مطالب مرتبط:
مصاحبه خواندنی ژاوی (بخش پایانی): دفاع خوب هم مانند حمله یک هنر است؛ باید کنار اینیستا و مسی بازی کنید تا لذت فوتبال را درک کنید
مطالعه ی تطبیقی ارکان تحقق نقض غیرمستقیم حق اختراع - بخش دوم و پایانی وضعیت حقوق ایران در خصوص نقض غیر مستقیم حق اختراع
معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانی شکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح
نقد و بررسی تفسیر ایده ‏آلیستی ویلیامز از ویتگنشتاین متأخر - بخش دوم و پایانی دسترسی جهان تصویر دیگران برای ما
افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 فروردین 1397 ساعت 04:212018-03-22اقتصادي

مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش دوم و پایانی اشخاص مصون از قاعده ی تقلب


سؤالی که این پژوهش درصدد پاسخ به آن می باشد این است که رویکرد مقررات بین المللی در خصوص موضوع تقلب چیست و کنوانسیون ضمانت نامه های مستقل و اعتبارات اسنادی تضمینی در این خصوص چه تدابیری اتخاذ کرده است؟ - مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش دوم و پایانیاشخاص مصون از قاعده ی تقلب سؤالی که این پژوهش درصدد پاسخ به آن می باشد این است که رویکرد مقررات بین المللی در خصوص موضوع تقلب چیست و کنوانسیون ضمانت نامه های مستقل و اعتبارات اسنادی تضمینی در این خصوص چه تدابیری اتخاذ کرده است؟" 3-1.

اشخاص مصون از قاعده ی تقلب؛ یکی از ایراداتی که بر کنوانسیون وارد است این است که از ذکر اشخاصی که می توانند از قاعدهی تقلب مصون باشند، قصور ورزیده است؛ موضوع مهمی که باید در هنگامی که قاعده ی تقلب اعمال گردد مورد لحاظ قرار گیرد تا اشخاص ثالثِ با حسن نیت مورد حمایت قرار گیرند.

[86]در حقیقت در هر موردی که مضمون عنه ادعای مطالبه ی متقلبانه ی وجه ضمانت نامه را مطرح می نماید، ممکن است شخص یا اشخاص درگیر در ضمانت نامه که با حسن نیت اقدام می کنند اگر مورد حمایت قانون گذار قرار نگرفته باشند متحمل ضررهای جبران ناپذیری گردند.

بخش 109-5 از ماده 5 یو سی سی اشخاص مصون از قاعده ی تقلب را مشخص کرده است که عبارت اند از: (یک) شخص معرفی شده ای که با حسن نیت و بدون اطلاع از جعل یا تقلب عمده، مالی را پرداخته است؛ (دو) تأییدکننده ای که تعهدات ناشی از تأیید خود را با حسن نیت پرداخته است؛ (سه) دارنده ی با حسن نیتِ برات صادره به موجب اعتبار اسنادی که توسط گشایشگر یا شخص معرفی شده برات مذکور را بعد از قبول اخذ کرده است؛ (چهار) انتقال گیرنده ی تعهد پرداخت وعده دار بر عهده ی گشایشگر یا شخص معرفی شده که آن طلب را پس ازآن که تعهد وعده دار مذکور توسط گشایشگر یا شخص معرفی شده ای به عهده گرفته شده است در ازای دادن مالی بدون اطلاع از جعل یا تقلب عمده به انتقال گرفته است.

.

[87] اگرچه ماده 19 کنوانسیون امری است و نمی تواند به صورت عمده تغییر پیدا کند، اما طرفین قرارداد می توانند خود را با بخش 109-5 یو سی سی تطبیق دهند یا این که فهرستی از افراد مصون از قاعده تقلب را ارائه دهند و یک تأییدکننده را که با حسن نیت وجه را پرداخت کرده است، حمایت نمایند.

درواقع علی رغم این که ماده 19 کنوانسیون نمی تواند استثناء یا به طور عمده تغییر داده شود، اما طرفین می تواند به صورت جزیی مانند مورد فوق آن را تغییر دهند.

[88] مضافاً این که به نظر می رسد درصورتی که قانون حاکم بر ضمانت نامه مقرره ای در خصوص اشخاص مصون از قاعده تقلب داشته باشد، آن مقرره نیز اعمال گردد.

[89] 3-2.

مصادیق احتمالی تقلب؛ این بند بررسی مختصری از اهم شرایط و اوضاع و احوالی است که می تواند منجر به تقلب از جانب ذی نفع گردد.

نقطه ی آغازین این بحث پاراگراف (ج) از بند (1) ماده 19 کنوانسیون است که مطابق پاراگراف مذکور مطالبه ی ذی نفع فاقد مبنای قابل تصوری است.

بدیهی است که بار اثبات تقلب با توجه به اصل استقلال و کارکرد ضمانت نامه ی بانکی بر عهده ی کسی است که به تقلب استناد می نماید که حسب مورد این شخص می تواند مضمون عنه یا ضامن باشد.

3-2-1.

اجرای کامل قرارداد پایه؛ هنگامی که قرارداد پایه توسط مضمون عنه اجرا و تکمیل می گردد و ذی نفع علی رغم اجرای قرارداد، وجه ضمانت نامه را مطالبه می کند، چنین مطالبه ای ممکن است با توجه به اوضاع واحوال قرارداد پایه، به عنوان مطالبه ای متقلبانه تلقی گردد.

به منظور فائق آمدن بر چنین مصداقی از تقلب، مضمون عنه می تواند گواهی مهندسانی که در دوره ی ساخت پروژه صادرشده اخذ نماید.

[90] در دعوایی که یکی از مهندسان شرکت ذی نفع، گواهی کارکرد صحیح تجهیزاتی را که از جانب مضمون عنه فروخته شده بود، امضاء کرده بود ولی ذی نفع بااین وجود وجه ضمانت نامه را مطالبه کرد، دادگاه فرانسوی استناد به تقلب را پذیرفت.

[91] در حقیقت درجایی که قرارداد پایه صحیح و کامل اجراشده دیگر دلیلی برای مطالبه ی وجه ضمانت نامه وجود ندارد؛ زیرا خطری که ضمانت نامه به منظور تأمین و تضمین آن صادر گشته رخ نداده است و در این زمینه گواهی شرکت ذی نفع در خصوص اجرای تعهدات مضمون عنه، به عنوان مدرکی متقن چنان که کنوانسیون تصریح داشته بار اثبات تقلب برای مضمون عنه را تسهیل می نماید و مشارالیه با ارائه ی گواهی مذکور می تواند قرار منع موقت پرداخت وجه ضمانت نامه را از دادگاه تحصیل نماید و متعاقب آن دعوای خود را مبنی بر ابطال ضمانت نامه مطرح نماید تا با رأی دادگاه مبنی بر ابطال ضمانت نامه به حیات آن خاتمه دهد.

3-2-2.

بطلان و عدم مشروعیت قرارداد پایه؛ به نظر می رسد قاعده ی عدم مشروعیت[92] در انگلستان تدوین یافته است.

[93] اگر یک قرارداد مغایر با قانون، اخلاق یا نظم عمومی باشد، با توجه به اصول حقوقی حقوق قراردادهای انگلیس غیرمشروع و باطل است.

[94] عدم مشروعیت در دو موقعیت مفروض است، موقعیت اول درجایی است که خود ضمانت نامه غیرقانونی و غیرمشروع است و موقعیت دوم فرضی است که قرارداد پایه غیرقانونی و غیرمشروع است.

در موقعیت اول هیچ شکی وجود ندارد که پرداخت نباید صورت بگیرد.

[95] در خصوص عدم مشروعیت و بطلان قرارداد پایه پاراگراف (ب) از بند (2) ماده 19 کنوانسیون بیان می دارد درصورتی که قرارداد پایه از جانب دادگاه یا داور غیرمشروع و باطل اعلام شده باشد، مطالبه ی وجه از جانب ذی نفع متقلبانه است.

مطابق پاراگراف مذکور بطلان قرارداد پایه و عدم مشروعیت زمانی به عنوان مصداقی از تقلب پذیرفته می شود که تعهد پایه مضمون عنه به وسیله ی دادگاه یا دیوان داوری باطل اعلام شده باشد.

تنها مشکلی که به نظر می رسد، این است که قبل از این که دادگاه در این خصوص قرار منع موقت صادر کند، قرارداد پایه باید الزاماً به وسیله ی دادگاه یا دیوان داوری باطل اعلام شده باشد که انجام این اقدامات معمولاً طولانی می باشد که با ضرورت منع فوری پرداخت در تعارض است و ممکن است بانک در اثنای این مدت وجه ضمانت نامه را بپردازد؛ زیرا قرار منع موقت پرداختی به منظور منع بانک وجود ندارد و بانک در صورت ارائه ی منطبق با مفاد و شروط مقرر در ضمانت نامه مکلف به پرداخت وجه آن می باشد.

علاوه بر این، اگر بانک در این اثنا وجه ضمانت نامه را پرداخته باشد، استحقاق بازپرداخت وجه از جانب مضمون عنه را خواهد داشت.

اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بدیهی است که مضمون عنه دیگر نیازی به قرار منع موقت پرداخت نخواهد داشت و بهترین راه برای وی این خواهد بود که دعوای استرداد وجه علیه ذی نفع را اقامه نماید.

[96] تردیدی وجود ندارد تا زمانی که بطلان قرارداد پایه محرز نگشته هیچ آثاری بر ادعای احتمالی بطلان آن مترتب نیست، لذا کنوانسیون به درستی اثبات بطلان قرارداد پایه را از جانب دادگاه یا دیوان داوری مقرر داشته است تا به صرف ادعای احتمالی مبنی بر بطلان قرارداد پایه نتوان مانع پرداخت وجه ضمانت نامه شد و هدف غایی آن را که همان پرداخت بی قیدوشرط است را منتفی نمود.

3-3-3.

نقض تعهد پایه یا خطای عمدی از جانب ذی نفع؛ در رویه ی قراردادهای بین المللی، گشایش یک اعتبار اسنادی به نفع مضمون عنه، به عنوان یک پیش شرط قرارداد است.

درنتیجه ی نقض این پیش شرط، مضمون عنه حق دارد بدون هیچ گونه مسؤولیتی قرارداد را لغو یا تعهداتش را به حالت تعلیق درآورد.

در این فرض اگر ذی نفع وجه ضمانت نامه را مطالبه نماید، چنین مطالبه ی وجه الضمانی متقلبانه خواهد بود، همان طور که فاقد پایه و اساس قابل تصوری است.

پاراگراف (ج) از بند (2) ماده 19 خطای عمدی ذی نفع در قرارداد پایه را از مصادیق مبنای غیرقابل تصور دانسته است.

علاوه بر این، اگر اجرای قرارداد به وسیله ی مضمون عنه به علت عدم اجرای تعهدات قراردادی ذی نفع غیرممکن شده باشد.

به عنوان مثال، عدم ارائه مجوزهای لازم برای تکمیل کار، قصور در فراهم کردن کارگر اگر در قرارداد مقرر شده باشد، عدم ارائه ی پیش پرداخت درصورتی که طرفین در خصوص آن به توافق رسیده باشند، مطالبه ی ذی نفع را متقلبانه می سازد.

[97] در این موارد وظیفه ی مضمون عنه اثبات این امور خواهد بود که معمولاً با روند طولانی دادرسی مواجه می گردد و ممکن است در این اثنا وجه ضمانت نامه پرداخت شود.

برآمد؛ مهم ترین وصف ضمانت نامه ی بانکی که آن را از ضمان تبعی جدا می سازد، استقلال آن از قرارداد پایه است و تنها استثنای بین المللی به رسمیت شناخته شده نسبت به این وصف، مطالبه ی متقلبانه ی وجه ضمانت نامه ی بانکی است.

به عبارت دیگر با وضع ماده 19 کنوانسیون، ممکن است با مراجعه به قرارداد پایه و حقایق حاکم بر آن مطالبه ی متقلبانه اثبات شود که بدین ترتیب با مراجعه به قرارداد پایه به اصل استقلال ضمانت نامه ی بانکی استثنایی وارد نموده است.

مفهوم مطالبه ی متقلبانه ی وجه ضمانت نامه آن است که ذی نفع صرفاً در صورتی می تواند وجه ضمانت نامه را مطالبه نماید که حقیقتاً مضمون عنه از تعهدات به موجب قرارداد پایه تخلف نموده باشد و این تخلف نیز به سبب خطای عمدی و جدی ذی نفع نباشد، هر مطالبه ای غیرازاین متقلبانه خواهد بود.

از میان قواعد و مقررات بین المللی، مقررات اتاق بازرگانی بین المللی صرفاً محدودیت هایی را در مطالبه ی وجه از جانب ذی نفع قرار داده اند و تنها آی اس پی 98 صراحتاً تقلب و سایر ایرادات نسبت به پرداخت را به قانون حاکم بر ضمانت نامه واگذار نموده است.

درواقع اتاق بازرگانی بین المللی عامدانه از وضع مقرراتی در خصوص تقلب اجتناب نموده؛ زیرا تقلب موضوعی مربوط به نظم عمومی و حقوق ملی طرفین ضمانت نامه است.

کنوانسیون آنسیترال به عنوان تنها سند بین المللی برای نخستین بار در ماده 19 خود شامل تدوینی روشن از موقعیت هایی است که در آن امکان استناد به تقلب فراهم است و دارای یک تعریف صریح و ظریف از تقلب است درحالی که هم زمان از به کارگیری این عبارت اجتناب نموده و به جای آن از عبارت استثناء نسبت به تعهد پرداخت استفاده کرده است.

کنوانسیون به جای سوءنیتِ ذی نفع در مطالبه ی متقلبانه ی وجه ضمانت نامه توجه بیشتری به ماهیت تخلف وی می نماید، به عبارت دیگر کنوانسیون اثبات سوءنیتِ ذی نفع در رابطه با تقلب را الزامی ندانسته است.

یکی از ایراداتی که بر کنوانسیون وارد است عدم ذکر اشخاص مصون از قاعده ی تقلب می باشد.

در این خصوص طرفین ضمانت نامه می توانند در متن ضمانت نامه اشخاص مصون از قاعده ی تقلب را تعیین نمایند و در فرض عدم تعیین از جانب طرفین ضمانت نامه، اگر قانون حاکم بر ضمانت نامه مقرراتی در این زمینه داشته باشد، آن مقررات اعمال می گردد.

همچنین کنوانسیون تنها موقعیت هایی را که سبب استناد به تقلب و منع پرداخت وجه ضمانت نامه می شود را پیش بینی نموده و روابط پس از پرداخت و دعوای استرداد وجوه پرداخت شده علیه ذی نفع را در برنمی گیرد.

کنوانسیون اگرچه مصادیقی شامل جزییات دقیق را ارائه نمی دهد، اما بدون تردید رهنمودهای مؤثر و قابل توجهی برای دادگاه ها در زمینه ی تسهیل به کارگیری آن ها از موضوع تقلب فراهم می نماید که با توجه به این که کنوانسیون مذکور نتیجه ی رویه های مرسوم بین المللی بوده است می تواند مورد توجه قانون گذار داخلی نیز قرار بگیرد تا از تشتت احتمالی آراء دادگاه ها در این خصوص جلوگیری به عمل آید.

پی نوشت: [86].

Buckley, Ross P.

; Xiang, Gao,”The Development of the Fraud Rule in Letter of Credit Law:The Journy So far and the Road Ahead,” p.

710.

[87].

Uniform Commercial Code, ARTICLE 5 (1995).

[88].

Saleeby, Ramsey, ”Contracting out of United Nations Convention on Independent Guarantees and Standby Letters of Credit.

” International Commercial Law, Vol.

1, Issue.

1, 2010, p.

153.

[89].

اغلب قواعد و مقررات بین المللی در زمینه ضمانت نامه های بانکی، ازجمله کنوانسیون قانون حاکم بر ضمانت نامه را در وهله اول تابع اراده طرفین آن دانسته اند و در صورت عدم وجود توافقی در این خصوص قانون حاکم بر ضمانت نامه، قانون کشور محل کسب وکار ضامن صادرکننده ضمانت نامه خواهد بود.

[90].

Kayembe, Grace Longwa, ”The Fraud Exception in Bank Guarantee.

” University of Cape Town, 2008, p.

46.

[91].

استوفله، ژان، پیشین، صص 294 و 295.

[92].

Illegality [93].

Johns, Roger J.

; Blodget, Marks,op.

cit, p.

329.

[94].

Kelly-Louw, Michelle, .

" Illegality as an Exception to the Autonomy Principle of Bank Demand Guarantees.

" University of South Africa, 2009, p.

352.

[95].

Kayembe, Grace Longwa,op.

cit, p.

47.

[96].

Michelle Kelly-Louw, "Illegality as an Exception to the Autonomy Principle of Bank Demand Guarantees," pp.

381&382.

[97].

Grace Longwa kaymbe, op.

cit, p.

48.

مراجع الف) به زبان فارسی - استوفله، ژان.

(1387).

تقلب در اعتبار اسنادی تجاری، اعتبارنامه تضمینی و ضمانت نامه مستقل بانکی ، ترجمه ماشاءالله بنا نیاسری، مجله حقوق بین المللی، سال بیست و پنجم، شماره 39.

- افتخار جهرمی، گودرز، تفرشی، محمد عیسی، شهبازی نیا، مرتضی.

(1380).

تحول نظام حقوقی ضمانت نامه بانکی در مقررات بازرگانی بین المللی ، مدرس علوم انسانی، دوره 5، شماره 4.

- تقلب در معاملات موضوع اعتبار اسنادی و ضمانت نامه های بین المللی (1364) ، ترجمه محسن محبی، مجله حقوقی و دفتر خدمات حقوق بین المللی، شماره 2.

- جی، ریچارد- کول، دریس.

(1363).

نقش اعتبارنامه های تضمینی در تجارت بین المللی، تأملاتی پس از انقلاب اسلامی ایران ، ترجمه محسن محبی، مجله حقوقی دفتر خدمات حقوقی بین المللی، شماره 1.

- شیروی، عبدالحسین (1392).

حقوق تجارت بین الملل.

چاپ پنجم، تهران: انتشارات سمت.

- شهبازی نیا، مرتضی- عیسی تفرشی، محمد.

(1382).

استقلال ضمانت نامه بانکی و آثار آن در حقوق تجارت بین المللی ، نامه مقید، شماره 37.

- شهبازی نیا، مرتضی.

(1383).

شیوه های پرداخت ضمانت نامه های بانکی و ماهیت اسنادی آن ها ، فصلنامه مدرس علوم انسانی، دوره 8، شماره 3.

- غمامی، مجید.

(1378).

بحثی در قواعد حاکم بر ضمانت نامه های بانکی ، دانشکده حقوق و علوم سیاسی (دانشگاه تهران)، شماره 44.

- مافی، همایون، فلاح، مهدی.

(1393).

تحلیلی بر مطالبه من غیرحق و امکان جلوگیری از آن در ضمانت نامه عندالمطالبه ، فصلنامه پژوهش حقوق خصوصی، سال سوم، شماره 9.

- مافی، همایون، فلاح، مهدی.

(1392).

خصیصه های اسنادی و ضمانتی اعتبار اسنادی تضمینی در حقوق تجارت بین الملل ، پژوهش های حقوق تطبیقی، دوره 17، شماره 2.

- محبی، محسن.

(1375).

ضمانت نامه های بانکی در رویه دیوان داوری دعاوی ایران- ایالات متحده ، مجله حقوقی دفتر خدمات حقوقی بین المللی، شماره 20.

نویسندگان: مجید سربازیان: استادیار حقوق خصوصی دانشگاه شیراز سید رضا هاشمی: فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دانشگاه شیراز فصلنامه پژوهش حقوق خصوصی شماره 18 انتهای متن/ http://fna.

ir/a4i834
کلید واژه ها: تقلب - نامه - بین المللی - حمایت - انتقال - صورت - تعهد - ماده - اطلاع - بانکی - قانون - مالی - وعده - قرارداد - درگیر

آخرین اخبار سرویس:
عدم استقبال چینی ها از محصولات "سامسونگ"

متقاضیان ارز فعلا صبر کنند

اجرای طرح تکاپو و اعطای تسهیلات در حوزه اشتغال گامی در تحقق اقتصاد مقاومتی است

کالاهای وارداتی که یارانه ارزی دریافت می کنند + اسامی

اعتبار 65 میلیاردی برای اجرای پروژه های عمرانی در منطقه آزاد انزلی

برنامه جامع نظام فنی حرفه ای وکاردانش دروزارت آموزش و پرورش تدوین شد

حمایت مسئولان همدان در حوزه گردشگری مایه دلگرمی است

تجهیز باغ ها در اردبیل به سامانه های گرمایشی ضروری است

دلار تقلبی را چگونه شناسایی کنیم؟

تعیین تکلیف ارز مسافرت زمینی؛ به زودی

افراد مشهوری که در کنار مرتضوی در بند 241 زندان اوین هستند!

خوابگاه های دانشجویی و شیرخوارگاه ها از محل اموال تملیکی تجهیز می شوند

مجوزی برای افزایش قیمت خودرو نداده ایم

20 درصد برق کشور در 3 استان مصرف می شود

اعتبار 65 میلیاردی برای اجرای پروژه های عمرانی در منطقه آزاد انزلی

وزیر صنعت: مقابله با قاچاق از اهداف مهم نظام ارزی است

تجهیز باغ ها در اردبیل به سامانه های گرمایشی ضروری است

16 محکوم مالی غیر عمد از زندان اردبیل آزاد شدند

پرونده های کشفیات قاچاق کالا 30 درصد افزایش یافت

سیاست جدید ارزی باعث کاهش قاچاق کالا و خروج ارز از کشور می شود

تقاضای مجوز احزاب سیاسی در استان افزایش یافت

واعظی: حمایت از شرکت های دانش بنیان در اولویت است

آیین رونمایی از سامانه ارزی "نیما"

گوشی شیائومی Mi 6X بر روی وبسایت Android.com لیست شد; قیمت آن نیز اعلام شد

مصیبت نفت 100 دلاری برای تولیدکنندگان

استخدام بازاریاب در شرکت نوکارتو در تهران

استخدام کال سنتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

AMD با Combat Crate به نبرد با ماینرها می رود

ابلاغ جزییات دستورالعمل جدید ارزی دولت از سوی جهانگیری/ تدوین مقررات ارزی صادرکنندگان

مصیبت نفت 100 دلاری برای تولیدکنندگان

ماشین گلف گران تر از پورشه

جهانگیری خطاب به بانک ها: بدجنسی نکنید و ارز را فقط به صرافی های خودتان ندهید

وزیر صنعت: مقابله با قاچاق از اهداف مهم نظام ارزی است

پرونده های کشفیات قاچاق کالا 30 درصد افزایش یافت

نهاوندیان: بازآفرینی دولت ضروری است

بورس در سرازیری سقوط

با حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری مدیرعامل جدید یک شرکت بورسی لبنی معارفه شد

رونمایی از سامانه الکترونیکی نیما

پاسخ سیف خطاب به متقاضیان ارز

فرمان ارزی جهانگیری به بانک ها

نقش فرش ایران در اقتصاد کشور

نوسانات ارزی دلایل غیر اقتصادی داشت/ دلار دیگر ارز غالب تجارت ایران نیست

نهاوندیان: بازآفرینی دولت ضروری است

پرونده های کشفیات قاچاق کالا 30 درصد افزایش یافت

بخشنامه‎ای که بازار خودرو را بهم ریخت

بایدها و نبایدهای پیام رسان های خارجی- *شاهین فرشاد

نوبخت: استفاده از پیام رسان های خارجی را حق شهروندی می دانیم

استخدام پشتیبان شیفت شب آقا در کسب و کار نوین ایرانیان

رکورد شکنی با راندمان حرارتی؛ معرفی یک موتور فوق کارآمد توسط تویوتا

واعظی: کارگران باید خط مقدم جبهه تولید باشند

فرار جنرال موتورز از ورشکستگی/کاهش تقاضای جهانی صنعت بحران خودروسازی کره

نقد و بررسی داچیا لاجی 2015

بهره برداری از طرح توسعه دانشکده کشاورزی دانشگاه باهنر

درخواست رییس بانک مرکزی از مسافران: مردم فعلاً سفر خود را به تاخیر بیاندازند!

واعظی: حمایت از شرکت های دانش بنیان در اولویت است

افزایش 30درصدی تولید و صرفه جویی1.33میلیارد متر مکعبی آب کشاورزی

عملیاتی شدن سامانه نیما رویکرد واکنشی سیاست گذار را به رویکرد کنشی تبدیل می کند

سامانه نیما با حضورمعاون اول رییس جمهور افتتاح شد

سیف: 9هزار فقره گشایش اعتباری با دلار 4200 تومانی انجام شد

امروز نشست دو روزه کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد آغاز به کار کرد

سیف: مسافران برای تامین ارز صبر کنند/ تعهدی نداریم که سهمیه زیاد شود

دلار تنها تا 2 سال آینده ارز مبنای گزارشگری خواهد بود

قیمت نفت افزایش یافت

بهره برداری از 2 خانه بهداشت روستایی در سنندج آغاز شد

30 طرح بزرگ اقتصادی در قزوین به بهره برداری می رسد

سیف: مسافران برای تامین ارز صبر کنند

معرفی 10 خودرو با بهترین سیستم های ایمنی فعال

سزای قاچاقچیان 411 هزار دلاری از سنندج به عراق + جزییات

رییس مرکز ملی خشکسالی؛ بارش های اخیر ایران را از خشکسالی نجات نمی دهد

استخدام کارشناس فروش،ویزیتور با حقوق مکفی و بیمه در تهران

استخدامی شرکت معتبر تولیدی در البرز

وزیر صنعت: نیما بانک ارزی کشور می شود

در سومین همایش نفت و گاز خزر و آسیای مرکزی در باکو؛مقامات 30 کشور بازار جهانی نفت و گاز را بررسی می کنند

پرداخت های سخاوتمندانه و میلیاردی به نهاد ریاست جمهوری در یک ماه + جدول

سیف: مسافرانی که به ارز نیاز دارند صبر کنند/ بعد از تک نرخی شدن ارز هیچ خللی در صادرات و واردات ایجاد نشده است

رتبه نخست ساوه در جذب تسهیلات اشتغال روستایی

شریعتمداری: سیاستهای ارزی جدید کمک به ثبات اقتصادی است

دردسرهای نفت 100 دلاری عربستان!

روسیه به دنبال افزایش تجارت با ایران

اشتغال مولد را باید از طریق تعاونی ها افزایش دهیم

پرداخت یارانه ارز برای کالاهای مشمول ابلاغ شد

­بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال کاهش یافت

سیف: مسافران برای تامین ارز صبر کنند

بهره برداری از 2 خانه بهداشت روستایی در سنندج آغاز شد

از گرما در آلاسکا تا زیر آب رفتن کیش؛ تغییر اقلیم جدی ست

قیمت گذاری نجومی، بازار مسکن را دچار رکود کرده/ رکود بیشتر در ماه رمضان

چگونگی دریافت بن کارت های نمایشگاه کتاب پایتخت از طریق کارت ملی هوشمند

استخدام کارشناس فروش در شرکت تدبیر پژوه شمس در تهران

جشنواره خیریه فروش غذا در اهواز برگزار می شود

مجوزی برای افزایش قیمت خودرو نداده ایم

ارزش وام مسکن، حدود نصف قیمت ملک

راه اندازی کارخانه طراحی و تولید قالب های ریخته گری تحت فشار

مسافران برای خرید ارز مدتی صبر کنند

ورود 65 هزار نفر برای خرید سکه به بانک ها

مبنای تامین ارز مسافران خارجی همان بخشنامه های بانک مرکزی است

ایجاد بازارچه های شبانه عرضه تولیدات و اتمام طرح های نیمه تمام

ایمنی حمل و نقل؛ عامل مهمی در توسعه اقتصاد ملی+ گزارش

درآمد 40 میلیارد ریالی کشاورزان از بیدمشک

فیلم سینمایی «لاتاری»

واریز سود سهام عدالت مشمولان کی پایان می یابد؟

مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش دوم و پایانی اشخاص مصون از قاعده ی تقلب

مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش دوم و پایانی اشخاص مصون از قاعده ی تقلب