مطالب مرتبط:
وعده های اقتصادی روحانی برای سال 97
تعهد اقتصادی روحانی برای سال 97
از «رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه امسال به روایت بانک مرکزی» تا «پیش بینی ولی الله سیف از تورم در سال آینده»
فارس گزارش می دهد 7 تحول مهم اقتصادی جهان در سال 96/جهان به کدام سو می رود؟
بازخوانی نام گذاری سال ها/ آینده ایران به عملکرد اقتصادی ما چشم دوخته است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 17:022018-03-19سياسي

وعده های اقتصادی روحانی برای سال 97


در آخرین جلسه هیات دولت در سال 96، حسن روحانی رییس جمهوری گزارشی از موفقیت ها داد و دستاوردهای دولت در سال جاری را تشریح کرد.

- رییس جمهور گفت: در سال 97 در زمینه محیط زیست گام های خوبی برداشته خواهد شد و در این راستا نوسازی حمل و نقل بین شهری و درون شهری را آغاز خواهیم کرد و در سال آینده در بازسازی بافت های فرسوده و نوسازی ناوگان حمل و نقل، شاهد رکوردزنی خواهیم بود.

او همچنین با اشاره به استیضاح سه وزیر کابینه در آخرین روزهای سال 96 از سوی مجلس، از رای اعتماد قاطع مجلس شورای اسلامی به وزیران کابینه دوازدهم و همچنین اعتماد مجدد به سه وزیر در جلسه استیضاح تشکر کرد و گفت: استیضاح، حق مجلس شورای اسلامی است و بسیار زیبنده بود که در این روزهای پایانی سال، نمایندگان مجددا اعتمادشان را به این سه وزیر ابراز کردند و از رییس و همه نمایندگان محترم مجلس تشکر می کنم و سه قوه در کنار یکدیگر می توانند امور را به پیش ببرند و ان شاء الله این راه را ادامه می دهیم.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به اعتراضات صورت گرفته در دی ماه سال جاری، با بیان اینکه مردم به خوبی دیواری بین اعتراض و اغتشاش به وجود آوردند، گفت: در این حوادث دولت هم سریع تر از گذشته اعتراض مردم را به رسمیت شناخت، اما در عین حال تخریب اموال عمومی، بی نظمی و بی قانونی، برای دولت قابل قبول نیست و مردم نیز این فاصله را در عمل و راهپیمایی های میلیونی خود نشان دادند.

رییس جمهور در ادامه گفت: انتقاد و اعتراض را همه باید قبول کنیم و باید اشکالات گفته و رفع شود، اما همه باید به قانون احترام گذاشته و نظم عمومی را رعایت کنند.

روحانی تاکید کرد: سخنان مردم فرکانس و مخاطب خاصی که صرفا به سمت قوه مجریه باشد، ندارد و با پارازیت نمی توان سخنان مردم را نشنیده گرفت.

همه باید گوش شنوایی در مقابل مطالبات و انتقادات داشته باشند و امروز دیگر زمان پارازیت نیست و باید همه فرکانس و صدای مردم را شنید.

مردم اشکالات، انتقادات و پیشنهادهایی دارند و همه باید به آن توجه و عمل کنند و با عمل به آن می توان همبستگی ملی را حفظ و تقویت کرد.

رییس جمهوری همچنین گفت: همانطور که انتقاد را به رسمیت می شناسیم و باید بشناسیم، اعتراض را به رسمیت شناختیم و باید بشناسیم، خواهش می کنم شادی مردم را هم به رسمیت بشناسید.

این قدر سختگیری نکنیم و بگذاریم مردم خوشحال، شاد و بانشاط باشند و در زندگی سیاسی و اجتماعی همدیگر را یاری کنند و ما هم آنها را یاری کنیم و بتوانیم کشوری داشته باشیم مثل فرهنگ غنی و دین عزیزمان همیشه سرافراز و بتوانیم همواره خادم مردم و ملت خودمان، ملت های منطقه و همه انسان ها در جهان باشیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرآنلاین روحانی افزود: ما تظاهرات و اعتراض را قبول داریم، اما نباید خانواده‎ها بترسند و کار و بازار تعطیل شود.

ما باید شنوای مردم باشیم.

افزایش آمار شاغلان بخش اول سخنان روحانی در آخرین جلسه هیات دولت به موفقیت ها و دستاوردهای سال 1396 اختصاص داشت.

رییس جمهوری با بیان اینکه، در طول سال جاری ملت ایران پیشرفت ها و گام های بسیار مهمی برداشتند، گفت: آنچه مردم در انتخابات اردیبهشت ماه از ما می خواستند مساله اشتغال و مهار بیکاری بود و براساس اقداماتی که انجام شده است، آمار شاغلان در پاییز امسال از 22 میلیون و 300 هزار نفر به حدود 23 میلیون و 300 هزار نفر افزایش یافته است و این به آن معناست که در پاییز 96 نسبت به پاییز 95 حدود 960 هزار شغل ایجاد شده است و این نشان می دهد که در مسیر اشتغال زایی تلاش های خوبی انجام شده، اما باید همچنان بر تلاش ها و اقدامات خود بیفزاییم.

سرمایه گذاری ثابت مثبت شد روحانی در ادامه گفت: در سال 96 رقم تورم برای دومین بار تک رقمی شد و این از وعده هایی بود که در روزهای آغازین دولت یازدهم به مردم داده بودیم.

همچنین میزان سرمایه گذاری که در سال های گذشته منفی بوده است در سال 96 سرمایه گذاری ثابت مثبت شد و این به معنای تحرک در زمینه اقتصادی است و در مجموع رشد اقتصادی در 4 سال گذشته به طور متوسط 8/ 4 درصد بوده است.

این در حالی است که رشد اقتصادی دنیا حدود 5/ 2درصد بود و این نیز نشان می دهد که کشور در مسیر توسعه و رشد در حال حرکت است.

رییس جمهور افزود: در 8 سال قبل از دولت یازدهم، رشد اقتصادی به طور متوسط 3/ 2 بوده و این رقم در 4 سال گذشته به 8/ 4درصد تبدیل شده است و امسال نیز پیش بینی می شود، بالاتر از 5/ 4 باشد.

روحانی با بیان اینکه در مجموع شاهد حرکت مثبتی در همه بخش های کشور هستیم، گفت: در بخش های مختلف رکوردهای خوبی به دست آورده ایم، به نحوی که در حوزه آبیاری تحت فشار و سامانه های نوین آبیاری در سال جاری بیش از سال های قبل، شاهد رشد و توسعه هستیم و در زمینه محصولات کشاورزی از رقم 97 میلیون تن به 127 میلیون تن رسیده ایم و شاهد رشد 26 درصدی در تولید محصولات کشاورزی طی 4 سال گذشته هستیم.

رییس جمهور افزود: امروز در بسیاری از زمینه ها به خودکفایی رسیده یا در مسیر خودکفایی هستیم.

در تولید گندم، دانه های روغنی و سایر محصولات تحولات مثبتی ایجاد شده است.

رفع نیاز به خرید گاز از خارج روحانی افزود: در سال جاری، 6 فاز پارس جنوبی افتتاح شد که کار بسیار بزرگی محسوب می شود، پارس جنوبی یک منطقه گازی است که بین ایران و همسایه جنوبی مشترک است و برای اولین بار در سال جاری میزان برداشت ایران نسبت به همسایه خود حتی پیشی هم گرفت و در تولید گاز در پارس جنوبی از 285 میلیون متر به 555 میلیون متر مکعب رسیدیم که حدود 2 برابر افزایش داشته است و از این رو نیاز به خرید گاز از خارج نداشتیم.

رییس جمهور گفت: در سال 96 در بخش پتروشیمی 5 فاز افتتاح شد و در سال آینده نیز بهره برداری از 5 مجتمع دیگر پتروشیمی آغاز می شود.

کاهش صادرات در پتروشیمی و مواد معدنی روحانی با بیان اینکه روند حرکت کشور به سمت رونق اقتصادی پیش می رود، گرچه امسال صادرات نسبت به پارسال حدود 5 درصد رشد ارزشی دارد؛ اما واردات مقداری بیشتر شده است و نسبت صادرات و واردات تا حدودی متفاوت است.

البته این نگران کننده نیست؛ چراکه کاهش صادرات در بخش هایی مانند پتروشیمی و مواد معدنی داشتیم که عمدتا این محصولات در مسیر رونق تولیدات داخلی و جلوگیری از خام فروشی مصرف شده است؛ گرچه با این اقدام به نظر می رسد صادرات کاهش یافته، اما اقدام مثبتی محسوب می شود.

رییس جمهوری افزود: در طول سال جاری واردات کالای سرمایه ای 27 درصد، افزایش داشته است و مجموع کالاهای واسطه ای و سرمایه ای 82 درصد بوده است؛ اما این موضوع نگران کننده نیست؛ چراکه کالاهای وارد شده در مسیر، تولید داخلی، مصرف شده است و مجموعه صادرات و واردات کشور، رضایت بخش محسوب می شود، چراکه ترکیب واردات به گونه ای است که نگران کننده نیست.

رکوردتاریخی در بخش راه آهن روحانی با بیان اینکه در سال 96 در حوزه حمل و نقل شرایط بهتری را تجربه کردیم، گفت: امسال راه آهن استان همدان افتتاح شد و در روزهای آخر سال راه آهن کرمانشاه هم افتتاح خواهد شد و در سال آینده نیز راه آهن ارومیه، رشت و تبریز نیز افتتاح و به خط آهن سراسری متصل خواهد شد؛ ضمن اینکه در جریان سفر به جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری مشترک برای خط آهن رشت به آستارا به امضا خواهد رسید و در مجموع در سال جاری در بخش راه آهن شاهد رکوردی در تاریخ کشور هستیم؛ به نحوی که 516 کیلومتر خط آهن جدید و 700 کیلومتر خطوط ریلی مکمل کشیده شده است.

خودکفایی در بنزین رییس جمهور گفت: در سال جاری فاز اول بندر چابهار و شهید رجایی بندرعباس افتتاح شد و فاز دوم و سوم آن نیز به افتتاح خواهد رسید.

در تولید بنزین نیز به سمت خودکفایی حرکت کردیم و فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد و اوایل سال آینده نیز فاز دوم و تا پایان سال نیز فاز سوم به افتتاح خواهد رسید و پیش بینی می شود با تولید 36 میلیون لیتر بنزین می توانیم حتی صادرکننده بنزین باشیم.

رشد مثبت بخش مسکن روحانی با بیان اینکه در سال های گذشته در برخی از حوزه ها مشکلاتی وجود داشت و در سال 96 در مسیر رفع آن مشکلات قرار گرفتیم، اظهار کرد: در بخش مسکن شاهد رشد منفی بودیم، ولی در سال 96 رشد آن مثبت شد و در سه، چهار ماه آخر سال فروش مسکن در تهران 19 درصد نسبت به گذشته رشد داشته است و نشان می دهد که رشد رونق بخش مسکن آغاز شده است و در سال آینده در بافت های فرسوده اقدامات جدیدی آغاز خواهد شد.

روحانی اظهار کرد: کشورمان در مقایسه با رشد و توسعه سایر کشورها و حتی کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور از شرایط مناسبی برخوردار است.

رییس جمهور گفت: از لحاظ عدالت اجتماعی نیز اقدامات خوبی در 4 سال گذشته انجام شده و در این مدت همواره حقوق کارمندان از تورم بیشتر بوده است و همان طور که رهبر معظم انقلاب نیز تاکید دارند، باید گام های جدی تری برداشته شود تا به نقطه مطلوب برسیم.

ادامه تعامل سازنده با جهان رییس جمهور در ادامه به دستاوردهای سال 96 در حوزه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: بدخواهان کشورمان در سال گذشته بر این باور بودند که ما به تعهدات خودمان در برجام عمل نکرده ایم؛ اما آژانس بین المللی انرژی اتمی این موضوع را رد کرد و گفت ایران به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرده است.

روحانی افزود: همچنین زمانی که خواستند پرونده ایران را با ادعای عدم رعایت حقوق مردم ایران به شورای امنیت ببرند، هیچ کس با آنها همراهی نکرد.

همین شرایط را درخصوص ادعای آنها درباره یمن و اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی نیز شاهد بودیم.

رییس جمهور گفت: در طول سال جاری شاهد به زانو در آمدن گروه تروریستی داعش هستیم و این دستاورد بزرگی برای همه بشریت محسوب می شود.

روحانی با تاکید بر اینکه تلاش برای تقویت ثبات و امنیت منطقه را به عنوان هدف اصلی ادامه خواهیم داد، گفت: امیدوارم در سال آینده شاهد اقدامات خوبی در زمینه ثبات و امنیت باشیم و اصل تعامل سازنده با جهان را بدون توجه به خواسته آمریکا و تمامی بدخواهان ملت ایران و یکی دو کشور کوچک منطقه با قوت ادامه خواهیم داد و از منافع ملی در هیچ شرایطی عدول نخواهیم کرد و همواره حافظ امنیت و مصالح ملی خواهیم بود و مطمئن هستیم مردم نیز خادمان خود را یاری خواهند کرد.

رییس جمهور در ادامه با قدردانی از حمایت ها و هدایت های رهبر معظم انقلاب اظهار کرد: مقام معظم رهبری همواره حمایت ها و هدایت های راهگشایی برای ما داشتند و همچنان نیازمند هدایت های ایشان هستیم.


کلید واژه ها: رییس جمهور - مردم - مجلس شورای اسلامی - رییس جمهوری - اعتراض - انتقاد - استیضاح - جمهوری - روحانی - مجلس - وزیر - حمل و نقل - دولت - پارازیت - جلسه هیات دولت - روزهای پایانی - کابینه - اسلامی - نوسازی - شورای - قانون - رای اعتماد - حسن روحانی - راهپیمایی - هیات دولت - محیط زیست - اعتراضات - اقتصادی - همبستگی - بازسازی

آخرین اخبار سرویس:
فرمانده نهاجا از اردوگاه کویر دانشگاه شهید ستاری بازدید کرد

همایش زکات شکوه عبادت سرچشمه ی برکت

ماجرای انتقاد ارژنگ امیر فضلی از کم فروشی به مردم در خندوانه

کلنگ زنی بیمارستان 64 تختخوابی ارتش در جاسک

بازدید وزیر بهداشت از بیمارستان برکت شهید ستاری قرچک

استخدام سازمان بنادر و دریانوردی (اطلاعیه جدید)

استخدام بازاریاب دارویی بهداشتی با مزایا در شرکت کترا پارس روش

آیا اصلاح طلبان بیشتر ردصلاحیت می شوند؟

نیروی انتظامی از ظرفیت خوبی برای برقراری امنیت برخوردار است

رسانه های مکتوب باید به دنبال تغییر نگرش باشند

گفت وگو با دانشمندی که هدف ترور است + فیلم

طی پیامی نوبخت درگذشت پدر سید وحید حقانیان را تسلیت گفت

بازدید فرمانده نهاجا از اردوگاه کویر دانشگاه شهید ستاری

اعضای هیئت مدیره مجمع خیرین سلامت کشور انتخاب شدند

یادواره 10 شهید نیروی هوایی ارتش در خراسان جنوبی

نمره وزیر دهه شصتی تا اینجا چند است؟

افزایش امنیت اینستاگرام در آپدیت جدید

ساخت 200 مرکز بهداشتی در کشور/ ایجاد 4 مرکز درمان سرطان

برپایی همایش تکریم از امام زادگان در آستانه اشرفیه

کار را به اهلش بسپارید...

ماهیت «رازیت» چه بود

حمید عسکری و پسرش در کنار برادر و برادرزاده اش /عکس

قابلیت جدیدی به "اسپاتیفای" افزوده شد

واعظی: سفر ولایتی به مسکو، تصمیم دولت بود

واکنش واعظی به درخواست برخی اصلاح طلبان برای استعفای روحانی

نیروی انتظامی از ظرفیت خوبی برای برقراری امنیت برخوردار است

خارج گردی های تابستانه نادر سلیمانی +عکس

آغاز اجرای طرح های عمرانی و خدماتی در دو روستای محروم قلعه گنج

خشونت و درگیری فیزیکی در حوزه انضباط شهری خط قرمز ماست

3 هزار نفر از منافقان در عملیات مرصاد اسیر شدند/ امروز منافقان همراه آمریکایی ها هستند

دلیل وجود این همه امامزاده در ایران چیست ؟

ترامپ: رسانه های خبری جعلی بدون هیچ سندی داستان می سازند

کاروان «زیر سایه خورشید» به دماوند رسید

ستاداجرایی فرمان امام 42هزارمیلیاردتومان صرف اشتغال کرده است

سردار فضلی:سپاه و بسیج مکمل یکدیگر هستند

راه اندازی کانون های امام رضا(ع) در شهرهای مختلف کشور

طی سال گذشته92 هزار گردشگر خارجی، مهمان حرم حضرت معصومه(س) شدند

واکنش متکی و «ح.ص» به گزارش تخلفات «ثامن الحجج»

ستاداجرایی فرمان امام 42هزارمیلیاردتومان صرف اشتغال کرده است

حتی یک کارتن خواب سامان دهی نشده در مشهد نداریم

ملایمت با خلق

برگزاری همایش قرآنی «امام صادق (ع) و مقابله با تفسیر به رأی قرآن» 

بازدید رییس سازمان میراث فرهنگی از قلعه فلک الافلاک

فرهنگ و سیره رضوی می تواند بهترین الگو برای امت اسلامی باشد

ضرب‎وشتم دانشجوی معترض از سوی محافظ «ماکرون»!

بقاع متبرکه تاثیرگذارترین مکان ها برای برنامه های فرهنگی است

باید از ظرفیت بقاع متبرکه نهایت استفاده را ببریم

استخدام حسابدار در یک مجموعه معتبر در تهران

57 شرکت حمل و نقل کالا در اثر تخلفات گسترده تعطیل شدند

مسؤول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان قم عنوان کرد راه اندازی کانون های امام رضا(ع) در شهرهای مختلف کشور

حیات دوباره یک جوان محکوم به اعدام با وساطت امام جمعه دلوار

ناگفته هایی از تغییر در کتب دینی / جایگاه ولایت فقیه را تضعیف کرده بودند/ خاطره ای شنیدنی از مقام معظم رهبری

مکتب غنی الهی، بر ارتش شریف ایران حاکم است

شیعیان در زیارت موضع سیاسی خود را مشخص می کنند

توصیه مهم رهبر انقلاب به مردم که شنیده نشد + فیلم

امامزادگان موجب تقویت هویت دینی و ملی شده اند

واعظی: سفر ولایتی به مسکو تصمیم دولت بود

بقاع متبرکه مکان های توسل و انس هستند

12 مورد دیوارکشی غیرمجاز در اراضی کشاورزی فردیس تخریب شد

اهداف تعیین شده وضعیت فوق العاده دوساله در ترکیه محقق شد

میراث علمی ملت ها را از یکدیگر متمایز کرده است

بازرسی آژانس از نوامیس علمی کشور را متوقف کنید

سه کشته و مجروح در تصادف پراید با خاور دردولت آباد+تصاویر

پرداخت 570 هزار نسخه بیماران سرطانی و بیمه تکمیلی محرومان

راه اندازی جدیدترین راکت آونگارد هیپرسیونیکی روسی

جلال میرزایی: هیات رییسه فراکسیون امید دوشنبه با رییس جمهور دیدار می کنند / ترمیم کابینه از محورهای دیدار با روحانی است

حکم بالا بردن مناره مساجد / تعویض وسائل کهنه در مساجد و استفاده از دو مهر برای نماز چه حکمی دارد ؟

بهترین خیرات برای اموات ازنگاه قرآن چیست؟

ایران از نظر سیاسی در مجامع بین المللی حرف اول را می زند

بعید می دانم شورای عالی امنیت ملی به آژانس مجوز بازدید از دانشگاه ها را داده باشد

فیلم/ رییس سابق سازمان انرژی اتمی: برجام رابه غلط داخل دبیرستان ها آموزش ندهند!

آیت الله سعیدی: شیعیان در زیارت موضع سیاسی خود را مشخص می کنند

رونمایی از گواهی ثبت کتاب "جامع التواریخ"

کهگیلویه از مسائل قومیتی ضررهای زیادی کرده/ اعتقادی به عزل و نصب مدیران ندارم/ جریان های سیاسی در انتخاب مدیران دخالتی ندارند

اعلام محورهای کارگروه "چرخه نوآوری الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت"

دبیر کل حزب بیداری اسلامی انتخاب شد

عاقبت به خیری با اطاعت از ولی فقیه حاصل می شود/سپاه و بسیج مکمل یکدیگر هستند

خانواده های شین آبادی به پزشکان ایرانی اعتماد کنند/ساخت بیمارستان 540 تختخوابی در منطقه 15

امام صادق(ع) درباره تهمت زدن به علقمه چه گفتند؟

سردار فضلی: عاقبت به خیری با اطاعت از ولی فقیه حاصل می شود/سپاه و بسیج مکمل یکدیگر هستند

وزیر بهداشت مطرح کرد خانواده های شین آبادی به پزشکان ایرانی اعتماد کنند/ساخت بیمارستان 540 تختخوابی در منطقه 15

توضیح رییس دفتر رییس جمهور در مورد سفر ولایتی به روسیه

بازدید فرمانده نهاجا از اردوگاه کویر دانشگاه شهید ستاری

909 نفر زائر شیعه و سنی استان بوشهر به سرزمین وحی اعزام می شوند/ قدمت 100 ساله فرودگاه بوشهر

انتخابات نظام مهندسی ساختمان 12 مهرماه جاری برگزار می شود

دبیر کل حزب بیداری اسلامی انتخاب شد

خواننده معروف و نامزد ایرانی اش در عروسی 5 میلیون دلاری + عکس

کمانداران ایران در بخش انفرادی مسابقات جهانی آلمان حذف شدند

شعله های سوزان علفزارهای سلماس را به خاکسترتبدیل کرد

تصمیمی که تحمیل شد

همایش تکریم و بزرگداشت امامزادگان در سمنان برگزار شد

بازیگری منفی رژیم صهیونیستی تاثیری بر همکاری ایران و روسیه ندارد

برای آقای کریمی قدوسی پرهیز از اتهامات و اظهارات نادرست را آرزومندم

انتخابات نظام مهندسی ساختمان 12 مهرماه جاری برگزار می شود

امام جمعه اردبیل مطرح کرد صیانت از تاریخ وظیفه راهبردی نسل جوان/ روز اردبیل متعلق به کل کشور است

صیانت از تاریخ وظیفه راهبردی نسل جوان/ روز اردبیل متعلق به کل کشور است

ششم ذی القعده روز بزرگداشت حضرت احمدابن موسی الکاظم (ع)

نباید جامعه را ناامید کرد

سندی از قدیمی ترین ضریح حرم امام رضا(ع)

روحیه ایثار و شهادت در جامعه حفظ شود

وعده های اقتصادی روحانی برای سال 97

وعده های اقتصادی روحانی برای سال 97