مطالب مرتبط:
امامی که حجاب جهالت را کنار زد/ باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی
امامی که حجاب جهالت را کنار زد/ باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی
فصل بهار فرصتی برای برای شناخت آیات الهی است
فصل بهار فرصتی برای شناخت آیات الهی است
میرحسینی: شانس حضور اردکان در جام باشگاه های آسیا، هدیه الهی برای والیبال یزد است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 01:422018-03-19سياسي

باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی


حضرت نبی خاتم، امام باقر(ع) را به عنوان کسی که حجاب جهالت را کنار می زند و گنج های علم و علوم انبیا را می شکافد و در اختیار مردم قرار می دهد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار به نقل از مهر، یکی از مظلومیت های بزرگ اهل بیت (ع) کم کاری مبلغین و کم کاری شیعیان است، یک عده در شناساندن و یک عده در شناختن مسیر اهل بیت (ع) کم کاری می کنند و امروز شاید خیلی ها در مورد امام باقر(ع) و سیره آن حضرت اطلاعات چندانی نداشته باشند.

در صورتی که فهم شرایط حاکم بر زمان اهل بیت و اقدامات آن حضرات معصومین برای شیعیان و دوستداران آن حضرت ضروری به نظر می رسد.

نمونه های فراوانی را می توان تطبیق داد که حضرت باقر (ص) در شرایط شبیه به امروز ما چه کرده است.

البته به این معنی نیست که ما یک قطعه از زندگی حضرت باقر (ع) یا یک معصوم بزرگوار دیگر را بیاوریم و به زور به مقاطع زندگی خود وارد کنیم.

حجت الاسلام کاشانی در خصوص عبارت های علمای اهل سنت در مورد امام باقر با معرفی ابوزهره می گوید: محمد ابو زهره کسی است که در الازهر دکتری فقه تدریس می کرده، یعنی درس خارج ما، هشت سال تدریس های او هنوز بعد از 40 سال کتاب های فقهی دوره ی دکتری در کشورهای مختلف اسلامی حتی شیعه است.

استاد محمد ابو زهره درباره حضرت باقر (ع) می گوید جَاءَ العُلَمَاء یَقصُدونَهُ بِالمَدینَه مِن کُل أُفُق هر کسی که در بحث های علمی جایگاهی داشت به مدینه سفر می کردند، نه برای زیارت قبر مطهر رسول خدا، برای این که باقر العلوم (ع) را ببینند.

لذا اسم می برد، از مصر زندیق آمد، از ماوراء النهر، سرخس، مدینه کجا سرخس کجا.

سخت گیری بنی امیه نسبت به امام باقر (ع) منتها بنی امیه اجازه این که اسم آن حضرت را ببرند به کسی نمی دادند، لذا در کتاب ها اسم افراد درجه چندم وجود دارد و نظر فقهی آن ها ذکر شده است، اما نظر فقهی امام باقر و امام صادق (ع) در کتب فقهی، مخصوصاً در دوران بنی امیه نیست.

حجت الاسلام کاشانی در مورد تهدیداتی که در دوره امام باقر متوجه شیعیان بود می گوید: ارتباط با اهل بیت این قدر برای مردم هزینه بر بود که نمی ارزید کسی خود را منسوب به اهل بیت کند، هزینه آن زیاد بود.

حقوق او را قطع می کردند، سقف خانه را روی سر او خراب می کردند.

از خود حضرت باقر(ع) نقل است که فرمود: اگر بخواهند به یکی ضربه بزنند می گویند زناکار است، بخواهند وجهه ی سیاسی او را خدشه دار کنند می گویند کافر است، اما بخواهند او را ساقط کنند می گویند حب اهل بیت دارد.

می فرماید: خطر حب اهل بیت شدیدتر بود از این که به کسی بگویند کافر است یا مثلاً زنای محصنه انجام داده است.

می گفتند این که چیزی نیست، خود حکومت این کار را انجام می دهد، حب علی خطرناک است.

وی ادامه می دهد: خیلی از آقایان نوشته اند اگر کسی متهم به حب علی می شد حقوق او را از بیت المال قطع می کردند، هزینه بر بود، حتی در دوران های بعد هم همین طور است.

شخص احساس کرد جیب او را زده اند به مسجد آمد گفت: این جا دزد چه کسی است؟ معاذ الله دست ها به سمت امام صادق (ع) که در حال نماز خواندن بود رفت.

یعنی فضای تخریبی این قدر سنگین است.

کسی در آن مقطع می خواست بیاید نسبت به اهل بیت ارتباط بگیرد باید دست از جان و مال و ناموس خود می شست.

نحوه ارتباط امام باقر (ع) با شاگردان خود عمده شیعیان برجسته که شاگرد اول های امام باقر (ع) هستند هیچ کدام ساکن مدینه نیستند.

شیعیان برجسته امام باقر (ع)، مانند زراره، محمد بن مسلم، در کوفه هستند.

حج را بهانه می کردند و حضرت هم در مسیر حج حرکت می کردند، دو-سه ماه در مکه و مدینه ساکن می شدند، به بهانه حج با هم ارتباط می گرفتند.

در این شرایط در داخل شیعه مشکلات جدی وجود داشت، همیشه خواصی داریم که وقتی می بینند فضا فراهم است، ادعای امامت می کنند.

یکی از مسائلی که در دوران امام باقر (ع) جدی است مسئله کِیسانیه است، یعنی پسر محمد حنفیه ادعای امامت می کند.

فراموش شدن اهل بیت در بیرون از تشیع هم حضرت با بنی امیه سر و کار دارد که کاری کردند مردم اهل بیت را فراموش کرده اند.

حجت الاسلام کاشانی در این مورد می گوید: از سید الشهداء (ص) یک مورد مکتوب فقهی نداریم، یک مورد سؤال مکتوب نداریم که از امام حسین (ع) پرسیده باشند.

یعنی جایگاه معرفتی رجوع به اهل بیت از بین رفته و تمام شده است.

البته زین العابدین (ص) تلاش جدی می کنند، کاری انجام می دهند حواس مردم کمی نسبت به اهل بیت جمع می شود.

وی ادامه می دهد: مردم در آن روزگار تعداد زیادی امام دارند، ائمه فقهی و عقیدتی.

ابن مسعود، ابن عمر، اصحاب حدیث، اصحاب رأی از این جمله اند.

امام باقر (ع) چه کاری انجام دهند؟ حضرت دو نوع تقیه دارد، یکی با حاکمیت، یکی با مردمی که با یک تفکری زندگی کرده اند.

در یک دوره ای که حضرت می خواهد بگوید این هایی که شما به اسم دین دارید مطرح می کنید برای شما ساخته اند، چطور بایستی این را بگوید؟ شیوه امام باقر (ع) در روایت حدیث این کارشناس دینی ادامه می دهد: یک کار راحت این بود که حضرت باقر (ع) در بیان احکام و احادیث می فرمود: حَدثَنی أَبِی ، در وثاقت امام باقر (ع) که کسی اختلاف نداشت، ولی تعمد داشت وقتی دارد روایت می گوید نگوید از چه کسی، و سند ندهد.

وقتی سوال می شد، می فرمود حکم آن را می فرمود که وجوب، حرمت، احتیاط، کراهت.

می گفتند آقا از کجا؟ می فرمود: ما اهل بیت هستیم.

یک عده همین جا پس می زدند، عقب می رفتند، می گفتند: این حرف ها را از کجا می گوید؟ یک عده هم می گفتند این چه کسی است که جرأت می کند حکم الهی صادر کند؟ بررسی می کردند ببینند این مرد در این کار تخصص دارد یا ندارد.

خود این یک نوع استراتژی است، انتخاب استراتژی در موقعیت است.

کاشانی می گوید: اگر حضرت این کار را انجام داده بود تشیع از بین رفته بود، چند روایت به غیر شیعه می رسید استفاده می کردند، گوهر اختلاف از بین می رفت.

گوهر اختلاف چه بود؟ فرمود شَرقَا وَ غَربَا لَنْ تَجِدَا عِلْماً صَحِیحاً إِلا شَیْئاً یَخْرُجُ مِنْ عِنْدِنَا أَهْلَ الْبَیْتِ، شرق برو غرب برو اگر می خواهی دنبال دین بروی باید از این نقطه یعنی اهل بیت شروع کنی.

وی ادامه می دهد: امام باقر (ع) نمی خواست راوی باشد، اگر می خواست راوی باشد کار بزرگی انجام داده بود فقه اهل سنت را دگرگون کرده بود، کل احادیث فقهی اهل سنت 40 هزار نیست، روایات فقهی که حضرت باقر (ع) فقط به محمد بن مسلم فرموده بیش از 40 هزار تا است.

البته بعدها متأسفانه در قرون و اعصار دست خورده خیلی از این ها به ما نرسیده، اگر حضرت اعلام می کرد آن ها استفاده می کردند و منابع آن ها دگرگون می شد.

می گفتند یک نفر به یک راوی خود به اندازه کل تراث فقهی ما مطلب داده، حضرت این کار را انجام نداد.

چون تمرکز حضرت به بحث عقیدتی است، یعنی استحاله ای که شیعه نشود، تجمعی که برای شیعه اتفاق بیفتد.

دفاع امام باقر (ع) از امیر المؤمنین در این شرایط که حضرت این جایگاه را دارد، هنوز قبر مطهر امیرالمؤمنین (ع) در دوران امام باقر (ع) مخفی است و امیرالمؤمنین روی جمیع منابر لعن می شود.

امام باقر (ع) که به این جایگاه رسیده به عنوان یکی از اهل البیت که چنین حجیت علمی پیدا کرده است، خود را خرج امیر المؤمنین (ع) می کند.

حجت الاسلام کاشانی در این مورد می گوید: گاهی پیش امام باقر (ع) می آمدند سؤال می کردند، در موقع قضاوت این اتفاق می افتد چه کنیم؟ می فرماید: امیر المؤمنین (ع) در این صورت این کار را انجام می داد.

کسی که چنین جایگاه علمی دارد به امیر المؤمنین (ع) استناد می کند یعنی چه؟ یعنی او جایگاه معلمی برای من دارد.

یعنی خود را خرج علمدار اسلام کرد.

چون اگر مسئله ی امیر المؤمنین (ع) حل می شد مسئله بقیه ائمه حل بود.

اما آثار حیات بخش نهضت علمی امام باقر(ع) در جهان تشیع و آشکار ساختن گنج های پنهان معارف و… همه و همه جلوه های بدیع و زیبایی از دانش، آگاهی و معرفت را ترسیم نموده و اعجاز علمی نسل کوثر را متجلی ساخته و گلواژه های علم و آگاهی را از بوستان قرآن و سنت به دلهای حق جو هدیه نموده است.

امام باقر(ع) آیینه تمام نمای جمال و جلال الهی است​ آیت الله صدیقی در مورد ویژگی های امام باقر(ع) اظهار می دارد: یکی از ویژگی های محمد باقر(ع) این است که هم اسمش را و هم لقبش را پیغمبر عنوان کرده است و به مردم معرفی کرده است، نشان دارش کرده است، مبلغش بوده است، مروجش بوده است.

هنوز متولد نشده بود، به جابر بن عبدالله انصاری فرمود: عمر تو طولانی می شود، این قدر می مانی تا یکی از فرزندان من که هم نامش نام من است و هم قیافه اش، شمایلش، سیمایش، هیکلش، شباهتش آیینه ی من است.

اسمش و رسمش با من تطبیق می کند.

نسخه برابر اصل است.

او را ببینی گویا داری من را می بینی، هیچ کم ندارد.

هم از نظر زیبایی، هم از نظر کمالات، هم از نظر اسم، هم از نظر مشخصات؛ آیینه ی تمام نمای جمال خدا و جلال خداست که پیغمبر هم جمال الله است و هم جلال الله است.

امام باقر(ع) آیینه تمام نمای جمال و جلال الهی است.

هم اسمش اسم پیغمبر، هم شمایلش و ویژگی هایش و جاذبه هایش و همه خصوصیاتی که از عالم دلبری می کند.

در حضرت باقر علیه السلام آنچه در پیغمبر هست در وجود امام باقر(ع) موج خواهد زد.

فرمود: وقتی او را دیدی سلام من را به او برسان! وی ادامه می دهد: حضرت رسول، خاتم انبیاء، سالار انبیاء، سید کائنات، مأمور ویژه مقرر کرده و پیش بینی فرموده که این زنده بماند که همه سرنوشت ما را ولی خدا در شب قدر امضا می کند.

در زمان پیغمبر مُهر و امضاء به دست خود پیغمبر بود.

عمر حضرت جابر بن عبدالله انصاری را امضا کرده تا بماند.

مأمور ویژه تبلیغ سلام پیغمبر به امام باقر(ع) باشد.

کسی که حجاب جهالت را می تواند کنار بزند آیت الله صدیقی می گوید: نکته مهم دیگر این است که حضرت نبی خاتم او را به عنوان کسی که حجاب جهالت را می تواند کنار بزند و گنج های علم را مثل کشاورزی که زمین را شخم می زند و برای رویش، گنج های حاصل خیزی را در آنجا می افشاند و قوت مردم را تأمین می کند؛ معرفی کرده است.

امام باقر(ع) کشاورز علوم است، زمین های دل را می شکافد و تخم های دانش را می پاشد و علوم انبیا را می شکافد، باز می کند و در اختیار مردم قرار می دهد.

وی ادامه می دهد: تمام انبیا، اسرار الهی و علوم غیبی که در اختیار شان بوده است همه را امام باقر(ع) در وجودشان بود.

ایشان مأمور بودند، زمینه می دیدند که عده زیادی را تحت عنوان علمای حوزه علمیه تربیت کنند و این علوم را به نسل های بعدی انتقال بدهند.

امروز ما هرچه داریم از معنویت، از عرفان و معرفت، از کشف و شهود، از جهاد و مبارزه، از شهادت و از خودگذشتگی، از انفاق، احسان، اخلاق و همه فضایل و خوبی هایی که در میان بشر هست؛ همه سر سفره امام باقر و فرزند بزرگوارشان امام صادق(ع) به وجود آمده است.

وی اظهار می دارد: این ها بودند که استعداد ها را شکوفا کردند و توانستند علوم ظاهری و باطنی را در میان بشر نهادینه کنند و بیمه شده تحویل نسل های آینده بدهند.


کلید واژه ها: امام - شیعیان - فقهی - کاشانی - علوم - دکتری - امروز - زندگی - مدینه - شرایط - هزینه - محمد - سرخس - کتاب - مردم - بزرگ - اطلاعات - اهل سنت - اسلامی - الازهر - صورتی - سیاسی - گزارش - خانه - شیعه - حجاب - صادق - علمی - حقوق - دولت

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد تند کیهان از تحرکات جدید ناطق نوری : گارد ناطق باز شده است/ این جریان ساختار شکن است

استخدام تعدادی همکار عرب زبان آشنا به کامپیوتر در خراسان رضوی

استخدام نصاب حرفه ای درب اتوماتیک در البرز

بوی بهبود ز اوضاع زمانه؛ رفع حصر نزدیک است؟/ته دل همه آقایان این است که حصر برداشته شود

استخدام کانون زبان اوراسیا

وجود 167 جانباز در نیروی انتظامی شرق استان تهران

استخدام نیروی جوان آقا برای یک آبمیوه بستنی فروشی در قم

3 مانع ثبت جهانی تاق بستان

کنگره «فقیه خراسانی» 20 اردیبهشت در یزد برگزار می شود

استخدام دربان برای رستوران در تهران

سلیمان پور: نام نویسی حوزه علمیه تا پایان ماه رمضان ادامه دارد

پیشنهاد های ویژه و متفاوتی برای اقامت در سفر/تصاویر

کیهان: ماجرای کتک خوردن یک فقیه برجسته از همسرش

ظریف: از کمبود مذاکره در منطقه رنج می بریم /سعودی ها برای القای تهدید ایران به آمریکا آمدند / بعد از احمدی نژاد، مردم روش او را دوست نداشتند و به شبیه او رای ندادند

تجلیل وزیر ارشاد اسلامی از خدمات فرهنگی عضو فقید خبرگان

الیور استون؛ سینماگری مؤثر یا بازنشسته ای فاقد تأثیر

ظریف: در جوانی، نامه ام به دبیرکل سازمان ملل درمتن قطعنامه 598 استفاده شد/ ما در منطقه از نبود گفت وگو رنج می بریم/ سعودی ها برای القای تهدید ایران به آمریکا آمدند / از کمبود مذاکره در منطقه رنج می بریم / بعد از احمدی نژاد، مردم روش او را دوست نداشتند و به شبیه او رای ندادند

برگزاری نشستی با حضور وزرای خارجه زن

خاطره ای از شیخ رجبعلی خیاط درباره نماز اول وقت

تاثیر فناوری بر مراسم خاکسپاری

افزایش 27.8 درصدی حجم معاملات مسکن تهران

شهادت رهبر برجسته انصارالله

سیاستمداران قاره سبز اسراییل را به سختی تحمل می کنند

دعواهای جناحی و سیاسی فضای آرامش بخش کشور را از بین می برد

رودخانه قرمز در داکار

جدا شدن پنجره هواپیما در آسمان

ترافیک نیمه سنگین در محور قزوین-کرج/ بارش باران در 2 استان

آغاز جلسه علنی مجلس/ سوال از وزیر نفت در دستور کار نمایندگان

افتخاری و شفر در انتظار تصمیم ترامپ

فروش13 هزار و 500 میلیارد تومان اموال بانک های دولتی از ابتدای دولت یازدهم

مشکلات امروز جامعه ریشه در تاب آور نبودن افراد دارد

تاکید بر استفاده از ظرفیت رسانه ملی در فرهنگ سازی ماموریت های بشر دوستانه هلال احمر

کارآفرینان موتور محرک جامعه هستند / امید و نشاط را در جامعه گسترش دهیم

فرماندهان لشکر باید در خط مقدم می بودند/ تخصص شهید کاظمی نفوذ به جناح دشمن بود/ روش فرماندهی در سپاه اقناعی بود

193 رزمایش پدافند غیرعامل در کردستان برگزار شد

مسائل دینی باید به صورت علمی و اعتقادی به جوانان آموزش داده شود/پوشش و حجاب، لباس حضور زن در اجتماع

بخشی از مشکلات جامعه عملیات روانی دشمنان است

نشست هماهنگی برنامه های کنگره آیت الله فقیه خراسانی

پرداختهای نجومی برای سریال پایتخت5 شایعه است؟/ ارقام واقعی را اعلام کنید تا جلوی شایعه گرفته شود

مرتضوی یک کمد شکایت دارد

کلاهبرداران به اسم رادیوجوان ،حساب مردم را خالی کردند، رادیو جوان شکایت نکرد!

اشکال شرعی معامله «بیت کوین»/ پول های مجازی پشتوانه دولتی و حقوقی ندارند

نشست هم اندیشی صادرات دریایی به کشورهای حاشیه دریای خزر برگزار شد

همایش مسئولان روابط عمومی های استان

احداث مدرسه شبانه روزی معارف اسلامی در کهنوج

پیام تسلیت رییس دستگاه قضا به مناسبت رحلت آیت الله مهمان نواز

بخشی از مشکلات جامعه عملیات روانی دشمنان است

ثبت نام 3100 نفر در مسابقه بزرگ حفظ سوره یاسین در رفسنجان

منابع آبی استان زنجان حال و روز خوشی ندارد

روحانی زودترمشکلات را به مردم بگوید

نمی توان از دولت توقع داشت با برخی نهادها وارد نزاع شود

بحران جدید در انتظار جنگل های زاگرسی تنها ذخیره گاه ارغوان در ایلام در حال نابودی است+عکس

پست اینستاگرامی روحانی پیش از سفر به تبریز

عارف: انتخاب شهردار جدید تهران نباید به محلی برای گسست همبستگی اصلاح طلبان تبدیل شود

جلسه علنی آغاز شد؛گزارش کرباسیان و سیف از حمایت از تولید ملی

سگ های وحشی را بی قلّاده رها کرده اند

سعیدی در گفت وگو با فارس خبر داد ورود کمیسیون اصل 90 به اختلاف سازمان میراث فرهنگی با آستان شاه چراغ شیراز

همکاری نظامی بین ایران و پاکستان

اختلاف دو طایفه در قلعه گنج با صلح و آشتی به پایان رسید

آخرین جلسه تعیین هیئت انتخاب و پیشنهاد دهنده خادمان قرآن 97/ بررسی نهایی توسط دفتر ریاست جمهوری و وزیر ارشاد

احوال پرسی احمدی نژاد از محمدرضا رحیمی!

واکنش شاخ های اینستاگرام به مجوز جدید صداوسیما!

برگزاری رزمایش مشترک ایران و پاکستان با حضور نیروی دریایی سپاه

تسلیت رییس دستگاه قضا به مناسبت درگذشت آیت الله مهمان نواز

عجله امام برای بازگرداندن پیام ارسالی به اخبار سراسری چه بود؟

دومین جشنواره مطبوعاتی قلم و عدالت در کرمان برگزار می شود

استحکام برجام آمریکایی ها را ناچار به تایید می کند

استحکام برجام آمریکایی ها را ناچار به تایید می کند

استخدام منشی خانم مسلط به اکسل در قم

استخدام همکار خانم آشنا به فتوشاپ جهت آتلیه در البرز

استخدام منشی خانم به صورت تمام وقت در ولیعصر تبریز

سوال کریمی قدوسی از وزیر نفت/ بررسی گزارش طرح یک فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی

همایش روحانیان حج تمتع 97 برگزار می شود

استخدام چند نفر طراح جواهرات مسلط به راینو در البرز

آیت الله مهمان نواز همواره در خط ولایت بود

عارف:
 
 انتخاب شهردار جدید تهران نباید به محلی برای گسست همبستگی اصلاح طلبان تبدیل شود

استخدام همکار جهت انجام امور دفتری در تبریز

حضور مقامات ارشد گردشگری و نمایندگان 20 کشور و مؤسسه بین المللی در افتتاحیه رویداد «تبریز2018»

استخدام آرایشگر ماهر آقا در سعادت آبادِ تهران

تمام هزینه های کنگره شیخ غلامرضا یزدی توسط خیرین تأمین شده است

استخدام نیروی ساده آقا جهت انبار mdf در قم

انتقاد امام جمعه تبریز از وضعیت نامطلوب حجاب و عفاف در دانشگاه ها

بقای صدا در گرو اپلیکیشن ها

استخدام کارمند خانم مسلط به 3DMAX، اتوکد و سالیدورک در البرز

ابراهیمی: حقوق مدیرانی که به مردم خدمت نکنند بر آنها حرام است

از سه محصول جدید مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی رونمایی خواهد شد

گردشگران مرد در تایلند دستگیر شدند

انتخاب شهردار جدید تهران نباید به محلی برای گسست همبستگی اصلاح طلبان تبدیل شود

ماجرای کتک‎خوردن یک فقیه برجسته از همسرش!

شلیک موشک بالستیک یمن به مواضع مزدوران سعودی در تعز

حضور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم تشییع آیت الله مهمان نواز

انفجار مرگبار گاز در بیمارستان

شایعات کشف جسد مومیایی متعلق به رضا پهلوی واقعیت دارد؟

سوال کریمی قدوسی از وزیر نفت/ بررسی گزارش طرح یک فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی

رییس مجلس دانش آموزی: به جوانان در جامعه مسئولیت دهیم

زندگی معادله ای است در منشور مجهولات

باید یک مجمع گفت وگوی منطقه ای میان کشورهای غرب آسیا ایجاد شود / در مذاکرات هسته ای هیچ کس برنده نشد/ هرگز تهدید نکردیم جنگ را به خاک سعودی بکشانیم

جهانگرد فرانسوی: با افتخار خود را سفیر فرهنگ ایران می دانم

فروش کلیه پدر برای درمان خواهران سنگین وزن

خط و نشان مجدد پیروزبخت برای «خودروسازان»

باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی

باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی