مطالب مرتبط:
نامگذاری سال،«نقشه راه» مردم و مسوولان است
نامگذاری سال نو، نقشه ی راه مسوولین و مردم
نماینده ادوار مردم اردبیل و سرعین در مجلس: راه حل دولت برای حل مشکلات سپرده گذاران چیست؟/ کسری شدید بودجه دولت در سال 97/ احتمال چاپ اسکناس بدون پشتوانه توسط دولت
در نشست شورای برنامه ریزی بعثه و سازمان حج مطرح شد انتظار برگزاری حج تمتع مطلوب و امیدواری به راه اندازی سفر عمره در سال 97
راه اندازی خط تولید انبوه پژو 301 طی سال آینده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 00:002018-03-19سياسي

نامگذاری سال،«نقشه راه» مردم و مسوولان است


نامگذاری سال ها به تناسب ضرورت ها و شرایط کشور یکی از روش های ترسیم سیاست های کلی نظام محسوب می شود که مقام معظم رهبری آن را تعیین می کنند.

ایشان در واقع از میان همه ارزش ها و جهت گیری های مطلوب، - یک ارزش را در صدر اولویت ها قرار می دهند تا به عنوان نقشه راه در برنامه ریزی ها و رویکردهای مسوولان امر قرار بگیرد.

شعارسال": برپایه قانون اساسی کشور ترسیم و ابلاغ سیاست های کلی نظام و جهت گیری کشور بر عهده رهبری نظام است که اتخاذ این سیاست ها سبب توجه آحاد جامعه به این مهم می شود.

این وظیفه مهم از راه های مختلفی همچون سخنرانی ها، ابلاغ ها، نامه ها، دستور و در پاره ای موارد حکم حکومتی به اجرا در می آید.

یکی از روش ها و شیوه های ترسیم جهت گیری کلی نظام و مسوولان که به ابتکار آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری ایجاد شده، نامگذاری برای سال ها است.

ایشان به طور رسمی از 1378 خورشیدی در پیام نوروزی خود به این مساله اشاره کردند و در سال های بعد نیز این روند را ادامه دادند، به گونه ای که هر سال برپایه تحول ها و رویدادها، بررسی بدنه کارشناسی نظام و مشورت با نخبگان؛ نام و عنوانی را برای سال نو بر می گزینند و در آن سال نیز عمده سیاست ها و جهت گیری ها را بر پایه آن تنظیم و پیگیری می کنند.

ایشان تا 1378 خورشیدی از نامگذاری صریح و مشخص سال ها پرهیز و تنها تاکید های لازم را در پیام نوروزی مطرح می کردند.

از 1369 تا 1377 خورشیدی، عملکرد کشور با اولویت های سازندگی، توسعه اقتصادی و توجه ویژه به بازسازی کشور مبتنی بر الگوهای توسعه ای همراه بود.

در این سال ها تاکید رهبر انقلاب بیشتر بر اموری چون اصلاح امور، عدالت اجتماعی، وجدان کار، انضباط اقتصادی، پرهیز از اسراف و صرفه جویی و توجه و تحکیم معنویت قرار داشت.

در گزارش پیش رو تلاش می شود تا نامگذاری سال بر پایه تفکیک موضوعی، بررسی و واکاوی شود.

*** جایگاه خدمتگزاری مسوولانه و وحدت در نامگذاری سال ها اتحاد و همدلی در داخل به پیشبرد سیاست ها کمک شایانی می کند و در عرصه بین المللی نیز اقتدار کشور را به نمایش می گذارد.

از این رو، رهبری در سال های دهه 80 همواره بر این امر مهم تاکید داشتند که از نامگذاری ها نیز می توان به این موضوع پی برد.

رهبری 1382 خورشیدی را به علت ضرورت اولویت بندی اقدام ها برای خدمت رسانی عمیق، ماندگار و زودبازده به جامعه، این سال را نهضت خدمتگزاری به مردم نامیدند و بیان داشتند: نکته ای که امسال اضافه می کنم و به آن تأکید می ورزم، این است که همه مسوولان در سه قوه، باید نهضتی را برای خدمت رسانی به مردم شروع کنند.

ممکن است ما انواع و اقسام کارها و برنامه ها را در پیش رو داشته باشیم و اجرا کنیم؛ باید در میان آنها آنچه خدمت رسانی عمیق تر و ماندگارتر و زودبازده تر محسوب می شود، اولویت پیدا کند.

رهبر معظم انقلاب سال بعد (1383خورشیدی) را به دلیل اینکه آخرین سال خدمتگزاری دولت اصلاحات و ضرورت گزارش دهی درباره اقدام های صورت گرفته با عنوان پاسخگویی سه قوه به ملت ایران نام نهادند و تاکید کردند: در واقع سال 83، سال پاسخگویی سه قوه به ملت ایران است.

مطمئنا در این پاسخگویی، حقایق شیرین و بسیاری برای مردم روشن خواهد شد و خدمات بزرگی که انجام گرفته است، به مردم گفته خواهد شد.

در این پاسخگویی، مسوولان به کمبودها و نواقصی در کار خود پی‏خواهند برد، که آن‏ها را برطرف خواهند کرد و مردم هم با آشنایی بیشتر با عملکرد دستگاه‏ها، منتظر شروع دوره‏های جدید و کارهای جدید و مسوولیت های جدید خواهند بود.

سال های 1384 و 1386 نیز به ترتیب با عنوان همبستگی ملی و مشارکت عمومی و اتحاد ملی و انسجام اسلامی نامگذاری شد.

رهبری در سال 1384 خورشیدی به مناسبت نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری بیان فرمودند که یقیناً مشارکت عمومی مردم - چه در انتخابات و چه در مسایل گوناگونی که این دولت و همچنین دولت آینده در پیش رو دارد - و همبستگی ملی آنان خواهد توانست به پیشرفت برنامه ها کمک کند.

ایشان در ارتباط با سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی به منظور تقویت اتحاد و انسجام میان مسلمانان و ملت اسلامی نیز اظهار کردند: به نظر من امسال، سالِ اتحاد ملی و انسجام اسلامی است؛ یعنی در درون ملت ما اتحاد کلمه همه آحاد ملت و قومیت های گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملی؛ و در سطح بین المللی، انسجام میان همه مسلمانان و روابط برادرانه میان آحاد امت اسلامی از مذاهب گوناگون و وحدت کلمه آنها.

آخرین نامگذاری در این زمینه به 1394 خورشیدی بازمی گردد که به علت اهمیت وجود صمیمیت، همکاری و اعتماد میان دولت و ملت، رهبری آن سال را دولت و ملت، همدلی و همزبانی نامگذاری کردند و فرمودند: امیدواریم این شعار در عمل تحقّق پیدا کند و هر 2کفّه این شعار، یعنی ملّت عزیزمان، ملّت بزرگمان، ملّت با همّت و با شجاعتمان، ملّت بصیر و دانایمان و همچنین دولت خدمتگزار بتوانند به این شعار به معنای حقیقی کلمه عمل بکنند و آثار و نتایج آن را ببینند.

***ضرورت پرهیز از اسراف در نگاه رهبری اسراف و زیاده روی به عنوان عادتی ناپسند همواره از جانب عالمان دین و امامان معصوم (ع) مورد نکوهش قرار گرفته است.

این مهم سبب شد تا رهبر معظم انقلاب نیز در نامگذاری چند سال که بیشتر آنها به دهه 1370 مربوط می شود، بر این امر تاکید کنند.

رهبر انقلاب 1375 خورشیدی را به دلیل وجود اسراف در ثروت عمومی و موجودی های کشور و منابع طبیعی، سال پرهیز از اسراف و حفظ ثروت و منابع عمومی کشور نامیدند و در تشریح آن یادآور شدند که من همه را به رعایت منابع مالی کشور توصیه میرکنم.

اسراف در ثروت عمومی و موجودی های این کشور و منابع طبیعی و نیز در آنچه که با زحمت زیاد به دست می آید و اسراف در نان و آب و انرژی و نیروی انسانی، همه اینها بد است.

سال بعد (1376) به دلیل اهمیت ادامه اهداف سال گذشته، اسراف در اموال عمومی و شخصی مورد توجه رهبری قرار گرفت و ایشان ضمن نامگذاری این سال با عنوان مبارزه با اسراف و زیاده روی و نابود کردن اموال عمومی و اموال شخصی فرمودند: من می خواهم به مردم عزیزمان عرض کنم که امسال همه سعی کنند اسراف را کنار بگذارند.

متاسفانه در زندگی های ما اسراف وجود دارد.

اسراف یعنی تضییع نعمت الهی؛ یعنی نشناختن قدر نعمت الهی.

البته بیشتر، مخاطب ما در این سخن، افراد متمکنند .

این روند در سال بعد نیز پیگیری شد و رهبر معظم انقلاب آن را سال پرهیز از اسراف نامگذاری کردند.

رهبری در تشریح علت نامگذاری سال 1377 گفتند که امسال توصیه مهم من عبارت است از صرفه جویی! دولت هم باید صرفه جویی بکند؛ ملت هم باید بکند.

دولت، علاوه بر صرفه جویی، بایستی راه های صرفه جویی را هم به مردم تعلیم بدهد .

حدود یک دهه بعد یعنی در 1388 خورشیدی به طور مجدد این موضوع برجسته شد و رهبری با نامگذاری حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف بر ضرورت مهار اصراف گرایی که به ضرر منافع ملی است تاکید و اظهار کردند: مسوولان کشور در درجه اول - چه قوه مقننه، چه قوه مجریه و چه سایر مسوولان کشور؛ قوه قضاییه و غیر آنها - و اشخاص و شخصیت ها در رتبه های مختلف اجتماعی و آحاد مردم ما از فقیر و غنی، بایستی به این اصل توجه کنند که باید الگوی مصرف را اصلاح کنند.

*** تاکید رهبری بر رشد معنویت و الگوگیری شایسته ضرورت تحول درونی و تقویت معنویت همواره در کانون توجه رهبری از همان سال های پایانی دهه 1360 تا میانه دهه 1380 بوده است.

رهبر انقلاب با نامیدن سال 1369 با عنوان تحول درونی و اصلاح امور بر این موضوع مُهر تایید زدند.

ایشان در تشریح سال فرمودند: امیدواریم بتوانیم به کمک خدا و با حرکت در راه او و با استغفار و توبه الیاللَّه، متاع حَسَن و قدرت و قوّت و عزت الهی را برای خودمان و برای این ملت بزرگ و فداکار تأمین کنیم.

سال 1370 خورشیدی نیز با عنوان صبح روشنی به تحسین کمک های مردمی و فداکاری ها برای کمک به زلزله زدگان اختصاص یافت.

سال بعد (1371) هم تحکیم معنویت نام گرفت که از اهمیت این موضوع نزد رهبر انقلاب حکایت داشت.

رهبری همچنین سال 1372 را با عنوان عدالت اجتماعی نامگذاری کردند و با تاکید بر ضرورت تأمین عدالت و کاهش شکاف طبقاتی، ایجاد رونق اقتصادی و تلاش سازندگی، فرمودند: آنچه که من به برنامه ریزان و مسوولان دولتی موکدا سفارش می کنم، این است که در این برنامه توجه کنند که هدف اصلی، کمک به طبقات محروم جامعه باشد.

این، چیزی است که ما را به عدالت اجتماعی نزدیک می کند.

در ارتباط با موضوع الگوگیری شایسته 1378 به مناسبت یکصدمین سال میلاد امام خمینی(ره) با نام امام خمینی قدس سره ، 1379 به مناسبت اینکه در یکسال خورشیدی دو عید غدیر بود با نام امام امیرالمومنین، علی بن ابی طالب علیه السّلام ، 1381 با نام عزت و افتخار حسینی و 1385 نیز با عنوان پیامبر اعظم(ص) نامگذاری شد.

*** اقتصاد؛ محور اصلی نامگذاری ها مسایل اقتصادی بیش از هر موضوعی مورد توجه مقام معظم رهبری قرار داشت و ایشان بیش از هر موضوعی در نامگذاری ها بر این مساله تاکید دارند.

وجدان کاری، انضباط اجتماعی، انضباط اقتصادی عنوان 1373 خورشیدی بود که رهبری با محور قرار دادن موضوع وجدان کاری و تعهد در انجام به موقع و کامل وظیفه های محول شده به هر بخش یا نهاد در تشریح آن فرمودند: تذکری که می خواهم عرض کنم این است که از آغاز سال جدید، 2شاخص را به عنوان شعار برای خودمان قرار دهیم: این 2شاخص، عبارت است از وجدان کار و انضباط اجتماعی .

این 2شاخص، برای همه ما، در هر جا که هستیم بسیار مهم است.

پیگیری این موضوع در 1374 نیز ادامه یافت و رهبری در تشریح نامگذاری این سال با عنوان انضباط اقتصادی و مالی ، مقابله با ریخت و پاش، زیاده روی و اسراف را در کانون توجه قرار دادند و بیان فرمودند که من عرض می کنم امسال هم می خواهم 2توصیه بکنم.

یک توصیه این است که آن 2شعار [شعارهای سال 73] را زنده نگه داریم.

توصیه دوم که آن هم برای جامعه ما بسیار مهم است، انضباط اقتصادی و مالی است.

من این را از آحاد ملت و مسؤولان کشور و ماموران دولت، امسال تقاضا دارم.

با توجه به اهمیت نوآوری و سرمایه گذاری های مادی و معنوی، رهبری 1387 خورشیدی را نوآوری و شکوفایی اعلام و تاکید کردند که باید کارهای نو و ابتکاری در سایه مدیریت صحیح و تدبیر درست در فعالیت کشور وارد شود.

همچنین 1380 به نام اقتدار ملی و اشتغال آفرینی و 1389 به نام همت مضاعف، کار مضاعف نامگذاری شد.

تنگناها و دشواری های اقتصادی از اوایل دهه 1390 بسترساز آن شد تا موضوع اقتصادی بیش از هر زمان دیگری در کانون توجه قرار بگیرد به طوری که مشاهده می شود طی سال های گذشته بیشتر نامگذاری ها با اقتصاد پیوند خورده است.

1390 با عنوان جهاد اقتصادی ، 1391 با نام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی ، 1392 با عنوان حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ، 1393 با نام اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی ، رهبر معظم انقلاب سال 1394 را دولت و ملت، هم دلی و هم زبانی نام گذاری کردند.

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل به عنوان نام سال 1395 از اهمیت مسایل اقتصادی حکایت دارد؛ موضوع مهمی که از نگاه رهبری دور نمانده است و در آخر سال 1396 با عنوان اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال موضوعی که همگان بایستی روی آن متمرکز شوند و با حمایت از کالاهای ملی اقتصاد کشور را به پویایی برسانند.

ملت بزرگ ایران در آستانه سال 1397 خورشیدی خود را برای گوش جان سپردن به پیام رهبر معظم انقلاب آماده می کنند تا رهنمودهای ایشان را در سال جدید نقشه راه خود برای رسیدن به خودکفایی و اقتصاد ملی قرار دهند و برای رسیدن به ایرانی آبادتر همت خویش را بکار بندند.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 28 اسفند 1396، کدخبر: 82866926، www.

irna.

ir
کلید واژه ها: مقام معظم رهبری - خورشیدی - رهبری - کشور - رهبر - پیام نوروزی - نظام - آیت الله خامنه ای - اقتصادی - توسعه اقتصادی - مردم - نوروزی - قانون اساسی - رهبر انقلاب - برنامه ریزی - رسانی - توسعه - جامعه - بین المللی - صرفه جویی - نقشه - پیام - نامه - آیت الله - بازسازی - سخنرانی - ماندگار - برنامه - ابتکار - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
جزییات حمله تروریستی مریوان

گزارش جمهوری اسلامی از پرونده 4 هزار میلیاردی بدهی بنیاد تعاون سپاه به شهرداری

زمان بررسی سوال از رییس جمهور در مجلس

ظریف در دیدار با یادگار امام (ره):امروز آمریکا و صهیونیست ها در سیاست ایران هراسی منزوی هستند/سید حسن خمینی: ممکن است دچار شوک هایی شویم، اما از مراحل سخت تر از این هم عبور کرده ایم/دنیا پر از هیتلرهاست؛ اگر دستشان به بمب اتم نمی رود، از ترس افکارعمومی اس

استفاده زیاد از مجازات زندان بازدارندگی آن را از بین می برد

مجلس از عناصر نایاب پاکسازی شود/ خانه تکانی باید از مجلس شروع شود/ مردم تحمل ادامه این وضعیت را ندارند

امروزه برخی خوانندگان بی سوادند/کسانی که حتی کوچکترین اصوات را در موسیقی تشخیص نمی دهند

سریالی که در آن پسری خود را از دست دختران به پایین پرتاب کرد!

لزوم حمایت مجلس از طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی

سریالی که پسری خود را از دست دختران به پایین پرتاب کرد!

واکنش عضو سابق کنگره به رفتار جنجال برانگیز ترامپ در هلسینکی

گزارشی در خصوص کوچ اجباری به پیام رسان داخلی/ یک ادمین احضار شده: از من تعهد گرفتند تا به سروش بروم

عکس دیده نشده «ویشکا آسایش» در حال کوهنوردی

سپنتا نیکنام: در نهایت نتیجه شیرین بود/ مردم مناطق زلزله زده کرمانشاه وقتی من را می دیدند من را دلداری می دادند

شش پیشنهاد کوچک جلایی پور به روحانی

از تظاهرات مسالمت آمیز مردم عراق حمایت می کنم

گردهمایی خودروهای کلاسیک در تهران/گزارش تصویری

سرلشکر قاسم سلیمانی خادم حرم امام رضا(ع) شد

آبروی نظام را برای یک نفر خدشه دار نکنیم

برای مواجهه با تغییرات جمعیتی باید آماده شویم

قابلیت آستارا برای تبدیل شدن به بازار ملی گیاهان دارویی

نخستین و آخرین مطالبه مردم کردستان رفع بیکاری است

افزایش مشارکت مردم و خیران در امور جامعه مستلزم اعتمادسازی است

صمد رسول زاده اقدم، هادی رضانژاد اصل بناب، رقیه سالک قهفرخی، بهنام قاسم زاده بررسی مشخصه های معماری مسکن بر اساس معیارهای فرهنگ و سبک زندگی

ثبت خاطرات والدین شهدا یک ضرورت انکارناپذیر است

ترامپ از پوتین می ترسد

نماینده ایران در آژانس: برخی دسترسی ها به آژانس بر اساس تصمیمات در سطح عالی نظام ارائه می شود / توافق پنهانی برای بازدید از دانشگاه ها یا اماکن دیگر وجود ندارد

ناگفته هایی از دادگاه پرونده پارازیت هایی که در حال پخت و پز مردم هستند/ هفت نقطه در تهران که منشا پارازیت ها هستند، کدامند؟

منع پخش شبکه تلویزیونی اسلامی در جامو و کشمیر را محکوم میکنیم

خارج گردی خانم بازیگر با تیپی خاص/ تصاویر

آیا در این اوضاع، رهبری اقدام نمی کنند؟ /مفاسد اقتصادی سوهان روح مردم/شش پیشنهاد کوچک به جناب روحانی/مجلس را از عناصر ناباب پاکسازی کنید

آیت الله مرتضی تهرانی از از اسوه های اخلاق تهران بودند

پایان کار منتخبان ایران با کسب 3 مقام اولی، 3 عنوان دومی و یک مقام سومی/ یک رکورد ملی شکسته شد

امامزاده سال ها هیچ زائری نداشته است

واکنش مدیر مسئول روزنامه شرق به شکایت مهران مدیری

جنجال جدید«حمید هیراد»

فعالیت 900 مداح اهل بیت(ع) در استان کردستان

ناتو در عراق پایگاه نظامی احداث می کند

خبر شهادت مرزبانان ایرانی چه افرادی را شاد کرد؟+عکس

انتقاد دیرین دیرین از صدا و سیما

روزنامه های یک شنبه 31 تیر ماه 97

آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه از 10 شهریور | شرایط انتقال و مهمانی طلاب اعلام شد

علیخانی: از روزنامه شرق شکایتی ندارم

اختلاف طبقاتی در تهران/عکس

کارهایی که بر جنب حرام است

مشخصات فنی پیکان 44 سال پیش +عکس

عضو شورای ریاستی لیبی: مصر درصدد تصرف بخش هایی از خاک لیبی است

گلایه مادر شهید:دیگر کسی سراغ ما را نمی گیرد

زینب محمدیانی ,علی محمد احمدوند ,حدیثه خدادادی ابیازنی مدل سازی سیستم حمل ونقل شهری با استفاده از رویکرد پویایی شناسی سیستم

ارزش و جایگاه دعای سحر از دیدگاه «امام رضا علیه السلام»+صوت

دعاگویان ,حسن نوری زاده داود آسیب شناسی فرایند آموزشی آموزشگاه های رانندگی شهر کرج

پشت پرده ماجرای مائده هژبری چه بود؟

دختران شین آباد به آرزوی خود رسیدند

برای اولین بار یک زن مسلمان سرلشگر ارتش شد

مصوبه مجمع تشخیص مصلحت یعنی بن بستی در جمهوری اسلامی وجود ندارد

تجدید بیعت مقامات وزارت خارجه با آرمان های امام(ره)

توضیح سخنگوی شورای نگهبان درباره جلسه شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام

سفر فوق العاده در جاده ای مه آلود

فاز جدید روابط نظامی ایران و پاکستان

عکس/ مژدگانی 10میلیونی برای پیدا کردن سگ خانگی!

تشییع پیکر شهدای عملیات تروریستی شهرستان مریوان + تصاویر

جنجال کتک زدن دانشجویان توسط بادیگارد ماکرون

عکس/ آب لوله کشی یزد فبل و بعد از تصفیه خانگی!

یک مستندساز در گفت وگو با فارس: «نار و انار» راوی مظلومیت شیعیان آذربایجان است/ پیشنهاد اکران در پیاده روی اربعین

تصویری زیبا از طبیعت خروشان سردشت

تشریح علل موثر بر بی ثباتی اقتصادی/ضرورت برخورد با متخلفین و ارتقاء کابینه برای جلب اعتماد مردم

رییس جمهور با مردم سخن می گوید

رسیدگی به شکایات ثبت نام مدارس ظرف 48 ساعت/ کنترل قولنامه های سوری محدوده محل سکونت با مدرسه

سردار سلیمانی خادم امام رضا (ع) شد+ عکس

محورهای استیضاح وزیر علوم

پایان تعطیلات تابستانه مجلس

شادی مادران با 5 نکته طلایی

هیئتی از آستان قدس رضوی با آیت الله نابلسی از علمای لبنان دیدار کرد

تحقیر المپیاکوس در حضور ملی پوشان ایرانی

قابلیت خاص هواپیمای ترامپ/ عکس

لحظه رای گیری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص وضعیت سپنتا نیکنام/عکس

حقوق شهروندی تمام ایرانیان

چگونه سرعت کامپیوتر خود را افزایش دهیم

خواب خود را به کمک عینک هوشمند تنظیم کنید

دیپلماسی اقتصادی اولویت سفرای ایران

آیا با تهدید می توان افراد را به استفاده از پیام رسان های داخلی وادار کرد

برای مقابله با مشکلات اقتصادی باید از ظرفیت عظیم مردم استفاده کنیم

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 31 تیر 97

بررسی 4 طرح پژوهشی در کارگروه تخصصی پایان نامه های حوزه خواهران مازندران

مژدگانی 10میلیونی برای سگ خانگی!/ عکس

پانزدهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران برگزار می شود

کاریکاتورهای مفهومی و جالب (72)

متن عاشقانه احساسی و بسیار زیبا

در سازمان خصوصی سازی فساد نیست

ورود مجلس به اختیارات مجمع تشخیص مصلحت؛ بدعت یا ناآگاهی؟

سه انتخاب پیامبر با نشانه شایسته سالاری

شش پیشنهاد کوچک به جناب روحانی

پیگیری دیپلماسی اقتصادی محور گردهمایی سفرا

چه کسانی می گفتند انرژی هسته ای نمی خواهیم؟

تب گرایش به علوم تجربی در جان آموزش عالی؛ فرهنگ غلط جامعه یا سراب کسب درآمد

تجدید بیعت مقامات وزارت خارجه با آرمان های امام راحل

رسیدگی به شکایات ثبت نام مدارس ظرف 48 ساعت/ کنترل قولنامه های سوری محدوده محل سکونت با مدرسه

پابلو کاسادو رهبر حزب مردم اسپانیا شد

هفت چگونه باز می گردد؟!

بستن مسیر محدودسازی ها

نامگذاری سال،«نقشه راه» مردم و مسوولان است

نامگذاری سال،«نقشه راه» مردم و مسوولان است