مطالب مرتبط:
اختلاف نظر آلمان با آمریکا بر سر حزب الله
اعلام رتبه های برتر صلح و سازش در شورا های حل اختلاف استان هرمزگان طی سال 1396
اختلاف میان باشگاه های اینتر و میلان بر سر بلیت هواداران
سخنگوی وزارت خارجه: ادعای بن سلمان درباره حضور القاعده در ایران دروغی بزرگ است
ادعای آ اس: خداحافظی ژاوی از دنیای فوتبال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 فروردین 1397 ساعت 19:152018-03-22سياسي

پاسخی به ادعای «گلدذیهر» پیرامون اختلاف قرائات


ـ یکی از مستشرقان بر این باور است که در قرآن کریم مانند سایر کتب آسمانی اضطراب هایی وجود دارد و معتقد است که منشأ اختلاف قرائت ها نیز اعمال سلیقه بوده است، - این در حالی است که استناد قرائت به پیامبر اکرم(ص) مهم ترین معیار قبول قاریان بوده و دیدگاه وی نیز با ادله معتبر نقد می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ یکی از افتخارات مسلمانان آن است که کتاب آسمانی آنها در سر تا سر جهان کنونی یکنواخت است و مسلمانان اختلاف نظری درباره آن ندارند، زیرا متن فعلی و رایج قرآن کریم براساس روایت حفص از قرائت عاصم است که مورد اتفاق و اجماع شیعیان و اهل سنت می باشد.

تنها اختلافی که در این جهت میان مسلمانان وجود دارد در برخی از کشورهای آفریقایی است که نسخه قرائت قالون و ورش و عمروی گاهی استفاده می شود، اما لازم به یاد آوری است که متن اصلی آنها با متن قرآن رایج یکسان است و فقط در لهجه و تلفظ و اعراب برخی از حروف اختلاف اندکی دارند.

این اتفاق نظر نسبت به قرآن کریم پدیده قرون اخیر نیست، بلکه حدود هزار سال است که از دوران این مجاهد(متوفی.

) عالمان اسلامی قرائت عاصم را که یکی از قرائات هفت گانه است محترم می شمارند و روشن است که قرائت عاصم نیز برگرفته از ابوالاسود دئلی شاگرد علی بن ابی طالب(ع) بوده است.

چنانکه در بخش های گذشته یادآوری شد، تلاش هایی نیز از جانب برخی مستشرقان برای جست و جوی نسخه های کهن و مخالف نسخه های رایج قرآن کریم انجام گرفت، اما هر قدر که نسخه های بیشتری پیدا کردند بر اطمینان آنان نسبت به اصالت متن و نسخه رایج قرآن افزوده شد.

جنجال گلذریهر در حالی که قرآن، کتاب و متن رایج آن دارای این همه اتقان و استحکام و ثبات است و تعداد اناجیل چهارگانه به عنوان یک تابلو آشکار نشانی از ابهام و فقدان متن اصلی انجیل کتاب مقدس مسیحیان است، و مسیحیان جهان نه تنها نمی دانند که کدام یک از اینها انجیل اصلی است، بلکه می دانند هیچ کدامشان انجیل اصلی نیست و همه آنها تالیف حواریون حضرت عیسی(ع) است که پس از آن حضرت تالیف کرده اند، بسیار مایه شگفتی است که گلدزیهر به عنوان یک یهودی قرآن شناس بزرگ جهان غرب در آغازین صفحات کتاب مشهور خود ادعای وارونه ای را فریاد می کند که هیچ گاه قابل تحلیل نیست.

وی می نویسد: هیچ کتاب مقدس دینی درد جهان نیست که پیروان آن دین آن را نص وحیانی نازل شده کهن و اصلی بدانند و این همه اضطراب و بی ثباتی که قرآن دارد در آن وجود داشته باشد.

معلوم نیست که اتقان کتاب مقدس کدام دین نظر او را جلب و مدهوش کرده که این چنین بر قرآن می تازد؟ آیا اناجیل چهارگانه؟ یا ده ها متن غیر متناسب و متناقض عهد قدیم؟ آیا اختلاف قرائت های قرآنی در اعراب و حرکت برخی از حروف یا تبدیل برخی کلمات موجب اضطراب بیشتر از تفاوت اصل متن اناجیل چهارگانه است؟ اعمال سلیقه، منشا اختلاف قرائت ها از دیدگاه گلدزیهر گلدزیهر در آغاز کتاب المذاهب الاسلامیه فی تفسیر القرآن ضمن این که خام بودن خط عربی در صدر اسلام و نداشتن نقطه و اعراب را عمده ترین زمینه پیدایش اختلاف قرائت ها می داند، سعی می کند که عامل اصلی اقدام قاریان را به اختلاف قرائت در این زمینه، اعمال سلیقه و رای و استدلال های عقلی هر یک از قراء معرفی کند.

پاسخ: استناد قرائت به پیامبر اکرم(ص) مهمترین معیار قبول قاریان گر چه ما نقش اجمالی اعمال سلیقه قاریان را در پیدایش تعدد قرائت ها انکار نمی کنیم، اما آن را مهمترین عامل نمی دانیم، زیرا آداب و خصلت قاریان بزرگ قرآن تبعیت محض از روایت و کیفیت قرائتی است که استادان شان به طور مستند توسط استادان و قاریان قبلی از پیامبر اکرم(ص) نقل می کردند و مستند بودن قرائت را به روایت پیامبر اکرم(ص) یکی از شرایط صحت و جواز قرائت می دانستند.

ابن جزری در کتاب النشر فی القرائات العشر می نویسد: هر قرائتی که دارای سه شرط باشد قرائت صحیح نامیده می شود، آن شرایط عبارت اند از 1- موافق قواعد ادبیات عرب باشد؛ 2- با یکی از مصاحف عثمانی مطابق باشد؛ 3- صحیح السند از صحابه و پیامبر اکرم(ص) نقل شده باشد.

ابو عمر دانی نیز گفته است: در نحوه حروف قرآن نباید به شهرت لغوی و قواعد اعتماد کرد، بلکه فقط آن قرائت که با سند صحیح تر نقل شده باشد مورد قبول است گر چه مخالف قاعده یا شهرت باشد.

مکی و ابن جزری قرائت های قرآن را به چهار نوع تقسیم کرده اند نوع چهارم آن را قرائتی دانسته اند که از پیامبر اکرم(ص) نقل نشده باشد، گر چه موافق قواعد عربی و رسم الخط قرآن باشد.

اصولا عالمان دانش قرائت در تمام مقاطع تاریخ مصمم بودند که اگر قرائتی بدون استناد به قرائت پیامبر کرم(ص) و کاتبان وحی و اصحاب خاص آن حضرت باشد مردود دانسته و جزو قرائات معتبر قرآن کریم قرار ندهند لذا ابن مجاهد که طراح قرائات سبعه در تاریخ است، خود در مقدمه کتابش، به گزارش سایت قطره و به نقل ازاسناد اتصال هر یک از قرائت های هفته گانه به پیامبر اکرم(ع) می پردازد.

مثلا راجع به سند قرائت عاصم می نویسد: ابوبکر بن عیاش نقل کرد که عاصم برای من چنین گفت: من حتی یک حرف از این قرائت را از هیچ کس جز ابوعبدالرحمن سلمی فرا نگرفتم و او هم همین قرائت را برای علی(ع) خوانده و آن حضرت تایید کرده است.

علاوه بر این که هر گاه از نزد ابوعبدالرحمن سلمی می آمدم همان قرائت فراگرفته را به زر ابن حبیش عرصه می کردم ـ زیرا او نیز قرائت کامل قرآن را از عبدالله بن مسعود فرا گرفته بود ـ او هم آن را تایید می کرد.

روشن است که علی ابن ابی طالب(ع) از آغاز بعثت تا رحلت پیامبر اکرم(ص) کاتب وحی و شاگرد و همدم آن حضرت بود و دقیقاً قرائت آن حضرت را فرا گرفته و تعلیم می داده است.

ابن مجاهد درباره اتصال سند قرائت ابی عمر و بن علاء به پیامبر اکرم(ص) نیز می نویسد: ابو عمرو قرائت خاص قرآن را نزد مجاهد فرا گرفت و مجاهد آن را نزد ابن عباس آموخته و ابن عباس همان قرائت را نزد ابی ابن کعب تعلیم یافته و ابی ابن کعب هم آن قرائت را از رسول خدا(ص) یاد گرفته است.

علی(ع) این دستور العمل را به عنوان بخشنامه رسول خدا(ص) به همگان اعلام کرد که: ان رسول الله(ص) یامرکم ان تقروا القرآن کما علمتم پیامبر اکرم(ص) به شما فرمان می دهد که قرآن را همان گونه که تعلیم شده اید قرائت کنید.

حتی عبدالله بن مسعود مردم را منع کرد از این که احیانا کلمه ای از قرآن را تبدیل به کلمات مرادف و هم معنای آن نمایند.

قال عبدالله بن مسعود: فاقرووا کما علمتم و ایاکم و التقطع و الاختلاف و انما هو کقولک هلم و اقبل و تعال ، عبدالله بن مسعود گفت: قرآن را همان گونه قرائت کنید که تعلیم شده اید، حتی از اختلاف و تبدیل جای گزین مرادف ها بپرهیز مانند کلمات مترادف هلم ـ اقبل ـ تعال که هر سه واژه یک معنا دارد: بیا.

چنین نبوده که اگر یک قاری برای خود رای و سلیقه دیگری داشت و قرائت دیگری را حتی با دلایلی بهتر می پسندید به خود اجازه می داد که قرائت ماثوره و مستند از پیامبر(ص) را رها کند و به ابتکار قرائت جدید بپردازد.

ابو عمرو که از قاریان هفت گانه مشهود است مرتب می گفت: اگر مکلف به تبعیت از قرائت قاریان پیشین نبودم و اختیار تغییر داشتم، قطعا فلان حرف و فلان حرف را از قرآن به گونه ای دیگر قرائت می کردم.

منبع: مستشرقان و قرآن، نقد و بررسی آؤای مستشرقان درباره قرآن
کلید واژه ها: قرآن - کتاب - مسلمانان - جهان - اضطراب - مقدس - هایی - اهل سنت - شیعیان - اسلامی - اعراب - مشهور - گزارش - پدیده - تابلو - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
جذب تنها 16 میلیارد تومان از 807 میلیارد تومان تسهیلات توسعه اشتغال؟!

دلالان به اسم وام 400 هزار میلیارد تومان از ایران دزدیدند

فایده و ضرورت های گفتگو

احسان رحیمی خورزوقی، اسدالله گنجعلی تحلیل مبانی انسان شناسی پارادایم های جامعه شناختی سازمان و مدیریت از منظر اندیشه های علامه طباطبایی(ره)

توضیحات نماینده ایذه در خصوص تشکر از روسیه بابت سیر کردن شکم مردم

دخترانمان را به سندروم سیندرلا مبتلا نکنیم +عکس

دکتر سمیه رام، دکتر محمود مهرمحمدی، دکتر علیرضا صادق زاده قمصری، دکتر ابراهیم طلایی آموزش خویشتن بانی به کودکان سنین 7 تا 14 سال؛ با کدام منطق و رویکرد؟

حسن محیطی اردکانی بررسی نسبت اندیشه اخلاقی هیر با واقع گرایی اخلاقی

فرار از زندگی

عکس نوشته تیکه دار برای پروفایل

تسلیت آیت الله اعرافی به معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری

روحانیون خراسان شمالی «مهد کودک» راه اندازی می کنند

سه کالای که 4هزار سال پیش از ایران به چین صادر می شد

ابراهیم رجب پور، سعید شاکری بررسی رابطه بین سبک رهبری کریمانه و یادگیری سازمانی با تأکید بر فراموشی سازمانی هدفمند

دانلود آهنگ جدید مسعود سعادتمند بنام کار دادی دستم

عناوین روزنامه های سیاسی 30 تیر 97/ پایان 39 ماه رنج شیعیان فوعه و کفریا +تصاویر

محمد سعید ذکایی، آرام نوری زندگی در مناطق مرزی

زهرا محققیان تجلی اصل مادینه هستی در بیان قرآن کریم

گزارش تصویری: گشت وگذاری در یکی از آرامستان های نروژ / تورندهایم

کشاورزان حوضه زاینده رود خواهان تخصیص حقابه خود شدند

ظاهر متفاوت «سحر قریشی» در یک فیلم +عکس

ادامه تظاهرات در برخی مناطق عراق

شباهت عجیب «پیمان معادی» و خواهرش +عکس

بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام

تصاویر سیاه و سفیدِ روزگار قدیم: از سوختگی سر مایکل جکسون تا خودکشی یک سامورایی

برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن در پرونده واردات خودرو ممنوع الخروج و مورد بازجویی قرار گرفته اند/ مدیران برخی شرکتهای واردکننده خودرو احضار شدند

وزیر نیرو: پول آب و برق مشترکان پرمصرف تصاعدی محاسبه می شود

عجیب ترین تفنگ شکاری ساخته شده در قرن هیجدهم +تصاویر

فیلم/ تشدید درگیری ها در جنوب عراق، افزایش سطح هشدارهای امنیتی

فیلم/ منزل محمودرضا خاوری، در کانادا را ببینید

تصاویر : رزمایش نیروی هوایی روسیه

رسول خطیبی مالک ماشین سازی شد، برادرش سرمربی!

کشاورزان حوضه زاینده رود خواهان تخصیص حقابه خود شدند

کمیل رودی، علی نقی امیری، رضا برنجکار، علی اصغر پورعزت تبیین ارتباط میان گزاره های اسلام و گزاره های مدیریت

خشم تونسی ها از دخالت سفیر سعودی

کشاورزان حوضه زاینده رود خواهان تخصیص حقابه خود شدند

رانندگان کامیون هیچ اعتصابی در ابتدای مرداد ماه ندارند + جزییات و سوابق

تصویری ناگوار از خودکشی یک جوان در سینما آزادی

گزارش اختصاصی فرتاک پلاس از جشنواره روغن کرمانشاهی

نکاتی برای داشتن یک روز کاری مفید

حسینعلی شیدان شید، محمدهادی توکلی نوآوری‏ های حکیم سبزواری در ادله اتحاد عاقل و معقول

پیام تسلیت رییس شورای هیات های مذهبی کشور به مناسبت درگذشت پدر سید وحید حقانیان

رقابت های سنگ نوردی دختران نونهال کشور

پایان تجمع معترضان کم آبی و باز شدن مسیر شیراز- بوشهر+ عکس و جزییات

استفاده از «کودکان جاسوس» در عملیات های محرمانه

مغازه دونبش ادبیات متعهد و غیرمتعهد

پیام تسلیت رییس شورای هیات های مذهبی کشور به مناسبت درگذشت پدر وحید حقانیان

آرمان حیدری، عباس رمضانی باصری بررسی رابطه جهت گیری ارزشی مُـدرن با هویت دینی و مقایسه جنسیتی آن

پیام تسلیت رییس شورای هیات های مذهبی کشور به مناسبت درگذشت پدر سردار وحید حقانیان

هنر درمانی شیوه ای نو برای مشکلاتی کهن

احساسات منفی و زندگی مشترک ما

مرد 34 ساله ایرانی عامل حمله مرگبار به اتوبوس آلمانی+ عکس و جزییات

جزییات دستور روحانی در باره برخورد با متخلفان واردات خودرو + تصویر

اسلام، دین و حیثیات اسلام باید حفظ شود

واکنش مدیری به حواشی اخیر در یک پیام ویدیویی

یادداشت/ مهدی فضائلی آیا در این اوضاع رهبری اقدام نمی کنند؟

13 راز موفقیت از نگاه جیم ران، فیلسوف کارآفرین

یک منبع مطلع در مجمع تشخیص مصلحت نظام: بعید است موضوع سپنتا نیکنام در جلسه امروز مجمع مطرح شود

خدا را در نظر بگیرید و از جَو سازی های اشخاص نادان پیروی نکنید

مهران مدیری در دفاع از خود در ماجرای موسسه ثامن الحجج ویدئو منتشر کرد+فیلم

مصوبه نژادپرستانه رژیم صهیونیستی و آغاز دور تازه کوچ اجباری فلسطینیان

دیدگاه رهبر انقلاب درباره دست زدن در هیأت

اتاق فکر، نیاز همه بخش های حاکمیتی

تشریح محتوای گفت وگوهای ترامپ و پوتین در سفر نماینده رییس جمهوری روسیه به ایران

مردم عراق منتظر عملکرد مسئولان هستند/ شعار توخالی نتیجه منفی دارد

دنیا بعد از ظهور امام زمان (عج) چگونه خواهد شد؟

کاروان «زیر سایه خورشید» در بجنورد

ظریف: فروش نفت در برابر کالا جزو بسته همکاری ایران و روسیه نیست

ستاد فرماندهی جنگ اقتصادی، تیم اقتصادی دولت است

هفته نامه استخدامی تبریز | هفته اول مرداد 97

«اف بی ای» از تلاش ترامپ برای لاپوشانی فساد جنسی اش فایل ضبط شده دارد

ظرفیت اتاق فکرهای احزاب

زمان مچ گیری از دولت نیست

احزاب؛ مبدع گفت‎وگوی داخلی شوند

رابطه احزاب و دولت تقویت شود

احزاب جایگاه نخبگان

حسن معلمی تأملی در رابطه علم تفصیلی خداوند به ماسوی‏ الله در مرتبه ذات و قاعده بسیط الحقیقه در کلمات ملاصدرا

سالروز بازنشستگی برنامه شاتل های فضایی ناسا

اتاق فکر، ابتکاری لازم اما ناکافی است

مدارس؛ سنت های اشتباه یا اشتباه های سنتی

افتتاح بیمارستان 96 تختخوابه در ورامین

چقدر آب در ایران هدر می رود؟

واکنش آیت الله العظمی مکارم به قطعی برق در کشور/ از مردم عذر خواهی کنید

​حسن البناء و ایدئولوژی سیاسی اسلام در قرن بیستم

ایران مصوبه نژادپرستانه مجلس رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

درخواست سپنتا نیکنام از رییس جمهور/پرونده نماینده سپرده گذار 40 میلیاردی در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان/بانک مرکزی به روزنامه شرق گفته خبرسازی کند؟

حضور کاروان زیرسایه خورشید در شهرستانها

واردات بیش از یک گوشی از سوی مسافران ممنوع

خودرو سایپا با نام تجاری رهام معرفی شد

اما و اگرهای پرداخت ارز مسافرتی

سیاست منطقه ای ایران نیازمند تغییر و بازنگری است

آلیسون برزیلی، گران ترین دروازه بان تاریخ شد

سبقت تولید از اکران در میدان رقابت سینما

ما به امپراطوری چینی ها پایان دادیم

چرا و چطور دروغ می گوییم؟!

روزِ گرمِ قیام

میلادا

حرمان ها، سختی ها و فراموشی ها

حماسه دوران

زائران در ایام حج از بازارگردی بپرهیزند

پاسخی به ادعای «گلدذیهر» پیرامون اختلاف قرائات

پاسخی به ادعای «گلدذیهر» پیرامون اختلاف قرائات