مطالب مرتبط:
باید مردم در زندگی اجتماعی و سیاسی خود شاد باشند/اعتراضات مردم شامل همه مسئولان می شود؛ برخی پارازیت نیندازند
نگاهی به زندگی اجتماعی سیاسی شهید سید محمد باقر حکیم
بررسی سطح زندگی شهرهای مختلف جهان توسط اکونومیست
فعالیت شبکه های اجتماعی ایرانی در فضای غیررقابتی محکوم به شکست است
کسب وکارهای دیجیتال به شبکه های اجتماعی داخلی منتقل می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 04:112018-03-18سياسي

بررسی ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی؛ نظام اجتماعی، حلقه ای از زنجیره ی سبک زندگی


آیا سبک زندگی و نظام اجتماعی به هم ارتباطی دارند؟ آیا این باورها فردی است یا تأثیر جامعه در شکل گیری این باورها اهمیت بیشتری دارد؟ آیا شیوه ی نمایش خواسته های درونی افراد هم به نظام اجتماعی مرتبط است؟ - آیا سبک زندگی و نظام اجتماعی به هم ارتباطی دارند؟ سبک زندگی را زنجیره ای از باورهای ذهنی دانسته اند.

با شناختن این زنجیره، می توان رفتار و انتخاب های اجتماعی مردم را به هم پیوند زد و شناخت.

می توان به طور نسبی و احتمالی گفت لباس پوشیدن و رأی دادن و سخن گفتن و اداها و اشارت های یک گروه از مردم یا یک فرد نمونه از آن گروه چه ارتباطی با هم دارند.

پرسش این است که این باورها فردی است یا تأثیر جامعه در شکل گیری این باورها اهمیت بیشتری دارد؟ آیا شیوه ی نمایش خواسته های درونی افراد هم به نظام اجتماعی مرتبط است؟ در این نوشتار، چنین پرسش هایی را با نگاهی جامعه شناختی بررسی می کنیم.

رویکرد کارکردگرایانه را در بررسی برگزیده ایم و برای پدید آوردن یک شرح دقیق، اما همه فهم، نخست این رویکرد را به طور مبسوط توضیح خواهیم داد.

کارکرد نظام اجتماعی (Social System) را کارکردگرایان باب کردند.

ماجرا از بررسی کارکرد (Function) آغاز شد.

کارکردگرایی ساختاری، بیش از دیگر رویکردها از بررسی کارکرد بهره برد و بررسی کارکردی را چنان همه گیر نمود که گزاف نیست اگر بگوییم مفاهیمی چون نقش، هنجار، ساختار، کارکرد، ارزش اجتماعی و مانند این ها نه تنها به واژگان کلاسیک جامعه شناسی بدل شدند؛ بلکه به ادبیات حوزه های مختلف علوم اجتماعی راه یافتند.

اما مفهوم کارکرد چه کمکی به تحلیل اجتماعی می کند؟ دانستن این نکته که کارکرد، به عنوان مفهوم بنیادین کارکردگرایی چرا و چگونه به ادبیات تحلیلی علوم اجتماعی راه یافت، فهم ما از چگونگی بررسی نظام اجتماعی را آسان تر می کند و از پدید آمدن خطاهای تحلیلی و آمیختن نگاه های نامرتبط به کارکردگرایی پیشگیری می کند.

تالکوت پارسونز می گوید، مسئله این بود که چگونه می توان هدف آدمی را به عنوان کنشگر یا عضو فعال جامعه دریافت.

اگر جامعه چیزی فراتر از تک تک افراد است، چنان که امیل دورکیم می گوید، اگر تاریخ کنش های متقابل افراد، الگوهایی فرهنگی برای جامعه ساخته است که مردم از آن ها در کنش های خود استفاده می کنند، بنابراین آزادی انتخاب افراد در جامعه و تغییری در آن ایجاد می کنند از کجا می آید؟ الگوهای تازه چگونه به دست آنان ساخته می شود؟ آیا جامعه ساختاری است که تمام حرکات و رفتارهای ما را کنترل می کند؟ آیا ما در خانواده می آموزیم که چگونه رفتار کنیم و یک سری الگوهای رفتاری را تا پایان عمر تکرار می کنیم؟ مسلم است که خیر.

پس فرد چگونه انتخاب می کند؟ پارسونز در بررسی کار پدران جامعه شناسی به وبر می رسد.

وبر گفته است کنش با رفتار فرق دارد.

کنش رفتاری است که معنای ذهنی برای فرد انجام دهنده ی آن دارد.

کسی که نماز می خواند، تنها دولا و راست نمی شود، باید دید او با خود چه می اندیشد؟ چه معنایی برای رفتار خود در ذهن دارد.

این معنا ممکن است عینی باشد؛ یعنی ما آن را ببینیم، مثلاً حالت تعظیم یا رکوع معنای عینی مشخصی دارد و ممکن است ذهنی باشد؛ یعنی فرد با خود بیندیشد که این رفتار من چه معنایی دارد.

ما نمی فهمیم که طولانی یا کوتاه کردن سجده برای او چه معنایی دارد.

می توان پرسید، اگر او مایل باشد و بتواند به درستی منظور خود را بیان کند، درخواهیم یافت.

کنش ممکن است اجتماعی باشد.

وقتی آن مفهوم ذهنی که کنشگر در نظر دارد، شامل آگاهی و سوگیری نسبت به کنش متقابل دیگران نیز باشد.

اگر فرد نماز بخواند و بیندیشد که در صورت نماز خواندن توسط دیگری یا دیگران تشویق یا تنبیه می شود، کنشی اجتماعی انجام داده است.

پارسونز می پرسد: ما می توانیم بر فرضِ درست پاسخ گفتن و بسیاری احتمال های دیگر، بفهمیم کنشگر چه هدف و نیتی دارد، اما از کجا بفهمیم نیت و هدف یک سازمان، یک نهاد اجتماعی، یک ساختار و مانند این ها چیست.

یک سازمان هم کنش های اجتماعی انجام می دهد.

از کجا به هدف آن پی ببریم.

شاید بتوان به اساسنامه و اسناد آن مراجعه کرد و معنای عینی کنش را فهمید اما معنای ذهنی چطور؟ اینجاست که استعاره ای از زیست شناسی وارد جامعه شناسی می شود.

در زیست شناسی نیز نمی توان از بدن یک موجود زنده پرسید که چرا وجود دارد و هدفش چیست.

چرا گیاهان نواحی خشک، ریشه های طولانی تری دارند؟ چرا دست های سگ های آبی بالچه مانند می شود؟ چرا انسان هایی که چند نسل کارگر و کشاورز بوده اند، دست ها و شانه های پهن تری دارند؟ پاسخ در کارکرد این اعضاست.

هر عضو یا هر حرکت یک نظام یا بدن زیستی، کارکرد یا کارکردهایی دارد.

برخی از این اعضا، کژکارکردند؛ مانند دست های سگ ها که باید به بالچه تبدیل شوند تا در هنگام شنا کارکرد بهتری داشته باشند.

کارکرد را می توان دید یا استنتاج کرد و بنا به آن، به تحلیل و تبیین پرداخت.

بنابراین، کارکرد جایگزین قصد، نیت یا هدف می شود.

باید توجه نمود که تنها همین استعاره ی کارکرد به جای نیت از علوم زیستی وام گرفته شده است و منظور کارکردگرایان به هیچ وجه مقایسه ی نظام اجتماعی با بدن نیست.

چنین تمثیل و مقایسه ای نزد فلاسفه ی یونان و دانشمندان مسلمان سده های میانی رایج بود.

آنان می اندیشیدند که حاکم در حکم سر است و طبقات جامعه همچون اندام های بدن.

جامعه زنده است و رشد و نمو می کند و اعضا و جوارح بالغ می یابد و از جاهلیت کودکی به قدرت و هیبت جوانی می رسد.

بر پایه ی این تمثیل، تحلیل های اجتماعی آنان انجام می شد.

یکی از متداول ترین بدفهمی ها از نظریه ی کارکردگرایی ساختاری آمیختن این دو نگاه است.

به این ترتیب، جامعه شناسی با رویکرد کارکردگرایی ساختاری به بخشی از علوم قدیمه بدل می شود.

ساختار جامعه متفاوت با ساختار بدن است و باید قواعد ویژه ی آن را کشف نمود.

رفتار گیاه یا حیوان و حتی بدن انسانی فارغ از ذهن وی، نیتی ندارد؛ در حالی که کنش های ساختاری در جامعه شناسی حاوی نیت هستند.

از آنجا که ما نتوانستیم راهی برای یافتن محتوای نیت آنان بیابیم، به بررسی کارکردها می پردازیم تا با جمع بندی و استنتاج، نظریه هایی در مورد قصد و هدف کنش های ساختاری بسازیم.

کارکردگرایان در حد کارکردها متوقف نمی شوند، بلکه از پنجره ی کارکرد دنیای اهداف را می نگرند.

نگاه کارکردگرا به جامعه و اخلاق اجتماعی در کارکردگرایی، این سخن توماس هابز پذیرفته شده است که در یک جامعه ی سازمان یافته، کسی قادر به ارضای تمام تمایلات خود در کسب ثروت و اعتبار و احترام اجتماعی نخواهد بود، اما هر کس در مورد مالکیتِ سهمی که از جامعه دریافت می کند می تواند مطمئن باشد و بشر چاره ای جز این هم ندارد؛ چرا که انسان گرگ انسان است و در حالت طبیعی، جنگ بر سر منابع محدود، امنیتی باقی نمی گذارد، اما منازعه های مالکیت در جامعه ی مبتنی بر قرارداد و رفتار مدنی، رفع خواهد شد؛ یعنی جامعه حالت مدنی دارد و حداقلی از مالکیت در جامعه ی مدنی بهتر از هر نوع مالکیت در حالت طبیعی است.

گرچه کارل مارکس، حل منازعه در جامعه ی مدنی را ناممکن می داند و بر این باور است که برخی اعضای جامعه با جمع آوری ثروت و گسترش مالکیت خود بر دیگران سلطه خواهند یافت و این وضع به تعارض طبقاتی منجر خواهد شد، کارکردگرایان امید دارند که نهادهای اجتماعی و مدنی، تعادل و نظم را برقرار سازند و این تضاد، تا حد زیادی در جامعه تحمل پذیر باشد.

آنان در اینجا از نظریه ی دولت وبر استفاده می کنند.

او می گوید: گرچه تقسیم کار اجتماعی، رقابت بر سر تصاحب منابع را محدود می کند؛ اما سازمان اجتماعی، یعنی اینکه چه گروه هایی منزلت اجتماعی و قدرت افزون تری داشته باشند، محل کشمکش خواهد شد و در جامعه، نهادهایی برای بقای نحوه ی تقسیم کار و منزلت های اجتماعی و نظم امور ایجاد می شود، مانند دولت که مدعی انحصار قدرت مشروع در ناحیه ای جغرافیایی است.

پس از پدید آمدن دولت است که می توان از سیاست به معنای تلاش برای مشارکت و نفوذ در قدرت، سخن گفت.

بنابراین، کارکردگرایان دولت و شاید نهادهای اجتماعی را ابزارهایی می دانند برای کنترل اجتماعی و پیشگیری از برهم خوردن نظم و انضباط جامعه؛ چرا که جامعه پر است از گروه های متضاد غنی و فقیر، مالک و کارگر یا کشاورز، با شأن و احترام کم و زیاد، اکثریت و اقلیت ها و دوتایی ها و چندتایی هایی مانند این ها که باید به سمت عادلانه تر شدن و هم زیستی روابط سوق داده شوند.

پارسونز، با پذیرش وجود منازعه و نیز دولت و نهادهای این چنینی، بر این باور است که اگر نهادهای اجتماعی، به ویژه نهادهای قدرتمند مانند دولت که نیروهای نظامی و پلیس را در اختیار دارد، بخواهد برای حفظ نظم و انضباط اجتماعی، پیوسته از زور استفاده کند؛ مخالفت دیگران و در نهایت عدم مشروعیت و سرنگونی را در پی خواهد داشت، زیرا نظام اجتماعی نه بر زور و خشونت که بر مقبولیت و مشروعیت نهادهای اجتماعی سیاسی و قدرت نمادین آنان استوار است.

یک پارچگی جامعه در نظر وی، ناشی از وجود ارزش های مشترک اجتماعی است نه تنها کاربرد انحصاری قدرت.

او بر این باور است که جامعه، اجتماعی اخلاقی است؛ یعنی افراد آن درباره ی آنچه درست یا نادرست می دانند یا ارزش ها، توافق کلی دارند لذا نابرابری های موجود برای آنان قابل پذیرش است.

ارزش ها، الگوهای اجتماعی پذیرفته شده توسط افراد هستند و اخلاق اجتماعی یا نظام ارزش ها، برای افراد، انتظارات مشترک ایجاد می کند و معیاری برای تنظیم رفتار آنان می شود.

شخصیت ها، انگیزه ها، تجربه ها، عادت ها و توانایی های افراد، متفاوت است اما منظور از نظام ارزش ها نه ایجاد یکسانی، بلکه سازمان دهی تفاوت هاست.

برای ایجاد همکاری، لازم نیست افراد انگیزه های شخصی دیگران را بشناسند، بلکه کافی است رفتار دیگران برای آنان پیش بینی پذیر باشد.

ارزش ها در نمادهای فرهنگی متجلی می شوند و باعث می شوند کنش های مختلف برای افراد معنادار شود و زندگی آنان بُعد معنوی پیدا کند تا برای حفظ معنای زندگی خود، شیوه ای خاص از رفتار را پیش بگیرند.

پس ارزش ها نیروهای معنوی یا روانی کنترل جامعه اند که پیش از نیروهای مادی کنترل جامعه (مانند پلیس) وارد عمل شده اند و تنها در موارد محدود و معدود ناکارایی آن ها، نیروی پلیسی و نظامی از طرف نهادهایی مانند دولت وارد عمل می شود.

مردم با ارزش های مشترک، به سادگی، در نظام تقسیم کار مستقر می گردند و اگر کسانی از دایره ی ارزش ها بیرون باشند، برخورد با آنان مقبول جامعه خواهد بود؛ یعنی ارزش ها به بهره برداری از قدرت، مشروعیت می دهند و آن را از حالت زور و اجبار به اقتدار تبدیل می کنند.

اگر نظام ارزشی در این کار موفق نباشد؛ یعنی افراد آموزش کافی نبینند یا دچار نقش هایی با ارزش های متعارض و احساس فشار نقش باشند، کاهش اقتدار و افزایش کج روی پدید خواهد آمد.

ممکن است نظام ارزشی بر اثر یکی یا ترکیبی از سه نوع تعارض، با نظام تقسیم کار ناسازگار شود: تعارض بین نظام ارزشی و دگرگونی های محیطی مانند نظام جهانی؛ تعارض بین قدرت و اقتدار، یعنی عدم پذیرش نظام ارزشی و اعمال بیش از حد اجبارها؛ تعارض طبقاتی افراد و گروه ها بدون اینکه از نظر نظام ارزشی موجود مشروع باشد.

در این صورت، افراد حس می کنند سهم عادلانه ای از نظام تقسیم کار (مزایا، پاداش ها، قدرت، شأن، رضایت اخلاقی و.

) ندارند و توافق آنان بر ارزش ها و اقتدار قانونی آسیب خواهد دید و منازعه ی آن ها حل نشده است و کم کم به کجروی هایی برای تغییر نظام ارزشی و جنبش و حتی خشونت در صورت های خراب کاری و اعتراض عمومی و سرانجام، انقلاب کشیده خواهد شد.

نظام اجتماعی، پایداری و ناپایداری نظام یعنی گروهی از عناصر متغیر که به شکل خاصی کنار هم قرار گرفته اند و دارای روابط خاص و متقابل و حالتی تعادلی یا پایدار هستند.

عناصر متغیر و مرتبط، ساخت جامعه را تشکیل می دهند و کارکرد آن ها به دوام حالت تعادل یا پایداری می انجامد.

نظام اجتماعی یعنی اجتماعی که به طور معمول، دوام آن بیش از طول عمر هر یک از اعضاست، مجموعه ای خودکفاست و حالت تعادل آن با عضویت افراد جدید، حاصل از تولید مثل اعضا، دوام می یابد.

تکالیف و الگوی رفتار اعضای نظام اجتماعی که انتظار رفتار متقابل خاصی را موجب می شود، نقش اجتماعی افراد است.

نقش ها کنش های مشابهی را در افراد متفاوت پدید می آورند.

برخی نقش ها نهادین هستند؛ یعنی محدوده ی اجرای آنان را قانون تعیین می کند و نادیده گرفتن آن ها محکومیت حقوقی یا جزایی دارد.

جامعه هنجارهایی دارد.

قواعدِ ایجابیِ رفتارِ افراد در نقش هایشان را هنجار می گویند.

هنجارها، جزیی از ساخت ارزشی نظام اجتماعی هستند.

ارزش ها گرایش های مشترک اخلاقی هستند که سبب همبستگی جامعه شده اند، اما هنجارها رویه های اجتماعی حفظ ارزش ها هستند.

در زمان ناپایداری یا عدم تعادل، پایبندی به ارزش ها و در مجموع، اخلاق اجتماعی تضعیف می شود و هنجارها بدون اتکا به ارزش ها، اساس تداوم فعالیت های اجتماعی می شوند.

بنابراین برای حفظ آن ها به اجبار نیروی نظامی و انتظامی نیاز است.

مفهوم مهم دیگر در شناخت نظام اجتماعی و پایداری آن، پایگاه اجتماعی است؛ یعنی موقعیتی که حقوق و مسئولیت های ویژه ای را ایجاب می نماید و عمل به این حقوق و مسئولیت ها توسط فرد در پایگاه همان نقش فرد است.

پایگاه ها توسط ساخت ارزشی جامعه مشروعیت می یابند.

پایگاه ها جنبه ی ساختی و نقش ها جنبه ی کارکردی دارند.

اگر نظام ارزشی نتواند به رده بندی پایگاه ها مشروعیت ببخشد، جدال طبقاتی برای تغییر ساخت طبقاتی پدید خواهد آمد.

اما پایداری جامعه مفهومی است نسبی و نظام های اجتماعی پویا هستند؛ یعنی در دگرگونی همیشگی هستند.

اگر تغییر ساختی با تحول تدریجی از یک حالت تعادل به حالتی دیگر از تعادل انجام شود، تحول محتاطانه اتفاق افتاده است، اما اگر نظام تا این حد پویا نباشد، شورش ها و جنبش های انقلابی در آن پدید خواهد آمد.

در ناپایداری، یعنی شرایط نامتعادل اجتماعی، رفتار ضد اجتماعی و ضد ارزشی افراد زیاد می شود؛ البته رفتار افراد به آرامی و کم کم نسبت به وضع متعادل تغییر می کند که با اطلاعات روان شناختی، چنین وضعیت هایی قابل سنجش است، اما روش صحیح استفاده از اطلاعات روان شناختی و رفتاری در تشخیص میزان ناپایداری جامعه، ارتباط دادن نحوه ی عمل نظام اجتماعی به گونه های شخصیتی گروه ها به صورت آماری است.

گرچه مکن است بررسی شخصیت از زندگی یک فرد خاص آغاز شود، اما راه هایی برای تعمیم آن به شخصیت گروهی وجود دارد؛ مانند مطالعه ی عنصر بارز شخصیت یا روحیه های ملی بر اساس جدول آماری الگوهای شخصیتی.

الگوهای مختلف شخصیت وجود دارد، اینکه کدام یک متمایل به اقتدار اجتماعی و کدام معترض است راهنمای شناخت وضعیت اجتماعی برای جامعه شناس است.

ناپایداری با بروز تنش های شخصیتی آشکار می شود.

میزان تنش و نوع شخصیت ها در موارد مختلف ناپایداری اجتماعی، متفاوت است اما همواره، افراد در جامعه ی نامتعادل به گروه هایی با علایق کاملاً متضاد تقسیم می شوند.

عنصر متغیری که به جدایی گروه ها منجر می گردد ایدئولوژی آنان است.

ایدئولوژی یعنی ساختی ارزشی که با ساخت ارزشی موجود متفاوت است.

در وضع ناپایدار، جامعه به جبهه هایی با ساخت های ارزشی متفاوت تقسیم می شود.

ایدئولوژی ها مواد اولیه ی ساخت ارزشی هستند و اهدافی اجتماعی، ابزارهایی برای رسیدن به اهداف و نظامی ارزشی را شامل می شوند و برای اداره ی جامعه طرحی دارند.

ایدئولوژی ها هم شامل فرهنگِ هدف، یعنی نظام ارزشی آینده و هم فرهنگِ انتقالی، یعنی راه های رسیدن به آن نظام ارزشی، هستند.

در شرایط پایدار جامعه، پذیرش عمومی برای این ایدئولوژی های مقاومت و مخالفت مقابل قدرت و ایدئولوژی مسلط وجود ندارد.

تغییرات اساسی در شرایط زندگی، سنت ها، اندیشه ها، نفوذ ارزش ها و سبک های زندگی بیگانه و به طور کلی، تغییر در شرایط محیطی و بی اعتباری ارزش ها در حالت ناپایداری، افراد را برای پذیرش ایدئولوژی ها آماده می کند.

اگر یک ایدئولوژی، ماهیت همگانی تر و قابلیت درک بیشتری داشته باشد، می تواند از حلقه ی محدود کجروان اجتماعی فراتر رود و نظر عموم افرادی که از ناپایداری اجتماعی رنج می برند را به خود جلب نماید.

در حالت ناپایداری با بالا رفتن کجروی ها و حتی نرخ طبیعی خودکشی، روند غیرمعمول عضوگیری ایدئولوژی های جدید، اعم از سازمان های سیاسی و فرقه های مذهبی و مانند آن ها، بالا رفتن نسبت پرسنل نیروهای مسلح نظامی و شبه نظامی به کل افراد جامعه، افزایش غیر معمول روند به کارگیری نیروی پلیس جهت سرکوب اعتراض ها، افزایش تعداد جرایم، دادگاه ها و محکومیت های سیاسی و اجتماعی، افزایش چشمگیر سبک های زندگی ضد ارزشی و هنجارشکنی های آشکار و جدید روبه رو خواهیم بود.

جست وجوی افراد برای یافتن نظام ارزشی جایگزین همه گیر می شود و گرچه درها با اجبار پلیسی بر انواع روش های نابهنجار و ضد ارزش بسته می شود، شاهد ورود آن ها از پنجره خواهیم بود.

سبک زندگی و نظام اجتماعی چه مانند تورشتاین وبلن، سبک زندگی را نوعی نمایش خود برای نشان دادن تعلق به گروهی خاص در جامعه یا ایجاد تمایز با دیگران بدانیم و نمود آن را در پوشش، مصرف ببینیم و چه مانند ماکس وبر در رفتار، گفتار، اندیشه، نگرش و هر عمل تمایزآفرین دیگر بدانیم یا همچون آنتونی گیدنز نمایش بازاندیشی خود با امکانات اجتماعی موجود بشماریم و حتی اگر مثل بوردیو، سبک زندگی مردم را محصول فضای اجتماعی، یعنی ارتباط های فرد با دیگران و جامعه بر اساس میزان سرمایه ی اقتصادی و فرهنگی وی بپنداریم، ارتباط آن با نظام اجتماعی با توضیحات گفته شده آشکار خواهد بود.

مصرف فرد به جایگاه وی در نظام تقسیم کار بستگی دارد و تمایزآفرینی وی با دیگران، شأن و منزلت اجتماعی وی در آفرینش تمایز را محدود می کند.

هنجارها و اخلاق اجتماعی، یعنی ارزش های موجود، وی را محدود به کنش هایی خاص می کنند و هر عینیتی از شیوه ی زندگی در نگاه های مختلف، معناهای مختلف و تمایزآفرینی های مختلف خواهد یافت.

بنابراین دو بعد محدودکننده و شکل دهنده ی سبک اجتماعی را در نظام اجتماعی می توان دید.

یکی وضعیت اجتماعی و اقتصادی و سایر امکانات عینی و ذهنی فرد و دیگری وضعت نظام اجتماعی.

در مورد فرد، آشکار است که مطابق آنچه در کنش اجتماعی گفته شد و سبک زندگی نیز مجموعه ای از کنش های اجتماعی است، معنای ذهنی فرد با در نظر گرفتن دیگری و در زمینه ی اجتماعی کنش اتفاق می افتد که تحت تأثیر نظام اجتماعی و وضعیت تعادل یا پایداری آن است.

در مورد نظام اجتماعی نیز، بنا بر آنچه گفته شد، هرچه نظام اجتماعی پایدارتر باشد، یعنی ارزش ها مقبولیت بیشتری داشته باشند و ضمانت معنوی یا روانیِ اخلاق اجتماعی نیرومندتر باشد، کمتر با انواع کجروی روبه رو خواهیم بود؛ یعنی تنوع کنش های اجتماعی مردم، اغلب با رعایت اخلاق اجتماعی صورت خواهد گرفت و بر عکس، هرچه ناپایداری شدت گیرد، رفتارهای ضد ارزش و هنجارشکنی افزون خواهد شد.

همین موارد است که باعث می شود برخی، سبک زندگی را از اساس از محدوده ی فردی خارج کنند و آن را کنترل سختگیرانه ی جامعه در شکل دادن فرد بدانند.

گرچه چنین برداشتی نشان می دهد تا چه حد ممکن است نظام اجتماعی در سبک زندگی مؤثر باشد، اما افراطی است و نمی تواند تلاش افراد در تعدیل و حتی تغییر نظام اجتماعی را نشان دهد.

سبک زندگی در حالت ناپایداری نظام و شکل گیری فرهنگ های مقاومت و مخالفت با نظام حاکم، شکلی جمعی از اعتراض آرام محسوب می شود.

حتی خریدن یا نخریدن محصولات، پوشیدن لباس هایی خاص، به کار بردن واژگان کِنایی و همه ی این ها و بیش از این ها روش های تغییر نظام اجتماعی در سطح کنش مسئولان، هنجاری، ارزشی و حتی بنیادی است و اهمیت آن در این است که هجوم متمرکز ایدئولوژی حاکم را ناممکن می سازد.

از سوی دیگر، سبک های زندگی ارزش های اجتماعی مختلف را در شکل های مختلف بازنمایی می کنند و هر ارزشی که قدرت بازنمایش و انعطاف بیشتری، ضمن حفظ ارتباط با نظام ارزشی جامعه را داشته باشد، بقای بیشتری خواهد یافت و از همین طریق، پالایش ارزش ها و تغییر تدریجی یا محتاطانه ی نظام ارزشی و نظام اجتماعی شکل می گیرد.

به هر روی، جنبه های دیگری از ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی با شرح گسترده ای که از بینش کارکردگرایی داده شد، قابل ذکر است اما در اینجا به همین مقدار بسنده می شود.

(*) منابع: · نفیسه حمیدی و مهدی فرجی (1387).

سبک زندگی و پوشش زنان در تهران.

فصلنامه ی تحقیقات فرهنگی، شماره ی 1، ص 27، 65 و 92.

· ناصر فکوهی (1387)، خرده فرهنگ های اقلیتی و سبک زندگی، فصلنامه ی تحقیقت فرهنگی، شماره ی 1، ص 174 ـ143.

· چالمرز جانسون (1363)، تحول انقلابی، ترجمه ی حمید الیاسی، تهران، امیرکبیر.

· محمد فاضلی (1382)، مصرف و سبک زندگی، قم، صبح صادیق.

Parsons, Talcott (1983), Talcott Parsons on institutions and social evolution, Selected Writings and with an introduction by Leon Myhew, Chicago, the University of Chicago Press.


کلید واژه ها: اجتماعی - جامعه - سبک زندگی - نظام - زندگی - علوم اجتماعی - مردم - انتخاب - ادبیات - لباس پوشیدن - رفتار - اهمیت - نمایش - علوم - هایی - پیشگیری - خانواده - فرهنگی - کلاسیک - تاریخ - آزادی - لباس

آخرین اخبار سرویس:
واکنش حسین شریعتمداری به هتاکی یک خبرنگار

پنجمین همایش روز ملی ریاضیات در یزد برگزار می شود

آغاز ثبت نام داوطلبان انتخابات شورای صنفی دانشگاه تهران از امروز

نماینده نجف آباد: مقام های قضایی باید حساسیت معضل کودکان متکدی را درک کنند

اطلاعات کاربران چه کاربردی برای پیام رسان های خارجی دارد؟/ پاسخ زاکربرگ به این سوال/ تلگرام ذات تجاری دارد و اطلاعات کاربران را مورد خرید و فروش قرار می دهد

اهمیت تعامل و هم فکری بزرگان شیعه و مسیحیت برای تحقق صلح و عدالت جهانی

«موزه لوور» را در قاب شبکه 4 تماشا کنید

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 74) /ناکامی در انتصاب یک دوست

چرا انسان هیچگاه با تنهایی خودش کنار نمی آید؟

درصد بالایی از برنامه های موسیقی در بدترین وضعیت ممکن برگزار می شوند

نشست خبری سالگرد نسل کشی ارمنیان

بازی های بومی و محلی حلقه مفقوده دردنیای کودکان

روحانی انتخاب رییس مجمع دولت و وزرای کوبا را تبریک گفت

خلأ تحلیل های جامعه شناختی

دادگاه پرونده دکل نفتی امروز برگزار می شود + جزییات

کرباسچی: نمی توان از دولت توقع داشت با برخی نهادها وارد نزاع شود/ ممکن است مردم بر اثر فشارهای احتمالی، همراهی خود را از دست بدهند

دکتر محمد نبی سلیم، حامد حسین زاده تاثیرات متقابل انقلاب اسلامی ایران و ژئوپلیتیک شیعه در خاورمیانه

سازمان بازرسی پاسخگوی واگذاری سهام پالایشگاه اصفهان به وزارت بهداشت باشد

مرثیه ای برای خاورمیانه/ بخش دوم

انصراف این چهره ها از تصدی شهرداری تهران

ماجرای کتک خوردن یک فقیه برجسته از همسرش

همنشینی مشایی و یک داعشی !

احمدی نژاد به یکی می گفت هلو به یکی می گفت زردآلو

مرتضوی در بند 241 اوین با کدام زندانیان معروف هم بند است؟

ضد و نقیض های کشف جسد مومیایی رضاخان

جوک سال 97 زاکانی اصولگرا

فال دیوان حافظ سه شنبه چهارم اردیبهشت ماه 97

فقط یک استارت آپ؛ نه بزرگ تر نه کوچک تر

ماجرای کتک خوردن یک فقیه برجسته از همسرش

تاثیر فناوری بر مراسم خاکسپاری

چهارمین روز از مسابقات قرآن کریم

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | سه شنبه 4 اردیبهشت 97

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 4 اردیبهشت 97

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | سه شنبه 4 اردیبهشت 97

حوزه علمیه به دنبال پرورش عالمان قرآنی است

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛سه شنبه چهارم اردبیهشت97/تصاویر

باید به فقدان گفتگو در منطقه پایان دهیم

تیپ جدید و خاص "شیلا خداداد" /تصاویر

مردم بنیاد حوزه دیانت فرهنگ و هنر است

بحران آب در استان جدی است

حضور 150 مربی و معاون پرورشی خرم آباد در کارگاه مهدویت و سبک زندگی اسلامی

تجلیل از کارکنان جانباز و ایثارگر در امور آب و فاضلاب پلدختر

احداث 232 واحد ویلایی غیرمجاز در روستای نیارق اردبیل

ائتلاف حزب الله و جنبش امل از منافع حزبی و شخصی به دور است

کشف گور دسته جمعی در یزد تایید شد + جزییات

راه اندازی اولین دبیرخانه انجمن های علمی حوزه های استانی در سمنان

جلال درخشه، میثم صفاییان نقش عوامل موثر بر سبک زندگی ایرانیان در راستای دستیابی به اهداف برنامه چشم انداز ایران 1404

برگزاری رزمایش مشترک دریایی ایران و پاکستان

سیاستمداران قوم پرست، مروج خشونت ضد اسلام **وحیده دینداری

امید ادیب باطل السحر تضعیف دستگاه قضا

هرآنچه باید درخصوص عصب کشی دندان ها بدانید

شاخص مهم مدیریت نظام اسلامی مدیریت کارآمد، جهادی، خدمتگزار و صادق

آژانس انرژی اتمی: ایران به برجام پایبند است

بحران آب در استان جدی است

شکوفه های فرهنگ ایران در اردیبهشت کابل

چهره اروپایی بازیگر مشهور ایرانی/عکس

بحران آب در استان جدی است

حرف های منتشرنشده از عباس کیارستمی

اکبر عروتی موفق مبانی کرامت انسانی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

توصیه های سفیر ایران در خصوص کلاهبرداری از نوع گرجستانی !

سلفی سیاسی #خبرنگار_هتّاک به امام رضا(ع) با حسن روحانی!/ معنای اعتدال این است؟

«شیخ بهایی» هم یک آخوند به تمام معنای کامل است

3 گناه نابخشودنی در اسلام

کامیار جولایی، طاهره همتی استعا ره ها و مجازهای مفهومی در تبلیغات رسانه ملی؛ رویکردی شناختی و پیکره بنیاد

یادداشت/ غلامرضا صادقیان اول اردیبهشت ماه روحانی!

سیاست های نادرست بحران کمبود معلم را آفرید / بهترین راه جبران کمبود معلم چیست؟

ورود کمیسیون امنیت ملی به موضوع کاوه مدنی

آغاز مهارت آموزی سربازان از سال جاری

محمد مهدی حاجیلویی محب مطالعه ی تطبیقی اهداف عدالت ورزانه ی حکومت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نهج البلاغه

بهاءالدین قهرمانی نژاد شایق، میثم بلباسی انقلاب اسلامی به مثابه هویت جدید در عصر غلبه غرب و شرق

سنا با ترامپ راه نمی آید

جریان سلفی عامل فساد فکری در کشورهای اسلامی

نیاز امروز جوامع اسلامی ترویج سبک زندگی قرآنی در مقابل تهاجم فرهنگ غرب است

چسبندگی قدرت کارآمدی جنبش دانشجویی را از بین برده است/ تشکل های دانشجویی در موضوعات اجتماعی نقش ایفا کنند

تبریز فردا به طور رسمی پایتخت گردشگری جهان اسلام می شود

خنده های از ته دل بازیگر زن مشهور/عکس

روحانی فردا به کدام استان می رود؟

ظریف: عربستان می خواهد این تصویر را القا کند که ما برای آنها یک تهدید محسوب می شویم

دست حوزه در زمینه نظریات اقتصادی خالی نیست/ مجموعه های پژوهشی حوزه در اختیار اصلاح مباحث اقتصادی و معاملات

یادداشت/ محمدجواد اخوان انقلاب فرهنگی و انقلابیون پشیمان!

سرنوشت اموال بدهکار 500 میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان

خاطره سردار از گوشمالی آمریکایی ها توسط سپاه

تبیین بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب؛ چگونه می توان مصرف کالاهای داخلی را به فرهنگ تبدیل کرد؟

"نیوشا ضیغمی" در حال خریدن سیسمونی/عکس

ماجرای کتک خوردن یک فقیه برجسته از همسرش

یادداشت/حسین شمسیان این پنج سال جبران ناشدنی!

دکتر سید فضل الله موسوی، دکترمحسن سیرغانی، دکتر مژگان رامین نیا، حسن حسین زاده امنیت و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران در پرتو منشور ملل متحد با تاکید بر مبانی و اهداف انقلاب اسلامی

رسول مرادی ,شهریار محمدی طراحی سامانه احراز اصالت پلاک خودرو مبتنی بر پروتکل های رمزنگاری

بیانیه شورای هیئات مذهبی کشور درپی اهانت به ساحت مقدس امام رضا(ع)

احمد سوری ,زهرا دانشمند باورهای منطقی مجرمان نسبت به افراد عادی

عمر کوتاه شعارهای شورای شهر شیراز/ باغ های شیراز مرغ عزا و عروسی شده اند

کمبود محبت هایی که تبدیل به گناه می شوند

سه فایده سکوت در کلام امام رضا(ع)

ایران آمریکا را پشیمان می کند

چه اتفاق عجیبی با مصرف غذای فراوری شده در بدن می افتد؟

شعبان ماه خانه تکانی دل و استقبال از ماه مبارک رمضان است/ثواب توبه و آشتی در ماه شعبان

راهکارهایی ساده برای موفقیت

مکان مرقد همه اهل بیت(ع) و ائمه معصوم(ع)

تصویر مومیایی منتسب به رضاشاه

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 4 اردیبهشت 97

بررسی ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی؛ نظام اجتماعی، حلقه ای از زنجیره ی سبک زندگی

بررسی ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی؛ نظام اجتماعی، حلقه ای از زنجیره ی سبک زندگی