مطالب مرتبط:
مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی
شعار سال 97 دوای بسیاری از دردهای اقتصادی است/ حمایت از کالای ایرانی؛ پادزهر تحریم های استکبار جهانی
شعار سال (حمایت از کالای ایرانی )
حمایت از کالای ایرانی مهمترین محور اقتصاد مقاومتی/ مردم برای تحقق شعار امسال منتظر دولتمردان نمانند
سال 1397 «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 فروردین 1397 ساعت 05:312018-03-23سياسي

راه حل برطرف نمودن موانع تحقق شعار سال مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی


به یک معنا هر حمایت دولتی، معنایی جز ایجاد رانت یا سپر برای برخی فعالان اقتصادی ندارد اما چگونه می توان در قبال این حمایت، منافع ملی بزرگ تری را نصیب اقتصاد کرد؟ با چه معیارهایی در عملکرد باید اجازه داد از بین چند شرکت، - تنها الف و ب با حمایت دولتی، موفق تر شوند؟ رهبر انقلاب اسلامی در پیام نوروزی امسال خود خطاب به آحاد مردم و مسئولان، مسئله ی اصلی کشور را مسئله ی اقتصاد و معیشت مردم دانستند و با محور قرار دادن تولید ملی برای حل این مسئله، شعار و نام سال 1397 را حمایت از کالای ایرانی اعلام کردند.

دکتر سید احسان خاندوزی، استادیار دانشکده ی اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در یادداشت زیر به بررسی موانع تحقق شعار سال یعنی حمایت از کالای ایرانی و راه حل برطرف نمودن این موانع پرداخته است.

[*] مشکل کجاست؟ شبهه دوگونه است: علمی و عملی.

در شبهه ی علمی، مخاطب نسبت به درستی یک مدعا، تردید دارد، باور نیافته و اقناع نشده است اما در شبهه ی عملی، او به آنچه در منطق و نظر پذیرفت، پایبندی نشان نمی دهد و با عذرهایی، به اصطلاح از بار مسئولیت شانه خالی می کند و در عمل التزام ندارد؛ همچون کسی که با علم به مضرات دخانیات، نمی تواند در مقابل تعارف دوستان یا عادت دیرینه ی خود یا هر دلیل دیگری، مقاومت کند و سیگار نکشد.

این رفتار در سطح اجتماعی نیز بسیار بروز می کند، مثلاً خداوند انکار اطرافیان فرعون را، هم زمان با یقین به حقانیت فرستاده ی الهی، نتیجه ی میل به برتری طلبی و ظلم آن ها می شمارد.

(نمل:14) تبیین سال های اخیر پیرامون نتایج حمایت از کالای ایرانی، جامعه ی امروز ما را به سطحی از رشد رسانده که شبهه ی علمی اندکی در باب آن دارد.

کمتر انسان اهل مطالعه و انصافی است که تردید داشته باشد حمایت از کالای ساخت داخل، به نفع رونق کارگاه های نیمه تعطیل و اشتغال کارگران بیکار ایرانی و کاهش وابستگی به بیرون است؛ اما تعداد خانواده هایی که واقعاً مطابق این باور، عمل کنند به قدر کافی زیاد و فراگیر نیست تا این باور به مؤلفه ی رفتار جمعی ایرانیان تبدیل شده باشد.

اگر این گزاره درست باشد، آنچه باید وجهه ی همت سیاست گذاران قرار گیرد، رفع موانع عملی است.

تکرار استدلال علمی و ساختن محصولات رسانه ای اگر بر اراده و انگیزه اثرگذار نشود، گره گشا نخواهد بود و نسخه ی علاجِ ندانستن، برای درمانِ نخواستن به کار نمی آید.

البته باید دانست که یک عنصر راهزن در قبول ایده ی حمایت از کالای داخلی، تصور ناصحیحی است که موجب عدم تصدیق آن می شود.

حمایت از کالای ساخت داخل در تناسب با سایر ارزش های اسلامی و ایرانی معنا دارد: به عنوان نمونه حمایت از هر کالای ایرانی با هر ویژگی و کیفیتی مقصود سیاست گذار حکیم نخواهد بود و اگر قطعه­ ها یا کالاهایی هستند که استفاده از آن به کاهش عمر دستگاه های تولید، محصولات معیوب یا فاقد استاندارد منجر می شود و به سلامت مصرف کننده زیان وارد می کند، توصیه ی حمایت مشمول آن نمی شود.

همچنین این تصور که در ورای شعار سال 1397، خودکفایی در تمام کالاها، انکار استفاده از محصولات خارجی، بستن مرزهای تجارت، انزوای جهانی و اباطیلی شبیه به آن وجود دارد، از دیگر کج فهمی­ هایی است که موجب روگرداندن و عدم تصدیق این ایده از طرف پاره­ ای از بدنه ی جامعه می­ شود.

خودکفایی در تمام محصولات، نه تنها برای هیچ اقتصادی ممکن نیست بلکه مطلوب هم شمرده نمی شود: یعنی گاه عقل، ما را به جایگزینی محصولات داخلی که هزینه ی بلندمدت هنگفت و غیر قابل جبران دارند با محصولات خارجی، فرامی­ خواند (مانند کالاهایی که هیچ مزیتی برای صرف منابع داخلی برای تولید آن وجود ندارد یا مصرف چوب و کاغذ و غیره که به بهای از دست رفتن منابع طبیعی نسل حاضر و آتی است).

[*] مانع ذهنی حال پرسش این است که با فرض داشتن همان تصور صحیح، موانع التزام عملی جامعه ی ما به حمایت از کالای ایرانی چیست؟ عقلانیت اقتصادی که در تئوری­ های مدرن ترویج می شود، بی وطن است، فراسرزمینی است و تعلقات ملی ندارد؛ بنابراین آدمیانی پرورش می دهد که صرفاً با چرتکه ی جیب خودشان و نفع خودشان، انتخاب می کنند.

آدام اسمیت می­ گفت هرکس برای نفع خود کار کند به نفع جامعه نیز خواهد بود اما این تعمیم که برخی جاها درست است، بی شمار مثال نقض دارد: فروش لباس قاچاق چینی حتماً کم زحمت تر از تولیدی پوشاک است اما آیا هر ارزان تر و سودآورتری، در راستای نفع ملی نیز هست؟ آیا وضع هر محدودیت و حمایتی از سوی دولت ها برای محصولات کشور خودشان، غیرمعقول است؟ آیا کارگردانان اقتصاد در مغرب زمین، نسبت به ارزش­ های ملی، خنثی و جهان وطنی هستند؟ برای کسانی که با تاریخ اقتصاد غرب و عملکرد واقعی امروز آن آشنایی دارند، این عبارات به طنز می ماند؛ آخرین نمونه­ اش، حمایت هفته ی گذشته دولت آمریکا از فولاد آن کشور و در نتیجه محدود کردن واردات فولاد است.

در بیان ژورنالیستی و کلاسیک از اقتصاد، انسان فقط به نفع مادی خود نگاه می کند و جز این نباید انتظار داشت.

چنین اندیشه ای در ذهنِ تولیدکننده، به تولید یا واردات هر محصول که بیشترین سود را دارد می انجامد و در ذهنِ مصرف کننده، به رفتار حداکثرسازی منفعت از طریق انتخاب کالاها با کمترین هزینه و بیشترین کیفیت.

از آنجا که تحقق چنین ماشین حساب بی روحی، به زیر پا گذاشتن مصالح جامعه به بهانه ی منافع فردی می انجامید و جامعه ای ذره وار و گسیختنی در پی داشت، از دهه­ ها قبل در مهد اقتصاد مدرن نیز به تصحیح این انگاره همت گماشتند.

این تصحیح با دو اهرم دنبال شد: اهرم فرهنگی که ارزش­ های اخلاقی یا ملی­ گرایانه را در منطق تولیدکنندگان و مصرف­ کنندگان، ارجمند و محترم می ساخت و الگوهایی اخلاقی از شرکت­ ها یا خانواده­ ها یا نخبگانِ وفادار به منافع ملی را پیش چشم مردمان، بزرگ می­ آراست؛ چانگ از اقتصاددانان کره­ ای ساکن آمریکا در کتاب خود به خائن پنداشتن خریداران کالاهای خارجی نزد مردم کره در دهه­ های قبل اشاره می­ کند.

تزریق حس افتخار برای عبارت ساخت کشورم یا شعارهای رییس جمهور فعلی آمریکا در خرید محصولات آمریکایی و هزاران برنامه ی دیگر، در همین راستا است.

اهرم حقوقی که تولیدکنندگانِ با درجه ی بالای محتوای بومی (local content) را از تشویق­ ها و حمایت های قانونی بهره مند می­ ساخت یا مصرف­ کنندگان کالاهای خارجی یا لوکس را با نرخ­ های مالیاتی بالاتر، مورد حمله قرار می­ داد.

برخلاف شعار آزادیِ مصرف­ کننده، تمام اقتصادهای پیشرفته، قوانین سخت گیرانه­ ای برای مصرف خارج از الگوی انرژی و سایر کالاهای راهبردی وضع کردند تا اگر قیمت­ های صرفاً بازاری موجب بازدارندگی رفتار مردم نیست، این قوانین و قیمت­ های مالیاتی سبب حفظ منافع ملی شود.

­ واقعیت آن است که طبقه ی فرامتوسط شهری در کشور ما، به شکل افراطی توسط ویروس انسان صرفاً اقتصادی آلوده شده اند و گمان می­ کنند اگر در جایی نفع ملی ایرانیان با پرداخت درصدی بیشتر برای پوشاک وطنی یا اندکی کیفیت کمتر برای لوازم خانگی داخلی حفظ می شود، نباید برای آن­ دست اهداف، هزینه ای از جیب بپردازد.

در این میان البته یک مصداق همیشه آزاردهنده و توجیه کننده وجود دارد و آن صنعت خودرو است.

انصافاً در این خصوص باید حق را به مصرف کننده داد و دولت های ناظر بر تولیدکننده را به سرعت و جدیت، مؤاخذه و مأمور رفع این نقصان کرد.

در گفتگوهای عمومی جامعه ی ما، مصداق خاص خودرو، به عامل توجیه سرکشی از ایده ی حمایت از کالای ایرانی در سایر مواضع بی ربط و باربط تبدیل شده است و درنتیجه، مخاطب عام با وجود علم به منافع خرید کالای ایرانی، در عمل حاضر به پرداخت هیچ هزینه ای برای منافع اجتماعی نیست.

البته اقلیت دیگری نیز وجود دارند که حاضر به پرداخت هزینه نیستند اما نه به سبب رسوخ ایده ی انسانِ اقتصادیِ محض، بلکه به جهت نفوذ ویروس تفاخر و توهم ملحق شدن به طبقات بالا با معیار مصرف کالای خارجی و لوکس (به اصطلاح خرید اجناس برند).

این گروه، حتی حاضر به رفتارهای ضد انسان اقتصادی و غیرعقلایی هستند (پرداخت چند برابر هزینه برای رفع نیاز مشابه و کالای تقریباً مشابه).

گره خوردن منزلت اجتماعی با مصرف کالاهای ویژه، می­ تواند مانع عملی دیگری در مسیر ایده ی حمایت از کالای ایرانی شمرده شود.

[*] مانع عینی مانع اول نباید سیاست گذار را به این هوس بیندازد که بدون زیرسازی و تنها با اهرم فرهنگ سازی و مشوق­ های حقوقی، امکان هدایت همه ی رانندگان به جاده ی کالای ایرانی وجود دارد.

جاده باید خود، حائز شرایط عینی باشد، اگرنه رانندگان در بلندمدت به هوای کار فرهنگی یا معافیت از عوارض، جاده ی پرخطر را بر کم خطر یا جاده ی بدون جذابیت و امکانات را بر مسیر جذاب برنمی­ گزینند.

دستورات و امور اعتباری، اگر پایه در امر حقیقی نداشته باشند، محکوم به شکستند؛ این همان اصل مهمی است که شهید مطهری درخصوص لزوم تبعیت اقتصاد برنامه ای از اقتصاد واقعی ذکر می کنند.

حال در موضوع حمایت از کالای داخلی، آن مانع عینی کدام است؟ به نظر می رسد: کیفیت و هزینه ی تمام شده ی کالای ایرانی برای مصرف کننده.

مردمِ جامعه را می توان سال­ ها با اهرم­ های فرهنگی و حقوقی به حمایت از کالاهای وطنی ترغیب کرد اما در بلندمدت، کالای تولید داخل باید بتواند به تنهایی از حیثیت خویش دفاع کند.

کالای باکیفیتی که هزینه ی تمام شده ی قابل هماوردی با سایر رقیبان دارد، حتی با ضعف اهرم فرهنگی و حقوقی نیز خواهد توانست موقعیت خویش را در بازار داخل و حتی خارج اثبات نماید.

به بیان دیگر، بند 1 تدابیر دوره ی گذار محسوب می شوند تا زمانی که کیفیت و هزینه ی تمام شده ی کالاها به سطح قابل رقابت برسند و آن موعد باید برای جامعه روشن و منتظره باشد.

نتیجه آن خواهد شد که وضع مطلوب برای نظام اقتصادی وقتی است که کالاهای سرمایه­ ای و مصرفی کلیدی ما چنان مختصات کیفی و قیمتی داشته باشند که حتی انسان محضِ اقتصادی نیز نفع خود را در خرید کالای ایرانی ببیند اما زنهار که هیچ کشوری بدون طی بند 1 و سال ها همراهی و هزینه پرداختن دولت و ملت، به مرزهای بهترین محصولات نرسیده است.

هیچ گاه اولین خودروها و محصولات مخابراتی آلمانی، محصولات دیجیتالی ژاپنی و کره ای و امثالهم، بهترین ها نبوده اند اما با تدابیر عینی و ذهنی، طی دوره ای خود را به مرز رقابت خارجی رساندند.

با این رویکرد، مهم ترین دستور کار شعار امسال برای سیاست گذاران، ارائه ی بسته­ ای از تمهیداتی است که ظرف مثلاً دو برنامه ی توسعه، کالاهای ایرانی منتخب و مزیت دار را به کیفیت و هزینه ی تمام شده ی قابل رقابت برسانند و البته در این دوره نیز از پشتیبانی مردم نسبت به این هدف ملی و دینی مطمئن باشد.

[*] لوازم رفع مانع عینی در این دستور کار توجه به چند نکته حائز اهمیت است: اتخاذ یک سیاست صنعتی (رشته فعالیت­ های مزیت دار آتی یا راهبردی کشور) که مورد اجماع نظر تمام دولت و همچنین مجلس باشد و در دوره ی میان مدت از ثبات حمایتی برخوردار باشد، ضرورتی است که سه دولت اخیر طی 15 سال گذشته به آن ورود کرده­ اند اما هیچ گاه آن را به سرانجام نرسانده­ اند.

قاعده ی منابع محدود به ما می گوید امکان حمایت مؤثر و تمرکز هم زمان بر صدها محصول صنعتی یا کشاورزی یا بخش های متنوع خدمات (از گردشگری تا پزشکی و غیره) هیچ گاه میسر نخواهد بود.

پخش منابع بین همه، یعنی به کمال نرسیدن هیچ کدام.

درخصوص تولیدکنندگانِ محصولات ایرانی باید میان حمایت عام دولت که به معنای محیط کسب وکار کم مانع و کم هزینه، تسهیل دیوان­ سالاری­ ها و مجوزها، کاهش فساد و ثبات اقتصاد کلان (تورم، نرخ ارز، نرخ سود و.

) است با حمایت خاص دولت که باید تنها و تنها نصیب بنگاه­ های با عملکرد تولیدی و صادراتی برجسته و بهره­ ور در رشته فعالیت­ های مزیت­ دار یا راهبردی شود، تمایز قائل شد؛ مانند وضع معافیت­ های مالیاتی یا دیوارهای تعرفه ای موقت، اعطای یارانه ی سود تسهیلاتی یا یارانه ی فروش در نمایشگاه های خارجی و اعتبار صادراتی و امثالهم.

حمایت­ های عام دولت از تولید کالای ایرانی، زمانی به ثمر خواهد نشست که اساساً صاحبان فن و سرمایه، مسیر تولید را برای ثروتمند شدن خویش، انتخاب کنند.

به بیان دیگر چنانچه فعالیت غیرمولد از حاشیه ی سود بالاتر یا مساوی با فعالیت پرزحمت تولید برخوردار باشد، اساساً رونق به تولید کالای ایرانی بازنخواهد گشت.

شفافیت این دست درآمدهای سفته بازانه و اخذ مالیات­ های گزنده از آن ها، می­ تواند جریان وجوه و سرمایه ی انسانی را به تولید محصولات ایرانی سوق دهد.

به یک معنا هر حمایت دولتی، معنایی جز ایجاد رانت یا سپر برای برخی فعالان اقتصادی ندارد اما چگونه می­ توان در قبال این حمایت، منافع ملی بزرگ تری را نصیب اقتصاد کرد؟ با چه معیارهایی در عملکرد باید اجازه داد از بین چند شرکت، تنها الف و ب با حمایت دولتی، موفق­ تر شوند؟ آسیب­ شناسی سال­ ها حمایت غیرهدفمند از برخی صنایع چه درس­ هایی برای ما دارد؟ پاسخ به این پرسش، بخش مهم بسته­ ای است که باید دولت در راستای حمایت از کالای ایرانی تدوین نماید.

قاعده ی کشورهای موفق می­ گوید برای نظارت پذیر بودن و رانت جویی کمتر در حمایت­ های خاص دولت، باید ضمن شفافیت، زمانمند بودن و مشروط به عملکرد بودن حمایت ها، تمرکز را تنها بر موفق­ ترین تولیدکنندگان قرار داد که قابلیت رصد، مؤاخذه و پاسخگویی بیشتری دارند.

نیازی به توضیح ندارد که مختصات موقعیت اکنون ما، فاصله ای معنادار با اصول فوق دارد: نه اجماعی برای سیاست صنعتی شکل گرفته، نه دولت ها حمایت عام خود را برای کم هزینه ساختن تولید و رفع فساد به خوبی محقق می­ کنند، نه حاشیه ی سود فعالیت­ های سوداگرانه به حداقل رسیده است و نه حمایت خاص دولت­ ها از صنایع منتخب، به شکل رشد کیفیت و کاهش هزینه ی تمام­ شده نمایانگر شده است.

اگر این مانع عینی مدنظر سیاست گذار قرار نگیرد، احساس جامعه از شعار حمایت از کالای ایرانی ، مهربانی یک طرفه از سوی خریدار و بی­ مهری و بی صداقتی از سوی دولت و تولیدکننده است.

این­ گونه است که باز هم مردم علی رغم علم به منافع تولید کالای وطنی، در عمل پای چنین توافق یک­ سویه­ ای نمی­ روند.

اکثریت مردم زمانی هزینه­ های دوره ی گذار را می­ پردازند که بدانند این هزینه­ ها همواره تداوم نخواهد داشت و تولیدکنندگانی که از این حمایت­ ها منتفع می شوند نیز در آینده، محصولی باکیفیت و قیمت قابل رقابت ارائه خواهند داد.

[*] جمع بندی اکثر طبقات جامعه ی ما شبهه ی علمی درخصوص نتایج حمایت از کالای داخلی ندارند اما شبهه ی عملی جدی در فضای تولید، مردم را از حمایت از کالای ایرانی دور ساخته است.

این شبهه ی عملی، مانع حقیقی حمایت از کالای ایرانی است که در نقطه ی پایانی خط تولید و خاتمه ی شبکه ی فروش و مصرف قرار دارد که برای رفع آن لازم است از نهاده های تولید یا به عبارتی از نیروی کار و سرمایه گذار ایرانی حمایت صورت گیرد؛ یعنی مطالبه ای است برای به حداقل رساندن هزینه ی تمام شده ی کالای ایرانی .

به حداقل رساندن هزینه ی تمام شده نیز به معنای بهره وری، بهبود سطح فناوری و کیفیت، کم مانع بودن محیط کسب وکار، حذف قاچاق، کم هزینه بودن نظام فروش و توزیع و ناچیز بودن فساد اقتصادی است.

همچنین این شعار مستلزم ثبات بلندمدت قیمت مواد اولیه، متغیرهای اقتصاد کلان و چارچوب های نهادی بلندمدت تری برای تضمین حقوق مالکیت، قراردادهای مستحکم و ثبات راهبرد حمایتی کشور طی دولت ها و مجالس متفاوت است و این مقدمات یعنی جهش به مرحله ی بالاتر از توسعه و پیشرفت.

با این نگاه، حمایت از کالای ایرانی شعاری است که اگر قرار باشد به طور کامل محقق شود، بسیاری از مطلوب های اقتصاد مقاوم نیز پیش از او محقق شده اند.

نام او، نام جمله سال های قبل را با خود حمل می کند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای (مد ظله العالی)
کلید واژه ها: حمایت - ایرانی - اقتصاد - دانشگاه علامه طباطبایی - رهبر انقلاب اسلامی - علمی - علامه طباطبایی - انقلاب اسلامی - دانشگاه علامه - هایی - پیام نوروزی - رهبر انقلاب - رفتار - ایرانیان - مردم - طباطبایی - درست - وابستگی - اجتماعی - اقتصادی - کارگران - خانواده - دانشگاه - مطالعه - کارگاه - نوروزی - مقاومت - اسلامی - انگیزه - اشتغال

آخرین اخبار سرویس:
خبرهای جدید از فیلترینگ تلگرام

هیچ سازمانی در مورد مومیایی کشف شده پاسخ نداده است

جشنواره ملی مهدویت در جمکران کلید خورد

واکنش خسرو معتضد به مومیایی کشف شده

استخدام صندوقدار در شرکت بازرگانی روان صنعت کبیر در تهران

امیرعبداللهیان: برجام منطقه ای در کار نخواهد بود

پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی تبریز در جمهوری آذربایجان از سوی بنیاد حسین اف

مسافرکش زورگیر شرق تهران در دام پلیس

ایران به دستور قرآنی مبارزه با مستکبران عمل کرده

آمریکا از برجام خارج شود برنامه وزارت دفاع در قبال آن به موقع انجام می شود

شمخانی: حامیان گروه های تروریستی در سوریه بدنبال انتقال تروریست ها به افغانستان هستند

استعفای رییس سازمان غذا و دارو صحت ندارد

نصرت الله لطفی: تمام ظرفیت های نظام برای برگزاری چهلمین ساگرد پیروزی انقلاب بسیج شوند

در روز شوراها رییس جمهور کاری مهمتر از تجلیل از شوراها ندارد

آیین اختتامیه سی وپنجمین دوره مسابقات بین المللی قران کریم

جشنواره تجلیل از زنان توانمند درقم برگزار می شود

نماینده ولی فقیه در هرمزگان: اجازه ندهیم انقلاب آسیب ببیند

بخشداران، زبان و مجری سیاست های دولت باشند

نباید بگذاریم خانه امن کارگران آسیب ببیند برخی موارد فرهنگ کار نیاز به اصلاح دارد صدای جامعه کارگری را بشنویم

گزارشAFC از همگروهی های احتمالی ایران درجام ملت های2019

رکاب زنی دوچرخه سواران جهرمی به مناسبت هفته سلامت

مدافع حقوق کارگران هستیم

موفقیتم را مرهون خانواده ام هستم/ همراهی پدر از تانزانیا تا ایران

تنها راه نجات؛ یکپارچگی و اعتصام به ریسمان وحدت آفرین قرآن

مدیرعامل ایرنا: ملت ها باید بدانند که سازمان ملل موافق تبعیض قدرت ها نیست

مدیرعامل ایرنا: ملت ها باید بدانند که سازمان ملل موافق تبعیض قدرت ها نیست

آمریکا مسئول اصلی ترور الصماد است

سیاست ضد حزب الله امارات در انتخابات پارلمانی لبنان/ تحلیل

یک جمله به برجام اضافه یا کم نخواهد شد

دانشجویان افسری با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند

نشست علمی «بررسی اتحاد و اختلاف افق در رویت هلال»

وضع فضای مجازی و معیشت مردم نگران کننده است

نتایج جلسات سران قوا به مردم اطلاع داده شود/ اجازه ندهید با نخبگان برخورد نامناسب شود.

استخدام کارمند در یک آموزشگاه معتبر در تهران

استخدام سرپرست واحد کال سنتر در یک شرکت معتبر در تهران

آموزش پژوهش محور در مدارس علمیه اجرا شود

استخدام آبدارچی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست فروش،کارشناس فروش،مسئول دفتر در تهران

استخدام مسئول دفتر و کارمند سرد خانه در شرکت معتبر در تهران

رییس جدید شورای عالی یمن: آمریکا مسئول ترور صالح الصماد است

سلحشوری: حجاب با اجبار گشت ارشاد به مردم تحمیل نشود

«مقتدی الصدر» شهادت «صالح الصماد» را تسلیت گفت

نامادری شکنجه گر کودکان ماهشهری به زندان رفت

سپاه تهران نشان داد که می توان ظرف یک ماه منزل مسکونی برای زلزله زدگان ساخت

بیش از 4 میلیارد دلار برای کمک به سوریه جمع آوری شد

پاسخ سازمان اداری و استخدامی به اظهارات نماینده طراح سوال از رییس جمهوری

دشمن باید تبعات جنگی که شروع کرده را بپذیرد

رایگان شدن هزینه آب ، برق و گاز مدارس

تنها راه نجات؛ تمسک به قرآن و عمل به تعالیم آن است

طرح تشکیل وزارت گردشگری از دستور کار مجلس خارج نشده است

وزیر ارتباطات: باید منتظر تصمیم مراجع در مورد پیام رسان خارجی بود

ماجرای کتک خوردن یک فقیه برجسته از همسرش

مدافع حقوق کارگران هستیم

کمیته میراث فرهنگی شورای شهر: هیچ سازمانی در مورد مومیایی کشف شده پاسخ نداده است

جشنواره تجلیل از زنان توانمند درقم برگزار می شود

امید به آخرت حالم را خوب می کند

امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه ملی جمهوری چک

علت ضرب و شتم یک جوان توسط پلیس راهنمایی و رانندگی مشخص شد + فیلم

برپایی نشست شورای تبلیغ فارس/ مبلغان حضور پررنگ تری در فضای مجازی داشته باشند

دوره نگاه کلیشه ای به بحث جوانان، گذشته است

ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1397 کل کشور ابلاغ شد

نماینده ولی فقیه در هرمزگان: اجازه ندهیم انقلاب آسیب ببیند

دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق با آیت الله فیاض

نماینده ولی فقیه در هرمزگان: اجازه ندهیم انقلاب آسیب ببیند

بخشداران، زبان و مجری سیاست های دولت باشند

اینستاپست صادق محرمی و پیام جالب شجاع خلیل زاده + عکس

داروی جدید برای درمان سرطان علاج ناپذیر ساخته شد

عکس/ علیپور روحیه اش را به دست آورد

میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت تعیین شد

پشت پرده کنایه خوش مزه روحانی به ترامپ

گزارش تصویری از مراسم شام کاخ سفید

«پورمحمدی» از شبکه سه سیما می رود

بیش از 51 هزار داوطلب آزمون ارشد در خراسان رضوی باهم رقابت می کنند

جدیت شرکتها و موسسات تابعه سازمان همیاری درجهت کمک به ارتقاء مدیریت شهری

دوره آموزشی طرح «بشارت حکیم» آغاز شد

امیرعبداللهیان: برجام منطقه ای در کار نخواهد بود

نباید بگذاریم خانه امن کارگران آسیب ببیند/ برخی موارد فرهنگ کار نیاز به اصلاح دارد/صدای جامعه کارگری را بشنویم

شرط تقویت اعتقادات بیان صحیح است

اولین مدیر زن در تاریخ آموزش وپرورش یزد منصوب شد

مبارزه با موادمخدر بدون مشارکت مردم نتیجه بخش نیست

ادامه الگوی مصرف کنونی به ورشکستگی آبی می انجامد

حمایت از کارگران شعار سال را محقق می بخشد

پست اینستاگرامی صادق محرمی و پیام جالب شجاع خلیل زاده + عکس

پایداری در برابر استکبار آینده ایران را رقم می زند

2 ستاره ای که به نیمار و مسی رسیدند+عکس

مجمع مشورتی زنان در خراسان شمالی افتتاح شد

لزوم بهره گیری شهرداریها از توان مشاوره ای سازمان همیاری در زمینه های مختلف

روحانی دستور حمایت از کفش تبریز را صادر کرد

سخنگوی ترزا می: درباره مسائل مرتبط با ایران با متحدانمان کار می کنیم

نشست استانداران شمالی به یک مجمع همکاری منطقه ای تبدیل شود

شیعیان افغانستان انتخابات را تحریم کردند

مجمع مشورتی زنان در خراسان شمالی افتتاح شد

هیچ سازمانی در مورد مومیایی کشف شده پاسخ نداده است

ادامه الگوی مصرف کنونی به ورشکستگی آبی می انجامد

مروری بر اخبار معارفی رسانه ها/ برگزاری اختتامیه مسابقات بین المللی قرآن با حضور رییس مجلس

ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1397 کل کشور ابلاغ شد

مبارزه با موادمخدر بدون مشارکت مردم نتیجه بخش نیست

حمایت از کارگران شعار سال را محقق می بخشد

واکنش سخنگوی جنبش انصارالله یمن به ادعای سعودی ها مبنی بر درخواست پناهندگی

مسائل اخلاقی و کلاهبرداری، مهمترین جرائم فضای مجازی است

راه حل برطرف نمودن موانع تحقق شعار سال مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی

راه حل برطرف نمودن موانع تحقق شعار سال مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی