مطالب مرتبط:
عباسعلی کدخدایی، احسان شهسواری، بهمن ساعدی تحلیل محتوای عملکرد رژیم صهیونیستی در اعمال سیاست قتل های هدفمند در پرتو اصول بنیادین ‏حقوق بشردوستانه بین المللی
شعار درمانی و برخوردهای هیجانی جواب نمی دهد/ تا دولت نخواهد، بخش خصوصی نمی تواند وارد تصمیم گیری های کلان شود
مصاحبه خواندنی ژاوی (بخش پایانی): دفاع خوب هم مانند حمله یک هنر است؛ باید کنار اینیستا و مسی بازی کنید تا لذت فوتبال را درک کنید
مطالعه ی تطبیقی ارکان تحقق نقض غیرمستقیم حق اختراع - بخش دوم و پایانی وضعیت حقوق ایران در خصوص نقض غیر مستقیم حق اختراع
ضرورت رعایت اصول ایمنی و امنیتی در برگزاری اردوهای راهیان نور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 فروردین 1397 ساعت 02:512018-03-22سياسي

معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانی شکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح


کتاب الخرائج و الجرائح نوشته قطب راوندی از جمله جوامع نسبی است که مؤلف سعی کرده معجزات و کرامات پیامبر گرامی اسلام و اوصیای ایشان را در این کتاب گرد آورد و از منظر سنت، - معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانیشکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح کتاب الخرائج و الجرائح نوشته قطب راوندی از جمله جوامع نسبی است که مؤلف سعی کرده معجزات و کرامات پیامبر گرامی اسلام و اوصیای ایشان را در این کتاب گرد آورد و از منظر سنت، حقانیت نبوت و امامت معصومان را ثابت کند.

11- وجه تمایز کتاب با آثار مشابه و جایگاه آن در آثار حدیثی از جمله مواردی که به نوعی مکمل ملاک اعتبار علمی یک کتاب محسوب می شود، بررسی وجه تمایز کتاب با آثار مشابه خود و نیز جایگاه کتاب در تفکر و آثار علمای پسین است.

بدین سان که هر چه کتاب از لحاظ علمی متقن تر، باشد میزان اشغال چنین جایگاهی برای کتاب نزد علماء نیز وسیع تر خواهد بود.

11-1- وجه تمایز این مجموعه نسبت به مجموعه های حدیثی مشابه (مستقل و غیر مستقل) از چندین امتیاز برخوردار است: الف) توانایی مؤلف در گردآوری انواع مختلفی از احادیث معجزات و توفیق وی در برقراری ارتباط بین موضوع معجزه و مسائل مربوط به آن مانند دلائل، براهین و مسائل کلامی.

ب) افزودن خمس ملحقات (پنج باب شانزده- بیست) به کتاب که شامل موارد زیر می باشد: 1) کتاب نوادر المعجزات: که مؤلف از کتب بصائرالدرجات اشعری و صفار، احادیثی انتخاب کرده و به کتاب افزوده است.

2) کتابی در مقایسه معجزات معصومان: با دیگر انبیاء.

3) کتاب اعجاز ام المعجزات؛ قرآن مجید که در این باب، وجوه اعجاز قرآن و رد شبهات حول این موضوع با کلامی موجز و به دور از پیچیدگی و ابهام ذکرمی شود.

4) اختصاص بابی در فرق بین حیل و معجزه که با ذکر حقیقت، معجزه از غیر خود چون شعبده و مانند آن تمیز داده می شود.

5) و در نهایت بابی در علامات و مراتب معصومان:، که به صورت مختصر بدان پرداخته می شود.

[16] 11-2- جایگاه کتاب در آثار علماء کتاب الخرائج و الجرائح چشمه ای از چشمه های تراث اهل بیت عصمت و طهارت: است که منبع و مصدر بسیاری از روایات کتب علمای پس از خود قرار گرفته است.

بنابر سخن محقق در مقدمه کتاب[17] علمای ذیل به احادیث این کتاب اعتماد کرده اند: إربلی در کشف الغمّه ، شیخ زین الدین نباطی در الصراط المستقیم ، شیخ حر عاملی در وسائل الشیعه و اثبات الهداه ، مجلسی در بحار الأنوار ، شیخ عبدالله بحرانی در عوالم العلوم ، سیّد هاشم بحرانی در تفسیر البرهان ، غایه المرام و مدینه المعاجز .

و از علمای اهل تستن افرادی چون ابن صبّاغ مالکی در الفصول المهمّه ، قندوزی در ینابیع المودّه و.

.

12- مکتب فقهی- کلامی مؤلف شناخت مکتب فقهی - کلامی علمای اعصار مختلف در شناخت رویکرد آنها نقش دارد.

به عبارت دیگر، علماء و دانشمندان در ادوار تاریخ، وابسته به مکاتب گونه گون در زمان خود بوده اند.

به عنوان مثال شیخ صدوق وابسته به مکتب فقهی- حدیثی شهر قم بود (رک: طوسی، ص 237) و حتی در وصف حال پدر وی- علی بن حسین بن موسی- آمده که از بزرگان شیعه و سرآمد محدثان حوزه قم در عصر خود بوده است.

(نجاشی، ص 261) نیز در زمان شیخ الطائفه- محمد بن حسن طوسی- به دلیل منازعات میان شیعه و اهل سنت در بغداد (ابن جوزی، ج 1، صص173 و 179)[18] مهمترین رشته مورد توجه همگان، رشته کلام و عقاید بود.

بدین روی، شیخ وارد مکتب کلامی بغداد شده و نقش مثبت و وحدت بخش در رفع تناقضات علمی و اجتماعی ایفا کرد.

(رک: معارف، تاریخ حدیث، ص 352-363) با توجه به موضوع جامع روایی مورد بحث، جایگاهی برای سخن گفتن از فقه و مشرب فقهی مؤلف وجود ندارد.

اما در مورد مشرب کلامی وی باید گفت:[19] او در دانش کلام شاگرد قطب الدین ابو جعفر محمد بن علی بن الحسن المقریء النیشابوری بوده و طبعاً قطب راوندی از او بهره قوی برده است.

همچنین وی پیروی شریف مرتضی نیز بوده و در دانش کلام مبانی بهشمیان را قبول داشته است؛ با این وصف در پاره ای از مسائل موضعی محتاطانه در این زمینه اتخاذ می کرده و به هر حال با آرای مکتب ابو الحسین بصری آشنایی داشته است.

قطب الدین راوندی هم دقیقاً بر همین موضع بوده؛ او ضمن آنکه دقیقاً با مبانی مکتب بهشمی آشنایی داشته اما مبانی مکتب ابو الحسین را هم می شناخته و حتی تلاش می کرده در تعدادی از مهمترین مواضع اختلاف، موضعی فراتر از استادش در این زمینه اتخاذ کند و حد وسط را تا آنجا که امکان داشته اتخاذ کند.

به هر طریق وی عملاً برخی باروهای کلامی مکتب ابوالحسین را پذیرفته بوده است.

در مقام نتیجه باید گفت، علامه با مبانی هر دو مکتب آشنایی داشته و آن ها را پذیرفته و با توجه به اسناد موجود (به عنوان نمونه: نک: راوندی، منهاج البراعه، ج 1، ص 32-49) سعی داشته حد وسطی بین مواضع این دو مکتب اختیار کند.

در رابطه با آثار کلامی علامه، باید گفت وی دست کم صاحب سه کتاب کلامی با نام های: جواهر الکلام فی شرح مقدمه الکلام، شرح الأبیات‏ المشکله فی التنزیه، تهافت‏ الفلاسفه بوده است.

(رک: اردبیلی، همانجا) علامه در پایان کتاب الخرائج و الجرائح خود چند رساله کوچک آورده که در برخی از آنها مباحث کلامی دیده می شود.

مطرح کردن استدلال مخالفان و ردّ شبهات آن ها، خود بر این مطلب صحّه می گذارد، امری که از عناوین باب ها نیز کاملاً مشهود است.

به عنوان نمونه وی در باب 18 (در بحث از قرآن و اعجاز آن) زیر بخش های کتاب را با عناوینی چون الصرفه و الاعتراض علیها و الجواب عنه ، باب فی مطاعن المخالفین آغاز می کند.

نیز در باب 19 (در فرق بین معجزه و حیل) عناوینی همچون باب فی مطاعن المعجزات و جواباتها و ابطالها ، باب فی مقالات المنکرین للنبوات أو الإمامات من قبل الله و جواباتها و ابطالها به چشم می خورد.

وی رساله دیگری در رابطه با اختلافات میان شیخ مفید و شیخ مرتضی نیز دارد که در آن مباحث کلامی مطرح کرده است.

البته لازم به ذکر است که برشمردن این آثار تنافی با وجود مباحث کلامی در دیگر آثار او ندارد.

13- شکل گیری نهایی کتاب شکل گیری و تدوین کامل کتاب در حیات مؤلف یا بعد از وفات وی، نیز می تواند به عنوان اصلی در شناخت و بررسی یک جامع روایی مورد بحث قرار گیرد، چه بر نوعی مدیریت مؤلف بر تنظیم نهایی کتاب دلالت می کند.

در تاریخ، کتابهای بسیاری وجود داشته اند که مؤلفان آن ها به دلایل مختلفی چون بیماری، مرگ و.

نتوانسته اند کتاب را تمام کنند و قبل از شکل گیری نهایی کتاب، درگذشته اند.

[20] در مورد کتاب الخرائج و الجرائح باید گفت: مؤلف آن توانسته خود نسبت به تدوین و شکل گیری نهایی کتاب مدیریت زمانی داشته باشد و آن را تمام کند.

وی در مقدمه خویش بر کتاب می نویسد: .

و قد جمعت بعون الله سبحانه من ذلک جمله لا تکاد توجد مجموعه فی کتاب واحد لیستأنس بها الناظرون و ینتفع بها المؤمنون و سمیته بکتاب الخرائج و الجرائح.

و جعلته علی عشرین بابا.

.

(ج 1، ص 19) 14- تحقیقات جانبی در مورد کتاب یک جامع روایی ممکن است مورد تحقیقات گوناگون جانبی چون شرح، ترجمه، تفسیر، تعلیق و .

قرار بگیرد.

به هر اندازه کتاب مورد نظر، جایگاه وسیع تری در نظام اندیشگی داشته باشد، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

یک کتاب ممکن است با توجه به ملاک های مختلفی چون اهمیت موضوع، نیاز عصر، قدمت، استقبال مخاطب، و دیگر انگیزه ها مورد شرح و تفسیر قرار گیرد.

بر این تألیف علامه قطب راوندی تاکنون شرح و تفسیری مرقوم نشده است.

دلیل این امر را می توان در موضوع کتاب، هدف و نیز سبک نویسنده آن دانست.

چرا که بداهت و قابل درک بودن موضوع و احادیث کتاب، سُلاست و بلاغت الفاظِ این جامع را از هر گونه شرح و توضیحی بی نیاز داشته است.

بعلاوه مؤلف با توجّه تمامی جوانب مربوطه، مقابل منکرین و مخالفین ایستاده و شبهات آن ها را رد کرده و از حریم شیعه دفاع می کند و جای هیچ حرفی باقی نمی گذارد.

اما در مورد تصحیح نسخه های این اثر، همان طور که قبلاً ذکر شد، برخی باب های کتاب را علامه مجلسی در ضمن بحار الانوار آورده که آقای محمد باقر بهبودی تحقیق کرده است.

کل کتاب را مؤسسه امام مهدی (عج) در قم تصحیح کرده است.

این مجموعه، را محمد شریف الخادم به فارسی ترجمه کرده و کفایه المؤمنین فی معجزات الائمه المعصومین نامیده است.

(نک: آقابزرگ، همانجا و نیز نک: ج 18، ص100) اخیراً نیز با نام جلوه های اعجاز معصومین: توسط غلامحسین محرمی ترجمه و در موسسه نشر اسلامی قم به چاپ رسیده است.

(مدنی بجستانی، ج 1، ص 596)[21] 15- وضع کنونی کتاب از حیث طبع و تصحیح با معرفی برخی چاپ های کتاب الخرائج و الجرائح بحث را درباره این جامع روایی خاتمه می دهیم:[22] 1- چاپ سنگی، بمبیی، 1305ق، که حاوی منتخب کتاب الخرائج است.

2- چاپ سنگی، 1301ق، که همراه با اربعین علامه مجلسی و کفایه الأثر خراز قمی چاپ شده است و در این چاپ تنها منتخب کتاب الخرائج به چاپ رسیده است.

3- نسخه چاپی موسسه الإمام المهدی(ع)، قم، 1409ق، در سه جلد و 1316 صفحه تحت نظر سیدمحمد باقر موحد ابطحی، همراه با تصحیح و تخریج مفصل احادیث.

[23] در پایان یادآور می شود از این کتاب گاه با اسامی دیگری نظیر کتاب المعجزات یا کتاب الخرائج یاد می شود.

(مدنی بجستانی، ج 1، ص 596) نتیجه گیری این کتاب که توسط عالمی ربّانی و متبحر در علوم زمانه در موضوع اثبات حقانیت نبوت و امامت معصومان: از منظر سنت به رشته تحریر درآمده، در زمره کتب متأخر شیعه است.

با توجه به اصول حاکم بر جوامع حدیثی، در شمار جوامع روایی نسبی محسوب می شود و به دلیل اشتمال بودن بر انواع روایات و احادیث مربوط به اعجاز و نیز پاسخ گویی به شبهات وارده در این زمینه و با برخورداری از دقت، امانت و سلاست الفاظ، توانسته جایگاه علمی قابل قبولی میان کتب روایی مختلف پیدا کند و مرجع و ملجأ علمی و پژوهشی بسیاری از علماء و دانشمندان در دوره های مختلف قرار گیرد.

پی نوشت: [16].

برگرفته از مقدمه محقق، نک: ج 1، ص 8-11.

[17].

نک: ج 1، ص 11.

[18].

در این مورد نیز نک: دوانی، ج 1، ص 198-210.

1.

این قسمت با تصرف، مأخوذ از پایگاه اینترنتی بررسی های تاریخی، مقالات و نوشته های حسن انصاری در حوزه تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام، به آدرس "http://ansari.

kateban.

com/post/2041" مکتوب به تاریخ 2/11/1392، است.

[20].

مانند احمد بن حنبل که قبل از ترتیب و تهذیب نهایی مسند خویش، درگذشت و این کار به عهده فرزندش؛ عبدالله و شاگردش؛ ابوبکر قطیعی افتاد.

(نک: معارف، همان، ص 131) [21].

در این کتاب، کل روایات، ترجمه نشده است.

[22].

برای اطلاع بیشتر از جزییات کتاب از حیث چاپ، نک: طباطبایی، ص 17.

[23].

همین نسخه مرجع معرفی در این مقاله است.

مراجع منابع 1.

ابن جوزی، محمد علی.

المنتظم فی تاریخ الملوک و الامم.

هند: حیدرآباد، دائره المعارف، 1359ق.

2.

ابن شهر آشوب، محمد علی.

معالم العلماء.

بی جا، بی تا.

3.

ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب.

تحقیق: جمال الدین میردامادی، بیروت: دارالفکر للطابه و النشر و التوزیع، چاپ سوم،1414ق.

4.

اردبیلی، محمد بن علی.

جامع الرواه.

بی جا: مکتبه المحمدی، بی تا.

5.

انصاری قمی، حسن، نکته ها و یادداشت ها: کتابی از مکتب متکلمان معتزلی ری، کتاب ماه دین، سال 1385ش، خرداد، تیر و مرداد، ص 75-68.

6.

امین، سید محسن.

اعیان الشیعه.

بیروت: دارالتعارف للمطبوعات، 1406ق.

7.

تهرانی، شیخ آقا بزرگ.

الذریعه الی تصانیف الشیعه.

بیروت: دارالاضواء، بی تا.

8.

افندی، عبدالله بن عیسی، تعلیقه امل الآمل.

تحقیق: سید احمد حسینی.

قم: کتابخانه آیت الله مرعشی، 1410ق.

9.

همو.

ریاض العلماء و حیاض الفضلاء.

تحقیق: احمد حسینی اشکوری، قم: مطبعه الخیام، بی تا.

10.

انصاری قمی، حسن.

نکته ها و یادداشت ها: کتابی از متکب متکلمان معتزلی ری، کتاب ماه دین، شماره: 104 و 106، 1385ش، 68-75.

11.

خویی، سید ابوالقاسم.

معجم رجال الحدیث.

بی جا: 1413ق.

12.

دوانی، علی.

مفاخر اسلام.

بی جا: مرکز فرهنگی قبله، 1372ش.

13.

شهرستانی، محمد بن عبدالکریم.

الملل و النحل.

تحقیق: علی فاعور، بیروت: دارالمعرفه، بی تا.

14.

شهید ثانی، زیدالدین.

الدرایه.

طهران: المجمع العلمی الاسلامی(الاتحاد)، 1404ق.

15.

صدر، سید الحسن.

نهایه الدرایه.

تحقیق: ماجدالغرباوی، قم: نشر المشعر، بی تا.

16.

طباطبایی، سید عبدالعزیز.

نهج البلاغه عبر القرون(7)- شروحه حسب تسلسل الزمنی، مجله تراثنا، سال دهم، شماره: 1 و 2، 1415ق، 1-67.

17.

طوسی، محمد بن حسن.

الفهرست.

تحقیق: شیخ جواد قیومی، بی جا: موسسه نشر الفقاهه، چاپ اول، 1417ق.

18.

قطب الدین راوندی، سعید بن هبه الله.

الخرائج و الجرائح.

تحقیق: مؤسسه الإمام المهدی(ع)، قم: موسسه امام مهدی(عج)، 1409ق.

19.

همو.

منهاج البراعه فی شرح نهج البلاغه.

تحقیق: عبدالطیف حسینی کوهکمری، قم: کتابخانه آیه الله العظمی مرعشی نجفی، بی تا.

20.

لمبتون، ان.

سیری در تاریخ ایران بعد از اسلام.

ترجمه: یعقوب آژند، تهران: امیرکبیر، 1363ش.

21.

مجلسی، محمد باقر.

بحارالأنور الجامعه لدرر أخبار الأئمه الأطهار.

بیروت: موسسه الوفاء، چاپ دوم، 1404ق.

22.

مدنی بجستانی، محمود.

فرهنگ کتب حدیثی شیعه.

تهران: چاپ و نشر بین الملل، 1385ش.

23.

مدیر شانه چی، کاظم.

تاریخ حدیث.

تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب اسلامی (سمت)، 1377ش.

24.

همو، علم الحدیث.

قم: دفتر انتشارات اسلامی وابسته به حوزه علمیه قم، چاپ بیست و یکم، 1387ش.

25.

معارف، مجید.

تاریخ حدیث.

تهران: کویر، چاپ دهم، 1388ش.

26.

همو، مباحثی در تاریخ حدیث.

تهران: نبأ، 1387ش.

27.

مؤسسه امام صادق(ع).

تحت نظر: سبحانی تبریزی، جعفر.

موسوعه طبقات الفقهاء.

قم: موسسه امام صادق(ع)، 1418ق.

28.

منتجب الدین، علی بن عبدالله.

الفهرست.

تحقیق: سید جلال الدین محدث أرموی، قم: مکتبه آیه الله العظمی المرعشی النجفی، 1366ش.

29.

نجاشی، احمد بن علی.

فهرست اسماء مصنفی الشیعه.

(رجال نجاشی)، قم: موسسه النشر الاسلامی التابعی لجماعه المدرسین بقم المشرفه، 1416ق.

30.

پایگاه اینترنتی "بررسی های تاریخی، مقالات و نوشته های حسن انصاری در حوزه تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام" به آدرس"http://ansari.

kateban.

com/post/2041".

نویسنده: محمدرضا رسولی راوندی فصلنامه سفینه شماره 56 انتهای متن/ http://fna.

ir/a4i85k
کلید واژه ها: کتاب - جوامع - اسلام - چشمه - علمی - قرآن - عبدالله - انتخاب - انواع - عاملی - میزان - صورت - مجید

آخرین اخبار سرویس:
اعیاد شعبانیه بهترین فرصت برای ترویج فرهنگ مهدویت در جامعه است

سلفی جدید خانم مجری و همسر دومش/عکس

گام بلند منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای توسعه کارآفرینی با امضای 12 تفاهم نامه صنعتی + تصاویر

نبود کرسی های تلاوت و کم توجهی رسانه ملی؛ عوامل ناآشنایی با مقوله مسابقات بین الملل

گل سوم لیورپول به آاس رم (سادیو مانه)

گل چهارم لیورپول به آاس رم (فیرمینو)

جاسازی تریاک داخل "دَم کُنی"!/ عکس

آماده باش سازمان حفظ نباتات!

پاسخ به تهدیدهای دشمن در روز پاسدار

دروغ گو دشمن خداست؟

خواب اصولگرایان برای افزایش انحصار صداوسیما

سید علی هاشمی خانعباسی، رضا نوروز ولاشدی جهاد علمی در دانشگاه تراز انقلاب اسلامی از دیدگاه قرآن کریم با تأکید بر تفسیر المیزان

دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم طلاب به کار خود پایان داد/تجلیل از نفرات برتر

برگزاری مسابقات قرآن کریم طلاب علوم دینی در عالی ترین شرایط/ شرکت 71 نفر از 46 کشور

تدبر در قرآن کریم باید گسترش یابد/ امام راحل با قرآن انقلاب را به متن جامعه آوردند

جامعیت قرآن کریم باید گسترش یابد/شان و منزلت قرآن کریم معرفی شود

اما و اگرهای کشف جسد مومیایی شده در تهران

فراخوان همکار ی اداره کل پژوهش های اسلامی رسانه

ارائه مضامین اخلاقی و آموزه های قرآنی با زبان و گویش جدید در قالب شعر

حضور نابغه قرآنی جهان اسلام در مدرسه سالار شهیدان تبریز +عکس

عکس 2 نفره "مهران مدیری" و خانم بازیگر

تعیین نقشه راه کمیسیون رسیدگی به ساختار دولت

دیدار شمخانی با دبیر شورای امنیت ملی روسیه

دانلود آلبوم جدید امین یزدانی بنام آرزوهای شعاری

گل چهارم لیورپول به آ اس رم توسط فیرمینو

افتتاح سه پروژه بزرگ در آذربایجان شرقی در سفر رییس جمهوری/ هتل کاروانسرای یام، خانه ایرانی و موزه صدا افتتاح شد

تقدیر از کارکنان واحد رادیوی صدا و سیمای مرکز کیش درگرامیداشت روز رادیو

گروه موسیقی جیپسی کینگز (کولی های اسپانیا) مهمان جزیره کیش می شود

شبکه های اجتماعی، انحصار را شکسته اند

رادیو عنصر دوم نیست

دانلود آهنگ جدید رهام بنام دیدی چی شد

تعامل دو سویه و تقویت هم افزایی میان ارتش و ناجا

این آیه دزد را مومن می کند!

زیباترین عکس یک شهید برای مادرش

مراسم 78 سالگی رادیو

رادیو، رسانه ای گرم و قدرتمند است

رونمایی از دوکتاب در برنامه «عصرگاهی یادگاران»

جزیره مینو گاز ندارد

اعلام راه های ارتباط با کمیته نظارت ستاد عالی مسابقات قرآن

رضای خدا هدف جهادگران جنگ تحمیلی بود

جوراب های عجیب بوشِ پدر در مراسم تدفین همسرش! + تصاویر

توسعه همکاری های همه جانبه جمهوری تاتارستان و آستان قدس رضوی

توافق تاتارستان و آستان قدس رضوی در خصوص ایجاد سه گروه کاری

سفر شمخانی به سوچی و دیدار وی با دبیر شورای امنیت روسیه

برخی کشورها با حضور نظامی غیرمشروع در سوریه موجب پیچیده تر شدن شرایط موجود شده اند

روحانی: حافظه ام خیلی قوی نیست اما آنقدر هم حافظه ضعیفی ندارم که قول های پارسال را فراموش کرده باشم

تصاویر/ یادواره شهدای مدرسه علمیه الهادی

امروز در منطقه و در حوزه توپخانه حرف های زیادی برای گفتن داریم

گفتگوی ویژه خبری؛ پورابراهمی: لایحه جدید مبارزه با قاچاق 90 درصد مشکلات این بخش را حل می کند

دامغانی: کسی که انتقاد می کند، دشمن فدراسیون نیست/ ضیایی طی 10 سال حتی یک کلمه هم بر زبان نیاورد!

دانلود آهنگ جدید مهران بکروی بنام قاب عکس

دانلود آهنگ جدید سعید زاهدی بنام دووم میاری

اختتامیه دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم ویژه طلاب حوضه علمیه

رییس جمهور: همه مشکلات را حل خواهیم کرد مردم متحد باشند

حکم دادگاه مرتبط با ملک امامزاده عبدالله(ع) حسن آباد است نه هویت آن

گل دوم لیورپول به آ اس رم توسط محمد صلاح

تصاویر/ آیین خطبه خوانی خادمان مسجد مقدس جمکران

تصویری دیدنی از کوه سنگر اردبیل

آیت الله مکارم شیرازی: شبکه های اجتماعی داخلی باید دسترسی آسان و ارزان داشته باشند

راه اندازی بخشی جدید در گوگل

معرفی قرآن به جهانیان از مسئولیت های مهم حوزه علمیه است

سید حسن نصرالله شهادت «الصماد» را تسلیت گفت

«مومیایی پهلوی اول»؛ تکذیب یا پیگیری شایعه؟

«علی لاریجانی» میهمان ویژه اختتامیه مسابقات بین المللی قرآن

روز قشنگ بله برون و مراسم آن

روند تعطیلی کارخانه ها و تعدیل نیرو سرعت گرفته است

وداع با یار دیرین امام و رهبری

سید حسن نصرالله شهادت «الصماد» را تسلیت گفت

سه رویکرد قرآنی نظام در دهه پنجم انقلاب/ حضور مؤثرتر مفاهیم قرآنی در فضای مجازی

دانلود آهنگ جدید علیسا بنام برگرد

خلخالی درباره جسد رضا خان چه گفت؟ + جزییات

لیورپول 1_0 آ اس رم (گل محمد صلاح دقیقه 36)

تصاویر/ افتتاح موزه دین و دنیا در مسجد جمکران با حضور آیت الله العظمی نوری همدانی

تاثیر فناوری در تغییر نقش ارتباطات شرکتی

دیپلماسی عمومی ظریف

جنجال خبری یک جسد؛ این رضاشاه است؟

معاونت حقوق بشر دادگستری تضمین کننده سیستم دادرسی عادلانه است

عناوین روزنامه های سیاسی 5 اردیبهشت 97/ برجام بر لب بام +تصاویر

سیده فاطمه موسوی آموزه های شناختی قرآن در رویارویی با همسرآزاری مردان

درخواست پزشکیان از رییس جمهور: اصل 15 قانون اساسی برای همه اجرا شود

نماینده ایران در آژانس بین المللی اتمی :آمریکا آینده معاهده عدم اشاعه را به خطر انداخته است

وداع شکوهمند با حبیب خدا

رایزنی ظریف با دبیر کل سازمان ملل

من صدای کمک خواستن بچه های شیعیان را می شنیدم و نمی توانستم به آنها جواب ندهم

پیشنهادهای رنگی برای اتاق خواب!

گروه «چهل شاهد» با حضور کمال خرازی

یکی از راه های درک دوران دفاع مقدس عکس های آن است

توییت ظریف درباره حمایت از ایده مجمع گفت وگوی منطقه ای/عکس

رادیو عنصر دوم نیست

آقای روحانی، پشتوانه رای اکثریت مردم را داشتید اما هنوز خواسته آنان محقق نشده است

چگونه دندان های شفاف و براقی داشته باشیم؟

آقای روحانی، پشتوانه رای اکثریت مردم را داشتید اما هنوز خواسته آنان محقق نشده است

شوخی وزرای ارشاد و آموزش و پرورش و تلاوت های گوش نواز فینالیست ها + عکس

معاون اسبق شرکت دخانیات از اتهام مالی تبرئه شد

ثبات ارز برای ثبات بازار ضروری است/ بهانه نمی دهیم اما در برابر هیچ زورگویی نیز کوتاه نمی آییم

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 5 اردیبهشت 97

سخنرانی ظریف در مجمع عمومی سازمان ملل

خاطره ای شنیدنی از شیخ رجبعلی خیاط درباره نماز اول وقت

بر منکر امام رضا(ع) لعنت/ عکس

برخی کشورها در مسیر تقویت تروریسم تکفیری گام بر می دارند

معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانی شکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح

معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانی شکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح