مطالب مرتبط:
وجود 31 هزار دیالیزی در کشور/مراکز دیالیز از بیمارستان ها خارج می شوند
وجود 31 هزار دیالیزی در کشور/مراکز دیالیز از بیمارستان ها خارج می شوند
درخواست رییس فراکسیون جوانان از جهانگیری درباره مبلغ ارز تعیین شده برای دانشجویان خارج از کشور
بررسی وضعیت مدارس ایرانی خارج از کشور در کمیسیون آموزش مجلس
بررسی وضعیت مدارس ایرانی خارج از کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 فروردین 1397 ساعت 09:532018-04-16پزشكي

وجود 31 هزار دیالیزی در کشور/مراکز دیالیز از بیمارستان ها خارج می شوند


کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت با اشاره به وجود بیش از 31 هزار بیمار دیالیزی در کشور، در عین حال برون سپاری مراکز دیالیز از بیمارستان ها و خصوصی سازی این مراکز را دو اقدام کلان وزارت بهداشت در رابطه با این بیماری طی چهار سال آینده عنوان کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر فرازمند ، با بیان اینکه بیماران دچار نارسایی کلیوی در مراحل پیشرفته، برای ادامه حیات شان نیازمند یک روش جایگزین درمان هستند، گفت: در این زمینه سه روش مشخص وجود دارد که شامل پیوند کلیه، دیالیز خونی به صورت دوره ای و منظم و دیالیز صفاقی(در دیالیز صفاقی محلولی در داخل حفره شکمی تزریق می شود و سموم بدن در این محلول جذب و بعد از مدتی این محلول از حفره شکمی خارج می شود) است و خوشبختانه در کشورمان هر سه روش در دسترس بیماران قرار دارد.

دیالیز در ایران 40 ساله شدوجود 30 هزار بیمار دیالیزی خونی در کشوروی با بیان اینکه دیالیز خونی در کشور ما قدمتی بالای 40 سال و دیالیز صفاقی قدمتی 20 ساله دارد، افزود: طبق آمار سال 96 حدود 30 هزار بیمار دیالیز خونی در کشور وجود دارد که این بیماران در 553 بخش دیالیز خدمات دیالیز خونی را دریافت می کنند.

باید توجه کرد که 72 درصد مراکز دیالیز خونی در کشور در فضای دانشگاهی و بیمارستان های دانشگاهی قرار دارند، 20 درصدشان در بخش خصوصی و هشت درصد آنها هم خیریه هستند.

این خدمت، خدمتی مستمر است و تعطیل بردار نیست.

از طرفی بیمار باید علاوه بر دریافت خدمت با استفاده از یکسری داروها و مکمل ها سعی کند که شرایط طبیعی بدن را تا حد امکان حفظ کند.

یکبار دیالیز در بخش دولتی و خصوصی چقدر آب می خورد؟فرازمند با بیان اینکه در عین حال در حوزه دیالیز صفاقی نیز 1600 بیمار داریم که در 70 بخش خدمات شان را دریافت می کنند، ادامه داد: خوشبختانه ارائه خدمات دیالیز مزمن در کشور در همه بخش ها به صورت 100 درصد رایگان انجام می شود.

بر اساس تعرفه های تعیین شده انجام دیالیز خونی در بخش دولتی 15k و در بخش خصوصی 23K است و 65 هزار تومان هم بابت ملزومات مورد نیاز به این خدمت تعلق می گیرد.

بنابراین دیالیز خونی حدود 200 هزار تومان در بخش دولتی و 270 هزار تومان در بخش خصوصی هزینه دارد، اما بیمار بابت این خدمت پولی پرداخت نمی کند و کل پول هزینه دیالیز مزمن با پوشش بیمه ای 100 درصدی و به صورت رایگان است.

کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت درباره سهم کم دیالیز صفاقی در برابر دیالیز خونی، گفت: بسیاری از پزشکان ما عمدتا با دیالیز خونی کار کردند و توسعه این نوع از دیالیز در دانشگاه های علوم پزشکی بیشتر بوده است.

در عین حال با اینکه دیالیز صفاقی در منزل انجام می شود، اما از آنجایی که بیمار خودش باید مسوولیت درمانش را برعهده بگیرد، خیلی آسان نیست و گاهی می بینیم که بیمار وقت می گذارد و هفته ای سه نوبت به بخش دیالیز مراجعه می کند، اما خودش دیالیز صفاقی را در منزل انجام نمی دهد.

البته معتقدیم این نسبت نباید اینقدر کم باشد و باید سهم دیالیز صفاقی از کل بیماران دیالیزی مان بیشتر شود که این موضوع مستلزم آموزش، فراهم کردن برخی روش های نوین دیالیز صفاقی و.

است.

به عنوان مثال در حال حاضر روش جدیدی در دیالیز صفاقی وجود دارد که ماشین دیالیز در منزل از شب تا صبح کنار بیمار گذاشته می شود و کار محلول را انجام می دهد.

بنابراین بیمار صبح که بیدار می شود، دیگر نیازی به انجام دیالیز مجدد در طول روز ندارد.

باید توجه کرد که برخی کشورها 80 درصد دیالیزشان را به صورت صفاقی انجام می دهند.

در دیالیز نگاه بیمارستانی نداشته باشیمفرازمند با بیان اینکه شاید سهولت دیالیز خونی باعث شده که دیالیز صفاقی رشدی که باید را در کشورمان نداشته باشد، افزود: در دنیا عمدتا بیماران دیالیز را به صورت صفاقی انجام می دهند و اصلا دیالیز را اقدامی بیمارستانی نمی دانند.

ما هم باید در این زمینه فرهنگسازی کنیم و در حوزه دیالیز نگاه بیمارستانی نداشته باشیم.

اصلا دلیل ندارد که دیالیز در فضای بیمارستان انجام شود.

ما از این بابت که بیمار دیالیزی مشکل کلیه دارد، وارد یک محیط عفونی مانند بیمارستان شود، نگرانیم.

متاسفانه این موضوع از گذشته در کشور ما شکل گرفته و هنوز هم به این صورت باقی مانده است.

برنامه کلان وزارت بهداشت برای ساماندهی دیالیزوی تاکید کرد: در حال حاضر مهم ترین برنامه ما این است که به تدریج مراکز دیالیز را از بیمارستان ها خارج کنیم و به افراد دیالیز صفاقی را آموزش دهیم.

در این صورت دیالیز به صورت ایمن تر انجام می شود.

باید بدانیم که این کار اجرایی است، اما به آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی در دو گروه بیماران و پزشکان نیازمندیم.

پزشکان متخصص و متخصصین نفرولوژیست هم باید در این موضوع همراهی داشته باشند.

کارشناس دیالیز اداره بیماری های خاص وزارت بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت برنامه کلانی برای خروج بخش های دیالیز از بیمارستان ها دارد، ادامه داد: بر این اساس در نظر داریم که بخش های دیالیز را در خارج از محیط بیمارستانی توسعه دهیم.

در طی اجرای طرح تحول سلامت نیز کمتر فضای بیمارستانی را به دیالیز اختصاص داده و اعلام کردیم هرقسمتی که این امکان را دارد، بخش های دیالیز را به بیرون از بیمارستان منتقل کند.

بخش خصوصی پای کار آیدفرازمند با اشاره به لزوم افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه دیالیز، اظهار کرد: بنابراین برنامه کلان ما در این حوزه در سطح کشور این است که با مشارکت بیمارستان ها خدمت و دسترسی را برای مردم بهبود بخشیم.

بر این اساس دستورالعملی را تنظیم و امکاناتی را فراهم کردیم تا دانشگاه های علوم پزشکی در منطقه خودشان بخش خصوصی را پای کار آوردند تا بیماران در محیطی مناسب و با دستگاه های نو و جدید این خدمت را در خارج از بیمارستان و در نزدیکی محل زندگی شان دریافت کنند.

دسترسی بیماران به خدمت دیالیز برای ما بسیار مهم است و طبق برنامه ریزی های انجام شده مشخص کرده ایم که در هر منطقه چند تخت دیالیز نیاز داریم.

هدف مان هم این است که میزان دسترسی مردم به این خدمت بیشتر شود.

نگاهی به وضعیت دیالیز در مناطق محروموی درباره نحوه استقرار خدمت دیالیز در مناطق محروم و صعب العبور نیز گفت: هدف مان این است که خدمت را به مناطق مختلف ببریم.

حال وقتی بخواهیم خدمت دیالیز را در منطقه ای محروم ارائه کنیم، باید ماشین دیالیز تهیه و آن را به منطقه مورد نظر منتقل کنیم.

این درحالیست که اعتبارات دولتی محدود است.

البته اولویت وزارت بهداشت این است که در صورت امکان تعداد محدودی دستگاه خریداری و برای مناطق محروم ارسال کند.

در حال حاضر 553 بخش دیالیز در مناطق مختلف کشور از جمله مناطق محروم و دور افتاده وجود دارد.

زیرا بیمار نمی تواند هفته ای سه بار فاصله زیادی را برای دریافت خدمت طی کند.

به عنوان مثال در حال حاضر در نیک شهر سیستان و بلوچستان یا بندر گناوه باید مرکز دیالیز داشته باشیم و نمی توانیم بگوییم که بیمار تا مرکز استان برود.

بنابراین دیالیز مهم ترین خدمت فوق تخصصی است که باید در بیمارستان های درمانی و دورافتاده هم با یک فاصله منطقی از بیمار ارائه شود که این اقدام را انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه توسعه این خدمت توسط بخش خصوصی می تواند قطعا دسترسی را بهبود بخشد، گفت: تجارب خوبی هم در زمینه اقدام بخش خصوصی در ارائه خدمات دیالیز در کشور وجود دارد.

به عنوان مثال ما در مشهد 27 مرکز دیالیز داریم که 20 مرکز در بخش خصوصی، پنج مرکز دانشگاهی و دو مرکز هم برای ارگان هایی چون ارتش و .

هستند.

بر این اساس هیچوقت زائرانی که نیاز به دیالیز دارند، مشکلی در این زمینه پیدا نمی کنند.

بنابراین برنامه مهم ما در حوزه دیالیز استفاده از توان بخش خصوصی و خیریه است.

آنچه دیالیزی ها باید بدانندوی با اشاره به لزوم ارائه آموزش به ارائه کنندگان خدمت دیالیز و بیماران دیالیزی، افزود: در بحث آموزش هم روی گروه ارائه دهنده خدمت اقداماتی انجام شده است و چندین دوره برای پرستاران دیالیز و نفرولوژیست های کشور برگزار شده تا با دیالیز صفاقی آشنا شوند و آن را به عنوان یک انتخاب به بیماران معرفی کنند.

در بحث آموزش به بیماران نیز اقداماتی انجام شده، اما گسترده و فراگیر نبوده و ادامه این آموزش ها بسیار ضروری است.

فرازمند ادامه داد: باید توجه کرد که فرد دارای بیماری مزمن با بیماری اش زندگی می کند.

در نتیجه باید روش زندگی کردن با بیماری اش را بداند.

یعنی از شیوه آموزش تغذیه گرفته تا مصرف داروهای مرتبط با بیماری، نحوه مصرف سایر داروها و.

باید جزو برنامه های آموزشی این بیماران باشد.

از طرفی از آنجایی که بار اصلی مراقبت از بیماران برعهده پرستاران است، آنها گروه هدف مهم ما هستند.

پرستار عادی نمی تواند در دیالیز کار کند و نیازمند دوره آموزشی است، ما این دوره را تعریف و مصوب کردیم و اکنون دوره پرستاری دیالیز جزو دوره های مصوب وزارت بهداشت است و پرستار حداقل سه ماه باید این دوره را ببیند.

همچنین دوره هایی را هم برای پزشکان متخصص داخلی تعریف کردیم تا اگر در مرکزی نفرولوژیست نبود، پزشک داخلی بتواند خدمت دیالیز را ارائه دهد.

دستگاه های دیالیز فرسوده و منابعی که محدودندوی در ادامه درباره مشکل فرسوده بودن دستگاه های دیالیز که در برخی مراکز دیالیز دیده می شود، گفت: دستگاه دیالیز مانند هر تجهیزات دیگر بیمارستانی عمر مفیدی دارد و بعد از مدتی دچار فرسودگی می شوند.

خوب است که این دستگاه ها به درستی نگهداری و سرویس شوند.

عمر دستگاه دیالیز را در کشورهای مختلف، متفاوت و بین 20 تا 40 هزار ساعت اعلام می کنند.

به عنوان مثال در کشور ما دستگاهی 30 هزار ساعته جزو دستگاه های مستعمل محسوب می شود.

البته این قاعده، قاعده ریاضی نیست، اما باید توجه کرد که تکنولوژی ها جدید شده و دستگاه های جدیدتر کیفیت درمان بهتری را برای بیماران ایجاد می کنند.

طبیعی است که اکنون در دیالیز نوسازی دستگاه ها جزو اولویت های وزارت بهداشت است.

حال از آنجایی که برنامه ما واگذاری یا برون رفت بخش های دیالیز از محیط بیمارستانی است، طبیعی است که دستگاه های جدید دیالیز در بخش خصوصی راه اندازی می شود و به تدریج دستگاه های فرسوده ما از رده خارج می شوند.

چشم انداز 4 ساله دیالیزوی همچنین اظهار کرد: در یک چشم انداز چهار ساله تا سال 1400، نیت مان این است که ظرفیت استفاده از خدمات دیالیز در محیط دانشگاهی و دولتی به 25 درصد برسانیم و حدود 40 تا 50 درصد ظرفیت دانشگاهی به بخش خصوصی منتقل شود.

این کار مزایای زیادی دارد.

به عنوان مثال بیمار دیالیزی در بیرون از بیمارستان احساس بیمار بودن نمی کند، بحث عفونت ها به حداقل می رسد و بخش خصوصی روی این خدمت متمرکز است.

بر همین اساس آیین نامه تاسیس مراکز دیالیز در خارج از بیمارستان را در قالب اعتباربخشی تدوین و ابلاغ کردیم و هدف این است که 20 هزار بیمار دیالیزی در مراکز خارج از بیمارستان ها خدمت دریافت کنند.


کلید واژه ها: بیمار - وزارت بهداشت - کشور - بیمارستان - بیماران - درصد - بیماری - بهداشت - وزارت - کارشناس - فضای دانشگاهی - رایگان - صورت - هزینه - اداره - سلامت نیوز - خصوصی سازی - حفره - پزشکان - توسعه - ایران - درمان - تزریق - سلامت - طبیعی - آینده - تعطیل - گزارش - رابطه - تعرفه

آخرین اخبار سرویس:
سرمازیستی، خوش باوری یا کلاهبرداری علمی؟

افزایش 50 درصدی افسردگی زایمان در میان مادران

کاهش جرم و جنایت با تحریک الکتریکی مغز

کارتن خوابی از نوع بیمارستانی در تهران

برگزاری مراسم تقدیر از نفرات برتر آزمون دستیاری وزارت بهداشت

بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی قوی برای جنگ در برابر عفونت ها را بشناسید!

"احساس تنهایی" چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

شکلات تلخ شگفت انگیز است!

وقتی دهان شور می شود!

20 دقیقه ای پوست را شفاف و روشن کنید + دستورالعمل

جزییات خدمات پزشکی به زائران در ایام تشریق

عرق کردن هنگام خواب شب می تواند نشان دهنده این بیماری کشنده باشد

کلیه استخدامی های تهران - 26 تیر 97

دانستنی هایی درباره سکته نخاعی

درمان سرطان با نانوحباب های ترکیدنی

چه کنیم تا ام اس نگیریم؟

علائم و نشانه های “سرطان معده” را بشناسید

دلایل عرق کردن هنگام خواب شب

4 ماده خوراکی برای درمان یبوست که در همه ی خانه ها پیدا می شود

عوارض جدی و وحستناک ایبوپروفن

آیا وازوکتومی سلامت مردان را تهدید میکند؟

چگونه از چشمان خود مراقبت کنید؟

سریعترین راه درمان تبخال روی لب

مواد خوراکی حاوی منیزیم را بشناسید

خطر بسته شدن پنجره جمعیتی در ایران

در تابستان این لباس ها را نپوشید!

عوارض جدی و وحستناک ایبوپروفن

دیابتی ها از این نانها مصرف کنند

تنبلی تخمدان از علت تا درمان

بهترین راه برنزه شدن و برنزه ماندن

گیاهان و ادویه های مناسب دیابت

فواید و مضرات قرص متوکلوپرامید

سهم معلولین در استخدام های هلال احمر چقدر هست؟

تنبلی تخمدان از علت تا درمان

10 علامت کمبود ویتامین D

ترس در خواب، نشانه ها و راه های درمان

مواد خوراکی حاوی منیزیم را بشناسید

ایجاد مقطع دکتری مشترک "طب سنتی" بین دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و چین

اجرای طرح غربالگری دیابت و فشارخون

هیس؛ به کسی نگو آبروریزی میشه!

فرم اهدای خون اصلاح می شود / خون ایران سالم تر از خون آمریکا

"احساس تنهایی" چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

آرامگاه بایزید بسطامی

چه کنیم تا ام اس نگیریم؟

دلایل عرق کردن هنگام خواب شب

4 ماده خوراکی برای درمان یبوست که در همه ی خانه ها پیدا می شود

چگونه از چشمان خود مراقبت کنید؟

سریعترین راه درمان تبخال روی لب

چگونه در هوای گرم تابستانی عرق نکنیم؟

7 فناوری که به کمک ناشنوایان می آید

تزیین کادو تولد همسر در 4 مدل زیبا و عاشقانه

هرآنچه باید درباره کیست های کلیه بدانید

"احساس تنهایی" چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

واکسن های دامپزشکی تا 3 سال آینده تامین است

رژیم «آب» برای از بین بردن چربی های اضافه!

اختلالات مربوط به خوردن چگونه درمان می شوند؟

فرآیندی برای نحوه تخصیص ارز به شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی تعیین شود

مستندات گران شدن داروی پیوند کلیه و تصویر فیش ها

این دسر مقوی مانع ابتلای شما به آلزایمر می شود

انواع روش های درمان صرع

احتمال دو قلو شدن فرزند به چه عواملی بستگی دارد؟

شناسایی آثار مخرب پارکینسون بر قلب

طرز تهیه پنکیک توت فرنگی

خوراکی هایی که نمی دانستیم خطرناکند!

درمان های خانگی برای گزیدگی حشرات

سندورم فانکونی (علائم ،علل و درمان کم خونی فانکونی)

8 عادت رفتاری برای افزایش اعتماد به نفس و داشتن زندگی شادتر

عوامل چند قلوزایی و خطرات آن

آیا کاهش میل جنسی زنان با مصرف قرص ضد بارداری در ارتباط است؟

همه چیز درباره التهاب لثه + راه های درمان

خطر بسته شدن پنجره جمعیتی در ایران تا 15 سال آتی/ کاهش تعداد موالید در 2 سال اخیر

داروی کلماستین و موارد مصرف آن

هویزه- خشکی رودخانه نیسان و پایان تلخ برای آبزیان

6 آب میوه طبیعی که بی خوابی را متوقف و درمان می کنند

اسیدهای چرب اُمگا3 موجب توقف پیشرفت سرطان می شود

درمان سرطان با نانوحباب های ترکیدنی

کولر باعث مرگ صدها انسان خواهد شد

اسیدهای چرب امگا 3 مانع پیشرفت سرطان

فواید خام خواری برای پوست

اسیدهای چرب امگا 3 مانع پیشرفت سرطان

اسیدهای چرب امگا 3 مانع پیشرفت سرطان

چرا در خواب حرف می زنیم؟

نکته بهداشتی: آزمایش های دوران بارداری

ماسک زردچوبه و آبلیمو، راز شفافیت و جوانی پوست

20 کاری که قبل از خواب نباید انجام دهید

آب سردکن های عمومی زیر ذره بین وزارت بهداشت

نظام ارجاع، پرونده الکترونیک و پزشک خانواده گلوگاه نظام سلامت است

طب عمومی باید جایگاه خود را پیدا کند

20 کاری که قبل از خواب نباید انجام دهید

پزشک منحرف به بهانه ماساژ ذهنی زن و مرد را روی تخت می برد!

زردی دندان ها نشانه چیست ؟

8 ماده غذایی برای مقابله با درد

افزایش سطوح کربن دی اکسید و تهدید زندگی پروانه های پادشاه

با دارچین به جنگ عفونت بروید

تکذیب شیوع طاعون انسانی در کرمانشاه/ نظر وزارت بهداشت درباره تاثیر امواج الکترومغناطیس بر سلامت

با این شیوه بعد از خوردن حبوبات نفخ نکنید

با این شیوه بعد از خوردن حبوبات نفخ نکنید

ترفندهایی ساده برای مقابله با بی خوابی های شبانه تابستان

یک لیوان آب هویج و این همه خاصیت

دفترچه های درمانی تامین اجتماعی اسدآباد تا پایان امسال حذف می شود

وجود 31 هزار دیالیزی در کشور/مراکز دیالیز از بیمارستان ها خارج می شوند

وجود 31 هزار دیالیزی در کشور/مراکز دیالیز از بیمارستان ها خارج می شوند