مطالب مرتبط:
استاد دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با فارس مطرح کرد حمایت از کالای ایرانی مهمترین محور اقتصاد مقاومتی /مردم برای تحقق شعار امسال منتظر دولتمردان نمانند
آیت الله کعبی در گفت وگو با فارس: وظیفه دولت سخت گیری نسبت به مسئله قاچاق کالاست/ مصرف کالای ایرانی دشمن را در جنگ اقتصادی خلع سلاح می کند
فارس گزارش می دهد روایت نوروز در فرهنگ مردم آذربایجان غربی/ نوروز حلقه اتحاد اقوام ایرانی
نماینده مردم رباط کریم در مجلس مطرح کرد قاچاق مانع تحقق حمایت از کالای ایرانی/ دولت فعالیت تولیدکنندگان را تسهیل کند
تلاش جمهوری آذربایجان برای عضویت در سازمان کشورهای صادر کننده نفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 فروردین 1397 ساعت 02:062018-03-21سياسي

در گفت وگوی تفصیلی با فارس مطرح شد برای پیوستن به معاهده UPOV نباید عجله کرد/ بذر ایرانی به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود


مدیر دفتر ارتباطات علمی و بین المللی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشارزی گفت: وقتی طرح پیوستن به کنوانسیون UPOV به مجلس داده شد پیشنهاد ما این بود که بحث در این مورد را تا تصویب و ابلاغ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی به تعویق بیندازند.

- برای پیوستن به معاهده UPOV نباید عجله کرد/ بذر ایرانی به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود مدیر دفتر ارتباطات علمی و بین المللی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشارزی گفت: وقتی طرح پیوستن به کنوانسیون UPOV به مجلس داده شد پیشنهاد ما این بود که بحث در این مورد را تا تصویب و ابلاغ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی به تعویق بیندازند.

" خبرگزاری فارس- گروه اقتصادی- فاطمه بیات؛ اخیراً بحث پیوستن به کنوانسیون UPOV (union of new plant variety protection) یا همان کنوانسیون بین المللی حمایت از ارقام جدید گیاهی در مجلس مطرح و در کمیسیون کشاورزی نیز تأیید شده است.

نگرانی های زیادی ازجمله پایمال شدن حقوق به نژادگرهای ایرانی، به مخاطره افتادن ارقام ژنتیکی بذرهای بومی کشور، حذف شرکت های ایرانی از بازارهای بذر دنیا و وابستگی کشور به بذر شرکت های خارجی از جمله نگرانی های پیوستن به این معاهده بین المللی است.

از طرف دیگر کشورهایی همچون آمریکا و فرانسه به عنوان قطب تولید بذر در دنیا مطرح اند که ممکن است با پیوستن به این کنوانسیون سیطره خود را بر ایران نیز تحمیل کنند.

مضاف بر آنکه 90 درصد بذرهایی که در داخل تولید می شود ممکن است ترکیبی از ژرم پلاس های خارجی و ایرانی باشد و کشورزان ایرانی دیگر نخواهند توانست از این بذور برای کشت های آینده خود استفاده کنند.

نکته دیگری که مطرح می شود این است که اصلاً چرا ما یک کنوانسیون داخلی در رابطه با رعایت حقوق مالکیت بذر ایجاد نمی کنیم.

اخباری هم در رسانه های داخلی منتشر شده است مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا فشارهای زیادی به ایران آورده و این پیش شرط را گذاشته است که برای هر نوع همکاری در حوزه کشاورزی، ایران باید به کنوانسیون UPOV بپیوندد.

حال این سؤال مطرح است که ایران چقدر از ورود به معاهده حمایت از ارقام جدید گیاهی منفعت می برد و چقدر ممکن است بابت آن دچار ضرر شود؟ در این باره با جواد مظفری عضو هیئت علمی با مرتبه استادی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان مدیر دفتر ارتباطات علمی و بین المللی سازمان تات یک ساعت به بحث و گفت و گو نشستیم تا شاید زوایای این معاهده برای متخصصان این حوزه روشن تر شود.

مظفری معتقد است پیوستن به این کنوانسیون یک ضرورت است که می تواند به رشد و توسعه ایران برای ورود به بازارهای صادراتی بذر و افزایش کیفیت بذر مصرفی در داخل کمک کند به شرط آنکه برای ورود به این کنوانسیون عجله نکنیم و ابتدا زیرساخت های آن را آماده کنیم.

او استفاده از بذر مرغوب را حق کشاورز دانسته و این را هم می گوید که پیوستن به این معاهده به ورود ایران در بازارهای بین المللی کمک می کند به شرط آنکه از مزایای این کنوانسیون استفاده کنیم وگرنه فقط تعهد آن برایمان باقی می ماند.

فارس: منفعت پیوستن ایران به معاهده بین المللی حمایت از ارقام جدید گیاهی چیست؟ مظفری: این کنوانسیون موافقت نامه ای را به همراه دارد که کشورهایی که دارای صنعت بذر قابل قبولی در دنیا بوده اند و از این صنعت درآمد داشته اند، دنبال آن هستند که حقوق مالکیت معنوی آنها به رسمیت شناخته شود و این کنوانسیون درواقع جلب سرمایه گذاری کشورها در ایجاد ارقام جدید گیاهی است.

این موضوع مانند دیگر موضوعات هنری و ادبی است که برای آنکه سرمایه گذاری در این حوزه اتفاق بیفتد، قانون کپی رایت برای آن گذاشته می شود تا مردم از سرمایه گذاری در مسائل هنری و ادبی اطمینان حاصل کنند، وگرنه اگر قرار باشد هر فیلم و اثری کپی شود، دیگر سرمایه گذاری در آن مفهومی ندارد.

در موضوع بذر هم کنوانسیون UPOV مصداق همین است تا کسانی که بذر تولید می کنند، مطمئن شوند کسی بذر آنها را نخواهد فروخت.

فارس: ما یک مشکلی که داریم آن است که انحصار تولید بذر در اختیار شرکت هایی معدودی از فرانسه و آمریکاست و با پیوستن به این کنوانسیون عملاً بازی به نفع آنها می شود.

مظفری: انحصاری وجود ندارد؛ اگرچه توانمندی آنها بیشتر است و بازار دست آنهاست.

فارس: خودتان بهتر می دانید طی چند سال گذشته این کشورها بازی های زیادی با ما کرده اند و این نگرانی وجود دارد که در حوزه بذر هم با ما بازی کنند.

به عنوان مثال اکنون با تمام مشکلات تأکید می شود که گندم را خودمان کشت کنیم؛ چراکه ممکن است کشورهایی مانند روسیه و آمریکا به ما گندم نفروشند و حالا این موضوع در مسئله بذر حساس تر و جدی تر است.

مظفری: بله، درست است، اما نه این موضوع فرق می کند، مثل اینکه شما بگویید ما قانون کپی رایت را قبول نداشته باشیم چون ممکن است کتاب هایشان را به ما نفروشند، برعکس.

فارس: ما باید دو چیز هم جنس را با هم مقایسه کنیم.

آثار فرهنگی چیزی نیست که مردم روز و شب لنگ آن باشند.

موضوع امنیت غذایی مردم در میان است! مظفری: گردش مالی آثار فرهنگی بسیار بالاتر از این موضوع است.

اینکه ما فرض کنیم این قانون موجب محدودیت دسترسی ما به بذرهای خوب خواهد شد، اتفاقاً برعکس! داشتن قانونی که به ما اجازه دهد به حق به نژادگر احترام بگذاریم تا موجب تشویق سرمایه گذاری در این زمینه بشود، برای ما لازم است.

در پاسخ به سؤال شما که گفتید چرا ما قانون داخلی و ملی در این زمینه ایجاد نمی کنیم، باید بگویم ما الان چنین قانونی را داریم.

قانونی داریم به نام قانون ثبت اختراعات و علائم تجاری که مجلس آن را تصویب کرده و تمام نوآوری ها را حمایت می کند و حق انحصاری می دهد.

در زمینه کشاورزی هم قانونی داریم به نام قانون ثبت کنترل گواهی بذر و نهال که این قانون هم دقیقاً همان UPOV ملی است که می پرسید بد است یا خوب است؟ قانون ملی حمایت از ارقام گیاهی را داریم که نزدیک به 12 سال است که این قانون در کشور وجود دارد و حق به نژادگر را به رسمیت می شناسد و اگر کسی بذر جدیدی ایجاد کرده باشد دیگران بدون اجازه و یا بدون موافقت او نمی توانند آن بذر را تکثیر کرده و یا بفروشند و الان هم کشاورزان ما حق تکثیر و فروش بذر بدون اجازه به نژادگر را ندارند.

فارس: سؤال من اینجاست که تولید بذر جو و گندم و اقلام مهم تحت چه سیستمی است که بعد آنها بیایند و بگویند کپی بذرهای ماست.

مظفری: این بذرها بر طبق سیستم قانون ثبت ارقام گیاهی که در ایران ثبت می شود و مدل داخلی است تهیه شدند، حتی اگر به معاهد بین المللی UPOV هم بپیوندیم شرکت های خارجی نمی توانند حرفی بزنند؛ چراکه این معاهده یا هر معاهده بین المللی دیگری دو جنبه دارد؛ یک سری ظرفیت ها برای ما ایجاد می کنند که می توانیم از آن فرصت استفاده کنیم یکسری هم تعهدات ایجاد می کند که شما باید مفاد این قانون را رعایت کنید.

فارس: می شود ابتدا مزایای این کنوانسیون را بگویید؟ مظفری: شما باید قبول کنید که این کنوانسیون سبب می شود جلب سرمایه گذاری برای ارقام جدید گیاهی در کشور بیشتر شود و ارقام جدید و پرپتانسیل بیشتری در دسترس کشاورزان ما قرار گیرد.

در نتیجه کشاورزی شما با داشتن ارقام خوب، بهتر عمل می کند و مثالش مانند داشتن خودروی پیکان در مقابل لکسوس است.

حالا فرض کنید که در مورد گیاهان با امنیت غذایی مردم سروکار داریم.

ما باید برای مردم غذا تولید کنیم به ویژه اکنون که منابع آبی ما در حال تمام شدن است و در مواجهه با خشک سالی قرار داریم.

ما هیچ راهی نداریم که افزایش بهره وری ایجاد کنیم و محصولی بکاریم که آب کمتری مصرف کند و باید بذر خوب استفاده کنیم و این موضوع محقق نمی شود جز اینکه به ارقام بذر خوب دسترسی داشته باشیم.

فارس: الان دسترسی نداریم؟ مظفری: در برخی زمینه ها مثل گندم یا برنج و جو ارقام خوب داریم و توانمندی ایجاد ارقام جدید در این نوع گیاهان در ایران هست.

ما در برخی زمینه ها توانمندی فنی داریم و در برخی گیاهان نداریم، مثلاً همه بذر سبزی و صیفی جات را وارد می کنیم از جمله گوجه فرنگی، سیب زمینی، خیار و خربزه و گل.

فارس: خب، چرا در این زمینه وارد نشده ایم؟ آیا این موضوع برای ما اهمیتی نداشته است؟ مظفری: نه! برای اینکه حوزه کشاورزی بسیار وسیع است و دولت نمی تواند چنین توانمندی و سرمایه گذاری را در همه زمینه ها داشته باشد، ولی اگر سرمایه های بخش خصوصی را جلب کنیم، بله! این امکان وجود دارد.

فارس: یعنی شما فکر می کنید شرکتی مثل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی که تا الان توزیع بذر و کود را برعهده دارد، اگر خصوصی سازی بشود، کار به نحو بهتری پیش می رود؟ مظفری: نه! به نظر من با خصوصی سازی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی شرایط هیچ فرقی نخواهد کرد.

من این را نمی دانم، من می گویم اگر ما در کشورمان امکانات و زیرساخت های ایجاد یک بخش خصوصی قوی در زمینه تولید را داشته باشیم، به جای اینکه سرمایه های ما علاف خیابان فردوسی بشود و دلار 3500 تومانی را به 5000 هزار تومان برسانند و طلای چقدر را به طلای چقدر افزایش دهند، به جای آن مردم اگر بدانند از سرمایه هایشان حمایت می شود و می توانند در این قبیل کارها وارد شوند و بعد از چند سال سرمایه گذاری افراد در ارقام جدید بذر نتیجه می دهد و کپی نخواهد شد، اما اکنون کسی این کار را نمی کند چون ما حق به نژادگری را رعایت نمی کنیم.

دولت هم نمی تواند در همه زمینه ها سرمایه گذاری کند، الان هم که وضعیت مالی دولت خوب نیست و سرمایه ای ندارد.

کجا سرمایه گذاری کند؟ باید زیرساخت و سیاست های مناسب ایجاد کرد تا پول های کشور و حتی کشورهای دیگر در ایران سرمایه گذاری شود.

فارس: فرمودید کیفی کردن بخش کشاورزی به نوعی با عضویت در کنوانسیون UPOV محقق می شود؟ مظفری: نه! این تنها یکی از مزایاست.

مزیت دیگر این است که کشاورز به رقم بذر مناسب دسترسی پیدا می کند و می توانیم به سمت امنیت غذایی برویم.

این موضوع مثل کارهای هنری و صنعتی نیست، بحث امنیت غذایی است.

زمانی ایران جمعیتش 15 میلیون نفر بود و هر یک سال در میان هم قحطی داشتیم و بخش زیادی از جمعیت از فرط گرسنگی می مردند، اما اکنون 80 میلیون جمعیت داریم که همه غذا را خودمان تولید می کنیم.

آیا این مسئله با همان ارقام بذر 50 سال پیش به وجود آمده؟ آن موقع گندم های ما کمتر از 2 تن در هکتار تولید می شد اما اکنون متوسط تولید گندم آبی ما 4 تن در هکتار است و حتی رکورد 12 تن در هکتار را هم داریم و این موضوع از صدقه سری توانمندی و فناوری های بذر، مکانیزاسیون، مبارزه با بیماری و آفات و کودهای شیمیایی است اما محور مهم تر از همه اینها بذر است.

ما باید اجازه دهیم به فناوری بذر کشورهای دیگر هم دسترسی داشته باشیم.

فارس: همیشه حرف و حدیث هایی هست که حتی بذرهایی که خودمان تولید می کنیم مانند گندم، گلوتن و پروتیینش پایین است و مرغوب نیست.

چه ضمانتی وجود دارد که پس از پیوستن به کنوانسیون UPOV در بذر گندم هم وابسته نشویم.

مظفری: چنین چیزی نیست.

مطمئناً ما اگر بخواهیم فقط به یک موضوع اکتفا کنیم، انصاف نیست.

ما باید به کشاورزانمان اجازه انتخاب بدهیم و بگوییم این بذر وجود دارد که این قدر در هکتار تولید می کند با این قیمت و این بذر هم با این مشخصات با این قیمت و نباید داستانی را که در حوزه خودرو افتاده است را در این حوزه تکرار کنیم.

کشاورزان ما بسیار باهوش اند.

یکی از اشکالات مسئولان این مملکت آن است که هیچ وقت کشاورزان را جدی نگرفته اند و فکر می کنند کشاورز یک روستایی ساده است، درصورتی که این طور نیست.

ما اگر عضو هیچ کنوانسیونی هم که نباشیم، کشاورز می رود بذر خوب را انتخاب می کند.

بذر خربزه اش را دانه ای می خرد، همان کشاورزی که برخی می گویند بی سواد است؛ چراکه می داند بذر را اگر دانه ای 200 تومان بخرد بهتر از بذری است که کیلویی 10 هزار تومان است که دانه ای یک ریال هم نمی شود، چرا؟ برای اینکه محصول بسیار زیادتر و باکیفیت تری تولید کند.

حتی اگر دولت هم اجازه خرید یا واردات بذر مرغوب را به کشاورز ندهد، کشاورز بذر قاچاق می خرد.

نمونه اش همین سموم شیمیایی چینی است که در کشور داریم.

فارس: بله.

سموم کم اثر چینی! مظفری: بله! اما کشاورز می رود سراغ سم قاچاق آلمانی که اگر 10 برابر قیمت نمونه چینی آن را می خرد، اما یک بار استفاده می کند که کم خطرتر است و در کل هزینه کمتری می دهد.

مثال می زنم.

زمان شاه تمام پیچ و مهره کشور ما دست شرکت های خارجی بود و از لحاظ وسایل و نهاده های کشاورزی وابسته بودیم، حال شما فکر می کنید عضویت در UPOV باعث می شود شرکت های خارجی بیایند و شرکت های داخلی را از کار به در کنند، نه! این طور نیست.

فارس: این نگرانی طبیعی است که به نژادگر ایرانی داشته باشد.

مظفری: در زمان شاه هم شرکت های خارجی اینجا بودند و UPOV ای وجود نداشت یا همین الان هم ما در برخی بذرها وابسته هستیم.

همین الان اگر بذر خارجی گوجه فرنگی نیاید، کاشتن گوجه فرنگی هیچ صرفه اقتصادی ندارد.

فارس: چرا خودمان در عرصه تولید این گونه بذرها وارد نشده ایم؟ مظفری: ما هنوز خیلی مانده است که در برخی حوزه ها به کشورهای پیشرفته برسیم.

فارس: چه کار می توانیم بکنیم که بخش تحقیقاتی دانشگاهی ما و شرکت های به نژادگر ایرانی در پیوستن به کنوانسیون UPOV از بین نروند، دغدغه ما اکنون از این دست مسائل است.

مظفری: به این موضوع هم می رسیم.

ما اگر بخواهیم بذر بهتری تولید کنیم باید ابتدا زیرساخت ها را ایجاد کنیم که پیوستن به این معاهده بین المللی، یکی از همان هاست.

شرکت های خارجی بذرهای مرغوب شان را از ترس کپی شدن به ایران نمی فرستند، مگر نشنیده ای که آقای فیل هوگان کمسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا چه گفته بود؟ فارس: گفته بود اگر بذر مرغوب می خواهید باید اول به کنوانسیون UPOV بپیوندید.

مظفری: این یعنی ما بذر مرغوب به شما نمی دهیم چون شما حق به نژادگر را رعایت نمی کنید.

کشاورز ما می خواهد این حق را بپردازد و نشانه آن هم خرید دانه ای بذر است.

به عنوان مثال گل رز یا کارنیشین چون با قلمه تکثیر می شود، از دادن آن به ایران احتراز دارند، اما درمورد بذرهای هیبرید یا همان بذر F1 که اگر شما آن را بکارید نمی توانید بذر اولیه را از آن برداشت کنید و فقط به درد یک بار کشت می خورد، آن را به راحتی به شما می فروشند، مضاف بر آنکه اگر ما عضو کنوانسیون بشویم، بذرهای ما هم به صورت بین المللی ثبت می شود.

فارس: آیا در واقعیت و در عمل بذرهایی که شرکت های ایرانی تولید می کنند با بذرهای خارجی قابل رقابت است و یا ممکن است ما در فرایند پیوستن به این معاهده حذف شویم چون خودتان می دانید برخی بازارهای صادراتی مانند اروپا اصلاً اجازه نمی دهند بذر ایرانی وارد شود، این نگرانی ها وجود دارد.

مظفری: بله! اما باید پرسید مگر در بازار ایران مافیا نیست؟ فکر می کنید به راحتی می گذارند بذر هر کشوری وارد شود، منتها آنها نیاز به کنوانسیون ندارند، می توانند هرجایی جلوی ما را بگیرند.

مثال می زنم یک بذر خارجی پیاز به نام early grown توسط یک شرکت داخلی وارد می شود و وقتی ایران رقم پیازی ایجاد کرد که در جنوب کشور کشت شده و نتیجه خوبی هم داشت، به یکباره شرکت خارجی قیمت ها را به یک سوم رساند و با دامپینگ سبب شد بذر ایرانی از بین برود.

می خواهم بگویم وابستگی ما یا ما را از میدان به در کردن ربطی به این کنوانسیون ندارد.

این کنوانسیون فرصتی برای ما ایجاد می کند که سهمی در بازار جهانی داشته باشیم؛ چراکه یکی از پرمنعفت ترین بیزینس ها، تجارت بذر است.

فارس: الان خود شما به عنوان کارشناس این حوزه فکر می کنید کدامیک از بذرهای تولید کشور ما در بازارهای صادراتی دنیا حرفی برای گفتن دارد؟ مظفری: خیلی! الان بذرهای گیاهانی مانند گندم، برنج و چغندر قند را داریم.

بذر چغندر قند ما به روسیه، قزاقستان، سوریه، آذربایجان و خیلی از کشورهای اطراف فروخته می شود.

فارس: خودتان جواب سؤال من را دادید.

ما هنوز به کنوانسیون UPOV نپیوسته ایم اما بذر چغندر قند می فروشیم.

ما این همه صحبت کردیم که اگر این کنوانسیون را بپذیریم این مشکلات را داریم، یکسری مزایا هم می توانیم داشته باشیم.

برداشت من این است که وقتی خودمان اعتقاد نداریم گندمی که می کاریم بذرش مرغوب نیست، چگونه می توانیم آن را صادر کنیم؟ مظفری: چرا اعتقاد نداریم؟ چه کسی اعتقاد ندارد؟ فارس: با صنایع غذایی و کارشناسان که صحبت می کنیم می گویند گلوتن گندم ایرانی پایین است.

مظفری: شما به جای اینها باید با مؤسسه اصلاح و تحقیقات بذر صحبت کنید یا محقق این حوزه.

فارس: مهم دست اندرکاران صادراتی و تجارت بذر هستند، یعنی می خواهید بگویید روسیه ای که قطب تولید گندم است، بذرش را از ما می خرد؟ مظفری: نه! ولی بذر چغندر قند از ما می خرد.

خیلی از کشورهایی که می توانند از ما تکنولوژی بخرند از ما بذر می گیرند و ما هم برعکس از برخی کشورهای اروپایی بذری مانند چغندر قند را وارد می کنیم.

فارس: چرا؟ مظفری: برای اینکه بذر چغندر قند آنها بهتر است.

یعنی برای برخی شرایط مانند شوری خاک، کم آبی و مقاومت، بذر خودمان بهتر است اما در شرایط ایده آل، ارقام اروپایی بهتر است.

جاهایی که بیماری داریم ارقام ایرانی نمی توانستند کمک کنند اما ارقام اروپایی بسیار کمک کننده هستند.

اینکه ما باعث شویم بذرهای خارجی به ایران بیاید نه تنها برای کشت کشاورزی ما خوب است، بلکه برای محققین ما هم خوب است.

بذر خارجی که می آید، خودش ماده ژنتیکی است که در تلاقی با ماده ژنتیکی ایرانی می تواند رقم بهتری ایجاد کند.

ما اکنون مواد زیادی از خارج وارد می کنیم که به آن ژرم پلاسم یا منابع ژنتیکی می گوییم که بتوانیم ارقام خوب تولید کنیم.

فکر نکنید همه آن ارقامی که در داخل تولید می کنیم همه اش با ماده ژنتیکی ایرانی است.

فارس: اصلاً در مورد مزایای کنوانسیون UPOV مطالعه ای شده است و یا مسائل روی کاغذ بررسی شده؟ مظفری: قبل از آن در مورد معایب پیوستن به کنوانسیون UPOV باید بگویم اگر نتوانیم از ظرفیت های ایجادشده استفاده کنیم فقط تعهداتش برایمان باقی می ماند، حالا این توانمندی ما یا بی عرضگی ماست که بتوانیم از مزایا استفاده بکنیم یا نکنیم.

ما باید ابتدا تکالیف خودمان را به درستی انجام دهیم.

خداوند به این مرزوبوم به جز نفت و گاز نعمت های زیادی داده که یکی از آنها منابع ژنتیکی است.

با این شرایط خوب مانند آفتاب و هوای مطلوبی که ایران برای کشت بذر دارد، می تواند به یکی از کشورهای مهم صادرکننده بذر تبدیل شود که پیوستن به این کنوانسیون می تواند زیرساخت های رسیدن به این مسئله را ایجاد کند؛ چراکه اگر شما این زیرساخت ها را نداشته باشید در جامعه جهانی به شما اجازه رشد نمی دهند.

فارس: یک نگرانی دیگر وجود دارد و آن اینکه شما چون به ژرم پلاسم اشاره کردید، می گویم که چقدر ممکن است از ژرم پلاسم بومی ایرانی حفاظت شود تا در مقابل ژرم پلاسم های وارداتی تغییر نکند؟ مظفری: تابه حال از نظر فیزیکی این حفاظت را انجام می دادیم اما قوانین ما کفایت لازم را نداشت، اما در 11 مهر 1396 قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی در مجلس تصویب شد که اکنون با یک ایراد شورای نگهبان مواجه است و در حال برطرف شدن است.

با این قانون زمینه لازم برای حفاظت و عضو شدن در چنین کنوانسیونی فراهم شده است.

به نظر می رسد قبل از آنکه ما عجله کنیم، اگرچه این قانون برای کشور ما لازم است، باید کمی باحوصله کار را پیش ببریم؛ چراکه وقتی طرح پیوستن به کنوانسیون UPOV به مجلس داده شد یکی از پیشنهاد ات ما این بود که بحث در این مورد را تا تصویب و ابلاغ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی به تعویق بیندازند، کمااینکه این کار را کردند اما باز به نظرم لازم نیست این قدر عجله کنیم و باید گفت مسائل منفی که در رابطه با این کنوانسیون مطرح است فقط پریشان گویی و توهمات یک عده است، ازجمله اینکه شنیده ام گفته اند این کنوانسیون باعث می شود تولیدکنندگان بذر داخلی ما پایمال شوند.

فارس: بله! این سؤال اول من بود از شما.

مظفری: این حقیقت ندارد و همان صحبتی است که الان ایران خودرو مطرح می کند و می گوید اگر اجازه دهید خودرو به کشور وارد شود باید در کارخانه را ببندید.

بله! آنجا که جنس بی کیفیت و آشغال تولید شود، تولیدکننده ایرانی پایمال خواهد شد، اما اگر بذر خوب تولید کنند باعث شود کشاورز هم بذر کیفی تر بخرد.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a4jasx
کلید واژه ها: ایران - بین المللی - ایرانی - ارتباطات - کشور - کشاورزی - علمی - آموزش - کمیسیون کشاورزی - رسانه های داخلی - شرکت های ایرانی - پیشنهاد - اتحادیه اروپا - دفتر - مدیر - مجلس - تولید - حمایت - گیاهی - قانون - وزارت - هیئت علمی - جهاد - جدید - حقوق - خبرگزاری - فارس - وابستگی - فرانسه - آمریکا

آخرین اخبار سرویس:
یادداشت/ سیدمحمد حسینی ژست زشت!

حدیث روز/ کلام امام سجاد(ع) درباره مقام و منزلت حضرت عباس(ع)

وقتی قبر هر روز 5 مرتبه انسان را صدا میزند

فارس گزارش می دهد جولان قاچاقچیان کالا در غیاب مجریان قانون/ قانون موجود اما اجرا...

یادداشت/ حسن رضایی خدا هم راضی نیست!

بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه باپولشویی در کمیسیون قضایی مجلس

مدیرمسئول سایت احمدی نژاد بازداشت شد

دعوای زنان در فرودگاه کیش ربطی با دادستان کل ندارد

نقشه شوم برادر زن معتاد برای یوسف 55 ساله

همدلی مسئولان برای حل مشکلات مردم /جهانگیری: برنامه جدید ارزی به زودی اجرایی می شود/ آخرین برگ پرونده کهریزک

وکیل مرتضوی: موکلم مظلوم است

جزییات دستگیری سعید مرتضوی در مازندران

تجلیل رهبر انقلاب از مواضع فرمانده کل ارتش

آزادی محمدرضا رحیمی پس از 4 سال

«پایتخت» خط قرمزهای تلویزیون را جابه جا کرد؟

آنچه جنایتکاران سعودی با مردم یمن کردند+ عکس

واکنش موگرینی، آرش و علی مطهری به جمله «خوشگلا...»!

کمیته حفاظت از میراث فرهنگی کدام بافت تاریخی را نجات می دهد؟

رییس شورای عالی سیاسی یمن از کارگاه های تولیدات نظامی بازدید کرد

رییس شورای عالی سیاسی یمن از کارگاه های تولیدات نظامی بازدید کرد

بی اعتمادی صنعت به دانشگاه مانع حمایت از کالای ایرانی است

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

تکالیف یارانه ای مجلس به دولت

جملات ناب فلسفی از بزرگان فلسفه

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

اصل وحدت تابعیت زوجین در حقوق ایران، بریتانیا و کنوانسیون های بین المللی - بخش دوم و پایانی اصل وحدت تابعیت زوجین درحقوق بریتانیا

سرنوشت پارک پردیسان پس از مناقصه

مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند

نخست وزیر جمهوری آذربایجان انتخاب شد

پارسال 200 هزار شغل ایجاد شد نه 2 میلیون!

اظهارات آیت الله آملی لاریجانی پس از پایان نشست قوای سه گانه

17 کشور دنیا در اولین نمایشگاه بین المللی کار ایران

مرتضوی این بار آن سوی میله ها /چرا پرونده مرتضوی طولانی شد؟ / انتقادات دیرهنگام روحانی

وضعیت آزادی های جنسی در ایران و جهان

چه کسی حکم مأموریت بی باز گشت کاوه مدنی را امضا کرد؟

فرودگاه یاسوج تعطیل است؟

دیدار پرفسور مولر و اعضای موسسه حکمت و فلسفه با آیت الله العظمی جوادی آملی

ائمه جمعه تهدیدات فضای مجازی را برای آحاد مردم تبیین کنند

مراسم گرامیداشت صد وسومین سالگرد نسل کشی ارمنیان

شهیدی که علمای اهل سنت را به مبارزه علیه شاه ترغیب می کرد

علت پیگیری های برخی مسئولین در موضوعات خاص

چه کسی حکم مأموریت بی باز گشت کاوه مدنی را امضا کرد؟

تاکید کشورهای عضو شورای امنیت بر ضرورت حل مسئله سوریه در نشست سوئد

علت لوس شدن بچه ها وروش های مقابله باآن

آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات و ترویج کشاورزی

فداکاری های ابراهیم هادی در مسیر پیروزی انقلاب

با انواع نان پیتزا آشنا شوید

مردمی ها

شکاف های اجتماعی عراق و تأثیر های آن بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با محور بحران 2014 - بخش دوم و پایانی تهدید محیط امنیتی منطقه ای و دفاع فعال تهاجمی ایران

اگر فرزند وسط هستید این مطلب را حتما بخوانید

خلاصه دیدار یوونتوس 0_1 ناپولی (هفته سی و چهارم سری آ ایتالیا)

سران فعلی و سابق آمریکا و همسران آنها در یک مراسم ختم /عکس

جملات ناب و سنگین (مفهومی و تیکه دار)

بازداشتی های تجمعات خوزستان طی 2 روز آزاد می شوند/ حدود 150 نفر از معترضان بازداشت شده اند

امر به معروف و نهی از منکر چه شرایطی دارد؟

زن و شوهر در صورت نرسیدن به تفاهم چه باید بکنند؟

واکنش جالب فرزند شهید مدافع حرم به تصویر پدرش +عکس

مردی با 2.72 سانت قد! +عکس

حال و هوای کربلا در سالروز ولادت امام حسین (ع) +تصاویر

تبلیغ انتخاباتی با پیاز! +عکس

مردان هوشیار، محکم دست می دهند

سبک فرهنگی سازمان شما کدام است؟

تاکید رییس جمهور بر توقف اعتراضات علیه بد حجابی

ایجاب در معاملات دولتی - بخش دوم و پایانی نظریه ی درخواست ایجاب محض

روحانی انتقاد نمایندگان درباره مدیریت درآمدهای ارزی را نپذیرفت

قهرمانی زودهنگام آاِک آتن در شب شکست المپیاکوس

اعضای شورای امنیت در نشست سوئد بر ضرورت حل مسئله سوریه تاکید کردند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 3 اردیبهشت 97

پیروزی شارلوا با رضایی

عناوین روزنامه های سیاسی 3 اردیبهشت 97/ پروژه فشار به رییس جمهور +تصاویر

زندگی ام پس از آشنایی با شهید «شیردل» تغییر کرد

مسئولیت اولیه فرمانده باید حفظ نیروی انسانی باشد

سومین روز از مسابقات قرآن کریم

سپاه پاسداران چگونه تأسیس شد و فرماندهانش چه کسانی بودند؟

حواستان به تبلیغات باشد؛ اگر دروغ بودند باید تا 5 برابر خسارت، جریمه بدهند

تجلیل فرمانده کل قوا از مواضع وحدت آفرین فرمانده ارتش

رابطه ی عقل با ایده نزد فلوطین و مقایسه ی آن با نظر ملاصدرا درخصوص وحدت و کثرت عقل - بخش دوم و پایانی نظر ملاصدرا درباره وحدت و کثرت عقل

ضیافت شام مهمانان IONS-2018 در تهران برگزار شد

ازدواج با مردی با این خصوصیات، ممنوع!!

عکس/ خداحافظی سید حسین حسینی از استقلال؟

از دوبار شهادت تا شکار تانک های دشمن

از دوبار شهادت تا شکار تانک های دشمن/ وقتی اراده پیروز میدان می شود

درباره برجام طرف مقابل از واکنش ما حیرت زده خواهد شد

ایران در چند کشور سفارتخانه دارد؟

مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد

مردم رشت از عدم تحقق وعده های اعضای شورای شهر گله مندند

مهدی چمران:جمنا حزبی را درون خود تشکیل نمی دهد

پوستر سی و یکمین دوره نمایشگاه کتاب منتشر شد

3 روز عزای عمومی در خراسان شمالی در پی فوت آیت الله مهمان نواز

سالروز ترور «محمدولی قره نی»

33 سال پیش در چنین روزی تاکید رییس جمهور بر توقف اعتراضات علیه بد حجابی

نشست خبری رییس سابق کمیته صلیب سرخ در یمن

کشت موفقانه سبزیجات در کیهان

روزنامه استخدامی استان قم | دوشنبه 3 اردیبهشت 97

سفر فرمانده نیروی دریایی ارتش  ترکیه به تهران

اهمیت تعامل و هم فکری بزرگان شیعه و مسیحیت برای تحقق صلح و عدالت جهانی

نمایش وفاق ملی در عرصه بین المللی باعث قدرت نظام جمهوری اسلامی می شود

رفیق قدیمی رقیب می شود؟

پیش از آن که دیر شود، صدای مخاطبان را باید شنید

ویدئو / چگونه در سن نوجوانی سرمایه دار شویم؟

در گفت وگوی تفصیلی با فارس مطرح شد برای پیوستن به معاهده UPOV نباید عجله کرد/ بذر ایرانی به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود

در گفت وگوی تفصیلی با فارس مطرح شد برای پیوستن به معاهده UPOV نباید عجله کرد/ بذر ایرانی به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود