مطالب مرتبط:
نماینده مردم سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس: بدهی دولت به صندوق های بیمه و تأمین اجتماعی طی 5 سال پرداخت می شود
نماینده ادوار مردم اردبیل و سرعین در مجلس: راه حل دولت برای حل مشکلات سپرده گذاران چیست؟/ کسری شدید بودجه دولت در سال 97/ احتمال چاپ اسکناس بدون پشتوانه توسط دولت
در سال 96 نوسانات اقتصادی تأثیری بر خدمت رسانی سازمان تأمین اجتماعی نداشت
58شعبه وکارگزاری تامین اجتماعی درخوزستان به مردم خدمات ارائه می دهند
پایان عصر شبکه های اجتماعی دور از تصور نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 05:452018-03-20سياسي

انجام پیمایش درباره مشکلات زنان، فرهنگ سیاسی مردم و شبکه های اجتماعی در سال 97


رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران درباره طرح های این مرکز در سال آینده گفت: در آینده چند اتفاق مهم در حوزه اجرای نظرسنجی خواهیم داشت و امیدواریم در مجموع سه طرح را به صورت ملی انجام دهیم.

- محمد آقاسی، رییس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، از اجرای طرح پیمایش در حوزه مشکلات زنان در سال آینده خبر داد و گفت: پیمایشی که امیدواریم مشارکت دستگاه های ذی ربط را هم جهت اجرای آن بتوانیم کسب کنیم، بحث پیمایش مسائل و مشکلات زنان در سطح ملی است.

ما گروهی مطالعاتی را با همین عنوان تشکیل داده ایم که ذیل آن گروه این پروژه انجام خواهد شد.

آقاسی ادامه داد: یکی از طرح های دیگر، طرح پیمایش فرهنگ سیاسی مردم ایران است که پرسشنامه اش در حال آماده شدن است و امیدواریم نهایی و در ابتدای سال 97 اجرا شود.

موج اول این کار در سال 84 انجام شده و راجع به سوالات این پرسشنامه نزدیک به 30 استاد علوم اجتماعی نظر داده اند.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران پیمایشی با موضوع فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را از دیگر برنامه های این مرکز در سال 97 عنوان کرد و گفت: گروه مطالعاتی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را تشکیل داده ایم و قراراست علاوه بر کارهایی که تاکنون انجام داده ایم، خیلی جدی تر در موردفضای مجازی وشبکه های اجتماعی پیمایشی انجام دهیم.

وی ادامه داد: از جمله مواردی که به صورت مستمر در ایسپا سنجیده می شود، امید به آینده است.

ما داده های نظرسنجی ها را مطالعه و تحلیل کرده و منعکس می کنیم.

یکی از مطالبی که به دستگاه های مسئول منعکس کردیم احتمال این اعتراضات بود که بخش هایی از این مسئله در کتاب روایت انتخابات 96 که به تازگی منتشر شده، آورده شده است.

برای مثال در این کتاب اشاره کرده ایم که ما در ایران شاهد رفتار رای دهی اعتراضی هستیم و اگر به این کتاب رجوع شود متوجه می شویم که ما پیشتر این مطالب را گفته بودیم.

آقاسی یادآور شد: از آن جایی که پیش بینی های ما در این حوزه مثل تخمین انتخابات، درست از آب درآمد، از این پس به طور بسیار جدی تری این موضوع را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

بحث رفتار اعتراضی جامعه ایران را، هم با روش های کمی هم با روش های کیفی به عنوان یکی از سرفصل های جدی ایسپا مورد مطالعه قرار می دهیم و امیدواریم محصولات و نتایج این مطالعات مردم، متخصصان علوم اجتماعی و مسئولان را بهره مند کند.

نظرسنجی درباره اعتراضات دی ماه، از طرح های مهم ایسپا در سال 96 رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران درباره اقدامات مهمی که در سال 96 در ایسپا انجام گرفته است، گفت: در حوزه اجرای نظرسنجی ها چند طرح مهم را در سال 96 پشت سر گذاشتیم، یکی از این طرح ها نظر سنجی در خصوص همین اعتراضاتی بود که دی ماه در حدود 100 شهر کشور اتفاق افتاد، که بلافاصله و همزمان با این حوادث، به کارفرمایی مرکز بررسی استراتژی ریاست جمهوری شروع به نظر سنجی درباره این حوادث کردیم که نتایج آن نیز توسط کارفرما، چندی پیش منتشر شد.

آقاسی با بیان اینکه ایسپا از معدود مراکزی است که با وجود حساسیت های موجود در این حوزه نظرسنجی کرده است ، ادامه داد: شروع این پروژه همزمان با فیلترینگ تلگرام بود و ما نیز سوالاتی نیز در این حوزه از قبیل اینکه آیا مردم از فیلترشکن استفاده کرده اند یا نه پرسیدیم و همچنین نظرشان را در مورد اتفاقات پرسیده ایم تا بتوانیم ریشه اعتراضات را بهتر بررسی نماییم.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را با یک درصد خطا پیش بینی کردیم آقاسی درباره دیگرفعالیت های مهم این مرکز در سال 96، گفت: با توجه به پشت سر گذاشتن انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری در سال 96، به طور طبیعی مهم ترین کاری که امسال در ایسپا انجام شده است، اجرای نظرسنجی های مختلف برای فهم و درک واقعیت انتخابات است.

در همین راستا 12 موج نظرسنجی به صورت حضوری و تلفنی اجرا شد تا بتوانیم نتیجه انتخابات را تخمین بزنیم و خوشبختانه توانستیم با کمتر از یک درصد خطا نتیجه را پیش بینی کنیم، وجه تمایز این نظرسنجی نسبت به دوره های قبلی انتخابات این بود که ایسپا از معدود مراکزی بود که پیش از اعلام نتیجه رای گیری، نتیجه انتخابات را اعلام کرد و انجام چنین کاری ریسک خیلی بزرگی بود زیرا خیلی ها بعد از اعلام نتایج مدعی می شوند که ما نتیجه را پیش بینی کرده بودیم، اما از قبل نتایج را اعلام نمی کنند.

وی اظهار کرد: ایجاد کانال تلگرامی و نظرسنجی از طریق پیامک نیز از دیگر اقدامات این سازمان در سال 96 بود، که نظر سنجی از طریق پیامک به جهت اهمیت افزایش دانش انواع گردآوری داده ها برای ما اهمیت داشت و همانطور که حدس می زدیم پس از آزمودن این روش متوجه شدیم نظرسنجی از طریق پیامک و تلگرام، همچنان روش مطلوبی برای نظرسنجی لااقل در ایران و پیرامون هر موضوعی نیست.

آقاسی از دیگر کارهایی که در سال 96 در این مرکز انجام شده به نظر سنجی در خصوص نظرات شهروندان درباره کابینه و دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: همان طور که قول داده بودیم، موج ششم این نظرسنجی را که به صورت موسمی از آذر ماه 1392 آغاز شده است را انجام دادیم و انتظارات و توقعات مردم از دولت دوازدهم را با کارفرمایی مرکز بررسی استراتژی ریاست جمهوری سنجیدیم.

امیدواریم بتوانیم نتیجه بررسی وضعیت پوشش و حجاب در سطح شهر تهران را منتشر کنیم وی درباره بررسی وضعیت پوشش و حجاب اظهار کرد: از دیگر کارهای مهمی که امسال انجام دادیم بررسی وضعیت پوشش و حجاب در آذرماه امسال در سطح شهر تهران بود.

ما هر سال این موضوع را می سنجیم که گاهی این سنجش در سطح ملی و گاهی اوقات در سطح شهر تهران است.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران با بیان اینکه نتیجه این بررسی داده مهمی است و زیر مجموعه آسیب های اجتماعی تلقی می شود، افزود: امیدواریم که بتوانیم نتایج آن را منتشر کنیم.

سیکل انتشار آن به این شکل است که به هیئت مدیره ارجاع داده می شود، هیئت مدیره مصوب می کند و ما نیز آن را منتشر می کنیم.

وی درباره نظرسنجی ایسپا از زائران ایرانی اربعین گفت: یکی دیگر از اتفاقاتی که در چندسال اخیر رخ داده و بازتاب گسترده ای داشته بحث پیاده روی اربعین است و اییسپا این افتخار را داشته که سه سال پیاپی از زائران ایرانی اربعین نظر سنجی کند.

کاری که ما امسال انجام دادیم این بود که در سه مرز مهم هنگام بازگشت زائران نظرسنجی انجام دادیم.

آقاسی درباره سایر فعالیت های ایسپا اظهار کرد: از دیگر کارهایی که سال 96 ایسپا انجام داد بحث نظرات شهروندان تهران راجع به مولفه های اقتصاد مقاومتی بوده است.

همچنین درباره نگرش مردم تهران نسبت به زلزله ای که باعث هراس و نگرانی آن ها شد، به کارفرمایی شهرداری تهران نظرسنجی ای انجام شد.

کمتر اتفاقی در سطح کشور وجود دارد که ایسپا نسبت به آن واکنش نشان ندهد وی با بیان اینکه انجام کار با سرعت و دقت از افتخارات ایسپا است، تاکید کرد: خاصیت ایسپا این است که نسبت به تغییراتی که در افکار عمومی اتفاق می افتد حساس شود و کمتر اتفاقی وجود دارد که در کشور و یا شهر تهران به عنوان پایتخت رخ دهد و ما نسبت به آن واکنش نشان ندهیم.

سیاست ایسپا انتشار دائم اخبار و اطلاعات است آقاسی درباره وضعیت انتشار داده ها گفت: تعداد پروژه هایی که نتایج آن منتشر نشده کم نبوده است اما از چندسال گذشته تا به حال به ویژه از سال، 95 سیاست جدی ما انتشار دائم اخبار و اطلاعات است، چه نظر سنجی هایی که در داخل کشور انجام می شود و چه آن هایی که در خارج از ایران انجام می گیرد.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران ادامه داد: تقریبا سه بار در روز، در کانال تلگرامی و به تبع آن سایت ایسپا داده منتشر می کنیم.

همچنین در سایر شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر نیز حضور داریم.

ضمن آن که از سال گذشته سایت ایسپا به دو زبان انگلیسی و عربی مجهز شده است تا ارتباط بیشتری با مخاطبان صورت گیرد.

انتشار اخبار و اطلاعات منتج از نظرسنجی ها یکی از راهبردهای جدی ما در دو سه سال گذشته بوده است.

فضای نظرسنجی در کشور نوپا است وی درباره مشکلات و چالش های ایسپا گفت: چالش ها معمولا به دو بخش تقسیم می شوند که لزوما هم مرتبط با ایسپا نیست.

برخی از چالش ها درونی است که به درون سازمان های نظرسنجی برمی گردد و برخی بیرونی است.

اساسا چالش هایی که در درون حوزه نظرسنجی با آن رو به رو هستیم این است که فضای نظرسنجی در ایران یک فضای نوپا است.

یعنی شاید حدود 50 سال است که ما در ایران نظرسنجی انجام می دهیم.

بسیاری از کشورها بیش از 150 سال است که در این حوزه سابقه فعالایت دارند.

خود این مسئله چالش ایجاد می کند.

زیرا نظر سنجی در ایران جوان و کم تجربه است.

آقاسی اضافه کرد: بحث دیگری که با آن درگیر هستیم بحث های روشی است.

ما درگیر آن هستیم که چطور بتوانیم به بهترین مدل گردآوری اطلاعات دستیابی پیدا کنیم و یا اینکه چگونه مسائل حساس را در قالب سوال در بیاوریم.

در کل بخش گردآوری اطلاعات حساس و مهم است البته بخشی از مشکلات این چنینی با استفاده از نرم افزار تخصصی و انحصاری ایسپا موسوم به نظرسنجی سبز مرتفع شده است.

علاقه مدیران کارفرما به عدم انتشار داده ها، از مشکلات ایسپا است رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران تمایل مدیران کارفرما به آرشیو داده ها را از دیگر مشکلات ایسپا دانست و گفت: بسیاری از مدیران علاقه دارند ما یک داده تولید کنیم و آن داده به آرشیو برود.

این یک مشکل مهم برای ما است.

ما دنبال این هستیم که در قراردادها یک بندی را بگنجانیم که مدیران موظف شوند که به ما اجازه بدهند بخشی از نتایج را ولو به مرو زمان منتشر کنیم.

این در حالی است که اگر داده ها منتشر شود در مجموع به نفع همه است.

وی درباره دیگر مشکلات حوزه نظرسنجی اظهار کرد: مراکز نظرسنجی زیادی را می بینیم که صرفا با هدف درآمدزایی راه اندازی می شوند و بنای کارشان، فعالیت علمی و یا فهم افکار عمومی نیست و فقط می خواهند درامدی کسب کنند.

وقتی اولویت اصلی کسب درآمد باشد ممکن است خیلی از اصول علمی زیر پا گذاشته شود.

آقاسی ادامه داد: ما بازار کار مناسب نداریم و بازارکار ما تقریبا فصلی است و بیشتر تحت تاثیر انتخابات است.

زیرا در آن دوره عرصه عمومی بیشتر درگیر می شود، اما در موقعیت های دیگر متاسفانه عرصه عمومی به آن شکل خود را درگیر نمی کند و ای کاش که رسانه ها در موقعیت های دیگر نیز درخواست نظر سنجی کنند.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران ضعف در ادبیات نظری را از دیگر مشکلات حوزه نظرسنجی دانست و تصریح کرد: متاسفانه در این حوزه کتاب خیلی کم وجود دارد، همچنین تعلقات صنفی درحوزه نظرسنجی بسیار کم است.

یعنی موسسات با هم ارتباط کمی دارند.

ضمن این که پرسشگران مشکلات خیلی زیادی دارند و قشری گمنام و ناشناخته هستند و حق و حقوق بسیار کمی دارند.

یک مشکل دیگر ضعف در تحلیل داده ها است.

ما بارها با این مسئله روبه رو شده ایم که داده هایمان را در اختیار رسانه ها قرارداده ایم اما تحلیل هایی که برای این داده ها نوشته شده اشتباه بوده است که این مسئله کار ما را در انتشار داده ها دشوارتر می کند.

مسئله دیگر آن است که بیشتر از ما درخواست نظرسنجی های موضوع محور می شود تا مسئله محور.

درست است که موضوعات روزمهم است اما اگر بتوانیم کارهایمان را مسئله محور پیش ببریم به طور طبیعی صنعت نظرسنجی بهتر می تواند به کشور خدمت کند.

مشکل دیگر بحث استاندارد نبودن سوالات نظرسنجی است.

سوالات خوب مطرح نمی شود جواب ها هم تناقضاتی پیدا می کند که گاهی اوقات هم منتشر می شود و در نتیجه نسبت به نظرسنجی یک بدبینی ایجاد می شود.

قواعد انتشار داده ها ابهام دارد وی درباره مشکلات بیرونی حوزه نظرسنجی اظهار کرد: قواعد انتشار داده ها مشخص نیست، یعنی در حوزه قوانین در این باره ضعف وجود دارد.

یعنی هیچ قانون شفافی وجود ندارد که نشان دهد آیا ما می توانیم داده ها را منتشر کنیم یا نه و اگر منتشر کردیم و کسی با ما برخورد کرد طبق قانون مشخص شود چرا این برخورد اتفاق افتاده و به استناد کدام قانون برخورد صورت گرفته است.

اساسا قوانین انتشار نظرسنجی مشخص نیست و قوانین حق برخورداری مردم از نتایج یافته ها چندان روشن و واضح نیست.

البته این به آن معنا نیست که در قانون اساسی به آن اشاره نشده است اما احتیاج به شفافیت بیشتری در این حوزه است.

آقاسی ادامه داد: از برنامه های ما در سال آینده، اضافه کردن بندی به قراردادها است تا مبنی بر آن اجازه انتشار داده ها توسط ایسپا فراهم شود.

البته ممکن است کارفرمایی تمایل نداشته باشد چون کارفرما پول پروژه را پرداخت می کند.

اما مسئله ای که مطرح است این است که درست است این پول را کارفرما هزینه می کند، اما این پول مردم است و چون از پول مردم هزینه می شود کل مردم باید از نتیجه باخبر شوند.

این ها از مباحث حقوقی است و ما به عنوان مجری نمی توانیم در این مورد اظهار نظر دقیق کنیم اما پیشنهاد می کنیم که از بعد حقوقی به این مسئله پرداخته شود.

استادان علوم اجتماعی به نظرسنجی توجه کافی ندارند رییس ایسپا رابطه کم رنگ میان رسانه ها و نظرسنجی را یکی از علل بی اعتمادی و کم اعتمادی به نظر سنجی ها عنوان کرد و گفت: رها شدگی توسط نخبگان علوم اجتماعی از دیگر مسائلی است که در خصوص نظرسنجی اتفاق افتاده است.

انتظار می رود که اصحاب علوم اجتماعی در این حوزه دقت نظر بیشتری داشته باشند.

ما در دو سال گذشته داده های فراوانی منتشر کرده ایم اما واقعیت این است که تحلیل های خیلی کمی را از استادان و متخصصان علوم اجتماعی نسبت به این داده ها دیده ایم.

وی درباره هزینه مربوط به هر نظرسنجی در سطح ملی گفت: هزینه ها خیلی متفاوت است و گفتن رقمی در این باره ممکن است باعث ایجاد سردرگمی شود.

متغیرهای متنوعی مانند تعداد سوالات، میزان حساسیت، طرح فنی نمونه گیری و مسائلی از این دست وجود دارد که هزینه هر طرح را از دیگری متمایز می کند، لذا پاسخ دادن به این سوال کار دشواری است و حتی یک بازه هم نمی توان برای آن مشخص کرد.

یک طرحی حتی در سطح ملی ممکن است رقم خیلی کوچکی داشته باشد و طرحی دیگر ممکن است رقم خیلی بزرگی داشته باشد.

آقاسی درباره برنامه های ایسپا برای سال آینده اظهار کرد: در ایسپا یک برنامه سالیانه مبتنی بر برنامه پنج ساله مرکز وجود دارد، یکی از برنامه های دائمی و فصلی مرکز سنجش مسائل روز کشور است و قاعدتا در زمستان ما باید یک بار این مسائل را بسنجیم.

در این اواخر اتفاقات زیادی در کشور افتاده و امیدواریم در طرحی که راجع به مسائل روز داریم به این موضوع هم بپردازیم.

نرم افزار نظرسنجی سبز، دستاورد مهمی برای علوم اجتماعی در کشور است وی درباره طراحی نرم افزار نظر سنجی سبز توسط ایسپا اظهار کرد: امسال نسخه سوم نرم افزار تخصصی نظرسنجی سبز عملیاتی شد.

با استفاده از این نرم افزار تخصصی و انحصاری کار جمع اوری اطلاعات را دیگر نه به صورت کاغذی بلکه با استفاده از تبلت انجام می شود که امکان خیلی زیادی به ما می دهد.

این نرم افزار قابلیت هایی همچون نمایش پرسشگر، افزایش میزان نظارت را دارد و ورود هم زمان داده را ممکن می کند.

آقاسی افزود: یعنی وقتی پرسشگر پرسشنامه را تکمیل می کند، آن را به صورت آنلاین برای مرکز می فرستد.

این نرم افزار برای اولین بار در سطح کشور به صورت ملی در ایسپا استفاده شد و امسال نسخه سوم آن را هم توانستیم آزمایش کنیم .

طراحی و اجرای آن به طور کامل بر عهده ایسپا بوده و این نرم افزار به نام ایسپا ثبت شده است، با نمونه های مشابه خارجی چندان فاصله ای ندارد و دستاورد بسیار مهمی برای علوم اجتماعی در کشور است.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران گفت: امسال موفق شدیم گواهینامه بین المللی ایزو 9001 با نسخه 2015 را دریافت کنیم و در آستانه دریافت ایزوی امنیت داده ها هستیم که این ها نشان می دهد که ایسپا در حال تلاش است تا کلیه فرایندهای مرکز را با استانداردهای جهانی پیش ببرد.

ایسپا کتاب "کیفیت زندگی مردم ایران" را تا پایان سال منتشر می کند وی با بیان اینکه از در حوزه افکار عمومی چه در حوزه تالیف و چه ترجمه، تولید کتاب بسیار کم است، اظهار کرد: ابتدای امسال توسط ایسپا کتابی با عنوان نظرسنجی در عصر دیجیتال ترجمه شد که در آن آخرین دستاوردهای نظرسنجی در امریکا را ترجمه کردیم.

همچنین کتاب دیگری با نام روایت انتخابات 96 را منتشر کردیم که کلیه داده های ما در نظرسنجی هایی که انجام دادیم در این کتاب منعکس شده و بسیاری از صاحب نظران عرصه سیاست و پژوهشگران نقدها و روایات خود را نسبت به انتخابات در این کتاب منعکس کرده اند.

آقاسی ادامه داد: امیدواریم تا پایان سال دو کتاب دیگر نیز از ایسپا منتشر شود که فرایند آن در حال طی شدن است.

یکی از این کتاب ها "کیفیت زندگی مردم ایران" است که نتایج پیمایشی در سال 93 است که تا به حال هیچ کس این پیمایش را در سطح ملی انجام نداده است و دیگری کتابی با موضوع افکارعمومی و شبکه های اجتماعی است، که با توجه به اهمیت شبکه های اجتماعی نتایج آن همراه با چند گفتار درباره شبکه های اجتماعی منتشر خواهد شد.

رییس مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران درباره موضوعاتی که ایسپا کمتر می تواند در مورد آن ها نظرسنجی انجام دهد، اظهار کرد: برخی موضوعات حساس وجود دارد که گاهی اوقات ممکن است منافع ملی را تحت الشعاع خود قراردهد.

همچنین سوال پرسیدن درمورد موضوعاتی که به جهت فرهنگی مردم با آن قرابت کمی دارند، دشواراست و البته در اکثر تجربه های ایسپا، همه سوالات پرسیده شده، یعنی کمتر سوال حساسی وجود دارد که آن را نپرسیده باشیم.

وی در پایان یادآور شد: اما پرسیدن یک بحث است و انتشار آن یک بحث دیگر.

اینجا کمی کار برای ما سخت می شود.

ما عقیده مان این است که باید تمام داده ها منتشر شود و از نگاه فنی نیز داده محرمانه ای وجود ندارد، اما در همه کشورهای دنیا از جمله ایران، محدودیت های وجود دارد که ما با آن ها دست و پنجه نرم می کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شبکه های اجتماعی - اجتماعی - دانشجویان - ایران - سنجی - فضای مجازی - علوم اجتماعی - نظرسنجی - امید - آینده - مشکلات - مطالعه - انتخابات - شبکه - اعتراضات - مجازی - هایی - زنان - مردم - کتاب - سیاسی - رفتار - فرهنگ - علوم - صورت - پیش بینی - مسئولان - خبرنگار - برنامه - پروژه

آخرین اخبار سرویس:
ظریف و مقامات ارشد وزارت خارجه با سید حسن خمینی دیدار کردند

برگزاری جلسه محاکمه سرکرده عرفان حلقه در شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر

بی اعتمادی اجتماعی و وقوع پدیده ای به نام "سواری مجانی"

راه اندازی 8 مرکز یادگیری محلی در استان

ظریف و مقامات ارشد وزارت خارجه با سید حسن خمینی دیدار کردند

پیام تسلیت سران قوا و شخصیت ها به سردار حقانیان

بزرگترین پروژه عمرانی ایران در خارج از کشور، عید غدیر به بهره برداری می رسد لحظه شماری برای افتتاح صحن حضرت زهرا(س) / هنر ایرانی در قلب نجف

دهه کرامت، دهه امید و نشاط اجتماعی

سند تاب آوری اجتماعی استان بوشهر بومی سازی می شود

اقامه نماز جماعت ظهر و عصر به امامت آیت الله سبحانی در حرم مطهر رضوی

حضور سپنتا نیکنام در جلسه علنی شورای شهر یزد پس از 9 ماه دوری

مشهد، آخرین سفر آقا مرتضی شد

پیام تسلیت سران قوا و شخصیت ها به سردار حقانیان

بازدید معاون سازمان برنامه و بودجه از مسجدسلیمان

برگزاری یادواره شهید مدافع حرم «عباس دانشگر»

تکذیب دور جدید اعتراضات رانندگان کامیون

بحران آب و هوایی در آمریکا

پیام تبریک مدیر عامل بیمه البرز به مناسبت آغاز شصتمین سال تاسیس شرکت بیمه البرز

مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه آرمان برگزار می شود

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح یکشنبه 31 تیر 97

رشد ماه به ماه نوزاد؛ راهنمای کامل رشد نوزاد یک ماهه

جزییات جلسه اعضای جبهه پایداری با مصباح یزدی

پیام تسلیت منتظری و هاشمی شاهرودی برای درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی

دلایل معاونت حقوقی رییس جمهور برای ورود اقلیت ها به شوراهای اسلامی شهر و روستا

فیلم/ رهبر انقلاب: مذاکره با آمریکا هیچ فایده ای ندارد

ظریف درگذشت حاج سید حسن حقانیان را تسلیت گفت

پیام تسلیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی

کنایه های اخیر مردم بدجور اذیتم کرد/ هزینه‎ها از ثامن الحجج بابت اسپانسری شش برنامه دریافت شده است

دلائل معاونت حقوقی ریاست جمهور برای ورود اقلیت ها به شوراهای اسلامی شهر و روستا

علیزاده طباطبایی به فارس خبر داد برگزاری جلسه محاکمه سرکرده عرفان حلقه در شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر

تکمیل طرح های نیمه تمام اولویت فرمانداری کهگیلویه

به یاد عباس دوران ؛ عقاب تیز پرواز آسمان ایران

رهبر ایران مذاکره با آمریکا برای حل مشکلات را رد کرد

کنایه های اخیر مردم بدجور مرا اذیتم کرد

توییت سپنتا نیکنام در واکنش به رای امروز مجمع تشخیص + توییت

98 درصد داروها در ایران به صورت داخلی تولید می شود

رحیمی: موضوع سپنتا نیکنام با درایت مجمع ختم به خیر شد

بازدید 18 هزار گردشگر ماه جاری از غار سهولان مهاباد

تسلیت آیت الله هاشمی شاهرودی در پی درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی

چرا معاون رییس جمهور به کافه رفت؟

وحشی گری تروریست ها؛ این بار در مریوان/ داغ هایی که خلبان ایرانی بر دل صدام گذاشت/ حاج قاسم «خادم» شد/ تعطیلات مجلس بالاخره تمام شد/ ضرب الاجلی براب پایان مذاکره با اروپا؟

رهبر ایران مذاکره با آمریکا برای حل مشکلات را رد کرد

موضوع کتاب ابدی

دستگیری پسر ایرانی در ماجرای مرموز مرگ دختر افغان

مهار حریق در سازمان میراث فرهنگی

رونمایی از سورپرایز ترابوزان بعد از خرید وحید امیری+ عکس

اجاره ویلا در شمال و رزرو سوییت در سراسر ایران بصورت آنلاین و مطمئن با بوکینگ ویلا [رپورتاژ آگهی]

سرپرست جدید استقلال پرسپولیسی است!

معاون علمی رییس جمهور: بیش از 98 درصد داروهای مورد نیاز کشور را تولید می کنیم

17 حقیقت علمی عجیب و جالب که احتمالا چیزی از آن ها نمی دانید

بیش از 80 درصد پرونده های تخلف اداری ناشی از سهل انگاری است

تشرف 100 هزار نفر از گروه های خاص جامعه به حرم امام رضا(ع) در دهه کرامت

ادای احترام ظریف، معاونان و رؤسای نمایندگی های ایران در خارج از کشور به مقام شامخ امام راحل (ره)

معاون علمی رییس جمهور: بیش از 98 درصد داروهای مورد نیاز کشور را تولید می کنیم

اطلاع رسانی درباره تعاونی ثامن الحجج در محاکم قضایی انجام می شود

تجدید بیعت مقامات دستگاه دیپلماسی کشور با آرمان های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی

هویت 11 شهید حادثه تروریستی مریوان + جزییات و اسامی

چهاردهمین برنامه شنبه های انقلاب با موضوع آزادی وحقوق بشر برگزار شد

رییس شورای شهر: بازگشت نیکنام عیدی نظام به مردم یزد است

رییس شورای شهر: بازگشت نیکنام عیدی نظام به مردم یزد است

توضیحات احسان علیخانی درباره حواشی اخیر در برنامه «حالا خورشید»

احیای یک واحد تولیدی با 2 هزار نیروی کار در خرمشهر

توضیحات احسان علیخانی درباره حواشی اخیر در «حالا خورشید»

سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد شرکت کرد

واکنش سخنگوی فراکسیون امید به بازگشت سپنتا نیکنام

از سخن تا به عمل یک قدم است

جپاروف چرا از استقلال دور شده است؟!

نقش هلدینگ نسیم سلامت پاسارگاد در ارتقای سلامت عمومی

رسالت و مصلحت بانک کشاورزی،خدمت به بخش کشاورزی است

نهادینه سازی فرهنگ رضوی نیاز جامعه است

تصاویر/ طرح ولایت طلاب سراسر کشور در مشهد مقدس

پیام سپنتا نیکنام پس از تایید بازگشت به شورای شهر یزد

استخدام نقشه کش آقا مسلط به اتوکد و GIS در تهران

بررسی مشکلات ساختار نظام بانکی با حضور کمیسیون اقتصادی مجلس

ظریف به سید وحید حقانیان تسلیت گفت

در سفر وزیر ارتباطات به خوزستان انجام شد واحد تولیدی با 2 هزار نیروی کار در خرمشهر احیا شد

40 هزار دندانپزشک تا سال 1400 خواهیم داشت

چه کسی گفته «بشاگرد» فرهنگ ندارد؟

نماینده مجلس: به حجاج و مسافران نباید ارز دولتی داد

تسلیت شخصیت ها برای درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی

احسان علیخانی میهمان حالا خورشید شد/شروع برنامه با تاخیر

بیوگرافی حسن عباسی

آشپزی در سفر شماره 4 خوراک بوقلمون با سس چدار و گودا

اولین واکنش برانکو به جدایی امیری ازپرسپولیس

خانه مطبوعات شمیرانات در لواسان افتتاح شد/ درخواست پیگیری مطالبات قانونی خبرنگاران در مجلس

تکذیب دو نرخی شدن قیمت بنزین

اختتامیه بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی برگزار شد

سفر وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به شیراز

لاریجانی درگذشت آیت الله تهرانی را تسلیت گفت

رهبر انقلاب درگذشت آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی را تسلیت گفتند

«باور 4» حافظ خلیج فارس

لاریجانی درگذشت آیت الله تهرانی را تسلیت گفت

ترامپ:برای تعرفه 500 میلیارد دلاری آماده ام!

حادثه مرگبار برای قایق تفریحی

تکذیب پبشنهاد دو نرخی کردن قیمت بنزین

تکذیب حضور روزبه چشمی در قطر/ هافبک آبی ها در تهران است

رهایی دو دختر نوجوان از اسارتگاه قاچاقچیان انسان

ظریف در دیدار با مقام معظم رهبری: پروژه ایران هراسی را شکست دادیم

شرکت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد +تصویر

پیام تسلیت دادستان کل کشور در پی درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی

انجام پیمایش درباره مشکلات زنان، فرهنگ سیاسی مردم و شبکه های اجتماعی در سال 97

انجام پیمایش درباره مشکلات زنان، فرهنگ سیاسی مردم و شبکه های اجتماعی در سال 97