مطالب مرتبط:
دعایی از سیره سیاسی یادگار امام می گوید حاج احمدآقا درحضور دوستان درباره اجتهاد رهبری قسم یاد کرد
«احمد آقا» مشاوری امین و اعزّ اشخاص برای امام بود
«احمد آقا» مشاوری امین و اعزّ اشخاص برای امام بود
نقش حاج احمدآقا درحمایت از رهبری آیت الله خامنه ای پس از رحلت امام
استخدام مونتاژکار آقا جهت کار MDF در شهر کرج
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 00:002018-03-19سياسي

حاج احمد آقا درباره اجتهاد رهبری قسم یاد کرد


یکی دو روزی بعد از رحلت امام، یعنی درست زمانی که واکنش ها و تشکیک هایی ابراز می شد، حاج احمدآقا در جماران قرآن آورد و دست روی قرآن گذاشت و گفت: - به این قرآن قسم که نظر امام نسبت به اجتهاد آقای خامنه ای و شایستگی ایشان چنین است شعارسال": راوی قضایا و ناگفته هایی که در پی می آید، از فعالان دیرپای مبارزات منتهی به انقلاب اسلامی و از دوستان صمیمی مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمدخمینی است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی پس از پیروزی انقلاب نیز تا گاهِ درگذشت فرزند امام، با او ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ داشت.

آنچه او در مصاحبه با موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران بیان کرده، شمه ای از یادمانهای وی از یادگارگرامی امام است.

امید آنکه مقبول افتد.

به عنوان آغازین سؤال، لطفا بفرمایید که ازچه مقطعی با مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی آشنا شدید و چه ویژگیهایی را در شخصیت و منش ایشان برجسته دیدید؟ بسم الله الرحمن الرحیم.

حاج احمد آقا هنوز دبیرستان می رفتند که با ایشان آشنا شدم.

چنانکه می دانید امام در دو مرحله بازداشت شدند.

مرحله اول در 15 خرداد بود که ابتدا زندانی و سپس در حصر بودند و پس از مدتی از تهران به قم منتقل شدند.

بازداشت دوم ایشان پس از اعتراض به لایحه کاپیتولاسیون بود.

در پی تصویب این لایحه سخنرانی تندی کردند و اعلامیه دادند و رژیم ایشان را بازداشت و سپس به ترکیه و عراق تبعید کرد.

پس از بازگشت امام از نوبت اول بازداشتشان، در مدارس قم جشن گرفته شد.

من آن موقع در مدرسه خان، متعلق به آیت الله بروجردی درس می خواندم.

ما هم جشن گرفته بودیم.

رسم این بود که در این جشنها یا خود حضرت امام یا یکی از بستگان یا از اعضای دفترشان شرکت و از برگزار کنندگان جشن تقدیر می کردند.

در مدرسه ما حاج احمدآقا ــ که آن موقع یک شاگرد دبیرستانی بود ــ شرکت کرد و ما هم به دلیل اینکه ایشان به امام انتساب داشتند، بسیار به ایشان احترام می گذاشتیم، البته این علاقه و احترام به دلیل ویژگیهای اخلاقی ایشان هم بود.

حاج احمدآقا متین، کم حرف، متواضع، هوشیار و بسیار صمیمی بود.

پس از اینکه شرایط به گونه ای شد که دیگر امکان ماندن در قم نبود، به عراق فرار کردم.

در همان دوره امام توسط دامادشان مرحوم آقای اشراقی به حاج احمدآقا در قم پیغام دادند: الان دیپلم گرفته ای و باید درباره آینده ات تصمیم بگیری، تا الان من متکفل امور تو بودم، ولی الان دیگر باید روی پای خودت بایستی، هرشغلی که می خواهی می توانی انتخاب کنی ولی من دیگر مصلحت نمی دانم هزینه های تو را به عهده بگیرم، اگر تمایل داشتی طلبه شوی، من حجت دارم که هزینه های تو را پرداخت کنم، حاج احمد آقا با مطالعاتی که کرد، پذیرفت که طلبه بشود و مثل همه طلاب در حوزه قم شهریه می گرفت و درس می خواند و امام هم کمک می کرد.

اما این حرفها را می شنیدیم و حقیقتا مشی و شیوه امام را تحسین می کردیم که فرزندان خود را مجبور به کاری نمی کنند و محبت پدرـ فرزندی هم سبب نمی شود که اصول اخلاقی و مالی و روحانی را رعایت نکنند و هیچ نوع فرقی بین فرزندان خود و دیگران نمی گذارد.

بعدها شنیدم که حاج احمدآقا به دلیل انتسابش به امام خوب درس می خواند و اساتید و هم مباحثه ایهای خوبی را هم انتخاب کرده است، البته ساواک هم چون می دانست که ایشان رابط بین امام و گروههای مختلف است، او را سخت زیر نظر داشت اما حاج احمدآقا با هوشیاری و دقت بهانه به دست آنها نمی داد.

آنها هم در عین حال که به این امر یقین داشتند، چون سند و مدرکی نداشتند، یک بار در کوچه ای ایشان را محاصره کردند و حسابی کتک زدند! اما ایشان خیلی سریع خودش را جمع و جور کرد تا روحیه بقیه مبارزان تضعیف نشود، البته حاج احمدآقا ورزشکار بود و بدن ورزیده ای داشت، چون در دوره دبیرستان کاپیتان و ستاره تیم فوتبال قم بود.

در نجف هم که بود خیلی علاقه داشت مسابقات فوتبال را از تلویزیون تماشا کند که البته در بیوت مراجع تلویزیون نبود.

علاوه براین بسیار عالی شنا می کرد و جوان توانمندی بود.

در قم هم که بود، گاهی به کمک آیت الله قائمی در آبادان، قاچاقی به نجف می آمد و اطلاعات بسیار خوبی را درباره مبارزات داخل کشور به ما می داد.

ایشان از چه مقطعی در نجف ماندگار شدند؟ در یکی از سفرهایی که همراه همسر و پسر نوزادش، حاج حسن آقا به نجف آمد، مسافرتش مصادف با شهادت حاج آقا مصطفی شد و از آن به بعد سرنوشت ایشان عوض شد، البته حضور ایشان به دلیل سازماندهی هوشمندانه مبارزات، بسیار مفید بود اما با شهادت حاج آقا مصطفی، نقش همراهی با امام نیز به عهده ایشان قرار گرفت که آثار پربرکت آن را مشاهده کردیم که چگونه بارسنگین مساعدت به پدر را با شایستگی تمام به دوش گرفت.

پس از شهادت حاج آقا مصطفی، حاج احمد آقا احساس کرد وظیفه او در کنار پدر، امانتداری مسئولانه او امر و منویات پدر بود.

حاج احمد آقا شیفته و واله پدر و ذوب در او بود، در برابر او از خود اراده ای نداشت و اگر گاهی اظهار نظر شخصی می کرد، این کار را بسیار محتاطانه انجام می داد و بسیار تأکید داشت که این نظر من است و نه نظر امام و همواره سعی داشت از پدر هزینه نکند، بلکه خود را برای پدر هزینه کند.

از دیدگاه جنابعالی خطیرترین دوره ای که حاج احمدآقا امام را همراهی کرد، چه مقطعی بود؟ فکر می کنم یکی از این موقعیت ها، شرایط فوق العاده دشوار مرز عراق و کویت بود، در شرایط بسیار شکننده ای که همگی بسیار نگران بودیم، حاج احمد آقا با فراست و هوشمندی وظیفه مراقبت از پدر را به عهده داشت و بعد هم در حرکت به سوی پاریس و شروع یک دوره بسیار مخاطره آمیز، انصافا به شایستگی وظایف خود را انجام داد و نقش بسیار تعیین کننده ای داشت و اطاعت محض او از پدر و انجام وظیفه به شکل کامل، سبب شد که مشکلی پیش نیاید.

درباره کارکرد ایشان در دوره پس از انقلاب تاکنون تحلیلها و گمانه های متعدد و متفاوتی ابراز شده است.

نظر یا تحلیل شما درباره این مقطع چیست؟ پس از پیروزی انقلاب، وظایف حاج احمدآقا سنگین تر شد و رسالت اصلی ایشان حفظ بی طرفی، فراجناحی بودن و نیز امام گونه عمل کردن بود.

عده ای این تصور باطل را داشتند که حاج احمدآقا طرفدار آنهاست و عده ای دیگر بازهم به غلط خیال می کردند که حاج احمدآقا با آنها مخالف است، در حالی که ایشان در تمام مراحل، جز نقل دقیق نظرات امام کاری نمی کرد و هنگامی هم که امام در موردی تصمیم قاطع می گرفتند، انسان در اطاعت حاج احمدآقا از امام ذره ای تزلزل و تردید نمی دید.

حاج احمدآقا با امانتداری فوق العاد ه ای بسیاری از ناگفته ها و اسرار را حفظ کرد و اجازه نداد کوچکترین تأثیری در گفتار و رفتار او بگذارد.

از سجایای اخلاقی حاج احمدآقا چه به یاد دارید؟ حاج احمدآقا خیلی اهل گذشت بود.

خیلی راحت از خطای اطرافیان می گذشت، البته در تذکر دادن اشتباهات خیلی صریح بود و اگر اشتباهی در کسی می دید، خیلی راحت و بدون رودربایستی حرفش را می زد.

با دوستان و همسنهایش راحت تر بود و بسیار مراعات پیرمردها و کسانی را که بزرگ تر از ایشان بودند، می کرد.

ایشان خیلی ساده می زیست و سادگی را دوست داشت، مثلاً وقتی بعد از کسالت امام به تهران آمد، یعنی در همان زمانی که امام در دربند ساکن شده بودند، ماشین قراضه ای زیر پایش بود و چون هنگام رانندگی عبا و عمامه را برمی داشت، کسی او را نمی شناخت.

یک روز که من با ایشان بودم پیرمردی را سوار کرد و در خیابان ولی عصر به راه افتاد.

پیرمرد هم که او را نمی شناخت شروع به نق نق کرد.

حاج احمدآقا هم دو سه تا شوخی با او کرد.

آخر سر راهنمایی اش کرد که اگر حاجتی دارد به کجا مراجعه کند.

تا آخر هم آن پیرمرد ایشان را نشناخت، البته من توفیق همسفری با ایشان را کم داشتم، ولی در همان برخورد ها وفا، پاکی، صداقت و صفای ایشان جلب نظر می کرد.

همان طور که گفتم حاج احمدآقا نقش بسیار حساسی در مبارزات و انقلاب اسلامی داشت.

در یک کلام باید گفت که مرحوم حاج احمدآقا آن قدر شایستگی و بایستگی از خود نشان داد تا لیاقت محرم الاسرار بودن امام را کسب کند.

این گنجینه اسرار بودن و هیچ گاه فاش نکردن، کرامت و بزرگی خاصی می خواهد.

انسان سرّی را ببیند، اما آشکار نکند.

حاج احمدآقا همان طور که قبلاً هم گفتم واسطه امام و شخصیتها بود.

هنگامی که امام می خواست با شخصیتی برخورد کند و عمل او را مورد انتقاد قرار دهد، پیامی برای او می فرستاد.

این پیام ممکن بود انتقاد باشد.

بدیهی است که نقل این پیام هر چند با ظرافت و درایت حاج احمد آقا عنوان می شد و واکنشهایی داشت که یا منفی بود یا مثبت.

حاج احمد آقا این واکنش ها را می دید و برای امام نقل می کرد.

طبیعتاً امام هم واکنشهایی داشت اما حاج احمدآقا هرگز به خود اجازه نمی داد واکنشها را برای دیگران بیان کند.

همه اینها رازهایی بود که در سینه حاج احمدآقا باقی می ماند و هیچ کس از آنها مطلع نمی شد.

گاه در موارد خاصی امام متوجه می شد و ابراز می کرد، اما آن زمان هرگز از سوی حاج احمدآقا فاش نمی شد، البته حاج احمدآقا به دلیل کتمان آن رازها همیشه مورد رشک سایر شخصیت های سیاسی وقت قرار می گرفت، درباره مرحوم شهید دکتر بهشتی یا شهید رجایی، حاج احمدآقا تا زمانی که آنها حیات داشتند، مطالبی را ابراز نمی کرد و وقتی به شهادت رسیدند و امام مصلحت دیدند، خود مطالبی را ابراز کردند.

تعبیری که امام از دکتر بهشتی بعد از شهادت کردند این بود که بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد .

خب این مظلومیت را بیشتر از همه خود امام درک کرده بود، چون در آن زمان حسادتهایی نسبت به شهید بهشتی می شد و عدواتها و کینه توزیهایی علیه ایشان صورت می گرفت اما این اطلاعات رازهایی بود که بین امام و حاج احمدآقا و افرادی که مطالب را با ایشان مبادله می کردند، نهفته می شد.

طبعاً پس از رحلت حضرت امام اشتغالات احمدآقا مقداری کمتر شد، از نقش ایشان در این دوره و آثار ایفای آن چه تحلیلی دارید؟ پس از رحلت امام حاج احمدآقا دو نقش برجسته را به خوبی ایفا کرد، یکی حفظ و تداوم ساده زیستی است.

حاج احمدآقا فرزند فردی است که در کل تاریخ تشیع، از متمول ترین مراجع شیعه است، یعنی هیچ کس به اندازه امام وجوهات دریافت نکرده بود، به عبارتی ثروت جامعه اسلامی در اختیار امام بود.

با رحلت امام همه این ثروت در اختیار حاج احمدآقا قرار گرفت و ایشان می توانست در همه آنها تصرف کند، اما هنوز24 ساعت نگذشته بود که کل این ثروت را در اختیار مراجع و مراکز مربوطه قرار داد و من ذره ای تردید ندارم که او حتی خرج یک هفته خود را هم نداشت و این امر چیزی نیست که شما بتوانید در افراد زیادی پیدا کنید.

از آنجا که هیچ کس از چند و چون این اموال اطلاع دقیق نداشت، نمی توانست از او حسابی هم بکشد و او همه آنها را به حوزه علمیه قم و افراد مسئول داد.

ویژگی دوم اینکه همان گونه که از پدر اطاعت می کرد، از ولی جانشین پدر نیز به همان نحو اطاعت و از ایشان پشتیبانی کرد، و با همان هوشمندی و تواضع، بدون اجازه رهبری کوچک ترین اقدامی نکرد.

حاج احمدآقا حتی منزل پدر در قم را ــ که ارث او و خواهرانش بود و ایشان آنها را راضی کرد ــ در اختیار رهبری قرار داد.

مسئولیتهایی که رهبری به عهده او می گذاشت، می پذیرفت و با تمام وجود انجام می داد و اگر نمی توانست کاری را انجام بدهد، می رفت و رهبری را قانع می کرد و اگر قانع نمی شدند، باز هم آن مسئولیت را می پذیرفت و در تمام موضع گیریها و شرایط به تقویت آرمان پدر و تقویت رهبری می پرداخت.

اشاره کردید به نقش جدی ایشان در تقویت و حمایت از رهبری آیت الله خامنه ای پس از رحلت امام.

قاعدتا جنابعالی در این دوره نیز با ایشان محشور بودید.

در این باره چه خاطراتی دارید؟ بله، من بعد از ارتحال امام با حاج سیداحمدآقا ملاقاتهایی داشتم.

بعد از رحلت امام مسئله رهبری یک معضل بزرگ در جامعه ما بود.

در جامعه ما جا انداختن مسئله رهبری و جانشینی یکی از رسالتهای بسیار برجسته و ارزشمندی بود که حاج احمدآقا به عهده داشت و به شایستگی این نقش را ایفا می کرد، زیرا در آن زمان نسبت به مسئله جانشینی امام و رهبری واکنشهایی ابراز می شد و حاج احمدآقا با بینش و عملکرد ویژه ای توانست جلوی بسیاری از واکنشها را بگیرد.

من خود شاهد بودم که یکی دو روزی بعد ازرحلت امام، یعنی درست زمانی که واکنشها و تشکیک هایی ابراز می شد، حاج احمدآقا در جماران قرآن آورد و دست روی قرآن گذاشت و گفت: به این قرآن قسم که نظر امام نسبت به اجتهاد آقای خامنه ای و شایستگی ایشان چنین است! البته ایشان بعدش هم نشان داد که اگر به پدرش علاقه دارد، به دلیل این است که به اسلام علاقه دارد و برای این است که رهبری اسلام و مرجعیت اسلام را قبول دارد، به همین دلیل بعد از رحلت پدرش نسبت به مقام معظم رهبری، به همان اندازه که به پدرش عشق می ورزید و ایمان و علاقه داشت، نسبت به حفظ آن مقام و جایگاه نیز اهتمام می ورزید و ابراز ارادت، علاقه و فداکاری می کرد و از هر کاری که از او برمی آمد دریغ نمی کرد، البته این امر به دلیل پایبندی ایشان به مبانی آرمانی و عقیدتی بود، یعنی این گونه نبود که ایشان بگوید چون پدرم بود و من به او عشق می ورزیدم در خدمتش بودم.

الان چون پدرم نیست، بیگانه هستم.

تا جایی که به یاد دارم حاج سید احمد آقا هرگز به کسانی که کوچکترین شکی نسبت به مقام معظم رهبری داشتند، اجازه نمی داد تا در محضر او لب به سخن بگشایند.

اگر هم مطالبی از سوی کسی جسته و گریخته می شنید با تلخی و قاطعیت آن را منع می کرد .

آیا صحبت دیگری درباره حاج احمد آقا دارید؟حاج احمدآقا برای ما الگو و عبرت بود و نقش خود را در عرصه های مختلف به خوبی و شایستگی ایفا کرد و سرانجام هم خداوند پاداش او را در این دنیا داد و شاهد انقلاب اسلامی و به ثمر رسیدن آرمانهایش بود، البته ان شاءالله پاداش اصلی را ایشان در آن دنیا خواهد گرفت.

وی با نیکنامی و سرافرازی زندگی کرد و در قلوب مردم ایران جاودانه شد.

بسیار ساده زیست و به سادگی دار فانی را وداع گفت.

تنها چیزی که در این دنیا برای او مهم بود اسلام و آرمانهای پدرش بود و بس.

او همه چیز را به ولی فقیه واگذار کرد.

بی شک حاج احمدآقا یکی از برجسته ترین شخصیتهای تاریخی عصر بود.

اینکه بعد از انقلاب اسلامی و آن امکانات، مثل امام باشی و ساده زندگی کنی و هیچ مالکیتی نداشته باشی، به بچه هایت تکلیف کنی که از مسیر حق و اسلام و قرآن جدا مشوند، الحق امر کوچکی نیست.

این استقامت و پایمردی در آرمانهای اسلامی بزرگ ترین و ارزنده ترین پاداش این دنیا و آن دنیا و رضایت و همنشینی و همجواری با پدرش بود و خواهد بود که به دست آورد.

به نظر من حق شناسی مردم در تجلیل از او و تشییع جنازه باشکوهش نتیجه آن همه فداکاری و از خودگذشتگی و خدمتی بود که او به اسلام و جهان اسلام کرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری آنا ، تاریخ انتشار: 28اسفند 1396، کدخبر: 366460 ،www.

ana.

ir
کلید واژه ها: امام - بازداشت - آیت الله بروجردی - سید احمد خمینی - انقلاب اسلامی - اجتهاد - هایی - قرآن - دوستان صمیمی - محمود دعایی - مدرسه - خمینی - عراق - آشنا - آیت الله - بروجردی - سخنرانی - زندانی - اسلامی - اشراقی - برگزار - درگذشت - انتخاب - اعتراض - مصاحبه - واکنش - ترکیه - فرزند - تصمیم - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
مراسم بزرگداشت سردار شهید حسن شفیع زاده در تبریز برگزار می شود

مراسم اختتامیه مسابقات بین المللی قرآن کریم

تابش: شنیدم درحال حاضر برگه های امضا شده برای شنود در اختیار ضابطین است /زمان اصلاحات یک قاضی با وسواس حکم شنود را امضا می کرد

حداقل سن کاربران واتس اپ در اروپا 16 سال اعلام شد

درخواست شورا برای شفاف سازی درباره مومیایی کشف شده

شیطنت رسانه ای در سفر شمخانی به سوچی

عملیات ناتمامی که تبدیل به حسرتی ماندگار برای آمریکایی ها شد + فیلم

افتتاح موسسه عالی توسعه وتربیت مدیران نظام سلامت ایران درکیش

عکس روز نشنال جئوگرافیک

تهمت های ناروا به پیامبر(ص)چه بود؟

توصیه رهبر انقلاب درباره فلسفه و علوم عقلی

پاسخ به 10 شبهه درباره کوچ از «تلگرام»

طرح افزایش اختیارات شوراها را دنبال می کنیم

ظرفیت فرهنگی آستان قدس رضوی بستر مناسبی برای گسترش روابط ایران و تاتارستان است

شجاعت و شهامتش مثال زدنی بود

آغاز فروش اینترنتی مستند «فروشنده 2»

ماجرای واگذاری مالکیت «جناب خان» به رسانه ملی

90 درصد روغن های مصرفی بازار کشورمان "تراریخته" هستند

شیطنت رسانه ای در سفر شمخانی به سوچی

نشست صمیمی اصحاب رسانه با امام جمعه بندرعباس برگزار شد

جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان شمالی

نظارت بر اجرای طرح های چهارمحال و بختیاری تقویت می شود

همکاری ایران و روسیه در برخورد با جریان های دست ساز آمریکا بسیار مؤثر است

«مرد بحران ها»، کتاب جدید خاطرات آیت الله هاشمی منتشر شد

آیین افتتاح رویداد تبریز 2018

تکمیل بیمارستان های فردیس و شهدای کرج به اعتبار ویژه نیاز دارد

برگزاری پنجمین یادواره 24 شهید بی سیم چی کرمانشاه

ماه شعبان فرصتی طلایی برای توبه و استغفار

فرماندار شهرستان کوثر منصوب شد

فراخوان رهبر انقلاب برای احیای علوم عقلی

مهدی مریزاد اختتامیه مسابقات بین المللی قرآن کریم

حجت الاسلام رییسی در دیدار با رییس جمهور تاتارستان: ظرفیت فرهنگی آستان قدس رضوی بستر مناسبی برای گسترش روابط ایران و تاتارستان است

تجلیل از عبدالرسول عبایی پیشکسوت قرآنی

انتقاد تولیت مسجد مقدس جمکران از بی توجهی به شعار سال

افتتاح موزه دانشگاه فردوسی مشهد

نتیجه حذف معنویت از زندگی بشر، ظلم و جنایت است

اختتامیه مسابقات بین المللی قرآن کریم

محدودیت برای پیام رسان های خارجی آخرین اقدام است

ظرفیت فرهنگی آستان قدس رضوی بستر مناسبی برای گسترش روابط ایران و تاتارستان است

تجدید چاپ شد، «شریعتی به روایت اسناد ساواک»

رییس جمهور لبنان: سخنرانی های انتخاباتی به تحریک طرف مقابل منجر نشود

بررسی راهکارهای نهادینه کردن شعار سال در شورای فرهنگ عمومی

شیطنت رسانه ای در سفر شمخانی به سوچی

اگر مصطفی زنده بود، جزء بهترین نیرو های سپاه بود

چطور از پوست شل بعد از کاهش وزن خلاص شویم؟

آیا لیزر مو موجب ابتلا به سرطان و نازایی می شود؟

روسیه، ساخت اس-400 برای ترکیه را کلید زد

استخدام شورای حل اختلاف (خبر جدید)

انتقادها از امتحان کمیسیون انتخابات و برگزیدن یک شخص به سه ریاست

آیت الله مقتدایی وارد خوزستان شد

مومیایی کلا تکذیب شد!

صلاح الدین دمیرتاش نامزد نهایی حزب دموکراتیک خلق ها

دین به چه معنا و چه لزومی دارد؟

نخستین دسکتاپ 43 اینچی با وضوح با لا در راه بازار

طنز روحانی در پاسخ به جنگ روانی ترامپ!

«ایران در آغاز قرن بیستم» چه شکلی بود؟

چرا داوود اوغلو به دیدار عبدالله گل رفت؟

تبریز این گونه به پایتخت فرهنگی 2018 انتخاب شد

رباتی که در 9 دقیقه صندلی می سازد

پرونده انتخابات لبنان / شعارهای انتخاباتی احزاب بزرگ

مشخصات فنی آریزو6 و برنامه «چری» در ایران

تغییر فرانشیز مردم در بیمه سلامت خط قرمز دولت است

اجرای طرح ساماندهی کمپ های ترک اعتیاد غیرمجاز

علی بی خیال

روایت مستشاران ایرانی در سوریه و عراق کجاست

برترین های مسابقات بین المللی قرآن معرفی شدند

سفر نمایندگان سازنده هواپیمای تهران - یاسوج به ایران

امیرعبداللهیان: برجام منطقه ای در کار نخواهد بود

اجرای طرح ساماندهی کمپ های ترک اعتیاد غیرمجاز

بازدید نمایندگان شورای امنیت از آوارگان روهینجا

هشدار عراقچی به دولت در راستای آمادگی برای اقتصاد بدون برجام

شهردار جدید تهران باید ارتباط خوبی با ارکان نظام داشته باشد | مصالح مردم مهم است نه اصلاح طلبان

هم نشینی های دنباله دار فرماندهان ارشد سپاه و ارتش

زمان ورود «ال. آر. تی» به تهران

پروانه وکالت «محمدرضا رحیمی» لغو می شود؟

تقلای آمدنیوز برای وارونه جلوه دادن واقعیت +عکس

جانبازی که صدایش را به روحانی رساند

تعیین میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت

آستان قدس بستری برای گسترش روابط با تاتارستان است

نمایش تصویر سیاه قلم 20 شهید مدافع حرم در حرم رضوی

حمایت بریتانیا از طرح ماکرون درباره برجام

خروجی اتاق فکر استکبار ما را مکلف می کند در جهت اجرای سیاست های رهبری یکپارچه عمل کنیم

ضرورت تسریع در فعالیت کمیته های پنج گانه همکاری های مشترک ایران و افغانستان برای دستیابی به نتایج عملی

پاسخ روشن و قاطع ایران به تهدیدات آمریکا

جدال لفظی نماینده های شیراز و مشهد بر سر گشت ارشاد

4 علامت تبدیل خال به سرطان/ آنچه در مورد کرم های ضدآفتاب باید بدانید

ونگر: باید با موقعیت های مختلف سر و کله زد

برگزاری رزمایش های دریایی توسط سپاه در سال 97

تقدیر مجلس از فیروزآبادی و جهرمی به خاطر شکستن انحصار «تلگرام»

بررسی تخصصی شش موضوع در پانزدهمین همایش روسای کل دادگستری و دادستان های کشور

فرایند تشخیص باغات در کمیته حقوقی بررسی شد

اختتامیه سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم

محدودیت ها در پوشیدن لباس نامناسب زنان در ترکمنستان

متخصصان برای تعادل بخشی به حق آبه های محیط زیستی راهکار ارایه بدهند

تصاویر/ بخش تخصصی همایش بین المللی گرامیداشت علاقه قاضی نورالله شوشتری در اهواز (2)

صدور کیفرخواست برای چند وزیر

عکس/ خط تولید فولکس قورباغه ای در 64سال پیش

جایزه ویژه آیسسکو به بهترین نهاد معرفی تبریز

افزایش پرواز های فرودگاه بین المللی بوشهر با حضور 6 شرکت هواپیمایی

انتصاب جوانترین فرماندارکردستانی در استان

حاج احمد آقا درباره اجتهاد رهبری قسم یاد کرد

حاج احمد آقا درباره اجتهاد رهبری قسم یاد کرد