مطالب مرتبط:
افزایش قیمت خودروهای وارداتی در سال آینده کلید خورد
در گفت و گو با فارس مطرح شد بیمه نامه شخص ثالث در سال 97 افزایش قیمت ندارد/ حفظ تخفیف بالای بیمه نامه های قبل
بیمه نامه شخص ثالث در سال 97 افزایش قیمت ندارد
بیمه نامه شخص ثالث در سال 97 افزایش قیمت ندارد
بیمه نامه شخص ثالث در سال 97 افزایش قیمت ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 17:022018-03-19اقتصادي

سال افزایش قیمت ها و حاشیه ها برای صنعت خودرو


سال 1396 برای صنعت خودرو سالی پرحاشیه ای بود.

- از افزایش سریع قیمت ها گرفته تا رشد تعرفه ها و از آن پرحاشیه تر اعلام جلوگیری از ثبت وارادات خودروی خارجی در ماه های آخر سال.

در این گزارش تلاش داریم وضعیت اقتصاد خوردوی ایرانی در سال آتی را پیش بینی کنیم.

برای تصویرسازی از بازار خودرو 97، کافی است نگاهی بیندازیم به مجموعه اتفاقاتی که طی امسال به خصوص سه ماه پایانی در صنعت و بازار خودرو کشور رخ داد.

از زیر و رو شدن قوانین و پروسه واردات خودرو گرفته تا صعود نرخ ارز و همچنین نزدیک شدن قراردادهای جدید خودرویی به مرحله اجرا، همه و همه خبر از سالی گران و البته توام با تنوع محصول در بازار خودرو ایران می دهند.

اگر بخواهیم تصویری شفاف از بازار خودرو در سال آینده ارائه بدهیم، بهتر است آن را از سه منظر مختلف شامل تغییرات قیمتی ، حذف و اضافه خودروها و اجرایی شدن قراردادهای جدید خودروسازان بررسی کنیم، چه آنکه این سه مولفه بیشترین اثرگذاری را در سال 97 بر بازار خواهند داشت.

در حالت کلی، افزایش قیمت خودروها، تغییر هرچند اندک سبد محصول خودروسازان و ورود محصولات جدید و تداوم نسبی حواشی خودروهای وارداتی، از جمله اتفاقات محتمل بازار خودرو در سال آینده به شمار می روند.

صعود قیمت خودروها تردیدی وجود ندارد که بازار خودرو در سال آینده روزهای گرانی را تجربه خواهد کرد و این اتفاق به دلایل مختلف محتمل است.

افزایش قیمت پیش بینی شده سال 97 هرچند بیشتر در مورد خودروهای داخلی مطرح می شود، با این حال وارداتی ها نیز در صورتی که حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر بازگشت تعرفه واردات خودرو به حالت قبل، اجرایی نشود، مستعد گرانی هستند.

نگاهی به اتفاقات رخ داده طی سال 96، این پیش بینی قریب به صحت را مطرح می کند که خودروهای داخلی با افزایش قیمتی احتمالا بیش از چند سال گذشته مواجه خواهند شد.

در این بین، نوسان ارزی و بالا رفتن قیمت ارز در کنار حذف ارز مبادله ای برای قطعه سازان، هزینه تولید را هم در قطعه سازی و هم در خودروسازی بالا برده است.

آن طور که فعالان صنعت قطعه عنوان می کنند، هزینه تولید آنها طی سال جاری و ناشی از عوامل مختلف به خصوص صعود نرخ ارز، بین 30 تا 35 درصد افزایش یافته و بنابراین خودروسازان باید قیمت قطعات را متناسب با این تغییرات، بالا ببرند.

هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان به این خواسته قطعه سازها طی سال جاری تن ندادند، با این حال طی سال 97 چاره ای جز افزایش قیمت پیش روی آنها نیست.

اتفاقا همین هفته گذشته مدیران خودروسازی موافقت نسبی خود را با افزایش قیمت قطعات (البته نه در حد 30 تا 35 درصد) اعلام کردند و معنای این ماجرا، بالا رفتن قیمت خودرو در سال آینده است.

در مجموع افزایش نرخ ارز از یکسو و حذف ارز مبادله ای قطعه سازان از سوی دیگر، دو عامل تحریک شده ارزی به شمار می روند که خودروسازان و قطعه سازان از همین حالا نسبت به اثرات افزایشی آنها بر قیمت تمام شده محصولات (طی سال 97) تاکید و به صراحت اعلام می کنند خودرو گران خواهد شد.

طی چند ماه گذشته، نرخ ارز در بازار آزاد روندی صعودی داشته و در بودجه 97،نیز نرخ رسمی ارز افزایش داشته است.

درست است که خودروسازان داخلی همواره از ساخت داخل بالای محصولات خود می گویند، با این حال هنوز هم صنعت خودرو کشور به قطعات خارجی وابسته بوده و ارزبر است.

نگاهی به آمار واردات قطعه به کشور گویای این واقعیت تلخ است که خودروسازی ایران حتی در قدیمی ترین محصولات خود نیز محتاج قطعات خارجی است و گذشته از آن، برخی قطعه سازان نیز با وجود توان تولید، روی به واردات آورده اند.

حال با توجه به صعود نرخ ارز، هزینه تولید خودروسازان از ناحیه واردات قطعه بالا رفته و این موضوع روی قیمت تمام شده خودروها اثر افزایشی داشته است.

از آن سو اما ارز مبادله ای قطعه سازان برای واردات مواد اولیه نیز حذف و آنها مجبورند با ارز آزاد اقدام به تامین مواد موردنیاز خود کنند.

با توجه به این موضوع، هزینه تولید قطعه سازان از این ناحیه نیز بالا رفته و این موضوع کم و بیش در آنالیز قیمتی قطعات و در نتیجه قیمت تمام شده خودروها تاثیری صعودی گذاشته است.

جدا از عوامل ارزی، مساله دیگری که می تواند هزینه تولید قطعه سازان را افزایش دهد، بالا رفتن احتمالی تعرفه واردات قطعه است.

آن طور که خبر می رسد، در راستای حمایت از تولید داخل و افزایش اشتغال و همچنین بهبود داخلی سازی (به خصوص در خودروهای جدید)، پیشنهادی از سوی قطعه سازان مبنی بر افزایش تعرفه واردات قطعه، تهیه شده و قرار است در اختیار دولت قرار گیرد.

طبق این پیشنهاد، تعرفه واردات قطعات برای خودروهای تا 30 درصد ساخت داخل، معادل تعرفه واردات همان خودرو خواهد بود و برای خودروهای با ساخت داخل 30 تا 50 درصد نیز نصف تعرفه واردات خودرو کامل (حدود 40 درصد) درنظر گرفته شده است.

همچنین خودروهای با ساخت داخل 50 تا 80 درصد نیز تعرفه ای 32 درصدی برای واردات قطعات آنها لحاظ شده است.

در نهایت خودروهایی که ساخت داخل بالای 80 درصد دارند نیز 20 درصد تعرفه بابت واردات قطعات آنها درنظر گرفته شده و برای واردات قطعات به صورت مجزا نیز تعرفه ای 32 درصدی پیشنهاد شده است.

در صورتی که این تعرفه ها به تصویب رسیده و اجرایی شوند، اثری افزایشی بر هزینه تولید قطعات و به تبع آن، قیمت تمام شده خودروها خواهند داشت.

ازآنجاکه بهره وری کشور ضعیف بوده و صرفه جویی در هزینه ها نیز چندان اتفاق نمی افتد، خودروسازان و البته قطعه سازان داخلی در بیشتر موارد، انعطاف قیمتی نداشته و تا جایی که می توانند، هزینه های اضافی را روی قیمت تمام شده محصولاتشان می کشند.

بنابراین تصور اینکه افزایش هزینه ها، در قیمت تمام شده خودروها بلااثر و یا حتی کم اثر باشد، باطل است و در نتیجه مشتریان باید خود را برای سالی گران در بازار خودرو آماده کنند.

هرچند افزایش قیت خودروهای داخلی با کسب مجوز از سوی شورای رقابت امکان پذیر است، با این حال اولا این شورا تنها خودروهای زیر 45 میلیون تومان را قیمت گذاری می کند و ثانیا طی چند سال گذشته همواره با افزایش قیمت خودروها (حداقل یک بار در سال) موافقت کرده است.

از افزایش قیمت در بازار خودروهای داخلی که بگذریم، بازار وارداتی ها نیز در سال 97 خالی از تغییرات قیمتی نخواهد بود.

در مورد این بازار، دو پیش بینی کلی وجود دارد؛ اول اینکه حکم دیوان عدالت اداری مبنی بازگشت تعرفه واردات خودرو به حالت قبل، به اجرا درمی آید و در نتیجه قیمت خودروهای وارداتی کاهش پیدا می کند و دوم اینکه حکم اجرا نمی شود و نه تنها قیمت ها پایین نمی آیند، بلکه گرانی و آشفتگی در این بازار، طی سال 97 نیز تداوم خواهد داشت.

امسال با توجه به تصمیماتی که دولت گرفت (از بسته شدن سایت ثبت سفارش در تیرماه گرفته تا ابلاغ ضوابط جدید واردات خودرو و این اواخر، حذف گری مارکت ها از بازار)، بازار خودروهای وارداتی دورانی پر از گرانی و آشفتگی را به چشم دید.

هرچند در ادامه دیوان عدالت اداری ضوابط جدید واردات خودرو را که بر افزایش تعرفه واردات تاکید داشت، لغو کرد، با این حال دولت این حکم را به اجرا درنیاورد.

حالا هم گفته می شود حکم موردنظر موقتی بوده و حکم اصلی حدود 5 ماه دیگر ابلاغ خواهد شد.

در صورتی که دیوان عدالت اداری در حکم قطعی خود نیز رای به بازگشت تعرفه ها به حالت قبل بدهد و دولت هم آن را اجرا کند، شاهد ریزش قیمت در بازار خودروهای وارداتی خواهیم بود.

این در حالی است که اگر حکم قطعی بر کاهش تعرفه تاکید نکند و یا دولت آن را به اجرا درنیاورد، طبعا کاهش قیمتی در بازار خودروهای وارداتی نخواهیم داشت.

از سوی دیگر اما تصمیم اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حذف گری مارکت ها (شرکت های متفرقه و غیررسمی واردکننده خودرو)، می تواند ضمن ایجاد انحصار در بازار، قیمت ها را نیز در سال 97 و ناشی از کمبود عرضه، بالا ببرد.

به هر حال شرکت های غیررسمی سهم قابل توجهی در واردات خودرو به کشور دارند و طبعا حذف آنها در صورتی که رسمی ها نتوانند کمبود عرضه ناشی از این حذف را جبران کنند، به افزایش قیمت منجر خواهد شد.

در مجموع خیلی دور از انتظار نیست که سال 97 را برای بازار خودروهای وارداتی نیز سالی گران پیش بینی کنیم، زیرا شواهد و قرائن نشان می دهند به احتمال فراوان نه کاهش تعرفه ای در کار است و نه افت قیمت ارز؛ بنابراین وقتی این دو عامل نزولی نباشند، امکان کاهش قیمت خودروهای وارداتی چندان وجود ندارد.

تنوع سبد محصول خودروسازان از بحث قیمت ها که عبور کنیم، اجرای قراردادهای جدید خودرویی نیز دیگر عامل اثرگذار بر بازار خودرو طی سال 97 به شمار می رود.

پس از توافق هسته ای و برجام، چند قرارداد و تفاهم نامه همکاری مشترک میان خودروسازان ایرانی و خارجی منعقد شد که تا به امروز تنها قرارداد ایران خودرو و پژو و همچنین کرمان موتور و هیوندایی وارد فاز اجرایی شده است.

این در شرایطی است که به احتمال فراوان، قرارداد رنو و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و همچنین قرارداد سایپا و سیتروئن و البته فولکس واگن و ماموت، طی سال 97 وارد فاز اجرایی خواهند شد.

در این بین، رنو و سازمان گسترش به دنبال نهایی کردن سایت تولیدی خود در کشور هستند و این در حالی است که سایپایی ها نیز قصد دارند مشارکتی جدید را با رنو از سر بگیرند.

هرچه هست، با توجه به حضور جدید رنو در خودروسازی ایران، از سال آینده شاهد حضور ورود محصولات به روزتر این شرکت به بازار خودرو کشور خواهیم بود.

بنابراین این موضوع می تواند سبب تنوع محصول در بازار خودرو ایران شود، به خصوص آنکه یکی از خودروهای موردنظر به نام کویید، از قیمتی نسبتا پایین برخوردار بوده و به احتمال فراوان جایگزین پراید خواهد شد.

البته حذف پراید در سال آینده بعید به نظر می رسد، با این حال بدون شک سیر نزولی تولید آن با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.

به جز رنو اما سیتروئن و فولکس واگن نیز به احتمال بسیار زیاد، عرضه محصولات تولیدی خود در ایران را طی سال 97 آغاز خواهند کرد.

در این بین، سیتروئن که با سایپا قرارداد بسته و 50 درصد از سایت کاشان این شرکت را نیز خریداری کرده، قصد دارد در اوایل تابستان سال آینده اولین محصول خود به نام C3 را عرضه کند.

به جز این خودرو، محصولات دیگری نیز در قرارداد سایپا و سیتروئن تعریف شده که البته عرضه آنها در سال آینده کمی بعید به نظر می رسد، با این حال مقدمات تولیدشان فراهم خواهد آمد.

همچنین فولکس واگن آلمان نیز که با یکی از خودروسازان بخش خصوصی به نام ماموت قرارداد بسته، در حال حاضر برخی محصولات خود را از طریق واردات به بازار کشور عرضه کرده است.

این در شرایطی است که دو طرف قصد دارند محصولات موردنظر را در ایران به تولید برسانند و در حال حاضر نیز مشغول احداث سایت تولیدی موردنظر برای تحقق هدف خود هستند.

گفته می شود تولید فولکس واگن در ایران، از نیمه دوم سال آینده کلید خواهد خورد و این موضوع می تواند سبد محصولات بخش خصوصی خودروسازی کشور را متنوع تر کند.

در کنار اینها البته پژو و ایران خودرو نیز محصول جدید خود به نام پژو 301 را طی سال آینده عرضه خواهند کرد تا دومین محصول پسابرجامی ناشی از قرارداد این دو شرکت، به سبد خودروهای کشور اضافه شود.


کلید واژه ها: خودرو - بازار خودرو - افزایش قیمت - افزایش - قیمت - خودروسازان - بازار - خودروهای داخلی - واردات - واردات خودرو - پیش بینی - وزارت صنعت، معدن و تجارت - صنعت - صنعت خودرو - تعرفه واردات خودرو - دیوان عدالت اداری - آینده - حاشیه - نرخ ارز - جدید - ارز مبادله ای - بینی - محصولات جدید - دیوان عدالت - تعرفه - تولید - هزینه - ایران - گرانی - قطعه سازی

آخرین اخبار سرویس:
حمایت از کالای ایرانی

الگوی کشت با منابع آبی استان همخوانی داشته باشد

تنش در صحن علنی مجلس همزمان با حضور رییس بانک مرکزی و بحث درباره نرخ ارز

بلاتکلیفی سرمایه گذاران به علت واگذاری زمین کشاورزی

جذب سهم بازار در تجارت الکترونیک، از مهمترین برنامه های شرکت پست

لنوو از دو لپ تاپ جدید سری تینک پد با پردازنده رایزن AMD رونمایی کرد

پیشنهاد افزایش وام مسکن به200میلیون/ آینده بازارمسکن چه خواهد بود؟

سقوط پوند در برابر ارزهای اصلی

سپاه آبروی نظام و اقتدار کشور است

چرا تعرفه های چین بر واردات سویا به ضرر آمریکا تمام می شود؟

کاهش 170 میلیون مترمکعب ذخیره آب سد سفیدرود

فروش طرح فیروزه ای محصولات ایران خودرو + شرایط

خسارت برف به بیش از 3 هزار هکتار از باغ های میوه آمل

سپاه آبروی نظام و اقتدار کشور است

ترامپ، قیمت نفت را بسیار گزاف خواند

توسعه زیرساخت های ریلی موجب رونق اقلید می شود

توسعه زیرساخت های ریلی موجب رونق اقلید می شود

نوسانات ارزی کار نفوذی ها بود؟

پیش بینی قیمت مسکن تا خرداد امسال

محتوا و استراتژی، شروط لازم نفوذ در رسانه ها ی اجتماعی

پیشنهاد افزایش وام مسکن به200میلیون/آینده بازارمسکن چه خواهد بود؟

شرط معافیت مالیاتی فعالان مناطق آزاد

افت شاخص بورس در هفته پایانی فروردین

نحوه صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب

بعد از وقوع تصادف چه باید کرد؟

تسهیلات 15 میلیون تومانی ازدواج و تمدید جشنواره «تیم ملی 90 نفره»، در صدر اخبار پربازدید هفته

افزایش حقوق بازنشستگان چند درصد شد؟

درآمدهای نفتی که بلای جان اقتصاد ایران شده است

درآمدهای نفتی که بلای جان اقتصاد ایران شده است

50 خلبان زن در نوبت استخدام ایران ایر/ توسعه خطوط پروازی با ناوگان اجاره ای

خودکشی یک خانم جوان در تونل توحید

توجه به تولیدات داخلی ، زمینه ساز استقلال اقتصادی

چرا کودکان عصبی می شوند؟

شهرهای جدید شرایط مناسبی در برابر حوادث ندارند

طرح هایپرلوپ جاه طلبانه عربستان سعودی برای بهبود کیفیت حمل ونقل

احتمال افزایش قیمت مرغ در ماه رمضان

حضور پر رنگ بانک ملی ایران در عرصه بانکداری دیجیتال در سال 97

سقوط معاملات مسکن در فروردین

100 چهره پرنفوذ دنیای امروز به انتخاب تایم | درخشش فدرر، جی لو، کیدمن و دیگران

بارش های ایران به 100.1 میلی متر رسید، 51درصد کمتر از سال گذشته

قیمن نفت کاهش یافت

اظهارات بولتون درباره تصمیم ترامپ در قبال برجام

سهم هزینه دخانیات از کل هزینه سالانه خانوار، در کدام دهک بیشتر است؟

خطیب جمعه اراک بر لزوم مدیریت بازار ارز تاکید کرد

آخرین وضعیت ورود هواپیماهای برجامی به کشور/ توسعه خطوط پروازی با ناوگان اجاره ای

امروز، آخرین مهلت رجیستری گوشی های تلفن همراه

تلویزیون 70 اینچی 8K شارپ با قیمت 13 هزار دلار به زودی راهی بازار اروپا می شود

آخرین هفته فروردین چگونه گذشت؟

ترامپ: بهای نفت بسیار بالا است

رشد اقتصاد جهانی امسال به 3.5 درصد خواهد رسید

تاکید بر مدیریت بازار ارز و حفظ سرمایه های کشور

امام جمعه مشگین شهر: دولت به بحران سرمازدگی باغ ها توجه کند

همه مردم باید پاسدار ارزش های انقلاب باشند

همه مردم باید پاسدار ارزش های انقلاب باشند

امام جمعه مشگین شهر: دولت به بحران سرمازدگی باغ ها توجه کند

آموزش کارآفرینان رباط کریم در کارگاه های تولید قارچ / تاکید بر کشاورزی کم آب

تصمیمات ارزی بازار خودرو را به چه سمتی می برد؟

بازار سنتی طلا و جواهر در رکود

10 میلیارد ریال به طرح های گردشگری بخش روستایی اختصاص یافت

دارندگان ارز بخوانند!

گاز روستاهای شمال شهر خرم آباد فردا قطع است

آخرین مهلت رجیستری گوش های تلفن همراه اعلام شد

بازدید از اماکن تاریخی استان فارس 20 درصد رشد داشته است

استیضاح وزیر اقتصاد

آخرین خبرها درباره وام 200میلیونی مسکن

تاکید بر ساماندهی بازار ارز

لو پاریزین: پاری سن ژرمن گوئدس را با 40 میلیون یورو می فروشد

مسئولان به گزارش های نهادهای امنیتی اهمیت بیشتری دهند

محصول کدام خودروساز ها گران می شوند؟

برخورد جالب مردم ژاپن با کالاهای چینی

پست اینستاگرامی مهراب قاسم خانی در واکنش به برخوردهای گشت ارشاد

مسئولان به گزارش های نهادهای امنیتی اهمیت بیشتری دهند

قاچاقچی سوخت در شیراز 1.6 میلیارد جریمه شد/ کشف 60 هزار لیتر نفت سفید قاچاق دراستان فارس

افزایش 14 درصدی حقوق مستمری بگیران

رضایتمندی مردم به اندازه اجرای پروژه های عمرانی بزرگ اهمیت دارد

چرا بعد از گذشت 6 ماه از سال زراعی، هنوز نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام نمیکنید؟!

پراید شاسی بلند دست ساز 13 میلیون تومان! +عکس

واردات مرغ و دام و طیور کشور در دست یک نفر است!

افزایش واردات 30 درصدی چادر مشکی بعد از افتتاح کارخانه چادر مشکی توسط جهانگیری و نعمت زاده

برقراری پرواز بین تهران و شهرهای شمالی ایران با مسکو و برخی شهرهای قفقاز شمالی

وسوسه جدید عربستان برای نفت 100 دلاری

سهم 19 درصدی تولیدات معدنی از سبد صادرات کشور

ای تی آر و ایرباس آری، بویینگ در هاله ای از ابهام

اجرای 54 پروژه با اشتغالزایی 30 هزار شغل در 4سال آینده

فیلم/ تداخل قدرت ها در اجرای سیاست های تعدیل اقتصادی/ موفقیت های ملی در عرصه های هسته ای و دفاعی با منظقی دیگر است/ اقتصاد کشور به نیروی های جهادی واگذار شود

کسانی که محصول غیر ضروری وارد می کنند خائن هستند

مردم با خرید کالای ایرانی در رونق اقتصادی مشارکت کنند

سه طرح درمانی و خدماتی در بافت افتتاح شد

معافیت های مالیاتی اصلاح می شود

تا پایان سال جاری گمرکات حساس کشور به ایکس ری مجهز می شوند/ 30 گمرک در حوزه صادرات و واردات باید تجهیز شوند

در صورت پافشاری آمریکا بر جنگ تجاری چین تلافی خواهد کرد

خطیب نماز جمعه اهواز بر لزوم صیانت از ارز ملی تاکید کرد

کارآفرینی جانباز ارومیه ای

هند هم واردات نفت از ایران را کاهش داد

اولتیماتوم ارزی تمام شد | خرید و فروش ارز بیش از 4200 تومان در بازار ممنوع است

بازار گیاهان کوهی در کرمانشاه

دولت در حوزه اشتغال مردم خوزستان خوب عمل نکرده است/افزایش صنایع پایین دست نفتی در خوزستان

ایجاد و افتتاح بخش پیوند کبد در تبریز جزو مطالبات آذربایجان شرقی است

وسوسه جدید عربستان برای نفت 100 دلاری

سه طرح درمانی و خدماتی در بافت افتتاح شد

سال افزایش قیمت ها و حاشیه ها برای صنعت خودرو

سال افزایش قیمت ها و حاشیه ها برای صنعت خودرو