مطالب مرتبط:
وعده های اقتصادی روحانی برای سال 97
تعهد اقتصادی روحانی برای سال 97
از «رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه امسال به روایت بانک مرکزی» تا «پیش بینی ولی الله سیف از تورم در سال آینده»
فارس گزارش می دهد 7 تحول مهم اقتصادی جهان در سال 96/جهان به کدام سو می رود؟
بازخوانی نام گذاری سال ها/ آینده ایران به عملکرد اقتصادی ما چشم دوخته است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 17:022018-03-19سياسي

وعده های اقتصادی روحانی برای سال 97


در آخرین جلسه هیات دولت در سال 96، حسن روحانی رییس جمهوری گزارشی از موفقیت ها داد و دستاوردهای دولت در سال جاری را تشریح کرد.

- رییس جمهور گفت: در سال 97 در زمینه محیط زیست گام های خوبی برداشته خواهد شد و در این راستا نوسازی حمل و نقل بین شهری و درون شهری را آغاز خواهیم کرد و در سال آینده در بازسازی بافت های فرسوده و نوسازی ناوگان حمل و نقل، شاهد رکوردزنی خواهیم بود.

او همچنین با اشاره به استیضاح سه وزیر کابینه در آخرین روزهای سال 96 از سوی مجلس، از رای اعتماد قاطع مجلس شورای اسلامی به وزیران کابینه دوازدهم و همچنین اعتماد مجدد به سه وزیر در جلسه استیضاح تشکر کرد و گفت: استیضاح، حق مجلس شورای اسلامی است و بسیار زیبنده بود که در این روزهای پایانی سال، نمایندگان مجددا اعتمادشان را به این سه وزیر ابراز کردند و از رییس و همه نمایندگان محترم مجلس تشکر می کنم و سه قوه در کنار یکدیگر می توانند امور را به پیش ببرند و ان شاء الله این راه را ادامه می دهیم.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به اعتراضات صورت گرفته در دی ماه سال جاری، با بیان اینکه مردم به خوبی دیواری بین اعتراض و اغتشاش به وجود آوردند، گفت: در این حوادث دولت هم سریع تر از گذشته اعتراض مردم را به رسمیت شناخت، اما در عین حال تخریب اموال عمومی، بی نظمی و بی قانونی، برای دولت قابل قبول نیست و مردم نیز این فاصله را در عمل و راهپیمایی های میلیونی خود نشان دادند.

رییس جمهور در ادامه گفت: انتقاد و اعتراض را همه باید قبول کنیم و باید اشکالات گفته و رفع شود، اما همه باید به قانون احترام گذاشته و نظم عمومی را رعایت کنند.

روحانی تاکید کرد: سخنان مردم فرکانس و مخاطب خاصی که صرفا به سمت قوه مجریه باشد، ندارد و با پارازیت نمی توان سخنان مردم را نشنیده گرفت.

همه باید گوش شنوایی در مقابل مطالبات و انتقادات داشته باشند و امروز دیگر زمان پارازیت نیست و باید همه فرکانس و صدای مردم را شنید.

مردم اشکالات، انتقادات و پیشنهادهایی دارند و همه باید به آن توجه و عمل کنند و با عمل به آن می توان همبستگی ملی را حفظ و تقویت کرد.

رییس جمهوری همچنین گفت: همانطور که انتقاد را به رسمیت می شناسیم و باید بشناسیم، اعتراض را به رسمیت شناختیم و باید بشناسیم، خواهش می کنم شادی مردم را هم به رسمیت بشناسید.

این قدر سختگیری نکنیم و بگذاریم مردم خوشحال، شاد و بانشاط باشند و در زندگی سیاسی و اجتماعی همدیگر را یاری کنند و ما هم آنها را یاری کنیم و بتوانیم کشوری داشته باشیم مثل فرهنگ غنی و دین عزیزمان همیشه سرافراز و بتوانیم همواره خادم مردم و ملت خودمان، ملت های منطقه و همه انسان ها در جهان باشیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرآنلاین روحانی افزود: ما تظاهرات و اعتراض را قبول داریم، اما نباید خانواده‎ها بترسند و کار و بازار تعطیل شود.

ما باید شنوای مردم باشیم.

افزایش آمار شاغلان بخش اول سخنان روحانی در آخرین جلسه هیات دولت به موفقیت ها و دستاوردهای سال 1396 اختصاص داشت.

رییس جمهوری با بیان اینکه، در طول سال جاری ملت ایران پیشرفت ها و گام های بسیار مهمی برداشتند، گفت: آنچه مردم در انتخابات اردیبهشت ماه از ما می خواستند مساله اشتغال و مهار بیکاری بود و براساس اقداماتی که انجام شده است، آمار شاغلان در پاییز امسال از 22 میلیون و 300 هزار نفر به حدود 23 میلیون و 300 هزار نفر افزایش یافته است و این به آن معناست که در پاییز 96 نسبت به پاییز 95 حدود 960 هزار شغل ایجاد شده است و این نشان می دهد که در مسیر اشتغال زایی تلاش های خوبی انجام شده، اما باید همچنان بر تلاش ها و اقدامات خود بیفزاییم.

سرمایه گذاری ثابت مثبت شد روحانی در ادامه گفت: در سال 96 رقم تورم برای دومین بار تک رقمی شد و این از وعده هایی بود که در روزهای آغازین دولت یازدهم به مردم داده بودیم.

همچنین میزان سرمایه گذاری که در سال های گذشته منفی بوده است در سال 96 سرمایه گذاری ثابت مثبت شد و این به معنای تحرک در زمینه اقتصادی است و در مجموع رشد اقتصادی در 4 سال گذشته به طور متوسط 8/ 4 درصد بوده است.

این در حالی است که رشد اقتصادی دنیا حدود 5/ 2درصد بود و این نیز نشان می دهد که کشور در مسیر توسعه و رشد در حال حرکت است.

رییس جمهور افزود: در 8 سال قبل از دولت یازدهم، رشد اقتصادی به طور متوسط 3/ 2 بوده و این رقم در 4 سال گذشته به 8/ 4درصد تبدیل شده است و امسال نیز پیش بینی می شود، بالاتر از 5/ 4 باشد.

روحانی با بیان اینکه در مجموع شاهد حرکت مثبتی در همه بخش های کشور هستیم، گفت: در بخش های مختلف رکوردهای خوبی به دست آورده ایم، به نحوی که در حوزه آبیاری تحت فشار و سامانه های نوین آبیاری در سال جاری بیش از سال های قبل، شاهد رشد و توسعه هستیم و در زمینه محصولات کشاورزی از رقم 97 میلیون تن به 127 میلیون تن رسیده ایم و شاهد رشد 26 درصدی در تولید محصولات کشاورزی طی 4 سال گذشته هستیم.

رییس جمهور افزود: امروز در بسیاری از زمینه ها به خودکفایی رسیده یا در مسیر خودکفایی هستیم.

در تولید گندم، دانه های روغنی و سایر محصولات تحولات مثبتی ایجاد شده است.

رفع نیاز به خرید گاز از خارج روحانی افزود: در سال جاری، 6 فاز پارس جنوبی افتتاح شد که کار بسیار بزرگی محسوب می شود، پارس جنوبی یک منطقه گازی است که بین ایران و همسایه جنوبی مشترک است و برای اولین بار در سال جاری میزان برداشت ایران نسبت به همسایه خود حتی پیشی هم گرفت و در تولید گاز در پارس جنوبی از 285 میلیون متر به 555 میلیون متر مکعب رسیدیم که حدود 2 برابر افزایش داشته است و از این رو نیاز به خرید گاز از خارج نداشتیم.

رییس جمهور گفت: در سال 96 در بخش پتروشیمی 5 فاز افتتاح شد و در سال آینده نیز بهره برداری از 5 مجتمع دیگر پتروشیمی آغاز می شود.

کاهش صادرات در پتروشیمی و مواد معدنی روحانی با بیان اینکه روند حرکت کشور به سمت رونق اقتصادی پیش می رود، گرچه امسال صادرات نسبت به پارسال حدود 5 درصد رشد ارزشی دارد؛ اما واردات مقداری بیشتر شده است و نسبت صادرات و واردات تا حدودی متفاوت است.

البته این نگران کننده نیست؛ چراکه کاهش صادرات در بخش هایی مانند پتروشیمی و مواد معدنی داشتیم که عمدتا این محصولات در مسیر رونق تولیدات داخلی و جلوگیری از خام فروشی مصرف شده است؛ گرچه با این اقدام به نظر می رسد صادرات کاهش یافته، اما اقدام مثبتی محسوب می شود.

رییس جمهوری افزود: در طول سال جاری واردات کالای سرمایه ای 27 درصد، افزایش داشته است و مجموع کالاهای واسطه ای و سرمایه ای 82 درصد بوده است؛ اما این موضوع نگران کننده نیست؛ چراکه کالاهای وارد شده در مسیر، تولید داخلی، مصرف شده است و مجموعه صادرات و واردات کشور، رضایت بخش محسوب می شود، چراکه ترکیب واردات به گونه ای است که نگران کننده نیست.

رکوردتاریخی در بخش راه آهن روحانی با بیان اینکه در سال 96 در حوزه حمل و نقل شرایط بهتری را تجربه کردیم، گفت: امسال راه آهن استان همدان افتتاح شد و در روزهای آخر سال راه آهن کرمانشاه هم افتتاح خواهد شد و در سال آینده نیز راه آهن ارومیه، رشت و تبریز نیز افتتاح و به خط آهن سراسری متصل خواهد شد؛ ضمن اینکه در جریان سفر به جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری مشترک برای خط آهن رشت به آستارا به امضا خواهد رسید و در مجموع در سال جاری در بخش راه آهن شاهد رکوردی در تاریخ کشور هستیم؛ به نحوی که 516 کیلومتر خط آهن جدید و 700 کیلومتر خطوط ریلی مکمل کشیده شده است.

خودکفایی در بنزین رییس جمهور گفت: در سال جاری فاز اول بندر چابهار و شهید رجایی بندرعباس افتتاح شد و فاز دوم و سوم آن نیز به افتتاح خواهد رسید.

در تولید بنزین نیز به سمت خودکفایی حرکت کردیم و فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد و اوایل سال آینده نیز فاز دوم و تا پایان سال نیز فاز سوم به افتتاح خواهد رسید و پیش بینی می شود با تولید 36 میلیون لیتر بنزین می توانیم حتی صادرکننده بنزین باشیم.

رشد مثبت بخش مسکن روحانی با بیان اینکه در سال های گذشته در برخی از حوزه ها مشکلاتی وجود داشت و در سال 96 در مسیر رفع آن مشکلات قرار گرفتیم، اظهار کرد: در بخش مسکن شاهد رشد منفی بودیم، ولی در سال 96 رشد آن مثبت شد و در سه، چهار ماه آخر سال فروش مسکن در تهران 19 درصد نسبت به گذشته رشد داشته است و نشان می دهد که رشد رونق بخش مسکن آغاز شده است و در سال آینده در بافت های فرسوده اقدامات جدیدی آغاز خواهد شد.

روحانی اظهار کرد: کشورمان در مقایسه با رشد و توسعه سایر کشورها و حتی کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور از شرایط مناسبی برخوردار است.

رییس جمهور گفت: از لحاظ عدالت اجتماعی نیز اقدامات خوبی در 4 سال گذشته انجام شده و در این مدت همواره حقوق کارمندان از تورم بیشتر بوده است و همان طور که رهبر معظم انقلاب نیز تاکید دارند، باید گام های جدی تری برداشته شود تا به نقطه مطلوب برسیم.

ادامه تعامل سازنده با جهان رییس جمهور در ادامه به دستاوردهای سال 96 در حوزه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: بدخواهان کشورمان در سال گذشته بر این باور بودند که ما به تعهدات خودمان در برجام عمل نکرده ایم؛ اما آژانس بین المللی انرژی اتمی این موضوع را رد کرد و گفت ایران به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرده است.

روحانی افزود: همچنین زمانی که خواستند پرونده ایران را با ادعای عدم رعایت حقوق مردم ایران به شورای امنیت ببرند، هیچ کس با آنها همراهی نکرد.

همین شرایط را درخصوص ادعای آنها درباره یمن و اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی نیز شاهد بودیم.

رییس جمهور گفت: در طول سال جاری شاهد به زانو در آمدن گروه تروریستی داعش هستیم و این دستاورد بزرگی برای همه بشریت محسوب می شود.

روحانی با تاکید بر اینکه تلاش برای تقویت ثبات و امنیت منطقه را به عنوان هدف اصلی ادامه خواهیم داد، گفت: امیدوارم در سال آینده شاهد اقدامات خوبی در زمینه ثبات و امنیت باشیم و اصل تعامل سازنده با جهان را بدون توجه به خواسته آمریکا و تمامی بدخواهان ملت ایران و یکی دو کشور کوچک منطقه با قوت ادامه خواهیم داد و از منافع ملی در هیچ شرایطی عدول نخواهیم کرد و همواره حافظ امنیت و مصالح ملی خواهیم بود و مطمئن هستیم مردم نیز خادمان خود را یاری خواهند کرد.

رییس جمهور در ادامه با قدردانی از حمایت ها و هدایت های رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: مقام معظم رهبری همواره حمایت ها و هدایت های راهگشایی برای ما داشتند و همچنان نیازمند هدایت های ایشان هستیم.


کلید واژه ها: رییس جمهور - مردم - مجلس شورای اسلامی - رییس جمهوری - اعتراض - انتقاد - استیضاح - جمهوری - روحانی - مجلس - وزیر - حمل و نقل - دولت - پارازیت - جلسه هیات دولت - روزهای پایانی - کابینه - اسلامی - نوسازی - شورای - قانون - رای اعتماد - حسن روحانی - راهپیمایی - هیات دولت - محیط زیست - اعتراضات - اقتصادی - همبستگی - بازسازی

آخرین اخبار سرویس:
تعیین میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت در سال 97

نشست مشترک تجاری ایران و آلبانی در تیرانا برگزار شد

امیر عبداللهیان: برجام منطقه ای در کار نخواهد بود

پیشنهادهای حجت الاسلام پژمانفر به جشنواره جهانی فجر

فضاحت های زیادی در زندگی مدنی مدعیان حقوق بشر وجود دارد

آمریکا از برجام خارج شود برنامه وزارت دفاع در قبال آن به موقع انجام می شود

مهارت های دیدنی الکسیس سانچز

مراجع و علما از ویژگی های شیخ عبدالله محمدی می گویند

امیرعبداللهیان: برجام منطقه ای در کار نخواهد بود

طرحی جالب به بهانه درخشش محمد صلاح/عکس

کودکان بیشترین قربانیان «خشونت خانگی»

هر کاری برای توسعه خوزستان انجام می دهیم

بررسی تخصصی 6 موضوع در پانزدهمین همایش روسای کل دادگستری و دادستان های کشور

طرح گفتمان ملی در مهاباد اجرا می شود

سحر ولدبیگی با گریمی عجیب ! +عکس

روش ملت ایران با تهدید های آمریکا تغییر نمی کند/ به موقع جواب آمریکا و رژیم صهیونیستی را می دهیم

آموزش قرآن در مدارس با توجه به رکن انسان ساز آن فراگیر شود/ فرهنگ؛ زیربنای بدون جایگزین در توسعه

شهردار منطقه یک قم عنوان کرد: پیشرفت 90 درصدی احداث بلوار آیت الله حکیم

رفتار آمریکا و صهیونیست ها را رصد می کنیم

مدیر شبکه سه سیما تغییر کرد

تشکیل کانون سلامت محله در سراسر کشور؛ بزودی

ژست ها و مانورهای آمریکا در مسئله هسته ای تأثیری نخواهد داشت

افتتاحیه دومین همایش بین المللی گرد و غبار

استاندار قم: همه در مدیریت مصرف آب مشارکت کنند

علی اصغر پورمحمدی قائم مقام معاون رییس سازمان در امور سیما شد

تجدید میثاق دانشجویان دانشگاهای افسری آجا‎ با آرمان های حضرت امام خمینی(س)

راز امامزاد ه ای جعلی برملا شد+ عکس

شوخی عجیب خانم مجری در جشن تولد همکارش+عکس

پرداخت بیمه در خوزستان کمتر از برخی استان ها است

118 محله حاشیه نشین کشور جزو مناطق آسیب پذیر هستند

خروجی اتاق فکر استکبار ما را مکلف می کند در جهت اجرای سیاست های رهبری یکپارچه عمل کنیم

استاندار قم: همه در مدیریت مصرف آب مشارکت کنند

ژست ها و مانورهای آمریکا در مسئله هسته ای تأثیری نخواهد داشت

نماینده کانون کارگردانان در شورای صنفی نمایش مشخص شد

لاریجانی در پاسخ به تهدیدهای ترامپ: به موقع پاسخ رفتارهای تان را می دهیم

برگزاری سالگرد ارتحال مرحوم حاج شیخ عبدالله محمدی، نماینده امام و رهبری در استان ایلام

جدال لفظی نماینده شیراز و مشهد بر سر گشت ارشاد

از برجام خارج نمی شویم ولی خواستار توافقی جامع تر درباره ایران هستیم

حمایت روزنامه دولت از متهم فراری + عکس

واکنش ونگر به احتمال حضور لوییس انریکه

هر کاری بتوانیم برای توسعه خوزستان انجام می دهیم

توجه آموزش و پرورش به رکن انسان ساز و جامعه ساز قرآن/ یادی از «سیدمحمدحسین طباطبایی»

«تحقیر شدن» عامل اصلی خشم مردم است

قاضی پور: دولت امسال بدهی 50 هزار میلیارد تومان خود به تأمین اجتماعی را می پردازد

دولت امسال بدهی 50 هزار میلیارد تومان خود به تأمین اجتماعی را می پردازد

دوره مشاوره قبل از ازدواج در کشور اجباری شود؟

علی فروغی مدیر شبکه سه شد

قانون اسقاط خودرو در مناطق آزاد لغو شد

هیچ سازمانی درمورد مومیایی کشف شده پاسخگو نیست

هر کاری بتوانیم برای توسعه استان خوزستان انجام می دهیم

تلاش فراتر از وظیفه؛ مصداق کار جهادی /دستگاه قضایی در خط مقدم مقابله با قاچاق کالا

پرداخت بیمه در خوزستان کمتر از برخی استان ها است

استخدام کارگر در یک شرکت معتبر در مشهد

آمریکا در طول تاریخ به تعهدات بین المللی پایبند نبوده است

استخدام حسابدار آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس الکترونیک ،مهندس برق و قدرت در تهران

اهمیت فرهنگ سازی برای اهدای عضو / انتقاد از متولی نداشتن امر "پیوند" در کشور

درخواست شورا برای شفاف سازی درباره مومیایی کشف شده

همه پیام رسان ها باید مجوز بگیرند

اما و اگرهای خسرو معتضد درباره جسد منتسب به رضا شاه

وزیر ارتباطات به اردبیل سفر می کند

فیلم/ رهبر انقلاب: اگر حوزه علمیه سراغ فلسفه نرود نااهلان متصدی آن می شوند

تلفن مرحوم هاشمی رفسنجانی شنود می شد؟/جای دولتمرد ناتوان در سطل آشغال است!/چرا اقبال حجاب در ترکیه بیشتر از ایران است؟/بعضی اعضاءشورا برای تلگرام بیش از تهران کار می کنند

قانون اسقاط خودرو در مناطق آزاد لغو شد

تدابیر کمیسیون انتخابات عراق برای ثبت رای آوارگان

رجایی: آیت الله هاشمی هم شنود می شد /او یک بار حرفم را پشت تلفن قطع کرد و گفت اینجا جای این حرف ها نیست

پاک کردن شوره های مکرون توسط ترامپ ! + عکس

شهید بهشتی: اگر کسی زمامداری را برای این می خواهد که زندگیِ تجملاتی داشته باشد، برود دنبال کاری دیگر!

نتیجه حذف معنویت از زندگی بشر، ظلم و جنایت است

اصلی ترین مسئله شهر تهران چیست؟

دادستان کل کشور خبر داد بررسی تخصصی 6 موضوع در همایش روسای کل دادگستری و دادستان های سراسر کشور

معرفی برترین های مسابقات بین المللی قرآن کریم

قانون اسقاط خودرو در مناطق آزاد لغو شد

در حاشیه حوزه/ ماجرای کتک خوردن کاشف الغطاء از همسرش

آیت الله بوشهری: قاضی نورالله شوشتری احیا کننده تشیع در هندوستان بود

118 محله حاشیه نشین کشور جزو مناطق آسیب پذیر هستند

علامه شوشتری با شب زنده داری به درجه فقاهت رسید/ رمز موفقیت طلاب پشتکار و توسط به ائمه اطهار(ع) است

نقش صحابه حضرت علی(ع) در گرایش اهوازی ها به تشیع

جشنواره ملی مهدویت با هدایت های علما و حوزه برگزار می شود

رهبر انقلاب: دعوت جوانان به علوم عقلی بسیار مهم است + فیلم

به موقع پاسخ آمریکا را می دهیم

کتاب جدید خاطرات آیت الله هاشمی منتشر شد

ایجاد انحصار برای صداوسیما در حوزه ی صوت و تصویر، عقب نشینی دولت و دستگاه های حاکمیتی است

رباتی که خود را تعمیر می کند

میز خدمت برای پاسخگویی به جامعه ایثارگران راه اندازی می شود

لزوم تسریع فعالیت کمیته های پنج گانه همکاریهای مشترک ایران و افغانستان

جامعه ای که به کار دربستی عادت کرده با شفافیت کنار نمی آید

امام خمینی(س): آقای کارتر از روز اول هی با فریاد و با صدا می خواست تحمیل کند

امامزاده ای که تخریب شد

مسئولان در راستای رضایت مندی مردم تلاش کنند

فرمانده ناجا با خانواده شهید زارع در یزد دیدار کرد

حق گویی ویژگی بارز نویسندگان کهگیلویه و بویراحمد است

جلوگیری از ورود گرد و غبار امکان پذیر است

واکنش لاریجانی به تهدیدهای ترامپ

مانورهای دیپلماتیک امریکا تأثیری در اراده ایران ندارد

بیانیه سی وپنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم قرائت شد

تا زمانی که راه حل بهتری وجود ندارد، نباید برجام را ترک کنیم

تعقیب و گریز نافرجام سگ و گربه + فیلم

آیت الله موسوی جزایری: کتاب مجالس المؤمنین قاضی نورالله شوشتری دائره المعارف شیعیان است

آیت الله حسینی بوشهری: جامعه ما باید مفاخر خود را بهتر بشناسد

وعده های اقتصادی روحانی برای سال 97

وعده های اقتصادی روحانی برای سال 97