مطالب مرتبط:
استاد دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با فارس مطرح کرد حمایت از کالای ایرانی مهمترین محور اقتصاد مقاومتی /مردم برای تحقق شعار امسال منتظر دولتمردان نمانند
آیت الله کعبی در گفت وگو با فارس: وظیفه دولت سخت گیری نسبت به مسئله قاچاق کالاست/ مصرف کالای ایرانی دشمن را در جنگ اقتصادی خلع سلاح می کند
فارس گزارش می دهد روایت نوروز در فرهنگ مردم آذربایجان غربی/ نوروز حلقه اتحاد اقوام ایرانی
نماینده مردم رباط کریم در مجلس مطرح کرد قاچاق مانع تحقق حمایت از کالای ایرانی/ دولت فعالیت تولیدکنندگان را تسهیل کند
تلاش جمهوری آذربایجان برای عضویت در سازمان کشورهای صادر کننده نفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 فروردین 1397 ساعت 02:062018-03-21سياسي

در گفت وگوی تفصیلی با فارس مطرح شد برای پیوستن به معاهده UPOV نباید عجله کرد/ بذر ایرانی به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود


مدیر دفتر ارتباطات علمی و بین المللی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشارزی گفت: وقتی طرح پیوستن به کنوانسیون UPOV به مجلس داده شد پیشنهاد ما این بود که بحث در این مورد را تا تصویب و ابلاغ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی به تعویق بیندازند.

- برای پیوستن به معاهده UPOV نباید عجله کرد/ بذر ایرانی به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود مدیر دفتر ارتباطات علمی و بین المللی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشارزی گفت: وقتی طرح پیوستن به کنوانسیون UPOV به مجلس داده شد پیشنهاد ما این بود که بحث در این مورد را تا تصویب و ابلاغ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی به تعویق بیندازند.

" خبرگزاری فارس- گروه اقتصادی- فاطمه بیات؛ اخیراً بحث پیوستن به کنوانسیون UPOV (union of new plant variety protection) یا همان کنوانسیون بین المللی حمایت از ارقام جدید گیاهی در مجلس مطرح و در کمیسیون کشاورزی نیز تأیید شده است.

نگرانی های زیادی ازجمله پایمال شدن حقوق به نژادگرهای ایرانی، به مخاطره افتادن ارقام ژنتیکی بذرهای بومی کشور، حذف شرکت های ایرانی از بازارهای بذر دنیا و وابستگی کشور به بذر شرکت های خارجی از جمله نگرانی های پیوستن به این معاهده بین المللی است.

از طرف دیگر کشورهایی همچون آمریکا و فرانسه به عنوان قطب تولید بذر در دنیا مطرح اند که ممکن است با پیوستن به این کنوانسیون سیطره خود را بر ایران نیز تحمیل کنند.

مضاف بر آنکه 90 درصد بذرهایی که در داخل تولید می شود ممکن است ترکیبی از ژرم پلاس های خارجی و ایرانی باشد و کشورزان ایرانی دیگر نخواهند توانست از این بذور برای کشت های آینده خود استفاده کنند.

نکته دیگری که مطرح می شود این است که اصلاً چرا ما یک کنوانسیون داخلی در رابطه با رعایت حقوق مالکیت بذر ایجاد نمی کنیم.

اخباری هم در رسانه های داخلی منتشر شده است مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا فشارهای زیادی به ایران آورده و این پیش شرط را گذاشته است که برای هر نوع همکاری در حوزه کشاورزی، ایران باید به کنوانسیون UPOV بپیوندد.

حال این سؤال مطرح است که ایران چقدر از ورود به معاهده حمایت از ارقام جدید گیاهی منفعت می برد و چقدر ممکن است بابت آن دچار ضرر شود؟ در این باره با جواد مظفری عضو هیئت علمی با مرتبه استادی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان مدیر دفتر ارتباطات علمی و بین المللی سازمان تات یک ساعت به بحث و گفت و گو نشستیم تا شاید زوایای این معاهده برای متخصصان این حوزه روشن تر شود.

مظفری معتقد است پیوستن به این کنوانسیون یک ضرورت است که می تواند به رشد و توسعه ایران برای ورود به بازارهای صادراتی بذر و افزایش کیفیت بذر مصرفی در داخل کمک کند به شرط آنکه برای ورود به این کنوانسیون عجله نکنیم و ابتدا زیرساخت های آن را آماده کنیم.

او استفاده از بذر مرغوب را حق کشاورز دانسته و این را هم می گوید که پیوستن به این معاهده به ورود ایران در بازارهای بین المللی کمک می کند به شرط آنکه از مزایای این کنوانسیون استفاده کنیم وگرنه فقط تعهد آن برایمان باقی می ماند.

فارس: منفعت پیوستن ایران به معاهده بین المللی حمایت از ارقام جدید گیاهی چیست؟ مظفری: این کنوانسیون موافقت نامه ای را به همراه دارد که کشورهایی که دارای صنعت بذر قابل قبولی در دنیا بوده اند و از این صنعت درآمد داشته اند، دنبال آن هستند که حقوق مالکیت معنوی آنها به رسمیت شناخته شود و این کنوانسیون درواقع جلب سرمایه گذاری کشورها در ایجاد ارقام جدید گیاهی است.

این موضوع مانند دیگر موضوعات هنری و ادبی است که برای آنکه سرمایه گذاری در این حوزه اتفاق بیفتد، قانون کپی رایت برای آن گذاشته می شود تا مردم از سرمایه گذاری در مسائل هنری و ادبی اطمینان حاصل کنند، وگرنه اگر قرار باشد هر فیلم و اثری کپی شود، دیگر سرمایه گذاری در آن مفهومی ندارد.

در موضوع بذر هم کنوانسیون UPOV مصداق همین است تا کسانی که بذر تولید می کنند، مطمئن شوند کسی بذر آنها را نخواهد فروخت.

فارس: ما یک مشکلی که داریم آن است که انحصار تولید بذر در اختیار شرکت هایی معدودی از فرانسه و آمریکاست و با پیوستن به این کنوانسیون عملاً بازی به نفع آنها می شود.

مظفری: انحصاری وجود ندارد؛ اگرچه توانمندی آنها بیشتر است و بازار دست آنهاست.

فارس: خودتان بهتر می دانید طی چند سال گذشته این کشورها بازی های زیادی با ما کرده اند و این نگرانی وجود دارد که در حوزه بذر هم با ما بازی کنند.

به عنوان مثال اکنون با تمام مشکلات تأکید می شود که گندم را خودمان کشت کنیم؛ چراکه ممکن است کشورهایی مانند روسیه و آمریکا به ما گندم نفروشند و حالا این موضوع در مسئله بذر حساس تر و جدی تر است.

مظفری: بله، درست است، اما نه این موضوع فرق می کند، مثل اینکه شما بگویید ما قانون کپی رایت را قبول نداشته باشیم چون ممکن است کتاب هایشان را به ما نفروشند، برعکس.

فارس: ما باید دو چیز هم جنس را با هم مقایسه کنیم.

آثار فرهنگی چیزی نیست که مردم روز و شب لنگ آن باشند.

موضوع امنیت غذایی مردم در میان است! مظفری: گردش مالی آثار فرهنگی بسیار بالاتر از این موضوع است.

اینکه ما فرض کنیم این قانون موجب محدودیت دسترسی ما به بذرهای خوب خواهد شد، اتفاقاً برعکس! داشتن قانونی که به ما اجازه دهد به حق به نژادگر احترام بگذاریم تا موجب تشویق سرمایه گذاری در این زمینه بشود، برای ما لازم است.

در پاسخ به سؤال شما که گفتید چرا ما قانون داخلی و ملی در این زمینه ایجاد نمی کنیم، باید بگویم ما الان چنین قانونی را داریم.

قانونی داریم به نام قانون ثبت اختراعات و علائم تجاری که مجلس آن را تصویب کرده و تمام نوآوری ها را حمایت می کند و حق انحصاری می دهد.

در زمینه کشاورزی هم قانونی داریم به نام قانون ثبت کنترل گواهی بذر و نهال که این قانون هم دقیقاً همان UPOV ملی است که می پرسید بد است یا خوب است؟ قانون ملی حمایت از ارقام گیاهی را داریم که نزدیک به 12 سال است که این قانون در کشور وجود دارد و حق به نژادگر را به رسمیت می شناسد و اگر کسی بذر جدیدی ایجاد کرده باشد دیگران بدون اجازه و یا بدون موافقت او نمی توانند آن بذر را تکثیر کرده و یا بفروشند و الان هم کشاورزان ما حق تکثیر و فروش بذر بدون اجازه به نژادگر را ندارند.

فارس: سؤال من اینجاست که تولید بذر جو و گندم و اقلام مهم تحت چه سیستمی است که بعد آنها بیایند و بگویند کپی بذرهای ماست.

مظفری: این بذرها بر طبق سیستم قانون ثبت ارقام گیاهی که در ایران ثبت می شود و مدل داخلی است تهیه شدند، حتی اگر به معاهد بین المللی UPOV هم بپیوندیم شرکت های خارجی نمی توانند حرفی بزنند؛ چراکه این معاهده یا هر معاهده بین المللی دیگری دو جنبه دارد؛ یک سری ظرفیت ها برای ما ایجاد می کنند که می توانیم از آن فرصت استفاده کنیم یکسری هم تعهدات ایجاد می کند که شما باید مفاد این قانون را رعایت کنید.

فارس: می شود ابتدا مزایای این کنوانسیون را بگویید؟ مظفری: شما باید قبول کنید که این کنوانسیون سبب می شود جلب سرمایه گذاری برای ارقام جدید گیاهی در کشور بیشتر شود و ارقام جدید و پرپتانسیل بیشتری در دسترس کشاورزان ما قرار گیرد.

در نتیجه کشاورزی شما با داشتن ارقام خوب، بهتر عمل می کند و مثالش مانند داشتن خودروی پیکان در مقابل لکسوس است.

حالا فرض کنید که در مورد گیاهان با امنیت غذایی مردم سروکار داریم.

ما باید برای مردم غذا تولید کنیم به ویژه اکنون که منابع آبی ما در حال تمام شدن است و در مواجهه با خشک سالی قرار داریم.

ما هیچ راهی نداریم که افزایش بهره وری ایجاد کنیم و محصولی بکاریم که آب کمتری مصرف کند و باید بذر خوب استفاده کنیم و این موضوع محقق نمی شود جز اینکه به ارقام بذر خوب دسترسی داشته باشیم.

فارس: الان دسترسی نداریم؟ مظفری: در برخی زمینه ها مثل گندم یا برنج و جو ارقام خوب داریم و توانمندی ایجاد ارقام جدید در این نوع گیاهان در ایران هست.

ما در برخی زمینه ها توانمندی فنی داریم و در برخی گیاهان نداریم، مثلاً همه بذر سبزی و صیفی جات را وارد می کنیم از جمله گوجه فرنگی، سیب زمینی، خیار و خربزه و گل.

فارس: خب، چرا در این زمینه وارد نشده ایم؟ آیا این موضوع برای ما اهمیتی نداشته است؟ مظفری: نه! برای اینکه حوزه کشاورزی بسیار وسیع است و دولت نمی تواند چنین توانمندی و سرمایه گذاری را در همه زمینه ها داشته باشد، ولی اگر سرمایه های بخش خصوصی را جلب کنیم، بله! این امکان وجود دارد.

فارس: یعنی شما فکر می کنید شرکتی مثل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی که تا الان توزیع بذر و کود را برعهده دارد، اگر خصوصی سازی بشود، کار به نحو بهتری پیش می رود؟ مظفری: نه! به نظر من با خصوصی سازی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی شرایط هیچ فرقی نخواهد کرد.

من این را نمی دانم، من می گویم اگر ما در کشورمان امکانات و زیرساخت های ایجاد یک بخش خصوصی قوی در زمینه تولید را داشته باشیم، به جای اینکه سرمایه های ما علاف خیابان فردوسی بشود و دلار 3500 تومانی را به 5000 هزار تومان برسانند و طلای چقدر را به طلای چقدر افزایش دهند، به جای آن مردم اگر بدانند از سرمایه هایشان حمایت می شود و می توانند در این قبیل کارها وارد شوند و بعد از چند سال سرمایه گذاری افراد در ارقام جدید بذر نتیجه می دهد و کپی نخواهد شد، اما اکنون کسی این کار را نمی کند چون ما حق به نژادگری را رعایت نمی کنیم.

دولت هم نمی تواند در همه زمینه ها سرمایه گذاری کند، الان هم که وضعیت مالی دولت خوب نیست و سرمایه ای ندارد.

کجا سرمایه گذاری کند؟ باید زیرساخت و سیاست های مناسب ایجاد کرد تا پول های کشور و حتی کشورهای دیگر در ایران سرمایه گذاری شود.

فارس: فرمودید کیفی کردن بخش کشاورزی به نوعی با عضویت در کنوانسیون UPOV محقق می شود؟ مظفری: نه! این تنها یکی از مزایاست.

مزیت دیگر این است که کشاورز به رقم بذر مناسب دسترسی پیدا می کند و می توانیم به سمت امنیت غذایی برویم.

این موضوع مثل کارهای هنری و صنعتی نیست، بحث امنیت غذایی است.

زمانی ایران جمعیتش 15 میلیون نفر بود و هر یک سال در میان هم قحطی داشتیم و بخش زیادی از جمعیت از فرط گرسنگی می مردند، اما اکنون 80 میلیون جمعیت داریم که همه غذا را خودمان تولید می کنیم.

آیا این مسئله با همان ارقام بذر 50 سال پیش به وجود آمده؟ آن موقع گندم های ما کمتر از 2 تن در هکتار تولید می شد اما اکنون متوسط تولید گندم آبی ما 4 تن در هکتار است و حتی رکورد 12 تن در هکتار را هم داریم و این موضوع از صدقه سری توانمندی و فناوری های بذر، مکانیزاسیون، مبارزه با بیماری و آفات و کودهای شیمیایی است اما محور مهم تر از همه اینها بذر است.

ما باید اجازه دهیم به فناوری بذر کشورهای دیگر هم دسترسی داشته باشیم.

فارس: همیشه حرف و حدیث هایی هست که حتی بذرهایی که خودمان تولید می کنیم مانند گندم، گلوتن و پروتیینش پایین است و مرغوب نیست.

چه ضمانتی وجود دارد که پس از پیوستن به کنوانسیون UPOV در بذر گندم هم وابسته نشویم.

مظفری: چنین چیزی نیست.

مطمئناً ما اگر بخواهیم فقط به یک موضوع اکتفا کنیم، انصاف نیست.

ما باید به کشاورزانمان اجازه انتخاب بدهیم و بگوییم این بذر وجود دارد که این قدر در هکتار تولید می کند با این قیمت و این بذر هم با این مشخصات با این قیمت و نباید داستانی را که در حوزه خودرو افتاده است را در این حوزه تکرار کنیم.

کشاورزان ما بسیار باهوش اند.

یکی از اشکالات مسئولان این مملکت آن است که هیچ وقت کشاورزان را جدی نگرفته اند و فکر می کنند کشاورز یک روستایی ساده است، درصورتی که این طور نیست.

ما اگر عضو هیچ کنوانسیونی هم که نباشیم، کشاورز می رود بذر خوب را انتخاب می کند.

بذر خربزه اش را دانه ای می خرد، همان کشاورزی که برخی می گویند بی سواد است؛ چراکه می داند بذر را اگر دانه ای 200 تومان بخرد بهتر از بذری است که کیلویی 10 هزار تومان است که دانه ای یک ریال هم نمی شود، چرا؟ برای اینکه محصول بسیار زیادتر و باکیفیت تری تولید کند.

حتی اگر دولت هم اجازه خرید یا واردات بذر مرغوب را به کشاورز ندهد، کشاورز بذر قاچاق می خرد.

نمونه اش همین سموم شیمیایی چینی است که در کشور داریم.

فارس: بله.

سموم کم اثر چینی! مظفری: بله! اما کشاورز می رود سراغ سم قاچاق آلمانی که اگر 10 برابر قیمت نمونه چینی آن را می خرد، اما یک بار استفاده می کند که کم خطرتر است و در کل هزینه کمتری می دهد.

مثال می زنم.

زمان شاه تمام پیچ و مهره کشور ما دست شرکت های خارجی بود و از لحاظ وسایل و نهاده های کشاورزی وابسته بودیم، حال شما فکر می کنید عضویت در UPOV باعث می شود شرکت های خارجی بیایند و شرکت های داخلی را از کار به در کنند، نه! این طور نیست.

فارس: این نگرانی طبیعی است که به نژادگر ایرانی داشته باشد.

مظفری: در زمان شاه هم شرکت های خارجی اینجا بودند و UPOV ای وجود نداشت یا همین الان هم ما در برخی بذرها وابسته هستیم.

همین الان اگر بذر خارجی گوجه فرنگی نیاید، کاشتن گوجه فرنگی هیچ صرفه اقتصادی ندارد.

فارس: چرا خودمان در عرصه تولید این گونه بذرها وارد نشده ایم؟ مظفری: ما هنوز خیلی مانده است که در برخی حوزه ها به کشورهای پیشرفته برسیم.

فارس: چه کار می توانیم بکنیم که بخش تحقیقاتی دانشگاهی ما و شرکت های به نژادگر ایرانی در پیوستن به کنوانسیون UPOV از بین نروند، دغدغه ما اکنون از این دست مسائل است.

مظفری: به این موضوع هم می رسیم.

ما اگر بخواهیم بذر بهتری تولید کنیم باید ابتدا زیرساخت ها را ایجاد کنیم که پیوستن به این معاهده بین المللی، یکی از همان هاست.

شرکت های خارجی بذرهای مرغوب شان را از ترس کپی شدن به ایران نمی فرستند، مگر نشنیده ای که آقای فیل هوگان کمسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا چه گفته بود؟ فارس: گفته بود اگر بذر مرغوب می خواهید باید اول به کنوانسیون UPOV بپیوندید.

مظفری: این یعنی ما بذر مرغوب به شما نمی دهیم چون شما حق به نژادگر را رعایت نمی کنید.

کشاورز ما می خواهد این حق را بپردازد و نشانه آن هم خرید دانه ای بذر است.

به عنوان مثال گل رز یا کارنیشین چون با قلمه تکثیر می شود، از دادن آن به ایران احتراز دارند، اما درمورد بذرهای هیبرید یا همان بذر F1 که اگر شما آن را بکارید نمی توانید بذر اولیه را از آن برداشت کنید و فقط به درد یک بار کشت می خورد، آن را به راحتی به شما می فروشند، مضاف بر آنکه اگر ما عضو کنوانسیون بشویم، بذرهای ما هم به صورت بین المللی ثبت می شود.

فارس: آیا در واقعیت و در عمل بذرهایی که شرکت های ایرانی تولید می کنند با بذرهای خارجی قابل رقابت است و یا ممکن است ما در فرایند پیوستن به این معاهده حذف شویم چون خودتان می دانید برخی بازارهای صادراتی مانند اروپا اصلاً اجازه نمی دهند بذر ایرانی وارد شود، این نگرانی ها وجود دارد.

مظفری: بله! اما باید پرسید مگر در بازار ایران مافیا نیست؟ فکر می کنید به راحتی می گذارند بذر هر کشوری وارد شود، منتها آنها نیاز به کنوانسیون ندارند، می توانند هرجایی جلوی ما را بگیرند.

مثال می زنم یک بذر خارجی پیاز به نام early grown توسط یک شرکت داخلی وارد می شود و وقتی ایران رقم پیازی ایجاد کرد که در جنوب کشور کشت شده و نتیجه خوبی هم داشت، به یکباره شرکت خارجی قیمت ها را به یک سوم رساند و با دامپینگ سبب شد بذر ایرانی از بین برود.

می خواهم بگویم وابستگی ما یا ما را از میدان به در کردن ربطی به این کنوانسیون ندارد.

این کنوانسیون فرصتی برای ما ایجاد می کند که سهمی در بازار جهانی داشته باشیم؛ چراکه یکی از پرمنعفت ترین بیزینس ها، تجارت بذر است.

فارس: الان خود شما به عنوان کارشناس این حوزه فکر می کنید کدامیک از بذرهای تولید کشور ما در بازارهای صادراتی دنیا حرفی برای گفتن دارد؟ مظفری: خیلی! الان بذرهای گیاهانی مانند گندم، برنج و چغندر قند را داریم.

بذر چغندر قند ما به روسیه، قزاقستان، سوریه، آذربایجان و خیلی از کشورهای اطراف فروخته می شود.

فارس: خودتان جواب سؤال من را دادید.

ما هنوز به کنوانسیون UPOV نپیوسته ایم اما بذر چغندر قند می فروشیم.

ما این همه صحبت کردیم که اگر این کنوانسیون را بپذیریم این مشکلات را داریم، یکسری مزایا هم می توانیم داشته باشیم.

برداشت من این است که وقتی خودمان اعتقاد نداریم گندمی که می کاریم بذرش مرغوب نیست، چگونه می توانیم آن را صادر کنیم؟ مظفری: چرا اعتقاد نداریم؟ چه کسی اعتقاد ندارد؟ فارس: با صنایع غذایی و کارشناسان که صحبت می کنیم می گویند گلوتن گندم ایرانی پایین است.

مظفری: شما به جای اینها باید با مؤسسه اصلاح و تحقیقات بذر صحبت کنید یا محقق این حوزه.

فارس: مهم دست اندرکاران صادراتی و تجارت بذر هستند، یعنی می خواهید بگویید روسیه ای که قطب تولید گندم است، بذرش را از ما می خرد؟ مظفری: نه! ولی بذر چغندر قند از ما می خرد.

خیلی از کشورهایی که می توانند از ما تکنولوژی بخرند از ما بذر می گیرند و ما هم برعکس از برخی کشورهای اروپایی بذری مانند چغندر قند را وارد می کنیم.

فارس: چرا؟ مظفری: برای اینکه بذر چغندر قند آنها بهتر است.

یعنی برای برخی شرایط مانند شوری خاک، کم آبی و مقاومت، بذر خودمان بهتر است اما در شرایط ایده آل، ارقام اروپایی بهتر است.

جاهایی که بیماری داریم ارقام ایرانی نمی توانستند کمک کنند اما ارقام اروپایی بسیار کمک کننده هستند.

اینکه ما باعث شویم بذرهای خارجی به ایران بیاید نه تنها برای کشت کشاورزی ما خوب است، بلکه برای محققین ما هم خوب است.

بذر خارجی که می آید، خودش ماده ژنتیکی است که در تلاقی با ماده ژنتیکی ایرانی می تواند رقم بهتری ایجاد کند.

ما اکنون مواد زیادی از خارج وارد می کنیم که به آن ژرم پلاسم یا منابع ژنتیکی می گوییم که بتوانیم ارقام خوب تولید کنیم.

فکر نکنید همه آن ارقامی که در داخل تولید می کنیم همه اش با ماده ژنتیکی ایرانی است.

فارس: اصلاً در مورد مزایای کنوانسیون UPOV مطالعه ای شده است و یا مسائل روی کاغذ بررسی شده؟ مظفری: قبل از آن در مورد معایب پیوستن به کنوانسیون UPOV باید بگویم اگر نتوانیم از ظرفیت های ایجادشده استفاده کنیم فقط تعهداتش برایمان باقی می ماند، حالا این توانمندی ما یا بی عرضگی ماست که بتوانیم از مزایا استفاده بکنیم یا نکنیم.

ما باید ابتدا تکالیف خودمان را به درستی انجام دهیم.

خداوند به این مرزوبوم به جز نفت و گاز نعمت های زیادی داده که یکی از آنها منابع ژنتیکی است.

با این شرایط خوب مانند آفتاب و هوای مطلوبی که ایران برای کشت بذر دارد، می تواند به یکی از کشورهای مهم صادرکننده بذر تبدیل شود که پیوستن به این کنوانسیون می تواند زیرساخت های رسیدن به این مسئله را ایجاد کند؛ چراکه اگر شما این زیرساخت ها را نداشته باشید در جامعه جهانی به شما اجازه رشد نمی دهند.

فارس: یک نگرانی دیگر وجود دارد و آن اینکه شما چون به ژرم پلاسم اشاره کردید، می گویم که چقدر ممکن است از ژرم پلاسم بومی ایرانی حفاظت شود تا در مقابل ژرم پلاسم های وارداتی تغییر نکند؟ مظفری: تابه حال از نظر فیزیکی این حفاظت را انجام می دادیم اما قوانین ما کفایت لازم را نداشت، اما در 11 مهر 1396 قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی در مجلس تصویب شد که اکنون با یک ایراد شورای نگهبان مواجه است و در حال برطرف شدن است.

با این قانون زمینه لازم برای حفاظت و عضو شدن در چنین کنوانسیونی فراهم شده است.

به نظر می رسد قبل از آنکه ما عجله کنیم، اگرچه این قانون برای کشور ما لازم است، باید کمی باحوصله کار را پیش ببریم؛ چراکه وقتی طرح پیوستن به کنوانسیون UPOV به مجلس داده شد یکی از پیشنهاد ات ما این بود که بحث در این مورد را تا تصویب و ابلاغ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی به تعویق بیندازند، کمااینکه این کار را کردند اما باز به نظرم لازم نیست این قدر عجله کنیم و باید گفت مسائل منفی که در رابطه با این کنوانسیون مطرح است فقط پریشان گویی و توهمات یک عده است، ازجمله اینکه شنیده ام گفته اند این کنوانسیون باعث می شود تولیدکنندگان بذر داخلی ما پایمال شوند.

فارس: بله! این سؤال اول من بود از شما.

مظفری: این حقیقت ندارد و همان صحبتی است که الان ایران خودرو مطرح می کند و می گوید اگر اجازه دهید خودرو به کشور وارد شود باید در کارخانه را ببندید.

بله! آنجا که جنس بی کیفیت و آشغال تولید شود، تولیدکننده ایرانی پایمال خواهد شد، اما اگر بذر خوب تولید کنند باعث شود کشاورز هم بذر کیفی تر بخرد.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a4jasx
کلید واژه ها: ایران - بین المللی - ایرانی - ارتباطات - کشور - کشاورزی - علمی - آموزش - کمیسیون کشاورزی - رسانه های داخلی - شرکت های ایرانی - پیشنهاد - اتحادیه اروپا - دفتر - مدیر - مجلس - تولید - حمایت - گیاهی - قانون - وزارت - هیئت علمی - جهاد - جدید - حقوق - خبرگزاری - فارس - وابستگی - فرانسه - آمریکا

آخرین اخبار سرویس:
جک اشنایدر تضاد مدارس خصوصی با مصلحت عمومی: آیا می توان این وضعیت را تغییراد؟

33 سال پیش در چنین روزی تاکید بر مطرح شدن مسائل سیاسی در حج

استاندار البرز: دست کسانی که اشتغالزایی کنند را می بوسیم

رسانه های آفریقا:رهبر ایران آمریکا را غیر قابل اعتماد خواند

رسانه های آفریقا:رهبر ایران آمریکا را غیر قابل اعتماد خواند

کارآفرین اصیل گلوی بازار را فشار نمیدهد

تو داد و دهش کن، فریدون تویی

شفاف سازی به چه قیمت؟

نظارت شورای نگهبان در فرآیند قانونگذاری است نه خارج از آن

کم کاری تلویزیون مردم را به سمت ماهواره می کشاند

روزگاری که در کوچه پس کوچه های تهران سپری شد

پر زرق و برق اما بدون دستاورد

تهران، پرتره سیاه و سفید

فرمانده بی سلاح آسمان ها تاول دستان تو از عشق و ایثار بود

ابوالفضل میرعلی، متهم اصلی پرونده ثامن الحجج: از سال 93 ورق برگشت / بعد از اینکه گفتند عملکردمان مثبت است مجوز را باطل کردند / وجوه مردم حیف و میل نشده؛ آنها را در بهترین مکان ها سرمایه گذاری کردم / من دیپلمه بودم

مصوبه مجمع در جهت رعایت حقوق اقلیت ها و انسجام ملی بود

هند به دست گروه های افراطی اسیر شده است

ایران نشان داد کشور صلح و امنیت است

بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد را به فال نیک می گیریم

چگونه حضرت ابراهیم(ع) ،خلیل خدا شد؟

نجات دو اعدامی پس از آشتی طایفه ای

بازیگران قیام 30 تیر + عکس

ترتیل صفحه 411 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

رییس جمهوری جدید کوبا فهرست کابینه اش را اعلام کرد

اعلام 10 عامل اصلی وقوع سانحه ATR / برای اعلام گزارش تحت فشار نبودیم

پیام تسلیت روحانی برای درگذشت پدر وحید حقانیان

لایحه مقابله با خشونت علیه زنان در انتظار تایید نهایی است

دانشمندی که امام رضا علیه السلام برای او طلب رحمت کرد

رهبر انقلاب: مذاکرات با اروپایی‎ها قطع نشود

خاطره یکی از پزشکان قم درباره امام خمینی(ره)

مجید انصاری: عکس های جلسه مجمع، مربوط به رأی گیری برای حضور اقلیت ها در شوراها نبود

مدیر کل جدید روابط عمومی و ارتباطات بین الملل سازمان ملی استاندارد منصوب شد

برگزاری همایش تخصصی مسئولان روابط عمومی های سراسر کشور بیمه ایران

پاسخ روابط عمومی وزارت امور خارجه به ادعای وجود دهها سفیر بازنشسته

وزارت خارجه تنها از سه سفیر بازنشسته استفاده کرده است

استقبال مردم از خادمان رضوی نشان از ولایمتداری است

11 نفر در درگیری تروریستی مرزهای مریوان به شهادت رسیدند

وسایل توزین سنگین درالبرزمورد آزمون قرار گرفت

صبح کارون: کارنامه یکساله شورای شهر

سید حسن خمینی: جامعه ایران از گردنه ها عبور خواهد کرد

زن انگلیسی با حالتی عجیب در جشن انقلاب تابستانی+عکس

تمیزی بیرجند افسانه یا واقعیت؟

رودانی ها از خادمان حرم رضوی استقبال کردند

چرا باید تا ابد با آمریکا قهر بود؟

سفر مقتدی صدر به لبنان

چهار سلاح قدرتمند چین در مقابله با جنگ تجاری آمریکا

حال و هوای این روزهای شکارچی تانک های دشمن

وزارت خارجه ادعای وجود دهها سفیر بازنشسته را رد کرد

رد نقل قول های منتسب به معاون ظریف

اختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی

خدمت کریمانه سیره ائمه اطهار(ع) است

انصارالله به رییس جمهور چین پیام فرستاد

پاسخ وزارت امور خارجه به ادعای وجود ده ها سفیر بازنشسته

حسام الدین سراج: خوشحالیم که سد مقاومت در برابر موسیقی در مشهد شکست

خبر 20 شنبه 30 تیر 1396

در سازمان خصوصی سازی فساد نیست

رای بحث انگیز جنتی و توضیحات مجید انصاری

فال روزانه یکشنبه 31 تیر 1397

پافشاری کمیسیون شوراها و نمایندگان مجلس حق را به حق دار رساند

تصمیم امروز مجمع مانع تفسیر قانون و محدودیت حقوق شهروندی اقلیت ها می شود

مصوبه مجمع تشخیص مصلحت درباره اقلیت های دینی حاکی از درک شرایط کشور است

موضوع ‎سپنتا نیکنام ختم به خیر شد اما هزینه های فراوانی را ایجاد کرد

120 محیط بان شهید مشمول خدمات بنیاد شهید شدند

واکنش ها به رای مجمع درباره سپنتا نیکنام/ حمله تروریست ها به پاسگاه مرزی نیروی زمینی سپاه/ برگزاری دهمین جلسه دادگاه موسسه ثامن الحجج/ شکایت مهران مدیری از روزنامه شرق/ توصیه رهبری به دیپلمات های کشورمان

بایدها ونبایدهای سیاست خارجه از نگاه رهبرمعظم انقلاب

بایدها و نبایدهای سیاست خارجه از نگاه رهبر معظم انقلاب

سهل انگاری دلیل بیش از 80 درصد پرونده های تخلف اداری

استاندار: مردم کردستان به عقب باز نخواهند گشت

تشریح جزییات درگیری تروریستی مرزهای مریوان این حادثه 11 شهید داشت

برداشت از ذخائر معادن، نظارت شود

2روایت ازمصوبه حضور اقلیت ها درشوراها/عارف:مجمع بن بست شکنی کرد/صدر:بسیاری ازتوطئه های ترامپ خنثی شد

گزارش تصویری / زهیر صیدانلو تجدید میثاق ظریف و سفرای ایرانی با آرمان‎های امام راحل

حجت الاسلام رییسی: خدمت کریمانه سیره ائمه اطهار(ع) است

تکلیف 50 قرارداد بعد از برجام مشخص شود

وزارت خارجه: تنها 3 سفیر بازنشسته مشغول کار اند

رییس شورای عالی سیاسی یمن نامه ای برای مکرون ارسال کرد

استقبال پنتاگون از دعوت پوتین به واشنگتن

حمله به پاسگاه زمینی سپاه؛ شهادت 10 رزمنده

دوره «اختبار و تثبیت» طلاب جدید قزوین اول مرداد آغاز می شود

اختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی

بانوان البرز در عرصه های مختلف حضور قوی و چشمگیر دارند

تجدید میثاق کارکنان وزارت امور خارجه با آرمان های امام (ره)

استاندار: مردم کردستان به عقب باز نخواهند گشت

30 پرونده رفع تصرف اراضی در سبزوار تشکیل شد

آزمایشگاه آبفای کهگیلویه و بویراحمد به دستگاه پیشرفته مجهز شد

دولت تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات اقتصادی بکار گرفته است

ظریف: اروپا برای حفظ برجام اقدام عملی انجام دهد

مردم ابرکوه 21خشت طلا به ستاد عتبات اهدا کردند

حمایت از تولید داخلی عمل به منویات رهبری است

اعلام اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی خلاف امنیت ملی است

70 پروژه داوطلبی توسط هلال احمر اصفهان اجرا شد

پیکر آیت الله مرتضی تهرانی در مشهد تشییع شد

جرییات 3 میلیارد پول واریزی ثامن الحجج به حساب مجری معروف/چتر حمایت صدا و سیما برای احسان علیخانی/

دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور با مقام معظم رهبری

وزارت خارجه ادعای وجود دهها سفیر بازنشسته را رد کرد

گرگرفتگی و درمان آن

وزارت خارجه: تنها سه سفیر بازنشسته را به کار گرفته ایم

به زودی  تلگرام در ایران فراموش می شود

کسب 7 عنوان برای دوومیدانی کاران ایران/یک رکورد ملی شکسته شد

سرمایه گذاران دریاچه نمک حمایت می شوند

در گفت وگوی تفصیلی با فارس مطرح شد برای پیوستن به معاهده UPOV نباید عجله کرد/ بذر ایرانی به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود

در گفت وگوی تفصیلی با فارس مطرح شد برای پیوستن به معاهده UPOV نباید عجله کرد/ بذر ایرانی به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود