مطالب مرتبط:
تحول، نیازمند تفکرات جدید است/ از ICT برای افزایش بهره وری در کشور استفاده کنیم
مدارس کشور تعطیل شد/ اصرار مسئولان آموزش و پرورش برای دایر بودن مدارس نتیجه نداد
آخرین انتصابات سال 96 آموزش و پرورش/ «ورناصری» سرپرست معاونت فنی سازمان نوسازی مدارس شد
موزه حیات وحش آموزش و پرورش لرستان آماده بازدید مسافران نورزی شد
آموزش 240قرآن آموز در دارالقرآن المهدی خسروشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 11:052018-03-20اقتصادي

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش


اگر آموزش در محیط یاددهی و یادگیری الکترونیکی باشد، می تواند تا 90 درصد افزایش پیدا کند و رسالت کلاس های هوشمند هم همین است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، همان طور که مسوولان معتقدند فناوری اطلاعات و ابزارهایی که در زمینه کامپیوتری مطرح هستند، آموزش را دگرگون کرده اند.

با این ابزار می توان هوش دانش آموزان را تغییر داد.

دانش آموزان قابلیت یادگیری دارند و استفاده از ابزار فناوری اطلاعات هوش آن ها را افزایش می دهد و این موضوع در تحقیقاتی که در دنیا انجام شده به اثبات رسیده است.

در ماده 69 برنامه ششم توسعه آمده است: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان فناوری اطلاعات) با رعایت مصوبات شورای عالی فضای مجازی مکلف است با همکاری وزارت آموزش و پرورش، تا پایان سال دوم اجرای قانون برنامه هوشمندسازی مدارس، امکان دسترسی الکترونیکی به کتب درسی، کمک آموزشی، حل اشکال، آزمون و مشاوره تحصیلی، بازی های رایانه ای آموزشی، استعدادسنجی، آموزش مهارت های حرفه ای، مهارت های فنی و اجتماعی را به صورت رایگان برای کلیه دانش آموزان شهرهای زیر 20 هزار نفر و روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ فراهم کند.

دولت برای تأمین هزینه های این ماده می تواند از مشارکت بخش غیردولتی استفاده کند.

هزینه های مذکور به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی تلقی می شود.

دگرگونی آموزش با ابزارهای فناوری اطلاعات در این باره رحمان عیسی زاده -مسئول گروه هوشمندسازی مدارس در وزارت آموزش و پرورش- پیش از این با اشاره به دگرگونی آموزش با استفاده از فناوری اطلاعات" و ابزارهای مربوط به آن، از لزوم تولید محتوا و بومی سازی اطلاعات در جهت بی نیازی از خارجی ها سخن گفته بود.

وی در پاسخ به ضرورت هوشمندسازی مدارس با توجه به حجم بالای هزینه های آن نیز اظهار کرده است: این که شما از یک ابزار فناوری اطلاعات برای آموزش و پرورش استفاده کنید بحثی ندارد، زیرا بسیار روی این موضوع کار شده و از سال 1976 که رایانه آمد، این تحقیقات شروع شده است، البته رایانه در اوایل کار برای بحث آموزش نبود و کشورها تنها از آن برای کارهای آماری و دفاعی استفاده می کردند، اما این ابزار کم کم اگر وارد آموزش شود یادگیری را متحول می کند.

افزایش یادگیری با آموزش الکترونیکی تا 90 درصد در این راستا کارشناس برنامه ریزی و توسعه مدارس هوشمند اداره کل شهرستان های تهران معتقد است با توجه به هرم یادگیری، در آموزش سنتی که معلم در تدریس خود فقط سخنرانی کند، در نقطه اوج خود تنها 20 درصد تاثیر مثبت در مانایی اطلاعات در حافظه مخاطب را دارد؛ در صورتی که اگر آموزش در محیط یاددهی و یادگیری الکترونیکی باشد، می تواند تا 90 درصد هم افزایش پیدا کند و رسالت کلاس هوشمند هم رسیدن به همین شرایط است.

سیدعباس حسینی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از ابتدای فرآیند هوشمندسازی که به طور جدی تر از سال 1390در استان تهران صورت پذیرفت، اولویت انجام کار و سیاست بر آن بوده که در هر مدرسه حداقل یک کلاس هوشمند وجود داشته باشد، گفت: در مدل مفهومی مدارس هوشمند، در محور تجهیز سخت افزاری مدرسه، وجود یک کامپیوتر یا دیتاپروژکتور در کلاس درس لازم است.

در حال حاضر 90 درصد مدارس شهرستان های تهران حداقل یک کلاس هوشمند و به لحاظ کلاسی هم 51 درصد یعنی نیمی از کلاس های درس استان به سخت افزارهای مربوطه مجهز هستند.

وی با بیان اینکه یکی از دیگر محورهای مهم در هوشمندسازی مراکز آموزشی موضوع زیرساخت ارتباطی بین آن ها است، توضیح داد: در عصر حاضر که عصر سهولت دسترسی به منابع اطلاعاتی و آموزشی برای فرهنگیان و دانش آموزان محقق است، اینکه مدارس به عنوان پایگاه دسترسی به برترین سایت های مرجع آموزشی کشور باشند و به مواد و رسانه های آموزشی دسترسی پرسرعت داشته باشند و از سمتی دیگر نیز به یکدیگر متصل باشند، قطعا نیازمند زیرساختی است که وزارت ارتباطات باید در بهسازی آن نقش به سزایی داشته باشد.

کیفیت نامطلوب ارتباط بر بستر سیم مسی این کارشناس در ادامه گفت: متاسفانه ارتباط بر بستر سیم مسی در برخی مناطق دور از مرکز پایتخت کیفیت مطلوب را ندارد و مورد نارضایتی مدیران مناطق روستایی ما است که وزارت ارتباطات باید بستری مبتنی بر فناوری جدید فیبر نوری با دسترسی سریع و حق اشتراک بسیار ارزان تر از آنچه به عموم مردم عرضه می شود، به تمام مدارس مناطق دور و نزدیک شهرستان های تهران فراهم کند.

در حال حاضر مذاکراتی درباره برقراری سرویسFTTH با قیمت ارزان تر با برخی ادارات کل مخابرات تهران انجام داده ایم که هنوز صرفه اقتصادی برای عموم مدارس دولتی را ندارد و نیازمند نگاه غیرتجاری و البته آموزشی مسئولین ذی ربط است.

حسینی با بیان اینکه مدل مفهومی مدرسه هوشمند پنج محور را شامل می شود که توسط وزارت آموزش و پرورش معرفی شده است، گفت: مرحله اول زیرساخت توسعه یافته فناوری اطلاعات است که به همکاری بیشتر وزارت آموزش و پرورش و ارتباطات نیاز دارد تا اینترنت و اینترانت پرسرعت به دست عموم مردم و مراکز علمی و آموزشی برسد.

وی ادامه داد: محور بعدی، محیط یاددهی و یادگیری مبتنی بر محتوای چندرسانه ای است که پرچمدار آن سایت اینترنتی رشد است.

این سایت زیر نظر سازمان پژوهش وزارت آموزش و پرورش فعالیت می کند که انواع محتوا و اجزاء آموزشی برای مقاطع مختلف تحصیلی به تفکیک دروس آماده دانلود توسط دانش آموزان و معلمین است.

کارشناس برنامه ریزی و توسعه مدارس هوشمند اداره کل شهرستان های تهران با بیان اینکه ابعاد دیگر هوشمندسازی وجود سامانه های نرم افزاری هوشمند است، افزود: انجام الکترونیکی و هوشمندسازی فعالیت های داخل مدرسه از حضور و غیاب دانش آموزان تا برگزاری آزمون آنلاین و کارنامه الکترونیکی یا ارتباط با اولیا از طریق وب سایت مدرسه از نمونه این فعالیت ها هستند که بخش عمده آن ها در پرتال وزارتی همگام به صورت رایگان در حال خدمت سانی به عموم مدارس کشور است.

تولید محتوای الکترونیک؛ اولویت قابل توجه مدیران حسینی ادامه داد: یکی از اولویت های مدیران ما وجود محتوای الکترونیکی آموزشی است.

چندین سال است در سایت رشد تمام محتواهای درسی و کتب آموزشی و مطالبی که مربوط به کتب درسی است، توسط معلمان مجرب گردآوری و تولید شده و جهت استفاده عموم بارگذاری می شود.

جشنواره های تولید محتوا هم هر ساله برگزار می شود تا بهترین مواد آموزشی از معلمان سراسر کشور جمع آوری شده و در همین سایت رشد که هم در اینترنت و هم اینترانت قابل دسترسی است قرار گیرد.

اگر وزارت ارتباطات آن بستر را با فناوری های جدیدتر و البته با تعرفه های ارزان تر فراهم کند، معلمان می توانند بهتر از قبل بهترین فیلم های و اجزاء آموزشی را در فرایند تدریس هوشمند خود استفاده کنند.

وی محور اصلی دیگر را برخورداری از معلمان آموزش دیده در حوزه فناوری اطلاعات اعلام کرد و گفت: اگر همه موارد انجام شود اما معلم توانمندی لازم را در استفاده از تجهیزات نداشته باشد، کلاس درس هوشمند عملا غیرقابل استفاده می شود.

در این زمینه در سال های اخیر آموزش های زیادی صورت گرفته در یک سال اخیر که فرآیند آموزش مهارت های فناورانه معلمان توسط خود وزارت آموزش و پرورش الکترونیکی شد و به صورت آنلاین صورت می گیرد، مشارکت معلمان چندین برابر بیشتر شده است و امیدواریم کمتر با پدیده فناوری گریزی در معلمان با سابقه تر روبرو باشیم.

کارشناس برنامه ریزی و توسعه مدارس هوشمند اداره کل شهرستان های تهران در ادامه با اشاره به دوره های آموزشی ضمن خدمتی که در حوزه هوشمندسازی به معلمان انجام می شود، گفت: در نظرسنجی که اخیرا از مدیران مدارس انجام شد که از ابعاد هوشمندسازی لازم است روی کدام بخش تمرکز شود، آنها نیاز اول را در آموزش معلمان خود در خصوص نحوه استفاده از تجهیزات و نرم افزارهای تولید محتوا ارزیابی کردند.

حسینی همچنین خاطرنشان کرد: محور آخر هم ارتباط یکپارچه رایانه ای مدارس با یکدیگر است که لازم و ملزوم آن توسعه زیرساخت برقراری این ارتباط است تا مدارس از طریق نرم افزارها و سامانه های مربوطه به هم وصل شوند و در یک محفل علمی به تبادل دانش و تجربه بپردازند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فناوری اطلاعات - آموزش - اطلاعات - فناوری - هوشمند - آموزش و پرورش - دانش آموزان - وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات - مدارس - افزایش - هزینه - شورای عالی فضای مجازی - برنامه - بازی های رایانه ای - برنامه ششم توسعه - وزارت - وزارت ارتباطات - درصد - برنامه ریزی - توسعه - فضای مجازی - ارتباطات - ماده - صورت - دولت - محیط - بهره وری - سخنرانی - اجتماعی - روستاها

آخرین اخبار سرویس:
بررسی مزایا و معایب بازار ثانویه ارزی

یک استاد دانشگاه: در چنین شرایطی نمی توان از خصوصی سازی صحبت کرد

علیرضا گرشاسبی، سمیه نعمت اللهی صادرات محصولات با فناوری بالا و قدرت های اقتصادی نوظهور؛ واکاوی مولفه های مرتبط در اقتصاد ایران

پتروشیمی ها مصالح ملی و اقتصاد ملی را بیش از منافع خود مدنظر قرار دهند

قیمت انواع رنو تولید داخل در بازار

فرهنگیان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می گویند؟

مهدی رضایی، پریسا یعقوبی منظری وضعیت تجارت کالایی ایران و ترکیه از منظر زنجیره ارزش جهانی

تسهیلات جدید گمرکی میان ایران و جمهوری آذربایجان

دلار چه تاثیری روی مسکن مهر داشته؟

زیان اقتصاد جهان از تحصیلات پایین زنان

36 درصد از ظرفیت تولید برق کشور بلااستفاده است مشترکین پرمصرف عامل اصلی تولید غیراقتصادی برق در ایران

فریبرز درتاج، عباس عباس پور، سارا شریعت، علی دلاور، اسماعیل سعدی پور طراحی مدل پرورش تفکر استراتژیک و خلاق در مدیران

پولی که ایرلاین های ایرانی از دست می دهند

آیا می توان شتاب حرکت زمین را اندازه گرفت؟

گزارش میدانی دیجیاتو از سهم 50 درصدی قطعات تقلبی در بازار؛ هزینه نگهداری از خودرو هر روز بیشتر می شود

بازی برای صلح؛ نگاهی به تاریخچه سری متال گیر [تماشا کنید]

پروانه قلی پور، محمد مهدی مظفری اولویت بندی شاخص های تاثیرگذار بر توسعه محصولات سبز

قطعی برق دست کم تا دو هفته آینده ادامه دارد

آبشار مارگون تعطیل شد

رضا اکبری موانع و چالش های شکل گیری هویت مطلوب دینی - موانع درونی

مظنه آپارتمان در منطقه صادقیه

راهکارهایی برای جلوگیری از رشد تورم دولت به اندازه ی جیبش خرج کند

3 راهکار موثر برای کاهش مصرف برق در کولرهای آبی

بی نظمی در اقتصاد کشور

مهدیه احمدی کمالی، حسین عباسی اسفنجانی، حسین میرزایی بررسی عملکرد منطقه آزاد تجاری- صنعتی از منظر صادرات

بهره مندی از ظرفیت صنایع کوچک برای مقابله با تحریم ها/ بنگاه هایی که فشار تحریم را کاهش می دهند

پیش بینی بانک معتبر فرانسوی از روند قیمت جهانی طلا

اثرگذاری دلار بر تجهیزات مسکن مهر

جوان ترین میلیاردر تاریخ آمریکا را بشناسید

مهدی نصراللهی، محمدرضا فتحی، حمید نظری بررسی تاثیر مدیریت کیفیت جامع بر عملکرد مالی شرکت های شهرک صنعتی

ایرلاین های ایرانی فرصت جهانی را از دست می دهند؟

پارک شناور ساخته شده از ضایعات پلاستیکی

باغچه های خانگی و نظام غذایی منعطف تر

کریم اسگندری تبیین مدل کیفیت خدمات الکترونیکی بانک بر اساس هوش رقابتی

بزرگ‎ترین کارخانه تولید آب میوه 100 درصد طبیعی خاورمیانه افتتاح شد

کاهش قیمت نهاده های دامی/برنامه ای برای صادرات تخم مرغ نداریم

امسال 266 میلیارد تومان مالیات در استان زنجان تقسیط شده است

پارک شناور ساخته شده از ضایعات پلاستیکی

شهر شیراز 12 موزه کم دارد

کم ترین درآمد نفتی در سال 79 و بیش ترین در سال 90 حاصل شد

اعتبار قولنامه محضری از قولنامه بنگاهی بیشتر است

ایران پر از نازک نارنجی می شود؟

بازاریابی؛ حلقه مفقوده زنجیره تولید و مصرف پوشاک

ممنوعیت فعالیت واحدهای تولیدی تا شعاع 120 کیلومتری تهران

افزایش لجام گسیخته اجاره بها در تهران

کارت زرد به مدیران صنعت و کشاورزی

یارانه روستاها را به شهرهای بی امکانات تبدیل کرده است

تهران در مقابل بحران تاب می آورد اما...

سیدحبیب الله میرغفوری، علی مروتی شریف آبادی، امیراحسان زاهدی طراحی مدل یکپارچه توسعه سطح نوآوری و تجاری سازی شرکت های دانش بنیان ایران

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

شناسایی خریداران عمده سکه/ برخورد با سوءاستفاده کنندگان ارز مسافری

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

«کفه نمکی بردسکن» قابلیت ثبت جهانی را دارد

اختلاف حساب 300 میلیون دلاری درآمد صندوق از فروش نفت/ حسابرسی ویژه درخواست کردیم

اگر کره از ما نفت نخرد، باید واردات محصولات "سامسونگ" و "ال جی" به ایران را ممنوع کنیم/ به راحتی می توانیم جای کره ای ها را در بازار لوازم الکترونیکی پر کنیم

حل مشکلات اقتصادی نیازمند گرفتن تصمیمات سخت است/نتوانستیم ریشه های واقعی تورم را بخشکانیم / اقتصاد ما هنوز آسیب پذیر است

کاهش ذخیره سد تامین کننده آب شرب 5 استان

هشدار فائو نسبت به صید بی رویه ماهی

افزایش استفاده از پساب تصفیه خانه ها برای آبیاری فضای سبز تهران

بهترین کشورهای جهان برای کار کردن اتباع خارجی کدامند؟

پایان داستان واردات با بهینه سازی کشت حبوبات

روسیه ممکن است تولید نفت خود را باز هم افزایش دهد

چه کالایی ارزش تهاتر با نفت را دارد؟

با بیت کوین خودروی بی. ام. و بخرید!

پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

بازار بلیط پروازهای خارجی

خلبان «امین امیر صادقی» آزاد شد

خاموشی نورپردازی ها، برج های نوری و آب نماها تا خروج از بحران

تعداد تولید ماهانه خودروسازان کاهش یافت

7 خوان واردات و مصائب مقررات جدید ارزی بانک مرکزی

هم پیمانی خرس روسی و شیر ایرانی برای مقابله با عقاب آمریکایی

«هوندا» با فناوری چاپ سه بعدی خودرو الکتریکی ساخت

گلناز اژدری، محمد لگزیان، علی شیرازی، بی بی مرجان فیاضی نوآوری و خلاقیت در اجرای اقدامات مدیریت منابع انسانی در شرکت های دانش بنیان

قطعی برق دست کم تا دو هفته آینده در کشور ادامه دارد

آمریکا با یکی از فقیرترین کشورهای دنیا هم جنگ تجاری به راه انداخت

بدهی آرژانتین در سال 2018به 65 درصد تولید ناخالص ملی می رسد

فهرست اقلام قیر مشمول استاندارد اجباری اعلام شد

پتروشیمی های پاک از پرداخت عوارض آلایندگی معاف می شوند

تمامی خودروهای پژو 2008 ثبت نامی تحویل مشتریان می شود

برداشت بامیه در شهرستان دره شهر

صادرات گاز به عمان به کجا رسید؟

توافق گمرک ایران و آذربایجان برای تسهیل و توسعه تجارت

قطعی برق دستکم تا دو هفته آینده در کشور ادامه دارد

از «سقوط بیش از 4400 واحدی شاخص کل بورس» تا «جنگ تجاری آمریکا بر سر لباس های کهنه وارداتی »

آمار عجیب خروج ارز برای واردات فندک!

آلزایمر سیاسی رضا پهلوی

مهندس نقشه بردار از چنگ آدم ربایان آزاد شد/ هیچ وجه نقدی پرداخت نشد

واردات لاستیک فرغون 6 میلیاردی شد + جدول

طرز تهیه شیرینی نان چرخی

تکمیل طرح های نیمه تمام آبی 50 سال زمان می خواهد!

نیازهای سوختی تونس از طریق قاچاق از لیبی تامین می شود

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24 تیر

طوطی و بقال

بیش از 5000 دستگاه ، پژو 2008 تحویل مشتریان شده

برگزاری همایش بهینه سازی مصرف آب و برق ویژه بانوان شاغل در ادارات استان

اولویت بندی ثبت سفارش با ارز رسمی در وزارتخانه ها

افزایش کیفیت نان با گلایه های نانوایان

قطعی برق دستکم تا دو هفته آینده در کشور ادامه دارد

چرخش 180 درجه ای شفر

توقف صعود «تسه»ها

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش