مطالب مرتبط:
تحولات میدانی «غوطه شرقی»؛ 80% غوطه شرقی دمشق آزاد شد/ تأمین امنیت محور «حموریه-کفربطنا-سقبا»
استقرار پلیس آگاهی در قرارگاه نوروزی عمار برای افزایش امنیت شهروندان
تمهیدات پلیس پیشگیری برای تامین امنیت در ایام نوروز
تبریک نوروزی دبیر شورای عالی امنیت ملی به اصحاب رسانه
آمادگی ناجا برای تامین امنیت در ایام نوروز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 03:212018-03-19سياسي

امنیت مقوله ای تفکیک ناپذیر که نیاز به مشارکت همگانی دارد


ایران مبدع طرح مجمع گفتگوهای منطقه ای است که مبتنی بر همکاری همه کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح، ثبات و امنیت در کشورهای منطقه است و این را به پشتوانه عملکرد درخشان خود در این حوزه مطرح کرده است.

- گروه بین الملل "- امروز ما در شرایطی هستیم که دیگر به لحاظ فیزیکی گروه های تروریستی حضور ندارند، اما این به معنای پایان ناآرامی، جنگ، کشتار، عملیات های کور تروریستی و از همه مهم تر از بین رفتن تفکر افراط گرایانه تکفیری نیست.

لذا جای دارد که به منظور ایجاد ثبات امنیتی در منطقه، از ظرفیت های موجود دولت ها و ملت های این منطقه به نحو احسن استفاده شود و همه در این راستا تلاش کنند و اینطور نباشد که صرفا یک کشور بخواهد از سر دلسوزی هزینه تامین امنیت و آرامش دیگر کشورها را به دوش کشد.

ایران مبدع طرح مجمع گفتگوهای منطقه ای است که مبتنی بر همکاری همه کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح، ثبات و امنیت در کشورهای منطقه است و این را به پشتوانه عملکرد درخشان خود در این حوزه مطرح کرده است، امروز دیگر نقش به سزا و منحصر به فرد ایران در مبارزه با تروریسم و گروه های افراط گرا در منطقه بر کسی پوشیده نیست و در گفتگوهای دیپلماتیک طرف های خارجی با مقامات ایرانی این مهم مورد تایید قرار می گیرد.

در سال های اخیر این ایران بود که به درخواست رسمی دولت های سوریه و عراق برای کمک به آنها در مبارزه با تروریسم وارد عمل شد و با کمک های مستشاری خود، آن دو کشور را از اشغال تروریست ها خارج کرد.

این همت و تلاش بی وقفه چهار دهه ایران اسلامی است که بارها بر دوستی میان ملت ها و دولت های منطقه تاکید داشته و همواره از اجرای هر گونه سیاست تهاجمی و تفرقه انگیزانه پرهیز کرده و به عکس بر سیاست خود مبنی بر همکاری و احترام به مالکیت و تمامیت ارضی کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها، تاکید کرده است.

یکی از اهداف سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران داشتن روابط خوب و گسترده با کشورهای منطقه و همسایگان است و بر اساس برنامه ای که دستگاه دیپلماسی ایران در ابتدای دولت دوازهم اعلام کرد، افزایش همکاری ها و روابط با کشورهای منطقه یکی از دو ابراولویت وزارت امور خارجه است.

از طرفی دیگر یکی از نقاط قوت ایران اسلامی تا کنون همین حضور اقتدار آفرین و امنیت زا در منطقه بوده است که از قضا دولت ترامپ هم این روزها این مساله را به عنوان یکی از دلایل دشمنی خود با ایران اعلام کرده است و البته به زعم آنها این موضوع یک نکته منفی برای ایران به حساب می آید و از آن در جهت ایران هراسی در منطقه استفاده میکنند و سعی می کنند با القای این مطلب واهی که ایران در امور داخلی کشورهای منطقه دخالت میکند، ایران را به تنش زایی در منطقه متهم کنند.

این مساله در گفته رییس جمهور آن کشور که گفته بود امروز هر کجای این منطقه را که می بینیم ایران را می بینیم آشکار است.

بارها مقامات ایران این مطلب را گفته اند که از منظر ما، امنیت مقوله ای تفکیک ناپذیر نیست و لذا باید همه کشورها برای تامین امنیت خود و دیگر کشورهای منطقه ای حساسیت لازم را داشته باشند.

ایران امروز به عنوان لنگر گاه ثبات، امنیت و آرامش در منطقه است و از طرفی همچنان با تمام توان در ابعاد مختلف با تروریسم و مصادیق آن در حال مبارزه است، اما سوال اینجاست که آیا تنها این جمهوری اسلامی ایران است که باید هزینه ثبات و امنیت منطقه را به دوش بکشد و دیگر کشورها صرفا تماشاگر و یا احیانا بی تفاوت باشند؟ در ادامه برخی از نکات در خصوص اقداماتی به جت افزایش ثبات و امنیت در منطقه، آورده می شود: - پیگیری ایده مجمع گفتگوهای منطقه ای، می توان این ایده را در ابتدا با کشورهایی که همگرایی و نزدیکی بیشتری با رویکردهای ایران دارند، پیش برد و پس از آن کشورهای دیگر هم به این مجمع اضافه خواهند شد و طبیعی است که مخالفت هایی هم از سوی برخی کشورهای غیرهمسو با آن خواهد شد کمااینکه پیشتر هم مخالفت هایی در مقابل برخی دیگر از اهداف و ایده های خیرخواهانه ایران که نفع جمعی را در نظر داشته و دارد، شده بود.

- افزایش همکاری های اقتصادی با کشورهای منطقه ای؛ ملموس ترین نوع ارتباط میان کشورها، تبادلات اقتصادی است که می تواند منجر به همکاری در زمینه های دیگر هم بشود.

پیشبرد اهداف اقتصادی کشور در حوزه سیاست خارجی با توجه به اینکه یکی از دو ابراولویت وزارت امور خارجه کشورمان به حساب می آید می تواند در آینده ای نزدیک، محقق شود.

- تقویت اعضای محور مقاومت؛ کشورهایی که در این محور قرار دارند قطعا از قرابت راهبردی با یکدیگر برخوردارند، بنابراین می توان با تقویت همکاری ها و روابط میان اعضای آن محور بخشی از منطقه را پر تحرک تر و پویاتر در راستای پیشبرد اهداف کلان نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه که همانا ایجاد ثبات و امنیت در کشورهای منطقه ای است به کار گرفت.

- برخورداری از برنامه ای جامع و چندوجهی در مقابله با تروریسم در ابعاد مختلف آن، نظامی، امنیتی اطلاعاتی، اقتصادی، ایدئولوژیک و نبرد رسانه ای و تبلیغاتی.

این امر با مشارکت و درگیر کردن ظرفیت کشورهای دیگر با سهولت و احتمال موفقیت بیشتری امکان پذیر است.

- محدود کردن و به حاشیه راندن کشورهایی که در راستای تنش زایی در منطقه حرکت می کنند، امارات و عربستان در رأس این کشورها قرار دارند که از روابط بسیاری قوی با آمریکا و رژیم صهیونستی به عنوان رهبران نظام سلطه هم برخورداند.

این کشورها نقش به سزایی در تامین نیازهای مالی و تبلیغاتی گروه های افراط گرا تروریستی همچون داعش، تنظیم حراس الدین یا همان جبهه النصره و دیگر گروه ها داشته و دارند.

- فعال کردن و به کارگیری ظرفیت سازمان ها و گروه های مردم نهادی که در جهت دست یابی به صلح، ثبات و نزدیکی میان ملتهای منطقه از طرق گوناگون از جمله رفت و آمدها و گفتگوهای میان فعالین کشورهای مختلف، در حال فعالیت هستند.

این سازمان های مردم نهاد در تمام منطقه می توانند به عنوان بازیگرانی تاثیرگذار به سهم خود به ایفای نقش بپردازند، چرا که دیگر دوران بازیگری صرف دولتها در عرصه بین المللی گذشته است.

همه این موارد به معنای آن است که در حال حاضر و در شرایطی که دیگر به لحاظ نظامی تروریست های سازماندهی شده در منطقه حضور ندارند اما همچنان خطر بروز و ظهور مجدد آنها وجود دارد، بهتر آن است که مسئولان و مقامات کشورهای منطقه برای ایجاد زندگی آرام و امن برای مردم خود، دست به دست یکدیگر دهند و هزینه تامین ثبات و امنیت در منطقه را با همکاری های گسترده در مبارزه ای تمام عیار با تفکر و ایدئولوژی وحشت و افراط گرایی میان خود تقیسم کرده و در این رابطه ملت ها و دولت های منطقه هر یک به سهم خود باید احساس مسئولیت داشته و گام های موثری بردارند.

جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر بیش از پیش نشان داد که در عمل سیاست های خود را اجرایی می کند و همچنان با وجود هزینه های بسیاری که در این مسیر پرداخت کرده، حامی مظلومین منطقه از جمله مردم بی پناه یمن، سوریه، عراق، بحرین و فلسطین خواهد بود.

این در حالی است که آمریکا و برخی مرتجعین منطقه ای که به واقع وجود آورنده و حامی اصلی گروه های تروریستی به حساب می آیند، صرفا در شعار و تبلیغات رسانه ای خود را مدافع حقوق بشر و ضد تروریست معرفی می کنند! یادداشت از: محمد مهدی ملکی انتهای پیام/ عضویت در کانال تلگرامی بین الملل و سیاست خارجی فارس
کلید واژه ها: منطقه - ایران - کشور - امنیت - تروریسم - مبارزه - تروریست - دولت - اسلامی - گروه های تروریستی - وزارت امور خارجه - مقامات ایرانی - جمهوری اسلامی - درخشان - سیاست خارجی - روابط - افراط - امروز - دیپلماسی - تهاجمی - برنامه - افزایش - جمهوری - تکفیری - ایرانی - تامین - آرامش - دوستی - وزارت - سوریه

آخرین اخبار سرویس:
دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام تقدیم مجلس شد

با موضوع آزادی و حقوق بشر چهاردهمین نشست شنبه های انقلاب برگزار می شود

با حکم سرلشکر جعفری سردار آبرومند جانشین فرمانده قرارگاه جنگ نرم سپاه شد

ثبت نام دوره های تابستانی باشگاه خبری ـ فرهنگی توانا آغاز شد

رشت تنها شهر خوراک شناسی حلال دنیا است

پایان اعتصاب غذای «محمود بهشتی»

با کتمان آسیب های اجتماعی نمی توان آن ها را برطرف کرد

افتتاح پد بالگرد بیمارستان تامین اجتماعی زرند

دفتر «متکی» دریافت وام چندین میلیاردی را تکذیب کرد

جناح بازی در مسجد جایی ندارد

2گانگی مدیریت در مناطق آزاد خدمت رسانی را مختل می کند

300 دفتر خدمات الکترونیک ساتا در سطح کشور فعالیت دارند

پایان حالت فوق العاده در ترکیه پس از دو سال

گزیده اخبار سیاسی 27 تیر

حضور روحانیت در کرمانشاه نگاه مردم را تغییر داد/ شکل گیری یک جریان سکولار در حوزه

استخدام مهندس عمران جهت کار اجرایی در تهران

برخورد قاطعانه ولایتی با خبرنگار بی حجاب راشاتودی

پیام تسلیت برای درگذشت رییس روابط عمومی پالایشگاه شیراز

برگزاری نشست بزرگان استان الحدیده در مخالفت با متجاوزان و اشغالگری

سردار سلامی با حفظ سمت "سرپرست معاونت هماهنگ کننده سپاه" شد

با حکم سرلشکر جعفری سردار آبرومند جانشین قرارگاه جنگ نرم سپاه شد

ثبت نام دوره های تابستانی باشگاه خبری-فرهنگی توانا آغاز شد

سهم 10 درصد آب شرب از آبیاری فضای سبز مشهد

معاون حقوقی وزیر دادگستری: 12 هزار زندانی چک بی محل داریم

قدردانی رییس شورای قضایی خراسان رضوی از وزارت نیرو

مصاحبه / تشریح برنامه های دهه کرامت

برگزاری سومین جلسه هیئت مدیره اتحادیه تشکل ها و موسسات قرآنی لرستان

دیپلماسی ریزگردی ایران

اثر «بوی پیراهن یوسف» در یزد رونمایی شد

نشست استاندار ایلام با نمایندگان هلدینگ خلیج فارس برگزار شد

شروع جلسه هیات مدیره استقلال/ افتخاری هم آمد

امام جمعه تبریز: حج، مظهر وحدت است

پایان اعتصاب غذای «محمود بهشتی»

دادستان کل کشور : حمایت ازطرحهای مسالمت آمیزدر زمینه مقابله با بدحجابی

کنایه بهرام رادان به تابستان داغ/ سفر رونالدو به چین

کلنگ عملیات گازرسانی به چهار روستای سلسله به زمین زده شد

فعالیت سازمان های مردم نهاد برای توسعه سلسله ضروری است

حضور پدر با چهره خندان در مراسم ختم پسر

تحلیل "ال پاییس" درباره اتحاد ترامپ و پوتین برای دوری از اروپا

بعد از 20 سال نخستین پرواز اتیوپی به اریتره انجام شد

خرید گندم از مرز 6 میلیون تن گذشت

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به یک ادعا در مورد خاموشی های اخیر

فولادگر: تعریف جوانان از اشتغال اشتباه است

در گفت و گو با فارس مطرح شد؛ واکنش بازرس خانه احزاب به عدم واریز یارانه احزاب از سوی وزارت کشور

رتبه اول نشریات بانک سپه در چهاربخش جشنواره ملی انتشارات

نماینده تهران: طرح عضویت اقلیت ها در شوراها با نظر محسن رضایی از دستور کار مجمع خارج شد

کلنگ عملیات گازرسانی به چهار روستای سلسله به زمین زده شد

عدم دسترسی نسل آینده به دریا در سواحل مازندران نگران کننده است

فعالیت سازمان های مردم نهاد برای توسعه سلسله ضروری است

اخبار منتشرشده درباره محتوای انتخاباتی نشست ها با رییسی نادرست است

«پرواز همای» پروژه بزرگ «حلاج» را روی صحنه می برد

تلاش دشمن برای تخطئه کردن نهادهای رهبری/ جهاد سازندگی را در جهاد کشاورزی احیا می کنیم

ضعف بهره گیری از ظرفیت استعداد معلولان جبران شود

«ماندلا» با موفقیت آزمون احترام به آزادی را پشت سر گذاشت/نژادپرستی هنوز پایان نیافته است

مدیران استان زنجان به درایت مقام معظم رهبری برای عبور از بحران ها، باور قلبی دارند

78درصد تصرفات سواحل متعلق به اشخاص حقیقی است/ سهم 22 درصدی تصرفات دولتی در سواحل

بازدید معاون آموزشی جهاددانشگاهی کشور از خبرگزاری ایسنای خراسان جنوبی

حراست دستگاه های اجرایی نقش اساسی در صیانت از حقوق مردم دارند

پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی ادامه دارد

نماینده مجلس: بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش های جعلی خودرو

یک روز در میان مردم

اجلاس اساتید و نخبگان بسیجی حوزه های علمیه

دولت؛ میان دار عبور از تلاطم اقتصادی

یک گام مانده به ترمیم کابینه

آخرین اخطار مالیاتی به بانک هایی که اطلاعات مالی را نمی دهند

چرا نمی شود کار پیدا کرد؟

پزشکیان: ایران با روسیه درباره تبادل نفت در برابر غذا توافقی نکرده

برخورد قاطعانه ولایتی با خبرنگار بی حجاب راشاتودی

چه رنگ و نوری برای اتاق خواب مناسب است؟

دادستان کل کشور: بابک زنجانی قطعا اعدام می شود

نقش روحانی در مذاکره ولایتی و پوتین

استخدام منشی خانم در آموزشگاه زبان ایرانمهر محدوده غرب

کتاب آیت الله جنتی منتشر شد

دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه ای و سابقه دار ابلاغ شد

دادستان کل کشور: بابک زنجانی قطعا اعدام می شود

روابط ایران و چین از نظر تاریخی کمرنگ شده است

جزییات درخواست کارگران برای بازنگری در دستمزد 97

بهره برداری از فاز اول بیمارستان "292 تختخوابی شهید جلیل" یاسوج به زودی

برخورد با احتکار کنندگان کالا در استان مرکزی

حجت الاسلام حسین حق شناس تنگستانی درگذشت

شرایط برقراری بیمه بیکاری چیست؟

دولت؛ میان دار عبور از تلاطم اقتصادی

نشست بانوی مومن انقلابی

تلاش دشمن برای ایجاد دوقطبی در حوزه ها

برگزاری اردوی مختلط و کنسرت در دانشگاه ممنوع است

گرامیداشت یاد نلسون ماندلا

فردا شب انجام می شود افتتاح مرکز تخصصی حفظ قرآن در شرق تهران

«اختلال، اعوجاج، ارتباط» به روایت عکس و چیدمان

سیره عملی امام در مواجهه با قطعنامه 598

رشت تنها شهر خوراک شناسی حلال دنیا است

ارتقای رشد اقتصادی در گرو بکارگیری تکنولوژ ی های روز

ایجاد خوشه های صنعتی با تکیه بر کسب و کارهای نو در کهگیلویه و بویراحمد

ساماندهی معتادان مهمترین راهبرد بهزیستی است

2 هزار واحد بوم گردی در کشور هدف گذاری شد

مجروحیت مانعی برای جبهه رفتن این فرمانده گردان غواص نبود

انجام مقاوم سازی در 42 درصد روستاهای بالای 20 خانوار

ذخایر نفت ایران افزایش یافت

کتاب آیت الله جنتی منتشر ش0

اجرای طرح «حجاب آری یا نه» در مدرسه بنت الرسول لرستان

تامین نیروی انسانی کارآمد از دستاوردهای مهم طرح تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس و نهضتی

امنیت مقوله ای تفکیک ناپذیر که نیاز به مشارکت همگانی دارد

امنیت مقوله ای تفکیک ناپذیر که نیاز به مشارکت همگانی دارد