مطالب مرتبط:
صدور مجوز خروج از کشور 3 هزار روحانی در اربعین/ اجرای طرح بازدید مدیر حوزه تهران از مدارس
تاثیر نقش حاکمیتی و غیر حاکمیتی در راه اندازی فاز دوم ستاره خلیج فارس / تامین منابع مالی، شرط لازم اما ناکافی برای اجرای پروژه
اجرای طرح توسعه ایستگاه های راه آهن در 7 شهر ایران
نتیجه مطلوب استان زنجان در تحقق اقتصاد مقاومتی
رحمانی فضلی در مراسم معارفه رییس جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: مبارزه با قاچاق در اقتصاد مقاومتی یکی از مسائل مهم است/کاهش بیش از 50 درصدی قاچاق کالا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 11:152018-03-19سياسي

«اقتصاد مقاومتی»؛ راه نجات کشور/ بررسی عملکرد دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی


بیست و نهم بهمن سال 92، مقام معظم رهبری سیاست های کلی «اقتصاد مقاومتی» را ابلاغ کردند.

این سیاست ها که داری 24 بند است بر اساس بند یک اصل 110 قانون اساسی پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، - افزایش سالانه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفتشفاف سازی اقتصادتقویت فرهنگ جهادی درموضوعات اقتصادیگفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در محیط های علمی، آموزشی و رسانه ایارتقاء توان آفندی و تهیه طرح های واکنش هوشمند توسط دولت در عرصه اقتصادروزآمدسازی شیوه های نظارت بر بازارافزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتیدر شهریورماه سال 1394 در حالیکه قریب به 20 ماه از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی می گذشت، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور با مدیریت اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور با عنوان ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی تشکیل شد.

این تصمیم پس از جلسه هیئت دولت با مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر تشکیل یک ستاد قوی و هوشمند و نافذالکلمه ، فراتر از ستاد هماهنگی، با مسئولیت شخصی غیر رییس جمهور (به دلیل کمبود زمان) و مشابه ستاد های فرماندهی دوره جنگ اخذ شد.

پس از آن به ترتیب در همه استان های کشور چنین ستادی تشکیل و مسئولیت مدیریت آن ستاد ها نیز به وزرای کابینه تفویض شد.

سازمان برنامه و بودجه نیز به عنوان عقبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درنظر گرفته شد.

برنامه های ملی یازده گانه دولت برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتیدر تاریخ 4 آبان ماه سال 94، جهانگیری در نامه ای برنامه های ملی یازده گانه دولت برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که شامل برنامه های ملی ارتقای بهره وری ، پیشبرد برون گرایی اقتصاد، توسعه عدالت و رفاه اجتماعی ، برقراری انضباط مالی در بخش عمومی و قطع وابستگی بودجه به نفت ، شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد ، ارتقای توان تولید ملی ، توسعه اقتصاد دانش بنیان ، گفتمان سازی و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی ، توسعه ظرفیت تولید نفت و گاز و تکمیل زنجیره پایین دستی ، توسعه بازار ، هدفمندی یارانه ها و مردمی کردن اقتصاد می شود را برای اخذ دیدگاه ها و رهنمود های مقام معظم رهبری، به محضر معظم له ارسال کرد.

4 توصیه رهبری برای اجرای موفق برنامه های اقتصاد مقاومتیدر تاریخ 19 آبان 94، رییس دفتر مقام معظم رهبری در نامه ای به معاون اول رییس جمهور، 4 توصیه مقام معظم رهبری به منظور اجرای موفق برنامه های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند.

در نامه حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری به اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور آمده است: گزارش ارسالی جنابعالی که حاوی برنامه های ملی یازده گانه طرح ها و پروژه های دولت در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بود، به استحضار مقام معظم رهبری رسید.

معظم له ضمن قدردانی از اهتمام دولت نسبت به این موضوع و با تاکید بر اینکه ایشان اصولا بنایی بر تایید یا عدم تایید برنامه هایی که تنظیم و اجرای آن ها بر عهده دولت هاست، ندارند، نکات ذیل را در جهت اجرای موفق و موثر برنامه های مذکور توصیه فرمودند: رویکرد های اقتصاد مقاومتی (عدالت بنیانی، مردمی بودن، دانش بنیانی، درونزایی و برونگرایی) در همه برنامه ها (از جمله برنامه ششم توسعه و بودجه سنواتی) و فعالیت های دستگاه های اجرایی حاکم گردیده و اجرای اقتصاد مقاومتی تنها منوط به این برنامه ها نگردد.

باید اطمینان حاصل شود که کلیه اقدامات دستگاه ها منطبق با این سیاست ها است.

برنامه اقتصاد مقاومتی نباید برنامه ای مجزا از برنامه ششم توسعه باشد.

برنامه اقتصاد مقاومتی باید در قالب برنامه ششم توسعه تدوین و پیگیری گردد.

در ابلاغیه سیاست های کلی برنامه ششم توسعه بر این موضوع تاکید شده است.

تعیین نقش دستگاه های اجرایی و مناطق جغرافیایی، زمان بندی اجرای پروژه ها و اهداف کوتاه مدت (تا پایان دولت یازدهم)، میان مدت (پایان برنامه ششم) و بلندمدت (انت های چشم انداز بیست ساله) صورت پذیرفته و کلیه دستگاه های اجرایی نسبت به آن پاسخگو شوند.

به حرکت درآوردن و تعیین نقش آحاد جامعه جهت مشارکت در فعالیت های اقتصادی و توانمندسازی آن ها و به کارگیری کلیه ظرفیت های کشور به ویژه جوانان مورد توجه قرار گرفته و برنامه ها تنها ناظر بر بخش های دولتی نباشد.

همانطور که در فرمان مقام معظم رهبری نمود داشت، برنامه اقتصاد مقاومتی باید در قالب برنامه ششم توسعه تدوین و پیگیری می شد.

بر همین اساس دست اندرکاران دولتی تدوین برنامه ششم نیز اعلام کردند که برنامه ششم توسعه بر مبنای اقتصاد مقاومتی به عنوان سند بالادستی تهیه و تنظیم شده که در این جهت برای انطباق سیاست ها به صورت یک سند جداگانه، سند تطبیق برنامه ششم توسعه با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تشکیل شده است.

با این همه برخی منتقدان سیاست های اقتصادی دولت، در همان مقطع ارائه لایحه برنامه ششم توسعه، اعلام کردند که این برنامه با سیاست های اقتصاد مقاومتی، مغایرت هایی دارد.

از جمله: مشخص نبودن خطراتی که اقتصاد کشور را تهدید می کند و به موازات آن عدم برنامه ریزی برای افزایش توان اقتصادی کشور مندرج در بند 12 سیاست های اقتصاد مقاومتی ؛ فقدان معیار های سنجش برای تطبیق نتایج اجرای برنامه ششم با سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ؛ عدم توجه به رهایی از وابستگی به درآمد های نفتی در لایحه برنامه ششم وفق بند 18 اقتصاد مقاومتی و .

همچنین برخی دیگر از منتقدان سیاست های اقتصادی دولت چنین ارزیابی می کنند که نوع نگرش لیبرال گونه به مقوله اقتصاد، امکان پیاده سازی صددرصدی سیاست های اقتصادی مقاومتی را سلب می کند و در چهار سال اخیر، اقتصاد مقاومتی در مقوله هایی همچون بانکداری، تولید و صنعت مورد توجه قرار نگرفته است.

دولت: برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی 200 پروژه تعریف کردیممحمد باقر نوبخت سخنگوی دولت، در نشست خبری بهمن ماه 96 خود پیرامون سازوکار فعالیت های اجرایی مبتنی بر سیاست های اقتصاد مقاومتی، گفت: در شروع کار ما 24 بند اقتصاد مقاومتی را به 12 برنامه تبدیل کردیم.

12 برنامه را برای اینکه اجرایی کنیم به 56 طرح تبدیل کرده و این 56 طرح را با 200 پروژه تعریف کردیم و برای هر طرح فردی را در نظر گرفتیم تا به کار نظارت داشته باشند و گزارش های خود را جزء به جزء برای ما ارسال کند.

ضرورت گزارش دهی دولتمردان؛ در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل چه اقداماتی صورت گرفت؟سال 96 از سوی مقام معظم رهبری، سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام نهاده شد؛ بنابراین بجا خواهد بود که مسئولان دولتی گزارشی از اقدامات شان برای پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی را تشریح کنند.

برای مثال در بند 18 سیاست های اقتصاد مقاومتی تصریح شده است بر افزایش سالانه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت .

دولتی ها باید در این رابطه اعلام کنند که برای فربه کردن صندوق توسعه ملی وفق اقتصاد مقاومتی چه کرده اند؟ آیا بر میزان ذخایر این صندوق افزوده اند یا هر بار به بهانه های مختلف در ردیف های خارج از دستور، مبادرت به برداشت از صندوق کرده اند؟ صندوقی که هدف از تاسیس آن، تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فراورده های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل های آینده از منابع نفت و گاز و فراورده های نفتی، است.

در بند 17 سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، تصریح شده بر اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمد های مالیاتی .

دولتمردان نیز باید در این رابطه توضیح دهند که برای افزایش سهم درآمد های مالیاتی چه کرده اند؟ نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در جریان نشست خبری بهمن ماه خود اعلام کرد که در کشور ما، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی، حدود 7 درصد است؛ در حالیکه این میزان در کشور های صنعتی بین 30 تا 40 درصد است؛ بنابراین ما نه از طریق فشار به افراد و گروه هایی که مالیات می دهند بلکه از طریق گسترش پایه مالیاتی باید در این رابطه افزایش درآمد داشته باشیم .

پیرامون تمام بند های 24 گانه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و نحوه عملکرد دولت در قبال آن، می توان بررسی و ارزیابی کارشناسانه داشت تا میزان پیشبرد این سیاست های شفابخش مورد سنجش قرار گیرد و کارنامه دولت در این رابطه مشخص شود.

محمد حسینی نماینده مردم تفرش در همین رابطه به میزان گفت: در طی این سال ها قانون رفع موانع تولید از سوی مجلس و درسال 94 کلید خورد که بتواند راهشگاری برخی مشکلات اقتصادی باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در ابتدای ابلاغ قانون برنامه ششم تاکید کردند که تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی توجه به اجرای اقتصاد مقاومتی است.

حسینی با اشاره به تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: دولت تلاش کرد به نوعی برای برون رفت از مشکلات حوزه تولید و رکود اقدامات موثری را در قالب این ستاد آغاز کند.

همچنین سعی شد موضوع اقتصاد مقاومتی در سیاست های قانون برنامه ششم مدنظر قرار گیرد تا ظرفیت هایی برای اجرای اقتصاد مقاومتی شکل گیرد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: در کل به دلیل اینکه ما نتوانستیم به خوبی بر روی فرهنگ مردم در این بخش کار کنیم و همچنین نتوانستیم آن سیاست ها را بر اساس اصول و ظرفیت های قانونی به طور کامل اجرا کنیم، شاید اثر بخشی اقتصاد مقاومتی به وضوح برای مردم نمایان نباشد.

امید است با زیرساخت هایی که اتفاق افتاده وزحمات فراوانی که درحوزه تقنین و اجرا صورت گرفته مشکلات در این بخش کاسته شود.

حسینی تاکید کرد: معتقدم موفقیت های دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی کمتر از 50 درصد بوده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اقتصاد مقاومتی - اقتصاد - مقام معظم رهبری - معاون اول رییس جمهور - نامه - برنامه - رهبری - رییس جمهور - توسعه - دولت - دفتر مقام معظم رهبری - مدیریت - جهانگیری - هدفمندی یارانه ها - مجمع تشخیص مصلحت - صندوق توسعه ملی - اسحاق جهانگیری - هدفمندی یارانه - جلسه هیئت دولت - سازمان برنامه - هوشمند - افزایش - کشور - رفاه اجتماعی - قانون اساسی - توصیه - بازار - فرهنگ - تاریخ - استان

آخرین اخبار سرویس:
مرحله نخست زائرسرای رضوی مشهد افتتاح شد

قانون گذار آمریکایی: ترامپ شاگرد پوتین و خطرناک است

رای سوپرجام و پرونده نساجی فردا اعلام می شود

پیکر شهید مدافع حرم در شهر آبسرد تشییع و بخاک سپرده شد

استعلام آخرین وضعیت خدمتی مشمولان با سامانه پیامکی

کسی توییت های تهدیدآمیز ترامپ علیه ایران را جدی می گیرد؟

تحویل 500واحد مسکونی به زلزله زدگان سرپل ذهاب

ایست و بازرسی در اقتصاد مقاومتی نداریم

«شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال» تجلیل شدند

کارکرد رسانه ها باید تعالی ایران باشد

دانلود آهنگ جدید حمید هیراد بنام در کنار هم

نصب پرچم یا حسین در دومین قله بلند جهان

افزایش تدابیر امنیتی پیش از انتخابات سراسری در پاکستان

جزییات نامه سردار نقدی به معاون روحانی

محسن رضایی: ترامپ مراقب باشد امریکا 50 هزار نیرو زیر تیغ ایران دارد

تورم تیر 8.7 درصد شد

مردم ایران کودتای 1332 را فراموش نکردند

نگاه وزارت کشور فعال سازی توان و ظرفیت بانوان برای حضور در عرصه های مدیریتی است

واکنش رامبد جوان به شهادت 11 مرزدار مریوانی+عکس

رهبری برای دیوانه ای مثل ترامپ اهمیتی قائل نیستند که بخواهند به وی پاسخ دهند

مقامات ایران در میدان ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

با تلاش جوان نورآبادی؛ پرورش بوقلمون در منطقه محروم سرناوه لرستان

قانون گذار آمریکایی: ترامپ شاگرد پوتین است

تغییر استراتژی رییس جمهور روحانی در برخورد با غرب؟

قرارگاه خاتم همچون گذشته پروژه های شهری را انجام دهد

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 31 تیر 1397

تمبر یادبود ائمه جمعه فقید استان قزوین رونمایی شد

برنامه ریزی برای برگزاری هرچه با شکوهتر اربعین حسینی

باور قلبی و عملی از ویژگی های بارز آیت ا... شیخ مرتضی تهرانی

مردم ایران کودتای 1332 را فراموش نکردند

تصویری دیدنی از تلاش ماموران در آتش سوزی جنگل های کالیفرنیا

سامان قدوس گران ترین بازیکن سوئد

خبر آرام بخش در تابستان داغ ایران/ گرمای طاقت فرسا از هفته آینده فروکش می کند

جلسه ویژه بانک مرکزی ویژه طرح مشکلات تولیدکنندگان

پارادوکس دره سیلیکون؛ یک چهارم چمعیت در خطر گرسنگی

این هشدارهای پلیس فتا درباره «لینک های آلوده» را جدی بگیرید!

ابتکار: سومین سفیر زن معرفی خواهد شد/ احتمال حضور اولین بانوی استاندار

اگر به توحید اعتقاد محکم داشته باشیم از قدرت های جهانی نخواهیم ترسید

استخدام برنامه نویس# C در شرکت ساناتک در تهران

دیدار جامعه آزمایشگاهیان بالینی با نمایندگان مجلس

پیکر شهید مدافع حرم در شهر آبسرد تشییع و بخاک سپرده شد

دانلود آهنگ جدید عماد طالب زاده بنام حالمو نمیفهمه

جمهوری اسلامی نظامی ولایی است/ نقش حضرت فاطمه زهرا(س) در شناساندن اسلام

بیکاری در شهرستان بیجار بیداد می کند/ توسعه واحدهای تولیدی و صنعتی زمینه ساز اشتغال زایی

عزیزی در گفت وگو با فارس: رهبری برای دیوانه ای مثل ترامپ اهمیتی قائل نیستند که بخواهند به وی پاسخ دهند

دستگیری 5 متهم در پرونده ثبت سفارش خودرو

بهره برداری از بخش نخست زائرسرای رضوی در مشهد مقدس

خاطره جالب شاگرد امام از ترس ساواکی ها هنگام دستگیری امام خمینی(ره)

هدیه کویت به عراق برای کاهش مشکل بی برقی

ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح در یک بانک دولتی

آخرین فرصت ثبت شماره شبای بانکی در سامانه سهام عدالت

حضور بانوان در جایگاه های مدیریتی مازندران کمرنگ است

نقش آیت الله حاج آقا تهرانی در تربیت اخلاقی جوانان برجسته بود

آخرین وضعیت جسمانی مهدی فخیم زاده

برخورد انضباطی با سه خلبان متخلف

آیت الله نوری همدانی: جمهوری اسلامی نظامی ولایی است/ نقش حضرت فاطمه زهرا(س) در شناساندن اسلام

عزیزی در گفت وگو با فارس: ترامپ و دولت آمریکا در قصه به زانو درآوردن ملت ما کور خوانده اند

علم الهدی: دولت ستیز نیستم

فاز نخست زائرسرای رضوی افتتاح شد

هواپیمایی ماهان برای فعالیت دربوشهر راغب است

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

مسئله امروز اقتصاد کشور هماهنگی است | صدا و سیما واقع بینانه تر نگاه کند

برخورد انضباطی با 3 خلبان ایرانی متخلف

جریان های مخالف دولت در تلاش برای ناامیدی مردم هستند

رسیدگی به پرونده احسان علیخانی در دادسرا

آمریکا در سیاست ایران هراسی تنها است

خط پروازی بندرعباس – جاسک راه اندازی می شود

مسئولان کردستان از زخمی های حمله تروریستی مریوان عیادت کردند

ایجاد وقف های جدید با نیت تامین آب شرب

اختصاص اعتبار به سازمان زندا ن ها به منظور بازسازی و بهسازی و ایمن سازی هفت زندان

دیدار رؤسای کمیسیون های مجلس با علی لاریجانی

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

عراقچی: ایران نتواند نفت صادر کند، دیگران هم نخواهند توانست

قرارگاه خاتم همچون گذشته پروژه های شهری را انجام دهد

همکاری ایران با بیمه مونیخ ری آلمان همچنان ادامه دارد

روز خاطره انگیز بازگشت سپنتا

بازنگری کارت های بازرگانی تا ماه آتی پایان می یابد

دموکرات های مجلس آمریکا: فریب توییت ترامپ را نخورید، به ایران حمله نمی شود

مقامات ایران در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

رونمایی پوستر هجدهمین جشن حافظ +عکس

آیا خلیج فارس، شاهد جنگی ویران کننده خواهد بود؟

استقبال باشکوه مردم دیشموک و قلعه رییسی از کاروان زیرسایه خورشید

فکور، دستاورد جدید موشکی ایران

طرح اشرف غنی برای حل اختلافات انتخاباتی با احزاب افغانستان/ تحلیل

برق 23نقطه کهگیلویه و بویراحمد سه شنبه قطع می شود

تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صلاح نیست

تشریف بیش از 700 هزار زائراولی به حرم امام رضا(ع)

واکنش رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران به صحبت های وزیر امور خارجه آمریکا +عکس

فلاحت پیشه در گفت وگو با فارس: مقامات ایران در میدان افراطی گری ترامپ و پمپئو بازی نمی کنند

جامعه به سمت پرخاشگری، خشونت و عدم مدارا می رود/راهی جز رجوع به قرآن نداریم

هواپیمایی ماهان برای فعالیت دربوشهر راغب است

اعزام 2 ناو نیروی دریایی ارتش به جمهوری آذربایجان

«دل، بی قرار دیدن گنبد طلای توست»

با جدیدترین پهپاد سوژه های جذاب را شکار کنید

رشد اقتصادی ایران بالاتر از روسیه و عربستان

10 نکته مستدل و جالب روانشناختی از خودتان که احتمالا نمی دانید

نامه مشترک جوانان اصولگرا و اصلاح طلب به روحانی

باهنر دوباره دبیرکل شد

گام به گام زیر سایه خورشید

قول رییس جمهور درباره رفع حصر از زبان عضو فراکسیون امید

«اقتصاد مقاومتی»؛ راه نجات کشور/ بررسی عملکرد دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

«اقتصاد مقاومتی»؛ راه نجات کشور/ بررسی عملکرد دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی