مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد نمایشگاهی از دستاوردهای دانش آموزان مدرسه تیزهوشان/ دانش آموزان سمپادی: ما تک بُعدی نیستیم
رییس روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران: برگزاری هرگونه آزمون در دوره ابتدایی در مدارس غیردولتی ممنوع است
رییس اداره توسعه مشارکت های مردمی آموزش و پرورش کرمان اعلام کرد: توزیع بیش از 8 هزار جلد کتاب در مدارس مناطق محروم
پیام تبریک رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور به مناسبت سال جدید
راهیان نور باید در کتاب های مدارس و دانشگاه ها بیشتر دیده شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 18:462018-03-19دانش

مدارس تیزهوشان بر سر دوراهی


«حذف مدارس سمپاد در دوره اول متوسطه» وارد فصل تازه ای از بحث و اختلاف نظرها شد؛ به شکلی که در آخرین مورد، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: - موافقان و مخالفان حذف آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی از دلایل خود به همشهری می گویند مدارس تیزهوشان بر سر دوراهی اجتماع > آموزش - فهیمه سادات طباطباییخبرنگار: حذف مدارس سمپاد در دوره اول متوسطه وارد فصل تازه ای از بحث و اختلاف نظرها شد؛ به شکلی که در آخرین مورد، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قرار شد این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از کارشناسی های لازم مطرح شود و هر تصمیمی که شورا اتخاذ کند، رویه اجرا باشد.

همچنین مقرر شد تا تصمیم گیری بخواهد که به این موضوع ورود کند و از دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بخواهد که چون موضوع اساسنامه سمپاد و باشگاه دانش پژوهان جوان از دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ پانزدهم اسفند 96خارج شد و هیچ گونه بحث و بررسی و مصوبه ای در این خصوص صورت نگرفت، دستور فرمایید آقای مخبر دزفولی نسبت به تصحیح خبر از سوی ایشان اقدام کنند.

اتفاقاتی که پس از 2 ماه باعث شده است به اعتقاد برخی از کارشناسان موضوع حذف مدارس استعدادهای درخشان رنگ و بوی سیاسی بگیرد و حتی پای برخی چهره های شاخص در هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب به آن باز شود.

شیرزاد عبداللهی، کارشناس مسائل آموزش و پرورش با اشاره به این موضوع، گفت: مسئله حذف سمپاد کم کم جناحی شد و این اصلا خوب نیست؛ چرا که این موضوع کاملا تخصصی و علمی است و اینگونه ورود به آن به نفع سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان نخواهد بود.

او با بیان اینکه نامه وزیر آموزش و پرورش به رییس دفتر ریاست جمهوری صریح و شفاف نیست، افزود: آقای وزیر به رییس جمهور نامه بنویسد که دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور آموزش و پرورش غیرقانونی است و پای حرفش محکم بایستد.

عبداللهی با بیان اینکه موافقان مصوبه با بسیج افکار عمومی و تحریک غرایز ضد سرمایه داری سعی می کنند که هزینه های مخالفت با مصوبه را برای رییس جمهور بالا ببرند، اظهار داشت: تبلیغ شکاف و تضاد بین بالای شهری و پایین شهری و ثروتمند و فقیر، درست نیست.

مبنای این پیش فرض که حذف سمپاد، خواب ثروتمندان را آشفته کرده است، چیست؟ این اتهام که گویا نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست آن با رییس جمهور است، طرفدار ثروتمندان است از کجا آمده است؟ اما سلمان احدی، دانشجوی دکتری فلسفه آموزش و پرورش درباره ورود جناح های سیاسی به حذف مدارس سمپاد، گفت: اظهارات پراکنده و غیرکارشناسی برخی مسئولان نشان می دهد که هیچ گونه اشرافی به موضوع ندارند و تنها براساس یک خاستگاه سیاسی به شکل شتابزده در این باره نظر داده اند که این اصلا به نفع اصل موضوع نیست.

او افزود: هرگونه موضع گیری سیاسی درباره مدارس سمپاد و در کل، سیستم آموزشی باعث می شود ما از اصل ماجرا و نگاه های کارشناسی و علمی فاصله بگیریم.

تفاوت بین سختکوش و تیزهوش موضوع حذف آزمون در دوره ابتدایی و به تبع آن جمع آوری مدارس سمپاد و تیزهوشان، باعث مطرح شدن مسائل دیگری در حوزه آموزش همچون تفاوت دانش آموز سختکوش و دارای ضریب هوشی بالا یا تیزهوش نیز شد.

ایده پردازان طرح حذف آزمون در پاسخ به این پرسش منتقدان که تکلیف شناسایی این نخبگان در دوره ابتدایی چه می شود، طرح شهاب را پیش می کشند.

محمد نستوه، معاون سابق مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در این باره گفت: تمام کارشناسان معتقدند که برگزاری آزمون مدارس سمپاد و نمونه دولتی در پایه هفتم موجب ایجاد استرس برای دانش آموزان دوره ابتدایی می شود که با حذف آن، دانش آموزان دوره ابتدایی نیز از اضطراب رها می شوند.

او افزود: هم اکنون میزان پذیرش دانش آموزان در مدارس تیزهوشان بالاست به گونه ای که گاه دانش آموزان سختکوش در این مدارس حضور می یابند که واقعا اذیت می شوند و توانایی حجم مطالب علمی در این مدارس را ندارند.

پس راه حل چیست و باید چه کرد؟ به نظر بنده باید میزان پذیرش را کاهش داد اما در عین حال برای دانش آموزان تیزهوش هم باید فکری کرد و بهتر است به جای آن، روش های پذیرش دانش آموزان در این مدارس متفاوت شود تا کسی آسیب نبیند.

جداسازی گلخانه ای در مدارس سمپاد همچنین حمیدرضا کفاش، معاون پیشین پرورشی وزارت آموزش و پرورش به عنوان یکی از مدافعان طرح حذف آزمون و مدارس سمپاد در دوره متوسطه اول گفت: جداسازی و طبقه بندی های متعدد دانش آموزان دراین دوره نیز تربیت طبیعی وفطری آنان را به تربیت سفارشی وگلخانه ای تبدیل می کند.

او اظهار داشت: بلایی که سال هاست نظام آموزشی را از تربیت تهی کرده، آن را به میدان رقابت وتفاخر خانوادگی تبدیل کرده و بر همین اساس، فرصت و زمان را از فعالیت های جذاب و سازنده پرورشی وتربیت بدنی در مدارس گرفته و بعضا این فعالیت های با نشاط و سازنده را مخل جریان آموزش معرفی کرده است.

اجبار و اکراه، فشار و استرس، حسادت به جای رقابت، مقایسه های غلط، تحمیل و.

سم مهلکی است که زمینه های فطری تربیت را تحت الشعاع قرار داده وآن را نابود می کند.

آموزش و پرورش، پژوهش علمی خود را منتشر کند اما سلمان احدی، دانشجوی دوره دکتری فلسفه آموزش و پرورش نظر دیگری دارد و معتقد است که طرح مسئله حذف آزمون و استرس در دوره ابتدایی و گره زدن آن به جمع آوری مدارس تیزهوشان از اساس اشتباه بوده و هیچ مبنای علمی و پژوهشی ندارد بارها از مسئولان آموزش و پرورش خواسته ایم که نتایج پژوهشی که منجر به این مصوبه شد را در اختیار ما بگذارند اما متأسفانه ظاهرا تحقیق و مطالعه ای در این زمینه صورت نگرفته و تنها براساس یک ایده شخصی و هیجان زده آن را در یک بستر تصمیم گیری قرار داده و مصوب کرده اند.

احدی با تأکید براینکه حذف آزمون یک مدرسه خاص که مخاطبان اندکی دارد، قطعا موجب حذف استرس و کاهش اضطراب در دانش آموزان نخواهد شد و این یک شعار غیرعلمی است، گفت: بررسی های دانشگاهی روی سیستم آموزشی کشور نشان می دهد که مسئله استرس و عدم تأثیرگذاری حوزه تعلیم و تربیت بسیار عمیق تر و جدی تر از یک آزمون و یک مدرسه خاص است و ما با یک نظام آموزشی روبه رو هستیم که با ارائه مواد غیرضروری، گسترده، متنوع و کاملا حافظه محور از نخستین سال دوره ابتدایی تا پایان سال دوازدهم باعث کشته شدن خلاقیت، نوآوری و بروز استعدادهای ویژه در جامعه مخاطب مدارس شده است.

او افزود: بهتر است که معاونان آموزشی و تالیف مواد آموزشی روی وضعیت کتاب های درسی به ویژه در دروس پایه مثل ریاضی و علوم در دوره ابتدایی متمرکز شوند تا معلوم شود که منشأ استرس و اضطراب در کجاست.

نخبه نیازی به شرایط و محیط خاص ندارد موافقان حذف آزمون ها در دوره ابتدایی اما عقیده دیگری دارند، آنها می گویند که مبنای تصمیم گیری آموزش و پرورش طبق یک فرایند علمی و براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

مرسله امیرشاهی، کارشناس ارشد علوم تربیتی با اشاره به اینکه مقطع سنی 6تا 12سال، دوره بازی و یادگیری براساس تجربه محیطی است، گفت: متأسفانه فضای آموزشی در مدارس از یک سو و تفکر قالبی در خانواده ها از سوی دیگر باعث فشار روی این گروه سنی شده و توقعاتی از آنها در ذهن هر دو گروه نقش بسته که باعث تأثیرات منفی روحی و روانی شان شده است.

او افزود: خانواده ها به علت تک فرزندی تمام نگاهشان روی کودک متمرکز شده و از سنین پایین و حتی قبل از مدرسه برنامه هایی را برای او متصور می شوند که خارج از چارچوب این قاعده سنی است.

تحقیقات میدانی نشان می دهد که به صورت میانگین یک کودک تهرانی در بیش از 3کلاس غیردرسی در ساعات اوقات فراغت شرکت می کند که خارج از میل اوست و علاقه ای به آن ندارد اما به اصرار خانواده ها در آن شرایط باقی می ماند.

این کارشناس ارشد علوم تربیتی حذف آزمون مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و جمع آوری این مدارس در دوره متوسطه اول را نقطه شروعی برای مقابله با این تفکر قالبی که باید همه فرزندان نخبه و با استعداد برتر رشد کنند، دانست و تأکید کرد: قطعا آنها که دارای ضریب هوشی بالا و مادرزادی باشند، چه در این مدارس حضور پیدا کنند چه نه، دیر یا زود استعداد خود را نشان داده و راهشان را در یک فرایند طبیعی و واقعی پیدا می کنند و نیازی به یک محیط و شرایط ویژه ندارند.

امیرشاهی با بیان اینکه جداسازی فرد نخبه از عادی باعث اثرات مخرب تربیتی در فرایند رشد در سنین پایین می شود، گفت: این جداسازی باید در سنین بالاتر یعنی 14سالگی که فرد دارای حداقل قدرت شناسایی ویژگی های فردی و اجتماعی اش است، براساس یک فرایند خاص صورت گیرد تا آسیب ها به حداقل برسد.

اما شیرزاد عبدالهی، کارشناس مسائل آموزشی معتقد است: دفاع بخشی از کارشناسان و مسئولان وزارت آموزش و پرورش از حذف آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی اشکال روش شناسی دارد.

فرو کاستن علت و دلیل تمام بدبختی های نظام آموزش و پرورش به یک آزمون در پایه هفتم قابل قبول نیست.

البته می توان در میان دلایل خستگی و افسردگی دانش آموزان از آزمون سمپاد و نمونه هم نام برد، اما مقامات در واقع از بین عوامل غم افزا و ویران کننده روح و روان دانش آموزان، کم اثرترین عامل را به عنوان تنها عامل معرفی می کنند.

مافیایی وجود ندارد و اگر باشد برای مقطع متوسطه دوم است.

به اعتقاد من بحث کتاب های کمک آموزشی فراتر از مسئله سمپاد و نمونه است.

این کتاب ها مکمل و مفسر کتاب درسی اند و بسیاری از معلمان برای توضیح روان تر درس، فهم پیچیدگی کتاب درسی، تمرین اضافی و.

به این کتاب ها نیاز دارند؛ اشکال اصلی به کتاب درسی برمی گردد.

نکته مهم این است که آیا با حذف آزمون سمپاد و نمونه آیا متقاضیان ورود به این مدارس دست از رقابت می کشند و در مدرسه دولتی سرکوچه ثبت نام می کنند؟ به نظر من خانواده این تیپ از دانش آموزان چه آنها را تیزهوش بدانیم و چه سختکوش و چه دوپینگی، برای راهیابی به مدارس بهتر از پای نمی نشینند.

مشتریان مدرسه غیرانتفاعی برتر 10درصد اضافه می شود و بازار مدارس دولتی پولی، داغ تر می شود.


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - انقلاب فرهنگی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - آموزش و پرورش - فرهنگی - شورای - مدارس - شورا - رییس جمهور - عالی - کارشناس - آموزش - نامه وزیر آموزش و پرورش - ثروتمند - وزیر آموزش و پرورش - دفتر ریاست جمهوری - نامه - درخشان - ریاست جمهوری - سیاسی - تصمیم - تصمیم گیری - اصلاح طلب - وزیر - مخالفان - مسئولان - جمهوری - همشهری - سرمایه - شیرزاد

آخرین اخبار سرویس:
دومین روز آزمون ارشد 97 آغاز شد

رقابت بیش از 239 هزار داوطلب در دومین روز برگزاری آزمون ارشد

آغاز دومین روز آزمون ارشد با شرکت بیش از 329 هزار داوطلب

دومین روز برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در استان سمنان

4000 دانشجو در 12 خوابگاه دانشگاه شریف اسکان دارند/ 75 درصد از تعمیرات خوابگاه ها در 3 سال اخیر انجام شده

دانشگاه نباید پشت میز نشین تربیت کند

45هزار داوطلب آزمون ارشد در خوزستان رقابت می کنند

وسایل الکترونیکی خود را به کمک حسگر روی دستتان شارژ کنید!

45هزار داوطلب آزمون ارشد در خوزستان رقابت می کنند

ولایتی: در تلاشیم دانشگاه آزاد به سمت مطلوبی پیش رود

ولایتی: در تلاشیم دانشگاه آزاد به سمت مطلوبی پیش رود

همایش بین المللی انجمن مهندسان مکانیک در سمنان پایان یافت

مختومقلی فراغی ، فردوسی قوم ترکمن + گزارش

همایش اتیسم یا درخود فروماندگی در آزادشهر + گزارش

اتیسم یا درخود فروماندگی در آزادشهر

تجلیل از هیات امنای بقاع متبرکه استان در بهمیی

مختومقلی فراغی، فردوسی قوم ترکمن

رقابت های کاوشگران علوم

اتیسم یا درخود فروماندگی

توجه به مهندسی فرهنگی تثبیت کننده جایگاه شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی است

وزارت کار باید فکری به حال اشتغال دانشجویان کند

جشنواره مهارتهای آزمایشگاهی علوم تجربی جنوب آذربایجانغربی در مهاباد

241 عضو هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد وجود دارد

نخستین رویداد ملی کارآفرینی شتاب در گیلان برگزار می شود

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در فارس

رشته های مدیریت و مهندسی در اولویت رتبه های برتر کنکور

سفروزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروزبه مشهد مقدس

سفروزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز امروزبه مشهد مقدس

آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه ها درخراسان رضوی

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی درخراسان رضوی همزمان با سراسر کشور

خیران 165 هزار مترمربع طرح دانشگاهی اجرا کردند

استفاده از ظرفیت اعضای هیات علمی در طراحی سوالات دستیاری

شارژ وسایل الکترونیکی با حسگری که روی دست چاپ می شود

زمان آغاز ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد

نوبت عصر کنکور کارشناسی ارشد 97 آغاز شد

نمایندگان انجمن های علمی در شورای عالی عتف انتخاب شدند

تشریح برنامه های صندوق رفاه دانشجویان در سال 97

رونمایی از سه اثر پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

نمایندگان انجمن های علمی جهت عضویت در شورای عالی عتف انتخاب شدند

دانشگاه خواجه نصیر برای توسعه دیپلماسی علمی مصمم است

موزه دانشگاه فردوسی مشهد هویت این دانشگاه خواهد بود

رونمایی از سه اثرمذهبی پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

افتتاح انجمن علمی گیاهان دارویی ایران

تصاویر/ آزمون کارشناسی ارشد سال 1397

رقابت داوطلبان کارشناسی ارشد در آذربایجان شرقی

بیش از 18 هزار متقاضی کارشناسی ارشد در سیستان و بلوچستان

تأسیس مرکز الهیات و علوم اسلامی در فرانسه

اختراع یک دانشمند ایرانی برای نجات فضانوردان از گرما

برگزاری رقابت های طناب کشی کارکنان دانشگاه ازاد مازندران

نخستین نشست کتابخوان مساجد گیلان برگزار می شود

نتایج اعتباربخشی بیمارستان های آموزشی این هفته اعلام می شود

تفاهمنامه تربیت بدنی وزارت علوم و فدراسیون اسکواش

یادواره شهدای دانشجوی شهرستان میانه

بازدید وزیرعلوم ، تحقیقت و فناوری از حوزه برگزاری ازمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1397

گفتگوی ویژه خبری 1397/02/05

فرمانداری آستارا از پایان نامه های تحصیلی بوم گردی حمایت می کند

فضایی مطبوع در گلخانه

سموم ممنوعی که از مبادی قانونی وارد کشور می شود!

بازدید وزیر علوم از آزمون کارشناسی ارشد

بیستمین کنگره دامپزشکی ایران و اولین نمایشگاه تخصصی ایران وت

وظیفه متولیان آموزش عالی ایجاد شغل نیست/دانشگاه ها حواسشان به آینده دانشجویان باشد

استخدام سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

رقابت داوطلبان کارشناسی ارشد در گیلان آغاز شد

180 مقاله در دومین همایش بین المللی گرد و غبار ارائه می شود

رقابت داوطلبان کارشناسی ارشد در گیلان آغاز شد

آغاز کنکور داوطلبان کارشناسی ارشد ناپیوسته

دانشگاه ها حواسشان به آینده شغلی دانشجویان باشد/ پنج دانشگاه و پژوهشگاه ایران به تراز بین المللی می رسند

رقابت داوطلبان زنجانی در آزمون کارشناسی ارشد 97

وظیفه متولیان آموزش عالی ایجاد شغل نیست/دانشگاه ها حواسشان به آینده دانشجویان باشد

چهل و پنجمین دوره آزمون دستیاری پزشکی برگزار شد

صندلی های خالی و خبر خوش وزیر علوم درباره ساماندهی آموزش عالی

علت کاهش داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد از زبان وزیر علوم

رقابت داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد 97 آغاز شد

بازدید وزیر علوم از کنکور سراسری ارشد در دانشکده فنی دانشگاه تهران

کنکور سراسری ارشد در دانشکده فنی دانشگاه تهران

ساخت موزه دانشگاه فردوسی نشان دهنده هویت، تبار و کیان دانشگاه است

از 14 هزار داوطلب آزمون دستیاری 3 هزار نفر جذب می شوند

نخستین جشنواره با محوریت نماز ویژه دانشگاهیان دانشگاه آزاد

کاهش تعداد داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد

دانشگاه علم و هنر یزد میزبان معاونین آموزشی موسسات آموزش عالی جهاددانشگاهی

در جلسه هیأت رییسه دانشگاه آزاد مطرح شد تأکید ولایتی بر ارتقای کیفی فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد

جذب سه دانشمند و صاحب نظر در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری

زمان اعلام نتایج آزمون ارشد

رقابت داوطلبان برای ورود به دوره ارشد آغاز شد

اعلام شرط دانشگاه آزاد برای تدریس حق التدریس ها

اعضای کمیته ویژه بررسی تخلفات آموزشی دانشگاه آزاد منصوب شدند

به احوال موسیقی ایران خوش بین نیستم

هسته فناور تبدیل شده به شرکت دانش بنیان نباید در زیست بوم دانشگاه بماند

خدایی در جمع خبرنگاران خبر داد کاهش تعداد داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد

وزارت علوم برای ایجاد بستر مناسب شغلی برای دانش آموختگان برنامه دارد

کرسی ترویجی بررسی «نقش امامان معصوم(ع) در فرهنگ و تمدن اسلامی» برگزار شد

وزیر علوم از حوزه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد بازدید کرد

چند میلیون ایرانی بیسواد هستند؟

همایش یکصدمین سالگرد تاسیس بخش زبان و ادبیات ایران و افغانستان در «تاشکند»+تصاویر

غلامی در جمع خبرنگاران خبر داد احتمال اعمال سهمیه جدید ایثارگران در پذیرش دانشجویان امسال

عرضه موبایل با صفحه کلید بریل در کشور

آزمون کارشناسی ارشد دانشگاهها در بیرجند

تدوین نقشه راه آموزش عالی جهاد دانشگاهی در یزد

نتایج آزمون ارشد دهه دوم خرداد اعلام می شود/کاهش 142 هزارنفری داوطلبان

چه کسی پاسخگوی سرنوشت دانشکده محیط زیست خواهد بود؟/ رییس دانشکده بدون توجه به مصوبه هیات امنا، یک تنه کارکنان را اخراج کرد!

مدارس تیزهوشان بر سر دوراهی

مدارس تیزهوشان بر سر دوراهی