالیزی خونی در کشوروی با بیان اینکه دیالیز خونی در کشور ما قدمتی بالای 40 سال و دیالیز صفاقی قدمتی 20 ساله دارد، افزود: طبق آمار سال 96 حدود 30 هزار بیمار دیالیز خونی در کشور وجود دارد که این بیماران در 553 بخش دیالیز خدمات دیالیز خونی را دریافت می کنند.

باید توجه کرد که 72 درصد مراکز دیالیز خونی در کشور در فضای دانشگاهی و بیمارستان های دانشگاهی قرار دارند، 20 درصدشان در بخش خصوصی و هشت درصد آنها هم خیریه هستند.

این خدمت، خدمتی مستمر است و تعطیل بردار نیست.

از طرفی بیمار باید علاوه بر دریافت خدمت با استفاده از یکسری داروها و مکمل ها سعی کند که شرایط طبیعی بدن را تا حد امکان حفظ کند.

یکبار دیالیز در بخش دولتی و خصوصی چقدر آب می خورد؟فرازمند با بیان اینکه در عین حال در حوزه دیالیز صفاقی نیز 1600 بیمار داریم که در 70 بخش خدمات شان را دریافت می کنند، ادامه داد: خوشبختانه ارائه خدمات دیالیز مزمن در کشور در همه بخش ها به صورت 100 درصد رایگان انجام می شود.

بر اساس تعرفه های تعیین شده انجام دیالیز خونی در بخش دولتی 15k و در بخش خصوصی 23K است و 65 هزار تومان هم بابت ملزومات مورد نیاز به این خدمت تعلق می گیرد.

بنابراین دیالیز خونی حدود 200 هزار تومان در بخش دولتی و 270 هزار تومان در بخش خصوصی هزینه دارد، اما بیمار بابت این خدمت پولی پرداخت نمی کند و کل پول هزینه دیالیز مزمن با پوشش بیمه ای 100 درصدی و به صورت رایگان است.

کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت درباره سهم کم دیالیز صفاقی در برابر دیالیز خونی، گفت: بسیاری از پزشکان ما عمدتا با دیالیز خونی کار کردند و توسعه این نوع از دیالیز در دانشگاه های علوم پزشکی بیشتر بوده است.

در عین حال با اینکه دیالیز صفاقی در منزل انجام می شود، اما از آنجایی که بیمار خودش باید مسوولیت درمانش را برعهده بگیرد، خیلی آسان نیست و گاهی می بینیم که بیمار وقت می گذارد و هفته ای سه نوبت به بخش دیالیز مراجعه می کند، اما خودش دیالیز صفاقی را در منزل انجام نمی دهد.

البته معتقدیم این نسبت نباید اینقدر کم باشد و باید سهم دیالیز صفاقی از کل بیماران دیالیزی مان بیشتر شود که این موضوع مستلزم آموزش، فراهم کردن برخی روش های نوین دیالیز صفاقی و.

است.

به عنوان مثال در حال حاضر روش جدیدی در دیالیز صفاقی وجود دارد که ماشین دیالیز در منزل از شب تا صبح کنار بیمار گذاشته می شود و کار محلول را انجام می دهد.

بنابراین بیمار صبح که بیدار می شود، دیگر نیازی به انجام دیالیز مجدد در طول روز ندارد.

باید توجه کرد که برخی کشورها 80 درصد دیالیزشان را به صورت صفاقی انجام می دهند.

در دیالیز نگاه بیمارستانی نداشته باشیمفرازمند با بیان اینکه شاید سهولت دیالیز خونی باعث شده که دیالیز صفاقی رشدی که باید را در کشورمان نداشته باشد، افزود: در دنیا عمدتا بیماران دیالیز را به صورت صفاقی انجام می دهند و اصلا دیالیز را اقدامی بیمارستانی نمی دانند.

ما هم باید در این زمینه فرهنگسازی کنیم و در حوزه دیالیز نگاه بیمارستانی نداشته باشیم.

اصلا دلیل ندارد که دیالیز در فضای بیمارستان انجام شود.

ما از این بابت که بیمار دیالیزی مشکل کلیه دارد، وارد یک محیط عفونی مانند بیمارستان شود، نگرانیم.

متاسفانه این موضوع از گذشته در کشور ما شکل گرفته و هنوز هم به این صورت باقی مانده است.

برنامه کلان وزارت بهداشت برای ساماندهی دیالیزوی تاکید کرد: در حال حاضر مهم ترین برنامه ما این است که به تدریج مراکز دیالیز را از بیمارستان ها خارج کنیم و به افراد دیالیز صفاقی را آموزش دهیم.

در این صورت دیالیز به صورت ایمن تر انجام می شود.

باید بدانیم که این کار اجرایی است، اما به آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی در دو گروه بیماران و پزشکان نیازمندیم.

پزشکان متخصص و متخصصین نفرولوژیست هم باید در این موضوع همراهی داشته باشند.

کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت برنامه کلانی برای خروج بخش های دیالیز از بیمارستان ها دارد، ادامه داد: بر این اساس در نظر داریم که بخش های دیالیز را در خارج از محیط بیمارستانی توسعه دهیم.

در طی اجرای طرح تحول سلامت نیز کمتر فضای بیمارستانی را به دیالیز اختصاص داده و اعلام کردیم هرقسمتی که این امکان را دارد، بخش های دیالیز را به بیرون از بیمارستان منتقل کند.

بخش خصوصی پای کار آیدفرازمند با اشاره به لزوم افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه دیالیز، اظهار کرد: بنابراین برنامه کلان ما در این حوزه در سطح کشور این است که با مشارکت بیمارستان ها خدمت و دسترسی را برای مردم بهبود بخشیم.

بر این اساس دستورالعملی را تنظیم و امکاناتی را فراهم کردیم تا دانشگاه های علوم پزشکی در منطقه خودشان بخش خصوصی را پای کار آوردند تا بیماران در محیطی مناسب و با دستگاه های نو و جدید این خدمت را در خارج از بیمارستان و در نزدیکی محل زندگی شان دریافت کنند.

دسترسی بیماران به خدمت دیالیز برای ما بسیار مهم است و طبق برنامه ریزی های انجام شده مشخص کرده ایم که در هر منطقه چند تخت دیالیز نیاز داریم.

هدف مان هم این است که میزان دسترسی مردم به این خدمت بیشتر شود.

نگاهی به وضعیت دیالیز در مناطق محروموی درباره نحوه استقرار خدمت دیالیز در مناطق محروم و صعب العبور نیز گفت: هدف مان این است که خدمت را به مناطق مختلف ببریم.

حال وقتی بخواهیم خدمت دیالیز را در منطقه ای محروم ارائه کنیم، باید ماشین دیالیز تهیه و آن را به منطقه مورد نظر منتقل کنیم.

این درحالیست که اعتبارات دولتی محدود است.

البته اولویت وزارت بهداشت این است که در صورت امکان تعداد محدودی دستگاه خریداری و برای مناطق محروم ارسال کند.

در حال حاضر 553 بخش دیالیز در مناطق مختلف کشور از جمله مناطق محروم و دور افتاده وجود دارد.

زیرا بیمار نمی تواند هفته ای سه بار فاصله زیادی را برای دریافت خدمت طی کند.

به عنوان مثال در حال حاضر در نیک شهر سیستان و بلوچستان یا بندر گناوه باید مرکز دیالیز داشته باشیم و نمی توانیم بگوییم که بیمار تا مرکز استان برود.

بنابراین دیالیز مهم ترین خدمت فوق تخصصی است که باید در بیمارستان های درمانی و دورافتاده هم با یک فاصله منطقی از بیمار ارائه شود که این اقدام را انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه توسعه این خدمت توسط بخش خصوصی می تواند قطعا دسترسی را بهبود بخشد، گفت: تجارب خوبی هم در زمینه اقدام بخش خصوصی در ارائه خدمات دیالیز در کشور وجود دارد.

به عنوان مثال ما در مشهد 27 مرکز دیالیز داریم که 20 مرکز در بخش خصوصی، پنج مرکز دانشگاهی و دو مرکز هم برای ارگان هایی چون ارتش و .

هستند.

بر این اساس هیچوقت زائرانی که نیاز به دیالیز دارند، مشکلی در این زمینه پیدا نمی کنند.

بنابراین برنامه مهم ما در حوزه دیالیز استفاده از توان بخش خصوصی و خیریه است.

آنچه دیالیزی ها باید بدانندوی با اشاره به لزوم ارائه آموزش به ارائه کنندگان خدمت دیالیز و بیماران دیالیزی، افزود: در بحث آموزش هم روی گروه ارائه دهنده خدمت اقداماتی انجام شده است و چندین دوره برای پرستاران دیالیز و نفرولوژیست های کشور برگزار شده تا با دیالیز صفاقی آشنا شوند و آن را به عنوان یک انتخاب به بیماران معرفی کنند.

در بحث آموزش به بیماران نیز اقداماتی انجام شده، اما گسترده و فراگیر نبوده و ادامه این آموزش ها بسیار ضروری است.

فرازمند ادامه داد: باید توجه کرد که فرد دارای بیماری مزمن با بیماری اش زندگی می کند.

در نتیجه باید روش زندگی کردن با بیماری اش را بداند.

یعنی از شیوه آموزش تغذیه گرفته تا مصرف داروهای مرتبط با بیماری، نحوه مصرف سایر داروها و.

باید جزو برنامه های آموزشی این بیماران باشد.

از طرفی از آنجایی که بار اصلی مراقبت از بیماران برعهده پرستاران است، آنها گروه هدف مهم ما هستند.

پرستار عادی نمی تواند در دیالیز کار کند و نیازمند دوره آموزشی است، ما این دوره را تعریف و مصوب کردیم و اکنون دوره پرستاری دیالیز جزو دوره های مصوب وزارت بهداشت است و پرستار حداقل سه ماه باید این دوره را ببیند.

همچنین دوره هایی را هم برای پزشکان متخصص داخلی تعریف کردیم تا اگر در مرکزی نفرولوژیست نبود، پزشک داخلی بتواند خدمت دیالیز را ارائه دهد.

دستگاه های دیالیز فرسوده و منابعی که محدودندوی در ادامه درباره مشکل فرسوده بودن دستگاه های دیالیز که در برخی مراکز دیالیز دیده می شود، گفت: دستگاه دیالیز مانند هر تجهیزات دیگر بیمارستانی عمر مفیدی دارد و بعد از مدتی دچار فرسودگی می شوند.

خوب است که این دستگاه ها به درستی نگهداری و سرویس شوند.

عمر دستگاه دیالیز را در کشورهای مختلف، متفاوت و بین 20 تا 40 هزار ساعت اعلام می کنند.

به عنوان مثال در کشور ما دستگاهی 30 هزار ساعته جزو دستگاه های مستعمل محسوب می شود.

البته این قاعده، قاعده ریاضی نیست، اما باید توجه کرد که تکنولوژی ها جدید شده و دستگاه های جدیدتر کیفیت درمان بهتری را برای بیماران ایجاد می کنند.

طبیعی است که اکنون در دیالیز نوسازی دستگاه ها جزو اولویت های وزارت بهداشت است.

حال از آنجایی که برنامه ما واگذاری یا برون رفت بخش های دیالیز از محیط بیمارستانی است، طبیعی است که دستگاه های جدید دیالیز در بخش خصوصی راه اندازی می شود و به تدریج دستگاه های فرسوده ما از رده خارج می شوند.

چشم انداز 4 ساله دیالیزوی همچنین اظهار کرد: در یک چشم انداز چهار ساله تا سال 1400، نیت مان این است که ظرفیت استفاده از خدمات دیالیز در محیط دانشگاهی و دولتی به 25 درصد برسانیم و حدود 40 تا 50 درصد ظرفیت دانشگاهی به بخش خصوصی منتقل شود.

این کار مزایای زیادی دارد.

به عنوان مثال بیمار دیالیزی در بیرون از بیمارستان احساس بیمار بودن نمی کند، بحث عفونت ها به حداقل می رسد و بخش خصوصی روی این خدمت متمرکز است.

بر همین اساس آیین نامه تاسیس مراکز دیالیز در خارج از بیمارستان را در قالب اعتباربخشی تدوین و ابلاغ کردیم و هدف این است که 20 هزار بیمار دیالیزی در مراکز خارج از بیمارستان ها خدمت دریافت کنند.


کلید واژه ها: بیمار - وزارت بهداشت - کشور - بیمارستان - بیماران - درصد - بیماری - بهداشت - وزارت - کارشناس - فضای دانشگاهی - رایگان - صورت - هزینه - اداره - سلامت نیوز - خصوصی سازی - حفره - پزشکان - توسعه - ایران - درمان - تزریق - سلامت - طبیعی - آینده - تعطیل - گزارش - رابطه - تعرفه

آخرین اخبار سرویس:
6 درصد جامعه به بیماری فشار خون مبتلا هستند

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر دارویی

مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی 1274 تخت خوابی تدبیر کلنگ زنی شد

اگر این میوه را سرخ کنید مانند گوشت خواهد شد

همه چیز درباره چسب استخوان 300 ثانیه ای

خطرات بی تحرکی را جدی بگیرید

گشت وگذار مجازی در خانه ی ایوانکا ترامپ

نرم کننده طبیعی پوست به روش کره ای ها

سفر به دور دنیا همراه با سالادگردی!/تصاویر

دلتان می آید این دسِرها را بخورید؟!/تصاویر

بی تحرکی چه خطراتی در پی دارد؟

نمایشگاه توانمندی های حوزه سلامت در اردکان افتتاح شد

فرماندار تهران: مجتمع فوریت های اجتماعی آماده ارائه خدمات به آسیب دیدگان است

لذت رانندگی با رولز رویس برای کودکان بیمار

بی اشتهایی کودکان؛ دلایل، درمان و پیشگیری

کشف ساختار جدیدی در DNA

مشکلات مالی بیمه ها گریبان گیر بیماران هموفیلی و تالاسمی

محققان مغز انسان را با موفقیت به موش پیوند زدند

چربی های مفید برای مغز را بشناسید

فرصت و تهدید ترا ریخته ها

سفیدآب، معجزه ای برای لایه برداری پوست

طلب 800 میلیارد تومانی بیمارستان ها از بیمه های تجاری

مضرات روزه از نظر علمی و پزشکی

روزه گرفتن زنان باردار چه حکمی دارد؟

از ویتامین ضدافسردگی غافل نشوید

افتتاح 2000 پروژه بهداشتی در نیمه نخست امسال

شیوع تب مالت در کشور تکذیب شد | موردی از تب مالت گزارش نشده است

70 طرح بهداشتی و درمانی در آذربایجان شرقی افتتاح شد

ویتامین K2 چیست و چه کاربردی دارد؟

19 درصد مدارس کردستان مروج سلامت هستند

70 طرح بهداشتی و درمانی در آذربایجان شرقی افتتاح شد

آغاز عملیات ساخت بیمارستان 1000 تختخوابی تبریز/ تشکر روحانی از وزیر بهداشت!

آغاز کشت گیاهان دارویی در دهکده گیاه شناسی و گیاهان دارویی استان

طبیعی ترین منابع تغذیه

زنگ خطر سونامی مصرف مخدرهای صنعتی و شیمیایی به صدا درآمده

حجامت درمانی تخصصی انجام شود

راه اندازی بیمارستان جدید شهدای تجریش در انتظار تامین منابع

سفره های فراموش شده

افزودن 900 تخت بیمارستانی در همدان/ تمبر هفته سلامت در همدان رونمایی شد

60 پروژه بهداشتی در همدان افتتاح شد

6 هزار و 500 پروژه بهداشتی در کشور به بهره برداری می رسد

210 هزار نفر در خوی از طرح تحول سلامت بهره مند شدند

کشف لوازم آرایشی بهداشتی قاچاق

اهدای جنین؛ روشی برای درمان ناباروری

مزایا و معایب استفاده از لیزر در درمان زخم

مغز بخورید و کودکان خود را از این بیماری دور نگه دارید

210 هزار نفر در خوی از طرح تحول سلامت بهره مند شدند

چهره باورنکردنی خانم بازیگر پس از جراحی لاغری عجیب + عکس

حذف وعده صبحانه عامل چاقی است

30 دانشجوی پزشکی عراقی در آبادان پذیرش شدند

اولین پیوند کبد در تبریز انجام شد

حذف وعده صبحانه عامل چاقی است

سریع ترین روش برای کوچک کردن شکم بعد از زایمان

با خوردن این 6 لقمه جوان بمانید

با پنج نشانه سکته مغزی آشنا شوید

شیوع تب مالت به دلیل تبلیغات منفی/ باغ پرندگان بمب ساعتی پایتخت است

ایستگاه نقاشی کودکان به مناسبت هفته سلامت

برپایی ایستگاه سلامت در یاسوج 

تولد فرزند سوم خاندان سلطنتی

حذف وعده صبحانه عامل چاقی است

10 اردیبهشت آخرین مهلت انجام معاینه پزشکی حج

مصرف زیاد لبو در دوران بارداری؛ ممنوع

پر حافظه ها چه می خورند ؟

اعزام بیماران از کاشمر به مشهد 35 درصد کاهش یافت

30 دانشجوی پزشکی عراقی در آبادان پذیرش شدند

تدوین سند برنامه "سلامت تهران"/تلاش برای جبران عقب ماندگی های درمانی پایتخت

فال روزانه چهارشنبه 5 اردیبهشت ماه 97

افتتاح 1000 پروژه سلامت در کشور

طرح مدارس عاری از پوسیدگی دندان در اردبیل اجرا می شود

بهترین شیوه برای "پاک کردن تاتو" چیست؟

چه کسانی نباید روزه بگیرند؟ (دیدگاه مراجع تقلید و پزشکان)

با خوردن این 6 لقمه جوان بمانید

چهار میلیون بیماردربوشهر ویزیت شدند

چین و چروک های پوست را با مصرف شکلات صبحانه محو کنید

انصاری :​ اثربخشی سازمان تعزیرات را مردم باید احساس کنند

چهره باورنکردنی خانم بازیگر پس از جراحی لاغری عجیب + عکس

فواید پزشکی روزه از نظر بزرگترین پزشکان دنیا

با این محلول خانگی سبیل خود را پر پشت کنید

اگر دچار سرفه مزمن هستید، شاید به دلیل 6 وضعیت پزشکی باشد

حساسیت ها خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهند

12 گام بردارید تا بعد از کاهش وزن، دوباره چاق نشوید

حساسیت ها خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهند

مشارکت بین بخشی، از اصول اجتماعی شدن سلامت است

حذف وعده صبحانه عامل چاقی است

همه آنچه در مورد رحم اجاره ای و اهدای سلول جنسی باید بدانید

سلامت اخلاق در کنار سلامت بدن مهم است

توقیف و جمع آوری یک و نیم تن مواد غذایی غیر بهداشتی

درمان استرس مزمن با مکمل های روغن ماهی

حذف وعده صبحانه عامل چاقی است

7 علامت هشدار دهنده که خبر از دیابت می دهند !

خوراکی هایی که نمی گذارند شما پیر شوید

علائم بیماری سفیدک انگور در خراسان شمالی مشاهده شد

دسترسی بیماران در فارس به خدمات دارویی

آغاز همایش قاره ای درماتولوژی در تهران

خارج کردن تومور 2 کیلویی از پای یک زن در بیرجند

ما به این دلیل خمیازه می کشیم

جلسه آموزشی سل جهت داوطلبین سلامت مرکز بهداشت شرق اهواز به مناسبت هفته سل

درمان استرس مزمن با مکمل های روغن ماهی

ویتامین D از ابتلا به دیابت پیشگیری می کند

طب همیوپاتی؛ مزایا و محدودیت های این روش درمانی

وجود 31 هزار دیالیزی در کشور/مراکز دیالیز از بیمارستان ها خارج می شوند

وجود 31 هزار دیالیزی در کشور/مراکز دیالیز از بیمارستان ها خارج می شوند