مطالب مرتبط:
صدور مجوز خروج از کشور 3 هزار روحانی در اربعین/ اجرای طرح بازدید مدیر حوزه تهران از مدارس
تاثیر نقش حاکمیتی و غیر حاکمیتی در راه اندازی فاز دوم ستاره خلیج فارس / تامین منابع مالی، شرط لازم اما ناکافی برای اجرای پروژه
اجرای طرح توسعه ایستگاه های راه آهن در 7 شهر ایران
نتیجه مطلوب استان زنجان در تحقق اقتصاد مقاومتی
رحمانی فضلی در مراسم معارفه رییس جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: مبارزه با قاچاق در اقتصاد مقاومتی یکی از مسائل مهم است/کاهش بیش از 50 درصدی قاچاق کالا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 11:152018-03-19سياسي

«اقتصاد مقاومتی»؛ راه نجات کشور/ بررسی عملکرد دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی


بیست و نهم بهمن سال 92، مقام معظم رهبری سیاست های کلی «اقتصاد مقاومتی» را ابلاغ کردند.

این سیاست ها که داری 24 بند است بر اساس بند یک اصل 110 قانون اساسی پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، - افزایش سالانه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفتشفاف سازی اقتصادتقویت فرهنگ جهادی درموضوعات اقتصادیگفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در محیط های علمی، آموزشی و رسانه ایارتقاء توان آفندی و تهیه طرح های واکنش هوشمند توسط دولت در عرصه اقتصادروزآمدسازی شیوه های نظارت بر بازارافزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتیدر شهریورماه سال 1394 در حالیکه قریب به 20 ماه از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی می گذشت، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور با مدیریت اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور با عنوان ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی تشکیل شد.

این تصمیم پس از جلسه هیئت دولت با مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر تشکیل یک ستاد قوی و هوشمند و نافذالکلمه ، فراتر از ستاد هماهنگی، با مسئولیت شخصی غیر رییس جمهور (به دلیل کمبود زمان) و مشابه ستاد های فرماندهی دوره جنگ اخذ شد.

پس از آن به ترتیب در همه استان های کشور چنین ستادی تشکیل و مسئولیت مدیریت آن ستاد ها نیز به وزرای کابینه تفویض شد.

سازمان برنامه و بودجه نیز به عنوان عقبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درنظر گرفته شد.

برنامه های ملی یازده گانه دولت برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتیدر تاریخ 4 آبان ماه سال 94، جهانگیری در نامه ای برنامه های ملی یازده گانه دولت برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که شامل برنامه های ملی ارتقای بهره وری ، پیشبرد برون گرایی اقتصاد، توسعه عدالت و رفاه اجتماعی ، برقراری انضباط مالی در بخش عمومی و قطع وابستگی بودجه به نفت ، شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد ، ارتقای توان تولید ملی ، توسعه اقتصاد دانش بنیان ، گفتمان سازی و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی ، توسعه ظرفیت تولید نفت و گاز و تکمیل زنجیره پایین دستی ، توسعه بازار ، هدفمندی یارانه ها و مردمی کردن اقتصاد می شود را برای اخذ دیدگاه ها و رهنمود های مقام معظم رهبری، به محضر معظم له ارسال کرد.

4 توصیه رهبری برای اجرای موفق برنامه های اقتصاد مقاومتیدر تاریخ 19 آبان 94، رییس دفتر مقام معظم رهبری در نامه ای به معاون اول رییس جمهور، 4 توصیه مقام معظم رهبری به منظور اجرای موفق برنامه های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند.

در نامه حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری به اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور آمده است: گزارش ارسالی جنابعالی که حاوی برنامه های ملی یازده گانه طرح ها و پروژه های دولت در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بود، به استحضار مقام معظم رهبری رسید.

معظم له ضمن قدردانی از اهتمام دولت نسبت به این موضوع و با تاکید بر اینکه ایشان اصولا بنایی بر تایید یا عدم تایید برنامه هایی که تنظیم و اجرای آن ها بر عهده دولت هاست، ندارند، نکات ذیل را در جهت اجرای موفق و موثر برنامه های مذکور توصیه فرمودند: رویکرد های اقتصاد مقاومتی (عدالت بنیانی، مردمی بودن، دانش بنیانی، درونزایی و برونگرایی) در همه برنامه ها (از جمله برنامه ششم توسعه و بودجه سنواتی) و فعالیت های دستگاه های اجرایی حاکم گردیده و اجرای اقتصاد مقاومتی تنها منوط به این برنامه ها نگردد.

باید اطمینان حاصل شود که کلیه اقدامات دستگاه ها منطبق با این سیاست ها است.

برنامه اقتصاد مقاومتی نباید برنامه ای مجزا از برنامه ششم توسعه باشد.

برنامه اقتصاد مقاومتی باید در قالب برنامه ششم توسعه تدوین و پیگیری گردد.

در ابلاغیه سیاست های کلی برنامه ششم توسعه بر این موضوع تاکید شده است.

تعیین نقش دستگاه های اجرایی و مناطق جغرافیایی، زمان بندی اجرای پروژه ها و اهداف کوتاه مدت (تا پایان دولت یازدهم)، میان مدت (پایان برنامه ششم) و بلندمدت (انت های چشم انداز بیست ساله) صورت پذیرفته و کلیه دستگاه های اجرایی نسبت به آن پاسخگو شوند.

به حرکت درآوردن و تعیین نقش آحاد جامعه جهت مشارکت در فعالیت های اقتصادی و توانمندسازی آن ها و به کارگیری کلیه ظرفیت های کشور به ویژه جوانان مورد توجه قرار گرفته و برنامه ها تنها ناظر بر بخش های دولتی نباشد.

همانطور که در فرمان مقام معظم رهبری نمود داشت، برنامه اقتصاد مقاومتی باید در قالب برنامه ششم توسعه تدوین و پیگیری می شد.

بر همین اساس دست اندرکاران دولتی تدوین برنامه ششم نیز اعلام کردند که برنامه ششم توسعه بر مبنای اقتصاد مقاومتی به عنوان سند بالادستی تهیه و تنظیم شده که در این جهت برای انطباق سیاست ها به صورت یک سند جداگانه، سند تطبیق برنامه ششم توسعه با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تشکیل شده است.

با این همه برخی منتقدان سیاست های اقتصادی دولت، در همان مقطع ارائه لایحه برنامه ششم توسعه، اعلام کردند که این برنامه با سیاست های اقتصاد مقاومتی، مغایرت هایی دارد.

از جمله: مشخص نبودن خطراتی که اقتصاد کشور را تهدید می کند و به موازات آن عدم برنامه ریزی برای افزایش توان اقتصادی کشور مندرج در بند 12 سیاست های اقتصاد مقاومتی ؛ فقدان معیار های سنجش برای تطبیق نتایج اجرای برنامه ششم با سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ؛ عدم توجه به رهایی از وابستگی به درآمد های نفتی در لایحه برنامه ششم وفق بند 18 اقتصاد مقاومتی و .

همچنین برخی دیگر از منتقدان سیاست های اقتصادی دولت چنین ارزیابی می کنند که نوع نگرش لیبرال گونه به مقوله اقتصاد، امکان پیاده سازی صددرصدی سیاست های اقتصادی مقاومتی را سلب می کند و در چهار سال اخیر، اقتصاد مقاومتی در مقوله هایی همچون بانکداری، تولید و صنعت مورد توجه قرار نگرفته است.

دولت: برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی 200 پروژه تعریف کردیممحمد باقر نوبخت سخنگوی دولت، در نشست خبری بهمن ماه 96 خود پیرامون سازوکار فعالیت های اجرایی مبتنی بر سیاست های اقتصاد مقاومتی، گفت: در شروع کار ما 24 بند اقتصاد مقاومتی را به 12 برنامه تبدیل کردیم.

12 برنامه را برای اینکه اجرایی کنیم به 56 طرح تبدیل کرده و این 56 طرح را با 200 پروژه تعریف کردیم و برای هر طرح فردی را در نظر گرفتیم تا به کار نظارت داشته باشند و گزارش های خود را جزء به جزء برای ما ارسال کند.

ضرورت گزارش دهی دولتمردان؛ در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل چه اقداماتی صورت گرفت؟سال 96 از سوی مقام معظم رهبری، سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام نهاده شد؛ بنابراین بجا خواهد بود که مسئولان دولتی گزارشی از اقدامات شان برای پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی را تشریح کنند.

برای مثال در بند 18 سیاست های اقتصاد مقاومتی تصریح شده است بر افزایش سالانه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت .

دولتی ها باید در این رابطه اعلام کنند که برای فربه کردن صندوق توسعه ملی وفق اقتصاد مقاومتی چه کرده اند؟ آیا بر میزان ذخایر این صندوق افزوده اند یا هر بار به بهانه های مختلف در ردیف های خارج از دستور، مبادرت به برداشت از صندوق کرده اند؟ صندوقی که هدف از تاسیس آن، تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فراورده های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل های آینده از منابع نفت و گاز و فراورده های نفتی، است.

در بند 17 سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، تصریح شده بر اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمد های مالیاتی .

دولتمردان نیز باید در این رابطه توضیح دهند که برای افزایش سهم درآمد های مالیاتی چه کرده اند؟ نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در جریان نشست خبری بهمن ماه خود اعلام کرد که در کشور ما، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی، حدود 7 درصد است؛ در حالیکه این میزان در کشور های صنعتی بین 30 تا 40 درصد است؛ بنابراین ما نه از طریق فشار به افراد و گروه هایی که مالیات می دهند بلکه از طریق گسترش پایه مالیاتی باید در این رابطه افزایش درآمد داشته باشیم .

پیرامون تمام بند های 24 گانه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و نحوه عملکرد دولت در قبال آن، می توان بررسی و ارزیابی کارشناسانه داشت تا میزان پیشبرد این سیاست های شفابخش مورد سنجش قرار گیرد و کارنامه دولت در این رابطه مشخص شود.

محمد حسینی نماینده مردم تفرش در همین رابطه به میزان گفت: در طی این سال ها قانون رفع موانع تولید از سوی مجلس و درسال 94 کلید خورد که بتواند راهشگاری برخی مشکلات اقتصادی باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در ابتدای ابلاغ قانون برنامه ششم تاکید کردند که تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی توجه به اجرای اقتصاد مقاومتی است.

حسینی با اشاره به تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: دولت تلاش کرد به نوعی برای برون رفت از مشکلات حوزه تولید و رکود اقدامات موثری را در قالب این ستاد آغاز کند.

همچنین سعی شد موضوع اقتصاد مقاومتی در سیاست های قانون برنامه ششم مدنظر قرار گیرد تا ظرفیت هایی برای اجرای اقتصاد مقاومتی شکل گیرد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: در کل به دلیل اینکه ما نتوانستیم به خوبی بر روی فرهنگ مردم در این بخش کار کنیم و همچنین نتوانستیم آن سیاست ها را بر اساس اصول و ظرفیت های قانونی به طور کامل اجرا کنیم، شاید اثر بخشی اقتصاد مقاومتی به وضوح برای مردم نمایان نباشد.

امید است با زیرساخت هایی که اتفاق افتاده وزحمات فراوانی که درحوزه تقنین و اجرا صورت گرفته مشکلات در این بخش کاسته شود.

حسینی تاکید کرد: معتقدم موفقیت های دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی کمتر از 50 درصد بوده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اقتصاد مقاومتی - اقتصاد - مقام معظم رهبری - معاون اول رییس جمهور - نامه - برنامه - رهبری - رییس جمهور - توسعه - دولت - دفتر مقام معظم رهبری - مدیریت - جهانگیری - هدفمندی یارانه ها - مجمع تشخیص مصلحت - صندوق توسعه ملی - اسحاق جهانگیری - هدفمندی یارانه - جلسه هیئت دولت - سازمان برنامه - هوشمند - افزایش - کشور - رفاه اجتماعی - قانون اساسی - توصیه - بازار - فرهنگ - تاریخ - استان

آخرین اخبار سرویس:
دیدار فرمانده کل سپاه با فرمانده کل ارتش

تأکید وزیر علوم بر لزوم تربیت اساتید برای تدریس سرفصل های بازنگری شده علوم انسانی

سازمان سنجش از شروع انتخاب رشته آزمون دکتری خبر داد

پیام تسلیت آیت الله علم الهدی در پی درگذشت عالم فرزانه آیت الله حبیب الله مهمان نواز

تولد 78 سالگی رادیو در ایران

سیاست خارجی و منافع ملی "پاکستان" بر اساس ترس یا حفظ منافع دیگران تعیین می شود

نشست هماهنگی بزرگداشت آیت الله فقیه خراسانی در یزد

تقدیر از 20 معلم و مربی قرآن در تویسرکان

سیاست خارجی و منافع ملی پاکستان بر اساس ترس یا حفظ منافع دیگران تعیین می شود

جنازه پیدا شده مومیایی دراطراف حرم عبدالعظیم برای رضا شاه است؟

کشف جنازه مومیایی در اطراف حرم شاه عبدالعظیم/ مومیایی، جنازه رضاشاه است!؟+ تصاویر

معاون اول احمدی نژاد چند روز در زندان بود؟

سبک رهبری ضعیف و چالش های سازمانی

رادیو در ایران 78 ساله شد

استخدام شرکت حمل و نقل ریلی رجاء (اعلام زمانبندی)

امضاکننده نامه به «اوباما» در یک شرکت خودروسازی مدیر شد

استخدام کارمند خانم آشنا به کامپیوتر و شبکه های اجتماعی در تهران

شایعات کشف جسد مومیایی متعلق به رضا پهلوی واقعیت دارد؟

انقلابی عظیم درکارآفرینی با استارت آپ حمل و نقل هلدینگ آتیه صبا در راه است

استخدام کارمند آشنا به کامپیوتر، فتوشاپ و وُرد در تهران

پشت پرده اختلاف شدید حزب کارگزاران با اصلاح طلبان بر سر نجفی، محسن هاشمی و عارف چیست؟

لاهیجان با ظرفیت های فراوان برای توسعه بوم گردی

اقدام جالب بازیکنان یوونتوس و ناپولی برای مبارزه با خشونت علیه زنان+ عکس

باید به زانو های عهد التمیمی شلیک می شد

توصیف آشنا از نشست سه قوه: بوی بهبود ز اوضاع جهان می آید

سپاه به دنبال ارتقا توان رزم یگان ها

230 میلیارد تومان به بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار اختصاص داده شده است

رییس فدراسیون کاراته: بانوان ما 35 سال از بقیه کشورها عقب تر هستند

انتخاب مردم «بله» را به لیست پیام رسان های منتخب افزود

مرتضوی 8 ماه دیگر آزاد می شود؟

این مازندرانیِ اصیل را بشناسیم + عکس

تظاهرات در ارمنستان همچنان ادامه دارد

مسابقات قرآن بانوان راه تهییج جامعه با کتاب الهی است

یاد گرفتن زبان سینما به تبلیغ دین کمک می کند

شایعات کشف جسد مومیایی متعلق به رضا پهلوی واقعیت دارد؟

سقوط مناره یک مسجد در«قصیم» عربستان + عکس

با تدریس رضا غلامی؛ سلسله درس گفتارهای اسلام و آسیب های اجتماعی برگزار می شود

دلنوشته های «جامانده با پدرم» منتشر شد

توقف ساخت موزه بین المللی شکست استکبار در صحرای طبس/ کمبود اعتبارات سد راه

برگزاری یک هزار گفتمان مهدویت در گیلان

ارتش بازویی توانمند در کنار سپاه است 

سازمان فردوس ها متولی یک واجب شرعی است

رونمایی از سند ملی راهیان نور

رییس سازمان حج و زیارت: زائران باید بهبود خدمت رسانی در حج امسال را احساس کنند

تفاهم نامه همکاری بین دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی و دبیرخانه کانون های مساجد / رونق مساجد رسالت اصلی کانون ها است

دولت از خواسته رفع حصر حمایت می کند

او 3 سال است تیتر نمی زند

عرض تسلیت و ابراز همدردی با بیت آیت الله مهمان نواز

زمینه ارتقای فرهنگ نماز در ادارات فراهم شود

اعتبار سپاه به پایگاه مردمی آن است/ سپاه در طرح تحول سلامت کمک زیادی به وزارت بهداشت کرد

بانوی قرآنی آفریقا و عمل به توصیه پدر/ سبک منشاوی را می پسندم

قطعه ی آقای مشایخی هیچ افکت اضافه ای ندارد

فریدون شهبازیان ارکستر ملی را رهبری می کند

نشست چهل سال ادبیات داستانی انقلاب برگزار شد/2 زواریان: انقلاب در رشد زنان داستان نویس تأثیر شگفت انگیزی داشت

نخستین اندیشکده تخصصی در استان اصفهان افتتاح شد

نماینده تونس در مسابقات بین المللی قرآن هدف اصلی ما قرآن است نه کسب نتیجه در مسابقات/ استقبال مردم ایران از قرآن ستودنی است

به همت فراکسیون زنان مجلس انجام شد اختصاص 230 میلیاردتومان برای پوشش بیمه اجتماعی زنان

شهادت پلیس افتخاری توسط قاچاقچیان

استاندار برای تغییر مدیران از ابتدا تحت فشار بود/شعار بودن آزادی استاندار در انتصاب ها

احتمال تنش دوباره میان آلمان و ترکیه بر سر کارزار انتخاباتی اردوغان

فرمانده کل سپاه با فرمانده کل ارتش دیدار کرد

بازداشت یکی از اعضای شورای شهر مشهد

نقش مسجد درکاهش آسیب های اجتماعی

آیا رییس جمهور به بهانه دفاع از «ارتش»، «سپاه» را تخریب کرد؟!

بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

پشت پرده مصوبه کمیسیون فرهنگی در خصوص انحصار صوت و تصویر توسط صداوسیما

جدیدترین اثر آیت الله مظاهری وارد بازار نشر شد

مراسم سالروز شکست حمله آمریکا در صحرای طبس برگزار می شود

دولت گام های مهمی در حوزه جوانان برداشته است

جنازه مومیایی شده در اطراف حرم شاه عبدالعظیم برای رضا شاه است؟

استخدام موتورسوار مجرب جهت یک شرکت در اصفهان

استخدام تعدادی کارگر و نگهبان در شرکت فیض نیکو

استخدام جوشکار و کارگر ساده آقا در کیانمهر کرج

استخدام فروشنده پوشاک در برج سلمان مشهد

استخدام تعدادی کارگر ساده آقا در شهرک صنعتیِ شیراز

استخدام نمایشگاه اتومبیل آبنوس در خراسان رضوی

استخدام رویه کوب ماهر آقا در محدوده باغستانِ کرج

استخدام تعدادی نیروی خدماتی در باغ مجالس

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه لباس کودک در کرج

مرکز ارتباط با مشتریان بیمه رازی 24 ساعته شد

استخدام کارگر منقلدار ذغالی و کارگر ساده در اصفهان

استخدام نیروی آقا با مدرک فوق دیپلم در فرش مرینوس

کابوس ژنرال السیسی

کشف مومیایی منتسب به رضا شاه

استخدام تعدادی راننده لیفتراک دارای گواهینامه در شیراز

اعلام آخرین مهلت برای ثبت نام متقاضیان طرح ترافیک

امضا تفاهم نامه سازمان بورس و اوراق بهادار و حوزه علمیه قم

رقم صادرات غیرنفتی در سال 96 چقدر بود؟

استخدام طراح آشنا به نرم افزار های فتوشاپ و افترافکت در شرکت

مزایای شگفت انگیز دوش آب سرد

توضیحات خلیل آبادی درخصوص کشف جنازه مومیایی در اطراف حرم شاه عبدالعظیم

بزرگداشت هشتادمین سالگرد وفات اقبال لاهوری در پاکستان برگزار شد

افزایش آمار دانش آموزانی که تجربه مصرف موادمخدر دارند/ مرگ 2731 تن بدلیل مصرف مواد مخدر در سال گذشته

لاوروف ادعا ها درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را نمایشی خواند

سیر تا پیاز ماجرای دختر خوشگلا

دعوت به همکاری نقاش ماهر اتومبیل آقا در البرز

تخلیه و بارگیری 11 میلیون تن کالا فروردین ماه در بنادرکشور

شیعیان منادیان صلح و دوستی برای بشریت هستند

ایران با روسیه، چین و هند فیلم مشترک می سازد

3 مانع اصلی ثبت جهانی "تاق بستان" را به تاخیر انداخته است

«اقتصاد مقاومتی»؛ راه نجات کشور/ بررسی عملکرد دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

«اقتصاد مقاومتی»؛ راه نجات کشور/ بررسی عملکرد دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی