مطالب مرتبط:
صنعت نفت چگونه ملی شد؟
در نامه رییس انجمن سازندگان صنعت نفت به وزیر صنعت مطرح شد ناکامی سازندگان تجهیزات نفت در کارگروه رفع موانع ملی/ امیدی به گره گشایی مسئولان نیست
صنعت نفت چگونه ملی شد؟
تاریخ واقعی ملی شدن صنعت نفت + فیلم
نفت ملی یعنی تصمیم گیری درباره تولید در تهران گرفته شود نه لندن/ تحرک بزرگ صنعت نفت در سال 97
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 06:362018-03-20سياسي

گزارشی پیرامون سالروز ملی شدن صنعت نفت


- گروه اخبار داخلی دفاع پرس": به مناسبت سالگرد ملی شدن نفت که به گواه تاریخ، آغاز یکی از حرکت های عظیم ضد استعماری ملت ایران است حق را بر این دانستیم که از بانی و رهبر این نهضت ملی، دکتر محمد مصدق، مردی از مردم که همه ی عمر را به خدمت کشور و ملت گذراند، سخن به میان آوریم.

در ادامه به بخشی از مبارزات سیاسی مصدق در زمینه ملی کردن صنعت نفت و پی آمد های سیاسی اقدامات وی که همیشه حمایت مردم را با خود داشت و مخالفت های استعمارگران غرب و شرق و ایادی آنان را در کشور، برمی انگیخت، پرداختیم.

دکتر محمد مصدق با آغاز جنبش مشروطه براساس این که انسان نباید سلطه پذیر و نه سلطه گر باشد، زندگی سیاسی خود را آغاز کرد و تا آخرین لحظات زندگی خویش بر این عقیده استوار ماند.

خود او در این باره می گوید: در سیاست داخلی برقراری اصول مشروطیت و آزادی، و در سیاست خارجی تعقیب از سیاست منفی را باید پیشه کرد.

این هدف من بوده است و خواهد بود و تا بتوانم برای رسیدن به آن مجاهدت خواهم کرد.

مصدق در اندیشه استقلال کامل ایران و خواهان حذف هر گونه سلطه گری دول خارجی بر ایران بود.

استقلال وطن و سیاست موازنه منفی خود در این مورد می گوید: از روزی که پای سیاست های روس و انگلیس به این کشور باز شد و کشور تحت سلطه آن ها درآمد سیاستمداران کشور، سه سیاست را در پیش گرفتند: گروهی به ملیت سیاست انگلیس درآمدند.

گروهی طوق اطاعت همسایه شمالی را به گردن انداختند و جمع سوم که به استقلال کشور پای بند بودند، نفی سیاست دو طرف را اساس کار قرار دادند، که به این ترتیب به هیچ کدام از دو همسایه شمالی و جنوبی امتیازی ندهند و تلاش کنند، با استفاده از تناقض ها و معارضه های این دو سیاست استقلال کشور را محفوظ دارند.

دکتر مصدق در جای دیگر می گوید: از نظر ما اجنبی، اجنبی است.

شمال و جنوب فرق نمی کند و موازنه بین آن ها یگانه راه نجات ما است و در سایه این سیاست ما می توانیم تمام نعمت های معنوی و مادی را که مانند یک ملت مستقل حق داریم تحصیل نماییم و فقط با این سیاست ما می توانیم از آزادی ها به معنای حقیقی در تمام شئون بهره مند شویم، و بر مال و نفس خود مسلط شویم، واضح تر بگویم ما باید خود را به آن درجه استقلال واقعی برسانیم که هیچ چیز جز مصلحت ایران و حفظ قومیت و دین و تمدن خودمان محرک ما نباشد، من به عنوان یک ایرانی و مسلمان برعلیه هر چه ایرانیت و اسلامیت را تهدید کند می تازم و مبارزه می کنم.

در خرداد 1302 در همکاری با مدرس در دولتی که به ریاست مشیرالدوله برای انجام انتخابات آزاد در دوره فترت و ممانعت از نفوذ دولت به وسیله رضاخان تشکیل شد، به عنوان وزیر امور خارجه شرکت کرد و تا مهر 1302 در این سمت باقی ماند.

در این دوران کوتاه تصدی وزارت امور خارجه در مقابل زورگویی ها و فشار های امپریالیسم انگلیس مقاومت ها کرد، از جمله مانع دست یابی انگلیس به برخی از جزایر خلیج فارس، چون ابوموسی و شیخ شعیب شد و نیز حاضر نشد پرداخت وجوه بسیاری را که آن دولت در ایران برای پیشرفت مقاصد استعماری خود خرج کرده بود و بعد به ناحق از دولت ایران مطالبه می کرد، قبول کند.

بعد از سرنگونی دولت مشیرالدوله که رضاخان نخست وزیر شده بود و، چون او این پیشامد را مقدمه استقرار دیکتاتوری کامل در ایران می دانست، حاضر نشد که در کابینه رضاخان با دولت همکاری کند و سپس از سوی اهالی تهران به نمایندگی دوره پنجم مجلس شورای ملی انتخاب شد.

مصدق در این دوره که نماینده ملت بود در مجلس به طور مستقیم در مقابل رضاخان که عاملی بود تا انگلیس بتواند حاکمیت شوم خویش را بر سرنوشت این ملت ستم دیده گسترده تر کند، ایستاد.

مصدق به عنوان نماینده تهران در مقابل ماده واحده جهت تغییر سلطنت قاجاریه به سلطنت پهلوی ایستادگی کرد و به صف مخالفین که به سرپرستی مدرس تشکیل شده بود و برای نطق و سخن گفتن از آنچه که ملت می خواهند به آن ها پیوست، ولی علیرغم کوشش های مدرس و مصدق ماده واحده در مجلس به تصویب رسید و استبداد و اختناق رضاخانی بر سرنوشت ملت غیور ایران حاکم شد.

رضاخان با توطئه کودتای طرح ریزی شده به دستیاری سیاستمداران انگلیسی به اریکه قدرت تکیه زد و به نفع اربابانش بیش از پیش به فعالیت پرداخت و اختناق و استبداد رضاخانی را بر مردم ستمدیده ایران تحمیل کرد.

اما در آن مقطع از زمان تنها مدرس و مصدق و با جمع قلیلی از مردم بودند که در مقابل با این عامل امپریالیسم به ستیز برخاستند و برای رهایی مردم ستمدیده ایران به مبارزه خویش بر علیه استبداد و استعمار ادامه دادند و به دفاع از سیاست موازنه عدمی برخاستند و از حقوق ملت دفاع کردند.

مصدق این چهره ملی و ضد استعماری پس از 16 سال برکناری از صحنه سیاست در دوران محمدرضا پهلوی دوباره به عنوان نماینده اول تهران انتخاب شد و فعالیت های سیاسی، اجتماعی خود را از سر گرفت.

مصدق این الگوی مبارزه ملی ضد استعمار با آن همه اختناق و نظام پلیسی که در مجلس سایه افکنده بود بی هیچ واهمه و ترسی بر علیه سیاست های ضد مردمی مبارزه کرد.

مبارزه بزرگ ملی قبل از این که مسئله نفت در مجلس شورا مطرح شود و در زمان کابینه سهیلی در آبان ماه سال 1322 نمایندگانی از جانب شرکت انگلیس رویال دچ شل و در اسفند ماه همان سال، نماینده دیگری از جانب یک کمپانی دیگر آمریکایی به نام استاندارد و اکوئم اویل کمپانی و بلافاصله بعد از چند ماه نماینده دیگری از جانب یک کمپانی دیگر آمریکایی به نام سینگلر جهت مذاکره در خصوص اخذ امتیازاتی در نواحی جدید (خارج از حدود امتیاز نفت جنوب) به ایران آمدند.

گروه های مختلفی برای گرفتن امتیاز برای اربابانشان، انگلیس ها آمریکایی ها و روسی ها و در مقابل این سه دسته ایرانی های وطن پرست برای کسب حقوق ملت فریاد برمی آوردند و هرگونه امتیازی را به دول بیگانه محکوم می کردند.

در این جریانات که شوروی نماینده هایی را برای کسب امتیاز قسمت شمال به ایران فرستاده بود نتوانستند با دولت وقت آن زمان کنار بیایند و از این رو که پیشنهادات شوروی پذیرفته نشد حزب توده در 5 آبان 1323 به پشتیبانی از نماینده شوروی و مخالفت با دولت میتینگی را ترتیب دادند که در آن میتینگ سربازان مسلح شوروی نماینده اعزامی خود را اسکورت می کردند و در این میتینگ هرگونه امتیاز به انگلیس و آمریکا را محکوم کردند و خواستار امتیاز به نفع شوروی را اعلام کردند.

اما مصدق این نماینده دلسوز ملت دو روز بعد نطقی تحت عنوان موازنه منفی به سود ملت ایران است، ایراد کرد و از آن هایی که طالب ترقی و تعالی میهن بودند دعوت به مبارزه کرد.

همچنین دادن هر گونه امتیاز به شرق، جنوب و شمال را محکوم کرد و گفت: ملت ایران هیچ وقت با موازنه مثبت موافقت نخواهد کرد، و از اولین روزی که من وارد مجلس شده ام با قرارداد مالی و هر عملیاتی که دولت های بعد از شهریور از نظر توازن مثبت کرده بودند مخالفت و اعمال خائنانه آن ها را به جامعه آشکار کردم.

سخنان مصدق در دفاع از سیاست موازنه عدمی یا منفی و استقلال و تمامیت ارضی ایران پشت وابسته های خائن را به لرزه آورد و در نتیجه به این توطئه دست یافتند که با پیشنهاد کردن، پست نخست وزیری مصدق را از صحنه سیاست و وکالت حذف کنند تا که بتوانند ماموریت خویش را برای اجرای مقاصد اربابانشان هرچه بهتر انجام دهند.

مصدق با شرطی که طی نامه ای به رییس مجلس شورای ملی نوشت این پست را پذیرفت.

وی به رییس مجلس شورای ملی نوشت به این شرط که هم وکیل باشم هم نخست وزیر می پذیرم و برای این که اگر روزی از نخست وزیری مرا خلع کردند و از خدمت به دولت محروم نشوم، چون ملت به من رأی داده که در این دوره مجلس تا آخر باشم و خدمت کنم.

ولی اکثر نمایندگان به خصوص فراکسیون حزب توده مجلس نپذیرفتند که مصدق با شرط نخست وزیر شود.

ولی مصدق آگاه بود که متولیان مجلس می خواهند گریبان خود را از دست او که وکیل واقعی ملت و نماینده استقلال ایران است رها سازند و بعد دولت او را در اقلیت گذاشته و با یک رأی عدم اعتماد، او را از صحنه سیاست بر کنار کنند.

مصدق طی سخنانی گفت: من از فراکسیون توده سؤال می کنم که از اول این دوره که با من مخالف نبود و در مطبوعات خود مرا تقدیر می کرد و یکی از نمایندگان آن فراکسیون قبل از مذاکرات نفت در جلسه خصوصی مجلس مرا برای نخست وزیری پیشنهاد کرد.

چه شد که با نخست وزیری مشروط من مخالفت کرد؟.

و در همین زمینه می گوید: هرگاه ما سیاست مثبت را تعقیب کنیم باید امتیاز نفت شمال را هم برای 92 سال بدهیم و با این طریق موازنه سیاسی برقرار کنیم.

گذشته از این که ملت ایران برای همیشه و اکنون در این مجلس با این کار موافق نیست و دادن امتیاز مثل این است که مقطوع الیدی برای حفظ موازنه راضی شود که دست دیگر او را هم قطع کنند، در صورتی که هر مقطوع الیدی برای حفظ ظاهر هم که باشد طالب دست مصنوعی است و آن مقطوع الیدی که بخواهد مقطوع الیدین شود خوبست خود را از مذلت زندگی خلاص و قبل از این که ید ثانی او قطع شود، افتخار کند.

دکتر مصدق پس از این که افکار عمومی را برانگیخت و با سخنان خود موقعیت مجلس را مناسب ساخت در تاریخ 11 آذر ماه 1323 طرحی را به مجلس شورای ملی عرضه داشت و به تصویب رسید که خلاصه طرح را در این جا درج می کنیم؛ هیچ نخست وزیری یا وزیری یا مقام مسوولی نمی تواند در مورد امتیاز نفت با نمایندگان کشور های خارجی مذاکره کند؛ و دولت ایران می تواند بدون هیچ امتیازی و بدون قید و شرطی نفت را استخراج کند و به کشور های خارجی بفروشد؛ و متخلفین از این طرح از طرف دادستانی تعقیب و مجازات می شوند؛ و بدین ترتیب دکترمصدق توانست دوباره سیاست موازنه منفی را با طرح فوق به تصویب رساند و از امکان سلطه هر قدرتی در ایران جلوگیری کند.

اسناد چه می گویند؟ دوباره فراکسیون حزب توده ایران با این طرح مخالفت کرد و دلیل مخالفت خود را این گونه عرضه داشت موادی که به تصویب مجلس رسیده در قانون اساسی نهفته است، اما مطرح کردنش در این موقعیت بی مورد است، ولی در حقیقت علت مخالفت حزب توده با این طرح این بود که بتواند با قطع کردن دست دیگر امپریالیست ها از ایران، امتیاز نفت شمال و یا دیگر منابع طبیعی ایران را به نفع شوروی تمام کند؛ و سرانجام با مخالفت های زیاد خود مجلس را پیش از پایان دوره به تعطیلی اجباری مجبور کردند و وضع را برای حاکمیت جهان خواران تاریخ آماده ساختند.

بعد از گذشت زمانی مبارزات مصدق علیه استعمارگران و عمالش شدت یافت و در 16 اردیبهشت 1330 که دولت اعلاء سقوط کرد، نخست وزیری به مصدق پیشنهاد شد، مصدق با آگاهی به خدعه های دستیاران انگلیسی و روسی و آمریکایی به شرط تصویب قانون ملی شدن نفت (قانون خلع ید ابرقدرتها) در تاریخ 12 اردیبهشت 1330 کابینه خود را به مجلس شورای ملی معرفی کرد.

دولت مصدق از آغاز کار اجرای قانون خلع ید را مرکز ثقل عمل خود قرار داد.

در خرداد ماه 1330 دکتر مصدق هیئت مدیره موقت شرکت نفت را تعیین و آنان را مأمور خلع ید کرد و روز 29 خرداد 1330 خلع ید از شرکت نفت انگلیسی به عمل آمد.

اما غافل از این که خصلت امپریالیسم به سر این است که با هر خدعه و سیاستی از احتضار خود جلوگیری کند و با تمهیدات مختلف به منافع نامشروع خود ادامه دهد.

بعد از خلع ید استثمارگران انگلیسی آن ها به دیوان بین المللی لاهه شکایت بردند.

اما مصدق دخالت لاهه را مبنی بر این که دیوان لاهه فقط حق دخالت در دعاوی بین دول را داراست، نه حق دخالت در دعوای یک دولت با یک شرکت تجاری صلاحیت دیوان بین المللی لاهه را در این مورد مردود دانست.

بعد از بازگشت مصدق از خارج، مجلس هفدهم تشکیل شد و مجلس بار دیگر به نخست وزیری او رأی تمایل داد، ولی مصدق جهت تحکیم مواضع خود و خنثی کردن دسیسه های دشمن لازم دانست که فرماندهی کل قوا و وزارت جنگ را نیز تحت نظر خود بگیرد.

و، چون محمدرضا پهلوی با واگذاری اختیارات وزارت جنگ و فرماندهی کل قوا با او مخالفت کرد، مصدق در تاریخ 25 تیر 1331 استعفای خود را اعلام داشت.

بعد از استعفای مصدق دولتی به نخست وزیری قوام السلطنه تشکیل شد.

وی با مخالفت با مردم وارد عمل شد که در تاریخ 30 تیر 1331 با تعطیل عمومی مردم به خیابان ها ریختند و با شعار های مصدق پیروز است، مرگ بر انگلیس، مرگ بر قوام السلطنه، به نهضت ملی دکتر مصدق لبیک گفتند.

قوام السلطنه مجبور به استعفا شد و مصدق در تاریخ 31 تیر 1331 پیروزمندانه و با در دست گرفتن وزارت جنگ و فرماندهی کل قوا بر مسند نخست وزیری تکیه زد و مبارزات ملی و ضد استعماری خود را با شدت ادامه داد.

در همان روز نیز دادگاه لاهه رأی به عدم صلاحیت خود داد و ایران در دادگاه بین المللی لاهه پیروز شد.

مصدق با دقت و مراقبت هر چه بیشتر از اختیارات خود استفاده کرد و با تصویب لوایح مهم، اقداماتی وسیع و همه جانبه باری بهبود وضع زندگی مردم، و ایرانی نو و مستقل انجام داد.

مصدق که وارث یک اقتصاد وابسته بود بدین فکر افتاد که بودجه کشور را با چاپ قرضه ملی و بدون صدور نفت، نجات دهد و محاصره اقتصادی دشمنان ایران را هم شکند و اقتصاد کشور را از درآمد نفت بی نیاز سازد.

اندیشه و سیاستی که او دنبال می کرد در واقع خود کفایی و استقلال اقتصادی بود به طوری که اتکای بودجه ایران از درآمد نفت به حداقل ممکن تنزل یابد.

حزب توده که از درک حقایق عاجز بود و به علت همان وابستگی هایش که سخن به میان رفت در تمام مدت در کنار ارتجاع به معنی واقعی کلمه بر پیکر جنبش ملی ایران ضربه وارد می آورد، خرید اوراق قرضه ملی را که مصدق پیشنهاد کرده بود، تحریم کرد.

حزب توده ناجوانمردانه بدین ترتیب زمینه را برای کودتای 28 مرداد 1332 فراهم ساخت و برنامه های ملی و ضد استعماری مصدق را عقیم گذاشت.

پی آمد های پس از کودتای 28 مرداد 1332 به واقع ملت ایران را هر چه بیشتر در جهت انقلاب اسلامی عظیم خود رهنمون شد.

انتهای پیام/ 131
کلید واژه ها: استقلال - ایران - کشور - دکتر محمد مصدق - سیاسی - انتخابات آزاد - انگلیس - ایرانی - آزاد - دکتر - شمال - سیاستمداران - سیاست خارجی - آزادی - زندگی - درآمد - صنعت - جنوب - منفی - دولت - محمد - انتخابات - مردم - سالگرد - مسلمان - مشروطه - اندیشه - مبارزه - همیشه - اخبار

آخرین اخبار سرویس:
جشن دانش آموختگان دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد

ناوشکن سهند آزمایشات دریایی خود را با موفقیت به پایان رساند/ حضور 35 هیئت عالی رتبه فرماندهان نیرو های دریایی جهان در اجلاس تهران

گرامیداشت سی و دومی سالگرد 7 تن آل صفا برگزار شد+ تصاویر

زیر ساخت های حوزه فرهنگ و هنر شهرستان ری گسترش می یابد

سند مهندسی فرهنگی کشور باید در دستور کار قرار گیرد

معرفی دو پیام رسان داخلی به مدارس؛ به زودی/ ممنوعیت استفاده از «تلگرام»

واکنش وزیر ارتباطات به آمار رییس جمهور

کارشناسان سیاسی : بازگشت به قانون اساسی وحدت ملی را تقویت می کند

جشن میلاد جوان کربلا حضرت علی اکبر (ع) برگزار می شود

سرلشکر موسوی: نابودی رژیم صهیونیستی جزء ماموریت های سپاه است

معرفی دو پیام رسان داخلی به مدارس؛ به زودی/ ممنوعیت استفاده از «تلگرام»

آلبوم موسیقی «صد قدحِ نوش» منتشر شد

«محمد موسوی» مسترکلاس نی نوازی تشکیل می دهد

طنین تلاوت «مهدی عبدلی» در مسابقات بین المللی قرآن + فیلم

10 دغدغه مهم مردم در حوزه سلامت

فعالیت تلگرامی نماینده مردم فلاورجان در مجلس متوقف شد

آغاز فعالیت سامانه بلیت فروشی تئاتر ملی خلیج فارس

دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن طلاب حوزه های علمیه جهان اسلام

واتیکان نماد شکست دین وکلیسا است نمادپایان حاکمیت دین

روحانی:با گرفتن یقه مردم و جنگ و دعوا که امر به معروف نمی شود/ از سیستم ارز در گذشته و حالا ناراضی هستم/ نمی دانم چرا بعضی ها از موبایل بدشان می آید/ وزارت اقتصاد دستگاه هایی که مالیات نمی دهند رامعرفی کند/ مدیری که در انجام وظایفش از اخم و تلفن دیگران می ترسد، کنار برود بهتر است

واگذاری 670 ملک نجومی/استرداد فقط 60 مورد

تضعیف قدرت سپاه از اهداف دشمنان کشور است

راه‎حل رییس‏‎جمهور شدن زنان،بازنگری در قانون اساسی است

عملیاتی شدن ناوشکن «سهند»؛ به زودی

انقلابی بودن، یعنی کسب رضایت مردم/ مردم باید با منطق و بیان کارشناسی قانع شوند

غیپ پرور: ارتش و سپاه هر دو برای تداوم انقلاب اسلامی لازم هستند/افتخارمان سربازی در خیمه ولایت است

جوان 34 ساله ای که ماه بنی هاشم شد

رییس مؤسسه زبان و فرهنگ شناسی: باید جریان و باورهای دینی را بشناسیم

استخدام کارمند خانم در فروشگاه هود و سینک

استخدام شرکت بین المللی قم پاسیفسک اینترنشنال

استخدام تعدادی چرخکار ماهر مانتو دوز و اتوکار در همدان

استخدام انباردار آقا با مدرک کاردانی برق در اصفهان

استخدام تعدادی مزدی دوز، وردست چرخکار و شاگرد ساده در همدان

استخدام حسابدار خانم به صورت پاره وقت در تبریز

استخدام مدرس زبان انگلیسی در آموزشگاه

استخدام پیک موتوری در کترینگ بنفشه

استخدام آماده ساز بیمار، تکنسین هوشبری و کارگر خدماتی

استخدام چند نفر نیرو در کارخانه mdf کاری

استخدام شش ردیف شغلی در شرکت یاتاش

همسر سعید مرتضوی: هیچ خبری از آقای مرتضوی ندارم

خبر بازداشت سعید مرتضوی صحت دارد؟

روش شناسی صاحب جواهر مورد توجه نخبگان حوزوی باشد

مهتاب کرامتی :واقعا ً هنوز هم فکر می کنید این نوع ارشاد برای جوانان ما جواب می دهد!؟

فرمانده کل ارتش: نابودی رژیم صهیونیستی مأموریت سپاه است| دوست داشتم جانشین بسیج باشم

تصاویر/ سومین جلسه شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی

انفجار مرگبار گاز در یزد

وفاداری قمر بنی هاشم(ع) به ولایت درسی برای جامعه امروز است

کاهش شدید ورودی آب از هیرمند/ارسال یادداشت اعتراضی ظریف به مقامات افغانستان

دو زن مشهور هالیوود در بین 100 چهره تاثیرگذار سال

حزب دموکرات آمریکا از دولت روسیه شکایت کرد

کارگر اخراجی پس از بازگشت به کار نباید تنزل شغل داده شود

پایان 4 سال زندگی پنهانی قاتل فراری در خاش

حرکت جالب کامبیز دیرباز در زمین مبارزه! +عکس

فراخوان انتخاب پیمانکار پروژه احداث پایانه آزادگان به زودی برگزار می شود

باید سیستم ارزی جدید تهیه کنیم

اولین فیلم سینمایی در عربستان به روی پرده سینما رفت

آیت الله عاملی:حمله آمریکا و متحدانش به سوریه برای ارضای سعودی های مرتجع و عقب مانده بود

اظهار تأسف شدید شورای شهر تبریز نسبت به ضرب و شتم یک زن

مشکلاتی که قرار بود بعد از برجام حل شود پابرجاست/ در میز مذاکرات بر روی صندلی متهم نشستیم

طنین تلاوت «مهدی عبدلی» در مسابقات بین المللی قرآن

همایش بزرگداشت روز جانباز «همراز با شقایق»

محفل انس با قرآن در منطقه دوم دریایی جاسب برگزار شد

مستند «تست لوپ اکتیو»

صبحگاه مشترک پاسداران و بسیجیان تهران بزرگ برگزار شد

واگذاری 670 ملک نجومی و استرداد فقط 60 مورد

ماموریت سپاه مقابله با ضدانقلاب و رژیم صهیونیستی است/ ارتش دست از دست سپاه برنخواهد داشت

ساماندهی دستفروشان گناوه در اولویت قرار گیرد

انقلابی بودن، یعنی کسب رضایت مردم/ مردم باید با بیان منطق و بیان کارشناسی قانع شوند

مربیان مهد های کودک رتبه بندی می شوند

حضور 146 زن در انتخابات مجلس عراق در اقلیم کردستان

مراسم تجلیل از خانواده های شهدای مدافع حرم

مشخصات پیام رسان های داخلی و مقایسه آنها با تلگرام

وقتی وزیر ارتباطات از صحبت های رییس جمهور جا می خورد+فیلم

کوشکی در نشست تخصصی آزادی فکر و بیان در پرتو انقلاب اسلامی: جمهوری اسلامی مشکل امکان بیان دارد نه آزادی بیان/ از وجود شلختگی در حوزه آزادی بیان آسیب دیده ایم

اتمام حجت روحانی با مدیران دولت یازدهم+فیلم

20 گروه تخصصی تحقیقات دامپزشکی در موسسه رازی تشکیل شد

فرمانده ارتش: سپاه پاسداران از اول انقلاب در خط مقدم مقابله با ضدانقلاب بوده است

طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس با اختلاف نظرهای جدی در صحن مواجه می شود

مواد خوراکی مفید در حفظ سلامت کبد را بشناسید

سردار یزدی: با دروغ‎پردازی می خواهند میان مردم و سپاه تفرقه ایجاد کنند/سپاه فقط حامی جناح انقلاب است

می دانم مشکل داریم، اما حل می شود+فیلم

نامه محمود صادقی به اطلاعات سپاه: رویکرد امنیتی و شیوه عمل شما به احساس امنیت در جامعه لطمه جدی وارد ساخته

معاون فرهنگی وزارت علوم مامور بررسی حادثه خودرو دانشجویان دامغان شد

رییس جمهور: بگذارید مردم زندگی کنند/ مدیری که در انجام وظایفش از اخم و تلفن دیگران می ترسد، کنار برود+فیلم

کارگر اخراجی پس از بازگشت به کار نباید تنزل شغل داده شود

اعلام جزییاتی از سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس

ناوشکن «سهند» به زودی عملیاتی می شود

سردار یزدی: تضعیف قدرت سپاه از اهداف دشمنان است

انتقاد فرمانده کل ارتش از مواضع خصمانه در مورد سپاه

شیعیان را مهمان زیارت سیدالشهدا(ع) کنید

ابلاغ مسئولیت جدید سردار فضلی

همایش بین المللی جریان شناسی فرهنگی در عرصه بین الملل برگزار شد

سامانه شفافیت شهرداری تهران روز به روز کامل تر می شود

قضاوت های ناصحیح درباره سپاه تازگی ندارد

پیگیری تیترها از «تخلفِ ارشاد»

استخدام نماینده علمی برای شرکت دارویی در استان خوزستان

استخدام توزیع کننده با حقوق ثابت در شرکت کاله

استخدام مسئول دفتر در شرکت سرو آذین رویش

گزینه های شهرداری تهران فردا قطعی می شود

همنشینی که به فرموده امام صادق(ع) دینتان را از بین می برد

گزارشی پیرامون سالروز ملی شدن صنعت نفت

گزارشی پیرامون سالروز ملی شدن صنعت نفت