مطالب مرتبط:
امامی که حجاب جهالت را کنار زد/ باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی
امامی که حجاب جهالت را کنار زد/ باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی
فصل بهار فرصتی برای برای شناخت آیات الهی است
فصل بهار فرصتی برای شناخت آیات الهی است
میرحسینی: شانس حضور اردکان در جام باشگاه های آسیا، هدیه الهی برای والیبال یزد است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 01:422018-03-19سياسي

باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی


حضرت نبی خاتم، امام باقر(ع) را به عنوان کسی که حجاب جهالت را کنار می زند و گنج های علم و علوم انبیا را می شکافد و در اختیار مردم قرار می دهد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار به نقل از مهر، یکی از مظلومیت های بزرگ اهل بیت (ع) کم کاری مبلغین و کم کاری شیعیان است، یک عده در شناساندن و یک عده در شناختن مسیر اهل بیت (ع) کم کاری می کنند و امروز شاید خیلی ها در مورد امام باقر(ع) و سیره آن حضرت اطلاعات چندانی نداشته باشند.

در صورتی که فهم شرایط حاکم بر زمان اهل بیت و اقدامات آن حضرات معصومین برای شیعیان و دوستداران آن حضرت ضروری به نظر می رسد.

نمونه های فراوانی را می توان تطبیق داد که حضرت باقر (ص) در شرایط شبیه به امروز ما چه کرده است.

البته به این معنی نیست که ما یک قطعه از زندگی حضرت باقر (ع) یا یک معصوم بزرگوار دیگر را بیاوریم و به زور به مقاطع زندگی خود وارد کنیم.

حجت الاسلام کاشانی در خصوص عبارت های علمای اهل سنت در مورد امام باقر با معرفی ابوزهره می گوید: محمد ابو زهره کسی است که در الازهر دکتری فقه تدریس می کرده، یعنی درس خارج ما، هشت سال تدریس های او هنوز بعد از 40 سال کتاب های فقهی دوره ی دکتری در کشورهای مختلف اسلامی حتی شیعه است.

استاد محمد ابو زهره درباره حضرت باقر (ع) می گوید جَاءَ العُلَمَاء یَقصُدونَهُ بِالمَدینَه مِن کُل أُفُق هر کسی که در بحث های علمی جایگاهی داشت به مدینه سفر می کردند، نه برای زیارت قبر مطهر رسول خدا، برای این که باقر العلوم (ع) را ببینند.

لذا اسم می برد، از مصر زندیق آمد، از ماوراء النهر، سرخس، مدینه کجا سرخس کجا.

سخت گیری بنی امیه نسبت به امام باقر (ع) منتها بنی امیه اجازه این که اسم آن حضرت را ببرند به کسی نمی دادند، لذا در کتاب ها اسم افراد درجه چندم وجود دارد و نظر فقهی آن ها ذکر شده است، اما نظر فقهی امام باقر و امام صادق (ع) در کتب فقهی، مخصوصاً در دوران بنی امیه نیست.

حجت الاسلام کاشانی در مورد تهدیداتی که در دوره امام باقر متوجه شیعیان بود می گوید: ارتباط با اهل بیت این قدر برای مردم هزینه بر بود که نمی ارزید کسی خود را منسوب به اهل بیت کند، هزینه آن زیاد بود.

حقوق او را قطع می کردند، سقف خانه را روی سر او خراب می کردند.

از خود حضرت باقر(ع) نقل است که فرمود: اگر بخواهند به یکی ضربه بزنند می گویند زناکار است، بخواهند وجهه ی سیاسی او را خدشه دار کنند می گویند کافر است، اما بخواهند او را ساقط کنند می گویند حب اهل بیت دارد.

می فرماید: خطر حب اهل بیت شدیدتر بود از این که به کسی بگویند کافر است یا مثلاً زنای محصنه انجام داده است.

می گفتند این که چیزی نیست، خود حکومت این کار را انجام می دهد، حب علی خطرناک است.

وی ادامه می دهد: خیلی از آقایان نوشته اند اگر کسی متهم به حب علی می شد حقوق او را از بیت المال قطع می کردند، هزینه بر بود، حتی در دوران های بعد هم همین طور است.

شخص احساس کرد جیب او را زده اند به مسجد آمد گفت: این جا دزد چه کسی است؟ معاذ الله دست ها به سمت امام صادق (ع) که در حال نماز خواندن بود رفت.

یعنی فضای تخریبی این قدر سنگین است.

کسی در آن مقطع می خواست بیاید نسبت به اهل بیت ارتباط بگیرد باید دست از جان و مال و ناموس خود می شست.

نحوه ارتباط امام باقر (ع) با شاگردان خود عمده شیعیان برجسته که شاگرد اول های امام باقر (ع) هستند هیچ کدام ساکن مدینه نیستند.

شیعیان برجسته امام باقر (ع)، مانند زراره، محمد بن مسلم، در کوفه هستند.

حج را بهانه می کردند و حضرت هم در مسیر حج حرکت می کردند، دو-سه ماه در مکه و مدینه ساکن می شدند، به بهانه حج با هم ارتباط می گرفتند.

در این شرایط در داخل شیعه مشکلات جدی وجود داشت، همیشه خواصی داریم که وقتی می بینند فضا فراهم است، ادعای امامت می کنند.

یکی از مسائلی که در دوران امام باقر (ع) جدی است مسئله کِیسانیه است، یعنی پسر محمد حنفیه ادعای امامت می کند.

فراموش شدن اهل بیت در بیرون از تشیع هم حضرت با بنی امیه سر و کار دارد که کاری کردند مردم اهل بیت را فراموش کرده اند.

حجت الاسلام کاشانی در این مورد می گوید: از سید الشهداء (ص) یک مورد مکتوب فقهی نداریم، یک مورد سؤال مکتوب نداریم که از امام حسین (ع) پرسیده باشند.

یعنی جایگاه معرفتی رجوع به اهل بیت از بین رفته و تمام شده است.

البته زین العابدین (ص) تلاش جدی می کنند، کاری انجام می دهند حواس مردم کمی نسبت به اهل بیت جمع می شود.

وی ادامه می دهد: مردم در آن روزگار تعداد زیادی امام دارند، ائمه فقهی و عقیدتی.

ابن مسعود، ابن عمر، اصحاب حدیث، اصحاب رأی از این جمله اند.

امام باقر (ع) چه کاری انجام دهند؟ حضرت دو نوع تقیه دارد، یکی با حاکمیت، یکی با مردمی که با یک تفکری زندگی کرده اند.

در یک دوره ای که حضرت می خواهد بگوید این هایی که شما به اسم دین دارید مطرح می کنید برای شما ساخته اند، چطور بایستی این را بگوید؟ شیوه امام باقر (ع) در روایت حدیث این کارشناس دینی ادامه می دهد: یک کار راحت این بود که حضرت باقر (ع) در بیان احکام و احادیث می فرمود: حَدثَنی أَبِی ، در وثاقت امام باقر (ع) که کسی اختلاف نداشت، ولی تعمد داشت وقتی دارد روایت می گوید نگوید از چه کسی، و سند ندهد.

وقتی سوال می شد، می فرمود حکم آن را می فرمود که وجوب، حرمت، احتیاط، کراهت.

می گفتند آقا از کجا؟ می فرمود: ما اهل بیت هستیم.

یک عده همین جا پس می زدند، عقب می رفتند، می گفتند: این حرف ها را از کجا می گوید؟ یک عده هم می گفتند این چه کسی است که جرأت می کند حکم الهی صادر کند؟ بررسی می کردند ببینند این مرد در این کار تخصص دارد یا ندارد.

خود این یک نوع استراتژی است، انتخاب استراتژی در موقعیت است.

کاشانی می گوید: اگر حضرت این کار را انجام داده بود تشیع از بین رفته بود، چند روایت به غیر شیعه می رسید استفاده می کردند، گوهر اختلاف از بین می رفت.

گوهر اختلاف چه بود؟ فرمود شَرقَا وَ غَربَا لَنْ تَجِدَا عِلْماً صَحِیحاً إِلا شَیْئاً یَخْرُجُ مِنْ عِنْدِنَا أَهْلَ الْبَیْتِ، شرق برو غرب برو اگر می خواهی دنبال دین بروی باید از این نقطه یعنی اهل بیت شروع کنی.

وی ادامه می دهد: امام باقر (ع) نمی خواست راوی باشد، اگر می خواست راوی باشد کار بزرگی انجام داده بود فقه اهل سنت را دگرگون کرده بود، کل احادیث فقهی اهل سنت 40 هزار نیست، روایات فقهی که حضرت باقر (ع) فقط به محمد بن مسلم فرموده بیش از 40 هزار تا است.

البته بعدها متأسفانه در قرون و اعصار دست خورده خیلی از این ها به ما نرسیده، اگر حضرت اعلام می کرد آن ها استفاده می کردند و منابع آن ها دگرگون می شد.

می گفتند یک نفر به یک راوی خود به اندازه کل تراث فقهی ما مطلب داده، حضرت این کار را انجام نداد.

چون تمرکز حضرت به بحث عقیدتی است، یعنی استحاله ای که شیعه نشود، تجمعی که برای شیعه اتفاق بیفتد.

دفاع امام باقر (ع) از امیر المؤمنین در این شرایط که حضرت این جایگاه را دارد، هنوز قبر مطهر امیرالمؤمنین (ع) در دوران امام باقر (ع) مخفی است و امیرالمؤمنین روی جمیع منابر لعن می شود.

امام باقر (ع) که به این جایگاه رسیده به عنوان یکی از اهل البیت که چنین حجیت علمی پیدا کرده است، خود را خرج امیر المؤمنین (ع) می کند.

حجت الاسلام کاشانی در این مورد می گوید: گاهی پیش امام باقر (ع) می آمدند سؤال می کردند، در موقع قضاوت این اتفاق می افتد چه کنیم؟ می فرماید: امیر المؤمنین (ع) در این صورت این کار را انجام می داد.

کسی که چنین جایگاه علمی دارد به امیر المؤمنین (ع) استناد می کند یعنی چه؟ یعنی او جایگاه معلمی برای من دارد.

یعنی خود را خرج علمدار اسلام کرد.

چون اگر مسئله ی امیر المؤمنین (ع) حل می شد مسئله بقیه ائمه حل بود.

اما آثار حیات بخش نهضت علمی امام باقر(ع) در جهان تشیع و آشکار ساختن گنج های پنهان معارف و… همه و همه جلوه های بدیع و زیبایی از دانش، آگاهی و معرفت را ترسیم نموده و اعجاز علمی نسل کوثر را متجلی ساخته و گلواژه های علم و آگاهی را از بوستان قرآن و سنت به دلهای حق جو هدیه نموده است.

امام باقر(ع) آیینه تمام نمای جمال و جلال الهی است​ آیت الله صدیقی در مورد ویژگی های امام باقر(ع) اظهار می دارد: یکی از ویژگی های محمد باقر(ع) این است که هم اسمش را و هم لقبش را پیغمبر عنوان کرده است و به مردم معرفی کرده است، نشان دارش کرده است، مبلغش بوده است، مروجش بوده است.

هنوز متولد نشده بود، به جابر بن عبدالله انصاری فرمود: عمر تو طولانی می شود، این قدر می مانی تا یکی از فرزندان من که هم نامش نام من است و هم قیافه اش، شمایلش، سیمایش، هیکلش، شباهتش آیینه ی من است.

اسمش و رسمش با من تطبیق می کند.

نسخه برابر اصل است.

او را ببینی گویا داری من را می بینی، هیچ کم ندارد.

هم از نظر زیبایی، هم از نظر کمالات، هم از نظر اسم، هم از نظر مشخصات؛ آیینه ی تمام نمای جمال خدا و جلال خداست که پیغمبر هم جمال الله است و هم جلال الله است.

امام باقر(ع) آیینه تمام نمای جمال و جلال الهی است.

هم اسمش اسم پیغمبر، هم شمایلش و ویژگی هایش و جاذبه هایش و همه خصوصیاتی که از عالم دلبری می کند.

در حضرت باقر علیه السلام آنچه در پیغمبر هست در وجود امام باقر(ع) موج خواهد زد.

فرمود: وقتی او را دیدی سلام من را به او برسان! وی ادامه می دهد: حضرت رسول، خاتم انبیاء، سالار انبیاء، سید کائنات، مأمور ویژه مقرر کرده و پیش بینی فرموده که این زنده بماند که همه سرنوشت ما را ولی خدا در شب قدر امضا می کند.

در زمان پیغمبر مُهر و امضاء به دست خود پیغمبر بود.

عمر حضرت جابر بن عبدالله انصاری را امضا کرده تا بماند.

مأمور ویژه تبلیغ سلام پیغمبر به امام باقر(ع) باشد.

کسی که حجاب جهالت را می تواند کنار بزند آیت الله صدیقی می گوید: نکته مهم دیگر این است که حضرت نبی خاتم او را به عنوان کسی که حجاب جهالت را می تواند کنار بزند و گنج های علم را مثل کشاورزی که زمین را شخم می زند و برای رویش، گنج های حاصل خیزی را در آنجا می افشاند و قوت مردم را تأمین می کند؛ معرفی کرده است.

امام باقر(ع) کشاورز علوم است، زمین های دل را می شکافد و تخم های دانش را می پاشد و علوم انبیا را می شکافد، باز می کند و در اختیار مردم قرار می دهد.

وی ادامه می دهد: تمام انبیا، اسرار الهی و علوم غیبی که در اختیار شان بوده است همه را امام باقر(ع) در وجودشان بود.

ایشان مأمور بودند، زمینه می دیدند که عده زیادی را تحت عنوان علمای حوزه علمیه تربیت کنند و این علوم را به نسل های بعدی انتقال بدهند.

امروز ما هرچه داریم از معنویت، از عرفان و معرفت، از کشف و شهود، از جهاد و مبارزه، از شهادت و از خودگذشتگی، از انفاق، احسان، اخلاق و همه فضایل و خوبی هایی که در میان بشر هست؛ همه سر سفره امام باقر و فرزند بزرگوارشان امام صادق(ع) به وجود آمده است.

وی اظهار می دارد: این ها بودند که استعداد ها را شکوفا کردند و توانستند علوم ظاهری و باطنی را در میان بشر نهادینه کنند و بیمه شده تحویل نسل های آینده بدهند.


کلید واژه ها: امام - شیعیان - فقهی - کاشانی - علوم - دکتری - امروز - زندگی - مدینه - شرایط - هزینه - محمد - سرخس - کتاب - مردم - بزرگ - اطلاعات - اهل سنت - اسلامی - الازهر - صورتی - سیاسی - گزارش - خانه - شیعه - حجاب - صادق - علمی - حقوق - دولت

آخرین اخبار سرویس:
به همت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور آیین بزرگداشت فعالان عرصه عفاف و حجاب کشور برگزار شد

نقش مهم اساتید حوزه های علمیه در اجرای اقتصاد مقاومتی/ هیچ عملی بدون ولایت قبول نیست

فیلم/ خط و نشان سردار غیب پرور برای ترامپ

با حضور وزیر دادگستری جلسه تکریم و معارفه اعضای هیأت داوری برگزار شد

اعتلای دانشگاه ها و توسعه علمی کشور دغدغه رییس جمهوری است

دولت در نقشه راه اقتصاد کشور علاج نقدینگی و اصلاح نظام بانکی را در اولویت قرار دهد

ایران در تولید علم جزء 15 کشور برتر دنیا شد

نظرات صریح مجمع تشخیص مصلحت نظام در رد لایحه پالرمو و FATF

FATF و پالرمو از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز رد شد

سامانه سامد پل ارتباطی مردم و مسئولان + فیلم

مجرمین خطرناک و خشن از قاعده مجازات جایگزین حبس مستثنی هستند

فعالان رسانه ای فضای مجازی قانون را رعایت کنند

همایش اساتید بسیجی حوزه های علمیه

300 هزار ایثارگر استان اصفهان زیر پوشش تامین اجتماعی هستند

دولت لایحه شفافیت را تقدیم مجلس می کند

نظرات صریح مجمع تشخیص مصلحت نظام در رد لایحه پالرمو و FATF

تقویت باجه های بانکی از برنامه های اصلی پست بانک ایران

بعید می دانم نظام تصمیمی درباره تصویب لوایح مرتبط با FATF گرفته باشد

برگزاری 2 دوره قرآنی ویژه طلاب و اساتید خوزستانی در تابستان 97

استخدام یک نفر تکنسین برق صنعتی آقا با سابقه کار در قم

بازدید مسئولان استانداری ایلام از پروژه حوزه جامع شهر ایلام

استخدام منشی در یک مطب دندان پزشکی معتبر در کرمان

مدیر حوزه های علمیه: کارگروه مشترک برای بررسی جدی مدارس معارف اسلامی تشکیل شود

واکنش امام (ره) به پیشنهاد مرحوم هاشمی برای قبول مسئولیت پایان جنگ

بیش از 30 میلیون کاربر، فیلترشکن ایرانی را ترجیح داده اند

محکومیت 31 نفر در ترکیه به حبس ابد

در دیدار وزیر علوم با لاریجانی عملکرد وزارت علوم در دولت دوازدهم بررسی شد

با آماده کردن زیر ساخت ها باید اقدام به واگذاری شرکت های دولتی کنیم

خاطره همسر امام (ره) از پذیرش قطعنامه 598/ واکنش امام (ره) به پیشنهاد مرحوم هاشمی برای قبول مسئولیت پایان جنگ

اعزام نخستین کاروان حج تمتع؛ بامداد فردا

علیرغم تبلیغات گسترده دشمن مردم به نهاد های امنیتی جمهوری اسلامی ایران کاملا اعتماد دارند

بازدید مدیرعامل بنیاد برکت از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی لرستان

دولت لایحه شفافیت را تقدیم مجلس می کند

افتتاح مدرسه تابستانه طبیعت دانشگاه تبریز

پیگیری برای اجرای طرح «پیشرفت و آبادانی» در شهرستان محروم دلفان

جشنواره ملی تولید محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه برگزار می شود

امر به معروف و نهی از منکر با صدور بخشنامه محقق نمی شود

حضور روحانیون آشنا به حوزه تعلیم و تربیت در مدارس

چرا آموزش و پرورش امتیاز سختی کار معلمان را حذف کرد؟

آلت قتل وحید مرادی مشخص شد

«قانون» در نقش متهم (گفت وگو با عیسی کشوری، حقوقدان)

15 اثر تاریخی اردبیل برای ثبت در فهرست آثار ملی شناسایی شد

بررسی چالش های آموزش عالی و مسایل معیشتی اساتید

رسانه ها مسوولان را در حل مشکلات یاری کنند

ضرورت تبیین درست ودقیق مسئله غدیر برای نسل جوان

خانواده های افراد بهبودیافته حمایت شوند

بازدید مدیرعامل بنیاد برکت از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان

برگزاری مجمع استانی بانک قوامین در هرمزگان

بانک تجارت میزبان نشست هم اندیشی مدیران عامل بانکها

بدافزاری جدید در کمین دستگاه های متصل به شبکه

پیری در انتظار 40 درصد از جمعیت ایران

امام جمعه اصفهان: حکومت آل سعود عقل و دین ندارد و ممکن است حج ما را بهم بزند

روایتی جدید از پشت پرده "قرارداد کرسنت"

قلعه «محمود خاوری» در کانادا ! +تصاویر

حجت الاسلام سعیدی: نیروی مسلح مکتبی باید جریان های سیاسی را کاملاً بشناسد

استخدام منشی خانم جهت انجام امور دفتری و اداری یک مجله معتبر

با قواره کنونی دولت، هر برنامه ای ناموفق است

برگزاری دومین انتخابات مجامع دبیران منتخب استانی کل کشور سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

واکنش امام (ره) به پیشنهاد مرحوم هاشمی برای قبول مسئولیت پایان جنگ

توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر "سیف" است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

برگزاری مجمع عمومی سلامت اصفهان

تحقیق از 36 مدیرعامل شرکت های وارد کننده موبایل/ آخرین وضعیت پرونده زمین خواری در شرق استان تهران/ محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب های اسفندماه

گزارش تصویری تجلیل از برگزیدگان مسابقات قرآن کریم در یزد

در بیانیه جبهه جانبازان انقلاب اسلامی مطرح شد پذیرفتن بی قید و شرط برجام اروپایی فرصت سوزی است/ جایگزینی مسئولین شجاع و مقاوم

جزییات خدمات پزشکی به زائران در ایام تشریق

جمع آوری 600 میلیون تومان برای زندانیان غیرعمد در پویش مردمی رادیو ایران

دولت آبادی: محکومیت 258 نفر در رابطه با حوادث اسفند 96

آشنایی با نتایج 26 پژوهش مرتبط با بانک پاسارگاد(1397-1395)

مدیر روابط عمومی صداوسیما درباره ماجرای «مائده هژبری» پاسخگو نیست

خبر خوش دولت برای نانواها

لایحه ارتقای شفافیت و الکترونیکی کردن امور اداری کشور در مجلس است

مندایی

دوره تربیت معلم قرآن در تنها مؤسسه قرآنی اهل سنت شیراز برپا می شود

آقای خواننده در کودکی /عکس

آموزش وپرورش با اردوگاه با هنر چه کرده است؟

تلف شدن خرس گریزلی با اصابت گلوله در ماسال

لزوم همکاری شهرداری و سازمان زیباسازی

راه اندازی صندوق حمایتی مراکز واحدهای پژوهشی/فعالیت 186 واحد پژوهشی در حوزه

توصیه فوری رییسی به دولت

دختران جلوه رحمت الهی هستند

استخدام اصلاح کار جهت سالن زیبایی خاتون چهره در شیراز

دوره های تربیت مربی تابستانی قرآن در شیراز برگزارمی شود

تذکر به صداوسیما درمورد پخش مستند جنجالی بیراهه

سنندج میزبان کارگاه آموزشی «پیوندهای آسمانی»

استخدام کارمند فروش،حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در تهران

دانشگاهیان هنوز از اینترنت بدون فیلتر محرومند

رییس جمهور چین خواستار تقویت روابط با اتحادیه اروپا شد

میزگرد «نحوه مواجهه با اعتراضات مدنی» در ایرنا

مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه گلستان معرفی شد

جشنواره تولید محتوای دیجیتال برای دریاچه ارومیه

محکومیت 258 نفر از عوامل آشوب های اسفندماه/ تحقیق از 36 مدیرعامل شرکت های وارد کننده موبایل/ آخرین وضعیت پرونده زمین خواری در شرق استان تهران/ ارجاع چند پرونده مهم به شعب ویژه

آزمون سراسری قضاوت 27 مهر برگزار می شود

آزمون قرائت قرآن از داوطلبان نمایندگی مجلس آچه

تصویب لایحه نظارت بر شبکه های اجتماعی در پارلمان مصر

نشست خبری با پوتین جدی ترین اشتباه ترامپ بود

حاشیه نشینی در کلان شهرها بحران زا شده است

کتاب "زن (فاطمه فاطمه است)" از علی شریعتی+ عکس

12 پروژه گردشگری گرمسار در دست اجرا است

زندگینامه "حاتم عسگری"+ عکس

پاسخ سپاه به ادعاهای ترامپ درباره گشت های خلیج فارس

باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی

باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی