مطالب مرتبط:
باید مردم در زندگی اجتماعی و سیاسی خود شاد باشند/اعتراضات مردم شامل همه مسئولان می شود؛ برخی پارازیت نیندازند
نگاهی به زندگی اجتماعی سیاسی شهید سید محمد باقر حکیم
بررسی سطح زندگی شهرهای مختلف جهان توسط اکونومیست
فعالیت شبکه های اجتماعی ایرانی در فضای غیررقابتی محکوم به شکست است
کسب وکارهای دیجیتال به شبکه های اجتماعی داخلی منتقل می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 28 اسفند 1396 ساعت 04:112018-03-18سياسي

بررسی ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی؛ نظام اجتماعی، حلقه ای از زنجیره ی سبک زندگی


آیا سبک زندگی و نظام اجتماعی به هم ارتباطی دارند؟ آیا این باورها فردی است یا تأثیر جامعه در شکل گیری این باورها اهمیت بیشتری دارد؟ آیا شیوه ی نمایش خواسته های درونی افراد هم به نظام اجتماعی مرتبط است؟ - آیا سبک زندگی و نظام اجتماعی به هم ارتباطی دارند؟ سبک زندگی را زنجیره ای از باورهای ذهنی دانسته اند.

با شناختن این زنجیره، می توان رفتار و انتخاب های اجتماعی مردم را به هم پیوند زد و شناخت.

می توان به طور نسبی و احتمالی گفت لباس پوشیدن و رأی دادن و سخن گفتن و اداها و اشارت های یک گروه از مردم یا یک فرد نمونه از آن گروه چه ارتباطی با هم دارند.

پرسش این است که این باورها فردی است یا تأثیر جامعه در شکل گیری این باورها اهمیت بیشتری دارد؟ آیا شیوه ی نمایش خواسته های درونی افراد هم به نظام اجتماعی مرتبط است؟ در این نوشتار، چنین پرسش هایی را با نگاهی جامعه شناختی بررسی می کنیم.

رویکرد کارکردگرایانه را در بررسی برگزیده ایم و برای پدید آوردن یک شرح دقیق، اما همه فهم، نخست این رویکرد را به طور مبسوط توضیح خواهیم داد.

کارکرد نظام اجتماعی (Social System) را کارکردگرایان باب کردند.

ماجرا از بررسی کارکرد (Function) آغاز شد.

کارکردگرایی ساختاری، بیش از دیگر رویکردها از بررسی کارکرد بهره برد و بررسی کارکردی را چنان همه گیر نمود که گزاف نیست اگر بگوییم مفاهیمی چون نقش، هنجار، ساختار، کارکرد، ارزش اجتماعی و مانند این ها نه تنها به واژگان کلاسیک جامعه شناسی بدل شدند؛ بلکه به ادبیات حوزه های مختلف علوم اجتماعی راه یافتند.

اما مفهوم کارکرد چه کمکی به تحلیل اجتماعی می کند؟ دانستن این نکته که کارکرد، به عنوان مفهوم بنیادین کارکردگرایی چرا و چگونه به ادبیات تحلیلی علوم اجتماعی راه یافت، فهم ما از چگونگی بررسی نظام اجتماعی را آسان تر می کند و از پدید آمدن خطاهای تحلیلی و آمیختن نگاه های نامرتبط به کارکردگرایی پیشگیری می کند.

تالکوت پارسونز می گوید، مسئله این بود که چگونه می توان هدف آدمی را به عنوان کنشگر یا عضو فعال جامعه دریافت.

اگر جامعه چیزی فراتر از تک تک افراد است، چنان که امیل دورکیم می گوید، اگر تاریخ کنش های متقابل افراد، الگوهایی فرهنگی برای جامعه ساخته است که مردم از آن ها در کنش های خود استفاده می کنند، بنابراین آزادی انتخاب افراد در جامعه و تغییری در آن ایجاد می کنند از کجا می آید؟ الگوهای تازه چگونه به دست آنان ساخته می شود؟ آیا جامعه ساختاری است که تمام حرکات و رفتارهای ما را کنترل می کند؟ آیا ما در خانواده می آموزیم که چگونه رفتار کنیم و یک سری الگوهای رفتاری را تا پایان عمر تکرار می کنیم؟ مسلم است که خیر.

پس فرد چگونه انتخاب می کند؟ پارسونز در بررسی کار پدران جامعه شناسی به وبر می رسد.

وبر گفته است کنش با رفتار فرق دارد.

کنش رفتاری است که معنای ذهنی برای فرد انجام دهنده ی آن دارد.

کسی که نماز می خواند، تنها دولا و راست نمی شود، باید دید او با خود چه می اندیشد؟ چه معنایی برای رفتار خود در ذهن دارد.

این معنا ممکن است عینی باشد؛ یعنی ما آن را ببینیم، مثلاً حالت تعظیم یا رکوع معنای عینی مشخصی دارد و ممکن است ذهنی باشد؛ یعنی فرد با خود بیندیشد که این رفتار من چه معنایی دارد.

ما نمی فهمیم که طولانی یا کوتاه کردن سجده برای او چه معنایی دارد.

می توان پرسید، اگر او مایل باشد و بتواند به درستی منظور خود را بیان کند، درخواهیم یافت.

کنش ممکن است اجتماعی باشد.

وقتی آن مفهوم ذهنی که کنشگر در نظر دارد، شامل آگاهی و سوگیری نسبت به کنش متقابل دیگران نیز باشد.

اگر فرد نماز بخواند و بیندیشد که در صورت نماز خواندن توسط دیگری یا دیگران تشویق یا تنبیه می شود، کنشی اجتماعی انجام داده است.

پارسونز می پرسد: ما می توانیم بر فرضِ درست پاسخ گفتن و بسیاری احتمال های دیگر، بفهمیم کنشگر چه هدف و نیتی دارد، اما از کجا بفهمیم نیت و هدف یک سازمان، یک نهاد اجتماعی، یک ساختار و مانند این ها چیست.

یک سازمان هم کنش های اجتماعی انجام می دهد.

از کجا به هدف آن پی ببریم.

شاید بتوان به اساسنامه و اسناد آن مراجعه کرد و معنای عینی کنش را فهمید اما معنای ذهنی چطور؟ اینجاست که استعاره ای از زیست شناسی وارد جامعه شناسی می شود.

در زیست شناسی نیز نمی توان از بدن یک موجود زنده پرسید که چرا وجود دارد و هدفش چیست.

چرا گیاهان نواحی خشک، ریشه های طولانی تری دارند؟ چرا دست های سگ های آبی بالچه مانند می شود؟ چرا انسان هایی که چند نسل کارگر و کشاورز بوده اند، دست ها و شانه های پهن تری دارند؟ پاسخ در کارکرد این اعضاست.

هر عضو یا هر حرکت یک نظام یا بدن زیستی، کارکرد یا کارکردهایی دارد.

برخی از این اعضا، کژکارکردند؛ مانند دست های سگ ها که باید به بالچه تبدیل شوند تا در هنگام شنا کارکرد بهتری داشته باشند.

کارکرد را می توان دید یا استنتاج کرد و بنا به آن، به تحلیل و تبیین پرداخت.

بنابراین، کارکرد جایگزین قصد، نیت یا هدف می شود.

باید توجه نمود که تنها همین استعاره ی کارکرد به جای نیت از علوم زیستی وام گرفته شده است و منظور کارکردگرایان به هیچ وجه مقایسه ی نظام اجتماعی با بدن نیست.

چنین تمثیل و مقایسه ای نزد فلاسفه ی یونان و دانشمندان مسلمان سده های میانی رایج بود.

آنان می اندیشیدند که حاکم در حکم سر است و طبقات جامعه همچون اندام های بدن.

جامعه زنده است و رشد و نمو می کند و اعضا و جوارح بالغ می یابد و از جاهلیت کودکی به قدرت و هیبت جوانی می رسد.

بر پایه ی این تمثیل، تحلیل های اجتماعی آنان انجام می شد.

یکی از متداول ترین بدفهمی ها از نظریه ی کارکردگرایی ساختاری آمیختن این دو نگاه است.

به این ترتیب، جامعه شناسی با رویکرد کارکردگرایی ساختاری به بخشی از علوم قدیمه بدل می شود.

ساختار جامعه متفاوت با ساختار بدن است و باید قواعد ویژه ی آن را کشف نمود.

رفتار گیاه یا حیوان و حتی بدن انسانی فارغ از ذهن وی، نیتی ندارد؛ در حالی که کنش های ساختاری در جامعه شناسی حاوی نیت هستند.

از آنجا که ما نتوانستیم راهی برای یافتن محتوای نیت آنان بیابیم، به بررسی کارکردها می پردازیم تا با جمع بندی و استنتاج، نظریه هایی در مورد قصد و هدف کنش های ساختاری بسازیم.

کارکردگرایان در حد کارکردها متوقف نمی شوند، بلکه از پنجره ی کارکرد دنیای اهداف را می نگرند.

نگاه کارکردگرا به جامعه و اخلاق اجتماعی در کارکردگرایی، این سخن توماس هابز پذیرفته شده است که در یک جامعه ی سازمان یافته، کسی قادر به ارضای تمام تمایلات خود در کسب ثروت و اعتبار و احترام اجتماعی نخواهد بود، اما هر کس در مورد مالکیتِ سهمی که از جامعه دریافت می کند می تواند مطمئن باشد و بشر چاره ای جز این هم ندارد؛ چرا که انسان گرگ انسان است و در حالت طبیعی، جنگ بر سر منابع محدود، امنیتی باقی نمی گذارد، اما منازعه های مالکیت در جامعه ی مبتنی بر قرارداد و رفتار مدنی، رفع خواهد شد؛ یعنی جامعه حالت مدنی دارد و حداقلی از مالکیت در جامعه ی مدنی بهتر از هر نوع مالکیت در حالت طبیعی است.

گرچه کارل مارکس، حل منازعه در جامعه ی مدنی را ناممکن می داند و بر این باور است که برخی اعضای جامعه با جمع آوری ثروت و گسترش مالکیت خود بر دیگران سلطه خواهند یافت و این وضع به تعارض طبقاتی منجر خواهد شد، کارکردگرایان امید دارند که نهادهای اجتماعی و مدنی، تعادل و نظم را برقرار سازند و این تضاد، تا حد زیادی در جامعه تحمل پذیر باشد.

آنان در اینجا از نظریه ی دولت وبر استفاده می کنند.

او می گوید: گرچه تقسیم کار اجتماعی، رقابت بر سر تصاحب منابع را محدود می کند؛ اما سازمان اجتماعی، یعنی اینکه چه گروه هایی منزلت اجتماعی و قدرت افزون تری داشته باشند، محل کشمکش خواهد شد و در جامعه، نهادهایی برای بقای نحوه ی تقسیم کار و منزلت های اجتماعی و نظم امور ایجاد می شود، مانند دولت که مدعی انحصار قدرت مشروع در ناحیه ای جغرافیایی است.

پس از پدید آمدن دولت است که می توان از سیاست به معنای تلاش برای مشارکت و نفوذ در قدرت، سخن گفت.

بنابراین، کارکردگرایان دولت و شاید نهادهای اجتماعی را ابزارهایی می دانند برای کنترل اجتماعی و پیشگیری از برهم خوردن نظم و انضباط جامعه؛ چرا که جامعه پر است از گروه های متضاد غنی و فقیر، مالک و کارگر یا کشاورز، با شأن و احترام کم و زیاد، اکثریت و اقلیت ها و دوتایی ها و چندتایی هایی مانند این ها که باید به سمت عادلانه تر شدن و هم زیستی روابط سوق داده شوند.

پارسونز، با پذیرش وجود منازعه و نیز دولت و نهادهای این چنینی، بر این باور است که اگر نهادهای اجتماعی، به ویژه نهادهای قدرتمند مانند دولت که نیروهای نظامی و پلیس را در اختیار دارد، بخواهد برای حفظ نظم و انضباط اجتماعی، پیوسته از زور استفاده کند؛ مخالفت دیگران و در نهایت عدم مشروعیت و سرنگونی را در پی خواهد داشت، زیرا نظام اجتماعی نه بر زور و خشونت که بر مقبولیت و مشروعیت نهادهای اجتماعی سیاسی و قدرت نمادین آنان استوار است.

یک پارچگی جامعه در نظر وی، ناشی از وجود ارزش های مشترک اجتماعی است نه تنها کاربرد انحصاری قدرت.

او بر این باور است که جامعه، اجتماعی اخلاقی است؛ یعنی افراد آن درباره ی آنچه درست یا نادرست می دانند یا ارزش ها، توافق کلی دارند لذا نابرابری های موجود برای آنان قابل پذیرش است.

ارزش ها، الگوهای اجتماعی پذیرفته شده توسط افراد هستند و اخلاق اجتماعی یا نظام ارزش ها، برای افراد، انتظارات مشترک ایجاد می کند و معیاری برای تنظیم رفتار آنان می شود.

شخصیت ها، انگیزه ها، تجربه ها، عادت ها و توانایی های افراد، متفاوت است اما منظور از نظام ارزش ها نه ایجاد یکسانی، بلکه سازمان دهی تفاوت هاست.

برای ایجاد همکاری، لازم نیست افراد انگیزه های شخصی دیگران را بشناسند، بلکه کافی است رفتار دیگران برای آنان پیش بینی پذیر باشد.

ارزش ها در نمادهای فرهنگی متجلی می شوند و باعث می شوند کنش های مختلف برای افراد معنادار شود و زندگی آنان بُعد معنوی پیدا کند تا برای حفظ معنای زندگی خود، شیوه ای خاص از رفتار را پیش بگیرند.

پس ارزش ها نیروهای معنوی یا روانی کنترل جامعه اند که پیش از نیروهای مادی کنترل جامعه (مانند پلیس) وارد عمل شده اند و تنها در موارد محدود و معدود ناکارایی آن ها، نیروی پلیسی و نظامی از طرف نهادهایی مانند دولت وارد عمل می شود.

مردم با ارزش های مشترک، به سادگی، در نظام تقسیم کار مستقر می گردند و اگر کسانی از دایره ی ارزش ها بیرون باشند، برخورد با آنان مقبول جامعه خواهد بود؛ یعنی ارزش ها به بهره برداری از قدرت، مشروعیت می دهند و آن را از حالت زور و اجبار به اقتدار تبدیل می کنند.

اگر نظام ارزشی در این کار موفق نباشد؛ یعنی افراد آموزش کافی نبینند یا دچار نقش هایی با ارزش های متعارض و احساس فشار نقش باشند، کاهش اقتدار و افزایش کج روی پدید خواهد آمد.

ممکن است نظام ارزشی بر اثر یکی یا ترکیبی از سه نوع تعارض، با نظام تقسیم کار ناسازگار شود: تعارض بین نظام ارزشی و دگرگونی های محیطی مانند نظام جهانی؛ تعارض بین قدرت و اقتدار، یعنی عدم پذیرش نظام ارزشی و اعمال بیش از حد اجبارها؛ تعارض طبقاتی افراد و گروه ها بدون اینکه از نظر نظام ارزشی موجود مشروع باشد.

در این صورت، افراد حس می کنند سهم عادلانه ای از نظام تقسیم کار (مزایا، پاداش ها، قدرت، شأن، رضایت اخلاقی و.

) ندارند و توافق آنان بر ارزش ها و اقتدار قانونی آسیب خواهد دید و منازعه ی آن ها حل نشده است و کم کم به کجروی هایی برای تغییر نظام ارزشی و جنبش و حتی خشونت در صورت های خراب کاری و اعتراض عمومی و سرانجام، انقلاب کشیده خواهد شد.

نظام اجتماعی، پایداری و ناپایداری نظام یعنی گروهی از عناصر متغیر که به شکل خاصی کنار هم قرار گرفته اند و دارای روابط خاص و متقابل و حالتی تعادلی یا پایدار هستند.

عناصر متغیر و مرتبط، ساخت جامعه را تشکیل می دهند و کارکرد آن ها به دوام حالت تعادل یا پایداری می انجامد.

نظام اجتماعی یعنی اجتماعی که به طور معمول، دوام آن بیش از طول عمر هر یک از اعضاست، مجموعه ای خودکفاست و حالت تعادل آن با عضویت افراد جدید، حاصل از تولید مثل اعضا، دوام می یابد.

تکالیف و الگوی رفتار اعضای نظام اجتماعی که انتظار رفتار متقابل خاصی را موجب می شود، نقش اجتماعی افراد است.

نقش ها کنش های مشابهی را در افراد متفاوت پدید می آورند.

برخی نقش ها نهادین هستند؛ یعنی محدوده ی اجرای آنان را قانون تعیین می کند و نادیده گرفتن آن ها محکومیت حقوقی یا جزایی دارد.

جامعه هنجارهایی دارد.

قواعدِ ایجابیِ رفتارِ افراد در نقش هایشان را هنجار می گویند.

هنجارها، جزیی از ساخت ارزشی نظام اجتماعی هستند.

ارزش ها گرایش های مشترک اخلاقی هستند که سبب همبستگی جامعه شده اند، اما هنجارها رویه های اجتماعی حفظ ارزش ها هستند.

در زمان ناپایداری یا عدم تعادل، پایبندی به ارزش ها و در مجموع، اخلاق اجتماعی تضعیف می شود و هنجارها بدون اتکا به ارزش ها، اساس تداوم فعالیت های اجتماعی می شوند.

بنابراین برای حفظ آن ها به اجبار نیروی نظامی و انتظامی نیاز است.

مفهوم مهم دیگر در شناخت نظام اجتماعی و پایداری آن، پایگاه اجتماعی است؛ یعنی موقعیتی که حقوق و مسئولیت های ویژه ای را ایجاب می نماید و عمل به این حقوق و مسئولیت ها توسط فرد در پایگاه همان نقش فرد است.

پایگاه ها توسط ساخت ارزشی جامعه مشروعیت می یابند.

پایگاه ها جنبه ی ساختی و نقش ها جنبه ی کارکردی دارند.

اگر نظام ارزشی نتواند به رده بندی پایگاه ها مشروعیت ببخشد، جدال طبقاتی برای تغییر ساخت طبقاتی پدید خواهد آمد.

اما پایداری جامعه مفهومی است نسبی و نظام های اجتماعی پویا هستند؛ یعنی در دگرگونی همیشگی هستند.

اگر تغییر ساختی با تحول تدریجی از یک حالت تعادل به حالتی دیگر از تعادل انجام شود، تحول محتاطانه اتفاق افتاده است، اما اگر نظام تا این حد پویا نباشد، شورش ها و جنبش های انقلابی در آن پدید خواهد آمد.

در ناپایداری، یعنی شرایط نامتعادل اجتماعی، رفتار ضد اجتماعی و ضد ارزشی افراد زیاد می شود؛ البته رفتار افراد به آرامی و کم کم نسبت به وضع متعادل تغییر می کند که با اطلاعات روان شناختی، چنین وضعیت هایی قابل سنجش است، اما روش صحیح استفاده از اطلاعات روان شناختی و رفتاری در تشخیص میزان ناپایداری جامعه، ارتباط دادن نحوه ی عمل نظام اجتماعی به گونه های شخصیتی گروه ها به صورت آماری است.

گرچه مکن است بررسی شخصیت از زندگی یک فرد خاص آغاز شود، اما راه هایی برای تعمیم آن به شخصیت گروهی وجود دارد؛ مانند مطالعه ی عنصر بارز شخصیت یا روحیه های ملی بر اساس جدول آماری الگوهای شخصیتی.

الگوهای مختلف شخصیت وجود دارد، اینکه کدام یک متمایل به اقتدار اجتماعی و کدام معترض است راهنمای شناخت وضعیت اجتماعی برای جامعه شناس است.

ناپایداری با بروز تنش های شخصیتی آشکار می شود.

میزان تنش و نوع شخصیت ها در موارد مختلف ناپایداری اجتماعی، متفاوت است اما همواره، افراد در جامعه ی نامتعادل به گروه هایی با علایق کاملاً متضاد تقسیم می شوند.

عنصر متغیری که به جدایی گروه ها منجر می گردد ایدئولوژی آنان است.

ایدئولوژی یعنی ساختی ارزشی که با ساخت ارزشی موجود متفاوت است.

در وضع ناپایدار، جامعه به جبهه هایی با ساخت های ارزشی متفاوت تقسیم می شود.

ایدئولوژی ها مواد اولیه ی ساخت ارزشی هستند و اهدافی اجتماعی، ابزارهایی برای رسیدن به اهداف و نظامی ارزشی را شامل می شوند و برای اداره ی جامعه طرحی دارند.

ایدئولوژی ها هم شامل فرهنگِ هدف، یعنی نظام ارزشی آینده و هم فرهنگِ انتقالی، یعنی راه های رسیدن به آن نظام ارزشی، هستند.

در شرایط پایدار جامعه، پذیرش عمومی برای این ایدئولوژی های مقاومت و مخالفت مقابل قدرت و ایدئولوژی مسلط وجود ندارد.

تغییرات اساسی در شرایط زندگی، سنت ها، اندیشه ها، نفوذ ارزش ها و سبک های زندگی بیگانه و به طور کلی، تغییر در شرایط محیطی و بی اعتباری ارزش ها در حالت ناپایداری، افراد را برای پذیرش ایدئولوژی ها آماده می کند.

اگر یک ایدئولوژی، ماهیت همگانی تر و قابلیت درک بیشتری داشته باشد، می تواند از حلقه ی محدود کجروان اجتماعی فراتر رود و نظر عموم افرادی که از ناپایداری اجتماعی رنج می برند را به خود جلب نماید.

در حالت ناپایداری با بالا رفتن کجروی ها و حتی نرخ طبیعی خودکشی، روند غیرمعمول عضوگیری ایدئولوژی های جدید، اعم از سازمان های سیاسی و فرقه های مذهبی و مانند آن ها، بالا رفتن نسبت پرسنل نیروهای مسلح نظامی و شبه نظامی به کل افراد جامعه، افزایش غیر معمول روند به کارگیری نیروی پلیس جهت سرکوب اعتراض ها، افزایش تعداد جرایم، دادگاه ها و محکومیت های سیاسی و اجتماعی، افزایش چشمگیر سبک های زندگی ضد ارزشی و هنجارشکنی های آشکار و جدید روبه رو خواهیم بود.

جست وجوی افراد برای یافتن نظام ارزشی جایگزین همه گیر می شود و گرچه درها با اجبار پلیسی بر انواع روش های نابهنجار و ضد ارزش بسته می شود، شاهد ورود آن ها از پنجره خواهیم بود.

سبک زندگی و نظام اجتماعی چه مانند تورشتاین وبلن، سبک زندگی را نوعی نمایش خود برای نشان دادن تعلق به گروهی خاص در جامعه یا ایجاد تمایز با دیگران بدانیم و نمود آن را در پوشش، مصرف ببینیم و چه مانند ماکس وبر در رفتار، گفتار، اندیشه، نگرش و هر عمل تمایزآفرین دیگر بدانیم یا همچون آنتونی گیدنز نمایش بازاندیشی خود با امکانات اجتماعی موجود بشماریم و حتی اگر مثل بوردیو، سبک زندگی مردم را محصول فضای اجتماعی، یعنی ارتباط های فرد با دیگران و جامعه بر اساس میزان سرمایه ی اقتصادی و فرهنگی وی بپنداریم، ارتباط آن با نظام اجتماعی با توضیحات گفته شده آشکار خواهد بود.

مصرف فرد به جایگاه وی در نظام تقسیم کار بستگی دارد و تمایزآفرینی وی با دیگران، شأن و منزلت اجتماعی وی در آفرینش تمایز را محدود می کند.

هنجارها و اخلاق اجتماعی، یعنی ارزش های موجود، وی را محدود به کنش هایی خاص می کنند و هر عینیتی از شیوه ی زندگی در نگاه های مختلف، معناهای مختلف و تمایزآفرینی های مختلف خواهد یافت.

بنابراین دو بعد محدودکننده و شکل دهنده ی سبک اجتماعی را در نظام اجتماعی می توان دید.

یکی وضعیت اجتماعی و اقتصادی و سایر امکانات عینی و ذهنی فرد و دیگری وضعت نظام اجتماعی.

در مورد فرد، آشکار است که مطابق آنچه در کنش اجتماعی گفته شد و سبک زندگی نیز مجموعه ای از کنش های اجتماعی است، معنای ذهنی فرد با در نظر گرفتن دیگری و در زمینه ی اجتماعی کنش اتفاق می افتد که تحت تأثیر نظام اجتماعی و وضعیت تعادل یا پایداری آن است.

در مورد نظام اجتماعی نیز، بنا بر آنچه گفته شد، هرچه نظام اجتماعی پایدارتر باشد، یعنی ارزش ها مقبولیت بیشتری داشته باشند و ضمانت معنوی یا روانیِ اخلاق اجتماعی نیرومندتر باشد، کمتر با انواع کجروی روبه رو خواهیم بود؛ یعنی تنوع کنش های اجتماعی مردم، اغلب با رعایت اخلاق اجتماعی صورت خواهد گرفت و بر عکس، هرچه ناپایداری شدت گیرد، رفتارهای ضد ارزش و هنجارشکنی افزون خواهد شد.

همین موارد است که باعث می شود برخی، سبک زندگی را از اساس از محدوده ی فردی خارج کنند و آن را کنترل سختگیرانه ی جامعه در شکل دادن فرد بدانند.

گرچه چنین برداشتی نشان می دهد تا چه حد ممکن است نظام اجتماعی در سبک زندگی مؤثر باشد، اما افراطی است و نمی تواند تلاش افراد در تعدیل و حتی تغییر نظام اجتماعی را نشان دهد.

سبک زندگی در حالت ناپایداری نظام و شکل گیری فرهنگ های مقاومت و مخالفت با نظام حاکم، شکلی جمعی از اعتراض آرام محسوب می شود.

حتی خریدن یا نخریدن محصولات، پوشیدن لباس هایی خاص، به کار بردن واژگان کِنایی و همه ی این ها و بیش از این ها روش های تغییر نظام اجتماعی در سطح کنش مسئولان، هنجاری، ارزشی و حتی بنیادی است و اهمیت آن در این است که هجوم متمرکز ایدئولوژی حاکم را ناممکن می سازد.

از سوی دیگر، سبک های زندگی ارزش های اجتماعی مختلف را در شکل های مختلف بازنمایی می کنند و هر ارزشی که قدرت بازنمایش و انعطاف بیشتری، ضمن حفظ ارتباط با نظام ارزشی جامعه را داشته باشد، بقای بیشتری خواهد یافت و از همین طریق، پالایش ارزش ها و تغییر تدریجی یا محتاطانه ی نظام ارزشی و نظام اجتماعی شکل می گیرد.

به هر روی، جنبه های دیگری از ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی با شرح گسترده ای که از بینش کارکردگرایی داده شد، قابل ذکر است اما در اینجا به همین مقدار بسنده می شود.

(*) منابع: · نفیسه حمیدی و مهدی فرجی (1387).

سبک زندگی و پوشش زنان در تهران.

فصلنامه ی تحقیقات فرهنگی، شماره ی 1، ص 27، 65 و 92.

· ناصر فکوهی (1387)، خرده فرهنگ های اقلیتی و سبک زندگی، فصلنامه ی تحقیقت فرهنگی، شماره ی 1، ص 174 ـ143.

· چالمرز جانسون (1363)، تحول انقلابی، ترجمه ی حمید الیاسی، تهران، امیرکبیر.

· محمد فاضلی (1382)، مصرف و سبک زندگی، قم، صبح صادیق.

Parsons, Talcott (1983), Talcott Parsons on institutions and social evolution, Selected Writings and with an introduction by Leon Myhew, Chicago, the University of Chicago Press.


کلید واژه ها: اجتماعی - جامعه - سبک زندگی - نظام - زندگی - علوم اجتماعی - مردم - انتخاب - ادبیات - لباس پوشیدن - رفتار - اهمیت - نمایش - علوم - هایی - پیشگیری - خانواده - فرهنگی - کلاسیک - تاریخ - آزادی - لباس

آخرین اخبار سرویس:
مقاومت در برابر فرمان روحانی؟ /در خدمت و خیانت روسیه/پاس کاری کافی است؛ گل بزنید

بازداشت فردی که 250 میلیون دلار ارز خریده است/ همکاری برخی وزارتخانه ها با «سلطان سکه»/ دختر اینستاگرامی یک شب هم بازداشت نبوده

مردم باید احساس آرامش و ثبات کنند/ مواضع رییس جمهور در اروپا مقتدرانه بود؛ در مقابل بیگانگان باید اقتدار نشان داد

حوزه و روحانیت در دفاع از انقلاب و نظام اسلامی پیشگام هستند

حفظ اندیشه های علامه شهید عارف الحسینی مهم ترین وظیفه ما است

قصر محمود خاوری در کانادا+فیلم

ما برای همین اذان و نماز با دشمن می جنگیم

سیده محبوبه حسنی ابوالحسن کلایی، محمد محسنی دهکلانی، علی اکبر جهانی تأملی فقهی در مدلول ماده 440 قانون مجازات اسلامی

سید محمد فقیه، عبدالرسول کشفی ناتعین گرایی و فاعلیت الهی از منظر دیوید بارتالامیو

دچار تله آمار در آسیب های اجتماعی شده ایم

10 هزار زندانی رای باز در کشور وجود دارد

تشکر ترکیه از ایران

مراسم مذهبی باداراک در کلیسای تاتائوس

پالایشگاه ستاره خلیج فارس و دستاوردهای اجرایی آن

اصلاح طلبان برای روحانی ماشین انتخاباتی بودند/ بهتر است انتخاب رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان دیگر از سوی سید محمد خاتمی صورت نگیرد

سید محمد رضا داودی، هدیه یگانگی شناسایی و رتبه بندی عوامل موثر بر اثر بخشی سیستم های مدیریت کیفیت

باز شدن پای مبارزه با بدحجابی به مغازه ها؛ راه حل چیست؟

«شفافیت در ارسال پارازیت» را از جهت حق الناسی که در رابطه با سلامت مردم بر گردن ماست، مطرح کردم/ برای نظارت شوراهای شهر بر روند اندازه گیریهای تشعشعات رادیویی آماده ایم

سید مصطفی طباطبایی، حسن علیدادی سلیمانی واکاوی مفهوم کعب در مسئله مسح پا از منظر فقه امامیه

محمد خسروی فارسانی، مهدی امام جمعه، علی ارشد ریاحی اصالت ماهیت و اعتباریت وجود از نگاه خیام

مروری تفصیلی بر کودتای نافرجام «نوژه»(5)؛ گسستن شیرازه ی کودتا

علی اکبر ایزدی فرد، علی صداقتی، مجید عباس تبار بررسی تطبیقی حمایت از خریدار با حسن نیت در فقه و حقوق تطبیقی

ماجرای نامه آیت الله مشکینی(ره) به امام راحل

رمز بقای شیعه از منظر آیت الله مکارم شیرازی

نگاه جهان شمول شرط پاسخگویی حوزه های علمیه به نیازهای دنیاست

سید علی محمد یثربی، جواد محمودی اثبات حکم با قاعده لاضرر

علی راد «نماز در معابد اهل کتاب» از نگاه فقه اسلامی دیدگاه ها و نظریه معیار امامیه

حمید مسجدسرایی، خالد نبی نیا، احمد باقری، سید محمد صدری اصل صرفه جویی کیفری مبنای تفسیر احکام و قوانین جزایی اسلام

دستگاه های فرهنگی الگوهای مناسبی برای حجاب معرفی کنند/لزوم پرهیز از سلیقه ای برخوردکردن در ترویج حجاب

ابطحی: از بسته پیشنهادی اروپا رونمایی شود

مجتبی جاویدی بکاریا؛ از اصالت عقل تا اصالت تجربه: تحلیل معرفت شناختی اندیشه های کیفری سزار بکاریا

چه چیزی مهمترین تدبیر برای شکست توطئه های دشمنان است؟

برخی با خصوصی سازی منافعشان به خطر می افتد

اجتماع حافظان حریم خانواده در همدان برگزار شد

در رابطه با همسرتان هرگز این کارها را نکنید!!

اگر بدانید چهره واقعی ربا خواران در قیامت چگونه است!

بازار ثانویه ارز در کوتاه مدت آثار مثبت دارد

روایت جالب علی جنتی از شهید بهشتی

اکرم عسکرزاده مزرعه، سید علی علم الهدی بررسی انتقادی جایگاه آگاهی در معرفت شناسی پلانتینگا (با تأکید بر نقش خدا)

اعلامیه آیت الله بروجردی در دفاع از مسلمانان فلسطین در سال 1327

دلیر:حجاب را با مقوله معرفت و شناخت ترویج بدهیم

برسد به دست مسیح علی نژاد!

مسعود حیدری، سید محمود میرخلیلی مبانی فقهی مدیریت خطر در مقابله با بزهکاری

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24 ساعت گذشته

بازداشت عامل حیوان آزاری در اردبیل

نکته هایی برای کسب مهارت های ارتباطی بهتر

صداو سیما تصویر درست از دولت انتقال دهد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 25 تیر 97

اعیاد شعبانیه چیست؟

حذف حقوق تابستان معلمان؟

وضعیت ناصر خیرخواه پس از جراحی+عکس

حمایت 5000 نفر توسط بهزیستی پاکدشت

تتلو راه حسین تهی را می رود

کابلوف: داعش در نه ولایت افغانستان حضور دارد

تغییر در آرایش جهانی قدرت طی نیم قرن

نقوی حسینی: ایران معطل انگلیس و آمریکا نمی ماند

اس ام اس تبریک روز بهزیستی و تامین اجتماعی

رابطه اخلاق و رزق و روزی

نظریه مزلو : سلسله مراتب نیازها

صدور بیانیه هیات دولت خطاب به رهبر انقلاب

دشمن به دنبال الگوسازی از سبک زندگی غربی برای دختران ایرانی است/ راه اندازی شبکه «مادران فردا» راه حل برون رفت از مشکلات دختران کشور

وضع نامناسب ایمنی راههای آذربایجان شرقی

اگر برای احیای اسلام نبود، هرگز اسلحه به دست نمی گرفتم

متخلفان را معرفی می کنیم

فعالیت رسانه ای مستمر و تاثیرگذار، لازمه حمایت از کالای ایرانی است

تصاویر/ برنامه های روز دوم سفر آیت الله اعرافی به مازندران

پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)

محمد سعید اکبری دهقان، وحید پاشایی نگرشی تطبیقی به خوانش متن از دیدگاه شلایرماخر و سیدمرتضی

خاطره ای از ازدواج فرزند رهبر انقلاب

نمره 10 به نظارت مجلس

رسانه ملی پاسخ داد؛ از یاسی اشکی تا ممنوع التصویری حمید استیلی

مسیب داوری، محمد رسول آهنگران، کاظم رحمان ستایش تنوع معانی فقهی عدالت، چالش ها و پاسخ ها

برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند

طومار حسین کلاه درهم پیچیده است

خاطره ای از ازدواج فرزند رهبر انقلاب

تمجید حجت الاسلام زائری از برنامه امروز رشیدپور

سلسله نشست های دوباره تهران با موضوع باغ های گم شده برگزار می شود

بازیگر سریال پایتخت کنار دخترش+عکس

مدافعان حریم خانواده در گرگان تجمع کردند

خودآگاهی اجتماعی لازمه تحقق شفافیت

فتوای رهبر معظم انقلاب درباره نسبت دادن برخی اظهارات به ایشان

دولت می تواند

پیدا شدن جسد سوخته یکی از دانشجویان بازداشتی اعتراضات دی ماه

شفافیت در همه نهادها باید نهادینه شود

10 درصد تهرانی ها استخرهایشان را با آب شرب پر می کنند

کاهش مهاجرت روستاییان با توسعه اقامتگاه های بومگردی

ستاره های سینما از صحنه چه می خواهند؟

ریشه فساد و رانت ها با ارز تک نرخی از بین می رود

افت50 درصدی معاملات مسکن تیرماه نسبت به خرداد

برخی فرهنگیان شیراز مطالبات خود را بیان کردند

برخی فرهنگیان شیراز رسیدگی به معیشت خود را خواستار شدند

مسؤولان با رفتار خود جوانان را از صحنه دور نکنند

صدور حکم حبس ابد برای 12 عضو اخوان المسلمین در مصر

باید از بانوان توانمند در مراکز تصمیم گیری استفاده کنیم

رنج بی وطنی در وطن فرهنگی

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 25 تیر 97

روزنامه استخدامی استان قم | دوشنبه 25 تیر 97

پشت پرده لغو کنسرت خواننده های مشهور چیست؟/ منتی که سلبریتی ها بر سر مردم گذاشتند

ترامپ های داخل کشور بیش از رییس جمهور آمریکا به مردم فشار می آورند

در گفت وگوی مشروح با فارس مطرح شد پیشرفت 90 درصدی بخش زیارتی صحن حضرت زهرا(س)/ اتمام طرح تا پایان سال

بررسی ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی؛ نظام اجتماعی، حلقه ای از زنجیره ی سبک زندگی

بررسی ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی؛ نظام اجتماعی، حلقه ای از زنجیره ی سبک زندگی