مطالب مرتبط:
نماینده مردم سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس: بدهی دولت به صندوق های بیمه و تأمین اجتماعی طی 5 سال پرداخت می شود
نماینده ادوار مردم اردبیل و سرعین در مجلس: راه حل دولت برای حل مشکلات سپرده گذاران چیست؟/ کسری شدید بودجه دولت در سال 97/ احتمال چاپ اسکناس بدون پشتوانه توسط دولت
در سال 96 نوسانات اقتصادی تأثیری بر خدمت رسانی سازمان تأمین اجتماعی نداشت
58شعبه وکارگزاری تامین اجتماعی درخوزستان به مردم خدمات ارائه می دهند
پایان عصر شبکه های اجتماعی دور از تصور نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 05:452018-03-20سياسي

انجام پیمایش درباره مشکلات زنان، فرهنگ سیاسی مردم و شبکه های اجتماعی در سال 97


رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران درباره طرح های این مرکز در سال آینده گفت: در آینده چند اتفاق مهم در حوزه اجرای نظرسنجی خواهیم داشت و امیدواریم در مجموع سه طرح را به صورت ملی انجام دهیم.

- محمد آقاسی، رییس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، از اجرای طرح پیمایش در حوزه مشکلات زنان در سال آینده خبر داد و گفت: پیمایشی که امیدواریم مشارکت دستگاه های ذی ربط را هم جهت اجرای آن بتوانیم کسب کنیم، بحث پیمایش مسائل و مشکلات زنان در سطح ملی است.

ما گروهی مطالعاتی را با همین عنوان تشکیل داده ایم که ذیل آن گروه این پروژه انجام خواهد شد.

آقاسی ادامه داد: یکی از طرح های دیگر، طرح پیمایش فرهنگ سیاسی مردم ایران است که پرسشنامه اش در حال آماده شدن است و امیدواریم نهایی و در ابتدای سال 97 اجرا شود.

موج اول این کار در سال 84 انجام شده و راجع به سوالات این پرسشنامه نزدیک به 30 استاد علوم اجتماعی نظر داده اند.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران پیمایشی با موضوع فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را از دیگر برنامه های این مرکز در سال 97 عنوان کرد و گفت: گروه مطالعاتی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را تشکیل داده ایم و قراراست علاوه بر کارهایی که تاکنون انجام داده ایم، خیلی جدی تر در موردفضای مجازی وشبکه های اجتماعی پیمایشی انجام دهیم.

وی ادامه داد: از جمله مواردی که به صورت مستمر در ایسپا سنجیده می شود، امید به آینده است.

ما داده های نظرسنجی ها را مطالعه و تحلیل کرده و منعکس می کنیم.

یکی از مطالبی که به دستگاه های مسئول منعکس کردیم احتمال این اعتراضات بود که بخش هایی از این مسئله در کتاب روایت انتخابات 96 که به تازگی منتشر شده، آورده شده است.

برای مثال در این کتاب اشاره کرده ایم که ما در ایران شاهد رفتار رای دهی اعتراضی هستیم و اگر به این کتاب رجوع شود متوجه می شویم که ما پیشتر این مطالب را گفته بودیم.

آقاسی یادآور شد: از آن جایی که پیش بینی های ما در این حوزه مثل تخمین انتخابات، درست از آب درآمد، از این پس به طور بسیار جدی تری این موضوع را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

بحث رفتار اعتراضی جامعه ایران را، هم با روش های کمی هم با روش های کیفی به عنوان یکی از سرفصل های جدی ایسپا مورد مطالعه قرار می دهیم و امیدواریم محصولات و نتایج این مطالعات مردم، متخصصان علوم اجتماعی و مسئولان را بهره مند کند.

نظرسنجی درباره اعتراضات دی ماه، از طرح های مهم ایسپا در سال 96 رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران درباره اقدامات مهمی که در سال 96 در ایسپا انجام گرفته است، گفت: در حوزه اجرای نظرسنجی ها چند طرح مهم را در سال 96 پشت سر گذاشتیم، یکی از این طرح ها نظر سنجی در خصوص همین اعتراضاتی بود که دی ماه در حدود 100 شهر کشور اتفاق افتاد، که بلافاصله و همزمان با این حوادث، به کارفرمایی مرکز بررسی استراتژی ریاست جمهوری شروع به نظر سنجی درباره این حوادث کردیم که نتایج آن نیز توسط کارفرما، چندی پیش منتشر شد.

آقاسی با بیان اینکه ایسپا از معدود مراکزی است که با وجود حساسیت های موجود در این حوزه نظرسنجی کرده است ، ادامه داد: شروع این پروژه همزمان با فیلترینگ تلگرام بود و ما نیز سوالاتی نیز در این حوزه از قبیل اینکه آیا مردم از فیلترشکن استفاده کرده اند یا نه پرسیدیم و همچنین نظرشان را در مورد اتفاقات پرسیده ایم تا بتوانیم ریشه اعتراضات را بهتر بررسی نماییم.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را با یک درصد خطا پیش بینی کردیم آقاسی درباره دیگرفعالیت های مهم این مرکز در سال 96، گفت: با توجه به پشت سر گذاشتن انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری در سال 96، به طور طبیعی مهم ترین کاری که امسال در ایسپا انجام شده است، اجرای نظرسنجی های مختلف برای فهم و درک واقعیت انتخابات است.

در همین راستا 12 موج نظرسنجی به صورت حضوری و تلفنی اجرا شد تا بتوانیم نتیجه انتخابات را تخمین بزنیم و خوشبختانه توانستیم با کمتر از یک درصد خطا نتیجه را پیش بینی کنیم، وجه تمایز این نظرسنجی نسبت به دوره های قبلی انتخابات این بود که ایسپا از معدود مراکزی بود که پیش از اعلام نتیجه رای گیری، نتیجه انتخابات را اعلام کرد و انجام چنین کاری ریسک خیلی بزرگی بود زیرا خیلی ها بعد از اعلام نتایج مدعی می شوند که ما نتیجه را پیش بینی کرده بودیم، اما از قبل نتایج را اعلام نمی کنند.

وی اظهار کرد: ایجاد کانال تلگرامی و نظرسنجی از طریق پیامک نیز از دیگر اقدامات این سازمان در سال 96 بود، که نظر سنجی از طریق پیامک به جهت اهمیت افزایش دانش انواع گردآوری داده ها برای ما اهمیت داشت و همانطور که حدس می زدیم پس از آزمودن این روش متوجه شدیم نظرسنجی از طریق پیامک و تلگرام، همچنان روش مطلوبی برای نظرسنجی لااقل در ایران و پیرامون هر موضوعی نیست.

آقاسی از دیگر کارهایی که در سال 96 در این مرکز انجام شده به نظر سنجی در خصوص نظرات شهروندان درباره کابینه و دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: همان طور که قول داده بودیم، موج ششم این نظرسنجی را که به صورت موسمی از آذر ماه 1392 آغاز شده است را انجام دادیم و انتظارات و توقعات مردم از دولت دوازدهم را با کارفرمایی مرکز بررسی استراتژی ریاست جمهوری سنجیدیم.

امیدواریم بتوانیم نتیجه بررسی وضعیت پوشش و حجاب در سطح شهر تهران را منتشر کنیم وی درباره بررسی وضعیت پوشش و حجاب اظهار کرد: از دیگر کارهای مهمی که امسال انجام دادیم بررسی وضعیت پوشش و حجاب در آذرماه امسال در سطح شهر تهران بود.

ما هر سال این موضوع را می سنجیم که گاهی این سنجش در سطح ملی و گاهی اوقات در سطح شهر تهران است.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران با بیان اینکه نتیجه این بررسی داده مهمی است و زیر مجموعه آسیب های اجتماعی تلقی می شود، افزود: امیدواریم که بتوانیم نتایج آن را منتشر کنیم.

سیکل انتشار آن به این شکل است که به هیئت مدیره ارجاع داده می شود، هیئت مدیره مصوب می کند و ما نیز آن را منتشر می کنیم.

وی درباره نظرسنجی ایسپا از زائران ایرانی اربعین گفت: یکی دیگر از اتفاقاتی که در چندسال اخیر رخ داده و بازتاب گسترده ای داشته بحث پیاده روی اربعین است و اییسپا این افتخار را داشته که سه سال پیاپی از زائران ایرانی اربعین نظر سنجی کند.

کاری که ما امسال انجام دادیم این بود که در سه مرز مهم هنگام بازگشت زائران نظرسنجی انجام دادیم.

آقاسی درباره سایر فعالیت های ایسپا اظهار کرد: از دیگر کارهایی که سال 96 ایسپا انجام داد بحث نظرات شهروندان تهران راجع به مولفه های اقتصاد مقاومتی بوده است.

همچنین درباره نگرش مردم تهران نسبت به زلزله ای که باعث هراس و نگرانی آن ها شد، به کارفرمایی شهرداری تهران نظرسنجی ای انجام شد.

کمتر اتفاقی در سطح کشور وجود دارد که ایسپا نسبت به آن واکنش نشان ندهد وی با بیان اینکه انجام کار با سرعت و دقت از افتخارات ایسپا است، تاکید کرد: خاصیت ایسپا این است که نسبت به تغییراتی که در افکار عمومی اتفاق می افتد حساس شود و کمتر اتفاقی وجود دارد که در کشور و یا شهر تهران به عنوان پایتخت رخ دهد و ما نسبت به آن واکنش نشان ندهیم.

سیاست ایسپا انتشار دائم اخبار و اطلاعات است آقاسی درباره وضعیت انتشار داده ها گفت: تعداد پروژه هایی که نتایج آن منتشر نشده کم نبوده است اما از چندسال گذشته تا به حال به ویژه از سال، 95 سیاست جدی ما انتشار دائم اخبار و اطلاعات است، چه نظر سنجی هایی که در داخل کشور انجام می شود و چه آن هایی که در خارج از ایران انجام می گیرد.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران ادامه داد: تقریبا سه بار در روز، در کانال تلگرامی و به تبع آن سایت ایسپا داده منتشر می کنیم.

همچنین در سایر شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر نیز حضور داریم.

ضمن آن که از سال گذشته سایت ایسپا به دو زبان انگلیسی و عربی مجهز شده است تا ارتباط بیشتری با مخاطبان صورت گیرد.

انتشار اخبار و اطلاعات منتج از نظرسنجی ها یکی از راهبردهای جدی ما در دو سه سال گذشته بوده است.

فضای نظرسنجی در کشور نوپا است وی درباره مشکلات و چالش های ایسپا گفت: چالش ها معمولا به دو بخش تقسیم می شوند که لزوما هم مرتبط با ایسپا نیست.

برخی از چالش ها درونی است که به درون سازمان های نظرسنجی برمی گردد و برخی بیرونی است.

اساسا چالش هایی که در درون حوزه نظرسنجی با آن رو به رو هستیم این است که فضای نظرسنجی در ایران یک فضای نوپا است.

یعنی شاید حدود 50 سال است که ما در ایران نظرسنجی انجام می دهیم.

بسیاری از کشورها بیش از 150 سال است که در این حوزه سابقه فعالایت دارند.

خود این مسئله چالش ایجاد می کند.

زیرا نظر سنجی در ایران جوان و کم تجربه است.

آقاسی اضافه کرد: بحث دیگری که با آن درگیر هستیم بحث های روشی است.

ما درگیر آن هستیم که چطور بتوانیم به بهترین مدل گردآوری اطلاعات دستیابی پیدا کنیم و یا اینکه چگونه مسائل حساس را در قالب سوال در بیاوریم.

در کل بخش گردآوری اطلاعات حساس و مهم است البته بخشی از مشکلات این چنینی با استفاده از نرم افزار تخصصی و انحصاری ایسپا موسوم به نظرسنجی سبز مرتفع شده است.

علاقه مدیران کارفرما به عدم انتشار داده ها، از مشکلات ایسپا است رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران تمایل مدیران کارفرما به آرشیو داده ها را از دیگر مشکلات ایسپا دانست و گفت: بسیاری از مدیران علاقه دارند ما یک داده تولید کنیم و آن داده به آرشیو برود.

این یک مشکل مهم برای ما است.

ما دنبال این هستیم که در قراردادها یک بندی را بگنجانیم که مدیران موظف شوند که به ما اجازه بدهند بخشی از نتایج را ولو به مرو زمان منتشر کنیم.

این در حالی است که اگر داده ها منتشر شود در مجموع به نفع همه است.

وی درباره دیگر مشکلات حوزه نظرسنجی اظهار کرد: مراکز نظرسنجی زیادی را می بینیم که صرفا با هدف درآمدزایی راه اندازی می شوند و بنای کارشان، فعالیت علمی و یا فهم افکار عمومی نیست و فقط می خواهند درامدی کسب کنند.

وقتی اولویت اصلی کسب درآمد باشد ممکن است خیلی از اصول علمی زیر پا گذاشته شود.

آقاسی ادامه داد: ما بازار کار مناسب نداریم و بازارکار ما تقریبا فصلی است و بیشتر تحت تاثیر انتخابات است.

زیرا در آن دوره عرصه عمومی بیشتر درگیر می شود، اما در موقعیت های دیگر متاسفانه عرصه عمومی به آن شکل خود را درگیر نمی کند و ای کاش که رسانه ها در موقعیت های دیگر نیز درخواست نظر سنجی کنند.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران ضعف در ادبیات نظری را از دیگر مشکلات حوزه نظرسنجی دانست و تصریح کرد: متاسفانه در این حوزه کتاب خیلی کم وجود دارد، همچنین تعلقات صنفی درحوزه نظرسنجی بسیار کم است.

یعنی موسسات با هم ارتباط کمی دارند.

ضمن این که پرسشگران مشکلات خیلی زیادی دارند و قشری گمنام و ناشناخته هستند و حق و حقوق بسیار کمی دارند.

یک مشکل دیگر ضعف در تحلیل داده ها است.

ما بارها با این مسئله روبه رو شده ایم که داده هایمان را در اختیار رسانه ها قرارداده ایم اما تحلیل هایی که برای این داده ها نوشته شده اشتباه بوده است که این مسئله کار ما را در انتشار داده ها دشوارتر می کند.

مسئله دیگر آن است که بیشتر از ما درخواست نظرسنجی های موضوع محور می شود تا مسئله محور.

درست است که موضوعات روزمهم است اما اگر بتوانیم کارهایمان را مسئله محور پیش ببریم به طور طبیعی صنعت نظرسنجی بهتر می تواند به کشور خدمت کند.

مشکل دیگر بحث استاندارد نبودن سوالات نظرسنجی است.

سوالات خوب مطرح نمی شود جواب ها هم تناقضاتی پیدا می کند که گاهی اوقات هم منتشر می شود و در نتیجه نسبت به نظرسنجی یک بدبینی ایجاد می شود.

قواعد انتشار داده ها ابهام دارد وی درباره مشکلات بیرونی حوزه نظرسنجی اظهار کرد: قواعد انتشار داده ها مشخص نیست، یعنی در حوزه قوانین در این باره ضعف وجود دارد.

یعنی هیچ قانون شفافی وجود ندارد که نشان دهد آیا ما می توانیم داده ها را منتشر کنیم یا نه و اگر منتشر کردیم و کسی با ما برخورد کرد طبق قانون مشخص شود چرا این برخورد اتفاق افتاده و به استناد کدام قانون برخورد صورت گرفته است.

اساسا قوانین انتشار نظرسنجی مشخص نیست و قوانین حق برخورداری مردم از نتایج یافته ها چندان روشن و واضح نیست.

البته این به آن معنا نیست که در قانون اساسی به آن اشاره نشده است اما احتیاج به شفافیت بیشتری در این حوزه است.

آقاسی ادامه داد: از برنامه های ما در سال آینده، اضافه کردن بندی به قراردادها است تا مبنی بر آن اجازه انتشار داده ها توسط ایسپا فراهم شود.

البته ممکن است کارفرمایی تمایل نداشته باشد چون کارفرما پول پروژه را پرداخت می کند.

اما مسئله ای که مطرح است این است که درست است این پول را کارفرما هزینه می کند، اما این پول مردم است و چون از پول مردم هزینه می شود کل مردم باید از نتیجه باخبر شوند.

این ها از مباحث حقوقی است و ما به عنوان مجری نمی توانیم در این مورد اظهار نظر دقیق کنیم اما پیشنهاد می کنیم که از بعد حقوقی به این مسئله پرداخته شود.

استادان علوم اجتماعی به نظرسنجی توجه کافی ندارند رییس ایسپا رابطه کم رنگ میان رسانه ها و نظرسنجی را یکی از علل بی اعتمادی و کم اعتمادی به نظر سنجی ها عنوان کرد و گفت: رها شدگی توسط نخبگان علوم اجتماعی از دیگر مسائلی است که در خصوص نظرسنجی اتفاق افتاده است.

انتظار می رود که اصحاب علوم اجتماعی در این حوزه دقت نظر بیشتری داشته باشند.

ما در دو سال گذشته داده های فراوانی منتشر کرده ایم اما واقعیت این است که تحلیل های خیلی کمی را از استادان و متخصصان علوم اجتماعی نسبت به این داده ها دیده ایم.

وی درباره هزینه مربوط به هر نظرسنجی در سطح ملی گفت: هزینه ها خیلی متفاوت است و گفتن رقمی در این باره ممکن است باعث ایجاد سردرگمی شود.

متغیرهای متنوعی مانند تعداد سوالات، میزان حساسیت، طرح فنی نمونه گیری و مسائلی از این دست وجود دارد که هزینه هر طرح را از دیگری متمایز می کند، لذا پاسخ دادن به این سوال کار دشواری است و حتی یک بازه هم نمی توان برای آن مشخص کرد.

یک طرحی حتی در سطح ملی ممکن است رقم خیلی کوچکی داشته باشد و طرحی دیگر ممکن است رقم خیلی بزرگی داشته باشد.

آقاسی درباره برنامه های ایسپا برای سال آینده اظهار کرد: در ایسپا یک برنامه سالیانه مبتنی بر برنامه پنج ساله مرکز وجود دارد، یکی از برنامه های دائمی و فصلی مرکز سنجش مسائل روز کشور است و قاعدتا در زمستان ما باید یک بار این مسائل را بسنجیم.

در این اواخر اتفاقات زیادی در کشور افتاده و امیدواریم در طرحی که راجع به مسائل روز داریم به این موضوع هم بپردازیم.

نرم افزار نظرسنجی سبز، دستاورد مهمی برای علوم اجتماعی در کشور است وی درباره طراحی نرم افزار نظر سنجی سبز توسط ایسپا اظهار کرد: امسال نسخه سوم نرم افزار تخصصی نظرسنجی سبز عملیاتی شد.

با استفاده از این نرم افزار تخصصی و انحصاری کار جمع اوری اطلاعات را دیگر نه به صورت کاغذی بلکه با استفاده از تبلت انجام می شود که امکان خیلی زیادی به ما می دهد.

این نرم افزار قابلیت هایی همچون نمایش پرسشگر، افزایش میزان نظارت را دارد و ورود هم زمان داده را ممکن می کند.

آقاسی افزود: یعنی وقتی پرسشگر پرسشنامه را تکمیل می کند، آن را به صورت آنلاین برای مرکز می فرستد.

این نرم افزار برای اولین بار در سطح کشور به صورت ملی در ایسپا استفاده شد و امسال نسخه سوم آن را هم توانستیم آزمایش کنیم .

طراحی و اجرای آن به طور کامل بر عهده ایسپا بوده و این نرم افزار به نام ایسپا ثبت شده است، با نمونه های مشابه خارجی چندان فاصله ای ندارد و دستاورد بسیار مهمی برای علوم اجتماعی در کشور است.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران گفت: امسال موفق شدیم گواهینامه بین المللی ایزو 9001 با نسخه 2015 را دریافت کنیم و در آستانه دریافت ایزوی امنیت داده ها هستیم که این ها نشان می دهد که ایسپا در حال تلاش است تا کلیه فرایندهای مرکز را با استانداردهای جهانی پیش ببرد.

ایسپا کتاب "کیفیت زندگی مردم ایران" را تا پایان سال منتشر می کند وی با بیان اینکه از در حوزه افکار عمومی چه در حوزه تالیف و چه ترجمه، تولید کتاب بسیار کم است، اظهار کرد: ابتدای امسال توسط ایسپا کتابی با عنوان نظرسنجی در عصر دیجیتال ترجمه شد که در آن آخرین دستاوردهای نظرسنجی در امریکا را ترجمه کردیم.

همچنین کتاب دیگری با نام روایت انتخابات 96 را منتشر کردیم که کلیه داده های ما در نظرسنجی هایی که انجام دادیم در این کتاب منعکس شده و بسیاری از صاحب نظران عرصه سیاست و پژوهشگران نقدها و روایات خود را نسبت به انتخابات در این کتاب منعکس کرده اند.

آقاسی ادامه داد: امیدواریم تا پایان سال دو کتاب دیگر نیز از ایسپا منتشر شود که فرایند آن در حال طی شدن است.

یکی از این کتاب ها "کیفیت زندگی مردم ایران" است که نتایج پیمایشی در سال 93 است که تا به حال هیچ کس این پیمایش را در سطح ملی انجام نداده است و دیگری کتابی با موضوع افکارعمومی و شبکه های اجتماعی است، که با توجه به اهمیت شبکه های اجتماعی نتایج آن همراه با چند گفتار درباره شبکه های اجتماعی منتشر خواهد شد.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران درباره موضوعاتی که ایسپا کمتر می تواند در مورد آن ها نظرسنجی انجام دهد، اظهار کرد: برخی موضوعات حساس وجود دارد که گاهی اوقات ممکن است منافع ملی را تحت الشعاع خود قراردهد.

همچنین سوال پرسیدن درمورد موضوعاتی که به جهت فرهنگی مردم با آن قرابت کمی دارند، دشواراست و البته در اکثر تجربه های ایسپا، همه سوالات پرسیده شده، یعنی کمتر سوال حساسی وجود دارد که آن را نپرسیده باشیم.

وی در پایان یادآور شد: اما پرسیدن یک بحث است و انتشار آن یک بحث دیگر.

اینجا کمی کار برای ما سخت می شود.

ما عقیده مان این است که باید تمام داده ها منتشر شود و از نگاه فنی نیز داده محرمانه ای وجود ندارد، اما در همه کشورهای دنیا از جمله ایران، محدودیت های وجود دارد که ما با آن ها دست و پنجه نرم می کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شبکه های اجتماعی - اجتماعی - دانشجویان - ایران - سنجی - فضای مجازی - علوم اجتماعی - نظرسنجی - امید - آینده - مشکلات - مطالعه - انتخابات - شبکه - اعتراضات - مجازی - هایی - زنان - مردم - کتاب - سیاسی - رفتار - فرهنگ - علوم - صورت - پیش بینی - مسئولان - خبرنگار - برنامه - پروژه

آخرین اخبار سرویس:
هشدار کمیسیون اروپا به شبکه های اجتماعی

ایران از همه ظرفیت های برجام برای توسعه هسته ای استفاده می کند

اگر دینداران در تصدی امور ناموفق باشند، مردم از دین برمی گردند

توضیحات فرماندار ویژه ری در پی کشف مومیایی جنجالی

آغاز اجلاس سران دو کره/ ابراز امیدواری "اون" نسبت به نتیجه بخش و سازنده بودن مذاکره با همسایه جنوبی

کمبودفضاوامکانات فرهنگی درکردستان/انتشار358 هزارنسخه کتاب دراستان

علوم مهندسی ایران در حد استانداردهای جهانی است

رهبر مخالفان ارمنستان: همه به خواست مردم تن دهند

کشورهای دنیا با سران مفسدشان چه می کنند؟ +جزییات

شاخص JIF – IF و JRK در مقالات ISI چیست؟

16 ماهه، حافظ کل قرآن شدم

دعای حضرت زهرا سلام الله علیها در روز جـمعه

نقوی حسینی: ایران با خارج شدن آمریکا، از برجام بیرون می رود

استخدام منشی آشنا به بازاریابی خانم در شرکت یکتا در البرز

پربیننده ترین تصاویر خبری هفته/69

رمزگشایی از ادبیات برجامی روحانی

نیروی انتظامی در خدمت مردم و احکام الهی است

آغاز انتخابات مجلس لبنان در حوزه های خارج از این کشور

زهرا یعقوبی جناسمی، باقر حسامی عزیزی معیارهای حق و عدل در احکام فقهی بانکداری بدون ربا

تجدید میثاق اعضای شورای اسلامی شهر تهران با آرمان های حضرت امام(س)

برقراری سه پرواز در هفته به مقصد زابل - تهران و بالعکس 

هدف دشمن در جنگ اقتصادی، تحقیر کالای ایرانی است

فال آنلاین دیوان حافظ جمعه هفتم اردیبهشت ماه 97

گرامیداشت میلاد علی اکبر(ع) در شهرهای اروپایی

«آقامیرزا مسیح»؛ مسجدی کوچک با قابلیت های فراوان+تصویر

اجرای طرح ساماندهی کمپ های ترک اعتیاد غیرمجاز

کرباسچی: حجتی قانع شده از وزارت جهاد به شهرداری بیاید

تاریخ تعیین نخست‎وزیر جدید ارمنستان اعلام شد

آیت الله جوادی آملی: اگر ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت / بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم

فرماندار شهرستان کوثر منصوب شد

مقایسه امکانات پیام رسان های داخلی و خارجی

10مقصد برتر گردشگری در سال 2018

کدام خطوط هوایی بیشترین خلبانان زن را دارند؟

آیت الله جنتی: عده ای تلاش می کنند وجهه سپاه را بین مردم از بین ببرند

مخالف انحصار صداوسیما هستیم

اظهارنظر ناطق نوری در مورد رفع حصر تکذیب شد

بی اعتنایی ملانیا به ترامپ دوباره سوژه رسانه ها شد

کردستان به عنوان پایگاه انتشار فرهنگ تقریب مطرح است

سرنوشت "جسد مومیایی" توسط فرماندار ری اعلام شد

پاسخ محسن هاشمی به سیدحسن خمینی درباره شهرداری تهران

بهارستانی ها در حال پیگیری برای تامین منابع پایدار «طرح تحول سلامت»

از تصویب قانون منع خروج طلا و نقره تا ورود رییس جمهور ونزوئلا به تهران برای تعیین رویه اوپک

حق داشتن وکیل به چه معناست؟

«نه» نظامی ایران به آمریکا/ دیدار دو فرمانده/ بازدید مجدد از مناطق زلزله زده/ تلاش نیروی دریایی سپاه برای افزایش سرعت شناور ها/ زنگ خطر را برای رژیم صهیونیستی به صدا درآورده ایم

کاوه مدنی تحت فشار بوده است

تأویل سهروردی از حقیقت حب در قرآن - بخش دوم و پایانی نقش محبت در مهار نفس اماره

اتهامات وارده به کاوه مدنی را رد می کنم

لزوم بهره گیری از ظرفیت مساجد برای کاهش آسیب های اجتماعی

یعقوب نوروزی, سکینه جعفری بررسی پدیده فن هراسی و دلالت های سیاستی آن در ایران

سعدی از جهت شعر اخلاقی و شعر نصیحت و پند در قله است

قانونگذار آمریکایی از بویینگ خواست به ایران هواپیما نفروشد

برقراری 3 پرواز در هفته به مقصد زابل - تهران و بالعکس 

قلب کروز و پهپادهای ایرانی زیر ذره بین متخصصان جهانی+عکس

آغاز ثبت نام دوره های جدید قرآن در مؤسسه اسراء

امت اسلامی نیازمند بازگشت به آموزه های مشترک است

تاملی بر نقش دیپلماسی عمومی در جنگ نرم(1)؛ شگردی برای تصرف قلب‏ها و ذهن‏ها

انسان کامل با تأکید بر کارکردهای دنیوی: بررسی دیدگاه ابن عربی و ملاصدرا - بخش دوم و پایانی مهم ترین وظیفه انسان کامل در ارتباط با سایر انسان ها

حقایق جالبی که ظاهرتان درباره شما می گوید

تازه ترین قیمت آپارتمان نوساز در تهران

بلاتکلیفی تلگرامی تا کی؟/ با گونی دلار می آوریم، سر برجام سلامت!

تلاش بسیج زنان، ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی است

جمع کثیری از رأی دهندگان به روحانی پشیمانند

فاصله گیری شورای شهر از اهداف

آقای رییس جمهور به وعده هایتان پایبند باشید

حسن سبحانی، بشری بشارتی تاملی در چیستی اقتصاد اسلامی و نسبت آن با تئوری های اقتصادی

دلیل نگهداری مرتضوی در اوین و تاثیر اخلاق بر آزادی رحیمی

تیپ مجری محبوب و سرشناس در کنار همسر جدیدش در یک مراسم/عکس

توضیح فرماندار ری درباره مومیایی جنجالی

محمود حجتی در یک قدمی شهرداری تهران

آیت الله جنتی: اگر سپاه نبود امام را کشته بودند

دستور وزیر آموزش و پرورش در پی ضرب و شتم یک معلم در خوزستان

وحید خطیبی, عباس کرامتی, غلامعلی منتظر مدلی برای پایش شاخص های علم و فنّاوری کشور با رویکرد هوش تجاری

بازپرداخت بدهی 50 میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی

احتمال ارسال پیامکی سوابق برای بیمه شدگان تامین اجتماعی

مشارکت نیکوکاران در توسعه مناطق نقش بسزایی دارد

سیدحسن خمینی: اگر دینداران در تصدی امور ناموفق باشند، مردم از دین برمی گردند

متیس: هنوز تصمیمی برای خروج از برجام اتخاذ نشده است

روایت محسن هاشمی از دیدار اعضای شورا با سیدحسن خمینی

بدون همکاری بانک ها ایجاد 20 هزار فرصت شغلی امکانپذیر نیست

برای ارائه آمار طلاق سکوت نکنیم

شیراز 300 هزار حاشیه نشین دارد

توسعه دانشگاه، مطالبه مردم گناباد است

تفکر «کار نکردن بهتر از کار کردن است» در بین مدیران جا افتاده است

پابندی ایران به توافق هسته ای منوط به پایبندی آمریکا است

3 سال حبس به جرم پناه دادن به همسر

درخواست منصور از جامعه بین المللی در باره مردم فلسطین

دعایی که راوی آن می گوید اگر اجابت نشد، او را لعنت کنید

تبیین بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب؛ کالای ایرانی، ضامن تثبیت فرهنگ ایرانی

آغاز جشنواره گلابگیری در پایتخت گل ایران

شیما مرادی, المیرا جنوی ارتباطات علمی چهره های ماندگار ایران در علوم انسانی، فنی و مهندسی

روایتی از برگزاری مسابقات قرآن دانشجویان جهان اسلام؛
 قرآن، دوستی، آگاهی...

شایعه محدودیت تصدی پست های مدیریتی برای جوانان

جلسه توجیهی متسابقین ششمین مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان/ مشهد مقدس

اگر ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت

سوره فاطر (فضیلت، خواص و دانلود متن)

مدارس فرسوده خراسان جنوبی نیازمند توجه ویژه برای نوسازی است

احیای دریاچه ارومیه با جذب کمک های ارزی

افتتاح پروژه غیر هم سطح آذربایجان در ارومیه تا پایان سال

توسعه اشتغال پایدار در مناطق شهری و روستایی اولویت اصلی است

حاشیه سازی رسانه ها ضربه به توسعه استان است

انجام پیمایش درباره مشکلات زنان، فرهنگ سیاسی مردم و شبکه های اجتماعی در سال 97

انجام پیمایش درباره مشکلات زنان، فرهنگ سیاسی مردم و شبکه های اجتماعی در سال 97