مطالب مرتبط:
تحولات میدانی «غوطه شرقی»؛ 80% غوطه شرقی دمشق آزاد شد/ تأمین امنیت محور «حموریه-کفربطنا-سقبا»
استقرار پلیس آگاهی در قرارگاه نوروزی عمار برای افزایش امنیت شهروندان
تمهیدات پلیس پیشگیری برای تامین امنیت در ایام نوروز
تبریک نوروزی دبیر شورای عالی امنیت ملی به اصحاب رسانه
آمادگی ناجا برای تامین امنیت در ایام نوروز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 03:212018-03-19سياسي

امنیت مقوله ای تفکیک ناپذیر که نیاز به مشارکت همگانی دارد


ایران مبدع طرح مجمع گفتگوهای منطقه ای است که مبتنی بر همکاری همه کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح، ثبات و امنیت در کشورهای منطقه است و این را به پشتوانه عملکرد درخشان خود در این حوزه مطرح کرده است.

- گروه بین الملل "- امروز ما در شرایطی هستیم که دیگر به لحاظ فیزیکی گروه های تروریستی حضور ندارند، اما این به معنای پایان ناآرامی، جنگ، کشتار، عملیات های کور تروریستی و از همه مهم تر از بین رفتن تفکر افراط گرایانه تکفیری نیست.

لذا جای دارد که به منظور ایجاد ثبات امنیتی در منطقه، از ظرفیت های موجود دولت ها و ملت های این منطقه به نحو احسن استفاده شود و همه در این راستا تلاش کنند و اینطور نباشد که صرفا یک کشور بخواهد از سر دلسوزی هزینه تامین امنیت و آرامش دیگر کشورها را به دوش کشد.

ایران مبدع طرح مجمع گفتگوهای منطقه ای است که مبتنی بر همکاری همه کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح، ثبات و امنیت در کشورهای منطقه است و این را به پشتوانه عملکرد درخشان خود در این حوزه مطرح کرده است، امروز دیگر نقش به سزا و منحصر به فرد ایران در مبارزه با تروریسم و گروه های افراط گرا در منطقه بر کسی پوشیده نیست و در گفتگوهای دیپلماتیک طرف های خارجی با مقامات ایرانی این مهم مورد تایید قرار می گیرد.

در سال های اخیر این ایران بود که به درخواست رسمی دولت های سوریه و عراق برای کمک به آنها در مبارزه با تروریسم وارد عمل شد و با کمک های مستشاری خود، آن دو کشور را از اشغال تروریست ها خارج کرد.

این همت و تلاش بی وقفه چهار دهه ایران اسلامی است که بارها بر دوستی میان ملت ها و دولت های منطقه تاکید داشته و همواره از اجرای هر گونه سیاست تهاجمی و تفرقه انگیزانه پرهیز کرده و به عکس بر سیاست خود مبنی بر همکاری و احترام به مالکیت و تمامیت ارضی کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها، تاکید کرده است.

یکی از اهداف سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران داشتن روابط خوب و گسترده با کشورهای منطقه و همسایگان است و بر اساس برنامه ای که دستگاه دیپلماسی ایران در ابتدای دولت دوازهم اعلام کرد، افزایش همکاری ها و روابط با کشورهای منطقه یکی از دو ابراولویت وزارت امور خارجه است.

از طرفی دیگر یکی از نقاط قوت ایران اسلامی تا کنون همین حضور اقتدار آفرین و امنیت زا در منطقه بوده است که از قضا دولت ترامپ هم این روزها این مساله را به عنوان یکی از دلایل دشمنی خود با ایران اعلام کرده است و البته به زعم آنها این موضوع یک نکته منفی برای ایران به حساب می آید و از آن در جهت ایران هراسی در منطقه استفاده میکنند و سعی می کنند با القای این مطلب واهی که ایران در امور داخلی کشورهای منطقه دخالت میکند، ایران را به تنش زایی در منطقه متهم کنند.

این مساله در گفته رییس جمهور آن کشور که گفته بود امروز هر کجای این منطقه را که می بینیم ایران را می بینیم آشکار است.

بارها مقامات ایران این مطلب را گفته اند که از منظر ما، امنیت مقوله ای تفکیک ناپذیر نیست و لذا باید همه کشورها برای تامین امنیت خود و دیگر کشورهای منطقه ای حساسیت لازم را داشته باشند.

ایران امروز به عنوان لنگر گاه ثبات، امنیت و آرامش در منطقه است و از طرفی همچنان با تمام توان در ابعاد مختلف با تروریسم و مصادیق آن در حال مبارزه است، اما سوال اینجاست که آیا تنها این جمهوری اسلامی ایران است که باید هزینه ثبات و امنیت منطقه را به دوش بکشد و دیگر کشورها صرفا تماشاگر و یا احیانا بی تفاوت باشند؟ در ادامه برخی از نکات در خصوص اقداماتی به جت افزایش ثبات و امنیت در منطقه، آورده می شود: - پیگیری ایده مجمع گفتگوهای منطقه ای، می توان این ایده را در ابتدا با کشورهایی که همگرایی و نزدیکی بیشتری با رویکردهای ایران دارند، پیش برد و پس از آن کشورهای دیگر هم به این مجمع اضافه خواهند شد و طبیعی است که مخالفت هایی هم از سوی برخی کشورهای غیرهمسو با آن خواهد شد کمااینکه پیشتر هم مخالفت هایی در مقابل برخی دیگر از اهداف و ایده های خیرخواهانه ایران که نفع جمعی را در نظر داشته و دارد، شده بود.

- افزایش همکاری های اقتصادی با کشورهای منطقه ای؛ ملموس ترین نوع ارتباط میان کشورها، تبادلات اقتصادی است که می تواند منجر به همکاری در زمینه های دیگر هم بشود.

پیشبرد اهداف اقتصادی کشور در حوزه سیاست خارجی با توجه به اینکه یکی از دو ابراولویت وزارت امور خارجه کشورمان به حساب می آید می تواند در آینده ای نزدیک، محقق شود.

- تقویت اعضای محور مقاومت؛ کشورهایی که در این محور قرار دارند قطعا از قرابت راهبردی با یکدیگر برخوردارند، بنابراین می توان با تقویت همکاری ها و روابط میان اعضای آن محور بخشی از منطقه را پر تحرک تر و پویاتر در راستای پیشبرد اهداف کلان نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه که همانا ایجاد ثبات و امنیت در کشورهای منطقه ای است به کار گرفت.

- برخورداری از برنامه ای جامع و چندوجهی در مقابله با تروریسم در ابعاد مختلف آن، نظامی، امنیتی اطلاعاتی، اقتصادی، ایدئولوژیک و نبرد رسانه ای و تبلیغاتی.

این امر با مشارکت و درگیر کردن ظرفیت کشورهای دیگر با سهولت و احتمال موفقیت بیشتری امکان پذیر است.

- محدود کردن و به حاشیه راندن کشورهایی که در راستای تنش زایی در منطقه حرکت می کنند، امارات و عربستان در رأس این کشورها قرار دارند که از روابط بسیاری قوی با آمریکا و رژیم صهیونستی به عنوان رهبران نظام سلطه هم برخورداند.

این کشورها نقش به سزایی در تامین نیازهای مالی و تبلیغاتی گروه های افراط گرا تروریستی همچون داعش، تنظیم حراس الدین یا همان جبهه النصره و دیگر گروه ها داشته و دارند.

- فعال کردن و به کارگیری ظرفیت سازمان ها و گروه های مردم نهادی که در جهت دست یابی به صلح، ثبات و نزدیکی میان ملتهای منطقه از طرق گوناگون از جمله رفت و آمدها و گفتگوهای میان فعالین کشورهای مختلف، در حال فعالیت هستند.

این سازمان های مردم نهاد در تمام منطقه می توانند به عنوان بازیگرانی تاثیرگذار به سهم خود به ایفای نقش بپردازند، چرا که دیگر دوران بازیگری صرف دولتها در عرصه بین المللی گذشته است.

همه این موارد به معنای آن است که در حال حاضر و در شرایطی که دیگر به لحاظ نظامی تروریست های سازماندهی شده در منطقه حضور ندارند اما همچنان خطر بروز و ظهور مجدد آنها وجود دارد، بهتر آن است که مسئولان و مقامات کشورهای منطقه برای ایجاد زندگی آرام و امن برای مردم خود، دست به دست یکدیگر دهند و هزینه تامین ثبات و امنیت در منطقه را با همکاری های گسترده در مبارزه ای تمام عیار با تفکر و ایدئولوژی وحشت و افراط گرایی میان خود تقیسم کرده و در این رابطه ملت ها و دولت های منطقه هر یک به سهم خود باید احساس مسئولیت داشته و گام های موثری بردارند.

جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر بیش از پیش نشان داد که در عمل سیاست های خود را اجرایی می کند و همچنان با وجود هزینه های بسیاری که در این مسیر پرداخت کرده، حامی مظلومین منطقه از جمله مردم بی پناه یمن، سوریه، عراق، بحرین و فلسطین خواهد بود.

این در حالی است که آمریکا و برخی مرتجعین منطقه ای که به واقع وجود آورنده و حامی اصلی گروه های تروریستی به حساب می آیند، صرفا در شعار و تبلیغات رسانه ای خود را مدافع حقوق بشر و ضد تروریست معرفی می کنند! یادداشت از: محمد مهدی ملکی انتهای پیام/ عضویت در کانال تلگرامی بین الملل و سیاست خارجی فارس
کلید واژه ها: منطقه - ایران - کشور - امنیت - تروریسم - مبارزه - تروریست - دولت - اسلامی - گروه های تروریستی - وزارت امور خارجه - مقامات ایرانی - جمهوری اسلامی - درخشان - سیاست خارجی - روابط - افراط - امروز - دیپلماسی - تهاجمی - برنامه - افزایش - جمهوری - تکفیری - ایرانی - تامین - آرامش - دوستی - وزارت - سوریه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کانتر تور خارجی و داخلی و حسابدار در تهران

اظهار نظرحجت الاسلام ناطق نوری در مورد رفع حصر تکذیب شد

افتتاح موزه صدا در تبریز

حضور آملی لاریجانی در همایش روسای کل و دادستان های سراسر کشور

انتقاد دولت و مجلس به تخریب بخش خصوصی

اگر برجام بد و خطرناک بود، چرا امضا کردید؟/ شما یک تاجرید؛ از حقوق نمی دانید؟/برخی فکر می کنند برای خاورمیانه باید کاخ سفید تصمیم بگیرد

گروه هفت از شرکت های اینترنتی خواستار تقویت مبارزه با افراطگرایی شد

مرگ جوان فسایی در سد کاظم اباد

کلوزآپی از ماهیگیر عمانی

کپسول های ترک اعتیاد دست ساز عطاری ها حاوی "شیشه" و "گل" است

سردرگمی هنرمندان از موازی کاری خانه تئاتر و مرکز نمایش های هنری

همزمان چند عکس در اینستاگرام بارگذاری کنید

میزان ریسک پذیری مدیران در کشور ما کاهش پیدا کرده است

افزایش عوارض خروج از کشور ظلم به مرزنشینان است

والدین عامل 70 درصد از خشونت های خانوادگی در ایران

شاید از افسردگی پنهان رنج می برید..

برای حمایت از کالاهای ایرانی زیرساخت ها باید تقویت شود

قبل از تصمیم در مورد آینده برجام، بگویید آیا به عهدتان پایبند بودید؟

همایش تخصصی نظریه قابلیت اعتماد و کاربرد های آن در شیراز

ضرورت تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده

قرآن؛ عاملی برای نزدیکی جوامع اسلامی است/ در پرتو قرآن همدلی کنیم

گفتمان دینی برای 110 نوجوان بیارجمندی برگزار شد

بازدید2 عضو کمیسیون امنیت ملی از سفارت خانه های ایران در «اوکراین» و «بلاروس»؛ به زودی

افتتاح ساختمان جدید مؤسسه قرآنی «اباصالح المهدی» در مراغه

مجلس به کلیات طرح تنظیم مقررات مالی وزارت آموزش و پرورش رای داد

درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/ 46 تفاوت اجتهاد مطلق و متجزی در صحت فهم کلام ائمه(ع)

بی‎توجهی مسوولان به شگفت انگیزترین جاذبه تاریخی در گلستان/ فراهم نبودن زیرساخت‎ها برای توسعه گردشگری در زیارتگاه «خالد نبی»

انتشار نرم افزار موبایلی «از محراب تا معراج»

در صورت خروج آمریکا از برجام وزارت دفاع چه برنامه ای خواهد داشت؟

درباره تشکیل وزارت خانه های جدید به شکل جمعی تصمیم گرفته شود

مراسم بزرگداشت سالروز شهادت محمد منتظر قائم فردا در یزد

کالای خوب ایرانی باید از فرایند اخلاق محوری پدید آید

مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل ها موافقت کرد

بازی های ویدئویی که خشم سیاستمداران بوسنی را برانگیخت

معرفی مقالات برتر همایش ملی محبت و عشق از دیدگاه اهل بیت علیه السلام

کاهش 25 درصدی تعرفه خدمات بیهوشی تایید شد

تجمع کارگران فولاد قزوین تاکستان مقابل استانداری قزوین

توصیه رهبر انقلاب درباره فلسفه و علوم عقلی

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل ها و مراتع کشور

اختتامیه همایش ملی محبت و عشق از دیدگاه اهل بیت علیه السلام

داستان «شنود» سی و شش سال پس از فرمان هشت ماده ای امام همچنان ادامه دارد

پیروزی لیورپول مقابل رم با هتریک محمد صلاح + فیلم

روحانی در تبریز: فکر می کنند کاخ سفید باید برای خاورمیانه تصمیم بگیرد

نامه دانش آموزان انجمن اسلامی به وزیر در مورد تقارن امتحانات با ماه رمضان

حضرت آیت الله نجفی: خطر فساد کمتر از تروریسم نیست

ترمیم یادمان مصدق در ابن بابویه

کوشکی: بانک اطلاعاتی از پشتیبانی آمریکا از صدام ایجاد کنیم

انتشار شایعات پناهندگی بیانگر عمق شکست دشمنان در یمن است

می دانستم جزو هفت نفر نخواهم بود/همه گزینه ها محترم هستند

استخدام مربی بدنساز و فیت نس در اصفهان

استخدام چند نفر همکار خانم جهت کار دفتری در البرز

استخادم منشی خانم در فروشگاه نمایندگی پاناسونیک

استخدام کارگر خانم جهت کبابی و بریانی در اصفهان

استخدام کارگاه آرمان

استخدام کارگر آقا ترجیحا آشنا به امور ساخت درب و پنجره در اصفهان

استخدام نیروی خانم جهت کارگاه فیروزه کوبی در اصفهان

استخدام دستیار دندانپزشک خانم در مشکین دشت

حناچی : چهره زمخت و خشن تهران باید اصلاح شود

استخدام منشی خانم در یک دفتر شرکت بازرسی

روایتی جالب از گفت وگوی طالب زاده با الیور استون

استخدام نیروی جوان و بازنشسته جهت نگهبانی در اصفهان

استخدام آشپز و کباب زن در اصفهان

اینفوگرافیک | 7 کاندیدای شهرداری تهران چه سوابقی دارند؟

ایران به یک کشور مستقل و مقتدر در منطقه تبدیل شده است

رییس جمهوری رویداد تبریز 2018 را رسما افتتاح کرد

استخدام تایپیست خانم و آقا جهت موسسه حقوقی در اصفهان

اظهارنظر عضو شورای شهر تهران درباره حضور ایران در عراق و سوریه

استخدام جوشکار نیمه ماهر در شهرک صنعتی دولت آباد

«مومیایی» منسوب به رضا شاه شیادی است + عکس

واردات 13 میلیون و 790 هزار دلار گوشی در فروردین

فلسفه و علوم عقلی در حوزه علمیه قم و تهران رواج پیدا کند

توافق آنکارا برای بازگرداندن 700 محکوم ایرانی در ترکیه

ضررهای حذف فلسفه از حوزه علمیه قم

وزیر بهداشت: نیروهای مسلح به اجتماعی شدن سلامت، کمک کنند

استخدام کارگر خانم جهت نقره سازی در خراسان رضوی

خارجی ها چند فیلم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را خریدند ؟

شهادت «الصماد» قلب هایمان را به درد آورد

مسئولان انتقال به پیام رسان های داخلی را از خود شروع کنند/ صاحب تلگرام، سر بر فرمان صهیونیست ها و آمریکایی ها است

راه اندازی مراکز جامع بیماران خاص و صعب العلاج

حل مشکلات مبارزه با قاچاق با لایحه جدید

تمام محموله های برنج حداکثر تا شامگاه 31 تیر ترخیص شوند

«نبرد با شیطان» در شبکه افق

گروه «پارلا» در تالار وحدت کنسرت می دهد/ اجرایی برای بانوان

مصر نیروی نظامی به سوریه اعزام می کند

تیپ شیلا خداداد و پسرش در یک مهمانی + عکس

فیلترینگ تلگرام موضوع سفر کارشناسان و یکی از اعضای کابینه به روسیه

نزاع مرگبار در مشهد

موافقت مجلس با کلیات طرح تنظیم مقررات مالی و اداری آموزش و پرورش

نقشه ماهواه ای می گوید: مومیایی رضاخان است؟ +عکس

برنج های وارداتی برچسب اصالت می گیرند

خیز بلند دست های پشت پرده انتخابات افغانستان

دشمن وحدت ملی ما را نشانه گرفته است

تجلیل از «خادمان منتظر» مسجد مقدس جمکران

سه مضمون عالی صحیفه سجادیه: توحید، حکمت های عاطفی و خودسازی

دیدار فرمانده نیروی زمینی ارتش با سردار پاکپور

فیلم/ روحانی: ما راستگویی خود را با برجام ثابت کردیم

حضور 850 روحانی، معین و معینه در حج 97

«رادیو» رسانه ای خیال پرداز است

حضانت جناب خان به صدا و سیما رسید

تاکید استاندار قزوین بر ضرورت توجه به نشاط و جذابیت در دوره پیش دبستانی

امنیت مقوله ای تفکیک ناپذیر که نیاز به مشارکت همگانی دارد

امنیت مقوله ای تفکیک ناپذیر که نیاز به مشارکت همگانی دارد