مطالب مرتبط:
هفت سین عاشقی در یادمان ها/ تحویل سال با شهدا برای تحول درون
فیلم/ لحظه تحویل سال 1397 در کنار سفره هفت سین ملی پوشان فوتبال ایران در تونس
مروری بر پیامهای نوروزی روسای جمهور آمریکا: از دعوت ایرانیان به آمریکا تا هفت سین و سبزی پلو در کاخ سفید
واکنش بازیکن پرسپولیس و همسرش به سفره هفت سین ایرانی + تصویر
نظر جالب شفر درباره سفر هفت سین
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 فروردین 1397 ساعت 12:112018-03-22سياسي

هفت سین عاشقی در یادمان ها


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سایر رسانه های دفاع پرس"، طی سال های اخیر بازدید از یادمان های دفاع مقدس و مناطق عملیاتی در استان های مرزی منسجم تر و اهل دلان پای ثابت ثبت لحظه های خود در کاروان های راهیان نور شده اند؛ زائران کوی یار با کاروان های راهیان نور به سمت سرزمین نور می آیند تا متحول شوند.

زائران کوی عشق هر ساله استان های مختلف را به مقصد یادمان های دفاع مقدس ترک می کنند و به مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس ایران می آیند تا با کوله باری از تحول، عشق، معرف، آگاهی و بیداری به خانه های خود برگردند.

رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ایام نوروز و لحظه سال تحویل با کمتر دارایی خود به دنبال جور کردن سین های سفره هفت سین بودند تا خاص ترین سفره ها را در تاریخ به یادگار بگذارند؛ ساعت و سیب شاید تنها موجودی آن ها در خط مقدم بود، ولی سین اصلی سفره های اعتقاد آن ها مزین به عکس امام خمینی، سیم چین، سیم خاردار، سنبه تفنگ، سرنیزه، سربند های یا زهرا (س) و یا حسین (ع) بود و بر روی چفیه آن ها به عنوان سفره خودنمایی می کرد.

همه ساله زائران بسیاری برای لحظه تحویل سال به یادمان های دفاع مقدس می آیند تا به میمنت عطر حضور شهدا تحول درونی خود را از آن ها عیدی بگیرند؛ آن ها با حضور دل و اذن شهدا به مناطق می آیند که به تقدس خون شهدا قدم نهادن در آن نیازمند وضو داشتن است.

برپایی سفره های هفت سین نیز طی سال های اخیر طرفداران زیادی میان کاروان های راهیان نور پیدا کرده و هر کدام به نوعی هفت سین های عاشقی خود را در سرزمین نور کنار هم می چینند.

زائران از سین های خود می گویند هرچند راهیان نور سفره هایی به یاد دوران دفاع مقدس روی چفیه های خود پهن کرده اند، اما گویا معرفت درونی اصلی ترین سین حضور آن ها در یادمان های دفاع مقدس است؛ هر کدام سفره ای پهن کرده، اما سین آن ها خیلی خاص و متمایزتر از چند شیء یا خوراکی است که عنوانشان با سین شروع می شود.

وقتی سلامتی خوبان سین دل ها می شود راهیان نور در میان سین های متفاوت خود برای خوبانی آرزوی سلامت دارند که رکن اصلی نظام جمهوری اسلامی و تداوم این انقلاب و نظام هستند؛ آن ها در این میان حتی امام زمان (عج) را از یاد نبرده و برای ایشان هم آرزوی سلامتی دارند.

سلامتی رهبر: دختری که از شمالی ترین نقطه کشور و استان مازندران راهی سرزمین نور در استان خوزستان شده و تنها 15 سال دارد؛ نامش را که نمی گوید، ولی از زیارت اولی بودنش خبر داده و راضی به مصاحبه می شود.

در جواب به اینکه چرا امسال برای لحظه تحویل سال به یادمان ها آمده می گوید: شاید همه ما چیز هایی ولو اندک از تحویل سال در یادمان های دفاع مقدس شنیده باشیم، ولی من تنها به اذن و اراده شهدا قدم به این سرزمین مقدس نهاده ام.

سفره معرفت را پهن و سیب روی چفیه تنها سین سفره اش است، وقتی سراغ دیگر سین ها را از او می گیرم می گوید: اولین سین سفره من سلامتی رهبر و پیشوایم سید علی خامنه ای است.

او به طلاییه آمده تا شهدا را برای خدایش واسطه بگذارد که سلامتی مقام معظم رهبری را از آن ها خواستار شود و چقدر این سین های معرفتی سرشار از دل روشنی، آگاهی و ایمان است.

فکر و ذکر این نوجوان تبعیت از ولایت فقیه است و چه زیبا بر خلاف هم سالان خود با دلی بزرگ و اعتقادی شگرف به سلامتی، ولی امر خود فکر کرده و سلامتی مقام معظم رهبری را از شهدا می خواهد.

سلامتی حافظان امنیت مادری تنها نشسته و سفره هفت سینش تنها مزین به یک قاب عکس شهید است؛ از او نام و نشانی نپرسیدم، ولی در پاسخ به اینکه مادر سین های سفره است کو؛ می گوید: من امروز تنها برای یک سین به مناطق عملیاتی آمده ام و آن هم سلامتی حافظان امنیت است.

او ادامه می دهد: امروز شهدای هشت سال دفاع مقدس و حتی مدافعان حرم را در خاک مقدس سرزمین نور واسطه قرار داده ام تا سلامتی حافظان امنیت کشور ایران را تضمین کنند.

دلش شکسته و با بغض می گوید: سخت است جوانی رعنا را به دل خاک بسپاری که جز تأمین امنیت و آسایش مردم فکری نداشته و چقدر سخت تر اینکه داغش بر دل مادر بماند.

حس و حالش دگرگون شده و نمی توان مزاحم هق هق های عارفانه اش شد؛ باید او را با شهدا تنها گذاشت، ولی مدام می توان به عکس شهیدی که کنارش قرار دارد خیره شد و چه حرف ها که در این یک تکه قاب نهفته است.

امروز هرآنچه در میهن ایران اسلامی داریم مدیون جان برکف بودن جوانانی است که نسل حماسه ساز آن ها تنها خاص دوران دفاع مقدس نبوده و در زمان حاضر با حضور خود در سنگر دفاع از حرمیین ثابت کردند که این راه ادامه دارد.

سلامتی غایب از دیده پنهان مردی میانسال هم با خود خلوت کرده و در کنارش یک چفیه پهن شده که تنها زینت بخش آن یک ساعت مچی است؛ در جواب غیبت دیگر سین های سفره اش می گوید: اولین سین سفره من سلامت غایب از دیده پنهان امام زمان (عج) هست و این ساعت را روی چفیه گذاشته ام تا مبادا در گذر زمان این دنیای فانی از اصل خویش دور شوم.

او ادامه می دهد: ساعت حتی به من یادآور می شود که نباید در زمان زودگذر این دنیا غافل شوم از امام زمان خویش و امروز آمده ام تا ضمن توسل به شهدا سلامتی این امام را آرزو کنم.

ثبت لحظات ناب زندگی در کنار شهدا در میان زائران همیشه افرادی هستند که برای ثبت لحظات ناب و خاص زندگی خود به یادمان های دفاع مقدس آمده اند؛ یکی جشن تولد خود را در مناطق عملیاتی برپا کرده تا شهدا تولدی دوباره را همراه با تحول درون به او هدیه کنند.

زوجینی هم هستند که برای ماه عسل به یادمان های دفاع مقدس آمده اند و هیچ حسی از این زیباتر نیست که آن ها برای ماه عسل و حتی پاگشای خود قدم در خاک مقدسی می گذارند که هر نقطه آن به خون شهدا متبرک است؛ آن ها آمده اند تا از عطر حضور شهدا آرزوی عاقبت بخیری خود را مطالبه کنند.

تولد تحول درون نامش اکبر جولایی است و از همین دیار خوزستان به طلاییه آمده تا جشن تولد 27 سالگی خود را به عطر حضور شهدا متبرک کند؛ او آمده تا عیدی و هدیه تولد خود را از شهدا دریافت کند و با تسمک جستن از آن ها عاقبت بخیر شود.

هرچند برای چندمین بار به یادمان آمده، ولی برای اولین بار است که سفره هفت سینش برپا شده و از سین ها تنها سکه و ساعت را دارد؛ اما، چون جشن تولدی ساده در این خاک مقدس برگزار می کند، یک کیک فنجانی هم روی چفیه قرار داده است.

او حس و حال خود را وصف نشدنی می داند و می گوید: هرکسی برای درک عظمت دفاع مقدس و ارزش های والای آن باید خودش به این مناطق عملیاتی بیاید تا با چشم درونی خود معرفت نهفته در آن را رؤیت کند.

ماه عسل با شهدا شیرین است دختر و پسر جوانی کنار هم نشسته اند؛ سفره هفت سین آنها، اما کمی بیشتر به چشم می خورد؛ سکه، ساعت و برگ درختی سبز به عنوان سبزه روی چفیه کنارشان چیده شده است.

آن ها از اولین حضور خود در یادمان ها و ثبت اولین های زندگی خود می گویند؛ به عنوان سفر ماه عسل پا به این سرزمین سراسر نور و تقدس گذاشته ایم و نه تنها اولین سفر مشترک بلکه اولین حضورمان در یادمان های دفاع مقدس است؛ آن ها اولین پاگشای زندگی مشترک خود را نیز همین سفر می دانند و می گویند که شهدا میزبانان اولین پاگشایی ما هستند.

ماه عسل سفری دو نفره است درست مثل هوای دو نفره، اما این زوج جوان شهدا را در سفر خود شریک کرده و رنگ معنوی به آن داده اند؛ باید آن ها را با این معرفت خاص تنها گذاشت تا نهایت استفاده را داشته باشند.

بازگشت رزمنده ای به خانه اول مردی با محاسن سفید تنها نشسته و زانوی غم بغل کرده است؛ هفت سینی ندارد و چفیه را به دور گردنش بسته است؛ نام و نشان خود را جامانده از شهدا عنوان و از کم سعادتی خود برای همراه نشدن با آن ها که همسنگرانش بوده اند، گلایه ها دارد.

با آرزوی سال خوب و خوش در جواب به دلیل نبود سفره هفت سینش می گوید: سفره هفت سین من همان خط مقدم جبهه در هشت سال دفاع مقدس بود، دوستانم رفتند و من ماندم.

سفره هایمان مزین به ادوات جنگی، عکس امام و سربند های یا زهرا (س) و یا حسین (ع) بود، ولی بعد از آن دورانی که از کاروان شهدا جاماندم دیگر رنگ سفره هفت سین را به چشم ندیده ام؛ هر سال با خاطرات شهدا زنده هستم و حضور در مناطق عملیاتی آرام بخش ترین مسکن برای روح آزرده ام است.

به خانه اول خود برگشته و سفره ای نچیده، ولی سین هایش تنها در خیالش سبز مانده و هر سال می آید و تا روزی که به دیگر همرزمانش بپیوندد از آن ها برای وصال خود تسمک می جوید.

تحویل سال در سرزمین نور خیلی زیباست و زیباتر نیز آرزو ها و سین های زائرانی است که تنها از معرفت درونی آن ها نشأت گرفته و برای تحقق آن ها پا در این راه معنوی گذاشته اند.

منبع: مهر
کلید واژه ها: دفاع مقدس - راهیان نور - مقدس - زائران - استان - سلامت - لحظه - مناطق - استان مازندران - جمهوری اسلامی - شهدا - سفره هفت سین - طرفداران - امام - نظام - مازندران - چفیه - هایی - خوزستان - جمهوری - متفاوت - مصاحبه - دارایی - اسلامی - خوراکی - نوروز - ایران - تاریخ - رسانه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
سیل در جنوب سیستان و بلوچستان قربانی گرفت

خودروهای محبوب دوران کمونیست ها به خیابان ها آمدند

تلاش گسترده 2 مجری معروف تلویزیون برای رفع اتهام از رابطه با موسسه ثامن الحجج

وزش باد شدید در شمال شرق و نوار شرقی کشور

تاول دستان تو از عشق و ایثار بود

ادامه پیشروی گسترده ارتش سوریه در قنیطره

توصیه های تازه رهبر انقلاب به دیپلمات ها و مذاکره کنندگان

انتصاب جدید در صدا و سیما

استخدام کمک آشپز ماهر جهت مطبخ در محدوده باغستان و گوهردشت کرج

آموزش وپرورش به 78 هزار نفر نیروی جدید نیاز دارد

تهدید نظامی آمریکا علیه ایران

استخدام انباردار در مجموعه فروشگاهی الکتریکی

تکذیب ادعای منوچهرمتکی در کیهان

نقشه پسربچه 12 ساله جواب داد

آگهی استخدام مدیر - امروز 31 تیر 97

لاریجانی: مسئولان برای بهبود شرایط کشور با دشمن مذاکره کردند/ ملت ایران عزت خود را حراج نمی کند

شهادت مدافعان مرزهای ایران اسلامی پرده از جنایت ضدانسانی اشرار برداشت

اقدام خلاف قانون اساسی مجمع تشخیص مصلحت نظام

تلاش ترامپ برای وادار کردن ارتش آمریکا برای حمله نظامی به ایران

ملت ایران اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی کند

حسام الدین سراج: خوشحالیم که سد مقاومت در برابر موسیقی در مشهد شکست

آقای صداوسیما؛ حیثیت علیخانی مهمتر از هاشمی و ناطق است؟

آغاز جلسه علنی مجلس/ سوال از وزیر اطلاعات در دستور کار نمایندگان

ملت ایران اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی کند

مدرسه، رویا، رنج / روایتی تلخ از بی توجهی آموزش وپرورش خوزستان به مناطق محروم

طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان مورد تایید اکثر نمایندگان است

پسر محمدباقر قالیباف در کنار دختران چادری اش

نمایشگاه الکامپ اگر پر مخاطب است نباید در تهران باشد

قلعه های ایرانی که افسانه هایی در دل خود دارند+ عکس

آخرین وضعیت پرونده خودرو های لوکس در گناوه / یک نفر دستگیر شد

از سوی نمایندگان مجلس مجازات انتقال و فروش خاک به خارج از کشور مشخص شد

طرح مالیات بر عواید سرمایه باید تصویب شود/ در حال تشکیل سازمان رسیدگی به مفاسد اقتصادی هستیم

حاجی دلیگانی در تذکری شفاهی: فضایی برای ارائه نظرات نمایندگان درباره مشکلات مردم ایجاد شود/ مردم باید در جریان فعالیت های مجلس باشند

فساد در سازمان خصوصی سازی نیست

درخواست عدم رسیدگی به پرونده تحقیق وتفحص از تخلفات صندوق بازنشستگی !

عیادت خادمان امام رضا (ع) از بیماران بستری در بیمارستان ولی عصر بردسکن

مدیران شرکت های اقماری وزارتخانه ها 4 برابر مقامات حقوق می گیرند

اف بی آی اسناد جاسوسی از مشاور سابق ترامپ را منتشر کرد

فهرست پروازهای امروز فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

آقای مدیری! یا بازنشسته شو یا ...

بازگشت ژنرال دوستم

لاریجانی: مردم ایران عزت خود را حراج نمی کند

بازگشت عضو تعلیق شده به شورا ی شهر

اختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی

پیش نویس قانون اساسی جدید کوبا؛ سوسیالیسم به جای کمونیسم

سفر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی کشور به اردبیل

تصویب صورت های مالی بیمه رازی از سوی سهامداران

عیسی طالعی مدیر منطقه یک موسسه ملل شد

لغو دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه بانک ملت برای سال مالی 96

نامه آدیداس و احتمال قطع همکاری با ایران

چرا بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد این قدر طولانی شد؟

دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

سلیمی در صحن علنی مجلس: باید روشن شود چرا آژانس بین المللی انرژی اتمی سرزده از دانشگاه ها بازدید کرده است

جلسه ی شورای هماهنگی اجرای سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان تشکیل شد

رییس شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران: نمایشگاه الکامپ اگر پر مخاطب است در تهران برگزار نشود

فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو 3 مرداد رونمایی می شود

جدیدترین اثر حسن روح الامین تقدیم به شهدای مرزبانی

در اعتراض به وضعیت استخدامی خود جمعی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی مقابل مجلس تجمع کردند

ثبت نام اردو های راهیان نوردانشجویی شمال غرب از فردا آغاز می شود/ اعزام از 14 مرداد

یک سال و نیم اخیر تلاش داشتند آمریکا را وادار به تهاجم نظامی کنند اما فرماندهان ارتش نگذاشتند/ حل مشکلات انقلاب بدون مردم امکان پذیر نیست

تلاش ترامپ برای وادار کردن ارتش آمریکا به حمله نظامی به ایران

دستور وزیر برای بازرسی دوره ای از معادن

سید حسن خمینی: درون هر سیاستمداری یک هیتلر بالفعل وجود دارد

حضور کاروان زیر سایه خورشید در بیت تاریخی امام(س) در خمین

مادر شهیدان حقیقی از شهدای گرانقدر دفاع مقدس ، مهمان مردم شهید پرور سیستان و بلوچستان

سید محمد صدر: موضوع سپنتا نیکنام تنها به اقلیت زرتشتی محدود نمی شود /مصوبه مجمع در جهت رعایت حقوق اقلیت ها و انسجام ملی بود

سخن امام رضا(ع) درباره آفرینش عرش، آب و فرشتگان

نمی توان دین مردم را با زور تغییر داد/ دشمنان می خواهند اسلام را به عنوان دین خشونت، تحجر و اجبار معرفی کنند

رابطه نوشابه گازدار و سرطان روده بزرگ

ردپای اصلاح طلبان در بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد

فرمانده بی سلاح آسمان ها

روز تاریخی برای شورای شهر یزد فعالان مدنی ایران

ثبت یک رکورد جدید ملی برای دوومیدانی کاران ایران با کسب 7 عنوان

آخرین وضعیت لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت

دختران شین آبادی همچنان در تلاش برای جلب حمایت نهادی حکومت

صرفه جویی مصرف برق به بهارستان رسید

سوالات جلایی پور از روحانی | چه کسی به موسسات اعتباری که ریشه اش در مشهد است مجوز داد؟

مدیران شرکت های اقماری وزارتخانه ها 4 برابر مقامات حقوق می گیرند

تکذیب ادعای منوچهر متکی در کیهان

اطلاعات مبهمی از تهدید نظامی آمریکا علیه ایران وجود دارد

دوره تخصصی تربیت مربی مدیریت رسانه برگزار می شود

امیری: لایحه مشترک دولت و قوه قضاییه برای FATF به مجلس می رود

جنجالی برای بازگشت به قانون 22 سال قبل

پژمان فر: تشکیل کمیته حقیقت یاب منا باید بصورت یک جریان دنبال شود

مسیح مهاجری: اول نمایندگان ناباب را از مجلس بیرون بریزید بعدا بروید سراغ عوض کردن وزیران

نشست لاریجانی با رؤسای کمیسیون ها درباره مسائل معیشتی مردم

دکتراحمد یحیایی ایله ای استاددانشگاه: پنهان کاری درسازمانها بحران زاست

آقاتهرانی: حفظ نظام از نماز شب واجب تر است

جلسه علنی آغاز شد/ سؤال 54 نماینده از وزیر اطلاعات در دستور کار

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های یکشنبه 31 تیر 97

اتمام ارسال تعرفه های انتخاباتی به حوزه های اخذ رای در پاکستان

حاجی دیلگانی: سایتی برای پیگیری دغدغه های مردم توسط نمایندگان ایجاد شود/ لاریجانی: پیشنهاد شما در هیات رییسه مطرح می شود

تاکید سفیر کشورمان در پکن بر تداوم حفظ ثبات و آرامش در صنعت بیمه

سوالات جلایی پور از روحانی:چه کسی به موسسات اعتباری که ریشه اس در مشهد است مجوز داد؟

توجه بیشتر به رزمندگان باید در دستور کار قرار گیرد

شاهنامه خوانی و نقالی در شهربابک

سرلشکر باقری: باید آماده باشیم

مراسم تشییع پیکر آیت الله آقا مرتضی تهرانی فردا برگزار می شود/ مجلس ترحیم روز چهارشنبه در بازار بزرگ تهران

هر کس نظر سویی به این نظام داشته باشد حتما یک نگاهی به عقبه این ملت خواهد داشت

نظام امروز در معرض شدیدترین تهدیدها و تحریم ها است

هفت سین عاشقی در یادمان ها

هفت سین عاشقی در یادمان ها