مطالب مرتبط:
اردوغان خطاب به آمریکا گفت: شما اصلا حق حضور در سوریه را ندارید
اردوغان: آمریکا در سوریه چه می خواهد؟
اردوغان: سنجار را از پ.ک.ک پاکسازی نکنند، ما پاک می کنیم
اردوغان خطاب به نیرو های آمریکایی : شما اصلا حق حضور در سوریه را ندارید
اردوغان: ترامپ باید مقامات آمریکا را کنترل کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 فروردین 1397 ساعت 18:422018-03-22سياسي

اردوغان و سیاست تهاجمی در خاورمیانه


سیامک کاکایی - ترکیه و مشخصا شخص رجب طیب اردوغان در سال جاری با فرازوفرودهای جدی مواجه شد که این شرایط را می توان در حوزه داخلی و همچنین سطح بین الملل بررسی و ارزیابی کرد.

در صحنه داخلی آنچه بیشتر از هر موضوع دیگری جلب توجه کرد، برگزاری یک رفراندوم پرحرف وحدیث بود که در نتیجه این همه پرسی، رأی به اصلاحات قانون اساسی تأیید شد که این برای اردوغان به منزله یک پیروزی بود، چون بنا بر خواسته رییس جمهوری ترکیه، تغییر در قانون اساسی موجب تغییر در ساختار سیاسی این کشور بود تا از این به بعد سیستم پارلمانی به شبه ریاستی تبدیل شود تا از این طریق اختیارات ریاست جمهوری افزایش پیدا کند تا اردوغان بتواند بیش از پیش در مناسبات مختلف ورود کند.

چون پیش از این اتفاق، در ترکیه رییس جمهور با وجود اینکه شخص اول به حساب می آمد، بسیاری از اختیارها را در دست نخست وزیری می دید که قدرتش را به واسطه رأی پارلمان به دست می آورد.

اما از این به بعد برای شخص اردوغان به این دلیل که قرار است انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، از اهمیتی فوق العاده برخوردار است تا بتواند در شرایطی همچنان رییس جمهور بماند که بر اساس قانون جدید، ریاست جمهوری دامنه اختیاراتش را بیش از پیش می بیند و خب! طبیعی است که اردوغان در دولت احتمالی آتی اش، فضا را برای عملیاتی کردن آنچه در ذهنش می گذرد، فراهم خواهد دید.

همچنین تغییرهایی هم در حوزه قوه قضاییه در ارتباط با افزایش شمار نماینده های مجلس به وجود آمد.

به هر حال همچنان بسیاری از بندهای قانون اساسی ترکیه با نقدهایی اساسی در داخل این کشور مواجه است.

به خصوص دو گروه قومی و مذهبی کردها و علویان به مواد زیادی از قانون اساسی ایراد دارند و بر این اعتقاد هستند موادی که اصلاح شد، نتوانست خواسته آنها را از منظر حقوق مدنی و آزادی های دینی و قومی مورد توجه قرار دهد.

مسئله دوم در صحنه داخلی ترکیه افزایش مقابله و برخورد با ناراضیان داخلی در سطوح مختلف است و همچنین کردها و برخی از سیاسی ها در تنگنا قرار دارند که نشان می دهد دولتمردان این کشور همچنان کودتای 2016 را در تصمیم گیری هایشان مدنظر قرار می دهند تا بتوانند از این طریق با مخالفانشان به رویارویی بپردازند.

در صحنه بیرونی هم شرایطی را که پیش آمد می توان به چند دسته تقسیم کرد؛ یکی از آنها در محیط منطقه ای است که در سال جاری، ترکیه در ارتباط با بحران سوریه ابتدا کوشید که بتواند به طریقی به مواضع ایران و روسیه نزدیک شود و به همین دلیل در نشست های سه جانبه مربوط به بحران این کشور عربی سعی کرد حضوری مفید و تأثیرگذار داشته باشد.

این سیاست بعد از آن انجام شد که تغییراتی میدانی در سوریه در راستای تثبیت نظام سیاسی این کشور پدید آمد و ترکیه هم هم زمان تلاش کرد به صورت کج دارومریز به سیاست هایش در ارتباط با این بحران ادامه دهد.

اما در ماه های پایانی سال جاری بعد از آنکه نگرانی های ترک ها نسبت به افزایش تحرکات کردهای سوریه بالا رفت، ترکیه در ارتباط با عفرین، شهر مرزی در شمال سوریه که کردنشین است، با تجهیز شبه نظامیان طرفدار خودش در سوریه وارد عملیات نظامی شد و در واقع تلاش کرد تا بتواند از این منظر دغدغه های امنیتی و سیاسی خودش را در رابطه با کردهای سوریه کاهش دهد.

استقرار نیروهای چندده هزارنفری در مرزهای ترکیه نیز بهانه ای برای آنکارا شد تا روی نظامی گری خود را در سوریه نمایان کند و این طور شد که سیاست تهاجمی این کشور در این نقطه از منطقه جدی تر شد و به همین دلیل با اینکه آنکارا در نشست های چندجانبه شرکت می کرد، اما اردوغان همچنان درباره کناره گیری بشار اسد بحث می کرد تا مشخص شود رویکرد ترکیه درباره تغییر نظام سیاسی به تغییر در دولتمردان تغییر کرده است.

موضوع دیگری که در ارتباط با تحولات ترکیه قابل توجه است، این است که سیاست خاورمیانه ای این کشور در حال خروج از وضعیت گنگ ی است و آنکارا تلاش دارد رویکرد تهاجمی داشته باشد و این در حالی است که نوع ارتباط این کشور با عربستان، تعاملی است.

/سالنامه شرق
کلید واژه ها: قانون اساسی - اردوغان - ریاست جمهوری - ترکیه - رییس جمهور - قانون - جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - افزایش - اختیارات - کشور - شرایط - رجب طیب اردوغان - ایران و روسیه - برگزار - رییس جمهوری - بحران سوریه - کردها - بحران - اصلاح - سیاسی - تصمیم گیری - قوه قضاییه - فوق العاده - خاورمیانه - نشان - انتخابات - دولت - اصلاحات - ساختار

آخرین اخبار سرویس:

اردوغان و سیاست تهاجمی در خاورمیانه

اردوغان و سیاست تهاجمی در خاورمیانه