مطالب مرتبط:
افزایش قیمت خودروهای وارداتی در سال آینده کلید خورد
در گفت و گو با فارس مطرح شد بیمه نامه شخص ثالث در سال 97 افزایش قیمت ندارد/ حفظ تخفیف بالای بیمه نامه های قبل
بیمه نامه شخص ثالث در سال 97 افزایش قیمت ندارد
بیمه نامه شخص ثالث در سال 97 افزایش قیمت ندارد
بیمه نامه شخص ثالث در سال 97 افزایش قیمت ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 17:022018-03-19اقتصادي

سال افزایش قیمت ها و حاشیه ها برای صنعت خودرو


سال 1396 برای صنعت خودرو سالی پرحاشیه ای بود.

- از افزایش سریع قیمت ها گرفته تا رشد تعرفه ها و از آن پرحاشیه تر اعلام جلوگیری از ثبت وارادات خودروی خارجی در ماه های آخر سال.

در این گزارش تلاش داریم وضعیت اقتصاد خوردوی ایرانی در سال آتی را پیش بینی کنیم.

برای تصویرسازی از بازار خودرو 97، کافی است نگاهی بیندازیم به مجموعه اتفاقاتی که طی امسال به خصوص سه ماه پایانی در صنعت و بازار خودرو کشور رخ داد.

از زیر و رو شدن قوانین و پروسه واردات خودرو گرفته تا صعود نرخ ارز و همچنین نزدیک شدن قراردادهای جدید خودرویی به مرحله اجرا، همه و همه خبر از سالی گران و البته توام با تنوع محصول در بازار خودرو ایران می دهند.

اگر بخواهیم تصویری شفاف از بازار خودرو در سال آینده ارائه بدهیم، بهتر است آن را از سه منظر مختلف شامل تغییرات قیمتی ، حذف و اضافه خودروها و اجرایی شدن قراردادهای جدید خودروسازان بررسی کنیم، چه آنکه این سه مولفه بیشترین اثرگذاری را در سال 97 بر بازار خواهند داشت.

در حالت کلی، افزایش قیمت خودروها، تغییر هرچند اندک سبد محصول خودروسازان و ورود محصولات جدید و تداوم نسبی حواشی خودروهای وارداتی، از جمله اتفاقات محتمل بازار خودرو در سال آینده به شمار می روند.

صعود قیمت خودروها تردیدی وجود ندارد که بازار خودرو در سال آینده روزهای گرانی را تجربه خواهد کرد و این اتفاق به دلایل مختلف محتمل است.

افزایش قیمت پیش بینی شده سال 97 هرچند بیشتر در مورد خودروهای داخلی مطرح می شود، با این حال وارداتی ها نیز در صورتی که حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر بازگشت تعرفه واردات خودرو به حالت قبل، اجرایی نشود، مستعد گرانی هستند.

نگاهی به اتفاقات رخ داده طی سال 96، این پیش بینی قریب به صحت را مطرح می کند که خودروهای داخلی با افزایش قیمتی احتمالا بیش از چند سال گذشته مواجه خواهند شد.

در این بین، نوسان ارزی و بالا رفتن قیمت ارز در کنار حذف ارز مبادله ای برای قطعه سازان، هزینه تولید را هم در قطعه سازی و هم در خودروسازی بالا برده است.

آن طور که فعالان صنعت قطعه عنوان می کنند، هزینه تولید آنها طی سال جاری و ناشی از عوامل مختلف به خصوص صعود نرخ ارز، بین 30 تا 35 درصد افزایش یافته و بنابراین خودروسازان باید قیمت قطعات را متناسب با این تغییرات، بالا ببرند.

هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان به این خواسته قطعه سازها طی سال جاری تن ندادند، با این حال طی سال 97 چاره ای جز افزایش قیمت پیش روی آنها نیست.

اتفاقا همین هفته گذشته مدیران خودروسازی موافقت نسبی خود را با افزایش قیمت قطعات (البته نه در حد 30 تا 35 درصد) اعلام کردند و معنای این ماجرا، بالا رفتن قیمت خودرو در سال آینده است.

در مجموع افزایش نرخ ارز از یکسو و حذف ارز مبادله ای قطعه سازان از سوی دیگر، دو عامل تحریک شده ارزی به شمار می روند که خودروسازان و قطعه سازان از همین حالا نسبت به اثرات افزایشی آنها بر قیمت تمام شده محصولات (طی سال 97) تاکید و به صراحت اعلام می کنند خودرو گران خواهد شد.

طی چند ماه گذشته، نرخ ارز در بازار آزاد روندی صعودی داشته و در بودجه 97،نیز نرخ رسمی ارز افزایش داشته است.

درست است که خودروسازان داخلی همواره از ساخت داخل بالای محصولات خود می گویند، با این حال هنوز هم صنعت خودرو کشور به قطعات خارجی وابسته بوده و ارزبر است.

نگاهی به آمار واردات قطعه به کشور گویای این واقعیت تلخ است که خودروسازی ایران حتی در قدیمی ترین محصولات خود نیز محتاج قطعات خارجی است و گذشته از آن، برخی قطعه سازان نیز با وجود توان تولید، روی به واردات آورده اند.

حال با توجه به صعود نرخ ارز، هزینه تولید خودروسازان از ناحیه واردات قطعه بالا رفته و این موضوع روی قیمت تمام شده خودروها اثر افزایشی داشته است.

از آن سو اما ارز مبادله ای قطعه سازان برای واردات مواد اولیه نیز حذف و آنها مجبورند با ارز آزاد اقدام به تامین مواد موردنیاز خود کنند.

با توجه به این موضوع، هزینه تولید قطعه سازان از این ناحیه نیز بالا رفته و این موضوع کم و بیش در آنالیز قیمتی قطعات و در نتیجه قیمت تمام شده خودروها تاثیری صعودی گذاشته است.

جدا از عوامل ارزی، مساله دیگری که می تواند هزینه تولید قطعه سازان را افزایش دهد، بالا رفتن احتمالی تعرفه واردات قطعه است.

آن طور که خبر می رسد، در راستای حمایت از تولید داخل و افزایش اشتغال و همچنین بهبود داخلی سازی (به خصوص در خودروهای جدید)، پیشنهادی از سوی قطعه سازان مبنی بر افزایش تعرفه واردات قطعه، تهیه شده و قرار است در اختیار دولت قرار گیرد.

طبق این پیشنهاد، تعرفه واردات قطعات برای خودروهای تا 30 درصد ساخت داخل، معادل تعرفه واردات همان خودرو خواهد بود و برای خودروهای با ساخت داخل 30 تا 50 درصد نیز نصف تعرفه واردات خودرو کامل (حدود 40 درصد) درنظر گرفته شده است.

همچنین خودروهای با ساخت داخل 50 تا 80 درصد نیز تعرفه ای 32 درصدی برای واردات قطعات آنها لحاظ شده است.

در نهایت خودروهایی که ساخت داخل بالای 80 درصد دارند نیز 20 درصد تعرفه بابت واردات قطعات آنها درنظر گرفته شده و برای واردات قطعات به صورت مجزا نیز تعرفه ای 32 درصدی پیشنهاد شده است.

در صورتی که این تعرفه ها به تصویب رسیده و اجرایی شوند، اثری افزایشی بر هزینه تولید قطعات و به تبع آن، قیمت تمام شده خودروها خواهند داشت.

ازآنجاکه بهره وری کشور ضعیف بوده و صرفه جویی در هزینه ها نیز چندان اتفاق نمی افتد، خودروسازان و البته قطعه سازان داخلی در بیشتر موارد، انعطاف قیمتی نداشته و تا جایی که می توانند، هزینه های اضافی را روی قیمت تمام شده محصولاتشان می کشند.

بنابراین تصور اینکه افزایش هزینه ها، در قیمت تمام شده خودروها بلااثر و یا حتی کم اثر باشد، باطل است و در نتیجه مشتریان باید خود را برای سالی گران در بازار خودرو آماده کنند.

هرچند افزایش قیت خودروهای داخلی با کسب مجوز از سوی شورای رقابت امکان پذیر است، با این حال اولا این شورا تنها خودروهای زیر 45 میلیون تومان را قیمت گذاری می کند و ثانیا طی چند سال گذشته همواره با افزایش قیمت خودروها (حداقل یک بار در سال) موافقت کرده است.

از افزایش قیمت در بازار خودروهای داخلی که بگذریم، بازار وارداتی ها نیز در سال 97 خالی از تغییرات قیمتی نخواهد بود.

در مورد این بازار، دو پیش بینی کلی وجود دارد؛ اول اینکه حکم دیوان عدالت اداری مبنی بازگشت تعرفه واردات خودرو به حالت قبل، به اجرا درمی آید و در نتیجه قیمت خودروهای وارداتی کاهش پیدا می کند و دوم اینکه حکم اجرا نمی شود و نه تنها قیمت ها پایین نمی آیند، بلکه گرانی و آشفتگی در این بازار، طی سال 97 نیز تداوم خواهد داشت.

امسال با توجه به تصمیماتی که دولت گرفت (از بسته شدن سایت ثبت سفارش در تیرماه گرفته تا ابلاغ ضوابط جدید واردات خودرو و این اواخر، حذف گری مارکت ها از بازار)، بازار خودروهای وارداتی دورانی پر از گرانی و آشفتگی را به چشم دید.

هرچند در ادامه دیوان عدالت اداری ضوابط جدید واردات خودرو را که بر افزایش تعرفه واردات تاکید داشت، لغو کرد، با این حال دولت این حکم را به اجرا درنیاورد.

حالا هم گفته می شود حکم موردنظر موقتی بوده و حکم اصلی حدود 5 ماه دیگر ابلاغ خواهد شد.

در صورتی که دیوان عدالت اداری در حکم قطعی خود نیز رای به بازگشت تعرفه ها به حالت قبل بدهد و دولت هم آن را اجرا کند، شاهد ریزش قیمت در بازار خودروهای وارداتی خواهیم بود.

این در حالی است که اگر حکم قطعی بر کاهش تعرفه تاکید نکند و یا دولت آن را به اجرا درنیاورد، طبعا کاهش قیمتی در بازار خودروهای وارداتی نخواهیم داشت.

از سوی دیگر اما تصمیم اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حذف گری مارکت ها (شرکت های متفرقه و غیررسمی واردکننده خودرو)، می تواند ضمن ایجاد انحصار در بازار، قیمت ها را نیز در سال 97 و ناشی از کمبود عرضه، بالا ببرد.

به هر حال شرکت های غیررسمی سهم قابل توجهی در واردات خودرو به کشور دارند و طبعا حذف آنها در صورتی که رسمی ها نتوانند کمبود عرضه ناشی از این حذف را جبران کنند، به افزایش قیمت منجر خواهد شد.

در مجموع خیلی دور از انتظار نیست که سال 97 را برای بازار خودروهای وارداتی نیز سالی گران پیش بینی کنیم، زیرا شواهد و قرائن نشان می دهند به احتمال فراوان نه کاهش تعرفه ای در کار است و نه افت قیمت ارز؛ بنابراین وقتی این دو عامل نزولی نباشند، امکان کاهش قیمت خودروهای وارداتی چندان وجود ندارد.

تنوع سبد محصول خودروسازان از بحث قیمت ها که عبور کنیم، اجرای قراردادهای جدید خودرویی نیز دیگر عامل اثرگذار بر بازار خودرو طی سال 97 به شمار می رود.

پس از توافق هسته ای و برجام، چند قرارداد و تفاهم نامه همکاری مشترک میان خودروسازان ایرانی و خارجی منعقد شد که تا به امروز تنها قرارداد ایران خودرو و پژو و همچنین کرمان موتور و هیوندایی وارد فاز اجرایی شده است.

این در شرایطی است که به احتمال فراوان، قرارداد رنو و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و همچنین قرارداد سایپا و سیتروئن و البته فولکس واگن و ماموت، طی سال 97 وارد فاز اجرایی خواهند شد.

در این بین، رنو و سازمان گسترش به دنبال نهایی کردن سایت تولیدی خود در کشور هستند و این در حالی است که سایپایی ها نیز قصد دارند مشارکتی جدید را با رنو از سر بگیرند.

هرچه هست، با توجه به حضور جدید رنو در خودروسازی ایران، از سال آینده شاهد حضور ورود محصولات به روزتر این شرکت به بازار خودرو کشور خواهیم بود.

بنابراین این موضوع می تواند سبب تنوع محصول در بازار خودرو ایران شود، به خصوص آنکه یکی از خودروهای موردنظر به نام کویید، از قیمتی نسبتا پایین برخوردار بوده و به احتمال فراوان جایگزین پراید خواهد شد.

البته حذف پراید در سال آینده بعید به نظر می رسد، با این حال بدون شک سیر نزولی تولید آن با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.

به جز رنو اما سیتروئن و فولکس واگن نیز به احتمال بسیار زیاد، عرضه محصولات تولیدی خود در ایران را طی سال 97 آغاز خواهند کرد.

در این بین، سیتروئن که با سایپا قرارداد بسته و 50 درصد از سایت کاشان این شرکت را نیز خریداری کرده، قصد دارد در اوایل تابستان سال آینده اولین محصول خود به نام C3 را عرضه کند.

به جز این خودرو، محصولات دیگری نیز در قرارداد سایپا و سیتروئن تعریف شده که البته عرضه آنها در سال آینده کمی بعید به نظر می رسد، با این حال مقدمات تولیدشان فراهم خواهد آمد.

همچنین فولکس واگن آلمان نیز که با یکی از خودروسازان بخش خصوصی به نام ماموت قرارداد بسته، در حال حاضر برخی محصولات خود را از طریق واردات به بازار کشور عرضه کرده است.

این در شرایطی است که دو طرف قصد دارند محصولات موردنظر را در ایران به تولید برسانند و در حال حاضر نیز مشغول احداث سایت تولیدی موردنظر برای تحقق هدف خود هستند.

گفته می شود تولید فولکس واگن در ایران، از نیمه دوم سال آینده کلید خواهد خورد و این موضوع می تواند سبد محصولات بخش خصوصی خودروسازی کشور را متنوع تر کند.

در کنار اینها البته پژو و ایران خودرو نیز محصول جدید خود به نام پژو 301 را طی سال آینده عرضه خواهند کرد تا دومین محصول پسابرجامی ناشی از قرارداد این دو شرکت، به سبد خودروهای کشور اضافه شود.


کلید واژه ها: خودرو - بازار خودرو - افزایش قیمت - افزایش - قیمت - خودروسازان - بازار - خودروهای داخلی - واردات - واردات خودرو - پیش بینی - وزارت صنعت، معدن و تجارت - صنعت - صنعت خودرو - تعرفه واردات خودرو - دیوان عدالت اداری - آینده - حاشیه - نرخ ارز - جدید - ارز مبادله ای - بینی - محصولات جدید - دیوان عدالت - تعرفه - تولید - هزینه - ایران - گرانی - قطعه سازی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیرو مسلط به آشپزی به صورت پاره وقت جهت یک مرکز روزانه

استخدام منشی خانم جهت امور اداری در مشهد

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر جهت شهر مشهد

استخدام فروشنده خانم یا آقا جهت کار در لوستر فروشی  کرج

استخدام انباردار جهت شرکتی در سیمین دشت کرج

استخدام کارشناس ارشد صنایع غذایی جهت مرکز دانشگاهی

استخدام آشپز مجرب با ذوق جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام منشی و فروشنده جهت کار در مشهد

استخدام آرایشگر ماهر آقا جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام همکار خانم جهت کار در سالن زیبایی در شهر مشهد

استخدام کارشاس تضمین کیفیت آشنا به IATF و ISO/TS در تهران

استخدام بازاریاب جهت شرکت صنایع غذایی تامی تک در کرج

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام کمک آشپز و کارگر ساده جهت آشپزخانه در شهر مشهد

احتمال افزایش مجدد قیمت آب معدنی و آشامیدنی!

کیهان: فساد موسسه ثامن الحجج بسیار بزرگتر از پرداخت پول به یکی دو سلبریتی است

قیمت برخی میوه های لوکس در تهران

از آبیاری با پساب تا خشکی یک تمدن در روزنامه ها

ریشه مشکلات صندوق های بازنشستگی کجاست؟

استخدام نیروی کارگزین در تله کابین شهر سبز رامسر

استخدام کارمند اداری خانم با روابط عمومی بالا در تهران

استخدام آشپز ماهر آقا جهت رستورانی در البرز

استخدام حسابدار بصورت نیمه وقت در یک تولیدی پوشاک

استخدام کارگر ماهر در کارگاه خدمات و برش mdf

استخدام دو نفر فروشنده خانم برای فروشگاه عاج در همدان

استخدام موتور سوار در پیک امید بخدا

مهلت 30 روزه گمرک برای ثبت و اظهار گوشی های تلفن همراه مسافری

صنایع ساختمانی در سراشیبی رکود

استخدام فروشنده خانم و آقا جهت لوستر فروشی در البرز

سازوکار بیمه شاغلان مجازی بزودی اعلام می شود

تنها 18 درصد از افراد بالغ آمریکایی از اسپیکرهای هوشمند استفاده می کنند

نرخ لحظه ای و آنلاین ارز/شنبه 30 تیرماه 1397

مشکل از بی تدبیری های دولت است نه طوفان تحریم ها

مردم خسارت خود را از شرکت برق بگیرند

هزینه یک شب اقامت در ارومیه چقدر است؟

تماشای "هری پاتر" به چه قیمت؟! /عکس

12 حفره در سیاست گذاری ارزی

مردم خسارت خود را از شرکت برق بگیرند

استخدام رزرویشن آقا جهت شیفت شب در محدوده گلشهر کرج

استخدام یک نفر سالندار جهت همکاری با رستوران در مشهد

استخدام کارشناس صنایع یا کارشناس بهداشت در تهران

استخدام معاون آموزشی و مربی با تجربه در مهد کودک در مشهد

استخدام راننده با وانت کفی مبلی جهت فروشگاه مبل شارلوت  کرج

استخدام تعدادی مشاور املاک با روابط عمومی بالا در مشهد

استخدام 3 عنوان شغلی جهت شرکت تولید و تحقیقاتی در کرج

استخدام نیروی پر انرژی خانم جهت کار انبار و بسته بندی در مشهد

استخدام 4 عنوان شغلی جهت شرکت تولیدی قطعات خودرو در کرج

استخدام بازاریاب حرفه ای جهت فروش نرم افزار مطب در مشهد

استخدام کارشناس برق گرایش مخابرات مسلط به اتوکد در تهران

استخدام نگهبان آقا در یک شرکت تولیدی معتبر در قزوین

استخدام کارشناس فروش،کارشناس الکترونیک در اصفهان

استخدام کارشناس صادرات و واردات،کارشناس ارشد مکاتبات خارجی

تامین منابع مالی پتروشیمی دهدشت تا 2 ماه آینده

قیمت طلا در بازار یزد، امروز + لیست

قانون مسدودکننده با شرکت های بزرگ ناسازگار است/ ایران در این شرایط به توتال نیاز ندارد/ 2 نسل از تکنولوژی روز دنیا عقب هستیم

زمانبندی قطع برق امروز شنبه 30 تیرماه در استان یزد+جدول

مدیران دولتی، مشکل اصلی بخش خصوصی سازی

20 تن مرغ تاریخ گذشته در اراک کشف شد

درآمد سه ماهه نخست 97یزد به 2هزار و 590 میلیارد ریال رسید

درآمد سه ماهه نخست 97یزد به 2هزار و 590 میلیارد ریال رسید

کیهان:فساد ثامن الحجج بسیار بزرگتر از پرداخت پول به یکی دو سلبریتی است

1020 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در آذربایجان غربی پرداخت شد

گرانفروشی ممنوع، چتر نظارتی بر بازار گسترده است

مالیات به جذب سرمایه گذاران در مناطق محروم کمک می کند

استخدام حسابدار خانم آشنا به نرم افزار سازه حساب با سابقه

استقبال از کالاهای تولیدی قم در بازار کشورهای اسلامی

استخدام لابراتوار پارس دنت جهت همکاری در مشهد

استخدام مهندس برق جهت تولیدی تابلوهای برق یک شرکت معتبر

استخدام حسابدار خانم در زمینه حمل و نقل در شهر مشهد

طرح گسترش ایستگاه راه آهن قزوین آغاز می شود

استخدام کارمند در یک شرکت معتبر در سیستان و بلوچستان

استخدام راننده با اتومبیل جهت کار در آژانس آفتاب  کرج

استخدام لیسانس حسابداری آقا با سابقه کار مالی در مشهد

استخدام راننده تاکسی آنلاین در ایزی تاکسی زنجان

استخدام تعدادی کارمند فروش جهت همکاری در مشهد

20 تن مرغ تاریخ گذشته در اراک کشف شد

استخدام شرکت حمل و نقل بین المللی آکام ترابر سهند در مشهد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مدیریت بازرگانی خانم جهت کار در تبریز

استخدام شرکت الیاس ساینا جهت همکاری در مشهد

استخدام تعدادی نیسان، وانت و پیکان مسقف آشنا به پخش موادغذایی

استخدام حسابدار ارشد و مالی پیمانکاری در دکوراسیون داخلی پانوآ

استخدام تعدادی راننده منظم، مرتب و متعهد جهت کار در مشهد

کی روش مبلغ قراردادش را با ایران کاهش می دهد؟

20 هزار تن کالا از گمرگ خراسان شمالی صادر شد

20 هزار تن کالا از گمرگ خراسان شمالی صادر شد

مقابله با افزایش قمیت مسکن با تصویب قانون جدید حل نمی شود/ وزارت مسکن مسئول است

50هزارهکتار قرارداد طرح کاداستر در خراسان شمالی منعقد شد

20 تن مرغ تاریخ گذشته در اراک کشف شد

مالیات به جذب سرمایه گذاران در مناطق محروم کمک می کند

طرح گسترش ایستگاه راه آهن قزوین آغاز می شود

1020 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در آذربایجان غربی پرداخت شد

1020 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در آذربایجان غربی پرداخت شد

طرح گسترش ایستگاه راه آهن قزوین آغاز می شود

استخدام چند نفر راننده با خودرو در کرج و حومه

استخدام 9 نفر پرسنل در شرکت پخش شهریار

استخدام حسابدار مسلط به هلو در فروشگاه کاشی و سرامیک

اعطای کد نمایندگی عمر بیمه پاسارگاد در مازندران

استخدام زیگزالدوز و وسط کار آقا در محدوده کمالشهر

استخدام چند نفر همکار ساده خانم در تولیدی پوشاک

سال افزایش قیمت ها و حاشیه ها برای صنعت خودرو

سال افزایش قیمت ها و حاشیه ها برای صنعت خودرو