مطالب مرتبط:
«کنفرانس بین المللی انجمن ایرانی تحقیق در عملیات» به میزبانی دانشگاه رازی برگزار می شود
دهمین نشست بین المللی بازار سرمایه اسلامی برگزار شد
سمینار بین المللی شاخص های تمدن نوین اسلامی برگزار شد
همایش بین المللی گفتمان مهدویت در گلپایگان برگزار می شود
کنفرانس مخابرات بی سیم غرب آسیا در اصفهان برگزار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 فروردین 1397 ساعت 17:222018-04-15سياسي

اختتامیه کنفرانس بین المللی «سبک زندگی قرآنی» در پاکستان برگزار شد


حوزه/ اختتامیه کنفرانس بین المللی «سبک زندگی قرآنی؛ انسان معاصر و سبک زندگی خانواده در قرآن: نیازها، چالش ها و راهکارها» در پاکستان برگزار شد.

- اختتامیه کنفرانس بین المللی سبک زندگی قرآنی در پاکستان برگزار شد" حوزه/ اختتامیه کنفرانس بین المللی سبک زندگی قرآنی؛ انسان معاصر و سبک زندگی خانواده در قرآن: نیازها، چالش ها و راهکارها در پاکستان برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسرویس بین الملل خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین محمد سعیدی نجفی نماینده جامعه المصطفی در پاکستان در اختتامیه کنفرانس بین المللی انسان معاصر و سبک زندگی خانواده در قرآن: نیازها، چالش ها و راهکارها که به همت نمایندگی المصطفی در پاکستان و همکاری دانشکده مطالعات اسلامی دانشگاه کراچی و همراهی علمی شورای ایدئولوژی اسلامی دولت پاکستان برگزار شد، ایراد سخن کرد.

نماینده المصطفی در پاکستان اقبال را نه لاهوری، که شخصیت بین المللی خواند و بهره مندی از اندیشه هایش را برای همگان ضروری دانست و خاطرنشان کرد: قرآن کتاب وحیانی است که سبک مناسب و درست زندگی کردن را به بشر ارائه می دهد.

مفهوم هدایتگری قرآن، به این معناست که به آدمی می آموزد که چگونه زندگی کند تا به سعادت و کمال نائل آید.

بخش زیادی از آموزه های وحیانی قرآن اختصاص به چگونه قرار گرفتن در مسیر تکاملی اهداف هستی دارد و به بشر می آموزد چگونه می تواند با اجرای صحیح طریقت شریعت به عنوان سبک مناسب و درست زندگی به حقیقت دست یابد و با متأله و خدایی شدن، در مقام مظهریت ربوبیت قرار گیرد؛ بنابراین می توان گفت قرآن کتاب کامل و جامع برای هر آن چیزی است که به عنوان هدایت شناخته می شود و لذا باید از آیات قرآنی، هر چه برای سعادت زندگی بشر نیاز است، به دست آورد، زیرا قرآن کریم، خود را تِبْیاناً لِکُلِّ شَی‏ءٍ؛ روشنگر هر چیزی معرفی کرده در همه عرصه های زندگی و برای تمام مشکلات و مسائل و ساختارهای زندگی بشری نسخه درمان و راهکارها و شیوه های مناسب و معینی ارائه کرده تا انسان ها با مراجعه به آموزه های آن، راه حل مشکلات و مسائل خود را از قرآن بجویند.

تأمین سعادت واقعی انسان را آیات وحیانی قرآن در سایه یکتاپرستی و پرهیز از هرگونه فسادانگیزی می دانند، مبارزه با انواع فسادها و تجاوزها در تمامی حوزه های زندگی بشر و تخطئه روش های ستمگرانه ای چون ظلم به هم نوعان، ربا، رشوه، کم فروشی، گران فروشی، احتکار و مانند آن، در دستور کار اسلام قرارگرفته است وی ادامه داد: یکی از مؤثرترین عامل در شکل گیری اندیشه محمد اقبال لاهوری، قرآن است.

وی قرآن را عمیق مطالعه کرده و آموزه های قرآنی را اساس و معیار تفکر خویش گردانیده است.

لذا وی افول و زوال مسلمانان را عدم پیروی و عمل نکردن به آموزه های وحیانی قرآن می داند.

وی عقیده دارد، مسلمان زمانی به سعادت دنیا و آخرت دست پیدا می کند که قرآن در زندگی عملی وی دخیل باشد.

نماینده المصطفی در پاکستان اظهار داشت: علامه اقبال در عین حالی که تحصیلات خود را در غرب گذرانده بود، به هیچ وجه متأثر از تمدن غرب نه شده بود، بلکه مخالف غرب گرایی مسلمانان بود، وی می گفت تمدن اروپا، در خور تقلید نیست، بلکه تمدنی است نارسا.

تمدن فرنگ از اداره جامعه فرنگیان، عاجز است.

پس چگونه می تواند شرقیان را رهبری کند؟ لذا مسلمان به جای این که دنبال فرهنگ و تمدن غرب باشد، آموزه های متعالی و ناب وحی قرآنی را سرلوحه زندگی خویش قرار دهند.

اقبال با تأکید بر پیروی از آموزه های قرآنی به جوامع اسلامی می گفت مسلمان ها باید متحد باشند.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تأکید کرد: اقبال معتقد بود امت اسلامی، دارای نظام واحد و قوانین و سنن و آداب واحدی است.

قرآن، کتاب آسمانی و منبع اصلی اسلام است که تمام راه های سعادت و کمال بشر را بازگو نموده است.

وی افزود: اقبال، جوهره عقیده اسلام را اعتصام به حبل الله می داند که وسیله وحدت است.

نماینده المصطفی در پاکستان گفت: شعر او اشارتی است به آیه: وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا وَ اذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْداءً فَأَلَّفَ بَینَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً .

اقبال بر این عقیده است که هر جامعه ای باید قانونی داشته باشد.

بدون قانون حیات اجتماعی آشفته خواهد شد، زیرا قانون به منزله لنگر کشتی و نورافکنی است که اجتماع را به ساحل نجات رهبری می کند.

این قانون برای مسلمان ها، قرآن است که بر پیامبر اسلام(ص) نازل گشته است.

وی بیان کرد: در اهمیت آموزه های وحیانی قرآن، نقش و تأثیر این قانون آسمانی در پیشرفت، سعادت و کمال بشر و جامعه بشری اقبال این چنین اظهار می دارد: چون به جان در رفت، جان دیگر شود/ جان چون دیگر شد، جهان دیگر شود قرآن در شعر و نثر اقبال به خوبی جلوه گر است.

وی در شعر و سخنرانی هایش از قرآن بهره وافر برده است.

از آثار باقی مانده وی به خوبی چنین استنباط می شود که اقبال احاطه کامل به معارف وحیانی قرآن داشته است.

وی در شعری بیان کرده است که مسلمانان با تمسک به قرآن و اعتصام به آن، استوار خواهند شد و رشته اتصال آنان به یکدیگر قرآن است، آن کتاب الهی لاریب فیه است و تبدیل و تحریف در آن راه ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی ادامه داد: به نظر می رسد اقبال در این اشعار به دو آیه ذیل اشارت دارد: ذَلِکَ الْکِتَبُ لَا رَیبَ فِیهِ.

، لَا تَبْدِیلَ لِکَلِمَاتِ اللَّهِ ذَلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ.

اقبال قرآن مجید را نسخه اسرار تکوین حیات معرفی کرده است و نیز این کتاب الهی از هر گونه اعوجاج، تحریف و پیچیدگی به دور است و برای راهنمایی بشر نازل شده است.

قرآن مجید برای اولیاءالله و عاملین به آن در زندگی دنیا و زندگی جهان آخرت بشارت است لَهُمُ الْبُشْری‏ فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ فِی الْآخِرَهِ.

یعنی در این وعده ها، تبدیل و تغییر راه ندارد و خداوند به این وعده ها وفا می کند و این یک سعادت و فوز بزرگی است.

نماینده المصطفی در پاکستان خاطرنشان ساخت: اقبال به این باور بود که مسلمانان باید در تمامی مسائل و مشکلات خویش به قرآن مراجعه کنند و راه حل های مشکلات خود را در قرآن جویا شوند.

اقبال لاهوری تا واپسین روزگار حیاتش در دریای بی کران و بی پایان قرآن مجید غواصی می کرد و در نتیجه، از این منبع عظیم دانش و بینش و علم جدید و ایمان جدید و اشراق نو، نیروی تازه ای به دست می آورد.

هر چه بیشتر آن کتاب الهی را تلاوت می کرد، بر توسعه افق فکری اش می افزود و ایمانش فزونی می گرفت.

از آن جاکه قرآن کتابی است مخلد و جاوید و سرچشمه علم و سعادت ابدی و مفتاح قفل های بسته و پاسخگوی پرسش های حیرت آور و بالاخره دستور حیات و مشعل فروزانی برای تاریکی هاست، اقبال مسلمان ها را نکوهش می کرد و به خود می نالید که چرا از این کتابی که خدای متعال ملت ها را با هدایت آن سروری داده است، استفاده نمی برند.

وی گفت: اقبال عقیده داشت که راه آزادی از یوغ بندگی و حیات و سعادت ابدی و نیز عزت و شکوه ملت ها در تعلیمات و آموزه های قرآنی نهفته است.

نماینده جامعه المصطفی در پاکستان تصریح کرد: بنابراین، مؤمن وقتی خود را با تعلیم قرآن مجید پرورش دهد، استغنا پیدا می کند و محتاج کسی نمی گردد، زیرا در فرهنگ دینی قرآن، عزت فقط متعلق به خدا و رسول و مؤمنان است، چنان که قرآن می فرماید: وَ لِلَّهِ الْعِزَّهُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنینَ وی ابراز داشت: اقبال راز موفقیت و تأثیر در نشر معارف اسلامی خود را عمل به قرآن تبیین نموده است.

چنان که اقبال در پاسخ به شیخ سلیمان ندوی که از اقبال راز موفقیت و تأثیر در نشر معارف اسلامی، جذب افکار نسل قدیم و جدید و تبلیغات پرسیده بود، می گوید: صرف نظر از عوامل تربیت اصلی خانوادگی که در من مؤثر بوده است، شاید مؤثرترین عامل ذهنی و فکری من مولود این خاطره باشد که درنتیجه توصیه و تشویق پدرم قرآن را زیاد مطالعه می کردم که گفت: دلم می خواهد قرآن را آن چنان بخوانی که گویی بر تو نازل شده و با تو سخن می گوید! این توصیه پدرم در من اثر تازه ای کرد و از آن پس قرآن را به دستور پدرم تلاوت و مطالعه کردم و هرگاه اثری در نشر معارف اسلام بر فکر و تبلیغم بارشده باشد، مولود همان توصیه است.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی نجفی اظهار داشت: اقبال یکی از این متفکران و روشن فکرانی بود که اعتقاد داشت که مصونیت آن از هر گزندی به عهده خود خداوند است.

خداوند آن را از نفوذ هرگونه القائات شیطانی مصون نگه داشته است.

خداوند است که این کتاب را حفظ و حقایق آن را آشکار ساخته است؛ و بر سایر مسلمان ها نیز لازم است که با پیروی از فرامین قرآن از آن محافظت نمایند.

وی گفت: اقبال قرآن را دارای اصول کلی و قواعدی قانونی و در یک کلام اساس قانونی دین مبین اسلام به شمار می‏آورد، اما هدف نهایی آن را تکامل و رشد و تعالی بشر به سوی کمال مطلوب می‏داند.

بر همین اساس است که اقبال در جای جای کتاب احیای فکر دینی در اسلام با بهره‏گیری از آیات قرآن به تبیین نظریات خود می پردازد و تفکر و اندیشه در کلمات الهی و غرق شدن در معانی و مفاهیم آن ها را یکی از وظایف هر مسلمان می‏داند.

لذا حکمت الهی تقاضا می کند که وحی قرآنی را از نفوذ شیطان دورنگه دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی نجفی ادامه داد: اقبال معتقد است که قرآن، بالاترین و برترین معجزه پیامبر گرامی اسلام(ص) است.

این کتاب مقدس، که مشعل فروزان هدایت به سوی رستگاری انسان‏ها در طول تاریخ (پس از ظهور اسلام) است، دربردارنده ی توصیه‏ها و راهنمایی‏هایی است که انسان را نسبت به واقعیات جهان بیدار می‏سازد.

به نظر وی اصول حاکم در قرآن، خود انگیزه‏ای برای بیدار شدن اندیشه بشری می شوند.

وی افزود: اقبال عقیده دارد که قرآن در خبرهای غیبی و پیش‏گویی‏های خود برای روشنی و بیداری افکار مسلمانان اشاره نموده است و آن اخبار بر حق وقوع پیوسته است.

گفتنی است در پایان مراسم، از مقالات برتر کنفرانس تقدیر به عمل آمد.


کلید واژه ها: زندگی - قرآن - سبک زندگی - بین المللی - پاکستان - اختتامیه - برگزار - کنفرانس - قرآنی - انسان - المصطفی - خانواده - اسلام - مشکلات - اندیشه - اسلامی - خبرگزاری - محمد - کتاب - نمایندگی - درست - انسان ها - دانشگاه - مبارزه - جامعه - انواع - سرویس - شورای - درمان - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام 1300 تن برای نامزدی در انتخابات مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی

مقاومت برای خلق پیروزی های بزرگتر آماده می شود

15 مرکز ثبت نام رای دهندگان در فراه از سوی "طالبان" تعطیل شد

استاد فاطمی نیا: در ماه رمضان خیلی مراقب باشیم

اعلام آمادگی فرماندار لاهیجان برای تامین اعتبار طرح های مبارزه با مواد مخدر

استان اردبیل روابط خود را با جمهوری آذربایجان گسترش می دهد

آمار اعتیاد کارگران در مرز هشدار/ دست های پشت پرده مواد مخدر باید شناسایی شوند

سه خبر از شهرستان های ابرکوه و مهریز

رسانه ابزاری قدرتمند در انتقال اطلاعات به جامعه است

15 مرکز ثبت نام رای دهندگان در فراه از سوی طالبان تعطیل شد

ظریف راهی هند شد

تمهیدات لازم برای مراسم ارتحال امام راحل اندیشیده شده است

برخورد شهید داود کریمی با یک جوان کمونیست

گلریزان آزادی زندانیان غیرعمد در بندرترکمن برگزار شد

تمهیدات لازم برای مراسم ارتحال امام راحل اندیشیده شده است

احزاب طالبانی و بارزانی درصدد تشکیل یک ائتلاف

گزارش روزنامه آلمانی از وضعیت اسف بار ارتش آلمان

انسان از خودشناسی به جهان بینی می رسد / نگرانی باید در مورد نفس، روح و جان باشد

تشکیل کمیته برای پیگیری مشکلات کامیون داران در مجلس

صدور67 فقره محکومیت در پرونده خیابان پاسداران/ برای 126 متهم حوادث دی ماه کیفرخواست صادر شد

نتیجه انتخابات اخیر لبنان تأیید حاکمیت، عقلانیت و حکمت است

مسائل پیش آمده در کنگره حزب اعتماد ملی درون سازمانی است

بررسی سوالات نمایندگان از وزیر نیرو در جلسه کمیسیون انرژی

آمار وزیر ارتباطات درباره میزان مهاجرت به پیام رسان های داخلی صحیح نیست

مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در رای گیری CFT آبستراکسیون کردند

جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(ره) برگزار شد

جبران کم خوابی با خوابیدن بیشتر در آخر هفته ها

مسئولین ایرانی مانع اجرای سرود ناشنوایان در نمایشگاه قرآن شدند+ ویدیو

رحیمی: مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در رای گیری CFT آبستراکسیون کردند

صدور67 فقره محکومیت در پرونده خیابان پاسداران/ برای 126 متهم حوادث دی ماه کیفرخواست صادر شد

پشت پرده گرانی و کمیاب شدن بلیت هواپیما و قطار

سازنده مدال طلا برای دونالد ترامپ کشته شد

چگونه از Trello استفاده کنیم؟

دادستان تهران: صدور67 فقره محکومیت در پرونده خیابان پاسداران/ برای 126 متهم حوادث دی ماه کیفرخواست صادر شد

12 اشتباهی که ذهن انسان هر روز مرتکب می شود

احساس کنیم اروپایی ها به دنبال اتلاف وقت هستند، مذاکرات را ادامه نمی دهیم

صوت / بسته خبری 6 خرداد 97

استان اردبیل روابط خود را با جمهوری آذربایجان گسترش می دهد

استان اردبیل روابط خود را با جمهوری آذربایجان گسترش می دهد

مسائل پیش آمده در کنگره حزب اعتماد ملی درون سازمانی است

تمامی امکانات استان برای برگزاری کنگره سرداران شهید بسیج می شود شهدا گنجینه های ارزشمند نظام هستند

شهید جهازی: مساجد را خالی نکنید

لغو پذیرش 117 ناشر در بورس تهران/ سرمایه گذاری ملت هم اخراج می شود

انتقاد صندوق بین المللی پول از خروج آمریکا از برجام

کلیات لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری تصویب شد

سومین مراسم افطاری سرتاسری شهری در آستین ایالات متحده برگزار شد

2 روایت از نشست بی پایان اعتماد ملی ها

خدیجه بانوی عشق و ایمان

مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در رای گیری CFT آبستراکسیون کردند

مسائل پیش آمده در کنگره حزب اعتماد ملی درون سازمانی است

دهمین قسمت برنامه ماه عسل با اجرای احسان علیخانی روی آنتن شبکه 3 سیما رفت

سازمان نظام مهندسی کشاورزی خصوصی شد

گزارش تفریغ بودجه سال 96 طی دو هفته آینده به صحن ارسال می شود

رسانه ابزاری قدرتمند در انتقال اطلاعات به جامعه است

بخش بین الملل نمایشگاه قرآن آغاز به کار کرد

آقای رییس جمهور! چرا مردم باید هزینه بی تدبیری های دولت را بدهند

توضیحات عراقچی درباره مذاکره با اروپا و شروط رهبری در جلسه کمیسیون امنیت ملی

تضمین های کافی از اروپا بگیریم، در برجام می مانیم

ضرب الاجل یک ماهه مجلس به سیف

«پرنیل کاردل» با ظریف دیدار کرد

اهالی سرتیوک هفتکل بافت تاریخی روستای خود را مرمت می کنند

آبستراکسیون مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی

فعل توانستن برای احیای جایگاه فرهنگ در کامیاران صرف شد

ظریف عازم هند شد

مکانیزم های رونق صادرات فرش مورد توجه قرار گیرد

نکات کلیدی درباره انتخابات عراق

محل نشست سران دو کره را بیشتر بشناسید+ تصاویر

عراقچی امشب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری

اعتراض شهروندان پروان و بامیان به روند توزیع شناسنامه برقی + عکس

حفظ و تبیین دین مهم ترین اقدام حوزه علمیه در طول تاریخ بوده است

نرگس محمدی و رز رضوی در آرایشگاه (+عکس)

چرا کعبه را بیت عتیق نامیده اند

واکنش دانشجویان به افطاری مختلط محکومین امنیتی در دانشگاه علامه طباطبایی

ناظمی اردکانی در گفت وگو با فارس خبر داد: کنگره جامعه اسلامی مهندسین 7 تیر برگزار می شود

صدور حکم برخی متهمان آشوب های پاسداران و دی ماه

عارف: مبارزه با فساد اولویت کل نظام است

چرا «دختر شینا» موفق بود؟

بهترین فیلم عاری از دخانیات امسال جایزه می گیرد

لیبرمن از ساخت مانع دریایی برای مقابله با نفوذ حماس خبرداد

وزیر فرهنگ و ارشاد خطاب به معاونانش: مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر با نگاه راهبردی بررسی شود

تاریخ مصرف «جمنا» برای انتخابات قبلی بود / حرف ضرغامی موضوع تازه ای نیست؛ «ایثارگران» از قبل هم جزء «جمنا» نبودند / اینکه کسی کاندیدای «جمنا» بوده، به معنای پذیرفتن سازوکار آن نیست

یگان های نظامی باید در برابر حوادث غیرمترقبه آمادگی ذهنی و جسارت ورود به صحنه را داشته باشند

مراقب اندوخته های معنویمان باشیم

ابلاغ محورها و برنامه های اجرایی حوزه اقتصادی استانداری ها در سال جاری

نماینده کازرون خواستار حفظ آرامش و امنیت مردم شد

رحیمی: مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در رای گیری CFT آبستراکسیون کردند

عراقچی امشب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری

اهالی سرتیوک هفتکل بافت تاریخی روستای خود را مرمت می کنند

وقایع کنگره حزب اعتماد ملی مقوله ای درون سازمانی است

وقایع کنگره حزب اعتماد ملی مقوله ای درون سازمانی است

لاریجانی انتخاب نبیه بری به عنوان رییس مجلس لبنان را تبریک گفت

تحریم های آمریکا علیه ایران و کوبا فرصتی برای دو ملت است

معاون سیاسی وزارت کشور: مسائل پیش آمده در کنگره حزب اعتماد ملی درون سازمانی است

عرضه «مصحف مخصوص حفظ و مرور مبلغان» در نمایشگاه بین المللی قرآن

ظاهر جدید سی و سه پل با نرده! + عکس

کارگروه فرهنگی مبارزه با اعتیاد در آذربایجان غربی ایجاد شود

انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا برگزار شد

کمیسیون امنیت سه شنبه درباره لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم اعلام نظر می کند

هماهنگ کننده سازمان ملل در امور لبنان با ظریف دیدار کرد

خود را سرباز امام زمان (عج) می دانستم که با خبرنگار بی حجاب مصاحبه نکردم

اختتامیه کنفرانس بین المللی «سبک زندگی قرآنی» در پاکستان برگزار شد

اختتامیه کنفرانس بین المللی «سبک زندگی قرآنی» در پاکستان برگزار شد