مطالب مرتبط:
مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی
شعار سال 97 دوای بسیاری از دردهای اقتصادی است/ حمایت از کالای ایرانی؛ پادزهر تحریم های استکبار جهانی
شعار سال (حمایت از کالای ایرانی )
حمایت از کالای ایرانی مهمترین محور اقتصاد مقاومتی/ مردم برای تحقق شعار امسال منتظر دولتمردان نمانند
سال 1397 «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 فروردین 1397 ساعت 05:312018-03-23سياسي

راه حل برطرف نمودن موانع تحقق شعار سال مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی


به یک معنا هر حمایت دولتی، معنایی جز ایجاد رانت یا سپر برای برخی فعالان اقتصادی ندارد اما چگونه می توان در قبال این حمایت، منافع ملی بزرگ تری را نصیب اقتصاد کرد؟ با چه معیارهایی در عملکرد باید اجازه داد از بین چند شرکت، - تنها الف و ب با حمایت دولتی، موفق تر شوند؟ رهبر انقلاب اسلامی در پیام نوروزی امسال خود خطاب به آحاد مردم و مسئولان، مسئله ی اصلی کشور را مسئله ی اقتصاد و معیشت مردم دانستند و با محور قرار دادن تولید ملی برای حل این مسئله، شعار و نام سال 1397 را حمایت از کالای ایرانی اعلام کردند.

دکتر سید احسان خاندوزی، استادیار دانشکده ی اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در یادداشت زیر به بررسی موانع تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی و راه حل برطرف نمودن این موانع پرداخته است.

[*] مشکل کجاست؟ شبهه دوگونه است: علمی و عملی.

در شبهه ی علمی، مخاطب نسبت به درستی یک مدعا، تردید دارد، باور نیافته و اقناع نشده است اما در شبهه ی عملی، او به آنچه در منطق و نظر پذیرفت، پایبندی نشان نمی دهد و با عذرهایی، به اصطلاح از بار مسئولیت شانه خالی می کند و در عمل التزام ندارد؛ همچون کسی که با علم به مضرات دخانیات، نمی تواند در مقابل تعارف دوستان یا عادت دیرینه ی خود یا هر دلیل دیگری، مقاومت کند و سیگار نکشد.

این رفتار در سطح اجتماعی نیز بسیار بروز می کند، مثلاً خداوند انکار اطرافیان فرعون را، هم زمان با یقین به حقانیت فرستاده ی الهی، نتیجه ی میل به برتری طلبی و ظلم آن ها می شمارد.

(نمل:14) تبیین سال های اخیر پیرامون نتایج حمایت از کالای ایرانی، جامعه ی امروز ما را به سطحی از رشد رسانده که شبهه ی علمی اندکی در باب آن دارد.

کمتر انسان اهل مطالعه و انصافی است که تردید داشته باشد حمایت از کالای ساخت داخل، به نفع رونق کارگاه های نیمه تعطیل و اشتغال کارگران بیکار ایرانی و کاهش وابستگی به بیرون است؛ اما تعداد خانواده هایی که واقعاً مطابق این باور، عمل کنند به قدر کافی زیاد و فراگیر نیست تا این باور به مؤلفه ی رفتار جمعی ایرانیان تبدیل شده باشد.

اگر این گزاره درست باشد، آنچه باید وجهه ی همت سیاست گذاران قرار گیرد، رفع موانع عملی است.

تکرار استدلال علمی و ساختن محصولات رسانه ای اگر بر اراده و انگیزه اثرگذار نشود، گره گشا نخواهد بود و نسخه ی علاجِ ندانستن، برای درمانِ نخواستن به کار نمی آید.

البته باید دانست که یک عنصر راهزن در قبول ایده ی حمایت از کالای داخلی، تصور ناصحیحی است که موجب عدم تصدیق آن می شود.

حمایت از کالای ساخت داخل در تناسب با سایر ارزش های اسلامی و ایرانی معنا دارد: به عنوان نمونه حمایت از هر کالای ایرانی با هر ویژگی و کیفیتی مقصود سیاست گذار حکیم نخواهد بود و اگر قطعه­ ها یا کالاهایی هستند که استفاده از آن به کاهش عمر دستگاه های تولید، محصولات معیوب یا فاقد استاندارد منجر می شود و به سلامت مصرف کننده زیان وارد می کند، توصیه ی حمایت مشمول آن نمی شود.

همچنین این تصور که در ورای شعار سال 1397، خودکفایی در تمام کالاها، انکار استفاده از محصولات خارجی، بستن مرزهای تجارت، انزوای جهانی و اباطیلی شبیه به آن وجود دارد، از دیگر کج فهمی­ هایی است که موجب روگرداندن و عدم تصدیق این ایده از طرف پاره­ ای از بدنه ی جامعه می­ شود.

خودکفایی در تمام محصولات، نه تنها برای هیچ اقتصادی ممکن نیست بلکه مطلوب هم شمرده نمی شود: یعنی گاه عقل، ما را به جایگزینی محصولات داخلی که هزینه ی بلندمدت هنگفت و غیر قابل جبران دارند با محصولات خارجی، فرامی­ خواند (مانند کالاهایی که هیچ مزیتی برای صرف منابع داخلی برای تولید آن وجود ندارد یا مصرف چوب و کاغذ و غیره که به بهای از دست رفتن منابع طبیعی نسل حاضر و آتی است).

[*] مانع ذهنی حال پرسش این است که با فرض داشتن همان تصور صحیح، موانع التزام عملی جامعه ی ما به حمایت از کالای ایرانی چیست؟ عقلانیت اقتصادی که در تئوری­ های مدرن ترویج می شود، بی وطن است، فراسرزمینی است و تعلقات ملی ندارد؛ بنابراین آدمیانی پرورش می دهد که صرفاً با چرتکه ی جیب خودشان و نفع خودشان، انتخاب می کنند.

آدام اسمیت می­ گفت هرکس برای نفع خود کار کند به نفع جامعه نیز خواهد بود اما این تعمیم که برخی جاها درست است، بی شمار مثال نقض دارد: فروش لباس قاچاق چینی حتماً کم زحمت تر از تولیدی پوشاک است اما آیا هر ارزان تر و سودآورتری، در راستای نفع ملی نیز هست؟ آیا وضع هر محدودیت و حمایتی از سوی دولت ها برای محصولات کشور خودشان، غیرمعقول است؟ آیا کارگردانان اقتصاد در مغرب زمین، نسبت به ارزش­ های ملی، خنثی و جهان وطنی هستند؟ برای کسانی که با تاریخ اقتصاد غرب و عملکرد واقعی امروز آن آشنایی دارند، این عبارات به طنز می ماند؛ آخرین نمونه­ اش، حمایت هفته ی گذشته دولت آمریکا از فولاد آن کشور و در نتیجه محدود کردن واردات فولاد است.

در بیان ژورنالیستی و کلاسیک از اقتصاد، انسان فقط به نفع مادی خود نگاه می کند و جز این نباید انتظار داشت.

چنین اندیشه ای در ذهنِ تولیدکننده، به تولید یا واردات هر محصول که بیشترین سود را دارد می انجامد و در ذهنِ مصرف کننده، به رفتار حداکثرسازی منفعت از طریق انتخاب کالاها با کمترین هزینه و بیشترین کیفیت.

از آنجا که تحقق چنین ماشین حساب بی روحی، به زیر پا گذاشتن مصالح جامعه به بهانه ی منافع فردی می انجامید و جامعه ای ذره وار و گسیختنی در پی داشت، از دهه­ ها قبل در مهد اقتصاد مدرن نیز به تصحیح این انگاره همت گماشتند.

این تصحیح با دو اهرم دنبال شد: اهرم فرهنگی که ارزش­ های اخلاقی یا ملی­ گرایانه را در منطق تولیدکنندگان و مصرف­ کنندگان، ارجمند و محترم می ساخت و الگوهایی اخلاقی از شرکت­ ها یا خانواده­ ها یا نخبگانِ وفادار به منافع ملی را پیش چشم مردمان، بزرگ می­ آراست؛ چانگ از اقتصاددانان کره­ ای ساکن آمریکا در کتاب خود به خائن پنداشتن خریداران کالاهای خارجی نزد مردم کره در دهه­ های قبل اشاره می­ کند.

تزریق حس افتخار برای عبارت ساخت کشورم یا شعارهای رییس جمهور فعلی آمریکا در خرید محصولات آمریکایی و هزاران برنامه ی دیگر، در همین راستا است.

اهرم حقوقی که تولیدکنندگانِ با درجه ی بالای محتوای بومی (local content) را از تشویق­ ها و حمایت های قانونی بهره مند می­ ساخت یا مصرف­ کنندگان کالاهای خارجی یا لوکس را با نرخ­ های مالیاتی بالاتر، مورد حمله قرار می­ داد.

برخلاف شعار آزادیِ مصرف­ کننده، تمام اقتصادهای پیشرفته، قوانین سخت گیرانه­ ای برای مصرف خارج از الگوی انرژی و سایر کالاهای راهبردی وضع کردند تا اگر قیمت­ های صرفاً بازاری موجب بازدارندگی رفتار مردم نیست، این قوانین و قیمت­ های مالیاتی سبب حفظ منافع ملی شود.

­ واقعیت آن است که طبقه ی فرامتوسط شهری در کشور ما، به شکل افراطی توسط ویروس انسان صرفاً اقتصادی آلوده شده اند و گمان می­ کنند اگر در جایی نفع ملی ایرانیان با پرداخت درصدی بیشتر برای پوشاک وطنی یا اندکی کیفیت کمتر برای لوازم خانگی داخلی حفظ می شود، نباید برای آن­ دست اهداف، هزینه ای از جیب بپردازد.

در این میان البته یک مصداق همیشه آزاردهنده و توجیه کننده وجود دارد و آن صنعت خودرو است.

انصافاً در این خصوص باید حق را به مصرف کننده داد و دولت های ناظر بر تولیدکننده را به سرعت و جدیت، مؤاخذه و مأمور رفع این نقصان کرد.

در گفتگوهای عمومی جامعه ی ما، مصداق خاص خودرو، به عامل توجیه سرکشی از ایده ی حمایت از کالای ایرانی در سایر مواضع بی ربط و باربط تبدیل شده است و درنتیجه، مخاطب عام با وجود علم به منافع خرید کالای ایرانی، در عمل حاضر به پرداخت هیچ هزینه ای برای منافع اجتماعی نیست.

البته اقلیت دیگری نیز وجود دارند که حاضر به پرداخت هزینه نیستند اما نه به سبب رسوخ ایده ی انسانِ اقتصادیِ محض، بلکه به جهت نفوذ ویروس تفاخر و توهم ملحق شدن به طبقات بالا با معیار مصرف کالای خارجی و لوکس (به اصطلاح خرید اجناس برند).

این گروه، حتی حاضر به رفتارهای ضد انسان اقتصادی و غیرعقلایی هستند (پرداخت چند برابر هزینه برای رفع نیاز مشابه و کالای تقریباً مشابه).

گره خوردن منزلت اجتماعی با مصرف کالاهای ویژه، می­ تواند مانع عملی دیگری در مسیر ایده ی حمایت از کالای ایرانی شمرده شود.

[*] مانع عینی مانع اول نباید سیاست گذار را به این هوس بیندازد که بدون زیرسازی و تنها با اهرم فرهنگ سازی و مشوق­ های حقوقی، امکان هدایت همه ی رانندگان به جاده ی کالای ایرانی وجود دارد.

جاده باید خود، حائز شرایط عینی باشد، اگرنه رانندگان در بلندمدت به هوای کار فرهنگی یا معافیت از عوارض، جاده ی پرخطر را بر کم خطر یا جاده ی بدون جذابیت و امکانات را بر مسیر جذاب برنمی­ گزینند.

دستورات و امور اعتباری، اگر پایه در امر حقیقی نداشته باشند، محکوم به شکستند؛ این همان اصل مهمی است که شهید مطهری درخصوص لزوم تبعیت اقتصاد برنامه ای از اقتصاد واقعی ذکر می کنند.

حال در موضوع حمایت از کالای داخلی، آن مانع عینی کدام است؟ به نظر می رسد: کیفیت و هزینه ی تمام شده ی کالای ایرانی برای مصرف کننده.

مردمِ جامعه را می توان سال­ ها با اهرم­ های فرهنگی و حقوقی به حمایت از کالاهای وطنی ترغیب کرد اما در بلندمدت، کالای تولید داخل باید بتواند به تنهایی از حیثیت خویش دفاع کند.

کالای باکیفیتی که هزینه ی تمام شده ی قابل هماوردی با سایر رقیبان دارد، حتی با ضعف اهرم فرهنگی و حقوقی نیز خواهد توانست موقعیت خویش را در بازار داخل و حتی خارج اثبات نماید.

به بیان دیگر، بند 1 تدابیر دوره ی گذار محسوب می شوند تا زمانی که کیفیت و هزینه ی تمام شده ی کالاها به سطح قابل رقابت برسند و آن موعد باید برای جامعه روشن و منتظره باشد.

نتیجه آن خواهد شد که وضع مطلوب برای نظام اقتصادی وقتی است که کالاهای سرمایه­ ای و مصرفی کلیدی ما چنان مختصات کیفی و قیمتی داشته باشند که حتی انسان محضِ اقتصادی نیز نفع خود را در خرید کالای ایرانی ببیند اما زنهار که هیچ کشوری بدون طی بند 1 و سال ها همراهی و هزینه پرداختن دولت و ملت، به مرزهای بهترین محصولات نرسیده است.

هیچ گاه اولین خودروها و محصولات مخابراتی آلمانی، محصولات دیجیتالی ژاپنی و کره ای و امثالهم، بهترین ها نبوده اند اما با تدابیر عینی و ذهنی، طی دوره ای خود را به مرز رقابت خارجی رساندند.

با این رویکرد، مهم ترین دستور کار شعار امسال برای سیاست گذاران، ارائه ی بسته­ ای از تمهیداتی است که ظرف مثلاً دو برنامه ی توسعه، کالاهای ایرانی منتخب و مزیت دار را به کیفیت و هزینه ی تمام شده ی قابل رقابت برسانند و البته در این دوره نیز از پشتیبانی مردم نسبت به این هدف ملی و دینی مطمئن باشد.

[*] لوازم رفع مانع عینی در این دستور کار توجه به چند نکته حائز اهمیت است: اتخاذ یک سیاست صنعتی (رشته فعالیت­ های مزیت دار آتی یا راهبردی کشور) که مورد اجماع نظر تمام دولت و همچنین مجلس باشد و در دوره ی میان مدت از ثبات حمایتی برخوردار باشد، ضرورتی است که سه دولت اخیر طی 15 سال گذشته به آن ورود کرده­ اند اما هیچ گاه آن را به سرانجام نرسانده­ اند.

قاعده ی منابع محدود به ما می گوید امکان حمایت مؤثر و تمرکز هم زمان بر صدها محصول صنعتی یا کشاورزی یا بخش های متنوع خدمات (از گردشگری تا پزشکی و غیره) هیچ گاه میسر نخواهد بود.

پخش منابع بین همه، یعنی به کمال نرسیدن هیچ کدام.

درخصوص تولیدکنندگانِ محصولات ایرانی باید میان حمایت عام دولت که به معنای محیط کسب وکار کم مانع و کم هزینه، تسهیل دیوان­ سالاری­ ها و مجوزها، کاهش فساد و ثبات اقتصاد کلان (تورم، نرخ ارز، نرخ سود و.

) است با حمایت خاص دولت که باید تنها و تنها نصیب بنگاه­ های با عملکرد تولیدی و صادراتی برجسته و بهره­ ور در رشته فعالیت­ های مزیت­ دار یا راهبردی شود، تمایز قائل شد؛ مانند وضع معافیت­ های مالیاتی یا دیوارهای تعرفه ای موقت، اعطای یارانه ی سود تسهیلاتی یا یارانه ی فروش در نمایشگاه های خارجی و اعتبار صادراتی و امثالهم.

حمایت­ های عام دولت از تولید کالای ایرانی، زمانی به ثمر خواهد نشست که اساساً صاحبان فن و سرمایه، مسیر تولید را برای ثروتمند شدن خویش، انتخاب کنند.

به بیان دیگر چنانچه فعالیت غیرمولد از حاشیه ی سود بالاتر یا مساوی با فعالیت پرزحمت تولید برخوردار باشد، اساساً رونق به تولید کالای ایرانی بازنخواهد گشت.

شفافیت این دست درآمدهای سفته بازانه و اخذ مالیات­ های گزنده از آن ها، می­ تواند جریان وجوه و سرمایه ی انسانی را به تولید محصولات ایرانی سوق دهد.

به یک معنا هر حمایت دولتی، معنایی جز ایجاد رانت یا سپر برای برخی فعالان اقتصادی ندارد اما چگونه می­ توان در قبال این حمایت، منافع ملی بزرگ تری را نصیب اقتصاد کرد؟ با چه معیارهایی در عملکرد باید اجازه داد از بین چند شرکت، تنها الف و ب با حمایت دولتی، موفق­ تر شوند؟ آسیب­ شناسی سال­ ها حمایت غیرهدفمند از برخی صنایع چه درس­ هایی برای ما دارد؟ پاسخ به این پرسش، بخش مهم بسته­ ای است که باید دولت در راستای حمایت از کالای ایرانی تدوین نماید.

قاعده ی کشورهای موفق می­ گوید برای نظارت پذیر بودن و رانت جویی کمتر در حمایت­ های خاص دولت، باید ضمن شفافیت، زمانمند بودن و مشروط به عملکرد بودن حمایت ها، تمرکز را تنها بر موفق­ ترین تولیدکنندگان قرار داد که قابلیت رصد، مؤاخذه و پاسخگویی بیشتری دارند.

نیازی به توضیح ندارد که مختصات موقعیت اکنون ما، فاصله ای معنادار با اصول فوق دارد: نه اجماعی برای سیاست صنعتی شکل گرفته، نه دولت ها حمایت عام خود را برای کم هزینه ساختن تولید و رفع فساد به خوبی محقق می­ کنند، نه حاشیه ی سود فعالیت­ های سوداگرانه به حداقل رسیده است و نه حمایت خاص دولت­ ها از صنایع منتخب، به شکل رشد کیفیت و کاهش هزینه ی تمام­ شده نمایانگر شده است.

اگر این مانع عینی مدنظر سیاست گذار قرار نگیرد، احساس جامعه از شعار حمایت از کالای ایرانی ، مهربانی یک طرفه از سوی خریدار و بی­ مهری و بی صداقتی از سوی دولت و تولیدکننده است.

این­ گونه است که باز هم مردم علی رغم علم به منافع تولید کالای وطنی، در عمل پای چنین توافق یک­ سویه­ ای نمی­ روند.

اکثریت مردم زمانی هزینه­ های دوره ی گذار را می­ پردازند که بدانند این هزینه­ ها همواره تداوم نخواهد داشت و تولیدکنندگانی که از این حمایت­ ها منتفع می شوند نیز در آینده، محصولی باکیفیت و قیمت قابل رقابت ارائه خواهند داد.

[*] جمع بندی اکثر طبقات جامعه ی ما شبهه ی علمی درخصوص نتایج حمایت از کالای داخلی ندارند اما شبهه ی عملی جدی در فضای تولید، مردم را از حمایت از کالای ایرانی دور ساخته است.

این شبهه ی عملی، مانع حقیقی حمایت از کالای ایرانی است که در نقطه ی پایانی خط تولید و خاتمه ی شبکه ی فروش و مصرف قرار دارد که برای رفع آن لازم است از نهاده های تولید یا به عبارتی از نیروی کار و سرمایه گذار ایرانی حمایت صورت گیرد؛ یعنی مطالبه ای است برای به حداقل رساندن هزینه ی تمام شده ی کالای ایرانی .

به حداقل رساندن هزینه ی تمام شده نیز به معنای بهره وری، بهبود سطح فناوری و کیفیت، کم مانع بودن محیط کسب وکار، حذف قاچاق، کم هزینه بودن نظام فروش و توزیع و ناچیز بودن فساد اقتصادی است.

همچنین این شعار مستلزم ثبات بلندمدت قیمت مواد اولیه، متغیرهای اقتصاد کلان و چارچوب های نهادی بلندمدت تری برای تضمین حقوق مالکیت، قراردادهای مستحکم و ثبات راهبرد حمایتی کشور طی دولت ها و مجالس متفاوت است و این مقدمات یعنی جهش به مرحله ی بالاتر از توسعه و پیشرفت.

با این نگاه، حمایت از کالای ایرانی شعاری است که اگر قرار باشد به طور کامل محقق شود، بسیاری از مطلوب های اقتصاد مقاوم نیز پیش از او محقق شده اند.

نام او، نام جمله سال های قبل را با خود حمل می کند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای (مد ظله العالی)
کلید واژه ها: حمایت - ایرانی - اقتصاد - دانشگاه علامه طباطبایی - رهبر انقلاب اسلامی - علمی - علامه طباطبایی - انقلاب اسلامی - دانشگاه علامه - هایی - پیام نوروزی - رهبر انقلاب - رفتار - ایرانیان - مردم - طباطبایی - درست - وابستگی - اجتماعی - اقتصادی - کارگران - خانواده - دانشگاه - مطالعه - کارگاه - نوروزی - مقاومت - اسلامی - انگیزه - اشتغال

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام دوره های تابستانی باشگاه خبری ـ فرهنگی توانا آغاز شد

رشت تنها شهر خوراک شناسی حلال دنیا است

پایان اعتصاب غذای «محمود بهشتی»

با کتمان آسیب های اجتماعی نمی توان آن ها را برطرف کرد

افتتاح پد بالگرد بیمارستان تامین اجتماعی زرند

دفتر «متکی» دریافت وام چندین میلیاردی را تکذیب کرد

جناح بازی در مسجد جایی ندارد

2گانگی مدیریت در مناطق آزاد خدمت رسانی را مختل می کند

300 دفتر خدمات الکترونیک ساتا در سطح کشور فعالیت دارند

پایان حالت فوق العاده در ترکیه پس از دو سال

گزیده اخبار سیاسی 27 تیر

حضور روحانیت در کرمانشاه نگاه مردم را تغییر داد/ شکل گیری یک جریان سکولار در حوزه

استخدام مهندس عمران جهت کار اجرایی در تهران

برخورد قاطعانه ولایتی با خبرنگار بی حجاب راشاتودی

پیام تسلیت برای درگذشت رییس روابط عمومی پالایشگاه شیراز

برگزاری نشست بزرگان استان الحدیده در مخالفت با متجاوزان و اشغالگری

سردار سلامی با حفظ سمت "سرپرست معاونت هماهنگ کننده سپاه" شد

با حکم سرلشکر جعفری سردار آبرومند جانشین قرارگاه جنگ نرم سپاه شد

ثبت نام دوره های تابستانی باشگاه خبری-فرهنگی توانا آغاز شد

سهم 10 درصد آب شرب از آبیاری فضای سبز مشهد

معاون حقوقی وزیر دادگستری: 12 هزار زندانی چک بی محل داریم

قدردانی رییس شورای قضایی خراسان رضوی از وزارت نیرو

مصاحبه / تشریح برنامه های دهه کرامت

برگزاری سومین جلسه هیئت مدیره اتحادیه تشکل ها و موسسات قرآنی لرستان

دیپلماسی ریزگردی ایران

اثر «بوی پیراهن یوسف» در یزد رونمایی شد

نشست استاندار ایلام با نمایندگان هلدینگ خلیج فارس برگزار شد

شروع جلسه هیات مدیره استقلال/ افتخاری هم آمد

امام جمعه تبریز: حج، مظهر وحدت است

پایان اعتصاب غذای «محمود بهشتی»

دادستان کل کشور : حمایت ازطرحهای مسالمت آمیزدر زمینه مقابله با بدحجابی

کنایه بهرام رادان به تابستان داغ/ سفر رونالدو به چین

کلنگ عملیات گازرسانی به چهار روستای سلسله به زمین زده شد

فعالیت سازمان های مردم نهاد برای توسعه سلسله ضروری است

حضور پدر با چهره خندان در مراسم ختم پسر

تحلیل "ال پاییس" درباره اتحاد ترامپ و پوتین برای دوری از اروپا

بعد از 20 سال نخستین پرواز اتیوپی به اریتره انجام شد

خرید گندم از مرز 6 میلیون تن گذشت

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به یک ادعا در مورد خاموشی های اخیر

فولادگر: تعریف جوانان از اشتغال اشتباه است

در گفت و گو با فارس مطرح شد؛ واکنش بازرس خانه احزاب به عدم واریز یارانه احزاب از سوی وزارت کشور

رتبه اول نشریات بانک سپه در چهاربخش جشنواره ملی انتشارات

نماینده تهران: طرح عضویت اقلیت ها در شوراها با نظر محسن رضایی از دستور کار مجمع خارج شد

کلنگ عملیات گازرسانی به چهار روستای سلسله به زمین زده شد

عدم دسترسی نسل آینده به دریا در سواحل مازندران نگران کننده است

فعالیت سازمان های مردم نهاد برای توسعه سلسله ضروری است

اخبار منتشرشده درباره محتوای انتخاباتی نشست ها با رییسی نادرست است

«پرواز همای» پروژه بزرگ «حلاج» را روی صحنه می برد

تلاش دشمن برای تخطئه کردن نهادهای رهبری/ جهاد سازندگی را در جهاد کشاورزی احیا می کنیم

ضعف بهره گیری از ظرفیت استعداد معلولان جبران شود

«ماندلا» با موفقیت آزمون احترام به آزادی را پشت سر گذاشت/نژادپرستی هنوز پایان نیافته است

مدیران استان زنجان به درایت مقام معظم رهبری برای عبور از بحران ها، باور قلبی دارند

78درصد تصرفات سواحل متعلق به اشخاص حقیقی است/ سهم 22 درصدی تصرفات دولتی در سواحل

بازدید معاون آموزشی جهاددانشگاهی کشور از خبرگزاری ایسنای خراسان جنوبی

حراست دستگاه های اجرایی نقش اساسی در صیانت از حقوق مردم دارند

پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی ادامه دارد

نماینده مجلس: بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش های جعلی خودرو

یک روز در میان مردم

اجلاس اساتید و نخبگان بسیجی حوزه های علمیه

دولت؛ میان دار عبور از تلاطم اقتصادی

یک گام مانده به ترمیم کابینه

آخرین اخطار مالیاتی به بانک هایی که اطلاعات مالی را نمی دهند

چرا نمی شود کار پیدا کرد؟

پزشکیان: ایران با روسیه درباره تبادل نفت در برابر غذا توافقی نکرده

برخورد قاطعانه ولایتی با خبرنگار بی حجاب راشاتودی

چه رنگ و نوری برای اتاق خواب مناسب است؟

دادستان کل کشور: بابک زنجانی قطعا اعدام می شود

نقش روحانی در مذاکره ولایتی و پوتین

استخدام منشی خانم در آموزشگاه زبان ایرانمهر محدوده غرب

کتاب آیت الله جنتی منتشر شد

دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه ای و سابقه دار ابلاغ شد

دادستان کل کشور: بابک زنجانی قطعا اعدام می شود

روابط ایران و چین از نظر تاریخی کمرنگ شده است

جزییات درخواست کارگران برای بازنگری در دستمزد 97

بهره برداری از فاز اول بیمارستان "292 تختخوابی شهید جلیل" یاسوج به زودی

برخورد با احتکار کنندگان کالا در استان مرکزی

حجت الاسلام حسین حق شناس تنگستانی درگذشت

شرایط برقراری بیمه بیکاری چیست؟

دولت؛ میان دار عبور از تلاطم اقتصادی

نشست بانوی مومن انقلابی

تلاش دشمن برای ایجاد دوقطبی در حوزه ها

برگزاری اردوی مختلط و کنسرت در دانشگاه ممنوع است

گرامیداشت یاد نلسون ماندلا

فردا شب انجام می شود افتتاح مرکز تخصصی حفظ قرآن در شرق تهران

«اختلال، اعوجاج، ارتباط» به روایت عکس و چیدمان

سیره عملی امام در مواجهه با قطعنامه 598

رشت تنها شهر خوراک شناسی حلال دنیا است

ارتقای رشد اقتصادی در گرو بکارگیری تکنولوژ ی های روز

ایجاد خوشه های صنعتی با تکیه بر کسب و کارهای نو در کهگیلویه و بویراحمد

ساماندهی معتادان مهمترین راهبرد بهزیستی است

2 هزار واحد بوم گردی در کشور هدف گذاری شد

مجروحیت مانعی برای جبهه رفتن این فرمانده گردان غواص نبود

انجام مقاوم سازی در 42 درصد روستاهای بالای 20 خانوار

ذخایر نفت ایران افزایش یافت

کتاب آیت الله جنتی منتشر ش0

اجرای طرح «حجاب آری یا نه» در مدرسه بنت الرسول لرستان

تامین نیروی انسانی کارآمد از دستاوردهای مهم طرح تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس و نهضتی

عارف: از حضور بازرسان آژانس در دانشگاه ها اطلاع کافی ندارم

فال روزانه پنجشنبه 28 تیر ماه 97

وزیر ارتباطات: با اصلاح فرآیندها و اجرای دولت الکترونیک فساد را ریشه کن می کنیم

راه حل برطرف نمودن موانع تحقق شعار سال مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی

راه حل برطرف نمودن موانع تحقق شعار سال مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی