مطالب مرتبط:
تیم ملی باید با تیم های بزرگتری بازی کند امیرآبادی: استقلال فقط به تیام متکی نیست و می تواند نفت و الریان را ببرد/امیدوارم سال 97 برای فوتبال ایران خوش یمن باشد
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خبر داد بهره برداری از طرح های پارس جنوبی تا پایان سال/ به زودی شاهد ایجاد تمدن بزرگ صنعتی در این منطقه خواهیم بود
برگزاری آخرین تمرین تیم ملی فوتبال ایران در سال 96
نوواک: در سه ماه سوم سال 2018 بازار نفت به تعادل می رسد
97 سال تیم ملی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 فروردین 1397 ساعت 23:222018-03-22سياسي

نظر مردم در مورد نفت 67 سال پس از ملی شدن آن


ساکنان تهران که برخی اهل این شهر و برخی اهل دیگر نقاط کشورمان هستند، در سال روز ملی شدن صنعت نفت، نظرات جالبی در مورد نفت و ملی شدن آن دارند که در گفت وگوی برخی از آنها با تسنیم، - نظراتشان گردآوری شد.

طرح ملی شدن نفت با نام سعادت ملت ایران در روز 24 اسفند توسط مجلس شورا و در روز 29 اسفند توسط مجلس سنا به تصویب رسید و شادی سراسر ایران را فرا گرفت.

سند افتخار ملت ایران در پیروزی شیرین بر استعمار و عمال مستبدشان در 29 اسفند 1329 هجری شمسی (برگرفته از مرکز موزه ها و اسناد صنعت نفت ایران) از 29 اسفند سال 1329 (روز ملی شدن صنعت نفت ایران) شصت و هفت سال می گذرد.

اما از تاریخ کشف نفت در ایران حدود 110 سال می گذرد.

در شب 25 مه 1908 میلادی مطابق با پنجم خردادماه 1287 شمسی نفت از دل نخستین چاه ایران در مسجد سلیمان فوران کرد.

ایران حدود 110 سال است که نفت دارد و 67 سال آن، این نفت به عنوان صنعتی ملی محسوب می شود.

امروز به سراغ شهروندان تهرانی در 4 نقطه مرکزی پایتخت رفتیم تا با گذشت 110 سال از تاریخ نفتی ایران و 67 سال از ملی شدن آن، نظرشان در مورد نفت و آثار آن در زندگی مردم را جویا شویم.

* میدان ولی عصر(عج) تهران * نفت را به جای توسعه خرج روزمره کردیم مردی 28ساله ــ لیسانس مکانیک ــ شاغل در شرکت خصوصی ــ اهل تهران ــ ساکن تهران: به نظرم آن طور که باید از نفت برای پیشرفت و توسعه کشور استفاده نکردیم.

چرا یک کشور نفتی مثل ایران باید امروز مشکل اشتغال داشته باشد؟ به نظر من پاسخ روشن است، چرا که نفت را فروختیم و خوردیم، یعنی خرج روزمره کرده ایم به جای آنکه خرج توسعه کنیم.

به جای آنکه کارخانه بسازیم، هزینه های جاری مملکت داری را از نفت تأمین کردیم.

این همه سال نفت می فروشیم، اگر درست برنامه ریزی کرده بودیم امروز می توانستیم یک کشور کاملاً صنعتی باشیم، صنعتی که زیرساختهای آن از پول نفت درست شده و امروز از چرخش مالی صنعتی بودنمان، امورات را می گذراندیم؛ نه اینکه بعد از این همه سال، باز هم به پول نفت برای امور جاری نیازمند باشیم.

* نفت را خام صادر می کنیم و محصول نهایی وارد می کنیم خانمی 32ساله ــ دانش آموخته اقتصاد ــ معلم ــ اهل کرج ــ ساکن تهران: باید هرچه نفت داریم به جای خام فروشی تبدیل به ارزش افزوده کنیم.

مگر دیگر کشورهای جهان که از ما نفت می خرند چه می کنند؟ تبدیل به فرآورده می کنند و با ارزش افزوده بیشتر یا مصرف می کنند یا به دیگر نقاط جهان صادر می کنند.

چرا ما خودمان تمام ظرفیت های تولید نفت را به ظرفیت های تولید فرآورده تبدیل نکنیم؟ ما نفت داریم، خام آن را صادر می کنیم و محصولات نهایی را که پایه نفتی دارند مثل پلاستیک و لاستیک و .

وارد می کنیم.

چرا ما بعد از این همه سال که پایه ایجاد صنایع بزرگ را داریم، اقدام کاملی نکرده ایم؟ البته نمی توان منکر پیشرفت ها و تلاش ها بود، اما می توانستیم به عنوان ایرانی نفتی، کشور بهینه تری داشته باشیم.

* مسئولان ببینند چطور می شود از این نفتِ ملی، اوضاع زندگی مردم را بهتر کرد مردی 45ساله ــ دیپلم فنی ــ تراشکار ــ اهل تهران ــ ساکن تهران: نفت ما ملی شد، یعنی در دست خودمان قرار گرفت.

این نفتِ ملی، یعنی نفتِ من و شما؛ نفت مردمِ ایران.

این نفت که مال ماست تا امروز چه گُلی به سر ما زده است؟ من یک ایرانی هستم که پدر و پدربزرگ و هفت نسلم ایرانی بوده؛ پس از نعمتی که خدا به اسم نفت داده باید سهم ببرم، نفتی که قرار بود بیاید سر سفره مردم.

با یارانه 45 هزار و 500 تومانی به اذعان مسئولان وقت دولت، نفت بر سر سفره مردم آمد.

درست! دست شان درد نکند.

اما مگر قرار بود این یارانه تا ابد ثابت باشد؟ مگر قرار نبود این نفتی که بر سر سفره ما آمد تأثیر خودش را همیشه در بهتر شدن شرایط بگذارد؟ چرا این همه سال یارانه ثابت است و بعد هم چند وقت یک بار می گویند می خواهند آن را قطع کنند؟ به نظرم بهتر است مسئولان روی مسائل مختلف از جمله همین موضوع نفتِ ملی بیشتر فکر کنند و ببینند که چطور می شود از این نفتِ ملی، اوضاع زندگی مردم را بهتر کرد.

من نمی گویم نفت را بفروشند و ریال ریال کنند و نقداً به مردم بدهند.

من می گویم اوضاع را سامان دهند.

بیکاری را رفع کنند.

تسهیلات خرید مسکن را در دسترس تر و بهتر کنند.

حقوق و دستمزدها را واقعی تر کنند و تورم را مهار کنند.

* نفت بعد از انقلاب با افزایش امکانات به سفره مردم آمد، اما کاش بیشتر صرف ایجاد اشتغال می شد مردی 67ساله ــ کارمند بازنشسته ــ اهل سمنان ــ ساکن تهران: من از همان جوانی اهل سفر بودم.

تقریباً می توانم بگویم اکثر نقاط ایران را بارها در جوانی و پیری دیده ام.

یک زمانی نه تنها روستاها، حتی شهرهایی هم بود که راه درست و حسابی نداشت.

دیگر آب لوله کشی یا گاز و یا حتی برق داشتن، خیلی رؤیا بود.

هرچه از زمان جنگ تحمیلی گذشت و کشور رو به سازندگی رفت، به چشم دیدم شهرها و روستاهایی که هم آب و برق و گاز به خود دیدند و هم راه عبور و مرور مردم سامان پیدا کرد.

مطمئناً یکی از جاهایی که پولش صرف این توسعه سراسری شد، همین نفت بود.

نفت بعد از انقلاب با افزایش امکانات به سفره مردم آمد.

من خودم فرزند جوان دارم.

طعم بی پولی را چشیده ام و باز هم می چشم.

طعم بیکاری پسر جوان را کشیده ام.

این طور نیست بگویم همه چیز خوب است اما این طور هم نیست هیچ کاری نشده باشد.

من می گویم خوب کار شد اما می توانست بهتر هم باشد.

پول نفت صرف توسعه راه و رساندن آب و برق و گاز شد بسیار خوب است، کمی هم صرف ایجادِ کار شد، اما کم بود.

کاش بیشتر صرف ایجادِ کار و اشتغال برای جوانان می شد.

اگر جوان ما کار داشته باشد، همه چیزش سامان می گیرد.

فقر و نداری سرچشمه همه فسادهاست.

* چهارراه نظام آباد تهران * اقتصاد ما اقتصاد یک کشور نفتی نیست مردی 40ساله ــ دیپلمه ــ شغل آزاد ــ اهل تهران ــ ساکن تهران: نفت داریم، یعنی نسبت به کشورهایی که نفت ندارند باید جلوتر باشیم اما این طور نیست.

بسیاری از کشورهای اروپایی هستند که نفت ندارند و حتی از دیگر کشورها می خرند اما اقتصاد بهتری نسبت به ما دارند.

من فکر می کنم بیشتر درآمد نفتی ما هدر می رود.

حالا کجا نشتی دارد، کجا باید خرج شود و نمی شود، نمی دانم.

اما وضع اقتصاد جامعه را نگاه می کنم می گویم این اقتصاد یک کشور نفتی نیست.

* باید مدیرانی بر سر کار باشند که بتوانند پول نفت را در راستای بهبود زندگی مردم هزینه کنند خانمی 44ساله ــ لیسانس ادبیات ــ خانه دار ــ اهل تبریز ــ ساکن تهران: من سهم خودم و بچه هایم را از نفت نمی فهمم.

نمی دانم ما چه سهمی داریم.

آیا همین نفری 45 هزار و 500 تومن سهم ماست؟ من فکر می کنم سهم هر نفر ایرانی از نفت می تواند بیشتر باشد.

از مسئولان انتظار داریم که به مردم و مشکلاتشان توجه بیشتری شود.

ما فقط نفت نداریم، ایران بسیاری از قابلیت ها را دارد که می تواند کنار نفت، اوضاع مردم را بهتر کند.

به شرطی که هم برنامه ریزی درستی شود و هم برنامه ریزی های درست، به درستی اجرا شوند.

فقط موضوع پول نفت نیست.

مهم این است که مدیرانی بر سر کار باشند که بتوانند ثروت ملی را در راستای بهبود زندگی مردم هزینه کنند.

اگر مسئولی نمی تواند خوب کار کند، باید با فرد بهتری جایگزین شود.

اما متأسفانه اخبار را که دنبال می کنیم می بینیم یک مدیر ناکارآمد دولتی آن قدر سر کار می ماند که عمر مدیریتش تمام شود اما به علت ناکارآمدی برکنار نمی شود.

* میدان انقلاب تهران * در فناوری نفتی هم می توانستیم امروز نفر اول جهان باشیم اما نیستیم چون خودباوری نداشتیم مردی 24ساله ــ دانشجوی عمران ــ اهل شهریار ــ ساکن شهریار: همیشه از ملی شدن صنعت نفت به عنوان یک دستاورد بزرگ و ملی یاد می شود.

برداشت من از ملی شدن صنعت نفت یعنی اینکه ما خودمان می توانیم این صنعت را اداره کنیم، پس چرا منتظر خارجی ها هستیم؟ اخبار همین روزها را می خواندم که ببینم در کشورم چه می گذرد، معمولاً خبرهای اقتصادی را دنبال می کنم.

قراردادهای نفتی امضا شده که برخی با شرکت های خارجی است.

در اینکه حتماً وزارت نفت صلاحدیدی داشته که با خارجی ها قرارداد بنویسند و به تبع آن سرمایه به ایران بیاورند شکی نیست اما آنجایی که می گویند ما نیاز به فناوری خارجی ها داریم، باید فکر کرد که؛ چرا؟ مگر ما کشوری نیستیم که بیش از 100 سال نفت داریم و از 67 سال پیش نفت ما ملی شده؟ چرا هنوز در مباحث فناوری ضعف داریم؟ من دلیل این امر را کم کار کردن نمی دانم بلکه عدم خودباوری و عدم توجه به توان جوانان کشور می دانم.

مگر این نیست که هر جا دستمان را روی زانوی خودمان گذاشتیم و یا علی گفتیم موفق شدیم؟ مگر همین جوانان ما انرژی هسته ای و موشک را نساختند؟ خب، در فناوری نفتی هم می توانستیم امروز نفر اول جهان باشیم اما نیستیم چون خودباوری نداشتیم.

نه تنها در نفت، اگر در هر بخش کشور به توان داخلی بها داده شود و دولت کمک کند تا شرکت های داخلی توانمند شوند، هم فناوری خواهیم داشت، هم اشتغال برای جوانان داریم.

* مسئولان با پول نفت اشتغال زایی کنند خانمی 26ساله ــ لیسانس ریاضی محض ــ جویای کار ــ اهل تهران ــ ساکن تهران: انتظار من از نفت این است که شرایط زندگی را برای من و خانواده ام بهتر کند.

نفت یعنی ثروت؛ این ثروت باید راحتی و آسایش به دنبال داشته باشد.

و مهمترین لازمه ایجاد آسایش و راحتی، داشتن شغل است.

مسئولان با پول نفت اشتغال زایی کنند تا من جوان، خودم زندگی راحتی برای خودم بسازم.

من انتظار ندارم نفت را بفروشند پولش را ماهانه به حسابم بریزند، اما انتظار دارم شرایط کار و زندگی در کشورم مهیا باشد.

* نفت باید عدالت اجتماعی به دنبال داشته باشد مردی 49ساله ــ تحصیلات سیکل (سوم راهنمایی) ــ باربر ــ اهل تهران: من اثری از نفت در زندگی خودم نمی بینم.

خدا رو شکر هنوز تن سالم دارم و با باربری خرج خودم و زن و فرزندانم را درمی آورم.

نفت برای از ما بهتران است.

اثر نفت را کسی باید در زندگی اش ببیند که با کت و شلوار و ماشین شاسی بلند از پارکینگ خانه اعیانی خود به شرکت می رود و همان طور شیک برمی گردد، نه منِ کارگر که لباس هر روزم لباس کارم هست که گاهی فقط یک وصله بیشتر می خورد تا پارگی جدیدش را بپوشانم.

نفت باید عدالت اجتماعی به دنبال داشته باشد، عدالتی که هر وقت بود، بیایید من در مورد نفت حرف بزنم.

* میدان حُر تهران * وقتی نفت ملی است که پول آن در جامعه به پولدارترشدن پولدارها و فقیرترشدن بی پولها منجر نشود خانمی 33ساله ــ لیسانس علوم آزمایشگاهی ــ خانه دار ــ اهل امیدیه خوزستان ــ ساکن تهران: نفت هم نعمت هست هم زحمت.

زحمتش را کارگران می کشند و نعمتش را پولدارها می بینند.

به نظر من وقتی نفت ملی است که پول آن در جامعه به پولدارتر شدن پولدارها و فقیرتر شدن بی پولها منجر نشود.

ملی بودن یعنی همه از بودن آن بهره مند شوند.

چند سال دنبال کار مطابق تحصیلاتم بودم و نشد که نشد.

الآن خانه دارم و دیگر دنبال شغل نیستم.

اگر زمانی که من 5 ــ 4 سال پیش دنبال شغل مناسب بودم، پیدا می کردم امروز حتماً وضعم بهتر بود.

* هنوز تا ملی شدن نفت فاصله داریم مردی 38ساله ــ پزشک ــ اهل جهرم استان فارس ــ ساکن تهران: به نظر من هنوز مانده تا نفت ملی شود.

بله در سال 1329 دست استعمار از نفت ایران کوتاه شد.

اما ایادی استعمار هنوز هم روی نفت ما دست درازی می کنند.

وقتی از نظر تکنولوژی در بخشی وابسته ایم و شرایط به گونه ای پیش می رود که سالها نمی توانیم در آن بخش، از وابستگی نجات پیدا کنیم و خودکفا شویم، مطمئن باشید دست ایادی استعمار در کار است.

وقتی پول نفت به جای اینکه صرف آبادانی و توسعه زیرساختهای کشور شود، صرف برخی پروژه های بیهوده شده یا عده ای آن را اختلاس می کنند، بدانید دست دشمنان در کار است.

این دشمن می تواند داخلی باشد یا خارجی، دوست نما و ایرانی باشد یا دشمن و در مقابل! وقتی تعرفه ها در وارداتی که با پول نفت انجام می شود به گونه ای است که تولیدکننده داخلی نمی تواند رقابت کند، بدانید دست بیگانه در کار است.

هر زمان این بیگانه های خارجی و یا داخلی، دست از سر مردم برداشتند و ایرانی در سایه توان ذاتی خود، اصول اقتصاد اسلامی و رهنمون های ولی امر خود که در زمان غیبت آقا امام زمان(عج)، رهبر معظم انقلاب است، توانست به خودکفایی رسیده و به جای بازار مصرف خارجی ها بودن، تأمین کننده نیاز داخلی باشد، آن زمان هم نفتمان ملی شده و هم اقتصادمان ملی خواهد بود.

اما با نفتی که خود وابسته تکنولوژی غربی است و بخشی از درآمدهای آن هم به خرید کالای خارجی می انجامد، هنوز تا ملی شدن فاصله داریم.

انتهای پیام/*
کلید واژه ها: ایران - تهران - صنعت - ارزش افزوده - کشور - امروز - توسعه - شهروندان تهرانی - کشورهای جهان - مسجد سلیمان - برنامه ریزی - فروشی - تاریخ - تولید - مجلس - نفتی - جهان - درست - مردم - کارخانه - نخستین - پیشرفت - پایتخت - تهرانی - اشتغال - برنامه - مکانیک - اقتصاد - سلیمان - فوران

آخرین اخبار سرویس:
نجواهای مهم گم شده اجتماعی در هیاهوی سیاست را بشنویم

نگاهی به زندگی نامه حضرت ابالفضل العباس(ع)

فهرست رؤسای کل بانک مرکزی

هفت اصل برای خوشبخت نشدن در ازدواج!

نظر، نقش و عملکرد احمدی نژاد در شکل گیری برخی نابسامانی ها آشکار است

موافقت معاون صداوسیما با درخواست علیرضا افتخاری

نماهنگ/ شهادت تدریجی

معرفی 5 کسب وکار موفق در زمینه گردشگری

بحران آب از اصفهان به یزد رسید/ 200 روستای تفت با تانکر آبرسانی می شود

اهدای گل به اساتید آمریکایی در قالب کمپین بگو یا حسین

مسن ترین فرد جهان در سال 117 سالگی در گذشت

معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهدبا قید وثیقه آزاد شدند

آخرین وضعیت ورود هواپیماهای برجامی به کشور

بررسی مجدد ساماندهی پردیس دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

حیف شد که شیخ لوطی مسلک و جوانمرد عرصه سیاست از اطراف رهبری، کنار رفت

اولویت بنیاد تلاش در تربیت فرزندان شاهد بر اساس فرهنگ ایثار است

اگر 7 کاندیدا تصدی پست شهرداری تهران صلاحیت کافی نداشته باشند با انتخاب هاشمی موافقم

توزیع 20 هزار نسخه «خداحافظ سالار»

خدمت به خانواده های شهدا افتخار است

ضرورت حمایت همه جانبه دولت از بخش خصوصی کارآفرینی زنان گامی مهم برای کاهش رشد طلاق

طرح دو فوریتی الزام دولت به توقف سدسازی تصویب نشد

خسارات کشاورزان در اثر بارش برف و باران بهاری پرداخت شود

اعزام 130 نفر از جامعه ایثارگری یزد به حج تمتع

شمخانی به روسیه سفر می کند

روایتی جدید از دیدار روحانی، رییس جمهور اصلاحات، ناطق وجهانگیری/ ناطق نوری گفت روحانی خواستار دیدار های بیشتر است

شمخانی در اجلاس مقامات امنیتی 5 قاره جهان در روسیه سخنرانی می کند

مراسم تجلیل از جانبازان دفاع مقدس در شیراز

لزوم تبیین حماسه دفاع مقدس برای نسل جوان

جانبازان دوران دفاع مقدس پیام گفتمان انقلاب اسلامی را انتقال می دهند

جانبازان نماد تقوا و صبر هستند

فعال سیاسی: نباید براساس اعتراض و نقد افراد به عملکرد نهادها آنها را از فعالیت اجتماعی محروم کنیم

ترویج فرهنگ قرآنی با استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد

رای عجله ای شورای شهر به تغییرات طرح ترافیک/ تبدیل معاونت حمل و نقل شهرداری به معاونت طرح ترافیک

پیشرفت های کشورمان مرهون فداکاری و ایثار شهدا و جانبازان است

برنامه های نوبت صبح سومین روز مسابقات بین المللی قرآن

مسجد جامعی: ضرورت حضور پلیس امنیت اخلاقی چیست؟/این اتفاق به اعتماد سازی عمومی لطمه می زند

درباره غیرت خداوند

استخدام حسابدار در محدوده شهرک آزمایشِ اصفهان

استخدام رزرویشن ماهر برای دفتر پیک موتوری در تهران

استخدام شرکت سحاب داروی پارس

استخدام صندوقدار آقا یرای شیفت شب در یک رستوران

توضیحات پزشکیان درباره جنجال "دختر خوشگلا " در مجلس

اسماعیل گرامی مقدم: تعامل اصلاح طلبان با برخی نهادها می تواند گره گشای بسیاری از چالش ها باشد/ «رجل سیاسی» نیازی به تفسیر ندارد

کتاب «حمایت از کالای ایرانی» منتشر می شود

خداکرمی،عضو شورای شهر تهران: ایجاد امید، امنیتی و نظامی نیست

استخدام طراح حرفه ای مسلط به کورل دراو در اصفهان

استخدام حسابدار مسلط به سیستم سپیدار در کرج

واکنش کوثری به اسکله‎های غیرمجاز سپاه، ادعاهای بنی‎صدر و .../سپاه و دولت زیر نظر رهبرند/ اعضای سپاه سیاست را می‎دانند اما عضو احزاب نمی‎شوند

همسر اول ترامپ : دونالد برای آزادی اش دلتنگ است

رسولی ،عضوشورای شهر تهران: تمام اعضای شورای شهر منسجم و یکپارچه خواهند ماند

مسایل دینی و مذهبی از زبان دین شناسان برای دانش آموزان تبیین شود

عجیب ترین تصادف زنجیره ای در جاده فیروزکوه/عکس

مجلس با دو فوریت طرح توقف سد سازی مخالفت کرد

استخدام تکنسین فنی،حسابدار در نمایندگی LG خدمات پس از فروش

انسجام شورا از اهمیت بسیاری برخوردار است

استخدام حسابدار صنعتی در یک شرکت معتبر در آذربایجان شرقی

انسجام شورا از اهمیت بسیاری برخوردار است

استخدام تکنسین فنی در نمایندگی LG خدمات پس از فروش در البرز

«مهدی هاشمی» به زندان بازگشت

خودسانسوری رییس جمهور! +عکس

درخواست های نقل و انتقال دانشجویی دانشگاه آزاد از 15 تیر ثبت می شود

پیشنهاد آمرانه یک روزنامه به فرمانده پلیس برای تقدیر از مامور خاطی گشت ارشاد

رای گیری استمزاجی برای خروج محسن هاشمی/ هاشمی در شورای شهر می ماند

دی میستورا: حمله غرب بر روند سیاسی سوریه تاثیری نداشت

پرجمعیت ترین شرکت بورس هلدینگ شد

تجمع کارکنان تعدیل شده شهرداری در مقابل شورا +عکس

بهترین های سینمای جهان و ایران با حضور هنرمندان معرفی شدند

وعده ایجاد 40 تصفیه خانه آب و فاضلاب جدید

عضو شورای شهر تهران مطرح کرد اهمیت انسجام در شورای شهر

شمخانی به سوچی می رود

فریب مشتری در تبلیغات دروغین تا 5 برابر جریمه دارد

صوت/ مولودی حضرت سجاد(ع) با صدای محمود کریمی

صوت/ مولودی خوانی مهدی میرداماد به مناسبت ولادت قمر بنی هاشم

درخواست آمریکا از اتحادیه اروپا برای خروج از برجام

صوت/ مولودی خوانی محمود کریمی به مناسبت ولادت حضرت عباس(ع)

صوت/ مولودی خوانی حسین سیب سرخی برای امام حسین (ع)

صوت/ مولودی خوانی محمود کریمی در شب ولادت امام حسین(ع)

انس با قرآن کریم مهمترین سیره امام سجاد(ع) است

شمخانی به روسیه می رود

ثبت نام 1087 نفر در مسابقات قرآنی اوقاف

هیچ بیمارستان مدرنی در اصفهان طی 40 سال گذشته ساخته نشده است

توضیحات پزشکیان در مورد صوت منتشر شده از یک نماینده مجلس

شمخانی در اجلاس مقامات امنیتی جهان سخنرانی می کند

مسئولان به مطالبات و مشکلات جانبازان بیشتر رسیدگی کنند

امنیت قزوین برای گردشگران مثال زدنی است

کرمان میزبان چهل ویکمین شهید مدافع حرم می شود

مدیران گلستان پیگیر جلوگیری از آتش‎زدن بقایای گیاهی باشند

امام زین العابدین(ع) نمونه ای خاص در میان بشر است

توضیحات پزشکیان در مورد صوت منتشر شده از یک نماینده مجلس

حقوق کارکنان توسط مجرمان سایبری سرقت می شود

مراسم تجلیل از سردار علی فضلی برگزار می شود

امنیت قزوین برای گردشگران مثال زدنی است

آخرین جزییات از پرونده فوت کاووس سیدامامی

باید تمهیداتی انجام شود که صدای زنان و خواسته هایشان شنیده شود

چقدر زنان در طراحی شبکه حمل و نقل عمومی درنظر گرفته می شوند؟

اصلی ترین دغدغه ایثارگران، اشتغال فرزندانشان است

نامش به صحیفه دعا آمده است/ راوی شده، تا کرب و بلا آمده است

افزایش ظرفیت بیمارستان اعصاب و روان «فجر» تبریز به 100 تخت

بازیابی اسلام راستین در اثر ژرف کاوی «صحیفه سجادیه»

معاون شورای شهر تهران: لازم باشد اسامی همه افرادی که 670 ملک نجومی را گرفته اند، منتشر خواهیم کرد

نظر مردم در مورد نفت 67 سال پس از ملی شدن آن

نظر مردم در مورد نفت 67 سال پس از ملی شدن آن