مطالب مرتبط:
آداب و رسوم آذربایجانی ها برای عید نوروز
آشنایی با آداب و رسوم مردم اصفهان در ایام نوروز
مراسم فرهنگی آداب و رسوم قرقیزها در آستانه سال نو + تصایر
آداب غذا خوردن در نوروز
آداب نوروز از دید علما
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 03:232018-03-19اجتماعي

نگاهی به آداب و رسوم جالب اقوام ایرانی در نوروز


نوروز مهم ترین و بزرگ ترین رویداد ملی ایرانی هاست.

مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، امسال لحظه تحویل سال 1397 را ساعت 19:45:28 روز سه شنبه 29 اسفند 1396، - مقارن با 2 رجب المرجب 1439 هجری قمری و 20 مارس 2018 میلادی اعلام کرده است.

نوروز مهم ترین و بزرگ ترین رویداد ملی ایرانی هاست که چندین هزارسال است توسط ایرانی ها در گوشه و کنار دنیا جشن گرفته می شود.

نوروز برابر با اول فروردین ماه (روزشمار خورشیدی)، جشن آغاز سال نو ایرانی و یکی از کهن ترین آیین های به جا مانده از دوران ایران باستان است،مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، امسال لحظه تحویل سال 1397 را ساعت 19:45:28 روز سه شنبه 29 اسفند 1396، مقارن با 2 رجب المرجب 1439 هجری قمری و 20 مارس 2018 میلادی اعلام کرده است.

نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.

بنا به پیشنهاد جمهوری آذربایجان، مجمع عمومی سازمان ملل در نشست چهارم اسفند 1388 (23 فوریه 2010) 21 ماه مارس را به عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشه ایرانی به رسمیت شناخت و آن را در تقویم خود جای داده است.

گستردگی فرهنگی در گوشه و کنار کشورمان باعث شده در هر منطقه این آیین به شیوه های مختلفی برپا شود.

*افسانه پیدایش عید نوروز باستانی در ایراندربارهٔ پیدایش نوروز باستانی ایران و مناسبت تاریخی آن داستان ها و روایات متفاوت بسیار است.

در غالب این داستان ها پیدایش نوروز به زمان پیشدادیان نسبت داده شده و از جمشید پادشاه مشهور پیشدادی به عنوان بنیان گذار نوروز باستانی یاد گردیده است.

ابوریحان بیرونی در کتاب آثار الباقیه در مورد پیدایش عید نوروز باستانی نوشته است که برخی از علمای ایران می گویند سبب اینکه این روز را نوروز می نامند این است که چون جمشید به پادشاهی رسید دین خود را تجدید کرد و چون این کار خیلی بزرگ به نظر آمد و آن روز، روز تازه ای بود جمشید عید گرفت، اگر چه پیش از این هم نوروز بزرگ و معظم بود.

برخی دیگر از ایرانیان درباره پیدایش جشن نوروز باستانی گویند که جمشید زیاد در شهرها گردش نمود و چون خواست به آذربایجان داخل شود بر سریری از زر نشست و مردم او را بر دوش خود می بردند و چون آفتاب بر آن تخت بتابید و مردم آن را دیدند این روز را عید گرفتند و در این روز رسم است که مردمان به یکدیگر هدیه می فرستند.

خیام در نوروزنامه پیدایش نوروز را از زمان جمشید (نخستین انسان در اساطیر مزدیسنا) دانسته است.

*عید نوروز باستانی در زمان هخامنشیانگرچه اطلاعات دقیقی از عید نوروز در این دوره از تاریخ ایران در دست نیست اما در اینکه آیین های جشن نوروز باستانی در روزگار آنان مرسوم بوده است، تردیدی نیست.

از پژوهش هایی که در تطبیق نوروز ایرانی و نوروز قبطی (مصری) و تأثیر و تأثر آن دو، به عمل آمده بر می آید که نوروز ایرانی در زمان داریوش بزرگ و توسط او در مصر رایج گردید و هم می دانیم که برخی اصول گاهشماری مصری را ایرانیان از مصر اقتباس کردند و در مقابل آیین های نوروز باستانی ایران تأثیر فراوانی در مراسم نوروز قبطی بجای گذارده است.

در زمان هخامنشیان، شاه، عید نوروز را در تخت جمشید برپا می داشت.

گیرشمن باستان شناس فرانسوی در مورد مراسم نوروز باستانی در دربار هخامنشیان نوشته است همه چیز در تخت جمشید برای بزرگداشت این جشن ملی بنا شده است.

پیش از انجام تشریفات نوروز، بزرگان شاهنشاهی و نمایندگان کشورها به تخت جمشید می آمدند و در دشت وسیع مرودشت که رود پلوار از میان آن می گذرد و در مغرب تخت جمشید قرار گرفته هزاران خیمه می زدند.

در نمای خارجی پلکان تخت جمشید اشخاصی که در تشریفات نوروز شرکت دارند، نشان داده شده اند.

در این سنگ برجسته ها نمایندگان 23 ملت تابع شاهنشاهی و درباریان پارسی و مادی به همراه اسب ها و گردونه های پادشاهی و سربازان شوشی دیده می شود.

*آیین های نوروز باستانی ایرانآداب و رسوم نوروز باستانی ایران همه سرچشمه ای کهن دارند و از نظر گاه دانش مردم شناسی بسیار جالب توجه برای مطالعه هستند.

ایرانیان عقیده داشتند که سرنوشت انسان و جهان در سالی که در پیش است، در عید نوروز تعیین می شود.

گفته می شد که در این روز زرتشت با خدا گفتگویی پنهانی داشت و در این روز نیکبختی ها برای مردمان زمین، تقسیم می گردد و از این روست که ایرانیان نوروز را روز امید نامند.

* خوان نوروزی از آیین های نوروز باستانیایرانیان عقیده داشتند که در ایام نوروز ارواح درگذشتگان از جایگاه آسمانی خود به زمین و به خانه های خویش باز می گردند.

بازماندگان برای پذیرایی از آنها سفره ای رنگین می گستراندند و انواع خوراک ها را در آن می نهادند تا ارواح درگذشتگان از پذیرایی و صفا و پاکیزگی بازماندگان، دل خوش شده و آنان را برکت عطا کنند.

این رسم توجیه سفرهٔ نوروزی یا هفت سین شد.

استاد پورداود هفت سین را همان خوانی که جهت درگذشتگان می گستردند، می داند.

* هفت صنف از سنت های نوروز باستانیهفت صنف از دیگر آیین های نوروز باستانی است.

در واقع یکی از آیین های که پیش از نوروز تدارک آن مرسوم بوده، پروردن سبزه می باشد.

به موجب روایتی کهن، بیست و پنج روز پیش از عید نوروز، ستون هایی از خشت خام اطراف حیاط دربار برپا می کردند و بر فراز هر ستونی نوعی دانه از حبوبات می کاشتند و خوبی و بدی رویش غلات را در سالی که در پیش بود، از چگونگی روییدن آن پیش بینی می کردند.

معمول بود به رشد این دانه ها نگریسته و هر یک از دانه هایی که بهتر بار آمده بود، تفال می زدند که آن محصول در سال بیشتر خواهد بود.

در خانه ها نیز در ظروف ویژه سبزه به عمل می آوردند.

هر کدام از مردمان در ظرفی یا چیزی مانند آن اقلامی از دانه ها از قبیل گندم، جو، برنج، لوبیا، عدس، ارزن، نخود، کنجد، باقلا، ذرت، و ماش می کاشتند.

ابوریحان بیرونی نیز در داستان های پیدایش سبزه های نوروزی آورده است، هر شخصی از راه تبرک به این روز در طشتی جو کاشت، سپس این رسم در ایرانیان پایدار ماند، که روز نوروز در کنار خانه هفت صنف از غلات بر هفت استوانه بکارند، و از روییدن این غلات، به خوبی و بدی زراعت و حاصل سالیانه حدس بزنند.

تقدس عدد هفت نزد ایرانیان بیشتر از این جهت بود که نمایندهٔ 7 امشاسپند است.

امشاسپند به هفت فرشتهٔ بزرگ که هر یک مظهر یکی از صفات اهورامزداست، گفته می شود.

برخی از محققان عقیده دارند که ترکیب لغوی هفت سین از همین هفت صنف غلات است که ابوریحان به آن اشاره کرده است.

به عبارت دیگر هفت صنف که در اوایل ظهور اسلام به پیروی از سنت های باستانی متداول بوده و فقط به جنبهٔ تقدس آن از جهت عدد هفت و زیبایی سبزه های نوروزی، از نظر سنن دیرین، توجه می شده، به تدریج در زبان عامهٔ مردم به این ترتیب تغییر یافته است: هفت صنف، هفت صن، هفت سن، هفت سین و در نتیجه به پیروی از معنی ظاهری کلمه، کم کم چنین پنداشته شده که باید بر سفرهٔ نوروزی، هفت چیز که نام آن با سین آغاز گردد، فراهم آید.

* جشن و مراسم آب پاشی از آیین های مشهور نوروز باستانیاز جمله مراسم بسیار مشهور و سنتی معتبری که در نوروز باستان انجام می شد، رسوم آبریزگان یا شست و شو و غسل و آب پاشیدن به یکدیگر بوده است.

در جشن آبریزگان و به کار بردن آب، برای تطهیر و برای اطمینان یافتن از باران کافی بوده است.

ابوریحان بیرونی می گوید مردمان هنگام سپیده دم در روز نوروز، خود را می شستند و در آب کاریزها و آبگیرها، غوطه ور می شدند.

در روز نوروز مردمان به یکدیگر آب می پاشیدند، به همان دلیلی که خود را می شستند و سبب آن همان اغتسال است.

برخی گفته اند که علت این است که در کشور ایران دیرگاهی باران نبارید، ناگهان به ایران سخت ببارید و مردم به این باران تبرک جستند و از این آب به یکدیگر پاشیدند و این کار همین طور در ایران مرسوم بماند.

به نظر می رسد جشن آبریزگان اصلی همان تیرگان باشد و در نوروز عبارت بوده است از غسل و شست و شو و آماده شدن از لحاظ سنن دینی جهت حلول سال نو.

* هدیه دادن از آداب و رسوم نوروز باستانی استدر نوروز باستان و مهرگان رسم بود که نمایندگان و بزرگان و فرمانروایان ایالات و اشراف و عامهٔ مردم هر یک به توانایی و استطاعت، هدایایی را به دربار اهدا می کردند.

در عید نوروز مردم به یکدیگر شیرینی هدیه می دادند و این رسم در دوران ساسانی همگانی بوده است.

در نوروز بزرگ، پیش از لب به سخن گشودن، شکر می خورند و بر خود روغن می مالند تا از انواع بلایا در طول سال، در امان باشند.

* جشن سوری، از آیین های قبل از آغاز جشن باستانی نوروزیکی از جشن های آتش مرسوم جشن سوری پایان سال بود.

این جشن در یکی از چند شب آخر سال که مسلماً چهارشنبه نبوده است برگزار می شده است.

در جشن فروردگان مردم پیش از عید نوروز بر روی پشت بام ها، آتش برمی افروختند، اگر چنین می کردند تصور بر این بود که فروهرها (ارواح مردگان) به طور گروهی بازگشته و مانند یک سپاه به بازماندگان کمک خواهند کرد.

در نتیجه جنگ های خیلی مهم، را سعی می کردند که در بهار آغاز کنند چون فروهرها، در بهار به یاری بازماندگان می آیند.

* کوسه برنشین از مراسم های نوروز باستانیمراسم کوسه برنشین یا بهار جشن یکی دیگر از مراسم های نوروز باستانی بوده است.

ابوریحان بیرونی شرح این رسم را آورده است که در اولین روز بهار مرد کوسه (یعنی شخصی که او را در چانه و زنخ زیاده بر چند موی نباشد.

) را بر خر می نشاندند که به دستی کلاغ داشت و به دستی بادزن که خود را مرتب باد می زد اشعاری می خواند که حاکی از وداع با زمستان و سرما بود و از مردم چیزی به سکه و دینار می گرفت.

آنچه از مردم می ستاند، از بامداد تا نیمروز به جهت خزانه و شاه بود و آنچه از نیمروز تا عصر اخذ می کرد، تعلق به خودش داشت.

آنگاه اگر از عصر وی را می دیدند، مورد آزار و شتم قرار می دادند.

این آیین نوروزی در روزگار ساسانی و دورهٔ اسلامی، توسط غلامان سیاه اجرا می شده که ملبس به لباس های رنگارنگ شده و با آرایش ویژه و لهجهٔ شکسته و خاصی که داشتند، دف و دایره می زدند و ترانه های نوروزی می خواندند.

حاجی فیروزهای امروزی که مقارن نوروز و سال نو در کوی و برزن مردم را به طرب در می آورند، از بقایای آن رسم کهن است.

با این تفاوت که امروزه چون غلام و سیاهانی نیستند که چنین کنند، دیگران خود را سیاه کرده و به زی آنان آراسته و تقلیدشان می کنند.

در مراسم کوسه گردی در نواحی کردنشین روستاییان با راه انداختن دسته ای که ماسک های خنده دار پوشیده اند، کوسه و عروسش را بدرقه می کردند.

آنها درحالی که شعر می خواندند، به در خانه ها می رفتند و نوید اتمام زمستان را می دادند و هدیه می گرفتند.

نوروزخوانی از دیگر مراسم نوروزی در کوردستان است که امروزه جز در بعضی مناطق روستایی، به فراموشی سپرده شده است.

رسم بر این بود که همسایه ها و افراد خانواده در ایام عید، شب را در خانه یکی از اهالی محل می گذراندند.

در این شب نقال، نوروزنامه را مانند خواندن شاهنامه نقالی می کرد.

هه ته ری، مه ته ری هم یکی از آداب اولین روز نوروز است که کودکان به آن می پردازند.

آنها شال خود را از بام پایین می اندازند و به کوردی می گویند: هدیه ای برایمان بیاورید! * انتخاب میر نوروزی، از مراسم های جالب نوروز باستانییکی از آیین های نوروز باستانی انتخاب میر نوروزی بوده است.

در واقع در ایران رسم بود در ایام عید نوروز محض تفریح عمومی و مضحکه فردی عامی و از میان مردم را به عنوان پادشاه یا امیر یا حاکمی موقتی به نام میر نوروزی انتخاب می کردند و برای یک یا چند روز زمام امور شهری را به عهده اش می سپردند پس از انقضای ایام جشن سلطنت او نیز به پایان می رسیده است.

واضح است که جز تفریح و خنده و بازی هیچ منظور دیگری در بین نبوده است و احکامی که میرنوروزی صادر می کرده پس از نوروز به حال اول بازگردانده می شده است.

* عیدی دادن در نوروز باستانرسم سکه عیدی دادن در زمان هرمز دوم – شاه ساسانی در سال 304 میلادی آغاز شد و بر اساس کتب تاریخی ایران باستان داریوش دوم به مناسبت عید نوروز، در سال 416 پیش از میلاد سکه زرین ویژه ای ضرب کرد که یک طرف آن شکل سربازی را در حال تیراندازی با کمان نشان می دهد که این رسوم به دلیل افزایش مشکلات اقتصادی مردم آرام آرام جای خود را به هدایای سنتی و کشاورزی داد.

نکته مهم و قابل تامل این است که هم اکنون بیش از نیم قرن است که پول و وجوه نقدی جایگزین عیدیهای شب عید شده است.

رسمی که به گفته کارشناسان هم خوب است و هم بد در و نوع خود به اقتصادی برای خانواده ها مبدل شده است.

* جشن بهارگاهی بلوچ ها جشن بهارگاهی از جمله مراسم در بلوچستان است که اغلب افراد از جمله عشایر و کوچ نشینان بلوچ نیز به برگزاری آن پایبند هستند.

این آیین در بلوچستان بیشتر به صورت گروهی و با نظم خاصی انجام می شود و با توجه به اینکه قوم بلوچ از قبیله ها و طایفه های زیادی تشکیل شده، هر یک از آنها با دعوت بزرگان قوم به برنامه ریزی این جشن هایی که اجدادشان آنان را مهمترین مراسم قوم بلوچ می دانند، مشغول می شوند.

رسم دیگری که در بلوچستان به صورت مشترک در منطقه سر حد و مکران برگزار می شود، مراسم سرمه سایی است.

در قدیم زنان بلوچ سنگ سرمه را روی سنگی که وسط آن گود بود می ساییدند و آن را برای استفاده در طول سال آماده و در سرمه دان نگهداری می کردند و روز اول بهار و لحظه تحویل سال به دختران خود به عنوان عیدی نوروزی هدیه می دادند.

در بلوچستان اگر در ایام نوروز نوزاد پسری متولد شود اسم آن را نوروز یا نبروز می گذارند و چنانچه نوزاد دختر باشد، اسم او را به نام گل ها و گیاهان شفابخش که در آن خطه می رویند، می نامند.

مراسم هلک لدیی یا گدام لدیی به معنی جابه جایی مکان سکونت و سیاه چادرها از منطقه زمستانی به منطقه و چراگاه بهاری و تابستانی است که در منطقه سر حد بلوچستان انجام می شود.

به این ترتیب که طی مراسمی ویژه سیاه چادرها را از منطقه سکونت قبلی جمع آوری می کنند و با جمع شدن تمام افراد قبیله در یک حلقه دایره ای و خواندن آواها و آوازهای مخصوص که لیکو نام دارند، آن مکان را بدرود می گویند و به امید برگشت در سال آینده، بعد از گرفتن اجازه از ریش سفید قبیله به سمت مکان جدید بهاری حرکت می کنند.

بعد از رسیدن به چراگاه بهاری، با اجرای مراسم جشن بهارگاهی و آوازهای دسته جمعی و لیکو با مضامین شاد و توصیف چراگاه و طبیعت سبز آن، مشغول برپایی سیاه چادرها می شوند.

کاشتن نهال درخت خرما در اولین روز عید هم یکی از رسوم ایام نوروز در مکران بلوچستان است.

نهال یا پاجوش هایی که از قبل طی مراسم خاصی از بدنه درخت خرما جدا شده است از طرف بزرگ ترها به کوچک ترها عیدی داده می شود تا آنها را در زمین کشاورزی خود بکارند.

*عروس گولی گیلک هادر گیلان، در شهرها و روستاهایی که امامزاده و زیارتگاه وجود دارد، بسیاری از مردم برای تحویل سال به آنجا می روند.

از مراسم مهم نوروز در گیلان می توان به نوروز خوانی اشاره کرد که هم اکنون نیز کم و بیش رواج دارد.

برای این کار، گروهی نوروزخوان در کوچه و خیابان به راه می افتند و اشعاری می خوانند.

گیلکی ها آیین هایی از جمله رسوم عروس گولی و شال اندازان را نیز برگزار می کردند؛ نمایشی کمدی موزیکال و از بازی های آیینی بومی گیلان که سال ها در نیمه دوم اسفند ماه در استقبال از نوروز اجرا می شد اما امروزه به فراموشی سپرده شده است.

در سفره هفت سین مناطقی مثل ماسال قیچی از لوازم سفره است چون در میان تالش ها رسم است که هرکس به عید دیدنی می رود، باید مقداری از سبزه سفره عید را بچیند که باعث افزایش برکت شود.

هنگام چیدن سبزه با قیچی نیت می کنند و معتقدند حاجت آنها برآورده می شود.

در بین گیلک ها رسم است که خانواده عزادار سفره عیدی پهن نکند، شیرینی نگذارد و از مهمانان خود با خرما و چای پذیرایی کند.

*شوالفه لرها شوالفه به معنی شب عرفه، عصر یک روز پیش از شب عید در خرم آباد است.

در این شب مراسمی مانند شب جمعه آخر سال برگزار می کنند که برای شادی ارواح است و با دادن غذا به فقیران و خیرات موجبات رضایت و خشنودی رفتگان را فراهم می کنند.

مردم همچنین با خواندن فاتحه و خواندن دعا برای آنان طلب آمرزش می کنند.

عشایر بختیاری نیز با تحویل سال حرکت به سمت مکانی سبزتر را شروع و سیاه چادر خود را در آنجا برپا می کنند.

*"مارمه" مازندرانی ها مارمه از آیین های سنتی مازندران مربوط به تاریخ طبری که هر چند در طول تاریخ از تعداد روزهایی که این آیین برگزار می شد کاسته شده است اما هنوز هم این جشن آیینی در زمان حلول سال جدید در میان مردم این خطه جایگاه و پایگاه ثابت خود را دارد .

مارمه به عنوان اولین آیین بهاری مازندرانی ها و هنگام تحویل سال جدید توسط فردی خوش قدم انجام می شود تا به نوعی شگون و شادی روزهای آینده سال را برای خود و خانواده شان از این طریق ماندنی و پایدار کنند.

برای اجرای این آیین سنتی، کودک یا سالمندی که به گفته عامه مردم به سَبِکِ پا بودن معروف است قبل از تحویل سال پشت در خانه می ایستد تا به هنگام حلول سال جدید به همراه سینی قرآن وارد اتاق شود .

این اعتقاد و یقین در مردم مازندران وجود دارد که با ورود یک فرد خوش قدم به خانه و به قول معروف مارمه خوب، سالی خوب برای ساکنان خانه رقم می خورد و همراه با ورود این فرد به داخل اتاق های خانه رسم باقی مانده از گذشته و قرار دادن عیدی در سینی، به پاس خوش قدمی و مژدگانی به او انجام می شود .

مردمان مناطق مختلف مازندران در زمان های قدیم این مراسم را در روز نخست هر ماه طبری اجرا می کردند، ولی برگزاری آن در روز اول فروردین تقریبا در تمامی نقاط استان فراگیر بود.

مورخان که مبدا سال طبری را مرگ یزدگرد سوم در سال 31 هجری می دانند که سال تبری همانند هر تقویم دیگری 12 ماه دارد ولی تمامی ماه های آن 30 روزه است و یک سال آن هم 360 روز دارد .

نام ماه های طبری هم عبارت از فردینه ماه، کرچه ماه، هر ماه، تیر ماه، ملار ماه، شروینه ماه، میر ماه، دونه ماه، ارکه ماه، د ماه، وهمنه ماه و نوروز ماه است.

مارمه سنت و آیین قدیمی که در دوره گرایش به ابداع مدل های جدید آیین ها رنگ نباخته است که مازنی ها به آن پشت پا بزنند و این سنت استوارتر از همیشه در میان مردم این استان رخ نمایی می کند و اجرا می شود .


کلید واژه ها: نوروز - ایران - ایرانی - باستانی - ایرانی ها - آغاز سال نو - مجمع عمومی سازمان ملل - آذربایجان - بزرگ ترین - بزرگ - تقویم - ابوریحان بیرونی - گوشه و کنار دنیا - دانشگاه - داستان - مردم - اقوام ایرانی - ایران باستان - اول فروردین - تاریخ - سازمان ملل - افغانستان - آیین - ساعت - شنبه - ایرانیان - لحظه - پیشنهاد - اطلاعات - تاریخی

آخرین اخبار سرویس:
امکان کاهش رشته های تحصیلی دبیرستان به 2 رشته

جرم زائران سیگاری و معتاد در عربستان

اجرای قابل قبول درس تربیت بدنی در اکثر مدارس/آغاز ساخت 110 زمین چمن مصنوعی برای دانش آموزان

تنبیه جالب دانش آموزانی که سؤال امتحان را دزدیدند

کهکشانی برفراز مرداب مرده + عکس

چند درصد زباله های تهران قابل بازیافت هستند؟

کاهش خطر اعتیاد سربازان با آموزش مهارت های زندگی

بطحایی: آموزش زبان روسی منوط به آموزش زبان فارسی است

جلسه ستاد بحران در بوشهر تشکیل شد/ آماده باش دستگاه های امدادی

رقیه کسایی ازانی ,ایرج گلدوزیان ,محمد رضا زندی بررسی تأثیر آموزش کارکنان ضابط ناجا در ارتقای نظم در جامعه

پوسترهای میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع)

تصاویر/ فرش تبریز از پشم تا فرش

جزایر جنوبی ایران در خلیج فارس غرق می شود؟

فیلم/ گفتگوی زنده با کاظمی معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش/ تشریح فعالیت های آموزش و پرورش در حوزه نماز، قرآن و عترت/ کشف استعدادهای برتر قرآنی و برگزاری مسابقات فرهنگیان و بین المللی دانش آموزان

یادگیری و تقویت حافظه

چند توصیه هواشناسی برای کشاورزان در اردیبهشت ماه

حمید وطن خواه ,حسین ذوالفقاری ,بهمن کارگر ,محسن کلانتری واکاوی نقش پلیس پیشگیری در پیشگیری از جرم از طریق طراحی محیطی با تأکید بر تعاملات برون‎سازمانی

وضعیت دریاچه ارومیه از نگاه یک فضانورد

اصلاح ضوابط پرداخت حقوق سرباز معلمان

آلودگی صوتی 20 برابر حدمجاز در شهرهای بزرگ!

آموزش مراحل کشیدن نقاشی مورچه

قدیمی ترین عکس از حرم امام حسین (ع)

ضرورت آموزش همگانی برای نگهداری از محیط زیست

توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره شرط تدریس زبان روسی در مدارس

پسماند موضوع همه است

در گفت وگوی فارس با کارشناس هنرهای نمایشی آموزش و پرورش مطرح شد روایت 100 سالگی تئاتر مدرسه ای در ایران/ از خُرخُر باغچه بان تا هفته بزرگداشت تئاتر در مدارس

آموزش زبان روسی منوط به آموزش زبان فارسی است/ آموزش زبان های خارجی در مدارس متنوع می شود

غیر قابل پیش بینی

بطحایی: آموزش زبان روسی منوط به آموزش زبان فارسی است

فرصت گفت وگو و بیان نظرات و سلیقه ها را برای دختران جوان سرزمین مان فراهم کنیم

توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره شرط تدریس زبان روسی در مدارس

قدیمی ترین عکس از حرم امام حسین (ع) در کربلا

توصیه مدیریت بحران درباره وزش باد شدید در تهران

امنیت کمرنگ فضاهای شهری برای زنان

همیشه به گردش

ماجرای هشت جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند/ عامل بالا آمدن دریاها؛ انبساط، آب شدن یخ ها و زلزله!

فعالیت سامانه بارشی از فردا تا سه شنبه

عدم شفافیت در پرداخت وام به زلزله زدگان کرمانشاه

توضیحات توییتری وزیر آموزش و پرورش درباره پیشنهاد تدریس زبان روسی در مدارس

توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره شرط تدریس زبان روسی در مدارس

گزارش مختصر وزیر آموزش و پرورش از سفر به روسیه آموزش زبان روسی منوط به آموزش زبان فارسی است/ آموزش زبان های خارجی در مدارس متنوع می شود

یادگار ترکش ها

جامعه باید در برابر اخبار استعفای مدیران هوشیار باشد

مشکلات اقتصادی و کمبود نیرو، علت تعطیلی بناهای تاریخی است

ماجرای 8جزیره ای که در اقیانوس غرق شدند | عامل بالا آمدن دریاها؛ انبساط، آب شدن یخ ها و زلزله!

بطحایی: آموزش زبان روسی منوط به آموزش زبان فارسی است

وزیر آموزش و پرورش: آموزش زبان روسی منوط به آموزش زبان فارسی است

یطحایی: آموزش زبان روسی منوط به آموزش زبان فارسی است

اجرای طرح ترافیک 97 از نیمه اردیبهشت

"طرح ترافیک" از نیمه اردیبهشت اجرا می شود

استخدام آموزش و پرورش 97 (جزییات جذب 17368 نفر در آزمون)

آغاز ثبت نام طرح جریمه مشمولان غایب در سال 97

آموزش زبان روسی منوط به آموزش زبان فارسی است

توصیه مدیریت بحران درباره وزش باد شدید و بارش تگرگ در تهران

نقشه جدید و جالب شفر برای مامه تیام

جانباز اندیمشکی با سه هزار کیلومتر پیاده روی به آستارا رسید

اجرای طرح ترافیک 97 از نیمه اردیبهشت

باران و برف نیمه شمالی را در برمی گیرد/کاهش 8 درجه ای دما در سواحل خزر

روسی، زبان دوم مدارس ایران می شود!

هشدار مدیریت بحران درباره وزش باد و بارش تگرگ در تهران

وضعیت این روزهای دریاچه ارومیه +عکس

پلنگ گرسنه گله گوسفندان رودسر را تکه پاره کرد + جزییات

ثبت نام طرح جریمه مشمولان غایب در سال 97 آغاز شد

عکس های دیدنی از زیبایی های گوی آبی منظومه شمسی

تصاویری دیدنی از زیبایی های زمین‎

از مسن ترین درخت جهان تا زیارتگاه چک چک اردکان +تصاویر و شناسه مسیرها

گیاهی برای تقویت حافظه دانش آموزان

هوا ابری و شاید بارانی می شود + فیلم

تمدید اعتبار مجوزهای طرح ترافیک سال 96

سردار مهماندار: طرح ترافیک از نیمه اردیبهشت اجرا می شود

طرح تعطیلی چهارم شعبان مدارس حقیقت دارد؟

سردار مهماندار: طرح ترافیک از نیمه اردیبهشت اجرا می شود

اردیبهشت با ابر و باران می آید

اجرای طرح ترافیک 97 از نیمه اردیبهشت ماه

اجرای طرح ترافیک 97 از 15 اردیبهشت به درخواست شهرداری

تکمیل ایستگاه های خط 3 مترو در نیمه نخست امسال

سیاست ایران پایان انحصار انگلیسی و آموزش سایر زبان ها در مدارس است

ترافیک سنگین در آزاد راه تهران- کرج- قزوین

هشدار مدیریت بحران درباره وزش باد و بارش تگرگ در تهران

وضعیت اجرای طرح ترافیک جدید تهران برای اردیبهشت

جشن اعیاد شعبانیه زنجان

هشدار مدیریت بحران درباره وزش باد و بارش تگرگ در تهران

ماه به شب نشینی زمین می آید

احداث کمربندی در کمترین زمان ممکن در بهارستان

احتمال سیلاب و باد شدید در تهران/ در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها توقف نکنید

توصیه مدیریت بحران درباره وزش باد شدید و بارش تگرگ در تهران

سفری به دشت لاله های واژگون مانشت+ گزارش

طرح ترافیک از 15 اردیبهشت آغاز می شود

پیشنهادهای «اینترنشنال لیوینگ» برای گذران دوران بازنشستگی

طرح ترافیک از 15 اردیبهشت آغاز می شود

هشدار درباره وزش باد شدید و بارش تگرگ در تهران

اختلاف شهرداری و پلیس بر سر اجرای طرح ترافیک

هشدار سازمان هواشناسی/ رگبار باران و وزش باد شدید در پیش است

طرح ترافیک جدید فردا اجرا نمی شود/اجرای طرح ترافیک 96 تا نیمه اردیبهشت

آغاز ثبت نام طرح جریمه مشمولان غایب در سال 97

روایت شنیدنی از جانباز مدافع حرم

طرح ترافیک جدید فردا اجرا نمی شود / تمدید اعتبار مجوزهای طرح ترافیک سال 96

هشدار مدیریت بحران درباره وزش باد و بارش تگرگ در تهران

هشدار درباره وزش باد و بارش تگرگ در تهران

چشم که بر زمین باشد؛ راه آسمان گم می شود

نگاهی به آداب و رسوم جالب اقوام ایرانی در نوروز

نگاهی به آداب و رسوم جالب اقوام ایرانی در نوروز