مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد نمایشگاهی از دستاوردهای دانش آموزان مدرسه تیزهوشان/ دانش آموزان سمپادی: ما تک بُعدی نیستیم
رییس روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران: برگزاری هرگونه آزمون در دوره ابتدایی در مدارس غیردولتی ممنوع است
رییس اداره توسعه مشارکت های مردمی آموزش و پرورش کرمان اعلام کرد: توزیع بیش از 8 هزار جلد کتاب در مدارس مناطق محروم
پیام تبریک رییس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور به مناسبت سال جدید
راهیان نور باید در کتاب های مدارس و دانشگاه ها بیشتر دیده شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 18:462018-03-19دانش

مدارس تیزهوشان بر سر دوراهی


«حذف مدارس سمپاد در دوره اول متوسطه» وارد فصل تازه ای از بحث و اختلاف نظرها شد؛ به شکلی که در آخرین مورد، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: - موافقان و مخالفان حذف آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی از دلایل خود به همشهری می گویند مدارس تیزهوشان بر سر دوراهی اجتماع > آموزش - فهیمه سادات طباطباییخبرنگار: حذف مدارس سمپاد در دوره اول متوسطه وارد فصل تازه ای از بحث و اختلاف نظرها شد؛ به شکلی که در آخرین مورد، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قرار شد این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از کارشناسی های لازم مطرح شود و هر تصمیمی که شورا اتخاذ کند، رویه اجرا باشد.

همچنین مقرر شد تا تصمیم گیری بخواهد که به این موضوع ورود کند و از دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بخواهد که چون موضوع اساسنامه سمپاد و باشگاه دانش پژوهان جوان از دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ پانزدهم اسفند 96خارج شد و هیچ گونه بحث و بررسی و مصوبه ای در این خصوص صورت نگرفت، دستور فرمایید آقای مخبر دزفولی نسبت به تصحیح خبر از سوی ایشان اقدام کنند.

اتفاقاتی که پس از 2 ماه باعث شده است به اعتقاد برخی از کارشناسان موضوع حذف مدارس استعدادهای درخشان رنگ و بوی سیاسی بگیرد و حتی پای برخی چهره های شاخص در هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب به آن باز شود.

شیرزاد عبداللهی، کارشناس مسائل آموزش و پرورش با اشاره به این موضوع، گفت: مسئله حذف سمپاد کم کم جناحی شد و این اصلا خوب نیست؛ چرا که این موضوع کاملا تخصصی و علمی است و اینگونه ورود به آن به نفع سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان نخواهد بود.

او با بیان اینکه نامه وزیر آموزش و پرورش به رییس دفتر ریاست جمهوری صریح و شفاف نیست، افزود: آقای وزیر به رییس جمهور نامه بنویسد که دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور آموزش و پرورش غیرقانونی است و پای حرفش محکم بایستد.

عبداللهی با بیان اینکه موافقان مصوبه با بسیج افکار عمومی و تحریک غرایز ضد سرمایه داری سعی می کنند که هزینه های مخالفت با مصوبه را برای رییس جمهور بالا ببرند، اظهار داشت: تبلیغ شکاف و تضاد بین بالای شهری و پایین شهری و ثروتمند و فقیر، درست نیست.

مبنای این پیش فرض که حذف سمپاد، خواب ثروتمندان را آشفته کرده است، چیست؟ این اتهام که گویا نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست آن با رییس جمهور است، طرفدار ثروتمندان است از کجا آمده است؟ اما سلمان احدی، دانشجوی دکتری فلسفه آموزش و پرورش درباره ورود جناح های سیاسی به حذف مدارس سمپاد، گفت: اظهارات پراکنده و غیرکارشناسی برخی مسئولان نشان می دهد که هیچ گونه اشرافی به موضوع ندارند و تنها براساس یک خاستگاه سیاسی به شکل شتابزده در این باره نظر داده اند که این اصلا به نفع اصل موضوع نیست.

او افزود: هرگونه موضع گیری سیاسی درباره مدارس سمپاد و در کل، سیستم آموزشی باعث می شود ما از اصل ماجرا و نگاه های کارشناسی و علمی فاصله بگیریم.

تفاوت بین سختکوش و تیزهوش موضوع حذف آزمون در دوره ابتدایی و به تبع آن جمع آوری مدارس سمپاد و تیزهوشان، باعث مطرح شدن مسائل دیگری در حوزه آموزش همچون تفاوت دانش آموز سختکوش و دارای ضریب هوشی بالا یا تیزهوش نیز شد.

ایده پردازان طرح حذف آزمون در پاسخ به این پرسش منتقدان که تکلیف شناسایی این نخبگان در دوره ابتدایی چه می شود، طرح شهاب را پیش می کشند.

محمد نستوه، معاون سابق مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در این باره گفت: تمام کارشناسان معتقدند که برگزاری آزمون مدارس سمپاد و نمونه دولتی در پایه هفتم موجب ایجاد استرس برای دانش آموزان دوره ابتدایی می شود که با حذف آن، دانش آموزان دوره ابتدایی نیز از اضطراب رها می شوند.

او افزود: هم اکنون میزان پذیرش دانش آموزان در مدارس تیزهوشان بالاست به گونه ای که گاه دانش آموزان سختکوش در این مدارس حضور می یابند که واقعا اذیت می شوند و توانایی حجم مطالب علمی در این مدارس را ندارند.

پس راه حل چیست و باید چه کرد؟ به نظر بنده باید میزان پذیرش را کاهش داد اما در عین حال برای دانش آموزان تیزهوش هم باید فکری کرد و بهتر است به جای آن، روش های پذیرش دانش آموزان در این مدارس متفاوت شود تا کسی آسیب نبیند.

جداسازی گلخانه ای در مدارس سمپاد همچنین حمیدرضا کفاش، معاون پیشین پرورشی وزارت آموزش و پرورش به عنوان یکی از مدافعان طرح حذف آزمون و مدارس سمپاد در دوره متوسطه اول گفت: جداسازی و طبقه بندی های متعدد دانش آموزان دراین دوره نیز تربیت طبیعی وفطری آنان را به تربیت سفارشی وگلخانه ای تبدیل می کند.

او اظهار داشت: بلایی که سال هاست نظام آموزشی را از تربیت تهی کرده، آن را به میدان رقابت وتفاخر خانوادگی تبدیل کرده و بر همین اساس، فرصت و زمان را از فعالیت های جذاب و سازنده پرورشی وتربیت بدنی در مدارس گرفته و بعضا این فعالیت های با نشاط و سازنده را مخل جریان آموزش معرفی کرده است.

اجبار و اکراه، فشار و استرس، حسادت به جای رقابت، مقایسه های غلط، تحمیل و.

سم مهلکی است که زمینه های فطری تربیت را تحت الشعاع قرار داده وآن را نابود می کند.

آموزش و پرورش، پژوهش علمی خود را منتشر کند اما سلمان احدی، دانشجوی دوره دکتری فلسفه آموزش و پرورش نظر دیگری دارد و معتقد است که طرح مسئله حذف آزمون و استرس در دوره ابتدایی و گره زدن آن به جمع آوری مدارس تیزهوشان از اساس اشتباه بوده و هیچ مبنای علمی و پژوهشی ندارد بارها از مسئولان آموزش و پرورش خواسته ایم که نتایج پژوهشی که منجر به این مصوبه شد را در اختیار ما بگذارند اما متأسفانه ظاهرا تحقیق و مطالعه ای در این زمینه صورت نگرفته و تنها براساس یک ایده شخصی و هیجان زده آن را در یک بستر تصمیم گیری قرار داده و مصوب کرده اند.

احدی با تأکید براینکه حذف آزمون یک مدرسه خاص که مخاطبان اندکی دارد، قطعا موجب حذف استرس و کاهش اضطراب در دانش آموزان نخواهد شد و این یک شعار غیرعلمی است، گفت: بررسی های دانشگاهی روی سیستم آموزشی کشور نشان می دهد که مسئله استرس و عدم تأثیرگذاری حوزه تعلیم و تربیت بسیار عمیق تر و جدی تر از یک آزمون و یک مدرسه خاص است و ما با یک نظام آموزشی روبه رو هستیم که با ارائه مواد غیرضروری، گسترده، متنوع و کاملا حافظه محور از نخستین سال دوره ابتدایی تا پایان سال دوازدهم باعث کشته شدن خلاقیت، نوآوری و بروز استعدادهای ویژه در جامعه مخاطب مدارس شده است.

او افزود: بهتر است که معاونان آموزشی و تالیف مواد آموزشی روی وضعیت کتاب های درسی به ویژه در دروس پایه مثل ریاضی و علوم در دوره ابتدایی متمرکز شوند تا معلوم شود که منشأ استرس و اضطراب در کجاست.

نخبه نیازی به شرایط و محیط خاص ندارد موافقان حذف آزمون ها در دوره ابتدایی اما عقیده دیگری دارند، آنها می گویند که مبنای تصمیم گیری آموزش و پرورش طبق یک فرایند علمی و براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

مرسله امیرشاهی، کارشناس ارشد علوم تربیتی با اشاره به اینکه مقطع سنی 6تا 12سال، دوره بازی و یادگیری براساس تجربه محیطی است، گفت: متأسفانه فضای آموزشی در مدارس از یک سو و تفکر قالبی در خانواده ها از سوی دیگر باعث فشار روی این گروه سنی شده و توقعاتی از آنها در ذهن هر دو گروه نقش بسته که باعث تأثیرات منفی روحی و روانی شان شده است.

او افزود: خانواده ها به علت تک فرزندی تمام نگاهشان روی کودک متمرکز شده و از سنین پایین و حتی قبل از مدرسه برنامه هایی را برای او متصور می شوند که خارج از چارچوب این قاعده سنی است.

تحقیقات میدانی نشان می دهد که به صورت میانگین یک کودک تهرانی در بیش از 3کلاس غیردرسی در ساعات اوقات فراغت شرکت می کند که خارج از میل اوست و علاقه ای به آن ندارد اما به اصرار خانواده ها در آن شرایط باقی می ماند.

این کارشناس ارشد علوم تربیتی حذف آزمون مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و جمع آوری این مدارس در دوره متوسطه اول را نقطه شروعی برای مقابله با این تفکر قالبی که باید همه فرزندان نخبه و با استعداد برتر رشد کنند، دانست و تأکید کرد: قطعا آنها که دارای ضریب هوشی بالا و مادرزادی باشند، چه در این مدارس حضور پیدا کنند چه نه، دیر یا زود استعداد خود را نشان داده و راهشان را در یک فرایند طبیعی و واقعی پیدا می کنند و نیازی به یک محیط و شرایط ویژه ندارند.

امیرشاهی با بیان اینکه جداسازی فرد نخبه از عادی باعث اثرات مخرب تربیتی در فرایند رشد در سنین پایین می شود، گفت: این جداسازی باید در سنین بالاتر یعنی 14سالگی که فرد دارای حداقل قدرت شناسایی ویژگی های فردی و اجتماعی اش است، براساس یک فرایند خاص صورت گیرد تا آسیب ها به حداقل برسد.

اما شیرزاد عبدالهی، کارشناس مسائل آموزشی معتقد است: دفاع بخشی از کارشناسان و مسئولان وزارت آموزش و پرورش از حذف آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی اشکال روش شناسی دارد.

فرو کاستن علت و دلیل تمام بدبختی های نظام آموزش و پرورش به یک آزمون در پایه هفتم قابل قبول نیست.

البته می توان در میان دلایل خستگی و افسردگی دانش آموزان از آزمون سمپاد و نمونه هم نام برد، اما مقامات در واقع از بین عوامل غم افزا و ویران کننده روح و روان دانش آموزان، کم اثرترین عامل را به عنوان تنها عامل معرفی می کنند.

مافیایی وجود ندارد و اگر باشد برای مقطع متوسطه دوم است.

به اعتقاد من بحث کتاب های کمک آموزشی فراتر از مسئله سمپاد و نمونه است.

این کتاب ها مکمل و مفسر کتاب درسی اند و بسیاری از معلمان برای توضیح روان تر درس، فهم پیچیدگی کتاب درسی، تمرین اضافی و.

به این کتاب ها نیاز دارند؛ اشکال اصلی به کتاب درسی برمی گردد.

نکته مهم این است که آیا با حذف آزمون سمپاد و نمونه آیا متقاضیان ورود به این مدارس دست از رقابت می کشند و در مدرسه دولتی سرکوچه ثبت نام می کنند؟ به نظر من خانواده این تیپ از دانش آموزان چه آنها را تیزهوش بدانیم و چه سختکوش و چه دوپینگی، برای راهیابی به مدارس بهتر از پای نمی نشینند.

مشتریان مدرسه غیرانتفاعی برتر 10درصد اضافه می شود و بازار مدارس دولتی پولی، داغ تر می شود.


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - انقلاب فرهنگی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - آموزش و پرورش - فرهنگی - شورای - مدارس - شورا - رییس جمهور - عالی - کارشناس - آموزش - نامه وزیر آموزش و پرورش - ثروتمند - وزیر آموزش و پرورش - دفتر ریاست جمهوری - نامه - درخشان - ریاست جمهوری - سیاسی - تصمیم - تصمیم گیری - اصلاح طلب - وزیر - مخالفان - مسئولان - جمهوری - همشهری - سرمایه - شیرزاد

آخرین اخبار سرویس:
مریم متقی، بتول محمودمولایی کرمانی تبیین جامعه شناختی برخی علل گرایش دانشجویان به ماهواره

ممانعت از حضور دانشجوی بدهکار در جلسه امتحان غیرقانونی است

عکس/ غروب بنفش در عکس روز نشنال جئوگرافیک

اختتامیه بیست و نهمین مسابقات جهانی زیست شناسی

همایش بین المللی «تبریز و انقلاب مشروطه ایران» برگزار می شود

همکاری های علمی دانشگاه بیرجند با اتحادیه اروپا گسترش می یابد

صاحب بیشترین استارتاپ های زیست فناوری در منطقه هستیم

پیام تسلیت ولایتی در پی درگذشت حضرت آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی

پیام تسلیت دکتر ولایتی در پی درگذشت حضرت آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی

فرصت دوباره برای انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

همکاری های علمی دانشگاه بیرجند با اتحادیه اروپا گسترش می یابد

دانشگاه علامه رتبه اول "ارائه خدمات تغذیه ای دانشجویان" را کسب کرد

گزینه های ریاست سازمان تبلیغات اسلامی

دانشگاه علامه رتبه اول "ارائه خدمات تغذیه ای دانشجویان" را کسب کرد

مهلت ارسال آثار در جایزه ملی سلول های بنیادی تمدید شد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فرهنگیان خبر داد افزایش 3 برابری ورودی دانشجو به دانشگاه فرهنگیان/ کمبود 600 هزار معلم در مدارس

مهلت ارسال آثار در جایزه ملی سلول های بنیادی تمدید شد

دانشگاه اصفهان رتبه دوم کشور

4 نکته مهم درباره قوانین آموزشی ترم تابستان

اعزام 35 دانشجوی دانشگاه های استان به اردوی ولایت مشهد

امروز پایان مهلت ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه آزاد

مهلت ارسال آثار در جایزه ملی سلول های بنیادی تمدید شد

تغییر رییس سازمان تبلیغات اسلامی

دو استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، شیمیدان برجسته ایران

استفاده از سبزیجات ریشه ای برای ساخت بناهای مستحکم تر

دانشمندان عصر ما را نامگذاری کردند

کنگره اورآسیایی علوم ورزشی در دانشگاه تبریز برگزار می شود

سوء استفاده جنسی یک پزشک از 100 دانشجو

دانشگاه های بوشهر و اسپانیا تفاهم نامه همکاری امضا کردند

اعزام 35 دانشجوی دانشگاه های استان به اردوی ولایت مشهد+ فیلم

استخدام کارشناس اعزام دانشجو،پذیرش و مهاجرت در یک موسسه معتبر

جدول زمانی فراخوان شهریور 97 جذب هیات علمی منتشر شد

همایش بین المللی تبریز و انقلاب مشروطه ایران برگزار می شود

میزان افزایش شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی در سال تحصیلی جدید اعلام شد

تاکید وزیر علوم بر صرفه جویی در هزینه ها و پرهیز از تجمل گرایی

فرصت دوباره برای انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد | اعلام نتایج در دهه اول شهریور

دانشجویان بدهکار دانشگاه اراک خوابگاه نمی گیرند

4 نکته مهم درباره قوانین آموزشی ترم تابستان

اردوی جهادی دانشجویان علوم پزشکی اصفهان برپا می شود

الحوثی: عربستان 2 گزینه پیش رو دارد

جدیدترین حکمی که در فارابی زده شد

شهریه دانشگاه غیرانتفاعی از سال تحصیلی جدید زیاد می شود

می خواهیم امید را به مردم بازگردانیم

تغییر رییس سازمان تبلیغات اسلامی/ مقصد خاموشی و 3 گزینه جانشینی او

علم روز دنیا از دیروز، امروز تا فردا

تغییر ریاست سازمان تبلیغات اسلامی/ مقصد خاموشی و 3 گزینه جانشینی او

برگزاری همایش بین المللی تبریز و مشروطه

اختصاص اعتبار 15 میلیارد ریالی بهسازی خوابگاه های علوم پزشکی مشهد/ عملیات نوسازی خوابگاه بوستان تا 20 شهریور ادامه دارد

رزرو خوابگاه دانشجویان دکتری دانشگاه بوعلی از اول مرداد آغاز می شود

ساخت آب شیرین کنهای خورشیدی پلکانی ابتکار دانشجویان دانشگاههای بیرجند و قاین

تغییر مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی/ مقصد خاموشی و 3 گزینه جانشینی او

بررسی ترکیبات شیمیایی با ربات شیمیدان!

تصاویر/ بزرگداشت شاهچراغ در شیراز

باشگاه فیزیک تهران مرداد و شهریورماه برگزار نمی شود / نشست آینده 2 مهرماه

چهارمین دوره مسابقات «فن آورد» تلویزیونی برگزار می شود

گزارش «عملکرد باشگاه دانش آموزی نانو در سال 1396» منتشر شد

اختصاص 20 هکتار زمین به پارک علم و فناوری در دانشگاه لرستان

مهلت ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه آزاد امروز به پایان می رسد

مشکلات اقتصادی دامن ریاضیات را هم گرفت!

همایش بین المللی تبریز و مشروطه در تبریز برگزار می شود

تربیت افسرانی در تراز انقلاب اسلامی، اولویت مهم دانشگاه امین

دوره آنلاین «معنویت از سنت تا مدرنیته» برگزار می شود

برپایی دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان/اعلام آخرین مهلت ارسال آثار

مشکلات اقتصادی دامن ریاضیات را هم گرفت!

تایمز: معرفی 10 دانشگاه برتر آمریکای لاتین

دانشگاه اصفهان رتبه دوم نشریه های برتر کشور را کسب کرد

ترکیب دبیران بخش های جشنواره هنر مقاومت کامل شد

همایش بین المللی «تبریز و انقلاب مشروطه ایران» برگزار می شود

«ابراهیم آزادگان» جایگزین «گلشنی» در گروه فلسفه علم دانشگاه شریف شد

نمودار سازمانی دانشگاه رازی براساس دانشگاه نسل سوم بازنگری می شود

دانشگاه های هلند می توانند به زبان انگلیسی تدریس کنند

توسعه نانو ذراتی که با سرعت یک میلیارد بار در ثانیه می چرخند

سامانه ملی بازنگری برنامه های درسی و آموزشی دانشگاه جامع رونمایی شد

دانشگاه اصفهان میزبان یازدهمین جشنواره ملی حرکت شد

«ابراهیم آزادگان» جایگزین «گلشنی» در گروه فلسفه علم دانشگاه شریف شد

سرپرست دانشگاه جهرم منصوب شد

زمان ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه آزاد امروز به پایان می رسد

فیلم/ تازه های تکنولوژی و فناوری در دنیا

«اصلاح و افساد در آموزه های قرآنی» مورد بررسی قرار گرفت

اردوی جهادی نقطه شروع آگاهی از مشکلات مردم است

دانش آموزان تیزهوش، بهترین های کنکور را معرفی کردند

امکان ویرایش و انتخاب رشته مجدد ارشد دانشگاه آزاد فراهم شد

اعلام 4 گزینه پیشنهادی به وزارت کشور برای استانداری کرمان

آزمایشگاه علوم شناختی در اصفهان راه اندازی می شود

رییس دانشگاه صنعتی شریف ابقا شد

سرپرست معاونت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان خبر داد آغاز ثبت نام مهارت آموزان برای شرکت در بخش کتبی آزمون اصلح از فردا

مشروطه خواهی در تبریز، هویت اسلامی و ایرانی دارد

ویرایش و انتخاب رشته مجدد آزمون ارشد دانشگاه آزاد از امروز 30 تیر شروع شد

انتصاب دکتر کامبیز مینایی به سمت سرپرست دانشگاه جهرم

ابقای ­دکتر محمود فتوحی در سمت ریاست دانشگاه صنعتی شریف

فتوحی در سمت ریاست دانشگاه صنعتی شریف ابقا شد

2500 نفر در المپیاد فرهنگی و ورزشی دانشجویان شرکت کرده اند

سرپرست دانشگاه جهرم منصوب شد

با حکم وزیر علوم رییس دانشگاه شریف در سمت خود ابقا شد

فتوحی در سمت ریاست دانشگاه صنعتی شریف ابقا شد

ارزان ترین خودروی پرنده جهان+ فیلم

تاکید وزیر علوم بر توجه ویژه به ورزش دانشجویان دختر

ارائه بسته فرهنگی ویژه حج به صورت رایگان

کشف بزرگ ترین گنجینه الماس جهان که متاسفانه دسترسی به آن غیرممکن است!

سوءاستفاده جنسی پزشک آمریکایی از 100 دانشجو!

مدارس تیزهوشان بر سر دوراهی

مدارس تیزهوشان بر سر دوراهی