مطالب مرتبط:
عباسعلی کدخدایی، احسان شهسواری، بهمن ساعدی تحلیل محتوای عملکرد رژیم صهیونیستی در اعمال سیاست قتل های هدفمند در پرتو اصول بنیادین ‏حقوق بشردوستانه بین المللی
شعار درمانی و برخوردهای هیجانی جواب نمی دهد/ تا دولت نخواهد، بخش خصوصی نمی تواند وارد تصمیم گیری های کلان شود
مصاحبه خواندنی ژاوی (بخش پایانی): دفاع خوب هم مانند حمله یک هنر است؛ باید کنار اینیستا و مسی بازی کنید تا لذت فوتبال را درک کنید
مطالعه ی تطبیقی ارکان تحقق نقض غیرمستقیم حق اختراع - بخش دوم و پایانی وضعیت حقوق ایران در خصوص نقض غیر مستقیم حق اختراع
ضرورت رعایت اصول ایمنی و امنیتی در برگزاری اردوهای راهیان نور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 فروردین 1397 ساعت 02:512018-03-22سياسي

معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانی شکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح


کتاب الخرائج و الجرائح نوشته قطب راوندی از جمله جوامع نسبی است که مؤلف سعی کرده معجزات و کرامات پیامبر گرامی اسلام و اوصیای ایشان را در این کتاب گرد آورد و از منظر سنت، - معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانیشکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح کتاب الخرائج و الجرائح نوشته قطب راوندی از جمله جوامع نسبی است که مؤلف سعی کرده معجزات و کرامات پیامبر گرامی اسلام و اوصیای ایشان را در این کتاب گرد آورد و از منظر سنت، حقانیت نبوت و امامت معصومان را ثابت کند.

11- وجه تمایز کتاب با آثار مشابه و جایگاه آن در آثار حدیثی از جمله مواردی که به نوعی مکمل ملاک اعتبار علمی یک کتاب محسوب می شود، بررسی وجه تمایز کتاب با آثار مشابه خود و نیز جایگاه کتاب در تفکر و آثار علمای پسین است.

بدین سان که هر چه کتاب از لحاظ علمی متقن تر، باشد میزان اشغال چنین جایگاهی برای کتاب نزد علماء نیز وسیع تر خواهد بود.

11-1- وجه تمایز این مجموعه نسبت به مجموعه های حدیثی مشابه (مستقل و غیر مستقل) از چندین امتیاز برخوردار است: الف) توانایی مؤلف در گردآوری انواع مختلفی از احادیث معجزات و توفیق وی در برقراری ارتباط بین موضوع معجزه و مسائل مربوط به آن مانند دلائل، براهین و مسائل کلامی.

ب) افزودن خمس ملحقات (پنج باب شانزده- بیست) به کتاب که شامل موارد زیر می باشد: 1) کتاب نوادر المعجزات: که مؤلف از کتب بصائرالدرجات اشعری و صفار، احادیثی انتخاب کرده و به کتاب افزوده است.

2) کتابی در مقایسه معجزات معصومان: با دیگر انبیاء.

3) کتاب اعجاز ام المعجزات؛ قرآن مجید که در این باب، وجوه اعجاز قرآن و رد شبهات حول این موضوع با کلامی موجز و به دور از پیچیدگی و ابهام ذکرمی شود.

4) اختصاص بابی در فرق بین حیل و معجزه که با ذکر حقیقت، معجزه از غیر خود چون شعبده و مانند آن تمیز داده می شود.

5) و در نهایت بابی در علامات و مراتب معصومان:، که به صورت مختصر بدان پرداخته می شود.

[16] 11-2- جایگاه کتاب در آثار علماء کتاب الخرائج و الجرائح چشمه ای از چشمه های تراث اهل بیت عصمت و طهارت: است که منبع و مصدر بسیاری از روایات کتب علمای پس از خود قرار گرفته است.

بنابر سخن محقق در مقدمه کتاب[17] علمای ذیل به احادیث این کتاب اعتماد کرده اند: إربلی در کشف الغمّه ، شیخ زین الدین نباطی در الصراط المستقیم ، شیخ حر عاملی در وسائل الشیعه و اثبات الهداه ، مجلسی در بحار الأنوار ، شیخ عبدالله بحرانی در عوالم العلوم ، سیّد هاشم بحرانی در تفسیر البرهان ، غایه المرام و مدینه المعاجز .

و از علمای اهل تستن افرادی چون ابن صبّاغ مالکی در الفصول المهمّه ، قندوزی در ینابیع المودّه و.

.

12- مکتب فقهی- کلامی مؤلف شناخت مکتب فقهی - کلامی علمای اعصار مختلف در شناخت رویکرد آنها نقش دارد.

به عبارت دیگر، علماء و دانشمندان در ادوار تاریخ، وابسته به مکاتب گونه گون در زمان خود بوده اند.

به عنوان مثال شیخ صدوق وابسته به مکتب فقهی- حدیثی شهر قم بود (رک: طوسی، ص 237) و حتی در وصف حال پدر وی- علی بن حسین بن موسی- آمده که از بزرگان شیعه و سرآمد محدثان حوزه قم در عصر خود بوده است.

(نجاشی، ص 261) نیز در زمان شیخ الطائفه- محمد بن حسن طوسی- به دلیل منازعات میان شیعه و اهل سنت در بغداد (ابن جوزی، ج 1، صص173 و 179)[18] مهمترین رشته مورد توجه همگان، رشته کلام و عقاید بود.

بدین روی، شیخ وارد مکتب کلامی بغداد شده و نقش مثبت و وحدت بخش در رفع تناقضات علمی و اجتماعی ایفا کرد.

(رک: معارف، تاریخ حدیث، ص 352-363) با توجه به موضوع جامع روایی مورد بحث، جایگاهی برای سخن گفتن از فقه و مشرب فقهی مؤلف وجود ندارد.

اما در مورد مشرب کلامی وی باید گفت:[19] او در دانش کلام شاگرد قطب الدین ابو جعفر محمد بن علی بن الحسن المقریء النیشابوری بوده و طبعاً قطب راوندی از او بهره قوی برده است.

همچنین وی پیروی شریف مرتضی نیز بوده و در دانش کلام مبانی بهشمیان را قبول داشته است؛ با این وصف در پاره ای از مسائل موضعی محتاطانه در این زمینه اتخاذ می کرده و به هر حال با آرای مکتب ابو الحسین بصری آشنایی داشته است.

قطب الدین راوندی هم دقیقاً بر همین موضع بوده؛ او ضمن آنکه دقیقاً با مبانی مکتب بهشمی آشنایی داشته اما مبانی مکتب ابو الحسین را هم می شناخته و حتی تلاش می کرده در تعدادی از مهمترین مواضع اختلاف، موضعی فراتر از استادش در این زمینه اتخاذ کند و حد وسط را تا آنجا که امکان داشته اتخاذ کند.

به هر طریق وی عملاً برخی باروهای کلامی مکتب ابوالحسین را پذیرفته بوده است.

در مقام نتیجه باید گفت، علامه با مبانی هر دو مکتب آشنایی داشته و آن ها را پذیرفته و با توجه به اسناد موجود (به عنوان نمونه: نک: راوندی، منهاج البراعه، ج 1، ص 32-49) سعی داشته حد وسطی بین مواضع این دو مکتب اختیار کند.

در رابطه با آثار کلامی علامه، باید گفت وی دست کم صاحب سه کتاب کلامی با نام های: جواهر الکلام فی شرح مقدمه الکلام، شرح الأبیات‏ المشکله فی التنزیه، تهافت‏ الفلاسفه بوده است.

(رک: اردبیلی، همانجا) علامه در پایان کتاب الخرائج و الجرائح خود چند رساله کوچک آورده که در برخی از آنها مباحث کلامی دیده می شود.

مطرح کردن استدلال مخالفان و ردّ شبهات آن ها، خود بر این مطلب صحّه می گذارد، امری که از عناوین باب ها نیز کاملاً مشهود است.

به عنوان نمونه وی در باب 18 (در بحث از قرآن و اعجاز آن) زیر بخش های کتاب را با عناوینی چون الصرفه و الاعتراض علیها و الجواب عنه ، باب فی مطاعن المخالفین آغاز می کند.

نیز در باب 19 (در فرق بین معجزه و حیل) عناوینی همچون باب فی مطاعن المعجزات و جواباتها و ابطالها ، باب فی مقالات المنکرین للنبوات أو الإمامات من قبل الله و جواباتها و ابطالها به چشم می خورد.

وی رساله دیگری در رابطه با اختلافات میان شیخ مفید و شیخ مرتضی نیز دارد که در آن مباحث کلامی مطرح کرده است.

البته لازم به ذکر است که برشمردن این آثار تنافی با وجود مباحث کلامی در دیگر آثار او ندارد.

13- شکل گیری نهایی کتاب شکل گیری و تدوین کامل کتاب در حیات مؤلف یا بعد از وفات وی، نیز می تواند به عنوان اصلی در شناخت و بررسی یک جامع روایی مورد بحث قرار گیرد، چه بر نوعی مدیریت مؤلف بر تنظیم نهایی کتاب دلالت می کند.

در تاریخ، کتابهای بسیاری وجود داشته اند که مؤلفان آن ها به دلایل مختلفی چون بیماری، مرگ و.

نتوانسته اند کتاب را تمام کنند و قبل از شکل گیری نهایی کتاب، درگذشته اند.

[20] در مورد کتاب الخرائج و الجرائح باید گفت: مؤلف آن توانسته خود نسبت به تدوین و شکل گیری نهایی کتاب مدیریت زمانی داشته باشد و آن را تمام کند.

وی در مقدمه خویش بر کتاب می نویسد: .

و قد جمعت بعون الله سبحانه من ذلک جمله لا تکاد توجد مجموعه فی کتاب واحد لیستأنس بها الناظرون و ینتفع بها المؤمنون و سمیته بکتاب الخرائج و الجرائح.

و جعلته علی عشرین بابا.

.

(ج 1، ص 19) 14- تحقیقات جانبی در مورد کتاب یک جامع روایی ممکن است مورد تحقیقات گوناگون جانبی چون شرح، ترجمه، تفسیر، تعلیق و .

قرار بگیرد.

به هر اندازه کتاب مورد نظر، جایگاه وسیع تری در نظام اندیشگی داشته باشد، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

یک کتاب ممکن است با توجه به ملاک های مختلفی چون اهمیت موضوع، نیاز عصر، قدمت، استقبال مخاطب، و دیگر انگیزه ها مورد شرح و تفسیر قرار گیرد.

بر این تألیف علامه قطب راوندی تاکنون شرح و تفسیری مرقوم نشده است.

دلیل این امر را می توان در موضوع کتاب، هدف و نیز سبک نویسنده آن دانست.

چرا که بداهت و قابل درک بودن موضوع و احادیث کتاب، سُلاست و بلاغت الفاظِ این جامع را از هر گونه شرح و توضیحی بی نیاز داشته است.

بعلاوه مؤلف با توجّه تمامی جوانب مربوطه، مقابل منکرین و مخالفین ایستاده و شبهات آن ها را رد کرده و از حریم شیعه دفاع می کند و جای هیچ حرفی باقی نمی گذارد.

اما در مورد تصحیح نسخه های این اثر، همان طور که قبلاً ذکر شد، برخی باب های کتاب را علامه مجلسی در ضمن بحار الانوار آورده که آقای محمد باقر بهبودی تحقیق کرده است.

کل کتاب را مؤسسه امام مهدی (عج) در قم تصحیح کرده است.

این مجموعه، را محمد شریف الخادم به فارسی ترجمه کرده و کفایه المؤمنین فی معجزات الائمه المعصومین نامیده است.

(نک: آقابزرگ، همانجا و نیز نک: ج 18، ص100) اخیراً نیز با نام جلوه های اعجاز معصومین: توسط غلامحسین محرمی ترجمه و در موسسه نشر اسلامی قم به چاپ رسیده است.

(مدنی بجستانی، ج 1، ص 596)[21] 15- وضع کنونی کتاب از حیث طبع و تصحیح با معرفی برخی چاپ های کتاب الخرائج و الجرائح بحث را درباره این جامع روایی خاتمه می دهیم:[22] 1- چاپ سنگی، بمبیی، 1305ق، که حاوی منتخب کتاب الخرائج است.

2- چاپ سنگی، 1301ق، که همراه با اربعین علامه مجلسی و کفایه الأثر خراز قمی چاپ شده است و در این چاپ تنها منتخب کتاب الخرائج به چاپ رسیده است.

3- نسخه چاپی موسسه الإمام المهدی(ع)، قم، 1409ق، در سه جلد و 1316 صفحه تحت نظر سیدمحمد باقر موحد ابطحی، همراه با تصحیح و تخریج مفصل احادیث.

[23] در پایان یادآور می شود از این کتاب گاه با اسامی دیگری نظیر کتاب المعجزات یا کتاب الخرائج یاد می شود.

(مدنی بجستانی، ج 1، ص 596) نتیجه گیری این کتاب که توسط عالمی ربّانی و متبحر در علوم زمانه در موضوع اثبات حقانیت نبوت و امامت معصومان: از منظر سنت به رشته تحریر درآمده، در زمره کتب متأخر شیعه است.

با توجه به اصول حاکم بر جوامع حدیثی، در شمار جوامع روایی نسبی محسوب می شود و به دلیل اشتمال بودن بر انواع روایات و احادیث مربوط به اعجاز و نیز پاسخ گویی به شبهات وارده در این زمینه و با برخورداری از دقت، امانت و سلاست الفاظ، توانسته جایگاه علمی قابل قبولی میان کتب روایی مختلف پیدا کند و مرجع و ملجأ علمی و پژوهشی بسیاری از علماء و دانشمندان در دوره های مختلف قرار گیرد.

پی نوشت: [16].

برگرفته از مقدمه محقق، نک: ج 1، ص 8-11.

[17].

نک: ج 1، ص 11.

[18].

در این مورد نیز نک: دوانی، ج 1، ص 198-210.

1.

این قسمت با تصرف، مأخوذ از پایگاه اینترنتی بررسی های تاریخی، مقالات و نوشته های حسن انصاری در حوزه تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام، به آدرس "http://ansari.

kateban.

com/post/2041" مکتوب به تاریخ 2/11/1392، است.

[20].

مانند احمد بن حنبل که قبل از ترتیب و تهذیب نهایی مسند خویش، درگذشت و این کار به عهده فرزندش؛ عبدالله و شاگردش؛ ابوبکر قطیعی افتاد.

(نک: معارف، همان، ص 131) [21].

در این کتاب، کل روایات، ترجمه نشده است.

[22].

برای اطلاع بیشتر از جزییات کتاب از حیث چاپ، نک: طباطبایی، ص 17.

[23].

همین نسخه مرجع معرفی در این مقاله است.

مراجع منابع 1.

ابن جوزی، محمد علی.

المنتظم فی تاریخ الملوک و الامم.

هند: حیدرآباد، دائره المعارف، 1359ق.

2.

ابن شهر آشوب، محمد علی.

معالم العلماء.

بی جا، بی تا.

3.

ابن منظور، محمد بن مکرم، لسان العرب.

تحقیق: جمال الدین میردامادی، بیروت: دارالفکر للطابه و النشر و التوزیع، چاپ سوم،1414ق.

4.

اردبیلی، محمد بن علی.

جامع الرواه.

بی جا: مکتبه المحمدی، بی تا.

5.

انصاری قمی، حسن، نکته ها و یادداشت ها: کتابی از مکتب متکلمان معتزلی ری، کتاب ماه دین، سال 1385ش، خرداد، تیر و مرداد، ص 75-68.

6.

امین، سید محسن.

اعیان الشیعه.

بیروت: دارالتعارف للمطبوعات، 1406ق.

7.

تهرانی، شیخ آقا بزرگ.

الذریعه الی تصانیف الشیعه.

بیروت: دارالاضواء، بی تا.

8.

افندی، عبدالله بن عیسی، تعلیقه امل الآمل.

تحقیق: سید احمد حسینی.

قم: کتابخانه آیت الله مرعشی، 1410ق.

9.

همو.

ریاض العلماء و حیاض الفضلاء.

تحقیق: احمد حسینی اشکوری، قم: مطبعه الخیام، بی تا.

10.

انصاری قمی، حسن.

نکته ها و یادداشت ها: کتابی از متکب متکلمان معتزلی ری، کتاب ماه دین، شماره: 104 و 106، 1385ش، 68-75.

11.

خویی، سید ابوالقاسم.

معجم رجال الحدیث.

بی جا: 1413ق.

12.

دوانی، علی.

مفاخر اسلام.

بی جا: مرکز فرهنگی قبله، 1372ش.

13.

شهرستانی، محمد بن عبدالکریم.

الملل و النحل.

تحقیق: علی فاعور، بیروت: دارالمعرفه، بی تا.

14.

شهید ثانی، زیدالدین.

الدرایه.

طهران: المجمع العلمی الاسلامی(الاتحاد)، 1404ق.

15.

صدر، سید الحسن.

نهایه الدرایه.

تحقیق: ماجدالغرباوی، قم: نشر المشعر، بی تا.

16.

طباطبایی، سید عبدالعزیز.

نهج البلاغه عبر القرون(7)- شروحه حسب تسلسل الزمنی، مجله تراثنا، سال دهم، شماره: 1 و 2، 1415ق، 1-67.

17.

طوسی، محمد بن حسن.

الفهرست.

تحقیق: شیخ جواد قیومی، بی جا: موسسه نشر الفقاهه، چاپ اول، 1417ق.

18.

قطب الدین راوندی، سعید بن هبه الله.

الخرائج و الجرائح.

تحقیق: مؤسسه الإمام المهدی(ع)، قم: موسسه امام مهدی(عج)، 1409ق.

19.

همو.

منهاج البراعه فی شرح نهج البلاغه.

تحقیق: عبدالطیف حسینی کوهکمری، قم: کتابخانه آیه الله العظمی مرعشی نجفی، بی تا.

20.

لمبتون، ان.

سیری در تاریخ ایران بعد از اسلام.

ترجمه: یعقوب آژند، تهران: امیرکبیر، 1363ش.

21.

مجلسی، محمد باقر.

بحارالأنور الجامعه لدرر أخبار الأئمه الأطهار.

بیروت: موسسه الوفاء، چاپ دوم، 1404ق.

22.

مدنی بجستانی، محمود.

فرهنگ کتب حدیثی شیعه.

تهران: چاپ و نشر بین الملل، 1385ش.

23.

مدیر شانه چی، کاظم.

تاریخ حدیث.

تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب اسلامی (سمت)، 1377ش.

24.

همو، علم الحدیث.

قم: دفتر انتشارات اسلامی وابسته به حوزه علمیه قم، چاپ بیست و یکم، 1387ش.

25.

معارف، مجید.

تاریخ حدیث.

تهران: کویر، چاپ دهم، 1388ش.

26.

همو، مباحثی در تاریخ حدیث.

تهران: نبأ، 1387ش.

27.

مؤسسه امام صادق(ع).

تحت نظر: سبحانی تبریزی، جعفر.

موسوعه طبقات الفقهاء.

قم: موسسه امام صادق(ع)، 1418ق.

28.

منتجب الدین، علی بن عبدالله.

الفهرست.

تحقیق: سید جلال الدین محدث أرموی، قم: مکتبه آیه الله العظمی المرعشی النجفی، 1366ش.

29.

نجاشی، احمد بن علی.

فهرست اسماء مصنفی الشیعه.

(رجال نجاشی)، قم: موسسه النشر الاسلامی التابعی لجماعه المدرسین بقم المشرفه، 1416ق.

30.

پایگاه اینترنتی "بررسی های تاریخی، مقالات و نوشته های حسن انصاری در حوزه تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام" به آدرس"http://ansari.

kateban.

com/post/2041".

نویسنده: محمدرضا رسولی راوندی فصلنامه سفینه شماره 56 انتهای متن/ http://fna.

ir/a4i85k
کلید واژه ها: کتاب - جوامع - اسلام - چشمه - علمی - قرآن - عبدالله - انتخاب - انواع - عاملی - میزان - صورت - مجید

آخرین اخبار سرویس:
سبک زندگی اسلامی-ایرانی از دریچه دوربین شبکه پنج سیما

اظهارات روحانی در همایش رؤسای نمایندگی های ایران در خارج-1 فیلم/ رییس جمهور: آمریکا مصمم بود میلیون ها نفر را در ایران قتل عام کند

وقتی موفقید فرانسوی هستید و وقتی بیکار یا بی پول اید مهاجر آفریقایی +عکس

بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده با حضور رییس مجلس

لایحه جامع «حفاظت از خاک» سدی در برابر آلودگی و قاچاق

فرهنگیان مشهد به رای دیوان عدالت اداری اعتراض کردند

دولت برنامه برون رفت از وضعیت کنونی اقتصادی ارائه دهد

تشکیل دولت در سایه کمکی به رفع مشکلات مردم نمی کند

تشکیل دولت در سایه کمکی به رفع مشکلات مردم نمی کند

خشکسالی و تغییر اقلیم تهدیدی برای عرصه های طبیعی است

با موضوع بحران در سیاست نظری و عملی اولین قسمت از برنامه گفتگومحور شوکران فردا شب روی آنتن می رود

تشکیل دولت در سایه کمکی به رفع مشکلات مردم نمی کند

قرآن دستور زندگی و راه رهایی امت و اصلاح بشریت است

در بیانیه جمنا به مناسبت شهادت 11 بسیجی مطرح شد ملّت ایران جنایت اخیر اشرار در کردستان را هرگز فراموش نخواهد کرد

کاروان خادمان رضوی 200 برنامه در قزوین اجرا کردند

نمایش وحدت شیعه و سنی در نقطه صفر مرزی زیر پرچم رضوی

ادعای احمد الحسن درباره میوه ممنوعه ای که باعث هبوط حضرت آدم شد

کاروان خادمان رضوی 200 برنامه در قزوین اجرا کردند

فرهنگیان مشهد به رای دیوان عدالت اداری اعتراض کردند

آغاز ساعت کاری ادارات استان تهران از فردا تا 19 مرداد 6:30 صبح

سپنتا؛ لقمه ای که مثل علیرضا رجایی و مینو صادقی نشد

لایحه جامع «حفاظت از خاک» سدی در برابر آلودگی و قاچاق

سهم کمیته امداد استان مرکزی در بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه

پیکر پاک یکی از شهدای «حمله تروریستی مریوان» در سنندج تشییع شد + تصاویر

ایلیات و مقدسی زاده از تصدی شهرداری کرج انصراف دادند

سی ان ان: آیا آمریکا در حال بازگشت به آشفتگی دهه سی است؟

یک پزشک در جزیره هنگام مستقر می شود

استخدام آبدارچی خانم جهت یک شرکت در محدوده زعفرانیه تهران

استخدام منشی حسابدار جهت آرایشگاه بانوان در تهران

ساعت کار ادارات استان تهران برای مردادماه اعلام شد

استخدام حسابدار در آژانس هواپیمایی

اعزام تیم های ارزیاب به مناطق تحت تاثیر زلزله کرمانشاه

زلزله 5.9 ریشتری در تازه آباد ثلاث باباجانی

استخدام دو نفر کارگر ماهر جهت کبابی در تهران

4 عملیات تروریستی در بغداد خنثی شد

تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی تصویب شد

استخدام دو نفر ظرفشور در محدوده بلوار فردوس شرقِ تهران

کاهش 90 درصدی ذخیره برف/مصرف 35درصد آب استان تهران در بخش شرب

استخدام تخته کار جهت رستورانی در تهران

استخدام کمک حسابدار مسلط به نرم افزار هلو در تهران

15 هزار مدیر پرستاری در نظام سلامت کشور فعالیت می کنند

روحانی مشهور که به کاباره رفت!+ جزییات

هم اکنون / ترس و فرار مسافران لحظه زلزله بازارچه مرزی جوانرود + فیلم

کتاب «اطلس تاریخی سادات ایران» رونمایی می شود

انتقاد رضا شفیعی جم از برنامه های طنز تلویزیون

هشدار وزیر کشور درباره مهاجرت عظیم از شهرهای دچار خشکسالی به مرکز و شمال کشور

تصمیم عجیب دولت و یک جابجایی صوری؛ «دردانه احمدی نژاد» و یارغار سیف، رییس بانک مرکزی روحانی می شود؟/ دو نکته ‏قابل تامل درمورد انتصاب احتمالی دیواندری

تصویب تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی مجلس

پیام سردار سلیمانی به وحید حقانیان

پیشنهادات وزیر راه: اجاره سالیانه حداکثر تا 10 درصد افزایش یابد

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی را تسلیت گفت

خبرگزاری «ترند»: رییس جمهور ایران، ماه آینده در سفری رسمی به ازبکستان می رود

ورود خادمان امام رضا(ع) به بهاباد

تصاویر اولین جلسه مجلس بعد از تعطیلات تابستانه

"هر گروه سیاسی انتقادی می کند در پایان می خواهد از ولی فقیه انتقاد کند"

وضعیت بد نظافت و سرویس های بهداشتی در پارک های شهر جلوگیری از عرضه قلیان در مراکز عمومی

ایجاد چال گونه بدون عمل و در خانه

موازی کاری چالش آموزشهای فنی و حرفه ای گناباد است

رییسی: بارزترین نشان فرهنگی جامعه امروز، قلم است

کارگاه های ضایعاتی حاشیه شیراز ظرف یک ماه جمع آوری شوند

پرونده برادر معاون اول رییس جمهور در جریان است/ برادر جهانگیری به قید وثیقه آزاد است

خشکسالی و تغییر اقلیم تهدیدی برای عرصه های طبیعی است

از خدمات وزارت خارجه و تلاش های همه سفرا تشکر می کنم

دیدار مسئولان وزارت خارجه با رهبر انقلاب

اخلاق همسرم موجب شد به مکتب تشیع تشرف پیدا کنم

از سال 93 ورق برگشت / بعد از اینکه گفتند عملکردمان مثبت است مجوز را باطل کردند

آقای مدیری! یا بازنشسته شو یا تکلیفت را با مردم مشخص کن

10 حقیقت باور نکردنی که تصورتان از زمان را تغییر می دهد

دولت برنامه برون رفت از وضعیت کنونی اقتصادی ارائه دهد

وزارت اطلاعات از اعمال مسائل جناحی استنکاف می کند

سرپرست جدید فرمانداری شهرستان میاندرود معرفی شد

آملی لاریجانی: نظام جمهوری اسلامی یک نظام بی بدیل است

آقای ترامپ!با دم شیر بازی نکن/یا تسلیم یا مقاومت،راه دیگری نداریم

فریده اولادقباد به عنوان رییس جدید فراکسیون زنان انتخاب شد

تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی تصویب شد

مراسم تشییع پیکر شهید قانع کرم ویسه در سنندج

شورای رزمندگان

خشکسالی و تغییر اقلیم تهدیدی برای عرصه های طبیعی است

خشکسالی و تغییر اقلیم تهدیدی برای عرصه های طبیعی است

خیرین از طریق سامانه رضوان به محکومان غیرعمد کمک کنند

معاون قوه قضاییه در گفت وگو با شفقنا خبر داد: درخواست تجدید نظر برای بیش از 250 ماده قانون آیین دادرسی کیفری

تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی تصویب شد

وزارت خارجه: تنها 3 سفیر بازنشسته استخدام کرده ایم

عارف: محصورین دلسوز انقلاب را دوباره به آغوش جامعه بازگردانیم

استخدام برشکار آشنا به الگو سازی در تهران

استخدام کارگر نظافتچی خانم برای سالن آرایش بانوان در تهران

استخدام کارشناس it در یک شرکت معتبر عمرانی

استخدام آشپزخانه ایزدی

تمدید تغییر ساعت کاری دستگاه های دولتی در تهران تا 19مرداد

اعلام زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد

جلسه ویژه برای احیای تولید ملی و کالای ایرانی

استخدام پرسکار مسلط به امور خشکشویی در تهران

مشاوره 9 میلیون پوندی تونی بلر به عربستان

استخدام نیروی ابرو کار و اپیلاسیون کار جهت کار در تهران

بازنشستگان نمونه ملی 15 شهریور انتخاب می شوند

دهه کرامت دهه تجدید پیمان با ولایت و رهبری است

استخدام نیرو جهت سالن گلشید در تهران

استخدام جوشکار در یک کارگاه حفاظ

عضو فراکسیون امید: شعار نه شرقی و نه غربی تبدیل به «فقط روسیه» شده است / اختیارات اصلی قدرت با دولت نیست و دولت را به اندازه اختیاراتش نقد کنیم

آیت الله تهرانی،معلم و هادی جویندگان و مشتاقان معنویت و حقیقت بود

معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانی شکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح

معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانی شکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح