مطالب مرتبط:
صنعت نفت چگونه ملی شد؟
در نامه رییس انجمن سازندگان صنعت نفت به وزیر صنعت مطرح شد ناکامی سازندگان تجهیزات نفت در کارگروه رفع موانع ملی/ امیدی به گره گشایی مسئولان نیست
صنعت نفت چگونه ملی شد؟
تاریخ واقعی ملی شدن صنعت نفت + فیلم
نفت ملی یعنی تصمیم گیری درباره تولید در تهران گرفته شود نه لندن/ تحرک بزرگ صنعت نفت در سال 97
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 06:362018-03-20سياسي

گزارشی پیرامون سالروز ملی شدن صنعت نفت


- گروه اخبار داخلی دفاع پرس": به مناسبت سالگرد ملی شدن نفت که به گواه تاریخ، آغاز یکی از حرکت های عظیم ضد استعماری ملت ایران است حق را بر این دانستیم که از بانی و رهبر این نهضت ملی، دکتر محمد مصدق، مردی از مردم که همه ی عمر را به خدمت کشور و ملت گذراند، سخن به میان آوریم.

در ادامه به بخشی از مبارزات سیاسی مصدق در زمینه ملی کردن صنعت نفت و پی آمد های سیاسی اقدامات وی که همیشه حمایت مردم را با خود داشت و مخالفت های استعمارگران غرب و شرق و ایادی آنان را در کشور، برمی انگیخت، پرداختیم.

دکتر محمد مصدق با آغاز جنبش مشروطه براساس این که انسان نباید سلطه پذیر و نه سلطه گر باشد، زندگی سیاسی خود را آغاز کرد و تا آخرین لحظات زندگی خویش بر این عقیده استوار ماند.

خود او در این باره می گوید: در سیاست داخلی برقراری اصول مشروطیت و آزادی، و در سیاست خارجی تعقیب از سیاست منفی را باید پیشه کرد.

این هدف من بوده است و خواهد بود و تا بتوانم برای رسیدن به آن مجاهدت خواهم کرد.

مصدق در اندیشه استقلال کامل ایران و خواهان حذف هر گونه سلطه گری دول خارجی بر ایران بود.

استقلال وطن و سیاست موازنه منفی خود در این مورد می گوید: از روزی که پای سیاست های روس و انگلیس به این کشور باز شد و کشور تحت سلطه آن ها درآمد سیاستمداران کشور، سه سیاست را در پیش گرفتند: گروهی به ملیت سیاست انگلیس درآمدند.

گروهی طوق اطاعت همسایه شمالی را به گردن انداختند و جمع سوم که به استقلال کشور پای بند بودند، نفی سیاست دو طرف را اساس کار قرار دادند، که به این ترتیب به هیچ کدام از دو همسایه شمالی و جنوبی امتیازی ندهند و تلاش کنند، با استفاده از تناقض ها و معارضه های این دو سیاست استقلال کشور را محفوظ دارند.

دکتر مصدق در جای دیگر می گوید: از نظر ما اجنبی، اجنبی است.

شمال و جنوب فرق نمی کند و موازنه بین آن ها یگانه راه نجات ما است و در سایه این سیاست ما می توانیم تمام نعمت های معنوی و مادی را که مانند یک ملت مستقل حق داریم تحصیل نماییم و فقط با این سیاست ما می توانیم از آزادی ها به معنای حقیقی در تمام شئون بهره مند شویم، و بر مال و نفس خود مسلط شویم، واضح تر بگویم ما باید خود را به آن درجه استقلال واقعی برسانیم که هیچ چیز جز مصلحت ایران و حفظ قومیت و دین و تمدن خودمان محرک ما نباشد، من به عنوان یک ایرانی و مسلمان برعلیه هر چه ایرانیت و اسلامیت را تهدید کند می تازم و مبارزه می کنم.

در خرداد 1302 در همکاری با مدرس در دولتی که به ریاست مشیرالدوله برای انجام انتخابات آزاد در دوره فترت و ممانعت از نفوذ دولت به وسیله رضاخان تشکیل شد، به عنوان وزیر امور خارجه شرکت کرد و تا مهر 1302 در این سمت باقی ماند.

در این دوران کوتاه تصدی وزارت امور خارجه در مقابل زورگویی ها و فشار های امپریالیسم انگلیس مقاومت ها کرد، از جمله مانع دست یابی انگلیس به برخی از جزایر خلیج فارس، چون ابوموسی و شیخ شعیب شد و نیز حاضر نشد پرداخت وجوه بسیاری را که آن دولت در ایران برای پیشرفت مقاصد استعماری خود خرج کرده بود و بعد به ناحق از دولت ایران مطالبه می کرد، قبول کند.

بعد از سرنگونی دولت مشیرالدوله که رضاخان نخست وزیر شده بود و، چون او این پیشامد را مقدمه استقرار دیکتاتوری کامل در ایران می دانست، حاضر نشد که در کابینه رضاخان با دولت همکاری کند و سپس از سوی اهالی تهران به نمایندگی دوره پنجم مجلس شورای ملی انتخاب شد.

مصدق در این دوره که نماینده ملت بود در مجلس به طور مستقیم در مقابل رضاخان که عاملی بود تا انگلیس بتواند حاکمیت شوم خویش را بر سرنوشت این ملت ستم دیده گسترده تر کند، ایستاد.

مصدق به عنوان نماینده تهران در مقابل ماده واحده جهت تغییر سلطنت قاجاریه به سلطنت پهلوی ایستادگی کرد و به صف مخالفین که به سرپرستی مدرس تشکیل شده بود و برای نطق و سخن گفتن از آنچه که ملت می خواهند به آن ها پیوست، ولی علیرغم کوشش های مدرس و مصدق ماده واحده در مجلس به تصویب رسید و استبداد و اختناق رضاخانی بر سرنوشت ملت غیور ایران حاکم شد.

رضاخان با توطئه کودتای طرح ریزی شده به دستیاری سیاستمداران انگلیسی به اریکه قدرت تکیه زد و به نفع اربابانش بیش از پیش به فعالیت پرداخت و اختناق و استبداد رضاخانی را بر مردم ستمدیده ایران تحمیل کرد.

اما در آن مقطع از زمان تنها مدرس و مصدق و با جمع قلیلی از مردم بودند که در مقابل با این عامل امپریالیسم به ستیز برخاستند و برای رهایی مردم ستمدیده ایران به مبارزه خویش بر علیه استبداد و استعمار ادامه دادند و به دفاع از سیاست موازنه عدمی برخاستند و از حقوق ملت دفاع کردند.

مصدق این چهره ملی و ضد استعماری پس از 16 سال برکناری از صحنه سیاست در دوران محمدرضا پهلوی دوباره به عنوان نماینده اول تهران انتخاب شد و فعالیت های سیاسی، اجتماعی خود را از سر گرفت.

مصدق این الگوی مبارزه ملی ضد استعمار با آن همه اختناق و نظام پلیسی که در مجلس سایه افکنده بود بی هیچ واهمه و ترسی بر علیه سیاست های ضد مردمی مبارزه کرد.

مبارزه بزرگ ملی قبل از این که مسئله نفت در مجلس شورا مطرح شود و در زمان کابینه سهیلی در آبان ماه سال 1322 نمایندگانی از جانب شرکت انگلیس رویال دچ شل و در اسفند ماه همان سال، نماینده دیگری از جانب یک کمپانی دیگر آمریکایی به نام استاندارد و اکوئم اویل کمپانی و بلافاصله بعد از چند ماه نماینده دیگری از جانب یک کمپانی دیگر آمریکایی به نام سینگلر جهت مذاکره در خصوص اخذ امتیازاتی در نواحی جدید (خارج از حدود امتیاز نفت جنوب) به ایران آمدند.

گروه های مختلفی برای گرفتن امتیاز برای اربابانشان، انگلیس ها آمریکایی ها و روسی ها و در مقابل این سه دسته ایرانی های وطن پرست برای کسب حقوق ملت فریاد برمی آوردند و هرگونه امتیازی را به دول بیگانه محکوم می کردند.

در این جریانات که شوروی نماینده هایی را برای کسب امتیاز قسمت شمال به ایران فرستاده بود نتوانستند با دولت وقت آن زمان کنار بیایند و از این رو که پیشنهادات شوروی پذیرفته نشد حزب توده در 5 آبان 1323 به پشتیبانی از نماینده شوروی و مخالفت با دولت میتینگی را ترتیب دادند که در آن میتینگ سربازان مسلح شوروی نماینده اعزامی خود را اسکورت می کردند و در این میتینگ هرگونه امتیاز به انگلیس و آمریکا را محکوم کردند و خواستار امتیاز به نفع شوروی را اعلام کردند.

اما مصدق این نماینده دلسوز ملت دو روز بعد نطقی تحت عنوان موازنه منفی به سود ملت ایران است، ایراد کرد و از آن هایی که طالب ترقی و تعالی میهن بودند دعوت به مبارزه کرد.

همچنین دادن هر گونه امتیاز به شرق، جنوب و شمال را محکوم کرد و گفت: ملت ایران هیچ وقت با موازنه مثبت موافقت نخواهد کرد، و از اولین روزی که من وارد مجلس شده ام با قرارداد مالی و هر عملیاتی که دولت های بعد از شهریور از نظر توازن مثبت کرده بودند مخالفت و اعمال خائنانه آن ها را به جامعه آشکار کردم.

سخنان مصدق در دفاع از سیاست موازنه عدمی یا منفی و استقلال و تمامیت ارضی ایران پشت وابسته های خائن را به لرزه آورد و در نتیجه به این توطئه دست یافتند که با پیشنهاد کردن، پست نخست وزیری مصدق را از صحنه سیاست و وکالت حذف کنند تا که بتوانند ماموریت خویش را برای اجرای مقاصد اربابانشان هرچه بهتر انجام دهند.

مصدق با شرطی که طی نامه ای به رییس مجلس شورای ملی نوشت این پست را پذیرفت.

وی به رییس مجلس شورای ملی نوشت به این شرط که هم وکیل باشم هم نخست وزیر می پذیرم و برای این که اگر روزی از نخست وزیری مرا خلع کردند و از خدمت به دولت محروم نشوم، چون ملت به من رأی داده که در این دوره مجلس تا آخر باشم و خدمت کنم.

ولی اکثر نمایندگان به خصوص فراکسیون حزب توده مجلس نپذیرفتند که مصدق با شرط نخست وزیر شود.

ولی مصدق آگاه بود که متولیان مجلس می خواهند گریبان خود را از دست او که وکیل واقعی ملت و نماینده استقلال ایران است رها سازند و بعد دولت او را در اقلیت گذاشته و با یک رأی عدم اعتماد، او را از صحنه سیاست بر کنار کنند.

مصدق طی سخنانی گفت: من از فراکسیون توده سؤال می کنم که از اول این دوره که با من مخالف نبود و در مطبوعات خود مرا تقدیر می کرد و یکی از نمایندگان آن فراکسیون قبل از مذاکرات نفت در جلسه خصوصی مجلس مرا برای نخست وزیری پیشنهاد کرد.

چه شد که با نخست وزیری مشروط من مخالفت کرد؟.

و در همین زمینه می گوید: هرگاه ما سیاست مثبت را تعقیب کنیم باید امتیاز نفت شمال را هم برای 92 سال بدهیم و با این طریق موازنه سیاسی برقرار کنیم.

گذشته از این که ملت ایران برای همیشه و اکنون در این مجلس با این کار موافق نیست و دادن امتیاز مثل این است که مقطوع الیدی برای حفظ موازنه راضی شود که دست دیگر او را هم قطع کنند، در صورتی که هر مقطوع الیدی برای حفظ ظاهر هم که باشد طالب دست مصنوعی است و آن مقطوع الیدی که بخواهد مقطوع الیدین شود خوبست خود را از مذلت زندگی خلاص و قبل از این که ید ثانی او قطع شود، افتخار کند.

دکتر مصدق پس از این که افکار عمومی را برانگیخت و با سخنان خود موقعیت مجلس را مناسب ساخت در تاریخ 11 آذر ماه 1323 طرحی را به مجلس شورای ملی عرضه داشت و به تصویب رسید که خلاصه طرح را در این جا درج می کنیم؛ هیچ نخست وزیری یا وزیری یا مقام مسوولی نمی تواند در مورد امتیاز نفت با نمایندگان کشور های خارجی مذاکره کند؛ و دولت ایران می تواند بدون هیچ امتیازی و بدون قید و شرطی نفت را استخراج کند و به کشور های خارجی بفروشد؛ و متخلفین از این طرح از طرف دادستانی تعقیب و مجازات می شوند؛ و بدین ترتیب دکترمصدق توانست دوباره سیاست موازنه منفی را با طرح فوق به تصویب رساند و از امکان سلطه هر قدرتی در ایران جلوگیری کند.

اسناد چه می گویند؟ دوباره فراکسیون حزب توده ایران با این طرح مخالفت کرد و دلیل مخالفت خود را این گونه عرضه داشت موادی که به تصویب مجلس رسیده در قانون اساسی نهفته است، اما مطرح کردنش در این موقعیت بی مورد است، ولی در حقیقت علت مخالفت حزب توده با این طرح این بود که بتواند با قطع کردن دست دیگر امپریالیست ها از ایران، امتیاز نفت شمال و یا دیگر منابع طبیعی ایران را به نفع شوروی تمام کند؛ و سرانجام با مخالفت های زیاد خود مجلس را پیش از پایان دوره به تعطیلی اجباری مجبور کردند و وضع را برای حاکمیت جهان خواران تاریخ آماده ساختند.

بعد از گذشت زمانی مبارزات مصدق علیه استعمارگران و عمالش شدت یافت و در 16 اردیبهشت 1330 که دولت اعلاء سقوط کرد، نخست وزیری به مصدق پیشنهاد شد، مصدق با آگاهی به خدعه های دستیاران انگلیسی و روسی و آمریکایی به شرط تصویب قانون ملی شدن نفت (قانون خلع ید ابرقدرتها) در تاریخ 12 اردیبهشت 1330 کابینه خود را به مجلس شورای ملی معرفی کرد.

دولت مصدق از آغاز کار اجرای قانون خلع ید را مرکز ثقل عمل خود قرار داد.

در خرداد ماه 1330 دکتر مصدق هیئت مدیره موقت شرکت نفت را تعیین و آنان را مأمور خلع ید کرد و روز 29 خرداد 1330 خلع ید از شرکت نفت انگلیسی به عمل آمد.

اما غافل از این که خصلت امپریالیسم به سر این است که با هر خدعه و سیاستی از احتضار خود جلوگیری کند و با تمهیدات مختلف به منافع نامشروع خود ادامه دهد.

بعد از خلع ید استثمارگران انگلیسی آن ها به دیوان بین المللی لاهه شکایت بردند.

اما مصدق دخالت لاهه را مبنی بر این که دیوان لاهه فقط حق دخالت در دعاوی بین دول را داراست، نه حق دخالت در دعوای یک دولت با یک شرکت تجاری صلاحیت دیوان بین المللی لاهه را در این مورد مردود دانست.

بعد از بازگشت مصدق از خارج، مجلس هفدهم تشکیل شد و مجلس بار دیگر به نخست وزیری او رأی تمایل داد، ولی مصدق جهت تحکیم مواضع خود و خنثی کردن دسیسه های دشمن لازم دانست که فرماندهی کل قوا و وزارت جنگ را نیز تحت نظر خود بگیرد.

و، چون محمدرضا پهلوی با واگذاری اختیارات وزارت جنگ و فرماندهی کل قوا با او مخالفت کرد، مصدق در تاریخ 25 تیر 1331 استعفای خود را اعلام داشت.

بعد از استعفای مصدق دولتی به نخست وزیری قوام السلطنه تشکیل شد.

وی با مخالفت با مردم وارد عمل شد که در تاریخ 30 تیر 1331 با تعطیل عمومی مردم به خیابان ها ریختند و با شعار های مصدق پیروز است، مرگ بر انگلیس، مرگ بر قوام السلطنه، به نهضت ملی دکتر مصدق لبیک گفتند.

قوام السلطنه مجبور به استعفا شد و مصدق در تاریخ 31 تیر 1331 پیروزمندانه و با در دست گرفتن وزارت جنگ و فرماندهی کل قوا بر مسند نخست وزیری تکیه زد و مبارزات ملی و ضد استعماری خود را با شدت ادامه داد.

در همان روز نیز دادگاه لاهه رأی به عدم صلاحیت خود داد و ایران در دادگاه بین المللی لاهه پیروز شد.

مصدق با دقت و مراقبت هر چه بیشتر از اختیارات خود استفاده کرد و با تصویب لوایح مهم، اقداماتی وسیع و همه جانبه باری بهبود وضع زندگی مردم، و ایرانی نو و مستقل انجام داد.

مصدق که وارث یک اقتصاد وابسته بود بدین فکر افتاد که بودجه کشور را با چاپ قرضه ملی و بدون صدور نفت، نجات دهد و محاصره اقتصادی دشمنان ایران را هم شکند و اقتصاد کشور را از درآمد نفت بی نیاز سازد.

اندیشه و سیاستی که او دنبال می کرد در واقع خود کفایی و استقلال اقتصادی بود به طوری که اتکای بودجه ایران از درآمد نفت به حداقل ممکن تنزل یابد.

حزب توده که از درک حقایق عاجز بود و به علت همان وابستگی هایش که سخن به میان رفت در تمام مدت در کنار ارتجاع به معنی واقعی کلمه بر پیکر جنبش ملی ایران ضربه وارد می آورد، خرید اوراق قرضه ملی را که مصدق پیشنهاد کرده بود، تحریم کرد.

حزب توده ناجوانمردانه بدین ترتیب زمینه را برای کودتای 28 مرداد 1332 فراهم ساخت و برنامه های ملی و ضد استعماری مصدق را عقیم گذاشت.

پی آمد های پس از کودتای 28 مرداد 1332 به واقع ملت ایران را هر چه بیشتر در جهت انقلاب اسلامی عظیم خود رهنمون شد.

انتهای پیام/ 131
کلید واژه ها: استقلال - ایران - کشور - دکتر محمد مصدق - سیاسی - انتخابات آزاد - انگلیس - ایرانی - آزاد - دکتر - شمال - سیاستمداران - سیاست خارجی - آزادی - زندگی - درآمد - صنعت - جنوب - منفی - دولت - محمد - انتخابات - مردم - سالگرد - مسلمان - مشروطه - اندیشه - مبارزه - همیشه - اخبار

آخرین اخبار سرویس:
پیکار نوشتن

آیت الله مکارم شیرازی: در برابر دشمن حالت انفعالی نداشته باشیم

اقتدار ناجا همراه با رافت اسلامی باشد

شهرک های گردشگری در 8 نقطه گلستان ایجاد می شود

برگزاری کنکور 98 قانونی است؟

انتخابات نظام مهندسی ساختمان 12 مهرماه جاری برگزار می شود

دشمنان هیچ گاه دست از توطئه و خباثت برنمی دارند

مسیر و خط کلی نظام اسلامی رسیدن به تمدن نوین اسلامی است

فعالیت های حوزه سلامت روان جزیره ای عمل می شود

هنرنمایی 24 گروه در دومین روز جشنواره آواها و نواهای رضوی

تکلیف نهایی شین آبادی ها هفته آینده مشخص می شود

سردار حقانیان سوگوار شد

اجرای آهنگ "یه من میمونم، یه تو" توسط علیرضا طلیسچی (فیلم)

«باید اینگونه باشید»

پاسخ احسان علیخانی به دریافت هدیه سه میلیاردی از ثامن الحجج

استقبال ویژه مردم کوشکک از خدام بارگاه امام رضا(ع)

در دیدار هیأت دولت با رهبر انقلاب چه گذشت؟

پایان 6 سال رابطه عاشقانه زوج معروف

روحانیون بسیجی، مرزبانان عقیدتی امت اسلامی هستند/ سرمایه گذاری دشمن علیه مولفه های برتری انقلاب اسلامی

نخستین اجلاس اساتید و نخبگان بسیجی حوزه های علمیه کشور پایان یافت

یادواره شهید علیرضا اشرف گنجویی در کرمان

از طلبگی به رسم آیت الله مجتهدی تهرانی تا دوره آموزشی روزنامه نگاری برای طلاب تهرانی

جزییات انفجارهای مهیب در مناطق روستایی اصفهان

استقبال اهالی روستای بورنگ درمیان از حضور پرچم و کاروان خدام امام رضا (ع)

تصاویری از حضور رهبر معظم انقلاب در بارگاه مطهر امامزاده یحیی (ع) سمنان + فیلم

گزارش: افغانستان ناامن ترین کشور برای خبرنگاران

انتقاد فرماندار ماسال از سختگیری های برخی دستگاه ها

برای مواجهه با تغییرات جمعیتی باید آماده شویم

تحصیلات دانشگاهی بدون کسب مهارت ، ما را به هدف نمی رساند

باید نقش های تعریف شده در ماموریت های روابط عمومی کاربردی شود

آغاز به کار مزرعه 50 مگاواتی بادی در میل نادر سیستان در دستور کار دولت

کاهش تعرفه های آب و برق و انتقال آب از دریا دو مطالبه جدی مردم سیستان و بلوچستان

افتتاح همزمان 7 پروژه زیربنایی، تحولی عظیم در صنعت برق سیستان و بلوچستان

‍ ظرافتهای قائم مقام شهردار کرج به اظهارات یک عضو شورای شهر

ضرورت تشکیل کمیته کارشناسی برای تسریع ساخت باغ موزه زنجان

50 میلیون متر مکعب برداشت غیر قانونی از زاینده رود وجود دارد

بازدید مسئولان ارشد استان اردبیل از مناطق عملیاتی شمالغرب کشور

خط حزب الله 142 / باید اینگونه باشید

ارائه طرح در تابستان، اجرا شاید وقتی دیگر

محمد صادق مسلمی رتبه نخست قرائت مازندران/ معرفی برترین های قرائت

نبود روابط عمومی فعال آسیب جدی در اداره های دولتی است

دانلود آهنگ جدید هوروش بند بنام هرچی تو بگی

جایزه شهدا

سفر وزیر نیرو به زاهدان‎

بانک جامع اطلاعات جوانان بیکار ایجاد شود

اوضاع نابسامان اقتصادی ایران : فشار خارجی یا عامل داخلی؟

رییس ائتلاف فتح عراق خواستار رسیدگی به مطالبات معترضان شد

صحبت های مهم رییس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا

صدوچهل ودومین شماره خط حزب الله منتشر شد

کار شبانه روزی سپاه برای مردم خوزستان

تلاوتی از مسعود موحدی راد/ آیاتی از سوره های مبارکه اسراء و ضحی+عکس و صوت

پنج چیزی که انسان در لحظه مرگش می بیند؟

2 تَن از بسیجیان طرح امنیت منطقه کورین زاهدان به شهادت رسیدند

رسیدگی به شکایات کامیونداران شرکت های حمل و نقل سراسری

گازرسانی از برکات ارزشمند انقلاب دراستان

تسلیت رییس ستاد نیرو های مسلح به خانواده شهیدان ردانی پور

دانلود آهنگ جدید بهزاد پارسایی بنام من عاشقت بودم

ما شیعیان افغانستانی همه اهل جهاد و شهادتیم

خادمان امام رضا سفیران معرفت هستند

اردوغان از رهبر و 72 عضو حزب جمهوری خواه خلق ترکیه شکایت کرد

پرستو صالحی عزادار شد+عکس

خدمت ناخواسته ترامپ به سپاه پاسداران

در درگیری با اشرار مسلح 2 تَن از بسیجیان طرح امنیت منطقه کورین زاهدان به شهادت رسیدند

واکنش وزیر ارتباطات به فعالیت تلگرام طلایی : بازی های سیاسی را رها کنید

تسلیت رییس ستاد نیروهای مسلح به خانواده شهیدان ردانی پور

همایش کاهش جمعیت کیفری در خوی

واعظی درگذشت آیت الله حاج حسین حق شناس را تسلیت گفت

حجتی: سرانه مصرف مرغ در ایران به ازای هر نفر 28 کیلوگرم است

واعظی درگذشت آیت الله حاج حسین حق شناس را تسلیت گفت

اگر برادرم شهید نمی شد امروز مدافع حرم بود

تشویق به تفکر ویژگی فرهنگ اسلامی و شیعی است

توضیح احسان علیخانی در باره پولهای دریافتی از موسسه جنجالی ثامن الحجج

سعیدابوطالب: بگیر و ببند شکست خورده؛ حاکمیت در حوزه های فرهنگی و اجتماعی تساهل نشان دهد/ نیروی انتظامی متولی فرهنگ نیست

ادامه اظهارات جنجالی ترامپ: مونته نگرو جنگ جهانی سوم را آغاز می کند!

زمان اعلام نتیجه کنکور کارشناسی و ارشد مشخص شد

واکنش وزیر ارتباطات به فعالیت تلگرام طلایی

آب نرسد، جمعیت کوچ می کنند

گردهمایی همسران شهید در شیراز

اجازه نمی دهیم تحریم ها به معیشت مردم آسیب بزند

معاون سازمان برنامه و بودجه به خوزستان سفر می کند

خط حزب الله 142 باید اینگونه باشید

معاون سازمان برنامه و بودجه مشکلات خوزستان را بررسی می کند

شوشان: ایمنی نامطلوب پارک های کودکان در اهواز

معاون سازمان برنامه و بودجه به خوزستان سفر می کند

راکعی: بهبهانی شانه به شانه بنیانگذاران ادبیات تلاش کرد

جزییات پول های دریافتی 2 چهره مشهور تلویزیون از موسسه ثامن الحجج

رکود تورمیِ عرصه سیاست

روایاتی زیبا و خواندنی از معصومین(ع) درباره حقوق زن و شوهر

باید از وسایل روز برای نشر فرهنگ اسلامی استفاده کرد

گزارش تصویری دیدار هنرمندان لرستان با مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس لرستان

دانلود آهنگ جدید امید برومند بنام تو بمون

دانلود آهنگ جدید مهدی جواهری خواه بنام عاشقم نبودی

اجرای 104 هزار طرح اشتغال در خراسان رضوی توسط کمیته امداد

در برابر تحریم ها دست مان بسته نیست

قرائت سید محمد صادق مسلمی در مسابقات

حاج صادق ششمین شهید خانواده اش بود

2 بسیجی در کورین زاهدان به شهادت رسیدند

ربیعی:سازمان تامین اجتماعی را با چنگ و دندان اداره می کنیم

حجم اسکناس ظرف کمتر از3سال،هفت برابر شده/حقوق کارمندان را سه ماه یکبار تغییر دهید

شوخی بامزه عموپورنگ با مادرش (فیلم)

گزارشی پیرامون سالروز ملی شدن صنعت نفت

گزارشی پیرامون سالروز ملی شدن صنعت نفت