مطالب مرتبط:
مصاحبه خواندنی ژاوی (بخش پایانی): دفاع خوب هم مانند حمله یک هنر است؛ باید کنار اینیستا و مسی بازی کنید تا لذت فوتبال را درک کنید
مطالعه ی تطبیقی ارکان تحقق نقض غیرمستقیم حق اختراع - بخش دوم و پایانی وضعیت حقوق ایران در خصوص نقض غیر مستقیم حق اختراع
معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانی شکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح
نقد و بررسی تفسیر ایده ‏آلیستی ویلیامز از ویتگنشتاین متأخر - بخش دوم و پایانی دسترسی جهان تصویر دیگران برای ما
افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 فروردین 1397 ساعت 04:212018-03-22اقتصادي

مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش دوم و پایانی اشخاص مصون از قاعده ی تقلب


سؤالی که این پژوهش درصدد پاسخ به آن می باشد این است که رویکرد مقررات بین المللی در خصوص موضوع تقلب چیست و کنوانسیون ضمانت نامه های مستقل و اعتبارات اسنادی تضمینی در این خصوص چه تدابیری اتخاذ کرده است؟ - مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش دوم و پایانیاشخاص مصون از قاعده ی تقلب سؤالی که این پژوهش درصدد پاسخ به آن می باشد این است که رویکرد مقررات بین المللی در خصوص موضوع تقلب چیست و کنوانسیون ضمانت نامه های مستقل و اعتبارات اسنادی تضمینی در این خصوص چه تدابیری اتخاذ کرده است؟" 3-1.

اشخاص مصون از قاعده ی تقلب؛ یکی از ایراداتی که بر کنوانسیون وارد است این است که از ذکر اشخاصی که می توانند از قاعدهی تقلب مصون باشند، قصور ورزیده است؛ موضوع مهمی که باید در هنگامی که قاعده ی تقلب اعمال گردد مورد لحاظ قرار گیرد تا اشخاص ثالثِ با حسن نیت مورد حمایت قرار گیرند.

[86]در حقیقت در هر موردی که مضمون عنه ادعای مطالبه ی متقلبانه ی وجه ضمانت نامه را مطرح می نماید، ممکن است شخص یا اشخاص درگیر در ضمانت نامه که با حسن نیت اقدام می کنند اگر مورد حمایت قانون گذار قرار نگرفته باشند متحمل ضررهای جبران ناپذیری گردند.

بخش 109-5 از ماده 5 یو سی سی اشخاص مصون از قاعده ی تقلب را مشخص کرده است که عبارت اند از: (یک) شخص معرفی شده ای که با حسن نیت و بدون اطلاع از جعل یا تقلب عمده، مالی را پرداخته است؛ (دو) تأییدکننده ای که تعهدات ناشی از تأیید خود را با حسن نیت پرداخته است؛ (سه) دارنده ی با حسن نیتِ برات صادره به موجب اعتبار اسنادی که توسط گشایشگر یا شخص معرفی شده برات مذکور را بعد از قبول اخذ کرده است؛ (چهار) انتقال گیرنده ی تعهد پرداخت وعده دار بر عهده ی گشایشگر یا شخص معرفی شده که آن طلب را پس ازآن که تعهد وعده دار مذکور توسط گشایشگر یا شخص معرفی شده ای به عهده گرفته شده است در ازای دادن مالی بدون اطلاع از جعل یا تقلب عمده به انتقال گرفته است.

.

[87] اگرچه ماده 19 کنوانسیون امری است و نمی تواند به صورت عمده تغییر پیدا کند، اما طرفین قرارداد می توانند خود را با بخش 109-5 یو سی سی تطبیق دهند یا این که فهرستی از افراد مصون از قاعده تقلب را ارائه دهند و یک تأییدکننده را که با حسن نیت وجه را پرداخت کرده است، حمایت نمایند.

درواقع علی رغم این که ماده 19 کنوانسیون نمی تواند استثناء یا به طور عمده تغییر داده شود، اما طرفین می تواند به صورت جزیی مانند مورد فوق آن را تغییر دهند.

[88] مضافاً این که به نظر می رسد درصورتی که قانون حاکم بر ضمانت نامه مقرره ای در خصوص اشخاص مصون از قاعده تقلب داشته باشد، آن مقرره نیز اعمال گردد.

[89] 3-2.

مصادیق احتمالی تقلب؛ این بند بررسی مختصری از اهم شرایط و اوضاع و احوالی است که می تواند منجر به تقلب از جانب ذی نفع گردد.

نقطه ی آغازین این بحث پاراگراف (ج) از بند (1) ماده 19 کنوانسیون است که مطابق پاراگراف مذکور مطالبه ی ذی نفع فاقد مبنای قابل تصوری است.

بدیهی است که بار اثبات تقلب با توجه به اصل استقلال و کارکرد ضمانت نامه ی بانکی بر عهده ی کسی است که به تقلب استناد می نماید که حسب مورد این شخص می تواند مضمون عنه یا ضامن باشد.

3-2-1.

اجرای کامل قرارداد پایه؛ هنگامی که قرارداد پایه توسط مضمون عنه اجرا و تکمیل می گردد و ذی نفع علی رغم اجرای قرارداد، وجه ضمانت نامه را مطالبه می کند، چنین مطالبه ای ممکن است با توجه به اوضاع واحوال قرارداد پایه، به عنوان مطالبه ای متقلبانه تلقی گردد.

به منظور فائق آمدن بر چنین مصداقی از تقلب، مضمون عنه می تواند گواهی مهندسانی که در دوره ی ساخت پروژه صادرشده اخذ نماید.

[90] در دعوایی که یکی از مهندسان شرکت ذی نفع، گواهی کارکرد صحیح تجهیزاتی را که از جانب مضمون عنه فروخته شده بود، امضاء کرده بود ولی ذی نفع بااین وجود وجه ضمانت نامه را مطالبه کرد، دادگاه فرانسوی استناد به تقلب را پذیرفت.

[91] در حقیقت درجایی که قرارداد پایه صحیح و کامل اجراشده دیگر دلیلی برای مطالبه ی وجه ضمانت نامه وجود ندارد؛ زیرا خطری که ضمانت نامه به منظور تأمین و تضمین آن صادر گشته رخ نداده است و در این زمینه گواهی شرکت ذی نفع در خصوص اجرای تعهدات مضمون عنه، به عنوان مدرکی متقن چنان که کنوانسیون تصریح داشته بار اثبات تقلب برای مضمون عنه را تسهیل می نماید و مشارالیه با ارائه ی گواهی مذکور می تواند قرار منع موقت پرداخت وجه ضمانت نامه را از دادگاه تحصیل نماید و متعاقب آن دعوای خود را مبنی بر ابطال ضمانت نامه مطرح نماید تا با رأی دادگاه مبنی بر ابطال ضمانت نامه به حیات آن خاتمه دهد.

3-2-2.

بطلان و عدم مشروعیت قرارداد پایه؛ به نظر می رسد قاعده ی عدم مشروعیت[92] در انگلستان تدوین یافته است.

[93] اگر یک قرارداد مغایر با قانون، اخلاق یا نظم عمومی باشد، با توجه به اصول حقوقی حقوق قراردادهای انگلیس غیرمشروع و باطل است.

[94] عدم مشروعیت در دو موقعیت مفروض است، موقعیت اول درجایی است که خود ضمانت نامه غیرقانونی و غیرمشروع است و موقعیت دوم فرضی است که قرارداد پایه غیرقانونی و غیرمشروع است.

در موقعیت اول هیچ شکی وجود ندارد که پرداخت نباید صورت بگیرد.

[95] در خصوص عدم مشروعیت و بطلان قرارداد پایه پاراگراف (ب) از بند (2) ماده 19 کنوانسیون بیان می دارد درصورتی که قرارداد پایه از جانب دادگاه یا داور غیرمشروع و باطل اعلام شده باشد، مطالبه ی وجه از جانب ذی نفع متقلبانه است.

مطابق پاراگراف مذکور بطلان قرارداد پایه و عدم مشروعیت زمانی به عنوان مصداقی از تقلب پذیرفته می شود که تعهد پایه مضمون عنه به وسیله ی دادگاه یا دیوان داوری باطل اعلام شده باشد.

تنها مشکلی که به نظر می رسد، این است که قبل از این که دادگاه در این خصوص قرار منع موقت صادر کند، قرارداد پایه باید الزاماً به وسیله ی دادگاه یا دیوان داوری باطل اعلام شده باشد که انجام این اقدامات معمولاً طولانی می باشد که با ضرورت منع فوری پرداخت در تعارض است و ممکن است بانک در اثنای این مدت وجه ضمانت نامه را بپردازد؛ زیرا قرار منع موقت پرداختی به منظور منع بانک وجود ندارد و بانک در صورت ارائه ی منطبق با مفاد و شروط مقرر در ضمانت نامه مکلف به پرداخت وجه آن می باشد.

علاوه بر این، اگر بانک در این اثنا وجه ضمانت نامه را پرداخته باشد، استحقاق بازپرداخت وجه از جانب مضمون عنه را خواهد داشت.

اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بدیهی است که مضمون عنه دیگر نیازی به قرار منع موقت پرداخت نخواهد داشت و بهترین راه برای وی این خواهد بود که دعوای استرداد وجه علیه ذی نفع را اقامه نماید.

[96] تردیدی وجود ندارد تا زمانی که بطلان قرارداد پایه محرز نگشته هیچ آثاری بر ادعای احتمالی بطلان آن مترتب نیست، لذا کنوانسیون به درستی اثبات بطلان قرارداد پایه را از جانب دادگاه یا دیوان داوری مقرر داشته است تا به صرف ادعای احتمالی مبنی بر بطلان قرارداد پایه نتوان مانع پرداخت وجه ضمانت نامه شد و هدف غایی آن را که همان پرداخت بی قیدوشرط است را منتفی نمود.

3-3-3.

نقض تعهد پایه یا خطای عمدی از جانب ذی نفع؛ در رویه ی قراردادهای بین المللی، گشایش یک اعتبار اسنادی به نفع مضمون عنه، به عنوان یک پیش شرط قرارداد است.

درنتیجه ی نقض این پیش شرط، مضمون عنه حق دارد بدون هیچ گونه مسؤولیتی قرارداد را لغو یا تعهداتش را به حالت تعلیق درآورد.

در این فرض اگر ذی نفع وجه ضمانت نامه را مطالبه نماید، چنین مطالبه ی وجه الضمانی متقلبانه خواهد بود، همان طور که فاقد پایه و اساس قابل تصوری است.

پاراگراف (ج) از بند (2) ماده 19 خطای عمدی ذی نفع در قرارداد پایه را از مصادیق مبنای غیرقابل تصور دانسته است.

علاوه بر این، اگر اجرای قرارداد به وسیله ی مضمون عنه به علت عدم اجرای تعهدات قراردادی ذی نفع غیرممکن شده باشد.

به عنوان مثال، عدم ارائه مجوزهای لازم برای تکمیل کار، قصور در فراهم کردن کارگر اگر در قرارداد مقرر شده باشد، عدم ارائه ی پیش پرداخت درصورتی که طرفین در خصوص آن به توافق رسیده باشند، مطالبه ی ذی نفع را متقلبانه می سازد.

[97] در این موارد وظیفه ی مضمون عنه اثبات این امور خواهد بود که معمولاً با روند طولانی دادرسی مواجه می گردد و ممکن است در این اثنا وجه ضمانت نامه پرداخت شود.

برآمد؛ مهم ترین وصف ضمانت نامه ی بانکی که آن را از ضمان تبعی جدا می سازد، استقلال آن از قرارداد پایه است و تنها استثنای بین المللی به رسمیت شناخته شده نسبت به این وصف، مطالبه ی متقلبانه ی وجه ضمانت نامه ی بانکی است.

به عبارت دیگر با وضع ماده 19 کنوانسیون، ممکن است با مراجعه به قرارداد پایه و حقایق حاکم بر آن مطالبه ی متقلبانه اثبات شود که بدین ترتیب با مراجعه به قرارداد پایه به اصل استقلال ضمانت نامه ی بانکی استثنایی وارد نموده است.

مفهوم مطالبه ی متقلبانه ی وجه ضمانت نامه آن است که ذی نفع صرفاً در صورتی می تواند وجه ضمانت نامه را مطالبه نماید که حقیقتاً مضمون عنه از تعهدات به موجب قرارداد پایه تخلف نموده باشد و این تخلف نیز به سبب خطای عمدی و جدی ذی نفع نباشد، هر مطالبه ای غیرازاین متقلبانه خواهد بود.

از میان قواعد و مقررات بین المللی، مقررات اتاق بازرگانی بین المللی صرفاً محدودیت هایی را در مطالبه ی وجه از جانب ذی نفع قرار داده اند و تنها آی اس پی 98 صراحتاً تقلب و سایر ایرادات نسبت به پرداخت را به قانون حاکم بر ضمانت نامه واگذار نموده است.

درواقع اتاق بازرگانی بین المللی عامدانه از وضع مقرراتی در خصوص تقلب اجتناب نموده؛ زیرا تقلب موضوعی مربوط به نظم عمومی و حقوق ملی طرفین ضمانت نامه است.

کنوانسیون آنسیترال به عنوان تنها سند بین المللی برای نخستین بار در ماده 19 خود شامل تدوینی روشن از موقعیت هایی است که در آن امکان استناد به تقلب فراهم است و دارای یک تعریف صریح و ظریف از تقلب است درحالی که هم زمان از به کارگیری این عبارت اجتناب نموده و به جای آن از عبارت استثناء نسبت به تعهد پرداخت استفاده کرده است.

کنوانسیون به جای سوءنیتِ ذی نفع در مطالبه ی متقلبانه ی وجه ضمانت نامه توجه بیشتری به ماهیت تخلف وی می نماید، به عبارت دیگر کنوانسیون اثبات سوءنیتِ ذی نفع در رابطه با تقلب را الزامی ندانسته است.

یکی از ایراداتی که بر کنوانسیون وارد است عدم ذکر اشخاص مصون از قاعده ی تقلب می باشد.

در این خصوص طرفین ضمانت نامه می توانند در متن ضمانت نامه اشخاص مصون از قاعده ی تقلب را تعیین نمایند و در فرض عدم تعیین از جانب طرفین ضمانت نامه، اگر قانون حاکم بر ضمانت نامه مقرراتی در این زمینه داشته باشد، آن مقررات اعمال می گردد.

همچنین کنوانسیون تنها موقعیت هایی را که سبب استناد به تقلب و منع پرداخت وجه ضمانت نامه می شود را پیش بینی نموده و روابط پس از پرداخت و دعوای استرداد وجوه پرداخت شده علیه ذی نفع را در برنمی گیرد.

کنوانسیون اگرچه مصادیقی شامل جزییات دقیق را ارائه نمی دهد، اما بدون تردید رهنمودهای مؤثر و قابل توجهی برای دادگاه ها در زمینه ی تسهیل به کارگیری آن ها از موضوع تقلب فراهم می نماید که با توجه به این که کنوانسیون مذکور نتیجه ی رویه های مرسوم بین المللی بوده است می تواند مورد توجه قانون گذار داخلی نیز قرار بگیرد تا از تشتت احتمالی آراء دادگاه ها در این خصوص جلوگیری به عمل آید.

پی نوشت: [86].

Buckley, Ross P.

; Xiang, Gao,”The Development of the Fraud Rule in Letter of Credit Law:The Journy So far and the Road Ahead,” p.

710.

[87].

Uniform Commercial Code, ARTICLE 5 (1995).

[88].

Saleeby, Ramsey, ”Contracting out of United Nations Convention on Independent Guarantees and Standby Letters of Credit.

” International Commercial Law, Vol.

1, Issue.

1, 2010, p.

153.

[89].

اغلب قواعد و مقررات بین المللی در زمینه ضمانت نامه های بانکی، ازجمله کنوانسیون قانون حاکم بر ضمانت نامه را در وهله اول تابع اراده طرفین آن دانسته اند و در صورت عدم وجود توافقی در این خصوص قانون حاکم بر ضمانت نامه، قانون کشور محل کسب وکار ضامن صادرکننده ضمانت نامه خواهد بود.

[90].

Kayembe, Grace Longwa, ”The Fraud Exception in Bank Guarantee.

” University of Cape Town, 2008, p.

46.

[91].

استوفله، ژان، پیشین، صص 294 و 295.

[92].

Illegality [93].

Johns, Roger J.

; Blodget, Marks,op.

cit, p.

329.

[94].

Kelly-Louw, Michelle, .

" Illegality as an Exception to the Autonomy Principle of Bank Demand Guarantees.

" University of South Africa, 2009, p.

352.

[95].

Kayembe, Grace Longwa,op.

cit, p.

47.

[96].

Michelle Kelly-Louw, "Illegality as an Exception to the Autonomy Principle of Bank Demand Guarantees," pp.

381&382.

[97].

Grace Longwa kaymbe, op.

cit, p.

48.

مراجع الف) به زبان فارسی - استوفله، ژان.

(1387).

تقلب در اعتبار اسنادی تجاری، اعتبارنامه تضمینی و ضمانت نامه مستقل بانکی ، ترجمه ماشاءالله بنا نیاسری، مجله حقوق بین المللی، سال بیست و پنجم، شماره 39.

- افتخار جهرمی، گودرز، تفرشی، محمد عیسی، شهبازی نیا، مرتضی.

(1380).

تحول نظام حقوقی ضمانت نامه بانکی در مقررات بازرگانی بین المللی ، مدرس علوم انسانی، دوره 5، شماره 4.

- تقلب در معاملات موضوع اعتبار اسنادی و ضمانت نامه های بین المللی (1364) ، ترجمه محسن محبی، مجله حقوقی و دفتر خدمات حقوق بین المللی، شماره 2.

- جی، ریچارد- کول، دریس.

(1363).

نقش اعتبارنامه های تضمینی در تجارت بین المللی، تأملاتی پس از انقلاب اسلامی ایران ، ترجمه محسن محبی، مجله حقوقی دفتر خدمات حقوقی بین المللی، شماره 1.

- شیروی، عبدالحسین (1392).

حقوق تجارت بین الملل.

چاپ پنجم، تهران: انتشارات سمت.

- شهبازی نیا، مرتضی- عیسی تفرشی، محمد.

(1382).

استقلال ضمانت نامه بانکی و آثار آن در حقوق تجارت بین المللی ، نامه مقید، شماره 37.

- شهبازی نیا، مرتضی.

(1383).

شیوه های پرداخت ضمانت نامه های بانکی و ماهیت اسنادی آن ها ، فصلنامه مدرس علوم انسانی، دوره 8، شماره 3.

- غمامی، مجید.

(1378).

بحثی در قواعد حاکم بر ضمانت نامه های بانکی ، دانشکده حقوق و علوم سیاسی (دانشگاه تهران)، شماره 44.

- مافی، همایون، فلاح، مهدی.

(1393).

تحلیلی بر مطالبه من غیرحق و امکان جلوگیری از آن در ضمانت نامه عندالمطالبه ، فصلنامه پژوهش حقوق خصوصی، سال سوم، شماره 9.

- مافی، همایون، فلاح، مهدی.

(1392).

خصیصه های اسنادی و ضمانتی اعتبار اسنادی تضمینی در حقوق تجارت بین الملل ، پژوهش های حقوق تطبیقی، دوره 17، شماره 2.

- محبی، محسن.

(1375).

ضمانت نامه های بانکی در رویه دیوان داوری دعاوی ایران- ایالات متحده ، مجله حقوقی دفتر خدمات حقوقی بین المللی، شماره 20.

نویسندگان: مجید سربازیان: استادیار حقوق خصوصی دانشگاه شیراز سید رضا هاشمی: فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دانشگاه شیراز فصلنامه پژوهش حقوق خصوصی شماره 18 انتهای متن/ http://fna.

ir/a4i834
کلید واژه ها: تقلب - نامه - بین المللی - حمایت - انتقال - صورت - تعهد - ماده - اطلاع - بانکی - قانون - مالی - وعده - قرارداد - درگیر

آخرین اخبار سرویس:
9 طرح میراث فرهنگی در اردبیل اجرا می شود

از 30 تیر ماه انجام می شود ارائه خدمات ارزی در ساختمان فردوسی بانک مرکزی

همه چیز درباره کاپ جام جهانی/ این کاپ چند می ارزد؟

عراق نیاز امروز ما به تامین برق را درک می کند/ ایران به تمام ظرفیت برق خود نیاز دارد

استاندار تهران عنوان کرد آغاز ساعت کاری ادارات از اول مرداد؛ 6:30 دقیقه/ صرفه جویی به اندازه تولید 2 نیروگاه برق

راه اندازی نخستین پارک تحقیقات و فن آوری در اصفهان

صدور ماهانه نیم میلیون «سپهر کارت» جدید در بانک صادرات

بازار خودرو به ثبات رسیده است

ارتقا زیر ساخت های کردستان در اولویت برنامه های دولت است

امحاء بیش از 28 تن فرآورده خام دامی غیرقابل مصرف در کردستان

افزایش مراکز مراقبت پرستاری در منزل به 1800 مرکز

ایجاد شبکه ی هوشمند توزیع و مصرف آب و برق برای کاهش مصرف

ارائه خدمات ارزی در ساختمان فردوسی بانک مرکزی

تجمع صنفی انجمن قایقرانی رفتینگ سامان برگزار شد

روابط عمومی باید بین مشتریان و توانمندی های بانک همسویی ایجاد کند

بازدید هیات غنایی از شرکت بورس

آب بطری یا آب شیر آب کدامیک مواد معدنی بیشتری دارد؟

«ریزگردهایی نمکی»؛ خطری که احیای دریاچه ارومیه آن را خنثی کرد!

استخدام منشی و آشپز در شرکت نصام محدوده پاسداران

تجهیز ناوگان اتوبوسرانی شیراز

از سرگیری پروازهای ایرانی به فرودگاه نجف

صرف 66 میلیارد ریال اعتبار برای طرح ها ی زیر بنایی کشاورزی

94درصد منابع آبی البرز مصرف می شود

گزارش برنامه های بازآفرینی شهری البرزبه رییس جمهوری ارایه شد

لزوم مشارکت بخش غیردولتی درتاسیس صندوق پژوهش و فناوری استان مرکزی

ایجادهم افزایی با مناطق آزاد کیش وقشم شرایط مطلوبی رقم می زند

اجرای طرح های محرومیت زدایی در اولویت منطقه ویژه پارس جنوبی است

تعدادی از 11 هزار حلقه چاه غیر مجاز در البرز در باغ ویلاها حفر شده است

گزارش برنامه های بازآفرینی شهری البرزبه رییس جمهوری ارایه شد

شاه سابق اسپانیا متهم به پولشویی شد

30 موافقت نامه اصولی با 225 میلیارد تومان اعتبار در اردبیل صادر شد

تراموای شهری ارومیه 22 بهمن امسال کلنگ زنی می شود

برندسازی محصولات کشاورزی سلسله ضروری است

ارایه خدمات حضوری ارزی در ساختمان فردوسی بانک مرکزی

ارتقا زیر ساخت های کردستان در اولویت برنامه های دولت است

165 شرکت افغانستانی در چابهار سرمایه گذاری کردند

94درصد منابع آبی البرز مصرف می شود

فقر امکانات تفریحی در بندرعباس - محمد جهانگیریان*

تقدیر کارخانجات دارویی بایرافلاک از بانک صنعت و معدن

خدمات بانک قرض الحسنه مهر ایران به بانوان سرپرست خانوار

قدردانی بانک مرکزی از عملکرد بانک سامان در بازار بین بانکی

تعیین تکلیف سه هزار میلیارد ریالی اموال مازاد در بانک ملّی

گلایه های مردم از جداول قطعی برق

ثروت ثروتمندترین فرد جهان از 150 میلیارد دلار گذشت

استخدام سرپرست خط تولید آقا در یک شرکت معتبر در البرز

اپ استور همچنان دو برابر گوگل پلی درآمد دارد

برگزاری نشست کمیته راهبری طرح حفاظت از تالاب های ایران

پرداخت حق بیمه معلولان به کار گرفته شده در بخش خصوصی از سوی وزارت رفاه

پیشنهاد اروپایی ها برای خرید نفت از ایران

استاندار تهران: ساعت کاری ادارات از اول مرداد 6:30 آغاز می شود/ صرفه جویی به اندازه تولید دو نیروگاه برق

پروازهای ایران به فرودگاه نجف از سر گرفته شد

سعیدی در گفت وگو با فارس: 10 هزار لیتر شیر در اثر سوء مدیریت در تایم خاموشی از بین رفت/مدیریت مصرف برق ضعیف است

استخدام مهندس معمار جهت کار طراحی فاز 2 و نظارت کارگاهی

شرکت مهندسی پارسیا، واردکننده ترمووود درجه یک فنلاند انجام خدمات دکوراسیون داخلی و معماری بر پایه ترمووود

پاسخ نوبخت به امام جمعه تهران: همین تریبون نماز جمعه دولت را مجبور کرد 35 هزار میلیارد تومان به مالباختگان موسسات مالی بدهد

توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر "سیف" است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

پیشنهاد اروپایی ها برای خرید نفت ایران: ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت خود را به روسیه بفروشد و این کشور نفت ایران را صادر کند!

صادرات 453 تن آدامس طی سه ماهه نخست سال جاری

15 مرداد آخرین مهلت اعلام شماره شبا برای سهام عدالت

امحاء بیش از 28 تن فرآورده خام دامی غیرقابل مصرف در کردستان

فارس گزارش می دهد ثروت آفرینی با لیسانس حسابداری/ از آرزوی پشت میزنشینی تا اشتغالزایی با دست بسته

ثروت آفرینی با لیسانس حسابداری/ از آرزوی پشت میزنشینی تا اشتغالزایی با دست بسته

در جلسه ای به ریاست روحانی اتخاذ شد سه تصمیم برای تسریع در اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری

ستاد استانی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

پیشنهاد اروپایی ها برای خرید نفت ایران: ایران روزانه یک میلیون بشکه نفت خود را به روسیه بفروشد و این کشور نفت ایران را صادر کند!

لزوم صرفه جویی 20 درصدی آب در آذربایجان شرقی

توسعه دستگاه ذخیره "انرژی هیبریدی"

مقیمی : سازمان تامین اجتماعی از بزرگ ترین نهادهای خدماتی کشور است

صادرات نفت ایران پس از تحریم ها تنها 700 هزار بشکه کاهش می یابد

گزارش برنامه های بازآفرینی شهری البرزبه رییس جمهوری ارایه شد

پیشنهاد مضحک اروپایی ها برای خرید نفت از ایران

خبر خوش دولت برای نانواها

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/04/26

نیسان لیف 2019، مجهز به پیشرانه 200 اسب بخار خواهد بود

نوبخت: برای تغییر کابینه منتظر عکس العمل مجلس نیستیم

صادرات برق ایران به عراق قانونی متوقف شد

توزیع لاستیک با نرخ دولتی برای کامیون داران آغاز شد+جزییات

پیر شدن 40 درصد جمعیت ایران

سودهای نجومی نوشت افزار در ایران؛ سهم تولیدکننده داخل از بازار 4 هزار میلیاردی چقدر است؟

توزیع لاستیک با نرخ دولتی برای کامیون داران آغاز شد+جزییات

دلال ناشناخته سفارتخانه های اروپایی در ایران کیست؟

داغ شدن فصل مجامع؛ رفت و آمدهای پر سرعت نمادها

آپدیت جدید Facer Watch Faces بازی های مچی را به ساعت های هوشمند می آورد

رفتنم از کابینه دروغ است/می خواهم کلید باشم نه قفل

استخدام کارشناس روابط عمومی در مجموعه دوراندیش در اصفهان

ایجاد اشتغال برای 2000 نفر در یک تاکسی اینترنتی

جهش 100 هزار تومانی قیمت سکه/هر یورو 9505 تومان

راه اندازی قطار ازدواج در ژاپن! +عکس

بررسی نوسان فولاد و سنگ آهن

بیمه کوثر در مسیر رشد و بالندگی

بخش خصوصی مخالف ارز دونرخی است/ خطر جدی نقدینگی نظام اقتصادی کشور را تهدید می کند

روابط عمومی باید بین نیازهای مشتریان و توانمندی های بانک همسویی ایجاد کند

امکان پرداخت عوارض خروج از کشور حجاج در اپلیکیشن «بله» فراهم شد

اجرای طرح باز آفرینی بافت های مسکونی شهری

توزیع لاستیک کامیون با نرخ دولتی آغاز شد

پیر شدن 40 درصد جمعیت ایران طی سه دهه آینده

وزیر نیرو از مردم به خاطر خاموشی های اخیر عذرخواهی می کنم

خودروسازان صدای صنعتگران را هم درآوردند!

مقررات بانکی بین المللی را نمی شناسیم

ارایه خدمات حضوری ارزی در ساختمان فردوسی بانک مرکزی

مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش دوم و پایانی اشخاص مصون از قاعده ی تقلب

مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش دوم و پایانی اشخاص مصون از قاعده ی تقلب