مطالب مرتبط:
تحول، نیازمند تفکرات جدید است/ از ICT برای افزایش بهره وری در کشور استفاده کنیم
مدارس کشور تعطیل شد/ اصرار مسئولان آموزش و پرورش برای دایر بودن مدارس نتیجه نداد
آخرین انتصابات سال 96 آموزش و پرورش/ «ورناصری» سرپرست معاونت فنی سازمان نوسازی مدارس شد
موزه حیات وحش آموزش و پرورش لرستان آماده بازدید مسافران نورزی شد
آموزش 240قرآن آموز در دارالقرآن المهدی خسروشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 11:052018-03-20اقتصادي

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش


اگر آموزش در محیط یاددهی و یادگیری الکترونیکی باشد، می تواند تا 90 درصد افزایش پیدا کند و رسالت کلاس های هوشمند هم همین است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، همان طور که مسوولان معتقدند فناوری اطلاعات و ابزارهایی که در زمینه کامپیوتری مطرح هستند، آموزش را دگرگون کرده اند.

با این ابزار می توان هوش دانش آموزان را تغییر داد.

دانش آموزان قابلیت یادگیری دارند و استفاده از ابزار فناوری اطلاعات هوش آن ها را افزایش می دهد و این موضوع در تحقیقاتی که در دنیا انجام شده به اثبات رسیده است.

در ماده 69 برنامه ششم توسعه آمده است: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان فناوری اطلاعات) با رعایت مصوبات شورای عالی فضای مجازی مکلف است با همکاری وزارت آموزش و پرورش، تا پایان سال دوم اجرای قانون برنامه هوشمندسازی مدارس، امکان دسترسی الکترونیکی به کتب درسی، کمک آموزشی، حل اشکال، آزمون و مشاوره تحصیلی، بازی های رایانه ای آموزشی، استعدادسنجی، آموزش مهارت های حرفه ای، مهارت های فنی و اجتماعی را به صورت رایگان برای کلیه دانش آموزان شهرهای زیر 20 هزار نفر و روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ فراهم کند.

دولت برای تأمین هزینه های این ماده می تواند از مشارکت بخش غیردولتی استفاده کند.

هزینه های مذکور به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی تلقی می شود.

دگرگونی آموزش با ابزارهای فناوری اطلاعات در این باره رحمان عیسی زاده -مسئول گروه هوشمندسازی مدارس در وزارت آموزش و پرورش- پیش از این با اشاره به دگرگونی آموزش با استفاده از فناوری اطلاعات" و ابزارهای مربوط به آن، از لزوم تولید محتوا و بومی سازی اطلاعات در جهت بی نیازی از خارجی ها سخن گفته بود.

وی در پاسخ به ضرورت هوشمندسازی مدارس با توجه به حجم بالای هزینه های آن نیز اظهار کرده است: این که شما از یک ابزار فناوری اطلاعات برای آموزش و پرورش استفاده کنید بحثی ندارد، زیرا بسیار روی این موضوع کار شده و از سال 1976 که رایانه آمد، این تحقیقات شروع شده است، البته رایانه در اوایل کار برای بحث آموزش نبود و کشورها تنها از آن برای کارهای آماری و دفاعی استفاده می کردند، اما این ابزار کم کم اگر وارد آموزش شود یادگیری را متحول می کند.

افزایش یادگیری با آموزش الکترونیکی تا 90 درصد در این راستا کارشناس برنامه ریزی و توسعه مدارس هوشمند اداره کل شهرستان های تهران معتقد است با توجه به هرم یادگیری، در آموزش سنتی که معلم در تدریس خود فقط سخنرانی کند، در نقطه اوج خود تنها 20 درصد تاثیر مثبت در مانایی اطلاعات در حافظه مخاطب را دارد؛ در صورتی که اگر آموزش در محیط یاددهی و یادگیری الکترونیکی باشد، می تواند تا 90 درصد هم افزایش پیدا کند و رسالت کلاس هوشمند هم رسیدن به همین شرایط است.

سیدعباس حسینی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از ابتدای فرآیند هوشمندسازی که به طور جدی تر از سال 1390در استان تهران صورت پذیرفت، اولویت انجام کار و سیاست بر آن بوده که در هر مدرسه حداقل یک کلاس هوشمند وجود داشته باشد، گفت: در مدل مفهومی مدارس هوشمند، در محور تجهیز سخت افزاری مدرسه، وجود یک کامپیوتر یا دیتاپروژکتور در کلاس درس لازم است.

در حال حاضر 90 درصد مدارس شهرستان های تهران حداقل یک کلاس هوشمند و به لحاظ کلاسی هم 51 درصد یعنی نیمی از کلاس های درس استان به سخت افزارهای مربوطه مجهز هستند.

وی با بیان اینکه یکی از دیگر محورهای مهم در هوشمندسازی مراکز آموزشی موضوع زیرساخت ارتباطی بین آن ها است، توضیح داد: در عصر حاضر که عصر سهولت دسترسی به منابع اطلاعاتی و آموزشی برای فرهنگیان و دانش آموزان محقق است، اینکه مدارس به عنوان پایگاه دسترسی به برترین سایت های مرجع آموزشی کشور باشند و به مواد و رسانه های آموزشی دسترسی پرسرعت داشته باشند و از سمتی دیگر نیز به یکدیگر متصل باشند، قطعا نیازمند زیرساختی است که وزارت ارتباطات باید در بهسازی آن نقش به سزایی داشته باشد.

کیفیت نامطلوب ارتباط بر بستر سیم مسی این کارشناس در ادامه گفت: متاسفانه ارتباط بر بستر سیم مسی در برخی مناطق دور از مرکز پایتخت کیفیت مطلوب را ندارد و مورد نارضایتی مدیران مناطق روستایی ما است که وزارت ارتباطات باید بستری مبتنی بر فناوری جدید فیبر نوری با دسترسی سریع و حق اشتراک بسیار ارزان تر از آنچه به عموم مردم عرضه می شود، به تمام مدارس مناطق دور و نزدیک شهرستان های تهران فراهم کند.

در حال حاضر مذاکراتی درباره برقراری سرویسFTTH با قیمت ارزان تر با برخی ادارات کل مخابرات تهران انجام داده ایم که هنوز صرفه اقتصادی برای عموم مدارس دولتی را ندارد و نیازمند نگاه غیرتجاری و البته آموزشی مسئولین ذی ربط است.

حسینی با بیان اینکه مدل مفهومی مدرسه هوشمند پنج محور را شامل می شود که توسط وزارت آموزش و پرورش معرفی شده است، گفت: مرحله اول زیرساخت توسعه یافته فناوری اطلاعات است که به همکاری بیشتر وزارت آموزش و پرورش و ارتباطات نیاز دارد تا اینترنت و اینترانت پرسرعت به دست عموم مردم و مراکز علمی و آموزشی برسد.

وی ادامه داد: محور بعدی، محیط یاددهی و یادگیری مبتنی بر محتوای چندرسانه ای است که پرچمدار آن سایت اینترنتی رشد است.

این سایت زیر نظر سازمان پژوهش وزارت آموزش و پرورش فعالیت می کند که انواع محتوا و اجزاء آموزشی برای مقاطع مختلف تحصیلی به تفکیک دروس آماده دانلود توسط دانش آموزان و معلمین است.

کارشناس برنامه ریزی و توسعه مدارس هوشمند اداره کل شهرستان های تهران با بیان اینکه ابعاد دیگر هوشمندسازی وجود سامانه های نرم افزاری هوشمند است، افزود: انجام الکترونیکی و هوشمندسازی فعالیت های داخل مدرسه از حضور و غیاب دانش آموزان تا برگزاری آزمون آنلاین و کارنامه الکترونیکی یا ارتباط با اولیا از طریق وب سایت مدرسه از نمونه این فعالیت ها هستند که بخش عمده آن ها در پرتال وزارتی همگام به صورت رایگان در حال خدمت سانی به عموم مدارس کشور است.

تولید محتوای الکترونیک؛ اولویت قابل توجه مدیران حسینی ادامه داد: یکی از اولویت های مدیران ما وجود محتوای الکترونیکی آموزشی است.

چندین سال است در سایت رشد تمام محتواهای درسی و کتب آموزشی و مطالبی که مربوط به کتب درسی است، توسط معلمان مجرب گردآوری و تولید شده و جهت استفاده عموم بارگذاری می شود.

جشنواره های تولید محتوا هم هر ساله برگزار می شود تا بهترین مواد آموزشی از معلمان سراسر کشور جمع آوری شده و در همین سایت رشد که هم در اینترنت و هم اینترانت قابل دسترسی است قرار گیرد.

اگر وزارت ارتباطات آن بستر را با فناوری های جدیدتر و البته با تعرفه های ارزان تر فراهم کند، معلمان می توانند بهتر از قبل بهترین فیلم های و اجزاء آموزشی را در فرایند تدریس هوشمند خود استفاده کنند.

وی محور اصلی دیگر را برخورداری از معلمان آموزش دیده در حوزه فناوری اطلاعات اعلام کرد و گفت: اگر همه موارد انجام شود اما معلم توانمندی لازم را در استفاده از تجهیزات نداشته باشد، کلاس درس هوشمند عملا غیرقابل استفاده می شود.

در این زمینه در سال های اخیر آموزش های زیادی صورت گرفته در یک سال اخیر که فرآیند آموزش مهارت های فناورانه معلمان توسط خود وزارت آموزش و پرورش الکترونیکی شد و به صورت آنلاین صورت می گیرد، مشارکت معلمان چندین برابر بیشتر شده است و امیدواریم کمتر با پدیده فناوری گریزی در معلمان با سابقه تر روبرو باشیم.

کارشناس برنامه ریزی و توسعه مدارس هوشمند اداره کل شهرستان های تهران در ادامه با اشاره به دوره های آموزشی ضمن خدمتی که در حوزه هوشمندسازی به معلمان انجام می شود، گفت: در نظرسنجی که اخیرا از مدیران مدارس انجام شد که از ابعاد هوشمندسازی لازم است روی کدام بخش تمرکز شود، آنها نیاز اول را در آموزش معلمان خود در خصوص نحوه استفاده از تجهیزات و نرم افزارهای تولید محتوا ارزیابی کردند.

حسینی همچنین خاطرنشان کرد: محور آخر هم ارتباط یکپارچه رایانه ای مدارس با یکدیگر است که لازم و ملزوم آن توسعه زیرساخت برقراری این ارتباط است تا مدارس از طریق نرم افزارها و سامانه های مربوطه به هم وصل شوند و در یک محفل علمی به تبادل دانش و تجربه بپردازند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فناوری اطلاعات - آموزش - اطلاعات - فناوری - هوشمند - آموزش و پرورش - دانش آموزان - وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات - مدارس - افزایش - هزینه - شورای عالی فضای مجازی - برنامه - بازی های رایانه ای - برنامه ششم توسعه - وزارت - وزارت ارتباطات - درصد - برنامه ریزی - توسعه - فضای مجازی - ارتباطات - ماده - صورت - دولت - محیط - بهره وری - سخنرانی - اجتماعی - روستاها

آخرین اخبار سرویس:
تاکید بر تبلیغ کالای ایرانی در شورای فرهنگ عمومی مهاباد

قرارداد احداث خط انتقال گاز ایرانشهر-چابهار فردا امضا می شود

سرما یکهزار و 300 میلیارد ریال به بخش کشاورزی مهاباد خسارت زد

آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات و ترویج کشاورزی

بازدید معاون وزیر راه وشهرسازی از محورهای ارتباطی ایلام به خوزستان + فیلم

ممنوعیت خرید و فروش ارزهای مجازی به بانک ها ابلاغ شد

تعرفه واردات تخم مرغ 5 درصد شد

1.3 میلیارد ریال برای بازسازی حمام تاریخی سردشت هزینه می شود

زعفران گران شد/افزایش قیمت لوازم خانگی از اول اردیبهشت/هزار خودرو وارداتی در فرودین ماه به کشور وارد شد

راه چاره برای جبران خسارت کشاورزان کُردستان

همایش اقتصادی و تجاری ایران و اقلیم کردستان برگزار می شود

دغدغه دلار به ورزش رسید/ وزارت ورزش: فدراسیون ها حق خرید ارز از بازار غیر رسمی را ندارند

فورتنایت به خوبی پابجی روی موبایل نیست

توقف پیش فروش سه ماهه سکه

قیمت سکه24 هزار تومان افت کرد

قیمت کود یارانه ای کشاورزی امسال افزایش نمی یابد

بانک مرکزی: استفاده از ارزهای دیجیتال ممنوع است

قیمت طرح ترافیک در سال 97 برای مردم ارزان تر شده است

پرورش سالانه 6 میلیارد سوسک برای مصارف دارویی!

تاکید بر تبلیغ کالای ایرانی در شورای فرهنگ عمومی مهاباد

500 واحد مسکن مهر شیروان تحویل متقاضیان می شود

صادرات 160 میلیون دلار کالا در خراسان شمالی هدفگذاری شد

صادرات 160 میلیون دلار کالا در خراسان شمالی هدفگذاری شد

500 واحد مسکن مهر شیروان تحویل متقاضیان می شود

صید ماهی در پلدشت

سرما یکهزار و 300 میلیارد ریال به بخش کشاورزی مهاباد خسارت زد

صادرات 160 میلیون دلار کالا در خراسان شمالی هدفگذاری شد

500 واحد مسکن مهر شیروان تحویل متقاضیان می شود

3 میلیارد ریال برای بازسازی حمام تاریخی سردشت هزینه می شود

تلاش یک فرد نابینا برای افزایش شانس استخدام معلولان

آمار خودروهای وارداتی در فرودین ماه

Amazon و Best Buy برای عرضه ی تلویزیون های هوشمند همکاری می کنند

تدابیر کارآفرینان بزرگ برای رویارویی با بحران های مالی

فال روزانه دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 97

شعار امسال روز جهانی زمین پاک: پایان دادن به آلودگی های پلاستیکی

بانک مرکزی خرید و فروش ارزهای مجازی را ممنوع کرد

تسویه سود سهام عدالت مشمولان تا هفته آینده

زهیر صیدانلو تشییع پیکر پاسدار خلبان شهید علی فتاحی

«ستاره پارس»؛ بازاری برای محصولات ایرانی

امسال، سالی دشوار در حوزه آب است

برای طزح گردشگری گاوازنگ زنجان دنبال سرمایه گذار هستیم

استاندار خراسان شمالی: باید از سیاست جدید ارزی حمایت کرد

1500 لیتر، سهمیه ماهانه سوخت هر خانوار مرزی

غنا از ایران برای آموزش کشاورزی کمک خواست

غنا از ایران برای آموزش کشاورزی کمک خواست

استاندار خراسان شمالی: باید از سیاست جدید ارزی حمایت کرد

تعرفه واردات تخم مرغ 5 درصد شد

صادرات 758 تن کیوی از نوشهر به خارج از کشور

نصب برچسب چراغ راهنما روی محصولات غذایی

برای طزح گردشگری گاوازنگ زنجان دنبال سرمایه گذار هستیم

امسال، سالی دشوار در حوزه آب است

اقدامی شایسته در دشتستان استان بوشهر

یک پنجم تولید علم جهان اسلام در ایران | ایران صدرنشین تولید علم 57 کشور اسلامی

یک پنجم تولید علم جهان اسلام در ایران | ایران صدرنشین تولید علم 57 کشور اسلامی

محیط زیست و زمین پاک را فدای توسعه ناپایدار نکنیم

اقدامات موثر بانک پارسیان در رونق تولید و کاهش بیکاری

افزایش 58درصدی تولید شمش طلا در مجتمع طلای موته

پلاستیک مخاطرات زیست محیطی گسترده ای به همراه دارد/ درخواست از مردم برای کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی

امسال، سالی دشوار در حوزه آب است

استاندار خراسان شمالی: باید از سیاست جدید ارزی حمایت کرد

برای طزح گردشگری گاوازنگ زنجان دنبال سرمایه گذار هستیم

تریلرهای جدیدی از بازی های Persona 5 Dancing Star Night و Moon Night منتشر شد

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش در شرکت دهکده جهانی آریان

رشد بی سابقه گرانی مسکن در 4 سال اخیر+ جدول

730 طرح برای ارتقای کیفیت محصولات ایران خودرو

لزوم اجرای مصوبه تشکیل خانه معمار

لزوم تعصب همه بر اقتصاد ملی و مصرف جنس داخلی

حمایت از محیط زیست با نه به کیسه های پلاستیکی

خودرو پراید با 1300 لیتر سوخت قاچاق در ایرانشهر توقیف شد

بررسی مشکلات بخش معدن خوی

افزایش فعالیت کاربران در پیام رسان های داخلی

دو پروژه مهم در ورزقان کلنگ زنی می شود

بازار گرم گیاهان خوراکی بهار در مهاباد

خرید و فروش ارزهای مجازی ممنوع شد

هشدار جهانگیری به قاچاقچیان ارز

افزایش 58 درصدی تولید شمش طلا در مجتمع طلای موته

رویش 21 نوع گیاه خوراکی درآذربایجان غربی در بهار

جهانگیری: دولت در مقابله با قاچاقچیان ارز کوتاه نمی آید

افزایش حقوق بازنشستگان در فروردین 97 اعمال نشد

حمایت از محیط زیست با نه به کیسه های پلاستیکی

خودرو پراید با 1300 لیتر سوخت قاچاق در ایرانشهر توقیف شد

رویکرد ستاد تسهیل کهگیلویه و بویراحمد تولید و اشتغال است

خرید و فروش ارزهای مجازی ممنوع شد

آغاز فصل برداشت کلزا در شهرستان جهرم

دانشگاه صنعت نفت از بلاتکلیفی خارج شد

ورود برخی خودروهای خارجی از جاده مخصوص؟!

جهانی شدن نیترات پتاسیم چهارمحال و بختیاری

متن کامل طرح تعیین ضوابط تعرفه واردات خودروها منتشر شد

داورزنی: فدراسیون ها حق خرید ارز از بازار غیر رسمی را ندارند

رویکرد بانک پارسیان در حمایت از تولید ملی و ارزش آفرینی برای مشتریان

استخدام تکنسین الکترونیک خانم در صنایع الکترونیک کهان نیرو

کسانی که شماره شبا دادند هفته بعد سود سهام عدالت خود را می گیرند

مارچ؛ ماه ناامیدکننده خودروسازان در اروپا

تخلف بزرگ شرکت های مجاز در واردات 4000 آیفون

صدور کارت هوشمند ملی برای70 درصد مردم فارس

همایش اقتصادی و تجاری ایران و اقلیم کردستان برگزار می شود

صندوق بیمه کشاورزی: بار مالی سرمازدگی فروردین 7هزارمیلیارد ریال است

قرارداد همکاری مشترک چین و شرکت دایس آنالیتیک امضا شد

تولید 100 هزار دستگاه موتور سیکلت در کشور

جهانی شدن تنها تولیدکننده اکسیدروی ونیترات پتاسیم کشور

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش