مطالب مرتبط:
هفت سین عاشقی در یادمان ها/ تحویل سال با شهدا برای تحول درون
فیلم/ لحظه تحویل سال 1397 در کنار سفره هفت سین ملی پوشان فوتبال ایران در تونس
مروری بر پیامهای نوروزی روسای جمهور آمریکا: از دعوت ایرانیان به آمریکا تا هفت سین و سبزی پلو در کاخ سفید
واکنش بازیکن پرسپولیس و همسرش به سفره هفت سین ایرانی + تصویر
نظر جالب شفر درباره سفر هفت سین
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 فروردین 1397 ساعت 12:112018-03-22سياسي

هفت سین عاشقی در یادمان ها


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سایر رسانه های دفاع پرس"، طی سال های اخیر بازدید از یادمان های دفاع مقدس و مناطق عملیاتی در استان های مرزی منسجم تر و اهل دلان پای ثابت ثبت لحظه های خود در کاروان های راهیان نور شده اند؛ زائران کوی یار با کاروان های راهیان نور به سمت سرزمین نور می آیند تا متحول شوند.

زائران کوی عشق هر ساله استان های مختلف را به مقصد یادمان های دفاع مقدس ترک می کنند و به مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس ایران می آیند تا با کوله باری از تحول، عشق، معرف، آگاهی و بیداری به خانه های خود برگردند.

رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ایام نوروز و لحظه سال تحویل با کمتر دارایی خود به دنبال جور کردن سین های سفره هفت سین بودند تا خاص ترین سفره ها را در تاریخ به یادگار بگذارند؛ ساعت و سیب شاید تنها موجودی آن ها در خط مقدم بود، ولی سین اصلی سفره های اعتقاد آن ها مزین به عکس امام خمینی، سیم چین، سیم خاردار، سنبه تفنگ، سرنیزه، سربند های یا زهرا (س) و یا حسین (ع) بود و بر روی چفیه آن ها به عنوان سفره خودنمایی می کرد.

همه ساله زائران بسیاری برای لحظه تحویل سال به یادمان های دفاع مقدس می آیند تا به میمنت عطر حضور شهدا تحول درونی خود را از آن ها عیدی بگیرند؛ آن ها با حضور دل و اذن شهدا به مناطق می آیند که به تقدس خون شهدا قدم نهادن در آن نیازمند وضو داشتن است.

برپایی سفره های هفت سین نیز طی سال های اخیر طرفداران زیادی میان کاروان های راهیان نور پیدا کرده و هر کدام به نوعی هفت سین های عاشقی خود را در سرزمین نور کنار هم می چینند.

زائران از سین های خود می گویند هرچند راهیان نور سفره هایی به یاد دوران دفاع مقدس روی چفیه های خود پهن کرده اند، اما گویا معرفت درونی اصلی ترین سین حضور آن ها در یادمان های دفاع مقدس است؛ هر کدام سفره ای پهن کرده، اما سین آن ها خیلی خاص و متمایزتر از چند شیء یا خوراکی است که عنوانشان با سین شروع می شود.

وقتی سلامتی خوبان سین دل ها می شود راهیان نور در میان سین های متفاوت خود برای خوبانی آرزوی سلامت دارند که رکن اصلی نظام جمهوری اسلامی و تداوم این انقلاب و نظام هستند؛ آن ها در این میان حتی امام زمان (عج) را از یاد نبرده و برای ایشان هم آرزوی سلامتی دارند.

سلامتی رهبر: دختری که از شمالی ترین نقطه کشور و استان مازندران راهی سرزمین نور در استان خوزستان شده و تنها 15 سال دارد؛ نامش را که نمی گوید، ولی از زیارت اولی بودنش خبر داده و راضی به مصاحبه می شود.

در جواب به اینکه چرا امسال برای لحظه تحویل سال به یادمان ها آمده می گوید: شاید همه ما چیز هایی ولو اندک از تحویل سال در یادمان های دفاع مقدس شنیده باشیم، ولی من تنها به اذن و اراده شهدا قدم به این سرزمین مقدس نهاده ام.

سفره معرفت را پهن و سیب روی چفیه تنها سین سفره اش است، وقتی سراغ دیگر سین ها را از او می گیرم می گوید: اولین سین سفره من سلامتی رهبر و پیشوایم سید علی خامنه ای است.

او به طلاییه آمده تا شهدا را برای خدایش واسطه بگذارد که سلامتی مقام معظم رهبری را از آن ها خواستار شود و چقدر این سین های معرفتی سرشار از دل روشنی، آگاهی و ایمان است.

فکر و ذکر این نوجوان تبعیت از ولایت فقیه است و چه زیبا بر خلاف هم سالان خود با دلی بزرگ و اعتقادی شگرف به سلامتی، ولی امر خود فکر کرده و سلامتی مقام معظم رهبری را از شهدا می خواهد.

سلامتی حافظان امنیت مادری تنها نشسته و سفره هفت سینش تنها مزین به یک قاب عکس شهید است؛ از او نام و نشانی نپرسیدم، ولی در پاسخ به اینکه مادر سین های سفره است کو؛ می گوید: من امروز تنها برای یک سین به مناطق عملیاتی آمده ام و آن هم سلامتی حافظان امنیت است.

او ادامه می دهد: امروز شهدای هشت سال دفاع مقدس و حتی مدافعان حرم را در خاک مقدس سرزمین نور واسطه قرار داده ام تا سلامتی حافظان امنیت کشور ایران را تضمین کنند.

دلش شکسته و با بغض می گوید: سخت است جوانی رعنا را به دل خاک بسپاری که جز تأمین امنیت و آسایش مردم فکری نداشته و چقدر سخت تر اینکه داغش بر دل مادر بماند.

حس و حالش دگرگون شده و نمی توان مزاحم هق هق های عارفانه اش شد؛ باید او را با شهدا تنها گذاشت، ولی مدام می توان به عکس شهیدی که کنارش قرار دارد خیره شد و چه حرف ها که در این یک تکه قاب نهفته است.

امروز هرآنچه در میهن ایران اسلامی داریم مدیون جان برکف بودن جوانانی است که نسل حماسه ساز آن ها تنها خاص دوران دفاع مقدس نبوده و در زمان حاضر با حضور خود در سنگر دفاع از حرمیین ثابت کردند که این راه ادامه دارد.

سلامتی غایب از دیده پنهان مردی میانسال هم با خود خلوت کرده و در کنارش یک چفیه پهن شده که تنها زینت بخش آن یک ساعت مچی است؛ در جواب غیبت دیگر سین های سفره اش می گوید: اولین سین سفره من سلامت غایب از دیده پنهان امام زمان (عج) هست و این ساعت را روی چفیه گذاشته ام تا مبادا در گذر زمان این دنیای فانی از اصل خویش دور شوم.

او ادامه می دهد: ساعت حتی به من یادآور می شود که نباید در زمان زودگذر این دنیا غافل شوم از امام زمان خویش و امروز آمده ام تا ضمن توسل به شهدا سلامتی این امام را آرزو کنم.

ثبت لحظات ناب زندگی در کنار شهدا در میان زائران همیشه افرادی هستند که برای ثبت لحظات ناب و خاص زندگی خود به یادمان های دفاع مقدس آمده اند؛ یکی جشن تولد خود را در مناطق عملیاتی برپا کرده تا شهدا تولدی دوباره را همراه با تحول درون به او هدیه کنند.

زوجینی هم هستند که برای ماه عسل به یادمان های دفاع مقدس آمده اند و هیچ حسی از این زیباتر نیست که آن ها برای ماه عسل و حتی پاگشای خود قدم در خاک مقدسی می گذارند که هر نقطه آن به خون شهدا متبرک است؛ آن ها آمده اند تا از عطر حضور شهدا آرزوی عاقبت بخیری خود را مطالبه کنند.

تولد تحول درون نامش اکبر جولایی است و از همین دیار خوزستان به طلاییه آمده تا جشن تولد 27 سالگی خود را به عطر حضور شهدا متبرک کند؛ او آمده تا عیدی و هدیه تولد خود را از شهدا دریافت کند و با تسمک جستن از آن ها عاقبت بخیر شود.

هرچند برای چندمین بار به یادمان آمده، ولی برای اولین بار است که سفره هفت سینش برپا شده و از سین ها تنها سکه و ساعت را دارد؛ اما، چون جشن تولدی ساده در این خاک مقدس برگزار می کند، یک کیک فنجانی هم روی چفیه قرار داده است.

او حس و حال خود را وصف نشدنی می داند و می گوید: هرکسی برای درک عظمت دفاع مقدس و ارزش های والای آن باید خودش به این مناطق عملیاتی بیاید تا با چشم درونی خود معرفت نهفته در آن را رؤیت کند.

ماه عسل با شهدا شیرین است دختر و پسر جوانی کنار هم نشسته اند؛ سفره هفت سین آنها، اما کمی بیشتر به چشم می خورد؛ سکه، ساعت و برگ درختی سبز به عنوان سبزه روی چفیه کنارشان چیده شده است.

آن ها از اولین حضور خود در یادمان ها و ثبت اولین های زندگی خود می گویند؛ به عنوان سفر ماه عسل پا به این سرزمین سراسر نور و تقدس گذاشته ایم و نه تنها اولین سفر مشترک بلکه اولین حضورمان در یادمان های دفاع مقدس است؛ آن ها اولین پاگشای زندگی مشترک خود را نیز همین سفر می دانند و می گویند که شهدا میزبانان اولین پاگشایی ما هستند.

ماه عسل سفری دو نفره است درست مثل هوای دو نفره، اما این زوج جوان شهدا را در سفر خود شریک کرده و رنگ معنوی به آن داده اند؛ باید آن ها را با این معرفت خاص تنها گذاشت تا نهایت استفاده را داشته باشند.

بازگشت رزمنده ای به خانه اول مردی با محاسن سفید تنها نشسته و زانوی غم بغل کرده است؛ هفت سینی ندارد و چفیه را به دور گردنش بسته است؛ نام و نشان خود را جامانده از شهدا عنوان و از کم سعادتی خود برای همراه نشدن با آن ها که همسنگرانش بوده اند، گلایه ها دارد.

با آرزوی سال خوب و خوش در جواب به دلیل نبود سفره هفت سینش می گوید: سفره هفت سین من همان خط مقدم جبهه در هشت سال دفاع مقدس بود، دوستانم رفتند و من ماندم.

سفره هایمان مزین به ادوات جنگی، عکس امام و سربند های یا زهرا (س) و یا حسین (ع) بود، ولی بعد از آن دورانی که از کاروان شهدا جاماندم دیگر رنگ سفره هفت سین را به چشم ندیده ام؛ هر سال با خاطرات شهدا زنده هستم و حضور در مناطق عملیاتی آرام بخش ترین مسکن برای روح آزرده ام است.

به خانه اول خود برگشته و سفره ای نچیده، ولی سین هایش تنها در خیالش سبز مانده و هر سال می آید و تا روزی که به دیگر همرزمانش بپیوندد از آن ها برای وصال خود تسمک می جوید.

تحویل سال در سرزمین نور خیلی زیباست و زیباتر نیز آرزو ها و سین های زائرانی است که تنها از معرفت درونی آن ها نشأت گرفته و برای تحقق آن ها پا در این راه معنوی گذاشته اند.

منبع: مهر
کلید واژه ها: دفاع مقدس - راهیان نور - مقدس - زائران - استان - سلامت - لحظه - مناطق - استان مازندران - جمهوری اسلامی - شهدا - سفره هفت سین - طرفداران - امام - نظام - مازندران - چفیه - هایی - خوزستان - جمهوری - متفاوت - مصاحبه - دارایی - اسلامی - خوراکی - نوروز - ایران - تاریخ - رسانه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
امسال بیش از همیشه به وفاق و همدلی نیاز داریم

کردستان میزبان همایش منطقه ای مدیریت پیشگیری و کنترل تهدیدات زیستی

نسبت به حدیث کم لطفی شده است

دیدار مسئولان شهرداری رشت با نماینده ولی فقیه در گیلان

جزییات نامه 11بندی توکلی به جهانگیری

افتتاح 3 خانه برای محرومان در رودبار

برگزاری همایش «واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه»

کنایه رشیدپور به این روز های رییس جمهور + فیلم

بزرگداشت شهید آوینی در دانشگاه علامه(ره)

حضور قدیمی های رادیو در برنامه خانوادگی رادیو ایران

پسرهای بد و سنگرهای بی دفاع؛ وقتی حسینی و بیرانوند به بیراهه می روند/ دروازه های تهی از عقاب

کسب رتبه اول اداره امور قرآنی اوقاف استان در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر: کشف 810 تن مواد مخدر در سال 96/ افزایش مصرف گل در بین دانش آموزان در 5 سال گذشته

پیام تبریک جهانگیری به نخست وزیر ارمنستان

جوانان مراقب احادیث اسراییلیات در فضای مجازی باشند

در گفت وگو با فارس اعلام شد: تعطیلی یک جایزه ادبی پس از 10 سال برگزاری

صالحی: دشمن باید بداند جمهوری اسلامی ایران از وحدت و انسجام برخوردار است

دیدار مسؤولان ستاد مبارزه با مواد مخدر با رهبر انقلاب در هفته آخر اردیبهشت

شماره 148 هفته نامه آتیه نو منتشر شد

صدور 2.5میلیون گواهی پزشکی قانونی

برنامه های هفته کارگر تشریح شد

رییس جمهور رحلت آیت الله مهمان نواز را تسلیت گفت

مادر شهیدان «باقریان» دعوت حق را لبیک گفت

کردستان میزبان همایش منطقه ای کنترل تهدیدات زیستی است

تربیت نیروی توانمند؛ تدبیر امام سجاد(ع) در پساعاشورا

روحیه جوانمردی و فداکاری از ویژگی های جانبازان است

افتتاح 3 خانه

محل تدفین پیکر آیت الله مهمان نواز مشخص شد

625 روحانی در سمنان فعالیت دارند

همایش میلاد «سه نور» در مهد قرآن و پیش دبستانی فرهنگسرای قرآن برگزار شد

کار اقتصادی در مکران،? آثار امنیتی و اجتماعی دارد

آیت الله هاشمی شاهرودی: مقاومت، قدرت های سلطه گر را بیچاره کرده است

15 هزار قرآن موز در کلاس های قرآنی در خراسان جنوبی شرکت کردند

برگزاری دوره تربیت و ارتقا داوران مسابقات قرآن

جانبازان دلیرمردان بازگشته از مرز شهادت هستند

دومین همایش ملی عرفان شیعی آغاز شد

اقتدار ایران به خاطر ایثارگری و ایستادگی شهدا و جانبازان است

جانبازان ماندگارترین سرمایه های انقلاب برای نسل های جوان هستند

مدافعان حرم عراق و سوریه را از شر دشمنان پاک کردند

25 برنامه در هفته سلامت در مه ولات برگزار می شود

پزشکی قانونی سالانه 2.5میلیون گواهی صادر می کند

استخدام مهندس نرم افزار و مسئول it در تهران

استخدام فروشنده خانم برای مبلمان در زنجان

استخدام زوج سرایدار جهت یک شرکت در البرز

استخدام نیروی خانم برای تا و بسته بندی پوشاک در اصفهان

استخدام چند نفر راننده ویزیتور در شرکت سوین طلایی زنجان

استخدام کاردان یا کارشناس مسلط به 3d و اتوکد در شرکت ساختمانی

برگزاری 545 برنامه جشن محوری ویژه اعیاد شعبانیه توسط روحانیون مستقر

استخدام کارمند خانم جهت آموزشگاه دخترانه در دهقان ویلا کرج

استخدام فروشنده خانم و استاد کار قناد در زنجان

جهل قرن!

حمایت از کالای ایرانی رونق اقتصاد و رفع بیکاری را به دنبال دارد

خاطرات شمس الواعظین از مرتضوی:همسران زندانیان را به جدایی تشویق می کرد!

بیانات مقام معظم رهبری درباره شخصیت آیت الله مهمان نواز

وضعیت کوهبنان پس از زلزله‎ شب گذشته از زبان امام جمعه

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده همراه اول

استخدام مدیر پروژه های پشتیبانی در نوآوران ارتباطات دوران

معرفی فناوری جدید تشخیص چهره از پشت موانع

رسول خادم : نگرانی هایم بیشتر از قبل شده است/ با سکوت مشکلات حل نمی شود

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت آرمان شیمی افروز در تهران

پروانه سلحشوری: نتایج عملکرد 13 ساله گشت ارشاد با سند و مدرک گزارش شود/فکر می کنید مردم در خانه هایشان نمی توانند برقصند؟

مستند «ابوتراب انقلاب» ساخته می شود

استخدام کارشناس تولید محتوا در موسسه آموزشی معتبر در تهران

استخدام فروشنده جهت فروشگاه دی تو دی در بندر عباس

مدارس بوشهر تعطیل شد

واکنش تند نوبخت به انتشار عکس های خصوصی و استعفای کاوه مدنی/ رفع حصر نزدیک است

بررسی لایحه قانون تجارت/ توافق بر تشکیل کمیته مشترک بررسی جزییات لایحه قانون تجارت

35 درصد علت مرگ افراد زیر 70 سال سکته قلبی و مغزی است

امضا بزرگترین قرارداد نفتی با ارتش در منطقه مکران

جنتی درگذشت آیت الله مهمان نواز را تسلیت گفت

ترامپ و ماکرون به یکدیگر چه هدایایی می دهند؟

حضور مستندسازان تحسین شده سینمای جهان امروز در جشنواره جهانی فجر

آخرین مهلت دریافت مجوز برای تاسیس پیش دبستانی اعلام شد

نقص فنی خودرو به قیمت جان راننده تمام شد

خط مقدم فعالیت های فرهنگی دانشگاه باید کانون های فرهنگی باشد/تشریح جشنواره رویش

در مصاحبه با «اس. وی. تی» گوترش: سازمان ملل قادر به حل مشکل سوریه نیست

سید محمد سعید سجادی نشست خبری" واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه "

خانواده هایی که درد گرسنگی و محرومیت برایشان عادی شده!/ دانشجویان کردستانی و توزیع روزانه بیش از 60 غذا بین نیازمندان

امروز صورت گرفت بازدید رییس سازمان تعزیرات حکومتی کشور از خبرگزاری فارس

محمدعلی ابطحی: شعارهای روحانی در ایام انتخابات آن قدر تند بود که خود اصلاح طلبان نگران شدند/ آقای رییس جمهور جلوی ضرر را از هر کجا بگیرید سود است

حضور نامشروع دیگران در اقیانوس هند، دستیابی به امنیت را پیچیده می سازد/ ضرورت تشکیل نیروی نظامی مشترک توسط کشورهای عضو IONS

امام خمینی (ره) منشاء تحولات عظیم جهانی و بارزترین شخصیت های تاریخ معاصر است

برگزاری جلسه آموزشی سامانه بچه های مسجد در شهرستان ملایر

همایش ملی توسعه احزاب برگزار می شود

اتاق این هتل لاکچری مخصوص گیمرها است / عکس

همایش «واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه»؛ 9 اردیبهشت

جایگزینی پیام رسان ایتا به جای کانال تلگرامی اداره امور قرآنی چهارمحال و بختیاری

تسلیت رییس جمهور به مناسبت رحلت آیت الله مهمان نواز

انتخاب 11 مقاله برتر همایش ملی «قرآن و حقوق»

نخستین مناظره نامزدهای انتخابات مکزیک

فراگیری حضور روشندلان افغان در فعالیت های قرآنی

امسال بیش از همیشه به وفاق و همدلی نیاز داریم

واکنش علمای مشهد به برنامه هنجارشکن برج سلمان/ افرادی که در این ناهنجاری دست داشتند، تعقیب و تادیب شوند

300 هزار افغانستانی مهمان کرمانند/ فرصت خوب منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان برای سرمایه گذاران افغانستانی

پس لرزه های مراسم جنجالی برج سلمان ادامه دارد واکنش علمای مشهد به برنامه هنجارشکن برج سلمان/ افرادی که در این ناهنجاری دست داشتند، تعقیب و تادیب شوند

فوتوتیتر/ بمباران مردم یمن نتیجه مداخله برخی کشورها در اقیانوس هند است

نظر امام خمینی(ره) در مورد موسیقی چه بود؟

تسلیت آیت الله جنتی بمناسبت درگذشت آیت الله مهمان نواز

فارس گزارش می دهد طرح های کلان ملی در برزخ اما و اگرها/ طرح هایی که می توانست مصداق تولید داخل باشد

اسیدپاش‎ها، جانیان بالفطره نیستند

هفت سین عاشقی در یادمان ها

هفت سین عاشقی در یادمان ها