مطالب مرتبط:
در نامه رییس انجمن سازندگان صنعت نفت به وزیر صنعت مطرح شد ناکامی سازندگان تجهیزات نفت در کارگروه رفع موانع ملی/ امیدی به گره گشایی مسئولان نیست
مجلس در سال 96؛ از حمله داعش تا استیضاح
وزیر خارجه فرانسه خواستار بحث در باره برنامه موشکی ایران شد
رییس تلویزیون دولتی ویتنام انتقال تجربیات رسانه ملی را خواستار شد
وزیر خارجه فرانسه خواستار بحث در باره برنامه موشکی ایران شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 11:402018-03-20سياسي

وزیر راه از رییس مجلس خواستار رفع شبه های استیضاح وزرا شد


ایرنا - وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی خواستار چاره اندیشی برای رفع برخی شبهه ها در استیضاح های اخیر شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز سه شنبه ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در این نامه تاکید کرده است: در روز 22 اسفندماه سال جاری برای سومین بار بود که درجلسه پاسخ به سوال های نمایندگان استیضاح کننده در صحن علنی مجلس شرکت می کردم.

در هر سه بار به یک مشکل روشی مواجه شدم که تمایل دارم با جنابعالی و نمایندگان محترم در میان بگذارم، شاید که در جهت اصلاح فراگرد رسیدگی بکار آید.

بر اساس ماده 223 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در استیضاح باید موضوع به صورت صریح و با ذکر مورد یا موارد، معین شود به صورت کتبی تنظیم و به هیئت رییسه تسلیم گردد.

هیئت رییسه موظف است بلافاصله طرح استیضاح را به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع نماید.

کمیسیون مکلف است حداکثر ظرف یک هفته با دعوت از استیضاح کنندگان و وزیر مربوطه موارد استیضاح را بررسی نماید.

و الی آخر.

آنچه در این ماده آمده، این است که هم موارد استیضاح باید کاملا صریح و روشن باشد و هم موارد باید قبل از طرح در جلسه علنی در کمیسیون مورد بررسی قرار گیرد.

گفته می شود که قانونگذار حکیم است و سخن بیهوده نمی گوید.

بنابراین، قاعدتا غرض از ارجاع رسیدگی به موارد استیضاح، رسیدگی به ادله و مدارک استیضاح کنندگان و پاسخ وزیران مورد استیضاح و اظهارنظر دریاره آنهاست و گرنه، ارجاع به کمیسیون و رسیدگی در آن فاقد معنی است.

** مشکلی که در فراگرد رسیدگی به این سه بار استیضاح داشتم این بود که:اولا، رسیدگی کاملا شکلی بود.

در عمل، هم نمایندگان استیضاح کننده و هم اعضای کمیسیون تخصصی صلاحیتی برای کمیسیون در رسیدگی به موارد استیضاح قائل نبودند.

لذا موضوع رسیدگی در کمیسیون در عمل، فاقد هرگونه معنی و اثر واقعی بود.

ثانیا، استیضاح کنندگان از ارایه اسناد و مدارک خود در کمیسیون خودداری می کردند و اغلب می گفتند که ما مدارک را در صحن مجلس ارایه خواهیم داد.

باز هم اگر قرار است که مدارک در کمیسیون مورد مداقه و بررسی قرار نگیرد، رسیدگی به موارد استیضاح چه معنی و مفهومی خواهد داشت؟ثالثا، با توجه به قید محدودیت یک هفته، اغلب فرصت طرح تمام موارد وجود ندارد و گاهی استیضاح کنندگان اصرار به طرح استیضاح در صحن علنی مجلس، حتی قبل از رسیدگی شکلی به موارد استیضاح را دارند.

نکته دیگر این است که براساس تبصره 3 ماده 226، استیضاح کنندگان مجاز نخواهند بود در ضمن ارائه دلایل و توضیحات خود، موضوعات دیگری را که به مورد استیضاح مربوط نیست مورد بحث قرار دهند.

در هر سه استیضاح شاهد طرح موضوع های خارج از موارد استیضاح به عنوان برگ های کوبنده استیضاح کنندگان در آخرین مراحل رسیدگی به استیضاح در صحن علنی مجلس بودم.

در آیین دادرسی هم هر مدرکی که قرار است بر علیه متهمی مورد استناد قرار گیرد، پیش از طرح در دادگاه در اختیار متهم قرار می گیرد تا توضیح های وی شنیده شود.

حال چگونه در مورد استیضاح که اتهامی هم در کار نیست و صرفا درخواست توضیح است، بدون آگاهی قبلی و به صورت دفعی و ناگهانی موارد در صحن علنی طرح می شود که وزیر باید فی المجلس بشنود و پاسخ دهد؟ آیا واقعا تصور می فرمایید که چنین چیزی ممکن است که وزیری درباره میلیون ها نامه و مدرک در لحظه بدون رویت آن ها حضور ذهن داشته باشد؟نکته آخر آنکه در جریان رسیدگی به استیضاح گاهی پیش می آید که افراد افتراها و اتهام هایی را به وزیر و سایر افراد غایب نسبت می دهند که بعضا دارای مجازات های قانونی و حد شرعی است.

گویا برای این موضوع نیز هیچ حد و مرزی پیش بینی نشده است.

باز، اگر موارد پیش از طرح در جلسه علنی در کمیسیون تخصصی طرح می شد، امکان دفاع وارائه توضیح فراهم می آمد.

لیکن در وضعیت موجود و باتوجه به محدودیت زمان، امکان پاسخگوی به بسیاری از شبهه ها و اتهام ها وجود ندارد و مسائل به صورت ابهام در اذهان عمومی باقی می ماند.

از این رو از جنابعالی و کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس درخواست دارم که موارد فوق را مورد مداقه و چاره جویی قرار دهید، باشد که جلسه رسیدگی به استیضاح منصفانه تر، سودمندتر و روشنگرتر شود.

پیشاپیش از حسن توجه جنابعالی و نمایندگان محترم سپاسگزارم - عباس آخوندی ، وزیر راه و شهرسازی
کلید واژه ها: استیضاح - مجلس شورای اسلامی - مجلس - رییس مجلس شورای اسلامی - رییس مجلس - وزیر راه و شهرسازی - وزیر - وزیر راه - شهرسازی - نامه - اسلامی - ماده - علی لاریجانی - عباس آخوندی - ایرنا - شورای - وزارت راه - صورت - مشکل - لاریجانی - مفهومی - آخوندی - اسناد - اصلاح - گزارش - وزارت - تسلیم - مجاز - آیین - شنبه

آخرین اخبار سرویس:

وزیر راه از رییس مجلس خواستار رفع شبه های استیضاح وزرا شد

وزیر راه از رییس مجلس خواستار رفع شبه های استیضاح وزرا شد