مطالب مرتبط:
ورزشکاران ایران در شبکه های اجتماعی؛ 1 فروردین 1397
ورزشکاران جهان در شبکه های اجتماعی؛ 21 مارس 2018
راه حل مشکلات اجتماعی و فرهنگی آشنایی جامعه با سیره ائمه است
حمایت از کالای ایرانی کشور را بیمه می کند/ رسانه های اجتماعی؛ ابزاری برای تبلیغ و تشویق تولید داخلی
مهمترین اخبار شبکه های اجتماعی سمنان در 2 روز گذشته
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 فروردین 1397 ساعت 22:102018-03-22سياسي

گمشده چله انقلاب/ عدالت اجتماعی در مسیر سنگلاخ


نظام جمهوری اسلامی از ابتدا به دنبال برقراری عدالت اجتماعی بوده است، اما براین باوریم که جامعه ایران برای رسیدن به آرمان های برقراری عدالت اجتماعی راه طولانی در پیش دارد.

- شعارسال": عدالت در جمهوری اسلامی متأثر از اندیشه های اسلامی و از آرمان های انقلاب اسلامی است.

قانون اساسی کشور نیز در همه حوزه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بر آن تاکید می کند.

حضرت امیر مومنان نیز بر عدالت در جامعه تاکید فراوانی داشتند به طوری که می فرمایند: الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم ؛ بنابراین برقراری عدالت در جامعه اسلامی بسیار مورد تاکید قرار گرفته است.

در اینکه نظام جمهوری اسلامی از ابتدا به دنبال برقراری عدالت اجتماعی بوده است، تردیدی نیست و با نگاهی مقایسه ای در وضعیت ایران قبل از انقلاب این مهم به خوبی به چشم می خورد که دولتمردان برنامه هایی داشته اند که کم و بیش اجرا شده است و تلاش دولت ها در این زمینه قابل اغماض نیست.

اما براین باوریم که جامعه ایران هنوز برای رسیدن به آرمان های برقراری عدالت اجتماعی راه طولانی در پیش دارد.

تشکیل نهادهای حمایتی و عدالت محور انقلاب اسلامی با شعار حمایت از محرومان و مستضعفان به پیروزی رسید و این به برنامه های نظام تبدیل شد.

تشکیل کمیته امداد امام خمینی در سال 57 نمونه بارز این مدعاست.

همچنین تشکیل جهاد سازندگی در سال 1358 و سازمان بهزیستی در سال 1359 که همگی با فرمان امام خمینی(ره) و در جهت رفع محرومیت از جامعه اجرایی شد.

در کنار تشکیل نهادهای حاکمیتی فوق، نهادهای دیگری مثل سازمان مستضعفین، ستاد اجرایی فرمان امام، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد مسکن، بسیج مستضعفین و … نیز با محوریت حمایت از محرومان، مستضعفین، نیازمندان و مناطق محروم، با تکالیف تخصصی تر تشکیل شدند.

طرح ها و برنامه های عدالت محور در کنار تشکیل نهادهای حمایتی و اصلاح ساختار کلی حکومت، برخی طرح ها نیز پس از انقلاب با رویکرد ارتقای عدالت اجتماعی انجام شدند که به عنوان نقطه عطف قابل معرفی هستند که هرچند هرکدام نقاط ضعفی هم داشتند، ولی ماهیت و کارکردشان در جهت ارتقای عدالت اجتماعی بود که از این طرح ها می توان به طرح های توزیع اجناس کوپنی توسط ستاد بسیج اقتصادی، مسکن مهر، هدفمندی یارانه ها، سهام عدالت، سفرهای استانی، تسهیلات خوداشتغالی، سبد کالا و … اشاره کرد.

در حوزه عدالت اجتماعی عقبیم رهبر معظم انقلاب هم در بیاناتی در بیست و هشتمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره) با تاکید بر آرمان های انقلاب اسلامی می فرمایند: بعد رحلت امام سال هایی گذشت، عدّ ه ای خارج از کشور و عوامل آنها در داخل کشور منتظر نشستند که شاید انقلاب از کار افتاده شود.

اما اصول امام یک اصول تمام نشدنی و کهنه نشدنی است؛ بنابراین شعار عدالت اجتماعی و اقتصادی، شعار استقلال، شعار آزادی، شعار مردم سالاری، شعار جدا شدن از چنبره و جاذبهی قدرت آمریکا و قدرت های جهانی، امروز هم برای مردم ما و جوانهای ما جذّاب است.

ما البتّه در تحقّق بعضی از این شعارها انصافاً عقبیم.

ما در مورد عدالت اجتماعی عقبیم، در مورد تحقّق برخی از مبانی و اصول اسلامی عقب ماندگی داریم؛ این را انکار نمی کنیم، امّا همّت ما، هدف ما، آرمان ما همین است که امام بزرگوار معیّن کرد و ما دنبال این آرمانها حرکت می کنیم؛ این برای نسل جوان ما جذّاب است؛ نه فقط نسل جوان کشور ما، بلکه برای نسل جوان کشورهای دیگر، بخصوص کشورهای اسلامی، جذّاب است.

چیزی که مسلم است علی رغم عزم جدی نظام و تلاش نسبی مسئولان هنوز عدالت اجتماعی مهمترین معضل کشور است که اجرای آن به مطالبه عمومی تبدیل شده است.

آمایش سرزمینی راهکار برقراری عدالت اجتماعی فرهاد تجری درباره اهمیت برقراری عدالت اجتماعی و راهکارهایی که دولت در این زمینه، به آنا گفت: دولت در دو حوزه چینش نیروها با توجه به ظرفیت های انسانی جامعه و تقسیم امکانات، بودجه ریزی و توجه به مناطق مختلف کشور بر اساس پتانسیل و ظرفیت های موجود می تواند موثر باشد و قدم های عادلانه بردارد.

در این مسیر زیاده خواهی های سیاسی، جریانی، گروهی و حزبی به عنوان آفت های تحقق عدالت وجود دارد و گرایش های منطقه ای و استانی هم از فشارهایی است که به رییس جمهور وارد می شود.

ماینده مردم سر پل ذهاب در مجلس شورای اسلامی معتقد است که اگر بتوانیم آمایش سرزمینی را به نحوه صحیح اجرایی و عملیاتی کنیم، می تواند منشاء عدالت باشد و توزیع امکانات در کشور به صورت متوازن صورت بگیرد.

* تحقق عدالت اجتماعی با توزیع یکنواخت امکانات سلمان خدادادی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس هم نبود عدالت در توزیع منابع، در برخورد با مردم و با استان های مختلف، در توزیع مسائل علمی و اجتماعی را موجب نارضایتی مردم عنوان کرد و گفت: علت این امر کم توجهی مدیران و نگاه منطقه ای آنان بوده است.

از ما نمایندگان مجلس گرفته تا مدیران اجرایی، در زمینه های مختلف نگاه منطقه ای و استانی داشته ایم و باید تلاش کنیم به سمت کلان نگری برویم چرا که از این طریق همه زیرمجموعه ها به نیازها و خواسته های خود می رسند.

در کشورهای دیگر مردم در حد خود از همه امکانات بهداشتی، درمانی و .

برخوردارند و اگر عدالت در کشور توسعه یابد مردم به دنبال کسب قدرت نمی روند.

فرهنگ اشرافی گری آفت عدالت اجتماعی مسعود رضایی نایب رییس کمیسیون اجتماعی هم رسوخ اشرافی گری در جامعه را آفت برقراری عدالت عنوان کرد و به آنا گفت: مبارزه با شرافی گری سال ها طول می کشد چرا که به فرهنگ جامعه تبدیل شده است.

شفافیت حق مردم است حسینی شاهرودی عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس هم اشرافی گری را عاملی برای عقب ماندگی در برقراری عدالت اجتماعی عنوان کرد و به آنا گفت: وقتی در کشور به دنبال شفاف سازی نیستیم و به قوانین بی توجهیم، حقوق شهروندی در رابطه با اینکه خواص از کجا آمده اند و چه می کنند را رعایت نمی کنیم، شرایط همین خواهد شد.

افرادی که یک شبه صاحب ثروت های کلان می شوند، جز با زیر پا گذاشتن عدالت اجتماعی به اینجا نرسیده اند.

بنابراین اگر نظام شفافیت را در کشور جاری و ساری کنیم، می توانیم به نقطه ای دست یابیم که همه میزان تلاش و شایستگی هایشان کسب درآمد کنند و عدالت اجتماعی نیز دستیافتنی شود.

بی عدالتی منجر به ظلم می شود داوود محمدی نماینده مردم تهران به آنا گفت: همه باید همکاری کنیم تا عدالت اجرایی شود.

عدالت در حوزه های اقتصادی، اجرایی، سیاسی و .

باید جاری شود.

باید در همه حوزه ها بررسی کنیم تا متوجه شویم کجا برقرای عدالت دچار مشکل شده؛ آنگاه درصدد پیاده سازی الزامات عدالت برآییم.

عدالت در یک حوزه تعریف نمی شود، اما عدالت اقتصادی در راس آن است.

قسمت اعظم نگرانی های جامعه ما هم به همین برمیگردد.

بنابراین باید بازنگری کنیم که کجای مسائل اقتصادی، مالی، کاری و درآمدی کشور و حوزه هایی که منابع میان مردم تقسیم می شد، اشتباه کرده ایم و عدالت را برقرار نکرده ایم.

به گفته وی تبعیض از مهم ترین نگرانی های است که مردم را نسبت به سخنان مسئولان درباره مشکلات اقتصادی بی اعتماد کرده است.

وقتی تبعیض ادامه دار شود منجر به ظلم می شود.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات تصریح کرد: جامعه روزبه روز در حال تحول است.

ما انقلاب کردیم و ارزش هایی را مطرح کردیم.

بلافاصله بسیاری از قدرت های استعماری و دیکتاتوری جهان در نقطه مقابل ما ایستادند؛ چراکه به ارزش هایی که ما مطرح کرده بودیم، باور نداشتند.

ایستادگی در مقابل دیکتاتورهای جهان برای ما مشکل ایجاد کرد.

ما چندین سال در حال جنگ در جبهه ها بودیم و به همین دلیل برای پرداختن به بسیاری از مسائل فرصت کافی نداشتیم.

ما قانون اساسی بسیار خوبی داریم که مردم سالاری در تمام ابعاد آن به چشم می خورد، اما در بعضی جاها به آن عمل نشد خصوصا در مسائل اقتصادی که لازم است یک بازنگری برای برطرف سازی مشکلات آن داشته باشیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری آنا ، تاریخ انتشار: 2فروردین 1397، کدخبر: 354678 ،www.

ana.

ir
کلید واژه ها: اجتماعی - اسلامی - انقلاب اسلامی - جمهوری اسلامی - امام خمینی - جامعه - کمیته امداد امام خمینی - آرمان - حمایت - امام - برنامه - جمهوری - ستاد اجرایی فرمان - ایران - خمینی - رهبر معظم انقلاب - اقتصادی - محرومان - سازمان بهزیستی - هدفمندی یارانه - طولانی - نظام - قبل از انقلاب - جامعه اسلامی - سازمان اوقاف - ستاد اجرایی - کمیته امداد - قانون اساسی - مسکن - دولت

آخرین اخبار سرویس:
رییس کمیته سلامت شورای شهر در گفت وگو با فارس: شرکت های خارجی در زمینه بازیافت زباله با احتیاط جلو می آیند/مشکل منابع داریم

پذیرش رایگان کودکان کار در مراکز بهداشتی شهرداری تهران

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

یکی از مولفه های انقلابی بودن قوه قضاییه توجه به اجرای قانون و عدالت و کار جهادی است/باید پیام رسان های داخلی راه اندازی و تقویت شود تا نیازهای مردم را تامین کنند

سیدحسن خمینی: اگر دینداران در تصدی امور ناموفق باشند، مردم از دین برمی گردند/ «اتاق شیشه ای» راه مبارزه با فساد است/ ممکن است شفافیت در اوایل مسیر دردهایی داشته باشد ولی مردم واقعیات را می فهمند

سن مناسب خرید لپ تاپ برای فرزندان

زمان انتشار کلید سوالات کنکور کارشناسی ارشد مشخص شد

پانزدهمین همایش سراسری روسای کل دادگستری و دادستان های سراسر کشور/ تصاویر

آخر هفته های عاشقانه علی ضیا/ عکس

تازه ترین تصاویر از دیدار تاریخی "این" و "اون"

مصدومیت 16 تن در برخورد 2 خودرو

نمره 15 "آقای رییس" به عملکرد شورا/ بیش از تصوراتم جایگاه شورا، تشریفاتی و تبلیغاتی است

در حال رسیدن به اجماع برای تغییر زمان آغاز سال تحصیلی هستیم

35 هزار کارگر صنعت نفت قراردادی هستند/سکوت در مقابل حق کشی، شِرک است

آیت الله جوادی آملی: اگر ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت / بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم

محاکمه رییس جمهور اسبق پرو به اتهام عقیم سازی زنان

انتخابات پارلمانی لبنان؛ موازنه رقابت های سیاسی تغییری نکرده است

روزی به نام"لباس کردی" تعیین شود

اوقات شرعی امروز جمعه به افق شهرکرد

دشمن حوزه نفوذ ما را از بُعد تفکر انقلاب مورد هدف قرار داده است

ارکستر ملی ایران روی صحنه می رود/ طنین آوای تاج و چیره دستی شهبازیان در تالار وحدت+عکس

نماینده مجلس: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مرند در حال بررسی است

مسئولان حمایت از کالای ایرانی را جدی بگیرند

نشت گاز کولر اتوبوس 20 دانش آموزمسموم کرد

دستگیری نامادری کودکان شکنجه شده ماهشهری

یمن در 24 ساعت گذشته 32 بار بمباران شد

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

ولایتی: نگاه استراتژیک در آینده، نگاه به شرق است

یکی از مولفه های انقلابی بودن قوه قضاییه توجه به اجرای قانون و عدالت و کار جهادی است/باید پیام رسان های داخلی راه اندازی و تقویت شود تا نیازهای مردم را تامین کنند/هیچ مقام، شبکه و دستگاهی حق ورود در زندگی اشخاص را ندارد

توضیح فرماندار ری درباره مومیایی کشف شده در حرم عبدالعظیم

تشریح اهداف بازدیدهای سرزده و دوره ای از دادسراها

علوم مهندسی ایران در حد استانداردهای جهانی است

بررسی تبدیل مرند به منطقه ویژه اقتصادی در کمیسیون اقتصادی

ستارگان مجازی (پنجشنبه 6 اردیبهشت 97)

استخدام حسابدار آقا در شرکت معتبر در تهران

با دستور مرکزملی فضای مجازی، تلگرام کند می شود

دانشگاه ها باید بتوانند مزیت های هر منطقه را به فرصت تبدیل کنند

استقبال وزیر مذهب یونان از توسعه روابط با ایران

توضیحات فرماندار ویژه ری در پی کشف مومیایی جنجالی

کارگروه ویژه در حال زور زدن!

عکس/لحظه انفجار تی ان تی در مقبره رضاشاه در سال 59

عباس عطار چگونه به «مگنوم» راه پیدا کرد؟

اساسنامه شورای رقابت در دولت تنظیم و در مجلس تصویب می شود

روحانی هم خوب، حرف می زند و هم حرفِ خوب می زند

تفکر انحصار صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی از اساس اشتباه است

آغاز رقابت 329 هزار داوطلب کنکور کارشناسی ارشد

لباس نطامی دریادار زن استرالیایی در اجلاس تهران

خروج دستگاه های دولت ، تلگرام را از انحصار درمی آورد

رسانه های غربی اخبار پیشرفت ایران را منعکس نمی کنند

محور مقاومت اسلامی، مستحکم تر از قبل در منطقه نقش آفرینی می کند

تجمع اعتراض آمیز مخالفان اجلاس سران دو کره در منطقه مرزی

غلامعلی خوشرو؛ اقدام صهیونیست ها در اشغال فلسطین را عامل اصلی منازعات در منطقه است

هشدار کمیسیون اروپا به شبکه های اجتماعی

ایران از همه ظرفیت های برجام برای توسعه هسته ای استفاده می کند

اگر دینداران در تصدی امور ناموفق باشند، مردم از دین برمی گردند

توضیحات فرماندار ویژه ری در پی کشف مومیایی جنجالی

آغاز اجلاس سران دو کره/ ابراز امیدواری "اون" نسبت به نتیجه بخش و سازنده بودن مذاکره با همسایه جنوبی

کمبودفضاوامکانات فرهنگی درکردستان/انتشار358 هزارنسخه کتاب دراستان

علوم مهندسی ایران در حد استانداردهای جهانی است

رهبر مخالفان ارمنستان: همه به خواست مردم تن دهند

کشورهای دنیا با سران مفسدشان چه می کنند؟ +جزییات

شاخص JIF – IF و JRK در مقالات ISI چیست؟

16 ماهه، حافظ کل قرآن شدم

دعای حضرت زهرا سلام الله علیها در روز جـمعه

نقوی حسینی: ایران با خارج شدن آمریکا، از برجام بیرون می رود

استخدام منشی آشنا به بازاریابی خانم در شرکت یکتا در البرز

پربیننده ترین تصاویر خبری هفته/69

رمزگشایی از ادبیات برجامی روحانی

نیروی انتظامی در خدمت مردم و احکام الهی است

آغاز انتخابات مجلس لبنان در حوزه های خارج از این کشور

زهرا یعقوبی جناسمی، باقر حسامی عزیزی معیارهای حق و عدل در احکام فقهی بانکداری بدون ربا

تجدید میثاق اعضای شورای اسلامی شهر تهران با آرمان های حضرت امام(س)

برقراری سه پرواز در هفته به مقصد زابل - تهران و بالعکس 

هدف دشمن در جنگ اقتصادی، تحقیر کالای ایرانی است

فال آنلاین دیوان حافظ جمعه هفتم اردیبهشت ماه 97

گرامیداشت میلاد علی اکبر(ع) در شهرهای اروپایی

«آقامیرزا مسیح»؛ مسجدی کوچک با قابلیت های فراوان+تصویر

اجرای طرح ساماندهی کمپ های ترک اعتیاد غیرمجاز

کرباسچی: حجتی قانع شده از وزارت جهاد به شهرداری بیاید

تاریخ تعیین نخست‎وزیر جدید ارمنستان اعلام شد

آیت الله جوادی آملی: اگر ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت / بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم

فرماندار شهرستان کوثر منصوب شد

مقایسه امکانات پیام رسان های داخلی و خارجی

10مقصد برتر گردشگری در سال 2018

کدام خطوط هوایی بیشترین خلبانان زن را دارند؟

آیت الله جنتی: عده ای تلاش می کنند وجهه سپاه را بین مردم از بین ببرند

مخالف انحصار صداوسیما هستیم

اظهارنظر ناطق نوری در مورد رفع حصر تکذیب شد

بی اعتنایی ملانیا به ترامپ دوباره سوژه رسانه ها شد

کردستان به عنوان پایگاه انتشار فرهنگ تقریب مطرح است

سرنوشت "جسد مومیایی" توسط فرماندار ری اعلام شد

پاسخ محسن هاشمی به سیدحسن خمینی درباره شهرداری تهران

بهارستانی ها در حال پیگیری برای تامین منابع پایدار «طرح تحول سلامت»

از تصویب قانون منع خروج طلا و نقره تا ورود رییس جمهور ونزوئلا به تهران برای تعیین رویه اوپک

حق داشتن وکیل به چه معناست؟

«نه» نظامی ایران به آمریکا/ دیدار دو فرمانده/ بازدید مجدد از مناطق زلزله زده/ تلاش نیروی دریایی سپاه برای افزایش سرعت شناور ها/ زنگ خطر را برای رژیم صهیونیستی به صدا درآورده ایم

کاوه مدنی تحت فشار بوده است

تأویل سهروردی از حقیقت حب در قرآن - بخش دوم و پایانی نقش محبت در مهار نفس اماره

اتهامات وارده به کاوه مدنی را رد می کنم

لزوم بهره گیری از ظرفیت مساجد برای کاهش آسیب های اجتماعی

گمشده چله انقلاب/ عدالت اجتماعی در مسیر سنگلاخ

گمشده چله انقلاب/ عدالت اجتماعی در مسیر سنگلاخ