مطالب مرتبط:
دعایی از سیره سیاسی یادگار امام می گوید حاج احمدآقا درحضور دوستان درباره اجتهاد رهبری قسم یاد کرد
«احمد آقا» مشاوری امین و اعزّ اشخاص برای امام بود
«احمد آقا» مشاوری امین و اعزّ اشخاص برای امام بود
نقش حاج احمدآقا درحمایت از رهبری آیت الله خامنه ای پس از رحلت امام
استخدام مونتاژکار آقا جهت کار MDF در شهر کرج
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 29 اسفند 1396 ساعت 00:002018-03-19سياسي

حاج احمد آقا درباره اجتهاد رهبری قسم یاد کرد


یکی دو روزی بعد از رحلت امام، یعنی درست زمانی که واکنش ها و تشکیک هایی ابراز می شد، حاج احمدآقا در جماران قرآن آورد و دست روی قرآن گذاشت و گفت: - به این قرآن قسم که نظر امام نسبت به اجتهاد آقای خامنه ای و شایستگی ایشان چنین است شعارسال": راوی قضایا و ناگفته هایی که در پی می آید، از فعالان دیرپای مبارزات منتهی به انقلاب اسلامی و از دوستان صمیمی مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمدخمینی است.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی پس از پیروزی انقلاب نیز تا گاهِ درگذشت فرزند امام، با او ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ داشت.

آنچه او در مصاحبه با موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران بیان کرده، شمه ای از یادمانهای وی از یادگارگرامی امام است.

امید آنکه مقبول افتد.

به عنوان آغازین سؤال، لطفا بفرمایید که ازچه مقطعی با مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی آشنا شدید و چه ویژگیهایی را در شخصیت و منش ایشان برجسته دیدید؟ بسم الله الرحمن الرحیم.

حاج احمد آقا هنوز دبیرستان می رفتند که با ایشان آشنا شدم.

چنانکه می دانید امام در دو مرحله بازداشت شدند.

مرحله اول در 15 خرداد بود که ابتدا زندانی و سپس در حصر بودند و پس از مدتی از تهران به قم منتقل شدند.

بازداشت دوم ایشان پس از اعتراض به لایحه کاپیتولاسیون بود.

در پی تصویب این لایحه سخنرانی تندی کردند و اعلامیه دادند و رژیم ایشان را بازداشت و سپس به ترکیه و عراق تبعید کرد.

پس از بازگشت امام از نوبت اول بازداشتشان، در مدارس قم جشن گرفته شد.

من آن موقع در مدرسه خان، متعلق به آیت الله بروجردی درس می خواندم.

ما هم جشن گرفته بودیم.

رسم این بود که در این جشنها یا خود حضرت امام یا یکی از بستگان یا از اعضای دفترشان شرکت و از برگزار کنندگان جشن تقدیر می کردند.

در مدرسه ما حاج احمدآقا ــ که آن موقع یک شاگرد دبیرستانی بود ــ شرکت کرد و ما هم به دلیل اینکه ایشان به امام انتساب داشتند، بسیار به ایشان احترام می گذاشتیم، البته این علاقه و احترام به دلیل ویژگیهای اخلاقی ایشان هم بود.

حاج احمدآقا متین، کم حرف، متواضع، هوشیار و بسیار صمیمی بود.

پس از اینکه شرایط به گونه ای شد که دیگر امکان ماندن در قم نبود، به عراق فرار کردم.

در همان دوره امام توسط دامادشان مرحوم آقای اشراقی به حاج احمدآقا در قم پیغام دادند: الان دیپلم گرفته ای و باید درباره آینده ات تصمیم بگیری، تا الان من متکفل امور تو بودم، ولی الان دیگر باید روی پای خودت بایستی، هرشغلی که می خواهی می توانی انتخاب کنی ولی من دیگر مصلحت نمی دانم هزینه های تو را به عهده بگیرم، اگر تمایل داشتی طلبه شوی، من حجت دارم که هزینه های تو را پرداخت کنم، حاج احمد آقا با مطالعاتی که کرد، پذیرفت که طلبه بشود و مثل همه طلاب در حوزه قم شهریه می گرفت و درس می خواند و امام هم کمک می کرد.

اما این حرفها را می شنیدیم و حقیقتا مشی و شیوه امام را تحسین می کردیم که فرزندان خود را مجبور به کاری نمی کنند و محبت پدرـ فرزندی هم سبب نمی شود که اصول اخلاقی و مالی و روحانی را رعایت نکنند و هیچ نوع فرقی بین فرزندان خود و دیگران نمی گذارد.

بعدها شنیدم که حاج احمدآقا به دلیل انتسابش به امام خوب درس می خواند و اساتید و هم مباحثه ایهای خوبی را هم انتخاب کرده است، البته ساواک هم چون می دانست که ایشان رابط بین امام و گروههای مختلف است، او را سخت زیر نظر داشت اما حاج احمدآقا با هوشیاری و دقت بهانه به دست آنها نمی داد.

آنها هم در عین حال که به این امر یقین داشتند، چون سند و مدرکی نداشتند، یک بار در کوچه ای ایشان را محاصره کردند و حسابی کتک زدند! اما ایشان خیلی سریع خودش را جمع و جور کرد تا روحیه بقیه مبارزان تضعیف نشود، البته حاج احمدآقا ورزشکار بود و بدن ورزیده ای داشت، چون در دوره دبیرستان کاپیتان و ستاره تیم فوتبال قم بود.

در نجف هم که بود خیلی علاقه داشت مسابقات فوتبال را از تلویزیون تماشا کند که البته در بیوت مراجع تلویزیون نبود.

علاوه براین بسیار عالی شنا می کرد و جوان توانمندی بود.

در قم هم که بود، گاهی به کمک آیت الله قائمی در آبادان، قاچاقی به نجف می آمد و اطلاعات بسیار خوبی را درباره مبارزات داخل کشور به ما می داد.

ایشان از چه مقطعی در نجف ماندگار شدند؟ در یکی از سفرهایی که همراه همسر و پسر نوزادش، حاج حسن آقا به نجف آمد، مسافرتش مصادف با شهادت حاج آقا مصطفی شد و از آن به بعد سرنوشت ایشان عوض شد، البته حضور ایشان به دلیل سازماندهی هوشمندانه مبارزات، بسیار مفید بود اما با شهادت حاج آقا مصطفی، نقش همراهی با امام نیز به عهده ایشان قرار گرفت که آثار پربرکت آن را مشاهده کردیم که چگونه بارسنگین مساعدت به پدر را با شایستگی تمام به دوش گرفت.

پس از شهادت حاج آقا مصطفی، حاج احمد آقا احساس کرد وظیفه او در کنار پدر، امانتداری مسئولانه او امر و منویات پدر بود.

حاج احمد آقا شیفته و واله پدر و ذوب در او بود، در برابر او از خود اراده ای نداشت و اگر گاهی اظهار نظر شخصی می کرد، این کار را بسیار محتاطانه انجام می داد و بسیار تأکید داشت که این نظر من است و نه نظر امام و همواره سعی داشت از پدر هزینه نکند، بلکه خود را برای پدر هزینه کند.

از دیدگاه جنابعالی خطیرترین دوره ای که حاج احمدآقا امام را همراهی کرد، چه مقطعی بود؟ فکر می کنم یکی از این موقعیت ها، شرایط فوق العاده دشوار مرز عراق و کویت بود، در شرایط بسیار شکننده ای که همگی بسیار نگران بودیم، حاج احمد آقا با فراست و هوشمندی وظیفه مراقبت از پدر را به عهده داشت و بعد هم در حرکت به سوی پاریس و شروع یک دوره بسیار مخاطره آمیز، انصافا به شایستگی وظایف خود را انجام داد و نقش بسیار تعیین کننده ای داشت و اطاعت محض او از پدر و انجام وظیفه به شکل کامل، سبب شد که مشکلی پیش نیاید.

درباره کارکرد ایشان در دوره پس از انقلاب تاکنون تحلیلها و گمانه های متعدد و متفاوتی ابراز شده است.

نظر یا تحلیل شما درباره این مقطع چیست؟ پس از پیروزی انقلاب، وظایف حاج احمدآقا سنگین تر شد و رسالت اصلی ایشان حفظ بی طرفی، فراجناحی بودن و نیز امام گونه عمل کردن بود.

عده ای این تصور باطل را داشتند که حاج احمدآقا طرفدار آنهاست و عده ای دیگر بازهم به غلط خیال می کردند که حاج احمدآقا با آنها مخالف است، در حالی که ایشان در تمام مراحل، جز نقل دقیق نظرات امام کاری نمی کرد و هنگامی هم که امام در موردی تصمیم قاطع می گرفتند، انسان در اطاعت حاج احمدآقا از امام ذره ای تزلزل و تردید نمی دید.

حاج احمدآقا با امانتداری فوق العاد ه ای بسیاری از ناگفته ها و اسرار را حفظ کرد و اجازه نداد کوچکترین تأثیری در گفتار و رفتار او بگذارد.

از سجایای اخلاقی حاج احمدآقا چه به یاد دارید؟ حاج احمدآقا خیلی اهل گذشت بود.

خیلی راحت از خطای اطرافیان می گذشت، البته در تذکر دادن اشتباهات خیلی صریح بود و اگر اشتباهی در کسی می دید، خیلی راحت و بدون رودربایستی حرفش را می زد.

با دوستان و همسنهایش راحت تر بود و بسیار مراعات پیرمردها و کسانی را که بزرگ تر از ایشان بودند، می کرد.

ایشان خیلی ساده می زیست و سادگی را دوست داشت، مثلاً وقتی بعد از کسالت امام به تهران آمد، یعنی در همان زمانی که امام در دربند ساکن شده بودند، ماشین قراضه ای زیر پایش بود و چون هنگام رانندگی عبا و عمامه را برمی داشت، کسی او را نمی شناخت.

یک روز که من با ایشان بودم پیرمردی را سوار کرد و در خیابان ولی عصر به راه افتاد.

پیرمرد هم که او را نمی شناخت شروع به نق نق کرد.

حاج احمدآقا هم دو سه تا شوخی با او کرد.

آخر سر راهنمایی اش کرد که اگر حاجتی دارد به کجا مراجعه کند.

تا آخر هم آن پیرمرد ایشان را نشناخت، البته من توفیق همسفری با ایشان را کم داشتم، ولی در همان برخورد ها وفا، پاکی، صداقت و صفای ایشان جلب نظر می کرد.

همان طور که گفتم حاج احمدآقا نقش بسیار حساسی در مبارزات و انقلاب اسلامی داشت.

در یک کلام باید گفت که مرحوم حاج احمدآقا آن قدر شایستگی و بایستگی از خود نشان داد تا لیاقت محرم الاسرار بودن امام را کسب کند.

این گنجینه اسرار بودن و هیچ گاه فاش نکردن، کرامت و بزرگی خاصی می خواهد.

انسان سرّی را ببیند، اما آشکار نکند.

حاج احمدآقا همان طور که قبلاً هم گفتم واسطه امام و شخصیتها بود.

هنگامی که امام می خواست با شخصیتی برخورد کند و عمل او را مورد انتقاد قرار دهد، پیامی برای او می فرستاد.

این پیام ممکن بود انتقاد باشد.

بدیهی است که نقل این پیام هر چند با ظرافت و درایت حاج احمد آقا عنوان می شد و واکنشهایی داشت که یا منفی بود یا مثبت.

حاج احمد آقا این واکنش ها را می دید و برای امام نقل می کرد.

طبیعتاً امام هم واکنشهایی داشت اما حاج احمدآقا هرگز به خود اجازه نمی داد واکنشها را برای دیگران بیان کند.

همه اینها رازهایی بود که در سینه حاج احمدآقا باقی می ماند و هیچ کس از آنها مطلع نمی شد.

گاه در موارد خاصی امام متوجه می شد و ابراز می کرد، اما آن زمان هرگز از سوی حاج احمدآقا فاش نمی شد، البته حاج احمدآقا به دلیل کتمان آن رازها همیشه مورد رشک سایر شخصیت های سیاسی وقت قرار می گرفت، درباره مرحوم شهید دکتر بهشتی یا شهید رجایی، حاج احمدآقا تا زمانی که آنها حیات داشتند، مطالبی را ابراز نمی کرد و وقتی به شهادت رسیدند و امام مصلحت دیدند، خود مطالبی را ابراز کردند.

تعبیری که امام از دکتر بهشتی بعد از شهادت کردند این بود که بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد .

خب این مظلومیت را بیشتر از همه خود امام درک کرده بود، چون در آن زمان حسادتهایی نسبت به شهید بهشتی می شد و عدواتها و کینه توزیهایی علیه ایشان صورت می گرفت اما این اطلاعات رازهایی بود که بین امام و حاج احمدآقا و افرادی که مطالب را با ایشان مبادله می کردند، نهفته می شد.

طبعاً پس از رحلت حضرت امام اشتغالات احمدآقا مقداری کمتر شد، از نقش ایشان در این دوره و آثار ایفای آن چه تحلیلی دارید؟ پس از رحلت امام حاج احمدآقا دو نقش برجسته را به خوبی ایفا کرد، یکی حفظ و تداوم ساده زیستی است.

حاج احمدآقا فرزند فردی است که در کل تاریخ تشیع، از متمول ترین مراجع شیعه است، یعنی هیچ کس به اندازه امام وجوهات دریافت نکرده بود، به عبارتی ثروت جامعه اسلامی در اختیار امام بود.

با رحلت امام همه این ثروت در اختیار حاج احمدآقا قرار گرفت و ایشان می توانست در همه آنها تصرف کند، اما هنوز24 ساعت نگذشته بود که کل این ثروت را در اختیار مراجع و مراکز مربوطه قرار داد و من ذره ای تردید ندارم که او حتی خرج یک هفته خود را هم نداشت و این امر چیزی نیست که شما بتوانید در افراد زیادی پیدا کنید.

از آنجا که هیچ کس از چند و چون این اموال اطلاع دقیق نداشت، نمی توانست از او حسابی هم بکشد و او همه آنها را به حوزه علمیه قم و افراد مسئول داد.

ویژگی دوم اینکه همان گونه که از پدر اطاعت می کرد، از ولی جانشین پدر نیز به همان نحو اطاعت و از ایشان پشتیبانی کرد، و با همان هوشمندی و تواضع، بدون اجازه رهبری کوچک ترین اقدامی نکرد.

حاج احمدآقا حتی منزل پدر در قم را ــ که ارث او و خواهرانش بود و ایشان آنها را راضی کرد ــ در اختیار رهبری قرار داد.

مسئولیتهایی که رهبری به عهده او می گذاشت، می پذیرفت و با تمام وجود انجام می داد و اگر نمی توانست کاری را انجام بدهد، می رفت و رهبری را قانع می کرد و اگر قانع نمی شدند، باز هم آن مسئولیت را می پذیرفت و در تمام موضع گیریها و شرایط به تقویت آرمان پدر و تقویت رهبری می پرداخت.

اشاره کردید به نقش جدی ایشان در تقویت و حمایت از رهبری آیت الله خامنه ای پس از رحلت امام.

قاعدتا جنابعالی در این دوره نیز با ایشان محشور بودید.

در این باره چه خاطراتی دارید؟ بله، من بعد از ارتحال امام با حاج سیداحمدآقا ملاقاتهایی داشتم.

بعد از رحلت امام مسئله رهبری یک معضل بزرگ در جامعه ما بود.

در جامعه ما جا انداختن مسئله رهبری و جانشینی یکی از رسالتهای بسیار برجسته و ارزشمندی بود که حاج احمدآقا به عهده داشت و به شایستگی این نقش را ایفا می کرد، زیرا در آن زمان نسبت به مسئله جانشینی امام و رهبری واکنشهایی ابراز می شد و حاج احمدآقا با بینش و عملکرد ویژه ای توانست جلوی بسیاری از واکنشها را بگیرد.

من خود شاهد بودم که یکی دو روزی بعد ازرحلت امام، یعنی درست زمانی که واکنشها و تشکیک هایی ابراز می شد، حاج احمدآقا در جماران قرآن آورد و دست روی قرآن گذاشت و گفت: به این قرآن قسم که نظر امام نسبت به اجتهاد آقای خامنه ای و شایستگی ایشان چنین است! البته ایشان بعدش هم نشان داد که اگر به پدرش علاقه دارد، به دلیل این است که به اسلام علاقه دارد و برای این است که رهبری اسلام و مرجعیت اسلام را قبول دارد، به همین دلیل بعد از رحلت پدرش نسبت به مقام معظم رهبری، به همان اندازه که به پدرش عشق می ورزید و ایمان و علاقه داشت، نسبت به حفظ آن مقام و جایگاه نیز اهتمام می ورزید و ابراز ارادت، علاقه و فداکاری می کرد و از هر کاری که از او برمی آمد دریغ نمی کرد، البته این امر به دلیل پایبندی ایشان به مبانی آرمانی و عقیدتی بود، یعنی این گونه نبود که ایشان بگوید چون پدرم بود و من به او عشق می ورزیدم در خدمتش بودم.

الان چون پدرم نیست، بیگانه هستم.

تا جایی که به یاد دارم حاج سید احمد آقا هرگز به کسانی که کوچکترین شکی نسبت به مقام معظم رهبری داشتند، اجازه نمی داد تا در محضر او لب به سخن بگشایند.

اگر هم مطالبی از سوی کسی جسته و گریخته می شنید با تلخی و قاطعیت آن را منع می کرد .

آیا صحبت دیگری درباره حاج احمد آقا دارید؟حاج احمدآقا برای ما الگو و عبرت بود و نقش خود را در عرصه های مختلف به خوبی و شایستگی ایفا کرد و سرانجام هم خداوند پاداش او را در این دنیا داد و شاهد انقلاب اسلامی و به ثمر رسیدن آرمانهایش بود، البته ان شاءالله پاداش اصلی را ایشان در آن دنیا خواهد گرفت.

وی با نیکنامی و سرافرازی زندگی کرد و در قلوب مردم ایران جاودانه شد.

بسیار ساده زیست و به سادگی دار فانی را وداع گفت.

تنها چیزی که در این دنیا برای او مهم بود اسلام و آرمانهای پدرش بود و بس.

او همه چیز را به ولی فقیه واگذار کرد.

بی شک حاج احمدآقا یکی از برجسته ترین شخصیتهای تاریخی عصر بود.

اینکه بعد از انقلاب اسلامی و آن امکانات، مثل امام باشی و ساده زندگی کنی و هیچ مالکیتی نداشته باشی، به بچه هایت تکلیف کنی که از مسیر حق و اسلام و قرآن جدا مشوند، الحق امر کوچکی نیست.

این استقامت و پایمردی در آرمانهای اسلامی بزرگ ترین و ارزنده ترین پاداش این دنیا و آن دنیا و رضایت و همنشینی و همجواری با پدرش بود و خواهد بود که به دست آورد.

به نظر من حق شناسی مردم در تجلیل از او و تشییع جنازه باشکوهش نتیجه آن همه فداکاری و از خودگذشتگی و خدمتی بود که او به اسلام و جهان اسلام کرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری آنا ، تاریخ انتشار: 28اسفند 1396، کدخبر: 366460 ،www.

ana.

ir
کلید واژه ها: امام - بازداشت - آیت الله بروجردی - سید احمد خمینی - انقلاب اسلامی - اجتهاد - هایی - قرآن - دوستان صمیمی - محمود دعایی - مدرسه - خمینی - عراق - آشنا - آیت الله - بروجردی - سخنرانی - زندانی - اسلامی - اشراقی - برگزار - درگذشت - انتخاب - اعتراض - مصاحبه - واکنش - ترکیه - فرزند - تصمیم - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
تعدادی رباخوار در ابرکوه شناسایی شدند

آیت الله خاتمی امام جمعه این هفته تهران است

امیری در حاشیه جلسه هیأت دولت: تغییر کابینه موضوعی است که خود رییس جمهور باید در مورد آن حرف بزند

ویدئو/  مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می کند

کاریکاتور / اول تو قطع کن...!

نهاوندیان در حاشیه جلسه هیأت دولت: هماهنگی و همکاری خوبی میان سه قوه در امور اقتصادی ایجاد شده است

گزارش تصویری : داستان گلبهار، فاطمه و آرش

شورش دی ماه، شورش فقرا نبود (پرویز فتاح، رییس کمیته امداد)

پذیرش قطعنامه خیانت آیت الله هاشمی / نظر سردار کوثری

تشکیل کارگروه به منظور بررسی مسائل حوزه تئاتر گیلان

مقابله با بحران آب دغدغه رسانه ملی

دادستان:برخورد قضایی با موضوع حجاب جواب نمی دهد

نخبگان شاهد و ایثارگر، فرهنگ ایثار و شهادت را به دنیا منتقل کنند

اشتغال بیشترین درخواست ایثارگران کاشمر است

بررسی و تعیین وظایف شهر خلاق رشت در همایش " توسعه اکو توریسم و رشد کار آفرینی "

داستان نوجوان شجاع در رادیو معارف

وظیفه بنیاد ارائه خدمات مناسب به ایثارگران است

خانواده های شهدا سرمایه های ارزشمند جامعه هستند

منافقان منفورترین گروه نزد ملت ایران هستند

ترویج روحیه ایثار و شهادت طلبی از جمله برکات وجود جانبازن است

برخورد خشن با بدحجابی جواب نمی دهد/ اگر ناجا همه بدحجاب ها را بگیرد علیه نظام و اسلام جوسازی می کنند

استخدام لحیم کار و مونتاژکار آقا مسلط به الکترونیک در کرج

استخدام کارگر نیمه ماهر مکانیک یا باطری ساز در تهران

مسکن مهر، آیینه تمام نمای اقدامات بدون کارشناسی دولت نهم و دهم

اقدامات مهم سازمان انرژی اتمی درباره تکمیل کارخانه پیشرفته برای رسیدن سریع به 190هزار سو غنی سازی

استخدام مهندس مکانیک، برق، سازه آشنا به طراحی و محاسبات

استخدام نیروی مجرب جهت دوخت پرده در اصفهان

استخدام تعدادی چرخکار تریکودوز در اصفهان

استخدام پیک با موتور جهت یک رستوران در محدوده امام خمینی اصفهان

استخدام گارسون در کافه رستوران ایتالیایی

استخدام تعدادی صافکار و نقاش ماهر ترجیحا غربِ تهران

محمدرضا خاتمی:
 
 اصلاح طلبان سوپاپ اطمینان نظام هستند/ تضمینی برای انتخابات آزاد وجود ندارد/ما می خواستیم روحانی حلقه وصل باشد، اما حضورش قوز بالاقوز شد

استخدام بسته بند و اتوکار در تهران

استخدام آرایشگر مجرب جهت آرایشگاه مردانه در اصفهان

حجت نظری، عضو شورای شهر تهران:آب به چشمه علی بازنگشته است

تداوم آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم/ هویزه در دود آتش محاصره شد

استخدام 4 ردیف شغلی جهت آژانس معتبر در مشهد

مشکل در تامین پروتز مفصل/کاهش جراحی های تعویض مفصل در بیمارستان های دولتی

دادستان هم منقد برخورد قضایی با موضوع حجاب شد

سرنوشت ارز دیجیتال ملی تا 2 ماه آینده مشخص می شود

بازدید نمایندگان آژانس از دانشگاه ها طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بود

اجرای طرح فلورایدتراپی کودکان عامل کاهش پوسیدگی دندان

دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام خداحافظ

چهارمین دوره «شب های جَز» در نیاوران

بانک شهر برگزیده سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

هیچ هدفی جز نشان دادن درد و رنج هم میهنانم ندارم

شاخص های حیات طیبه در زیارت نامه حضرت فاطمه معصومه(س)

مسئولان نگاه محبت آمیز به دانشجویان بازداشتی داشته باشند

دومین همایش ناظران امین شورای نگهبان مهاباد

تازه های رادیو سلامت در تابستان داغ

تکلیف شهرداری ها برای گسترش تئاتر

پیام تسلیت رییس شورای شهر تهران به مناسبت درگذشت حسین حق شناس

نهاوندیان در حاشیه جلسه دولت: در دیدار با رهبری تاکید شد میان داری در امور اقتصادی با دولت است

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به یک ادعا

چاپ کتاب معرفی شخصیت امامزاده حسین بن علی النقی(ع)

منافقان منفورترین گروه نزد ملت ایران هستند

نشست تخصصی «توریست و معنویت» برگزار می شود

استاندار گیلان شهرداران را موظف به حمایت از گسترش اجرای تئاتر کرد

یادواره شهدای دوراک بهمیی برگزار شد

فراکسیون امید دوشنبه آتی با روحانی دیدار می کند

دادستان کل کشور: به خدا قسم برخورد قهری با بدحجابی جواب نمی دهد

رویکرد دولت در انتخاب مدیران جنسیتی نیست

با پیگیری های خبرنگار فارس اجرای اساسنامه کانون های فرهنگی هنری مساجد مسکوت ماند

با رأی اعضای شورای مرکزی معاون سیاسی و رییس شاخه جوانان ندای ایرانیان انتخاب شدند

پیامی که ترامپ به تهران پس از شکایت ایران از آمریکا فرستاد؟

دام خطرناک شیطان برای انحراف حزب الله چیست ؟

بارقه های امید در دل طوفان زده کویرنشینان ریگان

21 هزار میلیارد تومان اختلاس و فساد در یک سال اخیر

ورود کاروان دوندگان جاده ولایت به بافق

تصمیم مهم فرزند آوری

معرفی برگزیدگان جایزه جهانی گوهرشاد در مشهد

سازمان تأمین اجتماعی در ادوار گذشته از قوانین مصوب دفاع موثری انجام نداد/ارتباط با شرکای اجتماعی از مسائل بسیار مهم است

گردهمایی سفرا و رؤسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج طی هفته آینده

برگزاری کلاس تجوید قرآن در شهر پیرتاج

خداوند این افراد را حقیر می کند

هیچگاه مانع عطسه تان نشوید!

واعظی: 8 تماس ترامپ برای ملاقات با روحانی/ مشخص نیست چند وزیر تغییر می کند

استخدام مجموعه گردشگری دیوان در شیراز

استخدام باطری ساز ماهر محدوده غربِ تهران

دادستان کل: برخورد قضایی و خشن درباره بدحجابی جواب نمی دهد

انهدام باند سرقت در زنجان

استخدام اپراتور دستگاه لیزر الکس در منطقه زعفرانیه تهران

علیرضا بیرانوند بهترین بازیکن جام جهانی شد

استخدام نیرو در شرکت پخش زاگرس نوین

مراحل ساخت سفینه برای فیلم جدید اکبر عبدی+عکس

استخدام مرکز توانبخشی آویژه در تهران

رتبه اول نشریات بانک سپه در چهاربخش جشنواره ملی انتشارات

فیلترشکن های "تلگرام" در کدام بخش وزارت ارتباطات مستقر هستند + سند

بانک شهر برگزیده سیزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

استخدام مدرس چند رشته تحصیلی در آموزشگاه

استخدام منشی خانم جهت کار در آژانس مهتاب

استخدام کارگر نیمه ماهر MDF کار در ملارد

چرخش 180 درجه وزیر علوم در کمتر از 24 ساعت/ تایید بازرسی آژانس از دانشگاه ها

صالحی: تکمیل کارخانه روتورسازی برای تحقق 190 هزار سو/ طرح پیشران هسته ای، جلوتر از زمان بندی در حال انجام است/ میزان ذخایر اورانیوم در کشورمان به حدود 900 تا 950 تن افزایش یافت

دادستان کل کشور: به خدا قسم برخورد قهری با بدحجابی جواب نمی دهد/بسیاری از بدحجابها فرهنگ خانوادگی شان چنین است که بدحجابی را بد نمی دانند/هر هفته 20 هزار مورد فیلتر داریم اما با نام های دیگر می آیند

واعظی: در سفر قبلی روحانی به نیویورک، ترامپ 8 بار برای ملاقات با رییس جمهور تماس گرفت/ هنوز مشخص نیست چند وزیر تغییر می کنند

نامه وزیر علوم به رییس جمهوری برای آزادی دانشجویان

درخواست های مددجویان از کمیته امداد اینترنتی شد/ 400 هزارخانوار وارد چرخه حمایتی می شوند

منظور از "طرح" و "طرح فوریت دار" چیست؟

اعضای جدید شورای مرکزی دفتر تحکیم انتخاب شدند

حاج احمد آقا درباره اجتهاد رهبری قسم یاد کرد

حاج احمد آقا درباره اجتهاد رهبری قسم یاد کرد